Jlieuiue $riltsrt)c (iToiirnnl Berlijn brengt 10.000 politiemannen op de been voor verkiezingen Wist U ZATERDAG 4 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel. dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4 15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 768t? DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJ K-IS ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfi is gheblmn tnyn bert in tcgljcnspotf Wat zullen de Sowjets morgen met hun propaganda bereiken? De voorzitter van de Berlijnse socialistische party, Franz Neumann,heeft geëist, dat de politie in West-Berlyn van elke administratieve taak ontheven zal worden, morgen als de verkiezingen gehouden worden de orde te kunnen handhaven. Voor het geval de communisten pogingen doen, om de Berlyners het steramen ie beletten, zal de vryheidiievende bevolking der Westciyké|fcectoren de bescherming hun democratische rechten in eigen hand nemen- Men houdt dus rekening met ongeregeldheden en de grote verrassing zal zijn, of velen van de vèrkiezingen weg blijven, want daarmee zouden zü indirect de Sowjets een dienst bewijzen. Te elfder ure zijn de communisten nog felle anti-verkiezingscampagne be gonnen. En, zoals wij in een deel edities van gisteren nog hebben gemeld, verspreidden zij de leugen, dat de Ame rikanen zich zouden terugtrekken uit Berlijn en dat gouverneur Lucius Clay worden teruggeroepen. De, met Rus- fische licentie uitgegeven, „Nacht-Ex press" had op de voorpagina zelfs de vol gende alarmerende kop: „Verenigde Sta ten overwegen terugtrekken uit Berlijn, mogelijk tegen het voorjaar." Inmiddels zyn zes leden van het Britse Earlement per vliegtuig naar Berlijn okken. en deze missie bestaat uit socialisten en twee conservatieven, willen nu wel eens in Berlijn ziei die verkiezingen daar op even faire wijze gehouden worden als in Engeland en dat er van intimidatie geen sprake is. Ten einde daar enige indruk van te krijgen is nog dienstig, dat in Berlijn „noodtoestand no. 1" is afgekondigd. En naar schatting rullen 10.000 politiemannen en 80, met radio uitgeruste, politie-auto's dienst doen, want „Ordnung muss sein". Er gin gen geruchten, dat de Sowjets in Berlijn van plan zijn, vergeldingsmaatregelen te treffen tegen die Berlijners. die aan de gemeenteraadsverkiezingen in West-Ber- ijn durven deel te nemen. De Sowjets doen alles om hun zaakje «o voordelig mogelijk vopr. te stellen. Zij rullen geheel Berlijn van stroom voor zien, hetgeen men als een onderdeel kan beschouwen van een verkiezingscampag ne om vertrouwen in het gemeentebe stuur van Oost-Berlijn in te boezemen, en dus Zondag niet aan de stemming deel bemiddelingsvoorstel van dr Bramuglia. die toen nog voorzitter van de Veilig heidsraad was. Hierin worden o.a. ziens wijzen gegeven, betreffende valuta en credieten, terwijl de Sowjet-Unie er geen bezwaar tegen heeft, dat de financiële commissie de naleving der overeenkomst inzake de invoering van de Mark der Sowjet-zone, als enig betaalmiddel tc Berlijn voorstelt. Het voorstel betreffende de instelling van een zgn. „commissie van goede diensten" zal. volgens de Russen, de op lossing der Berlijnse kwestie nauwelijks kunnen bevorderen. Nieuwe Franse protestnota over Roergebied Herriot naar Londen en Washington? De Franse ambassadeur te Washington, Henri Bonnet, heeft aan Robert Lovett, de Amerikaanse vice-minister van Buiten landse Zaken, een nota overhandigd, waarin bezwaren worden geuit tegen de Amerikaans-Britse plannen, om de Duit sers weer tijdelijk het beheer te geven over de steenkool- en staalindustrie in het Ruhrgebied. De belangrijkste punten der Franse nota betreffen: de ontbin ding van veel kartels in het Ruhrgebied; de denazificering van het beheer der in dustrieën in het Ruhrgebied en de voort- letting van het geallieerde toezicht op de productie van