Jlicutuc £riits ctfeGTourattl De Communisten leden in enorme nederlaag Berlij n een Zes doden bij rampzalige brand in Deventer (to.. r,iw s» Ook de verzoeningspoging van Cocliran werd mislukking Wist U m MAANDAG 6 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103- Tel. dir. en redactie 20408: Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7881 CLOSSIANEN VIERDEN FEEST DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantvasUcti Is ohebleoen myn bert in tegtjenspoef Want 90 procent der kiezers ging in het Westen ter stembus BU de verkiezingen in de Westelijke sectoren van Berlijn, heeft ongeveer 90 procent der stemgerechtigde kiezers zjjn stem uitgebracht en behoudens enige uitzonderin gen hebben zich weinig ongeregeldheden voorgedaan, maar Oost-Berlyn vierde „Wederopbouw-Zondag" met het doel, de West-Berljjnse arbeiders, die in de Sowjet- sector werken te verhinderen, hun stem tjjdig uit te brengen. Echter heeft West- Berljjn hierop geantwoord met een vjjf-uurs-staking van de openbare vervoer middelen, teneinde de arbeiders een excuus te verschaffen voor hun telaatkomen. De grote opkomst by de verkiezingen heeft echter bewezen, dat met grote meerder heid de Sowjet-overheersing wordt veroordeeld. rhinderen. Ook hier kwam het tot Men heeft zich uitgesproken voor vrij heid en democratie. In Amerika schouwt men ook deze grote opkomst als een overwinning voor het Westen i „koude oorlog", en men wijst er op, dat het percentage zelfs 30 pet. hoger ligt. dan bij de presidentsverkiezingen i Ver. Staten. De „New York Herald Tribune" noemd de uitslag zelfs de groot ste morele nederlaag, die de Sowjet-Unie ooit geleden heeft. Zondagochtend 8 uur werden in West-Berlijn de eerste stembureaux geopend. Onder de eerste kiezers waren 10.000 man politie, sterk bewapend, die, na hun plicht vervuld te hebben, de wacht betrokken voor de 1600 stemlokalen in de Westelijke secto ren. Na hen volgden de honderden straat vegers. die in de vroege ochtend bezig geweest waren met het opruimen de duizenden afgescheurde verkiezings affiches. Het stemmen verliep ordelijk en bij elk stemlokaal bevonden zich twee politie-agenten. Toch werden in tqtaal nog 50 arrestaties verricht. Twee derden van het aantal kiezers bestond uit t wen en sommige kiezers prefereerden de duisternis af te wachten, om te komen, dat hun gezichten werden her kend. Drie Russische soldaten met chine-getyeren gingen in de Franse tor voor een stembureau staan, een Franse militaire patrouille was snel ter plaatse en liet de Russen rechtsom keert maken. In wijk Neu-Köln poogden kiezers de Inhoud der stembussen te vernietigen, door er in fosfor gedrenkte enveloppen in te werpen. Een kleine groep leden van de, onder «ommunistische leiding staande, S.E.D. trechtte de stemming in een stembureau nabij de Amerikaans-Russische grens te Luchtbrug-toestel en nog andere neergestort Te Praag ontsnappen twee Nederlanders Een Amerikaanse Skymaster van Berlijnse luchtbrug is boven de Britse zone van Duitsland verongelukt. De drie inzittenden kwamen om het leven. Een Tsjechoslowaakse Dakota, die van Schip hol te Praag landde, kwam er beter af. Het toestel kwam in een dichte mist bin nen en daalde zo ongelukkig, dat propel lers en onderstel werden vernield, doch de inzittenden bleven ongedeerd. Hier onder waren twee Nederlanders. Bij Sjanghai stortte een vliegtuig van de „Central Air Transport Corporation" neer. Twaalf passagiers vonden de dood. .Ook dit ongeluk was te wijten aan slecht zicht. Een Amerikaans troepen transportvliegtuig kreeg boven de Stille Zuidzee een mankement en moest met 37 man aan boord een noodlanding op de golven maken". Schepen voeren te as sistentie uit van Honoloeloe. Een vliegtuig van de Chinese lucht macht is op het