Nieuwsflitsen uit de omstreken Uan boeken en tijdschriften NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 VRIJDAG 10 DECEMBER 1943 Alphen aan den Rijn Jaarvergadering „Meisjesroeping" De Geref. M.V. „Meisjesroepimg" heeft gisteravond in de kerk aan de De Ruy- terstraat haar jaarvergadering gehouden Er was veel belangstelling en de avond bad een prettig verloop. De leiding be rustte bij mej. H. de Rleer; het pro gramma bestond uit twee inleidingen „Ruth" door Bep v. d. Breggen en „Augustinus" door Dit de Jong, Er was veel zang, goede declamatie, prettige varia, kortom: het deed de dames eer Naar kerkrestauratie. We schreven er geruime tijd geleden reeds over, dat het Geref. kerkgebouw van Oudshoorn dringend restauratie be hoeft of dat' men tot nieuwbouw moet Icomen. Op dit laatste bestaat voorlopig geen kans. Nu wil men trachten, enkele urgente werkzaamheden in het interieur te doen uitvoeren, n/L: vernieuwing in gang. verbetering galerij, henplaatsdng banken gelijkvloers en uitvoering schil derwerk. Teneinde de benodigde gelden te verkrijgen, zal wekelijks met bon boekjes worden rondgegaan. Voor ge ringe bedragen zal men mee kunnen hei ter bespoediging van de plannen, Óver enige tijd hoopt men een definitieve beslissing te nemen, n.L wanneer de ge middelde opbrengst der bonverkoop be kend is, in verband met het sluiten van lening. De begrotingen 1949. jn we wèl ingelicht, dan komen de begrotingen voor 1949 dit jaar niet meer in de raad. Het is nog niet mogelijk ge bleken, de gemeentebegroting sluitend te krijgen, waarom ook nu weer de winst •an de bedrijven voor een deel naar de jemeentebegro ting gaat. Een desbetref fend voorstel bereikte de raad. De arbeidsclassiflcatie. In verschillende gebouwen vergader den gisteravond de afdeling Alphen van de Ned. Ohr. grafische bond (in ..Cen traal") en de afdeling van de Ohr. fa- brieks- en transportarbeidersbond (Rhe- lialaan). In beide vergaderingen werd gesproken over de arbeidsclassificatie en wat daarmee samenhangt. De heer G Jens, secr. N.C.GB., behandelde zijn on derwerp naar aanleiding van een tiental stellingen. De classificatie is pas in een beginstadium, maar de ontwikkeling dient door het C.N.V. met de grootste nauwlettendheid te worden gadegeslagen. jaat om het behoud vam de vrijheid van de arbeid. De disoussie was levendig, de kennismaking met deze bondsfunctio- naris prettig. De vergadering stond onder leiding van de heer L. Koster. Voor de transport- en fabrieksarbeiders sprak onze plaatsgenoot, de heer J. H. Wern- penningmeester van het CJJ.V. Ook deze bijeenkomst had een geanimeerd verloop. Katwijk Voetbalmatch. Morgenmiddag, half 3, wordt op het Marshallhulp en vakbeweging Aan de op 13 November j.l. gehouden ééndaagse studieconferentie van het Christelijk Nationaal Vakverbond is door allerlei omstandigheden in de pers niet die aandacht besteed, welke ze verdiende. Want het was een wel zeer belangrijke conferentie. Hier kwam de vertegenwoordiger in Nederland van de E.C.A. (het admini- atratief orgaan van het Marshall-plan) dr Valentine, in een vergadering var mannen der vakbeweging, om vragen het Marshall-plan, die bij hen k'si te beantwoorden. Hij deed dat, levendig en onbevangen. Geen enkele vraag werd geweerd of onbeantwoord gelaten. Hier bleek, hoe het Marshall plan een open zaak is, die wel stellig de bijbedoelingen mist, welke met nam communistische zijde aan dit plan den toegeschreven. Het was van grote betekenis, dat het Itelien van vragen en het geven van ant woorden plaats had in een vergadering van mannen der vakbeweging. Zij toch komen in hun practisch werk van alle dag in aanraking met de vragen, die onder de arbeiders gesteld worden, tij konden die vragen hier stellen en antwoord horen, dat zij op hun beurt in afdelmgsvergaderingen en persoonlijk gesprek, als zij de leden der vakbewe ging ontmoeten, kunnen doorgeven. Wat ter vergadering besproken werd, as ook van betekenis. Dr Valentine vatte zijn oordeel daarover samen In de kwalificatie, dat deze vergadering alle bijeenkomsten over het Marshall plan, welke hij in Washington, Parijs Nederland had meegemaakt, verreweg het meest interessant en stimulerend was. Van belang was de mededeling dr Valentine, dat de Marshall-hulp twee derde schenking en