Jlieuiue geihsrfje (Courant Veiligheidsraad gelast de onmiddellijke vrijlating van Soekarno Wist U jyOENSDAG 29 DECEMBER 1948 "1 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel dir en redactie 20408; Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4 15 per kwartaal; ƒ135 per maand: ƒ0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting Negen en twintigste jaargang No. 7700 DIRECTIE- F DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasttcli It ahrülcocn triyn bert in tcghenspoct" „Schippers naast God" in Katwijk Zie pagina 2 Buitenlandse consids zouden supervisie it er on; krijgen over onze troepen •enrloo :d (fifn Soi de aanneming van de Chinese resolui 1 binn 24 uur aan de Raad mede te delf». dat het dit bevel aanvaardt. Tevens werd de, gisteren reeds gemelde, Columblaanse resolutie, nog verscherpt door een Syrisch amendement, aangenomen. Dete resolutie gelast vijf buitenlandse consuls rapport uit te brengen over de uitvoering van de order tot staking van het vuren en om te rapporteren over de gebieden, waaruit de troepen kunnen worden teruggetrokken. het woord „aanvaarding" vervangen door „uitvoering". Malik was tegen de reso lutie van Columbia, omdat de consuls niet onder de Raad staan. De Australiër Hodgson vroeg naar aanleiding van dr Van Roijens protest tegen de toon van afkeuring in de Chinese resolutie: Waar- geen afkeuring? Van Engelands hou- Dr Van Roijen vraagt uitstel Gisterenmiddag,halfvijf verdaagde de Raad de beliaQdeling van het Palestijnse vraagstuk not*médènmiddag 4 uur, en ging over tot Indonesië. Dr Van Roijen verklaarde, gehoopt te hebben, terstond namens de Nederlandse Regering een tweede verklaring te kunnen afleggen, waarin opheldering zou worden gegeven op de punten, waarop deze was gevraagd. Dit was echter nog niet mogelijk, daar het overleg met Batavia nog niet was geëindigd. Hij kon echter de Raad met zekerheid beloven, dat dit heden zou sehieden. El Chourie (Syrië) eiste daarop middellijk inlichtingen over de vrijlating van gevangenen Dr Van Roijen antwoordde, dat Soekarno en de zijnen onder surveillance Zijn, doch niet in gevangenschap. Palar (republiek) betoogde, dat Nederland zich niets aantrekt van het bevel om het vuren te staken en de ge vangenen vrij te laten, en vroeg onmid dellijke maatregelen van de Veiligheids- Hsia (China) zeide, derland binnen enkele eis tot vrijlating van Soekarno zou kun nen voldoen, en vroeg niet alleen de steun 'van Rusland en de Oekraïne zijn resolutie, doch ook die van Frank rijk en België. DrVanRoijen deelde mede, dat zijn Regering authentieke inlichtingen had ontvangen inzake het persbericht, dat Soekarno en de zijnen naar een verblijf buiten Java zijn overgebracht en hij zou in staat zijn, deze inlichtingen heden te verschaffen. De Chinese resolutie houdt in. dat Nederland niet voldaan heeft de eis van de Raad, Daar hij echter een kort uitstel van de behandeling in staat zal zijn, een verklaring der. Neder landse Regering te geven, achtte hij de Chinese resolutie voorbarig. Dr Van Royen protesteerde tegen de toon van afkeuring in de Chinese lutie. El Chouri (Syrië) zeide, dat de door Nederland toegezegde hoffelijkheid en respect bij de behandeling der gevan genen voor hem niets betekenen. Hij be weerde dat Soekarno in een concentratie kamp vertoefde en voegde hieraan toé: „Ik ben waarschijnlijk de enige persoon aan deze tafel, die in een concentratie kamp heb gezeten en ik weet, dat de klaring, dat ik alle mogelijke comfort ge- fort genoot, niet waar was. Het is be kend, dat een gevangene van militairen slechter behandeld wordt dan meen soldaat. De militairen beschouwen de gemeen soldaat als de laagste bestaans vorm daaronder nog staan de burgers" El Chouri verwekte hilariteit in de Raad. toen hij verklaarde, te geloven, dat Malik alleen maar tegen de Amerikaanse resolutie was geweest om dr Jessup te „ergeren." Falla (Engeland) achtte het gewenst, dat Nederland uitstel ontving. Hij zou zich daarom van stemming