Galeislaaf MBTJWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 15 DECEMBER 1348 Kerkelijke gezinszorg een uiting van het ontwaken der Kerk 400 Leidse vrouwen gaven zich reeds op voor het a.s. zomerkamp In een gisteravond in „Prediker" ge houden 'bijeenkomst van de oud-leden vereniging van de C.J.V. „Prediker 12 la" heeft mej. Kapteyn, sociaal werkster Ibij de commissie voor kerkelijke gezins zorg der Ned. Herv. Gemeente, iets ver-' teld over (het. onwanigrijfce werk van deze Zij begon (haar onderhoudende lezing met er op te wijzen, dat ihet wterk zowel landelijk als plaatselijk is gegroeid uit de (bijzondere keikelijke gezinszorg, in de ooiüog opgericht ten 'behoeve va •teweikgestelden in Duitsland en hun be trekkingen hier. De Ned. Herv. Kerk had het besef, dat er op dit terrein grootse taak voor haar lag. Na de ooiHog heeft men het contact met deze gezinnen niet willen verbreken. De ogen van de Kerk gingen open een nog uitgebreider taak. Gezinnen moesten worden geholpen, die in g< lijke, (maatschappelijke en morele nood verkeerden. De Kerk moet barmhartig zijn. omdat haar Heer barmhartig is. Dit heeft zij niet alleen te belijden, ook in haar daden te tonen. Het werk van de kerkelijke gezinszorg (heeft zich gestadig ontplooid. De missie kwam reeds spoedig tot de clusie, dat juist d'e materiële aangelegen heden zo gemakkelijk aanleiding geven tot moeilijkheden, omdat in dege tijd daarmee veel verantwoordelij ker moe worden omgegaan. Zo richt de commissi f zich op die gezinnen, waarvan de mar zich in militaire dienst in Indonesië be vindt. Zij wil raad geven bij de opvoe ding der kinderen. Dan is er de zorg voor de gerepatrieerden, alsmede de be scherming van die 'kinderen, van w: ouders de opvoeding niet willen of kun nen ter hand nemen. Het is belangrijk, dat geprobeerd wordt, die ouders op een hoger plan te brengen. Het 'bijbrengen van trouw en verantwoordelijkheidsbesef is in dit geval een eerste vereiste. Vervolgens stond mej. Kapteyn stil bij het contact van de commissie hier ter stede met de dienst voor sociale zaken, het nationaal fonds voor bijzondere noden Odat men te hulp roept, wanneer er ziekte in 'het gezin heerst) en de interkerkelijke gezinszorg, welke laatste instantie ge1 tigd is aan het Rapenburg. Op het 'bureau van de Ned. Herv. Diaconie alhier komen o.a. tal van kledingaanvragen binnen. De Ds H, A. Wiersinga uaar Suriname Naar wij vernemen is het thans zeker te noemen, dat ds H. A. Wiersinga te dezer stede in Januari naar Suriname zal vertrekken. Het schip .Cottica" zal hem naar de plaats van bestemming brengen. Geslaagde feestavond van de Doezastraat De buurtvereniging Doezastraat, zeer •waarschijnlijk een der kleinste, laat niet vaak van zich horen. Maar èls zij het voetlicht treedt, dan' doet ze het ook goed, hetzij met een winkelweek, hetzij met een feestavond. Gisteravond vierde dp- vereniging feest in „Royal". Voorzitte; G. P. Bergers opende met een kort wel komstwoord en daarna waren het woord en daad aan de heren Geraldini, gooche laar, liedjeszanger, enz. en Langezaal, accordeonist-pianist. Deze heren slaagden er op buitengewone wijze in, de aan wezigen te amuseren en het woord van lof, dat de heer Bergers hun aan het einde van de avond toezwaaide, was dan ook zeer op zijn plaats. „TUINSTADWIJK" FEESTTE IN „DEN BURCHT". In „Den Burcht" vierde de buurtver. „Tuinstadwijk" feest. De voorzitter, de heer M. L Smit, heette de vele aanwezi gen hartelijk welkom, waarna „Sempre ^Vvanti" met het blijspel „De huistyran" voor het voetlicht trad. Het stuk kreeg een goede vertolking en vooral huis knecht Hendrik onderscheidde zich. Na de pauze was er muziek en zang en het was eerst tegen half twaalf toen de Tuin- stadwijkers zeer voldaan huiswaarts Kerstpotten van het Leger De Kerstactie van het Leger des Heils verloopt naar wens. Morgen vindt de laatste huiscollecte plaats. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag zal iedere Leidenaar ongetwijfeld de bekende, karakteristieke Kerstpotten zien, en wel op de Doeza straat, het Stationsplein, bij het Postkan toor, op de Prinsessekade en de Hoog- vraag is zeer groot, maar het aanbod gering. Dit houdt verband met het feit. dat de kledingzendingen uit Amerika zijn stopgezet. In het slot van haar betoog vestigde spr. nog de aandacht van 'haar aandach tige toehoorders op de zomerkampen voor Leidse huismoeders. Het laatste kamp bij Ren'kum noemde zij zeer ge slaagd. Er ging ook een evangeliserende kracht van uit. De belangstelling voor het kampwerk stijgt voortdurend. Voor het volgend jaar hebben zich reeds 400 vrouwen opgegeven. Een druk bezig leidsters te v Het dempen van spooreloten aanbesteed Gisteren vond de openbare aanbeste ding plaats varf het dempen van spoor- sloten ten Noorden van de Morsweg er het leggen van rioleringen met bijko mende werken. Ingeschreven werd door: firma J. H. van Berghem Jr., Noordwyk, 73.000: A. v. d. Noll, Den Haag. f 55.550; J. A. van Steen, Wassenaar, f 53.600; firma A. Groenewegen, Rijswijk, f 52.000; Joh. Dietz, Leiden, f 52.000; L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, Leiden, f 51.400; Aanne mersbedrijf Van Geel en Moerland. Rot terdam. f 46.700; C, A. Langeveld, Alphen a.d. Rijn, f 46.500; H. C. Heemskerk. Lei den, f 46.400; A. van Halem, Leiden, ,f 45.900; Gebr. J. P. en M. Huurman, Zoe- termeer, f 44.978; C. Godschalk en Co., Leiden, f 44.560; J. M. Samson, Oegst- geest, f 44.340; firma Den Haan en Mens, Katwijk a.d. Rijn, f 44.294; Aannemersbe drijf Gebr. Schouls, Leiderdorp, f 36.555; Gebr. De Jong en A. Thyssen, Den Haag, f 36.450; firma P. J. Bunschoten, Haarlem, f 30.747. Het „bos van Wijkerslooth" werd aan de gemeente Oegstgeest overgedragen PLECHTIGE HANDELINGEN IN „DUINZICHT" In verband met de uitbreiding van de gemeente Oegstgeest werd de noodzaak ge voeld de beschikking te krügen over het bos Duinzicht, gelegen aan de Rhyngeest- terstraatweg, zodat men er van verzekerd kon zijn, dat het voor de toekomst als zodanig zou blijven bestaan. Daar de eigenaresse, de Stichting „R.K. Seminarit de Nederl. Koloniën", krachtens een testamentaire bepaling niet tot verkoop kon -ergaan, werd in onderling overleg een oplossing gevonden door langs de weg van onteigening tot de eigendomsoverdracht te geraken. Nadat de Koninklijke goedkeu ring op het desbetreffende raadsbesluit was verkregen en ook de kerkelijke instan ties haar sancties hadden, gegeven, vond gistermiddag, in tegenwoordigheid van de bijkans voltallige gemeenteraad van Oegstgeest, de overdracht plaats. Na voorlezing van de acte dracht dioor notaris A. W. Lezers schrijven ons: Speeltuinverenigingen en dierenleed De heer W. F. K. de Kievit, secretaris van het Ned. Jack-London "-Verbond, zond ons een afschrift van een schrijven, gericht aan de besturen der speeltuinver enigingen. We laten het hier volgen: Wij vernamen, dat besturen van, speel tuinverenigingen propaganda maken voor een circus, om een z.g.n. prettige middag te bezorgen aan ,de kinderen. Droevig is het, dat in het jaar 1948 de jeugd, die op gevoed moet worden, door besturen van speèltuinen aangezet wordt dierenleed te aanschouwen. Immers de vangst, het transport, het reizen en trekken in spoor wegwagons, nauwe opsluiting in kooien en de dressuur brengen een zee van lij den voor de dieren met zich. 23 September jl. kon men in de dagbla den lezen, dat men een aap drie a vier dagen honger en dorst liet lijden. Het is mogelijk, dat uw bestuur niets voor de dieren voelt, maar hebt u er al eens over nagedacht, wat er van de kin deren terecht moet komen, wanneer er tijdens de voorstelling een paniek uit breekt? De dieren vallen bijv. de dresseur aan. Zelf zijn wij er bij tegenwoordig ge weest, dat tijdens een voorstelling te Lei- tien een acrobate uit het nokje van de tent viel, waarop zij spoedig daarna over leed. Zeer kort geleden nog te Amster dam. bij het circus Strassburger, viel een acrobate naar beneden en kreeg een her senschudding. Wij doen u hierbij enige propaganda- blaacjes toekomen, hopende dat deze er toe zullen bijdragen, geen propaganda voor circussen en dierentuinen te maken. Dit zijn gelegenheden uit de middel eeuwen. Als men de kinderen een mid dag prettig bezig wil houden, laten zij dan gaan naar een poppenkast-vertoning of naar de uierenfilm van de Ned. ver eniging tot bescherming van dieren. Verhees Katwijk plaatsten burg. J. C. Bau- i en de wethouders Dijsselbloem er De Neef namens de gemeente hun hand tekening onder dit belangrijke document., terwijl rngr Van Deunsen, pres Groot -Seminarie te Warmond, deze han deling verrichtte namens het curatorium de Stichting. ïrna sprak burg. Baumann en dank- in de eerste plaats rector