SINT NICOLA AS bij Galeislaaf NIEUWE LEEDSCHE COURANT Clossianen huldigen hun jubilarissen Eerste jubileumavond van PC. en L Op waarlijk grootste en prettige wijze heeft het personeel van de firma Clos en Leembruggen Zaterdagavond in de Stads gehoorzaal enige jubilarissen gehuldigd. Na de directieleden met hun dames en het hele personeel welkom te hebben gehe ten, zette de voorzitter van het jubileum fonds. de heer Hartevelt, uiteen hoe deze avond was ontstaan. Het was tot nu toe altijd de gewoonte geweest, wanneer een der leden van het personeel jubileerde, dat hij of zij op het kantoor werd geroe pen en daar door de directie werd gehul digd. De gedachte, dat het voor de jubi laris (esse) zelf en pok voor het personeel veel prettiger zou zijn om het heuglijk feit tussen de collega's te vieren, was oorzaak van de oprichting van het jubi leumfonds P.C. en L. En dit was nu de eerste jubileum-feestavond. Een woord van dank aan de heer H. M. Pont, de va der van de besturen van alle fabrieksver- enigingen, voor de grote hulp bij het or ganiseren van deze avond. Spr sprak hierna tot de jubilarissen en stelde hun ijver en trouw tot voorbeeld. Allereerst de heer A. Donkers, chef de bureau, die 40 jaar lang zijn beste krach ten aan de zaak gaf. De tweede was de heer C. van Leeuwen, die eenzelfde aan tal dienstjaren achter de rug had en als chef van het magazijn en de expeditie reeds menig baaltje wol had verzonden. 25 Jaar lang had de heer A. van Rossen in de ververij dienst gedaan en mej. J. Delmeer wist zich dit aantal jaren in de opmakerij verdienstelijk te maken. Na mens het gehele personeel werden deze „getrouwen" prachtige geschenken aan geboden. Uit volle borst werd hierna het jubileumlied gezongen. De heer Donkers sprak uit naam van alle jubilarissen een woord van dank voor de goede wensen en de schitterende cadeaux. Het volgende programmapunt was de Dr J. A. Bruyn hoogleraar in Leiden Voor de leerstoel v in de geest Thans is bij K.B. ming afgekomei tor de wijsbegeerte ran Hegel de officiële benoe- dr J. A. Bruyn tot bijzonder hoogleraar in de leerstoel de wijsbegeerte in de geest van Hegel aan de R. U. van Leiden, welke leer stoel uitgaat van de Bolland-Stichting. Dj Bruyn is sinds 1926 rector van het Vossius-gymnasium te Amsterdam. Hij werd in 1887 te Amsterdam geboren, stu deerde aan de Gemeente-Universtiteit al daar en promoveerde in 1923 op het proefschrift „Over Hegel's phaenomeno- logie" Van zijn hand zijn verscheidene, geschriften over Hegel verschenen. Dr Bruyn zal op 10 December zijn inaugurale rede houden in het grootauditorium aan het Rapenburg. Na afloop een receptie in het academiegebouw. FILMAVOND U.V.S. Woensdagavond a.s. organiseert U.V.! een filmavond voor haar leden in „Den Burcht." O.m. zal de bekende film de Football Association worden toond. Portefeuille gerold In de gele tram LeidenWassenaar Den Haag kwam de heer S. wilde betalen, tot de minder prettige ontdekking, dat zijn portefeuille was ge rold. De inhoud bestond o.m. uit f 125. extielpunten en een paspoort. Leidsc Caramel fabriek Backer en Co breidt uit Naar wij vernemen is de firma Backer i Co eigenaresse geworden van het fa- riekscomnLx aan het Utrechtse Jaag- id-Hoge Rijndijk, waarin thans nog ge- estigd is d" meelfabriek N V Wed. T. J. 'ots. Als bijzonderheid moge worden ver- neld, dat juist 30 jaar geleden de oude '.aak der firma Backer in handen kwam van de tegenwoordige eigenaar, de heer Ipaargaren. Toen begonnen met twee man oersoneel, werkt het bedrijf nu met ruim 10 tnan. Er zal een belangrijke verbouwing moeten plaats vinden, waarna de ruimten meer dan voldoende gelegenheid zullen bieden om de volle aandacht te geven ïan export. Van uit Engeland blijkt veel vraag naar Backer's fabrikaten te zijn. Het ligt ook in de bedoeling, om het we gens plaatsgebrek in 1946 te Rotterdam gevestigde nevenbedrijf over te brengen naar het nieuwe gebouw hier ter stede. De N V. Meelfabriek „De Rijn" (v.h. fa. wed. T Bots) is in een combinatie opgenomen De N V. blijft in naam door bestaan. maar de meelfabriek als zodanig heeft opgehouden te bestaan. HAAGSE POLITIERECHTER. Van diefstal en heling. De smelter H. S. uit Voorhout nam zo nu en dan uit de fabriek, waarin hij werkte wat koper mee, volgens verdach te was het afval koper. Dat verkocht hij en de smelter H. B. en opkoper J. V., bei den uit Leiden, behoorden tot zijn af nemers, zodat zij wegens heling terecht stonden. Voor S. luidde de eis 6 mnd. ge vangenisstraf m.a.; het vonnis 4 mnd. waarvan 