DE INDISCHE KWESTIE PALESTINA, het kernvraagstuk in 1948 land ran vele mogelijkheden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 12 VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 beheerste 't politieke leven in 1948 (Van c Symbolisch voor de invloed vai wel, dat de eerste vergadering laatsten in dit jaar gewijd warei aanzien van het beleid overzee ze parlcmentsrcdacteur) de Indonesische kwestie op het politieke leven is an de Tweede Kamer in 1948 zowel als een der aan het afleggen van een Regeringsverklaring ten En beide keren, nadat een aantal ministers zich persoonlijk op de hoogte was gaan stellen van de ontwikkeling in het schoon Insu- linde, dat zich slingert als een gordel van smaragd rond de evenaar- Immers, eiind 1947 begaven zich de toenmalige mi n ister-presiderut dr Beel met mr Jonkman, minister van Over zeese Gebiedsdelen en de heer Drees, vice-minister-presldemt naar Indië, met name om het contact tussen Den Haag en Batavia te versterken en in overleg te treden met verschillende groepen ui*, geheel Nederlands-Indië. De Regerings verklaring, op 13 Januari afgelegd, vorm de 'hiervan die neerslag. Toen sprak dr Beel o.a. als volgit: „De ontwikkeling in de laatste maanden, met name de veel vuldige en tot positief opbouwwerk lei dende contacten met de andere delen van Indonesië, 'hebben 'bovendien aan het vraagstuk van onze verhouding tot de republiek, hoe belangrijk ook op zich zelf, zijn overheersend karakter in he*, Indo nesisch beleid ontnomen." Het heeft echter tot het einde van dit jaar mpeten duren, voor het voor een ieder duidelijk is geworden, dat deze Celling van dr Beel inderdaad waarheid bevatte. De jongste geschiedenis herinnert men ach. De reizen van minister Stikker, ïerst alleen en later met minister Sas sen, brachten de Regering tot de con clusie. dat met deze republiek inderdaad jee-n land te bezeilen vüel en deze weten schap leidde tot het inzetten van een hernieuwde actiie, 'gericht tegen de extre mistische elementen, terwijl de belofte van het geven van vrijheid en sou/verei- -ïiteit aan een geordende rechtsstaat, in ie vorm van de Verenigde Staten van Indonesië werd gestand gedaan. Het debat, in het begin van het jaar, over de Regeringsverklaring, enige ma-„ len ondertnoken door de onderhandelin gen met de republiek, die leidden tot het accoord van de Reniviille, bracht de aanneming van een motie-Romme, waar in goedgevonden werd, dat de Regering een „collegiaal orgaan" ter vervanging van de gouverneur-generaal, bij Konink lijk Besluit in het leven zou roepen, ach teraf door de wet te bekrachtigen. Hier stonden nog de toenmalige regerings partijen tegenover een gesloten oppositie. Merkwaardigerwijze is de Regering later tot de conclusie gekomen, dat het instel len van dit collegiaal orgaan toch moet bij Koninklijk Besluit kon geschieden en kwam zij met een andere oplossing, ml. het aanwijzen van „gedelegeerden van het Opperbestuur", een suggestie, die van de zijde van de buiten de Staten-Gene- raal staande oppositie is gekomen. Het debat over de laatste Regerings verklaring vond een practisoh eensge zinde Kameralleen de communisten, 'liefhebbers van de chaos als ze zijn, wa ren in de oppositie, onder het mom van vechten voor de ware democratie. Tussen deze twee debatten is er heel wat gebeurd, dat bepalend is geweest voor het Indonesische beleid. We hebben gehad de grondwetsherziening, voorbe reid door een commissie, waarin de frac tie-leiders van de grootste partijen waren vertegenwoordigd. Hierbij viel de oppo sitie uiteen. De CH en de WD meenden eind April medeverantwoordelijkheid te kunnen dragen voor de opbouw van de door de Regering uitgestippelde rechts orde in Indonesië. Beide partijen gaven hun stem voorwaardelijk: of zij ook in tweede instantie zouden voorstemmen, zou van het verder te voeren beleid af hangen. Bij de tweede lezing, midden Augustus,-viel de definitieve beslissing: CH en WD, in het, kabinet vertegen woordigd. toonden inderdaad