Hans Yermolen L NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 ZATERDAG 27 NOVEMBER 19« LEIDS PALET „Niets is mooier dan Hollands bewogen luchten ,Jk. heb de hele wereld gezien", zegt Hans Vermolen, terwijl hij een van Zijn vijf dreumesen een verguld glazen Kerstbal ontrooft. „Maar Leiden is me tóch het liefst geworden. Het is een echt Hollandse stad, midden in de wijde polders, overgeleverd aan het geweld van zomerzon en winterguurte; een oude stad, waar de tijd zijn sporen trok; een stad nabij de ruwheid der meren en het geweld van de grijze zee achter de nederige duinenrij. Door rüjn huwelijk ben ik hier terecht gekomen. Ik woon hier nu al acht jaar bijna, een hele tijd voor een zwerver als ik! Maar ik voel me hier thuis. Leiden is een stad voor schilders!" „De Leidenaren «zelf?" vraagt hij dan. raam neerstreek en hét verlangen wak- ,Ach, die vallen best mee! Maar je moet ker riep. Ik verkocht wat 'n geluk! leren kennen!" En hij springt op zoeki. -aar sigaretten, lucifers en asbak ken. ro-pend naar „Anneke", die als echte scniidersvrouw toch voor zulke dingen zorgen moet. Maar Anneke de Nocker is de dochter van een schilder. Ze doet rus tig haar plicht bij de kinders boven, brengt een half uitgeslapen bengel op haar armen mee, constateert, dat de si garetten-as inderdaad best in de kachel-la kon, en brengt even later een paar geu rende koppen thee binnen. Als je Vermolen zo in die smalle ka mer van dat eigenaardige huisje op de Hooigracht bezig ziet, heb je het gevoel dat die man er op een goeie dag met zijn hele gezin uit zal barsten. Dat het niet gebeurt, dat in die toch niet onge zellige pijpenla de geneugten van een eetkamer, tevens studeerkamer, verbon den kunnen- worden met de luxe van een zitkamer en de rust van een atelier, is waarschijnlijk alleen te danken aan de evenwichtbrengende figuur van Anneke Vermolen-de Nocker. Anneke is een Scheveningse en Hans werd in 1913 te Amsterdam geboren. Maar al gauw verhuisde het gezin Ver molen eveneens naar Scheveningen en enige jaren later naar Den Haag. Ze woonden dus dicht genoeg bij elkander. Maar er waren wereldreizen nodig om Anneke te ontdekken op het atelier van haar vader. Intussen maakte de veelbelovende ben gel alle scholen van de residentie op een rijtje onveilig. Ook de handelsschool, waar vader zijn zoon graag had zien sla gen, kon de jonge spring-in-'t-veld niet lang boeien en op 16-jarige leeftijd I liet men de jongen dan maar een zeereis ma ken „om bij te komen Zo monsterde Hans Vermolen als stuur- mans-leerling op de „Algenib" en voer naar Rusland en later naar Zuid-Amerika. Een klein jaar was de jonge Hans „weg" van dit soort leven. Met enthousiasme deed hij alles mee met de bemanning. Maar op een dag, toen het „huistoe" ging, bleef hij in Cardiff achter om er te wer ken Het luktetot de politie ontdekte, dat hij geen geldige papieren had. Toen stond Hans in minimum van tijd weer bij vader op de stoep/ „Ach", zegt Vermolen, terwijl hij met een verstrooid gebaar over zijn bijna kale schedel strijkt, „de man met het $ikje", die ik nu geworden ben, is in zijn wilde jaren zijn ouders nu niet bepaald tot een vreugde geweest. En ik ben eens bang, dat mijn kinderen Maar dan gaan er plotseling spotlichtjes aar in de grijze ogen onder de snel-reage- rende wenkbrauwen en hij zegt: „Doen talentvolle mensen vaak gek in hun jeugd? U zegt het!" Hoe Vermolen nu aan het schilderen ging? Wel, eerst thuis en toen op.de acade- mie in Antwerpen. „Nee, niet afgemaakt", voorkomt vlug zijn zeer gedecideerde stem. „Maar na even terug geweest te zijn in Holland, ging ik zomaar op goed geluk naar Ned. Indië, om daar te schil deren. Ik zat er een kleine drie jaar, had lessen van Hopman en Birkenhauer, ont moette er de Antwerpse schilderes Joke de Bruyn, van wie ik veel leerde en mei wie ik de passars afliep, zat met Hop man op Chinese kerkhoven, werkte aar de Zuid kust van Java, bezocht Bali er begon net het plan te maken om me daar te vestigen, toen ziekte me terug dreef naar Holland. Korte tijd had ik een ate-' lier in Den Taag. Maar toen ik een hele collectie geschilderd had en nog niets verkocht, kwam er een heldere, koude winterdag, waarop de knerpende sneeuw een stelletje straatmuzikanten onder mijn seringeqstilleven en trok werpen naar Brussel. In tijd