|licutuc £ciitsct)e (Courant Als éen man achter de Regering, behalve de communisten Wist U DINSDAG 21 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel. dir. en redactie 20408: Adm 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7694 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlcft is gfjeblewen tnyn bert in teijljeaspoct" B. en W. van Leiden kunnen niet méér doen Zie pa^. 2 De Indische kwestie in het Parlement Bij de Partij vain de Arbeid was nog enige aarzeling (Van onze Parlementsredacteur). In een sober debat, dat gisteravond van 8 uur tot tegen middernacht' In de Tweede Kamer i9 gehouden over de Regeringsverklaring, verkreeg de Regering de steun van alle „gezagsgetrouwe" partijen. Alleen de communisten waren In de oppositie en dienden een motie in, waarin de Regering gevraagd werd, de Ned. strijdkrachten in Indonesië opdracht te geven, onverwijld het vuren te staken. Uit de rede van de fractie-voorzitter van de P. v. d. A. bleek, dat er onder zjjn politieke medestanders geen eenstemmigheid heerst, doch de gehele fractie stelde zich toch critisch achter de Regering. Alle leden stemden tenminste tegen de communistische motie, die werd verworpen met 80 tegen 8 stemmen. gesprek op Moeso kwam en Paul de Groot met opgeheven vuist uitriep: „Be zoedel toch een vermoord man niet." Hij riep de arbeiders op te strijden voor de val van deze Regering, en besloot met te zweren, dat „de slachtoffers deze fascistische oorlog gewroken zullen worden." De sprekers hebben zich de meest gelijke zelfbeperking opgelegd. Prof. Bomme (KVP) meende als eerste spre ker, dat de actie de enig overgebleven mogelijkheid was om de vrijheid en het recht in Indonesië te doen zegevieren Uitvoerig ging hy „bewijzen", dat de houding van de KVP precies dezelfde v/as als in Sept. 1947. op welke „geschie denis-weg" met name de heren Weltei (KNP) en Schouten (AR) hem niet wil den volgen. Ons antwoord op het besluit der Regering, aldus de heer Schouten, is genoegzaam bekend. Het besluit heeft de volle instemming van de A.R. Het war nodig voor de bescherming van de Indi sche Nederlanders en de Indonesiërs. Het was ook noodzakelijk met het oog op de volbrenging van de Ned. gezagstaak. De actie behoort te- worden voortgezet tot het doel er van reëel is bereikt. Ook dc heer Tilanus (CH) stelde zich volledig achter de Regering. „Ik weet dat het uiterste, misschien meer dan dat, gepro beerd is om overeenstemming te krijgen," aldus spr. Hij toonde zich vooral heugd over de eenstemmigheid van kabinet. De heer Weiter (KNP) had veel instemming enkele passages uit de rede van dr Beel gehoord, passages die velen met hem uitgesproken hadden op verschillende plaatsen des lands, mensen, die betiteld werden als „rechts-extremis- ten". Ook de heer Vonk (VVD) verklaar de vertrouwen te hebben in de motieven der Regering. Welwillend, maar in veel mindere mate. wat de heer v. d. Goes van Naters (Arb.). die erkende, dat er een nood-situatie is ontstaan, maar zich tevens verbonden verklaarde met de constructieve elemen ten in de republiek. Uitdrukkelijk wens te hij zich te distanciëren van hen, die in en buiten de Kamer steeds op een ge welddadige oplossing van het Indonesi sche probleem hebben aangedrongen. Tenslotte verklaarde de socialistische fractieleider, dat niet alle fractie-genoten het met het gevoerde beleid eens waren De gehele fractie zal echter critisch toe zien. hoe de Regering zich uit het con flict zal werken. De constructieve elementen. Gelijk men weet wil de Regering de „constructieve elementen" in de repu bliek laten meewerken aan de federale opbouw van Indonesië. Hierover bleek in het debat wel enig menigsverschil. De heer Romme wilde deze opbouw alleen met medewerking van die Indonesische gezagsdragers, die het beginselprogram van Linggadjati „innerlijk aanvaarden." De heer Schouten zeide nog