r j NIEUWE LEIDSCHE COURANT TSJECHOSLOWAKIJE zou dezer dagen dertig jaar onafhankelijk zijn geweest Dezer dagen zou de in 1918 door Thomas Masaryk gestichte Tsjechoslo- ivaaks'che republiek 30 jaar onafhankelijk zijn geweest, ware het niet, dat in Februari j.l. een communistische minderheid met Sowjetrussische steun de macht in handen had genomen. Wat de stichters in 1918 hebben geschapen op het puin van de Habsburger-monarchie, werd door een wrede, nietsont ziende hand vernield. In de communistische pers wordt Masaryk Sr. thans openlijk aangeval len, omdat hij het belang van een alliantie met de Sowjet-Unie tengevolge van het standpunt van zijn partij niet erkend zou hebben. De grote meerderheid van het Tsjechoslowaakse volk blijft echter trouw aan het ideaal van de grote staatsman Thomas Masaryk, waarop hij zijn republiek grondvestte: „Jezus, niet Caesar" meen Europees herstelplan, wanneer dit zal worden ontworpen. De meerderheid van de Tsjechische arbeiders weet veel te goed dat een aansluiting van een zeer groot land met een lage levensstandaard (Rusland) bij een klein land met een hoge levensstandaard (Tsjechpslowaikije) slechts tot resultaat zou hebben, niet een stijgen van de standaard in het grote land, maar helaas een verlagen van de standaard in het kleine land. En terecht DONDERDAG 6 JANUARI 1949 EX-PARLEMENTSLID VERTELT Dr Ivo Duchacek, oud-' het comité voor buitenlandse betrekkin gen van het Tsjechoslowaakse parlement, schreef in de „Gazet van Antwerpen" over de situatie in het huidige Tsjecho- slowakije het volgende. Tsjeohoslowakije is voor het ogenblik een klassiek voorbeeld van het feit, dat er geen compromis mogelijk is tussen de mocratie en communisme. Door zijn geografische ligging, door zijn sociale en democratische tradities en door zijn waarachtig pro-Russische gevoelens scheen Tsjechoslowakije het enige land te zijn, dat een synthesis zou hebben kunnen bewerken tussen het Westers ideaal van individuele vrijheid en het Oosterse ideaal van sociale recht vaardigheid. Maar wegens de internatio nale toestand heeft Tsjechoslovvakije hierin gefaald. Hoewel het een Slavisoh land is, leerde het de bittere les. dat d'e Russische opvat ting van Slavendom in feite slavernij is. President Benesj is gestorven. Jan Masaryk vermoord. Er schijnt geen scha kel meer te bestaan tussen verleden en heden. Alleen blijven er herinneringen aan het voorspoedige en vrije verleden en een vage hoop, voor de toekomst. Het heden kan de Tsjechen en Slowa- ken geen welstand bijbrengen. De com munistische kliek die het land overheers; Is onbekwaam, de Tsjechen geluk of zij dat, wanneer de Tsjechische levensstandaard even laag zal gevallen zijn als die van Rusland, er geen enkele reden meer zal bestaan om te beletten dat Sovjet-Tsjechoslowakije zou worden opgeslorpt door Sovjet-Rusland. Gedurende de Duitse bezetting in 1943 was Tsjeohoslowakije niet in de moge lijkheid het kwanteeuwfeest van zijn on afhankelijkheid. te vieren. De bevolking had echter alle reden om te hopen, dat ze een 30ste verjaardag van haar Republiek zou' kunnen vieren, want in 1943 scheen de geallieerde bevrijding eerder nabij. Vijfjarenplan Wat kunnen de Tsjeohen en Slowaken vandaag verkopen? Zij vrezen de oorlog, het atoombomgevaar, de aanwezigheid der Russische legers, die in 1945 gedu rende de bevrijdingsperiode zulke v schrikkelijke herinnering achterlieten bovenal vrezen zij de massa-deportatie naar Siberië. En terzelfdertijd hopen zij op een oorlog. Juist zoals gedurende de Duitse overheersing. Zij trachten te luis- .r T&- - rS Gezicht op Praag, van de Karelsbrug af. Op de achtergrond het Hradcany, een eeuwenoude burcht, eens de zetel van de onafhan kelijke zetel der Tsjechoslowaakse regering voedsel, schoenen en kledingstoffen te bezorgen. De dwangarbeiderskampen vermenig- .vuidigen zich op snelle wijze: het zijn geen beulen, maar communistische lei ders met een rubberstempel, die gehele families de dood inzenden en hen van honger en wanhoop laten omkomen. Ondanks een betrekkelijk goede oogst wordt de voedselschaarste met de dag groter. Juist zoals tijdens de Duitse bezetting gaat het Tsjeohische voedsel naar Duits land naar de Sovjet-zone. Het tragische in de huidige toestand van Tsjeohoslowakije is. dat menig Tsje chisch werkman of huisvrouw der tegen woordige toestand vergelijkt met die van 5 of 6 jaar geleden, onder de Duitse bezetting. Zij vergelijken de hoeveelheid en hoedanigheid van voedsel en klederen die zij toen ontvingen, onder een brutaal uitheems regime, en hoe hongerig en sleoht gekleed zij thans zijn, onder het beleid van hun