Leidse brandweer voorkwam een ramp in de binnenstad Galeislaaf NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 13 DECEMBER 1948 Snel en doeltreffend optreden onder moeilijke omstandigheden Papier, met in de buurt triplex, teer, petroleum (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmiddag omstreeks twee uur is, waarschijnlijk tengevolge van broei, brand uitgeborken in de Leid se oud-papier- en metaalhandel van de firma F. P. Kluivers en zoon aan de Van der Werffstraat 4. Een zeer grote hoeveelheid oud papier is ver loren gegaan. De schade, die door verzekering wordt gedekt, loopt ln de duizenden. Een knecht van de heer Kluivers ont dekte even voor twee uur rook bij de papier-bergplaats. Hij waarschuwde on middellijk zijn patroon, die al 6poedtg tot de conclusie kwam, dat er brand in zijn opslagplaats was ontstaan. De brand weer, die direct werd gealarmeerd, was reeds na enkele minuten met groot ma teriaal ter plaatse. Het vermoeden, dat men nier te doen nad met een brand, die zich binnen luttele ogenblikken sterk zou kunnen uitbreiden, bleek juist te gijn. In de opslagplaats, die 18 meter lang Is, lag een hoeveelheid van 250.000 kg oud papier. De honderden balen waren hoog opgetast, zodat het zeer moeilijk was, het brandende papier uit de loods te verwijderen. Bovendien fead elke baal een gewicht van niet minder dan 450 kg. De vuurzee, die al na enige minuten het karakter van een grote, uitslaande brand ging aannemen, werd bestreden met water uit de Mare, dat door zes slangen werd aangevoerd. Omstreeks 3 uur was men het snel om zich heen grij pende vuur meester. De huizen in de Van der Werffstraat waren gehuld in een geweldige rook, die vele «ren uit de opslagplaats, wier interieur een vurige oven geleek, wolkte. Met man en macht probeerde de brand weer tijdens het blussen de papieren balen uit de loods te drukken. Aanvan kelijk scheen dit een onbegonnen werk, maar toch slaagden de kranige mannen er in, onder de bezielende leiding van commandant Hagedoorn. Hiervoor moest men een behoorlijke dosis moed bezitten. De niet al te grote openingen in de mu ren van de bergplaats maakten het nood zakelijk, dat er zelfs hier en daar wat moest worden weggebroken. Rolde er, als resultaat van harde arbeid, een gloeiende en hevig rokende baal uit de loods, dan ging er onder 'het werken een onderdrukt gejuich op. Op kleine lorries werden de zwarte monsters naar open plaatsen weg gevoerd, waar zij nog een afdoende wa ter-bewerking ondergingen. Het liet zich wel aanzien, dat de brand weer ter bestrijding van de brand tot in zijn kleinste onderdelen geruime tijd ln actie zou moeten zijn. Om vijf uur zei een brandweerman tegen ons: „Als we hier even ophouden met water geven, staat de boel na enkele ogenblikken weer in lichter laaie". De avond werd gevuld met het leeghalen van de bergplaats, in de onmiddellijke omgeving waarvan ge durende de gehele Zondag een brand wacht een oogje in 't zeil hield. Dank zei de artiviteit van de Leidse brandweer ook de ondercommandant, Ds J. C. van Apeldoorn zal 24 April afscheid nemen Hoopt na 1 Mei hulpprediker elders te worden Naar wy vernemen, hoopt ds J. C. van Apeldoorn, Ned. Herv. predikant te Lei den, aan wie met ingang van 1 Mei 1949 emeritaat zal worden verleend, op Zon dag 24 April in een avonddienst, te hou den in de Pieterskerk, afscheid te ne men van zyn Gemeente. Ds van Apel- doorin zal in Februari a. s. de 65-jarige leeftijd bereiken. Het werk in Wijk I der Ned. Herv. Gemeente hoopt hij tot zijn afscheid voort te zetten. De openbare be lijdenis van zijn catechisanten vindt plaats op Zondag 17 April. Het ligt in de bedoeling van divan Apeldoorn, zich na zijn afscheid elders te vestigen. Indien zijn gezondheid het toelaat, zal hij zich als hulpprediker aan een gemeente ver binden. Op het pastorale werk van deze predikant hopen wij tegen het afscheid terug te komen. De nationale kanarietentoon stelling van ,.De Zanger" De jury stond voor een zware taak. De Leidse vereniging van kanarieliet- hebbers en vogelbescherming „De Zar- ger" organiseerde t.g.v. haar zilveren jubileum in de bovenzaal van „Royai" aan de Doezastraat een nationale zang en kleurententoonstelling. De jury slond, gezien de inzendingen, voor een uiterst zware «taak, maar kwam na urenlange keuring tot het volgende resultaat (zon der plaatsnaam is Leiden): Klasse I: 1. H. C. Zorn, Haag; 2 R. v Drumpt; 3. J. Gerrits, Haag; 4. R. v, Drumpt. Klasse II: 1. R. v. Drumot; 2. H. do Boon. Dordrecht; 3. J. Bervoets; 4. W. Zitman; 5. B. Blankenstein. Klasse III; 1. R. v. Drumpt; 2. B. Blankenstein; 3. J. Bervoets; 4. A. J. v. Biemen; 5. C. Z. Hofland, Haag. In