Jlietiroe gtihsche (foanuil m v Wordt nog mooier: Halla s nota slechts een particulier briefje Wist U DONDERDAG 16 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103- Tel. dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7690 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantuasUcii is ghebitoen myn bert in tcgtienspoet" „Rijnlands Financierings instituut opgericht Zie pagina 2 Republiek doet wanhopige pogingen om Veiligheidsraad te bereiken Dolle wereld, waarin we tegenwoordig leven! De brief van Hatta, die ten doel heeft de onderhandelingen met Nederland via de Commissie van Drie te heropenen en 'welke op het ogenblik het voorwerp van langdurige besprekingen in de Minister raad te Den Haag is blijkt slechts een particulier schrijven van Hatta te zjjn, aldus onthult de „Nieuwsgier" te Batavia. Kan men de officiële stukken der republiek reeds als waardeloos beschouwen, omdat Djokja zjjn woord nimmer gestand doet, liet particuliere schrijven van Hatta heeft uiteraard nog minder waarde. Niettemin heeft de republiek thans een nieuwe poging gedaan om te voorkomen, dat de Veiligheidsraad de behandeling van het Indonesische vraagstuk tot na Nieuwjaar zal verschuiven. Het schijnt namelijk, dat de Raad Vrij dag op Kerstrecès zal gaan zonder dat het verzoek van de republikeinse ver tegenwoordiger bij de Raad, Palar, om Indonesië te behandelen, aan de orde komt. De reglementen laten namelijk geen bijeenkomsten van de Raad tussen 17 December en Nieuwjaar toe. tenzij in bijzondere spoedgevallen. De Raad han delt nog enkele lopende kwesties af en de voorzitter, de Belg Langenhove, is niet verplicht, Indonesië ter sprake te brengen. De Amerikaanse delegatie heeft op dit punt nog geen besluit genomen en de Britten vinden de zaak niet dringend genoeg. Bovendien is er nog het be zwaar, dat het secretariaat op het ogen blik van Parijs naar New York wordt overgebracht, zodat er geen personeel genoeg is. De republiek heeft daarom aan Palar opgedragen, de Raad te verzoe ken om een buitengewone spoedzitting, Welke het Kerstrecès zal onderbreken. In een officieel communiqué te Djokja wordt verklaard, dat arbitrage thans de enige mogelijkheid is. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Lovett. heeft, naar Aneta meldt, op een persconferentie te Washington verklaard, dat de Neder landse Regering, in verband met de ont vangst der nota van Hatta, de instelling van een Federale Interim-Regering voor Indonesië heeft uitgesteld. In lijnrechte tegenstelling staat daar mede een mededeling van een woord- ek 't Aantal heren te Amster dam stijgende Doordat de politie de touwtjes strakker aanhaalt- Op een persconferentie over de actie voor veilig verkeer deelde commissaris Cohen van de A'damse politie gisteren mede. dat het aantal dodelijke ongeluk ken sterk daalt, 't „Wees een heer in 't verkeer" schijnt dus succes te hebben. Hij hield echter rekening met het feit, dat toevallige omstandigheden hiervan de oorzaak kunnen zijn In December kwamen tot nu toe geen dodelijke onge lukken te A'dam voor. Binnenkort be ginnen politiemensen met onderwijs in „verkeersfatsoen" op de middelbare scholen- Na 2 Jan. zal men niet langer coulant zijn tegenover fietsers zonder wit achterspatbord of rood achterlicht. Bovendien begint de A'damse politie binnenkort met een strenge controle op remmen, verlichting, enz. van de auto's. En aangezien volgens de statistieken de meeste verkeersslachtoffers te vinden zijn onder kleine kinderen en oude men sen, vroeg men de ouders, tijdens de Kerstvacantie wat aandacht te schenken aan op straat spelende kinderen. 