JMettitie friJisrire (fourartl l Zeventig personen dakloos door grote brand in Oldenzaal Wist U VROAG 31 DECEMBER 1948 3UREAUX: Hogewoerd 103 Tel. dir en redactie 20408: Adm. 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7702 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticb U glje&Uuetï tnyn hert la tcgljeospcct" Blok van tien arbeiderswoningen in de as gelegd Zeventig inwoners van Oldenzaal zjjn gisteravond dakloos geworden, doordat een blok van tien, zeer oude en kleine arbeiderswoningen, tot de grond toa afbrandde. Een school werd vannacht ingericht als onderkomen voor de zwaar getroffen gezinnen, waarbij zeer veel kinderen. Het huisraad is voor een deel gespaard gebleven, doch van het blok huizen ls slechts puin De brand is vermoedelijk ontstaan door een lekke schoorsteen in het huis het eind van rij. De wind joeg het i huis tot huis en de brandweer mocht niets tegen de storm. Men moest zich bij het blussen beper ken tot de nabij gelegen woningen, die door de verzengende hitte kenrcgen gevaar liepen. Het huisraad van 6 a 7 woningen kon practisch buiten worden gesleept. De hitte w groot, dat men het huisraad, dat ai overzijde van de weg was opgestapeld, ijlings een tweede maal moest verhuizen, om het buiten het bereik van de vonken te brengen. In het huis, waar de brand ontstond, woonde een weduwe met negen kinderen. Het vuur, dat waarschijnlijk lekke schoorsteen is ontstaan, heeft het asfaltpapier, waarmee onder de pannen de schuine daken waren afgedekt, doen ontvlammen. Het brandde als een fakkel en daardoor sloeg het vuur van huis op huis over. De huizen moesten feitelijk onbewoom baar zijn verklaard, doch gebrek aar woonruimte was oorzaak, dat er nof mensen woonden. Bijzonder gevaarlijk was het, dat vlak ■achter het blok huizen (dat bekend staat Toezicht op ex-NSB-ers wordt niet verscherpt Op de vragen van het Tweede Kamer lid Wagenaar naar aanleiding var organisatie voor hulpverlening aan oud- N.S.B.-ers en Duitsers heeft minister ge antwoord, dat er aan de voortvluchtigen geen distributiebescheiden waren strekt. Wel waren er aan een persoon bonnen toegezonden, die aan de afzender behoorden. De in verband met de hulpverlening gearresteerde moest op grond van de Wettelijke bepalingen worden vrijgelaten. De ervaring met de voorwaardelijk vrijgelaten politieke delinquenten i< bepaald ongunstig, al is het te ven ten, dat een aantal niet genezen blijkt te zijn. Aanleiding tot verscherpt toezicht Is er niet, aldus de minister. Aanmelding voor emigratie gedecentraliseerd Aanmeldingen voor emigratie moet m.i.v. morgen niet meer tot de Stichting Landverhuizing Nederland worden ge richt, doch door leden van een der land bouworganisaties, die samenwerken in de Centrale Stichting landbouwemigratie, tot deze stichting, Raamweg 28, Den Haag of hun eigen organisatie en door anderen tot de gew. arbeidsbureaux of een dei bijkantoren. RADIO-UITZENDING VOOR MILI TAIREN VAN „GROOTE BEER" Om de teleurstelling wat te verzachten, die de militairen aan boord van de naar ons land varende „Groote Beer" onder vonden wegens het niet ontvangen van luchtpost in Port Said (welke teleurstel ling uit een telegram bleek), wordt ir het Strijdkrachtbnprogramma van mor gen door lt.