eigen landgenoten. Onder de Nazi's werden zij gestraft met 5 jaar gevangenis, wanneer zij door sluik- schrif'.en of fluistercampagnes hun onte vredenheid over het regime uitten. Nu ligt d>e straf voor verspreiding van ille gale geschriften tussen het gemiddelde 10 en 15 jaar gevangenis of dwangarbeid. En de fluistercampagnes en sluikschrif- tenkoorts spreidt zich uit over Tsjeoho slowakije in veel groter verhouding dan ooit tijdens de oorlog. De communistische waarschuwingen1 en de hoofdartikelen tegen de illegale blaadjes groeien steeds aan. De inhoud dezer geschriften is ge vaarlijk. Maar nog gevaarlijker is het fei', dat ze door hun aantal een soort volks raadpleging zijn van de ongelukkige meerderheid van het Tsjechoslowaakse volk. De anti-communisten beginnen hun numerieke sterkte te kennen. En nu? Het economische verval van Tsjecho slowakije, dat een voorspoedig land placht te zijn, ligt zeker nog vers in het geheugen van vele Tsjechen en Slowaken. die verplicht zijn geworden een verkla ring aan te horen aangaande een nieuw vijfjarenplan en dit in een stijl die sterk aan Goebbels' propaganda denken doet. De communistische eerste-mini9ter Zapotocky waarschuwde de bevolking reeds, dat ze zich moest voorbereiden op zware offers. Het 2-jarenplan is mislukt „door toedoen van de reactionnairen" naturlijk! Het nieuwe vijfjarenplan zal de Tsje chische economie aan die van Rusland onderwerpen. Het zal de lichte en andere export-nijverheden vernietigen, die tot rog toe Tsjechoslowakije's voornaamste economische schakel uitmaakten met het Westenen met de voorspoed. Het communistische 5-jarenplan wil van Tsjechoslowakije een werkplaats ma ken van Sovjet-Rusland, om zware uit rustingen te produceren. Een soort bij- huis van het Donaubekken. Deze veran deringen beweren vele Tsjechen zullen Tsjechoslowakije. op de duur meer kosten dan al de Nazi-plunderingen en geallieerde bombardementen op de Sko- dafabrieken en Ostrava-staalwerken. Er bestaat gevaar, dat de Sovjet-eco nomie Tsjechoslowakije ongeschikt zal maken voor deelneming aan een alge-, teren naar de B.B.C. en de „Voice of America" en vragen zich af of het Wes ten zich bewust is van zijn morele antwoordelijkheid tegenover de overgrote meerderheid van het Tsjechische en waakse volk. dat trouw bleef aar ideaal van T. C. Masaryk, „Jezus, Caesar". GLORF," SNIPPERS Duitse auto's kunnen een geweldige bedreiging op de Europese markt wor den, aldus een verklaring van Gresham Cook, directeur van de Britse Ver. van Automobielfabrikanten en -handelaars. Koning Leopold van België is gisteren uit Cannes vertrokken in gezelschap van prinses Joséphine Charlotte en zijn particuliere secretaris. Vermoedelijk ging de reis naar Zwitserland. Bij de ver toning van cowboy-films heeft het „Rial- i-theatre" in Londen steeds een aan plakbiljet naast de kassa, waarop met grote letters staat: „Laat uw revolvers de vestiaire". Dit verzoek is bestemd or de jeugd, die klapperpistolen, prop penschieters en pennemesjes inlevert, om- deze werktuigen in hun enthou- gaan gebruiken. Britse oorlogs schepen zullen spoedig een bezoek bren- de Falklandeilanden, om welker •bezit met Chili en Argentinië een geschil gerezen. De étalage van een dames modemagazijn in Praag ontlokte aan de voorbijgangers ironisch gelach. De eta leur, die bezig was de uitstalling te ver anderen en de biljetten voor het vijf jarenplan, waarmee zojuist een cam pagne gevoerd was, te verwijderen, was met de nieuwe uitstalling niet verder gekomen dan het neerzetten van een etalagepop, die alléén een hoed droeg. ~Sén van de handen wees naar een biljet: ,Wij vorderen met het vijfjarenplan......" De voormalige minister van Defensie, Juan Manuel Galvez, is tot president van de republiek Honduras gekozen. Fré- déric Joliot-Curie, de Franse hoge com missaris voor atoomenergie, verklaarde de communistische partij te zullen ver laten, indien hem opgedragen zou wor den geheime inlichtingen aan een buiten landse mogendheid te verstrekken. De 32-j. Edward Pascoe uit Plymouth ver zamelt zandkorrels. Hij heeft ze van vijftig verschillende stranden en hij kan met één enkele oogopslag identifi er In het Westelijk deel der Ver. Staten woeden zware sneeuwstormen, waardoor het verkeer ten zeerste wordt belemmerd. Eerste vlagofficier bij de Marine-Luchtvaartdienst Ook chef geneeskundige dienst der Marine bevorderd tot schout by nacht De hoogste chef van de Marine-Lucht vaartdienst, de hoofdofficier-vlieger der lste klasse H. Schaper, is bevorderd tot schout 'bij .nacht-vlieger, waarmee de eerste vlagofficier zijn intrede heeft ge daan in het korps