Jlieuwe geihsche GTouranl TEGENWIND voor DJOKJA: Amerika brengt Indië niet voor Veiligheidsraad Minister Joekes in het hoekje waar de slagen vallen Wist U yRIJDAG 17 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel. dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. Negen en twintigste jaargang No 7691 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-^ ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticl) is ghfblcocn tnyn bert in Icgfjeospoct" Zilveren kosterjnbileum - Hooglandse kerk Zie pagina 2 Soekarno gaat zijn troost zoeken bij Pandit Nehroe (Voor-Indië) Een belangrijke beslissing is te Parijs gevallen. De Amerikaanse delegatie heeft VAmeljjk afgezien van haar voornemen om de Indische kwestie thans voor de Vei ligheidsraad tc brengen, zodat de kans zeer groot is. dat de Raad heden op Kerst reces zal gaan, zonder dat Indië wordt aangeroerd. Het besluit viel nadat het hoofd der Amerikaanse delegatie een langdurig onderhoud had gehad in het ziekenhuis met Scott. de speciale vertegenwoordiger van het Amerikaanse lid der Commissie van Drie, Cochran- Ook de Australische delegatie besloot zich van optreden te •nthouden. Hedenmorgei tijd) is de zitting van de Veiligheids raad geopend door de voorzitter, de Bel gische gedelegeerde Van Langenhove. By het begin der bijeenkomst werd de «genda goedgekeurd, met als enig punt d« toelating van Israël tot de V N. Geen der vertegenwoordigers heeft gevraagd om de Indonesische kwestie als punt onmiddellijke bespreking op de agenda te plaatsen. Soekarno zoekt troost by Pandit Nehroe. Intussen heeft Soekarno als opperbe velhebber der republikeinse troepen dagorder uitgevaardigd, waarin de troep wordt aangespoord zijn plicht te doen. terwijl hij voorts bekend maakte, dat hij reisklaar is om een bezoek aan Voor- Indië te brengen, welks duur door hem op ,tien dagen wordt geschat. Hij zal vergezeld worden va ter van buitenlandse za'ken Saliim. Soe karno zeide voorts, dat indien het „be stand" verbroken wordt, de gehele we reld aan de kant der republiek zou staan. Volgens buitenl. persbureaux zal hij Voor-Indië een regering in ballingschap 10 45 (plaatselijke creëren. Hatta heeft vergaderd met de leiders van de republikeinse politieke partijen. De internationale" belangstelling voor het Indonesische probleem blijkt wel uit •het feit, dat de Australische minister van buitenlandse zaken, Evatt, te Londen een bespreking met premier Attlee en zijn collega Bevin hield, die in de eerste plaats over Indië Hop. Nederland knoeide niet met Marshall-goederen Dr Valentine komt op voor onze goede naam Dr'Alan Valentine, hoofd van de E. C. A.-missie in Nederland, heeft stelling ge nomen tegen een aantal beschuldigin gen. welke dezer dagen werden uitge sproken door het waarnemend hoofd var de E.C.A. te Washington Howard Bruce, als zouden Nederland, België en Enge land zich schuldig hebben gemaakt ergerlijke knoeierijen met E.C.A.-goede ren. Deze landen namelijk zouden vol gens Bruce 20.000 ton aluminium en lood, die betaald waren met Marshall-dollars, met bijna 100 pet winst hebben doorver kocht aan Amerikaanse firma's. De Ne derlandse ambassade te Washington heeft hierop scherp gereageerd en gisteren heeft de Nederlandse Regering klaring uitgegeven, waarin zij uiteen zette, dat er geen Marshall-lood miniton naar Amerika waren doorver kocht. Wel echter verkocht Nederland andere lood. en aluminium-voorraden, waaraan het niets hebben kon, daar de smelt- en raffineerinstallaties in Neder land niet voldoende waren om die voor raden te verwerken. Bovendien drijven Nederlandse handelaars sinds jaar en een levendige transitohandel in deze talen op het Westelijk halfrond. Deze handel gaat eohter volkomen buiten Ne-' derland om en heeft niets met het plan- Marshall te maken. De Regering ver zocht daarom de E.C.A.