Jlkttwe ITeiJtsdje ©«trant Amerika eist, dat we onze troepen achter de oude linies terugtrekken Maar het kan nog wel enige tijd duren voor de Raad een beslissing neemt Soekarno weet niet, waar het republ. leger is Wist U DONDERDAG 23 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel. dir. en redactie 29408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4-15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7696 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastictj Is ghebltoen myn hert in tcgfjeaspotT Wie er per „Groote Beer" naar huis komen Zie pagina 3 Wat in de Veiligheidsraad ter sprake ktvatn Het voornaamste feit van de zitting van de Veiligheidsraad van gisteren was Indiening van een Amerikaanse resolutie, mede ondertekend door Syrië en Colum bia, waarin een beroep wordt gedaan op beide partijen om de vijandelijkheden onmiddellijk te staken en haar strijdkrachten terug te trekken. Nadat dr Van Roijen (Nederland), Palar (republiek) en prof. Jessup (Amerika) het woord hadden ge voerd, werd de zitting verdaagd tot hedenmorgen half elf. In verband met de vele» sprekers, die het woord zullen voeren is het mogelijk, dat de zitting nbg wel enige tijd zal duren. Jessup luistert naar geen rede Nadat dr Van Roijen en Palar (wiens rede elders in dit blad is weergegeven) gesproken hadden, veroordeelde prof. Jessup scherp Nederlands optreden. Op vallend was, dat prof. Jessup in het ge heel niet in ging op de argumenten van dr Van Roijen, een feit, waarover de Ne derlandse delegatie later haar bevreem ding en teleurstelling uitsprak. Jessup baseerde zich voornamelijk op de mede delingen, welke de Commissie van Drie de laatste weken heeft verstrekt, in het bijzonder op een zinsnede in het vierde interim-rapport der Commissie, waarin zij zich er over beklaagt, dat er sinds einde Mei 1948 geen politieke bespre kingen onder haar auspiciën zijn gevoerd. De Amerikaanse regering is van me ning. aldus dr Jessup, dat er niet vol doende pogingen in het werk zijn gesteld de besprekingen te doen slagen. ,,Na zorgvuldige bestudering van de tot nu toe door de Commissie ingediende ge gevens is mijn regering niet in staat, een rechtvaardiging te-vinden van de hervat ting van de militaire operaties in Indo nesië, verklaarde dr Jessup. Hij becriti- geerde de wijze, waarop de Nederlandse Regering het bestand had opgezegd, waarbij hij zich geheel aansloot bij het geen Cochran (het Amerikaanse lid der Commissie van'Drie) had gerapporteerd. De overeenkomst had bepaald, dat de opzegging van het bestand van tevoren moest worden medegedeeld. Cochran werd in het midden van de nacht er van op de hoogte gebracht, dat de Neder landers over een uur het bestand zouden beëindigen. Cochran kon toen niet meer telegraferen en de Commissie van Drie kreeg geen toestemming om naar Djokja( te vliegen. Als de schendingen van het bestand in derdaad zo ernstig waren geweest, ver klaarde Jessup, dan had Nederland de zaak rechtstreeks voor de Veiligheids raad moeten brengen, voordat Nederland het bestand opzegde en tot-militair op treden overging. De Commigsie van Drie moet rappor teren. wie verantwoordelijk is vóór de mislukking der onderhandelingen. Dit Vergt enige tijd. Maar de Veiligheidsraad kan zonder het rapport af te wachten, reeds nu handelen, want het is een vast staand feit. dat het bevel van de Veilig heidsraad om het vuren te staken, het- elk op 1 Augustus 1947 was gegeven, geschonden is. Er behoeft nauwelijks aandacht op ge vestigd te worden, dat de Amerikaanse regering het zeer ernstig zou opvatten, indien een der partijen een nieuw bevel van de Veiligheidsraad om het vuren te •taken, in de Wind zou slaan, aldus be- lloot de Amerikaanse afgevaardigde. Speculaties De voorzitter van de Raad. Van Langen- hove (België) verdaagde daarop de