NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948 „Draagt Elkanders Lasten" - een prachtfonds Maar dan moeten ook allen medewerken (Het fonds „Draagt Elkanders Lasten".men doordrongen is van de betekenis was gisteravond het enige punt op del van 'het grote en goede werk, dat het „agenda" van de Leidse Chr. Besturen-j fonds verricht, terwijl bovendien naar bond, die in „Chr. Sociale Belangen" wegen werd gezocht, om de bijdrage van vergaderde. De voorzitter, de heer G. |de verschillende bij het C.N.V. aangeslo- Hordijk, opende en gaf direct hierop aan ten organisaties aan het D.E.L.-fonds zuster Van der Meulen uit Utrecht, die als contactpersoon optreedt tussen pa tiënt en D.E.L., de gelegenheid iets ov< haar wedk en ervaringen te vertellen. Zr Van der Meulen (begon met er c te wijzen, dat het tutoerculosefonds thans veel werk verricht, daar het aantal t.b.c.- patienten na de oorlog .geweldig is genomen. Als oorzaken noemde spr. naast de ontberingen tijdens de honger- periode ook de uit het buitenland terug gekeerde arbeiders, die massaal werden doorgelicht en waarvan velen, mede door de gebrekkige doorlichting, toch eer c.-haard binnen familie, kennissenkring en mede-arbeiders brachten. Een groot volksgevaar, dat door de verschillende instanties krachtig werd en zal worden bestreden: er staat een verplichte door lichting voor iedereen op het regerings programma. Indien de fh.c.-haard is ontdekt, dan komt D.E.L. in actie, want door het grote plaatsgebrek in de sanatoria moeten vele patiënten thuis kuren. Deze me krijgen van de distributie bonnen extra voeding, maar welk gezin kan maandelijks 25 van het huishoudbud get missen? Bovendien is na enige tijd kleding nodig, omdat de patiënt is gekomen en zijn kleren hem niet i Het DJE.L.-fonds, dat door zuster Van der Meulen van de toestanden in die gezinnen op de hoogte wordt gehouden, draagt dan een steentje bij. De patiënten, die in een sanatorium worden opgeno men, waarvan het fonds voor een groot dee die kosten, ongeveer 5 per dag, op zich neemt, willen graag eens door vèr- afwonende familieleden worden bezocht. D.E.L. vergoedt eens per maand de reis- Zr Van der Meulen drong er op aan, de patiënten, die er over het algemeen zeer gezond uitzien en zich niet ziek ge voelen, maar toch 2 k 3 jaar in bed moe ien blijven, regelmatig te gaan bezoeken. Het is voor hen een grote steun. Bij haar bezoeken door geheel Nederland hoort zo vaak de klacht: „Zuster, ik word v< geten". Spr. besloot met een opwekking tot steun aan het D-E-L.-fonds, dat thans 1200 patiënten onder zijn hoede heeft. Na de pauze werd een groot aantal ▼ragen gesteld, waaruit bleek hoezeer Kunst en Letteren Charlotte Kohier in „Waan of werkelijkheid Een wonderlijk, buitenissig verhaal heeft Henry James geschreven. Het speelt in Engeland omstreeks 1880. Een oud kasteel, bewoond door twee kinderen met een kindermeid, die analphabete is. jonge gouvernante, onder wier hoede de jongen en het meisje komen, kan haar taak eigenlijk niet aan; wat zo vreemd niet is, want er gebeuren wonderlijke dingen. Er verschijnen een gestorven knecht en een, eveneens gestorven, gou vernante, die het op de kinderen gemun' hebben; er is veel wind, uitwaaiende kaarsen,' maanlicht, al of niet spookach tig, en dit alles is 'n meesterlijk-griezelige beschrijving. Transparant wordt het haal niet, zodat we aan 't slot nog zitten met de vraag; wat heeft de schrijver be doeld? In een interview verklaarde Charlotte Kohier, dat zij niet gelooft in de geesten en niet gelooft, dat de kinderen, die hele normale kinderen waren, de geesten gen; maar de meesten zullen gisteravond toch wel naar huis gegaan zijn met de gedachte: die kinderen zijn ook niet erg normaal, en dat juist door de mr:" waarop Charlotte Kohier dit stuk ii vertaling van Christian d'Haen, gebracht heeft. Mevr- Kohier is nog steeds één van onze beste kunstenaressen en haar succes was groot. Toch heeft ze ons niet vol daan. De stijl was zoek. Het was geen eenmanstoneel, het was ook geen gewone voordracht. Het was eenmanstoneel op 'n stoel en daardoor kreeg het iets hybri disch. De techniek, anders zo uitstekend, was een beetje slordig. De drie hoofd stemmen, twee vrouwenstemmen en de neutrale vertelstem, liepen nog al eens door elkaar. Zinnen werden vaak onno dig gdbroken door een rust. Heeft mevr. Kohier het zó druk, dat er te weinig tijd overblijft om te oefenen? Door haar „toneelspel" wist ze echter toch de zaal te boeien, maar daardoor werd de kracht aan het woord ontnomen en gelegd in het spel en trad de toneel speelster in de plaats van de voordrachts kunstenares. En dat is bedenkelijk. Br. Kunstkring Noord wijk De Zweedse sopraan Linnea Nordin, zal bij de aanblik van de vele lege stoe len in het Casino, waar zij gisteravond