eiland Formosa tegen een berg te pletter gevlogen. Er waren 25 doden. Een 12 jarige jongen, die ernstig gewond werd, is de enige overlevende. MIST BEMOEILIJKTE BERLIJNSE LUCHTBRUG OPNIEUW Een hevige mist heeft in het afgelopen week-end opnieuw het vervoer via de Berlijnse luchtbrug bemoeilijkt. Nog wat over boter, kaas, room en spijsolie Per 1 Januari a.s. kan een verhoging tegemoet worden gezien van het boter- rantsoen. Personen met A, B en C-kaar- ten krijgen 250 gram per 4 weken meer, kinderen 125 gram. Er wordt dan ook een keuzebon ingevoerd, waarop boter, margarine en spijsolie kunnen worden gekocht. Spijsolie zal geregeld in de distributie komen. De eerste bon wordt, zoals bekend, op 18 December aangewe zen. Op die datum wordt ook aange wezen een extra-kaasbon: 100 gram voor ledereen. Slagroom komt pas in het a.s. voorjaar beschikbaar. Man, die voor 70.000 oplichtte, aangehouden In Bentheim is v. D.op verzoek van de Haagse redheröhe aangehouden door de Kon. Marechaussée. v. D. wordt er van verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan bedrieglijke bankbreuk en oplichting, tot een bedrag van f70.000. v, D. was naar Duitsland gevlucht met een taxi, waarin hij bij Glanerbrug de grens is gepasseerd. Hij is op het station Bentheim .aangehouden en in Oldenzaal •an de Rijksrecherche overgegeven. Scheepsramp in de mond van de Yangtse Uit Sjanghai wordt gemeld, dat een •chip met Chinese vluchtelingen in de mond van de Yangtse is geëxplodeerd en daarna gezonken. Èr zouden 3000 mensen gedood of gewond zijn. Nader wordt gemeld, dat een vloot «loepen het grootste deel van de dren kelingen heeft gered. Door de explosie werden 26 passagiers gewond. Op het moment van de ontploffing trachtte het 6chip juist een aanvaring met 2 jonken te voorkomen. ZUID-AFR. OUD-MINISTER HOFMEYR OVERLEDEN Jan Hendrik Hofmeyr, plaatsvervan gend minister-president in het Zuid- Afrikaanse Rabinet-Suts, is dezer dagen, 54 j. oud, te Pretoria overleden. Hofmeyr had tengevolge van te drukke werkzaam heden een hartkwaal gekregen. botsing. Wij laten thans enige cijfers volgen, er de aandacht op vestigende, dat drie Westelijke sectoren, bezet door Amerika, Engeland en Frankrijk, 1.580.575 kiesgerechtigden wonen. De samenstelling van de gemeenteraad, sinds 1946, was als volgt: 63 sociaal-de mocraten, 29 Christen-democraten, 26 le den van de SED en 12 liberalen. De vol ledige uitslagen voor de drie Westelijke sectoren zijp nu als volgt: Britse sector: sociaal-democraten 248. 321; Christen-de mocraten 82.964; liberaal-democraten 73.181; Amerikaanse sector: sociaal-demo craten 389.460: Chisten-democraten 127.611; liberaal-democraten 98.852; Fran se sector: sociaal-democraten 188.119; Christen-democraten 45.225; liberaal-de. mocraten 28 903. Volgens Dena luiden de officieuze uit slagen van 1561 der 1.572 stembureaux: sociaal-democraten 851.434 (64 4 pet); Christen-democraten 258 344 (19.4 pet); liberaal-democraten 210.831 (16.2 pet). Dr Suhr, sociaal-democratisch voorzit ter van de gemeenteraad, verklaarde, dat Een communist, die in Westelijk Berlijn zijn neus in de zaken van een democratische bijeenkomst trachtte te steken, kon met een bloedneus afdruipen twaalf zetels in de nieuwe raad openge houden worden voor leden van de SED. ieuwe gemeenteraad komt half Jan- bijeen en. gedurende overgangstijd blijft de oude in functie. Frau Louise Schroder, de 61j-arige wnd. sociaal-democratisch burgemeester Berlijn, heeft de wens te kennen ge geven van haar functie ontheven te wor den. Prof. Ernst Reuter, de soc.-dem. can- didaat voor het burgemeestersambt, verkiezing in 1946 door het veto der Sowjets getroffen werd, zal binnen kort zijn ambt aanvaarden. De Chr.