had ik er een atelier en een vriend, die mijn schiderijen verkocht. Het was uitgeweken Duits ingenieur.maar dat zijn hele verhalen „Parijs? Ook geweest. In '37 was dat, denk ik! En vandaar trok ik met vrien- Zuid-Frankrijk, waar ik al schilderend mijn kostje ophaalde. Nice, Monte Carlo, ook Genua heb ik be zocht. Maar ik had er niet willen bly- u Tenslotte gaat er niets boven de ws- seling der seizoenen in Holland en vind je nergens zulke bewogen luchten als hier!" Er ratelt een kar voorbij op de Hooi gracht. De winterschemering geeft een eigenaardige klaarte aan het oude schil derij. dat ter restauratie op de ezel staat. dèt, dat moet ik er wel bij doen! Vijf kindermonden open houden valt niet mee tegenwoordig! Het ellendige is, dat je zó veel van te doen krijgt, dat er voor schilderen haast geen tijd blijft! O, nog eens geheel voor jezelf te kunnen wer ken! Te kunnen maken wat je wilt en zoals je het wilt „Ik heb de wereld gezien" Schildersdroom! C. Th. R. Internationale prijsvraag van de Leidse Universiteit Mr S. J. Visser, overleden in 1919, heeft zijn vermogen vermaakt aan de Leidse Universiteit onder voorwaarde, dat de rente wordt aangewend om de studie van het volkenrecht en het internationaal privaatrecht te bevorderen. In het bijzon der was het zijn wens. dat periodiek een som van ten minste f 5.000,zou worden besteed voor het uitschrijven van een in ternationale prijsvraag. In overeenstemming met de Faculteit der Rechtsgeleerdheid heeft het College van Curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden, als beheerder van de stichting Legatum Visserianum, thans de volgende prijsvragen uitgeschreven: 1. Het Legatum Visserianum vraagt een kritische beschrijving van de internatio- naalprivaatrechtelijke wetgeving en rechtspraak der twintigste eeuw betref fende de confiscatie (inbegrepen de natio nalisatie) van eigendom. 2. Het Legatum Visserianum vraagt een kritisch overzicht van de inrichting en procedure van de grote politieke inter nationale conferenties van de 17e tot en met 19e eeuw (Westfalen, Nijmegen, Rijs wijk, Utrecht, Wenen, Parijs (1856), Ber lijn (1878). Het gaat om de techniek der conferenties; het is niet de bedoeling, dat de politieke aspecten daarvan, anders dan als hulpmiddel voor het verstaan van in richting en procedure, belicht worden. De antwoorden moeten, in het Neder lands, Zuid-Afrikaans, Duits, Engels of Frans getikt, vóór 1 November 1950 wor den toegezonden aan het College van Cu ratoren. De manuscripten moeten een motto dragen, hetwelk herhaald wordt op een bij de manuscripten gevoegde ver zegelde enveloppe, die de naam en het adres van de schrijver of schrijvers bevat. Aan de antwoorden, die naar het oor deel van het College, gehoord de Faculteit der Rechtsgeleerdheid, daarvoor in aan merking komen, zullen prijzen worden 1 f 5.000 Schulden der gemeente Alkemade zijn in tien jaar verdubbeld De raad besprak de woningbouw en de straatverlichting De gemeentebegroting 1949 van de ge- eente Alkemade werd de raad aange boden. Hetalgemeen beeld steekt gun stig af bij vorige jaren. Er is een over schot van ƒ37.239,04, dat zal worden ge bruikt tot dekking der tekorten 1946 en 1947. Het overschot wordt verkregen door een hogere uitkering uit het ge meentefonds ad ƒ30.884,18. Diverse pos ten gaven een totaal verhoogd inkomen ƒ23,000. Daar staan meerdere uit gaven ad 16.300 tegenover. Totaalcijfers gewone dienst: ƒ431.580,42. De totale schuldenlast bedraagt 1 Jan. 1949 ƒ890.154,72 (1 Jan. 1939: ƒ462.825. Maarde werken, die beslist moesten worden uitgevoerd, zijn thans verricht. De burgemeester achtte daarom nu be zuiniging noodzakelijk. Wat het woningvraagstuk aangaat: in de drie jaar na de bevrijding zijn 62 woningen gebouwd. Te Roelofarends- en zijn er nog 12 in aanbouw. De nood echter nog groot. Er zullen nog veel >er woningen moeten worden ge bouwd. De eerste plannen zijn: 10 te N. Wetering en 17 te De Kaag. De toe wijzing moet nog afkomen. Bij het via duct te Rijpwetering hoopt men twee montagewoningen te bouwen, waarvan roor de heer G. Th. van der Zwet, woning acht jaar geleden, zo merkte dr Van der Bijl op, reeds onbe woonbaar werd verklaard. Spr. noemde het onbegrijpelijk, dat hem geen nieuwe woning is toegewezen, ook bij de ver huring van de noodwoningen. Met de Coöp. Boereneelnbank te O. Wetering werd weer een rekening-cou rant-overeenkomst aangegaan. Tot lid het bestuur der stichting drink waterleiding „De drie gemeenten" werd gehouden stemming benoemd ii vacature-J. J. de Koning de heer J. P. Hoogenboom met als pl.v. de heer C. der Meer en als 2e pl.v. de heer P. der Velden. Aan de stedelijke lichtfabrieken te Lei den werd onderhands gegund de vernieu wing van de straatverlichting te O.