Galeislaaf 'IEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 8 DECEMBER 1948 Haagse figaro's demonstreerden in Harmonie Om de technische kennis der Leidse vakgenoten te vergroten Wanneer wij zo eens per twee of drie ■weken een kapperszaak binnengaan, ons te laten knippen en de kapper een gemakkelijke scheerstoel wijst, dan is zijn stereotiepe vraag: „Meneer, hoe wilt U het hebben, lang of kort?" „Een beetje bijknippen aan de zijkanten en verder maar lang houden", is dan ge woonlijk het antwoord. Sinds gisteravond kunnen we iets anders zeggen en de kap per verzoeken, ons het nieuwste sasou- sportmodel te knippen. Wij waren namelijk gisteravond in de bovenzaal van de „Harmonie" en het leek Jubileum J. v. d. Veer De heer J. v. d. Veer. zetter en licht drukker bij de firma E. J. J. van der Linden, alhier, hei-dacht gisteren, zoals wij reeds meldden, het feit, dat hij voor 40 jaar bjj deze firma in dienst trad. De jubilaris werd 's morgens met zijn echt genote ten huize van de directeur ont vangen. Loftuitingen gingen vergezeld van de traditionele enveloppe met in houd. Namens het personeel voerde de oudste knecht, de heer H. van Remundt, het woord. Ook deze prees de jubilaris. Bloemen werden aangeboden. „Uit Vriendschap Kunst" voor het voetlicht Opvoering van „Als een Kwartel" Er zijn de laatste tijd veel toneelstuk ken te zien. En het is begrijpelijk, dat de recit&eerclub „Uit Vriendschap Kunst" daarbij niet wilde achterblijven. In de grote zaal van „Den Burcht" voerde zij gisteravond onder goede belangstelling het blijspel „Als een Kwartel" van Henk Bakker en Ed. J. M. Terlingen op. De heer G. Zitman, voorzitter van df club, opende en sprak een welkomst woord, in het bijzonder tot de vertegen woordigers van de bij de Ned. Amateur- Toneel-Unie aangesloten verenigingen. Hij wees er nog op, dat de belangstelling voor het amateur-toneel in de laatste jaren achteruit is gegaan. Een kort plei dooi voor dit toneel volgde. Al moeten wy zeggen, dat het spel van sommige spelers zwak was, over het alge meen konden wij het verdienstelijk noe men. Het spel van tante Leentje en pleeg kind Paula blonk uit. De leden moeten er vooral voor zorgen, dat er geen hia ten zijn. Alle spelers werd aan het eind van de avond hulde gebracht. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Antoni H. M., z. van P. de la Rie en A. H. M. den Dopper; Willem J., z. van H. A. v. d. Reijden en I. M. Paats; Clasina, d. van A. Guijt en T. Kulk; Christianus W, z. van C. Weijers en P. C. Schrama; Cornells H. P., z. van P. v. d- Boog en C. C. Bouwens; Johan nes. z, van J. Pison en C. M. van Oosten: Cornelis, z. van C. Lens en L. J. Hueting; Johanna B. H., d. van W. J. Schelvis en A. C. P. Otto; Petronella, d. van G. A. Schellekens en P. Sloos; Albert C., z. van Z. Zwart en J. van Velzen. OVERLEDEN: J. C. de Groot, wednr., 68 jaar. daar wel een grote kapperszaak, toen tien Haagse kappers en kapsters naar kam, schaar enz. enz. grepen en de voor hen zittende modellen (die zichzelf in een spiegel konden bewonderen) een uit vak technisch oogpunt gezien verantwoord kapsel gingen knippen. Er waren meer heren dan dames, die gekapt werden en dit vond zijn oorzaak in het feit, dat het zogenaamde sasou- model, dat een omwenteling in het he renmodel moet betekenen, werd gede monstreerd. Dit model heeft een scheiding op het achterhoofd, waarbij de slagen in elkaar vallen. Een zeer moeilijke be handeling overigens, die een behoorlijke dosis vakbekwaamheid vereist. Een hier om ging het dan ook, want de afdeling Leiden van de Ned. Kath. Bond van Kap- perspersoneel, die deze technische avond had georganiseerd, ontving hierbij kap pers en kapsters uit Leiden en omgeving. Er was ook een viertal kunstig ge vormde dameskapsels te bewonderen. De figaro's toonden zich ware meesters in hun vak, vooral het eventueel mengen van de kleuren (30 verschillende nuan ces) moet met veel zorg geschieden en behoedzaam worden aangebracht. De heer E. M. Langezaal, voorzitter van de afdeling Leiden sprak een welkomst woord, waarin spr. de aandacht vestigde op het leerzame van deze technische avond, die ter verhoging van de vakbe kwaamheid meer geschikt is dan een concours, waar men teveel wordt afge leid. De technische vooruitgang van het vak juichte spr. zeer toe, maar evenzo móet aan de vooruitgang van de sociale omstandigheden worden gewerkt. Voorts sprak nog de voorzitter van de afdeling Den Haag, die het lid worden van een Leidse technische club warm aanbeval. Naar gelang het kappen vorderde, wer den aan de hand van ieder kapsel door de demonstrant toelichtingen gegeven. De N.Z.H. bewijze het De minister van Verkeer en Water staat heeft afwijzend besdhilkt op de tie van de Stichting Tramarchief te Den Haag tot handhaving van de t-ran binding LeidenHaarlem. De raad Sassenlheim had onlangs deze vaard. Op 3 Januari komen de bussen, de N. Z. H. moet bewijzen, dat de bus dienst