PANTOLUX Galeislaaf I NIEUWE LEIDSCHE COUKANT 2 DONDERDAG 16 DECEMBER 1943 Gisteren werd het „Rijnlands Financierings instituut Detailhandel" opgericht Ter regeling van het noodzakelijk volkscrediet Nu langzamerhand het bedrijfsleven ïich aan het herstellen is en steeds meer goederen beschikbaar komen, zal bin nenkort het probleem van het afbeta lingsstelsel weer op de voorgrond tre- Immers, de grote achterstand in de gezinnen, ontstaan door de oorlogsom standigheden, gepaard gaande met de nog steeds heersende spanning tussen lonen en prijzen, zal voor velen aanlei ding zijn, zij het ook door de nood ge dwongen, de benodigde goederen op afbetaling te gaan betrekken. Om dit noodzakelijke volkscrediet in goede banen te leiden en te voorkomen, dat de bonafide kopér in handen van minder scrupuleuze zakenlieden valt, is het we.nselijk, dat er een orgaan in het leven wordt geroepen, dat in deze onge twijfeld zeer belangrijke aangelegenheid regelend optreedt. Te Enschede is enige tijd geleden reeds met medewerking van het gemeente' bestuur en de Kamer van Koophandel aldaar opgericht het „Twents Finan cieringsinstituut Detailhandel." In Leiden hebben de heren H. Slmo- nis Sr. en J. A. van Zanten, resp. voorzitter van de afdeling kleinbe drijf van de Kamer van Koophandel en directeur van de gemeentelijke volkscredietbank, het initiatief ge nomen om te komen tot oprichting van een dergelijk instituut voor Lei den en omstreken. Een voorlopig comité, waarin ook zitting hadden de heren W. Zwart, voorzitter van de neutrale middenstandsvereniging, L. Questroo, fabrikant en winkelier te Leiden en J. Vreeswijk, rijwielhan delaar te Alphen aan den Rijn, heeft de zaak nader bestudeerd en is daar bij tot de conclusie gekomen, dat het zeer gewenst is, dat de middenstand zich hierover beraadt. Naar aanleiding hiervan werd gister middag in „In den Vergulden Turk" een vergadering gehouden, waarin de heer H. Simonis Jr., secretaris-penningmeester van het „Twents Financieringsinstituut Detailhandel" en directeur van de ge meentelijke volkscredietbank te En schede. een inleiding leverde over het doel en de werkwijze van het instituut. Na een uitvoerige discussie besloot men tot oprichting van het „Rijn lands Financieringsinstituut Detail- Besloten werd dat een comité, bestaande uit de heren H. Simonis Sr., J. A. van Zanten, C. D. Ligtvoet, radiohandel, C. F. Meerpoel, naaimachinehandel, W. Vreeswijk, rijwielhandel, de zaak verder zal voorbereiden. In het Stichtingsbestuur zullen ook vertegenwoordiger der buiten gemeenten worden opgeroepen. De heer D. van der Kwaak, wethouder van fi nanciën, was ter vergadering aanwezig. Verkoudheid van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met 33 Jubilarissen bij „De Hoop" Zaterdag 18 Dec. zal de N V. scheeps bouw- en reparatiewed „De Hoop" gebr. Boot alhier in het teken der jubilea staan. Op deze dag zullen de heren G Jansen, H. Kijk in de Vegte, B. Redegeld, L. Meijer, G. Kramp, J. van Hees, R. de Hertog. K. de Jeu, J. Bogert, P. Huisman en J. Hannaart worden gehuldigd. Alle heren hebben een langdurige dienst ach ter de rug, n.l. 50. 40 of 25 jaar. Het per soneel heeft die dag vrijaf. MEN ZIJ GEWAARSCHUWD De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam ontraadt belanghebbenden ten sterkste credieten af te sluiten bij de spaarcredietinstelling Van Woerden, Ma- thenesserweg 110, Rotterdam. Algemene vergadering Leidse Chr. kweekschool De Ver. tot stichting en instandhou ding van een Chr. Kweekschool tot op leiding van onderwijzers en onderwijze ressen voor scholen met de Bijbel te Lei den hield gistermiddag de algemene gadering in het gebouw aan de Paulus Buysstraat. De waarn. voorz., de heer G. A. Janssen, las enkele verzen uit Jes. 31, ging voor in gebed en sprak een kort openingswoord. De heer Janssen las als secretaris zijn jaarverslag voor. We stip ten aan, dat in de maand Mei j.l. onder grote belangstelling het 40-jarig bestaan van de Kweekschool en het 40-jarig ju bileum van de directeur, dr H. Schilp, was gevierd; dat men in Sept. j.l. slaagde cursisten kon afleveren van de eenjarige opleidingscursus; dat men me* ingang van 1 Sept. j.l. weer met volle dige klassebezetting verder was gaan werken. Zoals bekend, is de Leidse Kweekschool tijdens de bezettingsjaren op last der autoriteiten opgeheven en hoe wel het