SCHUDT UW LEVER WAKKER Galeislaaf NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 5 JANUARI 1949 Stadsnieuw$ RODE KRUIS, AFDELING LEIDEN, DOET DRINGEND BEROEP VERZOEK OM VRIJWILLIGE AFGIFTE VAK BLOED Het aantal bloedtransfusies, welke in onze Leidse ziekenhuizen aan ernstige xieken wordt gegeven, is de laatste jaren «norm veel groter geworden. De bloed transfusiedienst van de afdeling Leiden van het Ned. Rode Kruis heeft daartoe de beschikking over een aantal bloed gevers, die zich geheel belangeloos be schikbaar stellen voor het afstaan van bloed voor de daarvoor in aanmerking komende patiënten. Naast de transfusie met bloed, dat direct van bloedgever op de zieke wordt overgebracht, kennen wij de plasma-transfusie, waarbij niet het volledige bloed, doch de bloedvloeistof wordt toegediend. De bereiding var plasma geschiedt in de laboratoria de Centrale bloedtransfusiedienst te Am sterdam. Ook hiervoor is bloed nodig, hetwelk niet alleen kan worden geleverd, zoals tot nu toe geschiedde, door de in woners van Amsterdam. De vraag naar bloedplasma is zo groot, dat thans een beroep op iedere Leidenaar wordt gedaan. Over enige tUd zal met deze bloedafneming in onze stad een begin worden gemaakt. In de loop van de volgende week zal huis aan huis een oproep worden be zorgd. Men kan zich door het invullen van het aan de oproep gehechte formu lier bereid verklaren, om voor éénmaal De brandweer in 1948 De Leidse brandweer heeft in 1948 heel wat te doen gehad. Men vergelijke zelf de cijfers over dit jaar met die over 1947: Schoorsteenbranden 36 (24) kleine bin nenbranden 51 (50), grote binnenbranden 3 (2), kleine uitslaande branden 5 (3\ grote uitslaande branden 5 (3), scheeps branden 1 (1). buitenbranden en auto- branden 23 (18), hulpverl. bij brand bui ten de geineente 7 (2), baldadige meldin gen 8 (10). Hulpver. bij stormschade 35, hulpverl. bij gevaar voor derden 23, hulpverl. bij te water geraakte personen 1, hulpverl. bij te water geraakte dieren 4, hulpverl. bij te water geraakte voertuigen 7, kel ders leegpompen 9, hulpverl. bij hooi- broei 2. (totaal 641. Stookverbod opgelegd 20, klachten over vermeend brandgevaar 30, uitgerukt vooi het verlenen van eerste hulp bij ongeval len 657 (738), brandweertechnische" ad viezen 291. Het 75-jarig bestaan der firma G. Splinter en Zn Een groot aantal schriftelijke en tele grafische gelukwensen, waaronder vele uit Zeeland één der „werkgebieden" der firma werd gistermiddag tijdens de receptie ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan der firma G. Splinter en Zoon bezorgd aan het adres Hooigracht la. Tientallen bloemstukken waren op gesteld in hfet kantoor en in de werk plaats, waar ramen en balken gereed stonden voor de verzending naar de pro vincie, die de zwemmende leeuw in haar wapen draagt. Onder de velen uit en van buiten de stad, die hun gelukwensen kwamen bieden, merkten wij op de heren n P. G. Knibbe. secretaris van de Kamer van Koophandel. J H. de Jong, directeur van de gemeentelijke reinigings- en ont- smettingsdienst, mr ir J. Westra Voorbach namens de dienst van gemeen tewerken. H Brummel namens Nationaal Grondbezit en ir H. A. Bol voor de meel fabriek „De Sleutgls". Op de dag van het jubileum heeft het personeel bij monde van de heer P. Sival de heer G. H. Splinter gecomplimenteerd en hem een zilveren sigarettenkoker met inscriptie aangeboden. Zaterdag heeft het personeel, zoals reeds bekend, een feest avond. Mevr. W. J. MenkhorstSwart teraardebesteld Terwijl uit de wolkenvelden sneeuw vlokken neerdaalden en alles sprak van vergankelijkheid, vond gistermiddag op Westerveld de crematie plaats stoffelijk overschot van mevrouw W. J. Menkhorst-Swart. Haar leven was dienerf in overvloedige mate en op onopvallende wijze. Daarvan getuigde de heer H. A. Vriend, chef afdeling onderwijs ter ge meente-secretaris en inspecteur L.O.. die sprak namens het College van B. en W. en „Ons Grunnergerlaand". B. en W., aldus spr., waren zeer erken telijk voor wat de overledene als secre taresse van de commissie voor school- kinderenvoeding- en kleding heeft ge daan. Zij heeft velen aan zich verplicht en is duizenden tot zegen geweest. Meer dan 25 jaar was zij secretaresse van „Ons Grunnegerlaand", de Gronin ger Gemeenschap te Leiden. Zij verricht te haar taak met opgewektheid en was slechts enkele maanden geleden genood zaakt zich terug te trekken. Toen werd zij tot erelid benoemd. De heer Vriend sprak tenslotte nog enkele persoonlijke woorden. Mevr. C. Hageman-Verhagen