ver gadering. Nog zes sprekers stonden op de lijst en Van Langenhove veronder stelde, dat er nog wel meer sprekers zich zouden aanmelden. Men meende gisteren, dat de Sowjet-vertegenwoordiger, Malik, hedenmorgen de eerste spreker zou zijn, en verwacht, dat de besprekingen niet to gauw afgelopen zullen zijn. De Amerikaanse resolutie is veel scher per, dan men gisteren had verwacht. Het [oen bekend, dat Amerika de eis om de troepen terug te trekken zou wegla- ïn het is niet bekend, waarom het later deze reeds geschrapte zin snede weer in de resolutie heeft opgeno men. Aan de andere kant heeft Amerika de eis, dat Soekarno en de zijnen z den worden vrijgelaten, laten vallen. Het standpunt van Engeland staat nog niet vast. Rusland was voornemen: weest, een resolutie in te dienen, in Nederlands optreden een bedreiging van de vrede wordt genoemd en w; misschien zelfs sancties zouden worden gevraagd. Men verneemt thans echter, dat Rusland de Amerikaanse resolutie zal steunen. De Oekraïne zal dezelfde houding aannemen als Rusland. Een onzekere factor vormt de houding van Canada en Argentinië. Aangenomen wordt, dat Frankrijk, De Berlijnse „Tagliche Rundschau" (Russische licentie), beschouwt de voor het Wsten van de stad ingestelde Kom- mandantura als onwettig. Bericht aan onze abonné's Kwartaal-abonné's, die liever geen in cassokosten betalen, verzoeken wij uiterlijk deze week het abonnements geld ad f 4.15 t.b.v. Ie kwartaal 1949 op onze girorekening 58936 te storten, of aan ons loket te voldoen. Wilt U op het strookje vooral het „bezorgadres" vermelden? Bij voorbaat hartelijk DE ADMINISTRATIE De over de, bijna herstelde vaste oeververbinding bjj Yianen gelegde Baileybrug, die het verkeer draagt, tot de werkzaamheden voltooid zijn, werd hedenmiddag geopend. Een overzicht van „de brug op de brug" België, China en Engeland een meer ver zoeningsgezinde houding zullen aanne men. Er is dus een kans, dat afgezien nog van de vraag of Frankrijk zijn veto zal uitspreken of niet er vijf blanco stemmen op de Amerikaanse resolutie zullen worden uitgebracht, waarmede de resolutie verworpen zou zijn. In kringen van de Nederlandse delega tie bij de Veiligheidsraad verklaarde men, dat een terugtrekking, onzer troepen on uitvoerbaar is, en een chaos zou veroor- Nader wordt gemeld, dat de Veilig heidsraad hedenmorgen 10 uur 45 de be sprekingen voortzette. De eerste spreker was de Chinese vertegenwoordiger. Chiang, die mededeelde, dat China voor de Amerikaanse resolutie zal stemmen. De vraag of de Raad wel bevoegd was om zich in de zaak te mengen, achtte hij slechts van academisch belang, omdat de Raad nu reeds anderhalf jaar lang met de kwestie bezig is. Hij citeerde de con clusie van de Commissie van Drie, dat Nederland het bestand beschonden heeft, en achtte dit feit veel ernstiger dan de vorige politie-acte, daar de vijandelijk heden uitgebroken zijn ondanks dè inmen ging van de Raad, ondanks de overeen komst der „Renville" en ondanks de aan wezigheid van de Commissie van Drie, welker werk hij waardeerde. Nederland had. volgens hem, zijn bezwaren bij de Veiligheidsraad moeten voorbrengen. Hy eiste een snel optreden van de Raad. Amerika's resolutie in de Veiligheidsraad De door Amerika in verband met het optreden onzer troepen tegen de Repu bliek in de Veiligheidsraad ingediende resolutie luidt als volgt DE VEILIGHEIDSRAAD, Met bezorgdheid de hervatting der vijandelijkheden in Indonesië gadeslaand, Nota genomen hebbend van de rapporten van de Comm. van Goede Diensten, Beschouwt zulk een hervatting der vijandelijkheden als in strijd met de reso lutie, welke door de Veiligheidsraad op zijn 171ste vergadering op 1 Aug. 1947 werd aangenomen, Doet een beroep op partijen (cills upon parties) a) De vijandelijkheden onmiddellijk te staken en b) Onmiddellijk