-We tering en R'veen. De heer v. d. Bijl be treurde het, dat de stenen lichtmasten eer door ijzeren worden vervangen. Dat geeft echter een besparing van „Avondstemming op de Veluwe" HET PLATBRANDEN VAN 'N KAMPONG „OPZETTELIJKE ONGEHOORZAAMHEID" In het „Militair-rechtelijk Tijdschrift"! daarnaar navraag doen. Hiertoe heeft komt de uitspraak voor, welke in hoogste] beklaagde echter niet de minste poging instantie gedaan is door het Indische aangewend. Hij heeft het zelfs niet nodig Hoog Militair Gerechtshof in de zaak tegen de commandant van een geweer- groep, die weigerde de opdracht van een meerdere uit te voeren, volgens welke een strook van een kampong moest wor den platgebrand. Over deze zaak schre- m wij onlangs in ons blad. De krijgsraad had de beklaagde schul dig verklaard aan het misdrijf van arti kel 89 van het Wetboek van Militair Strafrecht (he?t in tijd van oorlog niet voldoen aan een bevel of vordering, ge daan door een daartoe bevoegd militair). Het Hoog Militair gerechtshof heeft echter niet artikel 89 toegepast (dat vol gens het Hof alleen betrekking heeft op niet-militairen), maar artikel 114 (dat naar het oordeel van het college de per soonlijke bevoegdheid van de meerdere tot het geven van enig dienstbevel niet als constitutief element van het misdrijf vermeldt). Het Hoog Militair Gerechtshof oordeelde, dat de door beklaagde opge worpen gemoedsbezwaren terug U brengen zijn tot zijn tegenzin om tegen over een volgens hem onschuldige bevol king représaillemaatregelen uit te ren. Als zodanig heeft hij de order tot het platbranden van een kampongstrook opgevat. Beklaagde had beweerd, dat in dien te voren uitdrukkelijk was te ken nen gegeven, dat het uitvoeren van be doelde order militaire noodzaak was er geen représaille, hij die zonder bedenken zou hebben opgevolgd. Hieruit volgt zegt de sententie verder dat beklaag de opvolging van het hem gegeven dienstbevel afhankelijk stelde oordeel omtrent de strekking en doelma tigheid ervan, doch behalve dat zulks by artikel 11, lid 2 van het Reglement be treffende de Krijgstucht niet is toegela ten, mag toch zeker en vooral in oorlogs tijd van beroepsmilitairen verwacht wor den, dat zij a priori ervan uitgaan te doen te hebben met dienstbevelen, welke maatregelen van militaire noodzaak niet van représaille inhouden. Indien zij hieraan twijfelen, kunnen zij ten hoogste Winter flora belooft wat! Nu al geen standruimte meer beschikbaar De Winterflora belooft wat! Het aantaleventjes Inschrijvingen is zo groot, dat geen nieuwe „standhouders" meer ingeschreven kun nen worden. Reeds nu staat vast. dat de toch waarlijk niet kleine beurszaal van het Krelagehuis de inzendingen niet zal kunnen bevatten. De keuringszaal of het restaurant zullen er bijgetrokken moeten worden. Er zijn particuliere firma's, die maar Opgericht is de Sikken's Lakfabrieken N.V. te Sassenheim, ten doel hebbend, met voortzetting der zaken, tot dusver gedreven door de commanditaire ven nootschap Sikkens' Lakfabrieken, het vervaardigen van en het handeldrijven in vernissen, japan- en cellulose lakken en aanverwante artikelen enz. Het kapitaal der vennootschap be draagt 12.000.000. Tot directeur is benoemd drs A. M. Mees, commissarissen zijn W. A. en J. A. Penaat, mr J. Wilkens, prof. ir E. L. Selleger en Tj. Bos. Distributievaria Maandag vindt weer uitreiking plaats van bonkaarten 901 te Leiden. Men l_adplege het datumkaartje. standsruimte hebben aange vraagd van 100-280 vierkante meters! Dan komen er nog vier collectieve inzen dingen van de diverse afdelingen, terwijl de grote broeiproefbedrijven van Ruyg- rok te Hillegom en Van der Hoek Nieuwe Niedorp zoals altijd het leeuwen aandeel voor hun rekening zullen ne Tulpen, narcissen en hyacinten zullen de hoofdschoten vormen, maar ook grote collecties Fresia's en Amaryllis zullen niet ontbreken. In overleg met de vereniging