Jlicuuie £ciitsr(|c (ifourant Ka operatie van 8 uur bezetten onze troepen Ejokja 'mro Soekarno, Haifa, Sjahrir, Soedirman, SaSim e.a. kopstukken geïnterneerd MAANDAG 20 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel. dir. en redactie 20408; Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7695 DIRECTIE: F DIEMER CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantflasticfj fs qfjebleocn tnyn bert ia tcgljenspoef VULPOTLOOD IN GOUD EN ZILVER EEN NUTTIG GESCHENK MOHAMMED HATTA. SOEDIRMAN. Hadji Agoes Salim. Gen. KruisSchrijft meer en inniger dan ooit Het weerzien is thans dichterbij gekomen Luitenant-generaal mr H. J. Kruis heeft Zondagavond in het radiopro gramma voor de Nederlandse strijd krachten gesproken tot de familieleden en vrienden van de militairen in Indië, er op wijzende dat het tot nog toe geen periode van rust is geweest er thans de bron der onrust wordt getast. Mannen, zonen en vaders, loofden en vrienden werden zonder ophouden beschoten en aangevallen. Zeker zullen nog enige tijd de aangrij pende verlieslijsten in onze couranten verschijnen. Maar nu zullen zij het troostgevende met zich brengen, dat de offers gebracht zijn om voorgoed een einde te maken aan de noodzaak van verlieslijsten. Het gevaar voor de Uwen is wel groter geworden, maar 't einde is veel dichterbij gekomen. In de afgelopen maanden liet de situatie niet toe, met de demobilisatie onver minderd voort te gaan. De verlieslijs ten zouden er langer door zijn gewor den en gebleven. De verwachting is gerechtvaardigd, dat hun thuiskomst nu dichter voor de deur staat. Het zal voor de militairen moeilijker worden te schrijven, hun gedachten zullen nog meer bij U zijn. Schrijft U daarom va ker en inniger dan ooit. Het langer uitblijven van antwoord houdt de troost in van een spoediger weerzien. De veranderde activiteit van het le ger zal een gunstige invloed hebben op hun stemming. Zij zijn met een taak, een ideaal voor ogen naar Indo nesië gegaan. God geve dat die taak snel volbracht zal zijn. Ik ben mij bewust, dat bij velen van U de spanning en ongerustheid zullen zijn toegenomen. Wij zullen trachten U snel en zo goed mogelijk op de hoogte te houden. Weest sterk en vol vertrouwen en toont dit in Uw brie- Operatie is een daad van menselijkheid Aldus dr Mansoer, staatshoofd van Oost-Sumatra Het staatshoofd van Oost-Sumatra, dr Mansoer. zeide in een gesprek met Aneta te Medan: De republiek vormde hoe langer hoe groter gevaar voor nieuw, vrij Indonesië. Het volk in de republikeinse gebieden leed onnoe melijk. De rustige ontwikkeling der deelstaten werd bedreigd. In het bij zonder op Sumatra heersten mensont erende toestanden. De rampzalige wer kelijkheid omtrent de toestanden in de republiek stempelt het door de Regering genomen besluit tot een daad van men selijkheid en gerechtigheid. Hier wordt 1 humane plicht vervuld. Ik twijfel niet aan. of de Nederlandse troepen zullen hun daad als zodanig opvatten. Moge de actie aan beide zijden zo wei nig mogelijk offers kosten. Ik weet zeker, dat millioenen Indonesiërs, ook de republiek deze oplossing met een gevoel van opluchting aanvaarden, als ïen nieuwe stap naar de bevrijding. Ind. Democr. Partij te Batavia achter de actie Het hoofdbestuur van de Partai Demo- krasi Associatif Federal Indonesia te Batavia (Pardafi) noemt de zuiverings actie een onvermijdelijke noodzakelijk heid, die een belangrijke stap vooruit kan zijn voor de vrije en onafhankelijke V.S. van Indonesië. Het verenigt zich met de door de Nederlandse Regering genomen stappen en hoopt, dat deze met de kleinst mogelijke offers zal gepaard gaan. COMMISSIE VAN DRIE WORDT