hun strijdkrachten terug te trekken op de respectieve lijke kanten van de gedemilitariseerde zone, vastgesteld bij de be standsovereenkomst van 17 Januari 1948, Geeft de Commissie voor Goede Diensten opdracht, de Veiligheidsraad tele grafisch een volledig en dringend rapport te zenden over de gebeurtenissen, welke sedert 12 December 1948 in Indonesië zijn voorgekomen, ter vaststelling van de verantwoordelijkheid voor het uitbreken van de vijandelijkheden." Communistisch propagandamateriaal aangetroffen Van onze Parlementsredacteur) Een militaire woordvoerder van het Dep. van Overzeese Gebiedsdelen heeft vanmorgen voorlezing gedaan, van een ooggetuigeverslag, opgemaakt door een officier-waarnemer in Indonesië. Hieruit bleek, dat er onder de republi keinse regering een downe en zenuw achtige stemming heerst. Volgens Hatta was er in Djokje geen weerstand gebo den, omdat de troepen elders waren voot manoeuvres. Soekarno wist helemaal niet, waar de republikeinse strijdmacht zich bevond. De minister van Buiten landse Zaken, Hadji Agoes Salim, ver klaarde. dat de buitenlandse relaties van de republiek goed geregeld waren, maar dat er van het leger „niets klopte". De, ook in Nederland welbekende Douwes Dekker, die eveneens is geïnterneerd, wist te vertellen, dat het ongeluk van de republiek was, dat er op elk gebied cor ruptie heerste. Er was geen sprake van democratie, doch slechts van onderlinge strijd tussen verschillende groepen (Wanneer juist Douwes Dekker zoiets zegt, moet het inderdaad wel heel erg zyn geweest. Red.) Buiten de steden is de houding der bevolking uitbundig: de Nederlandse troepen worden toegejuicht. In de ste den is men apathisch, hetgeen veroor zaakt wordt door angst voor onderge doken TNI-soldaten. De Chinezen zyn zeer verheugd over de komst der Neder landers. Zjj vragen zich af, of de Neder landers zullen biyven, want anders is hun einde nabU:zy zijn reeds geheel door de TNI uitgekleed. Djokja leeft op de rand van hongersnood. De stad is verge ven met booby-traps (landmynen), die nu worden opgeruimd. In verband met de hongerdreiging (al zien de sawalis er goed uit) komen in de rep. hoofdstad rampok-partijen voor. In Djokja zyn de B.P.M.-installatic, Antara met zyn druk kersen en een zakkenfabriek in goede staat aangetroffen. De branden in Magelang vallen mee. Vrij veel is de verschroeide-aarde-poli- tiek toegepast, maar door snelle acties is en kan nog veel worden gered. In de buurt van het vliegveld Magoo werden een Amerikaanse en Australische offi cier-waarnemer aangetroffen, die spra ken van een „wonderfull chill and most wonderfull military operation". In het bijzonder het feit, dat geen ogenblik de electriciteitsvoorziening van Djokja ver stoord is geweest, had hen getroffen. In het door de Nederlanders reeds lang gecontroleerde Oost-Ja va is de TNI-be- velhebber Achmat Abidin gearresteerd. Deze verklaarde, dat zijn gehele brigade op 2 October j.l. in Oost-Java is geïnfil treerd. (Een bewes te meer, dat de Nederlandse bewering, dat de infiltraties De E.C.A. zwicht voor Amerik. reders De ECA heeft indertijd de bepaling ingevoerd, dat de helft van de ECA- goederen op Amerikaanse schepen ver voerd moesten worden. Omdat dit onmo gelijk bleek, heeft de ECA later haar besluit veranderd en deze bepaling tegen 1 Januari a.s. ingetrokken. Thans echter meldt A.P. uit Washington, dat de ECA. voor de Amerikaanse reders gezwicht is en de bepaling tot 1 Februari a.s. heeft verlengd. ;en plantage in de buurt is veel com- mïnistisch propaganda-materiaal aange- Op een vraag deelde de woordvoerder mede, dat de georganiseerde tegenstand practisch alleen is ondervonden bij het overtrekken van de status-quo-lijn. Wel zijn de wegen versperd en vernield, ter wijl ook de regentijd, die de wegen riog slechter maakt