OUDEJAARSAVOND Suriname door Nederland erg verwaarloosd \i I>oh cHeW>ü& CgMMem, AREND KROMWEL is een postbode van het Overijsselse platteland. Dat wil zeggen, dat hij een wandelend postkan toor is. Hij brengt de boeren dag in daj uit, de inhoud van z'n tas: brieven van de plaatselijke bureauhouder en van fami lieleden, die naar Canada en Amerika emigreerden. Kranten uit de stad en Vrijdags de nieuwe radiobode. Hi een gewichtig moment, als de boeren Arend Kromwel, over de akkers heen, zien komen. Ze scherpen hun gedachten daarop: wat zou de bode vandaag in z'n tas hebben? Geboorteberichten hier. boodschappen van dood en bruiloft daar, een postwissel van de kinderbijslag en een brief van de jongen uit Indië. „Drink-ie geen koffie?" vragen de dankbaren dan aan Arend. En hij schuift mee aan by de keukentafel, vertelt het laatste nieuws uit de stad, waar het post kantoor staat. Tegelijkertijd maakt hij hun belasting in orde en het geld voor de radiozegels. En de postwissel neemt hij zo weer mee. met hun stoer neergeplette. handtekening erop „Morgen komen de centen", zegt hij dan. En gaat de deur uit. Een onmisbaar man. De dominee heeft dat gezegd, toen Arend Kromwel, die ouderling in de kerk is, 25 jaar bij de PTT. was. De dominee had gesproken, na de postdirecteur en de voorzitter van Arend's vakcentrale. „Ik moet altijd den ken aan dat bijbelwoord: „Hoe liefelijk zijn de voeten dergenen, die goede bood schap brengen" als ik Arend Kromwel zie", had de dominee gezegd. En die er bij waren hadden instemmend geknikt. Arend was hun man, een trouw man. Denk nu niet, dat Arend Kromwel geen vijanden had. Z'n voornaamste vijanden woonden in Den Haag. want daar maak ten ze een bezoldigingsbeluit, dat Arend en z'n gezin doemde te leven op de grens van een „ieder-het-zijne-armoede". oudste zoon van Arend was een flinke vent, die als kind al dominee had willen worden. En hij kon aardig leren ook. Maar 't was op klerk bij de boerenleen bank uitgedraaid, want. Arend had geen geld om de jongen te laten leren. Een soortgelijk lot trof z'n jongere kinderen. Het gevolg was. dat alleen de jongste, een meisje, onderwijzeres kon worden, omdat iedereen toen aan het verdienen was en er voor dat kind een bedragje per jaar overbleef om de kweekschool in de stad te bezoeken. Over die dingen kon Arend z'n bittere zorgen hebben. Dat ze hem, als kleine ambtenaar, als ploeteraar, als man, op wie toch een grote verantwoor delijkheid rustte, nu nooit eens zo'n sa laris hadden kunnen geven, dat hij het idee had: „ik werk veel en lang, maar waarderen het ook, m'n superieuren!" In z'n gedachten hield hij, gaande over de stille wegen van boerderij tot boer derij, hele vertogen tegen die superieu ren. wier salarissen wel erg superieur aan de zijne zouden zijn. Zijn dagdroom was een ontmoeting met de directeur- generaal, persoonlijk, hier, op een van de smalle landwegen en zijn grieven op het presenteerblad van de begroeting. Hij stelde het zioh voor: de machtige man uit TOEGEZONDEN BOEKEN C. T. Rombout: Hoger, sneller, verder. Uitg Nieuwe Wieken, Amsterdam (324 blz.) K. v. d. Geest: Deining. Uitg, v/h C. de OBoer jr, Amsterdam (246 blz.) Joris v. d. Bergh: Temidden der Kam pioenen (4e druk), Amsterdamse Boek en Courantendrukkerij-, Amsterdam (200 blz.) M. Bra-r.ts: Beknopte cultuurgeschiedenis van het Vlaamse volk. Uitg. A. Mam- teau, Brussel (525 blz.) N. Meyboom-Veltman: Heieen heeft va- camtie. Uitg. Kluitman, Alkmaar (180 blz.) Kenneth Roberts: Opmars der Vrijheid. Uitg. Strenigholt, Amsterdam (240 blz.) Rudolf van Reest; De trouw der kleine Luyden (3e druk). Uitg. Bosch Keu rling. Baarn (372 blz.) J. A. Kluyt en Ko v. d Laan: In de Am sterdamse Jordaan. Uitg. A. G. Schoon- derbeek. LaTen (197 blz.) Dr A. Siaoo: Toelichting op de Augus- tinus' belijdenissen. Uitg. Meinema. Delft (308 blz.) A. Nevens en H. Steele Commnager: Be knopte geschiedenis om der V. S. van Amerika. Uiig. Wereldbibliotheek, Am sterdam (400 blz Dr J. Luning Prak: De Polen van het intellect. Uitg. Scheltema en Holkema. Amsterdam (247 blz.) Rex Warner: De Professor. Uitg. A. Man- tea u, Brussel (281 blz.) Robert Graves: De Argonaut ent och1*. Uitg De Boekerij, Baarn (598 blz.) J. F Cooper: De Hertendoder. Uitg. De Sleutel. Amslerdam (323 blz.) Henr. Roland Holst: Romain Rolland. Uitg v/h va-n Ditmar, Amsterdam (181 blz.) James Hilton: Vaarwel. Uitg. v/h van Ditmar, Amsterdam (286 blz.) M. Vasalis, Jeanne van Schaik-Willing en mr E. Straat: Victor, het boek der vrienden. Uitg. De Spieghel, Amster dam (160 blz.) Ferdinand Langen: Jacques en Jacque line. Uitg. de Bezige Bij, Amsterdam (197 blz.) Piet Korthuys: In de -ban van de Tropen. Uitg. Gébr Zomer en Keuning, Wage- ninigen (208 blz.) Anke Sarvaes: Internaat. Uitg. Hollandda, Baarn; 5e druk (314 blz.) Daphné du Maurier: De Generaal des Konings. Vert. M. Elout. Uitg. A. W Sijthoff, Leiden (336 blz.) hartley C. Crum: Achter het zijden gor dijn. Vent. J. H. Francois. Uitg. C. Haf- k Baamp, Amsterdam (307 blz.) Den Haag, minzaam, luisterend en Arend betogend, z'n tas uitpakkend: wat een pak postwissels en hier: geld, telt U maar na, tientallen guldens. Daar je, als onderbetaald ambtenaar dagelijks mee de boer op. Ik zal d'r niet van gap pen, o nee, maar verbaast U zich niet al te erg, als een ander het vandaag of mor gen wel doet". Tja, dat zou hij zeggen. Dat zou de directeur-generaal overtui gen en starre bepalingen tot, 1 postbodes, nieuw leven brengen. Maar in de regel was het niet de di recteur-generaal, die voor hem stond, als hij zover was, maar wel kwam, loerend en grommend, een andere vijand op hem af. Die heette Kasak, Het was de Duitse herder van notaris Suddervoort, die het grote huis woonde, midden in buurtschap, waar geregeld de weg bode Kromwel doorvoerde. Een geweldig huis, met een gazon in een grote tuin. Er stonden, aan de randen, kleine dennen in dat gazon en grintwegen leid den er omheen. Je kon woord op zeggen, maar als Arend Krom wel, van de weg af, de grintpaden op stapte, dan schoot dat loeder van een Kasak achter een den vandaan, de onder kaak bijna schurend over de grond en de ogen strak gericht op Arend Kromwel, die, waarom zouden we het hier niet openlijk bekennen? sidderde. De hond van notaris Suddervoort was de grote bedreiging in het leven van de postbode Hij was iedere dag op z'n levenspad Want Arend liep zijn buurtschap dage lijks en de notaris was een man van de wereld, wiens brievenbus nooit leeg wa: „Je moet niet bang zijn voor die hond' zei de notaris altijd, als hij Arend's ver stolen vreesachtigheid zag -bij het over handigen van de post. De notaris zag hem n.1. immer van verre aankomen en stelde z;ch op het hardstenen portiek woning op, als de bode naderde. „Gewoon doorlopen, je niets van hem aantrekken' vermaande de wijze man voor de grote brede gangdeur dan. Hij doet niets een lief beest." Arend Kromwel had eerbied voor de notaris. Hij zei daarom nooit over de hond wat hij dacht, maar U kunt er van op aan, dat dèt niet fraai was. Inmiddels: Van moordaanslagen in gedachten veran- f/i. no°^ een. enkele situatie. Van der gelijke handelingen in optima forma ook met behalve dan. dat het veel slechter wordt. Zo bleef die bedreiging op Arend xvromwel s pad, dag in, dag uit T™ 'If h« tai'n» m tfii dagelijkse bezoeking een beproeving va„ zijn moed en zijn lijdzaamheid. Ook twee SE»- ,d'e hU bij zichzelf node miste. Want als hij die hond van de notaris aa,nuU5fd?' hoe zou hÜ ooit het. zo vaak al bedachte, gesprëk met de direc teur-generaal kunnen voeren? En zo herwas d3t niet deed' bleef aIles zoals ™?/el":rdr van de "•""dm werd die Duitse herder voor hem de ver persoonlijking van het boze om hem heen. Dat waren de machten, grotere financiële glorie in de weg ston- °o.nv'uaa,r. °?k z n eigen slechte gewoon de, zich altyd gepasseerd te voelen, terug drukt en de mindere van iedereen en r-j ,U n met een norsheid van tijd tot tyd, die zijn" boeren vreemd aandeed Die hond was er in elk jaargetijde, zoals de duivel er iedere dag was, voelbaar Arend Kromwel's hart, dat vocht en kommer om het heil van van zijn ziel. Hij werd die man en krom van het nadenkend ge bogen lopen. Heftiger dan ooit waren zijn gesprekken met zijn superieuren. En de gedroomde ontmoetingen met de direc teur-generaal „persoonlijk" ontaardden in wilde tonelen met een slag of een schot aan het eind van de discussie. Ja. dan schrok Arend Kromwel voor z'n eigen wilde gedachten, maar doorgaans stond hij dan meteen'oog in oog met de boze want hij