Sondaal de aangename wijze, waarop de derhandolimgen werden -gevoerd. „Toen U mij bij een slotbespreking de wei kennen gaf", aldus spr., „het bos te naar de alhier overleden bisschop Cutium, ba-ron van Wijkerslooth daarmede diens verheven persoonlijkheid het -mij een voorrecht 'het v-oorst-el daartoe aan het gemeentebestuur doen en een groot genoegen te enva- •l dat de raad met algemene stemmen het voorstel aanvaardde." Burg. Bau- wenste de raad met zijn nieuw gemeentelijk bos geluk en zeide vervol gens, dat in 'het thans in bewerking zijnde uitbreidingsplan dit bos met het bos van „Oud'-Poelgeest" door een brede wandel- laan zal worden verbonden. Tenslotte dankte spr. nog in bet bijzondei' de di recteur van gemeentewerken, de heer A. Hoekstra, die het eerst d'e aandacht het gemeentebestuur op de wenselijkheid de aankoop van het bos heeft geves- en voor de verdere ontwikkeling zijn plannen. Voor de overwinning de administratieve moeilijkheden, een onteigening verbonden, dankte spr. de gemeente-secretaris de heer Jac. de Visser, waardoor een en ander bin nen een jaar alle phasen heeft doorlo- Hierna overhandigde burg. Baumann aan -rector Sondaal de „gulden sleutels" ter opening van het dioor de gemeente geplaatste hek, dat de tegenwoordige af scheiding vormt tussen Duinzicht en het bos van „Wijkerslooth", waardoor de be woners van dit Seminarie via eigen ter rein nog een toegang tot (het bos be houden. Mgr Van Deur sen sprak zijn voldoe ning uit over' de wijize, waarop deze transactie tot stand is gekomen. Nu de mogelijkheden ontbraken het 'bos te ge bruiken waarvoor de stichter het had bestemd, komt het spr. voor, dat toch gehandeld is in de lijn van de gedachten i Baron van 'Wijkerslooth, nu het bos het bezit gesteld is van Oegstgeest. welke gemeente de stichter een zo warm hart toedroeg. Rector Sondaal sprak de wens uit, dat het bos, wanneer -het wordt opengesteld, rust zal geven aan de ingezetenen van t veel en weinig zorgen. Spr. hoopte, dart. het ten goede zal komen aan de geestelijke volksgezondheid. Als laatste spreker wenste notaris Ver hees de gemeente geluk met deze aan winst. Hij hoopte, dat een en ander zal strekken tot bloei van Oegstgeest. Hierna werden verversingen rondge diend.. Ten aanzien van het bos kan nog worden opgemerkt, dat het in de be doeling ligt, het als wandelpark voor het publiek open te stellen, waartoe aan de zijde van de Rhyngeestcr- straatweg een houten brug over de sloot tussen weg en bos geslagen zal worden. Het terrein heeft een opper vlakte van 3.64 ha. is in de oorlogs jaren vrijwel ongeschonden gebleven en zal als ongerept bos gehandhaafd blijven. „Hedendaags socialisme" We herinneren er nog even aan, dat de heer A. Stapelkamp hedenavond in ge bouw Steenschuur 6 voor de A.R. zal spreken over „Het hedendaagse so cialisme'. Tweede groep Leidse land wachters voor het Haagse Bijz. Gerechtshof Tegen de ergste van het gezelschap werd 16 jaar geëist Gistermorgen stond de tweede -groep Leidse Landwachters terecht voor he Haa-gse B.G., voor welke zaken veel be langstelling bestond. De zitting -ving aan met de zaak tegen d'e bankwerker W. Mark uit Leiden. Hij een actief man in de L.W. Hij deed bewakingsdiensten om. bij de electrische centrale. De Proc.-Fisc. mr Braun wilde in deze zaak dezelfde maatstaf aanhouden als tegen andere landwachters. De eis luidde 12 jaar m. a. Een fel heershcap! Een bijzonder fel heerschap bleek de veehouder A. Verburg uit Nieuwkoop te zijn geweest. Dit kwam o.m. tot uiting op de publieke tribune, waar op een geven moment men verd. iets toeriep. Oök het feit, dat de illegaliteit i poging heeft gedaan om verd. te liqui deren wijst erop, hoezeer verd. gehaat as. Bij al zijn werk trad verd. bruut en m op. De P-roc.-Fiscaal hield met dit alles rekening en eiste 14 jaar gev.straf m. a. Een poosje commandant geweest. De loodgieter G. v. d. Vlist uit Leider dorp stond hierna terecht. Hij wist niet dat Nederland nog in oorlog was met Duitsland, zeide hij. Tijdens een razzia Leiderdorp stond hij alleen maar ibuiten op wacht; hij wist niet dat jacht op onderduikers werd gemaakt; hij wist niet dat goederen in beslag wenden ge in; vrijwel niemand van de -gear resteerden of getuigen kende hij. Maar uit alles bleek dat ook deze d'achte 'behoorlijk actief is geweest. Twee de gearresteerden in Leiderdorp zijn lafhartig door de Duitsers te Oegstgeest vermoord. Tegen -hem werd 10 j. geëist. De idealist. De kantoorbediende C. B. Zuyderhout uit Leiden zou uit idealisme bij de NSB zijn gegaan, doch zijn optreden was verre van idealistisch geweest. Als landwach- ter beijverde hij zich om onderduike: op te sporen, hield huiszoekingen en b< vaakte gebouwen. Zowel in Leiden als Voorschoten en Leiderdorp had hij die erkzaamheden verricht. De proc.