bloembollen-exporteurs heeft het hoofd bestuur der alg. ver. voor bloembollen cultuur besloten, een internationale jury te benoemen. Daarin zullen zitting men vertegenwoordigers uit de volgende landen: Ver. Staten, Canada, Engeland, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Lu xemburg, België, Zweden, Denemarken, Noorwegen Finland. Het is niet bekend, wie uit ons land zitting zullen nemen in dit internationale gezelschap. Deze grootse show is natuurlijk koren op de molen van het centraal bloembol len-comité, dat dan ook haar volle mede werking verleende. En stichting Haar lem's bloei is bereid zich het vuur uit de sloffen te lopen, vooral wat de propagan distische medewerking betreft. Een stroom affiches, folders, vouwbla den, enz. zal de wereld bijtyds kond doen van dit gebeuren. De fundamenten een daverende reclamestunt zyn gelegd. gevonden om, toen de avond te doel van de bewuste order onder de ma- werd besproken en de mogelijk heid van représaille en de tegenzin daar tegen werd te berde gebracht, zijn meer deren hiervan in kennis te stellen, waar toe hij als onderofficier toch zeker ver plicht was. De verdediger van beklaagde had be- >ogd dat de order onbevoegd gegeven >u zijn en tevens een mensonterende op dracht zou bevatten, zodat beklaagde niet alleen mocht, maar ook moest weigeren, in die order te voldoen. Te dien aanzien overwoog het Hof, dat t artikel 114 van het Wetboek van Mili tair Strafrecht de persoonlijke bevoegd heid van de meerdere tot het geven van enig dienstbevel niet als constitutief ele ment van het misdrijf is vermeld. Wat hiervan ook zij, in elk geval moet het buiten alle twijfel geacht worden, dat casu de meerdere bevoegd was, w; stellig aanwijzingen bestonden, dat t militaire aanvoerweg van huizen in kampong uit beschoten werd en op die weg reeds mijnongevallen, kennelijk uit de kampong te herleiden, hadden plaats gevonden uit militair dienstbelang een bevel uit te vaardigen dat strekte tot het treffen van maatregelen ter beveiliging van die aanvoerweg en uit dit oogpunt reeds van 'n een mensonterende opdracht inhoudend bevel geen sprake kan zijn. Het Hof veroordeelde beklaagde tot twee en een half jaar gevangenisstraf met vermindering van voorarrest op grond van de kwalificatie: „opzettelijke ongehoorzaamheid, gepleegd in tyd i oorlog, waarbij de schuldige tevens andere militair tot het misdrijf aanzet. Iets voor jonge oude dames.. Een Deense sportvereniging heeft t grote beloning uitgeloofd voor de vroi die er in slaagt de speer 18 m ver te werpen, de 200 m te lopen in de 8 km te lopen in 74 minuten 20 kim per fiets af te leggen in 57 Niets bijzondere? Maar de vereniging verbindt er de voorwaarde aan, dat de vrouw 72 jaar oud moet zijn. Lezers schrijven ons f 14.000 In de rondvraag bepleitte de heer Kerkvliet een betere straatverlich ting in het Zuideinde en de bouw van woningen, zo nodig montagebouw. roorz. kon zich over montagebouw niet erg enthousiast tonen. De heer v. d. Bijl achtte straatverlichting in de Nieuwe Bruggestraat bij de prov. brug te O.We- tering noodzakelijk. Voorts drong spr spoedige behandeling van het zwembad-vraagstuk, omdat hierover vele klachten zijn. Ook zag spr graag, dat de leveranties aan de gemeente door inwo- zal geschieden. De heer v. d. Geest riep de medewerking van de gemeente te bewerkstelligen dat de bewo- n de Zwarte Weg te Oud-Ade aansluiting krijgen op de waterleiding. De heer Akerboom verzocht om een licht puntje bij de pont te De Kaag en onderzocht willen zien, of de bocht uit de toegangsweg tot de pont kan verdwijnen. Hierna sluiting. Chr. Sigarenwinkeliers Men verzoekt ons het volgende op te Reeds geruime tijd gevoelden veel Chr. sigarenwinkeliers de behoefte aar eigen Chr. organisatie naast de Al gemene en RJC. bonden. Vakgenoten uit alle delen van het land hebben nu handen ineengeslagen en hebben dezer dagen, onder auspiciën van de Chr Mid denstandsbond. opgericht de Ned. Bond Chr. Sigarenwinkeliers. Het dage lijks bestuur van de N.B.C.S. is samen gesteld uit: J. Ligthart, Vlaardingen; P. Rusticus, Leeuwarden; H. J. Gosselink, Enschede. Sigarenwinkeliers, die zich wièlen aansluiten, kunnen zich opgeven bij het secretariaat van de N.B.C.SRu- waardstraat 37c. Rotterdam. OPBRENGST BAZAR De bazar ten bate van het maatschap pelijk