was tot notaris Sudder- voort's tuin genaderd en het ondier Kasak besnuffelde z'n angstige hakken. Was het een vermaning voor hem? In de ,rant van: „Pas op Arend, gehoorzaam de over je gestelde machten?" Of een uit daging: „Als je deze dagelijkse hindernis op je pad weet te nemen ben je ook niet bang meer voor de mensen Arend! Dat was het. Arend durfde de m niet aan, omdat hij bang was vo< hond van notaris Suddervoort. Als dat beest maar blafte, kroop hem een koude rilling over de rug. al was hij dan nog vele honderden meters van het tarishuis verwijderd. En wanneer hij, de post voor de notaris in de hand, door de tuin van het grote huis wandelde snuffelende snuit van de plaaggeest tegen z'n hakken voelde drukken, iedere keer als hij de voeten verzette, dan bekroop hem een gevoel van misselijk makende angst, omdat hij zich verbeeldde de adem van Kasak op z'n blote beenhuid te voe len, dwars door drie lagen sokken en broeken heen. En even dikwijls als hij de directeur- generaal met z'n argumenten te lijf ging, zorg gezin en die dagen grys, deed hij het de hond van de notaris een eind hout. Maar alles bleef bij het oude, want z'n illusies van strijdbaar held blafte Kasak weg, zo gauw Arend het notarishuis naderde. Een enkele maal uitte hij tegenover collega's zyn misnoegen over het honde- ongerief in zijn route, maar die hadden bizarre verhalen over. met een enkele schop, verdreven honden, die Arend Kromwel, de hond als hond kennende, niet anders dan met vele korrels zout placht te nemen. Zij hielpen hem even weinig door z'n moeilijkheden, als de gulden loontoeslag z'n vrouw bij het we kelijkse huishoudbudget. Zo kwam de laatste postbestelling van het oude jaar. Arend Kromwel ging, ge bukt onder de vele goede wensen, toumée rond de kleine stad, die zijn basis was. Zijn boeren waren in een gulle bui. Hij moest hier de oliebollen mee proeven en daar „op de goeie afloop" een boerenjongens gebruiken. Bovendien waren er héél wat moeders, die hem deel genoot maakten van haar zorgen om de jongen in Indië en met al die vijven en zessen was het al schemerdonker, toen hij, eindelijk, in de schemerige verte, het notarishuis gewaar werd. Nog één boerderij soheidde hem van dat domein van zijn plaaig, maar Arend door de hartelijkheid en vele goede sen. die hij overal meekreeg, niet in bijster vechtlustige stemming Noch met de directeur-generaal „persoonlijk", noch met de hond Kasak. Dat veranderde allemaal op slag. toen hij die laatste -boerderij, het erf van de hoer Hen-kels, -betrad. Die man wilde het oude jaar „onbelast" uitgaan, zei hij en hij vroeg Arend het restant van de be lasting voor hem te willen storten op het postkantoor. Nou. daar had Arend geen bezwaar tegen. Maar laat nou die Hen- kels beginnen met af te geven op de ambtenaren, groot en klein, die hij zon- meer als „opvretersbetitelde, die zijn centen opmaakten En die zelfde Oudejaarsmorgen had moeder Kromwel zorglijk gekeken, omdat ze, voor haar oudste, geen winterjas kon kopen en de jongen er, met die kou, erg aan toe was. was dié huiselijke zorgen bijna ver geten. Maar nu die schatrijke Henkels :ei van die ambtenaren en opvreters, loeide de afkeer in hem omhoog Hij graaide het geld van de boer bijeen, slingerde de sigaar, die de belastingbe taler er naast gelegd had door de kamer hij schreeuwde: „loop jij maar naar maan met je praatjes, we zullen maar niet vragen waar jij je centen vandaan hebt". Toen stond hij, sidderend van kwaad heid, buiten en hoorde, dichtbij, Kasak blaffen. „Wacht es even", flitste het door hem heen, „daar heb je'em, de rakker, maar zal ik hem." En hij trok, terwijl hy snel het erf af stapte, een zware tak uit de stapel rijshout, die daar naast de wagenschuur lag. Zo, met die tak in z'n rechterhand, stapte hij het Suddervoortse grondgebied op, doelbewust, strijdbereid. Nog geen tien meter was hij op "het grintpad gevorderd, of, achter een denne- boom vandaan, schoot het monster grom mend en nijdig op zyn kuilen af. Het gromde diep, rochelend en er flikker de moord en doodslag in de loerende ogen, die het, stekend, op Arend richtte. Maar die dacht: „wacht loeder" en ter wijl hij zijn stok uithaalde schoot, het door hem heen, dat hij nu de 'boze zelf te lyf ging. Dat gaf hem een gevoel