officieren-vlieger der Kon. Marine. Voorts is de hoofdofficier gezondheid der lste klasse P. C. Broekhoff bevorderd tot schout by nacht arts. Schout by nacht Schaper is in 1906 te Joure 'geboren. werd stuurman by de H.A.L. en trad in 1930 in dienst by de Marine. Bij het 320 Squadron nam -hij actief aan de oorlog deel en voerde 'ge vaarlijke opdrachten uit, zoals nachte lijke landingen op het Tjeukemeer, waar hij zich als Fries had gemeld. Hij is ridder M.W.O. en drager van het Distin guished Flying Cross. By een aanval op een Duits convooi werd zijn toestel r geschoten. Hij werd door de Duitsers gered en krijgsgevangen gemaakt. Na de oorlog werd hy belast met de organisatie de M.L.D. in Indonesië. Als merk waardige bijzonderheid moge nog wor den vermeld dat de schout by nacht, die ruim 6 voet lang is, in 1924 nog werd afgekeurd voor de Marine, omdat hy te klein was. De 45-j. nieuwe vlagofficier bij de ge. neeskundige dienst Broekhoff heeft een zeer wisselvallige loopbaan achter de rug. Hij diende in vele plaatsen in land, op tal van schepen, in de West, de Oost, en in de oorlog in Australië, de Ver. Staten en Londen en is officier ii de orde van O.N. met de zwaarden. De eigenaar van een poffertjes kraam in Rotterdam ontdekte, dat twee klantjes, een meisje van 9 en een jongen van 11 jaar, wel wat erg veel geld op zak hadden: zij bleken uit een colbert jasje in een kantoor een portefeuille f 400 te hebben gestolen en eerder uit een damestas in een kerk f 18. Commissarissen N.V. Zuidelijke Visserijmaatschappij 't Bedryf wordt uitgebreid met Amerikaanse machines. Over de vestiging van een Nederlands visserij- en visverwerkingsbedrijf in Zuid-Afrika, waartoe weldra de Sch. 55 de Saldanahbaai zal vertrekken, wordt nog gemeld, dat de N.V. Zuidelijke Visserijmaatschappij is opgericht met een kapitaal van vijf millioen gulden, waar- ruim twee millioen gulden is volge stort. De commissarissen zijn: de heren J. M. Fentener van Vlissingen. mr J. Keu- ning, A. Pierson, A. van Stolk, J. J. v. d- Toorn en ir J. D. Waller. De directie wordt gevoerd door de heren G. v. Essen van der Toorn. In Zuid-Afrika is dochtermaatschappij opgericht met gestort kapitaal van 230.000 pond sterling, waarin een bestaande visconser- venfabriek deelneemt. Het bedryf zal worden uitgebreid met Amerikaanse ma chines. De Zuid-Afrikaanse regering heeft toegestemd, dat de verkregen vis- en vismeel naar Nederland wordt uitgevoerd. Industrie- en Handelsmij Avio- Diepen N.V. opgericht Per 1 Januari is opgericht de Industrie- in Handelmaatschappij Avio-Diepen N.V., i.o.. waarin Frits Diepen zijn ge hele activiteit op het gebied van handel vliegtuigen, vliegtuigonderdelen, als mede het reparatie- en onderhoudsbe drijf heeft gebracht. Tot directeur is be noemd de heer G. C. Snijders", tot adj.- ddrecteur ir H. Doppenberg. Behoudens het technische bureau, o.l.v. de heer T. lot, zal Frits Diepen Vliegtuigen N.V. in de toekomst niet meer naar bui- optreden, maar een holding com pany zijn. Haar activiteiten zijn onder gebracht in Aero-Holland, voor onge regeld luchtverkeer; Avio-Diepen N.V, als industriële- en handelsmaatschappij Vliegveld Ypenburg N.V.. voor ex ploitatie van onroerende goederen. Amerikanen smokkelden wapens naar Indië Het Landgerecht te Tandjong Pinang deed uitspraak betreffende een door Amerikanen ondernomen wapensmokkel. Bij het eiland Aer Aboe werd de door hen gebruikte Catalina met smokkelwaar beslag genomen. A. Onstott kreeg 4 j. (m.a.), C. Seigrist 3 j. (m.a.) en W. Hallam 114 j. (m.a.). De Catalina werd verbeurd verklaard. te Praag een accoord met dc Sowjetunie sloot) te Djokja zijn thans de volmach ten gevonden, die hij meegenomen had Praag. Trygve Lie voorspelt vrede in Palestina Terugtrekken van Israels troepen uit Egypte problematiek De Kerk bewaart het contact met onze zeevarenden op Curacao (Van onze Kerknieuws-redacteur) „Wij hebben een goede tijd gehad en veelzijdig werk kunnen doen". Dit is 'het antwoord van ds K. S. G. Zijlstra, predikant voor de arbeid onder de zeevarenden ter koopvaardij en kustvaart, op onze vraag naar het doel van zijn reis naar Curagao, waarvan hij onlangs is teruggekeerd. Ongeveer acht maanden is ds Zijlstra als koopvaardij-predikant in dit deel van ons Ko ninkrijk gedetacheerd geweest en zijn verblijf in Willemstad-Emmastad, droeg een sterk oriënterend karakter, teneinde na te gaan, of de benoeming van een vaste koopvaardijpredikant voor deze plaats wenselijk en nood zakelijk is. Niet alleen van het Gouvernement, maar ook van de scheepvaartmaatschap pijen heeft ds Zijlstra zeer veel mede werking bij zijn