-generaal Kruis en een aan tal familieleden een speciale groet vooi deze militairen uitgezonden. GRATIE VOOR W. A. VAN DER SPEK. Gratie is verleend aan W. A. vai 6pek, die tot de doodstraf werd ve d-eeld bij sententie van B.G. te Amster dam. Thans krijgt hij levenslang. BEHEER OVER PARTICULIERE MIJNEN OPGEHEVEN. Het beheer over de particuliere mijnen in Limburg wordt m.i.v. morgen opge heven. Dr ir Chr. Th. Groofhoff is op de meest eervolle wijze ontheven van zijn aanwijzing tot beheerder. In Januari minder toewijzingen voor de kolenhandel Men zal geduld moeten oefenen. Bij de groot- en kleinhandelaren in kolen is, van het Rijkskolenbureau, een brief ontvangen, waarin wordt medege deeld, dat in Januari minder huisbrand kolen aan hen zullen worden toegewezen. Men wil hierdoor de achterstand in de aflevering der mijnen van huisbrand kolen, voornamelijk de gangbare anthra- tietsoorten en eierkolen, verkleinen. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den zullen dan de voor Januari strekte toewijzingen uiterlijk half Fe bruari zjjn uitgevoerd. In Februari Maart verwacht men weer in staat te zijn de normale hoeveelheden toe te wijzen. De prijsverhoging van f 0.60 per mud van enthraciet ingaande 1 Januari, brengt vele mensen ertoe, spoedige honorering van hun bonnen te eisen. De handelaren kunnen, zoals we eerder opmerkten, ech ter hier niet aan voldoen, daar hun Voorraad over het algemeen minimaal is. De prijs voor eierkolen blijft gelijk, doch de prijs van gascokes, voorzover het kleine huisbrandleveringen betreft, wordt 25 cent per hl. hoger. Het gas wordt 2 cent per m3 duurder In verband met de stijging der kolen- prijzen zullen de gastarieven in het alge meen met 2 cent per m3 verhoogd worden- Groeten uit Indonesië Onze Jongens in Indonesië zijn door de Nieuwe Leidsche Courant in de gelegenheid gesteld hun Ouders, Vrouw, Verloofde en Vrienden in Ne derland te groeten in verband met de jaarwisseling. U kunt deze groeten vinden op pag. 5 Dit zal vooral nu een verrassing zijn. daar wij op verzoek van d-1 Jongens hieraan vooraf geen bekend heid hebben gegeven. onder de naam „De Tien Geboden") de plaatselijke gashouder staat. Een von kenregen sloeg tegen deze houder op en werd op de huizen teruggeworpen, maar de houder bleef gespaard. Het Hengelose Rode Kruis stelde ter stond 200 dekens beschikbaar voor de slachtoffers, onder wie zich een gezin van 13 personen bevindt. Blokkade Berlijn: 15.000 zaken gesloten Een Amerikaans woordvoerder heeft te Berlijn verklaard, dat tengevolge dei- blokkade meer dan 15.000 firma's in West-Berlijn hebben moeten sluiten. Hierdoor zijn 107.500 arbeiders getrof fen, maar zij zijn opgenomen in andere bedrijven, welke minder afhankelijk zijn van de aanvoer van grondstoffen buitenaf. Als gevolg van gebrek aan steenkool en electriciteit zal de werk loosheid toenemen. Voor de laaiende vuurzee, die het schip van de Ned.-Herv. kerk te Mid delburg met het kostbare orgel ver nielde, hield de toren weer stand. Het was ui. de derde brand, die hij meemaakte binnen 150 jaar. Het kameleontische Duitsland „Prosit Neujahr!" De bevelhebber der Amerikaanse troepen te Berlijn, kolonel Howley: de bevolking van Berlijn heeft in 1943 getoond, dat zij zich niet aan het communisme zal verkopen. Generaal Herbert, de Brit: „Berlijn is moreel her boren". En Sokolofsky, de Russische gouverneur: de Sowjet-Russische „demo cratie" is in Duitsland toegenomen. Voortaan 35 nieuwe punten, bestemd voor 4 maanden Het C.D.K. deelt mede, dat voor de e. vier maanden niet 30 maar 35 punten vó de textielkaart VA 804 worden geldig verklaard. Morgen worden geldig de pun ten, gemerkt: „Textiel Q een punt", „Tex tiel R een punt", „Textiel Q vijf punten" „Textiel Reserve Q" ter waarde van 1 punten en „Textiel Reserve R", 10 pun ten. Dit betekent practisch geen verri ming vergeleken bij de voorgaande aa wijzingen van 25 punten, daar