verantwoord en uitvoerbaar is. FILMAVOND N. S. VOOR TEXTIEL SCHOLEN EN VERVOLG-ONDERWIJS. De heren Van Wijk en Bertram, pro pagandisten der N.S., hielden gisteravond voor de gezamenlijke leerlingen der Tex- tielavondschool en de cursus Vervolg onderwijs voor jongens een lezing mei lichtbeelden en films. Onder de aanwezi gen merkten we o.m. op de heer Bril- ian, onder-directeuT der Ambachtsschool enige Leidse textielfabrikanten. De heer Wilkerdink, hoofd van de tex- tielcursus, sprak een openingswoord. Op boeiende wijze schetste vervolgens de heer Van Wijk de geweldige opdracht de N.S. om het door de oorlog totaal verwoeste spoorwegbedrijf weer op te bouwen tot een apparaat, dat in de toe komst aan de hoogste eisen van snelheid veiligheid zal voldoen. Met grote a dacht werden lezing en film gevolgd de heer Brilman was stellig de tolk alle aanwezigen, toen hij ook namens hoofden der betrokken scholen de heren hartelijk dankte voor het gebodene. „De zaak A.Dvoor jeugdleiders Onder auspiciën van de Leidse Jeugd- actie zal Vrijdagavond, 8 uur, in de Leidse Schouwburg door de Kon. Ned. Toneelvereniging ..Litteris Sacrum" het stuk „De zaak A. D." worden opgevoerd. „Litteris" doet dit, mede met het oog op de belangrijkheid van dit stuk, geheel belangeloos. Er is slechts een beperkt aantal gratis kaarten verkrijgbaar, en wel bij de heer P. A. Harteveld, Rijnsburger- singel 43 a, en de secretaris van de Leid se Jeugdactie, Stadhuis, kamer 15. Leidse landwachters stonden gisteren voor het Haagse B.C. terecht Tien jaar luidde voor de meesten de eis Voorzitter K. Hoek aanvaardt het U.N-I.-gebouw, antwoordende op de speech van de voorzitter der bouwcommissie, de heer A. v. d. Plas. Foto D. Kruyt. Muziekvereniging U.N.I. opende haar gebouw Als Katwijk wil, dan kan het wat!" gisteren de eerste groep der Leidse landwachters, die voor het Haagse Byz. Gerechtshof verscheen. Na hen zul len nog vier groepen volgen. Veel variatie zat er in de behandeling der zaken niet, men kent zo langzamer hand wel het bedrijf, dat deze heren uit oefenden. De rij werd gisteren geopend door de kantoorbediende Hendrik W. Tieleman, alleen in Leiden, doch ook te Oegstgeest actief was geweest en in het tijdvak Jan. 1944-Sept. 1944 in Oegstgeest als landwachter was gestationeerd. Het bleek, dat deze verdachte geen sterke gezondheid bezat, doch niet temin bij de SS terecht was gekomen. Tien jaar gevangenisstraf m.a. luidde hem de eis, waarna mr Sprey reden tot clementie aanvoerde. Daarna narn de administrateur Pieter L. Heederik in de verdachtenbank plaats, die als onder-commandant landwacht nogal furore had gemaakt. Kunst in en om de Sleutelstad TARTVFFE Het is gisteravond wel duidelijk be wezen, dat een werk als „Tartuffe", al is het dan niet modern, het ook nu nog zeker kan doen. Molière moge dan Frank, rijks grote blijspeldichter zijn geweest, we stellen nu aan een toneelwerk an dere eisen, als in de zeventiende eeuw Onder regie van Cor Hermus en in ver taling van Bertus Aafjes heeft „Come- dia" echter laten zien, dat dit werk, of schoon niet actueel, toch zeker de men sen nog pakt. Gespeeld in de lichte toets van het Franse blijspel, waarbij de Franse geest niet verzwaard werd tot Hollandse boer tigheid, heeft „Comedia" met deze op voering voor het LAK veel succes gehad. De regie was heel goed, met aardige vondsten; bijv. aan het slot van tweede bedrijf in het spel en de rea van Dorine (Mimi Boesnach). Wel ze iets teveel op de zaal ingesteld Mimi Boesnach, die overigens knap spel te zien gaf, was soms een beetje te leuk, evenals het afgaan van Tartuffe (Cor Hermus) in het eerste toneel van het vierde bedrijf. Het zeggen van verzen brengt zijn eigenaardige moeilijkheden mee. Over het geheel slaagde men er uitstekend in. Lu cas Wensing was als Orgon zowel in zijn dictie als in zyn plastiek één van de bes ten. Cor Hermus was in zijn gebarenspel af en toe te duivelachtig en daardoor on natuurlijk. Zelfs Orgon zou daar niet in lopen. Het geheel samenvattend was het een uitstekend woorde opvoering. DE SAKSEN Lezing van dr H. Brunsting in het Rijksmuseum van Oudheden. Waren er in Nederland Saksen? Deze vraag was het centrale punt van de lezing. De Saksen verschijnen in de ge schiedenis eerst laat. Het oudste bericht is van Ptolemaeus, die pl.m. 150175 een werk over de geographie schreef. Hij noemt aan de Oceaan, op de nek van het Kimbrische schiereiland een volk, ge naamd de Saksen. Dit was ten Noorden van de Elbemonding in Holstein. Het schijnt, dat zij er nog niet lang woonden, want Plinius en Tacitus noemen hen niet. Hun oorsprong en herkomst liggen dus geheel in het duister. In 286 na Christus plunderden zij als zeerovers de Noord- Franse kusten. Tussen beide jaren moet hun macht zich sterk hebben uitgebreid, in elk geval over het gebied van de Chauken, tot aan de Eems. De Romeinse veldheer, de latere keizer Carausius be strijdt hen daar. In 446 worden zij door