Kunst in de Sleutelstad DE DICHTER H. V. J. M. KEULS die twee prijzen voor poëzie ontving Het huis te Leiden, waar hij werd groot gebracht TTIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 10 DECEMBER 1945 Prof. dr T. H. Milo over de zeeslag bij Leyte voor „Onze Vloot" Voor de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot' sprak gisteravond in de Turk prof. dr T. H. Milo over de zeeslag bij Leyte, van de eilanden van de Philippijnen, waai- Amerika de aanval opende op dit knooppunt der Japanse verbindings wegen tussen moederland en de oliege- bieden van Indonesië. Spr. schetste eerst de voorgeschiedenis van deze grootste zeeslag van de jongste oorlog, het eerste Japanse opdringen, de voor Amerika succesvolle operaties bij de Koraaleilanden en bij Midway tot het stuiten van de Japanse opmars en het begin van de Amerikaanse tegenaanval bij de Salomons-eilanden. Toen de Phi- lippijnen eenmaal voor Japan waren ver loren, was iedere kans vbor Japan ver keken. Het eiland Leyte werd uitgekozen vooi de eerste aanval in 1944, omdat het de poort opende tot de twee belangrijkste eilanden Mindanao en Luzon. De Japan ners verwachtten de aanval omstreeks December, en dit zou in zeker opzicht gunstig voor hen zijn geweest. Zij hadden geen piloten meer, die ervaring hadden met vliegdekschepen als basis, en eerst in December zouden de eerste nieuw geleide groepen weer beschikbaar zijn. van Amerikaanse De aanval werd zijde geopend door een omvangrijk lucht- offensief tegen de Japanse luchtbases op Formosa, die zo goed als geheel werden uitgeschakeld. Op 20 October volgde daarop de eerste landing op Leyte, uit gevoerd onder directe dekking van de Amerikaanse zevende vloot, terwijl ten Oosten van de Philippijnen de derde vloot voor dekking van de gehele Operatie zorgde. In het geheel namen 738 schepen deel, met een tonnage van 2% millioen, ongeveer de omyang van de Nederlandse koopvaardijvloot. Ten Westen vai Philippijnen was voorts een gordel Amerikaanse duikboten gestationneerd, die het eerste contact met de vijand kregen, n.l. op 23 October. De zeeslag, die de beslissing over het slagen van de Amerikaanse operaties op de Philippijnen afdwong, verliep in het voordeel Amerikanen. Zwaar verliezen geweest, waartegenover tuurlijk gevoelige, doch in verhouding lichte Amerikaanse verliezen stonden. De lezing werd geïllustreerd met tal rijke lichtbeelden, die een uitnemend zicht gaven in de aard en omvang 1 de strijd, die zo belangrijk is geweest de uiteindelijke overwinning Kerstmarkt van de Leidse Buitenschool Voor een gratis-bed in het kleuterhuis. Het ligt in het voornemen van de direc- tric'e en haar naaste medewerksters van het kleuterhuis der Leidse buitenschool, om op 14 December a.s. in het gebouw van het kleuterhuis te Katwijk aan Zee een Kerstmarkt te organiseren teneinde een verpleegfonds te stichten ten be hoeve van een gratis bed. Het doel hiervan is om gratis verple ging te verschaffen aan kinderen van 16 jaar, wier ouders door financiële orrlstandigheden niet in staat zijn zo'n verpleging te bekostigen. De praktijk be wijst, dat voor deze kinderen niet genoeg gedaan kan worden, zodat een druk be zoek verwacht mag worden. De Kerst markt wordt zowel in Katwijk als in Leiden gehouden. Te Katwijk is deze Markt op 14 December geopend tot 17 uur en van 19.30 tot 21 uu Leiden in het Federatiehuis, Gerecht 10 op Donderdag 16 en Vrijdag 17 Decem ber telkens van 14.30 tot 17.30 en van 19.30 tot 22 uur. De toegang is gratis. Vele attracties zullen de gezelligheid verhogen, terwijl textielgoederen en vele nuttige voorwerpen tegen gewone prij zen zullen worden aangeboden. Met het oog op het goede en onbaat zuchtige doel bevelen wij een bezoek aan deze Kerstmarkt van harte aan. BONTE AVOND VAN K. EN O. Een stampvolle, nogal rumoerige, Stads gehoorzaal heeft gisteravond de door K. en O. georganiseerde en door de perso neelsverenigingen der Leidse bedrijven uitgevoerde „bonte avond" bijgewoond. Na een kort openingswoord door de heer Jac. van Es, lid van de commissie van voorbereiding, nam het programma een aanvang, waarvan wij vooral het optre den van het VTL-koor (Ver. touwfabrie- ken) o. 1. v. Joh. v. d. Broek willen noe men. Wat werd „De Conducteur" aardig gezongen De toneelvereniging „de stalen band" (Holl constr. werkpL en Ned. electr. mij) voerde vervolgens onder regie van A. C. v. d. Woerd de een-acter „De gierigaard, de soldaat, de laars en de duivel" od. larbij helaas de spelers over het alge- :en niet zo rolv^t hl^Pn ,„^t voorstel had gedaan BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Antonius J J M, z van A J J Duindom en R J M Raaphorst; Hen- dnka M. d van P J v Haasteren en J M v Steijn: Willem, z van H Montanje en J le Maitre; Michiel C, z van N Dorre- paal en P L Eisen; Annie A, d van R L de Mooij en M Colijn; Gijsbert, z van H v Duijn en L v Duijn; Hendrika, d van J D Verzaal en G Kinkel. ONDERTROUWD: C Biesbroek. 