het niet de bedoeling ligt, vóór 1 Mei weer pu ten geldig te verklaren, terwijl anders de punten voor drie maanden golden. DOODSTRAF GEëlST TEGEN JODEN JAGER KAPTIJN Tegen de 42-j. ex-SD-recherchéur A. C. D. Kaptijn uit Amsterdam, die vele Joden arresteerde, doch volgens 14 ge tuigen a décharge ook veel goeds vooi Joden en illegale werkers verrichtte, werd voor het B. G. te Amsterdam de dood straf geëist. Uitspraak 13 Januari. „Het Parool" dagvaardt H. A. Lunshof en Alg. Dagblad Namens de stichting „Het Parool" zijn de heer H. A. Lunshof, de uitgeverij N.V. Buijten en Schipperheyn en de stichting ,De Nederlander" gedagvaard, om 11 Jan. -oor de Amsterdamse rechtbank te vér- schijnen voor een civiele schade-actie gens de publicatie van een brochure, waarin de goede naam van „Het Parool" zou zijn geschaad. Voorts werd tegen de heer Lunshof, evenals tegen het „Alg. Dagblad", dat in een verslag van de rechtzaak tegen Poos en Slagter schreef een zwakke houding van Parool journalisten in bezettingstijd, een klacht ingediend bij de Tuchtraad van de Fed. nan Ned. Journalisten. Surinaamse citroenen belangrijk De consumentenprijzen voor Italiaanse i Surinaamse citroenen zijn thans ge lijk, n.l. f 0.76 per kg., doordat de Ita liaanse wegens de duurdere aankoops- prijs 2 ct. per kg duurder zijn geworden en de Surinaamse 24 ct. goedkoper. Dr H. M. BOON GEVOLMACHTIGD MINISTER Aan dr H. M. Boon, chef der directie Politieke Zaken van het dep. van Bui- tenl. -Zaken, is de persoonlijke titel gevolmachtigd minister verleend. Bur. Wederopbouw Boerderijen in Maart naar Den Haag Bij zijn afscheid als hoofd van het lan delijk bureau Wederopbouw Boerderijen (B.WB.), heeft de heer A. D. van Eek te Zwolle medegedeeld, dat het hoofd kantoor, waarschijnlijk in Maart al. Den Haag wordt overgeplaatst, war het ministerie van Wederopbouw Volkshuisvesting zijn nieuwe woning in de houten barakken, aan de Van Alke- madelaan, heeft betrokken. De districts- bureaux worden dan ondergebracht bij de provinciale directies van de Weder opbouw. Hierdoor zal personeelsinkrim ping mogelijk zijn. De reorganisatie zal echter niet betekenen, dat er komend jaar meer gebouwd zal worden. Sinds de bevrijding zijn 1000 boerderijen geheel en 600 gedeeltelijk herbouwd. Volgend jaar zal met de bouw van 800 boerderijen Otto von Habsburg: alle beschuldigingen tegen Mindszenty zijn vals Excommunicatie van bij arrestatie betrokkenen gelast Otto Habsburg-^de Hongaarse samenzwering uitgegeven, dat als voor wendsel voor die vernietiging moest dienen. Het college van kardinalen heeft de excommunicatie uitgesproken over allen, die te maken hebben gehad met de ar restatie van Mindszenty. De Hongaarse regering heeft verschillende Hongaarse bisschoppen laten ondervragen over de beschuldigingen tegen de kardinaal. Thans verneemt Reuter, dat Mindszenty en zijn medebeschuldigden begin Febru ari terecht zullen staan. troonpretendent, die door de affaire- Mindszenty. plotseling in het middelpunt der wereldbelangstelling staat, is te Lis sabon aangekomen. Hij is de vijfde monarch zonder kroon, die thans in Portugal is. De arrestatie van kardinaal Mindszenty noemde Otto een nieuwe grote misdaad van de Hongaarse com munistische regering. De tegen de pri maat ingebrachte beschuldigingen ken merkte hij als vals. Het gevangenzetten van Mindszenty, is volgens Von Habs burg, een uitvloeisel van de pogingen der Hongaarse regering, om geinspireerd door het Kremlin, de' godsdienst in hun land te vernietigen. En daarom werd het communiqué over de monarchistische Grote rode aanval op Nanking wordt voorbereid Tsjlang Kai SJek zou „bereid" zijn af te treden Terwijl er druk geconfereerd wordt tussen persoonlijkheden, die als zijn op volger worden beschouwd, verzamelen de communisten een half millioen man schappen bij Soehsien voor de grote aanval op Nanking, hiertegenover heeft de regering 300.000 man in het veld ge bracht. De communitsische troepen, die zich tot nog toe met Peking bezig hiel den. concen/treeren zich steeds meer er eer op Tientsin. