DE WERELD IN 1948 Grote kerkelijke gebeurtenissen in t afgelopen jaar gedurende vier jaren VRIJDAG 31 DECEMBER 1*48 Ideeën gaan op krukken daad 'lijkt 'het wel of zich in het politieke wereHorganisme gelijktijdig naast elikaar twee processen voordoen, n.l. één van afbraak maar ook één van evolutie, waar bij gebruikmakende van dn de wereld- psychs sluimerende krachten, niet slechts gestreefd wondt naar een herstel, maar eelDs naar een totaal nieuw wereldbeeld Wat dr F. S. Meijiers in zijn Inleiding tot de Sociale Psychiatrie" ais therapie voorschrijft voor het individu, een so ciale heropvoeding, het aankweken van i sociaal verantwoordelijkheidsgevoel gemeenschapsgevoel, het afbakenen de verdoezelde grenzen 'tussen men selijke rechten en plachten ten opzichte de omgeving, zou men ook kruinen de i de staten,' de onderlinge verhouding der volken. Wondit ook met het plan-Marshall 'niets reeds een sociale therapie voor de ■iogse, psychisch verziekte staten toegepast, een herstel door opgevoerde regelmatige arbeid, waarbij getracht wondt 'een niveau van economische wel vaart te .bereiken, want slechts daarop kunnen zich l'&verssnormen van moréle waarde ontwikkelen. Ook Peter Howard wijst er in zijn ideas have legs", welk bekend boek in onderdidui'zenden exemplaren wend verspreid en ook iin het Nederlands als Ideeën hebben benen" werd vertaald, bij herhaling op, dat de wereld ziek is. ~n twee symptomen, waaraan men de iekte zou kunnen herkennen, zijn: naar binnen gerichte ogen en holle handpal men. Het' „hebben" is het materialisme, iemand met naar binnengericbta ogen, ziet altijd eerst zichzelf, vóór dat hij zijn buurman ziet. De holle handpal- ien staan altijd naar ihet „hebben". Ails uiterlijke kentekenen van het be grip „hebben", noemt hij' verdeeldheid, iluitingen, stakingen, werkloosheid, rassenvervolgingen en oorlogen. Juist het ialisme kweekt de slapheid die de dictatuur aanvaardt en tevens de eer- |euch't dlie dicteert. Evenals mensen, die er steeds op uit jn te „krijgen", tegen elkander botsen, doen volkenen dat ook en het gevaar dreigt, dat'de-wereld opnieuw in de af grond stort. Feitelijk wondt hier de in stinctieve machtsstreving gehekeld, die s door Nietzsche in zijn „Der Wille rur Macht" was vastgesteld Maar hoewel oök zijn ideeën benen hadden, is het re sultaat, dat thans velen op krukken De afbraak in het politieke wereld organisme wordt gevoed door de nega tieve instincten, door achterdocht, wan trouwen, haat, vrees, welke deze disso lutie onderhouden en een scheidsmuur is opgericht dwars door Europa, tussen communisme en democratie, tussen ^Oost" en „West". In het gesdhil om Berlijn waar de Russen de Westelijke geallieerden trach- verdrijven, concentreert zich de strijd om de macht in geheel Duitsland, welke weer de confrontatie van twee verschillende ideologieën symboliseert. Gezien 't negatieve resultaat van diverse wereldconferenties, is er voorlopig geen kans op een vergelijk en slechts een, beide groeperingen overbruggende, psy chologie zou als therapie kunnen dienen. Ook in de Veiligheidsraad en de Assem- blée werd de antithese tussen ,Oost" en ,West" steeds groter en de verdienste dezer lichamen schuilt hoofdzakelijk daarin, dat de verhevigde emotionaliteit in wederzijdse beschuldigingen werd af gereageerd, waardoor het directe gevaar en losbrekend conflict werd voor komen. Want conflicten, geschillen, kwesties zouden voor de „wereld-broe- ■schap" maar al te gemakkelijk kun- i worden tot een gordel met paarlen van bloed en tranen! Berlijn, China, Griekenland, Palestina, Indo-Ghina, Indo nesië, Islam en Christelijke wereld. Al valt bij de toespitsing der politieke tegenstellingen een economische „weder geboorte" te eonstateren, zulks neemt .niet weg, dat ondanks de Amerikaanse vitamine van het Mardhall-plan het her stel werd vertraagd, omdat de Russen in een hersteld West-Europa een machtige vijand zien. Het is een groot geluk voor West-Europa, dat met d'e herbenoeming Truman tot president, de isolationis