van geweldige opluchting. De achtergrond van de strijd overzag hij in een oog wenk: het waren de notaris en zijn vrouw, die, voor het venster staand, be zwerende gebaren in zijn richting maak ten. Het was of hij hun stemmen door het venster heen hoorde: „hij doet niets. Het is een lief beest. Niet slaan." „Dat za'k j'es laten zien", dacht Arend nog en toen sloeg met een klets zijn stok op de hondekop. Er jankte wat en er knapte iets. Het eerste kwam uit de hondebek. Het laatste deed de stok. Die spatte, door het geweld van de slag, in stukken op Kasak's schedel uiteen. Het grootste deel vloog met een boog door de lucht het gazon over. Het kortste eind hield Arend in zyn knuist. Een ogen blik verlamde hem cle schrik. Want hij zag de hond in een razende ren op hem afkomen, met blikkerende tanden. Maar die toe hadden kunnen slaan ir vlees, had hij het dier met het restant zijn wapen zo'n opstopper gegeven, dat het, opnieuw jankend, afdeinsde. Om daarop wéér aan te vallen. Van dat ogen blik vocht Arend Kromwel voor leven. Het gold nu: óf hij, óf de hond onder. En hij was van -plan leven gezondheid tot het uiterste te verdedigen. Hij stompte en sloeg, waar hij stompen slaan kon. En de hond jankte en beet grauwde en krabde. Maar die Arend sloeg maar met z'n armen en z'n benen of het met elkaar molenwieken w; Hij verloor z'n tas, hij wierp al vechtend cape af. En hij zweette en zuchtte En hij bad. Want hij voelde, dat hij het niet langer volhield en dat vervloekte beest hield maar niet op. Dat kwam tel kens weer op hem aan. Arend wa misschien vandoor gegaan, als hij, weg, niet de stem van de notaris ge hoord had, die, op z'n stoep gekomen, riep: „man hou toch op, dat beest maak je dol. hij doet niet*, als je 'm maar niet ,Ik sla em dood, het loeder!" schreeuw de Arend's droge mond tussen twee aan vallen door. Mevrouw Suddervoort jam merde, de notaris ging door met roepen. Arend brulde van woede, de hond jankte het gerucht van stemmen en sl: klonk, angstaanjagend, over de dood stille Oudejaarsdaglanden. Toen opeens, het leek Arend na eindeloos worstelen, raakte zijn voet de hond onder de onderkaak. Het dier rolde »n om, kreeg van de razende Arend een trap tegen de rug en een onder de staart toen het, jankend en huilend, op een draf achter het notarishuis ver dween. Arend keek rond. Z'n stok was niet meer dan een stomp, z'n vingers bloed den, z'n P.T.T,-pet lag op het gazon, naast z'n tas en z'n cape. Hij begon zich weer op te tuigen, ter wijl de notaris behoedzaam naderde. „Dat had je nou toch niet moeten doen beste man" teemde de deftige heer. „Je had het dier wel dood kunnen slaan!" „Misschien krepeert ie nog, het loeder' brieste Arend. „In ieder geval zal hij m< niet meer te na komen in het nieuw< jaar." Toen drukte hij de notaris z'n post in handen. Schikte z'n cape recht onder hals, tikte aan z'n pet en zei: „En zalig uiteinde notaris." h, van 't zelfde Kromwel", mom pelde die. Maar dat hoorde de overwin naar al niet meer. Die kwam, na een dik uur. fluitend thuis. En in de Oudejaars avonddienst was zijn stem vaster dan ooit tijdens het zingen! Trein naar Kabel gemist? Volgende week gaat er weer een (Van een onzer verslaggevers) „In Suriname liggen nog enorm veel mogelijkheden, maar de Nederlandse rege ring moet zich meer voor dit gebied interesseren, want het heeft Nederland hard nodig". Dit Is het oordeel van de heer Fuykschot, die ons, niet alleen over de vakbeweging ln de West, maar ook over de toestand op economisch en sociaal terrein deze gebieden veel interessante dingen vertelde. Het Welvaartfonds van 40 millloen Is veel te klein, als men ziet wat nodig is om hier de zo hard nodige i. Pas met het tienvoudige van dit bedrag Industrialisatie te kunnen doorv- •u wait te beginnen zyn. Op het ogenblik leeft Suriname op de straten van Paramaribo slentert altijd groot aantal jongelui, die blijkbaar handen hebben. Zij zijn bauxiet-productie, waarbij 2000 arbei ders werk vinden. Voor de ontginning van de mijnen is echter concessie ver leend aan een maatschappij, die met Amerikaans geld werkt. Deze maatschap pij betaalt hiervoor een belachelijk laag bedrag, aanvankelijk f 4000 per jaar en nu een paar ton. Daar de concessie voor 75 jaar is verleend, zal dit voorlopig