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft in »n Nieuwjaarsboodschap verklaard, dat hij bereid is. af te treden als president, indien de communisten „oprecht" zijn in hun verlangen naar een vreedzame be slechting van de burgeroorlog, aldus seint Reuter uit Nanking Atoomkanon van fantastische snelheid Met het grote nieuwe „kanon voo kosmische stralen" van de universiteit Michigan te Ann Arbor is een eer ste geslaagde proef genomen. Dit 150 ton wegende kanon zal spoedig gebruikt worden om onbekende gebieden van het atoomonderzoek te doorvorsen. Het toe- s een 300 millioen electron-volt ka- dat met een fantastische snelheid electronen op atomen afvuurt met het doel de kern daarvan te splitsen. Garry Davis' hoofdkwartier in Berlijn? Garry Davis heeft thans definitief be sloten zich tc Berlijn te vestigen, aldus lt het Bcrlijnse blad „Der Tag" rector) Op de eerste vergadering P°rlijnse wereldburgers eiste één der aanwezigen onder grote bijval de op heffing van alle belastingen. Frankrijks houding in de Veiligheidsraad Men meent een zekere tegenstelling te hebben gelezen tussen onze driestar, waarin wij wezen op de door Frankrijk aan ons verleende steun in de Veilig heidsraad en de zweepslag die we tege lijkertijd toedienden in verband met Pa- rodi's woorden over de „brutale Neder landse aanval". Die tegenstelling ligt ech ter ninet bij ons, maar zij ligt bij Frank rijk zelf. Zonder de Franse steun, die om in bedekte vorm verleend werd door ont houding van stemming in de Veiligheids raad, hadden wij er slecht voorgestaan. Daarvoor zijn wij dankbaar. Maar dank baarheid verplicht ons nooit onware en onwellevende aantijgingen te slikken. Als Als Frankrijk met kracht in Indo-China optreedt, dan mist het elk recht, om wijten te maken, als wij hetzelfde doen. Wij zijn dus dankbaar, maar laten or niet ringeloren. MOORDENAAR VAN GANDHI IN JANUARI VEROORDEELD Het vonnis tegen de moordenaar va Gandhi en tegen de medeplichtigen wordt in Januari te New Delhi uitgesproken. Handel met Duitsland opnieuw uitgebreid Tussen Nederland en de Bizone va Duitsland is overeenstemming bereikt over een uitbreiding van de Ned. port-contingenten met bijna 30 millioen dollar voor het lopende verdragsjaar (tot 30 Juli a. s.). waar tegenover verhoging van West-Duitse zijde staat van 17 millioen dollar. Dit was noodza kelijk, doordat een versnelde Duitse voer tegenover een normale Ned. export plaats had. Om te voorkomen, dat Neder land mettertijd in dollars of goud zot moeten betalen, mag Nederland nu meei exporteren. Voor 44 pet geldt dit agra rische producten, o. m. aardappelen, groenten, en verse en gezouten vis, voorts margarine, zaaizaden enz. Hiermee i nieuw een stap gezet op de weg naar herstel van onze vroeger zo belangrijke agrarische uitvoer naar Duitsland. „Ausradiert" In de Franse bezettingszone van Duits land verscheen een schoolatlas, waarop Duitsland niet voorkomt. De naam dit land wordt zelfs niet genoemd. Het betrokken gebied wordt aangeduid met „belangensfeer der bezettende mogend- Hertogin van Valencia tot één jaar veroordeeld