onthouden. Hsia (China) zag het nut van uit stel niet in. Malik (Rusland) verklaarde, dat Neder land saboteerde en niet voldaan had de eisen om het vuren te staken ei gevangenen vrij te laten. Nederland hield geen rekening met het prestige van de Veiligheidsraad. Engeland wilde wel sta king der vijandelijkheden in Palestina, maar inzake Indonesië onthoudt het zich van stemming. „Sommige leden van de Raad tonen een rdubbel aangezicht" en de af%vijzing van de Russische resolutie was een der grootste en zwaarste fouten van de geschiedenis van de Veiligheidsraad. Malik wilde in de Chinese resolutie Communisten haalden onze vlag neer te Bombay Communistische studenten te Bombay hebben, volgens A.F.P., de Nederlandse vlag neergehaald van ons consulaat. Zij wilden de driekleur in zee gooien, maar de politie kwam tussenbeide en er ont stond een vechtpartij, waarbij 4 studen- ten en een politie-agent werden gewond. A P. meldt echter, dat een schild van het gebouw werd afgerukt. Toen de betogers trachtten te verhinderen dat een Neder landse functionaris het gebouw binnen ging, werden nog twee personen en een inspecteur van politie gewond. Nader wordt gemeld dat het consulaat door po litie wordt bewaakt. Terwijl de „Streefkerk", een Hollands vrachtschip van 6185 ton, in de haven lag te lossen demonstreerden 300 studen ten voor „de vrijheid van Indonesië" en boycot van Nederland. De politie maakte het echter onmogelijk het schip te nade ren. De „Leopoldskerk" ligt thans te wachten om in de haven aan te leggen. Het provinciaal congres van studenten te New Delhi nam een motie aan, waarin de „Nederlandse aggressie" een uitdaging van en een belediging voor de V.N .wordt genoemd. Tevens wordt de premier ge vraagd al het mogelijke te doen voor de terugtrekking der Nederlandse strijd krachten uit Indonesië. Commissionnair verduisterde effecten: 2 jaar De A'damse Rechtbank veroordeelde gistermorgen de effectencommissionnair W. J. van A. wegens verduistering van effecten tot een bedrag van f 100 000 tol 2 j. (m.a De eis was 3 j. (m. a.). Gistermorgen zijn enkele van de 250 stakende lassers bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij te A'dam weer aan het werk gegaan. De anderen moeten zich op grond van een schrijven van de directie als ontslagen beschouwen. De EVC- Metaal deelde mede f 1000 aan giften voor de stakers te hebben ontvangen. K.L.M.-dienst Batavia-Djokj De KLM opent heden een dagelijkse dienst van Batavia via Semarang Djokja v.v. Jhr Michiels van Vertluynen binnenkort naar Indië Officieel wordt medegedeeld, dat jhr mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen, ambassadeur te Londen, zich binnenkort voor enige weken naar Indië zal bege ven. Van bevoegde zijde wijst men e dat de zending van deze ervaren diplo maat een aanwijzing is, dat men zowel in Den Haag als in Batavia aan alle aspecten van de gebeurtenissen in Indo nesië zeer grote aandacht wenst te schenken. Gisteren heeft hij langdurige bespre kingen gevoerd met de ministers Drees, Saasen en Stikker. ding begreep hij niets. Jessup (Amerika) sloot zich aan bij de Chinese resolutie en vroeg Malik wat hij met zijn amendement -bedoelde, daar dit zou inhouden, dat Nederland pas zou moeten rapporteren 24 uur nadat het Soekarno zal hebben vrijgelaten in plaats jR-aad nog slechts 2 dagen de tijd heeft, van 24 uur padat de Raad de resolutie Hierop werd de Chinese resolutie aan- aanneemt. [genomen met 8 stemmen vóór en 3 ont- Dr Van Roijen bestreed dat Soekarno houdingen (Engeland, Frankrijk en Bei en de zijnen in een concentratiekampgië), en de Columbiaanse resolutie zouden zijn. j9 stemmen vóór en twee onthoudingen Dessai (Voor-Indië) wees er op, dat de' (Rusland en Oekraïne). SSfeSh..n». Wat er overbleef van de auto, die gisteravond uit de richting Leiden komend, op de Benoordenhoutseweg te Den Haag door het gladde wegdek met 80 km snelheid tegen een vrachtwagen vloog. De bestuurder werd zwaar gewond naar het Ha&gse Diaconessenhuis