vertrouwen in de uitslag van het beleid en daarmee werd de grondwetsherziening een feit. De verkiezingen. Grondwetsherziening brengt altijd ver kiezingen met zich mee. Wie zal zich niet herinneren de fftlle actie, die in de dagen voor 7 Juli werd gevoerd. Deze verkie zingen brachten onmiskenbaar een ver schuiving naar rechts, een verschuiving, in de Nederlandse politieke verhoudin gen niet zonder betekenis. Een sterke teruggang van de communisten, een min der sterke van de socialisten en vooruit gang voor de Christelijk-Historischcn en vooral ook voor de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie, de op 24 Januari 1948 tot stand 'gekomen fusie van de Partij van de Vrijheid met de niet-socia- listische groep-Oud uit de Partij van de Arbeid. Deze verkiezingen brachten ook per soonswisseling in de beide Kamers. Zo zagen we, door uitbreiding van de C.-ÏI. fractie in de Tweede Kamer, de heer F. H. van de Wetering, oud-burgemeester van Menado en Palembang zijn intrede doen. Zo deden de heren Oud (VVD) en de onafhankelijke R.K. Welter in het ver volg hun stem horen. Zo nam de heer Smeenk (A.R.) wegens hoge leeftijd, af scheid van het parlementaire leven en mr J. A. de Wilde van de Tweede Kamer. Hun plaatsen werden ingenomen door prof. Gerbrandy en de heer Biewenga. De laatste ruilde als het ware met mr de Wilde, die thans financiële aangele genheden in de Eerste Kamer met mi nister Lieftinck kan bespreken. De Kabinetsformatie. Na de verkiezingen stelde het kabinet- Beel zijn portefeuille ter beschikking. Op 13 Juli kreeg dr Beel' opdracht, „een ka binet samen te stellen, dat een zo groot mogelijk vertrouwen van de Tweede Kamer zou hebben." Dr Beel vatte dit op als een kabinet, steunende op meer dan twee partijen, met name om de grond wetsherziening en het verdere Indonesi sche beleid, waarvoor telkens een meer derheid van twee derde in beide Kamers nodig zou zijn, veilig te stellen. Het ging hem niet voor de wind: op 22 Juli moest hij zijn opdracht teruggeven, omdat het hem niet gelukte, de Partij van de Ar beid te winnen voor een meer-partijen- regering. Hij kreeg onmiddellijk een nieuwe opdracht, n.l. het samenstellen van „een" kabinet, waarbij dus de oor spronkelijke beperking van een „parle mentair" kabinet was weggevallen. Ook dit lukte hem niet. met name omdat de Partij van de Arbeid, anders dan prof. Romme, niet van zins was. in zee te gaan met een vooraanstaand figuur van de V.V.D.. die immers stond onder leiding van de „renegaat" Oud. Het was tenslotte mr J. R. H. van Schaik. de voorzitter van de Tweede Ka mer. die er in slaagde, een kabinet samen te stellen op brede basis. In de eerste plaats zat de tijdnood hem mee: Neder land kon zich in die dagen geen lang durige kabinetscrisis veroorloven. Maar in de tweede plaats had hij in het poli tieke schaakspel een stuk meer dan dr Beel tevoren had: hij had nl. ook hel minister-presidentschap te vergeven. Als „tegenprestatie" voor de bereidheid van de Partij van de Arbeid om een vooraan itaand vertegenwoordiger van de VVD (minister Stikker) te aanvaarden, kreeg de heer Drees, een voor alle partijen -aan nemelijke figuur, de functie van minister president (een functie, die hij overigens in het geheel niet had gezocht, doch wel aanvaard, om een verdere impasse te ver- ijden). Het was dit nieuwe kabinet, waarin minister Jonkman, met name tot vreugde van de WD, niet terugkeerde werd vervangen door het KVP- Tweede Kamerlid mr E. M. J. A. Sassen), terwijl mr D. U. Stikker de portefeuille Buitenlandse Zaken te beheren kreeg nr W. F. Schokking (C.H.) Oorlog en Marine. In de benoeming van een R.