De 33-jarige hertogin van Valencia, een Spaanse schoonheid, die, zoals ge meld is, beschuldigd werd van hoogver raad en monarchistische sympathieën, is gisteren te Madrid tot één jaar gevange- nissraf veroordeeld. „Huil maar niet hoor. We komen toch wel bü papa." Zo ging het gister avond bü de aankomst op Schiphol van de PH—TEP, het KLM-vliegtuig, dat in Basra moest omkeren. met Gods hulp Amerik. superprogram voor militaire steun Kosten voor eerste jaar: 2 Zi milliard dollar Volgens Reuter zal Amerika 't nieuwe congres de volgende week verzoeken. wereldprogram voor militaire bij stand goed te keuren, volgens hetwelk de Ver. Staten hulp kunnen verlenen elk „vrij land", wanneer het deze hulp nodig heeft. Hierin zullen de programs hulp aan West-Europa, Grieken land, Turkije en misschien China worden opgenomen. In het wetsontwerp zullen geen namen worden genoemd, zodat de VerBtaten meer „speelruimte" hebben, welk land hulp te verlenen, als die >en bepaald moment nodig is. Dit program zal overeenkomen met het zgn. .leen- en pachtprogram" tijdens de oor log. De kosten bedragen, naar schatting, het eerste jaar ongeveer IVt mil- Reuzenmodel van stroomgebied der grote rivieren Onderzoek In Delft naar drooglegging van de Biesbosch Bij het Waterloopkundig Laboratorium in Delft heeft men in .grote legertenten, tot op een millimeter precies, een model vervaardigd van het stroomgebied van Rijn, Maas en Waal en de Zuid-Holland se eilanden. Met dit model, waarin de materialen voor trientollen huizen zijn verwerkt, tracht men na te gaan, welk effect een verandering dn het systeem van de dijken rond de Biesbosch zal hebben op het peil der rivieren. Misschien zal het bij stormvloed opgejaagde waiter, dat tot nu toe de stand in de Biesbosch doet stijgen, een andere uitweg gaan zoeken. Defini tieve resultaten zullen nog wel enkele jaren uitblijven, maar thans etaat reeds vast, dat het water in de omgeving van de Biesbosoh bij verhoging van de dijk een meter zal stijgen. Tevens wil trien proberen, een oplos sing te vindien voor de verzouting van de bodem dn toet Westland. DAT onze Londense ambassadeur op z'n reis naar Batavia zal worden verge zeld door de ambassade-secr. mr C. J. Schelle. DAT pres.-dir. J. G. E. Gieskes v Philips' telecommunicatie (N.S.F.) te Hilversum, per 1 Jan. dit bedrijf verlaat en werd benoemd tot Ridder in de Orde N. L. DAT Nederland als herstelbetaling Duitsland vier 600 tons trawlers var „Hollandklasse", uitgerust met 850 pk motoren, ontvangt. DAT te Kerkrade een mijnmuseum wordt ingericht. DAT ir D. J. Maltha van het dep. Landbouw Maandagavond van kwart voor 8 tot 8 uur een radiocauserie houdt over onze landbouw in 1948 en de voor uitzichten voor 1949. DAT het Ned. motorschip „Elisabeth' vanmorgen voor de Bretonse kust met een gebroken stuurinrichting dreef en sleepboothulp vroeg. DAT de ref. ter Limburgse griffie en kabinetschef van de Comm. der Konin gin in Limburg, J. Defesche, op Nieuw jaar 40 jaar in dienst der provincie is. DAT. gezien de toestand in Indië, de Maastrichtse Carnavalsver. „De Tem- peleers" bij de gemeenteraad aandrong op verbod van de carnavalsviering voor ;eizoen, nu de openbare maskarade reeds is verboden. DAT de St. Crt. van gisteren een be schikking van het College van Rijksbe middelaars bevat betr. de C.A.O. voor het grafische bedrijf en een aantal prij- zenbeschikkingen en wijzigingen daar voor brandstoffen, bunkerkolen en stookolie. DAT de nieuwe reisgids van de N.- en Z.