optrad, geen al te hoge dunk gekregen hebben van de kunstlievendheid van het Noordwijkse publiek. Ongeveer een hon derdtal bezoekers hadden de moeite ge nomen deze uitzonderlijk goede sopraan te komen beluisteren, en hun moeite is rijk beloond! Het programma, dat met zorg was samengesteld, bevatte voor het meren deel Skandinavische liederen, o.a. van Stenhammar, Kuula, Rangström en Gneg. Voor de pauze bracht Linnea Nordin bovendien enkele liederen van Brahms, en een reeks van Rob. Schumann „Frauenliebe und leben", w.o. het_ be kende: „Du ring an meinem Finger". We kunnen volstaan met te melden, dat dit programma op buitengewoon muzikale wijze vertolkt werd. en dat deze sopraan haar métier volkomen be heerst en haar auditorium volledig boeit. De pianobegeleiding van Simon Halie was eveneens buitengewoon goed, ner gens overheersend en volkomen in stijl. Dubbel jammer, dat dit schoons blijk baar door zó weinigen geapprecieerd werd; hetgeen intussen voor het bestuur van de Kunstkring aanleiding werd tot het voorstel, de kring maar op te heffen. Dit voorstel kwam aan de orde op de ledenvergadering, die gehouden werd na het zangrecital van Linnea Nordin. Verascheidene stemmen uit de verga dering meenden echter, dat dit wel wat voorbarig was. De voorz., mr Le Poole, toonde aan, dat, in weerwil van de op zeer hoog peil staande uitvoeringen, het ledental èn het bezoek steeds teruglie pen, zodat, ook met het oog op de finan ciën, andere wegen moesten worden in geslagen. Genoemd werden o.m. ver laging van vermakelijkheidsbelasting, subsidie van de gemeente. Tenslotte werd besloten zich in een circulaire te rich ten tot de leden en een propagandacom- anissie te benoemen, teneinde het leden tal op te voeren. verhogen. Gevraagd naar de groep arbeiders, waaronder de meeste t.b.c.-patienten voorkomen, antwoordde zuster Van der Meulen, dat dit de landarbeiders zijn, als gevolg van de slechte woningtoestanden en het te weinig groenten (vitaminen) - gebruik. Voorts werden de collecte (hier voor zijn collectanten en collectrices nodig!) en de puntenactie warm aanbe- Vrijzinnig-Hervormden vierden gouden jubileum Naar aanleiding van haar vijftig-jarig bestaan gaf de Ver. van Vrijzinnig-Her vormden gisteravond voor haar leden een gezellige avond in Den Burcht. De voorzitter, dr K. Simon Thomas, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder mevr. Braat en de Jeugd groep. Spr herinnerde nog even aan de zo geslaagde herdenkingsdienst van j.l. Zondag. Voor een aandachtig gehoor declameer de mevr. Braat hierna het sprookje Anita" van Godfried Bomans. Met een paar simpele gebaren maakte mevr. Braat dit sprookje tot een levend geheel. Vervolgens verbaasde een goochelaar de aanwezigen door op onverklaarbare wijze ringen aan elkaar te flanzen en weer van elkaar te krijgen, hoekjes en eieren te doen verdwijnen en ergens anders weer te laten opduiken. Na de pauze was het de beurt van de jeugdgroep om van haar kunnen blijk te geven. Met veel animo werd „De tover fluit", naar een sprookje van de Gebr. Grimm ten tonele gebracht. Het harte lijk applaus was wél verdiend en een bewijs, dat de heer H. W de Bruyn, die de spelleiding had, een goede greep met dit stukje had gedaan. Morgen D.E.L.-collecte! Morgen wordt een straatcollecte ge houden voor het t.b.c.-fonds van het C.N.V. „Draagt Elkanders Lasten". Ongeveer 125 collectanten en -trices hebben zich hiervoor aangemeld. Wat dat betreft, kan de inzameling dus slagen. Het woord is nu aan de bur gerij, met name aan het Prot.-Chr. deel er van. Laten wij eens tonen wat we kunnen en' het D.E.L.-comité niet voor schut zetten. We zijn erg be nieuwd naar het resultaat. Vrijgemaakten moeten zich niet distanciëren van de A.R. Partij Aldus de heer D. Algera uit Noord- wjjkerhout in „Rehoboth" In een gisteravond in wijkgebouw „Re hoboth" gehouden vergadering van de ring Rijnsburg en omstreken van jo.ige- lingsverenigingen op GG. (onderh. art 31 D.K.O.) heeft de heer D. Algera ui'. Noordwijkerhout gesproken over het on derwerp: „In geïsoleerde positie". Spr. begon met te herinneren aan het woord van Groen van Prinsterer: „In ons isolement ligt onze kracht". Aan .deze woorden word', vaak een verkeerd in terpretatie gegeven, aldus spr. Groen be doelde dit: Met het beginsel in het hart, midden in de practijik van het leven staande moeten we het isolement ver kiezen boven de aanpassing aan de zgn. ei9en van de tijd en de verwatering der grondbeginselen. Wij mogen nooit ter wille van het effect onze doelstelling prijs geven. In dit verband wees spr. op de deformatie van veler levenshouding. In het vervolg van Zijn toespraak be lichtte de heer Algera de moeilijkheden, die de vrijgemaakten ondervinden in de A.R. Partij. De synodalisten, aldus spr., willen ons hier en