58 j en D Laven 46 j; W F v d Blom 24 j en L J M den Dunne 24 j; N v Egmond 26 j A v Linden. 23 j; E A J de Groot. 30 j M C Jansen, 30 j; J J van Koperen j en E Stouten, 42 j; A Montanje, 25 j S de Zwijger, 24 j; J J Vermeer. 27 j J J Geuke 23 j; C L v d Wilk. 39 j en G Koetje 31 j; W Suermondt 25 j en M J B v Taalingen 23 j; 9 v Ilerson. 34 j C Meijers, 29 j. OVERLEDEN: O v Domselaar, huisvr. in L v Zijp, 75 j; J Heemskerk, z, 4 d. •oidt in de Tumhal te Alphen de stedenontmoeting Leiden-Den Haag gespeeld tussen de derde en vierde klassers dames en heren. In de Leidse herenploeg speelt onze plaatsgenoot L v. d. Hoek mee Als reserve zijn o,m. aan gewezen de Alphense spelers W. Stigter en G. Demoet. Omzet Leidse veiling ruim]Van den Berghstichting in Noorchvijk is overbevolkt 6 millioen Exportmoeilijkheden waren groot Gistermiddag werd er in „Den Burcht" een ledenvergadering gehouden van coöp. groenten-, fruit- en bloemen- veilingsverenigiimg Leiden en omstreken. De voorzitter, de heer C. van Vliet, heette welkom. In zijn openingsrede wees deze er op, dat de tuinbouw ieder jaar voor grote verrassingen staat. Zo ook in het afgelopen jaar. Vele moeilijk heden moesten worden overwonnen Daar was eerst de export. Maar verder was er een overmatige groei. Het sobere contract met Engeland is behoorlijk af- gehandeld. Toen de vollegrondsproduc- ten aan de markten kwamen, werden de moeilijkheden zeer groot in omvang, Toen kwam eohter de levering voor de Duitse burgerbevolking. De prijzen, die door de bezettende mogendheden daar werden betaald, waren niet van die aard, dat onze arbeid lonend was, aldus spr. Door het stichten van verschillende fond sen kon de aankoop op hogere basis plaats vinden. De begroting voor 1949 gaf een omzet cijfer van rond zes millioen te zien (dit bedrag is dit jaar reeds overschreden!). Bij de bestuursverkiezing werden geko zen of herkozen de heren H. H. van Kampen uit Stompwijk C. G. Meijer te Voorschoten en M. Th. Laken te Leiden. De -heer P. J. van der Zeeuw alhier werd gekozen tot lid van de raad van toezicht. Bankbiljetten in het vuur Mevr. v. V. te Voorhout wierp bij vergissing met een prop papier ook enkele bankbiljetten in het vuur. De in elkaar gedraaide en geheel verbran de prop werd verkoold uit de kachel gehaald en van het geld was niets meer te herkennen. Het gehele zaakje ts overgebracht naar het bijkantoor van de Ned. Bank te Leiden, vanwaar het naar het hoofdkantoor te Amster dam voor nader onderzoek zal worden vervoerd. Misschien valt er dan nog iets van heli, geld te redden. Cursus graslandkeurmeester Uitgaande van de vereniging voor L drijfsvoorlichting „Rijnstreek-West" werd in de lagere landbouwschool een cursus geopend ter opleiding van graslandkeur meester. De lessen worden gegeven door de heer R. Duursma, hoofd der genoemde school. Er was flinke deelname aan deze nieuwe cursus, en wel uit vele plaatsen ro-ndom Leiden. Meubilair-comité van „Pniël" bestaat 25 jaar Feestavonden in het wijkgebouw meen niet zo rolvast bleken, zodat enkele hiaten merkbaar waren. Het koor der vier getuigen was uitsteke'nd. Vooral bij de opvoering van dit spel met de toch zo mooie en zinrijke strek king (costuums, décors en kapsels wa- ren keurig verzorgd) was het voortdu rend rumoer en gegiechel in de zaal erg hinderlijk, "zowel voor uitvoerenden als voor de aandachtige luisteraars. Er viel zelfs iemand met stoel en al achterover! De dansgroep Ann Pasman, die voor en na de pauze optrad, was iets nieuws in deze door K. en O. georganiseerde avon den. Stijlvolle uitvoering van „Taran tella". Loes Planje begeleidde zoals we dat van bpar gewend zijn. Na de pauze de aankondiging was niet erg „comme il faut" kwam een acrobatengroep (H. C. W. en N. E. M.) voor het voetlicht, terwyl H. van Duuren (Venduhuis) enige goocheltrucks liet zien. Voorts speelde de hawaiïanband „De Moana's" o. L v. J. Kieft jr (Ime- Ter gelegenheid van het zilveren be staan van het meubilair-comité „Pniël" werd gisteravond in het gelijknamige wijkgebouw der Ned. Herv. Gemeente aan de Middelstegracht een jubileum- samenkomst aangeboden aan de lezers van de „Fniëlbode". De voorzitter van het comité, over welks werkzaamheden in het verleden wij enige tijd geleden iets publiceerden, de heer G. A. Jasperse, opende de wijik- a-vond na het zingen van Psalm 75. In zijn welkomstwoord tot alle aanwezigen hij, verheugd te zijn, dat één van de oprichters van het comité blijk van zijn belangstelling gaf, alsmede enkele