voerde o.m. het woord namens de Ned. Vereni ging van Huisvrouwen, afd. Leiden. Zij memoreerde de hartelijkheid en gast vrijheid ,van wijlen mevr. Menkhorst en hoe deze, vaak met een glimlach, x de moeilijkheden onder ogen durfde zien en wist op te ruimen. De heer Schilthuizen, die o.m. namens de commissie voor schoolkinderenvoeding en -kleding sprak, schetste de overledene als iemand, die de kern van het Evange lie: de naastenliefde, in zich voelde leven. Zij verhief zich zelf niet, maar spreidde een grote werklust ten toon. De vreugde van de arbeid, aldus spr., heeft zij niet gemist. Wij hebben haar leren kennen als een nobele figuur, zoals er weinig in de wereld worden gevonden. Zij leefde voor anderen en het was een genot om met haar te mogen werken. Nadat dr Cleveringa uit Katwijk na mens de Vriendenkring had gesproken, dankte de heer B. W. Menkhorst voor de belangstelling en zakte de kist, die met vele bloemstukken was be dekt, onder de orgeltonen van het Largo van Handel, langzaam omlaag. DE HEER A. J. BOEKWIJT OVER LEDEN. In de ouderdom van bijna 66 jaar is overleden de heer A. J. Boekwijt, oud procuratiehouder der firma J- J. Krantz en Zoon. Meer dan 50 jaar heeft de heer Boekwijt zich aan deze firma gegeven. De begrafenis vindt a.s. Zaterdag om 12 uur plaats op 't kerkhof aan de Groenesteeg. BIJZONDERE SAMENKOMST „JERUEL". Hedenavond zal in het gebouw „Jeruel", Groenesteeg 16, een bijzondere gamenkomst worden gehouden onder het motto: „Getuigenis van de Beatenbergse evangelisten." Er is medewerking van het koor en solozang. Aanvang acht uur. halve liter bloed voor de lijdende mensheid af te staan. Nadelige gevolgen brengt dit voor de gezondheid van de gever niet mede, temeer daar men extra bonnen voor vlees zal ontvangen. Na aanmelding krijgt men bericht, waar en ïeer men wordt .verwacht. In aan merking komen alle manner tussen 18 en 60 jaar. Leidse kappers toonden hun kunnen Onder zeer grote belangstelling hield de N.B C.K. te Leiden een concours voor dames- en herenkappers. De voor ronden vinden in verschillende plaatsen van ons land plaats. Iedere medewerker moet 75 pet. van het aantal punten be halen om in de tweede ronde geplaatst te worden. De Haagse collega's moesten tegen de Leidse kappers kampen. Aan gezien Den Haag al jaren een technische club bezit en Leiden pas twee maanden, maar met twee zeer bekwame leiders, was het toch een zware opgaaf. Het totaal aantal punten voor het herenvak bedroeg 120. Eerste prijs P. Koevoets te Leiden, tweede J. Teske te Voorschoten, derde L. Kareis te Noord- wij-k, vierde B. Huynink te Leiden, vijfde H. v. d. Linden te Den Haag en zesde W. Noordouw. Het totaal aantal punten voor het damesvak bedroeg 900. Eerste prijs L. Ammerlaan te Den Haag, tweede J. Vroomans te Den Haag. derde J. Putten te Den Haag, vierde mevr. J. de Vet te Den Haag. vijfde W. Kapaan te Leiden en zesde H. J. Hugens te Oegst- geest. Voor de Leidse technische club waren de uitslagen een groot succes. Voor het herenvak wist zij beslag te leg gen op de eerste, tweede en vierde prijs, voor het damesvak op de vijfde en zesde plaats. Alle Leidse deelnemers mogen nu in de tweede ronde uitkomen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. OVERLEDEN: F L A Vinkestein, vr., 65 j. W C de Nie, vr.. 61 j. J M de Ridder, wed. van H Boma, 69 j. R C van Weeren, man. 44 j. GEBOREN: Theodorus W M, z v J A Mensen en M E Bisschops; Petrus F. z v A J v d Bom en C van Musscher; Adrianus H. z v L v d Krogt en J C Jan sen: Anton H, z v H A Blonk en M Har- teveld; Petronella, 'd v J v d Weijden en C Duivenvoorden. CORRESPONDENT NEDERLANDS SNELSTE OPLEIDING Kon. Erk. Pitmanschool Plantsoen 15 Telefoon 26558 Twee jongens gedood bij ontploffing Zij speelden met een mortier t granaat Hedenmorgen omstreeks kwart over tien heeft ten huize van de familie De Wit, Plantsoen 3A, alhier, een zeer hevige ontploffing plaats gegrepen, die diep tragische gevolgen met zich bracht Twee jongens, t.w- de 8-j. Theodorus de Wit en de 9-j. Fredericus van der Meer, zoon van een der heren Van der Meer van de autosneldienst. Utrechtse Jaagpad 1, waren op de zolderkamer, waar de ont ploffing geschiedde, aan het spelen. De jongens verloren onmiddellijk het leven, toen de explosie plaats vond. Zij liepen hierbij afschuwelijke verwondin gen op. In de kamer bleef niets heel. Alles werd kapot gedrukt en geslagen. De pannen van het dak kwamen in de tuinen van de belendende percelen en In het Plantsoen terecht. Ook de daklijsten vlogen