tische tendenzen in de Verenigde Staten n minimum zijn gereduceerd en er steeds meer sprake is van een verwe ving der politieke, economische en stra tegische belangen. Ook de ideeën van de Benelux hadden benen en zij stimuleer den het tot stand komen van (het Pact van Brussel, een overeenkomst tussen Engeland, Frankrijk en de Benelux, waarbij deze landen besloten tot weder zijdse hulp en 'bijstand op militair, maar eveneens op economsich en cultureel ge bied. Wij zien dus naast de afbraak in het wereldorganisme, een tot bewustzijn- komen van latente krachten, waarvan Benelux, het samengaan der 16 Europese Marshall-landen, het verdrag van Brus sel en het in wording zijnde Noord-At lantische Pact de aanwijzingen zijn. Bij dit alles staat op de voorgrond, dat de voortschrijdende invloed van Sovjet- Rusland zou kunnen leiden tot een mili tair conflict. Omdat Z.-Amerika zich voorshands afzij dig houdt, zijn de voornaamste partners de Verenigde Staten en Canada en spreekt men van een Noord- Atlan tisch Pact, waarbij in de eerste plaats de landen van het verdrag van Brussel zich hebben geassocieerd, maar ook het oog gericht nlijft op de Scandinavische gebieden, Spanje. Portugal en Italië, ten einde de massale frontvorming zo inten sief mogelijk te doen zijn. Bij deze „Neu- Orientierung,, spelen voor verschillen de landen positieve en negatieve gevoe lens een wisselende rol, omdat West- Europa in grote mate afhankelijk gaat worden van Noord-Amerika. Anderzijds spreekt het vanzelf, dat men in Amerika nauwlettend toeziet, in hoeverre West- Europa in deze alliantie, die van histo rische betekenis zal zijn, een krachtig synthetisch element vormt. Men moet niet vergeten, dat naast de economische afhankelijkheid de West-Europese lan den voor hun bewapening op Amerika zijn aangewezen en de jonge aanplant van het „herstel" verstrikt zou geraken in de lianen van hoge uitgaven voor de defensie. Het negativisme van Sowjet-Rusland heeft tot het positieve stellingnemen van de Amerikaans-Europese politiek geleid. Er moet een bolwerk geformeerd tegen over Ruslands militaire macht en ander zijds dient de politiek der Sowjets zo veel mogelijk geïsoleerd te worden. Het kan geen Amerikaans belang zijn. de Berlijnse kwestie op de spits te drijven en evenmin een beslissing in China, waar de communisten een gevaar vormen voor geheel Zuid-Oost-Azië. te forceren, ter wijl men het in andere haarden als Grie kenland en Palestina, liever nog met nieuwe „verzoeningscommissies" pro- Amerika kan zich geen „koude oor log" op twee fronten veroorloven en men schijnt in Washington nog op het stand punt te staan, dat Europa momenteel van directer belang is dan Azië. De luchtcorridor van Berlijn is een dollar belegging, die de risico's van een inves tering in het Chinese probleem niet be paald wettigt. Het is best mogelijk, dat ondanks het feit dat Peiping door de communisten bezet is, de missie van Mevrouw Tsjang Kai Sjek naar Washing ton mislukte en de steunverlening van Amerika aan China slechts minimaal zal zijn. Niet te ontkennen valt echter, dat débacle in China de val zou beteke- van geheel Z.O. Azië, tenzij men op Japan zou kunnen rekenen. Neemt men de politieke antipoden AmerikaRusland, als chemische kernen, dan ziet men dat zich daar omheen structurele bindingen vormen van di verse landen. Deze chemische associatie tot Rusland vindt men iri Oost-Europa, in Polen, Hongarije, Tsjechoslowakije (waar Benesj heenging), Zuid-Slavië. Albanië, Roemenië en Bulgarije. Naast de politieke gelijkschakeling treft een streven, om de economische beïnvloeding uit het Westen zoveel mo gelijk tegen te gaan, terwijl ook de kerk aan banden wordt gelegd. Het Griekse probleem van zoveel belang voor de strategie in het Middellandse Zee-gebied vond nog geen oplossing. Nog steeds werd het verlangen van Oostenrijk naar een vredesverdrag door de Russen tegengehouden, omdat zij vrezen dat een, van bezettingstroepen bevrijd Oostenrijk, voor zijn herstel ge heel bij Amerika zou aansluiten. Voor