-fiscaal wees er op, dat deze verdachte zich weinig heeft onderschei van de andere landwachters, zodst voor hem de gebruikelijke straf zal moeten gelden, n.l. twaalf jaar met af trek preventief. De meest beruchte van het stel. De laatste man van de Leidse land wacht-dag was de vertegenwoordiger P. H. Steeds uit Leiden, die door de proc.- fiscaal als de ergste in het gezelschap werd genoemd. Wel ontkende verdachte veel feiten, doch hetgeen overbleef was toch vol doende om tegen hem de hoogste straf an deze dag te doen eisen. Bij de fam. Slothouwer en Wagtendonk am verd. zeer actief deel aan een huis zoeking en onderduikers werden onder de vloer vandaan gehaald. Er werd stevig geroofd ook, doch verdachte noemde het „veilig stellen tegen diefstal". „Dan waren de mehsen het tenminste zéker kwijt"' constateerde de proc. fis caal. Ook bij de arrestatie van de student Meeuwen te Leiden, die later is gefusil leerd, was verdachte betrokken. Als gevolg van dit alles vorderde de proc. fiscaal zestien jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief, ook al omdat verdachte weinig zachtzinnig tegen de gearresteerden optrad, al ontkende hij dat ook. Uitspraken in alle zaken op 28 Dec. Uitspraken. Alvorens het Hof gistermorgen begon met de 'behandeling van de zaken tegen Leidse Landwachters, werden een aantal uitspraken gedaan. De opper-luitenant van politie G. R. J. Holbz uit Oegstgeest werd Voor zijn ac tiviteit bij opsporen en arresteren van Joden tot 8 jaar veroordeeld (eis: 10 j.l; de wachtmeester A. Biesheuvel uit Lei den -kreeg 13 jaar (eis 14 j.), de politie agent C. van der Plas uit Leiden 11 jaar (eis 12 jaar), de bankwerker J. L. Born, die in Alphen actief was 5 jaar (eis 9 j.), de bollernkweker C. J. van Itterson uit Oegstgeest 7 jaar (eis 10 jaar). Tweede bonte avond K. en O. Evenals de avond van 9 December werd ook de bonte K. en O.-avond gisteren verzorgd door leden van personeelsverenigingen uit de bedrijven, die bij de stichting zijn aangesloten. Dat waren deze keer: de Sted. Lichtfabrie ken, het Venduhuis, de Holl. Constructie- Werkplaats en de Ned. Electrolas Maat schappij, de dekenfabriek van Zaalberg en Tieleman en Dros. Het S.L.F.-koor o.l.v. Han Zirkzee vol deed vooral door zijn gedisciplineerd zingen, terwijl er ook goed stem-mate- riaal te bewonderen viel. De pianomedley van de heer J. Selier, uit het hoofd gespeeld met een vlotheid, die menigeen „jaloers" deed zuchtei sloeg in de stampvolle Stadsgehoorzaal het gevoel voor rhythme los. Acrobaten o.l.v. de heer M. Colpa brachten de jonge mannen in extase, de „Kettingboys" o.l.v. H. Keijzer de hele aanwezige jeugd. Wat vooral ook de ouderen waardeerden, waren krontjong-liedjes van. de band „Tidro" o.l.v. A. J. de Mey. Evenals op de eerste avond trad ook nu de goochelaar H. van Duuren op, met succes! Terwijl de dansgroep Ann Pasman wat conventioneel, m toch fris werk liet zien. Vooral het „matroosje" was in dit opzicht geslaagd. De avond werd ingeleid met het ge bruikelijke openingswoord, uitgesproken door de heer Jac. van Es, lid van "Commissie van voorbereiding. KUNST EN LETTEREN Paul van Kempen in ons land teruggekeerd Enthousiaste ontvangst in Schouwburg te R'dara Wie ooit gedacht mocht hebben, dat ons land geen grote kunstenaars heeft voortgebracht, Jieef-t zich Maandagavond in Rotterdam van het tegendeel kunnen overtuigen. Daar stond, in de Schouw burg, de in Leiden geboren dirigent Paul van Kempen voor het - Rotrt. P-hilh, Orkest. Paul van Kempen, een' van d« vele voorbeelden, dat een profeet in zijn vaderland nooit geëerd is. Eerst nu, na dat hij van zijn 18e tot zijn 55ste jaar de grootste triomfen in het buitenland heeft gevierd, begint in ons land het besef door te dringen, dat Paul van Kempen toch werkelijk een der allergrootsten is. Wel laat, helaas, maar nog niet te laai om hem alsnog aan zijn vaderland te bin- den. Het concert van