Jiicuwc feihsctte (üiwranl Java onder controle: Het vuren wordt daar morgen gestaakt Wist U DONDERDAG 30 DECEMBER 1948 BUREAUX; Hogewoerd 103- TeL dir. en redactie 20408: Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: /4-15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIÊN: ƒ0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting.) ELI} K-N. tor Leidt Negen en twintigste jaargang No. 770Ï CHR1STE NATIONAAL DAGBLAD DIRECTIE: F. DIEMER. Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticft is ghcbftoen tnyn bert ia tegbenspocf Voorhouts nieuwe huizen niet voor jonggehuwden Zie pagina 2 STORM IN VEILIGHEIDSRAAD WAT GELUWD Sumatra zal weldra volgen - Gevangenen worden straks (voorwaardelijk) vrij gelaten - Drees naar Indië De Veiligheidsraad is gisteravond uiteengegaan, zonder enigerlei maatregel te heb ben genomen inzake Indonesië, nadat dr Van Roijen had toegezegd, dat het vuren na enige tyd zal worden gestaakt, dat de politieke gevangenen voorwaardelijk in vrijheid zullen worden gesteld, dat dr Drees naar Indië zal reizen voor de staat kundige opbouw en dat de Commissie van Drie en de consulaire commissie alle mogelyke tegemoetkomingen zullen ontvangen. Scherpe protesten van Voor-Indië. Australië en Syrië, heftige aanvallen van Rusland en de Oekraïne veranderen niets aan het feit, dat de Veiligheidsraad afzag van verder ingrypen en eerst wil afwach ten, hoe de toestand zich tot 6 Januari a s. ontwikkelt. Lang was er gedebatteerd over Pa lestina. totdat voorzitter Van Langen- hoven de delegaties van Nederland, de Republiek, Voor-Indië, de Philippijnen er Australië verzocht, aan de conferentie' tafel plaats te nemen. Dr Van Roijen (Nederland) legde toer namens de Nederlandse Regering de vol gende verklaring af: In aansluiting op de voorlopige mede delingen, die ik in de zitting van de Vei ligheidsraad van Maandag 27 December heb afgelegd, verklaar ik thans gemach tigd te zijn, de volgende verklaring af te leggen uit naam van de Nederlandse Regering: De Veiligheidsraad heeft sinds 22 De cember in zijn verschillende zittingen een drietal resoluties aangenomen, waar bij de Nederlandse Regering betrokken was. Daarbij is van de partijen gevraagd: a) De onverwijlde staking van de vij andelijkheden. b) De vrijlating van de president andere politieke gevangenen, die sinds 19 December in hun bewegingsvrijheid zijn beperkt. c) Aan de Commissie van Drie en consulaire commissie om verslag i te brengen over de ontwikkeling van toestand in Indonesië sinds 12 Decembi Naar aanleiding hiervan kunnen de volgende feitelijke mededelingen worden gedaan: 1. De vijandelijkheden zyn thans In het stadium van beëindiging. In elk geval zullen de vijandelijkheden op Java, voor zover het de Nederlandse strijdkrachten betreft, op zyn laatst op 31 December t« 24 uur ophouden. Met het oog op de spe ciale noodtoestand op Sumatra, kan de staking der vijandelijkheden daar niet eerder dan twee of drie dagen later ge schieden. Het zal natuurlijk noodzake lijk blijven om op te treden tegen rust- verstorende elementen, die, hetzij indi vidueel hetzij collectief, de openbare vei ligheid in gevaar brengen of de verschaV fing van voedsel en andere noodzakelijke goederen aan de nooddruftige bevolking verhinderen of storen. 2. Wat betreft de beperking vrijheid van beweging van een aantal vooraanstaande, persoonlijkheden wTÜke het onvermijdelijk gevolg was van de mi litaire maatregelen die genomen werden en die nu binnenkort tot een einde zullen komen, zal de Nederlandse Regering deze beperking dientengevolge opheffen met dien verstande, dat de betrokken personen zich zïillen onthouden van handelingen, die de openbare veiligheid in gevaar brengt. 3. Ter bevordering van king voor de constructieve opbouw geheel Indonesië heeft de Nederlandse Regering besloten, dat de minister-presi dent Drees zich dezer dagen naar Indo nesië zal begeven. 