AFGEHAALD. Jhr. de Ranitz van de directie Verre Oosten te Batavia, is per vliegtuig naar Djokja vertrokken om de Commissie van Drie af te halen. De secretaris der Com- e, Narayanan, verklaarde aan Ane ta, dat het nog niet beslist is of de Com- e naar Batavia zal terugkeren. De teerling is geworpen. Zondagochtend om zeven uur sprongen Nederlandse parachutisten op het, 8 km ten Oosten van Djokja gelegen, vliegveld Magoewo r bezetten het en trokken een half uur later de stad Djokja binnen, die ruim acht later in hun handen was- Daarmee had de Nederlandse Regering haar aangekondigde „vrijheid van han delen" tegenover de republiek metterdaad hernomen. Soekarno, Hatta, oud-premier Sjahrir, Hadji Agoes SaUm en andere republikeinse autoriteiten werden in de stad aangetroffen en in de ambtswoningfcvan Soekarno geïnterneerd. Zü worden daar met onderscheiding behandeld. Tegelijkertijd overschreden Nederlandse troepen, zowel op Java als Sumatra overal de demarcatielijnen om een eind te maken aan de activiteit van terroristi sche benden en orde en rust te verzekeren. Om elf uur Zaterdagavond had de Nederlandse Regering meegedeeld, dat zij zich, door omstandigheden verplicht zag het bestand met de republiek op te zeggen en tot actie over te gaan. Te middernacht van Zaterdag op Zondag/ (vijf in Neder land) zetten onze troepen de actie in. Behalve de beweging van luchtlandingstroe pen en de infanterie aan de demarcatielijnen, voerden mariniers een landing uit op de Noordkust van Oost-Java, als een afleidingsmanoeuvre voor een opmars uit de richting Semarang naar Djokja. In het Zuid-Westelijk deel van Mldden-Java passeerden onze troepen Keboe- nien, op Oost-Java bezetten zij Kepandjeng, 24 km ten Zuiden van Malang. De opmars op Sumatra was, in het Noorden, gericht op het Tobameer. De stad Rantau Prapat, 160 km van Medan, gelegen aan de oever van het meer werd bez.it. nannen, wier verantwoordelijkheid in deze dagen zwaarder is dan ooit. minister mr D. U. Stikker (buitenL zaken), min.-pres. dr W. Drees en minister mr E. AL J. A. Sassen (Overzee Gebiedsdelen). De actie begon in een heldere tropen nacht. In Batavia hoorde men het ge bons van veldgeschut; vliegtuigen dreun den in de lucht en de radiostations meld den, ieder op zijn wijs, het nieuws aan de bevolking. Raddo Djokja begon met mee te delen, dat de Nederlanders Djokja bombardeer den, maar de stem van de omroeper werd spoedig tot zwijgen gebracht, toen onze soldaten het omroepgebouw betra den en een einde maakten aan laster en verdachtmaking. Onze soldaten op Java werkten onder persoonlijk toezicht van generaal Spoor. Terwijl de parachutisten neerdaalden in de omgeving van Djokja, cirkelden het toestel van d>e generaal boven hun ope ratiegebied. Van het begin tot het eind 'heeft generaal Spoor de operatie van zijn soldaten tegen Djokja meegemaakt. Hij was op het vliegveld Andir waar zij om half vijf aan boord van de vliegtuigen gingen, hij vloog met hen over Java en hij bleef boven de stad en omgeving cir kelen, toen zij hun actie uitvoerden. Eerst toen om half één in de middag de radio man bij een der patrouilles uit het cen trum van de stad het sein „All clear" doorgaf, zette het vliegtuig van generaal Spoor koers naar een ander operatie- terrein: Semarang waar de landingstroe pen voor Magoewo werden ingescheept. Vandaar vertrok de generaal naar Ba tavia. Daar bereikten hem de beriohten uit de andere gebieden van de republiek: uit midden Sumatra waar de opmars vorderde en uit Oost Sumatra, waar de Vakbeweging deed ernstig beroep op werkers van Nederland De taak van de vakbeweging ligt op maatschappelijk en niet op staatkundig terrein. Het zou derhalve onjuist zijn, als de vakbeweging een standpunt be paalde inzake de Indonesische kwestie, aldus deelde het dagelijks bestuur van het C.N.V. aan het A.N.P. mee. Het sta kingswapen mag alleen voor sociaal-eco nomische doeleinden gebezigd worden en nooit als politiek instrument. Wie het stakingswapen toch met een politiek doel hanteert, stelt zich tegenover het gezag der overheid en ondermijnt het volks bestaan. Op grond hiervan sprak het C.N.V.