-democratische partij erkent de overwinning der sociaal-democraten, het geen deze hoofdzakelijk te danken hebben het niet deelnemen van de socialis tische eenheidspartij SED. ver het alge hebben de sociaal-democraten een propaganda in pers en ra dio gevoerd, maar de Christen-democra ten hebben zich althans kunnen handha- op het peil van 1946. Venzelfsprekeni. dat de communistische pers de verkiezin gen in West-Berlijn kenschetst als be- haar woede in een verkla ring, dat de verkiezingen onder terreur gehouden werden en de uitslagen ver valst zijn. Maar juist in dit laatste zijn de Sowjets meester. BERLIJN HEEFT EEN VRIJE - UNIVERSITEIT. De Berlijnse 140 jaar oude Universiteit thans ook „gesplitst". In het Kaiser- Wilhelminstituut in de Amerik. sector is Zaterdag officieel de „Vrye Universiteit" geopend i.v.m. de Sowjet-contröle op de oude universiteit. Prinses Elizabeth's zoon voor het eerst buiten. Prinses Elizabeth's zoon, die nu 22 dagen iud is, is gisteren voor het eerst buiten geweest. Zuster Helen Rowe reed hem half uur in een kinderwagen in de Paleistuin rond. Communistisch leger in Amerika? De Amerikaanse commissie tegen vij andige aotmteit maakte bekend, dat, naar schatting 800 In Moskou opgeleide Ame rikaanse communisten „hoge officieren" een .^geheim leger, dat getraind wondt om de regering omver te werpen." WORDT V.N.-VERG ADERING OP 12 DECEMBER VERDAAGD? De bestuurcommissie der Alg. Verga dering der Ver. Naties heeft met 8 tegen 4 stemmen besloten de Algemene Ver gadering aan te bevelen, haar zittingen op 12 December a. s. te Parijs te verdagen naar Lake Succese terug te keren. TIENMAAL ZOVEEL IMPORT UIT CANADA, ALS OMGEKEERD Momenteel worden tussen Nederland en Canada handelsbesprekingen gevoerd. Tenzij Canada zijn invoer uit Nederland vergroot, zullen wij gedwongen zijn, onze aankopen van Canadese goederen te ver minderen. De laatste drie jaar impor teerde ons land tien maal zoveel uit Ca nada, als ona§akeerd. China wil drie milliard van Amerika Mevrouw Tsjiang Kai Sjek moet thans pogingen doen om van Amerika drie mil-- liard los te krijgen en tevens de toe zegging, dat Amerika de leiding zal nemen in de strijd tegen de Chinese munisten. Inmiddels meldt de Chinese regering successen op allerlei fronten, doch minder hoopvol klinkt, de daaraan toegevoegde verzekering, dat de val Nanking daarmede enkele maanden traagd zou zijn. Benoorden Nanking melden de regeringstroepen de herove ring van Koetsjeng, 20 km ten Noorden van Pengpoe. de laatste slagboom op de weg naar Nanking. Zeker is, dat hevige gevechten woeden, o.a. met de geringstroepen, die proberen uit de zak van Hsoetsjou te ontsnappen. In Noord- China is de opperbevelhebber der re geringstroepen plotseling weggereisd. naar men zegt. om met Tsjiang te praten. In Centraal-China vluchten 100.000 per sonen uit Sian Foe naar het Zuiden om Chungking te bereiken. Op het centraal station te Nanking zijn duizenden aan het vechten om in de treinen naar het Zuiden te komen. „Willem Ruys" vóór Kerstmis te Batavia Sint Nicolaas vaart mee Gistermiddag scheepten St Nicolaas en Zwarte Piet zich, na strenge controle door de douane, in op de „Willem Ruys", die ditmaal bij uitzondering op Zondag vertrok, om de passagiers, van wie velen in het kader van de gezinshereniging naar Indonesië gaan, in de gelegenheid te stellen, de dag vóór Kerstmis te Bata via aan te komen en aldus het Kerstfeest aan land te vieren. In volle zee ver raste de heilige man uit Spanje gister avond de 241 kinderen. Onder de passa giers bevinden zich o. m. de directeur van de NIWIN en commercieel gedele geerde van Philips, ir F. F. van Rhijn en de hoogleraren prof. dr Einst en prof. ir Kuyper van de Bataviase universiteit. De Diergaarde Blijdorp gaf de „Wil lem Ruys" als Kerstgeschenk aan de Buitenzorgse Diergaarde vier grote krat ten Europese vogels mee. PAUL KlèS: UITSPRAAK 17 DEC. Na het pleidooi, dat voor het Leeuw arder B.G. dezer dagen in de zaak tegen de nazi-schrijver Paul Kiès tegen wie, zo men weet 20 jaar geëist is gehou den werd, kwam hijzelf aan het woord. Voor zijn verdedigende rede had hij niet minder dan drie uur nodig. Hij betreurde het, dat de proc.