1 voorwaardelijk, m.a.; voor B waren eis en vonnis gelijk, terwijl het ten laste gelegde voor V. niet bewezen werd geacht en vrijspraak werd verleend. Ras-oplichter. De steward J. V. werd als een ras-op lichter gesignaleerd, hetgeen door zijn zes vonnissen werd gedemonstreerd. Hij stond nu terecht, omdat hij een meisje te Leiden door trouwbeloften f 600 en eer horloge afhandig had gemaakt. De jon geman beweerde in de familie eer Zweed t« zijn, die alleen maar Engels De Officier verwonderde zich goedgelovigheid van de mensen, en eiste zes maanden gevangenisstraf, dat ook het De kleine misdaad. Drie maanden gevangenisstraf kreeg de koopman F. D. M., die een woning aan de Rijnsburgerweg te Oegstgecst was binnengeslopen en daar een doosje met sieraden had gestolen. De loopjongen D. H. uit Leiden, die zijn patroon voor f 50 bestal, kreeg met 1 mnd. voorwaardelijk de kans zijn leven te beteren. Vanwege diefstal van een schuit te Moordwijkerhout gepleegd, werd de tuin der A. den D. uit Den Haag 4 mnd. ge vangenisstraf opgelegd. De vrouw in het spel. Het zou volgens de loswerkman H. F W. uit Alphen a. d. Rijn de schuld van «ijn vrouw zijn. dat hij op de fabriek, waar hij werkte tegels had weggenomen, doch omgekeerd gaf de vrouw de schuld •an de man. In elk geval bleef de «T verantwaardelijk voor en moest hij terecht «taan Maar rekening houdend ■et de goede inlichtingen over verdach te. eiste de Officier f 15 boete of 5 dagen hechtenis en de rechter deed er nog wat af door f 5 boete op te leggen. vertoning van de film. die tijdens de twee daagse reis naar België in September was opgenomen. Na enige indrukken uit het fabricageproces van wol kwamen de her- nneringen aan deze prettige tocht. Er klonken telkens lachsalvo's, wanneer de feestvierders zichzelf of bekenden op het witte doek wat vacantie-achtig zagen De kern-voorzitter, de heer A. van Ros in. maakte van de gelegenheid gebruik n bij deze herinnering aan de twee on vergetelijke dagen aan de directie en de medewerkers van deze tocht een herinne ring te geven. Wat de heer mr Leembrug gen de opmerking ontlokte, dat het reisje blijk van waardering voor het werk het personeel was geweest, maar dat het hem nog steeds vreugde gaf te mer ken dat dit alles heeft bijgedragen tot versterking van de band directie-perso- Het verdere gedeelte van de feestavond erd gevuld door Jan Brouwer, die met zijn gezelschap de revue „Hollands Gl'» opvoerde. Dit gezelschap wist door zijn leuk en toch beschaafd optreden de stemming in de zaal tot het toppunt op oeren. Wat werd er meegezongen, toen „Les deux Cheries", twee meisjes met accordeons, van die echt vaderlandse liedjes ten gehore brachten! Het jubi leumfonds P.C. en L. kan op een ge slaagde avond terugzien. Hiilegomse vrachtwagen verloor een wiel y En ramde voorgevel van huis. Zaterdagmiddag reed een zware vracht wagen van de expediteur van Trigt naar het einde van de Haven te Hillegom om daar te keren. Plotseling brak een kogel- gewricht van de vooras, tengevolge waarvan het linkervoorwiel van de wagen afliep. De auto zwenkte naar rechts en ramde de voorgevel van het huis van de heer Kozijn. Grote brokken steen rolden de voorkamer binnen. Hier bevond zich een ledikant, waarin de vrouw des huizes, die juist enige dagen geleden uit het ziekenhuis was thuisge komen, lag te rusten. De zijkant van het ledikant werd geheel versplinterd. De patiënte kreeg hierbij geen letsel. Veertigjarig jubileum Morgen 'Dinsdag) hoopt de heer J. v. d. Veer, Pieter de la Courtstraat 27. te herdenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de boek- en lichtdrukkerij E. J. J. v. d. Linden. Vliet 4A. GUNNING VAN DUBBEL BOVENHUIS. De architect A. C. Cathier heeft het bouwen van een dubbel woonhuis te Oegstgeest opgedragen aan de aannemer K. Burgy alhier voor f34.220. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Leiden zal Woensdag 8 December spreekuur houden 2 tot 3 uur. Tandarts Lourens Bosch had vele bezoekers... Maar ze toonden nü lachende gezichten (de helden) die zijn bezoek aan de tandarts zo lang als hij kon uitstelde, maar het niet lan ger uithield. Onder hen, die de jubilaris kwamen gelukwensen, bevond zich een groot aantaj collega's uit de Sleutelstad en voorts o.a. ds M. J. Punselie. ds D. J Vossers en de heer P. J. Mulder Sr. Groot was Zaterdag het bezoek bij tandarts Lourens Bosch aan de Rijnsbur gerweg. Niet dat zovelen op deze regen achtige namiddag wellicht vanwege het •eeds te veel genuttigde suikergoed last /an hun tanden of kiezen hadden ge kregen. Neen, want talrijke patiënten en oud-patiënten, die gewoonlijk nu niet bepaald met lachende gezichten bij de vitale tandarts binnentreden, waren wel gemoed aanwezig en drukten hun dok- •r hartelijk te hand. Temidden van zijn echtgenote en kin deren hield de heer Bosch receptie ter gelegenheid van zijn 40-jarig tandarts jubileum. d wz dat hij veertig jaar ge leden te Utrecht het examen aflegde. Hoeveel geopende monden, waarvan de eigenaars een nauwelijks onderdrukt ah" uitstieten, zou dokter Lourens Bosch in deze 40 jaren niet gezien heb ben? Kwam eenmaal niet Z.