overgebracht. Zal Regering sommige rep. leiders in nader overleg betrekken? Wie zijn eigenlijk „politieke" gevangenen? (Van onze Parlementsredacteur). Het vertrek van jhr Michiels van Ver duynen naar Batavia is bedoeld om met kracht de constructieve phase aan te vatten, die na het beëindigen van de ac tie snel moet leiden tot het instellen van een Federale Interim-Regering. De heer Michiels van Verduynen, die begin volgende week in Batavia hoopt aan te komen en daar 3- a 4 weken zal blijven, kan worden gekwalificeerd als „ambassadeur met speciale opdracht". In erschillende kringen kan men be luisteren, dat in het zenden van de heer De aangenomen resoluties De tekst van de door de Veiligheids raad gisteren aangenomen Chinese resolutie luidt: De Veiligheidsraad, er van kennis genomen hebbende, dat de Neder landse Regering tot nu toe de presi dent van de republiek Indonesia en andere politieke gevangenen nog niet, zoals in de resolutie van 24 December 1948 geëist werd, heeft vrijgelaten, be veelt de Nederlandse Regering, deze politieke gevangenen onmiddellijk vrij te laten en aan de Veiligheidsraad binnen 24 uur kennis te geven van de aanvaarding dezer resolutie". De tekst der resolutie van Columbia is: „De Veiligheidsraad verzoekt de consulaire vertegenwoordigers in Ba tavia, bedoeld in paragraaf vijf van de resolutie, welke op de 194ste verga dering van de Raad werd aangeno men, aan de Veiligheidsraad zo spoe dig mogelijk een volledig rapport over de toestand in de republiek Indonesië te zenden ter informatie van en als leidraad voor de Raad. Zulk een Rap port moet omvatten het verslag over de uitvoering van de orders tot sta king van het vuren en de toestand van het ogenblik in de onder de mi litaire bezetting staande gebieden en die. waaruit de strijdkrachten kunnen worden teruggetrokken". Michiels van Verduynen gezien moet «orden het toevoegen van een deskun dige aan dr Beel. Men meent n.l., dat dr Beel enige dingen heeft gedaan/die de internationale wereld min of meer in op schudding hebben gebracht, zoals het wegvoeren van Soekarno c.s. en het te rugroepen van de militaire waarnemers van de Commissie van Goede Diensten. Wat de houding van de Ned. Regering t.a.v. de jongste resoluties van de Veilig heidsraad betreft, wenste men ons van morgen geen nadere mededelingen te doen. De eerste publicatie hiervan zal geschieden via de rede. die dr van Roijen anmiddag in de Veiligheidsraad zou auden. Overigens is het van belang er op te wijzen, dat dr van Roijen in de Veilig heidsraad heeft verklaard, dat de instel- van de Federale Interim-Regering onderling overleg van vertegenwoor digers van alle gebiedsdelen van Indo 's zal geschieden, aan welk overleg ieder in vrijheid zal kunnen deel- ook al zou zijn persoonlijke vrij heid beperkt zijn. Mogelijk kan hieruit de conclusie worden getrokken, dat de Re gering inderdaad bereid is, sommige van de geïnterneerde republikeinse leiders in dit overleg te betrekken. Verder zal moeten worden nagegaan, wie (zoals de resolutie van de Veilig heidsraad aangeeft) werkelijk „politieke" gevangenen zijn en wie om andere rede- gevangen worden gehouden. Soedir- b.v. is krijgsgevangene en anderen zijn verantwoordelijk voor sebversieve tegen de Ned. troepen in buiten- Republikeins gebied. Wat de toekomstige houding van Veiligheidsraad betreft, willen wij tenslotte op wijzen, dat na 1 Januari België. Columbia en Syrië geen lid meer zullen zijn. Hun plaatsen worden ingeno men door Egypte, Noorwegen en Cuba. Hieruit kunnen we de conclusie trekken, dat het klimaat voor Nederland gunstiger op zal worden, al gaat de al gemene reactie in de wereldopinie meer naar 't Ned. standpunt overhellen. (Voor Indië-nieuws, zie ook pag. 3) De eerste officiële foto van Z.K.H. prins Charles Philip Arthur George van Engeland, de zoon van H.H.K.K.H.H. Prins Philip en Prinses Elizabeth. ONTSTELTENIS IN FLEET-STREET De geheele wereldpers had van het Britse hof het verzoek ontvangen, om de foto van prins