in 't rond. Omtrent de oorzaak van de ontploffing deelde men ons van bevoegde zijde mee, dat deze hoogstwaarschijnlijk moet wor den gezocht in het spelen met een granaat- De heer De Wit, architect, was buiten de stad werkzaam, zijn echtgenote en de andere kinderen, die thuis waren, ver toefden op de eerste étage, toen zij de ontploffing hoorden. Na dit verschrikkelijk ongeval toon den de commissaris van politie, de heer R. J. Meijer, en de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, hun deelneming. Naar wij nader vernemen, heeft een deskundig onderzoek uitgewezen, dat men hier te doen had met een mortier granaat, welke reeds 3 jaar in huis was. Jeugdcommissie L.Z.C. organiseerde demonstratie De jeugdcommissie van de Leidse Zwemclub heeft gisteravond onder leiding van Joop v. d. Reyden. een demonstratie laten zien, die alle verwachtingen over trof. De dames van RDZ en ADZ waren aanwezig om de talrijke zwementhou- siasten eens te tonen, hoe er nu eigen lijk gezwommen moet worden. En hel publiek heeft in alle opzichten genoten. Daar waren allereerst Ria v. d. Horst en Greet Gaillard, die op de 100 m. en 50 m. rug demonstreerden, hetgeen eigenlijk alleen bij been-, rug- en samengestelde slag mogelijk is, terwijl Irma Schumacher en Willy Langerveld dit lieten zien bij borstcrawl. Persoonlijke aanleg en syste matische oefening deden ten duidelijkste uitkomen, dat, ondanks verschil in stijl, toch het gewenste resultaat kan worden bereikt. Ter afwisseling was er een bij zonder nummer trick swimming door de L.Z.C.-dames Cousins, Casper, Dool en De Jong. Het geheel slaagde uitstekend. Nel Garretsen en Bob Bonte lieten zien. hoe de vlinderslag tot bijzondere resultaten kan leiden. Tot slot was er eert gezellig samenzijn in „Het Witte Huis" te Oegst- geest, waarbij hersengymnastiek veel spanning veroorzaakte. De demonstranten wonnen met 8% punt tegen 8 punten. Grote bazar Ds J. de Liefde-school te Katwijk Tal van attractiesnodigen tot bezoek „Is het een bazar of geen bazar; een reuze bazar!" Op deze wijze had 'het be stuur van de Ds J. de Liefde-sohool, Chr. school voor indavidiueel onderwijs voor Katwijk en omstreken, de gistermiddag geopende bazar aangekondigd. Deze woorden waren juist gekozen, want er was veel werk van de bazar ge ler niet alleen naar de financiële zijde te zien, maar ook, hoe door deze actie de achting en de waardering ondier het publiek groter worden. Hierna werd een bezoek gebracht aan de verschillende stands en afdelingen, achtereenvolgens werd de ruim voor ziene texbielafdeLing bewonderd, de af- Op de bazar te Katwijk aan den Rijn: staande v.l.n.r. de heren J. W. Barnard, secretaris, K. Seinstra, voorzitter, en A- Huigens, hoofd. Zittende de heer H. van Hulzen, penningmeester van het schoolbestuur. Foto D. Kruyt. maakt. In alle lokaaltjes van het school gebouw te Katwijk aan den Rijn was door. het personeel een menigte voor werpen uitgestald. De officiële opening verrichtte wethouder D. C. van Leeuwen, diie de bestuursleden, personeelsleden en de genodigden toesprak. Namens het gemeen*.ebe?>uur is het mij een genoegen, deze bazar te openen, aldus spreker. Met belangstelling volgt het college de ontwikkeling van de sohool. Het ziet heel duidelijk, dat zij en behoefte voorziet, en prijst het initiatief van de oprichters. Het is een gelukkige gedachte om de school nu weer financieel te versterken. Wie dienen erih- deling boeken en speelgoederen, de af deling etenswaren e.a. Natuurlijk bestond er bij de zeer vele bezoekers grote be langstelling voor de grabbelton, de sjoel bak. het rad van avontuur en dergelijke attracties. Om tot rust te komen was een der lokalen ingericht tot lunchroom, waar genoten werd van poffertjes en thee. De eerste middag en avond was het bezoek van diien aard, en dan nog wel bij uitermate slecht weer, dat van een groot succes kon worden gesproken. Ook vandaag is de bazar geopend, zowel in de middag- als dn de avondwen. GEMEENTE LEIDEN Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Houtstraat van 5 tot en met 8 Januari en op 10 Januari a.s. van 817 uur alle rijverkeer zal zijn afgesloten. Leiden, 4 Januari 1949. Burgemeester en wethouders voornoemd De burgemeester: F. H. VAN KINSCHOT De secretaris, J. BOOL. De N^C.R.V.