È. mr E. N. Kleffens. maar nog als student, met De heer P. Herfkcns «wenst de jubi lerende tandarts geluk.. In het mid den: mevrouw Bosch. Foto N. van der Horst een benauwd gezicht de stoeptreden op? Het is dan ook zeer wel mogelijk, dat enige tienduizenden tanden en kiezen tussen de tang werden genomen, tot grote opluchting van de kiespijnlijder, Grofsmederij verhoogt statutair kapitaal De Kon Ned. Grofsmederij te Leiden gaat het statutair kapitaal verhogen van f 2.5 millioen tot f 4 millioen. doch het ligt niet in de bedoeling om spoedig met een emissie aan de markt te komen. De goedkeuring tot kapitaalsverhoging wordt gevraagd in een op 16 dezer te houden vergadering van aandeelhouders. Het ge plaatste aandelenkapitaal bedraagt thans f 2 millioen. Voorgesteld wordt verder om de winstverdeling zodanig te herzien, dat 20 pek van de overwinst ten goede komt aan ae directie. Tot dusver stond ix de statuten vermeld, dat dit percentagi ten goede kwam aan de directeur GESLAAGD. De heer L. Segaar is geslaagd voqr het koopvaardij 2e klasse. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Maria S„ d van K L van Duuren en P S van Loef; Gradus, z van G Nas en J C Slegtenhorst; Rudi, z van G Blok en J M van Abswoude; Gerdina A, d van W A J Fontein en J G C v d Helm. OVERLEDEN: P Tuinhof de Moed. wednr, 90 j; F Prikkel, huisvr. van L van Braam, 43 j. Op 1 Februari 1909 vestigde de heer Bosch zich aan het Rapenburg. Later oefende hij zijn practijk uit op het Pie terskerkhof en sinds 1925 aan de Rijns burgerweg. Warm voorstander van hel Chr. onderwijs, vervulde hij en vervult hij nog verschillende functies op dit ter- "Voor dwijker hout Bezoek Sinterklaas Vrijdag bracht Sinterklaas een bezoek aan de Ned Herv. school. Tal van kin deren werden bij Sint geroepen om een beloning in ontvangst te nemen. Tot slot werden er enkele filmpjes gedraaid! Het Leger des Heils Het Leger des Heils (stichter William Booth) hoopt morgen (Dinsdag) te Oegst geest te collecteren voor het Kerstfeest der Armen. Men taste diep in zijn beurs! GEMEENTE LEIDEN Begroting 1949 is uit! Burgemeester en Wethouder v. Leiden brengen, zulks ter voldoening aan het bepaalde in de artikelen 238 en 253 der Gemeentewet, ter openbare kennis, dat de begroting der plaatselijke inkomsten uiitgaven voor het dienstjaar 1949, als mede de begrotingen voor dat jaar van de takken van dienst, aangewezen krach tens artikel 252 der Gemeentewet, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn neder gelegd en tegen be taling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, 6 Dec. 1948. Burgemeester en Wet houders voornoemd, De burgemeester, F. H. v. KINSCHOT. De secretaris, J. BOOL. ONTTREKKEN AAN HET OPENBAAR VERKEER Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter kennis van belangheb benden. dat met ingang van 6 December a.s„ gedurende veertien dagen, ter ge meentesecretarie, afdeling openbare wer ken, ter inzage zal liggen een besluit gedeputeerde staten dezer provin cie dd. 23 November 1948, nr 79, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit 18 October 1948. tot het onttrekken een gedeelte van de Zuidsingel, grenzende aan het terrein van de N V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij, aan het openbaar verkeer. Eventueel beroep tegen deze beslis sing moet worden gericht aan H.M. de Koningin en worden ingediend bij de Commissaris der Koningin in deze pro vincie, uiterlijk tot op de dertigste dag na deze aankondiging. Leiden. 