-H. Vervoer Mij (Blauwe Tram) ver schenen is. DAT mr G. J. U. Palm. lid van de Pen sioenraad, is benoemd tot Ridder in de Orde N. L. DAT men, ondanks de alarmerende be richten, door tijdig inenten de mond- en klauwzeerepidemie thans vrijwel tot staan bracht en gebleken is, dat vrijwel uitsluitend niet-ingeënte dieren het slachtoffer werden. DAT in verband met de 1 Jan. ingaande tabaksaccijnsverhoging nieuwe tabaks zegels worden ingevoerd. DAT de pres.-dir. van Philips, ir Otten. gisteravond via de televisie een Nieuw jaarswens uitsprak. DAT de Winterswijkse weverij Meye- rink en Co. in het door de oorlog zwaar getroffen Dinxperlo, waar vele land bouwers geen bestaan meer' konden vin den, een filiaal met 50 weefgetouwen opende. DAT in de pers criiek werd geoefend op de as. Australië-(lucht) reis van Fanny Blankers-Koen, gelet op de schan delijke houding van dit land in de Vei ligheidsraad en de boycot der K.L.M. op de Indië-route. DAT Dinsdagmiddag om half 3 minis ter Joekes in de Rolzaal te Den Haag de Zeikenfondsraad zal installeren. DAT tot onderdirecteur van de Ned. Handel Mij. te A'dam benoemd werd mr W. A. van Ravesteyn. DAT de hoofdassistent P. H. de Vree van de onderneming Tjisoedjen (W. Java) bij een beschieting werd gedood. DAT, 61 j. oud, te Munnekenburen overleed A. Yska, directeur der Coöp. Zuivelfabriek „De Volharding" aldaar. DAT gister bij het inhalen van een auto bij Zeist de motorrijder J. H. van de Laan v. Meerdervoort te Den Haag tegen een tegenligger opreed en ernstig werd gewond, terwijl de duorijder K. S. uit de Vlierboomstraat te Den Haag werd gedood. DAT dertig Ned. en Zwitserse onder wijzers tijdens een studiereis te Parijs gistermiddag door het Franse onderwij zersgenootschap werden ontxangen. DAT tussen 1 Juli '47 en 30 Sept. '48 van ruim 1000 Ned. Joden bloed werd afgenomen voor opzending naar Israël. DAT voor het Utrechtse B.G. 20 jaar ii geëist tegen de SS-er H. J. Wolhoff uit Utrecht, die o.m. in 1945 een A'damse Jood voor de ogen van vrouw en kinde ren liet doodschieten. DAT het Bureau voor Luchttoerisme van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart de A.N.W.B. in het afgelopen jaar 300 internationale vluchten voorbereidde. DAT The British Council in Nederland ook in 1949 zomercursussen voor onder wijzersfessen) in kasteel Nijenrode orga- DAT het Russische stoomschip „Sophie" in de Vlissingse buitenhaven aan de grond liep en door de sleepboot „Adriaan Lutzer" vlot werd gesleept. DAT, 46 j. oud, de directeur der Ver. Stearinekaarsenfabr. „Gouda-Apollo" te Gouda, ir W. L. V. van Zwet, in Cincin nati (Ver. Staten) dodelijk verongelukte. DAT, 74 j. oud, te Den Haag overleed L. P. J. M. Sauter, oud-directeur der Ned.-Ind. Gas-Mij en bestuurslid der Gas- stichting te Den Haag. DAT, 55 j. oud, te Amersfoort overleed P. de Vos, leraar aan de Gem. Kweek school en enkele handelsscholen te Am sterdam. DAT het dagblad „De Gelderlander" (met kopbladen) thans 100 j. bestaat en in verband hiermee een fraai Oudejaars- nummer verscheen. DAT in November te Aken 3268 smok- kelzaken aanhangig werden gemaakt en de politie aldaar 6 auto's, 350.000 sigaret ten, 4560 kg koffie, 1500 kg chocolade en 1000 mondharmonica's in beslag nam. DAT de „Patria" in volle zee 60 kisten sienaasappelen oppikte, die vermoedelijk afkomstig zijn van het op de rotsen ge lopen Noorse stoomschip ..Bosporus" en ze via het Roode Kruis over de A'damse ziekenhuizen werden verdeeld. DAT de Bijz. R. v. C. 12 Jan. uitspraak doet in de zaak-Rauter. DAT de bekende t.b.c.