steenkool-mijnen, staal- cokesindustrie en zeggenschap over de in vesteringen. De controlemaatregelen moe ten van kracht blijven tot de bezetti/gs- troepen zijn teruggetrokken. Volgens Reuter zou Herriot, voorzitter der natio nale vergadering, naar Londen en Wash ington gaan om de Franse bezorgdheid tot uiting te brengen. Dit bericht werd echter nog niet bevestigd. In Sevenum iveer huisnummers In Sevenum bij de Peel. een centrum van illegale activiteit tijdens de oorlog, werden destijds alle huisnummers vernie tigd, om het opsporen van onderduikers te bemoeilijken. Dat wordt echter nu zo lastig, dat per 1 Januari a. s. alle huizen opnieuw genummerd moeten zijn. ZOMERZEGELS EN KINDERZEGELS 1947 BUITEN GEBRUIK Met ingang van 1 Jan. a.s. worden bui' ten gebruik gesteld en voor fran'kering waardeloos de zomerpostzegels, uitgege ven in 1947 (frankeerwaarden 2, 4, 7%, 10 en 20 cts> en de kinderzegels, uitge geven in 1947 (frankeerwaarden 2, 4, IVi, 10 en 20 ets). In Southampton is de rust onder de havenarbeiders nog steeds q-iet weerge keerd. Gisteren staakten er opnieuw tweehonderd. Stichting v. d. Arbeid richtte adres aan min. Joekes Over uitbreiding van loonbyslag De Stichting van die Arbeid heeft naair wHet Vrije Volk" verneemt, een adres gericht aan de minister van Sociale Za- iken, waarin dringend wordt verzocht de loongrens voor de bijslag van f 1 van ƒ3700 op f5000 te brengen. Voorts dringt de Stichting er op aan om ook de ge huwden beneden 23 jaar een bijslag te verlenen. Voor de ouden van dagen wordt een bijslag verzocht van 30 cent onge huwd en 60 cent voor gehuwden, mits eij onder de noodwet Drees vallen. Bij nadere informatie blijkt dit bericht juist. Tien jaar voor moordenaars van Bussums antiquair De Amsterdamse rechtbank veroordeel de gistermorgen de zigeuners Adell Wijs, die in Maart j.l. de 71-j, Bussumse antiquair Koldijk met een smidshamer en stengun vermoordden, beiden tot 10 jaar (m.a.), nadat 15 jaar was geëist. BURGEMEESTER VAN DUIVEN ERNSTIG GEWOND. Burgemeester W. J. A. F. R. van Clooster baron Sloet tot Everlo, van de gem. Duiven, is nabij Leersum delijk met zijn auto geslipt. Hij reed tegen een ijzeren paal op en moest in zorg wekkende toestand in het ziekenhuis te Amerongen worden opgenomen. WATERMAN GING WEER NAAR INDIË Het troepenschip de „Waterman", dat, naar thans officieel besloten is. definitief in het beheer blijft van de Kon. Rott. Lloyd, is gisteren met 600 militairen uit Botterdam naar Indonesië vertrokken. Het watergebrek op Urk wordt thans zoveel mogelijk verminderd door aan voer per tankboot, die zyn kostbare last in de regenbak van een kerk pompt, waar dan ieder zijn deel komt SOPHOULIS IS BIJNA GENEZEN De 88-jarige Griekse premier, Themis- tooles Sophoulis, zal misschien in staat om zijn ziekbed binnen enkele da gen te verlaten. Amerika besprak buitenlandse politiek. Tijdens een ministerraad, waarbij pre sident Truman als voorzitter fungeerde, de 'buitenlandse politiek der Ver. Sta rt besproken. Bouw Jaarbeurs-machinehal gaat door De Regering heeft thans toestemming verleend tot het uitvoeren van de plan nen tot oprichten van een grote, moderne machinehal op het Jaarbeursterrein te Utrecht. Er zal ongeveer f 9 millioen mee gemoeid zijn. Het materiaal is beschikbaar en men hoopt in 2 3 jaar klaar te zijn. Bij de Voorjaarsbeurs in 1951 hoopt men het eerste deel in gebruik te nemen. Het wordt, zoals bekend, het grootste ten toonstellingsgebouw van Nederland en wellicht van heel Europa. Er komt een kleine haven in de hal, terwijl zelfs spoortreinen en de zwaarste locomotieven naar binnen kunnen rijden. Enkele kra nen zullen het transport in de hal verge makkelijken. Het gebouw wordt uitge voerd in gewapend beton volgens de mo dernste methoden. Er zal daglicht genoeg i de i Prof. Einstein achter Garry Davis Garry Davis, wereldburger no. 1, heeft gisteravond te Parijs