3 December 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De burgemeester. F. H. VAN KINSCHOT. De secretaris. J. BOOL. Katwijk aan Zee Derde stuurman Te Den Haag is geslaagd voor het di ploma 3e stuurman grote handelsvaart onze plaatsgenoot de heer A. de Haas Dzn Katwijk-Contact-Militairen De op 28 November gehouden extra- collecte in de Ned. Herv. Gemeente voor K.Q.M. bracht f 890.75 op. Leimuiden Ds C. Moens gaat heen Naar wij vernemen, heeft ds C. Moens, Geref. predikant alhier, het beroep van de Geref. Kerk van Heerlen (Limburg) aangenomen. Ds Moens werd op 25 Oc tober 1910 geboren en was eerst predi kant te Beverwijk. Op 13 October 1946 deed hij zijn intrede te Leimuiden. .de kinderen van militaire oorlogsslachtoffers „Waar Sint Nicolaas komt. is er vreug- voor de kinderen". Met deze woorden opende de voorzitter, de heer H. de Ja ger, in een geestige toespraak de Sint- Nicolaasmiddag. welke Zaterdag werd gehouden in „Het Raedthuys" voor de kinderen van de leden van de Bond van Ned. militaire oorlogsslachtoffers, afd Zuid-Holland-Noord. De versierde zaal. waarin een 200 kinderen aanwezig wa ren, gaf een feestelijke indruk en iri af wachting van de komst van de goede Sint vormden de poppenkast van de heer J Vijlbrief, de muzikale medewerking van de „Anja's" en het ronddelen van consumpties een welkome afwisseling. De intussen gearriveerde Sint kon aan ieder kind. dank zij de medewerking van ver schillende Leidse firma's en tal van particulieren, een mooi geschenk uitrei ken. Aan het slot van de middag dankte de voorzitter nog in het bijzonder de heer L. A. Bremer, die hem in de voor bereiding er van tot een geweldige steun is geweest. Het was een genoeglijke mid dag. waaraan de kinderen nog lang met plezier Zullen terugdenken .het Haagivegkwartier Zaterdagmiddag heeft Sint Nicolaas, vergezeld van zijn trouwe knecht, geze ten in een open laudauer. zijn triomfale intrede in het „Haagwegkwartier" ge daan. Al zijn drukke werkzaamheden ten spijt, reed hij door de hele wijk en bracht een bezoek bij verscheidene -buurtbewo ners. teneinde cadeautjes aan kinderen uit te reiken. Helaas nam het donkere avonduur veel pret weg. Eensgezindheid1" De buurtvereniging „Eensgezindheid" vierde- Zaterdagmiddag haar Sint Nico- laasfeest in het gymnastieklokaal van de school aan de Munnikenstraet. De voor zitter, de heer C. de Koning, sprak kinde ren en ouders hartelijk toe. Hy memo reerde, dat de grote kinderen .verschenen zomer een prettige uitgaangsdag hadden gekregen; daarom kregen de kleintjes nu een extraatje. De Sint richtte enige woor den tot de kleuters, waarna er velen naar hem toe kwamen om een handje te geven. een praatje te maken en een liedje te gen. Tot slot ontvingen ze allen een met een mooie jubileumbeker en lekker nijen. Van half 5 tot half 7 bracht de goede Sint een bezoek aan de kinderen van tot 13 jaar. Weer heette de voorzitter kin- deren en Sint welkom. Na het zingen var een Sint Nicolaasversje nam het hoofd van de Oosterstraatschool. de heer M. I. de Jonge, even het woord. Spr wees er op. dat enkele jongens een „hm, hm" lie ten horen, toen de voorzitter vertelde, dat Sint ook voor hen uit Spanje was c gekomen, maar dat zij het aan de goede bui van Zwarte Piet hadden te danken, dat deze hen niet op een broek-presentje had getracteerd, op welke opmerking gejoel losbrak. Dit liet Pieterbaas zich niet welgevallen en deelde hier en daar rake klappen uit. De heer De Jonge verder, dat „Eensgezindheid" weer prachtige middag voor de kinderen had bereid. Het programma werd voortgezet met het zingen van enkele cowboy-songs door Frans Bey. Wim Taffijn en Gé Slin gerland De heer K. Hüner gaf een paar goocheltrucs weg. Nog ter gelegenheid van het onlangs gevierde jubileum der vereniging draaide de heer N. var Horst alhier enkele aardige filmpjes. De kinderen kregen verder een zak mei taai-taai en suikergoed. Er werd flink' ge zongen. „Eensgezidheid" heeft weer eer geslaagde dag aan haar bestaan toege voegd. Ars et Labor In het wijkgebouw „Irene" aan de Driftstraat is Zaterdagavond een geslaagd St. Nicolaasfeest gehouden door de man dolinevereniging „Ars et Labor" van wijk 8 der Ned. Herv. Gemeente. De opening werd verzorgd door de heer J. de Coster, die allen opwekte uit volle borst de oude bisschop toe te Zingen. Deze opwekking was eigenlijk overbodig, want de stem ming zat er voor de aanvang al prima Vriendelijk knikkend hoofde Sint de hem toegezongen liedjes aan. Hij hield een korte toespraak, waarin hij meedeelde, dat Piet voor alle leden van de vereniging iets bij zich had. Vlot werden de cadeaux uitgedeeld. Bij elk geschenk was rijmpje gevoegd, dat moest worden gere citeerd. Enkele niet-braven moesten liedje zingen. Punt vijf was pauze. Op het Als Sint Nicolaas rUdt, kan een attente fotograaf vreemde dingen op de stra ten zien. Op de Hogewoerd werd bovenstaand paard van vloeipapier aange troffen. De geschenken ziet men