-missie in Neder land de EJ.C.A. te Washington in te lich ten en intrekking der beschuldigingen Hierop heeft dr Valentine in een vi klaring voor de pers de Nederlanders ge zuiverd van deze blaam. Hij zeide: „Mijn missie heeft zojuist van de Nederlandse Regering uiteenzettingen ontvangen, dié zij als geheel bevredigend beschouwt die wij aan dr Bruce in Washington heb ben doorgegeven met het krachtige ad vies, deze uiteenzettingen te aanvaarden en onmiddellijk een officiële verklaring te dien einde te doen uitgeven. Het laat ste woord in deze kwestie is vermoede lijk aan het bureau van mr Hoffman. De „Wallstreet Journal" en „Journal of Commerce" te New York beschuldi gen de Europese landen van misbruik van vertrouwen, doch de „Washington Post" dringt aan op aftreden van Bruce. Het Amerik. bureau voor de statis tiek heeft vastgesteld, dat Engeland de laatste 10 maanden tien maal zoveel aluminium naar de V.S. heeft verscheept als in geheel 1947. Nader wordf nog gemeld, dat dr Va lentine zeide: „De Amerikanen zijn zich over het algemeen niet bewust van de rol, die de transito-handel in het Euro pese verkeer speelt, en zij zijm niet op de hoogte van de wijze, waarop deze handel wordt gedreven." GROOT KWANTUM BELGISCH WIT LOF NAAR NEDERLAND? Volgens de Belgische minister van Landbouw, de heer Orban, is het niet, uitgesloten dat België 10.000 ton witlof in Nederland kan plaatsen. ZWIJGEND VERKEER GEEN TIJD VERLIES. Men is tot de conclusie gekomen, uitgebreide proeven, welke de Haagse verkeerspolitie met het permanent anti- lewaaicomité heeft genomen, dat het zwijgend verkeer in de bebouwde kom geen tijdverlies meebrengt. Bij een aan tal ritten tussen de grenzen van de be bouwde kom, was het „stille verkeer" ■elfs in het voordeel. Rijnvaart belemmerd ^oor mist en laag water De door de mist vastgehouden steen- kolenschuiten op de Rijn, hebben met •en vertraging van 14 dagen de reis kunnen hervatten. Een groep Nederlandse schepen kon nog niet verder varen, om dat zij bij het huidige lage peil van de JRijn, een te grote diepgang hebben. MISHANDELING VAN POLITIEK DELINQUENT? Het Eerste Kamerlid Reyers heeft mi- bister Wijers gevraagd of het waar is, dat bij het B.G. te Rotterdam de toegang tot de tribune geweigerd is aan dé zoon van verdachte Oldemans, dat de P.F verklaard heeft, aan verklaringen van ex-N.S.B.-ers geen geloof te hechten en dat verdachte Oldemans tijdens inter nering zeer epwtig mishandeld is. Hij kon kinine uit gras maken... Voor de rechtbank te Groningen werd 2 jaar gevangenisstraf geëist tegen de 61- j. J. H. K. aldaar, die beweerd had, ui gras kinine te kunnen vervaardigen en enkele personen voor zijn vinding wist te interesseren, zodat ze hem credieten verschaften. Toen er argwaan kwam, liet men K. experimenteren. Inderdaad den kinine-sporen gevonden, doch die bleken uit zijn zak afkomstig te zijn en niet uit het gras. Overigens stond hij al 26 maal voor de rechtbank terecht, waar van 16 maal wegens oplichting. PRINSES WILHELMINA ZAG KERSTSPEL IN APELDOORN Gisteravond woonde Prinses Wilhel- mina in de Ned. Herv. kapel