voor een derde lening is, welk laatste deel in theorie terugvorderbaar is. Is het louter liefdadigheid of onzelf zuchtigheid, dat Amerika er toe brengt, deze steun te geven? De heer Valentine antwoordde daarop heel nuchter: Neen het is verlichte zelfzuchtigheid. Want 1 Amerika zou er zelf alle moeilijkheid van ondervinden, als de politieke economische stabiliteit in Europa etoord bleef. Daarom geeft het deze 6teun, die Europa weer zelfstandig moet maken. De Europese landen moeiten niet alle leveranties alleen naar Amerika kijken ze moeten hun productie op voeren, om elkaar allerlei goederen te kunnen leveren en ook om weer export naar Amerika te verkrijgen. Zelfs aan de Oost-Europese landen moeten ze goederen gaan leveren: trou wens, dat gebeurt ook practisch reeds, zoals blijkt uit de regelmatige autotrans porten uit Nederland naar Tsjechoslowa kije. Op deze wijze hebben ook de com munistische en satelliet-staten, die de Marshall-hulp hebben afgewezen, er pro fijt van. Dat is dus wel geheel in strijd met de communistische actie tegen het Marshall-plan. Allerminst mag het de bedoeling zijn, dat de zestien West-Europese staten, die de Marshall-hulp aanvaard hebben, daar op gaan steunen. Het is een tijdelijke hulp. En steunen daarop zou dus in 1952, als de hulp afloopt, de positie ernstiger maken dan ze vóór het verlenen der hulp was. De steun moet leiden tot zelfstan digheid. Daarom moet in de vijf jaar, dat het Marshall-plan bedoelt te werken, ook Nederland al het mogelijke doen om zijn Staatsbegroting te doen sluiten en ook om zijn handelsbalans van negatief (meer invoer dan uitvoer) tot positief te maken. Zo is het Marshall-plan voor Neder- i knd een opdracht om aan te pakken Dat de arbeiders hierbij een belang rijke taak hebben, is duidelijk. En dat de Christelijke vakbeweging blijkens haar vergadering deze taak ziet, verhoogt het respect, dat wij voor haar hebben. Quick-terrein de belangrijke voetbal wedstrijd Quick Boys—Excelsior (uit Pernis) gespeeld. Katwijk aan den Rijn R.K. Arbeidersbeweging. Een vergadering werd gisteravond ge houden van de afd. Katwijk aan den Rijn van de R. Kath. Arbeidersbeweging. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer C. van der Kamp. Na enkele huishoudelijke zaken kreeg de vertegen woordiger van het hoofdbestuur, de heer H. Lansink. Deze sprak over het onder werp: „De zelfhulpgedachte in de prac- tijk." Katwijk aan Zee Sint Nicolaas bü de doofstommen. De Chr. Doofstommenvereniging „Ons Beginsel Getrouw" voor Leiden en om streken vierde Woensdag het Sint Nico- laasfeest, dat door omstandigheden eerst die dag kon plaats hebben. Ditmaal was Katwijk aan Zee uitgekozen, omdat er hier ter plaatse nog al veel doven wonen Er is volop genoten van alles dat gebo den werd en ieder was vol lof; dankbaar gestemd toog men huiswaarts. Een woord dank mag van deze plaats niet ont breken aan allen, die tot het welslagen deze avond zo spontaan een bijdrage schonken. Vrouwenzendingsgroep. Gisteravond vergaderde de afd. Kat wijk van de Vrouwen-zendingsgroep in het Diaconiegebouw ih de Zuidstraat. De presidente opende na samenzang, Schrift lezing en gebed met een welkomstwoord. Het is de laatste vergadering van dit en we mogen terugzien op een jaar groei en vooruitgang, aldus spr. In drie jaren tijds is de groep gegroeid van 7 tot 72 leden. Zij kon mededelen, dat de lepeltjesverkoop een bedrag van f400 heeft opgeleverd, welk bedrag werd ge zonden naar Zeist voor het Surinaamse hospitaal in Bosland. Bij de bestuursver kiezing werd tot bestuurslid gekozen mej. J. Parlevliet (uit de Tramstraat). Hierna kreeg het woord zendeling ds Kamma uit Leiden, die een causerie hield over het leven van de Papoease v. Spr. vertelde interessante dingen het familieleven aldaar. Dit draait in Papoealand geheel om de vrouw. Met grote aandacht werd naar spr. geluis terd. Ouderavond. In de Oranjezaal wordt hedenavond, half 8, een ouderavond gehouden van de Hervormde school II, hoofd de heer K. Seinstra. Geref. Jeugdcentrale. Gisteravond hield de Geref. Jeugdcen trale een vergadering in de Geref. Kerk. De samenkomst stond onder leiding van ds F. Pijlman. Gezongen werd eerst Ps. 100: 1 en 2. Nadat voorgelezen was Da niël 1, giing ds P. voor in gebed. Een kort inleidend woord