iets strin genter: Constructieve elementen zijn zij, die zich als zodhnig geopenbaard hebben of nog zullen openbaren en die niet i sb antwoordelyk zijn voor het regiem de republiek. De heer v. d. Goes Naters toonde geen bezwaren tegen figuur als Hatta b.v. Ook aan de Ned. soldaten zijn vele woorden gewijd. De heer Tilanus sprak: „Wij bidden, dat God het leven van onze soldaten zal beschermen" en de heer Schouten liet ook zijn gedachten uitgaan naar de militairen en hun familieleden. Wij hopen, dat er onzerzijds, aldtis spr., geen verdere oppositie nodig zal zijn met betrekking tot Indonesië. Die hoop is te sterker, als mag worden aangenomen, dat de mannen achter de regeringstafel het uiterste zullen doen, opdat het gehele volk zich kan scharen achter de Rege ring. Internationale verhoudingen. De heer Weiter veronderstelde, dat het besluit niet onmiddellijk internationaal zal worden begrepen. Onze ervaring in het Oosten is er echter een van 350 jaar, die van de Ver. Staten slechts van de laatste 50 jaar. Ook bij het State- Department heeft men niet altijd de wijs heid in pacht. De Veiligheidsraad zich beter kunnen concentreren op Pa lestina. India en Pakistan. Over de hou ding der communisten zullen we niet veel zeggen. Herhaaldelijk interrupties en protesten tegen de aanwezigheid van politie-agenten. Heftig ging het toen het Uit het antwoord van min. Sassen stip pen we nog aan, dat de Regering de hernieuwde actie ziet als een uiterste middel. Hij las een decreet van de repu blikeinse minister van Defensie 1 waarin deze instructies gaf voor rebellie en infiltratie. De Regering kon arbitrage niet aanvaarden. Wij zijn van mening, dat het doel het grote offer waard is. Dat doel blijven wij nastreven met alle kracht en met alle volharding en met alle onbuigzaamheid, die mogelijk is. Rede van dr Drees in 6 punten De hoofdpunten van de rede van de minister-president waren: 1. De republiek had door de reis plannen van Soekarno en de „ziekte" van Hatta alle besprekingen onmoge lijk gemaakt. 2. De Regering kan niet ingaan op de aandrang van Cochran om alsnog via de Commissie van Drie te onder handelen. 3. De toestand in Indonesië is te ver gelijken met die van Griekenland. 4. De Regering had geen andere keuze dan te handelen als zij deed, tenzij zij het land aan de terreur wilde prijs geven. 5. Nederland streeft eerlijk naar de opbouw van Indonesië's vrijheid. 6. Door deze houding zullen wij het best aan internationale moeilijkheden het hoofd kunnen bieden. Fins en Noors schip in nood De Noorse tanker „Dovrefjell" na anmorgen twaalf mannen, twee vrouwen en twee kinderen over van 't Finse schip na", dat voor de Spaanse kust bran dend rondreef. De reddingsboot va: „Reima" vormt een gevaar voot scheepvaart, daar zij zonder bemanning ronddrijft. Onder de Engelse kust voo,r Haisborough Sands liep het Noorse s.s „Bosphorus" aan de grond. De Terschei- lingse sleepboten „Holland" en „Oceaan" voeren ter assistentie uit. Door het ontbreken van het vereiste aantal stemgerechtigden van de Veilig heidsraad werd, zoals bekend, de zitting over de actie in Indonesië tot morgen uitgesteld. V.lnj.: F. van Langenhoven( voorz. v. d. raad), A. Pelt en de Indo nesische gedelegeerde Palar bespreken de situatie. LEIDSE LANDWACHTERS KREGEN ZWARE STRAFFEN. Het Haagse Bijz. Gerechtshof heeft vanmorgen uitspraak gedaan in een aan tal zaken tegen Leidse Landwachters, die twee weken geleden terecht hebben gestaan. De kantoorbediende H. W. Tie- leman uit Oegstgeest werd veroordeeld tot 8 jaar (eis 10-jaar), de administra teur G. J. L. Heederik te Leiden 10 jaar (eis 12 jaar), de schoenmaker F. W. El- fert te Leiden 9 jaar (eis 12 jaar), de winkelier J. D. van Rooyen te Oegstgeest 8 jaar 'eis 10 jaar), dc boekhouder M. L. J. Groffie 8 jaar (eis 10 jaar), allen m. a. PHILIPPIJNSE CRITIEK INZAKE INDIë De „Manila