wat Amerika betreft, heeft dit land krachtig de strijd aangebonden tegen in flatie, terwijl het tegelijkertijd op royale wijze aan de 16 Marshall-landen steun verleent en na de herbenoeming van Truman zal worden voortgebouwd op de „New Deal", maar terzelfdertijd zal het Communisme zo streng mogelijk worden bestreden. Ook in de Britse politiek, aanvanke lijk nog gebaseerd op de illusie van een trait-d'union tussen Amerika en Rus land, valt een hechter samengaan met Amerika te constateren, de Labour- dissidenten hebben afgedaan en de in vloed van een conservatief als Churchill is nog steeds zeer groot. Ondanks het krachtig ingrijpen van Sir Stafford Cripps als economisch dic tator, toen bleek dat de voorraad dol lardeviezen vrijwel was uitgeput, heeft dit land met financiële en economische moeilijkheden te kampen en de versobe ring op het gebied der voedselvoorzie ning is daar een symptoom van. Ten aanzien van Rusland weet nie mand met zekerheid wat zich achter dit naar het Westen voortschuivende „ijze ren gordijn" afspeelt, maar één d'ing is wel zeker, dat de militaire weerbaar heid gaat ten koste van de economie en er van 'n communistisch luilekkerland geen sprake is. De angst voor de atoombom heeft een sterke militaire paraatheid gecreëerd, gepaard gaande met een af sluiting van de democratische wereld. De machtsconcentratie via de Kominform stuitte op grote tegenstand bij het Joego slavië van Tito, die zijn eigen socialis tische weg gaat. Het ene deel van Duitsland ondergaat de zegeningen van de Sowjetisering, terwijl het .andere deel in „no time" ge democratiseerd moet worden ten bate van een realistische, kaufmannische po litiek, welke de directe inschakeling van Duitsland als een levensvoorwaarde beschouwt voor het herstel van Europa. Hier stuit de Franss obsessie van een „revanche-Duitsland" op een koude Amerikaanse analyse, welke tegenstel ling bij de besprekingen over het Ruhr- probleem te Washington tot uiting kwam. Voorshands zou het verstandig zijn de dosering van politiek-economisch zelfbe stuur in Duitsland zo voorzichtig moge lijk te doen geschieden, omdat men ook met een opleving van neo-nazistische elementen rekening moet houden. Was vërleden jaar de situatie nog zo, dat men in Rusland hoopte op een com munistisch Italië, het zoveelste kabinet de Gasperi met een graaf Sforza als buitenlands pleitbezorger heeft wel ge toond', dat men ook daar bouwt op Amerika en de invloed van Togliatti heeft'een aanzienlijke aderlating onder- De „troisième force" van het kabinet Schuman tracht nog steeds tussen de klippen van Thorez-Duclos en de Gaulle door te zeilen, maar het valt niet te ont kennen, dat de invloed van de Generaal op enorme wijze gestegen is. En van dit land met zijn ontwrichte economie, het angstwekkende probleem van lonen en' prijzen, en de communistische terreur van vaak ongemotiveerde stakingen, ver wacht men een krachtige kernformatie op het Europese continent tegenover de Sowjetrussische penetratie! Daarbij komen dan nog de Franse moeilijkheden met de bezittingen in N. Afrika en Indo- China. Ondanks koningskwestie en onderwijsprobleem wist in België de populaire Spaak zich te handhaven en drijft zijn coalitie-kabinet weer rustig voort. Het onweer van 1946, toen de „Verenigde Naties" een massale boycot van Franco aanbevallen, is overgedreven en de fluctuaties in de internationale politiek hebben zelfs een hausse aan be langstelling voor Spanje doen ontstaan, met of zonder Franco- Het is merkwaar dig, dat men thans veel minder hoort van het feit, dat er nog minstens 50 000 poli tieke tegenstanders in Spaanse gevange nissen zouden zijn opgesloten! De Spaanse ballingen hebben hem nog niet verdreven en Franco handhaaft zich als toreador tegen het communisme. Wij beëindigen thans deze uiteraard vluchtige rondreis door de landen, waar nog steeds de naoorlogse processen van afbraak plaats vinden, maar tegelijkertijd een evolutie en synthese zich voltrekt. Wij staan op de drempel van een nieuw