-K. minister van Overzeese Gebiedsdelen en een uitgesproken politieke figuur van de zijde van de WD voor Buitenlandse Za ken lag enigermate een aanwijzing van een nieuwe koers, althans een krachtiger koers voor het Indië-beleid, een koers, die echter pas de laatste weken zich dui delijk is beginnen af te tekenen. Een nieuwe Koningin, een parlementair overzicht over 1948 mag in geen geval ontbreken de vermel ding van de plechtige inhuldiging van Koningin Juliana, op 6 September, over eenkomstig de grondwet in een Verenig de Vergadering van de Staten-Generaal „binnen de stad Amsterdam", in de Nieuwe Kerk, waar onze Landsvrouwe een ontroerende rede hield en trouw zwoer aan de grondwet en waar de Ka merleden stuk voor stuk trouw beloof den aan de nieuwe Koningin. Evenmin mag ontbreken een herinnering aan de abdicatie van Koningin WiïhelmLna, op 4 September, de datum, waarna Zij nu in ons midden woont als Hare Koninklijke Hoogheid, Prinses Wilhelmina der Neder landen. En zullen we vergeten, hoe de derde Dinsdag in September Den Haag weer „Prinsjesdag" in oude luister, met gou den koets en kleurige uniformen beleef de? Hoe Koningin Juliana haar eerste Troonrede uitsprak in de Ridderzaal, waar haar moeder 50 jaar lang de Staten-Ge neraal op de.hoogte had gesteld van het regerings-program voor ieder parlemen tair jaar? Belangrijke andere feiten. Laten we tenslotte nog enkele belang rijke feiten uit het afgelopen jaar rele veren: de naasting van de Nederlandse Bank; de invoering van de nieuwe munt wet, die de halve stuivers en de halve centen deed verdwijnen en ons binnen kort ronde stuivertjes in de portemon- naie tovert; de subsidiëring van het Bij zonder Hoger Onderwijs; de opheffing van de tribunalen en (op termijn) van de Bijzondere Gerechtshoven en Raad van Cassatie; de wijziging van de staats regelingen voor Suriname en de Neder landse Antillen (waarbij we ook niet de ronde-tafel-conferentie van Maart 1948 mogen vergeten); de wijziging van de dienstplichtwet met de verlengde eerste oefentijd; de grondwetsherziening, die een Y'et op de burgerlijke staat van be leg mogelijk maakt en die, bij de eerste lezing, de Communisten in de Tweede Kamer de Internationale deed aanheffen, waarna ze wegliepen, zodat het wetsont werp met algemene stemmen werd aan vaard; de wijziging van de Lager Onder wijswet 1920; de noodvoorziening ge- meentefinanciën en de nieuwe regeling van de provinciale financiën; de wijzi ging van de Pensioenwet, die met horten en stoten ging, omdat minister Witteman meende de Kamer om een vinger te kun nen winden, doch genoodzaakt werd, met collega Lieftinck te overleggen over ver- door prof. dr L. W. G. SCHOLTEN dergaande verhogingen; de blijvende toe slagregeling voor reeds verleende pen sioenen; de verhoging van de renten in gevolge de Invaliditeitswet en het geven van kinderbijslag aan rentetrekkers; het buitengewoon pensioen voor mobilisatie slachtoffers 19141918; de herinvoering van de Totalisator bij paardenrennen. Uit de laatste tijd herinneren wij aan de poging tot naasting van de radio- distributie, waarbij een tijdens de bezet ting door de Duitsers genomen maatregel zou worden gelegaliseerd. De Kamer ging hier echter niet mee accoord en de nog maar kortgeleden opgetreden nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, mr D. G. W. Spitzen, moest het wetsontwerp nader in beraad nemen. Ook willen we nog wijzen op de wijzi ging in de door de Regering gevolgde subsidie-politiek, waardoor verschillende levensmiddelen duurder zijn geworden; de prijsstijging is zoveel mogelijk opge vangen door een loonbijslag van 1 per week en een verhoging van de kinder bijslag van het tweede kind af, terwijl wetsontwerpen zijn ingediend tot ver hoging van de uitkeringen aan Ouden van dagen en van de kinderbijslag voor rentetrekkers. Wat 1949 brengen moet. Veel is er dus tot stand gekomen in 1948. Maar er liggen voor het volgende jaar nog zeer belangrijke zaken te wach ten. Dan zal het wetsontwerp op de ma teriële oorlogsschaden behandeld moeten worden. Dan zal de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie vorm moeten krijgen. Dan zal het dringende probleem van de kinderbijslag voor zelfstandigen een op lossing moeten krijgen. Dan zal verwe zenlijkt moeten worden, wat in het op 17 Maart 1948 te Brussel gesloten pact van wederzijdse militaire, economische