-Jodelavond De kaarten voor de Jodelavond, door de N.C.R.V. a.s. Zaterdag in de Schouw burg te organiseren, zijn totaal uitver kocht. Het plaatsbespreken heeft plaats op a.s. Vrijdag en Zaterdag van 10 tot 1 uur in de Schouwburg. De Centrale Zuiveringsraad voor net Bedrijfsleven heeft een uitspraak be krachtigd van de Zuiveringsraad voor Handel en Ambacht, volgens welke de wagenmaker J. M. Josemans, Roodborst- straat 30, te Leiden, voor één jaar wordt ontzet uit het recht een leidende functie te bekleden in een wagenmakersbedrijf, ingaande 21 December 1948. MEJ. DR M. ROOSEBOOM DIRECTRICE. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is met ingang van 1 Januari 1949 benoemd tot directrice van het Rijksmuseum voor de geschiedenis der Natuurwetenschap pen te Leiden mej. dr M. Rooseboom, thans conservatrice aan dezelfde instel ling. HIJ ZAL ZORGEN De lucht zit vol met donk're brokken Van wolken, die als somb're vlokken Boven het aardrijk hangen, Dat zuchtend, vol verlangen Naar licht en warmte hijgt: Verlangen, dat nooit zwijgt Een windstoot doet de wolken scheuren En door de reten bly gebeuren! Perst snel de zon haar stralen Om d'aarde te onthalen Op warmt' en licht, zij 't even maar... Een profetie voor 't nieuwe jaar? Een vleugje zon, een vracht van wolken? Na korte vrêe, een strijd van volken Om 't mensdom te „bevrijden". Dat wegkrimpt van het lijden? Een lach, een traan, maar tranen 't meest? Verschijning van het blonde beest? Vraag niet, want God zal ied're morgen, Als gisteren en heden zorgen. LUCTOR ZIJ HIELP GERARD MOOYMAN VERBERGEN. Men zal zich herinneren, dat in 19' de befaamde IJzeren Kruisdrager Gerai Mooyman, die voor de Duitsers N.S.B.-ers een waar „paradepaard" is g weest, uit een concentratiekamp wist vluchten, en zich geruime tijd verborgen hield. Op 13 Jan. zal zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden hebben mej. J. M. v. d. M. uit Voorschoten, die Mooy man hierbij behulpzaam is geweest. SPOELSTRA VERLAAT DE CHR. VAKBEWEGING. De heer H. H. Spoelstra, secretaris penningmeester van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders zal deze organisatie met pensioen ver laten. Op 17 Januari komt de bondsraad in verband hiermee in Central te Den Haag in buitengewone vergadering bij een, om afscheid te nemen van de schei dende bestuurder, 's Middags houdt de heer Spoelstra daar een receptie. Met hem verlaat een bekwaam en alom be kend vakverenigingsleider van een var de grootste bij het C.N.V., aangesloten organisaties, de actieve dienst. Alphen aan den Rijn De filmkrant Gedurende de laatste maanden var 1948 heeft de stichting „Filmkrant Ne derland" op het St. Jorisplein regelmatig Cineac-voorstellingen gegeven in haar gezellige mobiele filmzaal, welke stellingen over het algemeen een redelijk aantal bezoekers trokken. Hoewel dit laatste een mogelijkheid in zich draagt, deze exploitatie ongewijzigd voort te zet ten, heeft de raad van beheer gemeend te moeten besluiten, op grond van be drijfseconomische en efficiency-overwe- gingen, alsmede met het oog p zich wel licht voordoende ongunstige weersinvloe den, gedurende de wintermaanden bij bij het verplaatsen, de wekelijkse route van de filmwagen te concentreren op Rotterdam en directe omgeving, hetgeen o.m. betekent dat Alphen (voorlopig) niet meer door de filmkrant zal worden bezocht. Hedenavond spelen de eerste zeven tallen van L.Z.C. (heren en dames) tegen D.K.R. Aanvang half 9. Tegen Leidse landwacht' commandant 18 jaar geëist Haags Bijz. Gerechtshof hield wegens tijdgebrek de zaak tegen kapper Kok aan Als één der voornaamste figuren uit de wereld der Leidse landwachters, werd gisteren aangemerkt de handelsreiziger Leendert Kolk uit Den Haag. Tussen Nov. 1940 en Mei '45 was hij te Leiden actief werkzaam, hoewel hij reeds voor die tijd zijn berucht werk had uitgeoefend. Hij had het gebracht tot commandant van de groep, en oefende 'n ware terreur in de omgeving uit. Ook was hij betrok ken bij de arrestatie van onderduikers, waarvan drie voor het vuurpeleton van de Duitsers het leven verloren. Dat hij colpertagewerk deed voor Vova enz. be hoorde tot het ondergeschikte deel van taak. Gezien het ergerlijk optreden deze landwachter, eiste de proc. fis caal mr Braun tegen Kolk de zwaarste straf tot nu toe, n.l- 18 jaar met aftrek in preventief. De gemeente-ambtenaar P. Pellicaan, die werkzaam was ter secretarie van Leiden, had de overtuiging gehad, dat Duitsland de oorlog zou winnen, en zich de zijde van deze ^.overwinnaar" ge schaard. Dat liep voor hem fout af. en nu stond hij in de verdachtenbank. Verdachte was bij de SS geweest en na in Duitsland dienst te hebben gedaan, kwam hij bij de Leidse landwacht. De proc. fiscaal vorderde tegen hem 12 jaar gevangenis