4. Teneinde mede te werken tot de uit voering van het door de Veiligheidsraad gedane verzoek om volledig te worden in gelicht omirent de toestand sinds 12 Dec., heeft de Nederlandse Regering reeds ver klaard. dat zy alle mogelijke faciliteiten zal verlenen aan de militaire waarne en hun staf. Ook aan de leden der sulaire commissie zullen de nodige facili teiten worden verleend. In verband met punt 3 deelde dr Van Roijen nog mede. dat hij gemachtigd is hieraan toe te voegen, dat de Regering hoopt, dat spoedig na de aankomst de minister-president in Indonesië, mogelijk zal zijn, maatregelen te ne voor de vestiging van een Federale Re gering voor geheel Indonesië, die alle delen van Indonesië vertegenwoordigt. Dr Van Roijen sprak de hoop uit. dat de Raad aan deze verklaring een meer onbevooroordeelde ontvangst zal geven Nederlandse schepen verlenen hulp op zee Nederlandse sleepboten hebben gister morgen het Noorse stoomschip „Bospo rus", dat 20 December op de Engelse kust strandde, vlotgebracht. Het Ned. vrachtschip „Ganges" slaag de erin, nadat twaalf boten te vergeefs trachtten verbinding te maken, een lijn uit te brengen naar de Goeriarots, 25 mijl van Vigo gelegen, waar 42 vissers, na een schipbreuk, op redding wachten. Er werden levensmiddelen overgebracht, doch men was niet in staat, de ongeluk - kigen van de rots te halen. WIJ HEBBEN DE GUERILLA-PLAN- NEN DER REPUBLIKEINEN. Een Nederlands officier van de inlich tingendienst vertelde, volgens de A.P.- correspondent, Harris Jackson, dat de Nederlanders in het bezit zijn van de krijgsplannen der republikeinen voor de guerilla, de instructies voor verspreiding der troepen en concentratie voor de aan val. Tot nog toe werd echter geen dier krijgsplannen uitgevoerd. Prins Bernhard geïnstalleerd als commissaris der Hoogovens Zoals reeds eerder aangekondigd, wer den Prins Bernhard en C. J. baron Collot d'Escury gisteren benoemd tot com missaris van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalbedrijven. Prins Bernhard ver klaarde uitdrukkelijk, af te zien van alle financiële baten, waarop hij uit hoofde van deze functie aanspraak zou kunnen maken. dan aan zijn eerste verklaring, toen geen enkel lid van de Raad aandacht heeft ge schonken aan de positieve punten, welke die verklaring bevatte. Vermanende stem van Engeland Vol teleurstelling verklaarde Palar (Republiek), dat de Raad er dus niet in geslaagd is. de staking der vijandelijk heden en vrijlating der gevangenen te bewerken, terwijl hij tevens beweerde, dat twee vooraanstaande republikeinen (o.a. Santoso) te Djokja zouden zijn ver moord. Hierop volgden enkele korte, rustige woorden van de Britse vertegenwoor diger, die zich voldaan noemde over de verklaring van (dr Van Roijen en het wenselijk achtte, dat de Raad nu zonder verdere resoluties aan te nemen op Hij wees er op, hoe onwenselijk het was. dat de Raad zich opwierp als rech terlijk college, en vooral als deze sum mier allerlei uitspraken ging doen ir zaken, die betrekking hadden op veraf gelegen landen en beslissingen ne die grote consequenties hadden. El Chouri (Syrië) ontleedde als scherpzinnig advocaat het Nederlandse antwoord. Wanneer wordt, zo vroeg hy, het vuren gestaakt? Als het doel bereikt is. Als de republikeinse strijdkrachten zijn uitgeroeid. Als er geen republiek Dr Van Roijen: Het had veel slechter kunnen zijn In een persgesprek na afloop van de zitrüirug van de Veiligheidsraad.' verklaarde de Nèd^rlapcbe vr 1 e.genwoordiger, dr Van Roijen, dat ln deze laatste zitting een grotere belangstelling voor het Ne derlandse standpunt gebleken is. De dis cussies weliswaar toonden opnieuw aan, dait er veel wanbegrip bestaat, dooh de zaak had veel sledhter kunnen uitvallen. Hij hoopte, dal; veel