Jlicawc jTriósrlie (i'oumnl „Bepaalde maatregelen" tegen Djokja zeer binnenkort te verwachten Wist U ADVENT ZATERDAG 18 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel. dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; 1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-IS ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastfcfi Is ghfbltoen tnyn bert ia tcgljenspott" Negen en twintigste jaargang No 7692 „De Opbouw" Boeken T ijdschriften BREESTRAAT 151 Waar republiek tot vanochtend taal noch teken heeft gegeven (Van onze Parlementsredacteur) Gewichtige besluiten zijn hedenmorgen vroeg in Den Haag gevallen. Terwijl de meeste Nederlanders nog in hun bed lagen, was de Ministerraad reeds bijeen en heeft besloten, het besluit Bewindvoering Indonesië in Overgangstijd hedenmorgen nog in het Staatsblad te plaatsen. De Ministerraad was n.1. bijeengeroepen omdat op dat tijdstip redelijkerwijze verwacht had kunnen worden, dat het antwoord van de republikeinse regering op de laatste brief van Den Haag, die haar enige dagen geleden via Cochran is gezonden binnen zou zijn. Ten stelligste ontkende een woordvoerder van de Regering hedenmorgen, dat óf te Batavia of in Den Haag een nieuwe brief van Hatta zou zijn binnengekomen. (Het Franse persbureau AFP had nl. een bericht de wereld ingezonden, dat er wel zo'n brief was, waarin Hatta te kennen had gegeven, dat zijn vorige brief niet een persoonlijk standpunt weergaf, doch de zienswijze van het gehele republikeinse kabinet). De woordvoerder van de Regering meende integendeel te kunnen consta teren. dat er geen sprake van was. dal de republikeinse regering werkelijk de Nederlandse souvereiniteit in de over gangsperiode zou aanvaarden. Hij wees in dit verband op de doorgaande infil- tratiepolitiek en op het nog onlangs door de republikeinse minister van voorlich ting, Mohammed Natsir, vertolkte stand punt, dat 11 December, de datum, waarop de besprekingen tussen de heren Sassen, Stikker en Neher enerzijds en Hatta anderzijds, waren afgebroken, de „dead line" vormde (het laatste ogenblik, waarop nog overeenstemming mogelijk zou zijn) en dat er sindsdien een nii phase is ingetreden, een phase, w arbitrage door de Veiligheidsraad de enige mogelijkheid voor een oplossing Het laat zich aanzien, dat van n aan de gebeurtenissen zich snel zullen voltrekken Het is goed, er hier eer te wjjzen, dat het slagen van de federale Interimregering onlosmakelijk verbonden is aan het nemen van bepaalde maat regelen tegen de, nog steeds halsstarrige, republiek. De geschiedenis van de laatste tijd heeft namelijk duidelijk aan het licht gebracht, dat verschillende deelstaten uitermate huiverig zijn, daadwerkelijk aan deze interimregering deel te ne wanneer de positie van de republiek niet voor 100 pet duidelijk is. Zeer begrijpelijk, want anders weten zij immers ook voor zichzelf niet, waar zij aan toe zijn. Hier rust dus wel een grote verantwoordelijkheid op de Neder landse Regering. Wij hebben op het ogen blik redenen om aan te nemen, dat zij zich deze verantwoordelijkheid ten volle bewust is en dat er op dit punt eenstem migheid bestaat. Deze zelfde eenstemmig heid behoort er in dit doodlijkst tijds gewricht ook te zijn onder het Neder landse volk. Wij vleien ons met de hoop, dat deze eenstemmigheid er de laatste tijd in meerdere mate is gekomen dan vroeger. Dat op het ogenblik, dat wij dit schrij ven. omtrent verdere maatregelen nog niets met zekerheid bekend is, spreekt vanzelf. Nader overleg zal nog moeten worden gevoerd, met name in verband met eventueel te verwachten interna tionale repercussies. Overigens menen wij, dat de interna tionale positie van Nederland wel eens slechter is geweest dan tegenwoordig. Er zijn allerlei