straf met aftrek preventief. De verdediger, mr A. W. Kymmell ging de levensloop van verdachte, die o.m. aan de V.U. te Amsterdam in de rechten studeerde, in het kort na, en vroeg een lichtere straf. De biologisch assistent J. Knock uit Oegstgeest. was als landwachter nog niet zo kwaad geweest, zo kon worden vastgesteld- Hij behoorde niet tot de meest actieve leden, en deed ook nog weieens wat goeds. Van Sept. 1944 tot Mei'1945 maakte hij weliswaar deel uit van de landwacht, was behulpzaam bij het doen van huiszoekingen, en bewaakte later de spoorwegen voor de vijand, doch ook volgens de proc. fiscaal was ver dachte gematigd geweest, en daarom eiste hij 7 jaar gevangenisstraf met aftrek pre ventief. De raadsman, mr J. P. v. d. Plas drong op uiterste clementie aan. De zaak tegen N. G. Kok. een kapper uit Leiden, werd door gebrek aan tijd. door het Hof aangehouden. Voor Rijnsburg belangrijk bedrijf geopend Burgemeester mr P. N. Höweler sprak Gistermiddag vond te Rijnsburg onder grote belangstelling van de burgerij de opening plaats van het nieuwe garage bedrijf van de firma H. Blom en Zoon, official General-motors-dealer. Het is bekend^dat Rijnsburg voor de expeditie van zijn kostelijke en kostbare producten een zeer groot aantal auto's bezit. Statistische gegevens tonen aan. dat dit dorp wat het aantal automo bielen 'betreft procentueel aan de kop staat. Aangezien groenten en bloemen sterk aan bederf onderhevig zijn, is het van het allegrootste belang, dat het auto materiaal betrouwbaar is en dat even tuele reparaties zo vakkundig en zo snel mogelijk geschieden. De heer H. Blom en zijn zoon hopen met hun bedrijf, dat zeer modern is in gericht en waarin allerlei moderne appa raten-zijn opgesteld, in alle behoeften te kunnen voorzien. Ongetwijfeld zal. deze bewonderenswaardige garage niet uit sluitend voor de Rijnsburgse groenten- handelaren en kwekers van essentieel belang zijn. De garage en het magazijn zijn geheel gebouwd er. ingericht volgens de nieuw ste concepten van General-motors. In de garage is tevens een modern smeersta- tion ondergebracht, waarbij aan de ene zijde een heflbrug voor smering van per sonenwagens en aan de andere zijde een smeerkuil voor vracht-automobielen. De werkplaats is zo efficiënt mogelijk inge richt, t.w. een afdeling voor reparaties aan personenwagens en vrachtwagens, alsmede een afdeling voor langdurige herstelwerkzaamheden. De revisiewerk plaats is afgescheiden van de overige werkplaatsen. Voor het revideren heeft men de beschikking over 13 machines. De verlichting zal zeer zeker het werk van het personeel „verlichten". Van de sociale voorzieningen noemen wij de keurige inrichting van een schaft lokaal met voldoende licht en verwar ming. De sterkte van het personeel be draagt thans 35 man. Vermelden wij nog. dat de firma Van Egmond en, Van den Vijver te Rijnsburg de hoofdaanneem- ster van het werk was. Bij de opening voerde allereerst de heer H. Blom het woord. Hij heette de vele aanwezigen welkom, in het bijzon der de burgemeester van Rijnsburg, mr P. N. Höweler, en de beide wethouders, de heren C. D. v. d. Vijver en T. Kralt. Spr. schetste de ontwikkeling van het bedrijf, dat in 1936 in Rijnsburg werd geopend, en bracht dank aan alle mede werkers. Spr. hoopte, dat God Zijn ze- De Benelux-idee heeft op landbouw gebied vele voetangels De regering licht de sluier nog te weinig op De kring Rijnland van de Holl. Mij Landbouw kwam vandaag in de foyer de Stadsgehoorzaal voor de eerste maal in dit jaar in vergadering bijeen. De heer Corn. Heyboer, voorzitter van de kring, heette de talrijke aanwezigen en in het bijzonder de vertegenwoordiger van hef bureau Oogstvoorziening, van harte welkom en wenste hun een ge zegend '1949 toe. Spr wees op de nood zaak. om de jongeren in de arbeid van de kring te betrekken. De kring bestaat uit 13 afdelingen en stelt zich ten doel om het werk in de afdelingen te stimu- Ir D. S. Tuynman, algemeen secretaris van de Maatschappij, sprak over de Benelux. Hij stond stil bij het ontstaan, de moeilijkheden en de economische 'oordelen van de Benelux-idee en be paalde zijn gehoor in het bijzonder bij twee principiële moeilijkheden, nl. dat de landbouw in Nederland sterk geregle menteerd en in België vrij is, terwijl de boeren zich speciaal op het produceren van krachtvoeder zullen toeleggen. De ideeën over de Benelux gjn bij Belgen en Nederlanders zeer verschillend en vooral op landbouwgebied zijn er nog zeer veel voetangels. Spr. betwijfelde het, of de Benelux