aantal leerlingen nog lang niet overweldigend is, is er toch grote dank baarheid, dat de volledige vier-jarige kweekschool voor Lelden en omgeving weer in volle eer is hersteld. De secr. memoreerde het overlijden van een der leraren, de heer D. Smink. Uit het verslag van de penningmees ter, mr C. de Ru. bleek, dat de financiële toestand van de school gezond te noemen is. Wel moeten er nog tal van schade regelingen worden afgehandeld. Immers, het gebouw is tijdens de bezettingsjaren geheel door de Duitsers in beslag geno men en deze vreemde bewoners hebben het niet smetteloos achtergelaten. Het bestuur hoopt echter op een billijke re geling. De directeur van de school, dr Schilp, gaf een uitvoerig overzicht over het schooljaar 1947/1948. Hij hoopte nog steeds op een veel ruimere bezetting van de klassen. Het aantal bevoeg de leerkrachten is thans voldoende; met volle toewijding wordt er gewerkt. Door de eenjarige cursus zal er over het ge hele land wel een groot aantal vacatures vervuld zijn, maar het onderwijs zal de toekomst zeker nog vele jonge on derwijzers kunnen gebruiken. De heer Schilp constateerde met grote dank, dat het jaar 1948 voor de Leidse Kweek school een gezegend jaar geweest is. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, t. w. ds W. H. Kelder en mr C. de Ru, herkozen, terwijl in de vacatures van de heren Janssen en Tib- boel gekozen werden de heren H. M. Markusse en mr N. G. Geelkerken. De heer D. Meijer werd herkozen als lid van de Commissie van toezicht op het onder wijs. Bij de rondvraag sprak de heer Mul der enige woorden van hartelijke dank tot de scheidende secretaris, die ook als waarnemend voorz. zijn taak had ver vuld. Nadat ds Dronkert in dankgebed was voorgegaan, werd de algemene ver gadering gesloten. Mechanisatie in de tuinbouw Dc heer W. Kriiger voor „Tuinbouw en plantkunde." De mechanisatie in de tuinbouw, die de laatste tijd nogal belangstelling trekt, was gisteravond het onderwerp van een lezing, door de heer W. Krüger gehou den voor de Leidse afdeling van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. De heer Krüger vroeg zich af, waarom er mechanisatie moest plaats vinden. Enerzijds betekent het voordeel, waar het immers op energiebesparing neer komt. Anderzijds moet vermindering van het aantal arbeidskrachten in de tuin bouw natuurlijk als een sociaal nadeel worden gezien. Spr., die een zo „taai" onderwerp op vlotte wijze wist te behandelen, achtte mechanisatie vooral van belang voor de bestrijding van ziektdn onder de plan ten. Vooral in de bollen- en fruitteelt komt dit tot zijn recht, terwijl de chanische arbeidswijze voor de grondbe werking als practisch moet worden be stempeld. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering werden gekozen de heren J. Smit en J. Riemens. Van de aftredende bestuursleden werd de heer Lagendijk herkozen. In plaats van de heer Galjaard, die niet herkiesbaar was, werd de heer C. Riemens gekozen. Voorzitter Joh. Jonker wenste de leden een gelukkige jaarwisseling, welke wens aan het bestuur geretourneerd werd door de heer Smit. Morgen (Vrijdag) vindt te Leiden de na-uitreiking plaats van bonkaarten 901, xowel voor zelfverzorger* als niet-zelf- «or-gers. Vier Engelse koninklijke generaties: de 81-jarige overgrootmoeder Koningin Mary, Koning George VI, de grootvader, 53 jaar oud. Tenslotte Prinses Eliza beth, de jonge moeder die in haar 22ste jaar is, met haar ruim vier weken oude zoontje, prins Charles Philip Arthur George. De foto werd gemaakt na de doop van de kleine prins. Chr. tuinders vergaderden in „Liberty" Praatavond bleek nodig te zijn Gisteravond 'kwam in „Liberty" ee vrij groot aantal C.B.T.B.-ers bijeen. In zijn openingswoord legde de heer H. Kranenburg er de nadruk op. dat de Chr. boeren en tuinders steeds moeten tonen, dat zij lid zijn van een Chr. organisatie. In al ons werken zijn wij verantwoor ding schuldig tegenover God, de over heid en de naaste, aldus spreker. Vervolgens kregen de aanwezigen ge legenheid vragen te stellen. Hiervan werd dankbaar gebruik gemaakt. Hoe kan het anders; de problemen op het gebied de land- en tuinbouw zijn zó talrijk, dat de boer en de tuinder er haa9t niet uit 'kunnen komen. Vragen van zeer uit eenlopende aard werden naar voren ge bracht. De heer J. Borst uit Leidschen- dam, hoofdbestuurslid, trachtte een zc