ïlieuiue gtitecffe (fmirant Sokolofski drijft de zaken in Berlijn geducht op de spits Wist U JÜ NOVEMBER 1948 ABONNEMENTENƒ415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7676 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticlt Is ghtbltora mtjn bert in tcgljeaspott" IETS OVER HET DAMSPEL Zie pag. 4 Belachelijke beschuldigingen aan de „Wes telijken" en sabelgekletter der Sowjets De Russische militaire gouverneur in Duitsland, maarschalk Sokolofski, laat geen enkele poging ongemoeid de depressie over Berlijn steeds heviger te maken. HU heeft nu drie gelijkluidende brieven aan de West'elUke autoriteiten gericht, die de tendenz inhouden, dat nog vóór de verkiezingen van Zondag, in Berlyn tot actie cal worden overgegaan. Hoewel deze Russische soep meestal niet zo heet wordt gegeten, als ze wordt opgediend, is deze gepeperde taal toch wel een symptoom van de toenemende spanning in de Duitse hoofdstad. gen, juist zij willen geen onderdrukking en vervolging. En nu de belachelijke enormiteit: de afzonderlijke verkiezin gen in Westelijke sectoren op 5 Decem ber zijn slechts georganiseerd om het ver enigd bestuur van Berlijn te doen ver dwijnen en een afzonderlijk bestuur in de Westelijke sectoren te vormen. Van daar, dat het Sowjet-commando elke po ging in het werk zal stellen om het nor maal functioneren van het Berlijnse stadsbestuur te verzekeren. Nu de nuch tere feiten: Clay verklaarde, dat de ver kiezingen georganinseerd zijn door de verantwoordelijke functionarissen, in overeenstemming met de constitutie der stad, welke destijds door de vier mili taire gouverneurs eenstemmig was goed gekeurd. En om de 2 jaar moeten auto matisch deze verkiezingen gehouden worden. Intussen wordt de politiemacht in de Sowj et-sector versterkt tot 18.000 man, teneinde aan eventuele „Russische Putschpogingen" kracht bij te zetten. Volgens A.F.P. zouden in de Sowjet-sec- tor aan verscheidene formaties der Duit se politie, geweren van het voormalige Duitse leger zijn uitgereikt. Geschke, de communistische vice-voor- zitter van de Berlijnse gemeenteraad, had voor heden een speciale zitting van de raad in het Opera-gebouw in de Sow- Jet-sector, bijeen geroepen. Aangezien hij volgens zijn zeggen de tijd van handelen gekomen achtte, had hij alle leden van de gemeenteraad en alle leden van de districtsraden bij elkaar getrom meld. De soc.-democratische voorzitter van de raad, dr Otto Suhr, verklaarde, dat Geschke in het geheel geen recht had om een vergadering van de gemeen-' teraad bijeen te roepen en hü beschouw de deze als een sluwe, communistische manoeuvre. De drie democratische par tijen zouden dan ook aan dit feest niet deel nemen. Het alarmerende van deze manoeuvre blijkt ook uit de uitlatingen van politieke waarnemers te Berlijn, van mening zijnde, dat deze linkse bijeen komst het sein zou kunnen wezen voor de afkondiging van een, door de commu nisten beheerd, gemeentebestuur, dat voor geheel Berlijn zou gelden. In de brief van maarschalk Solokofski, die door het Duitse Nieuwsbureau werd •gepubliceerd en waarvan wij hierboven gewag maken, stellen de Russen de zaak weer eens op zijn kop. Zij beschuldigen de Westelijke autoriteiten van gevaarlij ke activiteit, scheuring en desorganisatie in het stadsbestuur en vandaar, dat de beminnelijke Sowjets de eenheid en orde wel zullen herstellen. Juist de Sowjets willen„democratische" verkiezin- Haast met het Atlantisch Pact Naar A.P. uit Londen meldt, hebben de Westelijke mogendheden te Washing ton reeds het ontwerp aangeboden voor een verdedigingsverdrag met de Ver. Staten en Canada. De besprekingen over het Atlantisch Pact zouden reeds tegen het einde dezer week te Washington aan vangen. Een zegsman van het ministerie van Buit. Zaken te Den Haag, meende geen antwoord te kunnen geven op de vraag, of de Benelux-landen zich daarbij geza menlijk zouden binden. Engeland breekt een lans voor Italië Na overleg met de Italiaanse regering heeft Engeland besloten, het voorstel te doen, Italië uit te nodigen om zitting te nemen in een toekomstige Europese raad, welke dient tot bevordering der samen werking tussen de landen van Europa. Dit kan het begin zijn, dat Italië mag deelnemen aan de West-Europese-Unie. Churchill vandaag 74 jaar Winston Churchill viert heden zijn T4ste verjaardag. Deze slimme politieke vos nam gisteren nog deel aan een vos senjacht in het graafschap Kent. hetgeen rijn vitaliteit typeert. Niet kaput? In een resolutie van de Soc.