Jlieuwe geihsctfe (üéuranl Bunche kon Joden en Arabieren niet met elkaar verzoenen Wist U DONDERDAG 9 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel. dir. en redactie 20408: Adra. 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7684 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticii is ahcblcoca myn bert in tcytjenspocf Eigen milieu voor Leidse kunstenaars Zie pagina 2 Thans werd aan Israël en Egypte een ultimatum gesteld Dr Ralph Bunche. de waarnemende bemiddelaar in Palestina, heeft de sanctie-commissie van de Veiligheids raad medegedeeld, dat hij Joden en Arabieren niet tot elkaar heeft kunnen brengen. Volgens Reuter heeft hij dn regeringen van Israël en Egypte 48 uur tijd gegeven om te gehoorzamen aan het bevel van de Veiligheidsraad tot een be stand en een wapenstilstand in Palestina Wanneer aan het bevel geen gevolg wordt gegeven, zal hij de kwestie voor de Veiligheidsraad brengen. Mosje Sjer- tok, de Israëlische minister van Buiten landse Zaken, deelde voor de Brits- Amerikaanse .persvereniging te Parijs mede. dat geen geweren noch munitie door de Sowjet-Unie naar Israël gezon den zijn en zich evenmin een Russische Jood in de Palestijnse gelederen bevindt Hij verklaarde letterlijk: „Wij ontvingen wapens van een Oostelijk land en ver scheidene Westelijke landen" en dat er vele Joodse en niet-Joodse vrijwilligers van alle landen ter wereld dienst doen ln het Israëlische leger. Harold Beely. de Engelse afgevaardigde in de „sanctie- commissie", had bericht ontvangen over Joodse troepenbewegingen aan de grens van Transjordanië. die grote onrust ver wekken in verband met het verdrag van wederzijdse bijstand met Transjordanië Beely had verklaard, dat een eventuele Joodse aanval op Transjordanië. Enge land zou verplichten, de in het verdrag tussen Engeland en Transjordanië voor ziene stappen te nemen, dus „weder zijdse militaire bijstand", in geval van aggressie. Bevin zou vandaag in het Lagerhuis hierover een verklaring af leggen. Uit een en ander valt te resumeren, dat Joden en Arabieren hardnekkig hun standpunt volhouden en de rechtstreekse besprekingen tussen de legeraanvoerders hebben evenmin tot een resultaat ge leid. Het struikelblok vormt de troepen macht bij Faloeja in de Negev, waar Israël geen troepen wenst terug te trek ken. Bunche kan niet anders doen dan de „Ver. Naties" om krachtige interven tie vragen, temeer waar de kans op her leving der militaire activiteit zeer groot is. Vandaag kwam de Veiligheidsraad weer bijeen om de behandeling van Israëls aanvrage tot toelating bij de „Ver. Naties" voort te zetten. De Raad blijft tot 1 Januari in Parijs en er bestaat nog steeds kans, dat deze dan een beslissing Vermelden wij nog, dat de Egyptische minister-president, Nokrasji Pasja, bevel heeft gegeven de Mohammedaanse broe derschap. een godsdienstige organisatie, die politieke aspiraties heeft en 500.000 leden en 1 millioen sympathi- serenden omvat, te ontbinden. Deze „broederschap" zou de hand hebben ge had in de moordaanslag, die verleden week gepleegd werd op de hoofdcommis- van politie te Cairo. Twaalf getuigen in zaak-dr H. W. v. d. Vaart Smit In de zaak van dr H. W. v. d. Vaart, Smit, voorheen directeur van het Ned. Chr. Persbureau, zijn voor de zitting van 18 Dec. door het Amsterdamse B.G. o.m. 12 getuigen gedagvaard, o.w. prof. dr K. Dijk, prof. dr F. W. Grosheide, prof. dr K. Schilder, ds P. K. Keizer, Geref. pred. art. 31 K.O. te Groningen en de journa listen A. P. Bongers te A'dam, A. Kap- tein te Alkmaar en W. C. F. Scheps te Den Haag DOODSTRAF GEËIST TEGEN EX-POLITIEMAN BOTTER. Voor het Asser B. G. is gisteren de doodstraf geëist tegen de 28-j. H. Botter uit Nieuw-Dordrecht, die als wacht meester bij de Staatspolitie te Emmen en als lid van de „Arbeifs Kontrolle Dienst" tijdens razzia's veel slachtoffers maakte vluchtelingen doodschoot. „Het Hof verlangde een psychiatrisch onderzoek Morgen krijgt Frankrijk zijn milliardennota De Franse ministerraad heeft premier