daar isoleren. Met grote nadruk betoogde de heer Algera, dat de vrijgemaakten zich nimmer vrij willig moeten afzonderen. Als men ons in het isolement dringt, zullen wij pro testeren en desondanks onze reformato rische beginselen blijven uitdragen. Wij moeten in één verband strijden tegen de duivel en zijn ganse rijk. Duidelijk sprak de heer Algera zich in het slot van zijn rede uit tegen de vorming van een eigen politieke partij. GEMEENTE LEIDEN 1 Lei den brengen ter openbare kennis, dat de algemene dag- en avondmarkten, die op Zaterdag 25 December 1948 en Zaterdag 1 Januari 1949 zouden moeten worden gehouden, in plaats van op deze dagen, zullen worden gehouden op resp. Vrijdag 24 December en Vrijdag 31 Dec. 1948. Leiden, 26 Nov. 1948. Burgemeester en Wet houders voornoemd Leve de vrijheid! Het waren er maar weinigen althans voor de tweede voorstelling geldt dit die gisteravond de door K. en O. in het Casino-theater geboden gelegenheid hebben aangegrepen een oude René Clair te gaan zien. Niet dat deze film ons, die op dit terrein langzamerhand aardig verwend geraakt zijn althans wat de techniek betreft zo bijzonder zou kunnen ontroeren; i wanneer men zó ver terug gaat ii geschiedenis van de film als met nous la liberté" het geval is, dan voelt men eerste recht, hoe groot de ontwik keling van de eerst verachte rolprent iï geweest. Bovendien laat deze ongeveer 20 jaar oude film ons zien, waar René Clairs gaven liggen. Want ^in een dat men vap de film nog gooi- en smijt- scènes verwachtte en het geluid bijna een nieuwigheid was. presteerde Clair het, gehele stukken echte f i 1 te maken, primitief nog weliswaar, ma toch onvervalste filmkunst. Wie van film alleen maar amusement wil, had gisteravond gelijk weg te blijven. Maar wie de ontwikkeling van de film als cultureel gebeuren ziet, heeft van deze oude rolprent veel kunnen leren. HAAGSE POLITIERECHTER De kleine misdaad. Ik snij je aan riemen als je die gebbe niet neerlegt", zou de binnenvisser C. D Z. uit Leiden hebben gezegd tegen N. uit Voorschoten, die in het viswater van Z. bezig was. Maar Z. betoogde nu te heb ben gezegd „Ik snij je gebbe aan rien De Officier vond dit taalkundig juist en niet logisch, zodat hij wegens bedreiging f 10 boete en een week ge vangenisstraf voorwaardelijk vroeg, waar toe de rechter veroordeelde. De slijper E M. van W. uit Warmond moest erkennen, dat het onsportief was. toen hij een duif, die hij aan iemand ui'. Oegstgeest had verkocht, en die enkele malen bij hem terugkeerde, aan een der verkocht. Vanwege dat inzicht ii verkeerde daad, legde de rechter na eis van f15. een boete van f 10 op. De spinner J. P. te Leiden werd ge snapt met wat wol, dat hij uit de fabriek, waar hij werkte, had gestolen. De Offi cier vroeg 1 mnd. gevangenisstraf; de rechter legde f25 boete, en voorwaarde lijk 1 mnd. gevangenisstraf op. De lasser G. P. uit Leiden, die beetje van de wol had gekocht, doch te hebben geweten, dat die gestolen kreeg conform de eis f25 boete, en voorwaardelijk 1 mnd. gevangenisstraf. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Jozef H. C., z. v. L. G. M. Walenkamp en M. A. A. Broerse; Jan C., J. C. Bartelsman en J. H. J. var Lans; Daniel I. J., z. v. A. I. v. Nieuwen- hoven en A. de Bruijn; Johanna E. R., d. S. Fuchs en P. van Daalen. OVERLEDEN: D. J. Brands, wdr, 86 J. M. van Krieken, huisvr. van C. H. Hagen, 65 jr; C. de Leest, dr, 38 jr. ONDERTROUWD: J. Siera. 32 jr en C. A. Zwagemaker, 23 -jr; A. C. van Vel- i, 25 jr en C. Potters, 33 jr; N. de Vries, 26 jr en E. A. Nieboer, 23 jr; S. de Waard, -- en H. C. M. Hollebeek, 22 rj; H. J. A. M. de Jong, 32 jr en J. F. M. Gussen- hoven, 26 jr; H. Stouten, 23 jr en J. P- Batenburg, 22 jr. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche' er in! Raad van Lisse keert zich af van de tram Men acht de zaak thans afgedaan W. zich in een schrijven tot de minister zullen wenden, waarin de belangen van goed functionnerend busvervoer nog nadrukkelijk onder het oog zal wor den gebracht. De discussies waren leven dig, maar de goede verstandhouding bleef bewaard. De raad van Lisse vergaderde gister- W. zich avond van half 8 tot 12 uur, dus 434 uur. Een hevig1 debat over de kwestie „tram of bus" was daarvan de oorzaak. Nadat 'oorzitter, burg. mr W. F. M. Lam- booy, over de motie van de stichting Tramarchief zijn critiek had doen horen, voerden de heren De Koning, Steenwin- jn Romijn het woord, waarbij zij het pleit voerden voor behoud van de tram en voor aanneming der motie. De heer Scholte sloot zich hierbij aan. Aanvan kelijk waren de heren De Vries en Van Leeuwen ook voorstanders van de motie: wilden althans het behoud van de bevorderen. Anderen waren het met B. en W. eens en pleitten voor de De voorz. beantwoordde de „tram- in een