werd gesproken De spreker was ds M. Wilschut van Hil- ersum over: „Eet van het gezaaide". Het is de gewoonte, aldus spr., jeugd- appèls te houden. Wellicht heeft de geest van de tijd ons ook te pakken; de eeuw van de jeugd! In de Bijbel .gaat de raad der ouden voorop. Met de ouderen samen vormt de jeugd een eenheid. We dienen DAGELI|KS VERSE ZEEVIS Paling, Nieuwe Haring, enz. Kabeljauwfilets. TRAMSTRAAT, eindpunt tram. Telefoon 2550 P. van der PLAS echter wel met de jeugd speciaal te bemoeien. Zy is de toekomst. Zy is voor werp van opvoeding. Spr. wees nu op de geschiedenis van Daniël, hoe deze alleen an het gezaaide at. De uitslag was: soho- er en wijzer dan alle anderen. De lering dat wij ons aan de geboden Gods die- en te houden. En dat we zó moeten leven, dat God iedere dag er bij is. Dus: leven naar de roeping Gods. Natuurlijk moeten de ouders tot de kinderen in 't begin zeggen, wat mag en wat niet mag, wat moet en niet moe:. Jong gewend, oud gedaan. Toch zullen wij ervaren, dat we niet gebonden zijn; we leven in vrijheid van het kindschap Gods. Medewerking verleende in zang en declamatie de heer K. Pijlman uit Am sterdam. Lisse Kring Leiden meisjesver. Chr. Ger. Kerk Gisteravond hield bovengenoemde kring zijn tweede jaarvergadering Chr. Geref. Kerk alhier, onder leiding van ds H. W. Eerland. Na het voorlezen van de uitvoerige jaarverslagen werd door mej. P. van 't Wout een inleiding gehouden over: „De wijzen uit het Oos ten". Zij bracht in haar inleiding voren de wijze bedoelingen Gods met de reis van de wijzen en de daarop gevolg de vlucht van Jozef en Maria met Jezus naar Egypte. De avond werd opgeluisterd met declamatie, zang en een Kerstver telling. Ds Eerland sprak een opwek kend slotwoord. Beroepen Wij vernamen, dat ds C. Jongeboer van Wijk bij Duurstede thans een definitief beroep van de Ned. Herv. Gemeente heeft ontvangen en ook aangenomen. Oegstgeest Raadsvergadering. Volgende week Donderdag vergadert de gemeenteraad, "met als voornaamste punt op de agenda de behandeling van de begroting 1949. Hiernaast komen nog enkele voorstellen van B. en W. Ier tafel, o.m. tot wijziging van de leges- en pre- cario-verordeningen, de benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur en van leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. Overdracht „Bos van Wijkerslooth" De uitgestelde overdracht van het „Bos van Wijkerslooth" aan de gemeente Oegstgeest is thans bepaald op Dinsdag 14 December Rijnsburg Veilingvereniging „Flora". De veilingvereniging „Flora" houdt een algemene ledenvergadering op Donder- "dag 16 December. Bij de opening zal o.m. een toelichting op de Benelux worden gegeven. Van de bestuursleden zijn aftre dend de heren C. Pauw en G. van Delft Gzn. De balans en de verlies- en winst rekening over het boekjaar 1947-'48 den aangeboden en het veilingpercentage boekjaar 1948-'49 vastgesteld. De balans per 30 Sept. 1948 sluit met een bedrag van f405.449.56 en een batig se f28.382.81. De exploitatierekening bevat een post aan .baten van f 75.550-93 voor 2 pet veilingservice. Ds K. J. H. Burgy beroepen door Breda. Zoals wij gisteren reeds meldden in onze rubriek „Van het erf van School en Kerk" heeft ds K. J. H. Burgy, Ned. Herv. predikant alhier, een beroep ont vangen van de Gemeente te Breda. Korfbalclub D.A.W. Zaterdagmiddag a.s. speelt D.A.W. ge combineerde wedstrijden. Men wordt verzocht uiterlijk 3.15 uur op „het Bergje'" aanwezig te zijin. Met de uitvoering van het Fox-contract wordt begonnen Overeenkomst met de republiek betekent verkoop van Indonesië aan Fox PORTUGAL, een land zonder woning nood en distributie In Lissabon worden duizelingwekkende hoeveelheden gebak gesnoept Portugal is in vele opzichten een gelukkig land. Geen wonder, twee wereld oorlogen hebben het nauwelijks beroerd en alleen maar groter welvaart gebracht.Een der ergste plagen der huidige mensheid. woningnood, bestaat er niet. In Lissabon zagen we geheel nieuwe woningblokken te huur slaan.van distributie heeft men er nooit gehoord, alle artikelen, inclu sief textiel in allerlei vormen, liggen er te kust en te keur in boordevolle magazijnen, en met deviezen, die plaag van alle grensstations en douanes, houdt men zich hier niet op, als men maar over voldoende middelen van bestaan