Henri Queuille gemachtigd, zodra hij dit wenst, de vertrouwenskwestie te stellen, tijdens het debat in de Nationale Ver gadering over de begrotingsvoorstellen. Verwacht wordt, dat dit debat morgen begint. Francois Mitterand, de minister van Voorlichting, verklaarde, dat de ge wone begroting 1.281 milliard francs be droeg en „practisch in evenwicht" was Voor 1948 wordt de begroting op 1000 mil liard geraamd. In de Nationale Vergade ring is intussen een nieuwe fractie tot stand gekomen, n.l. de „democratische en sociale actiegroep", bestaande uit 14 volksvertegenwoordigers, die uit andere partijen zijn getreden Dr VAN MOOK VESTIGT ZICH TE AMERSFOORT Dr H. J. van Mook vestigt zich heden voor 6 weken in hotel „De Witte" te Amersfoort. Slagersgezellen krijgen Kerst gratificatie De Vakgroep Slagerij heeft de slagers- patroons geadviseerd, met het oog op de e.s. feestdagen aan het personeel een extra weekloon uit te keren. Zoals be kend is, werd deze zomer een verzoek om een vacantietoeslag door de slagers afgewezen i.v.m. de slechte toestand in het bedrijf. RICHARD WAGNER S SCHOON DOCHTER VEROORDEELD Winifred Wagner, de van Britse af komst zijnde schoondochter van Richard Wagner, en eens een persoonlijke vrien din van Hitler, is door een zuiverings hof te Bayreuth tot een voorwaardelijke straf van 254 jaar en een boete van 6000 Mark veroordeeld, omdat zij als „een licht geval" werd beschouwd. Te Medan staan de Japanse gene raals Tanare, Yahagu en Yamahoto en de kolonel Fukuya wegens oorlogsmis drijven terecht Het Zwitserse parlement heeft een stemmig tot toetreding van Zwitserland tot de Unesco besloten. Frans reuzenvliegtuig voltooid Het Franse viermotorige reuzenvlieg tuig S.E. 2010, het grootste lange-afstonds- vliegtuig, is voltooid. Het toestel, dart ge laden 70 ton weegt, zal 98 passagiers met een snelheid van ongeveer 450 km per uur op een hoogte van 4500 6000 meter kunnen vervoeren. Elk van de vier mo toren heeft 3500 pk. Ambtenaren krijgen vóór Kerst mis de verwachte uitkering De Regering bereidt maatregelen voor, om nog vóór Kerstmis aan de daar voor in aanmerking komende ambtena ren zo nodig bij wijze van voorschot een uitkering te doen i.v.m. de herzie ning van het Bezoldigingsbesluit v Ambtenaren, dat op 1 Januari 1948 ingegaan. De verhoging van de kinder toelage met 25 ct. per week, te beginnen bij het tweede kind, is hierbij inbegre pen. De V.N. besloten ook Spaans als werktaal te gebruiken naast Frans Engels. In het V.V. inzake de begroting 1949 wordt van vele zijden geklaagd DUW-kampen, die men liever geheel zal verdwijnen, daar ze broeiplaatsen "'•an het Groot verlof op 1 Jan. of in April voor soldaten in ons land De dienstplichtige soldaten en solda ten le kl., die in ons land dienen, voor 1 Jan. 1947 in dienst zijn gekomen en op 1 Januari 1949 om redenen van dienst belang met groot verlof zullen kunnen gaan, kunnen er rekening mee houden. an hen dit groot verlof uiterlijk om streeks begin April a s zal worden ver- Rusland bang voor Finse toetreding tot Atlantisch Pact. Het Russische blad „Nieuwe Tijden" schrijft, dat .de promotors van het Atlan tische blok, thans in versterkte mate en op verdachte wijze aandacht besteden aan Finland". En Finland heeft blijkbaar nog niets geleerd, zegt de schrijver. Nog steeds geharrewar over toelating V.N.-leden De alg. vergadering der Ver Naties sprak zich gisteravond officieel uit voor de toelating van zeven nieuwe leden, n.l. Italië. Oostenrijk, Ierland. Finland, Por tugal, Transjordanië en Ceylon. Zoals bekend is. had de Sowjet-Unie haar veto tegen toelating uitgesproken. Ook thans stemde het Sowjetblok tegen. Korea zal eveneens om het lidmaatschap vragen. Deze republiek werd gisteren met 41 tegen 6 stemmen erkend. STALIN ONTVING TSJECHISCHE VRIENDEN. De Tsjechoslowaakse delegatie onder leiding van Antonin Zatopooky is giste ren door Josef Stalin op het Kremlin ontvangen. Ook Molotof was aanwezig. Treedt de Hongaarse premier af? Te Boedapest verwachtte men