't Kan niet, zegt min. Joekes Minister Joekes heeft, mede namens minister Van Maarseveen, op de vragen van het Tweede Kamerlid Wagenaar medegedeeld, niet bereid te zijn, een Kerstgratificatie voor werknemers en pensioentrekkers toe te staan. Hij meent nl.. dat de lonen, e d. de laatste tijd in sterkere mate gestegen zijn dan het prijs peil en op die manier loopt de boel ZES IN LONDEN KIBBELEN VOORT OVER DE RUHR. De afgevaardigden van de zes landen, die op de Londense conferentie bezig zijn een oplossing te vinden voor het beheer van de Ruhrindustrieën, aijn opnieuw op de Franse bezwaren gestuit. Frankrijk houdt nog steeds vast aan de eis, tot in stelling van een internationale controle. Moordenaar van Gandhi bekent. Godse, de moordenaar van Gandhi, heeft gisteren bij de hervatting van de Zitting te New Delhi, opnieuw bekend de dodelijke sbhoten te hebben gelost HANS KAART EN DE ZIJNEN NIET DOOR DE SAHARA Hans Kaart en zijn tochtgenoten heb ben wegens een waarborgsom van fres S50.000 moeten afzien van hun tocht door de Sahara. Zij zullen nu via Egypte en Nairobi gaan. Hogere premie voor vrijwillige verzekering? Steun voor Vrijwillige Ziekenfonds verzekering. (Van onze Parlementsredacteur). De Tweede Kamer behandelde giste ren het wetsontwerp Ter beschikking •tellen gelden uit het Vereveningsfonds voor de Vrijwillige Ziekenfondsverzeke ring. Aanvankelijk was voorgesteld f 10 millioen voor 1947 en f 12 millioen voor 1948 beschikbaar te stellen. Later was hieraan toegevoegd f 6 millioen voor 1949. Bij nieuwe nota van wijziging ver hoogde minister Joekes dit laatste bedrag tot HVs millioen, opdat de tegemoetko ming in de kosten van sanatoriumverple- ging kan worden gebracht van f3 op f4.50 per dag. De heer Stapelkamp (AR) toonde zich nog al gereserveerd en ver klaarde het wetsontwerp slechts als noodmaatregel te kunnen aanvaarden. De minister verklaarde, dat het nog overblij vende tekort der vrijwillige fondsen over 1949 in de eerste plaats zal moeten wor den gevonden in verhoging der premie. Het wetsontwerp werd tenslotte zb.st. aangenomen. voerder der Indonesische Regering, dat er geen sprake is van een uitstel van de afkondiging van het besluit op de be windvoering in Indonesië in overgangs tijd (de instelling der Interim-Regering). Aan de Indonesische Regering is niets bekend van het door de heer Lovett ge noemde bericht. COMMISSIE VAN DRIE WEER IN DJOKJA. Antara meldt, dat de Commissie van Drie gisteren te Djokja is aangekomen. Jong ger te Bandoeng De 2de luitenant vlieger-waarnemer, die bij een vliegongeluk te Bandoeng op tragische wijze het leven verloor, de heer J. A- Gelèynse, gewoond hebbende Thómsonlaan 21, 's-Gravenhage, is met militaire eer begraven op het ereveld Pandoe te Bandoeng. De lijkwagen werd gevolgd door vele militaire deputaties en was geflankeerd door een gewapend geleide. Ceylon slachtoffer van Ruslands 29e veto Morgen wordt Israel's lidmaatschaps- aanvrage behandeld. Hoewel de alg.. vergadering der Ver. Naties te Parijs reeds beëindigd is, ging de Veiligheidsraad gisteren nog met de zitting door. Rusland kreeg hierbij ge legenheid zijn 29ste veto, sinds de oprich ting der V.N., uit te spreken, nl.. over de lidmaatschapsaanvrage van Ceylon, het Britse dominion, dat onlangs nog als zeker toelaatbaar werd gekenschetst. De aanvrage van Israël zal morgen worden behandeld. Dr Jessup was genoodzaakt het ziekenhuis, waar hij verpleegd wordt, te verlaten, omdat hij de enige nog Parijs aanwezige, Amerikaan was, zijn land mag vertegenwoordigen. Warschau plaats van samenkomst der communistische groten Een aantal onbekende