de Britse vorst Wortigern te hulp ge roepen tegen de Schotten en de Pieten en sedert dien stromen zij in grotere aan tallen Engeland binnen, dat zij groten deels veroverden. Op het vasteland brei den zij daarna hun rijk nog meer uit, tot Karei de Grote hen onderwerpt. Ook in ons land vinden wij de sporen van dit volk terug, b.v. in vaatwerk, ge heel als dat wat aan de Elbe en ook in Engeland gevonden wordt. Het is in gro ten getale gevonden in de terpen van Friesland en Groningen, verder iets in Drente; in onze verdere z.g. „Saksische provincies" niet. Ook in de dialecten is een duidelijke Saksische invloed in Fries land op te merken. Deze gegevens vullen die van de historie aan. Men mag aan nemen, dat de Saksen op hun weg naar Engeland ook onze zeekust hebben ver overd. Een brandlaag in de terp van Ezinge is een van de sporen van de niet vreedzame invasie. Het blijkt dus, dat er in onze Oostelijke provinciën geen Sak sen wonen. Friesland heeft blijkbaar een gemengd Fries-Saksische bevolking. Kerkconcert in Oude Kerk te Katwijk aan Zee Twee beroemde namen vermeldde het programma van dit concert, dat onder auspiciën van de „Katwijkse Kunstkring", in de Oude Kerk werd gegeven. De sopraan Jo Vincent en de organist de Haarlemse St.. Bavo-kerk, George Robert, zijn in ons land en ook ver daar buiten om hun technische en artistieke capaciteiten bekend. Tevens verleende het Hervormd Kerkkoor, onder leiding van de dirigent Leen Haasnoot, medewerking. Dit koor heeft in Katwijk goede De heer Robert vond hier een hem onbekend orgel. Hier én daar was de invloed van dit feit wel op te merken. Dit neemt echter niet weg, dat hij tech nisch zeer verzorgd met fijnzinnige gisterkeus speelde Nu waren .de twee delen uit Handel's le orgelconcert en hei Andantino van César Franck niet be paald geschikt, om alle mogelijkheden het instrument uit te buiten. We hadden hem heel graag ook andere werken gehoord. Met grote zeker heid viel wel te constateren, dat Robert schutterige virtuositeit; zijn spel klonk bescheiden en doordacht. De zangeres vertolkte een serie liede- in van nogal gevarieerd karakter tevens uit verschillende landen. Twee composities van Hendrik Andi teksten van Thomas a Kempis, hoewel zeker waardevol, hadden naar onze me ning als buiten de sfeer vallend beter achterwege kunnen blijven. Mevr. Vin cent leek ons in de eenvoudige liederen het best op dreef: daarin wist zij wer kelijk te ontroeren. Zij werd door de organist fijnzinnig begeleid. Tenslotte het koor. Dat heeft in een aantal bekende Kerstliederen werkelijk keurig werk geleverd. De zuiverheid en de gevoelvolle, beheerste expressie wa- teer te prijzen. De dirigent, die kun- ;n muzikaal dirigeerde, heeft alle eer zijn serieuze arbeid. Alleen de forti zal hij nog wat moeten, bijschaven. De belangstelling van het publiek had, kwantitatief, groter kunnen en moeten zijn. Joh. van W. Verdachte hield de zaken wel wat klein doch de proc.-fiscaal wist meer daden op te sommen, dan verd zelf. De getuige a décharche Spierenburg, die naast verd. had gewoond, zei nimmer moeilijkheden van hem te hebben ondervonden, waarop de president constateerde: Hij zocht het zeker wat verder uit de buurt! Na de Dolle Dinsdag was verd. blijk baar beangst geworden en dook hij on der. Dit wilde de proc.-fiscaal hem nog ten gunste doen gelden, omdat hij niet, als zoveel anderen, daarna in het Oosten van het land zijn werkzaamheden had voortgezet. Gezien echter zijn voorgaand optreden, luidde de eis twaalf jaar Ook in dit geval pleitte mr van 't Hoff Stolk, die betoogde, dat verd. niet zc kwaad is geweest en dat terwille van het gezin geen lange straf gewenst is. De schoenmaker Frederik W. Elfert was er zelfs op eigen initiatief naar radiotoe stellen gaan zoeken in de v. d. Waalstraat, vergezeld van drie jochies der Jeugd storm. Er was by die gelegenheid nog gescho ten ook, om de nieuwsgierige buurtbe woners van de straat te houden. Voorts had verd. des avonds laat personen op de Oegstgeesterweg willen aanhouden en hij zou op hen geschoten hebben, ware het niet, dat er juist Duitsers op de weg lie pen. „Voor de Hollanders kwam blijkbaar minder op aan", merkte de pre sident op. Tien jaar gevangenisstraf luidde de eis, waarna ook in dit geval mr van 't Hoff Stolk clementie pleitte. De winkelier Jacobus D. van Royen uit Oegstgeest, was van begin1944-April '45 actief landwachter, nadat hy tevoren als NSB-er reeds zijn hulp aan de vijand had verleend. Hij deed ook bewakings dienst bij objecten voor de vijand van belang. Ook voor hem werd tien jaar m.a. ge- st; mr J. G. de Jong pleitte. Tenslotte was het de boekhouder L. J. Groffie, die ijverig had helpen zoeken onderduikers, radiotoestellen Elfert als commandant van i trouille het bevel had gegeven om op de personen, die over de Oegstgeester weg liepen des avonds te schieten. Volgens verd. moest echter in de lucht geschoten worden. Tien jaar m. a. eiste de proc.