geruchten geweest omtrent een Amerikaans dreigement, de Mar shallhulp in te trekken. Wij geloven, dat dit zo'n vaart niet zal lopen. Intrekking of zelfs bevriezing van de Marshallhulp lou tot gevolg hebben, dat er eer Negen jaar geëist tegen collaborateur Kröller Voor het B.G. te Rotterdam is negen Jaar geëist tegen de 57-j. W. N. A. Kröller die cargadoorswerkzaamheden verrichtte ten behoeve van de vijand. Hij was o.m. directeur van de Ned. Oost-Reederij en commissaris van de Ned. Oost-Binnen- vaartreederij, onderdelen van de Ned. Oost-Compagnie. Verder zou hij van Jo den geroofde meubelen hebben vervoerd, waarvan hij zich echter niets weet te herinneren. Op het verwijt van de ver dediger. dat de advocaat-fiscaal Kröller Vervolgde en vele anderen niet, antwoord de deze, dat men zich moet bepalen tot de ernstige gevallen. Vandaag stellen wij V voor: PIET JANSEN, Prinsenstraat 79, Leiden. De marinier Piet Jansen viert vandaag, 18 December, zijn 20ste verjaardag. Har telijk gefeliciteerd. Piet! De jarige is 27 Augustus met de „Grote Beer" naar Soe- tabaja vertrokken. Een mooie reis heeft Piet achter de rug. Last van zeeziekte heeft hij gelukkig niet gehad. Korte tijd geleden is hij naar Batavia overgeplaatst. Hij heeft een groot verlangen om zijn broer Antoon in padang te ontmoeten. Piet vindt Indië een mooi land. Tóch gaat er niets boven Holland, schrijft hij ons. Dat waterland met de kikkers doet het in het hart van de ras-echte Neder lander toch beter dan de schoonheid van het Indische landschap. in de Westelijke verdedigingslinie van Europa zou ontstaan. Ook is het duidelijk, dat, na het mis lukken van de Amerikaanse politiek in China, Indonesië de enige overgebleven mogelijkheid biedt om in Zuid-oost Azië een verdedigingslinie tegen het commu nisme op te bouwen. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat Amerika het be lang van een en ander niet zou inzien. Allies zal echter afhangen van een vast beraden houding van Nederland in het Indonesische vraagstuk. Het is zelfs zo, dat Nederland bereid zou moeten zijn, internationale onaangenaamheden te fis- keren (hebben wij het wel. dan ziet ook de huidige Regering het zo), omdat er nu eindelijk eens een oplossing van het vraagstuk dient te komen. Daar komt bij, dat de Regering door het Nederland se parlement is gebonden aan de datum van 1 Januari 1949. een datum, die voor geheel Indonesië beschouwd kan worden als een magische. Voor die tyd moet er duidelijkheid zijn. Vandaag de grote dag: Interimregering wordt ingesteld Van officiële zijde wordt medege deeld, dat het Koninklijk Besluit „Be wind Indonesië in Overgangstijd' thans wordt afgekondigd. Dit; besluit beoogt, een bewind ii te stellen over geheel Insulinde, het welk zo dicht mogelijk de eindtoestand zal benaderen, waarin Insulinde als een volkomen vrije en souvereine federale staat met Nederland in een Nederlands-Indonesische Unie zal ver bonden zijn. Het gehele inwendige be stuur wordt gelegd in handen van een Federale Regering van Indonesiërs (Een driemanschap met mogelijkheid van uitbreiding. Red.), een Federale Raad (Zoiets dat zweemt naar Eerste Kamer. Red.), een Federaal vertegenwoordigend lichaam ('n soort Tweede Kamer Red.) en een raad van secrearissen van staat, langs de mocratische weg gekozen. Daaraan zal de uitoefening van alle bevoegdheden met betrekking tot Indonesië, toe komen de aan de Kroon, de Neder landse wetgever en de Landvoogd, worden overgedragen, zodat bestuur en wetgeving geheel in handen komen van Indonesische organen In verband met de handhaving van de Nederlandse souvereiniteit in over gangstijd zal de uitoefening van een beperkt aantal bevoegdheden, door de Indonesische regeringsorganen ge schieden in samenwerking met de