voor een uitver kochte zaal gepleit voor een wereldrege ring. Er was een uitgebreide ordedienst nodig, om de menigte binnen te leiden. Na een twaalftal sprekers. w.o. Parijse journalisten en mensen uit de vakbewe ging, nam de vroegere Amerikaanse oor logspiloot het woord. Hij pleitte harts tochtelijk voor vrede onder de volkeren. Prof. Albert Einstein, de bekende ge leerde. zond een telegrafische adhesie betuiging aan Davis, die. zoals bekend is. vrijwillig zijn Amerikaans staatsbur gerschap opgaf. Hond redde drie mensenlevens in Kerkrade In Kerkrade heeft een hond drie men en "het leven gered, aldus het Alg. Dbl. )r was kolendamp in de slaapkamer van de fam. Z. gekomen. Mevr. Z. en hun kind waren al bewusteloos, toen Z. wak ker werd van aanhoudend geblaf van hun hond. die ook aan de dekens van het bed rukte. De heer Z. trof maatre gelen en zijn vrouw en kind zijn nu bui- levensgevaar. DE UNAC ZAL OOK VOLGEND JAAR VERDER WERKEN De sociale commissie der V.N. besloot het werk van de U.N.A.C. (United Na tions Appeal for Children) het volgend jaar voort te zetten. Over de gehele we reld zullen weer collectes worden ge houden t.b.v. moeders en kinderen. Ook de Nederl. gedelegeerde mej. Kilompé. steunde de voortzetting krachtig. Zolders worden complete étages in Amsterdam Volgende zomer zal Amsterdam er nog 150 woningen extra bijkrijgen, aldus het Alg. Dbl. De zolderverdieping van enkele blokken huizen in Zuid en Oost zullen nJ. tot volwaardige 4e etages worden omgebouwd, waarvoor Rijk en gemeente premieregeling hebben ontworpen. OOST-JAVA DANKT DE KONINGIN Na de installatie van het staatshoofd van Oost-Java te Bondowoso heeft het parlement bij acclamatie besloten een telegrafische dankbetuiging te zenden aan H.M. de Koningin. HA™ WERD DOOR COCHRAN NAAR BATAVIA GEBRACHT De afgebroken besprekingen met Sassen, Stikker en Neher worden hervat Over de reis van de Amerikaanse ver- j tegenwoordiger in de Commissie van Drie. de heer Cochran, naar Djokja •ordt nog gemeld, dat volgens gewoon lijk betrouwbare bron te Batavia Cochran te elfder ure een poging doet om een verzoening te forceren, voordat de heren Sassen. Stikker en Neher naar Neder land terugkeren. A. F. P. meldt voorts, dat Cochran op erzoek van Hatta naar Djokja kwam n vergezeld werd van Darmasetiawan. Cochran had onmiddellijk na aankomst onderhoud met Hatta, die ernstig ongerust schijnt te zijn over de misluk king der onderhandelingen. ti na bovenstaande berichten uit Ba tavia ontvangen Aneta-telegram meldt, dat Cochran uit Djokja te Batavia is te ruggekeerd en Hatta, Natsir en Roem in zijn vliegtuig heeft medegebracht. Deze republikeinen zullen thans de besprekin gen met de ministers Sassen en Stikker de heer Neher voortzetten. De kans op een accoord met Hatta is hierdoor aanmerkelijk vergroot. Let wel zeggen niet: „Accoord met Djokji ,t elke te Batavia gesloten overee komst werd prompt door Djokja verwc pen. Hatta kan thans te Djokja niet tot accoord komen om de eenvoudige reden, dat men hem daar niet vertrouwt. Men wil weten wat hij uitvoert, mer controle hebben op elk woord en duldt daarom geen informele besprekingen met de Nederlanders, omdat men hem alleen de Commissie van Drie controleren kan. Men moet goed beseffen, dat Soe- karno en Hatta op een vulkaan leven en dat Tan Malakka steeds machtiger wordt. Diens staatsgreep is uiterlijk op Nieuw jaarsdag te verwachten. Red.). „Dodelijke blamage" bij de Commissie van Drie Generale repetitie om Cochran bij de neus te nemen Het „Bataviaasch Nieuwsblad" maakt onder het hoofd „Dodelijke blamage' melding van het feit, dat een of meei lieden, die aan de Commissie van Drie verbonden zijn, kort voordat Cochran onlangs naar Djokja kwam om zijn be kende plan aan Hatta voor te leggen, de republikeinse regering nauwkeurig heb ben geïnstrueerd, hoe te antwoorden hoe zy zich in haar antwoord