-fiscaal de achtergrond van zijn zaak verkeerd heeft gezien en vertelde, hoe hij, terwille van zijn idea listische socialisme, met zijn familie had gebroken en vaak armoede geleden had. Hij besloot zijn rede het: „Gij hebt het lot vaji mijn gezin in, handen. Straf mij vóór de dingen die ik gedaan heb". Hij bracht dank voor de loyale behandeling zijn zaak. Uitspraak 17 December. WIE HET LAATST LACHT (Van onze Parlementsredacteur Enige socialistische bladen ontke tenden onlangs een rel tegen mr Fre- deriks, die in enige artikelen critiek had uitgeoefend op toestanden op sommige departementen, o.a. op het dep. van Landbouw. In deze rel wer den ook betrokken de heren J. T. Ver baas hoofdinspecteur, en B. W. de Waal Malefijt, inspecteur bij de Gene rale Thesaurie-inspectie van het dep. van Financiën. Met name de laatste zou mr Frederiks aan bepaalde gege vens hebben geholpen. Intussen staat wel vast, dat de heer Verbaas aan de zaak zo onschuldig is als een lam. Wat de heer de Waal Malefijt betreft, is het onze persoonlijke mening, dat ook deze niet buiten zijn boekje is gegaan. Toen de hierboven aangeduide bladen meenden te kunnen vertellen, dat te gen hem disciplinaire maatregelen ge troffen waren, waren zij er bepaald naast. Intussen is het wel duidelijk geworden, dat de inspecteur zijn werk (controle op de financiële gang zaken op Landbouw) moeilijk zal kunnen volbrengen, omdat op dit de partement een zeker „wantrouwen" tegen hem heerst. Zijn onze inlichti gen juist, dan heeft de heer de Waal Malefijt hieruit de consequentie ge trokken en ontslag aangevraagd. Tege lijk heeft hij echter een functie aan vaard bij de B.P.M. Nu, wat dit betreft: wie het laatst lacht, lacht het best.' Een hevige aardschok door voer Calif ornië Mexicaans gevangenen-eiland getroffen. In de Amerikaanse staat Californië heeft zich Zaterdag een hevige aardbe ving met de grote stad. Los Angeles, als centrum, voorgedaan. Een hevige trilling doorvoer de aarde gedurende 90 in scheurden, ruiten braken, lichtleidingen knapten af, doch gelukkig herhaalde zich de ramp niet, die het bijgelegen San Francisco in 1906 met de grond gelijk maakte, nadat een aardschok brand van drie dagen veroorzaakte De schok gebeurde juist, toen 100.000 het rugby-stadion verlieten. Er ontstond geen paniek. De trillingen strek ten zich over een zeer grote oppervlakte op het eiland Maria Madre, gele- or de Mexicaanse Pacific-kust, werd een grote strafkolonie geheel ver- oest. Hier zouden vele personen gedood of gewond zijn. De Marine evacueerde de bevolking en de gevangenen. Te laat voor Sinterklaas Vrijdag vertrekt de „Noordam" va: H.A.L. uit New York met bijna 500 kisten hulpgoederen, een geschenk van Ame rikaanse organisaties, naar Nederland. Deze geschenken hadden eigenlijk voor St. Nicolaas in ons land moeten aanko men, doch door de staking der haven arbeiders was er vertraging. Er zijn film apparaten voor scholen bij en materiaal voor de baseballend- „Neptunus" te Rotterdam. Ook zijn er weer geschenken by van steden, die Ned. plaatsen adop teerden. SOtU,Ss MIT OEM BAK KOOTTEN MAMSTMT r, i -- Vanmorgen vroeg heeft een felle slaande brand in Deventer gewoed, die aan zes personen het leven heeft gekost, n.1. twee volwassenen en vier kinderen. Te ca. kwart voor zes werd brand ge meld in de zeer nauwe Asserstraat, bo de slagerij van S. van Krefeld. Op de eerste verdieping woonde