- fiscaal mr Braun. In dit geval werd door ir H. J. J. v. d. Biessen gepleit. Uitspraken op 21 Dec. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche spaarbank is geduren de November ingelegd ƒ442.402,64 en terugbetaald ƒ378.239,72; ingeschreven zijn 271 nieuwe inleggers, terwijl 154 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed dei; 26.863 inleggers, hieronder be grepen 2995 deelnemers aan de afhaal- dienst, bedroeg eind Nov. 14.006.926.94. Door de afhaaldienst werd in 10.390 stor tingen 37.588,75 ontvangen. Er werden 178 spaarbusjes ter lediging aangeboden gezamenlijke inhoud v. 4122,4a Op de scholen werd ƒ19 TEL. 2512 Taxibedrijf H. Noort Zn. Luxe auto's Taxi's Ook Touringcarbedryf KANAALSTRAAT 1 RIJNSBURG Gisteravond had onder grote belang stelling de officiële opening plaats het gebouw van de Ohr. muziekvereni ging U.N.I. aan de Ouwehandstraat te Katwijk aan Zee. Zoals we vorige reeds meldden, is diit gebouw wel op zeer bijzondere wijze tot stand gekomen. De gehele bouw werd uitgevoerd door eigen krachten, die dn de vrije tijd en belange loos hebben gewerkt als paarden. Want ondanks alle moeilijkheden, oor de winter. En men is Het is te begrijpen, dat U.N.I. in feeststemming is. Verscheidene officiële personen woon den de opening bij. We merkten o.a. op de burgemeester, mr W. J. Woldringh van der Hoop, de wethouders H. P. Bloot en D. KLeen, de heer G. Ren^ dir. van de gemeentebedrijvende heer J. H. L. Kluit te Rotterdam, dir. van de Hollandse Bond van Ohr. Harmonie- en Fanfare- gezelschappen, verder de oud-directeur van U.N.I. de heer P. Langmuur, en tal van vertegenwoordigers van plaatselijke verenigingen. De heer A. v. d. Plas, voorzitter de bouwcommissie, opende de rij sprekers en sprak een welkomstwoord. „De Pantoffels van Aboe Kazem'1 in de Leidse Schouwburg 1500 Schoolkinderen kregen een goede middag. Het Leidse Onderwijzers Toneelgezel- schép heeft nu een verleden van vier jaar. Een nog heel jonge groep dus, die echter reeds verscheidene goede opvoe ringen op haar naam heeft staan. En het gezelschap mag er enigszins trots op zijn, dat er thans weer enige wel z opvoeringen aan de bonte zijn toegevoegd. Drie middagen was de Leidse Schouw burg met geestdriftige kinderen Leidse lagere scholen gevuld. De opvoe ring van het toneelstuk „De Pantoffels Aboe ,Kazem" yan -de heer Ubink uit Den Haag was de redeii van hun komst. Gisteren woonden wij de tweede middag bij. De heer M. van Rijswijk sprak een kort openingswoord. Burgemeester jhr F. H. van Kinschot,; wethouder J. C Schaik en de heer P. Tazelaar, in specteur bij het lager onderwijs, werden het bijzonder wélkbm geheten, als mede de schrijver van het toneelstuk. ,De Pantoffels van Aboe Kazem" is stuk, dat iets laat zien van het aan trekkelijke leven in de Oosterse stad Bagdad. In alle taferelen treedt de on sympathieke figuur van Aboe Kazem, de rijkste, maar ook de gierigste in gezetene der goede stad, naar voren. Het spel heeft een hoog gehalte en houdt de aanwezigen voor. hoe de ingekankerde gièrigheid van Aboe Kazem plaats maakt de barmhartigheid. Het doet dit op verantwoorde wijze. Ten slotte gaat de rijke man er toe over een deel van zijn bezit aan de armen te geven. Het geheel speelde zich af in welver zorgde decors, terwijl ook aan kleedtj grime bijzondere aandacht was be steed. De belichting, vooral bij de door de heer W* P. Leenen ontworpen ballet ten, ontlokte aan de kinderen, die van begin tot eind hebben genoten, aardige reacties. Spelers en speelsters vervulden hun rol op lofwaardige wijze. De regie bij de heer J. Chr. Bartelsman in goede handen. Tussen het tweede en derde bedrijf wist de heer H. J. Franke de kelen open te krijgen (die waren trou- )r de aanvang al open....); menig lied schalde door de zaal. „The Flying Dutchman", muziek: Henk Franke deed het heel goed. Na de opvoering werd aan verschei dene medewerkenden door de heer A Lasschuijt een bloemenhulde gebracht. Noordwijk Het gevaar der beeldromans. De hoofden en onderwijzers der scho len hebben zich gedrongen gevoeld, te wijzen op het grote gevaar, dat er voor de jeugd bestaat bij het lezeb van de zgn. beeldromans. Helaas kan het uit geven van deze boekjes niet worden ver boden. maar d'e ouders kunnen er wel ter dege op toezien, wat hun kinderen Tram contra auto - tweeërlei mening Hij noemde het gebouw „het oord van U.N.I." Spr. bracht dank allen, diie hun medewerking voor ei dens de bouw hebben gegeven. In het bijlzonder werd tot de burgervader een woord van dank gesproken, wiens ge stadige hulp van groot 'belang was ge weest. Door zijn toedoen en samenwer king onet de directeur van gemeentewer ken en wethouders 'kon U.N.I. met de bouw beginnen. Toen eerst kwam er schot in de zaak. Avonden achtereen heb ben we gewerkt, aldus spr. Er waren er, die hele nachten doorzwoegden. Zonder anderen tekort te doen, -noemde spr. de stucadoors en timmerman J. Guyt. Ook