dan ze al zijn, de opmars vertraagt. Er doen zich minder incidenten in de gebieden van West- en Oost-Java voor dan voorheen. De tegenactie is nl. ver hevigd. maar het belangrijkste is, dat door de bezetting van republikeins ge bied de organisatie van de geïnfiltreede eenheden in de war loopt. Een niet-militaire woordvoerder ver klaarde, dat men in Batavia gelooft, dat er een kentering in de aanvankelijk wat „geschrokken" houding der federalisten komt. Gingen er eerst geruchten, dat, na het kabinet van West-Java ook het Ne- gara-hoofd Wirinata Koesomo zou aftre den, thans staat vast, dat hij er niet aan denkt. Men ziet dit in Batavia niet als een op zich zelf staand feit, doch schouwt het als symptomatisch voo houding der federalisten. Ethiopië vraagt uitlevering van Graziani en Badoglio Ethiopië heeft de uitlevering gevraagd door Italië van maarschalk Piëtrg Ba doglio, voormalig eerste minister van Italië, en maarschalk Graziani, voorma lig gouverneur-genèraal in Ethiopië, om terecht te staan als oorlogsmisdadigers. Het verzoek was vervat in gelijkluiden de nota's aan de regeringen van Enge land, Frankrijk, de V.S. en Rusland. IS ER EEN FRANS VETO I.Z. INDIE OP KOMST? Marianne laat echter niets los Volgens een A.P.-telegram uit Parijs vreest men in de kringen van de Veiligheidsraad, dat Frankrijk zijn veto zal uitspreken over de Ameri kaanse resolutie. Daar Amerika niét van zins is, de zaak onbeslist te laten, meent men, dat Amerika er alles op zal zetten dat er op de een of andere wijze een resolutie tot stand komt, hoewel het natuurlijk nog niet mogelijk is te zeggen van welke inhoud deze zal zijn. Het zal dus niet uitgesloten zijn, dat de debatten tot na Nieuwjaar gerekt worden. De Franse vertegenwoordigers laten niets los, zodat nieihand weet wat Frankrijk doen zal. Nederland kreeg nog een Duitse fabriek als herstelbetaling Het internationaal bureau voor her stelbetalingen heeft nog 68 Duitse fabrie ken als schadeloosstelling toegewezen. Van deze fabrieken liggen er 46 in de Britse. 14 in de Amerikaanse en 8 in de Franse zone van Duitsland. Neder land ontving de Geier Werke te Lenge- rich, een fabriek van graafwerktuigen, en een deel van de Vereinigte Leichtmetall- werke te Hannover. Grote uitbreiding van West- Europese luchtmacht Engeland zal ons eskaders straal vliegtuigen leveren Engeland heeft er in toegestemd om I e d e r 1 a n d, Frankrijk en België straalvliegtuigen te leveren voor de luchtverdediging van West-Europa, als onderdeel van het Verdrag van Brussel. Er zijn vergevorderde plannen voor deze luchtverdediging, o.a. de overdracht van verschillende eskaders straalmachines ln het voorjaar van 1949; de bouw van „Vampires" en „Meteors" in Franse en Belgische fabrieken; de luchtmachten der •erschillende landen zullen worden ge reorganiseerd naar R.A.F.-model; N e- land, België en Frankrijk zullen voorts jachtvliegtuigen en middelzware bommenwerpers met een grote actie radius ontvangen. Deze zullen waarschijn lijk niet eerder dan in het najaar van 1949 in gebruik genomen kunnen wor den. Tenslote zal Engeland 2elf een lucht- werpers opbouwen voor de lange afstand, zal samenwerken met de Ameri kaanse. Schiphol was vannacht weer potdicht De mist speelde Schiphol vannacht weer parten. Omstreeks middernacht werd het zicht beperkt tot 200 250 me ter. Er werd nog geen directe verbete ring voorspeld. Des avonds konden er nog vliegtuigen Jsndên.. Neher werkt weer op hoofd bestuur P.T.T. Sinds geruime tijd, zo vernemen wij, vertoeft de heer L. Neher, oud-minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting en oud-gedelegeerde van het Opperbe stuur in Indonesië, op het Hoofdbestuur der P.T.T., om daar werkzaamheden te verrichten. Hoewel men het ons van be voegde zijde niet wilde bevestigen, kan vrijwel zeker