en culturele bijstand is neergelegd even als in het op 16 April 1948 te Parys ge sloten verdrag inzake de Europese Eco nomische samenwerking. Dan zal vooral voortgegaan moeten worden met de op bouw van een werkelijke rechtsorde in Indonesië, waarvoor de Regering op 25 October (in de „nacht van Sassen") vér gaande volmachten kreeg, toen de Noo'd- wet-Indonesië in de Tweede Kamer werd aanvaard. WEST-BERLIJN GAAT EEN MOEILIJKE WINTER TEGEMOET Houding der bevolking van betekenis In de laatste tijd is opnieuw sterk onze aandacht op Berlijn gericht; op de politieke krachtmeting tussen Oost en West, die op de puinhopen van Hitler's Derde Rijk gestreden wordt. Maar daarnaast wordt nog een andere strijd gestreden; niet min der feit en niet minder belangrijk; het is de strijd van de West-eBerljjners, zich economisch te handhaven, ondanks talrijke ontberingen en wantoestanden, opdat de wals van de Russische revolutie ook niet voortrolle over het reeds gehavende West-Duitsland. AI is Argentinië een modern en vooruitstrevend land, toch zijn er no ver in het zuiden, de pampa's van Patagonië, uitgestrekte, vrijwel boomloze c vaak onvruchtbare vlakten De opening van de nieuwe luchtlijn van de K.L.M. op Buenos Aires vestigt weer eens de aandacht op Argentiniëdat jonge en moderne land, dat een steeds belangrijker rol in dé wereldeconomie schijnt te gaan vervullen. Hoewel de K.L.M. al ruim twee jaar naar Zuid-Amerika vliegt, is de verlen ging van de lijn ReficeRio de Janeiro- Montevideo tot aan de overzijde van dt Rio de la Plata, over een afstand var ongeveer 240 kilometer, toch van beteke nis. Buenos Aires immers is de grootste stad van Zuid-Amerika. Met haar drie milliocn zielen is deze hoofdstad gentinië, dat ruim 14 millioen telt. een belangrijk politiek en cultureel centrum. Bovendien is het een zeer gun stig afzetgebied voor allerlei te impor teren producten, die van Buenos Aires uit over het gehele land worden ver- De stad is een mooie en moderne me tropolis. die in vele opzichten aan Parijs en New York doet denken. Prachtig 'ge ïllumineerd, vol vertier en met een bij zonder druk verkeer, dat uitstekend is geregeld. Hotels, restaurants, schouwbur gen en parken vindt men er te kust en ie keur en wel in zulk een omvang en luxe, als in Europa weinig wordt aangetroffen. Buenos Aires is de hoofdstad van een der rijkste en modernste staten van La tijns Amerika. Zijn rijkdom dankt het aan de schijnbaar onuitputtelijke vrucht baarheid van de bodem, die een opper vlakte heeft van Europa, zonder Rus land. Van dit gebied zijn slechts 25 mil lioen hectaren in cultuur gebracht: tien procent van de gehele oppervlakte. Bij de helft van de grond is natuurlijk of kunstmatig weideland en de rest bost of onvruchtbaar. Tarwe, gerst, lijnzaad en katoen zijn de naamste gewassen. Om de veeteelt niet te vergeten! Er lopen in Argentinië niet minder dan 160 millioen koeien, schapen, varkens en paarden. Omstreeks 1900 nam de economische opbloei van Argentinië plotseling der merkbare tussenfazen Een nieuwe grondwet, de herverdeling van de grond, de aanleg der spoorwegen en de algehele economische her-oriënta tie zijn wel de voornaamste factoren, die hiertoe hebben bijgedragen. Sindsdien is Argentinië een der grootste graan-- en vleesleveranciers ter wereld geworden vorig jaar beliep de graanuitvoer rond de 5'/è millioen ton. Behalve de buurstaten, zomede West- en Zuid-Afrika, behoren zestien Europese landen tot de klanten. „Ondanks de blokkade blijft Berlijn het centrum van Duitsland en met grote be langstelling volgen de Duitsers alom in de lande de ontwikkeling van het poli tieke spel, waarvan hun hoofdstad het slachtoffer is", aldus kolonel I. C. Edwards de „Information Services Division" der Britse bezettingsautoriteiten te Ber lijn. Zjjn opvatting werd door talrijke uit latingen van geallieerde functionarissen Duitse politici bevestigd.. Overal in Duitsland heeft men de grootste waar dering en sympathie voor de 2% millioen Berlijners