Charles, die u ook vandaag op onze voorpagina ziet, niet eerder dan 2 Januari te publiceren. Enkele bladen, o.a. in Parijs, Rome en New-York, hielden zich niet aan het verzoek en brachten de foto toch. Dit was te veel voor het Londense Fleet Street, de krantenwijk. Er gingen verzoeken naar Buckingham Palace, maar het bleef: 2 Januari. De „Eve ning Standard" ontdekte het middel. Het Franse weekblad „Samedi Soir" had tegen de afspraak in prins Char les van Edinburgh op zijn frontpagina gebracht. De „Standard" maakte een foto van deze voorpagina en publi ceerde die, en zo als eerste Britse krant de officiële' plaat van de prins. Dit was het sein voor alle Britse och tendbladen, om de overeenkomst te verbreken. En ook voor de Neder landse natuurlijk, die immers even min achteraan willen komen. Kardinaal Mindszenty wilde van Hongarije weer een koninkrijk maken Onzinnige besehuldigingen der regering tegen O O C COC de gearresteerde primaat Doorbraak „Kardinaal Mindszenty heeft zyn schuld bekend". Dit waren de woorden, waar mee de communistische regering van Hongarije voor het forum der wereld de arrestatie van de Rooms-Katholieke primaat trachtte goed te praten. En deze schuld wordt in een officieel communiqué nader omschreven. Sinds 1945 zou hjj bezig zijn, om met een groep vooraanstaande royalisten samen te zweren, die weer in verbinding stonden met „zekere buitenlandse mogendheden", met het doel om de Habsburgers weer op de Hongaarse troon te krijgen. Uit de bekendmaking blijkt, dat be halve de kardinaal, nog verschillende an dere vooraanstaande, Hongaarse Rooms- Katholieken zijn gearresteerd, nl. prins Paul Esterhazy, vóór de oorlog de rijkste grootgrondbezitter van Hongarije, dr Miklós Nagy, secretaris van de Hongaarse afdeling van de Katholieke Actie, en tal rijke priesters. Mindszenty en Otto von Habsburg zou den het eens geworden zijn over een cen traal Europees koninkrijk onder bescher ming van de Ver. Staten. Dit rijk zou eerst na een derde wereldoorlog worden gesticht. Tijdens een huiszoeking in het paleis van de kardinaal te Estergom zou den geheime archieven gevonden zijn onder de vloer van een kelder. Hier zijn, volgens het communiqué honderden do cumenten aangetroffen, w.o. brieven van Mindszenty aan ministers van „zekere Westelijke mogendheden", waarin wordt aangedrongen op interventie in Honga rije. Ook de antwoorden van die minis ters moeten zich daar bevonden hebben. Kardinaal Mindszenty had voor zijn ro yalistische actie eerst contact gezocht met de Belgische kardinaal Van Roey en daarna met de Amerikaanse kardinaal Spellman. Via deze kwam hij in verbin ding met Otto van Habsburg, die nog steeds kroonpretendent is. Tussen de kar dinaal en Otto von Habsburg werd over- temming bereikt over de te volgen plannen, die leiddep tot een koningsge zinde samenzwering. Tenslotte zegt dit zeer „geloofwaardige" communiqué nog. dat Mindszenty op de zwarte markt 50.000 Amerik. dollars verkocht en het grootste deel van dit geld aan prins Paul Esterhazy ter hand stelde, voor het voe ren van de ondergrondse actie. Over de gehele wereld is een storm van verontwaardiging tegen deze beschul- Nieuwe Egyptische premier werd eens ter dood veroordeeld Moordenaar van Nokrasji Pasja kocht politie- uniform op tweedehands-markt Na de moordop de Egyptische premier, -Nokrasji' Pasja, heeft koning Faroek aan Ibrahim Abdel Hadi Pasja opdracht gegeven een nieuwe regering te vormen. De nieuwe kabinetsformateur was Nokrasji's naaste medewerker bij de leiding van diens partij, doch ongeveer een jaar geleden werd hij van deze functie ontheven, om chef van het kabi net des konings te worden. Men ver wacht, dat de nieuwe premier, wat Israël betreft, dezelfde politiek zal volgen als Nokrasji Pasja. De, ongeveer 40 jaar oude, Abdel Hadi Pasja is afkomstig uit een welgestelde familie. Toen hij rechten studeerde, werd hij ter dood veroordeeld wegens zijn politieke opvattingen, maar zijn straf werd veranderd in levenslang. Bij de politieke