arbeid ondervonden en hij was dan ook vol lof over de wijze, waarop men hem van deze zijden was tegemoet getreden. Op Curagao de zevende wereldha ven komen op ongeregelde tijden zo'n 1500 Nederlandse zeelieden en zover van het vaderland stellen zij een bezoek van een Nederlands predikant zeer op prijs. „Het valt niet moeilijk contact met hen te leggen en juist het persoonlijk contact kan veel betekenen," zegt ds Zijlstra met nadruk. Hij vertelt ons dan, hoe hij met een aantal leden van de bemanning van een Nederlandse tanker een tocht over het eiland Curagao heeft gemaakt en dat zijn medeleven met deze mannen wordt gewaardeerd, blijkt wel uit het feit, dat hij van uit Kopenhagen ansichtkaarten ontving van deze Nederlanders. En niet alleen op Curagao heeft ds Zijlstra ge werkt onder onze zeevarenden. Hy heeft hen opgezocht op Aruba, in Paramaribo, in Venezuela en andere delen van Mid- aen-Amerika. De Protestantse belangen op Curagao hangen nauw met elkaar samen. In de eerste plaats was het doel van de reis het behartigen van de algemeen geeste lijke belangen van de Protestantse zeeva renden en dit werk draagt een sterk in terkerkelijk karakter. Naast het RK Zeeliedentehuis is er één van het Leger des Heils, waar iedereen welkom is. En voorts stond onze pastorie open om onze zeelieden te ontvangen zegt ds Zylstra. En elke week kwamen zij er geregeld- „Er was dan gelegenheid voor persoon lijk gesprek, voor discussie onderling, wij zongen met elkaar, men sjoelde, ging dammen of iets anders doen. maar altyd heerste er een prettige en goede sfeer." Veelzijdig iverk Een ander onderdeél van het werk van ds Zijlstra was het ziekenbezoek, want altijd zijn er wel enkele zieke zeelieden, die op Curagao moeten achterblijven en zy worden vaak in modern geoutilleerde ziekenhuizen verpleegd. „Pracht werk' zo zegt deze koopvaardijpredikant er var want op deze wijze krijgt men dikwijls persoonlijke gesprekken, die zegenrijk kunnen zijn. „En uiterst dankbaar zijn zij voor tekenen van medeleven vriendschap en zo zijn er, die de kerk daardoor anders gaan bezien." Dan nog de lectuurverspreiding en het cate- chisatiewerk. Vooral de jongere zeelieden krijgen z.gn. reiscatechisatieles mede. zodat zij zich toch tydens hun verblijf buiten ons land kunnen voorbereiden voor het afleggen van geloofsbelijdenis. In dit verband wees ds Zylstra op de actie voor boekenkisten vanwege de Ne derlandse Zeemanscentrale en de Nederl, Christelijke Zeelieden-Vereniging, wi ledental op Curagao groeit en die bezig een afdeling aldaar te vormen. Zoals be kend wordt geacht is dit 'n interconfes sionele vereniging, die ook in Nederland mooi werk doet, en waarvan o.m. hel Zeeliedentehuis aan de Veerhaven te Rot terdam uitgaat. Ds Zijlstra was tijdens zyn verblijf op Curagao ook nog vlootpredikant ei zodanig maakte hy een reis met H. Ms. Van Speijk. Bovendien verrichtte hy, waar de predikantsplaats vacant was, ge meentewerk in de Geref. Kerk op Cura gao' en bezocht hij de verspreid wonende Gereformeerden in Suriname en Aruba. Thans heeft ds J. Wymenga dit werk overgenomen, waar deze onlangs zyn intrede heeft gedaan als predikant van de Geref. Kerk op Curagao. Het leven op Curagao, aldus ds Zijlstra, vestigt de indruk, dat er veel geld wordt verdiend. Over het algemeen worden goede salarissen betaald, maar het leven is er ook erg duur. Nagenoeg iedereen bezit een eigen auto en dit is daar heel gewoon. Bijna het gehele eiland. 60 km lang. wordt beheerst door „de olie". De raffi naderijen en tanks liggen bij Emmastad, welke iets verder op het eiland is ge bouwd dan Willemstad, aan de overkant van het Schottegat, een kleine binnenzee, die een voortreffelijke natuurlijke haven vormt. Hier heeft de Shell zijn eigen. po- Of ficiële opening Robaver- paleis te R'dam Revolutionnaire verlichtingsideeën toegepast. et nieuwe gebouw van de Rotter damse Bank, aan dé Coolsingel, te R'dam, zoals bekend het grootste bankgebouw van Europa, met de grootste kluisdeur wereld, werd gisteren met een recep- waarvoor zeer veel belangstelling bestond, officieel geopend. Beschreven enige tijd geleden vele bijzonder heden en technische snufjes, by de bouw toegepast, opvallend is ook de verlich tingstechniek, die hier is toegepast. De sterkte van de verlichting, is n.l. de drie voudige van wat eertijds gold als nor maal, hetgeen vroeger niet mogelijk was zonder storende factoren. In enkele ruimten, waar zeer fyn werk wordt ver richt of het daglicht niet kan doordrin- is een nog hoger niveau gekozen. In hoofdzaak worden fluorescentie- of gasontladingslampen toegepast. Het totale te verlichten