van de geblokkeerde sector. Men vertrouwt, dat de Britten en Ame rikanen alles zullen doen om de hoofd stad via de „luchtbrug" te blijven pro vianderen, maar men beseft ook, dat het vrijwel onmogelijk zal zijn, de inwoners brandstof te voorzien in hun tochtige krotten tijdens de koude wintermaanden. Met verbeten energie leiden zij een be staan, dat wij ons vier jaar na de ca pitulatie nauwelijks kunnen voorstel len. De kolenpositie is zó slecht, dat men in het algemeen verwacht, het sterftecij- de komende maanden aanzienlijk i stijgen. Men zal de trieste Ber- lijnse winters moeten doorkomen zonder behoorlijke verwarming, zonder warme maaltijden en zonder aardappelen. De anti-Russische gezindheid neemt in dag tot dag toe; het vertrouwen in de Westelijke bezettingsmachten is zo groot, dat men liever alle beproevingen doorstaat, dan zich onder de leiding tc stellen van de communistische bewind voerders. Onuitputtelijk 'zijn hierbij de „plage rijen" der Russen om de toestand nog onhoudbaarder te maken. De politie in Oostelijke en Westelijke sector is ge splitst; onlangs heeft men ook de brand- gescheiden; en thans zijn er plan- bewerking voor scheiding van de tramdaenst. De 100.000 Oost-Berlijners. het Westen him werk hebben zul len hierdoor werkeloos worden, terwijl West-Berlijn geen arbeiders heeft, die dit werk over kunnen nemen. „Luchtbrug" Ook op de vliegvelden van Berlijn, aar gedurende de October-maand een record aan activiteit heerste, begint de winter reeds haar schaduwen vooruit te erpen. Dagen waarop wegens de moei lijke weersomstandigheden bijna niet ge land kan worden, zijn al geen zeldzaam heid meer. Wel heeft men de afgelopen maanden enige voorraad kunnen vormen, voldoende zal zijn, het te kort gedurende de winter op te vangen. Het record aantal landingen op het vliegveld Gatow vieLin October, toen 476 vliegtuigen in 24 uur tijds binnenkwa. n. Slechte vijftien minuten was er no- voor het uitladen; vliegtuigen me i bijzondere lading gingen uit de file werden apart uitgeladen, waarbij het tempo van dalen en stijgen der vliegtui gen niet verstoord werd. Met voldoening vertelde de leiding in het vliegveld, dat thans sedert het begin van de blokkade 88.000 vluchten gemaakt zijn. Op het Amerikaanse vlieg veld Tempelhof was de frequentie lager, maar de tonnage van de Amerikaanse vliegtuigen was hoger. Een andere moeilijkheid voor de Ber lijners is het geld. De Oost-mark, het be taalmiddel in de Russische zone, wordt ook in de Westelijke sector gebruikt. In de praktijk is de waarde van de West mark evenwel viermaal zo hoog; dit le vert grote moeilijkheden op voor de han del en voor de arbeiders, die niet in de zelfde sector wonen, waarin zij wenken. De arbeiders zijn op deze wijze niet i: staat zich het allernoodzakelijkste aan t schaffen. De Amerikanen zijn voorname lijk de kopers in de „Geschenkhauser' Zij ontvangen op de zwarte markt voor een dollar 15 Westmarken en de Engel- i pond 40 marken, handel heeft hier voor „han dige jongens" grote „perspectieven", i dat de zwarte prijzen tussen Oost West ook nog weer verschil opleveren; al met al Ideale gelegenheden voor smokkelhandel om welig te Luitenant generaal baron Mac Ready, voorzitter van de controle-commissie te Frankfort, zeide in een onderhoud, dat bij de bezetters de neiging bestaat, de Duitsers steeds meer vrijheid te geven bij het regelen van eigen zaken, wees er in dit verband op. dat grote zichtigheid geboden blijft. „Toen ik in 1919 als hoofd van de staf er militaire controle-commissie Duitsland was", zeide hij, „waren Duitsers net zulke engelen als nu", vrees van Frankrijk, dat Duitsland te gevaarlijk kan worden, mede wil ik geenszins zeggen, Duitsers het op het ogenblik niet eerlijk enen, doch het is niet zeker, hoe zij er 'er 20 jaar over zullen denken. Voorts zeide baron Mac Ready: „Ik ge loof niet, dat de democratische machi- Duitsland een goede ontwikke lingsgang heeft doorgemaakt. Het is erg moeilijk de democratische techniek