vooroordeel zou ver dwijnen. De tijd, die zal verstrijken, voordait de Raad opnieuw bijeenkomt, geeft de leden de gelegenheid, 2d oh op de hoogte te stellen van de werkelijke gang van zaken en van de werkelijke bedoelingen van Nederland. Mogelijk zal de tijd er toe bijdragen om het stand punt van versohillende delegaties te wij zigen. Hij hoopte, dat de gang van zaken een beter begrip zal wekken, dan er te Parijs heerste. Dr Van Roijen zou heden naar Neder land vertrekken en op 1 Januari naar New York. Passage is geboekt by de American Overseas Airlines. Anti-Nederlandse betogingen op Ceylon Op een massa-vergadering van het Pai\-Indische Congres van Ceylon, de communistische party, de „Trotskisti sche en Leninistische bolsjewistische par tijen" werden alle arbeiders opgeroepen om Nederlandse schepen en vliegtuigen, die voorraden of wapenen naar de Ne derlanders in Indonesië brengen, te boy- Het hoofdbestuur van het provinciaal congres van studenten van New Delhi heeft de Voor-Indische regering ver zocht, de Nederlandse ambassade en con sulaten te sluiten en de wegens de beto gingen gearresteerde studenten vry te Klap in 't gezicht van de Commissie van Drie? De commissie van consulaire ambte naren te Batavia, welke van de Veilig heidsraad opdracht heeft ontvangen, rap port uit te brengen en toezicht te hou den op de staking van het vuren, was voornemens, heden bijeen te komen Hierin zijn Amerika, Engeland, Austra lië, België, Frankrijk en China vertegen woordigd. Waarnemers te Batavia be schouwen het besluit van de Raad om deze Commissie te wenden; vol gens A, P., als een klap in het gezicht nn de Oommissie van Drie. Het „Batoviaasch Nieuwsblad" schrijft, dat de publicaties van het blad over de subversieve handelingen in de kringen der Commissie van Drie wel haar weg de Veiligheidsraad zullen hebben gevonden en wellicht wel van invloed zullen zijn geweest op het besluit van de Raad om een rapport te vragen aan de consulaire Het Basra-kindervliegtuig vanavond op Schiphol Naar wij vernemen, zal het gezinsher enigingsvliegtuig. dat vorige week Woens dag van Amsterdam naar Batavia ver trok, in Basra strandde en moest terug keren, vanavond om 10 over half negen, op Schiphol aankomen. De machine is n.l. zeer vroeg uit Basra vertrokken, maakt een tussenlanding in Cairo en gaat daarop, zonder tussenlanding, door aar Amsterdam. Er zijn 20 vrouwen. 16 kinderen en 18 babies aan boord. Vier dames zijn eoht- genotes van B.P.M.-employees in Bata via. De overige passagieres reizen voor rekening van O.G. Men kan zich de ge voelens begrijpen dezer vrouwen, die in Nederland haar woningen hadden ver laten en hun huisraad verkocht, en nu terug moetsa. meer over isDan wordt het v gestaakt. Ook bevrijden de Nederlanders de gevangenen niet binnen korte tijd en dan doen zjj het nog voorwaardelijk. Dit antwoord is niet bevredigend. Ik geef de Nederlanders in overweging, dit ant woord te herzien. Dank U." Woedend en met een stem luid van hartstocht, sprak de Voor-Indiër Dessai. De Rus Malik deed weliswaar een aan val op de verklaring van dr Van Roijen, doch zijn volle woede richtte zich tegen de Engelse delegatie („Angliski delgatiï" klonk het telkens weer). Tot slot ver klaarde hij, dat de Raad effectieve maat regelen tegen Nederland moest nemen. Maatregelen voorstellen deed hij echter niet. Wie deed ooit meer dan Nederland? Dr Van Roijen nam hierop het woord om zijn teleurstelling te uiten de reactie van vele leden. Tegen Malik was hij slechts kort, omdat deze zijn rede gebruikte voor propagandadoelein den en schimpen. Van Voor-Indië had hij zeker een minder critische houding ver wacht en hij herinnerde aan de politie actie tegen Haiderabad, waarbij slechts 2000 doden vielen en 3352 gevangenen werden gemaakt. Hij las een telegram voor over de behandeling van