krachten van buiten 'kwamen hulp aan- bied'en, waarvan natuurlijk een dankbaar gebruik werd gemaakt. Spr. deelde nog mee, dat de heer P. v. d. Plas, De Waal Malefijtstraat 19, de zorg voor het ge bouw op zich had genomen. Hierna ver klaarde hij het gebouw over te dragen aan de vereniging. De volgende spreker was de voorzitter van U.N.I.de heer K. Hoek, die in grote dank het gebouw aanvaardde. Ook hij kon niet nalaten verscheidene personen en instanties even in het milde zonnetje te zetten. Gemeentebestuur, vrijwilligers en 'bouwcommissie kregen een 'kleurige pluim op de hoed. De solidariteit is tref fend -geweest, aldus spr. Het past ons God te danken, dat Hij ons kraoht en liefde heeft -geschonken -dit wérk te doen. De burgemeester vond het een groot genoegen namens het -gemeentebestuur zijn gelukwensen te kunnen aanbieden De afwerking noemde spr. in één woord: prachtig! Dit gebouw spreekt van bur gerzin, zo merkte de burgemeester op. Als Kaówyk wil, dan kan -het wat!" Een lange rij van vertegenwoordigers, e veel o-m te noemen, vroeg nog het woord. Aller) uitten 'hun "bewondering, niet alleen voor hert werk, maar ook voor d'e resultaten. Door de da-mes der leden werd een mooie eleotmische klok aange boden, die terstond een plaatsje kreeg. Roddel rond de bollenexport op Engeland Bond van bloembollenhandelaren treft geen blaan. (Van onze speciale verslaggever) Wilde geruchten doen op 't moment de ronde in de bollenstreek. Die bond van- bloembollenhandelaren toch! Die was het bedrijfschap en min. Mansholt te glad af gewees'. Die had het voor elkaar weten te boksen, dat de winstmarge voor de handel op Engeland met 10 werd ver hoogd. Door di-e verhoogde prijzen waren 670.000 kg bollen minder geëxporteerd en daar kon -het surplusfonds voor op draaien. Want die -bollen waren i-n de molen voor veev-oer terecht gekomen. Het surplusfonds incasseert de duiten via een surplusheffing, die de kwekers opgelegd wordt. N-u vertegenwoordigen die 670.000 kg het slordige sommetje van zo om en nabij de anderhalf millioen gulden. Die worden op de kwekers verhaald. Daar helpt -geen lieve vader of moeder De exporteurs konden weer een sigaar opsteken met het prettige gevoel, dat 'hun jaar -in ieder geval' goed was! Een orkaan, een tornado is niets, ver geleken bij' a-1 het s-tof, dat dit gerudh' 'heeft doen opwaaien. Het hoofdbestuur de ailg. ver. voor bloembollencultuur bemoeide zich er mee. Maar dat bestuur zo ontactisch, op een gerucht in te gaan. Het stuurde zonder de bond van bloemiboilenhandelaren en het bedrijf schap voor sierteeltproducten er in te kennen plompverloren een request aan min. Mansholt. Daarin werd verzocht, de exporteurs op Engeland een zodanige heffing op te leggen (die dan i-n de pot het surplusfonds gestort zou den), dart deze kwestie uit de wereld geholpen zou zijn. En de een vertelt er dit nog bij, d-e ander' fantaseert dait en derde schrijft ellenlange ingezonden stukken. Wat is er -n-u precies aan de hand? Heeft de groep Engelse exporteurs au werkelijk allemaal op 'haar weten? Och kom, U weet hoe dart gaat :o'n geval. Velen hebben de klok horen luiden, maar a-ls je nu vraagt waar de klepel hangt. Klare wijn. De heer A. Warnaar, voorzitter van de groep Engelse exporteurs, weet natuur-, lijk precies waar de klepel hangt. En in het royale kantoor aan de Hoofdstraat Sassenlheim werd ons, terwijl de Ca mels geurden, duidelijk gemaakt, hoe de vork nu precies aan de steel zit. De En gelse instanties stellen vast, hoeveel kilo': oor hoeveel pounds sterling inge voerd mag worden. De invoer beweegt zich de na-oorlogse jaren nog steeds in 1 stijgende lijn. In '45 bedroeg hij 4500, '46 7000, in '47 11.000 en dort jaar 12.250 i. De contingenten worden hier in Holland onder de diverse exporteurs verdeeld. Het gaat er nu om, het gewicht ei -geldswaarde voor de volle honderd pro- uiit te putten. Allerlei factoren spe len hierbij een -rol. In ieder 'geval is het niet eenvoudig. In '45 en '46 liep alles gesmeerd-, maar in '47 kwamen de eerst' moeilijkheden. De geldswaarde was toen namelijk tot d-e laatste cenit gebruikt, maar toen de telmachine haar eindbedrag produceerde, bleek dat er 200.000 kg te véél was ingevoerd. Nu liet dat de En gelse instanties, die d-e financiën onder hun hoede hebben, natuurlijk volslagen koud: het aantal ponden was niet c schreden. Maar het andere lichaam, dat het aantal kilo's -bepaalt (en waarin de machtige Farmer's Union een 'belangrijke stem heeft) zei: „Da's eens, maar nooit Aan wie de eer schrijft De heer E. J. W. Diephui .Personenvervoer": In verschillende Haags-e couranten kon nen zeer onlangs een bericht lezen, be trekking -hebbende op de botsing, welke had plaatsgevonden tussen een der a torwagens van de Haagse stadstram vrachtauto. Bedoeld bericht' luidde ais volgt: .Op de -hoek van de Noordpolderkad» de Draaist-raat 'reed heden-middag on n voor één de aanhangwagen van eex vrachtauto tegen