aangenomen worden dat de heer Neher zijn functie van directeur- generaal der P.T.T. binnenkort weer zal aanvaarden. De eerste foto's van de bezetting van Djokja: een groep soldaten van onze strijdkrachten heeft zich dwars over een straat opgesteld om deze onder controle te houden. AMERIKA STAAKT DE MARSHALL-HULP AAN INDONESIË Het snijdt daarmee zichzelf in de vingers Een communiqué van de E.C.A te Washington deelt mede, dat dan toch de Marshall hulp aan Indonesië wordt gestaakt. Het hoofd van de E.C.A., Hoffman, heeft van dit feit telegrafisch mededeling gedaan aan de ^E.C.A.-missie in Den Haag. Het be sluit om een einde te maken aan de Marshall-hulp heeft echter niet betrekking op de hulp aan Nederland. Integendeel, er zyn juist nieuwe E.C.A.-toewüzingen aan Nederland gedaan- Dit besluit is door de E.C.A. genomen in overleg met het Ame rikaans departement van buitenlandse zaken. Als reden voor deze beslissing wordt gegeven, dat een behoorlijke verdeling en gebruik van de Marshall-goederen in In donesië onder de huidige omstandigheden niet kan worden gewaarborgd- Van bevoegde Nederlandse zijde wijst men er op, dat door deze beslissing de in voer van voor de wederopbouw van In donesië nodig materiaal belemmerd wordt, zodat dus ook de uitvoer wordt verminderd van die goederen, waaraan de gehele wereld, in het byzonder Ame rika zelf, het meeste behoefte heeft. Ambtenaren van de E.C.A- berekenen, dat hiermede een bedrag van 14 millioen dollar geblokkeerd wordt, terwijl er reeds voor het tweede kwartaal van 1948 10 millioen en voor het derde kwartaal 25 millioen dollar is toegewezen. Wat veel bevreemding wekt is, dat men van officiële zajde generlei bericht om trent de staking van de Marshall-hulp aan Indonesië had ontvangen. Noch op de Amerikaanse ambassade in Den Haag, noch op de Nederlandse ambassade te Washington, noch op het Nederlandse de- Een dag vrij om te trouwen... De Amerikaanse gerechtelijke autori teiten te Neurenberg hebben Woermann, gewezen chef van het departement Von Ribbentrop, een dag vrijaf uit de gevangenis gegeven om te trouwen met de assistente van zijn advocaat, Martha Unger. Zijn mede beklaagde, ba ron Ernst von Weiszacker eveneens één der voornaamste figuren in het pro ces tegen de hoofdambtenaren van Von Ribbentrops ministerie, kreeg ook een dag vrij, om bij het huwelijk te getuigen. Snel werd een machlnegeweerpost opgesteld, die de afdelingen dekt, welke verder in Djokja, dit centrum van gewelddadig „bestuur", oprukken. Ook inlandse militairen vechten mee. Kort na het maken van deze opname was de bezetting een feit. DAT te Utrecht werd opgericht de Fe deratie van Ver. ter Bev. van Assuran tiewetenschap. DAT het A'damse B.G. de bij het Apollolaan-drama betrokken 47-j. Duit ser H. L. E. Thie 3 j. (m.a.) oplegde. DAT de prov. sluizen en bruggen ln het Rijn-Schiekanaal, de Zijl, de Oude Rijn en de Gouwe van de avond van 31 Dec. tot de ochtend van 1 Jan. niet voor schepen worden geopend. DAT werd opgericht de A'damse Kust vaart Mij „Dakumij" en B. B. G. Lagers, alsmede ir W. A. Terwogt tot directeur werden benoemd. DAT het Almelose B.G. de cauffeur J. Slettenhaar aldaar wegens verraad 20 J. (m.a.) oplegde. DAT een kring Friesland van de Ver. tot Bevordering der Bijenteelt werd op gericht, die elk voorjaar te Heerenveen en elke zomer te Drachten een bijen- markt zal organiseren. DAT per 1 Febr. a.s. tot inspecteur der P.T.T. werd benoemd H. Hesling, ref. en adj.-insp. te Zwolle. DAT het A'damse B.G. de 45-j. ex- burgemeester van de Haarlemmermeer L. L. E. Cloosterhuis uit Badhoevedorp wegens Joden-kwesties conform de eis 7 j. (m.a.) oulegde. DAT i.v.m. de decentralisatie van de wederopbouw ir J. Gerber als hoofd van het Streekbureau Walcheren onder grote belangstelling te Middelburg afscheid nam en benoemd werd tot Officier O.N. DAT door gebrek aan stoelen i.v.m. de verbouwing van het raadhuis aldaar de aan de boomplantdag te Wouw (N.Br.) voorafgaande raadsvergadering staande gehouden werd. DAT de Groningse raad een A.R.