-democra- tische partij van Sleeswijk-Holstein, wordt verzet aangetekend tegen het Britse besluit, de torpedofabriek te Eckenforde te doen opblazen, terwijl de Duitse arbeiders verzocht wordt, deze ver nietiging te saboteren. Mevr. Roosevelt ambassadeur te Parus? Er verluidt, dat Truman aan mevrouw Roosevelt heeft voorgesteld, haar tot am bassadeur te Parijs te benoemen. Het is nog niet bekend of de huidige ambassa deur, Jefferson Caffrey, zich zal terug trekken. Uitstapje met „Karei Doorman" ging niet door Gisteren in alle vroegte waren zij met een extra-trein uit Amsterdam ge komen, de leden van de Raad van State, van de Tweede Kamer, van de Defensie- Commissie, alsmede de secretarissen-ge neraal der Ministeries, omgeven door het geflonker van de vele sterren en strepen der Marine-officieren, een flonkering overigens, die wel enigszins gedempt werd, toen het gezelschap op het mistige Maasstation te Rotterdam uitstapte. Van de Maas was bijkans niets te zien, van de Maasstad nog minder. De mist kweet zich wel uitstekend van haar taak, spel breker te zijn bij het uitstapje, dat onze volksvertegenwoordigers wilden maken met de „Karei Doorman". Alles zat echter tegen. De trein was te laat, de bussen waren in geen velden of wegen te be kennen en toen die eindelijk kwamen en de hoge gasten naar de kade brachten, was daar de mist zo dicht, dat men eerst na een aarzeling in de sloepen plaats nam. Op de „Karei Doorman" deelde men mee. dat het feest niet doorging! Minis ter Schokking arriveerde nog in de loop Van de morgen. Men amuseerde zich echter best en bezichtigde het schip. Kan een notaris ook inwoning hebben De Zwolse rechtbank heeft Zaterdag de gemeente Zwolle in het gelUk gesteld in een proces met de notaris mr M. Tres- ling, wiens woning gedeeltelijk was ge vorderd. Hiertegen protesteerde hü, om dat h\j dan niet meer behoorlyk kon vol doen aan de plicht, acten en het geheim daarvan zorgvuldig te bewaren. Enige tijd geleden werd in Kampen een notaris om dezelfde reden in het gelijk gesteld Hier constateerde men echter, dat een voldoende scheiding kan worden aange- Te Zeist is overleden mr K. W. H. Joden en Arabieren staken het vuren In het gebied van Jeruzalem. Kerkelijke instanties hebben aan de V.N. verzocht te willen bewerkstelligen, dat door de Arabieren en Joden met Kerstmis op de weg van Bethlehem naar Jeruzalem, een absolute wapenstilstand in acht genomen wordt. Inmiddels seint Reuter uit Jeruzalem, dat beide partijen een overeenkomst heb ben getekend, waarbij met ingang van hedenmorgen het vuren rond het gebied van Jeruzalem zou worden gestaakt. Deze overeenkomst werd ondertekend in het byzyn van de vertegenwoordigers der wapenstilstandscommissie van de Ver. Naties. Is Tojo nu opgehangen of niet? Achterafbeschouwd. is het niet zeker of de Japanse oud-premier Tojo, die schul dig was aan de overval op Pearl Har bor, opgehangen is of niet. In de vroege ochtend verscheen gisteren een Boed- distische priester in de gevangenis om d« laatste plechtigheden te verrichten er bleef daar enige uren. maar er gaan ge ruchten, dat MacArthur de zaak heeft uitgesteld, in afwachting van een beslis sing of de schuldigen in beroep zullen gaan bij het Amerikaans hooggerechts hof. Doihara, die vroeger de Japanse Lawrence werd genoemd, en oud-pre mier Hirota, hebben namelijk beroep aan getekend. TH AKIN THAN TOEN AAN DE DOOD ONTSNAPT. De leider van de witte-vlag-< ten in Birma, Thakin Than Toen, die door de regeringstroepen omsingeld was, is aan de dood ontkomen. Hij wist met 50 volgelingen, waaronder de Voor-Indi sche communist Ghosal, te verdwijnen. Wanneer U Uw gerookte bokking even schoonmaakt, zoudt U niet denken, dat een officiële examencommissie gisteren in IJmuiden viskleinhandel-candidaten duchtig onderzocht op vakkennis en -bekwaamheid. Er komt bU schoonmaken en fileren nog heel wat kyken. Tüdens het examen. Mist speelde ook vandaag nog velen parten Gister startte toch nog een K.L.M.