klasse IV waren geen inzendingen. Klasse V: 1. J. Bervoets; 2. J. Steijger, Haag; 3. J. Bervoets. Klasse VI: 1. C. Z. Hofland. Haag; 2. Joh. de Voigt; 3. idem; 4. J. Bervoets, Klasse VII: 1. A. M. Kuyntjes, Haag. Klasse VIII: 1. A. van Kesteren, Hil- legom; 2. idem; 3. A. M. Kuyntjes. Haag. Klasse IV: 1. A. M. Kuyntjes, Haag; 2. C. Z. Hofland; 3. idem. Klasse XI: 1. en 2. A. van Kesteren, Hillegom. Klasse XII: 1. C. Z. Hofland, Haag. Winnaars jubileumbekers: R. van Drumpt, Leiden; A. van Kesteren, Hille- kom; J. C. Born Jr., Haag. N.B.B.S. te Leiden Enige dagen geleden maakten wij mel ding van de plannen, die Ihet Ned. Bu reau voor Buitenlandse Studentenbetrek kingen te dezer stede ten aanzien van de wintersport voor het komende seizoen koestert. Aan het gepubliceerde pro gramma ryn nog een wintertour door ifalië en een bezoek aan vier winter- sportkampen in het Oostenrijkse Tyrol toegevoegd. In Italië hoopt men de vol gende plaatsen te bezoeken: Turijn, Ge nua. Pisa, Rome, Napels, Pompei, Floren ce, Bologna, Venetië en Milaan. Het ligt |n de bedoeling om op 27 December uit Den Haag te vertrekken. De tour zal dan tot 12 Jan. duren. de heer Kosten, was aanwezig kon de brand worden gelocaliseerd. Het gevaar dat het vuur belendende percelen en werkplaatsen zou aantasten, was zeer groot Bovendien lag hier prachtig voed sel: triplex hout, teer en petroleum, resp. de firma's Klinkenberg en De Vrind, er is het vuur gelukkig niet gekomen. Dat echter een dergelijke situatie onge wenst en met het oog op de diohte wo ningcomplexen in deze oude buurt zee*, gevaarlijk is, moge duidelijk zijn. Was de brandweer niet zo georganiseerd geweest als nu het geval is, dan zou de brand on getwijfeld een ramp zijn geworden. Niet alle papier werd een prooi der vlammen. De schade is zeer aanzienlijk, daar een hoeveelheid papier verloren is gegaan, die f 25 f 30 per 100 kg op- brach^. Tijdens de brand gaf ook de com- politie, de heer R. J. Meijer, blijk van zijn belangstelling. Vele hon derden mensen sloegen op een afstand het geheel gade, de omwonendn in het begin met een angstig hart WETHOUDER JONGELEEN VERHINDERD De wethouder van openbare werken. Bloos te Alphen ving snoek van 25 pond De familie Bloos te Alphen aan den Rijn behoort tot het gilde der sportvis sers. Niet alleen op zonnige dagen, maar ook in „weer en wind" trekt zij er met de hengel op uit. In deze tijd met het snoektuig. Het ,.jacht"-terrein, dat vader Bloos met zijn zoon Han, wonende Tuinstraat, Zaterdagmiddag j.l. had gekozen, was de Rijn, in de omgeving van de Lage- waardse brug in de Gnephoek. Han kreeg al spoedig beet en sloeg raak. Aan vankelijk had hij daar niet zo'n vermoe den van, maar toen hij ging „halen", bleek wel. dat het een zwaar beestje was, dat het visje had geslikt. Vader moest er aan te pas komen en het is ongeveer drie kwartier „vieren" en „halen" ge worden. Toen was de vis zo ver. dat zij het ergste verzet opgaf. Er was ook nog zand en koolas gebruikt om het water donker te maken. De snoek maakte op de wal sprongen van 1% a 2 meter en moest met klompen en andere harde voorwerpen bewerkt worden om hem dood te krijgen. Inmiddels waren er tal rijke toeschouwers gekomen. Het bleek een monstersnoek te zijn, voor Bloos de vangst van zijn leven Want de vis woog niet minder dan 25 pond, was 1.12 m. lang en had een kop van 30 cm. De uitpuilende ogen waren ongeveer zo groot als die van een koe. Sommige tanden hadden een lengte van 1 Vt cm. De leeftijd van het beest wordt op 25 30 jaar geschat. COEDKOPE NIEUWJAARS- ADVERTENTIES Ook dit jaar zullen velen in ons nummer 31 December weer een Nieuwjaars advertentie willen plaatsen. Welnu, de gelegenheid daartoe bestaat, mits de opdrachten uiterlijk 27 December Onze bezorgers en agenten verlenen des gewenst gaarne hun bemiddeling. Het speciale tarief voor deze advertenties bedraagt: 1—15 m.m1,80 elke mm meer f 0.14 DE DIRECTIE. Vandaag was men nog bezig met het nablussingswerk. Toen onze fotograaf vanmorgen om half tien deze foto (Zaterdag was er teveel rookontwikkeling) nam, sloegen de vlammen nu en dan nog uit de balen oud-papier. Foto N, v. d. Horst Ongunstige mentaliteit voor Nederlands economisch herstel nog niet overwonnen Rede van prof. dr J. Tinbergen Prof. dr J. Tinbergen heeft Zaterdag middag in het Leidse Volkshuis een le zing gehouden over het onderwerp: „Ne derlands economisch herstel". Spr, die zich mocht verheugen in een aandachtig gehoor, dat de gelegenheid kreeg hem tij dens zijn rede te interrumperen, ging eerst uitvoerig na wat er in de oorlog op eco nomisch'terrein in ons land is gebeurd. Veel is er weggehaald en ook vernield. Hadden