passagiers arri veerde gisteren met een speciaal vlieg tuig uit Moskou te Warschau. Deze ge beurtenis en de verwachte aankomst van twee hoge staatslieden uit Oost-Europa, wordt door Reuter in verband gebracht met een grote internationale communis tische bijeenkomst in de Poolse hoofd stad. Het feit, dat ook de Oekrainse mi nister Manoeilsky en een hoge Russische partyfunotionaris in deze stad vertoeven, geven aan het bovenstaande nog vastere grond. Aangenomen wordt, dat een tegen hanger van het Atlantisch Pact zal wor den gevormd. New York en Wenen in de sneeuw New York heeflt gisteren zijn eerste sneeuwstorm van deze winter gehad, met alle gevolgen van dien voor het verkeer. Ook hetverkeer te Wenen werd van daag belemmerd door hagel- en sneeuw buien. Gelijkstelling salarissen der onderwijzers met die der ambtenaren Zal nog nader worden bekeken, zegt de minister Naar minister Rutten gisteren in de Tweede Kamer mededeelde, zal dc zaak van de gelijkstelling van onderwijzers salarissen met overige ambtenaarssalaris sen nog met de onderwijzersorganisaties besproken worden. Ook zal de z.g.n. jubileum-toelage voor de onderwijzers worden geldig gemaakt. De minister ontkent, dat een gelijk tijdig omhooggaan der onderwijzerssala rissen zou zijn toegezegd. Volledige ge lijkschakeling is moeilijk omdat onder wijzers op geheel andere voorwaarden werken (lange vacanties en gelegenheid tot bijverdiensten). De heer Roogjen (A.R.) diende een motie in met de wens, dat onderwijzers ook in aanmerking ko men voor vacantiegratificatie, jubileum- gratificatieregeling, voor de incorpoora- tie van een Apcts toeslag in de salaris sen boven ?3o00 en dat de salarissen ge lijktijdig eff evenredig zouden omhoog gaan met de ambtenaarssalarissen. Hier op trok Gortzak zijn motie, die minder ver ging, in. Nadat de minister een reëel en royaal overleg met de organi saties had toegezgd, trok de heer Roosjen zijn motie eveneens in. waarop Gortzak een motie indiende, welke bijna gelijk luidend was met de ingetrokken motie- Roosjen. De Kamer echter verwierp deze laatste motie met 58 tegen 7 (commu nistische) stemmen. Een andere motie- Gortzak om de gehuwde onderwijzeres met vaste aanstelling mogelijk te maken behaalde alleen 7 communistische stem- Stervende Duitser lag enkele dagen op heide bij Venlo Twee personen zagen hem en lieten hem liggen Enkele maanden geleden vond men c de Kleine Heide bij Venlo de stervende Duitser Dudzinsky, die blijkbaar mei zwaar voorwerp op het hoofd was slagen. Een onderzoek bracht aan licht, dat twee inwoners van Venlo de Duitser reeds eerder hadden gevonden, maar de lugubere ontdekking geheim hielden en de gewonde aan zijn lot lieten. Ze werden duchtig aan de tand gevoeld, doch het is nog steeds niet delijk, waarom zij dit deden. Inmiddels is voor het kantongerecht tegen eer mannen, V„ 2 maanden en tegen de ander B. 2 weken gev. straf geëist. Brits vliegtuig door Israëlitisch toestel neergeschoten? Een Britse Mosquito, die sinds enkele dagen vermist wordt, is waarschnijlijk door een Israëlitisch gevechtsvliegtuig boven Palestina neergeschoten. ROND HET ENIWETOK-ATOL IS HET NOG GEVAARLIJK In de buurt van het Eniwetok-atol in de Stille Oceaan, waar Amerika de laat ste atoomproeven hield", is het door ra- doi-acitiveit, nog steeds gevaarlijk voor vliegtuigen en schepen. Te druk voor passagiers op de luchtbrug. De ,3ritish European Airways" heeft gisteren haar pass agiersvluch ten Hamburg naar Berlijn stopgezet, wegens te grote drukte op de luchtbrug. De vrouw van een slager te Hannover heeft bij een verzoek tot echtscheiding aangevoerd, dat