gisteren het aftreden van de Hongaarse minister president Lajos Dinnyes op grond van tegen hem geuite critiek uit de kringen van de partij der kleine boeren, waarvan hij de leider is. MARSHALL HAD EEN RUSTIGE NACHT. George Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, die zoals gemeld is, gisteren een ernstige nier operatie onderging, had een rustige nacht. Na de Ver. Staten heeft thans ook Engeland zich accoord verklaard met het Oostenrijkse voorstel tot een nieuwe bij eenkomst van plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandse Zaken over het vredesverdrag met Oostenrijk. Eerste geschilderd portret van Koningin Juliana De Haagse schilder Willy Sluiter, oud voorzitter van het Schilderkundig Ge nootschap .'.Pulchri Studio", heeft dezer dagen het eerste geschilderde portret van Koningin Juliana voltooid. Alle records gebroken In Amsterdam sprong gisteren liefst 85-jarige trampassagier van rijdende tram. Ernstig gewond werd hij naar een ziekenhuis vervoerd. AMERIKANEN VOEREN KERSTACTIE IN DUITSLAND. In de Amerikaanse zone van Duitsland wedijveren de G.I.'s met de daar aan wezige Amerikaanse burgers om de Duitse kinderen een gelukkig Kerstfeest te bezorgen. De actie wordt ..Operation Noël" genoemd Productie van „volkswagens" meer dan verdubbeld De productie van „Volkswagens" in de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland is de loop van dit jaar meer dan ver dubbeld. In November werden 2403 van deze wagens geproduceerd, waarvan 968 voor Uitvoer waren bestemd. BRAND VERNIETIGDE OOST- BERLIJNSE GASHOUDER De Oost-Berlijnse politie stelde een on derzoek in naar de oorzaak van een brand, die dezer dagen een grote ge meentelijke gashouder vernietigde. Aan vankelijk werd een ontploffing gevreesd. Men beweert, dat er anti-communistische sabotage in het spel is. Romme c. s. uit Indië terug Prof. Romme is gisteren urit Indië teruggekeerd tezamen met dr W. Hoven, drs H. J. Manschot, mr P. A. Ursone en r J. H de Pont. Het Kamerlid Korthals en misschien ook het Kamerlid Tilanus werden heden middag op Schiphol verwacht. DEN HAAG CONTRA ECAFE-BESLUIT INZAKE DJOKJA Volgens prof. Gelissen zal Nederland bij de economische en sociale raad van de V.N. opkomen tegen het besluit van de Ecafe om Djokja toe te laten als lid met beperkte rechten. In Den Haag krijgen de verkeers agenten electrisch verwarmde voet- Duitse electr. centrale zal ook ons stroom leveren Een grote electrische centrale, die zal worden aangesloten op het West-Euro- pese net en zowel de Duitse, als de N e- derlandse, Belgische en Luxemburg se industrie van stroom zal voorzien, zal binnen het kader van het Marshall-plan worden gebouwd in de omgeving van Fren, op ongeveer 50 km van de Duits- Belgische grens, aldus meldt het Franse persbureau AFP. „SOEMBA" EN „FLORES" ONDERSCHEIDEN. De Koninklijke vermelding bij dag order is toegekend aan H. M.'s kanon neerboten „Soemba" en „Flores". (Deze schepen namen gedurende de oorlog aan vele landingsacties deel). Verwijdering tussen Oost- en Vest- Kort na de start op het vliegveld Forlanini bij Milaan, stortte een toestel van De Avio Lini Italiane, op weg naar Brussel, neer. De brandweer bij 't wrak,'waar uit de stoffelijke resten van de enige passagier en vijf leden der bemanning werden geborgen. Merkwaardige journalistieke zaak voor R. van C. Nederlander schreef pro-Duitse art. in „Le Soir". (Van onze verslaggever v. Rechtszaken). Een merkwaardige journalistieke zaak diende gisteren in hoger beroep voor de Raad v. Cassatie Een redacteur van het Brusselse blad „Le Soir", Jean Francois Schieffer, die sinds zijn 6e jaar in Brus sel woonde, maar een Nederlandse vader had. een gep. officier van het Nederl. leger, was in de oorlog tot de Redactie van het toen pro-Duitse blad „Le Sóir" toegetreden, had verschillende pro-Duit se artikelen geschreven, was later cor respondent te Berlijn geworden, tevens medewerker van de Duitse Europa-zen der en van een Weekblad voor Belgische arbeiders in