wij voor de oorlog de beschik king over een bedrag van 29 milliard aan fabrieken, in de bezettingsjaren ontviel ons niet minder dan 8 milliard. Dit ver lies moet zo spoedig mogelijk worden op geheven. Ook hebben velen in die jaren de ge woonte om te werken verleerd, terwijl het zuinig-zijn eveneens uit het oog werd verloren. Hot feit, dat deze mentaliteit, die voor ons economisch herstel funeste gevolgen heeft, nog niet helemaal is over wonnen, wordt helaas telkens weer ge constateerd. t moet gezegd, aldus prof. Tinbergen, dat wij in de jaren na de bevrijding sterk zijn vooruitgegaan op economisch terrein. Aan de hand van statistische gegevens toonde spr dit aan. ofschoon niet alle cij fers gunstig zijn te noemen. De welvaart, die wij nu bezitten, is echter voor een niet onbelangrijk deel een cadeautje van Ame rika. Zonder Marshall-hulp zou het ons niet mogelijk zijn geweest onze tegen woordige verzorging in stand te houden. Dat wij er naar moeten streven op eigen benen te staan, is te begrijpen. Reeks jubilarissen bij T. en D. Vrijdag 17 December a. s. hoopt T, en alhier een grote avond te organise- en in de Stadsgehoorzaal. Op deze vierde feestelijke jubileumavond zal een aantal jubilarissen in de bloemetjes worden ge en wel de heren A. W. Chaudron, J. Snel, Th. Tettero, M. Fuchs, S. Monteba, L. J, van Ettinger en E. Guldemond. De e herdenkt dan, dat hij 50 jaar ge leden aan het bedrijf van T. en D. werd verbonden, de tweede 40 en de overigen 25 jaar. Het is allereerst noodzakelijk, dat wij voldoende goederen aan het buitenland leveren. De export bedroeg vorig jaar 2 en de import 4 milliard. Ook dit jaar wa ren er maanden, dat de export 200 mil- lioen minder bedroeg dan de import. Meer uitvoeren betekent: meer produceren of minder zelf gebruiken. Meer produceren is niet los te denken van: meer inspan ning en nieuwe machines en fabrieken, Eén van de middelen, om het verbruik in eigen land te beperken, is het verhogen van de prijzen. In dit verband wees prof. Tinbergen of de afschaffing van de sub sidies op diverse levensmiddelen. Verder stond spr nog stil bij het stre ven naar verbetering van de maat schappij. Hij merkte hierbij op, dat er thans een grotere mate van sociale ge lijkheid is waar te nemen. Benoemingen en herbenoemingen Ned. Herv. Gemeente De heren J. H, Gunning, J. de Geus dr F. W. Foeken hebben hun benoeming tot ouderling der Ned. Hen-. Gemeente te dezer stede aangenomen. De heren A. Boebmer, J. W. Kret, J. van der Mark, in Heusden, A. Knetsch, A. Zaalberg. W. H. Heijloo, K. Klaren^erg en F. Beij imen hun herbenoeming aan. De volgende heren hebben hun her benoeming als diaken aanvaard: W. Kee- reweer, Th. van den Burgh, J. van Ben ten. L. Questroo, rhr N. G. Geelkerken en G. F. E. Kiers. FEEST VOOR INVALIDEN. De afdetlin-g Leiden cn omstreken de Alg. Ned. Invalidenbond houdt op December a.s. een grote feestavond de Stadsgehoorzaal. Men deelde ons m dat Lou Bandy geheel belangeloos mede werking heeft toegezegd. W. M. DELEEN OVERLEDEN Zaterdagmorgen overleed de besteller der PTT. de heer W. M. Deleen, in de leeftijd van 49 jaren. Op 2 December 1919 trad hij als hulpibesteller in dienst der PTT en werd in 1931 benoemd tot be steller. De begrafenis heeft Woensdog plaats op „Rhijnhof" „Concordia" gaf jubileum- uitvoering En sloeg een goed figuur De damesgymnastiekvereniging „Con cordia", die zich mede door haar succes vol optreden naar buiten een gunstige reputatie heeft veroverd, zette Zaterdag avond de viering van het 30-jarig be staan voort met het geven van een grote jubileum-uitvoering in de Stadsgehoor- Concordia" heeft hier gymnasti sche prestaties geleverd, die door het •rij talrijke publiek hogelijk werden ge waardeerd. De voorzitster, mevr. J. S. M. van NieropSchreuder, heette namens het bestuur alle aanwezigen hartelijk wel kom. in het bijzonder de ere-presidente. de heer J. Legerstee, oud-directeur, alsmede de afgevaardigden van de Leidse Sportstichting en verschillende zuster verenigingen. Mevr. van Nierop wet op. dat het succes van haar vereniging vooral te danken, is aan het werk va heer J. Nievaart, die de oefeningen steeds leidt op een wijze, die boven alle lof heven is. Dé ere-presidente kreeg nog :n bouquet bloemen. Het programma, dat 10 punten be vatte, werd in vlot tempo afgewerkt. De hoepeloefening, klassikaal veerplankpaard en dansjes vielen buitengewoon in de smaak- Het is uiter aard zeer moeilijk, ongelijkmatigheden te voorkomen, vooral bij brugoefeningen. Elk onderdeel van het gevarieerde pro gram getuigde van veel training. ..Con cordia" heeft weer een goed figuur ge- De Leidse orkestvereniging „Musica" l.v. de heer