-vogel van Schiphol De dichte mist boven Europa is nog niet opgetrokken. Ook gisteravond wer den de scheepvaart en het luchtverkeer gedeeltelijk lamgelegd. Zo werd de lucht brug naar Berlijn om half vier weer stopgezet. De vijf machines van de A.O.A. stonden gisteravond nog steeds op Schiphol. Ondanks de mist startte echter het eerste KLM-vliegtuig op de nieuwe lyn naar Buenos Aires. De 58 passagiers, die in Frankfort besloten maar met bussen naar Amsterdam te rei zen om dan verder de reis van af Schip hol voort te zetten, zijn niet fortuinlijk geweest. Gisteren meldden wij al, dat zij met grote vertraging te kampen had den. Een der^iyper-moderne bussen reed bij Laren tegen een boom. De wagen werd gelukkig niet ernstig beschadigden niemand werd gewond. Toen men einde lijk op Schiphol arriveerde, bleek de mist nog niet te zijn geweken en nam men zijn intrek in hotels. Ernstiger was een ongeluk bij Oss. Door de mist botsten daar twee vrachtauto's op elkaar. Een der wagens sloeg over de kop en kwam in een sloot terecht. De 26-j. chauffeur W. v. Doorn werd hierbij gedood. De K.N.A.C. adviseert met gedimde- of zo nodig stadslichten te rijden, doch in geen geval met de grote lichten. Voorts dient men thans in het bijzonder op de ach terverlichting te letten. Radar op de luchtbrug Op het Berlijnse vliegveld Tempelhof werd bij het landen van de vliegtuigen der luchtbrug van radar gebruik ge maakt. Gisteren werden toch nog 220 vluchten uitgevoerd, zo meldt Reuter. „Queen Elizabeth" nog steeds te Southampton. Ten gevolge van de dikke mist, werd voor de zesde maal het vertrek van de „Queen Elizabeth" van Southampton, uitgesteld. Schiphol verwacht opluchting. Tegen elf uur in de morgen was op Schiphol het zicht niet meer dan 60 a 70 m., terwijl het omstreeks 400 m moet' zijn om te kunnen vliegen. De verwach tingen zijn echter niet ongunstig en de stationsdienst verwacht, dat tegen de middag de mist zover zou zijn opgetrok ken, dat weer gevlogen kon worden. Men verwachtte dan ook, dat de K.L.M.-toe- stellen naar Kopenhagen en Zurich half twaalf zouden vertrekken. In de ochtend kwamen geen vliegtuigen bin nen en bovendien ontving men geen enkel bericht omtrent toestellen, die zou den aankomen. Men verwachtte niet, dat te Rome en Prestwick staande vlieg tuigen uit Batavia, Montevideo en Noord- Amerika nog vandaag op Schiphol zou den aankomen. De andere vliegvelden Op de Parijse vliegvelden Orly en Le Bourget is heden alle luchtverkeer afge last. Het verkeer over de luchtbrug naar Berlijn bleef vanmorgen nog onmogelijk. In Engeland is het zicht op sommige plaatsen slechts 3 m. De Brits-Eur. Luchtvaartmij staakte alle diensten De Stoomv. Mij. „Zeeland" blijft on danks de mist de dienst tussen Hoek van Holland en Harwich onderhouden. Ra dar-installaties aan boord maken dit zon der bezwaar, mogelijk. STAKING IN AMERIK. WESTKUST HAVENS DUURT VOORT. Terwijl in New York en andere havens het werk hervat is. duurt de staking de havens aan de Amerikaanse Westkust nog voort. Hoewel arbeiders te San Fran- Seattle, Portland en Los Angeles nieuwe regeling goedkeurden, zal de staking nog voortduren, aangezien er nog overeenkomsten tussen vakorganisaties werkgevers nodig zijn. In staking zijn Afschaffing maximumprijs zeevis door vergroting aanvoer Zoals bekend, heeft min. Mansholt op het verzoek van de Stichting van de Ned. Visserij in zake afschaffing der maximumprijzen van zeevis, geantwoord, dat dit slechts kan geschieden indien de aanvoeren van zeevis aanmerkelijk zou den toenemen. De IJmuider reders heb ben nu besloten schepen naar verder af gelegen visserijgronden te zenden, om deze aanvoer te vergroten en hebben verzocht aan de Redersver. voor de