krachtig pleidooi om de motie niet aan te nemen, „opdat wij ons daardoor niet onmogelijk maken bij de minister", aldus spr. „De bus komt er wis en zeker, en als wij een actie blij ven voeren voor een toch reeds verloren zaak, is er later voor ons geen mogelijk heid, om ons tot de minister te wenden met verlangens inzake een goede bus exploitatie in deze streek." ~pr was ook van mening, dat men zich moet houden aan de mening van de technische adviseur van de drie gemeen ten inzake deze kwestie, de heer Nieu- wenhuizen. die er op heeft gewezen, toen de N.Z.H. aanvankelijk met 14 bus sen wilde gaan rijden, dat er minstens 32 bussen nodig waren voor een goed verantwoord vervoer. Nu de toezegging er is, dat er 32 bussen komen, moet men zich ook houden aan dit advies. Nadat er van de zijde der „trammers" nog op was gewezen, dat de bus een hoger tarief zal eisen en nadat de wen selijkheid was uitgesproken, de tram baan ongerept te laten liggen, totdat de N.Z.H. in de practijk heeft bewezen, dat de bussen het vervoer aan kunnen, (het geen volgens de voorz. niet mogelijk is, omdat de baan direct wordt opgebroken, daar men het materiaal nodig heeft), werd nog door weth. Tibboel uiteenge zet, dat hij, door verschillende motieven geleid, zich voor de bus wilde uitspre ken. Hierna werd tot stemming over de motie overgegaan. Deze wordt verwor pen met 4 tegen 11 stemmen (de heren Koning, Kortekaas, Scholte en Steen winkel stemden voor.) Daarna werd met algemene stemmen besloten, dat De ivoningstichting Een belangrijk punt van de agenda was ook de vaststelling van de statuten van de gemeentelijke woningstichting. De voorz. zeide, dat de opzet van deze stich ting, die zoals bekend bedoelt de bouw middenstandswoningen te bevorde- prachtig is, maar dat het rijk hieraan somber tintje geeft, doordat het ver schil in de door het rijk vastgestelde bouwprijs per m3 en de werkelijke bouw prijs van heden door de deelnemer moet worden betaald boven de vastgestelde waarborgsom. Toch wordt belangstelling deze bouwwijze verwacht. Men kan zich met een verzoek tot B. en W. wenden. De verdere agendapunten werden in een vlot tempo afgewerkt. De heren G. J. Ransdorp, M. Hordijk, F. J. van Kesteren, G. Nieuwenhuis en E. Scholte werden herbenoemd tot leden commissie van ad vies woonruimtewet. De instructie voor het personeel vleeskeuringsdienst werd op enkele punten gewijzigd, een kleine technische herziening der salarissen begrepen. Een nieuwe gemeenschappelijke regeling inzake vleeskeuring met Sassen- heim, Voorhout en Noordwijkerhout werd vastgesteld. Voor de jeugdverenigingen, die een subsidie hadden aangevraagd, werd f 600 gevoteerd (hoofdzakelijk pad vindersorganisaties). Het demobilisatie comité kreeg f 250. Twee aanvragen voor woningsplitsing werden goedgekeurd. (Th, Bakker, Herenweg 408 en J. de Wolf, Leidsevaart 6). Aanvaard werd een voorstel van B. en W., om de kosten van het vervoer van kinderen uit gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen, te vergoeden, voorzover de kinderen een school voor bijzonder onderwijs buiten de gemeente moeten bezoeken. Deze kos ten werden voorheen door het Groene Kruis gedragen. Het sportmateriaal gym nastiekonderwijs zal worden aangevuld, (kosten f 800). Besloten werd, de tijde lijke bijlage, die het rijkspersoneel ge niet, ook te geven aan het gem. perso neel. Aan het einde der vergadering ging de raad over in geheime zit^ng. Hier over volgen t.z.t. nadere mededelingen. Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Collecte „Het Hoogeland" Morgen wordt gecollecteerd voor het bekende „Hoogeland". De drie stichtin- van barmhartigheid, hiervan uit gaande. hebben dnngend restauratie etc. nodig. Dat kost veel geld, maar het is er niet. Het devies van ..Het Hoogeland" is: „Helpt om Helpen!" Ieder voldoe daar- Bazar Chr. Kleuterschool. Ten bate van de Chr. kleuterschool te Gouwsluis wordt Dinsdag 30 Nov. aldaar bazar gehouden. De opening is ge steld op 3 uur Benthuizen Boomplanting. Van gemeentewege werden Donderdag- Hddag nieuwe populieren geplant langs de Hogeveenseweg, ter vervanging van bomen, welke in bezettingstijd zijn gerooid. Hierbij werden de leerlingen van de beide lagere scholen ingeschakeld, zo dat derhalve deze middag stond in het kader van de boomplanting. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op het ge meentebestuur. de beide hoofden van scholen, de heren M. Idema en A. H. Joustra en het hoofd van de technische ;t. de heer H. Meindert te Alphen aan den Rijn. De bomen werden geleverd door gebr. Van Klaveren te Hazerswoude GEBOREN: Gerrit, z van C Bregman en C Slootweg; Jacoba. d van J Bregman en J Tuijl (Leiden); Wilhelmina, d van R Vierstra en M van Velde; Jacob P, z van P Bregman en A Klos. Hazerswoude Propaganda-vergaderlng „Pro Rege". Gisteravond hield de afdeling Hazers woude van „Pro Rege" in het gym nastieklokaal alhier een grote propa- ganda-vergadering. Onder de aanwezigen bevond zich de burgemeester. De res. kap. der infanterie, W. Nieuweboer, had tot titel van zijn onderwerp gekozen: „Aan de slag!" Uitvoerig sprak res. kap. Nieu weboer over het leven van de jongens in Indië. Hij stond ook stil bij het werk van de militairen in de kazernes hier. In het slot zette hij de betekenis uiteen van „Pro Rege." Het verdere deel van de avond werd in een zeer gezellige sfeer doorgebracht. Ds Chr. v. d. Leeden sprak nog een opwekkend slotwoord, Benoemingen. Onze plaatsgenoten, de heren W. Slootweg. J. J. van Vliet, P. A. Fase, H. van Rijn en C. Matze, zijn opnieuw benoemd tot lid van de commissie van advies als bedoeld in de woonruimte-wet. Voor de Rijndijk zijn als zodanig be noemd de heren M. Heimans, B. de Boer, A. A. de Jong, G. van Ommering en A. Demoet Waarschuwing Aangezien blijkt, dat het publiek nog steeds niet de noodzaak inziet rood achterlicht aan rijwielen, zal door de politie in de komende dagen strenge controle daarop worden uitgeoefend. Ook het witte achterspatbord is nog steeds wettelijk voorgeschreven. Men zij js aewaarschuwd. Hïllegom Hillegomse rijkspolitie Is actief. In de avond van 11 November werd ir fze gemeente een onbeheerd staand rij' iel aangetroffen. Al dadelijk vermoedde en. dat dit van diefstal afkomstig was. Niemand echter deed aangifte. Na enige dagen besloot men de zaak tot klaarheid te brengen. Het nummer van de fiets (een Fongers) werd genoteerd. Van de fabriek vernam men, dat dit rijwiel aan handelaar in Haarlem was verkocht Daar bleek, dat de meeste rijwielen van ;erie in 1941 verkocht waren, alleen het bewuste rijwiel nriet. Na enig zoeken vond men, dat juist dat rijwiel in 1946 verkocht was aan een heer in Heemstede. Het adres van de koper was spoedig ge vonden en het bleek, dat op 11 Novem ber zijn fiets ontvreemd was. waarvan Heemstede aangifte was gedaan. Door ijverig werk van de Hillegomse politie •heeft de Heemstedese heer zijn rijwiel terug. Nu speurt men nog naar de dader. Ook op sportaebied mogen onze poli tiemannen er zijn. In Lisse werd een voetbalwedstrijd gewonnen met 60 De Kaag .Jonge Kerk" Er zal een bijeenkomst zijn van de .Jonge Kerk" op Woensdag 1 December, uur in de pastorie. De behandeling van het boek Jona zal worden voortgezet. Jaarvergadering IJsclub „Kagermeer" De notulen van de secretaris werden goedgekeurd. Tot de scheidende penning meester. de heer Y. de Vries, richtte de voorzitter woorden van dank. Het voor- om de contributie te verhogen tot f2 per jaar werd na enige discussie aan genomen. De drie aftredende bestuurs leden werden bij acclamatie herkozen. In de pauze vond een spraakwaterval plaats. Resultaat Niwin-actie. De Niwin-afdeling heeft het mooie be drag van f190 ingezameld, zodat 38 pak ketten verzonden kunnen worden. Nieuwe straatnamen. Door een besluit van B, en W. van Alkemade is op voorstel der V.V.V. de naamloze dorpsstraat nu gedoopt: Julia- nalaan, terwijl de enise zijstraat (huls- ners 4351) nu Wilhelmmalaan heet. Verzocht wordt deze namen algemeen te gaan gebruiken op drukwerk en brieven. Katwijk Sint-Nicolaas-campagne. Behalve de overkomst naar Katwijk in Sint Nicolaas a.s. Woensdag op uit nodiging van de Katwijkse midden standscentrale, heeft deze organisatie een grote Sint-Nicolaascampagne op touw gezet, waaraan verschillende win- kelijks meedoen. Er is een aantal prijzen beschikbaar gesteld, die gewon nen kunnen worden door de etalages te gaan bekijken van de meedoende winke liers. Het gemeentebestuur van Katwijk heeft voorts zijn medewerking toegezegd, door vergunning te geven om in de periode van 1 t.m. 4 Dec. de zaken 's avonds geopend te houden tot 8 ui Katwijk aan den Rijn Onderlinge hulpkas. De onderlinge hulpkas bij ziekte Katwijk a.d. Rijn en omstreken verga derde gisteravond in de zaal achter de Geref. Kerk. De voorzitter, de heer A. Wassenaar, leidde de vergadering. Na de notulen bracht de secretaris, de heer A. Schouten, het jaarverslag uit. De penningmeester, de heer Jac. Vliegent- hart, had in zijn jaarverslag een batig saldo te melden van f 134.31. De uitke ringen voor het volgend verenigingsjaar werden vastgesteld op f 2.50 per dag, ter wijl het aantal dagen werd vastgesteld op 48. Het rapport der controlecommis sie was gunstig? De bestuursverkiezing bracht een herkiezing van de heer A. Wassenaar. Kativijk aan Zee Grote konijnen- en pluimvee tentoonstelling In de garage van de heer Van der Marei aan de Zuidstraat wordt een drie daagse clubtentoonstelling gehouden van de konijnen- en pluimveefokkersvereni- ging voor Katwijk e.o. „Ko-Plu-Ko". Gis teravond had de officiële opening plaats door de