nog wel voor 1950 voor elkaar zal komen. Hij achtte het wel noodzakelijk, dat Nederland, hoewel het zich moet binden en zekere vrijheden moet prijsgeven, mee moet doen. We moeten een blijvende ruggesteun zoeken, aldus spr. Iets dat bij het Marshall-plan niet het geval is, omdat dit tijdelijk is. Rond de Benelux, aldus spr.7 hangt een sluier, die door de regering als nog onvoldoende wordt opgetild. Wel is er actie over en weer van de regerings- en landbouwkringen. De landbouwpolitiek zal moeten ver groeien tot Benelux-poütiek. Dit zal moeilijkheden en spanningen ople veren, niet zozeer agrarisch dan wel kiplekker uit bed springen. -Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders v plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES i die liter gal op te wekken en uw spijs- stoelgang op natuurlijke wijze Joseph Stephens Neen, antwoordde Virginius lachend. mij'n vrouw heeft mij een 'buiten huisje cadeau gedaan en nu wil ik toch wel iets van 'het boerenbedrijf weten. Kom, zei Lucas, nadat zijn vriend het gewenste boek had ontvangen, ik verlang naar je woning, om daar te horen, hoe je 't na onze laatste ontmoe ting gehad hebt. Al 9poedig waren zij bij de bronzen zuilen voor de ingang van Tanna's vroe gere atelier, en gingen terstond na de avondmaaltijd naar de 'bibliotheek, waar zij zich in gemakkelijke zetels neerzetten Lucas verslag deed van zijn reizen sinds zijn vertrek uit Antiochië. Dit re laas eindigde met mededelingen over Corbulo's houding als gouverneur-gene- lal van Syrië: Die maakt t'hans onze grootste be zorgdheid uit. Niets zal hem tegenhouden het bereiken van zijn doel. En dat is, behalve de vervolging der Christenen, het verbranden van alle schrifturen be treffende hun Meester en Zijn leer. Cor- hulo heeft overal zijn spionnen en dat zijn er niet weinig. Ik huiver voor het lot van onze broeders, die naar Rome overgebracht worden. Maar hoe moedig zijn ze! Ik denk aan hun volharding in het verzamelen van alle gegevens, af komstig van degenen, die in de tijd van Christus' verblijf in Palestina leefden.of die zelf met Hem omgang gehad hebben. Die gegevens, ordelijk te boek gesteld, moeten te zijner tijd de heilige oorkon den worden voor hen, die na ons komen. Op 't ogenblik zijn al mijn papieren in Marcus' thuis. Mijn huis staat voor je opefi, herin nerde Virginius hem. Met een dankbare blik zijn gastheer aanziende, vervolgde Lucas: Dan wil ik ze graag morgen over brengen. Maar laten we nu nog even in je tuin gaan, voor het donker is. In de avondkoele, weldoende rust bie dende tuin maakten zij nog een heerlijke wandeling, terwijl de schaduwen zidh reeds lengden en de vogels hun avond lied zongen. Een dienaar haalde hen in en deelde Virginius mede, dat iemand hem in de bibliotheek wachtte. Wie is dat? Hij heeft zijn naam niet genoemd, Dominus. Ja, dan zal ik w«l even naar binnen moeten gaan, zei Virginius aarzelend. Blijf je zolang hier, Lucas, of ga je mee naar binnen? Och, laat ik maar mee gaan. Je be zoeker zal wel een der onzen zijn. In de al donker wordende bibliotheek konden zij eerst niemand onderscheiden, maar aldra zagen zij iemand staan bij het met zware gordijnen beklede raam. Virginius vroeg: Ben jij het, Poly? Blij verrast, liep hij piet uitgebreide armen op de dokter toe: Poly! Wees welkom, welkom! Ik had niet gedacht, dat je mijn uitnodiging zo prompt zoudt aanvaarden. En er is hier nóg een oude virend van je! Lucas! riep Poly verheugd uit, toen hij achter Virginius zijn vriend en col lega ontwaarde. Maar tegelijk zag hij bij het licht van een kandelaar, door een der bedienden binnengebracht, dat Poly ver van opgewekt scheen te zijn en hij vroeg ontsteld: Wat zie je er somber uit! Is er wat? Met toonloze stem antwoordde Poly: Ian. Corbulo heeft hem naar Rome laten brengen, beklaagd van verraad. Hij was bij de groep, die vanmiddag Antio chië op een schip verlaten heeft. Men heeft mij niet toegelaten, hem nog te Ian was de assistent van Poly en een Christen, een reus van postuur maar een man met een hart vol liefde. Poly zette zich vermoeid in een der ruststoelen Virginius legde troostend een hand op zijn schouder: Je blijft hier, hoor! Dit huis staat open voor Lucas èn voor jou. San? riep hij zijn bediende toe. haal even de reis zak van mijn vriend en breng die in eer van de slaapkamers. En tot Poly: Je kon op geen beter ogenblik ko men. Lucas blijft hier ook. Ik ga morgen eten bij Io en jullie beiden gaan mee. Zij weet toch, dat je in Antiochië bent, is 't niet? Poly keek