Times" is verontwaardigd, omdat Amerikaanse en Britse tanks en vliegtuigen bij de Nederlandse opmars gebruikt worden. De Egyptise pers spreekt van een „onmenselijke aanval" GEMEENSCHAPPELIJKE ACTIE NED. VROUWEN EN INDIë De Gemeenschappelijke Actie van Ne derlandse Vrouwen heeft minister Sas sen medegedeeld, dat zij een hulpactie voorbereidt voor personen, die tot nog toe het republikeins gebied niet mociiten verlaten. De driejaarlijkse Belgische prijs voor verhalend proza in de Ned. taal is toege wezen aan Willem Elschot (schuilnaam Van Alphons de Ridder) voor zijn werk „Het dwaallicht". Zware kolentrein greep vrachtauto met arbeidersvier doden te Deventer Onbewaakte overweg eiste opnieuw zijn tol Vanmorgen omstreeks halfacht is te De venter een ongeluk gebeurd, dat tot nog toe aan vier personen het leven heeft ge kost. Een aantal arbeiders ging, zoals ge woonlijk, per vrachtauto van Deventer naar de machinefabr. van Aberson te Olst. Tussen Deventer en Diepenveen passeer de de auto de onbewaakte overweg in de spoorlijn Deventer-Zwolle. Door de die pe duisternis heeft de chauffeur imoedelijk (niet gezien, dat een zr steenkolentrein naderde. De auto werd gegrepen en totaal vernield. Vele arbei ders waren gewond. Tot nu toe zijn vier an hen overleden. Nader wordt gemeld, dat de auto 350 teter werd meegesleurd. De vrachtwa gen viel echter niet om. De vier doden n er uit geslingerd. Drie andere in zittenden werden zwaar gewond. Vier kwamen er met de schrik vrij. Drie schooljongens, die anders elke morgen China kreeg een nieuw Kabinet China heeft een nieuw kabinet gekre gen, dat niet van plan is de oorlog met communisten op te geven, maar aan de andere kant bereid is tot een com promis. China mag geen tweede Polen, of Tsjechoslowakije worden. De regering van dr Soen Fo bestaat naast vertegen woordigers van verschillende richtingen uit de Kwomintang, uit een zo groot mogelijk aantal partijlozen. Paul Hoff- administrateur van het Marshall plan, is van zijn reis door China terug gekeerd en heeft gezegd, dat Amerika ieder geval hulp zal blijven verlenen, ar het verstrekken van voedsel staat daarbij op de voorgrond. Engeland heeft economisch vierjarenplan Engeland heeft een vierjarenplan, be doeld als een eerste stap op de weg naar gemeenschappelijk programma voor geheel West-Europa. Het plan geeft de bedragen aan, die de Britse regering de komende vier jaar wil besteden aan landbouw, ijzer- en staalindustrie, kolen, olie, electriciteit, textiel en scheep vaart, ter vernieuwing van deze bedrij ven. Voorts kondigt het plan een nood zakelijke verbetering aan van de Britse levensstandaard. Te Londen verwacht men, dat premier Attlee spoedig wijzigingen zal aanbren- in zïjn kabinet, o.a. is er sprake van andere minister van Defensie en zou minister Alexander dus verdwijnen. OPGESCHOTEN JONGENS MAKEN REL IN AMSTÉRDAM. Het nieuws uit Indonesië bracht een aantal opgeschoten jongens, die een ver gadering van het Alg. Ned. Jeugdverbond Amsterdam hadden bijgewoond, zo tot opwinding, dat ze in de binnenstad complete rel veroorzaakten. meereden, hebben het geluk geihad, dat ze deze morgen te laat waren. De over weg stond als zeer gevaarlijk bekend. Het treinverkeer ondervond geruime tijd stagnatie. Gedood zijn de 26-jarige J. W. Hof, de 19-j. H. W. Versteege, de 18-j. H. W. Steenlbruggen en de 57-j. H. J. Broekman. Bij Haagse grossier 60.000 Kerstkaarsen in beslag genomen De „vliegende brigade" van de Pry's- beheersing heeft dezer dagen bij een Delftse winkelier 2000 ondeugdelijke kerstboomkaarsjes in beslag genomen. Deze waren geleverd door een grossier in Den Haag, waar op nog 60.000 stuks de hand werd gelegd. De kaarsen waren, om stevig te lijken, omgeven met para- fine en vergpreden bij het branden een roetzwarte walma Inmiddels zijn de gros- en vijf thuiswerkerse die de rom mel hebben