de reiziger B. de Lange, die enige logé's in huis had met kinderen. Vermoedelijk hebben deze op een zolderverdieping geslapen. Juist toen de brandweer arriveerde, viel de de heer De Lange van een hoogte van 10 meter naar beneden. De man brak door de val beide benen. Men zag daarop een iw op de gevellijst, die in haar val de dakgoot uit nog juist kon worden opgevangen in een springzeil. Deze vrouw bleek de echtgenote van Lodeweges te zijn. Zij stootte in het zeil op de trottoir band en brak het rechterheupbeen. De brandweer slaagde erin, met de mecha nische ladder een vierjarig meisje te be- neesters van Berlijn is erhand niet meer te tellen, en Fritz Ebert, die de naam >an zijn grote vader de vroegere soc. iem. president van Duitsland te schan- le maakte, door zich, als zijnde aanhan- jer van de zgn. Eenheidspartij, tot bur- Duitse hoofdstad (Rus- sche mbarder van West-Berlijn, Frau Louise Set die pas ernstig ziek was, en wegens haar toestand aftreedt, Soekarno gaat inderdaad naar Voor-Indië Soekarno heeft volgens Antara de uit nodiging van Nehroe, om naar Voor- Indië te komen, aanvaard. Volgens Reu ter wil Soekarno een reis door Azië ma- steun te vragen voor de repu bliek. ACHT JAAR VOOR TUNNEL ONDER HET KANAAL Engeland doet pogingen om financiële hulp van de landen der Westelijke Unie te krijgen voor de bouw van de tunnel onder het Kanaal tussen Frankrijk en Engeland. De bouw zou acht jaar duren. - BU i rtiken, dat in de dakgoot lag. Intussen had de brandweer met veel materiaal de felle brand aangetast. De zolderver dieping brandde geheel uit en van de eerste verdieping werd de achterzijde door het vuur verwoest. Aanvankelijk werden een volwassene en vier kinderen vermist. De verkoolde resten werden later in de morgen nog in en bij de ledikanten gevonden Gered zijn, hoewel gewond, de bewo ner van (het perceel, B. de Lange, de logé Lodeweger en zijn echtgenote uit Zaan dam. alsmede het 4-jarig dochtertje van de familie Lodeweger. Vijf van de omgekomenen behoren tot de familie De Lange en Lodeweges, ter wijl de identiteit van het zesde slacht offer nog niet is vastgesteld. Verscheidene brandweerlieden liepen snij.'en brandwonden op. Omdat de trap brandde moesten de overlevenden hun toevlucht zoeken in de daklijst. De toe stand van de geredden is redelijk. De brand moet reeds geruime tijd ge woed hebben, voordat de bewoners het bemerkten. SJARIFOEDDIN NAAR DJOKJA GEBRACHT De bekende communistische leider Sja- rifoeddin, die onlangs gevangen genomen werd, is naar Djokja overgebracht. Bij het station had zich een menigte belang stellenden verzameld, doch er deden zich geen incidenten, voor. BEIAARDIER VINCENT ONTVANGT KONINKLIJKE TELEGRAMMEN. De beiaardier van het Dampaleis te Amsterdam, Jac. Vincent, recipieerde Za terdag te Oudenrijn t.g.v. zijn 80ste ver jaardag. Hoogtepunt was voor hem wel de ontvangst van gelukwenstelegrammen Prinses a -V- ■>-" r Tv A VS' f- Wat zal Den Haag thans beslissen? O Sassen, Stikker en Neher naar Nederland, Hatta naar Djokja vertrokken De haastige poging van het Amerikaanse lid der Commissie van Drie, de heer Cochran, om Hatta op diens verzoek in zijn vliegtuig naar Batavia te halen en op het laatste ogenblik nog een verzoening tot stand te brengen, is mislukt- De Neder landse ministers zUn gisterochtend 9 uur (Bataviase tyd) met het K.L.M.