volledig mogelijk antwoord te geven. Bi. zijn beantwoording wees spr. er op, dat veel jonge krachten in het vak zich niet hart en ziel aan het bedrijf geven. Vinden zij het te wispelturig? Er kunnen zoveel tegenwerkende factoren zijn, dat het inderdaad voor jongelui moeilijk alle perspeotieven te zien. Zij nemen niet graag. Daar komt bij, dat het onderwijs een niet te onderschatten kracht uitoefent op 't jeugdige geslacht, Naar aanleiding van een desbetreffen de vraag beklemtoonde de heer Borst, dat de C.B.T.B. een sterke organisatie moet zijn, die volkomen op de hoogte van de situatie is. Dan al-leen hebben een stem in het kapittel, ook belangrijke exportaangelegenheden den besproken. Er zijn mogelijkheden om het bestaande surplus weg te werken, ofschoon we ten aanzien van deze dingen da-gelijks met moeilijkheden te worstelen hebben, aldus spr. En in Duitsland èn in Engeland is er dank zij de goede w< omstandigheden een grote overvloed producten. Verscheidene sprekers voerden het woord. Aan het einde van de bijeen komst dankte de heer Kranenburg voor het vlotte en nauwkeurige beantwoorden der vragen. Prinses Wilhelmina bezocht Zendingshogeschool te Oegstgeest Nadat dr K. J. Brouwer onlangs bij een bezoek aan H. K. H. Prinses Wilhelmina verslag had uitgebracht van zijn reis langs de Zendingsvelden, bracht H. K. H. gisteren een bezoek aan de Zendings hogeschool te Oegstgeest. H. K. H. was aanwezig bij de sluitings samenkomst van de cursus vóór de Kerstvacantie, in welke bijeenkomst de rector, dr E. Jansen Schoonhoven, in te genwoordigheid van de Zendingsdirec- i, dr- Zc-ndiiic's-docen- n het woord voerde Daaraan vooraf sprak de Zendingsdirec- tor, mr S. C. Graaf van Ran-dwijck, over de Zending in Indonesië in internationaal verband. Ingevolge de wens van H. K. H. droeg dit bezoek een besloten karakter. Floris en Blancefloor voor 't eerst in Leiden Band Nederland-Indië oogstte veel succes o met deze primeur Het mag dan al geen' gewoonte zijn stukken, die hij hun prémière reeds bespreking in ons blad kregen, bij dere opvoeringen een tweede uitvoerige beschouwing mee te geven, voor „Floris en Blancefloor", het artistieke poppen spel, dat de bekende Voörschotense Cia van Boort zo smaakvol arrangeerde, ma ken wij volgaarne een uitzondering. Want wanneer het voor toneelspelers al een vaststaand feit is, dat premières niet altijd de gelukkigste opvoeringen zijn, voor het experiment, dat met „Floris en Blancefloor" werd begonnen, geldt dit temeer. Het zoeken naar een nieuwe techniek immers was voor dit poppen spel moeilijker dan bij de opzet van eer nieuw toneelstuk. Er moesten bv. bij de overgang van de gramofoontechniek op piano- en stembegeleiding nieuwe houdingen geschapen worden. Dat dit bij de première niet direct tot een si werd, is begrijpelijk. De Leidse afdeling van de Band Ne- derland-Indië bracht „Floris en Blance floor" gisteravond in „Den Burcht" er met belangstelling heb ik opnieuw ge keken en geluisterd. Het scheen, of Cia' stem nog meer dan de eerste keer op haar kleine spelers was afgestemd, en.... die spelers op haar! Hoe bewogen was dat gebarenspel, hoe juist iedere into- Maar daar lagen bij de première ook Paul van Kempen dirigeerde R.Ph.O. te Leiden Met Theo v. d. Pas aan de piano Paul van Kempen is een dirigent, dii ontegenzeglijk leidersgaven heeft. Hi weet wat hij wil, laat niets aan het toe- jver en slaagt er in zijn wil aar orkest op te leggen. Het schijnt ons toe. dat de beide hoofd werken van het programma, het concert van Brahms en de derde symphonie Beethoven Van Kempen de volle gelegenheid geven zich als dirigent te uiten. Het zijn beide werken, waarin een ernstige geestesgesteldheid overheerst, beide werken waarin een dirigententem perament als dat van Van Kempen zich kan verlustigen in sterke dynamische climaxen. Een compositie als de derde symphonie .an Beethoven heeft echter nog andere aspecten. Beethoven is hier niet alleen de eenzame, die verbitterd met het „noodlot" vecht, maar ook de lyricus, die zich uitzingt in melodieën, waarin conflicten opgelost schijnen. En hoeveel humor is er niet in de finale, hoe licht voetig is het dansende scherzo! Wij geloven, dat de uitvoerng aan merkelijk had kunnen winnen bij een grotere souplesse, iets minder zw wichtigheid en wat meer charme lichtende vreugde. Theo van der Pas speelde