oppervlak bedraagt 18.000 vierk. m., w.o. 8.000 vierk. m. kantoor oppervlak. Hiervoor zijn 4.000 fluorescen tielampen gebruikt. Voor directiekamers, trappenhuizen enz., zijn bijzondere oplos singen gevonden. De architect ir H. F. Mertens, het Philips' Lichtadviesbureau en de Handels Co., te R'dam, hebben bij de verlichting revolutionnaire ideeën toe gepast. waardoor een installatie tot stand kwam. die voor geen enkele ter wereld behoeft onder te doen. DE UITBETALING VAN DE BROODTOESLAG. Het Hoofdbedrijfschap voor Akker bouwproducten is, zo lezen we in „Bak kerswereld", bereid uitbetaling van broodtoeslag aan bakkers in overweging te nemen, ook wanneer het ontvangstbe wijs. dat tegelijk met de waardecoupu- res moest worden ingezonden, ontbreekt. Bakkers, die nog in het bezit zijn van geldige waardecoupures moeten deze daartoe, met of zonder ontvangstbewijs, voor 16 Januari 1949 aangetekend ver zenden aan het Hoofdbedrijfsschap voor Akkerbouwproducten, administratie broodtoeslag Koningskade 15, Den Haag. FEDERATIE VAN REPUBLIKEINEN IN NEDERLAND. Zeven Indonesische verenigingen in Nederland hebben zich verenigd tot een Gabungan Perkumpulan, Perkumpulan Indonesia (federatie van Indonesische verenigingen) op basis van de onafhan kelijkheidsverklaring van 17 Augustus 1945. Het zijn de Perhimpuhan Indonesia, de Perkumpulan Islam, Perkumpulan Penduduk Indonesia, Perserikatan Keris- ten Indonesia, Rukun Paladjar Indonesia en het verbond van Indonesische burgers. Trygve Lie, algemeen secretaris der Ver. Naties, heeft de moedgevende voor spelling gedaan, dat het in 1949 in Pales- vrede zal zijn. Ondanks de jongste gebeurtenissen, is een oplossing van de kwestie meer nabij dan tevoren. De ve „verzoeningscommissie" der Ver. Naties zal vermoedelijk te Genève bij eenkomen. Afgescheiden hiervan, vindt de conferentie plaats van de commissie der V. N. te Lake Success, die speciaal 'behandeling, op zich neemt van de klacht, dat Joodse troepen Egyptisch grondgebied hebben bezet. zover Trygve Lie. Inmiddels seint Reuter uit Tel Aviv, dat het Israëlische kabinet in principe het bevel van de Veiligheidsraad „het vuren te staken" hebben aanvaard en het desbetref fende antwoord zal deze week nog naar Lake Success worden verzonden. Het antwoord van Israël zou dus betekenen, dat directe wapenstilstandsbesprekingen zullen aanvangen en de wapfns neerge legd. Wij zijn aan optimistische fanfares de politiek gewend geraakt en zal wijs doen, dit geluid met de nodige ve te beluisteren. Want te zelfder tyd verneemt A.F.P. uit Cairo, dat Jood troepen een nieuwe aanval tegen het Iraakse front hebben ingezet. Volgens Reuter zouden de Israëlische troepen e gevechten ten N.W. van Qalqui- aan 't Noord-Palestijnse front hevige verliezen geleden hebben. Iraakse pen hebben belangrijke posities in het gebied van Tira bezet. Voor het eerst heeft Israël officieel toegegeven, dat zijn troepen de Egypti sche grens hadden overschreden en dus in het geheel niet zekec, dat, zoals aanvankelijk werd beweerd, de troepen eer teruggetrokken zijn. Moskouse bladen mengen zich in geschil en suggereerden, dat Britse para chutisten en gepantserde eenheden op dracht hebben gekregen stellingen i het Kanaal Suez en zich voor te bereiden op opmars in het Negeb-gebied. Tenslotte vermelden wij nog, dat president Tru- op 19 Februari te New York het woord zal voeren op een diner ter ere in dr Chaim Weizman, de president jn Israël. Volgens de „New York Times" zou een detachement Britse troepen naar d§ Transjordaanse Rode Zee-haven, Agaba, gezonden zijn als voorzorg tegen Israëli sche Vrouw verleende ontvluchte Gerard Mooyman onderdak (Van een onzer verslaggevers). Voor de Haagse rechtbank had zich vanmorgen te verantwoorden de huis vrouw J. M. B. v. d. M.. uit Voorschoten. Toen vorig jaar de befaahde Gerard Mooyman uit het Armentarium te Delft was ontvlucht, had zij hem één nacht onderdak verschaft en zich daardoor aan een strafbaar feit schuldig gemaakt. De officier was van mening dat der gelijke zaken streng gestraft moesten worden en eiste 3 maanden. De raadsvrouwe, mej. mr R. Stapel vond dit teveel. Mooyman was aar vrouw de groeten komen brengen haar echtgenoot, die ook politiek delin quent is. „En ik weet niet of U aleens hebt ge zeten, maar ik heb uit ervaring, dat neer iemand je de groeten komt doen van een kennis uit de gevangenis, het meteen een band geeft", aldus mr Stapel, die in het „Oranjehotel" heeft vertoefd. Zij wees op de gastvrijheid welke de Nederlanders beziten, waardoor zij zelfs ontvluchte personen vaak herberg „Misschien zou ik het ook wel doen", zei pleitster, die