niet binden. Het blad noemt dit een v schrikkelijke corruptie. De Nieuwe Leidsche Crt. v neemt in dit verband, dat de eerste secretaris der Commissie, H. J. Timper- ley. reeds geruime tijd naar Djokja op en neer reist en op eigen houtje als adviseur van Hatta optreedt. Kort voor Cochrans komst naar Djokja reisde Tem- perley uit Djokja terug. Besprekingen der ministers te Batavia De Nederlandse ministeriële delegatie (SassenStikker en Neher) heeft heden te Batavia besprekingen gevoerd met de Federalisten. Besprekingen over Atl. Pact beginnen volgende week Thans is de speciale koerier te Wash ington aangekomen met de ontwerpen voor een Noord-Atlantisch Pact. De be sprekingen hierover zullen begin vol gende week te Washington aanvangen. Kort samengevat, behelzen de voorstel len het volgende: Ondertekenaars zien af van oorlog en het gebruik van geweld als politiek instrument, uitgezonderd in gevallen, waarin het Handvest voorziet. Een gewapende aanval op één der onder tekenaars zal beschouwd worden als een aanval op alle deelnemers aan het Pact. Of er sprake is van een gewapende aan val of een daad van aggressie, blijft ter individuële beoordeling van de onder tekenaars, evenzo de kwestie van onmid dellijke actie. Ondanks enig collectief be sluit, zal er geen bindende verplichting bestaan voor het gebruik van wapens, zonder eigen toestemming. Permanent internat, regiem voor Jeruzalem Arabische vluchtelingen mogen terugkeren. de Veiligheidsraad voor het lidmaatschap der Ver. Naties, heeft het verzoek van Israël tot toelating terzijde gelegd, tot de politieke commis sie met haar arbeid gereed is. In deze commissie werd o.a. het voorstel aan vaard, dat de zo juist ingestelde „ver zoeningscommissie" zou pogen Arabische en Joodse autoriteiten tot elkaar te bren gen voor het bepalen der economische ontwikkeling in Palestina en het gebruik van havens, vliegvelden etc. De haven van Haifa en het vliegveld van Lydda werden tot „vrije havens" verklaard. De Arabische vluchtelingen mogen eerlang naar hun woonplaatsen terugkeren. Er wordep gedetailleerde voorstellen uitge werkt voor een permanent intern, regiem voor Jeruzalem en bescherming der Hei lige Plaatsen. Mussolini had in leven kunnen blijven. Riccardo Lombardi, tijdens de oorlog" leider van een groep Italiaanse partisa- en thans alg. secretaris van de linkse sooialistisohe partij, heeft gisteren tijdens het proces-Grazaani verklaard, dat he'. leven van Benito Mussolini gespaard ge bleven zou zijn, indien hij de overgave- voorwaarden van 24 April 1945 geaccep teerd had. Mussolini had op deze datum met verzetsleiders gesproken en hun voorwaarden geweigerd. Prins Pridi bezoekt Delft De Siamese minister van Buitenlandse Zaken, prins Pridi Debyabones Devakula, die thans in ons land vertoeft, bezocht gisteren Delft. Grote belangstelling toon de hij voor het Waterloopkundig Labora torium, waar prof. ir J. T. Thijsse hem rondleidde. Ook P.'am heeft nl. met wa terbouwkundige problemen temaken. De hoofdingenieur van het Hoogheemraad schap „Delfland", ir A. C. Kolff, toonde prins Pridi enige gemalen in de omge ving. In restaurant ,,'t Prinsenhof" werd het dinér gebruikt. Inkomen Prinses Wilhelmina 400.000 per jaar Bij de jongste herziening is in de grondwet een bepaling opgenomen, vol gens welke bij wet wordt vastgesteld het inkomen uit 's Rijks kas van een Koning of Koningin, die afstand heeft gedaan van de Kroon. Thans is een zodanig wetsontwerp in gediend ten behoeve van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Het jaarlijks inkomen wordt hierin bepaald op f 400.000, met ingang 4 September 1948 (de datum van de afstand). Bij de bepaling van dit bedrag is aan sluiting gezocht bij het inkomen, dat vol gens art. 29, lid 3. genoten wordt, na het overlijden van haar gemaal, door de dochter der Konings. die de vermoede lijke erfgenaam