- bestuur het vertrouwen uit, dat iedere Nederlander zijn arbeid op een normale wijze zal verrichten. Mochten desoiWanks pogingen worden gedaan om een gere gelde gang van het werk te belemmeren, dan zal iedere bona-fide arbeider zich tegen zulke pogingen met kracht dienen te verzetten. Een soortgelijke verklaring legde de voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer A. C. de Bruyn gis termiddag af op de te Arnhem gehou den oenfrale raadsvergadering van de Utrechtse Diocesane Bond. Voor het ge val communisten hier of daar zouden trachten de arbeiders in een politiek tegen de Regering gericht avontuur te werpen, zal de K.A.B. zich daartegen met alle haar ten dienste staande middelen ver zetten. Zij rekent daarbij terwolle op de beginselvastheid, de trouw en de daad kracht van haar leden. Nederland opgewekt de werkzaamheden gewoon voort te zetten en geen onbera den stappen te doen, in afwachting van een nadeer verklaring, voor het opstel len waarvan vanmorgen een bestuurs vergadering werd gehouden. Een ander geluid heeft het Onafhanke- lijk Verbond van Bedrijfsorganisaties er de Rotterdamse Havenarbeiders (dit i: de van de E.V.C. afgescheiden groep Rottedam) laten horen Het motie aan, waarin de Regering wordt gewaarschuwd, zich niet verder op de weg van gewelddadig optreden tegen de Indonesische republiek te begeven en waarin een „klemmend beroep" op de Nederlandse arbeiders gedaan wordt om te komen tot een „gemeenschappelijk op treden, teneinde onheilen af te wenden" De E.V.C. wil onze soldaten in de rug treffen. De Eenheidsvakcentrale (E.V.C.) heeft met „verontwaardiging en afschuw" de gebeurtenissen kennis genomen, roept de arbeiders op ter verdediging van hun levenspeil om met alle ten dien ste staande middelen loonsverhoging af te dwingen en daartoe in bedrijven werkplaatsen in vergadering bijeen te komen. „Zij heeft aan het Wereldverbond Vakverenigingen verzocht, alle vredelie vende krachten in de wereld te mobili seren tegen de Nederlandse „aggressie' en alle maatregelen te treffen, die eet spoedige beëindiging van de koloniale Ook het N.V.V. heeft de werkers van oorlog kunnen bewerkstelligen." Opmars naar Djokja werd een dag uitgesteld Radio San Francisco verklapte het plan (Van onze correspondent te Batavia) Wim Tausent seinde ons hedenmorgen, dat de opmars onzer troepen oorspron kelijk was gesteld op de nacht van Vrij dag op Zaterdag, doch op het laatste ogenblik heeft de Nederlandse Regering het plan gewijzigd. De opmars zou vooi Djokja een verrassing zijn geworden, in dien niet radio San Francisco Vrijdag avond 11 uur had omgeroepen, dat de strijd Zaterdagochtend zou beginnen. Desniettemin was Djokja er niet op voor bereid dat er parachutisten zouden wor den gebruikt, zodat het vliegveld Magoe- zonder slag of stoot in onze handen De berichten werden door de goed ge zinde Indonesiërs met opluchting ont vangen. Batavia was rustig, er waren weinig militairen op straat en er werden geen huiszoekingen verricht. De republi keinse persfotografen kregen zelfs volop gelegenheid foto's te maken van dr Beel bij de radiostudio. Dr Beel was bij zijn eerste persconferentie te Batavia ietwat