niet veranderen. Het enige grote bedrijf is verder de triplex-fabriek van Bruynzeel, die ech- •r voor zyn productie afhankelijk is an de houtaanvoer door de vrijgevoch- n Bosnegers, die alleen werken, als zij zin in hebben Hoe hoog nodig het is, dat hier meer industrieën gevestigd worden, blijkt wel uit het feit, dat dit land van citrusvruch ten sinaasappelsap in blik uit de V.S. importeert, omdat geen enkele fabriek de verwerking van deze vruchten aanwezig is. Op het ogenblik onderzoekt de mogelijkheid een groot, geme chaniseerd melkbedrijf te stichten, want de melk en boter moeten in blikjes uit het buitenland worden aangevoerd. Industralisatie is vooral daarom zo noodzakelijk, omdat de Creolen wel in de fabrieken, maar niet op de plantages illen werken. Na de afschaffing van de slavernij kampen deze laatsten met een chronisch tekort aan arbeidskrachten. Op de grote plantage „Mariënburg" van de. Ned. Handelsmy. werkt b.v. maar één derde van het oorspronkelijke aan tal arbeidskrachten. Met moeite kan het suikerriet worden binnengehaald, maar onmogelijk de plantage uit te breiden door woeste gronden in cultuur brengen. Een grote handicap voor de vestiging in grote fabrieken is het volkomen ontbreken van wegen in het binnenland. Alles moet over het water worden ver voerd, maar de vele stroomversnellingen de grote rivieren maken ook dit zeer moeilijk. Maar één spoorlijn Heel Suriname bezit zegge en schrijve één spoorlijn, die van Paramaribo naar Kabel loopt. Als men de trein mist, moet week op de volgende wachten! Over dezelfde lyn loopt elke dag een trein van Paramaribo tot het plaatsje Onverwacht. Deze „expresse" heeft ech- r een hele dag nodig om de afstand m 100 km af te leggen. Zoals we in ons vorige artikel reeds schreven, zyn de Creoolse arbeiders van nature niet erg vlijtig. ZJJ moeten wor den opgevoed tot geregeld werken. In de het „tandakken", d.w.z. ze eten by oom, krijgen van een ander familielid wat geld voor cigaretten en gebruiken de dag om „iets nieuws te zeggen en te horen". Het vakonderwijs is ook nog niet, wat het wezen moet. Er is wel een ambachts school, maar door het grote gebrek aan vaklieden worden de meeste leerlingen na een half jaar al van school gehaald om te gaan werken. Op het ogenblik is een commissie bezig het vraagstuk van dit onderwijs te bestuderen. Er zijn zowel openbare als Rooms- katholieke en Christelijke lagere scho len. De laatsten gaan uit van de Broe dergemeenten. Verder zijn er M.U.L.O.- scholen, die opleiden voor de handel en toegang geven tot de Rechtsschool en de Geneeskundige school. Daarmede zijn de onderwijsmogelijkheden uitgeput. Krotwoningen De woningtoestanden zijn in verschil lende wijken van Paramaribo allertreu rigst. Er zijn nog echte krotwoningen, waar grote gezinnen in een ruimte van 4 bij 4 meter moeten slapen, koken en eten. Er zijn nog heel wat van deze zgn. „erfwoningen", die dateren uit de tijd, dat hier nog plantages waren. Ook op zedelijk gebied zijn de toe standen nog verre van ideaal. Heel vaak trouwen de Creolen niet, maar leven ze zonder meer in concubinaat. Dit is nog een restant uit de slaventijd, toen zij niet mochten trouwen en de kinderen bij de moeder bleven. In vele gezinnen is de vader afwezig, soms blijven man en vrouw elkaar echter toch trouw, on danks het ontbreken van de huwelijks band. Hebben zij langzamerhand wat geld gespaard, zodat een waardige brui loft gevierd kan worden, dan trouwen ze later nog, soms op zeer gevorderde leeftijd. Het komt voor, dat de sluier van de bruid door haar eigen kleinkin deren gedragen wordt! De Broedergemeenten doen wat zij kunnen, om in deze toestand verande ring te brengen, maar oude gewoonten schieten dikwijls diep wortel. De sociale wetgeving is in Suriname nog lang niet zo ver als in Nederland, hoewel juist de laatste jaren veel is be reikt. Door mr De Groot, de directeur van Sociale Zaken, wordt hard gewerkt, maarmet één typiste en één admi nistratieve hulpkracht kan niet alles te gelijk ter hand worden genomen. Zo zijn Herstel van Nederland ging gestadig door, al valt er nog veel te doen Nationale eenheid in vreugde, rouw en strijd Y y T""* T /f /f T% r\ A C% za*n de Geschiedenis van ons Ml r if r\ r\ M\ 7 V/4 land aIs een zeer belangrijk