leden het wykbestuur. Helaas was ds W. H. Kelder, wijkpredikant, verhinderd. De heer Jasperse stond vervolgens stil bij hetgeen in de afgelopen tot stand gebracht. Hij memoreerde, hoe hij 25 jaar geleden, tezamen met de he- Veerman, Boehmer en Kriek, een stel had gedaan een comité in het leven te roepen, dat tot. doel zou hebben: de aanschaffing van meubilair voor he*, wijkgebouw. In de loop der jaren is er veel ver beterd in „Pniël". Enige tij-d geleden is zelfs de gehele benedenzaal gerestau reerd. Spr. bracht dank aan allen, die het mogelijk hadden gemaakt, dit werk te doen verrichten. Men is er, ook ten gevolge van de oorlogsjaren, nog niet in geslaagd het gebouw van nieuwe stoelen te voorzien. Hiervoor is veel geld nodig. Het was daarom een goede gedachte, de wijkbewoners in te schakelen in het werk van het meubilair-comité. Door de verkoop van bonnen, voor zien van de slagzin: „Wij hebben één doel: koopt U een stoel", wil men trachten in de nabije toekomst de „banken" in „Pniël" te verwisselen voor gemakkelijke stoelen. De heer S. Singerllng propageerde de verkoop in een geestige speech. Het programma was rijk gevarieerd. De accordeonist Houps speelde enkele PAVL VAN KEMPEN DIRIGEERT IN LEIDEN Op Woensdagavond 15 December zal onder auspiciën van K. en O. in de Stads gehoorzaal door het Rotterdams Philhar- monisch Orkest een concert worden ge geven, waarbij onze vermaarde oud-stad genoot Paul van Kempen als gastdirigent zal optreden, zoals reeds werd gemeld. Paul van Kempen werd op 16 Mei 1893 in Leiden geboren en studeerde viool het Amsterdams Conservatorium. Toen hij 13 jaar was, trad hij reeds als solist op en werd op zeer jeugdige leeftijd eerste violist in het Concertgebouw-Orkest. Daarna werd bij benoemd tot le certmeester in Posen en Dortmund ei een lange voorbereiding in 1932 tot le di rigent in Oberhausen. Twee jaar later werd Van Kempen le dirigent van Dresdener Philharmonie, welk orkest der zijn leiding een wereldvermaardheid verwierf. Tijdens zijn directeurschap van dit orkest dirigeerde hij o.a. 30 gastvoor- stellingen in de Berlijnse Staatsopera. Na 1943 trad Van Kempen niet meer in Duitsland op. De laatste jaren is hij een veel gevraagde gastdirigent in geheel Europa. In het bijzonder in Italië en Spanje is Van Kempen een van de succes volste dirigenten. Ieder seizoen dirigeert hij in Italië meer dan 30 concerten, o.a. in Rome, Florence, Milaan, Napels, Turijn en Triëst, en enige opera-voorstellingen. Thans is hij voor korte tijd in Nederland, waar hij op drie concerten van het RoU terdams Philharmonisch Orkest gastdin gent zal zijn; hier is dus zijn optreden in Leiden er één van Op dit concert zullen worden uitge voerd werken van Verdi en Beethoven (de 3e Symphonie Erocia), terwijl Theo van der Pas als solist het le Pianoconcert in d van Joh. Brahms zal spelen. „MARIE-LOVISE" De film „Marie-Louise" is bij lange na «iet nieuw meer; zo snel leven wy! Maar zij was waard opnieuw vertoond tie worden voor de leden van K. en O. Want de Zwitsers mogen dan al geen geniale filmmakers zijn zij kregen hun kans vlak na de bevrijding bij de toen maals optredende moeilijkheden met de Amerik. films! de Zwitser heeft liefde voor het kind En het was deze liefde, die de film „Marie-Louise" maakte tol een stuk kinderpsychologie en tot les in paedagogie, die ook nu nog zijn waarde heeft. Bovendien, al is deze film als film niet geniaal, er zijn toch brokjes filmkunst te bewonderen, die de moe^t waard zijn; kleine vondsten soms, maai talentvol en getuigend van een bewo gen gemoedsleven bij de maker, Leopold Lindtberg. Het Trianontheater, dat voor deze film was afgehuurd, was gisteravond bij lange na niet vol. Hetgeen jammer was; want nog zwerven de slachtoffertjes van heidense tijd door Europa om een onder dak, en ook Nederland droeg het zijne bij tot de leniging van die nood. En mis schien zal er nog vele malen een be roep op ons worden gedaan. Maar ook al mocht dit n-iet het geval zijn: „Marie Louise" houdt een les in voor alle ouders: het kind niet te onttrekken aan zijn na tuurlijke omgeving: de makkers, de vrien dinnetjes en het te hoeden voor die ego- istische uitingen van ouderliefde, die men de volksmond zo tekenend „apenliefde" de heer H. van den Broek de clameerde gevoelvol en pittig, de heer 't Hart speelde piano en last not least namen de Donelli's, een Italiaans zang trio, de wijkbewoners enige ogenblikken mee naar het zonnige Zuiden. Een zeer geslaagde avond, die besloten werd met het zingen van het Avondlied: ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen". Vanavond vindt de „reprise" plaats. Leger des Heils (Stichter William Booth) De Kerslactie In verband met de Kerstactie deelt het