zenuwachtig en zeer ernstig, doch gaf scherp geformuleerde antwoorden op tien tallen vragen, in 't Nederlands, in tegen stelling tot dr Van Mook, die uitsluitend het Engels placht te antwoorden. Buitenlandse correspondenten mogen voorlopig nog niet naar het strijdtoneel Spoor tot Ind. bevolking: geen verschroeide aarde Generaal Spoor heeft een waarschu wing uitgevaardigd, dat de verschroeide aarde-politïek streng gestraft zal worden. MINISTER STIKKER RICHTTE ZICH' TOT AMERIKA. Minister Stikker zou vanmiddag om uur via de P.C.J. een rede tot Amerika >ver de zuivering in Indië houden. De laatste goede dienst van Cochran Het Amerikaanse lid van de Commis sie van Drie, de heer Cochran, heeft een nieuwe brief aan de Veiligheidsraad ge zonden, optredend als zaakwaarnemer van de Commissie. Heden is te Batavia een stuk gepubli ceerd, dat vermoedelijk hetzelfde is als de bovengenoemde brief van Cochran. Het was getekend door de heer Cochran en de Australiër Cutts, en verklaart, dat de Nederlanders Cochran om half twaalf Zaterdagavond een brief ter hand stel den ter doorzending aan de Commissie van Drie te Kalioerang. Om twaalf uur verbraken de Nederlanders de telegra fische verbindingen met Djokja, terwijl overbrenging van de brief per vliegtuig niet werd toegestaan. De Nederlanders weken dus af van de in art. 10 van de Renville-overeenkomst voorgeschreven regelen voor de opzegging van het be- Cochran en Cutts verklaren, dat de Nederlanders dus handelen in strijd met de Renville-overeenkomst en doen een dringend beroep op de Veiligheidsraad. Onze groentenexport op Engeland in gevaar? De vice-voorzitter van de Engelse nat. boerenbond, E. H. Gardener, wil vorens A.P. in Engeland een conferentie bijeen roepen van vertegenwoordigers van Europese groentenkwekende landen, o.m. Nederland en België, opdat Engeland deze landen kan mededelen, „dat het niet langer een stortplaats van over schotten wil zijn." Uit recente rappor ten bleek Gardner n.l., dat de Europese kwekers over afzetmoeilijkheden klagen, terwijl Groot Brittannië zich, zoals hjj zeide „in het bijzonder bezorgd maakt over de voorschotten van bepaalde groen ten." Hij verwachtte, dat Engeland bin nen enkele jaren met dezelfde ernstige vraagstukken zit^ls de Europese landen. Veiligheidsraad vanochtend biieen op verzoek van Amerika ZITTING VERDAAGD TOT WOENSDAG WEGENS AFWEZIGHEID VAN RUSLAND troepen het hongergebied Asahan bin nenrukten en tot Rantauprapat en de on derneming Wingfoot, 100 km bezuiden Tand'jongbalei vorderden. Daar waren ook de berichten over de consequenties van de strijd: aan Neder landse zijde in de eerste 36 uur: zes doden en acht gewonden. Het lot van Soekarno c.s. werd ook gedeeld door de republikeinse opperbe velhebber Soedirman, die kort te voren nog een dagorder aan de republikeinse troepen had gegeven. Op Sumatra zijn de republikeinse gewesten onder onmid dellijk gezag van, bij besluit van het commissariaat der Republiek aldaar, in gestelde verdedigimgsraden gesteld. Ook de air commodore Soeriadarma werd gearresteerd. Een onverwachte verrassing op vliegveld-Djokja. Nadat onze'troepen bij verrassing het vliegveld van Djokja bezet hadden, landde aldaar een Catalina-transport- vliegtuig met 7 passagiers en een Ame rikaans vlieger, die geïnterneerd wer den. (Gelijk wij reeds meldden, is pas een luchtlijn van de Pacific Overseas Airlines tussen Bangkok en Djokja ge opend. De betrokken maatschappij wordt met Russisch kapitaal gedreven en vliegt met een Catalina. Red.) Bezwaren tegen Britse invoer van groenten De vice-voorzitter van de Britse Na tionale Landbouwersbond heeft ver klaard, dat Engeland niet langer