de motorwagen van lijr tien op. doordat de vrachtauto de bocht te groot nam. De tram had veel schade. Persoonlijke ongelukken kwamen De volgende dag bevatte de courant, aaruit wij het bovenstaande aanhalen het navolgende bericht met betrekkin-, tot deze zaak: ,In aansluiitjng op ons bericht over di vrachtauto die gistermiddag op de 'hoek Noordpolderk adeDraadstraat in botsin; kwam met een wagen van lijn 10. kun- wij thans mededelen, dat de fout n-iet lag bij de chauffeur van de a-uto, doch dart de tram geen voorrang had verleend." Dit bericht is op zicli zelf niet lan-grijk, want botsingen tussen t: auto komen vaker voor, maar het laatste deel van de slotzin va-n het tweede be richt geeft ons aanleiding de aandacht te vestigen op -hert geval, vandaar ook dart wij deze laatste woor den cursiveerden. Wat toch is het geval. Blijkens' het bovenstaande Den va-n dart de tram voorrang dient te verlenen 's daarmede in lijnrechte tegenstrijd de Leidse kantonrechter die straffen oplegt, omdat men in Leiden de tram a-ls voorranghébhend dient te beschouwen en 5 zij i-n dezen volkomen andersden kend dan mr D. A. E. Immin'k te Leiden, de adviseur van de Noond-Zuid-Holland- Vervoer Maatschappij N.V. Daartegenover staat weer de nu m een onzer bestuursleden, de heer Th. J Werter, voorzitter van de kring Zuid- Holland van de sectie autorijscholen var de „Nedop", die, naar aanleiding van d< vele veroordelingen door de Leidse Ka-n- De Joseph Stephens Io wist niet, hoe zij zó had durven spre ken. Maar hoe dan ook: zij had het juiste woord gesproken op het juiste ogenblik. Maar wat haar nü nog benauwde, was de houding, die haar broer Cono zou aanne- n. Zij wist, dat hij in het paleis was elk ogenblik hier kon komen. Daarom haastte zij zich te vertrekken, nam af scheid van de keizer en snelde naar haar draagstoel. Op en top een vrouw, zei Nero toen zij vertrokken was. Toe, maak je nu niet dik over haar, zei Acté, hem over het hoofd strijkend. Doe ik ook niet. Zij is een beeld van vrouw, maar dat is ook alles. Zij is ver van gevoel als een jakhals van liefdadigheid. Dat is. wat jij denkt, overwoog Acté, iaar zei geen woord. Zij had een audiën- e voor Io gevraagd en bereikt, maar paste wel op om daarover te juichen. Diezelfde avond had Caesar honderden genodigden aan een maaltijd in de paleis tuinen. Tafels en divans waren in wijde bogen op de grasperken gerangschikt en rijen fakkels wierpen hun flakkerend licht over de rijk beladen tafels. In het midden zat Nero op een marmeren bank, Agrippina aan zijn rechterzijde, gehuld in een purperen avondmantel, het git zwarte haar hoog opgemaakt tot een to ren van krullen volgens de toen geldende Alexandrijnse mode. Zij wendde zich tot Nero en zei verontwaardigd: Dat kun je niet doen, Nero. Denk je, in: Nero, de verheven Caesar, Imperator, de opperste god van het keizerrijk, dat het symbool der beschaving is, in wedstrijd als gewoon wagenrenner met een avonturierster! Dat moet je niét doen, mijn jongen! Als je dit doet, Nero. dan ben je nog erger dan Caligula, toen hij zijn lievelingspaard tot consul wilde ver heffen Boos gaf hijBJerug: Ik ben geen kind, moeder! Ik weet niet, wie u heeft ingelicht over de v waarden der weddenschap. Ik weet wel, dat Acté het niet geweest is, e i evenmin Io. 't Zal wel een strooplikker geweest zijn. Maar dat doet er ook niet toe. Ik ga tegen Io van Ionos rennen op de Juli- feesten en u kunt het voor mijn part in heel Rome laten aanplakken. Zo is het. Nero, ik weiger te geloven, dat het je ernst ie. O, ik weet, hoe populair je juist nu bent (nieuwe bezems vegen schoon). Maar zelfs jij, de jonge keizer, kan het niet wagen, de Senaat te beledi gen door tegen een vrouw te gaan rennen in Circus Maximus. Ik heb er genoeg van, bemoederd te worden, zei Nero halsstarrig. Ik gs me meten met de Gouden Helena en daar- mee uit. Kom, laten we gaan eten. De gasten verlangen te beginnen. Maar weerzin zweeg Agrippina. Maar zij zwoer er voor te zullen zorgen, dat Io duur betalen zou voor het bezit van Virginius. HOOFDSTUK VIII Terwijl Nero, ondanks de jammerklach ten van zijn moeder, bevel gaf tot de voorbereiding van de spannende wed strijd, deed Io desgelijks met onwrikbare vastbeslotenheid. Allereerst dat was de moeilijkste van alle voorbereidingen, moest zij Cono in kennis stellen met haar plan en Nero's aanvaarding van de weddenschap. Zij deelde hem het grote nieuws, dat op de Paladijnse Heuvel reeds het onderwerp was van heftige opwinding, mede op rus tige. bijna vrolijke toon, als of zij de ge lukkigste dag van haar leven tegemoet ging. Het duurde lang, voor Cono de tijding verwerkt en begrepen had. Als bliksemslag trof hem de zekerhèid: deze slaaf, waarover Io sprak, die zij Wet Death gedoopt had, was niemand anders dan haar man, die veroordeeld was geweest tot de Publieke Dienst. Zijn gelaat vertrok van woede, maar hij bleef zitten, zweeg en perste zijn lippen opeen. Dit