Ned. Haringvisserij de visserij op Breskens- haring <zgn. Ostende-visserij) te beper ken. om hierdoor het standpunt van IJmuider reders t.a.v. de afschaffing de max.Drijzen te versterken. Ruim 1100 km per uur! „Glenn L. Martin Maatschappij' voor Amerika een straalvliegtuig zonder piloot gebouwd. Er zijn geslaagde vluchten van 10 minuten gemaakt. De snelheid bedraagt 1120 km per uur heeft Bedrijfsorg. en Europese samenwerking (Van onze Parlementsredacteur) Bij de behandeling van het Parijse Ver drag inzake de Europese Economische samenwerking werd op 1 Juli 1948 een motie-Nederhorst/Kortenhorst ingediend, uitsprekende, dat deze samenwerking geen afbreuk zou doen aan de politiek van sociaal-economische ordening in het raam van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. De toenmalige Tweede Ka mer-voorzitter, mr Van Schaik, werkte deze motie voorlopig weg, door te bepa len dat zij op een later tijdstip zou wor den behandeld. Dit was aangebroken bij de begroting van Economische Zaken. Toen verklaarden o.a. de heren Schmal (C.H.) en Van Dis (C.G.P.) er geen be hoefte aan te hebben. Enthousiaster wa ren de heren Vos (Arb.) en Koersen (K.V.P.). Min. v. d. Brink verklaarde, dat er in 't geheel geen tegenstelling tussen bedrijfsorganisatie en Europese samen werking behoeft te zijn, al zal het laatste wel op het eerste inwerken. Het zal er maar van afhangen, wat de inhoud der bedrijfsorganisatie zal zijn. De hoofde lijke stemming (door de communisten ge vraagd deze willen immers de Euro pese samenwerking niet) had hedenmid dag plaats. Het resultaat was, dat de motie werd aangenomen met 27 tegen 23 stemmen (tegen A.R.. V.V.D.. S.G.P., comm. en het grootste deel der C.H.) voren legde de heer Schouten (A.R.) verklaring af, dat de motie geheel overbodig was en het euvel van te veel moties de kop moest ingedrukt worden. Ook de heer Hoogcarspel (comm.) ver klaarde zich tegen. Daarna begon de Kamer met de begroting van Financiën. Vleesrantsoen Vrijdag a.s. verlaagd Naar wij vernemen wordt het vlees rantsoen met ingang van Vrijdag a.s. met 50 gram verlaagd. Dit is de reeds eerder aangekondigde rantsoenverlaging. SNEEUW VEROORZAAKT OVER STROMINGEN IN DE V.S. In Pennsylvanie en in de staat New York is veel sneeuw gevallen. In de Zuidelijke staten stroomt het water over de daken der huizen. Honderden lieden in Georgië, Tenessee en Alabama dakloos. Er hebben ook aanhoudende regens plaats, van Massachusetts tot Flo rida toe. De schade beloopt in de duizen den dollars. Twee jongens verdronken. Truman hield appèl op 't Witte Huis. President Truman confereerde op het Witte Huis met Marshall en Paul Hof- over de werking van het volledige Europes herstelprogram. Wethouder mr A- de Roos meente Amsterdam uit aai Verschoor (roman) en n (r.) reikte gisteren de jaariykse pryzen van de ge- Lex van Delden (muziek), mevrouw Anna Romein- H. W. J. M. Keuls (gedichten). Beiden laatsten op de achtergrond. De weg naar Nanking ligt voor de roden open Alle hoop is thans gevestigd op een verslagen leger San Francisco verwacht. A.P. meldt uit Washington, dat men niet erg op Mei Lins komst gesteld is en dat haar niets anders dan lege hoffelijkheid wacht. Aan de andere kant wordt gemeld, dat zij met Trumans vliegtuig reizen z« de gast zijn van Marshall. Het blijkt, dat de weg naar Nanking thans voor de communisten open ligt. De laatste stroohalm, waaraan de Chinese regering zich vastklampt, is het versla gen en van Nanking afgesneden leger de zak van Hsoetsjou. De 12de legergnoep, die de weg Soehsien versperren moest, is omsingeld en nu resteren er weinig legerafdelingen meer. De regering heeft daarom de troe pen in het afgesneden bolwerk Hsoetsjou bevel gegeven, de stad te ontruimen en zo goed en kwaad als het gaat, naar het Zuiden door te breken om Nanking te beschermen. De bevelhebbers der rege ringstroepen te Hsoetsou voelen echter weinig voor dit plannetje. Hsoetsjou heeft namelijk grote voorraadschuren, die men liever niet in de steek laat. Mevrouw Tsjiang Kai Sjek. die in Amerika hulp wil