Leger des Heils mede, dat de eerste drie dagen van de volgende week de huis- aan-huis-collecte wordt voortgezet. De overige dagen zullen de bekendè Kerst- potten weer op verschillende punten de stad staan opgesteld. Wil men zoveel mogelijk deze arbeid gedenken? Er nog veel geld nodig. Velen zullen straks dankbaar voor zijn. worden geleid door de oud-bevelvoerend officier van Leiden, adjudant K. Offen- berg. In de morgendienst zal het doch tertje van br en zr P. de la Rie worden opgedragen aan God en het Leger. De mr dr Willem Van den Bergh stichting te Noordwijk heeft, zo delen Ged. Staten in hun antwoord aan Prov. Staten mee, een wachtlijst namen, waaronder 319 van Zuid-Hol landse kinderen. Terwijl de wettelijke capaciteit 747 bedden bedraagt, worden ongeveer patiënten in de inrichting verpleegd. Het voorstel van Ged. Staten, de inrichting een kapitaal ter leen te verstrekken uitbreidings- en vernieuwingswerken, hebben Prov. Staten met instemming ontvangen. Zij hopen, dat het Rijk voo: een aantal jaren rente en aflossing voo; zijn rekening zal nemen. Noordwijkerhout verwerpt voorstel der anti-saneerders De motië-Lisse aangenomen De afd. Noordwijkerhout van „Bloem bollencultuur" heeft gisteravond hel oorstel van het hoofdbestuur inzake afschaffing van alle saneringsmaatrege- vervvorpen met 2853 stemmen (1( blanco). Het voorstel Lisse werd aange- ict 60 stemmen voor, 21 tegen en 5 onthoudingen. Ook werd aangenomen het voorstel m het hoofdbestuur inzake verhaal in omzetbelasting op de kopers. De afd. sprak zich t.a.v. het eigen gebouw uit Hillegnm. Sanering van het bloembollenvak Mening van andere tuinbouw organisaties De bestuursleden van de LTB, CBTB en de Holl. Mij hebben een gecombineer de vergadering belegd, ten einde te ge raken tot een gezamenlijk standpunt t.a.v. de maatregelen in het bollenvak, zulks naar aanleiding van het door het hoofd bestuur van „Bloembollencultuur" uitge brachte prae-advies betreffende opheffing in alle maatregelen in het bollenvak. De bestuursleden waren eenstemmig i hun conclusies, dat, gezien de afzetmo gelijkheden enerzijds en de prijsregeling der regering in verband met de devie- zenpositie van ons land anderzijds, het noodzakelijk is: 1. dat maatregelen ge handhaafd blijven; 2. dat deze maatrege- n zeer eenvoudig zullen zijn. In grote lijnen werden ter bereiking an genoemde doeleinden de volgende voorwaarden als noodzakelijk gezien: a handhaving van een areaal; b. handha ving van surplusfonds; c. een aggressiev buitenlandse prijspolitiek, waarop ook de binnenl. prijs zal worden afgestemd. De meerderheid van bestuursleden heeft zich voorts een tegenstandster ver klaard van de vrijwillige inkrimp. Nadere uitwerking van vorengenoemde principes zal t.z.t. moeten geschieden, doch de be stuursleden waren unaniem van mening, dat deze nadere regeling slechts de ge noemde principes tot grondslag zal kun- hebben. Ook Santpoorts melkslijters gaan saneren Maandag a.s. zal ook te Santpoort een melkhandel-sanering worden ingevoerd, die geïnspireerd is op de goed bevallende regeling in IJmuiden. Santpoort-dorp daartoe in tien wijken verdeeld, die elk door een melkslijter bediend zullen worden en waarmee men wil voorkomen, »r onnodig tijd en materiaal ver speeld wordt met het afleggen van lange afstanden naar de klanten. De huisvrou wen, voor wie de gevolgen van de „om wenteling" in 't begin wellicht vreemd zullen zijn, krijgen echter de garantie, dat hun melkboer vóór twaalf uur zijn waar heeft afgeleverd, een service, die vooral in de zomermaanden zure gezich ten en dito melk zal voorkomen. De wijkverdeling is gebaseerd op de huidige omzet van de handelaren en zij werd, evenals de sanering zelf, met alge mene stemmen door de betrokken melk venters goedgekeurd. Voorschoten sluit kasgeldlening van half millioen met aflossing na tien jaar Maatregelen gevraagd tegen schapen-dodende honden spoedeisende Eerst vroeg de heer Van Dodeweerd of mogelijk was de politieverorde- 1 te vullen met een bepaling, dat f 500.000 bij de HAV-bank te Schie- J het verboden wordt honden los te laten dam ten behoeve van de financiering van het onrendabele gedeelte der bouwkosten van de 44 middenstandwoningen. B. en W. hadden medegedeeld, dat de aangebo den geldlening onder de navolgende voorwaarden kon worden opgenomen: de datum van storting zou zijn 24 December a.s., de koers van opneming 100 pet, de looptijd 10 jaren en de rente 3 pet 's jaars, te voldoen in halfjaarlijkse termijnen. De aflossing zal niet periodiek geschieden, doch de terugbetaling zal in één keer ge schieden na het verstrijken van de loop tijd van 10 jaar. Versterkte aflossing is gedurende de looptijd niet mogelijk. Door de heer Van Dodeweerd (A.R.) werd er op gewezen, dat de rentevoet zeer gunstig was. doch de looptijd 10 jaar, terwijl er kans bestaat, dat uitkering van het rijk pas na 15 jaar zal plaatsyinden. We lopen dus risico dan een hogere rente te moeten betalen. De heer Sirks (WD) vond het niet logisch, dat nu reeds een geldlening moet plaats vinden, terwijl het juiste bedrag van het niet-rendabele ge deelte der bouwkosten nog door de minis ter van Wederopbouw en Volksvoorlich ting definitief moet worden vastgesteld. De heer Griffioen (C.H.) wou graag we ten of deze lening eventueel' verlengd kon worden. De burgemeester antwoordde, dat na tien jaar de rentevoet evengoed hoger als lager kan zijn, terwijl verlenging van de lening eventueel mogelijk is. Hoewel het niet de gewoonte is, om een geldlening aan te gaan voordat het bedrag bekend is, hebben B. en W. gemeend hiervart te moeten afwijken in verband met de voor delige aanbieding. Vanwege de minister is toegezegd, dat met de vaststelling van de ministeriële beschikking de meest mo gelijke spoed zal worden betracht. Zonder hoofdelijke stemming werd daarna dit voorstel aangenomen. Bij de rondvraag werd de aandacht ge vraagd voor het gevaar, dat wordt ver oorzaakt door de loslopende honden. rondlopen. Vooral in de laatste tijd wordt er veel schade aangericht onder de scha pen, bovendien is het steeds een gevaar voor het verkeer. De heer v. d. Hulst kwam hier nog eens uitvoerig op terug en deelde mede, dat er in de laatste tijd een 25 schapen zijn gedood of ernstig gewond en een 40 in sloten werden gedreven. Hij had een achttal bepalingen gemaakt om in de politieverordening op te nemen. Het bleek, dat er reeds verschillende klachten bij de politie waren binnengeko men en getracht was de dader op te spo ren, tot heden nog zonder succes. B. en W. zullen ernstig nagaan wat hieraan te doen is en daarbij de gegevens van de heer v. d. Hulst nauwgezet bestuderen. Er werd nog tèijiggekomen op enkele vragen, gesteld op vorige vergaderingen door de heren Griffioen en Viveen, resp. over het gedeelte vart de weg bij de heer Cuilenborg en over de vaststelling van de verkeerscommissie. Over beide kwes ties konden nog geen resultaten worden vermeld. Haringexport naar Bizone en Russische zone Er wordt momenteel in Frankfort onderhandeld over de levering van 75.000 vaten gezouten haring naar de Brits- Amerik. zone. Voorts mogen 26.500 vaten naar de Russische zone worden geleverd door de Ned. Bond van Haringhandela ren. De export naar de Bizone wordt op „fifty-fifty"-basis verzorgd door deze bond en de Redersvereniging voor de Ned. haringvisserij, voor wat de zoute haring betreft en door de verse-haring- exporteurs voor wat de verse haring be treft. Vorige week is een contract afge sloten voor de levering van drie mil lioen kg verse haring naar de Bizone. De laatste partij van het in Sept. afge sloten contract wordt eind-December verzonden Nog meer rapporten over Han van Meegerens falsificaties Wil de Belgische kunstexpert binnen kort bewijzen, dat de „Emmaüsgangers" niet van Van Meegeren maar van Ver meer is, prof. dr P. Coreman uit Brussel komt spoedig met een tegenovergestelde mening, waarover hij een rapport samen stelt. De Amersfoortse kunstschilder C. J. Snoeijerbosch, een vriend van Han van Meegeren, hoopt in de naaste toekomst de moderniteit van de „Ver- Van Meegeren te bewijzen. Een Amersfoortse herinnering GENOEGLIJKE AVOND - KOTaLLA! „Dan gaat hij de poort door en krabt Een der redacteuren van „Het Parool" diepte het volgende op uit zijn herinne ring: Laag en druilerig hangen de viesgrijze wolken over de barakken van het kamp Amersfoort. Af en toe valt er een mie- regentje. Op het appèlplein suk kelen een paar gestraften doelloos heen sen van de Werkstatte steelsgewijze de Schneiderei binnendruppelen, waar de held, die op zijn post bleef, zijn verhaal ten beste geeft, met zijn pet achteloos scheef op zijn stoppelkop en de uniform jas over zijn knieën. Als het jasje klaar is, nemen ze het een voor een in hun handen, betasten de stof, trekken het Leiden sloeg op vierde kring wedstrijd een pover, figuur Er was gisteravond een massale deelnam* Onder massale deelname, er warer meer den 300 inschrijvers, werd voor de vierde maal in de Overdekte voor de Kringcompetitie l948/'49 onderstaande zwemwedstrijden gehouden, waarbij Lei den slechts een pover figuur sloeg. Een uitzondering willen wij maken voo n. schoolslag dames seniores en de jongens adspiranten van de Sleutel stad! Dit Waren ^nkele lichtpunten., De uitslagen waren: "lm. schoolslag dames seniores: I. L. Mens (LZC) 3.07.6; 2. H. Caspers (LZC) ",8; 3. H. Veer (Zian) 3.14. )0 m. borstcrawl dames juniores: I. C. Berlijn (BZV) 1.17.6; 2. C. Poot (DZV> 1.17; 3. M. Steijger (DZV) 1.17.6. m. borstcrawl meisjes: I. M. Kropff (Zian) 15.8; 2. C. de Heer (Zian) 16. 