werk in de Leidse ziekenhuizen heeft ruim f 4000 opgebracht. EXAMENOPLEIDiNG Wiskunde L.O. - M.O. - K' Kv RESA - HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus De hoge groentenprijzen Naar aanleiding van een ingezonden stukje in de N.L.C. van 20 November, waarin een lezer klaagt over de hoge groentenprijzen. deelt ondergetekende U het volgende mede. Dat er producten aan de markt komen, die inderdaad zeer laag in prijs zijn, kan voor de kweker betreu renswaardig zijn, de handelaar kan 't niet helpen. Dat zuurkool 18 ct. per kg moet kosten, kunnen velen niet begrijpen: het is trouwens 18 cent per pond, wat nog erger is. Informatie bij de handel zou U echter de volgende berekening hebben voorge legd. Een vat zuurkool kost de groenten- handelaar f 48.60. De inhoud is 180 kg. Dat betekent 27 cent per kg. Reken daar nog 2 cent inwegen bij. dan verdient de handelaar 7 cent per kg. Is dat zoveel? Wat de uien betreft, die kosten ons inder daad niet veel. maar er is niet één klant, die 100 kg tegelijk afneemt. Waar nog bij komt, dat de uien dit jaar zeer slecht zijn, zodat er veel afval bij is. Ook voor een groentenhandelaar is het leven duur, zo als terecht werd opgemerkt. Voorschoten. C. J. v. d. Werf, groentenhandelaar. Chr. Brandstoffen- handelaars Te Utrecht is. zoals reeds gemeld, d« hr. Bond van Brandstoffenhandelaren opgericht, een landelijke vakorganisatie die zich als vakgroep zal aansluiten bij de Chr. Middenstandsbond. De heer P. Oly (Utrecht), die de ver gadering leidde, achtte de tijd gekomen, dat de Chr. brandstoffenhandelaren zich zelfstandig organiseren in een vrije or ganisatie. In de komende publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie behoren ook vertegenwoordigers van de vrije organi saties zitting te nemen. De directeur van de Chr. Middenstandsbond, de heer W. G. Hollebrandts, die als spreker optrad, op de taak, die de Prot. Chr. Brandstoffenhandelaren hebben op het in van het maatschappelijk leven. Het voorlopig bestuur werd als volgt samengesteld: de heer P. Oly, te Utrecht, voorzitter; de heer J. Kleijnsmit te Rot terdam, secretaris en de heer J. van Eysden, te Rotterdam, penningmeester. HELE HUISJES TE 's-GRAVENHAGE OP EIGEN GROND. KOOPPRIJS f 17.000,- Te koop wegens omstandigheden, nog vier van onze aan de Maarsbergenstraat nabij het Zuiderpark te 's-GraVenhage gelegen hele huisjes, bevattende: flinke woon kamer, woon-eet-keuken, 2 grote en een kleine slaapkamer, douchecel enz. KOOPPRIJS ƒ17.000.—. HYPOTHEEK DESGEWENST ƒ9000.—. BEGROTE RIJKSBIJDRAGE PLM. ƒ320.— PER JAAR. De huizen zijn aanvang 1949 gereed en worden verkocht op uitdrukkelijke voor waarde, dat koper het pand-zelf zal mogen betrekken. Inlichtingen ter plaatse en bij het Hoofdkantoor van de N.V. STANDAARDBOUW. Bezuidenhoutseweg 127, Gravenhage, Telefoon 770887. „Zuster Mies" van het Diaeonessenhuis gaat jubileren 25 Jaar gaf zij zich aan de zieke medemens De Leidse ziekenhuizen hebben alle een goede naam. Maar in onze kring neemt het Diaeonessenhuis toch wel een ereplaats in. Wie hier om welke reden dan ook eens is verpleegd, zal gewag kunnen maken van de warme liefde en de direct-opvallende toewijding, waarmee het zich opofferende zustercorps zijn dage lijks werk voor de patiënten doet. Het is een goede eigenschap van dewerkt, maakt ze meestal 12 zusters zelfs de pers moet dat toe geven dat zij geen bijzondere publieke aandacht begeren. Liefst vervullen zij in stilte haar prachtige, veel-omvattende taak. Zo denkt mej. M. H. Hoogeboom (zul len we haar maar „zuster Mies" noe men?er ook ovfer. 1 December a s. hoopt ze te herdenken, dat zij 25 jaar ge leden haar intrede in het Diaconessen- huis te Leiden deed. Natuurlijk stelden wy ons ter gelegenheid van dit feit met haar in verbinding. Eerst stond zij wat sceptisch tegenover enige publicatie. Maar wij beloofden met de hand op ons hart, dat wij een eenvoudig stukje naar aanleiding van haar zilveren jubileum zouden schrijven. Toen stond ze ons geen breed opgezet interview, mj moedelijk praatje toe. Niet in een deftige kamer met gemakkelijke stoelen en een kopje geurige koffie, doch ergens in een der lange gangen van het ziekenhuis, aan een klein tafeltje, dichtbij een bran card. 