burgemeester. Nadat de voor zitter, de heer J. N. Sibie, een kort woord van welkom had gesproken, voerde de burgemeester het woord. Het was hem een groot genoegen, deze tentoonstelling te mogen openen. We moeten haar zien als een soort examen van de leden. Het is mooi werk. dat hier gedaan wordt, ook omdat dit werk mede gedragen wordt door jongeren. Er wordt liefde voor die ren aangekweekt, en kennis van dieren Nadat de burgemeester was uitgespro ken, speechte nog de heer J. H. Otten, voorzutter der Leidse pluimveevereniging, dde de gelukwensen overbracht. Hierna leidde de heer Sibie de aanwezigen de tentoonstelling rond. En daar was veel te bewonderen: hoenders, konijnen, kana ries, postduiven en sierduiven in groten getale. In totaal 465 dieren. De keur meesters, de heren B. van Asperen (hoen. ders), A. v. d. IJssel (konijnen), J. Ger- rits (kanaries), C. Goetzee (postduiven) en J. M. v. d. Zwaluw (sierduiven). heb ben zich grote moeite getroost, al die dieren te keuren en te classificeren. Ver schillende inzendingen trokken zeer de aandacht Er konden vele prijzen gegeven wor den. We willen ze niet alle noemen. De hoofdereprijzen, allemaal bekers, zijn als volgt uitgereikt: 1. L. A. Kreft, voor het mooist tentoongestelde (beker geschon ken door de burgemeester)2. L. A. Kreft, voor het hoogst aantal punten eigen fok (geschonken door de heer W. E. Hue- tin-g); 3. niet toegewezen; 4. L. A. Kreft voor het mooiste konijn; 5. comb. J. N. en N. J. Sibie, voor de mooiste sierduif; 6. H. van Schie. voor de mooiste post duif: 7. L. A. Kreft voor het moois'e hoender. Reeds op deze eerste avond werd de tentoonstelling door vele belang stellenden bezocht. De mooie collectie dieren, diie er is geëxposeerd, is eer zoek van iedereen ten volle waard. DAGELIJKS VERSE ZEEVIS Paling. Nieuwe Haring, enz Kabeljauwfilets. TRAMSTRAAT, eindpunt tram Telefoon 2550 P. van der PLAS Eau de Cologne Per flacon ln de prijzen van: ƒ0.80 ƒ1.30 ƒ155 15 f2.15 ƒ2.85 ƒ340 ƒ3.55 ƒ5.05 ƒ6.7.25 Verkrijgbaar bij: J. M A, Waterreus VOORSTRAAT 15 KATWIJK a- ZEE TELEFOON 2060 Lisse Propagandavergadering C.N.V. Ook te Lisse heeft het C.N.V. zijn pro paganda gevoerd, waarbij het onder werp: „Gij zijt bedrijfsgenoot" in hel middelpupt stond. Het was de heerj Oudekerk, die zijn hoorders wist te „Theorie boeien en te overtuigen, dat de plaats iedere Christenarbeider is in de Christelijke vakbeweging. Het standpunt an Da Costa en Groen van Prinsterer erd door spr. belicht. Uitvoerig werd stilgestaan bij de betekenis van de Chr. vakbeweging. Krachtens onze beginselen willen en mogen wij strijden voor een rechtvaardig bestaan, aldus spr. Aan het de avond werd de film van het Bloemencorso 1948 vertoond. Klein Excelsior". HET SPOVWEN VAN HYACINTEN Dr J. J. Beyer sprak te Lisse Jubileum-uitvoering Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van „Klein Excelsior" werd een jubileumuitvoering gegeven o.l.v. de heer Westerdaal. Na een openingswoord de heer Daudeij zette het koor in met: „De wereld zingt Gods lof." Het kleuterkoor, dat hierna liedjes ten ge hore bracht, had aller belangstelling. Door de groteren werden vervolgens vier liederen gezongen, gevolgd door de Holland Cyclus, waarbij de heer Wester daal zijn groot talent toonde. Alleraar digst was het zangspel van de kleuters: ,,'t Land van Koekkandy" van J. Wijnand Bolke. Een hartelijk applaus volgde! De heer Oosterwelder uit Amsterdam decla meerde ter afwisseling op zeer verdien stelijke wijze en had veel aandacht. Nutsavond uitgesteld. WU vernemen, dat de Nutsavond, die heden (Vrijdag) avond zou worden ge houden, is uitgesteld. Auto op groentenwagen gereden. Gistermiddag tegen 1 uur kwam luxe auto, tengevolge van verblindheid van de bestuurder door de zor sing met een groentenwagen firma Sch. Er was een paard wagen gespannen. Auto en wagen liepen aanzienlijke schade op. Het paard bleef ongedeerd. De heer Sch. werd var bok afgeslagen en kwam in de tuin dr Duymaer van Twist terecht. De dokter was juist thuis en kon hem meteen helpen. Burgerlijke stand. GEBOREN: Alida, d. v. C. Spaargaren en H. Kruit; Klaas, z. v. A. Pais van Werkhoven; Jacobus F. C., J. J. J. van Noort en C. C. Hogedoorn; Adriana J., d. v. A. Hoogervorst én G. J. Kleyhorst; Angelina J., d. v. J. C. van Rooijen en G. A. Beijk; Jacobus J„ z. v. Th. L. Tromp en W. v. d. Veldt; Samuel J. P. Juffermans en A. M. Kor- bee; Adrianus P., z. v. J. P. Baak en J. P. de Bruin; Petronella J. G. Md. van J. A. van Trigt en H. J. B. M. Lommerse; Nicolaas A. J.. z. v. N. A. van Wieringen i C. M Meskers. GETROUWD: G. de Vos en J. Kulk, Haarlemmermeer; G. J. Wassenaar en M. A. Langelaan; J. A. van Moorsel, Warmond en M. C. van Elk; P. W. Ruig- rok, Hillegom, en J. H. Langeveld. OVERLEDEN: Magdalena J. Alders, 81 