Soekarno, waaruit bleek, dat deze steeds behoorlijk per jeep of vliegtuig was vervoerd dëelde mede, dat bij het overleg over staatkundige opbouw alle delen Indonesië zonder uitzondering zullen tegenwoordig zijn. Tenslotte wees hy er op, dat nog nooit in de geschiedenis van de Volkenbond en van de V.N. een land meer medewerking en meer bereidwil ligheid had getoond dan Nederland. Amerika ivil afwachten Dr Jessup (Amerika), constateerde, dat Nederland niet in staat was gebleken, te verklaren, dat het aan de eisen van de Raad had voldaan. Bezorgdheid was ge wekt door de mededelingen van Palar, waarnaar Jessup een onderzoek verlang de. Nederland blijkt de ernst van de zaak te beseffen, nu het dr Drees naar Indië zendt, maar Jessup betreurde het, dat de pogingen om voor geheel Indo- ne§ië een oplossing te vinden, niet waren gedaan volgens de richtlijnen der Com missie van Drie. Ten aanzien van de vertegenwoordigers der Commissie van Drie en een consulaire commissie, meen de hy, dat er nu geen beperkingen in de weg zouden worden gelegd. Ten slotte verklaarde hij, dat de Vei ligheidsraad, hoewel nu in twee geval len zijn bevelen niet worden opgevolgd, desniettemin geen mislukking is geble ken. Hij ging daarbij uit van de redene ring, dat Nederland nooit zou gedaan hebben, wat het nu deed, als de Veilig heidsraad niet had ingegrepen. Hij wilde afwachten, welke resultaten er op 6 Jan. bereikt zullen zijn en zien of men dan dichter bij een oplossing zou zijn geko men.. De zaak moest dus op de agenda van de Raad blijven, totdat deze op nieuw te Lake Success bijeenkomt. China behield zich eveneens zijn stand- De Australische vertegenwoordiger, Hodgson, zeide, dat hy diet wilde spre ken van een „niet voldoen" aan de reso luties door Nederland, maar van een schending der resoluties. Hij hield een lang betoog, dat Australië een vriend was van Nederland. (Midden Januari 1948 verschenen twee Australische schepen met luchtafweerge schut, houwitsers, tommy-guns, welke ge ruild werden voor rubber en andere pro ducten, en door Sjarifoeddin in handen werden gespeeld van de communistische gewapende organisaties. Red.). De Raad had meer zin voor fatsoen moeten tonen, aldus Hodgson. De vertegenwoordiger van de Oekraine vergeleek Nederland met Duitsland en de Rus Malik dr Drees met Hitier. Hierop sloot Van Langenhove de zitting tot 6 Januari a. s. te Lake Success. Onze troepen bezetten Djambi Van officiële zijde te Batavia wordt gemeld, dat onze troepen de veiligheid van de olieterreinen in Djambi (Suma tra) hebben verzekerd. De terreinen wa ren over het algemeen onbeschadigd en pogingen tot brandstichting hadden slechts onbelangrijke branden veroor zaakt. De tegenstand bleek gering. Op midden-Java werden by plaatse lijke zuiveringen Poerwodadi en Djom- bang bereikt. De chef-staf van de Sili- wangi-divisie, Daanjahja, die verant woordelijk is voor de infiltraties naar West-Java, is gevangen genomen. Indië en het Atlantisch verdrag In zijn wekelijkse persconferentie te Washington heeft de Amerikaanse waar nemende minister van buitenlandse zaken, Lovett, verklaard, dat de gebeurtenissen in Indië geen invloed zullen hebben aan Nederlands deelneming aan het Atlan tisch verdrag. De Indische reis van dr Drees Naar aanleiding van de verklaring van dr Van Roijen in de Veiligheidsraad, dat dr Drees naar Indië zal vertrekken, kan werden medegedeeld dat de minister president vermoedelijk Maandagavond 3 Januari van Schiphol zal afreizen. Minister Van Maarseveen zal hem ver vangen. De duur van zijn afwezigheid is onbekend. Nieuwjaarswens aan de Koningin Vice-admiraal Pinke heeft de minister i Marine telegrafisch verzocht, de nieuwjaarswensen van het personeel der Koninklijke Marine in Indonesië aan H.M. Koningin Juliana over te brengen. Tevens heeft hij telegrafisch zyn bijzon