-vliegtuig „Franeker" naar Nederland vertrokken en Hatta vertrok onverrichterzake naar Djokja- Minister Sassen verklaarde bij zyn trek: „Wij gaan terug naar Nederland rapport uit te brengen aan de Nederland- Regering en om opnieuw te beraad slagen". Op de vraag of de heren Sassen, Stikker en Neher nog naar Indonesië zouden terugkeren, antwoordde mr Sas- volgens Aneta, dat de mogelijkheid een terugkeer afhankelijk de beslissing van het kabinet. Hij voegde an toe, dat hij „altijd optimistisch' en toen men hem vroeg of hij opti mistischer was dan Zaterdag, zeide hij: ,Dat hangt niet van mooi of slecht weei af" Volgens A.P. zeide minister Sassen De republikei ^>or zijn vertrekHHimWHHI|H gingen om over het dode punt heen te komen, waren mislukt. De moeilijkheden volgens hem dezelfde als die van anderhalf jaar geleden en ook dezelfde als die. welke Engeland en Voor-Indië gemakkelijk hadden opgelost. Het Franse persbureau A.F.P. beweert, it er nu te Batavia weer wordt gespro- :n over de mogelijkheid van hervatting der politie-actie. De Nederlanders zouden hebben geëist, dat -dr Beel het recht van veto zou behouden en de bevoegdheid om zonder goedkeuring van de Federale Re gering de gewapende macht te gebrui ken. Hatta zou als „belangrijke concessie" hebben beloofd, dat de republikeinse troe pen achter de status quo-lijn zouden wor den teruggetrokken en dat de guerilla- troepen bevel zouden krijgen, de strijd te staken. Tevens bewilligde hij in over dracht van de buitenlandse dienst aan de Commissie van Drie en in de oprichting der Interim-Regering, voordat stituerende vergadering zou worden ge kozen. De republiek zou zekere mate van hebben van de premiers van Oost- Indonesië en Pasoendan, die van mening zouden zijn. dat de Interim-Regering niet tot stand kan komen zonder deelneming der republiek. Op weg naar Djokja verklaarde Hatta i het vliegtuig, volgens een U.P.-tele- gram in verschillende bladen: „Zonder Kupers dient klacht in tegen ,.De Waarheid" Voorzitter Kupers van het N.V.V., heeft by de Officier van Justitie te Am sterdam een klacht ingediend tegen „De Waarheid" wegens belediging van hem het N.V.V. „De Waarheid" bracht bij het verslag over de rechtszitting tegen H. J. Woudenberg een bericht onder de kop: .Kupere leverde de cartotheek en de millioenen van het N.V.V. uit." Zestienduizend Belgische trammannen staken Zestienduizend leden van de Belgische bond voor het trampersoneel zijn van morgen in staking gegaan, wegens het langzame verloop der onderhandelingen de lonen. DAT prof dr ir P. M. Heertjes van de Delftse T. H. werd benoemd tot voorzit ter van de Prov. Commissie van „Steun Wettig Gezag". DAT het door de commissie-Pompe voorbereide ontwerp van wet op het tuchtrecht voor journalisten vandaag in de Ministerraad besproken werd. DAT H.M. de Koningin beschermvrou we en H.K.H. Prinses Wilhelmina erelid werd van de Ned. Ver. voor Volkszang. DAT te A'dam een vereniging werd opgericht, die Islamietische studenten de gelegenheid wil geven, zich in de beteke nis van de Islam te verdiepen. DAT in het gemeentehuis te Litingera- deel een gedenkteken werd aangebracht voor jhr mr P. M. van Baerdt van Aminia. een der beide Friese burgemeesters die in het verzet omkwamen. DAT, door een met f 400 000 verhoog de bijdrage van het Rijk de Limburgse begroting 1949 sluitend zal worden ge maakt, ondanks verhoogde uitgaven en Ged. St. voorstelden, de opcenten grond belasting van 60 tot 50 te verlagen. de republiek zal de Interim-regering mis lukken. Er is geen leiding in Indonesië buiten de republiek." De pas opgerichte negara Oost-Java noemde hij een marion- nettensfaat en een poging van de Neder landers om de bevolking tegen zich in het harnas te jagen. Zowel de Nederlan ders als de republikeinen hadden volgens Hatta er in toegestemd, dat het republi keinse leger onder een republikeins be velhebber zou staan en het Nederlandse onder een Nederlander. De republiek stelde een gemeenschappelijke ordenings- raad voor, doch de Nederlanders wilden gemeenschappelijke republikeins-Ne- eigen inzicht, aldus Hatta. Over het vertrek der ministers wordt nog gemeld, dat mr Blom meereist, en dat o.a. de Commissie