in Duitsland door te voeren en de mensen i. Ik ben het met vele Duitse politici eens, die menen dat het verkeerd gaan, als de bezetters Duitsland ver lieten. De Duitsers moeten een heropvoe ding krijgen in democratische zin. Wij moeten een volgend wereldonheil op an dere wijze voorkomen dan door een volk bepaalde maatregelen op te leggen". Gevraagd naar zijn mening over het burger-politie leger in de Russische zone, deelde Mac Ready mede, daar niets ver ontrustends in te zien. „De Russen zullen zeker geen goed geoutilleerd leger van Duitsers op de been brengen". Hij ge loofde niet in een gewapend conflict tussen Rusland en Amerika de situatie .blyven „tot er eens een oplossing Argentinië mag dan in hoofdzaak landbouwland zijn, toch is het, min meer gedwongen door e beide wereld oorlogen, tot industrialisatie overgegaan, voor velen ging hierdoor een belangrijk afzetgebied verloren, maar aan d< dere kant schept het Industrialisatiepro gramma nieuwe impórtmogelijkheden, terwijl nu ook immigratie wordt gesti muleerd. Tweemaal per week doen voortaan de vliegende Hollanders Buenos Aires a« hun twaalf duizend kilometer lange tocht. Hierdoor zal de belangrijkheid van Zuid-Amerikalijn nog groter worden dan zij al was in de twee afgelopen jaren, waarin twaalf duizend passagiers, 160 ton vracht en 20 ton post de oceaan gingen. Het jaar 1948 ligt achter ons. Het gaf I i wisselende verscheidenheid een reeks an gebeurtenissen op de meest ver schillende schouwtonelen. Het eerste werd onze aandacht geboeid door hei opdringen van Rusland in Roemenië en Tsjechoslowakije. De moord op Gandhi openbaarde, welke diepe driften de Indi sche volksziel in beroering kunnen bren gen. West-Europa wist zich geleidelijk te organiseren, gestimuleerd door Enge land en onder goedkeuring van de Ver enigde Staten. Toen trachten de communisten langs dn of meer wettige weg hun slag te slaan. Italië werd het strijdtoneel. De communistische aanval mislukte evenals later in Frankrijk Wat laiter moest in Zuid-Afrika Smuts het onderspit delven. Het scheen, dat het grote Britse Impe- hier een sterke steun zou missen. Maar weldra bleek het, dat het wel mee vallen. Het geschil om Berlijn nam telkens gevaarlijker vormen aan, maar ontwikkelde zich toch niet tot een aan leiding voor de derde wereldoorlog. Ten 'hoogste kwam de bevolking van de Westelijke zone van Berlijn, ondanks de geperfeotiormeerde luchtbrug, in moei lijkheden, Maar Rusland scheen te min der tot aggressie .geneigd, omdat Tito zijn nationaal-communisme niet wilde in ruilen voor de Moskouse uitgave van het dogmatisch zuivere Marxisme. Mede onder invloed hiervan kreeg het eait van de haven van Triest een andere betekenis. Zou mdssohien Rusland een andere koers gaan varen? De plotselinge dood van Zhdanow zou het doen ver moeden. Ook deze verwachting kwam et dn vervulling. Ondertussen ging de concentratie van het Westen tegen Rusland steeds voort verder. Zij werd ongemeen versterkt door de herkiezing van Truman als pre sident der Verenigde Staten. Maar on danks deze uitslag kregen de machtheb bers in Moskou een sterke uitbreiding hun positie, toen de regeringstroe- in China vrijwel overal het veld de communisten. Voor de Verenigde Stoten was dit van •veel groter betekenis dan de revolution- i woelingen in Venezuela, Costa Rica andere kleine stoten' van Cenbraal- Amerika en zelfs van meer gewicht dan de verkiezingen in het Westelijke deel m Berlijn. Was 1948 dan voor alle partijen het jaar van de teleurgestelde verwachtin gen? Waarom sprak de weemoed over het afscheid dan minder dan bij het ■einde der twee voorafgaande jaren? Be ien dan niet, dat het bloedvergie- ran de vorige oorlog ds geëindigd, dat de vrede geen stop nader ls gekomen? Wij kurmen die vragen niet beter be antwoorden dan door te wijzen op één volk, dat in zijn geschiedenis dit jaar •geheel het veelvormige wereldgebeuren weerspiegelt. Het is het Joodse volk, dat in zijn historie ook voor het jaar 1948 nog tot een teken