Maandag heeft overduidelijk bewezen, dat deze dirigent hier broodnodig is. Want met alle waar dering voor onze vaste dirigenten, wat Paul van Kempen doet, staat daar mij ver boven. Het Rott. Philh. Orkest hoorde ik dan ook gisteravond in een komen gemetamorfoseerde vorm. H zeker niet het beste orkest in ons land, gisteravond bereikte het bijna het van het Concertgebouworkest. Aller- Kerstmarkt van Leidse Buitenschool geopend Morgen en Vrijdag in Leiden itermidtdag was er in het kleuter- huis van .de Leidse Buitenschool te Kat wijk een grote drukte. Het gold de m diit gebouw te houden Kerstmarkt ten bate van een te stichten verpleegfonds r een gratis bed. Het doel is, zoals reeds eend-er schreven, om gratis ver pleging te verschaffen aan kinderen 1 tot 6 jaar. wier ouders door financiële omstandigheden niet in "Staat zijn, dergelijke verpleging te bekostigen. De Kerstmarkt werd op enigszins ciële wijze geopend door de voorzitter de school, de heer H. Versloot. Spr. zette allereerst het doel van de "actie uiteen. Dank werd gebracht aan de di ice, mej. J. A. JTavenraat, voor haar zorgen. besteed aan de voorbereiding Grote dank werd uitgesproken jegens de vele leveranciers, die goederen -hadden geschonken. Hierna bezichtigde me verschillende stands. Een kykje op de Kerstmarkt der Leidse Buitenschool. Zittende de directrice, mej. J. A. Tavenraat, en staande de organisatrice der markt, mej. J. M. Bot. In het midden het kaboutertje. Foto D. Kruyt Aanwezig wanen o.a. de penningmees ter, de heer E. H. Moens, mevr. v. Dorp bestuurslid, en de administrateur, de heer H. Marlijn. Ook de burgemeester Katwijk, mr W. J. Woldningh va<n der Hoop. bezocht de markt'. Bij hét bézich'tigen van de stands viel die smaakvolle schikking der vele i werpen op. Een woord van 'hulde komt zek-er toe aan de organisatrice, mej. J. M. Bot. Een aantrekkelijke verschijning was 'het kaboutertje, dat 's middags in de tentoonstellingszalen aanwezig was en een aardig gedichtje liet ihoren. Er was veel -belangstelling, zowel in de middag uren als 's avonds. De grabbelton had een grote aantrekkingskracht, vooral op de jongelui. Van de textielafdeliimg kon den de dames-bezoekers haast niet schei- In onze stad zal de Kerstmarkt ook gehouden worden, en wel Donderdag en Vrijttóg in 'het Federatiehuis. Gerecht 10. Niemand 'hoeft bang te zijn. dat 't beste in Katwijk is verkooht. De directrice deelde ons mee, dat uiit alle dielen van het land schenkingen' zijn binnengeko men; er is -ruim voldoende gereserveerd voor de Leidse bezoekers. De heer H. Schouten Sr 25 jaar voorzitter van „Jeruel" Eenvoudige herdenking op 20 Dec. Naar wij vernemen, zal de heer H. Sohouten Sr, Plantsoen 55, a. s. Zondag herdenken, dat hij 25 jaar geleden voor zitter werd van de stads-evangelisatie „Jeruel" te Leiden. De heer Schouten, die thans 55 jaar is, neemt in „Jeruel- kringen een zeer bijzondere plaats in. Het geestelijk werk. dat deze evangeli satievereniging sinds jaren met onuit blusbaar élan verricht, heeft steeds zijn volle aandacht en toewijding gevraagd en gekregen. Met hart en ziel wijdt de heer Schouten zich aan zijn taak, die niet al leen in Leiden, maar ook in de omge ving van onze stad ligt. Zo is hij in Al phen aan den Rijn geen onbekende meer. s. jubilaris wil aan de viering van zijn zilveren jubileum een zo eenvoudig mogelijk karakter geven. In een intiem samenzijn in het gebouw van „Jeruel", le Groenesteeg 16, op Maandag 20 Dec 's avonds half 8, zal het worden gevierd. Sfeer in 't gezin? De ,,/Vleuive Leidse.heer in! eerst in de prachtige Siciliani' van Verdi, r hovens „Eroica". Hoe wonderlijk schoon klonken deze werken, hoe volmaakt van spanning. Als d-oor een magische kracht werden de or kestleden bezworen. Een enkel nijdig baar, een enkele doordringende blik, het was reeds voldoende om de musici zoda nig te beïnvloeden, dat zij het allerbeste gaven. En was er de lyriek in het werk, dan sloten de dirigentenogen zich om stille zang op de meest direote wijze het hart te laten resoneren. Want v Paul van Kempen van dichtbij kent, w> dat hij de muziek niet alleen in het hoofd maar ook in het hart heeft. Steeds v ondergaat hij de muziek volkomen daardoor juist kon hij deze avond de zelf-gevoelde ontroering zo direct pro jecteren op de talrijke luisteraars. Hij sloeg de brug tussen podium en publiek, hij