Hoge V ertegenwoordigef van de Deze laatste heeft het oppergezag over alle in Indonesië aanwezige strijdkrachten en kan deze zo nodig onder een opperbevelhebber stellen. In verband met de te houden ver kiezingen zal de Federale Regering niet voor Nieuwjaar tot stand kunnen komen, maar hiermede wordt alle mogelijke spoed betracht. Ter versterking van de veenbodem onder de spoorlijn Den HaagUtrecht bij Oudewater, zijn er de laatste 10 jaren 900.000 m3 zand gestort. Thans plaatst men ook betonstukken, aleer de zgn. baanverzwaring wordt uitgevoerd ten behoeve van een max. snelheid van 120 km/u. Het omvangrijke werk, waarmee nog 2 a 3 jaar gemoeid zal zijn. Hoestende mensen, treuren de bloemen, doffe ruiten... Fluor in de lucht in Amsterdam-Noord. In Tuindorp-Oostzaan (Amsterdam- Noord) ..treurden deze zomer de bloemen in de tuinen. In de volkstuintjes mislukte alles. En in de huizen van deze vredige woonwijk heerst een slechte atmosfeer. Letterlijk, want het ruikt er vreemd, en figuurlijk, want men heeft er de neiging om te hoesten, zo meldt de „Msb.". Een bepaald blad meende de oorzaak het beste uit te drukken in de sensationele kop „Tuindorp Oostzaan bedreigd door giftige dampen". Zo erg is het echter ge lukkig niet. De dampen blijken afkomstig te zijn van de A'damse Superfosfaatfa- briek over het IJ. Op verzoek van de Regering vergrootte de fabriek de pro ductie aanmerkelijk, doch het apparaat was daar nog niet geheel bij aangepast. De gassen, die uit de schoorsteen komen, bevatten nu nog fluor, dat niet giftig is. maar wel erg onaangenaam. Merkwaar dig genoeg worden de ruiten in de wijk er door „geëtst". De zuiveringsinstallatie wordt echter thans verbeterd en spoedig zal het leed geleden zijn. Nieuivjaarsboodschap van de Koningin Een der grote uitgeverijen te A'dam zal omstreeks Kerstmis een Nieuwjaars boodschap van H.M. de Koningin in Haar eigen handschrift doen verschijnen. FRANSE BEGROTINGSONTWERP WEER EEN STAP VERDER De financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft het begro- tingsontwerp van premier Henri Queuille voor 1949 met belangrijke wijzigingen aangenomen met 22 tegen 16 stemmen, by drie onthoudingen. Gaullisten en com munisten waren tegen. Vervroegde uitbetaling van loon De Stichting van de Arbeid dringt er aan, zo mogelijk reeds a.s. Donderdag lonen uit te betalen, zodat men Vrydag x>r Kerst nog inkopen 'kan doen. DE KERSTGRATIFICATIES. Het College van Rijksbemiddelaars her innert er aan, dat behalve de voor de oorlog al gebruikelijke gratificaties, dit jaar gratificaties mogen worden uitge keerd, waarvan het totaal niet meer dan 2 pet van het jaarloon mag bedragen, tenzjj (als uitzondering) daarvoor toe- wordt verleend. LUCHTBRUG OPNIEUW IN DE MIST Opnieuw ondervindt de luchtbrug naar Berlijn grote hinder van een zware rnist. Vanmorgen is geen vliegtuig opgestegen. Eden naar de Dominions Anthony Eden. de pl.v. leider der Britse Conservatieven, zal begin 1949 een be zoek aan Canada, Australië en Nieuw- Zeeland brengen. „Duitse Gaullisten" Te Brunswijk is een nieuwe politieke partij opgericht, de „Duitse Unie" naamd,die een beweging wil zijn, als die van generaal De Gaulle in Frank- WEER EEN DOK TE WILHELMS HAVEN OPGEBLAZEN Gisteren is te Wilhelmshaven weer droogdok opgeblazen, waarin schepen een tonnage van 10.000 in dok konden gaan. De Russen „zuiveren" weer eens Volgens de „Telegraf" (Britse licentie) zijn vyf vooraanstaande functionarissen van de economische commissie in de So- wjet-zone van Duitsland gisteren gear resteerd. Allen waren voormalige leden van de Soc.