't Was een keuveling, zo tussen de bedrijven door. Want zuster Mies, met wie in de loop der vele jaren tal van Leidenaars en mensen uit de omgeving op de meest hartelijke wyze hebben kennis gemaakt zij het misschien in minder prettige omstandigheden heeft het druk. Zij staat sindt 1937 aan het hoofd van af deling 3 A, waar ongeveer veertig Zie ken worden verpleegd. Als zij hele dagen Sport en Wedstrijden Universitaire sport wedstrijden Op diverse velden in de Leidse Hout werden gisteren universitaire wedstrijden gehouden. Uitslagen: Handbal heren: Med.Phil. 1(Phil, winnen); Verg. fac.Hanestaart 01; ArenaHanestaart 81; Med. IHane staart 41; finale: Arena IPhil. I 65. (1. Arena. 2. Phil., 3. Medicijnen.) Handbal dames: Med. IPhil. 04; Verg. fac.—Theol. 7—3; Med. II—Verg. fac. 4—1; Phil.—Med. 5—4. (1. Phil... 2. Med.). Hockey heren: Ver. fac.Med. B 31; JuristenMed. C 30; Med. AJuris ten 10 (na doelschieten); Med. C Med. B 1—0; finale: Med. A—Phil. 0—0. Ook na verlenging bleef de stand 0—0, waarna besloten werd, de wedstrijd a.s. Donderdag opnieuw te spelen. Hockey dames: JuristenMed. A 10; VVSL—Phil. 1—0; Med. B—Juristen 0—2; Med. A—Phil. 0—1; WSL—Juris ten 10. (1. WSL en 2. Juristen.) Voetbal: Med. I—Sheh 6—1; Med. II— Wet. Staf 3—1; Phil.—Ver. fac. 1—4; Ver. fac.Lit. 00, na strafschoppen gewon nen door Ver. fac.; finale: Ver. fac. Med. 14. Na een spannende wedstrijd, waarin de Ver. fac. zeker de beste kan sen had, werd het toch een verdiende overwinning voor de Medicijnmannen. Onderlinge Zwemkamploen schap „Van WUk's Sportvereniging." Onder grote belangstelling van het personeel der Leidse textielfabrieken Wolhandkrab, aartsvijand der visserij gebrs. Van Wyk en Co. N.V. werd de onderlinge wedstryd van V.W.S. in de .Overdekte" gehouden. De Verhey van Wijk-wisselbeker werd gewonnen door de heer W. de Hartog. totaal tijd 58.8 sec. De Helmig-wisselbeker werd gewonnen door mej. C. M. v. d. Hoogt, totaal tijd 67 sec. De overige uitslagen* zijn: 25 m. schoolslag dames: 1. A. Koenen, 23 sec.; 2. K. M. Ginjaar. 23 sec. 25 m. rugslag dames: 1. C. M. v. d. Hoogt, 20.6 sec.; 2. A. Koenen, 23.8 sec. 25 m. vrije slag dames: 1. C. M. v. d. Hoogt. 20.0 sec.; 2. R. Visser, 21.2 sec. Onder water zwemmen dames: 1. C. M. v. d. Hoogt, 2. R. Visser. 25 m. schoolslag heeren: 1. W. Bon, 19.4 sec.; 2. W. de Hartog, 19.6 sec. 25 m. rugslag heren: 1. W. Bon, 22.4 sec.; 2. W. de Hartog ^2.8 sec. 25 m. vrije slag heren: 1. J. Florijn, 15.8 sec.; 2. W. de Hartog, 16 4 sec. Heren veteranen: 1. A. Linschoten, 22.2 sec. Onder water zwemmen heren: 1. A. Singerling, 30 m.; 2. A. Linschoten, 29 m. Leidsch Schaakgenootschap Voor de hoofdgroep van de winterwed- strijd werden nog gespeeld de partijen: Rotteveel—'Bosscha 01; BosschaKuil man 10; Van der NatVan Dijk 01; Van Dijk.Rotteveel xx; Dammendal Rotteveel 10; IdemaKuilman V4Vt\ DemmendalWestra xx; Van der Nat Idema xx; Van Dijk staat thans het beste met 3 uit 3 gevolgd door Idema 1% (2). Een goede party speelde de veteraan Bosscha tegen Rotteveel. De herfst is de tijd van de wolhandkrabben. Dan trekken hele legers van deze griezelige dieren door onze Hollandse wateren naar de rivier mondingen en, waar de wolhandkrab zich angstwekkend snel vermenig vuldigt, dreigt zij op sommige plaatsen de visserij geheel stil te leggen. Behalve de vissers volgen ook de deskundigen van de waterstaat deze jaarlijkse krabbentrek met belangstelling. De wolhandkrab heeft n.l. de gewoonte, zich door oevers en dijken heen te werken, hetgeen na tuurlijk gevaarlijk kan worden. Bovenstaande wolhandkrab zo groot als een boterhambordje werd door de heer H. v. d. Keur, Dr de Bruynestraat 10 te Leiderdorp, gevangen in De Zijl. Foto N. van der Horst. Wiit: A. J. Rotteveel. Zwart: G. Bosscha. 1. e4, e6 (Frans); 2. d4, d5; 3. e5, c5; 4. Pf3, Db6 (door Zweedse theoretici aanbevolen); 5. Ld3, cxd4; 6. Pxd4 (geen offer!, op Dxd4?? volgt Lb5t) Pc6; 7. Pf3, Ld7; 8. a3. aó; 9. 