jaar 111/1 J/I/11117TU geboekstaafd staan. Een jaar, waarin zowel de verdeeldheid als de eenheid van het Nederlandse volk tot uiting kwamen. Enerzijds was er partijstrijd om de verkiezingen in Juli, anderzijds samen gevierde Oranjefeesten èn soms nationale rouw. In het bijzonder in 1948 werden de krachten gebundeld in de strijd tegen het com munisme. De wederopbouw werd met kracht voortgezet, hoewel nog lang niet alle sporen van de oorlog zijn uitgewist. Historisch jaar voor Vorstenhuis en volk Zelden werd de betekenis van on Vorstenhuis zo diep gevoeld en de liefde tot Oranje zo ervaren, als in de dagen, toen een grijze Vorstin in grote dankbaar heid Haar gouden Regeringsjubileum mocht gedenken en Haar volk Haar een reeks van warme huldigingen bereidde. Echter, zeker even diep had het ons ont roerd, toen minder gunstige berichten over de gezondheid van Koningin Wil- helmina werden gepubliceerd en toe: Haar bewogen stem door de radio, op de avond van de twaalfde Mei, troonsaf stand hoorden aankondigen. Op dat ogen blik waren er tranen in vele ogen. Doch fier en jong stond daar een nieuwe ningin, die op de vierde September Haar Moeder opvolgde en twee dagen later Amsterdams Nieuwe Kerk Haar volk trouw beloofde. Toen heeft Nederland feest gevierd, ofschoon het zich de moei lijkheden van land en wereld welbewust was. En er is gelachen, gezongen en juicht, de steden staken zich in groen vlaggen en feestverlichting. Er was veel te herdenken dit jaar: de vrede van Munster van 1648 (tijdens een der herdenkingen werd het Deiftse Prin senhof heropend), de Grondwetsherzie ning van 1848, eeuwfeesten van steden en dorpen, zoals Utrecht (1900 jaar) en Den Haag (700 jaar). Vrucht van de jubileum feesten was het Wilhelminafonds, da! voor de kankerbestrijding meer dan een millioen gulden verzamelde. Nationale rouw Eén was ons volk ook in rouw, oi zwaarste ramp, die de K LM. ooit trof, toen in de nacht van 20 op 21 October de Constellation „Nijmegen" bij Prestwick in Schotland verongelukte en 40 perso nen om het leven kwamen, o m. de vlie ger Koene Dirk Parentier en de K.L.M.- directeur H Veenendaal Er waren helaas meer vliegongelukken. In Bandoeng, li slachtoffers, onder wie vier Niwin-ar- tisten; Gronau, Spitfire, één dode; Maar- heeze (N.-B.), militair vliegtuig, één dode; Siyt Niklaas (België), militair vliegtuig.' twee doden; Oldenzaal, bom menwerper, één dode; Schotland, bom menwerper, zes doden (zes van de beste militaire vliegers van Valkenburg); Kat- wyk, marine-lesvliegtuig, twee doden; Valkenburg, Firefly, twee doden; Boxtel, marine-vliegtuig, één dode; Voorhout, Firefly, twee doden Ook werden wij geschokt door berich- n van vele auto-ongelukken; een brand in Deventer, die op 6 December aan zes personen het leven ontnam; grote bran- in de St. Walburgkerk te Zutfen, voedselopslagplaatsen in Amsterdam (waarbij o.m. bij Blaufries veel verloren ging), een transformatorengebouw in Rotterdam en vooral de brand ln het Paleis Noordeinde in Den Haag op 18 Mei, die wel zeer ongelukkig trof vóór de feestelijkheden en drie ton schade veroorzaakte. In April overleden tien babies aan boord van de „Volendam" ten Ige van longontsteking. Verder wer den Naaldwijk en Enkhuizen geschokt door moorden onder min of meer onbe kende omstandigheden. Aan het begin van het jaar kwamen vijf vissers om het leven, toen de Bres- kens 1 op een mijn liep. Grillig weer t hoge water veroorzaakte ln Januari en Juli tal van overstromingen. Stormen in dezelfde maanden en in Augustus brachten schade aan badplaat- =n brachten schepen in moeilijk heden; een windhoos verwoestte veel in Leek en omgeving; de geweldige wolk breuk op 11 Mei, het „winterse" weer van begin Juli en de dikke mist van Novem ber liggen nog vers in het geheugen Een hittegolf bracht eind Juli—begin Augus tus vacantiegangers tot wanhoop, maai vooral 'de Vierdaagse-tippelaars, waarvar 5900 de tochten volbrachten. Om de deel- dus tot ons uitgangspunt terugge keerd, méér interesse van Nederland er méér geld is dringend nodig. De Surinamers zijn nog steeds zeer pro-Nederlands, maar er zijn symp tomen, die er op wijzen, dat dit bij de jonge garde vermindert. Deze houdt de blik op Amerika gericht. De Ame rikanen smeten in de oorlogsjaren met