te Apel doorn de opvoering van het Kerstspel „Adam waar zyt gij?" by. Op 23 en 30 December mag de werk tijd van bakkersgezellen in broodbakke rijen, waar tevens koek, banket, choco lade- of sukerwerken worden vervaar digd, per dag ten hoogste 2 uur worden verlengd. Wordt de kinderbijslag voor zelfstandigen een struikelblok (Van c Het Parlementsredacteur). geen wonder, dat minister Joekes vannacht om half twee verzocht, later te mogen antwoorden op het vele. dat in de loop van de avond en de nacht door elf sprekers in de Tweede Kamei te berde was gebracht by de algemen» beschouwingen by de begroting van So ciale Zaken. Er was trouwens geen uit gebreid „gehoor" meer: op dat tydstip waren, behalve de voorzitter, slechts de beren Tilanus en Kikkert in de Kamer aanwezig... De heer Kikert (C.H.) was de elfd< spreker geweest, de heer Stapelkamp (A.R.) de eerste. En van alle kanten o.m. gesproken over de loon- en prijs politiek, de subsidie-vermindering op het levensmiddelenpakket en de loon- toeslag, benevens de zgn. „uitwijk-moge- lijkheden". Algemeen werd geklaagd over het niet gelijktydig treffen en aan kondigen van de maatregelen tot sub sidie-vermindering en de hiermee ver band houdende loon-compensaties. De heer Stapelkamp (AR.) sprak zelfs „koude prijsstijgings-oorlog" en de. dat de Regering hiervoor ronduit uitkwam. De loonbijslag moet ook ge geven worden aan gehuwden beneden jaar, aldus de heer v. d. Born (Arb.) de heer Stapelkamp meende zelfs alle kostwinners-, beneden deze leeftijd en kondigde, mede namens de heren Stapel kamp en De Kort (K.V.P). eventueel motie aan om een Kamer-uitspraak krijgen. Hij wilde ook een uitspraak uitlokken (echter alleen voor eigen re kening) om de loongrens te brengen van f 3700 op f 5000. Ook de kindcrbUslag voor zelfstandigen erd besproken. De r.k. zit dit nogal hoog. Er werd zelfs gemompeld, dat zü tegen de begroting zouden stemmen. de minister op dit stuk van za ken geen toezeggingen zou doen. De heer Hooij (KVP) roerde deze kwestie aan De heer Stapelkamp (A.R4 wilde hiervoor ook een -oplossing, maar zo, dat de Staat het maar zou moe- betalen: er moet een zodanige vorm gekozen worden, dat ook voor de zelf standigen de kinderbijslag een vrucht de arbeidsprestatie is. Mevr. Forta- -de Wit (VVD) daarentegen meende steun aan de zelfstandigen niet via minister van Sociale Zaken plaats moet hebben, maar via Economische Za ken. Zij sprak niet met zoveel woorden uit, dat er dus geen kinderbijslagrege ling moet komen, maar bedoelde dit stel lig wel. De heer v. d Born (Arb) wilde ook met spoed een noodoplossing, waar de gelden eventueel te vinden zouden zijn door verhoging van de omzetbelas ting. Zowel de heren Stapelkamp en Kikkert als de heer v. d. Born hadden bedenkingen tegen de in sommige (roomse) bedrijven gegeven extra-kin derbijslag, die een rechtsongelijkheid schept. De heer De Kort (KVP) stelde zich principieel op het 9tandpun-t, dat be roepskeuzevoorlichting niet los te maken bepaalde levensbeschouwing, zodat de Staat slechts een aanvullende taak heeft. Hij zou dan ook eventueel deze mening door een amendement vast willen leggen. De heer Haken (comm.) dreigde ook al met een motie, m.b.t. de uitkering aan Ouden van Dagen. De heer Biewenga (A.R.) wilde liever geen landarbeidswet, waarin de werktijden enz. in de land bouw zouden worden vastgelegd, maar zag hier in het bijzonder een taak voor het straks komende landbouwschap met verordenende