verward om zich heen. Het ging alles zo snel. Hij zei: Ik had haar geschreven, maar ik moest Ionos verlaten, voordat haar ant woord er was. Maar dat is niet erg, Io is in elk geval thuis. Maar ik ben niet uitgenodigd Dat zal stellig gebeuren, want komt morgenochtend hier. Zij komt vaak naar mijn glasproeven in het laborato- Lucas onderdrukte een geeuw en stond op: Als je er niets tegen hebt, ga ik naar bed. Poly stond ook op en nadat Virginius zijn gasten hun slaapkamers gewezen had, ging hij terug naar de bibliotheek. Daar vond hij een brief van Io. blijkbaar vergeten, op tafel liggen. Het duurde enige tyd, eer hij die openmaakte. (Wordt vervolgd). op financieel gebied. Valuta' ten op elkaar worden ingesteld enz. Vooral België is hier niet erg ge- In Nederland zelf wordt het kleine-boe- renprobleem steeds moeilijker: 62 pet. van de bedrijven beslaan minder dan 10 ha. In België is dit echter 80 pet. In deze moeilijkheden, die meer op ethisch en sociaal terrein liggen, zal beslist het mes worden gezet. In Nederland is het ontwikkelingspeil aanzienlijk hoger dan in België, zowel wat de graan- als wat de melkproductie betreft. De Belgische landbouw is nog in de opbouw en voor dat de wetenschappelijke ontwikkeling daar enigszins op hoger peil is. zullen nog wel wat jaartjes voor bijgaan. Aan de agrarische export aan partners zullen we wel voordeel hebben, maar we mogen er niet te grote waarde aan hechten. Voor ons is het van betekenis, dat WestDuitsland weer op de benen komt. Er zal een agrarisch overschot blijven. Harde economische wetten blijken echter sterker te zijn dan medegevoel. Toch zal van de boeren harde inspanning blijven geëist. De Ne derlandse bevolking, ja die over de ge hele wereld is sterk toegenomen en dan nog het gevaar van de erosie: in Amerika is in de laatste jaren 50 aan landbouwoppervlakte weggespoeld. Er zijn tekenen, dat minister Mansholt de landbouwpolitiek in Nederland gron dig zal gaan wijzigen en teeltvergunnin- dergelijke zal laten vervallen. De Belgen zijn er op uit, om hun veestapel te verbeteren. Daarom zal de landbouw politiek meer veevoederpolitiek worden. Spr. waarschuwde er tenslotte voor, de Belgen op landbouwgebied te onder schatten. De Nederlandse Regering wil de in voer van krachtvoederproducten beper ken. Luxemburg speelt in deze toekom stige overeenkomst een onbelangrijke rol. Marshall-plan. Daarna sprak ir Tuynman over het Marshall-plan, dat hij grandioos noemde. Amerika toont meer verantwoordelijk heidsgevoel en heeft de koude efficiency laten varen. De situatie in Europa was ontzettend moeilijk. De bevolkingsaan- 3 was geweldig. De handel chaotisch het moreel der bevolking zeer sterk achteruitgegaan. Amerika zag W.-Europa uit industrieel en politiek oogpunt zeer ongaarne verloren gaan en verleende op korte termijn hulp. De landbouw en industriële productie werd in de eerste plaats bevorderd, ter wijl de handel tussen de 16 landen on derling werd vergemakkelijkt. Toch zal Nederland, dat door een bilaterale over eenkomst aan Amerika is verbonden, zich bewust moeten zijn, dat dé hulp van tijdelijke aard is. Wij zullen, aldus spr., weer zo snel mogelijk op eigen voeten moeten kunnen staan en de landbouw wil daartoe het zijne bijdragen, mits hij de investering krijgt die daarvoor nodig is. We hebben geen reserve meer, dan onze hersenen en arbeidskracht en die zal ons volk in zijn geheel moeten aan wenden om op de been te komen en te blyven» Sassenheim Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor werd in Decem ber ingelegd f 15.099.76 en terugbetaald f 23.898.30. Jong geleerd. De leerlingen der De Visserschool hebben gedurende 1948 f 450 bijeen gebracht voor de Zending. Hiervay werd afgedragen aan Zeist (voor Suriname! f 400 en aan de Morgenlandzending (Ar menische Christenen) f 50. Schoolspreekuur. Het spreekuur van de schoolarts zal in Januari weer worden gehouden op de 2e en 4e Woensdag, dus op 12 en 26 Ja nuari, en wel in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw van half 2 tot 2 uur. Schoorsteenbrandje. Zondagavond ontstond een brandje in de schoorsteen van het huis van de heer Van V. aan de Kastanjelaan. De brand weer was spoedig ter plaatse, maar be hoefde niet in actie te komen, omdat de brand inmiddels reeds was geblust. Katwijk aan Zee Verkoop huis c.a. Het huis met schuurtje, erf, onder grond en verdere aanhorigheden. Abeel- plein 8. dat Dinsdag 28 December ten overstaan van notaris A. W. C. Verheef in bod werd gezet door J. van Duyven- voorde