een voorwaardelijke straf vroeg. Uitspraak: 20 Januari. Benoemd tot ridder in de orde de Ned. Leeuw: mr W. F. F. baron van Verschuer te Beesd, lid van Gedep. Sta ten van Gelderland en ir F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, te Zuilen, lid Gedep. Staten van Utrecht: orde van O. N.: A. Th. Reynen, hoofd van de dienst administratie gemeente werken enz. te Nijmegen. Mosselen als eendenvoer? Een aantal kwekers in Zeeland be schikt, nu de mosselexport jiaar Frank- nieuwe jaar is hervat, niel mosselen van het vereistt i-visgewicht. Voor de oorlog gingen deze mosselen altijd naar Dohyphral-fabrieken voor de vitaminen- bereiding. doch omdat dit tijdens de log verboden was. vonden deze fabrie-, ken andere middelen. Na de oorlog wilde de mosselen dan ook niet meer. De kwekers hopen nu, dat het minin visgewicht van 16 op 14 kg zal worden gebracht. Op de volgende week te hou den vergadering van de adviescommissie mosselen zal worden nagegaan, of de mosselen als eendenvoer kan gebruiken. Van het erf ran School en Kerk Beroepingsicerk Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar Stadskanaal H. Veenstra te Middelbert; naar Nijkerkerveen G. W. K. Hugen- holtz te Woubrugge. Geref. Kerken. Beroepen: te Molenaars graaf-Brandwijk cand. F. Minnema te Rotterdam: te Wilnis J. F. Mantz te Mant- gum iFr.) Aangenomen: naar Londen K. J. Kraan te Almelo. Ds N Brandsma, van Rijnsburg. hoopt Januari voor de ring 's-Gravenhage van de Bond van Chr. Geref. Mannèn- n de Jeruzalemkerk aan het Pomona- Den Haag, te spreken over „Het Bar- Drs M. Weisglas. hoofd van de enst van het dep van Economische >opt op 10 Maart te Rotterdam te i iren tot doctor in de economie c •oefschrift, getiteld: „De Benelux". Naar een fusie der drie bezettingszones Amerika en Engeland hebben het ac coord over de samensmelting van hun be zettingszones in Duitsland met drie maanden verlengd. Het betreft hier een tijdelijke maatregel, hangende een nieuw accoord, waarin de aansluiting van de Franse zone verwerkt is. Volgens diplo matieke waarnemers te Londen betekent de verlenging der fusie, dat de westelijke mogendheden hebben besloten, de trizo- nale fusie uit te stellen tot er een West- Duitse regering gevormd is, hetgeen ver moedelijk tegen 31 Maart het geval zal zijn. ZAKENREIZEN NAAR DUITSLAND. Gegadigden voor deviezen en permits voor zakenreizen naar Duitsland, kunnen zich voortaan wenden tot het Bureau Buitenl. Reizen van het dep. van Land bouw, Boorlaan 4, Den Haag. De Bijz. R. v C. veroordeelde van morgen de A'damse journalist J. F. Schieffer, die tydens de oorlog o.m. te Brussel verbleef en medewerkte aan het Belgische blad „Le Soir" tot 3 j. (m.a.) en levenslange uitsluiting uit de journa listiek. Het B.G. had hem 6 j. toegekend en voor de Bijz. R. v. C- was tegen hem tot 4 j. geconcludeerd. Tot burgemeester van Hurwenen werd benoemd A. F. van Goelst Meyer, idem te Rossum. Dr Anthon van der Horst verlaat K.O.V. Dr Ar.thon van der Horst heeft ontslag genomen als dirigent der Kon. Orato riumveren; ging te A'dam, daar het vol gens hem ..niet meer mogelijk is in Amsterdam kooruitvoeringen van enigs- grotere opzet, in het bijzonder van minder bekende, doch niettemin belang rijke werken, artistiek Verantwoord voor bereiden en uit te voeren." \angevoerd door 17 (vissers 86 kn schar. 14 kn bot, 9 kn wij- en 3 kn schol. Notering tot f 38.70—50 kist van 40 kg. Overige vissoorten maxi- n prijs Besommingen kustvisserij van 5 uari: SCH 177 f 340, SGH 119 f 40. IJM 343 f 50, SL 49 f 180. ARN 8 f 35. GOUDA, 6 Jan. Kaasmarkt: 105 par- 1 63—1.67, 2e soort f 1.58— Ds J. SEVENSTER TE EPE OVERLEDEN. Ds J. Sevenster. em.-pred. der Ned. Herv. Kerk. is te Epe op 79-J. leeftijd overleden. Hij stond in de gemeenten Beets (N.H.), Drachtster-Compagnie, Nieuweschans. Beet gum, Kollum, Donkerbroek en Hoogebeln- turn, waar hij in 1937 met emeritaat ging. Ds G. J. v. DINGSTEE WEER BEROEPBAAR. De algemene synodale commissie der Ned. erv Kerk heeft het recht van beroepbaar- :elllng verleend aan ds G J. v. Dingstes, Pijnacker. Gelijk bekend, was hij laat stelijk predikant te Pijnacker. Na de bevrij ding werd hij uit het ambt ontzet, wegen* houding in bezettingstijd. Ds C. v. Nes, miss.-predikant van ds f. Kerk van Middelburg, met verlof te skerke. ziet zich gedwongen af te zien terugkeer naar het Zendingsveld en zal om gaarne een beroep in overweging - Het eerste Zweedse schoolgebouw val s land is in gebruik genomen te Haarlem- •ord voor een openbare lagere school. 1.62;' handel I ROEL. VEEN. 5 Jan. Bloemenveiling, lose Copland 0.75—120, white sail 0.58—0.83, 036—0.65. early queen 0.39—0.62. 