-dem. party vóór de fusie met de communisten in 1946. Het da gelijks bestuur van de Liberaal-demo cratische partij te Leipzig is ontbonden, „omdat het niet langer te vertrouwen is" Drie leden van het bestuur vluchtten met hun gezinnen naar de Westelijke zones om aan de arrestatie te ontkomen. SOEKARNO GEREED TOT DE VLUCHT Hatta plotseling ziek geworden Het i te dat Nieuwjaar belangrijke gebeurtenis sen op komst zy'n. Hatta is plotseling ziek geworden en Soekarno staat gereed om met 6 ministers en een ge volg van 13 personen naar Voor- Indië te vluchten- De Siliwangi- divisie heeft haar uitgangsstellingen aan de demarcatielijn voor de aanval op ons gebied ingenomen. (Gelijk wy reeds vroeger gemeld hebben, is Nieuwjaarsdag de datum, waarop een staatsgreep in de republiek en een felle guerilla-actie in Indië te verwachten is. Thee per 1 Jan. van de bon (thans officieel) Koffie blijft voorlopig nog gedistribueerd Eerst thans wordt officieel medegedeeld dat de theedistributie-op-bon m.i.v. 1 Jan. a.s. wordt opgeheven. De koffie- distributie blijft gehandhaafd. De herle ving van vrije theeveiling in A'dam heeft de opheffing der rantsoenering ingeleid. Tivee honden vochten om een been Sinds de bevrijding worden arbeiders uit Twente met een vrachtauto naar Borne vervoerd door de vrachtrijder Ligtenbuerg uit Rijssen. Dit vervoer were echter dezer dagen door de Rijksverkeers inspectie stopgezet, omdat Ligtenber;. geen autobusconcessie had. De „Over ijsselse autobusdiensten" kregen het ver voer toegewezen. Toen de arbeiders naar huis zouden gaan, stonden er echter 2 bussen te wachten: Ligtenberg had er een gehuurd. Dat mocht echter niet van de politie Maar de arbeiders weigerden, in de andere bus te stappen. Ze namen de „Er war nur eine Jüdin" „Aber ein Mensch" Het B. G, te Arnhem veroordeelde gis teren de melkrijder Th. Pater ilit Voort- huizen tot 1 jaar voorw. Hij was getuige van de moord, die twee boeren uit Voorthuizen, G. Mulder en J. v. d. Veen, in April 1943 pleegden op de Joodse voruw Groenherg, die by Mulder was ondergedoken, doch niet meer onder houden kon worden. Mulder en V. d. Duitse rechtbank gefusilleerd en Pater kreeg 5 jaar tuchthuisstraf. Nu diende de zaak voor de Ned. rechter. Pater werd gestraft, omdat hy aanvankelijk beken de, doch thans ontkende, wat kwade» trouw doet vermoeden. De verdediger vroeg zich af, waarom de zaak nu nog voor de Ned. rechter kwam. Het was eert der Weinige zaken, die het Duitse Obergericht correct behandelde. Een NSB-advoca:it voerde toen aan: „Es war nur eine Jüdin", maar de president ant woordde: „Aber ein Mensch!" VERNIEUWING NATIONALITEITS- BEWIJZEN VOOR AUTO'S Zoals bekend verliezen de nationali- teitsbewijzen voor auto's en motorrijtui gen, afgegeven vóór 15 Dec. 1947, hun gel digheid op 1 Jan. a.s. Voor vernieuwing van deze bewijfen dient men zich te wen den tot de inspecteur der invoerrechten en accijnzen, waaronder men ressorteert. Die stoute K.V.P.-fractie Men zal zich herinneren, dat dezer da gen in de Tweede Kamer een motie is aangenomen inzake de gehuwde onder wijzeres. Deze had, in verhouding van rechts tegen links, verworpen behoren te worden, doch het tegendeel geschiedde, met name doordat er van de 33 K.V.P.- leden slechts 16 aanwezig waren. Thans heeft het bestuur der afd. Bergen op Zoom van de K.V.P. een protestschrijven tot het partijbestuur gericht over dit grote absenteïsme. WEL EEN KOEKJE VERDIEND. Ergens bij Helmond vond een amper zesjarig meisje een portefeuille met bon kaarten en f1100 aan bankpapier. Het kind bracht het naar moeder en met nog ander meisje gingen ze naar het adres, dat uit de inhoud bleek. Ja, vond de dankbare eigenaar, die kinderen heb ben wel een beloning verdiend. Het vindstertje kreeg twee koekjes en het andere meisje één. Tussen Oostenrijk en de Brits-Ame rikaanse zone van Duitsland is een han delsverdrag gesloten. Een beeld dat we sinds onze jeugd