bevoegdheid. Van de vele andere aan de orde ge stelde onderwerpen (waarop wij nader hopen terug te komen bij het antwoord van de minister op a.s. Dinsdag), noemen wij tenslotte nog de emigratie, die in het bijzonder werd behandeld door de heer Weiter. Deze wilde de Stichting Land verhuizing (waarvan hij zelf voorzitter is geweest) opheffen en doen opgaan in een Overheidsdienst. Deze dienst zou dan voorlichtend, stimulerend en toezicht houdend moeten werken en het particu liere initiatief moeten steunen. In de commissie, die de taakverdeling moet be studeren, wilde hy een predikant en een R.K. geestelijke opgenomen zien. omdat de geestelijke belangen niet bij de Staat thuis behoren. VOOR GEELHOED EN GORTZAK Terwijl de Nederlandse Kamers, Staten en raden bombarde ren met moties en voorstellen om feestdagen-gratificaties aan de amb tenaren en andere werkers te doen uitbetalen, betuigt het co tisch vakverbond in Duitsland zijn instemming met het verbod aan dt Staatstrusts kerstgratificaties uit U betalen. Ziet hier de motivering: „Gratifica ties zijn een middel van het kapi talisme ter verontschuldiging van hei achterhouden van gerechtvaardigd Dinsdag of Woensdag Regeringsverklaring over Indië (Van onze Parlementsredacteur). By de aanvang van de vergadering vai de Tweede Kamer bleek vanmiddag, dat de Regering van plan is de volgende week een verklaring over het Indiëbeleid af te leggen. België overweegt vrije goudmarkt België wil tot vrye goudverkoop op beperkte schaal overgaan, aldus het A. NP. Deze maatregel neemt men, om de goudmijnen in Belgisch Congo te helpen. Deze verkeren n.l. in moeilijkheden, om dat de goudprijs sinds 1939 niet in vol doende mate aan de algemene prijsver hogingen werd aangepast. Het Belgische ministerie van Finan- ën verklaarde, dat nog geen beslissing genomen ten aanzien van de wijze, waarop de vrye goudverkoop zal ge schieden. Men overweegt twee mogelyk- heden: öf 'het instellen van een vrye goudmarkt, óf het vaststellen van voor aarden voor de verkoop van goud tegen een hogere dan de officiële prys. Duitsers rijden op gesmokkelde Ned. rijwielbanden In het Duitse grensgebied rijden tal rijke Duitsers rond op fietsen met Ned. banden, welke kennelyk gesmokkeld zyn. De Duitse douane heeft nu bekend gemaakt, dat ieder die op gesmokkelde banden rijdt daarvoor invoerrechten moet betalen, anders worden de banden in beslag genomen. Deze actie is Dinsdag begonnen en heeft reeds 1000 Mark in voerrechten opgebracht. Henri Queuille zakte op trap in elkaar Henri Queuille, de Franse minister president, is gisteravond te Parijs op de trap van het gebouw, waarin de Raad der Republiek vergaderde, ongesteld ge worden. Later bleek er geen aanleiding tot ongerustheid te bestaan. TRUMAN ZAL CONGRES TEKST EN UITLEG GEVEN In Jan. as. zal president Truman aan it nieuwe Amerik. Congres een verkla ring geven van de buitenl. politiek der Ver. Staten. Wild en gevogelte op vleesloze dagen Door een wijziging in de Beschikking Horecabedrijven 1948, opgenomen in de St-Crt van gisteren, is het thans toege- n als by de koffiemaaltijd in restaurants e.d. als vlees, croquetten wor den gegeven, per maaltijd hoogstens 100 gram croquetten te verstrekken, mits daarin niet meer dan 40 gram vlees is verwerkt. Verder is het nu toegestaan op de vleesloze dagen (Dinsdag en Vrijdag) wild, gevogelte, tam konijn, lever, nier, zwezerik en hersens te verstrekken, mits in herkenbare vorm opgediend. ZEEPOST