het eerste pianoconcert van Brahms, dat niet tot de beste werken van de meester behoort (het haalt niet bij het tweede concert), maar dat wel uitermate zware eisen de pianist stelt. Van der Pas heeft de vele grote technische moeilijkheden op bewonderenswaardige wijze overwonner met veel stijlbegrip, warmte en bezie ling gespeeld. Van Kempen begeleidde zeer volg- lam, maar toch was er geen ideale een heid tussen solist en orkest. Van der Pas liet terecht het licht vallen op de domi nerende medolieën, terwijl deze in orkest vaak gedrukt werden door de te sterk gespeelde vulstemmen. was voor dit concert zeer grote be langstelling. Hennie Schouten. Rasmusde ivonderdokter Zó erg is het, dat zelfs Niels, de huis knecht van dokter Halier, voor zijr „rikmetik" naar Rasmus, de wonderdok ter, gaat. Hoe dat komt? Wel, Halier is knap dokter, maar een bullebak, die nensen afstoot; en Rasmus is vrolijk, kent de mensen, weet hoe hij hen aan moet pakken en daarom gaan ze naar hem. Dat Lili, dochter van Halier, ook Rasmus gaat, zit meer in Ulf, zijn i, met wie ze ook gaat trouwen. Re denen genoeg voor Halier om Rasmus niet bepaald sympathiek te vinden. Het grote conflict komt evenwel tussen •ader en zoon, die ook medicus is ge l-orden en als man van wetenschap het geknoei van zijn vader verafschuwt. Wanneer dan een kind sterft, doordat Rasmus niet wist dat het blindedarm ontsteking had, wordt de breuk tussen vader en zoon volkomen. Ook het kind Lili en Ulf sterft, zij wordt ernstig ziek en langs deze, reeds door vele schrij- bewandelde weg, weet Paul Sarauw allen weer tot elkaar te brengen. Over dit alles is een romantisch sausje gego ten. Sarauw heeft echter niet goed ge roerd, waardoor we klontjes romantiek te verwerken krijgen, wat we niet erg lekker vinden. Voor de kunstkring „Het Schouwspel" heeft het „Nederlands Volkstoneel", on der regie van Ferd. Sterneberg, een ma tige opvoering van dit stuk gegeven. Het duidelijk, dat één gedachte de regie beheerst heeft, nl.: soberheid. Dat is na tuurlijk een goed ding, maar deze sober heid maakte de voorstelling mat en de ;en tot sprekende poppen. Het was niet levendig. Bij declamatie moet het woord het doen, maar bij het toneel niet, daar neemt het spel deze taak over. Door de soberheid van deze regie raakte het spel zoek. Doordat Johan Elsensohn, als Rasmus, zich er het minst van aantrok, werd zijn spel het best en konden we daardoor nog blijven kijken en luisteren Bn. de bezwaren niet! Zelfs niet bij de entre- acte-muziek van mr Harm Smedes, die sommigen niet passend en anderen te modern vonden. In deze grote zaal ren Smedes' muziek en spel zelfs wat te zacht. En beide mogen gerust gehoord Het grote bezwaar was de harmonie tussen de zangstemmen en de kleine spelers voor het miniatuur-voetlichtje. Vooral wanneer Cia's poppenstem op hield en de zangstemmen vielen prompt in, had je niet het gevoel, dat hier kleine, bedroefde Floris stond te klagen of een heel tere Blancefloor. De opvoe ring van gisteravond was in dit opzicht stukken en stukken beter, al zal de ruime zaal daartoe ook wel het hare heb ben bijgedragen. Wanneer er nog enkele opvoeringen achter de rug zijn, zullen Margie de Groot, de sopraan, en de te nor, Martin Jonkman, hun stem geheel aan dit spel hebben aangepast. Dat dit winst betekent voor het Voorschotens poppenspel behoeft geen betoog. De zaal, die tot de laatste plaats bezet was, reageerde buitengewoon. Ofschoon te betwijfelen valt. of de fijne trekjes van dit zéér verfijnde spel. achterin te zien zijn geweest, was het tijdens de be drijven toch muisstil! De avond werd geopend met een woord van welkom door de heer K. Cebol en een welkom op rijm, uitgesproken door één van Cia's poppen. Aan een aantal gedemobiliseerden werden gedenktegels uitgereikt. De heer Cebol sprak de man nen hierbij kort, maar zeer ernstig toe. C. Th. R. Lola Bobesco en Jacques Genty Maandag a.s. zal de Roemeense violiste Lola Bobesco, die voor en-kele jaren hier zoveel succes optrad, wederom voor de Leidse Kunstkring „Voor Allen" een concert -geven, met haar echtgenoot, de Parijse pianist Jacques Genty. Uitgevoerd zullen worden sonates van Schumann, Brahms, Lilien en Fauré. Eerste prijs voor „Litteris" a een te Bodegraven gehouden toneel avond door de Rederijkerskamer ,.H. K. Poot" vond de prijsuitreiking plaats aan de deelnemende