Duitsland. Hiervoor had het Amst. B. G. hem veroordeeld tot 6 jaar met aftrek en levenslange ontzetting uit de journalistiek. Zijn raadsman mr J. C. Ongering wees er op. dat verd. alleen voor buitenlanders in buitenlandse bladen had geschreven, vond de straf veel te zwaar, gezien het feit, dat een Belgisch Hof. die een col lega van verd., die een gelijke positie bekleedde, maar 3 jaar had gegeven en vooral betwijfelde hij of het Amst. Hot het recht had verd. levenslang uit de journalistiek te ontzetten, welke straf hij bijzonder drukkend noemde. Hij vroeg vermindering van de straf tot de preventief ondergane en vernietiging van de beslissing tot ontzetting uit de jour nalistiek. De P.-F., prof. mr. Langemeyer. het niet met pl. eens, dat de Raad de bevoegdheid zou bezitten verd levenslang uit de journalistiek te ontzet- en wildé defee straf gehandhaafd omdat verd. in leder geval blijk heeft gegeven hierin niet thuis te be horen. Wat de andere straf betreft wilde de P.-F. tot voordeel van verd. laten gel den. dat hij in 1940 herhaaldelijk tever geefs heeft getracht dienst te nemen in het Nederl. leger en voorts, dat hij een Franse inslag had, doordat zijn moeder een Frangaise was en hij altijd in België had gezeten. Daarom vroeg hij strafver mindering tot 4 jaar met aftrek. Uitspraak op 5 Januari Mr R. J. H. Patijn 85 jaar Veel felicitaties in de Residentie voor bejaarde staatsman. In de woning van mr R. J. H. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Staatsraad in buitengewone dienst, aan de Ruijchrocklaan 102, wer den vandaag vele bloemstukken en feli citaties ontvangen in verband i 85-ste verjaardag. Daar mr Patijn nog niet geheel hersteld was van een onge steldheid, kon hjj geen bezoek ontvan- Nog steeds kleine haringvangsten op Noordzee Acht Scheveningse schokkers en kotters naar Breskens. De berichten over de kleine haring vangsten op de Noordzee houden aan van hedenmorgen variëren van 1 20 kantjes. Het wachten is nu op de nieuwe maan (16 December). Bij gunstig kan dan nog wel haring boven water gehaald worden. De kanaalvang sten lopen erg uiteen. Zij variëren van geen vangst tot 136 kantjes. De Noord- boten hebben thans vrijwel alle de ha- ringtrawlvisserij beëindigd en zijn op de verse visvangst overgegaan. Een achttal kotters en schokkers is van Scheve- ingen naar Breskens vertrokken gaat daar de haringtrawlvisserij uit oefenen. Hoewel het nog vroeg in de tijd zijn toch reeds resultaten bereikt. Twee Urker botters vingen ter hoogte van de Belgische kust 20.000 kg verse haring. Nu de haring daar nog niet zc dik zwemt, wordt vaak door twee sche pen aan één trawlnet getrokken, tenein de een grotere snelheid te bereiken. De Vlaamse schrijver Ernest Claes, be schuldigd van collaboratie, werd door de Krijgsraad te Brussel vrijgesproken. De Krijgsraad betreurde echter het gebrek waardigheid bij een man, naar duizenden met verering opzagen. Het ligt in de bedoeling der regering door modernisering en uitbreiding de T.H. te Delft een capaciteit van 3500 studenten te geven. andaag De directie van de A'damse Ballast Mij wordt per 1 Dec. j.l. gevormd door de heren A. F. en C. F. de Vilder. Prof. mr H. J. Hellema en ir J. J. Schuurmans hebben resp. als gedelegeerd en directeur ontslag genomen. Het A'damse B.G. heeft gisteren in vervroegde uitspraak de Duitser W. E. Coert, tijdens de oorlog chef werfpolitie te Den Helder, vrijgesproken leis: 5 j.) Voor het Amsterdamse B. G. is gis teren 7 jaar geëist tegen de vroegere wnd burgemeester van Haarlemmer meer, L. J. E. Cloostertiuis, die de S.D. heeft geholpen bij de jacht op Joden. Uitspraak 22 December. Dezer dagen zullen ook de 300 te Maastricht begraven Duitsers naar de Peel worden overgebracht. Berlij iin steeds groter Geneeskundige dienst wordt nu ook al gesplitst Henry Jackson, lid der toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die in Berlijn enige dagen heeft doorgebracht en daarna met Averell Harriman besprekingen zal voe ren over het Europese