was het medium tussen kunstwerk luisteraar en hij was de niet alleen -v tuoze, maar bovenal de door en door n zikale bespeler van het orkest. En alles in een interpretatie, die geen ruimte voor critiek, om dat het niet Paul Kempen wasé die ik hoorde, maar aller eerst Verdi, allereerst Beethoven en aller eerst ook Brahms. Brahms, wiens Eerste Pianoconcert meesterlijk werd gespeeld door Theo d. Pas, die een tweede voorbeeld is weest van genoemde profeet. Want u ook niet de2e ras-musicus een tijdlang het buitenland wegens gebrek aan wat dering in eigen land. Zoals V. d. Pas gis teravond speelde, hoorde ik hem zel den, zo heroïsch, zo geladen, zo vol span ning. En hoe kon het ook anders met zu-1'k een grootse ep in het Adagio stelde begeleiding. Dit concert is een evenement geworden in de geschiedenis van het Robt. Philh. Orkest. Alle orkestleden waren laaiend van enthousiasme over dit gebeuren. En het publiek niet minder, dat een langdur rige ovatie bracht aan de teruggekeerde verloren zoon var Voordrachtsavond W. Berkheiner Wim Berkhemer, de voordrachtskunste naar, die zich ten doel stelt het volk door middel van zijn kunst in nauwer contact te brengen met de Bijbel, droeg gister avond in de Willem de Zwijgerkerk te Oegstgeest 2 Samuel 11 tot en met 19 voor, waarvan sommige gedeelten on tij Is wil werden weggelaten. Berkhemer heeft een uitstekende stem, die hem veel mogelijkheden biedt en die hij ook heel goed gebruikt. Nu en dan rekt hij mige klinkers wat te veel, waardoor galm dreigt te ontstaan. Sedert we ii vorig seizoen over hem schreven, is stijl aanmerkelijk verbeterd. Doordat deze soberder en strakker is geworden, heeft de voordracht veel aan kwaliteit I van Joseph Stephens Io Waarom De winst was heb je haar weggeworpen? Ik wilde, dat Nero vanavond en iorgen in een wolk van glorie zou leven, opdat ik de vrijheid van mijn man zou kunnen verwerven. Ik heb vanmiddag alleen geleefd voor mijn man en heus liet 1 het wagenrace. Tienduizend maal tiendui zend keer gun ik Nero de lauwerkrans. Zij stond en vlijde haar hoofd tegen Cono's schouder als een vermoeid kind zei snikkend: Wees niet boos. Cono. Ik heb alleen zorg over Virginius. Wat een dappere meid! Cono zei het op de toon, waarop hij het jaren geleden ook gezegd had. Hij keek haar aan met echt broederlijke trots en ;i bewogen: Ik geloof werkelijk dat j ij het ten slotte gewonnien hebt! Wat een dappere HOOFDSTUK XI. In een uitstekend humeur, zelfs een liedje neuriënd, was Io in haar draag stoel op weg naar de Paladijnse heuvel. De gloeiende hitte der twee laatste dagen had plaats gemaakt voor een weldadige koelte, waarvan zy volop genoot. Nero haid haar uitgenodiigd en ook dirt was haar zeer welkom, hoewel het feit, dat hij haar juist nü liet komen, nu hij in volle ruzie met z(jn moeder leefde, haar wel een beetje bangstigde. Anderzijds had zij inwendig nóg schik in de wijze, waarop zij Nero gedrongen had naar de aanvaar ding van een weddenschap, welke Agrip- pina verfoeid had. Zó welgemutst was Io, dat zij glimlachte tegen een paar bengels, die heel nieuwsgierig onder de half open gordijntjes van haar draagstoel door neusden. Bovendien voorzag zij een' goede ontvangst bij Nero, omdat deze door zijn romantische liefde voor Acté zelf in een aangename roes verkeerde. Hij zou haar stellig ter wille zijn in de bevrijding van haar man. Wat een uitge lezen dag! En Nero had haar spontaan geroepen! In zijn studeerkamer in de Westervleu gel van het paleis was Nero aan 't wis selen van niet al te vriendelijke woor den met zijn moeder. Wij maken ons tot een bespotting van Rome, zdi hij boos. De Keizerin- Weduwe koopt als slaaf een Cymbrische prins, een jongkerel met al de qualitei- ten van een Adonisi een Apollo en een Narcissus. Een komische roman. Het zou om te schateren zijn als het niet zo treu rig was. Petronius de Arbiter Eleganti- cus zal u stellig in zijn eerstvolgende Satyre als stokvis laten optreden. De Senatoren zullen hun lippen tuiten en denken: Wat een buitengewone vrouw, maar dan buitengewoon onsmakelijk. Nee moeder, als u dan heus een amuse ment nodig hebt, zoek er dan een mooiere achtergrond voor. Nero, jij vergeet él te gemakkelijk. Een moeder, die de troon voor haar zoon gereed maakt En die hem z'n troon zal doen mis sen als zij haar gezond verstand niet ge bruikt. Ik kan mij