tijdperk. H- S. Keuls. Wij menen niet te overdrijven, wan neer wij het jaaroverzicht-1948 van het kerkelijk leven beginnen met op te mer ken, dat grote kerkelijke gebeurtenissen en 'beslissingen de „kerkgeschiedenis" van 1948, zowel nationaal als internatio naal, hebben beheerst. Was de hoofdstad van ons land, juist Dr KL H. E. Gravemeyer (1.), die 65 jaar werd en wijlen prof. Greydanus. de luisterrijke periode van Regerings jubileum en Inhuldiging, niet de ge boortegrond van de Wereldraad van Kerken en de Internationale Raad van Christelijke Kerken? Luidde de Gene rale Synode der Nederlands Hervormde Kerk met de aanneming in eerste lezing van het Ontwerp-Nieuwe Kerkorde niet in principe een nieuwe koers in het ker kelijk leven van de oude Vaderlandse Kerk in? Bracht de buitengewone Gene rale Synode van Eindhoven der Gerefor meerde Kerken niet een ommekeer het Zendingswerk? En concentreerde het brandende vraagstuk van „Herenigini tussen de twee „Gereformeerde" 'kerk verbanden zich niet om het concrete voorstel tot hereniging van ds B. A. Bos en de beslissing inzake „samenspreking' van de 'Generale Synode van Amersfoort der Gereformeerde Kerken (art. K.O.)? Een rustige gang ging het kerkelijk leven niet. Verschil van inzicht open baarde zich dikwijls scherper dan ooit, gesproken woord en polemiek in de pers. De oprichting van de Wereldraad werd een geschenk van God genoemd, maar ook concentratie van het „moder ne" heidendom. De stichting van de Internationale Raad van Christelijke Kerken werd toegejuicht, doch tevens een vorm van uiterst sectarisme 'betiteld. De tegenstellingen traden soms duidelijk aan het licht en niet alleen tussen de kerken als groepen, maar ook in de kring van verscheidene groeperin gen. In de Ned. Herv. Kerk werd ge dankt voor de aanvaarding van de Nieuwe Kerkorde, doch tevens werd het ontwerp aan felle critiek van „links" en „reohts" onderworpen. De vraag, of aansluiting van de Gereformeerde Ker ken 'bij de Wereldraad mogelijk en nood zakelijk is, deed tal van artikelen in kerkelijke bladen uit de pen van predi kanten vloeien. En niet minder was dit het geval met de behandeling van het onderwerp „samenspreking" -in de 'bla den van Geref. Kerken en Geref. Kerken (art. 31 K.O.), waarbij over en weer vlijmscherpe woorden werden gebruikt. De kring van de Vrijzinnig Hervorm en in Nederland maakte, tengevolge an de neiging van velen uit die kring, n meer aansluiting te zoeken bij de Ned. Herv. Kerk, een crisis door, zodat deze groep uiteenviel en de Zwingli- groep haar eigen visie op de vraagstuk- naar voren 'bracht en propageerde. Ned. Herv. Kerk Het grote gebeuren in de Ned. Her vormde Kerk mag de behandeling en aanvaarding in eerste lezing van het Ontwerp-Nieuwe Kerkorde door de Ge nerale Synode, die in nieuwe samenstel ling op gezette tijden bijeenkwam, wor den genoemd. Nu moeten de 44 classes uitspraak over het in gewijzigde vorm aangenomen ontwerp doen, waarna de Synode het opnieuw zal bespreken. De Synode handhaafde haar besluit, dat radio-uitzendingen der kerk onaf hankelijk dienen te zijn en riep de stich ting Hervormd Paedagogisch Seminarie in het leven. Het contact met zusterkerken in het buitenland werd nauwer aangehaald en verstevigd. De kring van de kerkelijke hoogleraren onderging enige verandering door de be noeming van prof. dr H. Vos aan de R.U. te Groningen, in wiens plaats dr E. L. Smelik te Amsterdam werd benoemd. Prof. dr A. M. Brouwer, emeritus-ker kelijk hoogleraar te Utrecht werd door de dood weggenomen. Een van de meest vooraanstaande figuren in het Hervormd kerkelijk leven, dr K. H. E. Gravemeijer, mocht zijn 65ste verjaardag vieren en de alom bekende Rotterdamse emeritus predikant, dr M. H. A. van der Valk, her dacht het feit, dat hij veertig jaar pre dikant in de Maasstad was. Van bijzonder belang voor de Zending was het langdurige bezoek van prof. dr J. M. Schepper, voorzitter van de Ne derlandse Zendingsraad en dr K. J. Brou wer, president-Zendingsdirector, aan In donesië. Aandacht trok