vervaardigd, gearresteerd. TWEE AMSTERDAMSE DIEVEN „DE SIGAAR". Een familie uit Kampen zat bij Bussum een restaurant, toen ze zag, dat een partij sigaren en sigaretten, die zij bij zich had voor een winkelier in Bever wijk, uit hun auto in een andere auto werd overgeladen. Snel reed deze wagen weg, doch men belde het nummer door aar de politie in Diemen, die na een •ilde achtervolging de beide inzittenden, de beruchte Amsterdamse dieven G. en Z., wist te arresteren. KLEIN TUMULT IN DE TWEEDE KAMER Nadat minister Drees de Regeringsverklaring had afgelegd (Van onze Parlementsredacteur.) Onder grote belangstelling heeft dr Drees gistermiddag even na vi de Tweede Kamer de Regeringsverkla ring over het beloop van zaken-in Indo nesië afgelegd. De minister-president uitermate vermoeid: de slapeloze nach ten van de laatste tijd waren op zyn ge zicht te lezen. Trouwens ook minister Sassen, die in het gisteravond reeds ge houden debat antwoordde, maakte vermoeide indruk. De belangstelling niet alleen in de Kamer, maar ook op het Binnenhof zeer groot. Nadat de Rege ringsverklaring was afgelegd, klonk plot seling luid van de publieke tribune ge roep van een man en een vrouw: „Weg met de koloniale oorlog; wij willen vrede". De demonstranten werden on middellijk door de parketwacht verwij derd. Buitengekomen werden zij door het publiek uitgefloten. Toen minister Drees tegen half vijf het Kamergebouw verliet (het uitspreken van zijn rede vergde iets meer dan een kwartier), werd hij enthousiast door velen uit -het publiek begroet. In aansluiting op bovenstaande werd ons nog gemeld, dat de leider van de relletjes op de publieke tribune was d< door de Haagse tramstaking bekend ge worden agitator Touw die steeds be weerde geen communist te zijn (Voor regeringsverklaring zelf zie mi pagina 3). Kerstbij eenkomst familieleden van soldaten overzee In de Domkerk te Utrecht. De Kerstbijeenkomst voor familieleden an onze militairen overzee, evenals het vorige jaar door het Radioprogramma voor de Nederlandse Strijdkrachten op 24 Dec. des middags 1 u. in de Utrechtse Domkerk georganiseerd, heeft thans door de gebeurtenissen in Indië'uiteraard bij zondere betekenis. Mevrouw C. C. Baay— Lambermont, pater L. A. M. Goossens ds J. C. Koningsberger, zullen het woord voeren, Roosje Driessen met dracht, Roos Boelsma met zang en Stof- Vliegen op het orgel, verlenen medewerking. Onder leiding van mevr. Aleida Feith—Goettsoh zingt een koor van kinderen, waarvan vader of broer bij de troepen overzee bevindt, kerstliederen. Via de PCJ-zender wordt deze bijeenkomst naar Indië uitgezonden. >m d»ar te worden her uitgezonden. PARTIJRAAD P.V.D.A. VERGADERT OVER INDONESIË. De Partijraad van de Partij van de Ar beid is tegen Donderdag a.s. in spoedver gadering bijeengeroepen ter bespreking de Indonesische kwestie, naar aan leiding van de gisteren in de Tweede Ka- ler afgelegde Regeringsverklaring. Simavi zendt medicijnen als „kroningsgave" naar Indië Evenals bij het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina, heeft SIMAVI ook bij de troonsbestijging van Koningin Ju liana, een zeer grote hoeveelheid medi cijnen, instrumenten, verbandstoffen enz. aangekocht, om als„kroninggave" ter beschikking te stellen van de in Oost en West werkzaam zijnde artsen. Enkele fir ma s stonden deze artikelen gratis af. De gehele uit 800 kisten bestaande zending, voor Indië, die 1 Vi ton waarde heeft, wordt met door de Regering gecharterde schepen gratis vervoerd. Ook de West bestemde zending heegt de KNSM gratis naar Paramaribo verscheept. De eerste 50 kub. m. vertrekken met de „Johan van Oldenbarnevelt" naar Bata via. SIMAVI heeft dit jaar voor 4 ton warde naar Indonesië gestuurd. WILDE STAKING IN AMSTERDAM OM HOGER GRATIFICATIE. Behalve de lassers bij de Dok- Scheepsbouwmij. te Amsterdam hebben ook een aantal arbeiders van de drie be