in de donkere dagen vóór Kerstmis hebben aanschouwd: de Kerstpotten van het Leger des Heils, zoals we hen ook dit jaar in Leiden weer zagen verschijnen. Onthoudingen verhinderden Israëls lidmaat schap voor de Verenigde Naties En in Palestina is „niets gaande, afgezien van de regen" Hoewel de Ver. Staten, Rusland, Oekraine. Argentinië en Columbia gisteren in de Veiligheidsraad de aanvrage van Israël voor het lidmaatschap der Ver. Naties steunden, konden deze landen niet bewerkstelligen, dat de Joodse staat als lid van de volkerengemeenschap werd toegelaten. Slechts één land stemde tegen, nJ. Syrië, doch er waren niet minder dan vijf onthoudingen en wel die van België, Canada. China, Frankrijk en Groot-Brittannië. Zoals beked is, moeten minstens zeven leden van de Veiligheidsraad zich voor toelating verklaren. Het voorstel van Groot-Brittannië om bevinden, hebben aangevallen. In Pales tina verklaarde een Israëlisch militair het besluit voor onbepaalde tijd agenda te schrappen werd verworpen, evenals dat van Frankryk voor uitstel van één maand, ondanks het feit, dat beide voorstellen de stemmen van vier, resp. zes landen verkregen. De Russische afgevaardigde had voor het begin der stemming verklaard, dat hij, indien nodig, zijn veto zou uitspre- België was het enige land, dat een Syrisch voorstel steunde om het Inter nationale Hof te laten beslissen over de wettigheid van de staat Israël. Na de bijeenkomst verklaarde de Israëlische vertegenwoordiger. Aubrey, Eban, dat het verzoek om toelating tot de Ver. Naties bij de eerstkomende gelegenheid opnieuw zou worden ingediend. Het verzoek van Israël zal dus in de archieven worden opgeborgen, evenals de aanvragen van twaalf andere landen. Ongetwijfeld zal het weer ter sprake komen, wanneer de verzoeken tot toelating opnieuw onder het oog worden gezien. Dit zal vermoe delijk volgend jaar zomer worden. Syrië heeft nog aan de Raad verzocht onmid dellijk een Egyptische klacht in behan deling te nemen, dat de Joden de Egypte- naren, die zich in de Negev-woestijn Coöperaties tegen verandering winkelsluiting Tijdens een in Utrecht gehouden alge mene vergadering van de Ned. Ver. van coöperatieve werkgevers werd uitgespro ken, dat 'het doen sluiten van de winkels later dan 18 uur, ook uit sociale overwe gingen, dient te worden verworpen. De koopgewoonten van de consumenten heb ben zich bij de huidige situatie volkomen aangepast, zo meent men. DAT. 60 j. oud. te Den Bosch overleed het oud-raadslid J. van Genabeck. DAT de St. Crt. van gisteren een be-* schikking tot vrijlating van vruchten broodprijzen bevat en een wijziging van de vlees- en vleeswarendistributiebe- schikking 1946. DAT, 77 j. oud, te Roosendaal overleed Jac. Vos, destijds raadslid aldaar, Sta tenlid van Brabant en Kamerlid. DAT de Dordtse Rechtbank de schilder A. B. aldaar, die zijn vrouw met ratten kruit vermoordde, 12 j. (m.a.) oplegde, terwijl tegen mej. M. B„ die B. tot de daad zou hebben aangezet, 20 j. geëist werd en de uitspraak 31 Dec. volgt. DAT, 71 j. oud. te Middelburg is over leden mr W. M. G. Jolles, oud-president van de rechtbank aldaar. DAT te Gouda begin Januari a.s. het eerste der bij alle spoorwegstations ko mende autobusstations in gebruik wordt genomen. DAT voor het Arnhemse B.G. 20 jaar werd geëist tegen de Duitse Sturmschar- führer F. Holbeek, als kameraad van de onlangs veroordeelde Neubacher, berucht in de omgeving van Almelo. DAT ook de afd. Heemskerk van de Ver. voor Bloembollencultuur het hoofd bestuursvoorstel tot afschaffing van de bloembollensaneringsmaatregelen steunt en het Haarlems beursgebouw wenst te doen restaureren. DAT de referendaris by het dep. van Soc Zaken drs J. Middelburg per 1 Jan. a.s. de dienst verlaat. DAT per 1 