halen, wordt morgen Geen zeepbonnen meer op de lijst Naar de Nieuwe Leidsc.he Crt. verneemt zal de bonnenlijst van a.s. Don derdag geen zeepbonnen meer vermelden. Dan is dus ook dat product vrij. Wel bevat de lijst de bon voor het extra pakje boter van 250 gram, die v een ons rijst, voor 125 gram koffie 50 gram thee. De Marshall-landen vertonen een moedgevende econ. opleving Gaten in de portemonnaie zijn bijna dicht De Europese-Marshall-landen hebben waarvan 4,3 gedekt wordt door het dé hoofden bij elkaar gestoken de rekening opgemaakt over de periode 1 Juli 1948—30 Juni 1949. En het blijkt, de toestand veel minder slecht is »en jaar geleden. Weliswaar is er nog steeds een tekort van 6 milliard dol lar op de betalingsbalans over deze periode, doch tevoren was dit deficit 2 milliard hoger. De invoer zal zijn 22 milliard (v. j. 17), de uitvoer 15,8 mil liard (v. j. 9). De toeneming der invoe ren bestaat uit goederen, die ten doel hebben. Europa's productie te verhogen en dus de betalingsbalans nog verder ;e verbeteren, en uit een prijsstijging der grondstoffen en kapitaalgoederen. Daar de voedingsmiddelen niet gestegen zijn, is de gemiddelde prijsstijging te stellen op 15 procent. De invoeren uit dollarge- bied daalden en de exporten daarheen stegen. Dit is in de eerste plaats te dan ken aan verhoogde West-Europese pro ductie, zoals kolen (150 pet in omvang), staal, chemische producten, kapitaalgoe deren, spoorwagens, in de tweede plaats aan de overzeese gewesten, het betere inter-Europese betalingsverkeer, aan hout, petroleum, katoen en non ferro-metalen uit andere delen der wereld, wol uit het sterling-gebied. Voor de oorlog was de onderlinge han del der Marshall-landen 50 procent van het totaal. Thans is deze onderlinge han del tot een derde van de vooroorlogse omvang ingekrompen, zodat het belang verbetering duidelijk in het oog springt. Ook de dienstenbalans toont een vooruitgang. Men kan nu West-Europa's invoer als volgt samenvatten: Uit Ame rika en Canada 5.4 milliard (v. j. 5,9), rest Westelijk halfrond 2 (1,8), sterling- gebied 2,8 <1.7), deelnemende landen en O. G. 7.6 (4.7),.eigen O. G. 1,9 Het totale tekort wordt 4,5 milliard dollar, Voor het Haagse B.G. werd 9 jaar (m a.) geëist tegen de kellner D. den Heijer en de kok A. C. Luscüere. die hun werkgevers, de heer en mevr. Arts. van de Herengracht, die een visrestaurant dreven, wegens illegaal werk aan de Duitsers hadden verraden. Uitspraak: 10 Dec. plan-Marshall. Er resteert dan nog slechts 218,9 millioen dollar tekort. West-Europa behoeft dus niet op grote schaal reserves uit te putten en invoeren te besnoeien, die voor zijn opbloei nodig zijn. Het kan hard werkend zijn eigen welvaart op bouwen. Onze ministers morgen van Kalioerang naar Batavia? Republikeins parlement moet niets va hen hebben Volgens het republikeinse persbureau Antaira bestaat er kans. dat de Neder landse ministeriële delegatie Woensdag van Kalioerang naar Batavia zal terug keren. Hetzelfde persbureau meldt, dat de fractie-voorzitters van het werkcomité van het republikeinse parlement tot Hatta het verzoek hebben gericht om e einde te maken aan de informele besp; kiiïgen met de Nederlandse ministers. EEN PARLEMENT VOOR OOST-JAVA De Oost-Java-conferentie is als voor lopig parlement geïnstitueerd, waarna raden Djoewito tot voorzitter werd ge kozen. (Djoewito is regent van Soerabaja en voorstander van een afzonderlijke staat Oost-Java. Red.) Het parlement heeft gekozen Amerikaanse regeringsstelsel. Hevig; gevecht in West-Java In West-Java heeft een grote bende een gelyktijdige aanval gedaan op de onderneming Kiara Panoeng bij Tjiand- joer en een 5 km verder gelegen militairi post. waarbij de aanvallers elkaar met lichtkogels seinen gaven. Na twee was de aanval afgeslagen. De volgende nacht was er een nieuwe vergeefse RUSLAND ONDERSTEUNT DE REPUBLIEK DJOKJA Op de conferentie van de economische V.N.