3. N. Jonas (Swift) 16.2. m. wisselslag heren (nieuwelingen): 1. D. Buijze (HZPC) 52.6; 2. R. Bollen (Zian) 53.2; 3. M. v. Gelder (HPC) 53.2. Estafette 5 x 25 m. vrije slag, jongens adspiranten: 1. De Sleutelstad 1.16.3; 2. C. W. P. 1.23.2; 3. Zwip 1.25.8. ""1 m. rugslag dames juniores: 1. G. Overvoorde (DZV) 1.25.1; 2. M. Kropff (Zian) 1.25.5; 3. H. Ophof (Zian) 1.32.8 m. klassieke schoolslag heren i :s: 1. J. Berndes (HZPC) 1.19.6; H. Rademaker (Zian) 1.19.9; 3. G. Kluck (DZV) 1.25.7. Estafette 3 maal 50 m. wisselslag dames niores: 1. DZV II 1.55.6; 2. Zian I 1.56,8; 3. LZC 2.13. Tot slot volgde er nog een waterpolo- wedstrijd tussen de Zijn I en Zian 3. 3 won met 46. Avondmuziek in de Kerk Op Maandag 20 December, des avonds half 9, zal, indien de weersomstandighe den dit toelaten, in de Hooglandse kerk een avondmuziekprogramma worden uit gevoerd, dat gewijd zal zijn aan advents- kerstliederen. De sopraanzangeres Hel len Pet zal de liederen zingen, die voor afgegaan worden door improvisaties over deze liederen, o.a. van J. S. Bach, Flor Peeters, Ernst Pepping, enz. Verder zul len door de organist Piet Uiterlinden enige orgelwerken van Bach worden ten gehore gebracht. Evenals de avond-mu- ziek-uitvoeringen, in het zomerseizoen gehouden, is de toegang vrij en zullen de programma's in ons blad worden bekend visuele schepping, gemaakt. De vader van H. W. J. M. Keuls :n notaris ergens in het Gooi. Een taris, houtskool-zwart van snor en baard, met rimpels en actentas. En vermoede lijk dankt de dichter voor zijn latere leven daaraan het uiterlijk .trotse Spanjaard"! Hij stamt uit een geslacht van koop lieden en handelslui, maar waarin toch de chirurgijn en de baljuw van Dor drecht niet ontbreken. Zijn vader laat hem opvoeden in het huis van zijn groot moeder op de Nieuwe Rjjn te Leiden, waar hij ook het Gymnasium bezoekt Het is een deftig oud patriciërshuis, waai in de vertrekken een verlaten Hilde- brand-stemming heerst. Een huis mei dikke, dempende tapijten en lopers; ge dienstigen in zwarte japonnen, familie portretten in zware lijsten as den, miniatuur-schilderijtjes vlochten haar, pendule met coupes op de schoorsteen, terwijl men in de venster bank zittende, het uitzicht heeft olieachtige water van de Nieuwe Rijn met Karnemelksbrug en Gangetje. De grootmoeder van de dichter zit met haar sleutelmandje aan een mahonie houten tafel en keurt de leesboeken vooi legioen van neefjes en nichtjes, als zij jarig zyn. Dit'huis, waar de dichter vele jaren van zijn leven heeft doorge bracht en hij vermoedelijk onder een ledikant met hemel geslapen zal hebben, kenmerkt zich door een fluwelen orde ning, geuren van welbehagen Het is die zaal, een groter, meer afge legen vertrek dan de andere, gymnasiast Keuls zich wel vaak met zijn vrienden in hun „Sturm urid Drang" zal hebben teruggetrokken, het hart vervuld Keats en Shelley, hoewel Homeros onmiddellijk de aandacht opeiste Men ziet Keuls door het toenmalige Gangetje over het Steenschuur zijn weg vervolgen door het Van der Werffpark, de lente ook het „ruischen van het groene gerucht" zal zijn geweest. Hij toont zioh een vlijtig en intelligent leer ling van het Gymnasium, ik, als nr 1 eindexamen doet. Was Keuls romanschrijver geweest, zijn phan- tasie zou voedsel gevonden hebben in de kringetjes spuwende, starende, lanter fantende Chinezen van de Nieuwe Rijn, die hun uitkijkpost op de Karnemelks brug nimmer verlieten. Behalve dan, dat het product ener type, dat dagsdubbeltje gaat halen bij het huis op de Nieuwe Rijn, waar de jeugdige dich ter vanuit zijn vensterbank hem reeds ziet aankomen. In die jaren tracteert een oom hem wel eens op een buitenlands reisje en hij stuurt dan ansichtkaarten, zwaar van ironie de ondertekening: „oom Als hij het Gymnasium doorlopen heeft, ziet zijn vader in hem een handig notaris. Keuls voelt echter meer voor letteren en wijsbegeerte, en er moet heel wat water en wijn door de Keulse Rijn stromen eer zijn vader accoord gaat met het compro mis: de dichter wordt jurist. Dit lot „jurist-dichter" of „dichter- jurist" heeft Keuls met vele historische voorgangers gedeeld. Men hoeft er „Klik- ben als zijn hart vervuld was van de „fluisteringen van de avondwind.."' Waar bij anderen de poëtische stroom ver zandde, heeft hij dit element als het essentiële van zijn leven weten te koes teren en te behouden. H. W. J. M. KEULS, spaan" van Kneppelhout slechts op na te slaan. Zo schaatst hij op humor en de gladde, juridische levens baan, waar hij strootjes ook wel ervaart. trots op zijn voorletters H. W. J. M., als zovele vloermatjes voor de bena dering