0—0. Pge7; 10. Pc3, Fg6; 11. Tel, Le7; 12. Le3, Dc7 <Dxb2? kost na Pa4 de dame. Direct Dd8 kostte geen tempo); 13. Fb5, Dd8; 14. Lx06. hxg6; 15. Pd6t, Lxd6; 16. exd6, 0—0 (wit heeft zich teveel voorgesteld van pion dC); 17. Dd3, Df6; 18. Lg5, Df5; 19. Dd<2. f6: 20. Le3, b5; 21. h3 (dreigt de dame te vangen), g5; 22. Pd4, Pxd4; 23. Dxd4, Tfc8; 24. Db6. e5 (het machtige ne centrum komt in actie); 25. Lc5, 26. b4. a xb3 e.p.; 27. cxb3, Lc6; 28. a4, bxa4; 29. bxa4, Lxa4; 30. Te3, Tab8; 31. Da5, Lc6; 32. Dc3 (lokt de volgende uit), d4; 33. Dc4*. Kh7; 34. Tea3, Tbl+; 35. Txbl, Dxblt; 36 Kh2, De4; 37. f3. Df4|; 38. Khl. Tb8: 39. Dc2t, Kh«; 40. Ta7?? (overziet de volgende, beslis sende doorbraak) e4!; 41. d7 (ook Ld4x, exf3; 42. Dxc6, fxg2; 43 Dxg2, Dxd4 verliest), exf3; 42. Dd3, fxg2f. Wit gaf op. DAMMEN. KDC-NIEUWS. Het eerste en tweede tiental van de Katwykse damclub KDC, spelen a.s. Maandag thuis voor de LDDB le en 2e klasse, resp. tegen SDV I uit Sassenheim en tegen ADC II uit Alphen. Voor KDC IIó wordt een spannende avond wacht, daar KDC II en A DC nog steeds ongeslagen aan de kop liggen. geen kleinigheid. Het verplegen stelt de zuster in het algemeen hoge ei Haar werk móet wel gedragen worden door de christelijke liefde jegens medemens, die hulp nodig heeft. Zo beschouwt ook zuster Mies haar dagelijkse arbeid, die, volgens haar, vooral bevrediging schenkt. „En hoe je nu maar doet, hoe meer voldoening je krijgt", zo zei ze. Veel specialisten dokters heeft de az. jubilaresse, die ook enige tijd in de operatiekamer werk zaam was. meegemaakt. En hoeveel zusters hebben van haar niet een oplei ding ontvangen, die van grote betekenis bleek te zijn? Zuster Mies Hoogeboom zal straks in het middelpunt van de belangstelling Spif, rheumaliek Nee-nAKKERTJE VISSERIJ-GOLF Mej. Mies Hoogeboom in Juiar element." Reeds sinds 1 December 1923, toen zij afkomstig uit Haas trecht met de stoomboot uit Gouda kwam, geeft zij al haar liefde en krachten aan de patiënten van het Diaeonessenhuis Foto N. van der Horst staan. Al ziet ze tegen die belangstelling op als tegen een „hoge boom", ditmaal kan ze zich er toch niet aan onttrekken. Zuster Mies, onze gelukwensen! Nu de visserijbelangen op het hoogste niveau in het brandpunt der belangstel ling zijn komen te staan en minister Mansholt zijn visie op het totaal der pro blemen u>el wat eenzijdig heeft weergegeven, is de gelegenheid schoon, om enige zeer speciale onderdelen van de vele vragen nader on der de loupe te nemen. De minister ver klaarde in zyn Memorie van Antwoord, dat het met de capaciteit van de Neder landse vissersvloot heel best was; wfj overtroffen volgens hem de vooroorlogse omvang zelfs. De minister zweeg daarbij over de toe komst, die enige angstwekkende con junctuurdreigingen inhoudt en waartegen de verouderde vloot van het kleine Ne derland in haar huidige vorm zeker niet kan opboksen. De minister wist vermoe delijk ook niet, dat de treilreder op Het moment de kat uit de boom kijkt en geen cent meer uitgeeft aan nieuwbouw of re paraties, omdat de rijks-oorlogsschade regeling nog steeds niet uit de windselen is gedaan. De minister kon niet weten, dat er de zer dagen een bijna ontroerend staaltje van deze kat-uit-de-boom-kijkerij ten beste werd gegeven tijdens de verkoop van het oude cavalje „Aneta", een stoom- treiler uit het jaar 1916, voorzien van alle gebreken en staatseigendom na de terug keer uit een Duitse haven. Deze schuit kwam voor rekening t>an de Domeinen onder de hamer en twee jaar geleden zouden de reders ongetwij feld op de honing zijn afgekomen om ze elkaar gelijk vliegen te betwisten. Nu, drie en een half jaar na de bevrijding en met oen schreeuwend gebrek aan meer en nieuwe schepen, waren het slechts slopers, die een bod op de goede .Aneta" waagden. Waardoor het schip niet ver kocht werd en de Staat het vermoedelijk op andere voorwaarden nog eens gaat proberen. De reders hebben natuurlijk groot ge lijk, dat zij de „Aneta" niet in de kost ne men, de rest van de vloot baart hun al voldoende zorgen en de „Engelse pot" is ook nog altijd niet verzilverd. Trouwens, de onbegrijpelijke strakheid van Den Haag openbaart zich niet alleen in de productiesector; ook de handel weet er een boekje van open te doen. Waarmee we op het glibberige onderwerp der prij zen zijn aangekomen. Deze week kreeg IJmuiden een bloeiend voorbeeld voorgeschoteld van hoe het be slist niet moet: rond het weekeinde over stelpten loggers, treilers en kotters de markt met vis en midden in de week was er geen graat in de vishal te bekennen. Natuurlijk gaan de loggers voor de Zondag huistoe, maar de treilers „varen" er dan ook „op", zodat de prijs met een sprong zakt en er verscheidene boten met lossen moeten wachten tot het