Jan. a.s. tot secr. van de Mijnraad benoemd werd ir H. J. M. W. de Quartel te Den Haag. DAT gisteren de nieuwe hulpbarakken van de Rijks werkplaats voor Vakontwik keling te Nijmegen onder grote belang stelling officieel in gebruik werden ge- DAT o.m. de heren W. A. Faure en H. S. A. Hartog te Den Haag tot lid van de Raad van Bestuur van Lever Bros te Londen benoemd werden en 6 Jan. hun benoeming aan de orde komt in dezelfde functie bij Unilever te R'dam. DAT de gebrs. V. uit Leiden wegens hun roofoverval op de Coöp. Zuivelfa briek te Giekerk (F.) door de Leeuwar dense Rechtbank tot resp. 6 en 8 j. (m. a.) veroordeeld werden, terwijl D. S.. die hun hiertoe had aangezet, 3 j. (m.a.) kreeg. DAT aan mr P. F. Tanja eervol ont slag werd verleend als plv.-kantonrech- ter te Wageningen. DAT de autobusondernemingen Maas- Buurtspoorweg te Gennep en „Vitesse" te Den Bosch per 1 Jan. a.s. gefuseerd worden, het net in N.-Limburg willen uitbreiden en te Grave een nieuw sta tionsgebouw gaan bouwen. DAT tegen de SD-Untersturmführer Walter Bartels, die 44 mnd. lang in een Arnhemse gevangenis verblijft, geen vervolging zal worden ingesteld. DAT de volkshogescholen Allardsoog te Bakkeveen (Fr.) en 't Oldorp te Uit huizen (Gr.) van 3 Jan. tot 26 Febr. te zamen een sociaal-economische platte landscursus organiseren. DAT een A'dams politieman twee clandestiene slachters inrekende, toen één hunner na een waarschuwingsschot in een sloot sprong. DAT de Drentse Stoomtram 20 Dec. a.s. 50 j. bestaat en men 27. 28. 29 en 30 Dec. te Hoogeveen feestavonden organi- DAT in Groningen de „Hendrick de Vriesprys 1948" is uitgereikt aan de dich ter Koos Schuur, terwijl eervolle ver- meldngen kregen Nico Rost en Marja. DAT vanmiddag in het Princenhof te Delft een expositie van Oosterse tapyt- kunde is geopend door burgemeester Van Walsum. DAT B. en W. van Groningen een on derhandse lening van 1 millioen voor stellen voor de bouw van woningen en scholen en voor reorganisatie van het trambedrijf. DAT 23 Dec. de schipbrug bij Vianen in de weg tussen Utrecht en Den Bosch wordt vervangen door een baileybrug, totdat de permanente brug gereed i DAT, toen op de Sittardse markt twee A'damse kooplieden met hun klanten ruzie kregen over prijzen, politie prijsbeheersing hun gehele voorraad wollen stoffen in beslag namen. DAT dezer dagen de autobusdienst EBAD te Beek (L.) 25 j. bestond, de di recteuren P. Kerckhofs en A. Demandt en de chauffeur Colaris mee jubileerden, terwijl mej. Hauben uit Beek al die tijd abonnemenlhoudster was. DAT de A'damse tuchtrechter mevr S. S. Z. aldaar, die „buitengewone' banketletters voor f 7.50 per 500 gram verkocht, f 2000 boete oplegde, erbij belovend, dat bakkers die nu nog ge snapt worden, wel wat anders te wach ten staat. DAT gisteravond in Boymans te Rot terdam is geopend de tentoonstelling „Tekening van Jan van Eyck tot Ru- DAT de A'damse politie wederom drie vrouwen en een Chinees arresteerde gens verhandeling van in manufacturen winkels gekochte goedkope textielgoe- over deze vermeende gevechten: „Niets is daar gaand, afgezien van de regen". In Jeruzalem heeft een groep gewa pende mannen drie jeeps van de Ver. Naties gestolen. Dalton: Verenigd Europa is halvertvege Hugh Dalton, de leider van de Britse delegatie bij de besprekingen der vijf West-Europese landen over de Europese eenheid, heeft gisteravond verklaard, dat halverwege de stroom naar een verenigd Europa bevinden." Volgens Reuter werden de afgevaardigden het eens, dat het verbond „Europese Unie" zal heten en volgende zomer definitief zyn beslag zal krijgen. Verwacht wordt, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der vijf landen op 25 Januari te Londen en de gedelegeerden op 6 Januari in Parijs bijeen zullen