de pro ductie-overschotten aan groeten en fruit der continentale landen van Europa kan opnemen. Er zal binnenkort- een confe rentie van Britse, Nederlandse, Bel gische en Franse producenten worden bijeengeroepen, waarop Engelands positie zal worden uiteengezet. Dagorders van gen. Spoor en vice-adm. Pinke In een dagorder aan de troep verklaart generaal Spoor: Ik wek U op, doortastend te werk te gaan, doch daarbij bovenal de menselijke eigenschappen, die U sieren, te ont plooien. Beseft, dat gij geen krijgsvolk zijt, doch brengers van recht en veilig heid. Verlicht de noden der bevolking, vermeerdert ze niet. Onthoudt U dus van elke daad, die niet de toets van sterke critiek kan doorstaan. Ontziet an dermans eigendom. Ik stel mijn volle vertrouwen in Uw houding. Moge God U leiden en behoeden. In een dagorder aan de Koninklijke Marine verklaart vice-admiraal Pinke: Wederom roep ik U op, thans Uw plicht te doen jegens Koningin en Vaderland tegen een niets ontziende vijandGij kunt geroepen worden het hoogste offer te brengen. Wij komen om de volkeren, die onder republikeins gezag leven, te bevrijden. Zij zijn onze vijanden niet. Onze vijanden zijn de gewapende strijd krachten. Tracht dus het leed der beuol- king zo veel mogelijk te verzachten. Toont U waardig aan de hoge traditie van ons Vorstenhuis en ons Volk. Leve de Koningin. Op verzoek van dc Amerikaanse afge vaardigde, dr Jessup. is de Veiligheids raad hedenmorgen om half elf in bij zondere zitting bijeengekomen om de Indonesische kwestie te onderzoeken. Gelijk men weet, was de Veiligheidsraad Vrijdag j.l. op Kerstreces gegaan, doch nu zullen de afgevaardigden nog even in Parijs moeten blijven. Het verzoek van dr Jessup geschiedde op instructie van de Amerikaanse Regering. Deze had n.l. Zondag een schrijven ontvangen vanwege de Nederlandse Re gering en de Indonesische republiek, waarin werd gemeld, dat de militaire actie 18 December in Indonesië werd hervat. Op grond daarvan gaf de Ame rikaanse Regering opdracht, een buiten gewone bijeenkomst van de Veiligheids raad te verzoeken teneinde de Indonesi sche kwestie in ogenschouw te nemen in het licht van de jongste gebeurtenissen en de laatste paragraaf van het verslag der Commissie van Goede Diensten. De Australische afgevaardigde heeft zich bij het verzoek van dr Jessup aangesloten. Deze gang van zaken was tot op zekere hoogte een verrassing. Zondagmorgen nog verklaarden volgens Reuter gezag hebbende kringen in Washington, dal een onmiddellijke actie bij de Verenigde Naties niet waarschijnlijk zou zijn. De pl.v. minister van Buitenlandse Zaken. Robert Lovett confereerde gistermorgen met zijn adviseurs en de algemene indruk was toen. dat de Verenigde Staten de ontwikkelingen zouden afwachten, voor dat zij een beslissing zouden nemen in zake de in de toekomst te volgen poli tiek. Op een gisteren te Parijs gehouden persconferentie heeft dc Nederlandse vertegenwoordiger bü de Veiligheidsraad, dr J. H. van Royen, een uiteenzetting gegeven van het door het Nederlandse kabinet eenstemmig genomen besluit tot de actie in Indonesië. Op een vraag over de buitengewone zitting van de Veilig heidsraad antwoordde dr Van Royen. dat de Nederlandse Regering de Veiligheids raad niet bevoegd beschouwt om deze interne aangelegenheid te behandelen. (Gelijk bekend heeft de Nederlandse Re gering tot nu toe steeds dit standpunt ingenomen, al heeft zjj destijds, uit andere overwegingen, de haar door de Veiligheidsraad opgedrongen Commissie van Goede Diensten aanvaard. Red.) De secretaris van de C. voor G. D., de heer Narayanan deelde gisteren Aneta mee, dat de Commissie van plan was, een