is van de Kroon Vliegtuigbouwer Dornier vrijgesproken Professor Claude Dornier. de Duitser, die de beroemde vliegboot DO-X heeft onit/worpen, is gisteren door een zuive- riigsihof te Lübeck vrijgesproken, omdat hij zioh aan de burgerluchtvaart heeft gewijd. „Wij willen Sebieveen houden..." Rotterdam gordt zich ten stryde. Mede namens de raadsleden v.d. Grin ten (KVP). Wilschut (AR). Dutilh (WD) en Nelemans (CH) diende gtr Donker (PvdA) in de Rotterdamse Gemeei raad een voorstel in om geen groot debat te houden over de vliegveldkwestie, doch om direct een commissie ad hoe uit de Raad te benoemen, die B en W. in opzicht zou kunnen bijstaan, wan deze bij het bepleiten van de belangen van de luchthaven Rotterdam voor hete vuren zouden komen te staan Zonder debat en zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel aanvaard en de onder tekenaars van het voorstel werden tot lid ad hoe benoemd. Tot degenen, die we op de a.r. party conferentie te Den Haag opmerkten, behoorde ook nog de hoogbejaarde gen. L. F. Duymaer van Twist. Hitier liet dr Todt ver moorden Een Duits zuiveringshof heeft gisteren wijlen dr Todt, de bouwer van de Sieg- fried'linie, de Duitse „Autobahnen" en de van de Organisation-Todtgerang schikt ondier de categorie van „actieve Nazi's" en van zijn vermogen 22.000 Mark beslag genomen. Tijdens de zitting verklaarde dr Ernst Hein-kei, de beroem de vliegtuigbouwer, die als getuige werd gehoord, dat dr Todt op last van Hitler vermoord ös. Hiertoe is een tijdbom in zijm persoonlijk vliegtuig geplaatst. EDOUARD HERRIOT BLIJFT LEIDER DER RADICALEN Edouard Herriot, de 76-jarige voorzit- .jr van de Franse Nationale Vergade ring. is op het jaarcongres der Franse Radicale Partij herkozen. Regering koopt kleiaardappelen Overeenkomstig de aankondiging in de Tweede Kamer heeft het dep. van Land bouw c.s. thans aan 't Aan- en Verkoop bureau voor Akkerbouwproducten op dracht gegeven, een belangrijk kwantum klei-consumptieaardappelen van bepaalde sortering en uitsluitend van de rassen Eigenheimer, Bintje en Bevelander bin nenkort rechtstreeks van telers aan te kopen, in hoeveelheden van minstens tien ton per teler en per ras. Bij aflevering vóór 1 Maart a. s. geldt een prijs van f 6.10 per 100 kg, bij levering franco, ge bruikelijke laadplaats aan spoorwagon of schip., terwijl voor bij contract te bepalen levering na die datum een hogere prijs zal gelden. Gebalde communistische vuisten in de Italiaanse Kamer Nog steeds woede over het feit, dat Italië op het Westen bouwt In de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden dreigden de gedelegeerden weer een# met handtasteiykheden. Gisteravond tydens het debat over de buitenlandse politiek moest de zitting plotseling worden verdaagd, nadat de communist Pajetta met op geheven en gebalde vuisten naar de regeringsbanken was gesneld, om daar verschil lende Italiaanse ministers, w.o. graaf Sforza, de minister van Buitenlandse Zaken, landverraders noemen. man sloeg met de vuist op de groene tafel en wond zich zeer op. Graaf Sforza bleef nogal kalm en pareerde de beschul diging met de woorden, dat de regering nazomer brieven aan de Marshall- landen had gezonden, waarin werd voor gesteld om langs practische en concrete weg tot een Europese Unie te geraken. Hierop zei Pajetta, dat Sforza, de minis ter van Defensie, Pacciardi, en de minis ter voor de Handelsvloot. Saragat. ver raders waren, waarna de' voorzitter de vuige taal ontoelaatbaar noemde en de vergadering met een kordate hamerslag Juan Bramuglia, de Argentijnse minis- ir van Buitenlandse Zaken, sloeg de ge hele scène van de publieke tribune gade. Sforza was zijn betoog begonnen met de mededeling, dat de regering met open vizier streed en geen geheime verdragen had ondertekend. Hij verklaarde, dat de drie Westerse mogendheden hem ge machtigd hadden hun belofte tot toe wijzing