dere waardering betuigd aan de com mandant van het Oostelijk verkennings transport der Marine voor de prestaties bij de landingen te Djokja en Singkarak, de marinecommandant te Soerabaja het snelle verloop der landingsope- s en zyn waardering aan het per soneel van de dienst van scheepvaart. KONINKLIJKE NIEUWJAARS RECEPTIE IN AMSTERDAM. De Koningin en de Prins zullen Maan dag a.s. om elf uur in het Paleis op de Dam te Amsterdam een Nieuwsjaars- receptie houden voor de leden van het Corps Diplomatique. Hoe onze jongens in Indië worden begroet Zal kardinaal Mindszenty binnen twee weken terechtstaan? Regering bracht nieuwe „beschuldigingen" tegen hem in In Hongarije gaat de regering voort be schuldigingen in te brengen tegen de ge arresteerde kardinaal Mindszenty. Behal- de oprichting van een illegale organi satie vóór 't herstel van de troon in Hon garije, zou Mindszenty één der warmste aanhangers van de ex-president, admi raal Horthy, zyn geweest en niet te ver geten van het fascisme. Reeds in 1920 had de kardinaal een preek gehouden, in hij zeide: „Men moet de commu nisten en de sociaal-democraten uitroeien en by de politie melden." In 1938 zegende hij in het station van Zalsegerszeg „ben den in lompen gehulde fascistische terro risten" en wat later verkondigde hij, dat de Rooms-Katholieke Kerk geen tegen stander was van de „Pijlkruisen" en van de Nazi's. Voorts wordt in de verklaring 't Kabinet nam ook jongste besluiten geheel in eensgezindheid Olievelden bij Djambi stonden onder leiding van Japanse experts (Van onze Parlemenitsredacteur) Een woordvoerder van de Regering heeft vanmorgen uitdrukkelijk verklaard, dat de jongste besluiten van het kabinet, ondanks accentverschillen, met volledige temmigheid zijn genomen. (Dit zou dus betekenen, dat r.k. ministers m.b.t. hun houding tegenover het vrijlaten van republikeinse leiders enig water in de yn hebben gedaan. Red.) Het besluit, dat, na j'hr Michiels van Verduynen, ook dr Drees naar Batavia zal gaan, is gistermorgen genomen. Wan de Minister-President zal vertrek- is nog niet bekend. Waarschijnlijk zal hij worden vergezeld door de heren! de Pont uit Amsterdam en mr N. S. Blom van 'het Dep. van Buitenl. Zaken. Beide heren zijn onlangs ook als advi- ;urs meegeweest, toen de ministers Sas- :n en Stikker derwaarts zijn getogen. Minister Stikker is gister persoonlijk de heer Michiels van Verduynen in Lon den op de 'hoogte gaan stellen van de jongste besluiten der Regering. Nadien Zo modern ls ons land niet geworden, of de stovenzetter doet hier en daar nog steeds zyn klassieke werk. Een blik in een Noord-Hollands kerkje. heeft de Nederlandse ambassadeur een onderhoud gehad met minister Bevin. Een militaire woordvoerder heeft na dere bijzonderheden verteld over de be zetting van de olievelden bij Djambi op Sumatra. Het was bekend, dat deze werk ten onder leiding van Japanse experts. Deze hadden ook de vernielingen zorg vuldig voorbereid. Door het bezetten bij verrassing door parachutisten konden grote vernielingen worden voorkomen en bleef de schade beperkt tot enkele klei nere branden. Ook de marine is, via de rivier de Djambi in opmars naar dit ge bied. Het gebied Assahan op Sumatra is vol komen noodlijdend en verarmd. De com munistische invloed was zeer groot. De politie was reeds geruime tijd geleden ontwapend door de communistische par tij. Het regentschap werd bekleed door crypto-communist. De economische toestand is ontstellend, vooral onder de Javaanse bevolkingsgroep. De bevolking cassave, gras en gelooide rubberpit- Rijs werd opgevorderd voor de T. N. I. Veel avitaminose en hongeroedeem aangetroffen. De bevolking bestaat uit geraamten, bedekt met zweren. De be drijven waren in handen van oorlogs eenheden. die de producten naar Malakka smokkelden. Thans zijn de ondernemin gen