telegram aan de Veiligheids raad te zenden, waarin „dringende aan dacht vcror de situatie" wordt gevraagd. Van de vergadering van de Veilig heidsraad is vanmorgen niet veel terecht gekomen. Er was een telegram „Bloembollencultuur" wil blijven saneren Voorstellen tot algehele en gedeel telijke afschaffing der sanerings maatregelen verworpen In de algemene vergadering „Bloembollencultuur", hedenmorgen te Haarlem gehouden is eerst de mo- tie-Lisse i.z. gedeeltelijke handhaving van de saneringsmaatregelen, de be heersing van het areaal en de handha- vin" van lage minimum-prijzen vre- wr 1 met 184 stemmen tegen en 151 Daarna werd het voorstel van he' H.B. om alle saneringsmaatregelen af te schaffen verworpen met 200 stem men tegen en 144 voor. Eveneens is het voorstel-Grote- broek en Rijnsburg verworpen met tegen 146 voor. Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof. waarin deze verklaarde, een termijn van drie dagen nodig is het beleggen van een bijeenkomst de raad en dat er voor 26 December geen Sovjet-Russische afgevaardigde aan wezig zou kunnen zijn. Hij daoht er dus blijkbaar anders over dan de Amerikaan gedelegeerde dr Jessup, die, pas ge en van een longontsteking, tegen het advies van zijn arts in. uit Nice naar Parijs is gevlogen. Ook de vertegenwoordigers van Co lumbia en de Oekraine waren niet aan- ■ezi'g, waarna de Syrische afgevaardigde Faris El Choury verklaarde, dat het ver eiste quorum niet aanwezig was, omdat alle elf zetels bezet moeten zijn. Nadat dr Jessup verklaard had, dat de Ameri kaanse Regering het vragen van een bij eenkomst had geëntameerd, omdat zij ernstig bezorgd was over de gebeurte nissen in Indonesië, werd de bijeenkomst door de voorzitter, de Belgische afge vaardigde Van Langenhoven, verdaagd tot Woensdag. Op voorstel van dr Jessup zal deze volgende vergadering 's morgens worden gehouden. Buitenlandse reacties op de dingen in Indië Het Voor-Indisch Nationaal Congres heeft te Raipur (Rajputana) een resolutie aangenomen voor de vrijheid van Indo nesië. Premier Nehroe verklaarde, de republiek geen effectieve steun te kun nen verlenen en waarschuwde de Neder landers, dat zij niet in staat zullen zijn hun plan te voltooien. De „New York Times" schreef in koppen: „Nederlanders slaan los op de republiek en bombarderen haar hoofd stad". De meeste bladen hadden dezelfde bombarie-koppen. Slechts enkele bleven objectief. De anti-Nederlandse „Manchester Guardiian" (liib.) en de communistische „Daily Worker" te Londen becritiseerden Nederlands optreden. De „Daily Herald" (Arbeiderspartij) hoopt, dat de Veilig heidsraad snel zal handelen. Lt-generaal Martin, medewerker van de cons< tieve „Daily Telegraph", hoopt in het be lang van de Westelijke Unie, dat er snel een stabiele regering in Indië komt. Hij becritiseert de Veiligheidsraad, die Ne derlands optreden indertijd verijdeld had. De Franse linkse pers is anti-Neder lands, de rechtse mild-goedkeurend. Fenner Brodkway, voorzitter van de communistische mantelorganisatie con gres van volken tegen imperialisme, heeft bij de Veiligheidsraad aangedron gen op vrijlating van Soekarno. De bond van Voor-Indiërs in Amerika verzocht Truman, in te grijpen. De republikeinse vertegenwoordiger te New York, Soemi- tro, tevens hoge functionaris van de Fox compagnie, zal heden door de Ameri kaanse waarnemend minister v. buiten landse zaken, Lovett, ontvangen worden. Republikeinse stem te Parijs. Soedjanmoko. een vertegenwoordiger der republiek te Parijs, heeft volgens A.F.P. verklaard, dat de stryd met de bezetting der grote centra niet zal op houden. Op Sumatra was de militaire situatie voor de republiek