herstelprogramma, heeft verklaard, dat de luchtbrug naar Berlijn in stand moet worden gehouden, omdat deze van zo overwegend belang is voor de gehele buitenlandse politiek. In geen geval mag van de thans gevolgde koers worden afgeweken. Intussen wordt de verwijdering tussen het Oosten en het Westen van de stad steeds, groter, omdat ook het postverkeer tussen beide delen onmogelijk is geworden. Zelfs de docto ren van de geneeskundige dienst zijn in twee kampen gesplitst, naar aanleiding van een eis der communistische regering in Oost. dat aan haar alle medische rap porten gestuurd zouden worden. Karl Maron. de directeur der economische afdeling van het Oost-Berlijnse stadsbe stuur, ontvouwt in de „Tagliche Rund schau" een plan voor socialisering van de Berlijnse industrie. Het betreft een tweejarenplan voor Berlijn, socialisering der Berlijnse fabrieken en het onder openbaar beheer stellen van eigendom men, welke van Nazi's en oorlogsmisda digers in beslag genomen zijn. Twee gasdirecteuren te Beverwijk Door de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht op 7 Decem ber j.l. is Beverwijk in het bezit ge komen van 2 gasdirecteuren, nl. de heer H. J. de Groot, op 16 April j.l. door de gemeenteraad ontslagen, en de heer R. J Vos, inmiddels benoemd. De heer De Groot was ontslagen we gens zijn gedrag tijdens de bezetting, waartegen hij in beroep was gegaan. En ONDERZOEK K.L.M.-RAMP TE PRESTWICK BEGINT 10 JAN. IN SCHOTLAND. Het onderzoek betr. de ramp bij Prest- wiek, waar 20 Oct. j.l. een K.L.M.-con stellation met 40 personen onderging, wordt 10 Jan. a.s. te Hyr (Schotland) geopend. TEGEN FRANSSEN 454 JAAR GEËIST. Tegen de Haagse advocaat mr dr R. H. H. Franssen, betrokken bij de liquidatie der politieke partijen onder het Duitse bewind, werd gisteren voor het Am sterdamse B.G. 454 jaar geëist (m a. 354 jaar preventief) en ontzetting uit de bevoegdheid, het beroep van advocaat uit te oefenen voor het leven. Geen der Kamerleden brak een been en min. Lieftinck viel niet flauw Afwikkeling geldzuivering en verhoging kinder bijslag aangenomen Parlementsredacteur) (Van Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gistermiddag het wets ontwerp Afwikkeling Geldzuivering aan genomen. Enkele concessies had min. Lieftinck reeds bij nota van wijziging zelve gedaan. O.m. had hij de Investerings- leggingscertificaten geldig verklaard voor het betalen van bepaalde belastin gen. En de Kamer was zeer goed ge stemd over 's ministers voorstel deze cer tificaten niet binnen ten hoogste 5 jaar, maar binnen 4 jaar verhandelbaar te stel len en wel in 5 porties, om de 9 maan den. De heer Lucas (K.V.P.) kon i.v.m. 's ministers toegeeflijkheid op sommige punten en diens starheid op het punt van de rente der certificaten al z'n amende menten intrekken. De heer v. d. Heuvel (A.R.) verging het evenzo, doch succes had deze met zijn amendement, dat beoogde betaling van „oude" belas tingen met geblokkeerd geld mogelijk te maken. Ondanks de bestrijding door de minister werd het aangenomen met tegen 21 stemmen. Toen kon de bewinds man met z'n goedgekeurde en niet al te gehavende wet rustig naar huis gaan, evenals de 35 a.s wijkverpleegsters, die voor hun cursus aan de School Maatschappelijk Werk voor één middag de gereserveerde tribune hadden uitge kozen." Teleurstellend voor hen: geen der Kamerleden brak een been en min. Lief tinck viel niet flauw. Verhoging Kinderbijslag. Toen ging de Kamer een praatje ma ken met min. Joekes over de wijziging van de Kinderbijslagwet. De verhoging DAT binnenkort een Nederlands-Oos tenrijks handelsverdrag door Oostenrijk zal worden geratificeerd, hetwelk een volume heeft van f 32 millioen. DAT minister In 't Veld morgen te Middelburg besprekingen zal houden met het Zeeuwse prov. bestuur en Zaterdag et een aantal Zeeuwse gemeentebestu- DAT volgend jaar in N.