is gesteld. Bezien wij dit nader. Het was 15 Mei van dit jaar. Het Britse bewind over Palestina nam een einde. Reeds maakten de Joodse leiders zich op om aan Israël zijn zelfstandig bestaan te hergeven. Wat lag er in die naam Israël niet reeds een wereld van verlan gen. Israël, de traditie der aartsvaders, is der richters, der koningen, der profeten mijn menTne gerechtvaardigd. Hier- Mar^rt'Sifde^a'XsdieVn" bï vredigd. „Als de Heere de gevangene Sions wederbracht. waren wij als dege nen die droomdenDie met tranen zaaien, zullen met gejuich maaien Van Bergen-Belsen, van Auswitz en Mauthausen, naar de vrije staat Israel, „wij waren als degenen, die dromen." Maar wat geschiedde? Het was geen gelaat van vreugd en van lof en van vrolijk zingende lippen. Het was het ge laat van een volk, dat met de moed der vertwijfeling voor zijn leven vocht. „Een ieder gorde zijn zwaard aan", werd we derom het wacht woord. Een ieder, dat wil zeggen man, vrouw en zelfs kinderen. Werd men niet getroffen door het feit, dat al die oude namen weer naar voren kwamen? Gaza werd bezetDe figuur van Simson doemde op. Hebron werd veroverdDaar stond eenmaal Abra ham bij de eikenbossen van Mamre. Men las over de bezetting van Jericho. Daar drukte Jozua de poort open naar het Heilige Land. Daarvan sprak de ge lijkenis van de Barmhartige Samaritaan. Men las van de stryd om de weg langs Ber-Seba. Hier speelde zich eeuwen ge leden het conflict af tussen Sara er Als kleine vogels in hun nest samengedoken na een drukke dag van voedscl- gamelen, liggen de vaartuigjes, de koppen bijeen, in de haven Hagar. Hier scheen Ismaël ten dode op geschreven, maar hier werd ook aan hem de zegen van Abraham verwerkelijkt. De strijd tussen Israël en Ismaël golft nog steeds hier heen en waar, met of zonder wapenstilstand. En wat is nu het eigenaardige? In dat Joodse volk is sinds vijftig jaren da onrust gevaren. De rijkdom der Roth schilds; de macht van Ballin, de vriend Wilhelm II, de staatkundige invloed Disraeli en Aerenthal, het werd alles niet geacht voor de terugkeer naar het land der vaderen. De martelingen onder het Derde Rijk hebben deze drang slecht» versterkt. Geen maatregelen der Engel sen, geen dreigementen der Arabieren, konden deze drift tegenhouden. Gelij kelijk werkte hij in hen, die trouw wa- gebleven aan de voorvaderlijke inzet tingen en in hen, die zich uitsluitend ba seerden op hun afkomst, hun ras. Drang naar het beloofde land. En zie nu, hoe deze drang naar het Beloofde Land element werd in de we reldpolitiek Het Britse imperialisme werkte er mee, als met een vast ge geven voor het beveiligen van zijn route door de Middellandse Zee naar het Oosten. De Verenigde Staten stel den zich ertegenover om de petroleum in het Nabije Oosten niet in gevaar ta laten komen. Rusland zag hier een welkom aangrijpingspunt voor zijn ex pansie, daar duizenden Joodse immigran ten onder de bekoring van het commu nisme waren geraakt. De UNO gevoeld» zich geroepen hier op te treden en zond bemiddelaars en nam krachtig klin kende besluiten met geen ander gevolg dan dat de bewegingen hun eigen weg gingen. Hier werd gestreden tussen we reldbeschouwingen, tussen natiën met de nieuwste producten der techniek en met de scheppingen der menselijke wijsheid. Maar dit alles is kennelijk resultaat van een hogere leiding, omdat het zich verwerkelijkte dwars tegen alle mense lijke overleggingen in. Dit heeft ons iets te zeggen. Hier heeft len o.i. het vaste punt, waaruit men het wereldgebeuren, ook van 1948, heeft te overzien. Het lijkt alles zo zinloos, zo ver ward, zo onbegrijpelijk. Men wil in het afgetrokkene Gods leiding wel aanvaar den, maar men zou zo graag een teken zien. waaraan Gods doorgaande zorg was af te lezen, ook voor he leven van van daag. Vóór de komst van Christus was dit het oude volk. Zelfs de tovernaars van Farao moesten ten opzichte van hem er kennen: „Dit is de vinger Gods". En Nebucadnezar vond het nodig bij een afzonderlijk edict te redeneren, dat