zijner intieme persoonlijkheid, want een typische aristocratie, afstand distinctie kenmerken hem, al beschikt hij over een zekere breedheid bij de beoordeling van de rest der mensheid. De concrete, analyserende arbeid j„viskop" heette, eens per week zijn Zon-1 jurist zal hem wel eens gehinderd heb- Als hij afgestudeerd is, vestigt hij zich als advocaat en procureur op een der Amsterdamse grachten. De faillissemen ten en echtscheidingen, het enige goud voor een beginnend advocaat, zullen zijn weemoed wel niet hebben bevorderd, maar hij krijgt een andere kans. De jour nalistiek trekt hem aan en het Handels blad van de Boissevains biedt hem ge legenheid als tweede muziekrecensent onder Herman Rutters te fungeren. Het is hier de gelegenheid te onthullen, dat Keuls behalve dichter ook op muzikaal gebied over capaciteiten beschikte. Men bedenke daarbij, dat hij heel veel door zelfstudie moest bereiken en zijn eerste kennismaking met Chopin geschiedde via een oude, ongehuwde tante, die h leerde „katermynen" (quatre mains) op een niet vlekkeloos afgestemde piano, tussen twèe kaarsjes. Het is in die Han delsblad-tijd, dat zich een hechte vriend schap ontwikkelt tussen hem en Dirk Schafer, terwijl Keuls zelf de gelegen heid krygt voor ontluikende talenten wat te doen. Zo is hij het, die Gertrud Leisti- kov introduceert toen de klassieke dans kunst in ons land nog slechts geringe appreciatie vond. Hij heeft dan tal van gedichten reeds in „Onze Eeuw", „De Gids" en andere tijdschriften fepubli- ceerd. De schrijver Querido van het Han delsblad ls al dadelijk enthousiast over Keuls gedichten, waarvan het eerste bun deltje ,In den stroom" omstreeks 1922 verschijnt. Er bestaat in die journalis tieke periode een soort van literaire antithese tussen Handelsblad en Tele graaf. Wat Querido prijst, wordt door Carel Scharten van de Telegraaf ver- Terwijl Scharten in een andere dich- ter-jurist als mr Frangois Pauwels ter nauwernood iets ziet, ontdekt hij Keu.s helemaal niet, hoewel deze toch de be wondering had van een Bloem. Keuls heeft echter bewezen, dat hij de stor- der critiek kon weerstaan, want n twintig jaar later huldigt letter lievend Nederland hem met twee prij- ;n voor poëzie. In die Handelsblad-periode, want latei- werd hij toneelrecensent, had hij een bij zonder druk leven, hetwelk hem nau welijks gelegenheid bood na zijn dag taak als advocaat en procureur en zijn avond-emplooi als toneelcriticus, een ge dicht in zich te beluisteren en te laten uitkristalliseren. Misschien dat hij als dichter van ,,'t Koffiehuis" wel eens een gedicht geschreven heeft aan de lees tafel van „American", zijn vulpen by Een foto Van Kotalla en Oberle, na de bevrijding genomen in de beruchte „rozentuin" van het kamp Amersfoort. De foto vindt men in de brochure „Ont snapping uit de bunker" door Kees Bauer, die binnenkort bij de uitgever H. Nelissen te Bilthoven verschijnt. De baten van de brochure zijn voor de Stich ting 1940'45 en schrijver, drukker en uitgever hebben belangeloos hun mede werking verleend. r door. de modder. Een SS-man staat er verveeld bij en zaagt mechanisch commando's af. „Linksschwung Marsch!.... Halt!Hinlegen!Auf- stehen!" In het straatje tussen het „Kran- kenrevier" en de „Werkstatte" hangen vijf geïnterneerden met de handen in de broekzakken tegen de barakwand. Ze drukken zich. Iets verder zitten een paar stekelig gebaarde veteranen houtjes te hakken, traag en met zo weinig mogelijk jieverbruik als getrainde lijntrek kers. Plotseling schijnt er een electrische schok door het kamp te varen. De armza lige scharminkels op het appèlplein dra ven plotseling twee keer zo hard, de drukkers bij het revier zijn inee dwenen, de lijntrekkers werken koortsachtig tempo. Door de poort komt kleine kwieke SS-er aanstappen liegt de h in het gerucht Kotalla!.... Uit de barakken, de Werkstatte, het Revier, van overal spieden onzichtbare angstige ogen de gevreesde na. Waar gaat hij heen? Gaat hij naar het Revier of gaat hij naar barak I? Komt hij Kotalla kijkt links noch rechts. Hij komt niet zo maar wat controleren /at „spielen" met zijn vee. Hij heeft doel, dat staat vast. In rechte lijn stapt hij op de Werkstatte af. En door de achterdeur van dat gebouwtje gulpt een stroom van geïnterneerden naar bui ten, de zich direct verspreidt. Maar Kotalla heeft deze keer niets kwaads in de zin. Hij is op het ogenblik een doodgewoon ijdel mens, die vanavond uit zal gaan en van wiens mooiste jas een naad losgesprongen is. „Sorgen Sie dass es in Ordnung kommt", zegt hij won derlijk kalm tegen de enige man, die in de „Schneiderei" achtergebleven is. Deze staat stram in de houding en roept vol ijverig overluid: „Wird sofort gemac$. Herr Oberscharführer!" De