Io's -verlangen heel goed indenken. Zij is in de bloei haar leven en zij 'heeftfrt-ef. Maar wat in die Adonis, moeder? En waar u het geld vandaan halen om hem te kopen indien hy te koop was? Dat doet niet ter zake, weerde zij bits af. Koop ik hem, of koop ik hem niet? O, ga uw gang! zei Nero quasi verschillig. Als u maar bedenkt, dat deze slaaf op 't ogenblik volgens de markt waarde dertig millioen sestertiën moet opbrengen. Das is absurd, Nero. Wie zal zo'r exorbitant bedrag voor een slaaf neertel len? Je spreekt als een dwaas. Nero glimlachte: Ik weet niet, wat hij waard i s. Maar er zijn heel wat dames, die een bod op hem willen doen. Hij is n u te koop. En. wie 't eerst komt Jij praat a'ls een kind. J-ulius Caesar zou op 't 'hoogtepunt van zijn macht zo'n belachelijke prijs niet 'hebben geboden. Daar dèn'k -ik ook -niet aan. Agrippi'na stond eensklaps op en ver liet als de beledigde onschuld het ver trek. Me>t een gulle lach begroette Nero Io, toen zij werd aangediend en opgewekt binnentrad. Io, jij ben-t een lastig gevat gewor- Si-re. tot welke goden bidt u? !t een trage hoof-dlbeweginig ant woordde hij: Io. a-l-s ik Acté -niet had, zo-u dk jou meest bekoorlijke type van vrouw v-inden. Wat een compliment! Bekende figuur uit „Quo Vadis". Een sestertius in Nero's -tijd te stel len op 2% pf., dus pl.m. f450.000. (Wordt vervolgd). Wim Berkhemer is een serieus werker. Deze voordracht is het resultaat lange, moeizame studie en oefening. Hij beheerst de stof volkomen en is daardoor in staat zó in de tekst door te dringen, dat deze dikwijls op verrassende wijze open gaat. Wanneer zal Leiden eens kennis kunnen maken met deze nu wel door het gehele land bekende kunstenaar? Bn Concert Catherine Smink Catherine Smink, die met Winifred an Duyl en Aart Smink gisteren eer concert in de Lutherse kerk gaf, had lie- in Wolf, Reger en Jan Broeckx op haar programma geplaatst. Bovendien zong zij een tweetal eerlijke en gevoelige liederen van haar vader. Vooral in de liederen van Wolf was ;n ernstig streven naar grotere expres- e merkbaar. De zangeres werd echter gehandicapt, doordat de pianobegeleidin gen op het Lutherse orgel niet tot hun recht kunnen komen. Aart Smink toonde muzikaal en volgzaam begelei- r het orgel, dat niet over een zwelkast beschikt, laat nu eenmaal geen geleidelijk crescendo en diminuendo toe. Winifred van Duyl speelde werken van De Fesch, Bach en'Reger, muzikaal, maar technisch wat onbeheerst. Aart Smink, wiens toucher geheel is ingesteld op de lichte speelaard van een electirisoh orgel, had uiteraard moeite met de zware speelaard van het orgel in de Lutherse kerk; Toch heeft hy met de vertolking van werken van Sweelinck, Handel en Bach duidelijk getoond, over uitnemende organistische kwaliteiten te beschikken. In het bijzonder viel op. dat hij van de klankmogelijkheden een zeei muzikaal en veelzijdig gebruik heeft ge maakt Hennie Schonten Gem. H.B.S. viert volgend jaar 85-jarig bestaan Het volgend jaar zal de Leidse Ge meente H.B.S. aan de Hoge Rijndijk het i-jarig bestaan vieren. Op 28 October '49 zyn er feesten voor leerlingen, ter wijl het officiële gedeelte bepaald is op 29 October. Het programma bevat voorts en receptie en diner voor reünisten. „De hel van Buchenwalde Op Donderdagavond 23 December zal het Trianon-theater de film van de stichting landelijk voormalig verzet in Nederland, getiteld „De hel van Buchen walde", worden vertoond. De leden van de Ned. ver. van ex-politieke gevangenen de bezettingstijd, district Leiden, ge nieten voorrang. Veemarkt- en Slachthuisregeling Kerstmis en Nieuwjaar In verband met Kerstmis en Nieuw, jaar wordt te Leiden inplaats van o-p 24 en 31 December het slachtvee op Woens dag 22 en 29 December overgenomen De overname van nuchtere 'kalveren schapen zal echter normaal op Vrijdag 24 en 31 Dec. plaats vinden. De wekelijkse veemarkten wprden ech ter normaal op Vrijdag gehouden. Haagse politierechter Proces om een koe. Het was een raar -geval met de -koe vaj een landbouwer te Voorhout. De land bouwer had de koe gekocht van iemand uit Pijnacker en toen niet vlot genoeg b.etaa'ld werd, nam de verkoper de kot mee uit de wei. Nu zou volgens de dadhte, en een getuige bevestigde dit, op de veemarkt in Leiden de afspraak ge maakt zijn met de nieuwe eigenaar koe. dat het dier -teruggehaald mochi worden, indien