drijven der Hollandiafabrieken Katten burg en Co. te Amsterdam het werk neergelegd en wel om een hogere grati ficatie dan de wettelijk toegestane 2 pet. De bona-fide vakbonden steunen de sta king niet. LUCHTBRUG INTACT, ONDANKS DE SNEEUW. In Berlijn sneeuwt het. De luchtcorri- dor ondervond geen moeilijkheden; de vliegtuigen bleven landen. Weer een sprong uit een raam te Netv York Laurence Duggan. voormalig function- laris van het Amerikaanse departement an Buitenlandse Zaken, die er van be schuldigd is. betrokken te zijn bij een communistische spionnagegroep, is gister-' avond uit het raam van een huis te New York gesprongen en daarbij om het le- gekomen. Mensen, die veelal na uren wachten geen plaats konden krijgen op de publieke tribune van de Tweede Kamer, drongen gisteravond samen om een auto op het Binnenhof die hun door zijn radioinstallatie toch minister Drees' ernstige ver klaring deed horen. NEDERLANDSE MARINIERS BEREIKEN DE OLIESTAD TJEPOE (Midden-Java) Te D jok ja landen elke minuut twee vliegtuigen Onze mariniers, die Zaterdag te mid dernacht een amphibielanding hadden uitgevoerd te Toeban aan Java's N t, hebben langs de 80 km lange door bergen en wouden kronkelende weg de oliestad Tjepoe bereikt, welke hemels breed echter slechts 56 km van de kust ligt. Op weg moeten zij Bodjonegoro hebben gepasseerd. Enkele maanden ge leden was Tjepoe gevechtsterrein tussen republikeinen en communisten. In Oost-Java zijn onze troepen uit Malang naar het Zuiden getrokken en hebben op 24 km afstand Toeren bezet. Van de colonnes die uit verschillende richtingen op Djokja aanrukken, is nog geen bericht binnen, alleen viel het op. dat radio-Solo uit de lucht is. Radio- Djokja daarentegen werkt weer, maar thans is het geen anti-Nederlandse taal die door de aether klinkt. Nadere bijzonderheden komen binnen over de stoutmoedige verovering der republikein se hoofdstad uit de hieht. Toen de eerste parachutisten Zondag landden, was er gehele vliegveldbemanning bij, die onverwijld aan het werk toog, terwijl de republikeinse bewakers gevlucht waren hun bakjes rijst voor het ontbijt op tafel hadden laten staan. In korte tijd alles gereed. Er was zelfs een com mandotoren gebouwd. Uren achtereen landden nu onze vliegtuigen in een tempo twee per minuut. Bij de verovering Djokja deed zich nog een incident toen zes man van Soekarno's lijf-i wacht poogden, in een auto uit het paleis te vluchten. De chauffeur werd neerge schoten en de auto reed tegen een muur de inzittenden werden ingere kend. De bevolking is gereserveerd. Als soldaten naar de weg vragen, krijgen Fox-compagnie doet aanval op Marshall-hulp Boycott-plannen in Australië. De vertegenwordiger van de republiek in de Vrenigde Staten (tevens idem de Fox-compagnie), heeft in een onder houd met de Amerikaanse waarnemend minister van buitenlandse zaken, Lovett, verzocht, dat Amerika de Marshall-hulp aan Nederland zal intrekken. Na hem hadden de diplomatieke vertegenwoor digers van Voor-Indië en Australië onderhoud met Lovett. De republiek heeft eveneens hulp verzocht aan de Arabische Liga. Gemeld wordt uit Sydney dat de Australische havenarbeiders heden voorstel van een nieuwe boycott tegen Nederlandse schepen zullen behandelen. Te Manilla hielden „studenten" een be toging tegen de Nederlandse pianist George van Nenesse. De „India league of America" heeft heden bij president Truman aangedron gen op een intrekking van de ECA-hulp aan Nederland en bevel te geven tot het staken van het vuren. PRINCIPIëLE DIENSTWEIGERAARS PROTESTEREN. Bij Regering en Volksvertegenwoordi ging hebben enkele honderden geïnter neerde gewetensbezwaarden tegen de litaire dienst aangedrongen op staking van de militaire actie in Indonesië. Een witte Kerst voor W.