verenigingen van het .Landjuweel". De jury kende aan de Leidse toneelvereniging „Litteris Sa- i". welke het stuk „De zaak A.D." het voetlicht bracht, de eerste prijs toe. De heer Grefe en mevr. Reitsma- Klein Wassink kregen een afzonderlijke prijs. Goede Tempelieren ageren tegen de „drinkmode" In een toespraak voor de lóge Leiden van de Intern. Orde van Goede Tempe lieren heeft de heer H. Zunderman Jr. er op gewezen, dat het drankverbruik ir ons land geweldig is gestegen. Er kan nu inderdaad weer worden gesproken van een alcoholgevaar, een gevaar dat mannen, vrouwen en jongeren bedreigt. Hoe vaak gebeuren er geen verkeers ongelukken na drankgebruik! Ook de „drinkmode" bij vele vrouwen en grote groepen jongeren bergt grote gevaren in zich. Weest een voorbeeld, aldus spr. en steunt de zwakken, zijt U bewust var uw verantwoordelijkheid, vecht mede ir de rijen der blauwe strijders! De heer Zunderman toonde zich ook van een andere kant: hij nam zijn'gehoor met woord en film mee naar Zwitserland. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN OVERLEDEN: M. C. A. Franse, dr, 5 weken; S. K. Arbouw, mam, 43 jr; A. Pison, wed. van J. Kasteele, 81 jr. GEBOREN: Hesther dr v. T. J. Over- jlk en J. Duk; Alfons N. M. zn v. A. Bouohier -en R. H. M. Köss; Dick J. zn D, J, Verzijiden en E. v, d. Ent; Cor nells A. zn v. A. J. Breedeveld en C, C. Epskaimp; Cornelia A. M. dr v. K, F. M. Roholil en J. M. Rijff; Hendrik S. zn v. H. S. v. d. Zeeuw en M. C. Zirkzee; Ve- M. dr v. B. van Leeuwen en M. E. C. Jansen; Henri ca P. dr v. K. W. van Tilburg en L. Note-boom; Jon C. zn v. W. G. Mark-us en J. Trouwee; Albertus P. T. zn v. A. T. Spook en A. M. da Maaré. GEHUWD: J. Brakels en M. Zweistra; W. Kroeze en M. van Egmond; S. de Waard en H. C. M. Hollebeek; B. H. Jansen en G. H. Broek; J. Hoogervorst J. E. de Bolster; N. de Vries en E. A. Nieboer. PLASSENVERORDENING AANVAARD Priv. Staten hebben, behalve de reeds genoemde voorstellen, ook de wijziging der plassenverordening aanvaard. Men mag tussen 1 Mei en 15 October voortaan niet langer dan tien dagen met een w schip in het watergebied vertoeven. De termijn werd tot deze tien dagen bekort met het aannemen van een amendement van ir E. H. A. Kraaijvar.ger. Zo Juist ontvangen DE PANTOFFEL VAN STANDING Schoenhandel HAASNOOT, Marx niet meer de allesbeheersende in het hedendaags socialisme De lieer A. Stapelkamp sprak voor de A.R. kiesvereniging te Leiden Marx is niet meer de allesbeheersende figuur in het hedendaagse socialisme, want het pure materialisme wordt door dit socialisme niet meer aanvaard, aldus de heer A. Stapelkamp, lid der Tweede Kamer en oud-voorzitter van het C.N.V. die gisteravond in het gebouw Steen- schuur 6 voor de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" heeft gesproken. Spr. ving zijn zeer principieel betoog aan met op te merken, dat zowel de Leidse predikant, ds R. D. J. Rudolf, als prof. W. A. Diepenhorst in hun. kwart eeuw na elkaar verschenen boe ken wijzen op de moeilijkheid om socialisme te definiëren. Alles vloeit, alles wisselt naar omstan digheden, die zich in een bepaalde tijd voordoen. Het beste voorbeeld hiervan is de huidige Partij van de Arbeid, die haar bagage waarden, aan Christendom Humanisme ontleend, meevoert de aloude klassenstrijd der S.D.A.P. niet erkent. Voor deze heroriëntering van de P. v. d. A., als voortzetting van de SDAP, gaf spr. verscheidene oor zaken aan. Allereerst was daar het opkomen van het Duitse nationaal-socialisme met alle gevolgen van dien, dat in Nederland een groter nationaal besef wakker riep, maar waardoor tevens het Nederlandse socia lisme zich ging richten'naar Engels voor beeld. Men ging in de kringen van het socialisme inzien, dat de mens „bij brood alleen niet kan leven". Het wil nu anders worden gekwalificeerd. Het is democra- tisch-personalistisch geworden. Prof. Banning noemt het personalisme zelfs een eis. Evenwel treft men in de P. v. d. A. ook een grote groep onvervalste Marxisten aan, die hun invloed uitoefe- in de practische politiek. Dit weet prof. Banning zeer goed. maar het karak- an het Christendom, dat prof. Ban ning leert en waarmede hij in de P. v. d. A. is getreden, verwerpt de vleesgewor den God; het neemt Christus slechts als voorbeeld. Het is duidelijk, dat onder invloed van een Christendom, waar de pit uit is, aldus de