niet op een bepaald tijd stip betaald was. En toen zulks niet het geval was, haalde de verkoper zijn ge deeltelijk betaalde koe weer terug. Da Officier zag geen kans aan het bewijj voor diefstal te komen en vroeg vrij- spraak, waarmee verdediger en rechter accoord -gingen. Het ging te ver. De huisvrouw M. H. S. -te Leiden had, naar ook de Officier wel wilde erkennen, reden -om nijdig te zijn op een familie aan de Achterweg "te Katwijk, reden om daar de ruiiten van het huis le gaan vernielen was er toch niet. En die vernieling zou verd. hebben gepleegd samen met een familielid J. v. d. K. echter ontkende zich met de ruiten te hebben bemoeid. Voor laatstgenoemde verdachte vroeg de officier vrijspraak tegen de huisvrouw werd 10 boetè geëist. De -rechter hield -met de omstan digheden rekening, toen hij met 5 vol- stond, terwijl v. d. K. werd vrijgesproken. Vertrouwen misbruikt. De loodgieter F. D. H. T. moest erken nen, dat hij het vertrouwen van zijn werkgever had misbruikt, toe-n hij tijdens werkzaamheden -in een villa te Wasse naar een stuk gereedschap had gestolen. Vanwege het blanco strafblad wilde de officier met ƒ40 boete en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk volstaan. De rechter legde ƒ20 'boete delijk twee maanden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johann^ MCdvJGJu gens en N van Hooidonk; Cwi J z v Jeret en A Scheinowitz; Maartje d v Vermond en S K Kraak; Maartje d v Brak en M Timmerman; Johanna H d J Ederveen en C J Bos; Johanna M H d v H. P van Munsteren en M. den Elzen. OVERLEDEN: E J C Vilders, wed L C H Kouw, 76 jr; F Knotter zn, 6 GEHUWD: E Kalshoven en H de Graaf. Sport en Wedstrijden TAFELTENNIS. SLEUTELS 2 VERSTEVIGT POSITIE. Voor tal van tafelten-nisenthousiasten van diverse Haagse en Leidse verenig gen vond i-n Den Haag de belangrijke en spannende competitiewedstrijd H.B.S. 1— Sleutels 2 plaats. H.B.S. 1, dat met Sleu- :els 2 en WIBO 1 een titanenstrijd om da lerste plaats voert, speelde onlangs ge- ijk tegen WIBO 1. De Sleutelsspelers wisten echter ook -nü de meerderen te blijven en wonnen met 63. De stand der drie hoogst geplaatste teams is thans als volgt: 1. Sleutels 2 4 gesp., 8 pt. WIBO 1 4 gesp., 7 pt. H.B.S. 1 5 -gesp., 7 pt. De wedstrijd: Sleutels 2WIBO heeft plaats in Januari. Donderdag zal de belangrijke compe titiewedstrijd in de 2e kl.: Sleutels 1 D.T.S. 1 (dames) plaats vinden. In het D.T.S.-team staat Henny van Woezïk op gesteld (tweede speelster van Neder land). Voor Sleutels komen uit de dames E. Filbry, R. Ruigrok en B. Lingerak. TREFFERS, ROELOFARENDSVEEN. Met niet minder dan 91 won het erste team zijn, zesde competitiewed strijd tegen D.S.B. II in Den Haag. N. Heemskerk verloor een partij van Soeren. Treffers II behaalde in de finale van de bekercompetitie Leiden en omgeving een mooie 73 overwinning op A.T.T.C. I (Leiden). Een grote wisselbeker was de kroon op het werk. Uitslagen dames: Treffers IA.T.T.C. I 73; Treffers IISleutels III 010; Sleu tels III—Treffers I 3—7; heren: Sleutels IV—Treffers II 0—10. SCHAKEN. SCHAAKGENOEGEN III—N.Z.H. H ili—5%. Schaakgenoegen III leed gisteravond Dor de 4e kl. A. van de L.S.B. de kleinst mogelijke nederlaag tegen N.Z.H, II (4Ms5%). DAMMEN. K.W.Z.-NIEUWS. KWZ I en II hebben beide een compe titiewedstrijd gespeeld voor de LDDB. Het eerste tiental won met 137 van ADC I en het tweede verloor met 713 ADC n. Hieronder volgen de gede tailleerde uitslagen: d Plas (KWZ I)T Domburg (ADC I) 11, D MeyvogelA Rijnberg 20, Chr HeemskerkH v Egmond 11, A v DuyvenvoordeM v Triest 20, G PluimgraaffJac v Oeveren 20, A v d PlasC Rijnberg 02. Jac v d Plas (res.'~ T Lagerwey 11, T v BeelenJ Boo gaards 11. Jac PluimgraaffA Jesse 1—1, L Brouwer (res.)—W J v Berthcl 2—0. M Verloop (KWZ II)—Brunt (ADC II) 02, A HerbertT Bevaart 11, D Mey vogelA Wolfswijk 20, G D Buis (res.)- C v d Hoorn 02, A HellenbergT Oostrom 02. L DubbelaarJas v Of we gen 0—2, W Berkhey—G Wijfje 0—2, A KuytA Tol 02, J v RijnT v Ofwegen 20, H HaasnootA Blom 20. V oorschoten Bond an speeltuinverenigingen voor Leiden en omstreken. De speeltuinvereniging „Vernèdepark" te Voorschoten is met 145 leden toegetre den tot bovengenoemde bond. Deze telt thans 15 aangesloten verenigingen. Het secretariaat van „Vernèdepark" is geves tigd: Vernèdepark 14.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2