0.67, - 0.38—027, pink gem 0.52—0.66, king of the ellow 036—0 43, pierson 0.80—0 85. tulpen emengd 0.52—0.66, early glory 0.36—0.53, icolor 0.50—0.55, helios 027—0.37. bucton .44—0.49, magnificence 0.48—0.53. ROEL.VEEN. 5 Jan. Groentenvelling ritlof 17—31, uien 44.20, spruiten 2235. RIJNSBURG. 6 Jan. Groentenveillng: Kaspeen 10—18.50, rode kool 8.20—11 90, gele ooi 9.10—10.90, groene kool 9.40—15.60, an dijvie 27—37, uien 7.60—8 40. rapen 5.76- 8.70, spruiten 33, witlof 33. prei 8—9. LEIDEN. 5 Jan. Groentenveillng: An- ijvie 31—85. boerenkool 17—24, gele kool 10—11.80, groene kool 8.70—16.60. knolsel derij 8—10, gekookte kroten 6—15, kroten p. 100 kg 6.10, lof I 21—34, II 15—26, prei I 7— 8 40, rode kool 8—14.70, selderij 2.30—6, sla I 9—9.50, II 5.20. spruiten 10—51, uien 6—48, waspeen I 8—15, II 6—8, III 4.70—5.50. IJMUIDEN, 6 Jan. Kustvissers: IJM 52 f250, IJM 316 f 850. IJM 230 f 800. Aanvoer: 130 kisten, geen haring. BEURS VAIN AMSTERDAM Off not medegedeeld door de Ver. v. d. Effectenhandel S bieden f Laten ged en bieden t ged. en laten WOENSDAG, 5 JANUARI 1949. OBLIGAXieN Ro'.terd. Bank 165)4 166* Vit 320 u. Twentsche Bk C. 170t Nederland 48 3)4 100)4 N.W. Pac. Hyp.b. 106* t 1000 1947 3—3)4 96jV 96',*t tmDaUage Houtb. 134 t 1000 1937 3 98)4 983 6 Heem at N. V. 157 DoUarlenlng '47100^ lOO'.gt HoU. Kunstt lad. 1S6 11000 1962-64 3 90',a 90^ Int- Beton131 132 1 1000 N WS. 2)4 81^ 81)4 Int. Kunstt. Ind. 131 133 f 100 Spaarcertlf 101^ 101^ Ned. Gist3007 N.-l. t 1000 '37 A3 97 96% Nijma 223 228 Denemarken - *102)4 Soit- Droogdok... 303f 306 Den Haag 3 100»,4 100)4* Stokvis 147)4 146t Z-Holl 2e '38 3 99 Stork en Co. «.130* 130)4 Werkspoor 145)4 145' 107)4 Hyp 3)4 99)4 West. H. L V. 3)4 100)4 100)4 Bergb Jurg. 3)4- 102% 102)4 Leverszeep 3)4 104 104)4 Cock er 11 105 Baiaalscne 3)4 103 Kon Petr 3)4103)4 Wagon L. 496)4 '37 3)4 71 Wyers - 197)j tnb. Organ. 183* 3)4 A'dai •47 100 100 Philips 3)4 102fg I02|f AANDELEN A damscbe Bank 156)4 167* Holl Bank Unie.. 216)4 217 »A Z.-A: 224)4* Anaconda C. 33)4 BetbL Steel C. 103)* Chrysler C. 106* Gen. Motors C58)4" Int. Nickel C. 29), Kennecotl R. C™ 58 N.-Am. Rayon C. 42)4 Rep. Steel C. 24)4 St. Brandts C. 4)4 U. S. Steel C. 70)4 A. N. L El. MiJ._ 108 N.-I. Gas Mij -.122 Am. Tel. H. C. 153 City Service C-„ 43)4* 44* Born. Sum. MIJ.- 152 150'/* Cur. Handel Mij 269t 269 int. C. Hv 202 202 Linde Teves140 138t Cont Oil Comp56)4 Mid. Cont C. 47 44)4* Philips C. 58)4 Shell C.39)4* 39* Tide Water C. - 22% Telagapat 58/ A'dam Ballast 145»* 143* Gem. Eigendom.- 147 144 Houth W Pont- 1371 137f Thomsens Haven 124)4 Dell Spoorweg -. 70 69)4 Ned.-Ind. Sp w— 32)4 32)4 Baltimore C. 9)4 9)4 N.-L Centr. C. 12 136% Pennsylv. C. 16 16* South Pac. C. 4914 48'.*' Canada Pac C— 1214 Setn. Cher A. 14)4 14 N. Am. Fitting! 88 87)4 Walvisvaart 108 107% Vredesteln - 178 175 Ver. Phann. 110)4 110)4 Schokbeton140 140 Vorige Open.-Koers litie, electriciteits- en watervoorziening, vuilnisdienst, vacantieverblijf, enz. Het leven, ook het geestelijk leven, heeft op Curagao en het verdere van de West zijn bijzondere moeilijkheden en daarom is het van groot belang, dat het contact met de Nederlanders, die er wonen, en met onze zeelieden, die er ge regeld komen, juist door de kerk wordt bewaard. En in dit licht mag dan ook aan de reis en het verblijf van ds Zijlstra veel betekenis worden gehecht ACTIEVE AANDELEN Banken Koion Bank - 6 N.-lnd. Handelsb. 12. N Hand. Mij CvA 15, Alg Kunsu. Unie Bergb en Jurgens Berkels Patent Calv D O C v A Centr Suiker Mij Fokker N Vliegt. Gelder ed Zood Kabelfabriek Lev B. O. C. v. A Ned. Ford Autom Philips Gem. Bezit Wilton Feyenoord Petroleum Kon Petr Moeara Enlm. Robber AmsL Rubber 162)4 182)«-)4 233)4 232*4-3 Bandar Rubber Dell-Bat. Rubber.- rb. Sum. Rubber Scheepvaart HolL-Amer. Lyn Java-Ch. Jap. Lijn Kon. Ned. St NS. Kon Paketvaart Ned. Sch. Unie Rotterd. Lloyd St MU Nederland Tabak Dell-Batavla DeU-MU Cert Muller en Co. Alle R'damse kinderen, die langef dan 2 mnd. ziek zijn, kregen een pakket mengesteld door leden van het Ameri kaanse Jeugd Roode Kruis en aangevuld door het R'damse Jeugd Roode Kruis. Binnenkort zullen dergelijke pakketten ook worden uitgereikt aan patiëntjes van enkele R'damse zieken- en rusthuizen. Verschenen is het eerste nummer het maandblad van de A'damse Gem. Commissie Heemkennis „Ons Amster dam". Burgemeester d'Ailly schreef een inleidend artikel. De adj.