haar man het kunstgebit van zijn schoonmoeder van haar nacht kastje had weggenomen en er het kaak been van een koe voor in de plaats had GARRY DAVIS MAAKT VOLGE LINGEN Garry Davis, de eerste wereldburger, heeft gisteren te Brussel voor zijn vrede door wereldregering" gesproken. De Brusselaars waren zo enthousiast, dat zij een „Kring Garry Davis" oprichtten. Ook Frankrijk heeft een „atoomsplitser". Gisteren is te Fort de Chatillon Frank- rijks eerste apparaat voor atoomsplitsing werking gesteld. Een concurrerende motie-Sleen d. A.), waarin niet een vaste aan stelling voorkwam en een beroep werd gedaan op het te verwachten tekort aan leerkrachten, werd wegens groot absen teïsme van de K.V.P. en C.H. met 35 tegen 31 stemmen aangenomen. Een van de 16 aanwezige K.V.P.-leden stemde bij vergissing verkeerd. Midden 1949 aldus de minister, zullen nadere gegevens bekend zijn over het aantal onderwijzers, dat nodig zal zijn om in de eerstvolgende jaren de kinder- stroom op te vagen. Op het reeds begonnen debat over voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs komen we nader terug. Prins Charles van Edinburgh werd met Jordaanwater gedoopt Over de doopplechtigheid in d( grote muziekzaal van Buckingham Pa lace, die gistermiddag plaats vond, werd nog nader gemeld: Toen dr Geoffrey Fisher, de aarts bisschop van Canterbury, de woorden „Geef dit kind een naam" uitsprak, antwoordde prinses Elizabeth: „Char les Philip Arthur George van Edin burgh". Daarop gaf prinses Margaret haar kleine neef over aan de aartsbis schop, die hem doopte met water uit de Jordaan, hetgeen in de Anglicaanse kerk gebruikelijk is. De baby droeg de historische koninklijke doopjurk van zijde en kant, die koningin Victoria in dertijd heeft laten maken. De jongens van het koninklijke kapelkoor zongen het gezang „Holy, holy, holy". Na de doop werden van prins Charlie, zoals hij nu reeds in de Londense volksmon hij nu reeds in de Londense volks mond heet, foto's en filmopnamen ge maakt. Braadvet wordt 38 cent per kg duurder In Januari wordt rantsoen verhoogd tot 250 gram. Braadvet wordt in Januari a.s- onge veer 38 cent per kilo duurder, omdat dan ook de subsidie op dit product wordt ingetrokken. Tegelijkertijd wordt de rantsoenwaarde verhoogd.van 200 op 250 gram Het artikel blijkt gewoon op de keuzebon. Deze zal dan, afgezien va slaolie, dus omvatten 250 gram boter, 250 gram margarine of 250 gram vet. Kom* de slaolie eveneens op de keuzebon (wat thans weer onzeker is), dan komt een rantsoen slaolie op 240 gram, zo ver neemt de „Nieuwe Leidsche Crt." Gratie verleend aan L. G. de Noo Bij K.B. is gratie verleend aan L G. de Noo, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Hof te Arnhem. Thans levenslang- Wordt West-Berlijn bij West- Duitsland gevoegd? Generaal Lucius D. Clay, de Ameri kaanse gouverneur in Duitsland, heeft gisteren, tijdens zijn wekelijkse perscon ferentie te Frankfort, verklaard, dat de Westelijke sectoren van Berlijn waar schijnlijk zullen worden opgenomen in de toekomstige regering van West-Duits- land. Dit zou hij vandaag met zijn Franse Britse collega's bespreken. Duitse politiemannen gaan 't vak leren in Amerika West-Duitse politie-autoriteiten zullen binnenkort naar de Ver. Staten worden gezonden, om de Amerikaanse politie- met'hoden te bestuderen. De politie-macht de drie Westelijke zones zal echter niet worden uitgebreid tot de getalsstcrk- n de gewapende „Volkspolitie" in de Russische zone wordt geëvenaard. -S t'-4 jW Op de vergadering in Pulchri Studio te Den Haag, gisteren daar belegd ter herdenking van het 40-jarig bestaan van de Chr. Hist. Unie, trof de foto graaf de partü-leider H. W. Tilanns (r-) in gesprek met de heer J. v. d- Toorn, die 50 jaar geleden de allereerste C.H.