van Drie. het staatshoofd van Oost-Sumatra en de pre mier van Oost-Indonesië aanwezig waren. De militaire muziek speelde het Wilhel- Volgens Reuter hebben de Federalisten een boodsschap aan de Nederlandse Re gering, gezonden,* waarin zy de wens te kennen gegeven, dat zij zullen worden geraadpleegd alvorens er een Interim- Regering zonder deelneming der repu bliek wordt opgericht. (Wij laten dit ge heel voor Reuters rekening, aangezien de Nederlandse Regering op dit punt zeker in overleg met de Federalisten zal han delen. Red). Nederlanders, die zullen rusten in eigen bodem De stoffelyke resten van 400 Neder landers en Fransen, one tyden6 de oorlog in de thans Russische zone van Duits land omkwamen, werden naar het Wes ten getransporteerd ter herbegrafenis in eigen bodem. Vanmorgen passeerden de resten van 30 Nederlanders het grens station Beek-Ubbergen op weg naar Amersfoort. Van hieruit wordt contact met de betrokken familieleden opgeno- Dr Beel: Het moet %n het kan gelukken Dr Beel is heden naar Madoera gevlo gen om het eiland een dag te bezoeken en de zoutwinning te bezien. Aan een maaltijd ten huize van het staatshoofd verklaarde hy. wijzende op de huidige moeilijkheden: „WU kunnen noch mogen ons hierdoor laten weerhouden om de arbeid thans spoedig te voltooien. Wat kort geleden nog onmogelijk scheen, zal thans, zU het onder grote inspanning, kunnen gelukken". De heren Van der Goes van Naters, Tilanus en Meyerink maken de reis van dr Beel mede. Ofschoon de communisten de Berlijnse verkiezingen negeerden, daar de heten nu eenmaal een „Putsch" democratischer vinden, maakten ze natuurlijk toch de no dige tam-tam. Dit is een opname uit hun eigen zone. Oude impasse i Stikker de DAT St Nicolaas met zijn schimmel voor de Philips-Televisie te Eindhoven poseerde. DAT de trams volgens het nieuwe Wegenverkeersreglement waarschynlyk richtingaanwyzers krijgen. DAT het Poolse mailschip „Dveniowski" op de Noorderhaaksgronden vastliep, maar, na een loods van de reddingboot „Dorus Rykers" te hebben overgenomen, op eigen kracht de reis kon vervolgen. DAT te Stokkem (België) een actie ge organiseerd Wferd ter opwekking van be langstelling voor een brug over de Maas' tussen Sittard en Geleen en de Belgen contact zochten met Nederlandse auto riteiten. DAT de 38-j. Medemblikse kampcom mandant T. Smit Zaterdag met zijn motor In de mist op de Afsluitdijk tussen twee elkander passerende auto's beklemd raakte en gedood werd, terwijl de duo passagier W. de Haan uit Medemblik ern stig werd gewond. DAT minister Van Maarseveen 18 Dec. te Brussel zyn Belgische collega Ver- meylen ontmoet voor besprekingen op staat- en administratiefrechtelijk gebied. De ministers Sassen i heer Neher zijn nu dus weer op weg naar Nederland. Zy gaan rapport uit brengen aan de Regering en het zal af hankelijk zijn van een kabinetsbeslissing, of zij nog eens naar Indonesië zullen gaan. Het komt hierop neer. dat de onderhan delingen met de republiek niet over het dode punt zijn gekomen. Een plotselinge overtocht van Hatta uit Djokja naar Ba tavia heeft daaraan niets kunnen ver anderen. Deze laatste overtocht van Hatta is symptomatisch voor de gehele stad van zaken. Hatta maakte deze reis op verzoek van de Amerikaan Cochran, maar aan de morgen van dezelfde dag nog had Hatt« de Amerikaan zelf naar Djokja uitgeno digd. Zo streeft de republiek er altijd nog naar, het conflict te houden binnen de internationale sfeer en blyft zy huive rig voor rechtstreekse onderhandelingen. Waar het het nu blijkbaar weer op ia vastgelopen. Het is de oude kwestie van de souvereiniteit, die ditmaal in het by- zonder speelde om het gezag over het De totstandkoming van de Indonesische vci Federatie brengt mede, dat het leger deJKroonals zcdan'S_ de