hoge lonen en bü hen kon alles. Doet Nederland niets dan kon de hou ding van de bevolking in de toekomst wel eens grondig veranderen. Het is de hoogste tijd, dat Nederland aan dit gebied eens wat meer aandacht gaat besteden. nemers aan de Olympische Spelen in Londen niet te vergeten... Over het algemeen warer standigheden echter gunstig voor de land bouw. De oogst-1948 is dan ook verblij dend rijk, al viel de peulvruchtenoogst tegen. De aardappelen- en suikerbiet campagne is zelfs zo meegevallen, men met de eerste bijna geen raad wist en de suiker van de bon ging. Minder bonnen En by suiker bleef het niet- Al eerder in het jaar waren fietsen en banden, viesgoed, schoenen, biscuit en gebakjes vrijgekomen. De bonnen-lijst slonk derogen, zodat wij 1949 zullen ingaan met bonnen voor vetten, kaas, vlees, koffie, cacao, rijst, sinaasappelen, textiel, brand stoffen, tabak. Wij denken hierbij aan de i „witte broods-politiek", die de Regering op 28 October inluidde, mèt het van kracht worden van een loontoeslag van fl per week voor een bepaalde categorie, die velen zagen uitgebreid. Want het leven werd steeds duurder in 1948. De subsidies-die de Regering o.m. op de levensmiddelenprijzen verstrekte, moesten sterk verminderen en daardoor stegen de prijzen. Steeds meer gezinnen moeten de uitgaven beknotten. Per slot van rekening zet een goedkopere brief kaart (van "JVi op 6 cent) geen zoden aan de dijk en is de afronding-naar-beneden, waartoe P.T.T. besloot in verband met het afschaffen van het halfje, hoogstens gemakkelijk. (Behalve het halfje ver dwenen dit jaar ook de halve gulden er het vierdultstuk uit de circulatie en wer den de eerste nieuwe munten geslagen) Op bezuiniging drongen de electriciteits- bedrijven aan: de centrales konden het verbruik, dat groter werd dan oorlog, tijdens de spitsuren nauwelijks verwerken. Toch bleek op de 50ste Utrechtse Jaar beurs. dat handel en industrie in Neder land weer beginnen te bloeien. Nimmer slaagde een beurs zo goed als dit jaar. Zonder de hulp van buiten-af hadden wij het echter moeilijk kunnen stellen Op 26 April arriveerde in Rotterdam de „Noordam" met de eerste Marshall-goe deren voor ons land. W oningnood Een der grootste problemen van deze tyd. de woningnood, werd dit jaar haaldelijk aan de orde gesteld. Een goeding voor woningsplitsing werd gekondigd, de bouwkosten werden September drastisch verlaagd en aller- wege werd getracht, het bouwtempo te doen versnellen. Dat er over dit punt nog wel hier en daar verschil van mening heerst tussen bouwers en Regering, bleek op het congres, dat de bouw-ondernemers op 18 November in Utrecht hielden. Voor de rechter Tracht Nederland, ook door de weder opbouw, de diepe sporen van de oorlog uit te wissen, ook op ander gebied moest nog, drie jaar na de bevrijding, worden „opgeruimd". Er waren in 1948 enkele be langrijke processen, die een licht hebben geworpen op (of de raadsels hebben ver meerderd omtrent) de geallieerde en Duitse spionnagediensten. Op 4 Mei werd Hans Albin Rauter in Den Haag ter dood veroordeeld en op 22 October werd de Raad van Cassatie tot verwer ping van het beroep geconclludeerd. In Rotterdam werd de beruchte spion Antoon der Waals ter dood veroordeeld. Schreieder kwam als getuige voor. Het „En gland-Spiel" werd onderzocht. Schreieder werd vrijgelaten en opnieuw gearresteerd. De ex-generaal Christian sen kreeg in Arnhem 12t4 jaar. De Jo denjager C. J. Kaptein, de Amersfoortse kampbeulen KotSlla en Berg en vele leden van de colonne-Henneicke de dood straf. Op 14 Januari was Ans van Dijk de eerste Nederlandse vrouw, die volgens het Nederlandse recht werd gefusilleerd Ter gelegenheid van de troonswisseling werd gratie verleend met een minimum van een maand en een maximum jaar- Tegen het communisme Vooral dit jaar werd het, na de staats greep in Tsjechoslowakije. ook in om land duidelijk, dat het communisme eer direct gevaar kan betekenen. Dat d« E.V.C. communistisch is, werd reeds on derkend bij stakingen in Rotterdam er Amsterdam. De Rijkspolitie zou mei 10.000 man worden versterkt (vrijwillige reserve). In April werd het Instituut Steun Wettig Gezag gevormd. Uitgewe ken studenten, o.m. uit Tsjechoslowakije, vonden een gastvrij Holland. Nu de haringvangst er voorlopig weer op zit houdt een deel der vis sers zich bezig met de vangst van ansjovis. Een beeld van onze kust dat nooit verveelt. het 140.000 leden. De Ned- Chr. Bouw. arbeidersbond en de Chr. Bond Spoor- en tramwegpersoneel vierden h« 40-j. bestaan. De organisaties der Prot. Chr. werk gevers en der Chr. boeren en tuinden' bestonden 30 jaar. Utrecht was getuigt van de viering van 't 40-j. bestaan i" Chr. Hist. Unie. De N.C.R.