ook de promo tie van dr J. C. Hoekendijk, secretaris van de Nederlandse Zendingsraad. In de Zendelingen A. J. de Neef en L. Bodaan verloor de Oegstgeester Zending twee eminente krachten. De voltooiing van de restauratie de Zendingshogeschool te Oegstgeest vormde de vervulling van een lang ge koesterde wens van het Zendingsdirec torium. Droefheid was er in het wegvallen van verscheidene predikanten onder wie figuren," die een min of meer vooraan staande plaats hebben ingenomen. Van hen noemen wij ds D. Tromp, Amsterdam, ds J. G. Knottnerus, predikant in alge mene dienst, ds E. H. Jonker (emeritus), ds J. Vermeulen, nestor van de Gro ningse predikanten, ds P. Warners, te Doetinchem, ds C. B. Hofland (emeritus), ds G. Westmijse, voorganger van de Ver. van Vrijz. Herv. te Rotterdam, ds M! Hielkema (emeritus), ds M. Bever sluis (emeritus), ds E. Michelin Moreau, de bekende emeritus-predikant van de Haagse Waalse Gemeente, die in Frank rijk bij een ongeluk het leven verloor en ds E. Warmolts (emeritus). Wij mogen hier ook niet onvermeld laten, dat het Hervormde jeugdwerk in de heer M. C. Gallentin, secretaris van het C.J.M.V., die bij een bergtocht in Zwitserland de dood vond, een gevoelig verlies heeft ge- Geref. Kerken In het kerkelijk leven van de Gere formeerde Kerken eiste in het begin van het jaar de buitengewone Generale Zen dingssynode te Eindhoven de aandacht. Haar besluiten baanden nieuwe wegen en mogelijkheden voor het Zendingswerk. Het Zendingscentrum kreeg in het Evangelisatie- en het Jeugdcentrum twee zusterinstituten naast zich, resp. te Baarn en Bilthoven. Hierbij willen wij ook de opening van de Dr Van Beeck Calkoen- school te Amsterdam voor Geref. gezins verzorgsters memoreren. Deputaten voor samenspreking zetten hun pogingen tot (mondelinge) samen spreking met de Geref. Kerken (art. 31 K.O.) voort, doch het bleef bij pogingen. Vele predikanten en gemeenteleden verenigden zich met het „concrete voor stel" van ds B. A. Bos, alsmede met de conclusies van de Oosterbeekse confe rentie, doch van een „doorbraak" kan nog niet worden gesproken. Talrijke kerke raden en classes deden in dit verband uitspraken. Het besluit van de Amers- foortse Synode der Vrijgemaakte Geref. Prof. Wiss«i de tijdrëdenaar Kerken werd in deze kring met teleur stelling ontvangen. Veel belangstelling bestond er voor de promotie van dr J. Verkuil. Het ledental van de jeugdbonden bleef zich in opgaande lijn bewegen. De jonge- lingsbond vierde op grootse wijze zijn zestig-jarig jubileum in de Residentie en de Meisjesbond maakte de helft van ge noemde periode vol. Vele, ook oudere predikanten, verwis selden van standplaats. De hervatting van de kerkdienstuitzendigen van Radio- Bloemendaal was oorzaak van blijdschap. Van de personalia vermelden wij, dat de bekende oud-Amsterdamse predikan ten, ds K. Fernhout, 90 jaar en dr B. Wie- lenga 75 jaar werd. Ds S. Datema bereik te de leeftijd van de zeer-sterken. O.a. ging ds J. de Vries van Tilburg met emeritaat. De predikanten M. Meijering (emeritus), die vooral in het Noorden des lands een vooraanstaande persoonlijk heid was, R. Zijlstra (emeritus), die ja renlang de kerk te Rotterdam-Delfsha- ven diende en J. Koelewijn, emeritus predikant van de kerk te Berkel en Ro denrijs, werden naar hun laatste rust-; plaats gedragen. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) De Vrijmaking onderging hier en daar uitbreiding, doch op sommige plaatsen keerden leden tot de Geref. Kerken te rug, waardoor het zielental van Geref. Kerken (art. 31 K.O.) nagenoeg constant bleef. Het kerkelijk leven van deze kerken stond in het teken van de kwestie der „samenspreking", het voorstel-Bos met de conferentie te Oosterbeek, bezinning op de samenwerking met andersdenken den in organisatieverbanden, waarbij wij herinneren aan het Amersfoortse con gres inzake de houding in het politieke leven en de Synode van Amersfoort. Dat over verscheidene van deze punten geen eenstemmigheid in eigen kring heerst, is wel gebleken uit