teruggegeven aan de eigenaren, die onder bewkaing tegen benden weer aan het werk gaan. n een beeld te geven van de chaos deelde de militaire woordvoerdre mee, dat in Assahan, bij het dorpje Berombang een gevecht is geleverd tussen de repu blikeinse T.N.I. en de evenzeer republi keinse A.L.R.I. (marine). De A.L.R.I. en sloeg de T.N.I. met bebloede koppen terug. Over de interspretatie van het „vrij laten op voorwaarde" van de republi keinse leiders kon een woordvoerder van het dep. van Buitenlandse Zaken geen nadere mededelingen doen. Waar ls Soedirman? Evenmin kon bevestiging gekregen worden van het te Djokja de rondte doend geruoht, dat „generaal" Soedirman niet gevangen is genomen (gelyk in de eerste legerberichten werd vermeld) doch dat hy zich zou bevinden in de (tot neutraal gebied verklaarde) kraton van de Sultan van Djokja. gezegd, dat Mindszenty, onder voorwend- an het bijwonen van het internatio naal Maria Congres op 10 Juni 1947 in Ottawa, ex-koningin Zita heeft ontmoet, i nabij Chicago, ex-koning Otto. ■Officiële kringen te Boedapest verkla- >n, dat de kardinaal zeer spoedig, mo gelijk binnen twee weken, terecht zal De primaat van België, kardinaal Van Roey, heeft aan de Paus een „plechtig protest" gezonden tegen de afschuwelijke schending van de menselijke vrijheid en waardigheid door de arrestatie van kar dinaal Mindszenty. De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, deed hetzelfde. s. Press meldt uit Wenen, dat Mindszenty geweigerd heeft uit Honga rije te vluchten, ofschoon hij wist, dat zijn arrestatie ieder ogenblik te verwach- Zeppelins op de luchtbrug? Dr Hugo Eckener, de tachtigjarige Duitse Zeppelinbouwer, verklaarde Reuter, dat men in de Ver. Staten plannen onderhanden heeft voor bouw van Zeppelins ten behoeve van lüchtbrug naar Berlijn. Een vijf-i twintigtal van deze Zeppelins zou 1 huidige luchtbrugtransport kunnen v Nederlands ambassadeur te Londen bij Bevin Reuter meldt, dat de Nederlandse am bassadeur te Londen, j'hr mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen. een onderhoud heeft gehad met de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin. Hij zal vol gens A. F. P. morgen naar Batavia trekken. Een diplomatieke coi-respondent Reuter schrijft, dat jhr Michiels van duynen volledige bevoegdheid ontvangt om aanbevelingen te doen en formele informele besprekingen te houden, die naar zijn oordeel de huidige nen verlichten. Men meent, te Londen, dat hij eerst de gehele stand van zaken grondig zal bespreken met dr Beel. Mr A. W. C. baron Bentinck zal gedurende zijn afwezigheid zaakgelastigde te Lon den zym. De 15de eeuwse Herv. kerk te Middelliarnis in brand Vanmorgen om half elf brak DAT zich een werk- en een ere-comité hebben gevormd voor de huldiging van de schrijfster Marie Koenen in Maas tricht op 19"Jan. t.g.v. haar 70ste ver jaardag. DAT in het kader van de Benelux gis teren in Brussel een tentoonstelling is geopend van werk van de Ned. schilder J. B. Jongkind. DAT de Belgische recherche i.v.m. de daar gedrukte valse biljetten van f 100 te Brugge arrestaties verrichtte en te Maldeghem het materiaal achterhaalde. DAT dezer dagen een kapitale boer derij te Veendam afbrandde waarbij een grote hoeveelheid graan verloren ging, doch verzekering de f 125.000 schade dekt. DAT de directeur van Lips' Brandkas- tenfabriek te Dordrecht, V. J. M. Eras, op 2 Jan. 50 jaar aan doze firma verbon den is. DAT H.M. de Koningin Prinses Wil- helmina opvolgt als beschermvrouwe van de Ltsschoten-Vereniging. DAT, 58 j. oud, te Apeldoorn overleed de gepensionneerde hoofdingenieur der P.T.T. en oud-luit. t. z. der Kon. Marine F. E. T. ter Bruggen Hugenholtz. DAT blijkens een circulaire de Belg. regering by de schoolhoofden aandringt op wat meer zorg voor de Ned. taal. i Kraanwerzorg- i de leden over ran