-commissie voor Azië en het Verre Oosten te Lapstone, nabij Sydney, zal de Sow jet-vertegenwoordiger, Novi-kof, s-t ellen Djokja en Vietnam als lid toe te DAT de St. Crt van gisteren o.m. een arbeidsvoorwaarden-regeling voor de tuinbouw in Zuid-Holland bevat. DAT, nu vele gemeenten hun verma kelijkheidsbelasting van 40 op 35 pet brachten en Aalten hieraan niet mee deed, de bioscoop aldaar op verzoek van de Ned. Bioscoopbond gesloten wordt. DAT Amerik. militairen en ambtena ren uit de Amerikaanse zone in Duits land voortaan zonder visum ons land als tourist mogen bezoeken. DAT de onderwijzeres Annie Gelok- Walvis en de telefoniste Nel Boudewijn de Ned. Vrouwenbeweging vertegen woordigen op het van 1 tot 10 Dec. in Boedapest te houden congres van de Int Dem. Vrouwenfederatie. DAT op het congres der Wereldfede ratie van Ex-Politieke Gevangenen te Brussel 17 landen, w.o. ook ons land, vertegenwoordigd zijn. DAT. 84 j. oud, te Haag overleed gen.-maj. b.d. S. C. Gooszen. DAT B. en W. van R'dam voorstellen, het bedrag, waarvoor in 1949 kasleningen kunnen worden aangegaan, op 60 mil lioen gulden te bepalen. DAT mevr. G. van ReemstDe Vries (comm.) uit Vlaardingen werd aangewe zen om de heer D. Versluis te Dordrecht op te volgen qls Statenlid van Z.-Holland. DAT van 1 Dec. a.s. tot 1 Maart 1949 de registratie is opengesteld voor nog niet geregistreerde Nederlandse effecten in Duitsland. DAT de 18-j. arbeider H. B. door een ontploffing in een lasinrichting aan de Weteringstraat te A'dam werd gedood. DAT, 70 j. oud, te R'dam overleed de heer G. Voorhoeve, dir. van de Fa. J. en J. M. Voorhoeve. DAT. 68 j. oud, is overleden de heer C. J. M. van Dijk, arts te R'dam. DAT aan onze vice-consul A. C. de Beaufort te Cannes eervol ontslag werd verleend en J. Labouchère waarneemt. DAT, 77 j. oud, te Driebergen over leed de oud-kantonrechter mr J. Sickenga. DAT 30 Amerikaanse boeren bezoek aan Engeland en Denemarken thans in ons land verblijven andere Europese landen gaan bezoeken. DAT dr W. J. Kolff uit Kampen American Academy of Arts and Sciences te Boston de Francis Amory Prize kreeg en de K.L.M. hem vrije overtocht leent, om de prijs in ontvangst te n DAT te Lake Success op het ogenblik voor het eerst voorbereidingen worden getroffen om bepaalde documenten in hel Duits te vertalen. DAT n.a.v. de aan ons volk gerichte op. roep van Koningin Juliana om de Prin sesjes met rust te laten in de Parijse editie van de New York Herald Tribune een gedichtje van Pauline Avery Craw ford verscheen, waarin de menselijke rechten van koningskinderen worden be pleit. DAT Deense (natuur) mosselen op de Parijse markt verschenen tegen lagere prijzen dan onze gekweekte, maar wy al 80 pet van ons standaardcapaciteitscijfer geleverd hebben. De getuigen in de zaak- Goedetvaagen Naar de Nieuwe Leidsche ïrneemt, zullen in de zaak tegen dr Tobie Goedewaagen, ex-secretaris-gene- raal van het beruchte NSB-departement Volksvoorlichting en Kunsten in logstijd. welke morgen voor het Haagse G. dient, 10 getuigen optreden. Onder deze getuigen a charge bevinden zich G. de Clercq. voorzitter van de AVRO, M. Rooij, hoofdred. van de NRC J. G. J. Bosman, directeur van de Ned Bioscoopbond. Onder de getuigen dé charge zijn o. a. ir W. Z. v. d. Vegte. oud- -generaal, thans gedetineerd te Craailo en de oud-hoofdambtenaren in Goedewaagen, dr J- van Ham. N. Oosterbaan en J. G. J. Goverts Moord op Moeke Marsman nog niet volledig oneeliplderd Tijdens de behandel-ing iij hoger be roep voor "het Amsterdams gerechtshof van de moord, die twee jaar geleden in de Warmoesstraat te Amsterdam werd gepleegd op de 61-j. pensionhoudster „moeke" A. M. Marsman, kwamen gis teren zoveel nieuwe gezichtspunten voren, dat de zaak werd aangehouden tot 17 Januari a.s. De rechtbank had Leo v. d. Helm en de gebroeders Hoogeboom elk tot 15 j. gev.stra-f veroordeeld. Cees Hoogeboom, de enige die destijds be kende, ontkende nu elke schuld. Na ver hoor o.m. van de secretaresse van „moeke", mej. Tonny v. d. Kraan (die na een kruisverhoor door de verdediger van Van der Helm van meineed werd beschuldigd), kreeg de proc-gen. o dracht, een onderzoek in te stellen na enkele nog onbekende figuren. Doodstraf tegen Groningse S.D.