-motie om de kermis niet meer Zondag te hou den, met 2412 stemmen verwierp. DAT de Ned. Indische Gas My de di videnduitkering over 1948 wil hervatten en men thans de toekomst gunstiger be oordeelt. DAT i.v.m. de bekende A'damse bon- nenzwendel de A'dammers J. P. en M. J. B. wegens uitgifte van valse textielpun ten werden gegrepen. DAT naast vertegenwoordigers van universiteiten en vakbeweging ir M. H. Damme van Werkspoor opgenomen werd in het bestuur van het Prins Bernhard- fonds en er nog besprekingen worden gevoerd over een vertegenwoordiging der Stichting voor de Landbouw. DAT het A'damse B.G. de 57-j. Amster damse landwachtcommandant G. R. J. Geubel 3% j- (m.a.) oplegde. DAT in April a.s. de Ned. Bank, die te Enschede het gebouw van de A'damse Bank kocht, het Almelose agentschap daarheen overplaatst. DAT nu ook Emmen Vrijdagsavonds een automarkt krijgt, doch de fietsen- markt geen doorgang zal vinden. DAT tegen 10 A'damse winkeliers, die des middags tussen 4 en 8 u. hun etalage- of lichtreclame hadden laten branden, 2 dagen gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming werd geëist. DAT, daar mevr. G. van ReemstDe Vries haar benoeming weigerde, tot Sta tenlid van Z.-Holland in de vacature-D. Versluis werd aangeweezen L. Davidson te Den Haag (Comm.). DAT het Zaandijkse Fanfarecorps 9 tot 17 Juli a.s. het 60-j. bestaan gaat vieren met een groot federatief concours en een feestweek. f DAT de Bijz. R. v. C. het beroep van de „Limburgse Blokzijl", Leo van den Broeck. ex-hoofdredacteur van de „Lim burgse Koerier", die van het B.G. 7 jaar opgelegd kreeg, verwierp. DAT Zaandam de twee eerste van de drie Finse „blokkendoos'-schoolgebou- wen heeft ontvangen. DAT de Bijz. R. v. C. het beroep var de tot 14 j. RWI veroordeelde politie- en AKD-man H. Sibma uit Metslawier (Fr.) verwierp. DAT 285 opvarenden van 21 IJmui- dense treilers zich met 168 tegen 29 stem men uitspraken tegen de door de reders ver. en het bestuur van de Centr. Bond v Transportarbeiders opgestelde CAO en 87 biljetten blanco terugkwamen. partement van Buitenlandse Zaken officiële mededeling ontvangen, toen de waarnemend minister van buitenland se zaken der V.S., Lovett, over het r te Washington afgekondigde besluit dedeling aan de persvertegenwoordigers verstrekte. Op de vraag of deze maatre gel op de leek niet de indruk zou maken, dat hiermede een soort bestraffing van Nederland bedoeld zou zijn, antwoordde Lovett ontkennend. Het besluit was nomen op „zuiver economische gronden, zeide hij. Toen men hem daarop vroeg of het besluit dan geen politieke beteke nis had, verklaarde hij: „Iedere maat regel, die op het ogenblik genomen wordt, heeft in zeker opzicht politieke beteke- Nieutve Marshall-hulp voor Nedeiiand Gelijk wij elders in dit blad reeds op merken, geldt de staking van de Mars hall-hulp alleen voor Indonesië, en. niet Nederland. De ECA heeft dan ook gisteren 547.000 dollars toegewezen voor het herstel van Nederland^ De A.J.C. weet nog niet wat er te koop is Het hoofdbestuur heeft graag not wat meer buitenlandse inmenging Het hoofdbestuur van de A.J.C. ver klaart, dat het met bezorgdheid heeft kennis genomen van de jongste gebeur tenissen in Indonesië, doch betreurt het, onvoldoende met de toestand bekend te om te beoordelen of de beslissing der Regering onvermijdelijk was. Neder land is staatsrechtelijk tot dit optreden bevoegd, aldus gaat de verklaring ver maar dat mag geen belemmering zijn het aangrijpen van arbitrage-moge lijkheden. Ingestemd wordt met de ver klaring der Regering, dat een Unie van vrije Indonesische