niet, maar se ware haalde inmiddels een rokertje en Piet een zakdoek vo den) neus. er toch wel. De Sint zijn zwarte (verkon- Foto N. van der Horst Ir O. J. Cleveringa meent: Kunstmest is oorzaak van de huidige cultuurplagen De Hollandse erwten zijn steeds be roemd geweest om hun kwaliteit, nu worden vrijwel alle centra geteisterd door de beruchte voetziekffe; onze sui kerbieten lopen in gehalte terug; met kunst- en vliegwerk en door het kweken van steeds weer nieuwe rassen wordt de aardappelcultuur in stand gehouden; bij het vee is een grotere vatbaarheid voor mond- en klauwzeer te constateren Wat is hierhier de reden? Ruim drie uur rijkelijk lang voor een lezing, maar geen sterveling, die zich ook maar een moment heeft verveeld sprak rijkstuinbouwconsulent ir O. J. Cleve ringa dezer dagen over deze problemen. En zijn slotconclusie was: kunstmest is de wortel van dit kwaad Wetenschap pelijk is dit ook weer niet aan te 'onen. maar aan de hand van veel sprekende voorbeelden is het in feite wel bewezen Toen kunstmest haar entree maakte, waren de eerste "successen werkelijk ver bazingwekkend. Dat was ook eigenlijk logisch. Door een eeuwenlange organi- sohe bemesting was een tekort aan enkele voedingsstoffen ontstaan, o.a. aan fosforzuur en kalk. De kunstmest vulde dit hiaat aan en de oogsten gineen met sprongen omhoog. De gehele land en tuinbouw juichte! Dat was nos eens gemakkelijk en goedkoop. De steen der wijzen was gevonden. Maarde achter grond vgn deze successen het rijke bacterie-leven in de grond werd over het hoofd gezien. Men bleef zich blind staren op de ogenblikkelijke successen. Het kunstmestgebruik steeg tot onge kende hoogten en toen het organisch leven in de bodem opgesoupeerd was, be gon de misère. De stuwkracht va: groei vindt haar oorsprong bij organisch leven in de bodem, bij schimmelsoorten bacteriën. De ontwikkeling hiervan geheel afhankelijk van hetgeen als plantenresten, organische mest, groenbe- mesting en compost in de bodem wordt gebracht. De wetenschap is van het nut vai bacteriën en schimmels voor 100 pet. overtuigd. Men weet, dat die er voor 60 pet. voor zorgen, dat het vastgelegde fosforzuur mobiel wordt, dat die de onbruikbare materialen in de bodem effectief maken, niet zelden een bepaalde prikkel op de groei uitoefenen en de bo demstructuur verbeteren. Men weet het. er wordt verzuimd te wijzen op het feit, dat alle culturen tenslotte ten gronde moeten gaan, wanneer de „levende brug" in de grond niet wordt opgebouwd De heer Cleveringa is geen tegenstan- ?r van het kunstmestgebruik. Integen deel. Maar éérst een volledige organische bemesting en dèn de kunstmest or eventuele tekorten aan te vullen. van voorbeelden uit de praktijk werden voor het voetlicht gehaald. Ook groenbemesting kwam ter sprake. Dat deze bemesting alleen niet voldoende daarvoor liggen in de Wieringermeer de programma stond brutaal vermeld: koffie met melk. Gelukkig was er nog-meer. Gebakjes en versnaperingen verhoogden de gezelligheid. Jammer genoeg moest Sint na de pauze vertrekken. Maar een goede stemming liet hii achter en dat was was 't voornaamste Een paar schetsjes werden door leden opgevoerd. Er tussen door deed men nog wat spelletjes, die me nig zweetdruppeltje kostten. Bij de spraakwaterval vloeiden de woorden over de lippen der deelnemers. Al met al een „heerlijk avondje" „Zuiderkwartier" Zaterdagmiddag heeft „Zuiderkwar tier" met 300 kihderen het St Nicolaas feest gevierd in de foyer van de Stads gehoorzaal Na een kort openingswoord door de voorzitter, de heer M. I. Smit, brachten de „Kruitnoten", onder leiding van Bram Kruit, met vrolijke liedjes er de stemming in. Vervolgens werd door het gezelschap „De Devilee's" een keurig programma van poppenkast en goochelen uitgevoerd, waarbij de jeugd zich koste lijk vermaakte Tussen de bedrijven door werden de kinderen op de bekende wijze onthaald, totdat om half vijf het hoogte punt van het feest kwam en St Nicolaas onder bazunigeschal zijn intrede deed. Na een welkomstwoord door de voor zitter sprak de Sint de kinderen toe en liet hy verscheidene kleuters bij zich komen. Tot besluit dankte de goede Sint het bestuur voor de ontvangst en sprak zijn waardering uit over het vele en mooie werk, dat het voor de kinderen doet. Ieder kind kreeg nog een verras sing, waarna allen tevreden huiswaarts keerden. Instrumentenfabriek Smit Bij de Instrumentenfabriek Smit is Sint Nicolaas Zaterdagmiddag ook op bezoek geweest, voor de kinderen het pjersoneel tussen 4 en 12 jaar. Al