-Brabant 3100 woningen mogen worden gebouwd en een prov. contactcommissie ze over 143 gemeenten verdeelde. DAT Roosendaal gisteren met enige plechtigheid aangesloten werd op het mijngasnet én de 65-j. gasfabriek op pen sioen wordt gesteld. DAT dit seizoen te St. Annaland (Tholen) ruim 11 millioen kg suikerbie ten werden aangevoerd tegen 8 millioen vorig jaar. DAT te Emmen, nabij het „Hoge Lo", nu weer vaatwerk uit het begin onzer jaartelling gevonden werd en men thans opgravingen wil gaan verrichten. Dat Drente's oudste inwoner J. Rei- ling te Drouwenermond (Borger), 20 Dec. 102 jaar wordt DAT het Tweede Kamerlid Kikkert (C.H.) minister Spitzen heeft gevraagd, in de commissie, die over een tweede luchthaven zal adviseren, ook een verte genwoordiger van het dep. van Landbouw op te nemen. DAT de toeslag op de kolenprijs voor papieren zakken is verhoogd van f0.70 tot f 1.per hl. DAT men in Dec. 1950 hoopt klaar te zijn met de bouw van de sluis te Tiel in het Amsterdam-Rijnkanaal en het geheel tim f 10 millioen Zal kosten. DAT de Friese K. v. K. minister Spit- :n heeft verzocht alsnog gelden be schikbaar te stellen voor uitdieping van :n geul vóór de haven van Harlingen. DAT Amsterdam morgen een nieuwe verkeersactie begint onder het motto „Wees een heer in 't verkeer". DAT voor de R. v. C. een psychiatrisch onderzoek werd gevraagd van de Bus- sumse schoenmaker J. J. M. Eype, die wegens verraad van het A'damse B. G. 15 jaar gekregen had. DAT voor het Haags Gerethtshof o.m. wegens clandestien verhandelen van 10.000 Belgische francs in ons land 5 mnd. (m.a) en f 5000 werd geëist tegen de Ned. koopman G. v. d. B. uit Antwerpen. DAT A. J. D. v. Oosten uit Delft is be noemd tot lid van de Voogdijraad in de vac.-A. v. Engen. DAT de Tilburger H. J. B. van Lith. wegens redden van een kind. de zilveren medaille van de Mij tot Redding Drenkelingen en een bedrag van f kreeg. DAT gisteren ter vergadering vai Groningse Bond van Zuivelfabrieken de melkprijs te laag geacht werd, terwijl men z'n teleurstelling uitsprak ove boterprijzenpolitiek van de regering. DAT volgens het A.N.P. sinds de be vrijding 10.000 landbouwtractoren werden ingevoerd, waarvan 60 pet uit de Ver. St., het totaal aantal nu 12.000 bedraagt en hierdoor de mechanisatie goed vordert. DAT gisteravond door onbekende oor zaak een gelukkig snel gebluste brand uitbrak m de boekbinderij van R. Kus- en Zn te Amsterdam, waarbij de schade tot een minimum beperkt bleef. DAT H. M. de Koningin, sedert 1935 i van de K.N.A.C., Prinses Wilhelmina opvolgt als beschermvrouwe van deze vereniging. DAT het Arnhemse B.G. de S.D.-agent Fritz Neubacher, die bij Almelo aan exe cuties deelnam, 20 j. R.W.I. oplegde. ÓAT dieven vannacht de brandkast van de Coöp. Landbouwver. Almen-Harf- sen (Gld.) forceerden en hieruit f 500,- weghaalden, terwijl ook op andere Achterhoekse plaatsen bij coöp. land- bouwverenigingen ingebroken werd. DAT op de Bossche veemarkt ook gis teren weer minder rundvee werd aange voerd en de prijzen moeilijk ty handha ven waren, terwijl veel biggen werden verhandeld tegen hoge prijzen. DAT vice-adm. J. M. de Booy Maandag te Berlijn aankwam en de leiding van onze militaire missie bij de geallieerde bestuursraad aldaar aanvaardde. DAT enige Eerste Kamerleden minister Wijers hebben gevraagd welke maatrege len hij denk* te treffen om de wachttijd voor naturalisatie (geschat op 4 jaar) te verkorten. DAT gisteren de reeds aangekondigde tentoonstelling Indonesië-Suriname-Ned. Antillen te Den Bosch werd geopend. DAT gisteren uit Athene te Den Haag arriveerde de adviseur voor voedselvoor ziening en landbouw van de E.C.A., Lawrence Norton. DAT de St.Crt van gisteren o.m. een beschikking tijdelijke ,loonbijslag aan deelnemers rijkswerkplaatsen voor vak ontwikkeling bevat DAT tot geneesheer-directeur van het Oude- en Nieuwe Gasthuis te Delft in de vacature-P. C. Cleyndert werd benoemd dr J. C. J. Burkens uit Meppel. DAT het communistische Tweede Ka merlid Wagenaar de ministers Joekes en Van Maarseveen heeft gevraagd aan overheidspersoneel een Kerstgratificatie te geven en het particuliere bedrijfsleven vergunning te