amnestie van 1924 werd hij vrijgelaten... Abdel Hadi Pasja kwam reeds gisteravond gereed met de vorming van zijn kabinet. Behalve premier, wordt hij minister van Binnenlandse Zaken Financiën. Over de moord op Nokrasji Pasja wi nog het volgende gemeld: Het stoffelijk overschot van de premier werd naar in de buitenwijk Heliopolis, gelegen huis gebracht, precies één uur, nadat hij dit had verlaten om naar zijn bureau te gaan- Hani, de 12-jarige zoon, vei het nieuws eerst, toen hij uit school kwam. Koning Faroek bracht terstond na de moord een bezoek aan de echtge note van Nokrasji Pasja- De moordenaar was medisch student aan deFoead- universiteit van Cairo, welke univer: op last van de regering voor onbepaalde tijd is gesloten, sinds de studenten opstand van 4 December, waarbij hoofdcommis politie werd ge dood. De leergangen, die volgende week zouden worden hervat, blijven thans verband met de moord gesloten, moordenaar heeft verklaard, dat hij de politie-uniform, waarin hij de misdaad pleegde, op een markt voor tweedehands kleren gekocht heeft. Nokrasji Pasja heeft hetzelfde lot ge troffen als de vorige leider van d Tsaadisten-partij, Ahmed Maher Pasj. die in 1945 in het parlement vermoord werd aan de vooravond van de Egypti sche oorlogsverklaring aan de as-mogend- Dader van moord op Katen- drecht gearresteerd De dader van de moord op de 24-jar. Rotterdamse vrouw C. R. is gearresteerd. Het is de 28-j. Haagse kantoorbediende G. S.. woonachtig in Rotterdam. Hij is gehuwd en vader van enige kinderen. Hij bekende volledig, doch over het mo tief liet hij zich tot dusver niet uit. In een dancing kwam hij in aanraking met de vrouw, die was vergezeld van haar zuster en een matroos. Hij dronk nogal veel, maar niet zoveel, dat hij niet n zou hebben geweten, wat hij deed. De hele nacht vertoefde hij in woning van mej. R., om 's ochtends 6.30 uur naar huis te gaan, waar hij zich 4 dagen schuil hield. De E.C.A. heeft thans opnieuw 20 mil liard Franse francs gedeblokkeerd Frankrijk in staat te stellen, de stryd tegen de inflatie voort te zetten. digingen gerezen. Kardinaal Spellman en de Amer. regering hebben de inhoud het communiqué ronduit vals ge noemd. De regering van het (Rooms-Ka tholieke) Eire heeft Hongarije verzocht vertegenwoordiger te mogen zenden, de gronden. waarop de kardinaal werd gearresteerd, te onderzoeken. Voor de Hongaarse ambassade te Parijs heeft aantal Hongaren geprotesteerd tegen de kardinaal. Staartje van Frederiks- inuisje kwispelt nog na Het Tweede Kamerlid, de heer Vonk VVD) voelt, in een zestal vragen, mi nister Lieftinck nader aan de tand. over diens antwoord aan de heer van Heuven Goedhart, inzake de publicaties van mr dr K. J. Frederiks Aan de hand van de. door de minister gepubliceerde gegevens, vraagt hij thans, of het juist is. dat een ambtenaar, die geen geheimhoudings plicht schendt tegenover derden van wie hij niet weet dat zij publicistische doel einden nastreven en die voorlichting ge- de hand van gepubliceerde stuk ken. een handeling plegen, die ten scherp ste moet «-orden gelaakt en tot ontslag kan leiden. Heeft de minister, in het on derhavige geval, niet ten onrechte ont slag aan de betrokken ambtenaar ver leend en uit welke administratieve regel kan blijken dat een dergelijk lot ambte- :n boven het hoofd hangt? vraagt mr Vonk. Auto rijdt villa „Welkom" binnen d. Deure uit Bennekom gewond gevéarlijk kruispunt te Ede werd de luxe auto van de Bennekomse advocaat mr A. v. d. Deure door een andere wagen in de flank aangereden en de weg geworpen. Met een flinke t ramde de auto het hoekhuis, dat naam „Welkom" draagt. De gevel stortte in en de auto kwam met de neus de woonkamer te staan. Mr. V. d Deure kreeg hoofdwonden. De andere auto werd zwaar beschadigd, doch de in zittenden kregen geen letsel. EERSTE KAMER DINSDAG 4 JANUARI BIJEEN. De Eerste Kamer komt Dinsdag 4 Jan. .s., 's middags om half twee, bijeen. Dan al o.a. de verhoging van de kinderbij- lag i.v.m. de gewijzigde subsidie-politiek vorden behandeld. Europa in 1952 nog niet op eigen benen De 19 E.C.A.