-bestrijder dr P. Brouwer uit Assen per 1 Jan. leider wordt van het districtsconsultatiebureau te Apeldoorn en hij bij zijn afscheid werd gehuldigd. liard dollar, getrokken voor militaire steun Europa. Als principe geldt hierbij, dat Amerika vrijheid van optreden moet zijn. waardoor snelle actie mogelijk wordt Ook ev. nieuwe leden zullen van het „Noord-Atlantische verdedigingsver drag" kunnen profiteren en dus ook van dit nieuwe super-program, bijv. Italië. Dr Van Roijen constateert gunstiger houding van Engeland Toen dr Van Roijen vannacht om kwart over één op Schiphol aankwam, uur oponthoud door het slechte verklaarde hij, dat in het bijzonder de houding van Engeland in de Veiligheids raad ten aanzien van de terugtrekking der troepen bevreemdend was geweesr doch dat er thans tekenen zijn van mee begrip voor het Nederlandse standpunt Op de laatste zitting heeft Engeland uiting gegeven aan de wens, geen resoluties in te dienen of aan te op de nieuwe zitting van de Veiligheids raad, die 6 Januari 1949 in Lake Success zal beginnen. Dit acht ik een welkom initiatief van de zijde van Engeland, aldus dr Van Roijen. De KLM-vlag op het vliegveld Djokja In een antwoord van minister Drees aan het Tweede Kamerlid Gerbrandy. wordt medegedeeld, dat de KLM-vlag op 27 November op het vliegveld Djokja door de KLM-gezagvoerder J derd. nadat een republikeins functionaris verklaard had. niet te kunnen instaan voor de houding van het publiek, als de vlag bleef wapperen. Benkoelen (Sum.) volgende doel van onze troepen' Officieel werd gisteren te Batavia degedeeld, dat op Sumatra de Nederland se troeDen de stad Djambi hebben be reikt. De olievelden Badioebang, Tempi- no. Mangoendjaja, Moeara Tirang. Kloeang en Soengei Lilin in het Djambi- sche zyn voor vernielingen gevrijwaard. Elders op Sumatra bereikten onze troepen het vliegveld van Sibolga en namen het in gebruik. Een belangwek kende bijzonderheid was. dat de repu blikeinse vlieeboot R. L 005 aan de kade van de rivier de Batanghari werd aange troffen. Het toestel behoorde aan de 26-j. Britse majoor Cobley. die 25 uren 3 dat de Nederlanders Djambi namen oerwoud was ingevlucht. Het toestel lag reeds 3 maanden in Djambi en wachtte op onderdelen, die niet kwamen. Waarschijnlijk zullen de Nederlandse strijdkrachten oprukken naar Benkoelen (ZW kust) de enige belangrijke republi keinse haven, die nog overgebleven is. Van officiële zijde wordt gemeld, dat dc beperkende bepalingen op internatio naal telefoon- cn tclegraafverkeer zijn ingetrokken. Schaamteloos Australië houdt het heen stijf De communistische leiders van de bond van Australische havenarbeiders hebben besloten dc boycot van Nederlandse schepen, ondanks de staking van het vuren, te handhaven. En de goedwillende Australiërs, die verreweg in dc meerder heid heten te zijn, schijnen daar maar niets aan te kunnen veranderen. Het is wel droevig! Foote trekt zich uit ambtelijk leven terug. Dr Walter Foote. die vroeger Ame rikaans consul-generaal te Batavia was. en thans adviseur der Amerikaanse bassade op Ceylon, zal zich in Juni v goed uit de Amerikaanse buitenlandse dienst terug trekken. Grote droogte in Zuid-Afrika. De Oranje Vrijstaat, het belangrijkste voedselgebied van Zuid-Afrika, wordt geteisterd door één der ergst* droogte perioden, sinds dertig jaar. ANNO DOMINI Op Oudejaarsavond plegen we ons eerst recht te realiseren, dat het door leefde jaar een „Annus Domini", een jaar onzes Heren is geweest. Nog even beklimmen we de hoogte om terug te zien. Het is rijkelijk laat,-maar toch nog vroeg genoeg om het jaar in deze gedach- tengang af te sluiten. Ons gezicht, ook ons geestelijk gelaat, wordt in de plooi gebracht: er wordt