NAAR OOST EN WEST Het op 28 December vertrekkende s.s. „Oranje" kan zeepost naar Indonesië brengen, als deze uiterlijk op 23 Decem ber op de bus gaat Naar de Ned. Antil len vertrekt de „Hydra" op 24 December. Post hiervoor moet uiterlijk 21 Decem ber bezorgd zyn. De „Bonaire" gaat op 4 Januari naar Suriname. De uiterste da- >r de post voor dit schip is 31 December. De laatste 1522 Duitse krijgsgevan genen zijn gisteren uit Tsjechoslowakye him vaderland teruggekeerd. Monty acht de sterkte van onze strijdkrachten te gering Als Nederland geholpen wil worden moet het zich zelf helpen De Volkskrant van hedenmorgen brengt het bericht, dat maarschalk Montgomery laatste bezoek aan Den Haag. van minister Schokking en luit-gen. Kruis verlangd heeft, dat Nederland binnen een door hem genoemde periode, een nood zakelijke troepenmacht gereed zal dienen te hebben. kundigen Van militaire zijde bevestigde men heden dit bericht. De gestelde tijdslimiet redelijk, doch het zal enige inspanning kosten de vereiste troepensterkte te be- In het buitenland heerst de opinie, zo vervolgt de Volkskrant, dat Nederland jaarlijks veel grotere lichtingen kan op brengen, doch Nederlandse militaire des- Weer een extra-Kerstgave voor oorlogsslachtoffers Evenals vorig jaar zal aan oorlogs slachtoffers en évacué's, die een uitke ring ontvangen krachtens de regeling van April 1945, een Kerstgave worden ver strekt. Men ontvangt volgende week bo de normale uitkering een toelage van 25 pet., met een minimum van f 2.50 en :en maximum van f 15. Dit bedrag m3g det worden berekend boven vergoedingen ran fondspremiè'n en eventueel brand- :toffenbijslag, noah van bedragen die boven de normale uitkering als toeslagen worden verleend. Geëvacueerden, die in gezinsverband by derden zyn ingekwar tierd en een uitkering ontvangen, krij gen 25 pet. van het aan kwartiernemer toekomende bedrag en zij, die niet in ge zinsverband leven, een week zakgeld. De resp. bedragen voor die categorieën zyn: alleenstaanden f 5, echtpaar f 7.25, echtpaar met 1 t.m. 3 kinderen f 12 en of meer kinderen f 15. Vrouw bestal haar vriend en bekocht dat met de dood Zoals wij eerder meldden, werd on langs tegen de 48-j. Amsterdamse koop man E. F. M. S. voor de Haarlemse recht bank 2 mnd. hechtenis geëist. Hy had met een vriendin een vrolijke avond in Den Haag gehad en op weg naar Am sterdam merkte hy, dat zy hem f 10.000 had ontstolen. Een worsteling ontstond de auto reed in de berm van de weg. vrouw overleed ter plaatse. Deze wor steling gold als verzachtende omstandig heid voor de rechtbank, die hem tot een maand hechtenis veroordeelde, omdat hy onder invloed van sterke drank ver- DAT de tuchtrechters v. d. voedsel voorziening in Oct. j.l. met 2737 uitspra ken f230 000 boeten oplegden en 19 be drijven sloten (waarvan 17 voorw.), ter wijl 1413 schikkingen totaal f 58.227 be dragende, werden aangegaan. DAT ook in de Noordel. provincies met een massa-T.BC.-onderzoek wordt be gonnen. DAT V. baron Brantsen, die een bele digende brochure schreef over het ge drag in de bezetting van de burg. van Heino, jhr Van der Heyden, van de Zwolsel Rechtbank f250 boete subs. 25 d. kreeg DAT de begroting van Nijmegen slui tend kon worden gemaakt en ze een eindbedrag van ruim 13 millioen ver meldt. DAT na 20 Dec. lijn 26 van de A'damse tram wordt opgeheven en lijn 11 met een gewijzigde route terugkeert. DAT op de Barneveldse pluimveemarkt 22.500 kippen werden aangevoerd (bijna tweemaal zoveel als vorige week) en 450.000 eieren, die f 11 tot f 13 per 100 stuks opbrachten. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. wij zigingen bevat in de pryzenbeschikking banketbakkersbedrijven 1947 en in de arbeidsvoorwaarden-regeling voor het stucadoorsbedryf. DAT de directeur der Ned. Seintoe- stellen Fabriek te H'sum J. Gieskes 1 Jan. met pensioen gaat. DAT vanaf 1 Jan. a.s. de Haarlemse gas- en electriciteitsbedrijven o.l.v. één president-directeur en 2 directeuren wor den geplaatst. DAT de wederopbouw van onze vloot- .basis te Den Helder vermoedelijk f 43 millioen zal vergen, doch van een nieuwe basis geen sprake kan zijn, daar zulks nog veel meer zou kosten. DAT Nederland 30 Nov. 32.700 gere gistreerde werklozen telde tegen 28.800 een maand terug en 24 600 een jaar ge- DAT nu ir H. Vos wegens zijn benoe ming tot directeur der Centrale Arbei dersverzekering- en Depositobank te Den Haag als Kamerlid bedankt heeft drs G. M. Nederhorst z'n plaats zal ine- DAT tot hoofdbestuurslid van het Ned. Roode Kruis benoemd werd gcn.-maj. mr J. D. Schepers van de Generale Staf der» Kon. Landmacht. DAT mr W. M. Bijleveld benoemd werd tot hoofdbestuurslid en rechtskundig ver tegenwoordiger van het dep. van Oorlog in het hoofdbestuur van het Ned. Roode DAT de in de oorlog vernielde St. Martinuskerk te Venlo grotendeels heir steld is en met Kerstmis in gebruik kan worden genomen. DAT mevr. R. Oud-Stofberg, vice-voor- zitster van de Noordhollandse afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, van haar reis door de V.S. is terug- DAT burgemeester Oud gisteren in de Rott. Schouwburg de serie lezingen voor leerlingen van de hoogste klassen van de scholen voor M.O. en V.H.O. heeft ver volgd met een rede over „De problemen van een grote stad". DAT Philips de uitgifte van personeels- certificaten voorbereidt en aldus de ban den met z'n werkers stellig zal verste- DAT na een politle-onderzoek en mede delingen van de burgemeester de Haar lemse Raad afzag van een onderzoek door een raadscommissie naar de be- •eerde slachthuisfraudes. DAT volgens geruchten in het Overijs selse grensgebied een meisje vermoord rijn, maar het politie-onderzoek nog geen resultaat opleverde. DAT na de bloedcampagne in de om geving van Haarlem -1333 personen zich als bloedgever bij het Roode Kruis meldden. DAT de militair J. D. Lighthart uit Haarzuilens (U.). die dezer dagen bij de ontploffing van een granaat in de Chasse- kazerne te Breda gewond werd, is over- DAT te Deventer werd opgericht de stichting „Oud Deventer", die stedelijk schoon aldaar wil behouden en bevorde ren, terwijl de heer J. van Heek uit En schede de restauratiekosten voor de Menstraat en de Muntentoren toezegde. DAT voor de Arnhemse Rechtbank, teneinde een voorbeeld te stellen. 7 mnd. geëist werd tegen een 26-j. Arnhemse, die in de oorlog met een Duitse SS-er trouwde en daarna nóg eens met een Ne derlander DAT mr R. E. Kielstra per 31 Dec. a.s. aftreedt als directeur van de Kasvereni- ging te A'dam. DAT dr L. W. D. Caudri de Ned. anti- ratten-en-muizcnactie van deze winter 20 Dcc. zal inleiden. DAT de voor Antwerpen bestemde 1136 tons ..Rosa" na een ontploffing in de machinekamer voor Ostende ankerde, terwijl uit Vlissingen een sleepboot ter assistentie vertrok. DAT de 38-j. werkman G. de W. te A'dam in het laadruim van de „Hydra" viel en in het ziekenhuis overleed. DAT by de Tweede Kamer weer een wetsontwerp werd