komen. Dalton weigerde bijzonderheden te zeggen over de gepro jecteerde constitutie, doch men acht het waarschijnlijk, dat deze zal West-Europese raad van ministers en consultatief parlement, aangewe- door de regeringen en bevoegd tol het doen van aanbevelingen over alle Europese kwesties, met uitzondering van de defensie. Juan Peron. Nobelprijscandidaat Enkele Argentijnen hebben hun presi dent, Juan Peron. voorgedragen als can- didaat voor de, nog niet aangewezen, No belprijs voor de vrede. TSJECHEN LOPEN KWAAD WEG UIT BELGRADO Een Tsjechoslowaakse handelsmissie heeft plotseling de Joegoslavische hoofd stad, Belgrado, verlaten, na besprekingen van twee weken over het sluiten van handelsverdrag voor één jaar. Deze derhandelingen zouden in een impasse ge raakt zyn. Onmogelijk aantal atoombommen De Australische radar-deskundige, dr David Martyn, heeft na een reis door Europa verklaard, dat in Rusland Ver. Staten de industriecentra z< spreid liggen, dat een onmogelijk aantal atoombommen nodig zou zyn, om ze bui ten bedrijf te stellen. Een land als Enge land zou evenwel in een atoom-oorlog niet te verdedigen zijn. R.K. Kerk in Hongarije wil accoord met regering De Rooms-Katholieke kerk in Honga rije heeft zich gisteren bereid verklaard met de regering te onderhandelen ovei een accoord ter regeling van alle geschil len tussen kerk en staat. Dit besluit werd genomen door een vergadering van bis schoppen. gepresideerd door kardinaal Mindszenty, die. zoals bekend is. zich steeds tegen het beleid der regering kantte. Men neemt aan, dat het Vaticaan genoemd besluit tevoren had goedge keurd. DE HEREN WORDEN BEDANKT Generaal Clay heeft de Fransen bedankt voor 't opblazen van de zendmasten radio-Berlijn. omdat daarmee „een bron van gevaar voor de luchtbrugpiloten uit de weg was geruimd." Prinses Elizabeth ging uit Prinses Elizabeth is gisteren v eerste keer na de geboorte van prins Charles uit geweest, in gezelschap haar echtgenoot. Morgen gaan we de laatste advents- week in: Nog enkele dagen en weer is het Kerstfeest. Tegen het licht van Christus' komst op de wereld zyn we ge neigd. de dingen om ons heen bijzonder donker te zien. Het gevolg is dan. dat n die dagen, welke aan het Kerst feest vooraf gaan. gaarne iets zien van ,de volheid des tijds". Dit, zo zeggen we lan, is het juiste ogenblik om het Kerst feest te verwachtpn. Er zijn er stellig, die het anders zien. Die anderen zien het Kerstfeest als iets, dat alleen maar hinderen k^n, ajs iets n het geheel niet past in het leven, zoals het reilt en zeilt. Dat leven, aldus zeggen zij, gaat toch voort, ondanks Kerstfeest: op zijn best Is er een korte onderbreking, maar er is geen wijziging mars-route, die veelal is een route des doods. Inderdaad, we hebben het wel moeilijk met het plaatsen van het Kerstfeest in het wereldgebeuren. Of zouden de moei lijkheden niet juist hierin schuilen, dat we het wereldgebeuren niet in harmonie weten te brengen met het Kerstfeest? Zijn het twee onverzoenlijke werelden, e hier botsen? Stellig blijft het jaarlijkse Kerstfeest Dor ons een wonderlijk ding Maar, dat het alleen, omdat het Kerstgebeuren - daar eens in Bethlehem een won derlijk ding is geweest. waren er toen reeds, die er heel iets anders en. naar hun maatstaven, ets meer van hadden verwacht. Het een teleurstelling, dat Jezus geen aards rijk stichtte, dat Hij geen revolutie teweegbracht in de sociale verhoudingen en dat Hij geen andere dingen verwe zenlijkte uit hun gedachtenwereld. En zulke mensen zyn er de eeuwen door ge weest, zulke teleurgestelden. Zij zien ook elk jaar weer het Kerstfeest als een onwezenlijk iets. als, een onderbreking misschien van de sleur, als een menselijk schemerlicht in de donkerte en de zor- maar meer