schielijk nog wat orde op zaken gesteld: we bezielen ons met de gebruikelijke goede voornemens voor de nieuwe jaarkring: En daar klin ken de twaalf slagen. Het jaar is voorbij. Is dit niet het beeld van de armelijke mens, gebed zoals hij is in de stroom van de voortvliedende tijd? Zelfs de Chris ten komt er zo zelden boven uit. Na alle verwachtingen, welke we aan het begin van het jaar hebben gekoes terd, en na alles wat de wereld in de loop van dit jaar heeft moeten doorma ken, zullen vëlen met een zekere voldoe ning constateren: „We leven nog". Maar rijker is het juist in het voortjagen van de tijd het contact te zien met de eeuwig heid, in de voortwenteling der dingen ta zoeken naar God, in wie „geen schaduw van omkering" is. Het blijft een zinvolle gedachte, dat in onze menselijke tijdrekenkunde de Nieuwjaarsdag zo spoedig volgt op het Kerstfeest. Wij geven ons daarbij niet over aan allerlei nieuw-heidense bespiegelingen. Maar zowel de Oudejaarsdag als de Nieuwjaarsdag mogen liggen onder het licht van het Kerstfeest. Op het Kerstfeest was het, dat het eigenlijke nieuwe jaar begon, het jaar van Gods genade. Toen immers daalde God uit de eeuwigheid in de tijd af. Het is goed. dat wij^taan het einde van 1948 nog meer heH%)fr mogen geden ken en het is goed, «fcvwij nog in de glans van dit Kerstgebeuren het nieuwe jaar mogen ingaan. „1 Liep tegen het ve jaar", zo luidt het in. het bekende kerstversje. Het klit^cX wat naïef en wat zoetelijk. Maar helps' met moeilijk er m rijke gedachte in te leggen. We hebben Kerstfeest gevierd. Nu kunnen we ook het nieuwe jaar begin- i, met als teken het „Immanuel". de God, Die in deze wereld is afgedaald en Die ook in het nieuwe jaar ons Zijn na bijheid aanbiedt. Besluiten wy dan dit jaar met het ge dicht, waarin Jacqueline van der Waals dit geloofsvertrouwen uitdrukking Wat de toekomst brengen moge, Mij geleidt des Heren hand: Moedig sla ik dus de ogen Naar het onbekende land. Leer mij volgen zonder vragen: Vader, wat Gij doet is goed! Leer mij slechts het heden dragen Met een rustig kalme moed! Heer, ik wil Uw liefde loven, Al begrijpt mijn ziel U niet. Zalig hij, die durft geloven. Ook wanneer het oog niet ziet. Schijnen mij Uw wegen duister. Zie, ik vraag U niet; Waarom? Eenmaal zie ik al Uw luister, Als ik in Uw Hemel kom! Laat mij niet mijn lot beslissen: Zo ik mocht, ik durfde niet. Ach, hoe zou ik mij vergissen, Als Gij mij de keuze liet. Wil mij als een kind behand'len, Dat alleen de weg niet vindt: Neem mijn hand in Uwe handen En geleid mij als een kind. Waar de weg mij brenge moge. Aan des Vaders trouwe hand Loop %}c met gesloten ogen Naar het onbekende land. De heer H. P. J. Ketwich Verschuur, ex-directeur-generaal van het Ned. Rode Kruis, vertrok gisteren naar Beiroet, als gedelegeerde van de Liga v. h. Int. Rode Kruis. Een groet op de Professor Einstein, de beroemde ge leerde, is te New York in het ziekenhuis opgenomen voor een darmoperatie. WEERBERICHT Veel ivind Tot morgenavond verwacht Dc Bilt; In de avonduren matige Westelijke ind, daarna vooral langs de kust tot stormachtig aanwakkerende wind tussen Zuid-West en Zuid. Later wat afnemend waarschijnlijk draaiend naar Weste lijke richtingen. Tijdelijk regen of tw, plaatselijk in de vorm van buien. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN Zaterdag 1 Jan. Zon op 8 48, onder 16.39; maar, op 10 49, onder 18.31. 2 Jan. zon op 848, onder 16.40; maan op 11.11, onder 19.46. 3 Jan. zon op 8 48, onder 16.41; maan op 11.27, onder 21.00,

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1