Ambtenaren. DAT de Ned. Ver. va sters wordt opgeheven gaan naar de Alg. Bond DAT men binnenkort begint met de samenstelling van een Engels-Nederl. braille-dictionnaire, die 24 a 26 delen omvat en ongeveer 100 gulden zal kosten. DAT de 30-j. N. J. B. uit H'sum op het station aldaar uitgleed en door een ver trekkende trein werd doodgereden. DAT dr S. Elzinga. inspecteur MO. te Haarlem en lid van diverse examencom missies met pensioen gaat, doch tevens benoemd werd tot adviseur van minister Rutten. DAT B. en W. de A'damse Raad een crediet van 314 millioen voorstelden voor een 150 K.V.-leiding tussen Utrecht en A dam ter koppeling van de electrische DAT de A'damse tram voor kinderen beneden 10 jaar knipkaarten vooi DAT het crediet voor de uitbreiding van de A'damse Westhaven van bijna 41£ millioen uitgebreid werd tot 7Vt mil lioen. DAT de Nederlandse consul te Hull, H. Kool, per 1 Jan. de dienst verlaat en be noemd werd tot Ridder in de Orde van O.N. DAT ons handelsverdrag met Oosten rijk met een jaar verlengd werd en hef handelsvolume werd verdubbeld. DAT de N.S in 1956 nog met 300 loco motieven zullen rijden en er dus voor dt niet-electrische lijnen materieel ge- DAT gisteren op Schiphol de zevende Convair Liner voor de KLM uit de USA arriveerde. DAT het Bossche Centrale Comité Ko- ninginnefeesten ter herinnering aan regeringsjubileum aan de gemeente gedenkraam van Marius de Leeuw het stadhuis zal aanbieden. DAT de dichter Jan Engelman een hoofdoperatie in het Diaconessenhuis te Utrecht werd opgenomen. delijk door kortsluiting brand uit in het koor van de Ned. Herv. kerk te Middel- harnis. Dit deel van de kerk stond vrij wel onmiddellijk in lichter laaie vlammen sloegen weldra uit het dak. De brandweren van het gehele eiland Goeree-Overflakkee is naar Middelharnis gedirigeerd, waar men met 14 stralen het vuur aangreep De toren wist men behouden, doch helaas is het orgel. kostbaar instrument van grote histc sche waarde, verloren gegaan. In 1804 in 1904 brandde deze kerk ook af. Sinds kort was het gebouw voor ongeveer ƒ500.000 verzekerd. Hij vermoordde zijn eerste minister Abdel Hamid Ahmed Hassan, de moordenaar van de Egypti sche premier Nokrasji Pasja, daad, ondanks zelfmoord pogingen, door de politie ter plaatse kon worden gearres teerd Zoals gemeld is. is hij student aan de universiteit van HlHiCairo, in de medicijnen. De nieuwe premier Abdel Hadi Pasja heeft het land tot nieuwe eenheid opge roepen. Tydens de begrafenis van de vermoorde minister-president kwam het tot demonstraties van de tegenstanders der Tsaad-partij- Nokrasji Pasja is bijge zet aan de zyde van de in 1945 vermoor de leider der Tsaad-party. Ahmed Maher Pasja. Tijdelijk regen of sneeuw Tot morgenavond verwacht De Belt: Zwaar bewolkt met later enkele opkla ringen. Tijdelijk regen of sneeuw, hier en daar in de vorm van buien. Aanvan kelijk matige tot krachtige en langs de kust harde wind tussen Zuid en West- Later tijdelijk afnemende wind. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 31 Dec. Zon op 8.48. onder 16.38; maan op 10.18, onder 17.16. N.M. Bij het scheiden De Veiligheidsraad is dan nu uit eengegaan en heeft voorlopig zijn laatste woord in de Indonesische kwestie gesproken. Een roemrucht optreden van dit hoge college is het niet geweest. Ken merkend was. dat de Amerikaanse afge vaardigde het gisteren nog nodig vond tamelijk bredeverdediging van de Veiligheidsraad te geven. Eten verde diging waarin hij uiteraard slechts ten dele kon slagen. En de Australische ko lonel wilde nog eens nadrukkelijk ^:g- gen, dat zijn land jegens het onze Wet onvriendelijk gestemd is. We zijn zo vrij dit niet tc geloven. Is het wel het geval, dan pleit het niet voor de waarachtigheid de door deze man gevoerde politiek. Zijn daden immers waren met deze woor den niet in overeenstemming. En