vóór de komst van de Sint werd er druk door de kinderen gedongen. Toen de goede man binnen was, moest hij eerst even rusten van zyn vermoeiende Ook Zwarte Piet was zichtbaar moeid. zeker van het zware boek, de zak en de roe, die hij bij zich had. Na de rusttijd moesten de kinderen allen bij hem komen. Elk kind kreeg een pakje, dat Zwarte Piet zonder deviezen had meegenomen uit Spanje. Tot slot werden er nog enige leuke films vertoond. j Engel* Joseph Stephens Er is maar één middel om in Rome invloed te hebben. En dat is: geld. Nero wil zijn prijs hebben en je moet zien uit te vinden, hoe hoog die is. Ner gens ter wereld kan men eerder een fout maken dan op de Paiadijnse heuvel.Wacht hier nu af, ik ben spoedig terug. Io bleef achter, geslingerd tussen hoop en vrees. Als Acté Nero, die zelfs plan nen had. om haar tot zijn vrouw te ver heffen, in een goed humeur trof, was haar zaak zo goed als gewonnen. Maar als Acté er niet in slaagde een audiëntie voor haar te verkrijgen wie kon dan nog helpen? Nog tobbend over haar kansen, hoorde Io Acté binnen komen en met blijde stem Io! Kom! Nero wil je terstond ont vangen! Met bonzend, maar opgelucht hart volgde Io Acté naar des keizers parti culiere kabinet. Daar zat hij in de ivoren zietel van Augustus achter een met docu menten bedekte tafel. Met zijn jongens achtig, sproetig gelaat keek de 18-jarige keizer op en begroette de binnentredende et een opgewekt: Ave Io! Zo ben je dus bij ons terug gekeerd! Zijn kalme stem en welverzorgde uit spraak troffen haar, Hij stond op. streek zijn hand door het rossige haar. kuste Io hoffelijk beide wangen en voeg- r met een glimlach aan toe: Ik meen, dat di*t een van de privi leges van de Caesar ls. vatte moed en liet terstond volgen, wat haar ziel en zinnen bezet had: Caesar heeft gehoord Van het von nis, waarbij Prins Cat ar Virginius aan de Publieke Dienst werd overgeleverd? Nero fronste zijtn wenkbrauwen en zei: Natuurlijk. Virginius was toentertijd een prettige jongeman. Ik hield van hem Hij is mijn man. Was. bedoel je. Nee, i Ben Je dan niet gescheiden van Neen. Wat? Houd Je nog van hem? Ja. Hij was niet schuldig aan het misdrijf, dat men hem toeschreef De keizer floot zacht voor zidh heen. glimlachte tegen Acté en hernam: Als ik mij goed herinner, heeft Vir ginius zich afgegeven met de Christenen Dat was heel dwaas van hem, want zij zijn vijanden van het keizerrijk en een slecht volk. Dat is niet geheel Juist, zei Io snel Toen Virginius Corinthe aandeed op zijn thuisreis van Athene, kwam hy bij een Jood. Paulus geheten, die hem nodigde sen maaltijd bij een van zijn vrien den Als twee geleerden elkander ont moeten, volgen uiteraard disputen en de wijn ontbrak niet. Toen Virginius mid den in zijn geliefd onderwerp, de wijs begeerte zat. kwam een koerier van Clau dius met beveL zich naar Rome te be geven. En in onze huwelijksnacht, toen hij opgelicht werd en beschuldigd van Junia Secunda verleid te hebben, diende de keizerin een aanklacht tegen hem in, dat hij broederschap met de Christenen had gesloten. Je hebt hem niet behandeld, alsof je hem onschuldig achtte, Io, toen je hem de tempel van Vesta afranselde. Ik hoorde van een der omstanders, dat je hem gebeukt hebt als een stokvis. Een golf van schaamte verdonkerde Io's gelaat. Dat was de slechtste daad die ik ooit in m'n leven gedaan heb, Sire. Vir ginius heeft toen maar een klein deel geleden van wat i k sindsdien geleden heb. Ik heb daarna elke slag honderd maal gevoeld. Hjj waa de beledigde en onschuldig! Ik zal nooit dit kwaad kun- goedmaken. Leeft hij nog? In welke afdeling de Publieke Dienst is hij? De manne-afdebng. Hij is naar Ostia gebracht. De galei, waarop hij geplaatst is vergaan in een storm en Virginius een van de weinige overlevenden Op 't ogenblik is hij op het eiland Ionos Io hield haar adem in. Stel eens da; Nero zijn verhoor zou voortzetten en dan emen, dat zij aan boord van Cono's galei was geweest? Dit had zij niet voor- Maar de keizer antwoordde ndet. Hi; streek over zy.n kim, en keek met zicht baar welgevallen naar Io, die elegant gekleed im zeegroene zijde indruk op hem maakte, hoewel de gracie, waarme zich bewoog, volstrekt niet bestudeerd Nero voelde zich niet erg öp gemak, want hij was nog onzeker in zijn ve rol van arbiter. Welk 'n verschil, overwoog hij, deze '.wee vrouwen; Acté en Io. Maar hoe verschillend ook, het waren vrouwen. Io in heel haar op treden de vrouw die haar wereld kent. Acté de kinderlijk blije met haar sierselen en avondjaponnen. Io