beschikt. Voeg daarbij een uiterst zacht klimaat waarin kachels jyijwel onbekend zijnlijkt het niet Utopia? Lissabon, de hoofdstad, schilderaohtig gelegen langs de rechteroever van de Taag, biedt een sterk contrast met Madrid. de rumoerige Spaanse hoofdstad is neergestreken in de metro polis van Portugal, is het alsof men bij visite van een drukke, opgewonden familie plots wordt neergezet in de huis kamer van een rustig gezin, waar ieder op zijn tenen loopt om geen lawaai te maken. Vooral als men des avonds arri veert en geruisloze, onafzienbare rijen auto's passeren, die alleen maar licht signalen mogen geven. Voor de toerist is het verschil tussen Madrid en Lissabon opvallend als tussen Amsterdam Den Haag, met dit onderscheid dat ook Lissabon evenals Madrid een millioen woners telt. Het vliegveld van Lissabon, Portela Sacavem, is één van de modernst uitge ruste van Europa. Het ligt op slechts kwartier afstand van het centrum hoofdstad en is het middelpunt van enorm druk vliegverkeer tussen Europa en Zuid-Amerika. Voor de K.L.M. is het een zeer belangrijk tussenstation naar het Zuiden, op de route naar Argentinië. Zij heeft hier dan ook een staf van mede werkers, die door een intense propaganda er in geslaagd is de K.L.M. tot de meest populaire buitenlandse maatschappij te maken. Overal waar wij kwamen Lissabon en andere steden zagen we de bekende K.L.M.-vlaggetjes en reclame platen, evenals trouwens in Madrid, het drukke vervoer van bewoners i het Iberische schiereiland met de KLM- maohines bewijst, dat de propaganda vruchten afwerpt. De 12.000 passagiers, welke onze maatschappij Zuid-Amerika in haar 2-jarige exploitatie de Zuid-Amerika-lijn vervoerde, zijn hiervoor een bewijs. In tegenstelling met Madrid, de oudste taxi's van heel Europa krakend door de straten hoort rijden, ziet de prachtig brede Avenidas van Lissabon de meest moderne Amerikaanse wagens als taxi's in overstelpende hoeveelheden voortjagen, zodat het haast niet doenlijk is over te steken. De Portugese Escudo is op goudbasis, noteert 10 cent en staat hoog in aanzien, vandaar dat Amerika auto's bij de vleet importeert, alsmede alle andere Amerikaanse producten. Men vindt dan ook hier grote Amerikaanse filialen. Koffiehuizen hebben we nergens zo groot en zo druk gezien als in Lissa bon. Koffie en port zijn de nationale dranken. De mannen drinken de hele avond koffie en bomen, de dames kan weelderig ingerichte tearooms treffen, waar duizelingwekkende hoe veelheden gebak gesnoept worden, ook de heren trouwens bijzon der houden. En het is heel gewoon dat heer 6 gebakjes bij een kop koffie nuttigt. Overvolle schalen met gebak worden voor iedere bezoeker neergezet het viel ons op, dat ook hier de ge bakjes metslagroom het eerst uitge zocht werden. Er wordt opvallend veel gesnoept. Voor 1 escudo kan men goede kop koffie drinken, de bestp Bra ziliaanse, of uit Angola. Lissabon is een belangrijke havenstad a uit de Portugese koloniën brengen gen schepen onophoudelijk de produc- ;n aan. Toch bemerkt men van de haven niet veel, omdat dit weer een apart ge deelte is der stad, langs de Taag. Alleen en op het imposante Praija do Com- o staat, vlak aan de Taagoever, ziet het drukke scheepsgewoel in de De republikeinse minister van finan ciën, dr Maramis, heeft te Parijs in een gesprek met „Merdeka", verklaard, dat thans begonnen is met de uitvoering van het Fox-contract en dat Amerikaanse schepen gereed liggen om met textiel en „medicijnen" naar Indonesië te varen. Leids Crt. De Nieu kent hierbij Het Fox-contract werd begin Januari getekend, Maramis is of komt in de direc tie der opgerichte Fox-compagnie. In het kort komt de inhoud van dit contract het is zo groot als een klein boekdeel hierop neer. De inleiding is enige pagina's larug en vol hooggestemde Idealen, doch niet bindend voor Fox. Het werkelijke contract geeft Fox de vol strekte meerderheid der stemhebbende aandelen, zodat de republiek alle zeg gingschap mist. Fox heeft de directie en de meerdeiheid der .commissarisposten. Fox en zijn vrienden hebben de meerder heid van een klein groepje aandelen, dat recht geeft op de gehele overblij vende winstpot, na een matig dividend op de zgn. „preferentie" aandelen, die door Fox naar goeddunken en tegen door hem te stellen voorwaarden worden uit gegeven. Fox mag handel drijven met iedereen, met zich zelf, met door hem op te richten maatschappijen en ook met Nu werkelijk voor 't laatst. Gisteravond werd nog door de Geref. '..V. Q.LJP. Zuid Sint Nicolaasfeest ge vierd. Mej. B. Krailt opende, waarna mej. in Delft een inleiding hield. Na de pauze begon het feest. De presidente had van de goede Sint een stapel cadeaux ontvangen. Versjes werden gezongen, be geleid door mej. D. te Velde met haar accordeon. Enkele l-eden voerden voor drachten uit. Pas om kwart voor twaalf sloot mej. Timmers de feesitavond. Of de dames het ook gezellig gehad hebben! Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrikus L. J. z. v. L. J. v. d. Zalm en M. J. v. d. Weijden, Vüet Z.Z- Overleden: Geertrui de Ruiter, 84 p., wed. v. J. v. d. Boon. Vliet N.Z. 36; Jannetje Vianen, 63 j- echtg. v. P. Kralt, Langevaart 21. Sassenheim De bazar voor het bouwfonds der Chr. Kleuterschool. De bazar, die voor bovengenoemd doel werd georganiseerd door het bestuur van de kleuterschool, in samenwerking met de da mes-club, werd een succes. Aan het bouwfonds van de Ohr. 'kleuterschool kon een bedrag van f 2000 worden toegevoegd. De volgende voorwerpen werden intus sen aan de winnaars ter hand gesteld: de sprei aan mej. Jo Molenaar; het ont- bijtlaken aan mevr. Couvee; de schilderij aan mevr. Bergman-Tihys; de pop i ■mevr. N. Breedijk; de theemuts aan Molenaar, terwijl de winnaar van commode-kleed nog onbekend is. houder van lot nr. 65 kan dit afhalen aan het adres: Hoofdstraat 149. De dames- club blijft zich ook verder beijveren, om door middel van haak-, brei- en borduur werk gelden voor het goede doel bijeen te brengen. Ned. Chr. landarbeidersbond De afdeling Sassenheim van de Ned. Chr. landarbeidersbond heeft in een fees telijke jaarvergadering haar 35-jarig be staan herdacht. De voorzitter, de heer J. P. Vis, heette in het bijzonder de burge meester van onze gemeente welkom, als mede ds Hoekstra en het hoofdbestuurs lid Sikma. De heer Sikma wees in een rede op de moeilijkheden, waarmee d« pioniers van de organisatie te kampen hebben gehad. Toch hebben zij veel tot stand weten te brengen, omdat zij trouw bleven aan het devies: „Bidt en Werkt' De heer F. P. Nieuwenhoven vertoonde enkele films over het bloemencorso en een reis door Zwitserland, Duitsland, De nemarken en Zweden. Ds Hoekstra herdacht de zegenrijke arbeid van de organisatie. Aan de heren D- Bol. D.» Havenaar, H. Noort en van Steensel werd het goyden insigne met oorkonde uitgereikt. De Chr. mond- accordeonvereniging „Excelsior" ver zorgde het muzikale gedeelte. Burgerlijke Stand Geboren: Gregorius N. v. z. C. Onder water en M. Jansen. Ondertrouwd: J. Overduin. 35 j. en St. Aangeenbrug, 31 J. Getrouwd: P. Stavenaar en F. A. Klin kenberg. verte, met vlaggen van alle naties. Hier vindt men ook de wijken der armen, die inderdaad zeer slecht behuisd zijn. Vele arme jongens verdienen boterham met schoenpoetsen, overal ziet men ze met hun schoenhakken staan, terwijl men op enkele punten zelfs loka len heeft waar alleen schoenen gepoetst worden. Over het geheel worden er hier lage lonen en salarissen betaald, zodat de meesten proberen er i^ets bij te dienen. Op 1 Nov. werden bij Regerings decreet plotseling alle salarissen var Overheidspersoneel en militairen met 80 verhoogd, hetgeen ook wel illus treert dat het leven voor de kleine mar hier erg duur is. Dus toch weer geen Utopia! Piet van 't Veer. vrienden. Hij heeft de vaststelling der prij. zen in handen. Fox wijst reders, trans porteurs en verzekeraars aan, terwijl het r deze contractanten geheel voor de republiek blijft. Fox heeft uitgebreid pandrecht op alle te leveren goederen. Fox heeft monopolie voor alle zaken, die enigszins Amerikaans kunnen wor den genoemd. Voor deze „goede diensten" krijgt Fox de overmatige commissie van 7% pot. Fox heeft tevens monopolie voor alle economische leningen der republiek bij Amerik. belangen, voor alle Amerik. exploitaties binnen de republiek. De re publiek belooft, dat zy om de exploitatie vergemakkelijken een staatssocialisme invoeren, hoewel er op bepaalde pun- nog wel enig particulier initiatief zal overblijven. Tevens belooft de repu bliek ten behoeve van Fox alle bodem schatten te