verbaasde Io. want zij had verwacht, dat hij zou opvliegen en vloeken en een stortvloed van scheldwoorden over haar man zou uitgieten. Nu hij daar zat als een marmeren beeld van toorn, leek het haar toch erger dan zij verwacht had. Nadat hij het evenwicht hervonden had om rustig te kunnen spreken, Ik ben redelijk genoeg om begrip te hebben voor de gevoeligheid v: vrouw in jouw omstandigheden, dit dit is puur idiotisme. Maar Cono, ik ben nu gelukkiger dan ik ooit geweest ben. Jij bent de enige bloedverwant, die ik heb, Cono', mijn eigen lieve broer, toe, wees vriendelijk tegen me! Vriendelijk? Ik kom zelf op de ga leien terecht, als dit doorgaat. Ik wou maar, dat je behoorlijk getrouwd was. Kun je dan nooit tot rust komen? - Ik bèn behoorlijk getrouwd, Cono, met de beste man ter wereld. En bovendien, ik bèn tot rust gekomen, of beter: ik zèl tot rust komen, zodra ik de keizer mijn losprijs heb voor de bevrijding van mijn man uit de Publieke Dienst. (Wordt vervolgd) tonmeoh'ter van chauffeurs die aan de tram geen voorrang verleenden, de vraag stelde in de Nieuwe Leiidsohe Courant: „Heeft de tram altijd voorrang", een vraag waarop sdh-rijver wel gaarne een volfLedög antwoord 'had om te weten wat hij zyin leerlingen, de adspiramit-autobe- stuurders, in dezen heeft bij te brengen. De heer Werter protesteert tegen de woorden: „Traim 'heeft altijd voorrang" „Personenvervoer" zet dan uiteen, hoe de heer Werter en mr Imnni-nk blijkens in de „Nieuwe Leidsche Courant" ge schreven artikelen over deze kwestie, in verband met arrt. 13 en a-r-t. 38 der motor en rijwieliwet, denken. „Mitsdien is de wagenwoerder van een tram-ryltuiig niet verplicht aan en-i-g ver keer op de openbare weg voorrang te verlenen1', concludeert mr Immin'k. Zo hebben wij dus tweeërlei mening, aldus d-'e heer Diephuis. De Haagse ver keerspolitie zowel als de heer Werter menen, dat de tram wel voorrang dient te verlenen; de Leidse Kantonrechter en de tram-adviseur menen dart de tram geen voorrang behoeft te verlenen. Wie 'heeft er nu gelijk? Of is het soms zó, dat de ene tramweg-maatschappij wel voorrang moet verlenen en de andere niet, dan wordt het voor de automobilist, tijd om de namen van de twee soorten tramweg-maatschappijen eens uit 't hoofd te -gaan leren, met daarbij de soort waar- n behoort. weer. Anders wordt het van jullie vol. gende contingent afgetrokken." De ex. porteurs staken toen d'e koppen bij elkaar en kienden uit, dat als de prijs 10 werd verhoogd, het contingent wat gewicht wel als geldswaarde betreft, volledig uit. geput reu worden. Zo gezegd, zo gedaan. De officiële ii stantdes in Den Haag ga-ven 'hun fiait de reizigers g-in-gen op pad. Maar toen de orders binnen begonnen te komen, bleek dat de Engelsen méér orocussen- irissen en hyacinten beSteldèn dan reit 1e voren. En d-e narcissen-orders kelder- den in duizelingwekkend tempo omlaag! Dart bleek op 't -laatst enkele ho-nderdien tonnen te bedragen! Dit had zijn reden. Door klimatologische omstandigheden was de prijs van narcissenbloemen Engeland dun geweest. Daarentegen liep het met de irissen, etc. best. 't Was dus eigenlijk logisch, dat de naroissen minder gevraagd werden. Nu was in Engeland een gemiddelde prijs bedongen van f2 per tog. Irisse -hyacinten en v-eel ander bijgoed liiggt beduidend hoger -i-n prijs, terwijl -naroi sen stukken goedkoper zijn. Er gingen dus minder kilo's weg tegen hogere prij zen en daardoor kon het -niet anders of het aantal ponden was eerder uitgeput dan het gewicht. En dit is de ontknoping van het hele drama. Trouwens: 670.000 kg lijkt schrikba rend veel. Maar als U nu nagaat, dat het totale contingent 12.250 ton bedraagt, dam is dat zegge en schrijve 5% 't Is dus wel erg veel geschreeuw en heel weinig wol! Leidse kantonrechter Voor de Leidse kantonrechter moest eer een groot aantal (116!) personen te. recht staan wegens min of meer ernstige verkeersovertredingen. Doör het O. M. werden in bijna alle zaken zware straf fen opgelegd. Dronken achter het stuur J. de B. uit Lisse wilde op een avond te Katwijk aan Zee achter het stuur zijn auto plaats nemen, terwijl hij danig onder invloed van sterke drank was, dat hy niet in staat geacht kon worden, een auto naar behoren te bestu- Toen de chauffeur Bulk, die met een autobus bij de auto van De B. stond, dit merkte, nam hij het contactsleuteltje uit de wagen weg, daar ook de overige personen, die in gezelschap van dronken chauffeur waren, in kennelijke staat van dronkenschap verkeerden. Hij had dit gedaan, nadat De B. geprobeerd had weg te rijden. Hierbij slingerde deze dat de auto tegen de bus botste. Voor de kantonrechter verklaarde De -., dat hij maar een paar biertjes had gedronken. De caféhouder deelde daar entegen mee, dat zijn klant ook om 5 of 6 borrels had gevraagd. Het O.M. achtte de overtreding overtuigend bewezen en e weken preventieve hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor de één