Maandag of Dinsdag wat kalmer belieft te worden. Resultaat vaak: afgekeurde t»is, die in de grondeloosheid van de vismeelfabrieken verdwijnt. Wanneer nu de prtfs losgelaten zou worden en de gezonde markt-spanning daarmee terug kwam, zou het aanbod door de schippers zelf over een hele week worden uitgesmeerd (vooral door de trei- lerschippers). Nu wordt het een „laat- maar-waaien-politiek", die de toch al lage prijs bijtijden de genadeslag toebrengt. En waarom zou de prijs niet losgelaten kunnen worden? De selecterende en con currerende factoren zorgen er heus wel voor, dat de consument niet meer betaalt dan thans, maar de reder-schipper zou met meer genoegen zoeken naar een goede vangst of een gunstige markt F. Vooruitzichten der Kanaalvisserij gunstig Veel hangt echter af van het weer De vissery aan de Engelse wal is zo goed als afgelopen. Slechts enkele middel matige schoten worden nog gemeld en steeds groter wordt het aantal schepen, dat er met 5 tot 10 kantjes per schot afkomt. Het Is wel jammer, want in de afgelopen week was het weer gunstig. De laatste dagen zijn steeds meer sche pen binnengekomen, om hun drijfvleet om te wisselen voor een zinkvleet. Hierna zullen deze schepen vertrekken naai Kanaal. Reeds een vierde van de Katwijkse vloot heeft de ateven gewend naar Collecte voor de militaire tehuizen op komst Nu kan Leiden tonen, of het met de Jongena overzee meeleeft. In de week van 6 t/m. 11 December zal te Leiden een collecte worden ge houden voor de Chr. militaire tehuizen in ons land en in Indonesië. De inzame ling staat onder auspiciën van de daar toe ingestelde vereniging, waarin onder meer „Pro Rege" en de jeugdverenigin gen zitting hebben. Opgemerkt moge worden, dat de militaire tehuizen niet alleen van betekenis zyn voor de jon gens uit Christelijke gezinnen, maar dat alle militairen, van welke godsdienst of partij ook, er van harte welkom zijn. Zowel hier te lande als overzee worden de tehuizen dan ook door jongens van alle richtingen bezocht. Zij, die in de bedoelde week kunnen i willen meehelpen de collecte te Lei den tot een waar succes te maken, wor den verzocht zich op Donderdag 2 De cember naar „Rehoboth", Rapenburg 10. te begeven. Daar vangt namelijk 's avonds 3 uur een bijeenkomst plaats, waarin de inzameling zal worden besproken en waarin de instructies zullen worden ge geven. Op een daverende opkomst wordt gehoopt. Van het aantal collectanten en collectrices immers hangt het welslagen van aan oollscte at streken. Ook de grote vangsten daar trekken aan. We zagen al twee schepen er van terugkomen, binnen een week en met een afgeladen vracht haring. Vang sten van 200 tot 400 kantjes per nacht zijn geen uitzonderingen. De vooruitzich ten voor deze Kanaalvissery zyn goed te noemen. Veel zal van het weer afhan gen, omdat bij slecht weer niet gevist kan worden. Dan vallen de schepen zo spoedig mogelijk in de Franse haven Dieppe binnen. Het vorig jaar bijv. zijn Een groot deel der loggers is uitgegaan, om de haring straks vers aan de wal te brengen. De oorzaak hiervan is, dat men vol zit met zoute haring, terwijl de afname hiervan uiterst langzaam gaat Er tegenover staat, dat er nog een groot kwantum verse voor directe aflevering kan worden aangevoerd. In de afgelopen week was de binnen landse markt uiterst flauw. Dit zal hoogstwaarschijnlijk nog wel even voort duren. Sint Nicolaas en Kerstmis zijn hier niet vreemd aan (snoep!) Na Nieuwjaar kan een opleving worden verwacht. Wat de Russische order betreft is geen nieuws te melden. De prijzen van de verse haring blijven dan ook styf n.L f30 per kantje. In de pry zen van de volle en steurharing kwam geen verandering. Wel werden enige partijen uit de markt genomen voor de stichting. De bedoeling hiervan is de prijzen te stijven, daar een daling voor kwam. Het waren partyen. die iets afwe ken in kwaliteit. De steurharing noteerde deze week f28.30 tot f30 en de volle haring f 36. V dUcenburft Na-uitreiking van bonkaarten. Na-uitreiking van bonkaarten 901 en*, vindt a.s. Dinsdag te Rynsburg plaats, van 830—12 en 1.30—4 uur. Eerste winterlezlag. De eerste winterlezmg zal Woensdag 1 Dec. es. in de Ned. Herv noodkerk worden gehouden. De heer Goudswaard zal spreken over het communisme. Aan vang 8 mm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 5