-groep in Scheveningen oprichtte- Links mevrouw v. d. Toorn. Toen het „rijdende postkantoor" voor dc Kinderzegelactie te Soestdijk ver scheen, kocht ook H.M. Koningin Juliana met de prinsesjes Irene en Mar griet wat prentbriefkaarten en postzegels- Vooral Margriet was hevig geïnte resseerd, al viel het niet mee voor het kleine prinsesje om alles te volgen. Amsterdamse maatschappij speculeert op angst voor nieuwe oorlog Biedt evacuatie per coaster aan voor f 4300 per persoon Velen in den lande hebben in de afgelopen maanden een prospectus ontvangen van dc N.V. Verkeersmaatschappij „Intercontinental", gevestigd in de P. C. Hooftstraat 154 te Amsterdam, betreffende evacuatie in geval van oorlog. Dit prospectus is aanleiding geweest voor een diepgaand politie-onderzoek en hoewel geen zwendel is gebleken, meent men toch ernstig tegen het streven van deze maatschappij te moeten waarschuwen. In de prospectus wordt er op gewe zen, dat er een groot gevaar is, dat Ne derland door een grote mogendheid op nieuw zal worden bezet en dat het een der eerste gevechtsterreinen zou zijn in een botsing tussén Oost en West. Voorts wordt betoogd, dat evacuatie over zee de enige uitweg zou zijn. Men stelt nu in het prospectus voor. een aandeel te nemen in de op te richten N.V. „Een werkelijke verzekering van het leven is alleen mogelijk door bespreking van passage (r«eds nu) op een daarvoor be schikbare. zeewaardige en daartoe spe ciaal uitgeruste coaster (kustvaarder), voor een overtocht naar Las Palmas op de Canarische Eilanden, de Azoren of de Afrikaanse kust. De volledige garantie, dat speciaal voor de N.V. bij een rederij gereserveerde schepen ook inderdaad op het kritieke ogenblik ter beschikking zul len staan, wordt verkregen door de be paling, dat deze schepen zich nimmer verder dan 36 uur varens uit de Ned. kust mogen begeven. De N.V. biedt, zo vervolgt het prospectus, een veilige over tocht. een behoorlijke onderbrenging in de haven van bestemming en strikte ge heimhouding. De condities luiden: een passage-biljet geldig van 1 Juli 1948 tot 1 Juli 1953. plus een aandeel groot no minaal f 2500 in de o -ichten N.V die eigenaar zal zijn ie N.V., kost f4300, contant te beta Kinderen half De mogelijkheid zou bestaan, dat na volbrachte overtocht de schepen in het buitenland vreemde valuta opbrengen („beter bestand tegen devaluatie dan de dollar"), hetgeen voor de passagier- deelhouder van bijzonder belang kan Een tweede prospectus, speciaal be stemd voor zakenlieden, wijst op de mo gelijkheid van belegging in scheeps- ruimte. De Officier van Justitie waarschuwt er voor, dat de gehele opzet speculeert op de angst voor een eventuele bezetting. De activiteit van de N.V. zal deze angst aankweken en zal daardoor elemc In de samenleving, die een bezetting COMMUNISTISCHE TROEPEN THANS PEKING BINNENGERUKT Amerika zal zijn hulp aan Tsjiang Kai Sjek niet vergroten DAT de A'damse Gemeenteraad zich accoord verklaarde met de voorgestelde tariefsverhoging voor huwelijksvoltrek kingen. DAT de afsluiting van de rijksweg tus sen Hulst en Terhole volgens de KNAC per 20 Dec gedeeltelijk wordt opgeheven, maar het stuk tussen Rustwat en Ter hole nog 5 mnd. afgesloten blijft. DAT de rijksweg van Den Haag naar Arnhem het volgend jaar niet tot Maarn maar tot Maarsbergen wordt doorgetrok- DAT evenals te Den Haag in A'dam een communistisch raadsvoorstel tot toe kenning van een Kerstgratificatie ver worpen werd. DAT lt.