nationaliseren. De republiek zal voorts zorgen, dat er voldoende goe deren worden geleverd en gereed gehou- n, en tevens de nodige arbeidskrachten slavernij dus. Fox mag alle voorschot- i met een termijn van tien dagen te rugvorderen. Een overeenkomst met de republiek houdt niet meer of minder in, dan dat de Nederlandse Regering de wettigheid van dit uitbuitingscontract zal erken- Daarbij komt nog de moeilijkheid, dat de republiek het gezag pretendeert op de by de politieactie bezette gewesten door allerlei middelen zal pogen om deze weer onder haar gezag te brengen. w. z. onder Fox. Tenslotte nog de opmerking, dat Fox ook zal zorg dragen voor levering van zgn. „kritieke goederen" tegen willekeu rige prijzen. Warmond Voetbalwedstrijd Zaterdag om 3 uur vindt op het „War- munda"-terrein een voetbalwedstrijd plaats tussen een elftal van het gemeen- tepersoneel en een team van de N V. Padox. B. en W. en de directie van de N.V. Padox. hopen aanwezig te zijn. Raadsvergadering De raad vergadert Donderdag 23 Dec. ter behandeling van de begroting 1949. Viswedstrijd De Warmondse hengelaarsvereniging Ter Leede hield een viswedstrijd, bij de deelnemers in bootjes wai zeten. Totale vangst: 5730 gram. Uitslag 1. J. Koekkoek, 2. N. Beij, 3. H- Velte- De overigen kregen een troostprijs Woubrugge Ledenvergadering ,,Het Groene Kruis" Gisteravond werd een algemene leden vergadering gehouden van de afdeling Woubrugge van „Het Groee Kruis". De voorzitter, de heer L. E. Loth, opende. De notulen werden goedgekeurd. De kas- missie bracht een gunstig rapport Uit het jaarverslag van de ris bleek, dat ongeveer 40 zuigelingen onder controle van het consultatiebureau staan en dat met spoed wordt gewerkt aan de plannen voor de bouw van een woning voor de zusters en een wijkge- bouw. De voorzitter bracht nog dank aan riievri Warmelo voor haar vele werk Hy deel'de voorts mee, dat een bedrag van f 4000 was uitgetrokken vo materiaal. De heren Loth en A. Boogaard werden als bestuurslid herkozen. Hier na volgde behandeling van de beschrij vingsbrief voor de algemene vergade ring van 11 Dec. a. s. te Rotterdam. De heer H. J. Hoogenboom zal als afgevaar digde van Woubrugge deze vergadering bijwonen. Er werd nog besloten, de dames van de leden spreekrecht, maar geen stemrecht, te verlenen, wel als zij per soonlijk lid zijn. De kosten van de bouw van een zusterswoning met wijk gebouw werden geraamd op f 50.000. Men zal lening moeten aangaan van f 15.000. Zo spoedig mogelijk, als alles meeloopt nog dit jaar. zal met de bouw worden begon nen. De plaats is: hoek Kerkstraat-dr Loth la an (de laatste nog te vormen). Hevige storm in het Kanaal Gisteren is plotseling een van ergste stormen van dit jaar boven het Kanaal opgestoken. Een Nederlands schip en 3 kustvaarders waren genood zaakt een haven binnen te lopen. Bata heet voortaan „Dageraad". e naam van de „Bata"-fabrieken ia Tsjechoslowakije zal worden veranderd in „Svit'V hetgeen dageraad betekent. Zoals men weet, werden de ondernemin- Bata na de oorlog geconfisceerd. De fabrieken in Engeland, Canada, Ame rika en India behouden de naam „Bata". October j.l. 147.280.000 zielen. De Commissie van G. D. vertrekt Dins dag per trein naar Djokja om daar drie weken te blijven. Hoe de schepen reilen en zeilen CERAM 10 v N Orleans te Kapstad. COLYTTO pass 9 Wight. DUIVENDIJK pass 9 Portland. GROOTEBEER 8 v Bat te Soerabaja. MEERKERK 10 te Aden. POLYPHEMUS n A'dam, 9 v Singapoi PR FDER HENDRIK 9 150 mijl v Blsh. Rock ROSSUM 10 v R'dam n Huil. STENTOR 10 v A'dam te R'dam. TERNATE pass 9 Kiel. TROMPENBURGH 10 v Antw te R'dam. TWENTE 9 van Londen te R'dam. WATERLAND 10 te Rlo de Janeiro. e KW 147 met 80 k. KW 124—20 k. KW 79— I k. Prijzen: volle h f 35.90, steurh i 28.60- 1. ijle h f 30. ijle steurh. f 24.90. Vangstberlchten (Engelse wal), KW 47—4 k (h vl), KW 50-4 k (h vl. KW 110-12 k ld (Kanaal). KW 39—5 k. KW 29—115 k. KW k. KW 40—17 k. KW 123—17 k. KW 37 —50 k. KW 198 k. KW 129—30 k. KW 122 -25 kantjes. IJMUIDEN. 10 Dec. Motorloggers IJ 53 f 970. KW 166 f 3680. kustvlssers IJM 228 I 150. 214 f 200. 316 l 910. UK 154 1 50. 169 f 470. 215 f 110. 48 160. 4 t 120. UK 163 en 44 samen f 400. UK 47 Aanvoer 260 kisten. LEIDEN. 