-i geëist Voor het Groningse B.G. werd de dood straf geëist tegen de 33-j. bakker J. Venema, uit Delfzijl, die als S.D.-er ir Groningen mishandelingen pleegde, huis zoekingen en arrestaties verrichtte, waarna velen door zijn toedoen v vermoord, en bovendien zelf deel uit maakte van executiepelotons. De S.D. E. H. Broekema, uit Appingedam, die eveneens vele arrestaties verrichtte een illegaal werker executeerde, werd tot 18 j. veroordeeld. (Eis: levenslang.) Gelijkschakeling van onze accijnzen met de Belgische Gisteravond hield de Belgische minis ter voor Volksgezondheid en oud-minis ter voor de Buitenlandse Handel, F. ba ron van der Straeten Waillet in he R'damse beursgebouw een voordracht, waarin hij o.m. aankondigde, dat moedelijk 1 Maart a.s. de accyinzen, op twee of drie na, in België en Nederland geëgaliseerd worden. Hij -toonde aar de gewone belastingen in België er derland vrijwel gelijk zijn. Op het ge bied der buitengewone belasti-n-gen zijn echter de verschillen zeer groot. Met de omzetbelasting, die evenals de accijnzen in België heel wat zwaarder drukt dan in Nederland, zal egalisatie niet zo ge makkelijk gaan, maar men streeft er naar ook deze -gelijk te maken. Nog geen vrije bouwbedrijfs tarieven Het College van Rijksbemiddelaars be sliste, aldus „Trouw", dat geen uitbrei ding zal worden gegeven aan proefobjec ten in het bouwbedrijf, waar met zg. pla. fondloze tarieven gewerkt wordt. Hierbij overwoog men. dat thans nog niet be paald kan worden in hoeverre de voor lopige resultaten van deze proeven to een meer algemene maatregel aanleiding kunnen geven, terwijl uit loontechnisch oogpunt uitbreiding dezer proeven nodig noch gewenst is. Slechts bestaat de moge lijkheid om bij vooraf goed te keuren ta rieven, dispensatie van de loonregeling te verlenen met een begrenzing van t hoogste 25 pet der oververdiensten. Locomotief en drie wagons bij Doetincheni ontspoord Vanmorgen is op de spoorlijn Winters wijk—Arnhem. even voor Wijnbergen, een trein (7.24 uur uit Doetinchem Arnhem) ontspoord. De locomotief kwam op de verkeersweg terecht en de voorste drie wagons kwamen buiten de rails te staan op de spoorbrug over de Oude IJssel. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het wegverkeer is omgelegd en de treinreizigers worden thans per bus vervoerd. Vanavond hoopt men de |lijn weer vrij te hebben. Als het moet We leven snel tegenwoordig en ver geten daardoor gauw. Het alarm, dat dit voorjaar allerwege geslagen werd, toen Tsjechoslowakije door de communisten onder de voet ge lopen werd, is alweer grotendeels ver klonken. De oproep van onze Regering om zich te melden voor een Nationale Reserve bleef in de lucht hangen vanwege de weinig concrete plannen en het terzijde schuiven van de B.V.L.. die haar sporen op dit gebied reeds eerder verdiend had. De regeringspartijen achtten beide zich zelf uitnemender dan de ander, wanneer het ging om de bestrijding van en de weerstand tegen het comiministische ge- lar. Maar er gebeurde niets. Doch het gevaar bleef. Het vertoonde zich acuut in Frankrijk, waar de minister Binnenlandse Zaken. Jules Moch, onweerlegbaar aantoonde, dat de Franse communisten financieel door Moskou gesteund werden. De vele stakingen, al toos een goede voorbereiding voor een revolutie, bleken geïnspireerd en geor donneerd door de Kominform. Daar ook toonden de communisten, dat de binding het Kremlin ver uitging boven de band aan eigen volk en eigen natie. Wat in Tsjechoslowakije en in Frank rijk mogelijk bleek, kan ook hier gebeu- het zal gebeuren wanneer het Nederlandse volk niet op zijn qui vive Waarom zou Moskou het communisme hier niet steunen, als het daar heil in Waarom geen prominente figuren uit de C.P.N. naar Moskou? Waarom an ders, dan om instructies te ontvangen in hun rode meesters? Vandaag is ons volk in zijn grote meer derheid nog afkerig van de rode dicta tuur. Vandaag wil het de grote nationale goederen, die inhaerent zijn aan de Ne derlandse natie, nog veilig stellen. We er ons van bewust dat deze