-Europa? Verschillende meteorologische institu ten in West-Europa voorspellen een witte Kerst. In Engeland „een lichte, natte sneeuwval en in Frankrijk sneeuw droog, koud weer". Tijdens gevechten tussen twee Zoe- loestammen in Natal door een oude vete. zy'n 38 Zoeloe'fc gedood. DAT de 150 gezinnen van De Heen (Steenbergen) een eigen zuigelingen consultatiebureau lieten bouwen en daar toe f 3000 bijeen brachten. DAT weer een „Schip voor Keulen", de .Salvador" te Keulen arriveerde met 300 ton levensmiddelen, geschonken door R.K. Nederlandere. DAT de St.Crt. van ^gisteren o.m. een arbeidsvoorwaardenregeling voor het boerenbedrijf in Z.-Holland bevat en wijzigingen van de prijzenbesöhikkingen goederenvervoer met autotractie 1947, raspoeder 1948 en harde zeep 1948. DAT na_de te Sneek geopende berver- fokkerij ook te Bolsward, Leeuwarden Koudum dergelijke bedrijven in voor bereiding zijn. DAT de Holl. Bankunie 9 pet uitkeert en ze de toekomst rooskleurig acht. DAT vannacht bij Ameland de coaster „Twee Gebroeders" aan de grond liep en de Tersdhellingse sleepboot „Storte- melk" ter assistentie uitvoer. DAT m.m.v. de K.N.A.C. regionale automobielsport-clubs worden opgericht, de eerste te Zandvoort Zater dag een geslaagde bijeenkomst hield. DAT door het indrukken van een werd ingebroken in een Goudse juwe lierszaak, waarbij voor 11.000 aan gen en armbanden verdween, terwijl de eigenaar een verdieping hoger rustig sliep. DAT een 64-j. Zweedse zeeman dezer dagen over de railing van een Spido- bootje te Rotterdam is geslagen, gered werd, doch in het ziekenhuis is over- DAT, nu de Engelse markt overvoerd dreigt te worden, de Zeeuwse uienuit- voer die in Nov. 27 millioen kg bedroeg, thans weer een dieptepunt doormaakt. DAT het A'damse B.G. de Duitser A. A. Albani, Saohbearbeiter bij de Utr. S D., 12 j. (m. a.) oplegde. (Eis: doodstraf) DAT, nu de schilderes Maria E. van Regteren-Altena 28 Dec. 80 j. wordt, in het A'damse Stedelijke Museum 7 Jan. een ere-tentoonstelling wordt georgani seerd. DAT het A'damse B.G. de in België ter dood veroordeelde 54-j. ex-hoofd redacteur van het Brusselse „Het Laatste Nieuiws", J. Peremans, 8 j. (m. a.) op legde. DAT de burg. van Wychen, F. J. Ter- wisscha van Scheltinga 1 Jan. met pen sioen gaat. DAT de Stichting Pelita ook nu in diverse plaatsen Kerstpakketten met levensmiddelen en textiel zal uitreiken aan de meest gedupeerde oorlogsslacht offers. DAT Prinses Wilhelmina, na het be scherm vrouweschap van de „Zusterhulp" te hebben neergelegd, b.g. erevoorzitster werd van deze vereniging, die diverse sanatoria exploiteert. DAT comm. H. Voordewind var A'damse recherchedienst zijn functie neerlegt en wordt opgevolgd door comm. J. L. Posthumus, die als hoofd van de geüniformeerde politie aldaar wordt op gevolgd door comm. T. P. Gaaikema. DAT majoor der artillerie mr R. N. de Ruijter van Steveninck werd uitgezui verd. DAT gisteren een handelsovereenkomst tussen ons land en Hongarije voor 1949 werd getekend, en zulks een belangrijke uitbreid ng van die handel betekent. DAT de in de oorlog zwaar beschadig de St. Petrus-Banden-kerk te Venray gisteren weer in gebruik kon worden genomen. DAT de Regering aan de .ECA-missie Nederland en de Staten-Generaal het eerste rapport aangaande het Europese herstelprogramma aanbood. zy dikwijls te horen: „Tidah tahoe" weet het niet). Op Sumatra wordt achter de op rukkende troepen hard gewerkt. spoordienst op het pas veroverde Rantau Prapat, eindpunt van de Delispoor, geopend. De bruggen bleken onbescha digd. In Midden-Sumatra wordt op gemarcheerd naar de republikeinse hoofdstad Boekit Tinggi, het roemruchte Fort de Koek. Reeds bereikten wij Solok aan het meer van Sinkarak ei nog 75 km af te leggen. Eer nieuwe zendmast voor Radio-Berlijn Volgens Reuter, is van Russische zijde een verklaring uitgegeven, wi inhoud van het memorandum Berlijnse vraagstuk, dat door de drie Westelijke mogendheden werd samenge steld en op 7 December door dr Bra- muglia aan de pers werd verstrekt, verworpen. De Russen insinueren, dat Amerika en Engèland slechts ten doel hebben een „oorlogs.