jaar, wed. van C. van Biezen. N oordwijkerhout Zondagsdienst Op uitnodiging van de vereniging van oud-leerlingen der rijkstuinbouwschool Practijik" sprak dr J. J. Beijer, verbonden aan het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, over het onderwerp: „Het spouwen van hya cinten". Onder „spouwen", aldus spT, wordt verstaan het uitstoten vr bloemtros kort voor de bloei. Er opgemerkt, dat dit verschijnsel niet op zichzelf staat, maar de laatste schakel ia reeks processen kan worden ge- noemd. Het eerste verschijnsel is een in filtratie van de bloeias, dat ontstaat al lang voor de neuzen boven de gron4 komen. De door deze infiltratie ontstane verzwakking van de steel van de 'bloem- heeft dwarslopende holten tenge volge, waarna de groeiende kruidkoker de vastomklemde bloemtros lostrekt. Steeds blijft daarbij een steelstomp ach- terwijl een voortdurend groter dende ruimte tussen deze stomp e tros met zg. bloedinigsvocht wordt op- gevuld. Aangetoond werd, dat de grond oorzaak van het spouwen gezocht moei •orden in een te hoge worteldruk ali gevolg van een te hoge grondtemperatuur in December en Januari. Als gevolg van het spouwen kan de achtergebleven steel- stomp sterke inrottingsverschijnselen juist op de plaats, waai zich de nieuwe bloemtros gaat ontwik kelen. Tot slot wees dr Beijer op de bestrij. dingsmiddelen. Hij noemde het zo laa mogelijk planten der gevoelige soorten, het vermijden van zwavelzure amoraak als meststof in het najaar, het niet diep planten der bollen en het zorgen iroor een uitstekende drainage. „De Hoop" terug van zijn verblijf onder de vissersvloot Begin December naar het Kanaal Het hospitaal-kerkschip „De Hoop' dat al sinds vele jaren een hogelijk ge waardeerde verschijning is temidden de Noordzee-vissersvloot, kwam dezer dagen weer in de Amsterdamse haven binnen. Ondanks het ruwe weer, dat het blanke schip gedurende de reis sindi 11 October meermalen dwars zat, zij'n 135 patiënten behandeld, waarvan er in het hospitaal moesten worden v pleegd. Voorts werd er één patiënt Scheveningen afgezet. De predikant bezocht niet minder dan 40 loggers en de marconist repareerde 10 defecte radio-installaties, totaal op 98 kwam voor dit seizoen. Zoab wij reeds meldden, vertrekt het schip begin December naar de Franse Kanaal haven Le Tréport. Koudekerk aan den Rijn Jaarvergadering mannenverenlging. In de lokalen achter de Geref. Keri kwam de mannenvereniging „Schrift en Belijdenis" in jaarvergadering bijeen Mede waren uitgenodigd de leden van de Geref. vrouwenkring „Tot arbeid ge roepen." De vergadering stond onder lei ding van de heer G. v. d. Horst, die na opening de secretaris en penningmeester gelegenheid gaf hun jaarverslagen .leveren. Het hoofdprogrammapunt De Zondagsdienst wordt waargenomen de inleiding van ds H. Haspers, welke door dokter Van Praag. Warmond krijgt in het Overbos een sportveld De raad besloot gisteravond tot een prachtig opgezet plan bruik gemaakt. De heer Vergeer vond het plan prachtig van opzet, maar wel wat duur. Hij zou graag wat bezuinigen. De heer Heitlager had graag een exploi tatierekening gehad, om de kosten per jaar te begroten. Besloten werd. het plan uit te voeren. Zonder afbreuk aan het ge heel te doen, zal hier en daar worden be zuinigd. De heer Bakkers had van voorz. en raad een woord van bijzondere dank in ontvangst te nemen. De vergoedingen bijz. scholen werden vastgesteld. Na nog enkele minder be langrijke zaken volgde de rondvraag. Ge vraagd werd o.m., hoe het staat met de bouw van een nieuwe brug over het Oegstgeesterkanaal. De voorz. deelde mede, dat dit plan in een stadium ver keert. waarin nog geen mededelingen in een openbare zitting mochten worden gedaan. De raad ging daarom over in ge heime zitting raad van Warmond vergaderde gis- mnd o.l.v. burg. jhr mr L. M. E. Fisenne. Deze deelde mede, dat wet houder Dekker op medisch advies een paar maanden volstrekte rust moet hou den. Spr hoopte van harte, dat hij na deze periode zich weer volkomen aan zijn taak kan geven. De heer G. van Elburg was verhinderd. Van de N.Z.H. was bericht ingekomen, dat zij bereid Is, een bijdrage van 50 pet te verlenen in de kosten van het plaat sen van een wachthuis voor de autobus- reizigers. Deze aanbieding zal door B. en W. in overweging worden genomen. Met de eigenaren van de Teijlingerkade was geen overeenstemming bereikt t.a.v een afscheiding van het water aldaar. Hierover ontspon zich een uitvoerige dis cussie. Algemeen werd betreurd, dat geen overeenstemming was bereikt. Be sloten werd, een afwachtende houding De raad sprak zijn grote voldoening uit over de zo buitengewoon geslaagde verlichting van de Oranje-Nassaulaan. Ook de verdere verlichting van het dorp werd onder de loupe genomen. Besloten werd, ook de Seilandstraat en