voor ƒ4700, werd gisteravond in „Casa Cara" afgemijnd door C. Schone- berg op ƒ800, zodat het huis verkocht if voor 5500. Geref. Gemeente. Donderdagavond, 7.30 uur, spreekt in het kerkgebouw der Geref. Gemeente (Remisestraat) cand. Kersten uit Rotter dam. Leiderdorp Burgerlijke stand. GEBOREN: Theodorus W. zn v. P. C. Hollander en C. M. v. Dieman; Jo hanna T. dT v. J. Rietveld en A. v. Win kel; Willem A. C. zn v J. P. F. v. Ouds hoorn en C. Sébo; Hillegonda M. H. M. v. C. Veerman en H. Tol; Connelis zn A. Glasbergen en K. W. Klink; Cor nells B. A. zn v. B. A. Hoigervorst en T. Rasser; Piietemelia M. dr v. C. v. d. Beng Jeths en M. NieuwveLd; Johanna M. E. J. Kooreman en A. Vodegel; Ca- thardna W. E. dr v. Th. A. de Boer en M. C. H. v. Wierdngen; Willem zn v. C. Alphen en A. E. v. Tol; Nikolaas zn J. P. v. d. Linden en H. de Wit; Ca- tharina dr v. H. Oosterom en P. Bogerd. GETROUWD: Augustlnus M. Kluijit- ans, 21 jr. met Alberta van de Groep, 18 jr; Jan H Klijmij, 25 jr, Schoonhoven, Arandje dè Jong, 19 jr; Willem In.pijin, 30 jr, Haarlem met Masje v. d. Zwan, 29 jr; Willem Bosman, 24 jr, met Petronella W. v. Tol, 21 jr; Gerrit C. Burgerhout, 25 jr, Leiden, met Elisabeth J. Deurnar, 27 jr. OVERLEDEN: Willem Hofman. 70 jr, v. M. v. d. Berg; Nikolaas v. Teylin-, sn, 91 jr, w. v. M. v. Wiinkel. gen aan alle in de nieuwe garage te ver richten arbeid zal geven. De burgemeester wees er op. dat de opening van het bedrijf zeer nauw sa menhing met het bestaan van Rijnsburg. Spr. juichte toe, dat er voor het bouwen van de garage met veel cultuurgrond verloren behoefde te gaan, en was er van overtuigd, dat de Rijnsburgse ener gie en werklust ook In de uitbreiding van deze voor Rijnsburg zo belangrijke instelling gestalte kregen. Verder voerde de heer P. van Kalmt» hout. vertegenwoordiger van General- motors, het woord. Namens het perso neel werd een electrische klok aange boden. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de Amerikanen F. A. Bon ham en L. Butgens. TEL. 2512 Taxibedrijf H. IVoort Zn. Luxe auto's Taxi's Ook Touringcarbedryf KANAALSTRAAT 1 RIJNSBURG Hazerswoude Reeds acht gevallen. Rijnsburg „De theologie van Karl Barth". Voor de Geref. mannenverenigingen „Calvijn", „Dr H. Bavinck" en „Timo- theüs" hoopt morgen, 6 Jan., ds E. H. Broekstra, ere-voorzitter, een rede te houden over het onderwerp: „De theolo gie van Karl Barth". De bijeenkomst, die om half 8 begint, wordt gehouden in „Concordia". Ds P. v. d. Byl sprak. Ds P. van de Bijl, Chr. Geref. predi kant te Katwijk aan Zee. spaak gister avond voor de Chr. Geref. mannenver. over het onderwerp: „Het enige teken der behoudenis". De opkomst was groot, vooral van de zijde van de Katwijkers. Bij de aanvang werd gezongen Psalm 1302. Openbaringen 7 1 tot 7 werd ge lezen. Hier wordt Ez. voorgesteld als een het linnen geklede man. die het volk i Israël sterk vermaant tot bekering. In verband hiermede legde ds v. d. Bijl er de nadruk op, dat ook de tegenwoor dige mens zich tot God moet bekeren. Alleen het kruis van Christus kan wer kelijke redding brengen. Het is het enig» teken tot behoud. En in dit teken zullen wij overwinnen. Tot slot werd gezongen Psalm 7314 Ds P. Zandt spreekt. Vrijdagavond as., half 8, hoopt in „Vliethof" te spreken ds P. Zandt, Herv, (Geref.) predikant te Delft. Valkenburg Spoorwegavond. Door een eigenaardige samenloop van omstandigheden kon op 11 Dec. de aan gekondigde spoorwegavond niet door gaan. Nu is deze leerrijke avond bepaald op heden (Woensdag) om 8 uur in de Noodkerk. De kaartjes, die de vorige keer zijn uitgereikt, zijn nu vanzelfspre kend weer geldig. Naast een lezing over het bedrijf der N.S. zullen er ook enkel» bedrijfsfilms worden vertoond. Thuisfront-actie. Het thuisfrontcomité Valkenburg ver zocht ons het volgende op te nemen: Meer dan ooit ziet iedereen met grote belangstelling naar de gebeurtenissen in Indië. Vanzelfsprekend gaan onze ge dachten telkens uit naar onze dorps genoten. die het hunne er toe bijdragen om daar orde. rust en veiligheid te bren gen. Het Thuisfrontcomité besloot iets extra's te gaan doen voor onze Valken- burgse jongens. Men wil nl. een extra pakket naar hen sturen. Daarom zal er één dezer dagen bij U worden aangeklopt om een kleine bijdrage; tabaksbonnen zijn ook zeer welkom. Het comité ver trouwt er op, dat het niet tevergeefs een beroep doet op veler medewerking. GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK PIJNSTILLEN DE WATTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4