-adm. C. E. L. Helfrich 20 Dec. in het R'damse Beursgebouw over onice marine in de West-Europese Unie spreekt. DAT het Comité .Onze Marine" aan schippers, wier schepen aan gestelde voorwaarden voldoen, een vast dienst verband verzekeren wil, waarbij zij o.a. in de vacanties met hun schip ter be schikking van de jeugd tot 18 j. komen. DAT de Zutphense K. v. K. in een adres aan minister Spitzen als oplossing voor de moeilijkheden bij de Dierense IJsselsluis tot de bouw van een extra kolk adviseren. DAT ons land dit jaar over 126.000 h.a. tuinbouwgrond beschikte, hetwelk 20 pet. meer is dan in 1939. DAT de Friese Cultuurraad een com missie voor muziek en zang ingesteld heeft om o.a. het geven van paedagogi- sche concerten te stimuleren en de uit gave van Friese liederen te bevorderen. DAT het Ingenieursbur. v. Bouwnijver heid te Oegstgeest met f 898.600.- laagste inschrijver was voor het nieuwe pakhuis en kantoor te Wolvega van de FRICO te Leeuwarden. DAT voor de R.v C. tot bevestiging van het B G.-vonnis (18 j. R.W.I.) werd ge concludeerd tegen de landarbeider- landwachter J. v. d. Heide, wegens bloe dig optreden te Leeuwarden. DAT het Tilburgse Gemeentebestuur een Culturele Raad oprichtte en f20 000 voor cult, doeleinden beschikbaar stelde. DAT accijnzenrecherche en politie te A'dam een 26-j. R'damse instrumentma ker met „zwarte" fototoestellen en dames kousen. een 62-j. koopman met sigaret ten en 2 R'damse vrouwen met sigaretten en textiel inrekenden. DAT de Ned. Bond van Overheidsper soneel een communistisch zaakje is. DAT evenals zulks onlangs te Katwijk geschiedde, ook in enkele andere plaat sen gepoogd wordt tot een Vrije A.R. Kiesver. te geraken. DAT de afd. Vlissingen der V.V.D. het aftreden van mr. Stikker als minister eist, indien de Regering nog verdere buiten landse inmenging, met name van de Veiligheidsraad, zou gedogen. DAT prof. Gielen i.vjn. z'n hoogleraars benoeming te Nijmegen als Kamerlid wordt opgevolgdt door B. Verhoeven. DAT 60.000 balen Friese pootaardappe- len naar Egypte' werd geëxporteerd. DAT de Overijaelse textielfabrikanten de Statenzaal te iZwolle gratis opnieuw bekleedden. DAT J. Bakker te Sneek een bever fokkerij stichtte. DAT de 5 A'damse districtscommissies van „Steunt Wettig Gezag" geïnstalleerd werden en vrijwilligers voor Nat. Re serve. res. politie en res. grensbewaking aldaar zich thans kunnen aanmelden. DAT te Venraay weer 4 mijnen werden gevonden op een plek. waar verleden jaar iemand het slachtoffer werd. DAT gen.-maj. J. A. A. Sitsen te Breda, alg. voorz. werd van de R.K. Officieren vereniging. DAT de schoenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk 20 Dec. 75 jaar bestaat en ook directeur P. J.V Schijn del jubileert. DAT de 51-j. bootwerker F. Kenter te A'dam in de haven ernstig gewond werd. DAT te A'dam het lijk werd opgehaald van de 55-j. schuitenvoerder H. J. van de Veght te Diemen. DAT de St. Crt. van gisteren o m. een geneeskundige keuringsbeschikking ge meentepolitie bevat DAT m.m.v. het dep. van Landbouw in Januari te A'dam een cursus voor ter reinknechts geopend wordt en zulks wel licht ook elders zal geschieden. DAT ter Bossche veemarkt minder rundvee en biggen werden aangevoerd, terwijl de prijzen stegen. DAT het A'damse B.G. de 29-j. Duitser J. Kusch, de „schrik van de werf" te Den Helder, 5 j. (m.a.) oplegde. DAT men door aanhouding te Sneek van iemand, die valse textielpunten wilde inwisselen, een in Drente en Overijsel zetelend complot opspoorde. DAT volgend jaar de laatste tollen in Overijsel, t.w. te Almelo, Diepenheim en Heino, verdwyen. thans nog voorstaan, in