verlenen desgelijks te han delen. DAT de ex-burg. van Weert en wnd. burg. van Oldenbroek, J. M. W. Rösener Manz. van het Bossche B. G. 12 j. (m.a.) kreeg. DAT de 8 NIWIN-filmjeeps vandaag naar Nijmegen en Arnhem gaan en mor gen te Utrecht worden gedemonstreerd. DAT minster Mansholt's bezoek aan Leeuwarden heden geen doorgang kon vinden. DAT in Januari a.s. weer een punten- loze uitverkoop van textielgoederen zal plaats hebben, zoals ook in Augustus j.L geschiedde. van de bijslag bedraagt 4 ct. per dag pei kind, van het tweede kind af De heren Stapelkamp (A.R)" en Andriessen (K.V.P.) wilden de wijziging uitsluitend aanvaarden als noodverband en voc heer Gortzak (comm.) was dit wetsont werp aanleiding lang te spfeken ov< loon- en prijspolitiek en de betere toe standen in Rusland. Het geheel were rommelig en rumoerig, tot de heer Schou ten (A.R.) de vraag stelde: „Waar had den we het ook weer over?" Toen werd de wijziging zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Motor- en rywlelwet verdwijnt. Bij de aanvang van de zitting was reeds een reeks wetsontwerpen zonder debat onder de hamer doorgegaan. We no< slechts de machtiging aan de Kroon, de Wegenverkeerswet van 1935 eindelijk eens op een nader door haar te bepalen tijdstip in werking te doen stellen, met intrekking van de Motor- en rijwielwet Links: prof. dr ir F- A. Heijn, die gisteren zijn buitengewoon hoog leraarschap te Delft aanvaardde. Rechts: prof. drs G. Brouwers die per 1 Januari a.s. de opvolger van dr T. P. v. d. Kooy, secretaris-gene raal van Econ. Zaken. schUnt te zul len worden. BELASTINGVERHOGING DINSDAG A.S. IN EERSTE KAMER. Dinsdag, 14 •December, 's middags om half twee, komt de Eerste Kamer bijeen. Op het program staan o.a. het vredes verdrag met Italië en de verhoging de opbrengst van enkele belastingen (tabaksaccijns en weelde-omzetbelasting) NIET NAAR DE B.P.M. Naar ons nader blijkt is het niet juist, dat de heer B. W. de Waal Malefijt, specteur bij de Generale Thesaurie, die in verband met een in socialistische bla den tegen hem gevoerde hetze ontslag heeft gevraagd, een betrekking by de B.P.M. zou hebben aanvaard. De Perzische premier, Maraghe, kreeg van het parlement het vertrou wensvotum. Morgen zullen de vertegenwoordi gers der landen van het Brusselse Pact te Washington besprekingen over het Noord-Atlantische verdrag met de Ver. Staten en Canada voorbereiden. Volgens Reuter, zou het aantal West- Duitse fabrieken, dat de z.g.n. Ameri kaanse Humphrey-commissie van plan is uit te zonderen van de ontmanteling, toch aanzienlijk groter zijn, dan door de Brit se en Franse regeringen wordt goedge vonden. Men kent het Amerikaanse standpunt, dat zoveel mogelijk Duitse fabrieken moeten worden gespaard met het oog op het Europese herstel. Ver melden wij nog, dat Frankrijk een tweede nota heeft gezonden naar Washington, betreffende het Ruhrprobleem. ui i iiiii nu i in mui *t Verklaarde uitzicht Washington is tóch voordeliger Ieder rechtgeaard Duitser zal het nog steeds een doorn in het oog zijn, dat er half jaar na de oorlog, geen Duits vredesverdrag tot stand gekomen De Italianen zijn er om zo te zeggen, dan nog beter aan toe. De Russen hebben Moskou en later te Londen geen mid del onbeproefd gelaten, om met de Wes telijke geallieerden ruzie te zoeken, om dat zulks hun voorshands voordeliger voorkwam. Men stare zich niet kleurenblind op de uitslag der gemeenteraadsverkiezin gen te Berlijn, die ongetwijfeld de sug gestie wekken, dat het meerendeel der Berlijners van de communistische ver lokkingen afkerig is. Het gaat er om, hoe diep deze gevoelsstemming verankerd is. Want, in wezen is de Duitse politiek, waartoe ook de Berlijnse verkiezingen behoren, opportunistisch. Het zijn de Russen, die de eenheid van Duitsland, het één en onverdeeld zijn. hebben tegen gewerkt, omdat zij er in het geheel niet zeker van zijn, welke koers een nieuw „Das Reich" zou wensen te volgeiv Zo zijn het eveneens de Russen, die een schizoïde politiek van