Federatie wordt inge- het leger kunnen beslissen naar bröcht- Men" kan moeilijk'dulden, dat elKT deelstaat van de Federatie er een eigen leger op na houdt. Moet men nu Hatta geloven, dan zou den beide partijen het hierover al een« zijn geworden, dat er een republikeins leger zou mogen blijven, onder een re publikeinse bevelhebber met daarnaast Nederlands leger onder Nederlands bevel. De moeilijkheden zouden pas zyn ontsthan, toen de republiek een gemeen schappelijke ordeningsraad voor beide legers voorstelde, doch de Nederlanders een gemeenschappelijke staf van Neder landers en republikeinen wensten onder Nederlands bevel. Wy weten niet, of deze mededelingen op waarheid berusten, hoewel het feit dat zy van Hatta afkomstig heten, op een zeker waarheidselement wijst. Reeds het Nederlandse standpunt zou volgens onze overtuiging bedenkelijk zyn. Maar het republikeinse standpunt is. zoals het in feite steeds geweest is: De republiek is niet slechts een deelstaat naast de an dere deelstaten, en dit moet ook uitkomen in het karakter van het republikeinse leger. Op dit punt dan zijn de onderhande lingen weer eens vastgelopen en de mi nisters zijn op weg naar huis. Het woord is nu weer eens aan het kabinet. Welke de kabinetsbeslissing zal zUn? Er valt dienaangaande wel iets te voorspel len, al is het onder de nodige reserve. Verwacht mag worden, dat men thans zal voortvaren met het totstandbrengen van de Indonesische Interim-Regering, waarvan dr Beel nog zeer onlangs ia Oost-Java mededeelde, dat dit voor 1 Januari 1949 zal geschieden. De Regering heeft het hare gedaan om de republiek in die Interim-Regering te betrekken, maar het is mislukt. Het was te ver wachten. dat het mislukken zou. Zelf hebben we steeds weer aan de hand der feiten laten zien, dat het wel mislukken moest, omdat de geaardheid der republiek zo volkomen anders is. Maar zal het bui tenland, zal met name Amerika nu ein delijk willen inzien, dat Nederland aan zienlijk meer heeft gedaan dan in alle redelijkheid kon worden gevergd? WU betwyfelen het, mede op grond van het jongste caricaturale rapport der dusge naamde Commissie voor Goede Diensten. Dan dus een Interim-Regering zonder re publiek. Maar het is zoals de heer J. Schouten Zaterdag op de A.R-partycon- ferentie,verklaarde: Dit is geen oplossing. Dit blijft een prUsgeven van de souve reiniteit. Men laat dan de republiek rus tig vegeteren naast de Indonesische Fede ratie en laat haar rustig de gelegenheid, haar spel te spelen. Dat dit een onhoud bare situatie is, kan een kind begrypen. Moge het ook voor de groten der aaide duidelUk zUn. BELEEFD VERZOEK AAN HIROHITO. Keizer Hirohito heeft gisteren een persoonlijk verzoek van een Japen* bur ger ontvangen om troonsafstand te doen. Hoewel het verzenden van persoonlyke verzoeken aan de Keizer als majesteits schennis beschouwd wordt, is de brief toch doorgezonden. Prinses Margaret Rose van Engeland en de markies van Blandford. over wier a-s. verloving nog steeds ge ruchten blyven aanhouden, samen op een feest te Londen. OOK IN 1949 NOG MONDJESMAAT MET T VLEES Volgens de E. C. A. is de landbouw- voortbrenging van West-Europa weder bijna op vooroorlogs peil. De oogst van broodgraan was slechts 2 procent lager dan voor de oorlog en 43 procent hoger dan ln 1947. De vleesvoorziening wordt echter niet beter en West-Europa zal vol gend jaar 35 procent minder vlees eten dan voor de oorlog. Vrij zacht Tot morgenavond -verwacht De Brtt: Veranderlijke bewolking met hier en daar tijdelijk regen. Matige, nu ®n dan krachtige wind tussen Zuid-Ooat en Zuid-West Ongeveer dezelfde of iets hogere temperatuur. ZON EN MAAN. Dinsdag 7 Dec. Zon op 8 33. onder 16.29; Maan op 13.22; onder 23 17 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1