heer Stapelkamp, er in de P. v. d. A. geen sprake kan zijn in een principe-verandering, hoogstens in een accentverlegging. Vervolgens wees spr. op de door de v. d. A. voorgestane staatsoverheer- sing, gevolg van de doorwerking van het Marxisme. Tegen deze staatsalmacht heb ben Groen van Prinsterer en Kuyper ge waarschuwd. De bedrijfsorganisatie, die jarenlang werd voorgestaan, ontsproten in „A,R. kringen en daarom onbruikbaar is ge noemd, kreeg een vorm en inhoud, die puur socialistisch was en in wezeii dus De Joseph Stephens Helemaal niet. Maar wees welkom! Ik zou even graag de race hebben wil len verliezen. Want wat wAs het een mooie wedstrijd! Een prachtige race, stemde Io en thousiast in. Ik had mijn vreugd aan elke ronde. En nu moet u een pand zetten! Mag ik een suggestie geven? Nero knikte. Hoe zou het opgenomen worden, als ik mij-n man vulde kopen? Wat, je eigen man kopen? Na een kleine aarzeling: Maar waarom ook niet? Wat vindt je hem waard, Io? Daar ben i-k nieuwsgierig naar. Heel kalm antwoordde zij, alles op één worp zettende: Wat denkt u van vijftig mdllioen sestertiën? Het pand is jou, Io, zei Nero met blijkbaar grote voldoening. Ik zal nog heden de nodige pa-pieren in orde laten maken. Een zucht van verlichting ontsnapte Io. Toen Nero haar vragend aankeek, zei ze: Ik daoht, dat Agrippi-na zou heb- Nero schyot in de lach: Dat hééft ze ook geprobeerd. Moe der heefsoms wel iets va-n een kind, dat maar met haar poppen blijft spelen tot zij er veel te groot voor is. Maar jij wint het nu van haar, Io. Ik heb echter één voorwaarde: Virgindus moet aLtijd je slaaf blijven. Het zal je nooit zijn toe gestaan, -hem te verkopen of vrij te laitem. Dit is een onafwijsbare eis, omdat ik, naar de wet gerekend, de grens over schrijd, door te beschikken over een slaaf van de Publieke Dienst zonder een open bare verkoop. Ik wil ddt doen, omdat jij je man zó liefhebt, dat je bereid bent, 50 millioen sestertiën voor hem te be talen. Zo zij het. De koop is gesloten. Io knakte. Zij was niet meer in staat, haar stem te beheersen. En Nero besloot het onderhoud met nog te zeggen: Tot morgen dan, Io! Ik zal een koe nier zenden. Zij mompelde nog een paar woorden van dank en ver-trok. Io's draagstoel daalde de Paladijnse Heuvel af en passeerde het plein voor de tempel van Vesta, waar het zonlicht de talrijke daar rond-pik-kende diuiven overg-lansde en een bontgekleurde me nigte haar middagwandeling deed. Juist op het punt, de drage-rs bevel te geven, haar naa-r de -baden te brengen, ont waarde Io de Arbiter Petronlus, die ha-ar draagstoel had opgemerkt. Met een hof felijke buiging kwam hij naast haar lopen en zei: Io van Ionos! Heeft de roem van Rome een minuut, om mijn hulde in ont vangst te nemen? Het was d-e spannend ste race, die ik ooit gezien heb en ik héb wat gezien! Ik ben blij, dat u ervan genoten heeft. Maar het eiste ontzaglijke inspan ning om het te verliezen. Natuurlijk. Ik begrijp. Zijn ogen dwaalden even af naar het tempelplein: Ja, dat herinnert mij aan iets. Is er nu wat waars in al dat gepraat van de spraakmakende gemeente over jou en mijn vroegere collega Prins Catar Vir- ginius? Io schudde haar hoofd, maar bloosde. Jaren geleden had Petronlus van Io ge droomd, als van een bijzondere vrouw, die bewondering afdwong, maar die hij toch nauwelijks als vrouw begeerde. Toen zij de kans kregen, elkaar te ont moeten, was zij koel en" scheen hem, of scheen hem nöet te willen begrijpen. Later bezweek zijn verliefdheid, toen hij haar beter leerde kennen als een vrouw, wier hoogste qualiiteit was, dat zij de rijkste in Rome wasEn daarna kwam de opzienbarende tijding, dat zij ging •trouwen met een heidense prins. Hem nu weer ontmoetende, antwoord de zij met vlakke stem: Virginius is -nóg mijn man, en ik heb hem nóg lief. Op 't ogenblik is hij op het eiland Ionos, waar ik mij binnen een week bij hem hoop te voegen. En wat de praatjes betreft, zeker, daar is waarheid in. U ziet, Petroni-us, dat noch ik noch mijn man ervaren waren in de liefde, en zo hebben wij beiden de gebruikelijke fout gemaakt, elkander niet te begrijpen. Ik was juist daAr bang voor, toen ik van je huwelijk hoorde. De mensen, vervolgde Petroni-us met het hem eigen cynisme, zijn dwaas, als zij van vrouwen in logische vorm denken. Die geloven nog in nayaden en dryaden en dan van hun zesde tot