zijn re gering heeft zich nog altijd niet tegen de boycot van Nederlandse schepen uitge sproken. Al had voor ons het verloop van de hele zaak nog aanzienlijk ongunstiger kunnen zijn en al kunnen wij waarde ring hebben voor de wijze waarop vao de zijde onzer Regering het geval is be handeld, toch blijft er een bittere na smaak. Zeker, we hebben in Indonesië het heft eer goeddeels in eigen handen genomen de aanwijzingen van de Veiligheids raad worden gelukkig niet voetstoots opgevolgd, maar heel de mentaliteit, de Veiligheidsraad de kwestie heeft behandeld is een fatal". Men heeft daar kennelijk tegen, het einde van het jaar nog een succesje willen bereiken dat door de Nederlanders tame lijk doorkruist, de hele opzet der inter nationale grootmachten blijft onbevre digend. Positieve arbeid Waaraan nu in Indonesië met kracht dient te worden voortge- werkt. dat is de positieve arbeid, de op bouw van de nieuwe staatsvorm. Bij her haling hebben wij in ons blad betoogd, dat het wezenlijke gevaar voor die op bouw school in de aanwezigheid van de republiek. het. die zich niet wilde laten rangschikken in de reeks van federal* staten, die een eigen politiek bleef voe ren daartegen in en die zowel door ter reur als door valse voorspiegelingen een ondermijnende invloed uitoefende op de andere delen van Indonesië. Die hinder paal is verdwenen. De vraag blijft alleen, of men aan de republikeinse leiders nog een leidende functie wil geven. Soekarno en de zijnen zullen straks voorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. Het behoeft geen betoog, dat wij het uiterst bedenke lijk zouden achten, indien deze mensen toch weer in de actieve arbeid worden ingeschakeld Hun geestesgesteldheid is in deze jaren te duidelijk gebleken dan dat we er nu nog iets anders dan pure ellende van kunnen verwachten. Eens heeft het was in de dagen van Linggadjati onze Regering de repu bliek te paard gezet Die republiek is in middels een fantoom, een bang droom beeld. gebleken, dat gelukkig binnen weinige dagen kon worden uitgeschakeld. Zal men zich schuldig gaan maken aan de fout. dat. neen niet de republiek, maar de republikeinse leiders nog eens zeer nadrukkelijk te paard worden gezet? Dan zou men alleen maar doen blijken, dat men ondanks alle verdrietelijkheden der laatste jaren niets heeft geleerd. Aandoenlijk Wat is het eigenlijk aandoenlijk. te moeten zien welke kronkelpaden „De Waarheid" heeft te bewandelen ora toch vooral de Sowjet-Russische politiek ten aanzien van Indonesië te blijven Etens was voor de communisten de re publiek natuurlijk op grote afstand na Rusland het summum van poli tieke wijsheid. Toen echter brak binnen de republiek een communistische op stand uit en de republiek heeft toen een aantal leidende communisten geëxecu teerd. Toen was het. zoals te verwachten was, uit met de liefde en dure eden wer den gezworen, dat de republikeinse lei ders voor deze euveldaden zouden moe ten boeten. Goed, toen begonnen de Ne derlanders hun tweede politiële actie en arresteerden daarbij Soekarno en ver scheidene andere republikeinen. Men zou kunnen zeggen, dat dit in de geest der communisten was. Nu konden de repu blikeinen immers ter verantwoording worden geroepen. Maar och arme. nu heeft Rusland zich in de Veiligheidsraad ten volle geplaatst achter een resolutie, die loslating vraagt van de republikeinse leiders. Daar ver vliegt de hoop der communisten. Men sen. die op bevel van Rusland zyn losge laten. kan men, zo dunkt ons. in de ge- dachtengang der communisten toch moei lijk terstond weer voor het gerecht dagen. Maar „De Waarheid" zou „De Waar heid" niet zijn. wanneer zij dit Redraw van Rusland niet in alle termen hoge- lijks roemde, al zal wellicht een traan in de stem hebben doorgeklonken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1