(adio)V. kreeg in mr B. Roosjeen een nieuwe voorzitter en kwam op 3 Febr. opnieuw in eigen huis. De A.N.W.Bdie 220.000 leden telt, vierde het 65-jarig bestaan op 3 Juli. de K.N.A.C. het gouden feest de dag er voor De A.V.RO be stond in dezelfde maand 25, de militair» luchtmacht 35 jaar. En Mietje Jansen, de oudste Nederlandse, bereikte op 2 Octo ber in Barneveld de 105-jarige leeftijd. In Maart schreef de Girodienst de half- millioenste rekeninghouder in. De „Karei Doorman" en de ..Garoetf maakten hun eerste vaarten. Enkele rap- porten verschenen ter verbetering van het technisch en medisch onderwijs Op 9 November had in Rotterdam de erepromotie plaats van minister-president W. Drees en de heer Paul Rijkens, direc- teur van Unilever. Andere erepromoties waren: die van mevr. Roosevelt te Utrecht, en veldmaarschalk Smuts in Leiden. Behalve deze hoge buitenlanders bezochten ook o.m. Koning Leopold van België, de Canadese generaal Foulkes (die ereburger van Wageningen werd) en maarschalk Montgomery ons land, om de vele vorstelijke personen niet te noemen, die hun landen vertegenwoordigden bij Regeringsjubileum en Troonswisseling. Wat het contact met andere landen nog betreft: Sir Neville Bland werd als Brits ambassadeur opgevolgd door Sir Philip Nichols. De algemene vergadering der Verenigde Naties ging onze neus voor bij. In Den Haag werden het Europees Congres en de Vijfmogendhedenconferen- tie gehouden De KLM. opende een luchtlijn op Buenos Aires. Van de lucht vaart gesproken: dr Plesmans plan-Bur gerveen ging van de baan en een pro bleem SchieveenYpenburg kwam er voor in de plaats. Internationaal was ook het schaaktour- nooi, dat voor de helft in de Hofstad plaats had en waarbij onze landgenoot, dr Max Euwe, de 5e plaats kreeg. Neder land toonde o m. in Londen, dat het ook op sportgebied nog wel een en ander presteert, getuige de vier gouden medail les. die Fanny Blankers-Koen op de Olympische Spelen veroverde en de bron zen plakken van Wim Slijkhuis, de Hage naar Bram Charité en onze waterpolo- en hockeyteams, zomede de successen van Nel van Vliet. Piet Roozenburg werd ongeslagen wereldkampioen dammen. Kees Broekman uit De Lier werd in Helsinki bijna wereldkampioen op de schaats. De politie kwam o.m. te pas bij een grote smokkelzaak. waarin de wielren ner John Brasperminx betrokken was,, het ook dit jaar herhaaldelijk i breken van Gerrit de Stotteraar in Am sterdam, fraudes bij de P-R.A.C. distributie-dienst in Utrecht, de schilde rijen-affaire De Vries-Katz en een dia mantdiefstal in Bangkok. Vermelden wij nog, dat boven Zuid-Holland thans dn geel-rood-gele vlag wappert en herinne ren wij aan het Batenburgse monster, dat vele dieren doodbeet i dershond bleek te zijn, om te feit, dat de lui tenant-admiraal C. E. L. Hel- frich aftrad, terwijl generaal M. R. de Bru: majoor der Ma- -iniers H F. J M. A. von Freytag Drabbe opvolgde. Wij besluiten dit overzicht met crologie. Op Nieuw- LT-ADM. HELFRICH jaarsdag over- TRAD AF leed te Eind hoven, 73 jaar oud, de componist Willem Landré. Op 10 Januari te Naarden, 72 jaar, dn dichter Jan Prins- 14 Januari te Den- Haag, 72 jaar, mêj. J. H. Kuyper, dochter van wijlen dr A. Kuyper. 18 Maart te Den Haag, 45 jaar, de oud minister van Economische Zaken, dr G. W M. Huysmans. 17 April te Den Haag, 74 jaar, de oud- Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, iw P. graaf van Limburg Stirum. 30 Mei te Den Haag, 66 jaar, C. Wilden berg, oud-parlementsredacteur blad. 1 Juni, te Daun (Did.), Jos Vranken componist. 5 Juli, te Den Haag, 77 jaar, prof. P. J. M. Aalberse, oud-minister, een v Nederlands grootste Staatslieden. 19 Juli, te Den Haag. 81 jaar, Staat* raad T. F. J. Muller Massis. 25 Sept., te Eindhoven, 67 jaar, het R.IL Kamerlid M. van Poll.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 10