W. G. J. Verburg verleende medewerking. Ook bij de oefeningen deed zij dit op prijzenswaardige wijze. „De Olievlek" Reünie van de Ver. van oud-leerlingen van de gem. H.B.S. Er waren Zaterdagavond nog heel wat olie-druppeltjes in de foyer neergespat, zodat de jaarlijkse reünie van ,,De Olie vlek" de vereniging van oud-leerlingen van de gem. H B.S.. alleen al daórom ge slaagd mag heten. Ook de oud-directeur de heer J. C. van Schalkwijk, was aan wezig, terwijl natuurlijk de huidige directeur, de heer J. Boks (met echtge note) niet op het appèl ontbrak. Des middags had in „Het Gulden Vlies" de jaarvergadering plaats gehad, op welke bijeenkomst oa. de voorzitter, de heer W. Grebel, werd herkozen. Des avonds leidde deze dus weer de feestelijkheden in. Leden van „De Olie vlek" voerden o l.v. de heer H. G. Frent- zen een klucht in drie bedrijven op: „In de mist" van J. H. Darnley. Het stuk werd 20 jaar geleden eveneens door oud-leerlingen van de H.B.S. opgevoerd en er waren er dus wel in de zaal, die zich de koddige situaties herinnerden De spelers kweten zich met vuur van hun soms hachelijke taak. daarbii met energie voorgegaan door de heer Frent- zen, die als beroepsspeler van de hoofd rol natuurlijk een glansrol maakte. Dat de anderen daarbij een beetje in het niet zonken was per slot van rekening niet hun schuld. Zo leverde mej. A. A. Kier ook een aardige Mable op maakte mevr. R. v. d. Waard van huishoudster, mej. Ponting. zo'n echt ouderwets-gezellig meubel. De dictie had nog wel wat beter verzorgd kunnen zijn, maar over het algemeen voelden de spe lers zich blijkbaar op de planken goed thuis. Terecht oogstten zij- dan ook grote bijval. Na afloop bestond er gelegenheid oude vriendschappen te Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn De Chr. Kleuterschool Oosthoekdorp Enige weken geleden hebben we mel ding gemaakt van de plannen om te komen tot oprichting van een Chr. kleu terschool voor het „Oosthoekdorp." Ge bouw „Bethel" was door de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente toegezegd, om daar school in te houden. Er waren ech ter nog andere, voornamelijk financiële moeilijkheden te overwinnen, voor tot definitieve oprichting kon worden beslo- Vrijdagavond is dit besluit definitief gevallen. Het schoolgebied zal zich uit strekken van af (dus niet mèt) de Wil lemstraat tot de Oosthoekbrug. Verschil lende industriëlen in deze wijk, het grote belang inziende van een dergelijke school voor deze volkrijke omgeving, zegden een zodanige financiële steun toe. dat het verantwoord is, dóór te zetten. De voorlopige commissie werd omge zet in een definitieve, die zal werken onder toezicht van het bestuur der Chr. school, Jan Nieuwenhuizenstraat. Voor zitter is de heer A. Tollenaar, Wilhel- minalaan, secretaresse mej. De Kwant, J. Nieuwenhuizenstraat penningmeester de heer B. Batelaan, Emmalaan Waar schijnlijk reeds deze week zullen de wijkbewoners worden bezocht. Hoe denkt men aan schoolmeubelen te komen? We hebben al gemeld, dat het voornemen is, hiervoor een bazar te ganiseren. en wel vroeg in het voorjaar van "49. Een groot aantal personen tracht men hierbij te betrekken. Aan het bazar- comité zal leiding worden gegeven door mevr. Tollenaar, mevr. Westmaas en mevr. De Wit Verder werden verschil lende subcommissies benoemd. De school zal op positief Chr. grondslag staan. Er wordt uitgezien naar een persoon, die als hoofd zal gaan fungeren. Propaganda-avond Chr. Metaal bewerkers In Concordia kwam de Chr. Metaal- bewerkersbond bijeen voor een propa ganda-avond. De voorzitter, de heer H. Hart. opende en sprak een kort wel komstwoord, waarna averd overgegaan tot de vertoning van de eerste twee films. Hierna sprak de heer H. Hordijk, dis trictsbestuurder. een kort maar krachtig propagandawoord en een opwekking trouw en actief te zijn. Daarna volgden nog een komische film en een prachtige kleurenfilm over de Engelse pottenbak kers-industrie. Het was een gezellige avond met goede belangstelling. Wijkvergaderingen A.-R. Kiesvereniging Het bestuur van de A.