van Triest aan Italië te beves tigen. Hij deed een scherpe aanval op de communisten, die hij gelijkstelde met de „pseudo-fascisten". Hij zei, dat ze burgeroorlog bewerkén, om een in\ te vergemakkelijken. Voorts vestigde Sforza de aandacht op het feit, dat in de buurlanden de legers veel groter zijn. dan zij volgens de vre desverdragen mogen zijn. Hij noemde o.a. Bulgarije, Roemenië en Hongarije. De Britse voorstellen voor een Euro pese Unie vormden, aldus Sforza, een zeer waardevolle bijdrage tot de eerste fase voor die Unie cn de Franse voor stellen waren onmisbaar voor de laatste fase. Over de koloniën zei de minister, dat Tsjiang tracht zijn legers te verenigen Nankings straten zijn gevuld met vluchtelingen Terwijl de Chinese regering verklaart, dat zij Nanking ten koste van alles zal verdedigen, zijn de straten der stad ge vuld met duizenden vluchtelingen, die zich naar het platteland willen begeven. De gezagvoerders van de schepen dur ven de loopplanken niet uit te steken omdat anders de schepen zinken zullen van de vele vluchtelingen, die zich op de kaden verenigen. Tsjiang Kai Sjek heeft bij al zijn zorgen nog te luisteren naar protesten tegen de ontvluchtingspogin gen van rijke Chinezen. De regeringstroepen, die Hsoetsjou ontruimd hebben, begeven zich thans naar het Zuiden en men hoopt; dat zij in staat zijn, de door de communisten inge sloten 12de legergroep, te Soehsien te ontzetten. Dan zouden deze troepen zich DAT de 67-j. G. H. v. d. Moolen Sr., een bekende ïiguur in Haagse voetbalkringen, op de Mient uit een tram is gevallen en door de aanhangwagen werd doodgere den. DAT in Huize „Gaudeamus" te Biltho- ven is opgericht het „Muziek-Atheneum Bilthoven" onder directie van W. A. F. Maas en Henk Stam. DAT tot Officier in de Orde van O.-N. werd benoemd de gemachtigde van het dep. van Soc. Zaken te R'dam, L. v. Stolk. DAT dr J. C. M. de Jong te Bolsward per 1 Jan. 1948 benoemd werd tot consu lent bij de afd. Volksgezondheid van het dep. van Soc. Zaken. DAT Viruly, die zich. wat betreft de in strumenten, zeer verdienstelijk gemaakt heeft voor de muziekver. „Oefening baart Kunst" te Westkapelle aldaar t.g.v. het 40-j. bestaan dezer vereniging gehuldigd DAT is ingediend een wetsontwerp i. v. m. de onteigening van gronden voor de bouw van een nieuwe cokesfabriek, uit breiding van de Staatsmijn Maurits en het maken van nieuwe verbindingswegen in de Limburgse gemeenten Beek, Geleen en Stein. DAT aan de Tweede Kamer is overge legd de tekst van de op 6 Dec. 1947 te Nanking gesloten luchtvaartovereen komst met China. DAT voor de Dordtse Rechtbank in een aanvullend requisitoir de eis tegen de schilder A. B. aldaar, die zijn vrouw met rattenkruit vergiftigde, wegens geestelijk defect van B. tot 15 j. verlaagd werd. uitspr. 17 Dec. volgt en de zaak tegen mej. B„ die hem tot de moord had aange zet, werd aangehouden. DAT mr Huyts uit Den Haag 16 Dec. op de aan de Kerstfruitveiling te Grons- veld (L.) verbonden fruittéeltdag over de organisatie van ons veilingwezen spreekt. DAT de bekende schrijfster van „Mijn Jordanertjes", Ank van Vlaardingen te Soest, die ook een geziene figuur is bij het Leger des Heils, op 7 Dec. 75 jaar hoopt te worden. DAT van de gemeenschappelijke rege ling bouw- en woningtoezicht op Walche ren weinig terecht schijnt tc komen, daar de voornaamste gemeenten afzijdig blij ven, maar op N. en Z. Beveland een der gelijke regeling meer succes belooft. DAT in het marinehospitaal te Over- veen is overleden kapt. t. z. J. P. H. Perks. DAT te Gouda, 56 j. oud, overleed de rijkszuivelconsulent voor Z.