jaar. Mr De Clercq bepleitte clementie, waarop de rechter een veroor deling van f 300 boete of 1 maand hech- mis oplegde. Zonder vergunning gebouwd A. J. v. d. Z. uit Alkemade had zonder vergunning van wederopbouw en van in die gemeente een noodwo ning laten bouwen. De eis was f 70 boete of 20 dagen. De kantonrechter vond dit ige overtreding, daar V. d. Z. op clandestiene \yijze materiaal aan het al geméén bëlang had onttrokken:'De uit spraak luidde: f 40 boete of l'O dagen hechtenis. Stroperij J. P. v. d. B. uit Noordwijkerhout moest vóórkomen, omdat hy zich met wild strikken in een veld in die gemeente had begeven. Bovendien was bij hem een ge- 21 patronen aangetroffen. Zijn bedoeling was dus duidelijk. Uitspraak feit: f 30, met verbeurdverklaring der strikken, uitspraak tweede feit: f 10 of 4 dagen hechtenis, met verbeurdver klaring van het geweer en patronen. Geen vestigingsvergunning B. W. v. d. B. alhier had, hoewel hij geen vestigingsvergunning bezat en niet bij de Kamer van Koophandel was inge schreven, een cafetaria gehouden. Eis en uitspraak waren: f 15 boete of 5 dagen hechtenis. Tuchtrechter hield geen zitting Bij ontstentenis van de tuchtrechter kon de zitting van gisteren niet doorgaan. Nog een bezoek De Federatie van Leidse C. J. M. Ver enigingen hield een gecombineerde ver gadering. De voorzitter de heer H. van Leeuwen, opende en liet zingen Gezang 1361 en 2. Hij wees er voorts op, dat Jezus Christus het Hoofd moet zijn over ons leven. Na het eerste deel gin-g men over tot het vieren van het Sint Nico- laasifeest. Hoe Leidens gemeentebedrijven er voor staan Cijfers uit de begroting voor 1949 Voor de gasfabriek wordt, zoals be kend. voor 1949 een verlies geraamd van' 8846 tegenover 167.620 in 1948. Dit on danks een lager geraamd bedrag van 61.288 aan ontvangsten. De uitgaven worden n.l. ƒ226.226 minder geraamd, zulks wegens de ingediende protesten inzake de doorberekening der kolenprijs- verhoging en het vervallen van de ont slagkosten mo-lest-risico. Het gasverbruik neemt steeds toe: raming 25 in 1949 tegen 23 millioen kubieke meter in lf Evenals voor het gasbedrijf geldt ook >or de electricitcitsfabriek, da-t de cijfers der begroting met de nodige dienen te worden beschouwd, omdat de invloed van de afschaffing van de re-ge- •ingssubsidie op de kolen, die naar d< mening van B. en W. aanstaande is, ir de begroting uiteraard niet tot uitdruk king is gebraoht. Het electr. verbruik wordt in 1949 geraamd op 83 tegepover 75 millioen kWh in 1948. Voordelig schil ƒ171.021 wegens hogere ontvang- De uitgaven van de gestichten Ende geest, Voorgeest en Rhijngeest worden hoger geraamd, de ontvangsten ƒ21.453 minder. Alzo een nadelig v- schil van 70.483. Van Ged. Staten aanschrijving ontvangen, waa: werd medegedeeld, dat het nadelig saldo dit bedrijf ad 69.600 in de begro- dient te worden opgenomen. B. en W. wijzen er evenwel op, dat dit nadelig saldo aanzienlijk zal kunnen worden verminderd, als de tariefsverhoging der verpleegkosten haar beslag zal hebben gekregen. Openbaar slachthuis: voordelig verschil iet 1948: 30.696. Oorzaak: de tariefs verhoging. Niettemin een nadelig saldo 10.798 tegen 40.336 in 1948) door min der slachtingen en hogere invoer van geslacht vee. Grondbedrijf: nadelig verschil ƒ50.722: het reservefonds is thans dermate ge slonken, dat het tekort voor rekening van de gewone dienst der begroting moet worden genomen. Reinigings- en ontsmettingsdienst: voor delig verschil van 14.215, door reeds in gevoerde tariefsverhoging. V olkscrcdietbank: voordelig verschil van 1597 (hogere ontvangsten). Gem. werkplaats: nadelig verschil ƒ2500 wegens hogere uitgaven. Gevonden voorwerpen Over November Bankbiljet, portemonnaie, portefeuille, sleutel, ceintuur, breiwerk, vulpen, vul potlood, want, rozenkrans, parapluie, handschoen, kano, armbandhorloge, han gertje, broche, nummerplaat, alpinomuts, pakje sigaretten, stoel, vacantiebon, he renhorloge, damesvest, hamer, rijwielza del, kindermuts. muntbiljet, boeken, paar sokken, taalboekje, tabakszak, wieldop van auto, bril. damesring, hoofddoek, shawl, zakmes, tas met inhoud, armband, handtas, distributiebescheiden, actetas, stalen meetlint, kinderschoentje, lan taarn, duimstok, zeiljas, padvindersriem, mat (loper), paar gymschoenen, regen jas, baret, roeiboot, hondenriem, beurs, windjack, doos met inhoud. Terug te be komen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie te Leiden, Zonneveldstraat 10, op Woensdag en Za terdagmiddag van 2 tot 4 uur. Noordwijkerhout Rijkspostspaarbank Op de Rijkspostspaarbank werd in «No vember ingelegd f 4476,42 en terugbe taald f 9016.84. Tweede kunstavond De tweede van de reeks kunstavoi*. den, die de Oranjevereniging organiseert, vindt plaats op Vrijdag 10 December a. Dan treedt op de bekende voordrachts kunstenares Julia de Gruyter met Vlaan*- Nederlandse voordrachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2