-R. Kiesvereni ging besloot dit seizoen een proef te HAAGS BIJZ. GERECHTSHOF De tweede Leidse Landwachtersgroep In de tweede groep van Leidse land- wachters zullen Dinsdag voor het Haagse Bijz. Gerechtshof zich te verantwoorden krijgen de bankwerker W. Mark te Lei den. de veehouder A. Verburg uit Nieuw koop, de loodgieter J. v. d. Vlist uit Lei derdorp, de kantoorbediende C. B. Zuy- derhout en vertegenwoordiger P. H. Steeds, beiden uit Leiden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Catharina, d van W J Blikman en J Reijken: Christiaan P M, z van C P Rozier en C D C Bot; Jacobus J. z van G H Massaar cn E L Philippo; Pietje, d van W Boezaard en A Guijt: Gerritje. d van A van Meeteren en M v d Bosch; Gyuala J B, z van J de Mooij cn I Nagy; Willem A, z van J van Heus den en W v d Ster. Geboren: Johannes A. M., z van T. v. d. Velde en A. M. Kortekaas; Hermina C., dr. van F. Swagers en J. Blok; Helena L. M., dr. van G. T. Leiten en T. M. Meijer; Joris, v. van C. Waltman en D. Maaskant; Frans, z. van W. H. T. Hel- mig en M. S. Blok; Paulus W., z. van W Fasel en E. C. v. d. Kerkhof. O verleden: H. v. d. Horst, vr.. 65 j.; R. A. E. van Eijk. zn., 1 maand; G. Noord man, huisvr. van L. v. d. Lans, 81 j.; M. Pauw, man, 67 j. Zilveren jubileum van de heer J. Rietbergen Sr Zaterdag 'herdacht de heer J. Rietber gen Sr het feit, dat hij vóór 25 jaa loodgieter in dienst trad bij het technisch bureau John Kager, centrale-ver mings- en loodgietersbedrijf, toen nog gevestigd Doelensteeg 9, Leiden. Door de firmanten en het personeel werd deze gelegenheid aangegrepen aan de jubilaris hun waardering te ui Daartoe verenigden zich de familie Ka ger en het voltallige personeel met t wen en verloofden omstreks half vijf in „De Nachtegaal" te Noordwijk. Toen de jubilaris, vergezeld van zijn echtge note. in de feestelijk aangeklede was aangekomen, werd hij toegesproken door de heer John Kager. die zijn grote waardering uitsprak voor de arbeid toewijding van ..ouwe Koos" en hem enveloppe met inhoud aanbood. Namens het personeel voerde de heer H. Klink hamer het woord, die Rietbergen prees om zijn collegialiteit en verdere goede hoedanigheden. Een lamp en tafelkleed werden hierbij overhandigd. De firma gaf verversingen en een conferencier verhoogde de gezelligheid. De heer P. A. Wernink overleden Op 11 December is te Wassenaar ouderdom van 85 jaar overleden de heer P. A. Wernink, oud-directeur en gedele geerd commissaris van N V. Wernink'! Kalkfabrieken, N.V. Werndnk's Pannen- fabriek en N.V. Wernink's beton-maat- schappij te Leiden. Met grote voortvarend heid heeft de heer Wernink zijn krach ten aan het bedrijf gegeven. Steeds stond hij op de bres voor het welzijn van ondernemingen en het personeel, dat wel zijn persoon als zijn arbeid altijd hogelijk heeft gewaardeerd. Het afscheid van de heer H. Beij Zoals wij onlangs uitvoerig hebben ge meld, woonde de heer H Beij. sinds 1941 chef van de huishoudelijke dienst stadhuize. op 20 November zijn laatste raad bij. Zaterdagheeft de heer Beij af scheid genomen. Op zijn uitdrukkelijk verlangen geschiedde dit zonder plech tigheden. Vanzelfsprekend genoot de heer Beij wel de nodige en gebruikelijke at tenties van burgemeester en wethouders, hoofden van dienst en verdere ambtena ren. Een aandenken werd hem aangebo- 25 JAAR BIJ DE N.Z.H.V.M. Vrijdag 31 December herdenkt de heer A. van Mook, opzichter C te Leiden, dat hij voor 25 jaar bij de N.Z.H.V.M. dienst trad. DIPLOMA PHYSIOTECHNIEK. De heer E. de Witte te Leiden behaalde Zaterdag te Haarlem het diploma physiotechniek. 24 Joseph Stephens Op het gebied van circus-zetels nóet onbekend, volgden Reginus en Cono Montanus. moeizaam heendringend door zwetende, maar goed gehumeurde menigte, naar de rangen, welke gereser veerd waren voor Senatoren, sportleiders en Vestaalse Maagden, en die grensden aan de Keizerlijke lo-ge. Nooit had Cono het Circus Maximum zo overweldigend groot gezien. Het was gevuld- tot aan de nok, daar ook de staan plaatsen meer dan bezet waren. En op al'le trappen zaten nog twee of drie rijen toeschouwers aan weerszijden van een zeer nauwe passage. Alleen de directeur van het Circus wist het aantal plaatsen. Officieel waren er 285.000 zitplaatsen, maar als het moest, konden er 300.000 mensen opeengepakt worden, en met de staanplaatsen mee 330.000. Onbeweeglijk en zwijgend zat Cono tussen Reginus en Montanus, zioh bewust van de betekenis der komende uren. De meeste der in dit blok rattende bezoekers ai dat de Keizer in een sportieve opwelling deze plaats voor hen had laten reserveren. Veler oog was gericht op de wiens zuster thans het brandpunt der nieuwsgierigheid was en hij haatte het op deze wijze bezienswaardigheid te moeten wezen. Uiterlijk kalm en beheers', hij van binnen vol opstandigheid tegen deze vertoning, maar tegelijk vol heimelijke bewondering voor zijn dap pere zuster. Hij gaf nu zijn aandacht aan een pa pier, dat hij in de hand hield. Het was een door de reclame-afdeling van het Circus uitgegeven programma met bijzonderhe den over de amusementen, die vooraf zouden gaan aan het hoofdnummer: de race tussen Nero en Io. De beschrijving van de clou van deze middag las hij lang- zaam, woord voor woord en met erger nis, want zijn zuster zó te zien