-directeuren der Houthandel -.h. G. Alberts Lzn. te Middelburg ir A. A. Brevet en C. M- Ghijsen werden be noemd tot directeuren. De directeur E. M. Alberts trad af. Volgens de „Transp. Crt" zal Ds Mui nek Keizer (DEMKA1 te Utrecht tegenover de reeds bestaande smederij, aan de overzijde1 van het Merwede- kanaal, een nieuwe smederij bouwen speciaal staal De machines zijn reeeds besteld en men hoopt het gebouw nog dit jaar in gebruik te kunnen nemen. Het oude raadhuis te Roosendaal wordt binnenkort als gemeentelijk mu- i heropend. De gemeenteraad van Hoeven heeft 7 ha grond gehuurd en onderverhuurd A. v. Campenhout te Oud-Gastel, er een sportvliegveld van wil maken later een ontspanningscentrum met renbanen, enz. De „Stuyvesant" van de K.N.S.M, die met passagiers en ong. 150 militairen eg is naar Curagao. passeerde 3 Jan. Finisterre en wordt 6 Jan. te Madeira verwacht. Te A'dam is, 77 j. oud, overleden lj.-kol. tit. b.d. van het Regiment Jagers G. H. J. Gijsberti HodenpijL De directeur van de Middenstand, dr W. L. Groeneveld Meyer, reikte na- min. Van den Brink de bronzen leg penning uit aan de Edese papierhande laar P. T. van der Voort, die de bests resultaten behaalde bij het middenstands examen alg. handelskennis. KEES BROEKMAN MAAKT GOEDE TIJD IN NOORWEGEN Kees Broekman evenaarde gisteren op de ijsbaan van Hamar (Noorwegen) zijn persoonlijk record van St. Moritz, door de 500 meter te rijden in 46.3 sec. Hij •erloor van Hugne Pettersen (45.8 sec.). )e Noor Sjoesteland maakte de besta tijd (44.5 sec.) Jan Breed noteerde 48.3 :ec. en Kees Kortenoever 50.8 sec. OOK DERDE TESTMATCH CRICKET EINDIGT ONBESLIST. De derde testmatch cricket, die t« Kaapstad werd gespeeld, eindigde giste ren in een draw. Ook de tweede match werd een draw. De eerste werd gewon nen door de Engelsen, zodat dezen thans de leiding hebben. RadioproCTamma voor vanavond HILVERSUM I (301) NCRV 7.— Nieuws. 7.15 Nederl. organisten spelen ?en werken. 7.30 Het actueel geluid. 7.45 igerlngsultzending. 8— Nieuws. 8.05 Pro- amma proloog. 8.15 Uitverkoop in Jubel- in. Een Steravond. 9.30 Familiecompetitie. Gram. 10.05 De vaart der volken 1033 De liederen uit Valerius Nederl. Gedenck- Clanck. 10.45 Avondoverdenking. 11 11.15 Kwartet in cis opus 131, L van Beethoven. 11.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM n (415) AVRO Met „De Eendracht op avontuur". 710 AVRO's Avondschool. 7.45 Gram. 8 Nieuws certgebouworkest. 10.15 Erica Mo oi. 10.30 Driekoningenavond. 11.— 11.15 Reportage biljarten Kurhaui. 11.25 Light Cargo. 12.— Sluiting. Waf de radio Vrijdag brengt Nieuws, tebed. ïieuws. 8.15 Pluk de dag 9— Opret- lodieën 9.37 Lichte Orkestmuziek 10 20 Muziek houdt fit. 11— De Zonnebloem. 11 40 :lek. 12 Angelus. 12.03 Pim Bor- Jan Nederpelt, piano. 12.30 Mede delingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 1 ieuws. 1.25 Lunchconcert 1 50 Op de Kor- (1. 2.Omroep a Capclla Koor. 220 Opera Varia 3.20 Mexicaanse muziek. 4 De Zon- lebloem. 5 Na schooltijd. 5 15 Kinderkoor »e Karekieten". 5 45 Wat het buitenland eest. 6— Cyclus „Franse lyriek van Trou- >adours tot moderne liederen. 6 30 Voor ie Nederlandse strijdkrachten. Nieuws. 7.15 Eens verkenner, altijd veT- tenner. 7.30 De drie landen. 7.45 Duo Andrd le Raaf, piano en Jacques Scutte. orgel. 8 Nieuws. 8.05 De gewone man. 8 12 Cy :lus: Het blaasinstrument in de kamermus. 8 35 Uit de schatkamer van het Oude Testa ment. 9 30 Les noces de Jeannette. 10 37 Ac tualiteiten- 10 45 Avondgebed. 11.— Nieuws. 11.15 Dc Europ. biljartkamploenschappett. 11 25 Oude en nieuwe dansmuziek. 13.— Sluiting. HILVERSUM n (4151 VARA T— Nieuws. 7.15 Muziek bij het ontbijt. 8 Nieuws 8 13 Strijdlied. 8.18 Opera-programma. 850 Voor de huisvrouw. 9— Gram. 9 30 Waterstanden. VPRO 10.— Morgenwijding VARA 10.26 Drury Lane Memories. 10 30 Voor de vrouw. 10.45 Albert Dana. tenor. 1105 Vrouw en trouw. 11.25 Accordeola. AVRO 12.— Ds Kwtntetspelers. 12 30 Mededelingen ten be hoeve van land- en tuinbouw. 1223 Sporl en prognose 12 43 Zigeunerklanken 1 Nieuws. 1.15 Mededelingen 120 The Avro- leans. 2Kookkunst. 2 20 Solistenpro gr. 3— Boekenschouw. 3 20 Melodieën uit be kende operettes. VARA 4 Omroepkamer- orkest. 420 Tussen twaalf en zestien. 3.— Orgelspel. 5.20 Wij en de muziek. 6.— Nieuws 6.15 De VARA fellclt. 6.45 Sllvestri-kwarte*. 7.— Denk om de bocht. T.1S Regeringsuit zending. VPRO 7.30 Nederland en zijn Ge westen. 7.50 Tien voor acht 8.Nieuw*. 8 05 Muziek. Das musikallsche Opfer 8 40 Das musik. Opfer. Spreker: dhr H. Rutter*. 8 53 Boeken waar men wat aan heeft. VARA 9 Men vraagt... 10— Buitenl. overzicht 1015 Swing and Sweet from Hollywood. VPRO 10.40 Vandaag. 10*5 Avond wijding. VARA 11 Nieuw*. 11.15 Symphorüsch cooe ioert 12.— Shiftk*

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2