10 Dec. Veemarkt: fokstieren 5. slachtdieren 8. kalf- en melkkoeien f 450—875. vlug. varkekoeien 31, f 400—575, pinken 63. f 230—350. matig, vette koeii 100. matig, graskalveren 31 f 100—220. Oud Lissabon; pittoresk en bekoorlijk. ug. sla cl i 49. pen 606, mestvarkens 75, f 30—75, vlug. big gen 653. f 4560. vlug. paarden 11. veu" 2. bokken en gelten 45 f 20—60. matig. LEIDEN, 10 Dec. Kaasmarkt: Goudse kaas le soort f 1.70—1.74. 2« soort f 1.67- 1.86. Leidee kaas le soort f 1.62—1.64. 94 partyen, handel goed. VOORSCHOTEN HEEFT EEN PRIMEUR De bouw van de z.g-n. Finse school (de nieuwe R.K. meisjesschool) op het terrein rechts van de Elslaan bU het Vernédepark vordert snel. De gemeente sloot een contract af met de N-V. PansgTO te Warmond, de importrice van dese schoolgebouwen. Zoals de foto laat «ien, staat het gebouw reeds grotendeels onder de kap. De kwaliteit van het hout is uitstekend. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de fabriek in Finland, waar deze „grote bouwdozen" in onderdelen worden vervaardigd, grotendeels werkt met vrouwelijk personeel „Gü «n het weer" door dr H. J Fleeh'.ner. Uitgave: uitgeverij Oisterwijk. ..Gij en het weer" is een boek voor iedereen. Uitgebreide kennis is hier niet vereist. Elkeen, die belangstelling heeft voor het interessante gebied van de weerkunde, moeit van dit boek kennis Het leest vlot en gemakkelijk als ian en is tevens wetenschappelijk verantwoord. Naast talrijke tekeningen, die de duidelijkheid van het boek ver groten, komen er ook zeldzame natuur foto's in voor. Interessant is het te lezen over het verband tussen jaarringen en zonnevlekken-frequentie, over Noorder licht. hoos-winden, het ontstaan van tor nado's etc. Hartelijk aanbevolen voor alle na tuurliefhebbers. De Ruyter als mens door D. Wijnbeek. Uitgave firma Born te Assen. Dat dit werkje aftrek vindt, bewijst wel de derde druk, die thans is vereche- Boekje bevat een massa interes sante bijzonderheden uit 't leven van onze grootste vlootvoogd, is mooi uitgegeven 'prachtig geïllustreerd. Ik was achter het ijzeren gordijn door Harold French. Dit boek van de auteur van „Bloed /er Europa en Tsjechoslowakije" ver schijnt binnenkort bij. Nederlandss Boek huis te Tilburg. De ondertitel luidt: „Oost- Duitsland in de greep van het Sovjetis- French was daar geruime tijd en kan dus heel wat vertellen Hoe is nü de stand, Mleke? door Bob Wallagih. Uitg.: A. J. G. Strenigholt, Amsterdam. Vervolg oip het „hersengymnastiek- boek" „Hoe is de stand, Mieke?", dat zulk een grote belangstelling genoot. Weer duizend vragen en antwoorden. Bo vendien vertelt Mieke Meloher ditmaal zelf, Gerard van Krevelen verleent dewerking met muzikale vragen en Bob Wallagh geeft de resultaten van der Nederlanders in Engeland gehouden enquête. Vele illustraties. Voor tal gezellige uurtjes. Niemand keert terug door Per Nilsson Tannér. Uitg.: De Neder landse Uitgeverij, Baarn. M. J. Molamus-Stamperius deed op nieuw een verdienstelijk werk, door dit boek uit het Zweeds te venalen. „Nie mand keert terug" naar het platteland als hij eenmaal naar de stad is getogen. Daardoor gaat de boerenstand kapot, maar het heeft ook andere gevolgen: de zoon van een verlopen pachter en dc dochter van een eenmaal rijke boer bij voorbeeld kunnen elkaar vinden. Dit weer een Zweeds werk. zoels we in N derland graag lezen en dat diepe indruk maakt. Rake, prachtige typeringen karakters en toestanden. Met enkele nen staat alles helder voor ogen en is ook wel nodig, wamt er gebeurt in dit boek ontzettend veel. We zouden het niet in handen van alle jongeren willen zien. I vele Nederlandse boeren, ter waarschuwing tegen verdeeldheid. MARTIE'S ZWEEDSE TIJD door Nettie Wijnberg. uitgave: De Boekerij, Baarn. Een onschuldig, fris boek, dat vaart genoeg heeft om meisjes van tien tot dertien een avondje rustig bezig te hou den. De karakters zijn niet scherp gete kend, zoals de uitgever op de omslag schrijft. Maar hier en daar, zet de schrijf ster toch een zinnetje neer, dat de vol- lezer overtuigt van Nettie Wijn- bergs mogelijkheden. Jammer zijn daar tegenover enkele opvallende oppervlak kigheden bijv. ten opzichte van de Paas- morgen. Hinderlijk is ook het spaarzaam gebruik van leestekens, terwijl de schrijf- enkele maal openlijk ruzie maakt met de Nederlandse taaL Maar misschien is dat alles beter in het vervolgboek: „Martie's Hollandse tijd"? Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er in! Amsterdams Beursoverzicht Amsterdam, 9 December. Het publiek vertoonde vandaag niet de minste ondernemingslust en vrijwel geen enkele afdeling van de markt gaf han- ran enige betekenis te aanschouwen. Koninklijke trokken echter wederom de aandacht, doordat zich ook thans weer vraag openbaarde, welke vraag afkom stig was van dezelfde zijde als de laatste dagen. Het gevolg hiervan was een kleine koersverbetering, die echter later op de middag weer voor een klein ge deelte verloren ging. Voorts werd de aandacht opgevorderd door H.VA's, die weliswaar niet druk verhandeld werden, maar toch aan enig aanbod onderhevig waren, zodat de koers na prijshoudende opening een paar pun ten naar beneden ging. Scrips H.V-A. ver toonden de nodige activiteit, waarbij eveneens enig aanbod kon worden waar genomen, nadat beginbeurs tegen f 384 was gehandeld, kon een inzinking wor den geconstateerd tot f 370, terwijl bij het slot werd afgedaan tegen circa f 373. In de overige cultuuraandelen ging maar bitter weinig om en hoewel de koersen niet veel veranderd waren, vertoonden ze toch een neiging tot reageren. De scheepvaartmarkt was stiL Eerst later op de middag kwamen noteringen tot stand en daarbij bleek, dat in de meeste gevallen kleine nadelige ver schillen voorkwamen. De industrie-afdeling was zeer stil De toonaangevende soorten waren weinig of niet veranderd. Van affaire in de minder courante soorten was bijna geen sprake. BEURS VAN Off- not. medegedeeld door 5 bieden laten ged DONDERDAG 9 OBLIGATION V.K 230 u Nederland '48 3); 100)4 100ft f 1000 1947 3-3)4 97ft f 1000 1937 3 97)4 971* Dollarlening '47100J,* 100A' f 1000 1962-64 3 08fg 98»; f1000 N.W.S. 2U 80»/» 80% f 100 Spaarcertlf. 101)4*101-^ N.-I f 1000 37 A3 96 96^» Denemarken 4 1014'. Dén Haag 3 100»,; Z.-Holl. 2e '38 3 994; «94; Nat. Hyp. 3% 96)4 6844 West H. L V. 3% 100',» Bergh Jurg. 3li- 103* 102'; Leverszeep 3)4 102»; 100»; CockerU 103); 103»; Bataafsche 3); 103'; 100); Kon. Pètr. 3)4 10Q»,i 103»; "Wagon L. 4 94)4 94)4 •I. Spw '37 3)4 «5)4 AMSTERDAM de Ver. v. d Effectenhandel en bieden t ged. en later DECEMBER 1948 Rotterd. Bank 16844* 164 Twentsche Bk C. 160); 197)4 N.W. Pac Hyp.b. 103)4 103), Emballage Houth. 132); 133 Heemaf N. V. 166 Holl. Kunitz. Ind. 166 195), Int Beton 106 125 Int. Kunstz. Ind. 101 121 Ned. Gist 306 302); Ntjm Rott Droogdok... 296 297 Stokvis 146* 146 Stork en Co. 130); 132). Werkspoor142)4 142* Wyers 164 190 Zwanenb. Organ. 197)4 197 106 3)4 - 100 Philips 3)4 103^ 103= AANDELEN Adamsche Bank 186); 156 Holl. Bank Unie.. 212)'» 314 Nat Herstel 99 N. Bk v. Z.-Afr. 312 Anaconda C. M Chrysler C. 106)4* - Gen. Motors C-.. 564;* Int. Nickel C. 3044 - Kennecott R. C— 56 N.-Ara. Rayon C. 42)4 Rep Steel C. 26)4 St Brandts C. 4T4 U. S. Steel C. 734» 96V«T Am. TeL 3c H. C. 187 - City Service C-.. 4644* Born Sum. Mtj... 138)4 L Cut. Handel Mij 344)4 2 Int C. 3c Hv. 194)4 1 Linde Tevee 133 1 Cont. OU Comp„. 56 Mid. Cont C. 47 Philips C.56 Shell C.39)4- Tide Water C. 344; Telagapat 50/ A'dam Ballast 144 1 Gem. Eigendom... 149»; douth. W. Pont.. 137 Thomsens Haven 127* Dell Spoorweg 58* Ned.-Ind Sp.w„.. 28); Baltimore C. 10 N.-I. Centr. C. 134; - Pennsylv. C. 1644 - South. Pac. C. 51)4 - Canada Pac. C12)4 - )om. Cher. A. U)'« Voorlopig genoteerd Albert Heyn 194 Uweco66 Betonfabr Meteor 1344* Lympf 1864; Ned. Am. Vredest 131 N. Am ntüngf. 92 Walvis vaart L14); Vredesteln182)4 Var. Pharm lil Schokbeton 136 Vorige Open.-Koers i ACTIEVE AANDELEN Banken Kolon Bank 9 Berkels Patent Calv. D. O. C. v. A Centr. Suiker Mij Fokker N. Vliegt Gelder Hoogovens Kabelfabrlek Lev B O C. t. A. Ned Ford Autom Philips Gem Bezit Wilton Feyenoord Petroleum Dordtsche Petrol Moeara En lm Rubber Amst Rubber en Zoon 138 187 187% 253 374 273)4 287 232)4 231)4-3 Bandar Rubber Deli-Bat. Rubber- Serb. Sum. Rubber loll.-Amer. UJn Java-Ch. Jap. Lijn Kon. Ned. St NS Kon Paketvaart Ned. Sch. Unie Rotterd. Lloyd St blij Nederland Suiker Hand. V A'dam Javasche Cultuur Ned.-Ind S. Unie Ver. Vorst Cult - Tabak Dell-Batavia Deli-MU Cert Senembah MIJ Bllllton le rubriek BUliton le rubriek Muller ea Co.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 5