volkeren het doel is dat het optreden slechts terroristen geldt, doch aan de andere kant is het hoofdbestuur beducht voor „dergelijke elementen" in conservatieve en militaire Nederlandse kringen. (Schande. Red.) Tsjechisch vliegtuig met 24 inzittenden verongelukt Een Tsjechisch vliegtuig, dat op weg van Rome naar Athene, sinds Dinsdag avond met 24 personen aan boord, werd vermist, is in een onherbergzaam oord van de Zuidelijke Peloponesus gevonden, nadat vijf vliegtuigen onafgebroken had den gezocht. Of er nog overlevenden zijn, is niet bekend, aangezien de reddings ploegen de plaats van het ongeluk niet konden bereiken. Bewaringskamp Vught krijgt andere bestemming Men verwacht, dat het internerings kamp te Vught, dat in 1942 door de Duitsers werd gebouwd en in 1945 door de Ned. Justitie overgenomen, medio Ja nuari a.s. een andere bestemming krijgen, n.l. als gevangenis voor hen, die met hei (gewone strafrecht in aanraking zijn ge komen en wegens ziekte hun straftijd niet in een gewone gevangenis kunnen uitzitten. De nog aanwezige politieke de linquenten zullen elders worden onder gebracht. Een beslissing is nog niet ge- Atlantisch Pact vóór Kerstfeest gereed? Ass. Press meldt uit Washington, dat het ontwerp voor het Noord-Atlantisch verdedigingsverdrag vrijwel, zo niet ge heel. voor de Kerstdagen gereed zal zijn. Gisteren hadden afgezanten van de vijf landen van het Brussels pact een be spreking met de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, Ro bert Lovett ETALAGES MORGEN EN OP OUDE JAAR GEHELE AVOND VERLICHT Omdat morgen en op 31 December na 4 uur bij de fabrieken een minder elec- triciteitsverbruik wordt verwacht is het verboden tot het verbruiken van electri- citeit voor étalageverlichting, verlichting en verwarming in treinen en trams, bui tenverlichting van de openbare gebou wen, Horeca-bedryven en instellingen voor publieke vermakelijkheden, opge heven, zodat de étalages op deze dagen de gehele avond verlicht mogen zijn. In Roemenië zijn Kerstfeest en Oude jaar by regeringsdecreet afgeschaft als openbare feestdagen. Het was besloten Het machtige Amerika heeft ge- sproken. Het wenst, dat Nederland _ijn troepen terugtrekt. Niet alleen moet het vuren worden gestaakt, neen, onze jongens zullen de gebieden weer moeten verlaten, die zij zo juist van druk en ter- iur hebben bevrijd. Aldus was besloten in de boezem der Amerikaanse regering, en deze bood schap heeft dr Jessup gisteren in zijn rede voor de Veiligheidsraad mogen overbrengen. Men heeft er zich over verwonderd, dat dr Jessup in deze rede ganselijk niet heeft gereageerd op de voortreffelijke uiteenzetting van onze dr Van Roijen. Voor die verwondering bestaat naar onze overtuiging geen grond. Dr Van Roijen mocht nog zo uitstekend spreken. Zijn argumenten nog zo juist zijn. Amerika id nu eenmaal anders beslist. Dit wijst er reeds op, dat het Ameri kaanse standpunt zijn verklaring niet kan vinden in het recht, maar in wat men pleegt te noemen de hogere politiek. In meer menselijke termen gezegd: Er zit iets anders achter. Wat dat andere is? Dat kunnen ver schillende overwegingen zijn. Zo is het mogelijk, dat Amerika in het Verre Oos ten zoveel mogelijk^mpathieën wil ver zamelen in fijn strijd tegen het commu- 2. Maar dan ziet het over het hoofd, r weinig zulke geschikte voedings bodems voor het communisme zijn als juist de gezagsloze toestand, die wij nu enkele jaren hebben aanschouwd. Het is ook mogelijk, dat de Veiligheids raad na alle teleurstellingen, die dit in stituut tot nu toe heeft moeten ondervin den, in zijn gezag moet worden ge schraagd. Weliswaar, zo zullen de Ameri kanen misschien in vertrouwde ogenblik ken zeggen, is het jammer, dat dit nu juist ten koste van Nederland moet ge schieden, maar het is nu eenmaal niet anders. Hoe het