uitstekend. Hij schatte de republikeinse strijdkrachten op 150.000 tot 200.000 man. Lichte vorst Tot morgenavond verwacht de Bilt: Meest zwaarbewolkt, maar droog weer. Tijdelijk iets afnemende wind. hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Noord. Zowel vannacht als morgen overdag bijna overal lichte vorst Eendracht geboden Niet veel woorden zouden er voor nodig zijn, om te doen uitkomen, dat de gebeurtenissen van de laatste dagen de oppositie in het gelijk en de Regering in het ongelijk hebben gesteld. Er zouden niet veel woorden voor nodig om te doen uitkomen, dat de Rege- ringspolitiek op een échec is uitgelopen dat de Regering tot stappen moest komen, die tegengesteld zijn aan haar opvattingen en ideeën Toch doen wij dat vandaag zeer na drukkelijk niet, want het besluit, dat rie Regering thans, onder uiterst moeilijke omstandigheden en met vrijwel heel ae wereld tegen zich. genomen heeft, was juist besluit en het verdient daarom grotere steun van heel de natie, naar mate de grootmachten der wereld ons tegen zijn. Het verheugt ons. dat na jaren van erdeeldheid over de Indonesische poli tiek thans verreweg het grootste deel ons volk zich in eenheid en vast beradenheid om zijn Regering kan Onze jongens Er zullen in het algemeen niet vele dagen zijn, waarin onze gedachten enkele ogenblikken zijn bij onze mannen en jongens in Indië. Maar van daag, zoals gisteren, zijn onze gedachten voortdurend bij hen. Geen kerkdienst wellicht, of hun lichamelijk en vooral hun geestelijk welzijn is in het gebed gelegd in Gods trouwe Vaderhanden In hoevele brieven naar Indië zal daaraan juist in deze dagen niet uiting zijn ge- Wij weten, dat het moeilijke dagen 3or onze jongens zijn. dagen, waarin het uiterste van hen zal worden gevergd- Maar. weest er van overtuigd, dat het dagen zijn. waarin de mooie momenten niet ontbreken. Want zij trekken voort n de wetenschap, dat zij vrijheid bren gen aan een bevolking, die jaren lang :al van wezenlijke levensbehoeften heeft moeten ontberen. Aan het zinloze wach ten, dat op zichzelf nog jaren lang had kunnen duren, zoals het in werkelijkheid ook al jaren heeft geduurd, is nu een einde gekomen. Velen hebben in die periode hun leven moeten geven. Anderen hadden met teleurstellingen te kampen Maar nu schijnt hun arbeid in Indië zijn voltooiing te naderen. Daarom, zo zeide generaal Kruis in zijn treffende boodschap tot de familieleden en vrien den. is de verwachting gerechtvaardigd, dat de thuiskomst van onze mannen, jongens en verloofden thans dicht voor de deur staat. Vice-adm. A. S. PINKE. Luit-pen. S. H. SPOOR. DREES LEGDE VANMID DAG VERKLARING AF In de Ticeede Kanier De Regeringsverklaring over Indo nesië in de Tweede Kamer is reed* hedenmiddag om 4 uur door dr Drees, de minister-president afgelegd. De Ka merleden zijn voor deze openbare ver gadering gisteren telegrafisch opgeroe pen. Wij vernemen, dat de voorzitter niet van plan was, voor te stellen, de de batten nog vanavond te houden. Het was natuurlijk mogelijk, dat sommige leden dit gaarne zouden zien, maar het meest waarschijnlijk (op het ogenblik van het sluiten van de krant was de verklaring nog niet afgelegd) werd het geacht dat men er de voorkeur aan zou geven, d« verklaring eerst in fractie-verband rus tig te bestuderen en pas morgen (Dins dag-) middag met de debatten te begin nen. Door deze gang van zaken wordt de verdere behandeling van de begro tingen van Sociale Zaken en van Onder wijs verschoven tot na de Indië-debatten. ZON EN MAAN. DINSDAG 21 DECEMBER. Zon op 8.46. onder 16.30; maan op 22.49, onder 12 28. 23 Dec. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1