de Maar onzacht werd hij uit zijn peinzingen gerukt door Acté, die met bijna driftige stem riep: Io, waoht in spanning. Nero! (Wordt vervolgd). MAANDAG 6 DECEMBER 1948 Radiobestel Onze Roomse medeburgers bezitten in hun „Centrum voor Staatkundige Vor ming" een instelling, waarvan zij veel nut en voordeel hebben. Het is een stu diecentrum. dat organisatorisch be- weliswaar losstaat van de KVP, met de KVP stellig vele geestelijke banden heeft. Reeds verscheidene malen heeft het Centrum, op grond van stu diën vai) daartoe in het leven geroepen tissies, rapporten kunnen publiceren actuele, in de regel politieke on derwerpen. En het is juist met die rap porten, dat de Roomse medeburger^ vooral binnen de KVP, hun winst kunnen doen. Zo zijn thans reeds verschenen een rap. port over het Indonesische vraagstuk (met name de Nederlands-Indonesische Unie), een proeve van èen wetsontwerp op de bedrijfsschappen en de sociaal» economische raad en een voorstel betref fende kinderbijslag voor zelfstandigen. 't Vorige week uitgekomen rapport van het Centrum heeft betrekking op het ra» diovraagsuk, dat. naar veler oordeel nog steeds niet bevredigend is afgedaan. Hadden we voor de oorlog, groot be zien, vier omroeporganisaties, overeen komstig de vier grote, verschillende geestesrichtingen binnen ons volk, na de bevrijding hebben sommigen getracht, de tijdens de oorlog ontstane situatie gebruik te maken door een eenheidsom roep te proclameren. Hiertegenover heb ben met vele anderen ook wij ge pleit voor rechtsherstel, ook op het ge bied van de radio. Langzamerhand hebben toenhet wa» niet anders te verwachten de omroep organisaties weer aan betekenis gewon nen. Daarvoor liepen zij immers te pa rallel met de verschillende geestelijke geaardheid binnen ons volk. Werd in de herfst van 1946 op radiogebied een voor lopig compromis bereikt, in Januari 1947 kregen de omroepverenigingen nog wat meer armslag, hetgeen onder meer hier in tot uiting kwam, dat de vreemde schei ding tussen Jiet voorbereiden en het uit- werd opgehe- Madrid weet geen raad met onze brieven Talrijk zijn de brieven van Nederlandse btUt/en, De epistels der kinderen worde nu doorgezonden aan de Ned. legatie t Madrid, in de hoop, dat het adres i diplomatieke kringen wel bekend is. bewijzen voor het grijpen. Met groenbe mesting alleen kan men de bodem geen euw leven inblazen. Weilanden, die uitsluitend „gekunst- mest" worden, vliegen achteruit. Door nissen van bepaalde voedingsstoffen ontwikkelen zich geen voldoende hormo- Het vee krijgt niet meer de vitami- I, die het nodig heeft en daardoor ont staan melkgebreken. Bovendien is geble ken, dat het vee op dergelijke weiden een grotere vatbaarheid vertoont voor mond- klauwzeer. Aan het slot van zijn lezing kwamen diverse toehoorders 'van hun eigen erva ringen op dit gebied vertellen. En die stemden overeen met hetgeen deze rijks- tuinbouwconsluent had beweerd. Wan- theórie en praktijk het eens zijn, wel. dan is de keuze niet moeilijk: terug organische bemesting. ST. NICOLAASFEEST A.V. HOLLAND. De A.V. „Holland" vierde na een suc cesrijk seizoen in „Den Burcht" een op gewekt St. Nicolaasfeest. De Anja's n aanwezig met hun accordeons, er een zeer goed opgevoerd toneel stukje, enz. De hoge Bisschop met zijn knechten waren graag geziene gasten. Te A'dam zijn 3 spoorwegdieven, die beschikten over sleutels van goede renwagons, gearresteerd. Textiel wa3 vnl. hun doeL Het kabinet-Beel heeft daarop een be leid gevoerd, dat men wellicht het beste kan omschrijven als „een streven naar een nationale omroep op publiekrechte lijke grondslag met erkenning van de der levensrichtingen". Maar afdoende regeling bleef achterwege. De ontwikkeling werd overgelaten aan de natuurlijke gang van zaken, en zo behoefde het al niet meer te verwonde ren, dat de eerste troonrede van het ka- binet-Drees, hoelang zij ook mocht zijn, over het radiovraagstuk in alle talen zweeg. Nu komt dan het Centrum met het re sultaat van zijn studie en de conclusie luid: Autonome omroepverenigingen, die niet gedwongen, maar vrijwillig samen werken in een federatie. Het lijkt ons, hoezeer zij nog uitwerking behoeft, een gelukkige gedachte. De erkenning van de autonomie der eigen organisaties sluit geheel aan bij wat in Nederland op heel het geestelijk terrein is gegroeid. We heb ben al meer de vraag gesteld: Waar om gedwongen samenwerking op radioge bied, terwijl men ditzelfde en terecht - niet eist voor de pers, voor het on derwijs, voor het maatschappelijk leven? Waarom