ingediend tot natura lisatie van 20 personen. DAT aan dr Ar H. Philipse, hoofd econ. afd. van onze ambassade te Washington, de titel van gevolmachtigd minister kreeg. DAT aan oud-minister De Booy per 1 Dec. j.l. ontslag verleend werd als ver tegenwoordiger van Nederland in de Byz. Commissie der Ver. Naties voor de Balkan. n hier geen oplossing. Zo- Schokking als de legerchef wezen de veldmaarschalk op de Neder landse moeilijkheden (herstel van drijfsleven en Indonesië), doch Montgo mery meende, dat zy niet opwegen tegen de eis van een heaht offensief blok het Westen. Aan uitrusting zal het onze soldaten niet ontbreken en de financiële i waarden zullen billijk zyn, maar blijft Nederland in gebreke, dan zyn de sequenties voor eigen rekening. Ondanks deze toezeggingen zal Nederland diep de buidel moeten tasten. Volgens Montgomery is, in de verde diging van het Westen Juist Nederland de ontbrekende schakel. In dit verband ontlenen we het vol gende aan de M.v-A. van minister Schok- Van onze militaire verplichtingen in dit verband is voor de naasto toekomst een duidelijk beeld verkregen, doch de kosten zijn nog een onderwerp van spreking tussen de ministers Plannen zyn uitgewerkt voor een ritoriale verdediging met snel te mobili seren troepen, zoals gerepatrieerde gedemobiliseerde eenheden, of di plichtigen, die hun eerste opleiding heb ben volbracht, terwyl een belangryke plaats is toegedacht aan de Nationale THEE ZONDER TOEWIJZING NAAR DETAILLISTEN De theepakkers mogen m.i.v. Maandag thee aan de detailhandel leveren, zonder toewijzingen in ontvangst te nemen, is nog niet officieel bekend of dan ook voor de consument de thee vry van dis tributie zal komen. De pry zen zijn voor alsnog niet gewijzigd, Nicaragua heeft de door Costa Rica geuite beschuldigingen over de inval door Costa Ricaanse rebellen van Nicaragua uit, van de hand gewezen. op de haven over de watenbarricade. S Afwikkeling geldzuivering Het resulCaat van de debatten in de Tweede Kamer, betreffende het wetsont werp der afwikkeling geldzuivering. is niet met onverholen instemming door het publiek ontvangen. Velen hadden ver wacht, dat minister Lieftinck. onder in vloed der huidige omstandigheden, be reidheid aan de dag zou leggen om be langryke concessies te doen. Maar daar van is weinig gebleken. Terwyl in de toelichting op de Staats begroting 1949 de minister in uitzicht meende te mogen stellen het domineren der deflatoire factoren in het komende jaar, werd by de jongste Kamerdebatten de klemtoon gelegd op het belangrijk te kort der begroting en op de geldcircula tie. die aan de hoge kant was. De voornaamste concessie van minis ter Lieftinck is de verkorting der pe riode. waarin investerings- en beleggings certificaten niet-verhandelbaar zijn. Met name de heer Van den Heuvel heeft zich bijzondere moeite gegeven om de Regering te bewegen een betere weg ter afwikkeling van de geldsanering te bewandelen. Naar ons gevoelen is mi nister Lieftinck er niet in geslaagd diens betoog te ontzenuwen, waarin opge merkt werd. dat een willekeurige groep Nederlanders getroffen is door de blok keringsmaatregelen en daarvan een extra-last moet dragen. Het gaat hier om een eis van recht. Reeds van 1945 af zijn de toevallige be zitters van liquide middelen de dupe van de geldsanering geworden en het gaat niet aan. de integrale betaling van hun rechtmatig bezit tot over twintig jaren uit ste stellen. Het heeft echter niet mo gen baten. De