-psychose" in stand te houden. Het Russische radio-stati in Berlijn hoopt over 2 maanden weer volle kracht te werken, want een nieu zendmast, die in de plaats komt van Tegelse zendmasten, zal in een ander district van Berlijn worden opgericht. De Fransen hebben aangekondigd, dat zij de bevolking van het dorpje Stolpe. dat aan de Russen werd teruggegeven, op 3 Januari zullen evacueren. Aantal SD-moorden voor het B.G. te Rotterdam Het Bijz. Gerechtshof te Rotterdam gisteren begonnen met de behandeling van een serie zaken tegen leden van de S.D in de Maasstad. Tegen de 50-j. „Un- tersturmführer" Paul Burghoff werd 15 jaar gev.straf (m.a.) geëist, tegen de Duitser B. H. Siebers 20 jaar (pi.a.). Burg hoff wordt beschuldigd van dertien moor den. Zo schoot hij (zonder vorm van pro- in 1944 de illegale werker J J. M. Loo neer, die de vorige dag al werd geëxecuteerd, maar zwaar werd ge wond. Burghoff betoogde, dat hij Rauters bevelen tot executie moest opvolgen de getuige a décharge Woelck. de SD-commandant te Rotterdam, vroeg, hem te straffen in plaats van Burghoff. Ook Siebers pleegde vele moorden ei schoot arrestanten neer zonder vorm va: proces. Uitspraak over 14 dagen. De 42-j. vrouw A. W. v. Hoort, tegen ie wegens verraad van zes Rotterdamse illegale werkers, die bij haar buurman bijeen waren, 10 jaar was geëist, werd door het B.G. te Rotterdam vrijgespro ken wegens gebrek aan bewys. Beruchte bonnenkoning uit Amsterdam gearresteerd Spoor leidde uit alle richtingen naar de hoofdstad. Dank zy het feit, dat een landbouwer uit Kuinre in Sneek een costuum wilde kopen met punten, die vals bleken te zijn. is te Amsterdam een van de „koningen" de bonnenhandel, de beruchte „Zwar te Rinus" van het Rembrandtplein, gear resteerd. Het bleek een handel van tien duizenden punten en kaarten te zijn. Een zekere W. uit Steenwijk, die in Amster dam punten had gekocht, wees de politie de verkoper aan en via hem leidde het spoor naar „Zwarte Rinus". Weldra kun nen meer arrestaties worden verwacht. Begrip gevraagd Sober en waardig was de Regerings- verklaring, die minister-president Drees gistermiddag in de Tweede Kamer heeft uitgesproken. Wat zy gaf was een uiteenzetting van vooral feitelijke aard. Dit was te verwachten. Indien de Regering principieel tegen de republiek zou zijn gekant 'geweest, had het niet zolang geduurd voordat aan het bestaan van de republiek een einde zou worden gemaakt. Maar de Regering is niet uit beginseloverwegingen tot haar stap overgegaan, doch omdat de feiten, en met name de onwil der republiek „haar daartoe hebben gedwongen". Maar het punt, waar Regering en op positie uiteindelijk elkander weer hebben ontmoet, was hetzelfde: de afwijzing van de republiek. Bij de oppositie geschiedde die afwijzing allereerst uit principiële overwegingen, bij de Regering uit over wegingen van louter feitelijke aard. Misschien echter zal die feitelijke uit eenzetting in deze verkilde rationalis tische „zakelijke" wereld alsnog het meeste begrip ontmoeten. En dat is het wat de Regering heeft gevraagd: begrip voor hetgeen zij na al die jaren van vruchteloos wachten en pogen heeft on dervonden. Veel kon de minister-president hier van nog niet zeggen. Hij volstond met de verklaring, dat het Nederlandse volk niet kon verwachten, dat deze stap in het buitenland dadelijk algemeen zou worden begrepen. Wy zijn geneigd te menen, dat het Nederlandse volk dit wel mocht verwachten. Maar wij delen ae hoop, dat een betere waardering nu ein delijk niet geheel zal uitblijven. Goede weerklank Welk een gezond en benijdenswaar dig instituut ons volk bezit in het bestaan van het parlementaire stelsel, heeft de dag van gisteren bewezen. De Tweede Kamer heeft zich gisteren .n grote