-Holland W. J. Huisman. DAT Donderdag jl. te Steenwij k het schaatsseizoen geopend werd, doch het thans weer tot het verleden behoort. DAT een uit de Vlissingse buitenhaven opgebaggerde granaat in de baggermolen ontplofte, deze ernstig beschadigde, doch geen persoonlijke ongelukken veroor zaakte. DAT. 61 j. oud. te Woerden overleed de directeur van de Vleeskeuringsdienst al daar W. van Doorn. DAT in het Voedselvoorzieningsblad van heden zijn opgenomen overnameprij zen voor slachtvee, t.w. runderen, gras- kalveren en nuchtere kalveren. DAT de omzetten der Amsterdamse beurs van 1 Jan. tot 1 Dec. jl. f 378 mil lioen nom. aan aandelen en f 569 milllioen nom. aan obligaties en tevens 82.702 stuks certificaten van Am. shares omvatten. DAT mr A. M. Engels, administrateur bij het Dep. van Soc. Zaken, per 1 Nov. benoemd werd tot raadadviseur. DAT de Middelburgse Rechtbank J. de J. uit Vlissingen, die in Aug. jl. aldaar 3 voetgangers doodreed, 4 mnd hechtenis oplegde. DAT de 8 voor Indië bestemde NIWIN- filmjeeps Maandag hun tournee langs de provinciale hoofdsteden beginnen met een officiële ontvangst, openluchtvoorstelling en rondrit te Middelburg. DAT de Prov. Stoomb.diensten v. Zee land in April a.s. de „Koningin Juliana" in de vaart brengen. DAT voor het A'damse B.G. 20 j. geëist werd tegen de 37-j. A'damse makelaar J. C. Voogd, wegens gesjacher met Joden- goederen. DAT minister In 't Veld gisteren Den Bosch bezocht. DAT te Apeldoorn gisteren een oude heer zijn fiets op het 3-j. jongetje J. G. liet vallen, waardoor het kind omrolde en door een tractor werd doodgereden. DAT het Belgische loodswezen 5% mil lioen francs beschikbaar stelde voor uit breiding en modernisering van zijn loods- diensten te Vlissingen. DAT de Tuchtrechter te Groningen de grossier M. D. uit Haren (Gr.) wegens achterhouden van porcelein en aardewerk f 10.000 boete gaf en voor f 42.000 ver beurd verklaarde. DAT 9 Dec. het kamp Neerijnen te Waardenburg officieel wordt overgedra gen aan de militaire school voor hygiëne en preventieve geneeskunde. DAT de Alg. Ned. Zuivelbond 16 Dec. te Utrecht bijeenkomt. DAT de nieuwe verkeersbrug over het kanaal Hattum-Dieren te Apeldoorn on der grote belangstelling geopend werd. DAT de St.-Crt. van gisteren behalve een deviezenbekendmaking 17/48 o.m. ar beidsvoorwaarden bevat voor het boeren bedrijf in Z.-Holland. gezamenlijk kunnen verenigen met beide legergroepen, welke langs de H' 150 km benoorden Nanking, een zwakke verdedigingslinie vormen. Van de 250.000 man van het garnizoen van' Hsoetsjou moet nog steeds een strijdbare kern 100 000 over zijn en daarop heeft de rege ring al haar hoop gevestigd. Gesneuveld voor het Vaderland De Regerinj» maakt bekend, dat ir. de afgelopen week tot haar1 leedwe zen de navolgende verliezen zijn ge rapporteerd: Koninkiyke Landmacht: Sold. J. M Emonts, nr. 271031221, uit Leer (L.). sold. iste kl. E. W. Molenaar, nr. 240404515, uit 's-Gravenhage, sold. G. Rijsdijk, nr. 260603149, uit Heerjan6- dam, B 46. Kon. Ned.-Ind. Leger: Menad. sold.- A. Lantang en Menad. sergeant A. W. Kilapong. De Koninklijke Marine heeft in de afgelopen week geen verliezen gerap porteerd. Sinds de wapenstilstand van 31 Januari j.l. bedraagt het aantal in de verldeslijsten gerapporteerde doden 124, sinds 18 Juli 1947 680. Vele veroordelingen in Bondowoso-zaak Het Hoog Militair Gerechtshof te B; tavia heeft hedenochtend kapitein di mariniers, A. R. Zantman, in verband met het schandaal van Bondowoso, ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf. It. J. van Dorpe tot 8 maanden, It. H. J. C. Gits tot twee maanden met aftrek, sergeant-majoor A. D. Jippes tot 4 maanden en twee weken, m.a., serg.