geweldige knikt en klikklakt weg. De poort sluit zich achter hem en de rust keert weer. paar minuten komen de men- inspiratie en transpiratie" dopende in :en „strong drink", zoals dat in het toen malige Mekka der Amsterdamse Bohème :n literair recept was. Vergelijkt men zijn leven bij dat van de dichter Roland Holst, die by zee en temidden van bos en duin leefde, dan kwam Keuls aan natuur wel iets te kort. Maar zijn woning, eerst in de Water graafsmeer, waar hij samen was met zijn 'jonge, begaafde vrouw en kinderen, had het uitzicht over velden. Hij zal er de vrede van de avond gekend hebben, als de balcondeuren open stonden. „Uw hoofd ligt in mijn breden arm gevleid. Het licht der lamp is over Uw gezicht gespreid". Altijd toch moet er iets van de natuur, :n onmisbaar element van iedere dich- r, in zijn bereik zijn. Zijn latere woning aan de Linnaeus- straat en het kantoor Vondelstraat, waar hy als directeur van het „Bureau voor Auteursrecht" gevestigd was, confron teren hem toch ook weer met vogels en bloemen, omdat de parken vlak bij zijn. Lang heeft het geduurd, eer Keuls' talent de deuren vond naar meerdere publiciteit en de hem toekomende roem. Maar in vergelijking met Albert Besnard, thans zestigjarig dichter, waarop Bloem onlangs nog met grote waardering de aandacht vestigde, is Keuls er, om zo te zeggen, nog goed afgekomen! Zijn tante te Leiden, die hem quatre mains leerde spelen, zal van zoveel officiële kenning wel nooit hebben gedroomd. H. S. Keuls. even aan en direct weer uit, want stel je voor dat Kotalla plotseling binnen kwam. Een van de jongens uit de sme derij komt ook eens kijken. Zijn zwart gezicht buigt zich in peinzende aandacht over de zachte stof. Plotseling flitst er iets in zijn ogen. Hij trekt met resolute gebaren zijn jasje uit. Het vuile hemd volgt en wordt- binnenstebuiten gekeerd. In doodse stilte onder de ogen van de gespannen toekijkende aantvezigen wipt de man een luis uit de naad van zijn hemd. Voorzichtig neemt hij het dier tje tussen duim en wijsvinger en zet het met een liefdevol, toegewijd gebaar in de mouw van het gerepareerde jasje. Verschillende stoppelkoppen buigen zich nu over het kledingstuk om te onder zoeken of het beestje zich goed vastge beten heeft. Enkele anderen rennen zo snel hun benen hen dragen kunnen de deur uit, om even later terug te komen, twee erkende luizenkoningen met zich mee voerend. En het duurt nu niet lang of enkele plekken in de voering van het jasje, corresponderend met lichaamsdelen waar het slecht jeuken is, zien grijs van het ongedierte. Om half zes komt Kotalla terug. Weer heeft de uittocht door de achterdeur plaats. Twee mannen blijven achter. Het hart klopt in hun keel. Als hij het in zijn hoofd krijgt het jasje van binnen te bekijken dan.Maar Kotalla kijkt niet. Zonder een woord te zeggen schiet hij het jasje aan en stapt weer weg. Even later luidt de bel voor het avond appèl. De barakdeuren spuwen drommen mannen naar buiten. Kouwelijk met de de schamele jaskragen gedoken zich aaneen tot massieve blok ken. Een druilregentje zeurt neer op de kale koppen. Zwygend en kleumend wachten ze, als vee op de markt dat ge teld moet worden. Daar komt Kotalla. Zie hem lief stap- ;n met zijn mooie uniform en zijn keu rige laarsjes. Roerloos staat het hele kamp als hij langs de gelederen dribbelt. „Ab- zahlenEén! Twee! Drie! Vier! Vijfl Het is vlug afgelopen vanavond, Kotalla heeft haast. Hij gaat immers uit. De gevangenen staan nog steeds in de houding. O-p de eerste rij staan de jongens van de Schneiderei en fixeren in uiterste spanning de onberispelijk ge tailleerde rug van de gevreesde kleine Hij loopt op de poort toe, hij staat even stil, hij draait zich om en werpt nog een minachtende blik op het stomme vee voor de barakken. Dan gaat hij de poort door en krabt. BLIK VOOR CONSERVENDOELEINDEN OVERBODIG? Na twee jaar experimenteren is de heer Theo Oenes, directeur van een Gronings cartonnagebedrijf, er in geslaagd, stro- carton zodanig te prepareren, dat het niet alleen bestand is tegen olie-, vet- en vochthoudende stoffen, maar ook hoge temperaturen kan weerstaan, aldus „De Volkskrant. Wellicht kan zodoende het dure blik worden genegeerd. BETALING DER ACHTERSTALLIGE INDISCHE PENSIOENEN. Blijkens een antwoord van minister Götzen aan het Tweede Kamerlid Weiter zullen de gedurende de Japanse bezet tingstijd achterstallig gebleven pen sioenen in Indonesië integraal worden uitbetaald na verrekening van alle be staande lands- en fondsvorderingen. Voor de in Nederland gevestigde gepension- neerden, die voor deze uitkering in aan merking komen, is de algemene transfer regeling van toepassing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2