-landen hebben gisteren te Parijs beraadslaagd over de vraag of 1952 op eigen benen zullen kunnen staan. In het rapport, dat zij heden de bereikte resultaten zullen uitbrengen, wordt betwijfeld of het mogelijk zal zijn. Europa's huishouding voor 1952 op ge zonde grondslagen te zetten. Onderlinge samenwerking is nog steeeds niet kregen, de begrotingen zijn niet in e wicht en terwijl Amerika voor 800 lioen dollars per jaar belegde, durft het dit thans niet aan. Toch is er een grote •ooruitgang verkregen, aldus AP. Directie Staatsmijnen uitgebreid tot 5 leden DAT het Initiatiefcomité A'dam als blijk van waardering voor het optreden bij verschillende gelegenheden van de hoofdstedelijke politie een prijsvraag voor de A'damse politiemannen uit schreef. DAT de Coöp. Zuivelfabriek te Weidum door de kwaliteit van haar producten voor de tiende achtereenvolgende maal het „extra-diploma" van de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland ver wierf. DAT mr J. F. M. Eras, raadsheer in het Bossche B.G. en advocaat te Tilburg en mr L. E. H. Rutten, rechter te Den Bosch, benoemd werden tot Raadsheer in het Bossche Gerechtshof. DAT het tot nu toen op petroleumver lichting aangewezen Schijf (gemeente Rucphen) thans op het Brabantse elec- trische net is aangesloten. DAT na de sanering van het tentoon stellingswezen Bergen op Zoom zijn streekbeurs behoudt, de eerstvolgende regionale beurs aldaar 7. 8 en 9 Maart ge houden wordt en voor 1950 een Benelux- tentoonstelling op stapel staat. DAT de Passage Mij te R'dam besloot te liquideren. DAT de in A'dam beruchte 28-j. „Auto- Kees", die al zes vonnissen heeft uitge zeten, gisteren weer in de hoofdstad be- traps werd bij het demonteren van een radio uit een auto. DAT een taxi te Woudenberg tegen een boom reed, waarbij de 78-j. J. G. Tombroek uit Veenendaal, die zijn vrouw naar een A'dams ziekenhuis had ge bracht, werd gedood en de chauffeur ernstig werd gewond. DAT mr H. J. Boelen definitief voorz. werd van de Liberale Internat, groep Nederland en dr J. C. van Zoelen secr. (Gabr. Metsustraat 9 te A'dam). DAT de Brabantse Buurtspoorwegen en Auhobusdiensten te Breda 8 grote ga rages bouwden en aldaar twee werkhal- len in aanbouw zijn. DAT, 73 j. oud, te Zutphen overleed mr G. J. H. Wagenaar, oud-afd.-voorzit- ter van het Rode Kruis. DAT, 66 j. oud, te A'dam overleed N. F. Coorengel, directeur van het Natuur bad „De Biltsche Duinen". DAT de bepaling, die alle varkens uit de kom der gemeente Tholen bande, na een stroom van protesten werd ingetrok ken, zij het onder strenge hygiënische voorschriften. DAT de kwestie rond de Tholense bus- diens-op-Zondag werd opgelost door deze alléén toe te staan voor ziekenbe zoek te Bergen op Zoom. DAT de Noorse radio-omroep de VARA uit z'n Kerstprogramma weerde i.v.m. de Indische kwestie. DAT bij het Econ. Inst. voor de Mid denstand, Koninginnegracht 53 te Den Haag is verschenen de Statistiek voor de Detailhandel in Textielwaren XI ('46-'47.) DAT de Julianasluis te Gouda 11 Jan. voor de scheepvaart gesloten is. DAT is ingediend een wetsontwerp tot liquidatie van het in bezettingstijd opge richte luchtbeschermingsongevallenfonds. DAT te Warffum (Gr.) een»nieuw ge bouwencomplex van de WILCO conser- venfabriek werd geopend, waar men bin nenkort o.m. appelsap gaat vervaardigen. DAT R. Visser te Onderdendam A. W. Biewenga Wzn. te Garsthuizen opvolgt als voorz. der Groningse Stichting v. d Landbouw. DAT bij Breda weer een smokkel-pant- serauto met 100 Belgische tapijten in de val liep. de inzittenden de vlucht namen doch te Maastricht en A'dam voor f 40.000 aan goederen kon worden achterhaald. DAT de fusie tussen de Coöp. Zuivel fabrieken „Emmen" te Noordbarge „Emmen" te Emmen toch doorgaat. DAT de rederij van Pont's Houthandel te Zaandam in Oslo het Noorse 2570 stoomschip „Leka" kocht en dit als de .Wipo" in de vaart brengt. DAT nu ook Waalwijk, Loon op