hun honderd-en-zesde jaar Maar ja, de vrouwelijke psyche is nu eenmaal niet gebaseerd op de wetten der logica. Zoals u zegt, Petronius. En, met een ontwapenende glimlach: U schijnt over deze dingen een zeer positieve mening te hebben. Maar speelt u nu niet met zo'-n kind als ik ben? Hoe zou ik durven? Maar ik ga u groeten, meest roemrijke van alle vrou wen! Ave Io! Zonmegoddn! staatsalmacht inhield. Ook Is dit te zien op het gebied van de sociale verzeke ringswetten, het culturele leven, het on derwijs en de jeugdvorming. Onze strijd gaat door, zo eindigde spr., ook vandaag, in welk een fraai gewaad het hedendaagse socialisme zich heeft gestoken.' De partij van de levende God, volgens Groen van Prinsterer, haar beginselen uitdragen. Na afloop van deze rede kwam uit de vergadering, die onder leiding stond de heer Chr. v. d. Heuvel, een groot tal vragen naar voren, die spr. uitvoerig beantwoordde. Officiële publicatie AFSLUITING HOUTSTRAAT Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter openbare ken-ras, dla-t de Houtstraat op 17, 18 en 20 tot en met 24 December 1948 van 817 uur voor alle rij-verkeer zal zijn afge sloten. Leiden* 16 December 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd Secretaris: Burgemeester: J. BooL F. H. va-n Kinschot Wie weet iets van het hert? De Leidse Hout -heeft hedennacht weet bezoek gehad van een -hond-, vermoedelijk dezelfde als enkele weken geleden. Van de vier nu nog aanwezige herten konden er zich drie te water begeven en zo aan de achtervolging ontsnappen. Het vierde hert is blijkens sporen over het hek ge vlucht en -tot nu toe niet teruggevonden. Ieder, die iets -van het dier afweet, wordt verzocht de heer Ph. Barnard op te bel len: tijdens de kantooruren ten stad- hui-ze tel. 20041" toestel 44 of -na kantoor tijd 23915 iRijn en Schieka-de 121 D). Fotografen-feest De sedert kort in Leiden opgerichte af deling van de Ned. fotografenpatroons- vereniging organiseerde gisteravond in „Royal" een contact-bijeenkomst. De be doeling was tevens propaganda te voeren voor de N. F. P. V., de vrije fotografen organisatie naast de verplichte vakgroep. De voorzitter, de -heer J. van- der Steen, opende met een welkomstwoord, speciaal tot de dames. Hierna werd een vlot pro gramma afgewerkt, waaraan medewerk ten de heren J. Geen jaar als conferen cier Amarco als goochelaar-telepaath, terwijl verder nog verscheidene collega's iets ten beste gaven. Aan- het einde sprak de voorzitter een dankwoord in het bij- zonder tot de heer H. H. Bonte, pianist. Sport en Wedstrijden POLITIE SCHIEDAM—POLITIE KAT WIJK 3—2 In een niet onaardige wedstrijd hebben de Schiedamse politiemannen de twee punten weten te behouden, hoewel het er naar uitzag, dat de Katwijkers hen de baas zouden worden. Bij de rust was de stand 1—2 in 't voordeel van Katwijk. De tweede helft toonde echter aan, dat Schiedam dit niet wilde toelaten en al spoedig was de stand gelijk (22). Nog eenmaal werd de Katwijk-keeper gepas seerd. PROTEST VAN J.A.C. AFGEWEZEN Het protest vam J.A.C.: wedstrijd Dit Haghe 2J A.C. 2 is afgewezen. De uit slag blijft dus 10 voor Die Haghe 2. CONTACT-BIJEENKOMST DISTR. II. Onder auspiciën van de V.Z.C. wordt Zaterdag a.s. om 4 u. in hotel „Centraal" te Rotterdam, een contactbijeenkomst, belegd voor de verenigingen van district II. Er zullen o.m. enige inleidingen door deskundigen worden gehouden. DUIVENSPORT Clubtentoonstelling van „Het Oosten" De postduivenvereniging „Het Oosten" (Ned. Bond van Zaterdagvliegers) houdt Vrijdag en Zateredag een clubtentoon stelling in het gebouw van de L. P. C. aan de Morssingel. De tentoonstelling geopend Vrijdagavond van 19 tot 22 Zaterdag van 10 tot 22 uur. WATERPOLO. L.Z.C. (B.)H.Z.P.C.: 1—4. L.Z.C. (B) kwam gisteravond in d« „Overdekte" wel zeer onvolledig uit leed dan ook tegen -het Haagse H.Z.P.C. een verdiende nederlaag. Direct na uitzwemmen werd het reeds 0—1 en der wist de L.Z.C.-keeper Heek met wat geluk menige aanval van de Hagenaars onschadelijk te maken. Toch was het bij de rust 03. Toen de stand in de tweede helft 04 werd, bood L.Z.C. beter partij en door een misgreep van de H.Z.P.C.- keeper werd de stand op 1i gebracht. L.Z.C.