de kaart spelen. Bit optreden is derhalve strijdig met het Nederlandse belang en ongewenst. Eva cuatie door deze N.V. zal alleen mogelijk zijn indien de orders van de burgerlijke en militaire autoriteiten worden ontdo ken. hetgeen grote verwarring kan teweg brengen. Zeer bedenkelijk acht men voorts, dat de coasters zich niet vrij kunnen bewe gen. hetgeen in deze tijd zeer ongewenst is te noemen. Het standpunt der Marine. De Marine-autoriteiten staan op het standpunt, dat een eventuele evacuatie door de Regering zal moeten worden ge leid, terwijl het al dan niet beziten var een bedrag van f4300 voor een passage biljet geen punt van overweging zou uit maken. In 1939 werden vele zeeschepen gevorderd en in 1940 ontvingen de Ned. schepen buitengaats order, de Ned. havens te mijden en geallieerde aan te doen. Er bestaat geen reden om aan te nemen, dat de Ned. Regering bij een eventuele oorlog een andere gedragslijn zal volgen. Angstspeculatie Het is een merkwaardige N.V., welke in Amsterdam is opgericht, een N.V. die passagebiljetten wil verko pen voor het geval van een mogelijke nieuwe bezetting van ons land. De ko pers van die biljetten zullen dan per coaster kunnen vluchten naar Las Pal mas op de Canarische eilanden, naar de Azoren of naar de Afrikaanse kust Dit gebeurt natuurlijk niet kosteloos. Een kaartje kost f 4300. maar dat is dan ook tot 1 Juli 1953 geldig en bovendien is men dan tevens voor f 2500 aandeelhou der in de N.V. Kinderen beneden zes jaar reizen voor half geld. Het lijkt een vreemd verhaal en de af deling oplichting en zwendel van de Amsterdamse politie heeft het wijs ge oordeeld een diepgaand onderzoek in te stellen. De rèsultaten van dat onderzoek hebben de officier van justitie te Amster dam een waarschuwing aan het publiek in de pen gegeven. Hierin wordt gezegd, dat weliswaar van pogingen tot zwendel niet is gebleken, maar dat. naar uit alles blijkt, deze N.V. wel speculeert op de angst voor een eventuele bezetting. De activiteit van deze N.V.. zegt de officier van justitie, zal deze angst aan kweken en zij zal daardoor elementen in de Nederlandse samenleving, die een be zetting thans nog voorstaan, in de kaart spelen. Het optreden van de N.V. is derhalve als strijdig met het Nederlandse belang en ongewenst te beschouwen. Er zijn nog andere gronden voor de bewering, dat deze N.V. een voor Neder land onverantwoorde activiteit voert. Zo worden de coasters van deze N.V. thans reeds in hun vaarten zeer beperkt, alleen maar opdat ze niet al te ver uit de buurt zullen raken. Bovendien heeft de erva ring geleerd, dat verplichtingen zoals deze N.V. aangaat, slechts kunnen wor den nagekomen, indien in de critieke dagen de orders der burgerlijke en mili taire autoriteiten worden ontdoken. Verder: In 1940 ontvingen de Neder landse schepen, die buitengaats waren, het bevel Nederlandse havens te mijden. Denkt men, dat bij een eventuele vol gende oorlog anders zou worden gehan deld? Om deze en nog vele andere redenen achten wij terughoudendheid zeer ge boden. Ernstige kwestie Een ernstig rapport heeft de Leidse medische faculteit uitgebracht. Het komt hierop neer. dat door verschillende oorzaken het medisch-wetenschappelijke werk in Nederland thans bijna stil ligt. Er is niet voldoende technische outil lage en wat wij wel hebben is verouderd. Daarbij komt. dat het toepassen van de moderne, vaak kostbare geneesmiddelen telkens op financiële bezwaren stuit. Dit zijn bedenkelijke verschijnselen. Ons land had op medisch terrein in het buitenland een naam te verliezen. Het schijnt, dat dit verliezen thans hard wordt beoefend. Van