Zand :n Sprang-Capelle werden aangesloten op het mijngasnet. DAT Limburg, als dank zorging van Limburgse evacuees, binnen kort twee gebrandschilderde ramt andere geschenken zal aanbieden het Provinciehuis te Leeuwarden. DAT door het grotere verbruik de Haarlemse waterleiding dit jaar f 185.430 als batig saldo opleverde, of dan geraamd was. DAT 72 j. oud te Haarlem overleed het oud-raadslid M. L. A. Klein. DAT de Haarlemse hoofdstationschef O. Huisman na 45 j. dienst de N. liet en J. Wijmans uit Schiedam hem op volgde. DAT H. Wendel te Parijs, van de Oranje-Nassau Mijnen, benoemd werd tot Commandeur in de Orde Oranje-Nassau. DAT onze bankbiljettencirculatie sen 20 en 27 Dec. met 61 millioen gulden toenam tot f 3.155.299.330,-. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. deviezenbekendmaking 1'49 en een viézenreisbeschikking 1949 bevat. Dat HM. de Koningin de functie protectrix aanvaardde van het Bataafse Genootschap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte te R'dam. DAT in het A'damse Paleis van Justitie gisteren een gedenksteen werd onthuld ter nagedachtenis aan 97 in de oorlog om gekomen advocaten en leden der rechter lijke macht. DAT de K.V.P.-partijraad 25 en 2( Febr. te Utrecht het programma voor de gemeenteraadsverkiezingen zal vaststel len. De Regering heeft, i.v.m. het heengaan m de heer J. Mous als directeur der Staatsmijnen, het directorium uitgebreid van drie tot vijf leden. Naast de presi dent-directeur. dr ir Ch. Th. Groothoff, en dr ir D. P. Ros van Lennep zul len van 1 Januari af als directeur optreden mr F. M. J. Jansen, drs A. C. J. Rottier ei H. Wemmers. Mr Jansen thans chef var afdeling Personeel en Sociale Zaken der Staatsmijnen, drs Rottier chef van de afd. Alge mene Zaken <zi ken betreffende beambtenperso- neel, algemene economische en organisa torische aangelegenheden enz.) en de heer Wemmers is bekend geworden als de organisator van de verkoop. Hfj is di recteur van het Verkoopkantoor te Den Haag en leidt sinds 1940 ook het Rijks- kolenbureau. Zijn verdienste, in moei lijke tijden ons land bewezen, vonden erkenning in zijn benoeming tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Marshall uit ziekenhuis ontslagen George Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenl. Zaken, heeft giste ren het Walter Reed-ziekenhuis te Washington, waar hij. zoals bekend is. «•egens een nier-operatie vertoefde, ver- laten. zekerheid van eigen overtul- ging voor nodig om op eigen stand punt te blijven staan, ook als de wereld ons tegen is. Nu maakt de Veiligheidsraad het ons in dit opzicht eigenlijk niet al te moeilijk. Hij heeft enkele eisen gesteld, die nu eenmaal onmogelijk kunnen worden in gewilligd. Dan is het voor ons ook te ge makkelijker, niet toe te geven. Wij hadden gemeend, dat onze volks vertegenwoordiging uitgezonderd de communisten zich op dit belangrijke punt eensgezind achter de Regering zou blijven stellen. Wij werden in deze ver wachting versterkt toen „Het Vrije Volk" van de aangenomen resolutie van Vrijdag j.l. schreef, dat zij onuitvoer- a,ThansSechter heeft de voorzitter van de Tweede Kamer-fractie der P. v. d. A., Van der Goes van Naters. op een vergadering te Amsterdam verklaard, dat die resolutie nog helemaal zo gek niet Hij noemde haar zelfs redelijk. Wij ontlenen dit aan het verslag van deze redevoering in „Het Vrije Volk". of de resolutie uitvoerbaar zelfs niet meer aan de orde. Dat stadium was de spreker blijkbaar al gepasseerd. De resolutie was meer dan dat: zij was redelijk. Er moest dan ook in worden voldaan, meende hij. Met andere woorden: de actie moest orden gestaakt op een ogenblik, waarop zij nog slechts ten dele is voltooid; op een ogenblik, waarop onze jongens nog geen gelegenheid hebben gehad orde op zaken te stellen en waarop zij deswege ook nog bepaalde gevaren verkeren. Wij betreuren dit hernieuwde over- stag-gaan zeer. En wij hopen, dat het kabinet zich door andere overwegingen laat leiden dan van een vermeende rede