poging, ondernomen om de rente der beleggingscertificaten van 3V4 pro cent op 3Vè procent te brengen, strandde ook op verzet van de minister. Hoewel op die manier de houders van geblok keerd geld een vergoeding zouden krij gen voor de offers, welke zy ten bate der gemeenschap brengen, werd ook deze suggestie afgewezen onder het motief, dat een dergelijke renteverhoging niet paste in de huidige rentepolitiek. (Voor vervolg zie Pag. 3) Russen twaalf uur na opblazen van zender weer in de aether Kolikofs protest: „Democratisch radiosysteem beschadigd" vliegveld Tegel door de Fransen geblazen, kwam radio-Berlijn weer in de De Russische commentator Heinz Schmidt deelde mede, dat de onderbre king van de uitzending geschiedde op bevel van Washington. Amerikaanse „oorlogsopruiers" hadden het opblazen van de zender op hun geweten en niet de Fransen, zo zei Schmidt. Natuurlijk, „omdat radio-Berlyn zich steeds duidelij ker voor de vrede en tegen de oorlog had uitgesproken". Hoe men er in geslaagd is, de uitzen dingen te herstellen, is nog een raadsel. Volgens Duitse ingenieurs hadden de Russen een tweede versterkersstation in Potsdam, dat met het centrum van de stad over een afstand van 27 km verbon den was. Het is niet bekend, of de voor ziening van tijdelijke aard is. maar wel hebben de commentatoren aangedrongen op een spoedig herstel van de zendmas ten door de Fransen. Inmiddels hebben de Russen by de Fransen tegen het opblazen van de zen ders geprotesteerd. De Russische com mandant Kotikof schreef aan zyn Franse collega Jean Ganeval: „Uw verklaring is niet bevredigend". In het protest wordt gezegd „er is ernstige schade toegebracht Het Westen mag geen olie meer verkopen in Soivjetsector Met ingang van 1 Januari a.s zal het aan de 9hell. Standard en Olex verbo den zijn in de Sowjetzone van Duitsland te werken. Hoewel de Russen in Berlijn het ontkennen, houden deze maatschap pijen er rekening mee, dat hun verkoop organisatie door de Duits-Russische maat schappij Derunapht. die het monopolie reeds had, worden overgenomen, zonder enige vergoeding. aan het democratisch radiosysteem en het culturele leven van het Duitse volk". Zó verstoord was Kotikof. dat hij zich persoonlijk naar de Franse sector begaf, om het protest te overhandigen. Da Fransman was uiteraard zeer correct te gen de Rus en zei: „Opblazen was nodig om de veiligheid in de lucht te waarbor gen". Britten en Amerikanen bewaren het diepste stilzwygen over het incident. Op het Franse verweer, dat de masten van het versterkersstation, resp. 80 en 120 m hoog, het blindvliegen naar het Franse vliegveld Tegel belemmerden, reageerden de Russen met de opmerking: „Wij hebben de Fransen vliegveldruimt» in de Russische sector aangeboden, maar zy hebben dat geweigerd." Belgisch tram personeel dreigt neer met staking Zeventienduizend leden van het Bel gische trampersoneel hebben zich uitge sproken voor een algemene staking, in dien hun eis tot loonsverhoging, die reeds drie maanden celeden werd gesteld, niet wordt ingewilligd. WEERHERICHT J Weinig wind Tot morgenavond venvacht De Bilt: Overwegend droog weer met in het al gemeen weinig bewolking en weinig wind. Vannacht in het binnenland op vele plaatsen lichte vorst en hier en daar vorming van nevel of mist. Morgen over dag iets kouder dan vandaag. ZON EN MAAN. Zaterdag. 18 Dec Zon op 8.44. onder 16.29; maan op 18.23, onder 11.12. 23 Dee. L. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1