uitbouw van het vak komt in elk geval weinig terecht. En toch is dat een der wezenlijke ele menten van het Hoger Onderwijs. We teren op verouderde roem. zegt het rap port en die roem zal spoedig zijn opge- Is dit alles niet een van de vele aan wijzingen. dat wij door de jaren van oor log en bezetting wel zeer achterop zijn geraakt? Het is in sterkere mate het geval, dan velen zich thans nog gelieven te reali- Wordt het ijs nu gebroken? Rusland heeft er in toegestemd drie ïjsbrekers en 28 fregatten aan de Ver. Staten terug te geven, die het tijdens de oorlog, volgens de leen- en pachtover eenkomst, heeft ontvangen. Berichten van allerlei zijden uit China maken het duidelijk, dat Peking in han den van de communisten is gevallen. De intocht was tenslotte het gevolg van een accoord tussen de communistische legers en de opperbevelhebber der regerings troepen in Noord-China. generaal Foe. Ook Tientsin verkeert in zeer moeilijke positie en wordt een ingesloten stad ge- Van de strijd om Nanking komen wei nig berichten binnen, maar Tsjiang heeft een ernstige diplomatieke tegenslag on dervonden ,in Amerika. De waarnemend minister van Buitenl. Zaken te Washing ton. Lovett, verklaarde nl., dat Amerika met de hulp aan Tsjiang zou voortgaan op de oude voet, d.w.z. dat China's smeek beden om meer hulp geen resultaat heb ben gehad. De missie van mevr. Tsjiang Verhoging maximumtoeslag „oude" pensioenen Thans is ingediend het reeds geruime tijd aangekondigde wetsontwerp tot ver hoging van de toeslag op de zgn. pensioe nen der eerste groep (in het algemeen de vóór 1920 gepensionneerden). De voorge stelde maatregel komt hierop neer, dat voor degenen, die volgens de wet toeslag pensioenen een toeslag van 100 pet. krij gen. de maximum-toeslag wordt verhoogd van f 500 - op f 600 - voor eigen pensioen en van f 350- op f 500 - voor weduwen- pensioen. JAPAN IS INDONESIA'S VOOR NAAMSTE LEVERANCIER Onder de landen, die in Indië invoe ren. nam Japan in October de eerste plaats in met f 22,7 millioen. Amerika de tweede met f 18 millioen. Nederland de derde met 13.4 millioen. Nederland kocht echter voor f 36 millioen, Amerika f 17,9 millioen en Japan vrijwel nihil. Engeland koopt warenhuizen in het buitenland Sir Stafford Cripps. de Britse minister van Financiën, verklaarde, dat Groot- Brittannië een aantal grote warenhuizen in he>t buitenland ter stimulering van dc verkoop van Britse producten, zal aan- Kai Sjek is dus mislukt. Aan de andere kant verklaarde Lovett ook, dat Amerika standvastig de Kwomintang-regering als •erkelijke Chinese regering zal be handelen. Zwitserland heeft nieutce bondspresident Ernst Nobs, de 62-jarige Zwit- I van Financiën, is vandaag tot president geko zen. Hij is de eerste socialis tische bondspre sident van Zwit seriand. Nobs is de opvolger van de Katho lieke Enrico Celio. RADIO NEDERLAND IN OVER GANGSTIJD. Minister Rutten zal binnenkort aan de Tweede Kamer voorleggen het accoun tantsrapport-1946 over de Stichting Radio Nederland in overgangstijd. Zo men zich wellicht herinnert, werd er destijds r.og3l wat critiek geoefend op de „faits et gestes" van deze Stichting. WEERBERICHT Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht De BilU Wisselende bewolking met in de kust streken nog enkele verspreide buien- In het binnenland overwegend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Van nacht plaatselijk lichte nachtvorst, mor gen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag ZON EN MAAN Vrijdag 17 Dec Zon op 8.43. onder 16.29, Maan op 16.04 onder 9.F7 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1