—STUDENTEN (DAMES) 1—9. Een studenten-damesploeg kreeg va de L.Z.C,-dames in een sportieve strijd een 19 nederlaag te slikken. Bij L.Z.C. speelde als gast mej. Cousins uit Oxford mee. Zij nam drie doelpunten voor haar rekening. SWIP I—SLEUTELSTAD-COMB. 4—2. Voor de wintercompetitie leed een Sleutelstad-combinatie een 4—2 neder laag tegen Swip I. De positie van de huidige middenstand „De middenstanders hebben elkander nodig" Op uitnodiging van de afdeling Leiden en omstreken van de Vereniging van de Handeldrijvende en Industriële Midden stand sprak gisteravond in de sociëteit „Amicitia" de heer M. Kropveld, vice- voorzitter van de K. van K. van het district 's-Gravenhage en oud-directeur van de Ned. Middenstandsbank te Den Haag. over het onderwerp: „Wat is de positie van de middenstand in onze tijd?" De heer Kropveld gaf allereerst een omschrijving van de plaats van de mid denstand in ons land, waarbij spr. met voldoening constateerde, dat deze groep nimmer'de neiging heeft gehad om de strijd aan te binden tegen andere groe pen- Nadat spr. had gewezen op de eisen, waaraan een goed middenstan-der moet voldoen, t.w. vakbekwaamheid, boek houdkundig inzicht en liquiditeit, zette hij uiteen, dat een middenstander er steeds op 'uit zal moeten zijn om zijn clientèle een grote mate van service te bieden; deze zal echter niet mogen ont aarden in kruiperigheid. Spr. toonde aan, dat een welvarende middenstand in de eerste plaats een ge meentelijk belang is en stelde vast, dat het een eerste vereiste is, dat de midden stand zich organiseert. Nog wordt door vele middenstanders het belang van e hechte organisatie niet in-gezien. Nog veel hoort men in middenstandskringen de ten onrechte geuite klacht: voor betalen wij onze contributie?" Als middenstander zullen wij moeten leren verstaan, dat wij in grote eendracht ten samenwerken, daarbij vooral de houding van mens tot mens in het oog vattende. Indien de middenstanders hun weg naar de vrije bedrijfsorganisaties weten te vinden en volgens spr. is hieraan in de naaste toekomst niet te ontkomen zullen zij ook meer zeggen schap krijgen. Slechts indien de midden standers begrijpen, elkaar nodig te heb ben. zullen zij er komen. Voorts wees de heer Kropveld er op dat in openbare lichamen het geluid var de middenstand nog te weinig wordt ge hoord. Rekening houdende met het feit, dat ruim 2 millioen werkgevers en werk nemers of wel pl.m. 20 pet van het Ne derlandse volk bij de middenstand be trokken zijn, staat het voor spr. vast. dat het aantal middenstandsvertegenwoor digers iq de beide Kamers maar een zwakke afspiegeling is van deze niet te (Wordt vervolgd).! loochenen werkelijkheid. Nadat spreker vervolgens een uiteen zetting had gegeven van de werking van de vestigingswet voor het middenstands- bedrijf. zei hij van oordeel te zijn, dat de positie van de middenstand in de ko mende tijd nog moeilijker zal worden. Een algemene tendenz is waar te men, dat de omzetten achteruit lopen; de koopkracht neemt af- Vandaar dat spr. een positieve bezuiniging in hel bedrijfsleven noodzakelijk achtte. Leiderdorp „IJssport" Vanavond. 8 u-ur, wordt in „Het Wa pen van Leiderdorp" de algemene ver gadering gehouden van de vereniging „IJssport." Het Kinderfeest OGAV. dusver bij de Oegstgees- ter Gymnastiekvereniging OGAV tradi tie, jaarlijks voor de jongere leden een St Nicolaasfeest te geven. Een goede ge dachte echter, -dat hiermee gebroken is; want is dit feest niet een huiselijk feest? Zo werd dan ook gisteren o. 1. v. de heer Jac. J. Vos des middags voor de jongsten en des avonds voor de ouderen enige uren van ontspanning gegeven. De heer Jac. Goddijn te Santpoort met zijn e ten(e gaf de kinderen een prettig feestje. Zang en poppenkast, gecombineerd met de sprekende pop, waren menigmaal ogenblikken van groot vermaak voor de jeugd. Voorschoten Gemeentelijke toonkamer Een dezer dagen zal de opening plaats vinden van de gem. toonkamer van de bedrijven. Deze toonkamer wordt onder gebracht in het voorm. raadhuis aan 'de Gebr. Treubstraat. Dit is i maal, dat de gemeente een toonkamer in richtte om het gebruik van verschillende toestellen voor sanitair, keuken en woon huis te animeren. De gehouden tentoon stelling, verleden jaar. gaf hiertoe de eerste stoot. Binnenkort zullen wij U hiervan meer berichten. Na-uitreiking Na-uitreiking van bonkaarten 901 enz. vindt plaats in het distributiekantoor Vlietstraat te Voorburg op morgen (Vrij dag) van 9 tot 3 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2