zij, ons land is op een nieuw dieptepunt aangekomen. De machtigen staan gereed om zich te vergrijpen aan het recht van een volk. dat eens een Hugo de Groot voortbracht. WaTnu? Wat nu! Zo zal men allicht vragen. Daarop moet het antwoord diep ernstig, maar kan het tevens kort zijn. Gelukkig zijn er in deze dagen voor ons volk geen beletselen om in grote een dracht achter zijn Regering te staan. De communisten zonderen wij daarvan gaarne uit Wij moeten aannemen, dat de Regering dit Amerikaanse standpunt uitermate zal betreuren, maar dat zij gerekend heeft met de mogelijkheid, dat het zovér zou komen. Internationaal was de wind ons u eenmaal tegen. Er ligt op ons thans geen andere plicht dan rustig onze weg te gaan, de plicht aan de volken van Indonesië het recht de vrijheid te brengen, waarop zij aanspraak mogen maken. Wij zullen dit op waardige wijze doen. Wij zullen het moeten doen, al is de wereld verblind. Trouwens, nog heeft de Veiligheidsraad zelf niet beslist. Terwijl wij dit schrijven heeft buiten Nederland West-Europa niet gesproken. Wat Zal Engeland doen? Wat zal Frankrijk doen? Overeengeko- is. dat de samenwerking van West- Europa zich ook zal uitstrekken tot de Overzeese Gebiedsdelen. Welnu, thans zal dit woord waar kunnen maken. De verwachting, dat in het bijzonder Frank- Dver een onjuist besluit van de Vei ligheidsraad zijn veto zal uitspreken, is gerechtvaardigd. Er zijn zo dikwyls juiste besluiten van de Veiligheidsraad door 'eto vernietigd. Laat dit nu ook eens een onjuist besluit het geval mogen Maar gelukkig ligt de voornaamste redding uit de nood. ook uit deze nood, elders, die redding ligt in de toevlucht Hem, van wie wij in het bijzonder in deze dagen gedenken, dat Hij Zijn Zoon tot heil der wereld op aarde heeft ge zonden. Tojo c. s. nu werkelijk terechtgesteld De 64-jarige Japanse oud-generaal Tojo is gisteren te Tokio, tezamen met andere oorlogsmisdadigers, opgehan gen. Tojo stierf in de uniform van een erpleger van het Amerikaanse leger zonder distinctieven. De geheele executie duurde 90 minuten. Er waren officiële getuigen van Groot-Brittannië. Amerika, China en Rusland, De veroordeelden wa- even onbewogen als bij de uitspraak van het tribunaal. De overige zes te- rechtgestelden waren de generaals Mat- i, Doihara, Kimoera. Itagaki en Moeto, de minister Horsta. allen beschuldigd van oorlogsmisdaden, in een proces, dat neer dan 400 dagen duurde. In totnel verden 1194 getuigenverklaringen afge legd. Dr Albert Schweitzer vertoeft in Europa Dr Albert Schweitzer, de bekende Zendingsarts uit Midden-Afrika, die thans in Europa vertoeft, zal zich eerst enige tijd in Zwitserland vestigen, tot herstel van zyn gezondheid. Hij is echter niet voornemens tust te gaan nemen, na zyrn kuur hoopt de thans 73- jarige in verschillende landen een serie orgelconcerten te geven, om gelden te verkrijgen voor uitbreiding van het hos pitaal in Lambarene. Zijn echtgenote, die meer dan 30 jaren actief werkzaam is geweest in de ziekenverpleging te Lam barene, is reeds deze zomer om gezond heidsredenen naar Europa teruggekeerd. PASSAGIERSLIJST '„WAIKELO" De passagierslijst van de vandaag uit R'dam r.aar Batavia vertrokken „Wat- kelo" ligt op ons kantoor ter inzage. WEERBERICHT Iets minder vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overdrijvende wolkenvelden maar over wegend droog weer met hier en daar nevel of mist. Meest zwakke wind tussen Noord eq Oost In de kuststreken van het Noorden van het land: lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. Elders in het land: in de nacht lichte en plaatse lijk matitge vorst, in de middag tempe ratuur om het vriespunt. ZON EN MAAN. Vrydag, 24 Dec. Zon op 8.47, onder 16.32; Maan op: 1.39, onder 13.18; 31 Dee. N. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1