- maj. B. J. van Lier vrijgesproken, korp. C. J. M. Leijtens veroordeeld tot drie maanden, m.a.. marinier Ch. Grimberg tot 3 maanden m.a., mar. J P. Kaspers en J. Huizer, idem. korp. Th. J. Amelsfoort en mar. P. Ch. van Esch vrijgesproken. Geen der beklaagden was bij de uitspraak aanwezig. TA KIN NU VERLAAT DJOKJA De bekende communisische oud-pre mier Ta Kin Nu is thans uit Djokja ver trokken na een verblijf van niet minder dan 3 weken. Hij verklaarde, dat Birma te Djokja een consulaat zal openen. De alg. vergadering der V.N. besloot met 40 tegen 6 stemmen (de Oost-Euro- pese landen), by één onthouding (India), het bestaan van de Kleine Aseemblée met een jaar te verlengen. daar eerst werk-condities moesten wor den geschapen, voordat de vluchtelingen konden terugkeren; deze voorwaarden konden slechts door de Italiaanse rege ring worden gevormd. Intusyn heeft Frankrijk bekend ge maakt, dat het Engeland zal steunen bij de aanspraken op trustschap over Italië's voormalige Noord-Afrikaanse kolonie Cyrenaica. Frankrijk wil echter Tripoli- tanië weer onder Italië hebben, evenals Eritrea en Italiaans Somali-land. K. de Boer tweede voorzitter van het C.N.V. Toestand S try bis onveranderd ernstig. Zoals wij gisteren in een deel onzer edities nog konden melden, is op de gis termiddag in Utrecht gehouden vergade ring van het C.N.V. gekozen tot hoofdbe stuurslid in de vacature W. Strijbis de hr K. de Boer, thans tweede voorzitter van de Ned Chr. Bouwarbeidersbond De hr de Boer zal ook in het C.N.V.-bestuur de functie van tweede voorzitter bekleden n het bijzonder belast zijn met de loonkwesties. enz., die de hr Strijbis tot nog toe behartigd heeft. De hr De Boer werd in 1902 geboren, is sinds 1932 be stuurslid en sinds 1933 tweede voorzitter van de N.C.B. Op de vergadering werd nog medegedeeld, dat het woningbouw- congres in Januari 1949 zal worden ge houden. De toestand van de hr D. Strijbis onveranderd ernstig. Van Meegarens „Emmaüs gangers" toch 'n Vermeer? De bekende Belgische schilder en kunstkenner De Coen heeft dezer dagen verklaard nog steeds niet te willen aan nemen, dat het schilderij „De Emmaüs gangers" van Han van Meegeren is. Bin nenkort hoopt hij een met bewijzen ge staafd rapport te kunnen publiceren, op grond waarvan hij zal aantonen, dat dit schilderij onmogelijk door Van Meege ren geschilderd kan zijn en de conclusies der chemische deskundigen niet zijn te handhaven. Volgens De Coen moet het een echte Vermeer zijn. Zowel Belgen als Nederlanders werken aan dit rapport en scheikundigen zullen de theorie der chemici aanvallen. Ook geestelijk wordt het voor onmogelijk gehouden, dat Van Meegeren een dergelijk gaaf werk heeft gemaakt, in tegenstelling tot zijn verval sing van Pieter de Hoogh. De Van Meegeren-affaire is dus nog niet afgehandeld en het is niet onmo gelijk, dat de algemeen geaccepteerde opvatting alsnog wordt herzien. De Coen is een der beste kunstexperts van Europa. DEMONSTRATIES TEGEN KARDI NAAL MINDSZENTY Volgens A.F.P., hebben twaalfhonderd jongelieden in de straten van Eger, in Noord-Hongarije. een betoging gehouden tegen het optreden van kardinaal Mind- R'dam bouwde 62 woningen per maand, Den Haag 7 Volgens een door B. en W. van R'dam aan de Raad gezonden nota inzake de wederopbouw, bedraagt de tijdens de oorlog en bezetting in deze stad aange richte schade (ingeldswaarde 1939 f 230 millioen) 25 30 pet van de totale schade in Nederland. Er zal een bedrag van f 3 milliard nodig zyn voor de herbouw. Het aantal in uitvoering zijnde woningen op 1 Nov. jl. bedroeg 2938. Gedurende de eerste 8 maanden van dit jaar werden in R'dam gemiddeld 62 woningen per maand voltooid, In A'dam 46 en in Den Haag 7. In 1949 hoopt men in R'dam een aanvang te. maken met de bouw van 3727 woningen, w.o. 300 in Hoek van Hol land. WEERBERICHT Overwegend droog >t morgenavond verwacht De Bilt: Koudere nacht met hier en daar vorming van nevel of mist. Overdag gedeeltelijk bewolkt en overwegend droog weer. maar iets minder zacht dan vandaag. Zwakke tot matige Noord-Westelijke wind. late* veranderlijke wind. ZON EN MAAN Zondag 5 December; Zon op 831 u„ onder 16 30 u.; maan op 12.49 u„ onder 20.50 u. Maandag 6 December: Zon op 8.32 u., onder 16.30 u.; maan op 1307 u, ooder 22.04 u,

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1