de redactie wijziging van „De Wachter" en het ver schijnen van het weekblad „De Roeper", met als hoofdredacteur ds B. A. Bos. Deze kerken verloren in prof. dr S. Greydanus een vooraanstaande persoon lijkheid en een eminent theoloog. Ook met de heer H. J. Kouwenhoven, te Voor burg, die tijdens een reis in Amerika plotseling werd opgeroepen, ging een be kende figuur heen. De Amersfoortse Synode nam belang rijke besluiten, niet alleen met betrek king tot de „samenspreking", doch ook in verband met het Zendingswerk en ds W. G. F. van Herwijnen, te Rilland-Bath, die in ere werd hersteld. Zij benoemde als opvolger van wijlen prof. Greydanus, dr H. J. Jager, te Voorthuizen, tot hoog leraar aan de Theol. Hogeschool te Kampen. Chr. Geref. Kerken Een van de belangrijkste gebeurtenis sen voor de Chr. Geref. Kerken was wel de deelname aan het congres van de In ternationale Raad van Chr. Kerken, waarvan prof. J. J. van der Schuit als een der voorzitters werd benoemd, hoe wel deze Kerken zich nog niet officieel hebben aangesloten, daar de Generale Synode hierover niet meer kon beslis sen. Nog in een van de laatste nummers van „De Wekker" heeft prof. Van der Schuit er op gewezen, dat de Kerken zich niet langer afzijdig mogen houden van het oecumenisch streven. Een bijzonder groot legaat, ad f60.000, viel deze Kerken ten deel. Prof. Wisse, in en buiten de Chr. Geref. Kerken een bekende kanselrede naar, mocht zijn 75ste verjaardag en zijn gouden ambtsjubileum vieren. Ds R. E. Sluiter, te Hillegom, die ook 50 jaar pre dikant was, werd bevorderd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Uit deze kring werd tijdens een toe spraak op de kansel in het gerestaureer de kerkgebouw van zijn vroegere Ge meente te 's-Gravenzande, ds H. Velema door de dood weggenomen. Andere Kerkgroepen De Geref. Gemeenten verloren in ds G. H. Kersten, die op de Inhuldigingsdag is ontslapen, haar gezaghebbend figuur. Ds A. de Blois te Rotterdam-Zuid her dacht het feit, dat hij 25 jaar predikant In de Evang. Luth. Kerk vielen geen bijzondere gebeurtenissen voor, in tegen stelling met de Herst. Evang. Luth. Kerk. De Lutherse Synode stelde de basis van de K.O. vast. Prof. dr J. E. B. Blase aan vaardde het ambt van kerkelijk hoog leraar aan het Luthers Seminarie en de R.U. te Utrecht. Van het Luthers Week blad „De Wartburg" verscheen in deze week het laatste nummer, om plaats te maken voor een Evangelisch-Luthers Weékblad van de beide Lutherse kerken groepen in ons land. Prof. dr A. H. Ba- kel en ds J. H. Grottendieck, oud-secre taris van de Synode, ontvielen aan deze 'kerk. Naast de Herst. Evang. Luth. Kerk ontstond de Vrijgemaakte Herst. Evang. Lutherse Kerk, door de afzetting van ds B. E. J. Bik te A'dam, die een groot aan tal van zijn volgelingen meenam naar de nieuwe kérkgroep. Ds W. J. F. Meiners te Amsterdam legde zijn ambt neer en ds H. J. Oldemans te Den Helder ging over naar de Geref, Kerken. Namens de Doopsgezinde Gemeenten in ons land ging een afvaardiging het Doopsgezind Wereldcongres in Noord- Amerika. Door de dood werd weg genomen ds C. B. Hylkema, emeritus predikant. Twee vooraanstaande figuren uit de Vrije Evang. Gemeenten, ds M. J. Mooi Azn., rector van de Opleidingsschool dezer kerken, en ds J. C, Hoekendijk, die door zijn activiteit op velerlei gebied alom bekendheid genoot, gingen in 1943 heen. De Bond van Vrije Evang. Ge meenten zond enige Zendingsarbeiders, o.a. dr A. Scheurkogel, uit en benoemde twee nieuwe docenten aan haar Insti tuut. In de Remonstrantse Broederschap werd een ontwerp-Kerkorde aanvaard. Van de personalia in deze kring vermelden wij het jubileum van dr P. D. Tjalsma, die 25 jaar in de Maasstad arbeidde en de promotie van ds H. J. Mispelblom Beijer, eveneens te Rotterdam. Hoogtepunt in het kerkelijk leven der Oud-Katholieken was wel het eerste na oorlogse internationale congres, te Hil versum. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr A. Rinkel, ging heen als hoog- Alledaagse stadsbeelden, die toch altijd zo nieuw zijn: de Haagse Hofvijver met de vertrouwde Jacobstoren op de achtergrond en het levende geklapwiek van de meesterzeilers, de blanke r. Chronologisch overzicht Nederlands-Indië door Amerik. com mando aan het Britse Z.O.-Azië-com- mando. 15 Aug. Japanse capitulatie. (Volgens Amerikaanse tijd 14 Augustus). 17 Aug. Japans opperbevelhebber ensce neert de uitroeping der republiek in samenwerking met Soekarno en Hatta. Eind Aug. Nederlanders ontvangen be vel, de kampen niet te verlaten en de Nederlandse vlag achterbaks te hou den. De Nederlanders, die desondanks de kampen verlaten, worden door de bevolking hartelijk ontvangen. 2P Aug. Komité Nasional Indonesia noemt zich vertegenwoordigend lichaam der republiek. - Het Indonesisch nationaal bewind treedt op als enig gezag; republiek consolideert zich op Java, Sumatra, Bali en andere delen van de Archipel. De terreur komt steeds meer op en ontwikkelt zich tot de Bersiapperiode, waarin duizenden worden vermoord. if: Sept. Eerste Britse troepen te Bata via. Christison erkent Soekarno's be wind als de facto regering. 2 Oct. Admiraal Helfrich in Batavia, vecht krachtig voor de bescherming der Nederlanders. 5 Oct. Van Mook en Van der Plas te Batavia. De laatste wil met Soekarno onderhandelen, doch wordt gedes avoueerd. - Slachtingen onder de Nederlandse ge vangenen op de sociëteit te Soerabaja door Soetomo. - Overval op transport van vrouwen en kinderen te Soerabaja, van wie 125 vermoord. - Aanvallen op vrouwenkampen te Am- barawa, van wie vele worden ver moord. Ontzet en bevrijding door de Ghurka's. 1 Nov. Bespreking Van MookSoekar no. Van Mook gedesavoueerd. Australiërs slagen er niet in, het hijsen der Nederlandse vlag op Timor te voorkomen. 14 Nov. Eerste kabinet-Sjahrir. 19 Nov. Britten verbieden Nederlandse troepen te Batavia te landen. 3 Dec. Logemann wil geen onderhande lingen met Soekarno, maar wel met Sjahrir. 11 Dec. Nota Schermerhorn aan Staten- Generaal. 3) Dec. Generaal Christison verbiedt de landing van de Nederlandse mari niersbrigade te Batavia. Admiraal Helfrich weet door te zetten, dat 800 man aan land komen. De rest wordt teruggestuurd naar Malakka. In de tussentijd is het Nederlandse gezag buiten Java en Sumatra, on danks Australiërs en Britten, geves tigd. 1946. 7 Jan. Nederlandse hoge militairen nemen ontslag, omdat de Regerings- politiek te slap is. 28 Jan. Christison verdwijnt 31 Jan. Generaal Spoor wordt legercom mandant. 2 Febr. Buitengewesten, behalve Suma tra, officieel onder Nederlands be- 3 Febr. Bemiddelingspoging van Sir Archibald Clark Kerr. 10 Febr. Logemann verklaart, dat Ned.- Indië na zeker tijdsverloop onafhan kelijk zal worden. 14 Febr. Discussies in Veiligheidsraad over Indië. 21 Febr. Werkcomité van republikeins parlement wijst Nederlandse voor stellen af. 9 Maart. Nederlandse troepen op Java geland. Geleidelijk aan worden in de loop van het jaar Batavia, Semarang, Bandoeng en Soerabaja Nederlandse enclaves. 12 Maart. Nieuw kabinet-Sjahrir. 13 Maart. Besprekingen Van Mook Sjahrir. 16 Maart. Commissie-Van Poll naar Ned.- 8 April. Kerr, Van Mook en republ delegatie komen op Schiphol, Daarna volgen de mislukte besprekingen van St Hubertus. 2 Mei. Regeringsverklaring-Schermer- horn; Nederland bereid de facto ge zag der republiek te erkennen op Java, Madoera en Sumatra. 9 Juni. Sjahrir wijst deze Nederlandse voorstellen van 2 Mei af. 15 Juni. Tegenvoorstellen van Sjahrir; Indonesië vrij en bondgenoot van Ne derland. 29 Juni. Sjahrir door Tan Malakka ont voerd, maar later weer vrij. 1622 Juli. Pangkalpinang-conferentie. Indonesië zal federatief opgebouwd worden. 23 Juli. Instelling Commissie-Generaal aangekondigd. 25 Aug. Lord Killearn te Batavia om te (onder) handelen. 24 Sept. Eerste echelon 7 Dec.-divisie 26 Sept. Wapenstilstandsonderhandelin gen afgebroken. 2 Oct. Nieuw kabinet-Sjahrir. 7 Oct. Besprekingen Commissie-Gene raalKillearnS j ahrir. 14 Oct. „Wapenstilstand". 