men beve en siddere voor de God van Israël, de Allerhoogste. Maar .die rol van het Joodse volk als een opgericht teken achtt» uitgespeeld sinds het de Messias had verworpen. En nu komt 1948 en zelfs de blinden kunnen zien, hoe God Zijn raadsplan voortzet. Weer is Israël ten teken gezet alle natiën der wereld, verenigd of niet verenigd. Dat hardnekkige, we- derspannige volk is in de historie, dia het thans maakt, het onwederlegbare te ken, dat God. de God der vaderen, het wereldbestuur in Zijn vaste handen houdt. Israël-als-teken doet ons in de eerst» plaats zien, dat God voortgaat in de lijn der ontwikkeling. God laat groeien Het zijn niet de millioenen, die kant en klaar hun nieuwe samenleving organiseren, het zijn op zijn hoogst duizenden, die door noeste vlijt het land der vaderen tot vruchtbaarheid hebben te brengen. Tegenspoed wordt hun niet onthouden en de gunst der omwonenden wordt hun schaars toegemeten. Deze gedachte geeft steun aan al die genen, die misschien op geheel ander terrein hun strijd voor de komst van Gods Rijk hebben te voeren. Wij denken al die pogingen, welke gedaan wor- om het Duitse volk weer voor het Christendom te winnen. Aan de actie onze Christelijk-sociale beweging, daar verwante organisaties op ta richten; aan onze jeugdorganisaties, die daar contact zoeken, om ten minste het opgroeiende geslacht weer met het Evangelie in aanraking te brengen. Aan dc pogingen, om zwakke èn ondervoede Duitse kinderen enkele maanden in een Christelijk gezin te plaatsen. Aan het op treden der kerken, die de Duitse kerk terug willen roepen tot de zuivere dienst van Gods Woord. Tegenspoed moet niet tot defaitisme leiden. Zie naar Israël. God verlaat niet, wat Zijn hand begon. Israël-als-teken doet ons in de tweede plaats zien, dat God ons een plaats geeft midden tussen de wereld van vandaag. was eertijds geen toeval, dat Egypte zijn expansiedrang naar de richting van Babel door Palestina zocht te verwerke lijken en dat de grote handelswegen der oudheid daar hun knooppunt vonden. Zo heeft men er thans op te letten, dat alle lijnen der wereldgebeurtenissen Pa lestina raken en dat de belangrijkste economische verhoudingen in betrekking staan tot Israël. Ook dat doet zijn sprake ns uitgaan. „De aarde is des Heeren". Al wie, teleurgesteld door al het ge wroet van duistere machten, zich af wil keren van het grote wereldgebeuren, aan Israël zien, dat nog steeds al d» gaven van het aardrijk gebruikt vyorden door God in Zijn raadsplan. In de derde plaats zien wij, voorzover oor Nederlanders nog nodig, dat de organisatie der Verenigde Naties nog steeds niet uitgekomen is boven een samenbundeling van particuliere belan gen. Zeer nauwkeurig kan men nagaan, hoe de stem van Engeland beheerst wordt door zijn eigen belang; hoe da Verenigde Staten hun invloed doen die nen tot het beveiligen van de particu liere interessen en hoe Rusland zijn per soonlijke doeleinden in het oog houdt. Van een werkelijke wereldpolitiek is nog geen sprake. De Veiligheidsraad is slechts de geprivilegieerde plaats voor het uitvechten van speciale plannen, on der gedogen van enkele wisselende kleine mogendheden. In de vierde plaats is dit jaar ten aan zien van Israël duidelijk gebleken dat deze UNO als gedachtenproduct onvol- roende rapport heeft met de hartstoch ten, die de naties beheersen. Daardoor moest haar optreden wel zo weinig vrucht hebben. De vrijheidsdrang van Israël en het fanatisme van een Raad, die de hartstochten der medewerkenden slechts kwalijk camoufleren. Zij werken In de vijfde plaats was de moord op Bernadotte het sinistere bewijs, dat elk» actie, die zich emancipeert van godde lijke wetten, tenslotte in strijd komt met alle gevoel van menselijkheid. Israël moge dan gesteld zijn tot een teken, zijn geschiedenis zal in bloed en tranen ver lopen, indien het zich niet houdt aan d» eenvoudige woorden van Hem, die het in zijn jeugd uit Egypteland heeft uit geleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 12