pleit men dan niet voor „een nationale krant", „een nationale school"? Wellicht doet men het niet, omdat men toch geen kans heeft, dit lijken. Maar dan moet men voor c dio ook geen onjuiste en onbillijke stellen. Autonome omroepverenigingen wenst het R.K. Centrurp, die vrijwillig federatief samenwerken.' Nogmaals, er zijn geen formele banden tussen dit Cen- de KVP, maar de situatie is toch dien aard, dat naar men mag het Centrum een opvatting heeft verdedigd, die in R.K. kring thans de gangbare is. Gaat onze lezer in deze redenering nog een stap verder, dan ziet hy hier tevens, in welke richting de op lossing van het radiovraagstuk is ie ver wachten. Het Centrum Komt in dit rapport nog met een bijzonder voorstel voor de dag, om namelijk de zendtijd te verdelen op de basis van deriodieke „radio-verkie zingen", waarbij dus de luisteraars zich ten gunste van een bepaalde omroep kun nen uitspreken. Dit is een gedachte, welke overweging verdient. Aan de verwezenlijking zijn stellig bezwaren verbonden. Op deze n nier geeft men immers een wellicht te ruime invloed aan de brede „midden moot", de mensen wier verlangens niet diep gaan, maar die aan sensatie en op smuk de voorkeur geven. Dit kan de edele strijd tussen de omroepverenigingen op ongunstige wijze beïnfluenceren. Maar anderzijds dit geven wij toe ver plicht verwezenlijking van dit voorstel de omroepverenigingen er toch steeds weer toe, het beste te geven, wat moge lijk is. Trouwens, vooral wanneer het Chris tenvolk zijn krachten, ook zijn geloofs krachten, had te meten in de strijd tegen andersdenkenden, liet het zich zien in ongedachte sterkte. Na anderhalf jaar: Katwijk aan den Rijn heeft weer een Hervormd predikant een vacature-tijd van anderhalf jaar heeft gistermiddag in een stampvolle Ned. Herv Kerk te Katwijk aan den Rijn Ds S. G. J. Goverts, gekomen van Oud-Vossemeer, zijn intrede gedaan. Hy werd 's morgens bevestigd door zijn zwa ger. ds F. J. v. d. Velden van Rotterdam- Feyenoord, die tot tekst had gekozen Lucas 22 27b. Ds Goverts verbond zich aan zijn euwe gemeente met het Woord te be dienen n.a.v. Mattheus 17 8: „En hun ogen opheffen de, zagen z> niemand dan Jezus alleen" Het is vandaag voor Katwijk des Heren een grote dag, om dat wij Adven" mogen vieren aldus ds Go verts. Dit is de ganse zijn hier De Gemeente ir het Oude Ver bond leefde in voortdurende verwachting van de komst Ds S. G. van de Messias. In zekere zin is de gem. Katwijk aan der Rijn 1\4 jaar lang adventsgemeente ge weest. Is het ook een tyd geweest, waar in gehunkerd werd om te horen var Christus? Of was er alleen maar eer hunkering naar een predikant? Bij de komst van de Messias is de Kerk geworden een wachtende gemeente. In wezen is de Kerk des Heren vacant. Zy is wachtende op de grote wederkomst. De gemeente moet in mij slechts zien GOVERTS consulent die haar moet voorberei den op de komst van de grote Herder en Bij de verheerlijking op de berg ge beurde een groot wonder. Jezus werd gezien, zoals Hij is. Er zijn vele mensen, die alleen maar de figuren Mozes cn Elia zien. Op de menselijke bedenkingen van Petrus geeft de Here geen ant woord. Gods stem klinkt: „Deze is Mijn geliefde Zoon, in Welke Ik Mijn welbe hagen heb". Na de grote vrees, die over de discipelen komt, raakt Jezus hen aan. En nu zien ze niemand dan Jezus alleen. Jezus, de Zaligmaker, in brengende in het Vaderhuis. Deze blijde boodschap is ook voor ons gesproken. Weest niet bevreesd. Jezus alleen. De dood is dan geen dood meer, maar een doorgang tot het leven. Op de vraag: „Hoe zal ik U ontvangen," besloot spr. met te antwoorden: „Vraagt naar de Heer en Zijne sterkte. Zoekt da gelijks Zijn aangezicht". Ds Goverts wendde zich hierna tot de bevestiger, de consulent, ds Burgy uit Rijnsburg, de verschillende kerkelijke colleges, de jeugdverenigingen en de Gemeente. Voorts werden toegesproken de collega's uit de ring, ds H. de Valk, Geref. predikant, terwijl ten slotte tot de vertegenwoordigers der burgerlijke ge» meente gesproken werd. Namens de col» lega's uit de ring Noordwijk verwelkom» de ds Krijkamp uit Sassenheim de nicu» we herder. Ds De Valk sprak namens de Geref. Kerk. Ds K. J. H. Burgy van Rijnsburg voerde ten slotte als consulent het woord en verzocht ds Goverts toe te zingen Gezang 941 (gewijzigd). Behal ve ringpredikanten waren ook aanwezig de burgemeester, de wethouders D. Kleen en D. C. van Leeuwen en de ge meentesecretaris. de heer D. C. O Boek hoven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2