meerderheid achter de Regering geplaatst en haar goedkeuring gehecht aan het Regeringsbeleid. Dat de commu nisten de enige partij vormden, die de Regering fel bestreed, had eigenlijk het buitenland tot een waarschuwing moeten zijn en tot een opwekking om zich op de juistheid van de critiek op Nederland te bezinnen. De Tweede Kamer heeft er goed aan gedaan, dat zij zich gisteren niet heeft overgegeven aan historische bespiegelin gen. Daartoe bestaat later allicht ge legenheid. De heer Romme voelde zch blijkbaar gedrongen, enigszins deze rich ting uit te gaan. maar het werd niet het sterkste dekl van zyn betoog. Het kon by hem ook moeilyk anders, zijn wij ge neigd te zeggen. Voor welke moeilijkheden land en volk :n de komende dagen nog komen te staan, de Regering weet thans dat haar diep ernstige besluit door vrijwel alle partijen wordt gesteund. Dat zal haar kracht geven. Wij bidden haar echter in het bijzonder de kracht toe. die van hogere orde is, en de zegen, zonder welke al haar pogen tot mislukking i Koning Abdoellah wenst vrede met de Joden nij benoemde een Moefti voor Jeruzalem Koning Abdoellah van Transjordanië heeft Sheik Hoessan Meddin Jarallah, voormalig opperrechter van de Moham medaanse religieuze rechtbanken in Pa lestina, aangewezen als Moefti van Jeru- zalém, in de plaats van Haj Amin El Hoesseim. Eerstgenoemde was een voor aanstaand politiek tegenstander van de Moefti. Inmiddels staat Nathan Yellin, de vermeende leider der Stemgroep te Accre terecht, beschuldigd van de moord op Bernadotte. hetgeen hij ontkent, maar hij staat op het standpunt, dat het Ber- nadotte's schuld was. dat Jeruzalem werd uitgehongerd en de beschieting begon. Volgens A P zou koning Abdoellah heb ben verklaard, dat de tyd rijp is voor "en vreedzame oplossing van de Pa lestijnse kwestie met de Joden. Voorts vestigde hij er de aandacht op, dat zijn leger reeds in Palestina is en dat nie mand het daaruit kan verdrijven, tenzij het wordt verslagen. Sfalln werd 69 jaar. Maarschalk Stalin is heden 60 jaar ge worden. Tito zond hem het eers: een „gelukstelegram" Luit.-adm. Helfrich sprak over onze marine Tijdens een rede voor de Vereniging „Onze Vloot" te Rotterdam, heeft luite nant-generaal C. E. L. Helferich met klem betoogd, dat onder de huidige om standigheden in Europa alles moet gedaan worden om de mobiliteit van de marine ..ïaximum op te voeren. Voor de zeegaande vloot achtte spr. nodig: drie vliegkampschepen, drie kruisers. 24 lagers, 20 onderzeeërs en 32 escortevaar tuigen. benevens de nodige vliegtuigen voor marintieme verkenning, kanonneer boten, mijnenleggers, opleidingsschepen en hulpschepen. Admiraal Helferich kant te zich tegen het besteden van geld voor een nieuwe haven in Den Helder en zag liever een concentratie van verdedi gingsmiddelen in de voornaamste scheep- faarthavens in het Zuiden. ONGEVALLEN VEROORZAAKT DOOR STOOM VAN LOCOMOTIEVEN. -V een viaduct bij Utrecht hebben zich reeds verscheidene keren ongevallen voorgedaan, doordat locomotieven vlak bij het viaduct stoom afblazen. Het uit zicht van het wegverkeer werk vaak ern- ^8 belemmerd. Op verzoek van de ANWB zal dit zoveel mogelyk worden beperkt, doch het euvel kan eerst geheel worden opgeheven, als de stoomtractie Utrecht door electrische is vervangen. WEERBERICHT Ovencegend droog iceer Tot morgenavond verwacht De Bilt; Voor het Noorden van het land: over wegend droog weer met tijdelijk opkla ringen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. 's Nachts plaatselijk lichte vorst, overdag temperatuur enkele gra den boven het vriespunt. Voor het Zuiden van het land: meest zwaar bewolkt of nevelig, maar overvve- ged droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt ZON EN MAAN. Woensdag 22 Dec. Zon op 8.46, onder 16.31; Maan op onder 12.42. 23 Dcc. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1