vermogen zy er niet in te ontdekken. Zij. die zo spreken, zien niet in, waar- n Christus in de wereld is gekomen en wat Hij in feite heeft gedaan. Maar ont breekt dat inzicht ook niet bij diegenen, die. uit vermeende piëteit voor het Kerstfeest, dat feest wel zouden willen overslaan, juist omdat deze menselijke wereld zo donker is en zo tegen God schijnt te vloeken. Nogmaals, morgen gaan we de laatste adventsweek in. Het zijn weer donkere dagen, die we beleven. Wie weet er nog stukje van het leven, waarover niet de schaduwen vallen van de onmetelijke zorgen? We denken aan de internationale tegenstellingen, die onverzoenlijk schy- We denken aan Indonesië, waar na jaren vruchteloos pogen de problemen toch scherper dan ooit doorbreken. We denken aan de zorgen thuis, het probe- >m de touwtjes aaneen te knopen, de voortdurende spanning tussen inkom en en uitgaven, het zakenleven, dat lar niet wil opleven. En waartoe meer noemen? Er is moed voor nodig, ons ook dit jaar voor het Kerstfeest op te maken. in deze Adventstijd mogen wij daarvoor de moed putten uit het lied dat Maria, die de moeder des Heren worden I. gezongen heeft in die andere, die donkere en grote Adventstijd. Alles moest toen nog gebeuren, zouden wy zeggen. Maar Maria zag alles al voltooid. Hy heeft, zo wist zy. een machtig werk ge daan. Hy heeft machtigen van de tronen gestoten en Hy heeft nederigen verhoogd. I was nog Advent, toen Maria deze dingen aldus zong. Maar zy wist. dat het machtige werk gedaan was op het ogenblik, waarop dat werk begonnen was. Dat machtige werk Jezus, het was niet minder dan de verzoening, die Hy bewerkte tussen God i wereld. Van het aardse rijk. dat de Joden ver achtten, is by dit alles niet veel terecht gekomen. Er kwam geen omwenteling in de sociale verhoudingen. De volkeren bleven oorlog voeren en na negentien ïwen zitten wij nog altijd by de stuk- i neer, Maar het centrale probleem aangevat, de verzoening is gebracht op die basis levensvernieuwing mo gelijk. voor de wereld en voor ieder per soonlijk. voor de internationale verhou dingen. voor de sociale kwesties, voor alles en allen. Dit is dunkt ons ook weer de zin van het Kerstfeest, dat we straks gaan vieren. We verwachten daar geen wonderen van. het wonder is reeds geschied. Dat Kerstfeest wordt een herinneringsfeest, niets meer en niets minder, herinnering genade, die eens werd uitgestort en waaruit wy vandaag nog mogen leven. Gesneuveld voor het vaderland De Regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen het navolgende verlies werd geleden: Kapt H. M. Wiennga. nr. 150410002. uit Groningen, aan oorlogswonden overleden op 10 December 1948. In de vorige opgave werd vermeld, J. P. A. v. d. Pol, dit moet zyn sold le kl. P. A. J. v. d. Pal, nr 260815157 uit Beverwijk. De Koninklijke Marine en het K.N.IjL. hebben in de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Sinds de wapenstilstand van 31 Jan. j.l. bedraagt het aantal in de verlies- lysten gerapporteerde doden 128, sinds 18 Juli 1947 681. FRANKRIJK ONDERSTEUNT OOSTENRIJKS \ERZOEK VREDES VERDRAG Ook Frankryk heeft zyn steun ge geven aan het Oostenrijkse verzoek om de onderhandelingen over het vrede^ verdrag te hervatten. Zoals bekend is, richtte Oostenrijk dit verzoek aan de Ver. Staten, Engeland. Rusland en Frankryk Geleidelijk kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met nu en dan overdrij vende wolkenvelden. Meest matige Oos telijke wind. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst, morgen overdag iets kouder dan vandaag. ZON EN MAAN. Zondag, 19 Dec. Zon op 8.45. onder 16.30; maan op 19.51. onder 11.47. 20 Dec, Zon op 8.45, onder 1630; maan op 21.21, onder 10.H. 26 Dee L*

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1