het deel de Herenweg, dat op deze straat aansluit, van natriumlicht te voorzien. De heer Van Vliet wilde een grotere af stand tussen de te plaatsen lichtmasten, waardoor een belangrijke besparing aan materiaal wordt verkregen. De voorz. zegde toe, een en ander met een deskun dige te zullen bespreken. Ned. Spoorwegen hadden bericht gezonden, dat van stoptreinen niets kan komen, vanwege de materiaalpositie. Naar aanleiding van een verzoek om ver mindering van hondenbelasting werd wederom langdurig over deze belasting gesproken. Aan de orde kwam hierna het voorstel van B. en W. tot aanleg van een deel van de sportvelden op de gronden van het Overbos. Op dit plan zelf hopen we mor gen terug te konden. Op verzoek van de voorzitter was de gemeente-architect, de heer A. J. P. Bakkers te Oegstgeest, aan wezig, om de nodige technische inlich tingen te verstrekken. Van deze gelegen heid werd door verschillende leden ge sprak over „Het Gebed.". Spr. beant woordde allereerst de vraag: „Wat ii bidden?" aan de hand van de Heidel- bergse Catechismus. N.a.v. het gespro kene ontstond een leerzame gedachten- wisseling, waarin alle vragen en moei lijkheden niet konden worden opgelost, Na de pauze toonden de dames een grotere intelligentie te bezitten dan de heren. Tot versterking van de kas veilde de heer C. J. v. d. Vis de aanwezige planten, waarna ds Haspers voorging in dankzegging. Besmet terrein! Bij de landbouwer Jac. Dorrepaal („Kindervreugd") is voor deze gemeente het eerste geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Oud-plaatsgenoot verongelukt. Bij de familie is het ontstellende be richt binnengekomen, dat plaatsgenoot, de heer G. Batelaan te Den Haag, door de blauwe tram werd over reden en op slag gedood. De heer Bate laan bereikte de leeftijd van 37 jaar en laat een vrouw en twee kinderen achter. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Arv G. z van Maarten van der Leiy en Margaretha Dorrepaal; Gerarda C M. d van Hugo J Heemskerk en Margaretha C A van Dijk. BEURS VAN AMSTERDAM L' c" 3! Off not medegedeeld door de Ver v d Effectenhandel £lty^ Service c.. 43: i bieden f laten ged en bieden ged en later DONDERDAG 25 NOVEMBER 1948 obligaten N BK v Z.-All 201 34 203 Rotterd Bank 161 160V» I8 MS* 5Tp« Hypb iT 14534 143t Cur Handel Mi) 250/ 245/ Int C Hv ..193 190 Linde Teves 137 135» Cont Ot) Comp 56',2 5534 Mid Cont C. 46',46>4 104(j PhlUP* C 403¥ Doüarlening 1 1000 1962-61 1 1000 NWS f 100 Spaarcc N -1 •4710034 3 99^ 334 803', Rijnsburg Bravo! Deze week werd op een aantekenfeest bij de fam. P. van Egmond het mooie bedrag van ƒ40 bijeengebracht voor de jongens in Indonesië. Het werd geschon ken aan de Indië-commissie van de J.V.'s op G. G. Goed voorbeeld doet goed vol gen! Korfbal. A.s. Zaterdagmiddag om 3 uur speelt D.A.W. II te Katwijk een wedstrijd tegen een Katwijk-Pernix combinatie. Een moeilijke taak voor de Rijnsburgers! Aan de andere leden van D.A.W. wordt ver zocht om 3 uur op het „Bergje" aan de Oegstgeesterweg te zijn om onder leiding van Sj. Postma te trainen. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Antje E. d van C de Ko ning en C Kort, Valk.weg 6; Johannes C, z van F G Glasbergen en E M Weiland, Brouwerstr. 39. ONDERTROUWD: Pieter van Egmond, 55 j en Derkje Glasbergen, 45 j; Bauke Folkertsma, 24 j, Rotterdam, en Maria C Schoneveld, 28 j. GETROUWD: Roelof Veldman, 24 j en Angenieta Jungerius, 24 j. 1000 '37 as 963'* 9634 Denemarken '38 101 101 Haag I '37 3',i 10034* 100JL Rotterdam '37 3 34 99^* 99t Nat Hyp 334 9934 West H I V 334 100 100 Bergh Jurg 334- 102+J 102^ Leverszeep 334 1033» 10234 Cockerll 10334 103 H Bataalsche 334 1°3A* 102*» Wagon L 4 95 95 N -I Spw '37 334 68 673» 334 A-dam '47 99ft 9934* 334 Koninklijke. 10314 103fl Philip» 334 19334 "10334 - 55 Anacohda C. 3534* Bethl Steel C 10334 Chrysler C Ui* Gen Motors C... 6034* Int Nickel C 3034 Kennecott R C... 60 5934 N -Am Rayon C 4234 Rep Stee) C 2634 2534 St Brandts C. 54L 514 abr Meteor 136 Lympf 16934 Ned Am Vredest 134 134 N Am Flttlngl 95 94 Walvisvaart 117* M7* Vredestein 167 187 Ver Pharm 12634 128 Schokbeton 140 140 Vorige Open-Koers ACTIEVE AANDELEN Bankes Kolon Bank 91 N.-Ind Handelsb 11e N Hand MU CvA 161 Industrie Alg Kunsu Unie 15! Bergh en Jurgens 29- Berkels Patent 12] Calv D O C.v.A 154 Centr Suiker Ml) 183 Fokker N Vltegt 14C Gelder en Zood 14! Hoogovens 18! Kabelfabrlek 26! Lev B O C v A 27! Ned Ford Autom 29! Philips Gem Bezit 336 WiltoD Feyenoord 171 eara Enlm Rubber 1st. Rubber 318 31634-7 Dell-Bat Rubber... Ned Sch Unie Rotterd Lioyd St Mi) Nederli Vorige Open -Koer Cult Ned-Ind S Unie Ver Vorst Cult Tabak Dell-Batavta Dell-Ml) Cert. Senembah MIJ Blllitun It- rubriek Blllllon 2e rubriek Muiier en Co

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2