opgevij zeld als publieke vermakelijkheid, wekte zijn eerlijke verontwaardiging als man Dan gleed zijn blik over de „spina", de lange muur in het centrum van de arena, die het publiek van het raceveld scheidde. Op die muur waren diverse beelden go- plaatst en in het midden een obelisk, door Augustus meegebracht uit Egypte na zijn verovering van dat land. Verder lagen in een open paviljoen zeven kolossale mar meren eieren en even zoveel marmeren dolfijnen. Cono wist, dat daarvan telkens één werd weggenomen na een ronde en dat na de zesde de laatste kwamHoe vaak had hij het al gezien! Maar nu van daag lééfden die marmeren voorwerpen Als de laatste was weggenomen zou hij weten, of Io's leven licht of duisternis Uit zijn overpeinzing werd Cono ge wekt, doordat Reginus een hand op zyn Kop op. Cono! De wedstrijdleider heeft zijn plaats ingenomen en ik denk, dat de processie der deelnemers begin nen gaat. Zo was het. Toen de spelleider zijn witte vlag ophief stonden de honderdduizenden als één man op 'en dreunde het eerste ge joel van bijval door het Circus. Dat duurde een minuut lang; zodra hij de vlag liet zakken, werden de poorten naar de stallen opengeworpen cn richtte aller oog zich naar de Triomfpoort, om een glimp op te vangen van de praal, waar mee de intocht der deelnemers zou plaats hebben. HOOFDSTUK X. Nero's wagen was de eerste, die de arena binnenreed. Terwijl twaalf zilveren trompetten schalden, stoven de vier schimmels met een sierlijke bocht het tournooiveld op en dreunde het gejuich der honderdduizenden als een lawine van klanken neer. Nero deelde als jonge vorst in nog opgerepte populariteit en voor gemiddelde Romein was hij het idool v Rome's wereldmacht. Zijn verschijning de veerkracht van jeugd en sportiviteit; zijn roodgulden haardos en de fiere hou ding. waarin hij zijn rossen mende, deden de geestdrift aanzwellen tot een orkaan van bijna hysterisch gebrul, in hoofdzaak neerkomend op uitroepen als: Daar Nero! De Gouden Apollo! De rode Zonne god! Ave Caesar! enz. Hij was gekleed in een witte tunica, waarover een toga in de tint amethyst, dat te scherper zijn fier gehe ven hoofd deed uitkomen. Zijn vurig span had hij uitstekend in de macht. Het ontroerde hem, dat in die proletarische atmosfeer zijn hippische bekwaamheden algemeen werden erkend. Het gaf hem ook voldoening te weten, dat Gajus Cali gula zelfs op het toppunt van zijn macht niet in de populariteit had gedeeld, waar in hij zich thans mocht baden. De ge dachte, dat hij zou kunnen verliezen, ver mocht zijn extase niet te doven. Hij was immers de Zonnegod, de verheven Cae sar hoe zou een meisje enige kans heb ben tegen de wil der goden? Hij reed nog een extra wijde boog tot vlak langs het publiek, dat antwoordde met donde rend gejuich. (Wordt vervolgd) met het beleggen van wijkver gaderingen. Dit in de hoop. dat velen, die de reis naar „Concordia" wel eens wat ver vinden, in eigen omgeving de huiselijke kring een avondje willen los laten. Voor deze week staat een twee tal van deze bijeenkomsten op 't pro gramma, namelyk heden in een lokaal de De Ruyterstraatkerk voor de Hoorn-omgeving en in „Concordia" voor de Lage zijde. In eerstgenoemd gebouw spreekt mr A. J. Meijer, in het andere de heer J. H. Wernsen, beiden over „Be drijfsorganisatie". Aanvang 8 uur. .Deze vegaderingen worden Maandag 20 Dec. herhaald in de Oranjeschool (voor het centrum en Gouwsulis) en in de Chr. school Hooftstraat (voor Oudshoorn) met dezelfde sprekers en onderwerpen. De nieuwe burgemeester van Vianen en Lexmond Zoals we Zaterdag hebben gemeld, is de heer G. B. Pellikaan, leraar aan het Chr. Lyceum alhier, benoemd tot burge meester van Vianen en Lexmond. De awe burgemeester was sinds 1 Sept. i aan het Lyceum alhier verbonden, 21 jaar als leraar in Almelo werk- m te zijn geweest. In de twee jaar. dat hy in Alphen woonde, deed hij zich kennen als een sympathiek man en ac- erker. Dit niet alleen voor de school. Zijn belangstelling strekte zich verder uit. Zo aanvaardde hij enige maanden geleden de benoeming tot jeugd- ouderling der Ned. Herv. kerk, Juliana- raat; van de dit jaar opgerichte Histo- sehe Vereniging is hij penningmeester; hij diende de afdeling van het Rode Kruis als bestuurslid en ook de padvinderij had zijn belangstelling. De heer Pellikaan is afkomstig uit de streek, waar hij thans burgemeester gaat worden. Genoemde gemeenten zijn ongetwijfeld met deze be noeming geluk te wensen. Dat was de bedoeling niet Zes studenten waren de vorige week deelnemers aan een prestatieri auto's door een gedeelte van ons land. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag, streeks 2 uur passeerden ze onze gemeen- richting Oudshoorn, en meenden de Heulbrug te kunnen „nemen" met e snelheid van ongeveer 50 km. Dat reeds moeilijk op de dag en wanneer m t de situatie ter plaatse op de hoogte In dit geval moesten er ongelukken i komen. De auto slipte, reed tegen de brugleuning, die vernield werd, de straat zakte gedeeltelijk weg en de wagen kan telde in het water. Het is hier gelukkig niet diep, zodat het zestal zich benarde positie kon bevrijden. Garage Boot bracht de auto op het droge, de prestatierlt is niet volbracht. Hazerswoude Gevonden voorwerpen Gevonden zyn: dubbeltjes-armband, paar witte handschoenen, portemonnaie, •paar lange balken. Verloren zijn: jon gens-winterjas, bivakmuts en hand- Hillegom Kanarie-succes Onze plaatsgenoot, de heer A. v. Kes teren, behaalde op de nationale kanarie- tentoonstelling te Leiden een eerste prijs won bovendien een wisselbeker. Katwijk aan den Rijn A.R. Kiesvereniging Woensdag a.s. om 8 uur komt de AR. kiesvereniging in jaarvergadering in de zaal achter de Geref. Kerk bijeen. Ouderavond Geref. School Donderdagavond wordt de jaarlijkse ouderavond van de Geref. school gehou- in de zaal achter de Geref. kerk. iddags en ook nog 's avonds vóór de ouderavond is er in de school gelegen heid. het werk der leerlingen te bezich- Katwijk aan Zee Ds B. A. van Lummel spreekt Hedenavond 8,15 uur zal in Irene de Geref. jongerencluto „De Brug" komen spreken ds B. A. van Lummel uit Kat wijk a d. Rijn over zijn ervaringen Indië als legerpredikant. Rally Youth for Christ. Woensdagavond om 8 uur wordt in het kinderhuis „Gezond en blij", Driplassen- weg 42, een kleine Youth for Christ-rally gehouden. Sidney S, Wilson zal spreken. Iedereen is welkom. Leimuiden Oud-plaatsgenoot déurwaarder te Haarlem Tot deurwaarder bij de arr. rechtbank te Haarlem is benoemd de heer C. van Haaster, cand.-deurwaarder te Zand- voort. De heer Yan Haaster is geboren te Leimuiden op 10 October 1914 ei sinds 1934 werkzaam op deurwaarders kantoren te Hoofddorp en Haarlem. Lisse Blinden-Kunstavond. Zaterdag werd in de veilingzaal Hobaho een kunstavond gegeven door de Ned. BLimdenbond. Dr H. A. Hol] opende met een woord van welkom tot de aanwezLgen, o.w, zich enkele hoofd bestuursleden van de Ned. Bliodenbond bevonden.'De propagandist van de bond, de heer Joh. v. d. Berg, sprak eve woorden van denk tot de aanwezigen, waarna een mannenkoor drie liederen zong onder leiding van de heer C. F. Daudey. Door de blinde soliste, mej Hetty Engeltjes, en de blinde pian mej. Corry Dolman, werd vervolgens zestal liederen ten gehore gebracht. De heer Joh. van der Berg hield een paganda-rede, waarin hij naar bracht de drang der blinden naar gelijk stelling. Wij wensen geen medelijden, doch medeleven van onze medemensen en solidariteit. Voor de pauze werden de trouwe dien sten der geleidehonden op de film ver toond. Deze film was „stom", maar een der blinden gaf een explicatie. Tijdens de pauze demonstreerde onze plaatsge noot. dr G. van der Mij, die niet alleen het gezichtsvermogen moet missen, dooh ook doof is. met verschillende instrumen ten, w.o. een spreekmachine. Na de pamze werd het programma voortgezet met een drietal zangnummers van het koor en solozang met piano-begeleiding. De blinde dichter Frits Timgen decla meerde enkele zelfgemaakte gedichten. Een warm applaus viel alle medewerken den ten deel. Opvoering „Marjatta" Zaterdagavond werd door W.I.K. voor de derde maal opgevoerd het prachtige stuk „Marjatta", thans ten bate der Ned. Herv. kleuterschool. Bij monde van mevr. Duymaer van Twist werd de spelers dank gebracht voor het gebodene. „Rehoboth" was geheel bezet. A.R. kiesvereniging. Dinsdagavond komt deze kiesvereni ging te Lisserdijik bijeen. De heer W. Eveleens zal spreken over „Politieke vraagstukken van de dag". TÓCH EENDENEIEREN Nu er weer meer eendeneieren aan de markt komen, vestigen wij nogmaals de aandacht op het volgende: Op ieder eendenei moeten volgens een bepaling van de Warenwet gestempeld zijn de woorden: „Eendenei, 10 minuten koken". Dit gebeurt ter bescherming van de volksgezondheid, omdat gebleken is, dat eenden dikwijls dragers zijn van paratyphus-bacillen, die op de mens kun- ?n overgaan door het gebruik van de De paratyphus-bacillen zijn echter niet bestand tegen grote hitte. Vandaar, dat 10 minuten gekookt moeten worden; d.w.z.: men zet ze met koud water op en wanneer het water kookt, Ie eieren nog 10 minuten door koken. Dan is men er zeker van, dat het gehele ei, mèt de mogelijk aanwezige bacillen, een voldoende hoge tempera tuur bereikt heeft. Dat geldt echter niet voor het werken in gebak, gehakt, mayonnaise of pudding; daarbij wordt de temperatuur