Groot-Berlijn in de hand hebben gewerkt, eveneens omdat zij bij een gemeenschappelijke eenheids- politiek der vier bezetters vrezen, dat de sympathie naar de methoden van het Westen zou uitgaan. Maar de Duitse be volking en de bewo ners van Berlijn ver oorzaakt een permanente splitsing slechts nadeel; deze vermindert de kans om er weer bovenop te komen en de eenheids- droom, de unificatie blijft een illusie. Misschien dat de gedachte „dat het Mar shall-plan tóch voordeliger is" een zwen king naar „rechts" veroorzaakt, althans de sympathie voor Moskou vermindert, hetgeen dan bij de gemeenteraadsverkie zingen te Berlijn tot Uiting zou zijn ge komen. Maar, dit zegt nog niet. dat het „Westen" daar op bouwen kan. Om op Duitsland te kunnen rekenen, zou een vredesverdrag getekend moeten zijn, Duitsland gelijkberechtigd lid zijn van de „Ver. Naties" en eerst na een politiek-economische consolidatie, zover sprake kunnen zijn van een betrouw bare Duitse weermacht, die het „Derda Rijk" zou moeten opleveren als onder deel van West-Europa. De laatste tijd jongleren de Sowjets met het propa- ganda-voorstel. de bezettingstroepen, dus zowel Amerikanen en Britten. Fransen, zowel als de Russen uit Duitsland terug te trekken. Hoewel er weinig kans be staat op verwezenlijking van het voor stel. dient men onder ogen te zien. welke verplichtingen daar voor West-Duitsland uit zouden voortvloeien. Aan de ene kant geldt, dat de Duitse bewapening krachtig genoeg zou moeten zyn om een eventuele Russische stoot naar het Westen op te vangen. Maar aan de andere kant. een dusdanig „hersteld" politiek-economisch en militair meesprekend Duitsland kan opportunistisch, en gevoed door een revanche-idee, twee kanten uit. Dit gevaar hebben de Fransen voor ogen en terecht hebben zij hun bezwa ren ten aanzien van de voorgestelde rege ling van het Roerbekken niet onder stoe len of banken gestoken. De herbewape ning moge voor West-Duitsland een aan trekkelijke gedachte zijn. in Brits-Ameri kaanse kringen is men het over de doel matigheid ervan lang niet eens en zoals bekend, is de Amerikaanse gouverneur in Duitsland. Lucius Clay er geen voor stander van. Zolang het splitsingsproces in Duitsland voortduurt, zal in rechtse Duitse kringen, ex-nazi's en vooral onder de bruisende jeugd, de animo voor een weermacht minder groot zijn. omdat West-Duitsland dan toch slechts in dienst zou staan van de landen der Westelijke Unie, maar heel iets anders zou het zijn als er de kans op een groot-Duitse één heid bestond. Voor ons is de Duitse politiek nog teveel opportunistisch, ook al valt het toe te juichen, dat aan het communisme en het Sowjet-prestige een nederlaag werd toegebracht, doordat drie kwart der kiezers in de Westelijke sectoren van Berlijn tegen het communisme stemden. Men verlieze hierbij niet uit het oog, dat dit succes ook hieraan te danken is, dat de drie democratische partijen de onderlinge geschillen hadden laten va ren. één blok vormende tegen het com munisme, dus tegen de Sowjet-politiek in de Russische sector. Sociaal-Democra ten, Ohristelijk-Democratische Unie en Liberaal-Democratische Partij hebben zich ééndrachtig van Moskou afgewend. Liever laten deze partijen zich dan nog gelijkschakelen met Washington. De so cialisten zijn als overwinnaars uit dez® strijd te voorschijn gekomen, terwijl de Christelijk-Democratische Unie een veer heeft moeten laten. Het merkwaardige feit doet zich echter voor. dat juist deze laatste party de krachtigste pleidooien hield voor eenheid in het bestuur van Berlijn. Hoe zal Moskou de bittere pil slikken? WEERBERICHT Later tijdelijke opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilu Aan de kust tijdelijk krachtige, overi gens mees: matige wind tussen Zuid- West en Zuid. Zwaarbewolkt, later met opklaringen. Slechts op enkele plaatsen wat lichte regen. Iets minder zacht ZON EN MAAN Vrijdag 10 Dec. Zon op 8.37. onder 16.29; maan op 1334. onder 1.38, 16 De®. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1