houding bij allen voortkomt uit een princi piële overtiming en dat men zeker niet algemeen aanvaarden zal, dat tegen de revolutie als zijnde ongeloof alleen af doende weerstand geboden worden kan door een leven, ook als volk. in gehoor zaamheid aan Gods Woord. Maar al wordt deze overtuiging niet algemeen gedeeld, niettemin zullen we met allen, die van daag die revolutie in haar gevolgen af wijzen, hebben samen te werken om de in of meer directe dreiging te keren. Deze samenwerking zal van zodanige aard moeten zijn, dat we te allen tijde en orde kunnen handhaven, zodat vijfde colonne de lust om iets op touw te zetten bij voorbaat vergaat. Een leger, dat hiervoor zou kunnen zorgen, hebben we niet. Onze troepen worden vastgehouden in het Ryk Overzee. Het is trouwens de vraag of een leger de eerst aangewezene is bij binnenlandse ongere geldheden op te treden. Met vrij grote ze kerheid kan worden aangenomen, dat het optreden van een vijfde colonne samen zal gaan met een aanval van een buiten landse mogendheid. Het leger moet dan beschikbaar zijn voor het bestrijden van die vijand. Bovendien moet men tegen binnenlandse vijand op elk ogenblik op elke plaats kunnen optreden en een leger, dat in enkele plaatsen geconcen treerd is, is daarom niet het geschiktste apparaat. Er moet dus op andere wijze worden jorzien in het beteugelen van woelin- :n; daarom verdient de oproep van het Nationaal instituut „Steun wettig gezag", volk tegen de dreigende gevaren wil mobiliseren, aller waardering en steun. Aan de aanvankelijke bezwaren de B.V.L. is men tegemoet gekomen, zodat deze zijn ervaring ter beschikking stelt van het instituut. Voor alle BVL-ers plaats. Zy, die niet meer voldoen de eisen, gesteld voor de Nationale rve, grensbewaking of politie, kun- geplaatst worden bij de bewakings dienst of de Algemene reserve. Nationale, gewestelijke en plaatselijke immissies zijn reeds gevormd of in op richting. Het apparaat, is gereed om alle goede vaderlanders, oud-B. V.L.-ers en van het verzet op te vangen. Indien onze christenmannen hun plicht verstaan en zich melden, dan zullen zij door hun principiële overtuiging de rug- gegraat kunnen vormen van de nieuwe korpsen. In dit verband herinneren we het woord van een bekend links poli ticus uit het begin van de bezettingstijd „Als jullie. Calvinisten, overeind blijven dan trekken wij ons wel aan jul lie op". Dat legt ons een zware verplich ting op. Indien wij pretenderen en als Chris- nen moeten we dat doen dat alleen het Geloof de onuitputtelijke krachtbron de stitjd tegen de revolutie, dan zullen wij in die strijd voorop hebben te gaan en daarin heel ons volk hebben te dienen. Dan zullen we vandaag het offer hebben te brengen en ons melden. Dan geen hoerastemming, doch alleen besef van onze plicht tegenover ons volk. Het gaat om onze hoogste geestelijke en nationale goederen! Het gaat om het wel- onze kinderen, om de vrye ver kondiging van het Evangelie, om de mo gelijkheid als mens te kunnen leven. En al weet de Christen, dat een sten- in en een mitrailleur in deze strijd, die •n digpste een geestelijke stryd is, uit eindelijk niet de beslissing kunnen bren gen, zolang hem de mogelijkheid gelaten wordt, zal hij, als het moet. ook die mid delen gebruiken. Als het moet dan geeft Van Zeeland vreest economische crisis in België In een rede te Brussel, heeft de heer Van Zeeland verklaard, dat de werk loosheid in verscheidene Belgische be drijven dreigende vormen aanneemt. Er heerst schaarste aan kapitaal en de prü- der Belgische producten op de we reldmarkt zyn te hoog. Hij vreesde een WEERBERICHT Nog nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Op vele plaatsen, vooral in de ochtend, nevel of mist. In de loop van de dag hier en daar opklaringen. Vannacht lichte met hier en daar matige vorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke wind overwegend tus sen Zuid-Oost en Zuid-West. ZON EN MAAN. Woensdag 1 Dec. Zon op 8.25, onder 16.25; Maan op 9.37, onder 16.33. S Dec. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1