4 Nov. Regeringsverklaring. Geen ver schil meer tussen Sjahrir en Soe- 13 Nov. Linggadjati geparafeerd. De facto-erkenning der republiek. Nov. Brits gezag verdwijnt. 25 Dec. Medan gezuiverd. Eind Dec. Conferentie Malino. OosW Indonesië komt tot stand. 1947. 17 Maart. Modjokerto gezuiverd na ein deloze bestandsschendingen. 25 Maart. Linggadjati ondanks belofte der Regering getekend. 7 Mei. Beel en Jonkman naar Batavia. 13 Mei. West-Borneo autonoom. 27 Mei. Nederland verlangt uitvoering van Linggadjati. 2 Juni. Nederlandse missie naar Djokja voor uiterste poging. 19 Juni. Quasi-concessies van Sjahrir. 26 Juni. Ontslag Sjahrir. 3 Juli. Sjarifoeddin premier. 27 Juli. Politieactie. 1 Aug. Veiligheidsraad gelast, het vu ren te staken. 45 Aug. (Middernacht). Vuren gestaakt. Opmars naar Djokja bij Gombong af gebroken. Toenemend aantal incidenten en moorden. 27 Oct. Commissie van Drie begint het 11 Nov. Nieuw kabinet-Sjarifoeddln. 21 Nov. Madoera gezuiverd. 1620 Dec. Besluit tot oprichting negara West-Java. 23 Dec. Voorstellen der Commissie va* Drie. 1948. 3 Jan. Resolutie van negara's en dae- rah's tot oprichting van Interim-Rege- ring. 4 Jan. Ondertekening Fox-contract. 5 Jan. Overeenstemming in zake Col legiaal Orgaan. 13 Jan. Oprichting pre-Federale Raad. Aantal bestandsschendingen loopt ia de duizenden. 17 Jan. Accoord der „Renville". Onze souvereiniteit erkend. In de daarop volgende dagen komen heimelijke afspraken der Commissie van Drie met de republiek aan het licht. 23 Jan. Hatta volgt Sjarifoeddin als pre mier op. 24 Jan. Volksstemming op Madoera. 31 Jan. Bestand gaat in. Tot 22 Februari worden de „zakken" gezuiverd. Bestandsschendingen dalen geleide lijk van 300 tot 40 per week. 25 Febr. Negara West-Java erkend. 4 Maart. Wiranata Koesoema staats hoofd West-Java. 9 Maart. Installatie voorlopige Federal» Regering. 11 Maart. Hatta naar Batavia, bespre king met Van Mook. 10 April. Bespreking HattaVan Mook. 12 April. Onze delegatie te Djokja ge molesteerd. 28 April. Republikeins complot te Soe rabaja. 6 Mei. Republiek door Yemen erkend, 18 Mei. Geheime bijeenkomst der com munistische vijfde colonne (onder Sjarifoeddin). staatsgreep beraamd. 26 Mei. Radio Moskou onthult accoord met republiek. Australische boycot afgeschaft 27 Mei. Federale conferentie te Bandoeng. Infiltraties beginnen in grote omvang. Incidenten nemen toe. 10 Juni. Nederlandse delegatie schort besprekingen op. 11 Juni. Plan-Dubois. 23 Juni. Dubois verdwijnt 28 Juni. Republiek verwerpt accoord in zake zeevaart 8 Juli. Conferentie van staatshoofden. 14 Juli. Republikeins nationaal program, dat neerkomt op verwerping der „Ren- ville"-overeenkomst. 23 Juli. Republiek breekt politieke be sprekingen af. 27 Juli. Resolutie der staatshoofden. 30 Juli. Deputatie staatshoofden naar Ne derland. 9 Aug. Cochran te Batavia. 14 Aug. Opiumschandaal. Moeso op Java. 18 Aug. Republiek breekt bestands besprekingen af. Gewapende massa-infiltraties. 24 Aug. Nederl. wetsontwerp inzake In terim-Regering te Bandoeng lauw ontvangen. Zuid-Sumatra negara. 31 Aug. Fusie van rode partijen in repu bliek. 2 Sept. Gen. Dürst Britt gaat heen al* commandant van de 7-December Dt- 4 Sept. Koningin Wilhelmina tekent Grondwetsherziening, waarbij Neder lands-Indië Indonesië wordt 18 Sept Communistische opstand in Ma» dioen. Hierna wordt Tan Malakka d» sterke man der republiek. 2R Sept.10 Oct. Overleg der deelstate* in Den Haag. 14 Oct. Van Mook vraagt ontslag. 22 Oct. Republiek wil op basis van plaa- Cochran onderhandelen. 29 Oct Noodwet-Indonesië in Staatsblad. Mr Stikker naar Indonesië. 3 Nov. Dr Beel hoge vertegenwoordiger van de Kroon. 11 Nov. Mr Stikker terug. 21 Nov. Sassen. Stikker, Neher naar In donesië. Aantal bcstandsschendingen 300 per week; aantal infiltranten 11.000 man. 18 Dec. Bewind Indonesië in Overgangs tijd in Staatsblad. 18 Dec. Zuivering der republiek begon nen. Djokja verrast. Soekarno gevan gen. Tan Malakka ontsnapt 24 Dec. Veiligheidsraad gelast het vure* te staken. Kerstmis. Opmars vrUwei vottooèd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 9