hoog genoeg. Ook voor het bakken één kant (spiegelei) moet men geen eendeneieren gebruiken. Wèl kan men ze veilig eten. wanneer aan twee kanten gebakken zyn, nadat de dooier is doorgeprikt en c het eiwit uitgelopen, of nadat het ei vóór het bakken is losgeklopt. (Na één nuut de eieren omkeren en nog een halve minuut aan de andere zijde bakken). Wij hopen niet, dat dit alles U zal af schrikken van het gebruik van eenden- Want in voedingswaarde komen zij volkomen overeen met kippeneieren zij kunnen ons nog krappe vleesrant- ien prachtig helpen aanvullen. Wanneer U de genoemde voorzorgen et vei-geet, zijn ze ook beslist ongevaar lijk. En mocht U niet van hardgekookte eieren houden, probeer ze dan eens, kookt en wel, op een smakelijke ma rken. Bijvoorbeeld in de vol gende gerechten: Gevulde eieren. 4 hardgekookte eendeneieren, wat bo ter of margarine, mosterd, peper, zout, (slasaus). De hardgekookte eieren pellen en in de breedte doorsnijden. De dooier er uit •n en deze vermengen met ongeveer halve eetlepel zachtgeroerde boter (of margarine) per ei en wat mosterd, peper en zout of wat slasaus. Met dit mengsel de halve eieren vullen, zó, dat het vulsel er als kapje bovenuit steekt. op een schaal leggen en liefst het geheel garneren met wat blaadjes "a en plakjes biet of tomaat. Eieren-ragout. 4 hardgekookte eendeneieren, Vi liter water (of melk met water), 2 bouillon blokjes, 35 g (2 eetlepels) boter of r garine, 35 g (31fe eetlepel) bloem, 1 uitje, mosterd, peper, zout. Het uitje snipperen en lichtbruin frui- •n in de boter lof margarine). Intussen het water (en de melk) aan de kook brengen en de bouillonblokjes er in op- I lessen. De bloem bij de gefruite ui voe- ook de hete bouillon daar al roe rende bij schenken. De saus op smaak afmaken met peper, zout en mosterd. De eendeneieren in stukken snijden en in t de saus verwarmen. Deze schotel kan bij de warme zowel als bij de brood maaltijd geven. Pittig eendenei (voor op de boterham). Eén of meer eendeneieren, tomaat, ul, kerriêpoeder. Jje, met wat kerriepoeder frui ten. Een tomaat fijnsnijden, toevoegen en e gaan smoren. Vervolgens één of er eendeneieren toevoegen en dit ngsel goed dooreenroeren, tot het door door gaar is. Het vlug opdienen, zo dat het goed warm op de boterham ge geten kan worden. Een verstopt eendenei. Eén of meer eendeneieren, gekookte aardappelen, ui, tomaat of tomatenpurée, peper, zout, wat slasaus. Enige kou^e gekookte aardappelen fijnmaken (per ei 2 a 2M> aardappel). Eén of meer eieren 10 minuten koken en fijnmaken. Een uitje zeer fijn snij den. Eieren en uit met de aardappelen vermengen. Wat peper en zout toevoe gen en de massa smeuig maken met wat slasaus. Dit mengsel is zeer smakelijk op de boterham. Ook kan men het, bedekt met slasaus, als een slaatje geven op een feestavond of het op sandwiches presen- Verkiezing gemachtigden Ned. Herv. Gemeente. Donderdag 16 Dec., 7.308 30 uur, zal verkiezing worden gehouden voor het college van gemachtigden der Ned. Herv. Gemeente. Aftredend zijtn de heren J. Zaneveld, H. J. Meijer. D. Schaap, C. v. d. Spek, B. v. d. Linden, W. v. d. Bent, J. Koordes en B. Landman, terwijil in de vac. KI. Hooijmeijer voorzien en een viertal aanvullende leden gekozen moet Gemeente-avond Geref. kerk. Heden wordt een gemeente-avond ge houden door de Geref. kerk, in welk» samenkomst het onderwerp: „Gezinszorg en gezinsnood" aan de orde zal komen. Voorts zal de begroting voor 1949 wor den behandeld. De vergadering vangt aan j om 7.15 uur en wordt gehouden in de Ned. Herv. kleuterschool. Zendingscollecte. De Zendingscolleobe in de Ned. Herv. Gemeente bracht f510 op. Noord wij ker hout Aanbesteding Op Woensdag 15 Dec. a s. om drie uur zullen B. en W. aanbesteden het ten be hoeve van d? gemeente laden, rijden en lossen van puin, grint, koolas, stenen, trottoirtegels enz., alsmede levering van het benogigde zand voor bestrating enz. Wit-gele Kruis Woensdag 22 Dec. te 8 uur wordt in oafé „De Zwaan" de jaarlijkse ledenver gadering gehouden van het Wit-Gel» Kruis. De agenda vermeldt o.m. jaarver slagen en bestuursverkiezing en als bij zondere attractie de vertoning van da film „Wit wint". Rijnsburg Chr. korfbalclub D.A.W. De Chr. korfbalclub D.A.W. speelde Zaterdagmiddag gecombineerde wedstrij den. Het was vermakelijk, de nieuwe leden van de club hun eerste ren-, val- en duwpartij te zien spelen. Soms ging het er heet aan toe. Natuurlijk was er voldoende enthousiasme aanwezig. Al met al mogen de D.A.W.-ers op een goede middag terugzien. De uitslag was in het voordeel van partij A, die deze „wed strijd" won met 4—0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2