lijkheid der Parijse resolutie. Vooral van de R.K. ministers menen ij te mogen verwachten, dat zij na de mislukkingen der laatste jaren nu ein delijk het been stijf zullen houden. Aan resoluties zoals ze in Parijs werden aan genomen. hebben we geen behoefte. De onredelijkheid ervan ligt er dik bovenop. Waaraan wij wel behoefte hebben, dat is 1 u u t optreden, opdat het in Indonesië eindelijk wat beter zal gaan. Beproefde trouw In deze dagen van internationale druk willen «'ij gaarne een woord oprechte dankbaarheid spreken jegens België en Frankrijk, die in de Veiligheidsraad nauwelijks van onze zijde zijn geweken om de resoluties van dit hoge lichaam op haar onjuistheid en ook op haar onredelijkheid te bestrijden. Deze hartelijke eensgezindheid ligt geheel in de lijn van de cordiale samen- erking, zoals zij binnen de Benelux ook reeds in wat wijder verband wordt beoefend. „In de nood leert men zijn vrienden kennen", zo zegt het spreekwoord. Welnu, dit is ook thans eer bewaarheid. Engeland heeft in deze dagen lang iet altijd gedaan, wat wij ervan mochten erwachten. Of hadden wij na de Indo nesische ervaringen, die wij van Enge land hadden opgedaan, nog wel veel te verwachten? Wij menen in gemoede van niet. Des te meer valt de zuivere hou ding van België en ook van Frankrijk op, twee volkeren, die tenminste in het verpolitiekte lichaam van de Veiligheids raad de moed hadden, Nederland te steunen in zijn standpunt, dat de Veilig heidsraad zelfs niet bevoegd was, over Indonesië een oordeel te vellen. Wij aarzelen niet, de houding van België en Frankrijk een lichtpunt te noe- :n in deze weken, waarin het donker sterk heerst. Aan de vorstperiode kwam plotseling een snel einde IJsselmeer zat reeds voor een groot deel dicht Enige dagen heeft het er op geleken, alsof het eindelijk flink zou gaan «inte ren. Ijsbanen werden geopend, de eerste wedstrijden vonden plaats en plannen voor andere werden ontworpen, de scheepvaart had reeds met moeilijkheden te kampen, doch thans meldt de Bilt. dat er snel einde aan komt. doordat de depressieve activiteit is toegenomen. Een eerste aanval op de vorst leed gis teren schipbreuk, maar een nieuwe en buitengewoon diepe depressie bereikte IJsland, veroorzaakte zware stormen op de Noordzee en verplaatst zich met grote snelheid naar het Oosten Vandaag pas seerde zij ons land. getuige de regen, die toe viel en de wind voert nu uit het Westen relatief warme luchtmassa's de dooi. t was nog net op tijd, want van het IJsselmeer kwamen reeds min of meer alarmerende berichten binnen. De korte vorstperiode bleek voldoende, om het meer grotendeels tot een golvende ijs vlakte te maken, van de Oranjesluizen bij Amsterdam tot boven Marken, welk eiland bijna geïsoleerd werd. De scheep vaart lag gisteren reeds practisch stil. De Zwolse boot vertrok niet meer van Am sterdam. Voorts werd de dienst Lemmer- Amsterdam gestaakt. De „Rijnstroom" en de „Gouwestroom" kwamen met twee uur vertraging uit Kampen in Amsterdam aan zonder al te veel hinder van het ijs te hebben gehad. Heden zouden de boten echter «reer normaal varen. Of de wilde zwijnen, die tijdens de koude dagen o.m. in de bossen bij Epen in Limburg in tal van groepjes werden gezien, nu ook «-eer dieper het binnen land zullen intrekken? In Limburg hoopt men het, want de beesten richten veel schade aan onder jonge boompjes Een kudde van acht wilde zwijnen werd zelfs «•aargenomen, waarbij enkele zeer zware H. H. WEMMERS WEERBERICHT Later weer toenemende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met voornamelijk in de kustgebieden enkele verspreid op tredende buien. Aanvankelijk nog wat afnemende, maar later vooral langs de kust weer toenemende wind tussen West en Zuid-West. Vannacht hier cn daar in het binnenland lichte nachtvorst. Overdag weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN Donderdag 30 Dec. Zon op 8 48. on der 16.37: maan op 9.33, onder 16.18. 31 Dec. N. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1