Jlieutuc £ditsrfje (fouranl Engelse koning moet voor onbepaalde tijd rust nemen Wist U 1948 DINSDAG 23 NOVEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103- Tel. dir. en redactie 20408: Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7679 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tantuasUcfj fs gfje&Ituen tnyn Bert ia tegjjenspoef DE TON IS VERDEELD Reis naar Australië en Nieuw-Zeeland uitgesteld Het schokkende nieuws in Engeland: Aan Koning George is geadviseerd algehele rust te nemen wegens storing van de bloedsomloop, gelocaliseerd in hei achterbeen. Een bericht, dat de harten zijner onder danen sneller zal doen kloppen, want de Britten leven mee met het wel en wee van het geliefde vorstelijk gezin, zoals dezer dagen nog bij de geboorte van het Prinsje tot uiting kwam. Voor enige maanden zijn nu alle afspraken van de Koning voor officiële gelegen heden afgezegd. En welk een teleurstelling, dat de reis van de Koninklijke familie naar Australië en Nieuw-Zeeland voor onbepaalde tijd moet worden uitgesteld. is, volgens de medische verklarin gen, het hart en algemene gezondheids toestand in aanmerking genomen, geen directe reden tot bezorgdheid. Maar, gezien de inspanning van de laatste twaalf jaren het lichamelijk weerstands vermogen heeft aangetast, zou het ge vaarlijk zijn voor de koning een lang durige reis te ondernemen, gezien het ernstige risico voor één der ledematen. Een vijftal doktoren heeft de vorste lijke patiënt de afgelopen week geobser veerd, omdat deze klaagde over gevoel loosheid in de rechtervoet. Het officiële bulletin rapporteert, dat de koning lijdt en storing van de bloedsomloop de slagaderen van de benen, welke eerst onlangs acuut is geworden. Er is begin gemaakt met een behandeling ter verbetering van de bloedsomloop i benen, welke gedurende lange tijd moet worden volgehouden. Het advies tot rust houden zal de koning niet verhinderen, de ministers en andere belangrijke perso- te ontvangen, noch de staatsstukken behandelen, maar het zal wel zes maanden duren, eer de koning weer bij officiële gelegenheden zijn representatie plichten mag vervullen. Zoals men weet, zouden de koning, de koningin en prinses Margaret op 27 Januari 1949 met het slag schip „Vanguard" vertrokken zijn voor s naar Australië en Nieuw-Zeeland, welke vijf maanden zou duren. In een verklaring wordt gezegd, dat de vorstelijke familie diep leedwezen biltere teleurstelling gevoelt, nu de i moet worden afgelast. De Australische minister-president. Chifley, heeft den ook kennen gegeven, dat het bericht een grote sohok voor de bevolking betekent en hij verklaarde, dat heel Australië de boodschap ondersteunt, welke de gouver neur-generaal naar Londen heeft geseind, vooral omdat de bevolking beseft, dat de ziekte van de Koning te wijten is aan zijn plichtsbetrachting als souverein en T£r zijn al 172.886 werk lozen in België Van 7 tot 13 November waren er in België 172.886 werklozen, als gevolg van de algemene verslapping, die er in dit dat ons nog al te dikwijls als één melk en honing ten voorbeeld wordt gesteld begint te heersen. Vooral in de textiel-industrie en op de scheepswerven worden vele arbeiders ontslagen en men vreest zelfs, dat binnen afzienbare tijd België 300.000 werklozen zullen zijn. De ..Gazet van Antwerpen" wijt de ontslagen op de Antwerpse wen het feit, dat vele landen, vanwege hun deviezen-positie, hun eigen schepen gaan repareren en dat Nederland e ernstige concurrent is, daar reparaties land goedkoper zijn. De tijd van ongewone bedrijvigheid na de bevrijding is voorbij en langzamerhand gaat het op de werven weer terug naar normale v houdingen. wordt gedeelte Belgische vissers vloot stilgelegd? Belgische blad ,Het Laatste schreef gisteren, dat zich Belgische visserij een ernstige cri: Om deze af te wenden hebben visserijkringen voorgesteld, een gedeelte van de vloot stil te leggen, uitvoer tegen verlaagde prijzen te bevorderen en de invoer volledig stop te zetten. De onder- het visserijbedrijf zou een vol ledige werkloosheid voor de kostwinners Van 16.000 gezinnen betekenen. staking queen elizabeth" geëindigd t Naar Reuter uit Southampton meldt. Werd tussen het stakingscomité tegenwoordigers van de „Cunard White accoord bereikt, waardoor de «taking op de Queen Elizabeth is geëin digd. prof. molenaar naar indië? Nader seint AJN.P., dat zeer waar- ichijnlijk niet drs Korthals, maar prof. Molenaar naar Indië zal reizen. Dr Drees zal waarnemen voor minister Stikker en de heer Götzen voor minister i. De onderhandelingen zuillen eerst rechtstreeks worden gevoerd. Pas later ral de Commissie van Drie worden geschakeld. mevrouw tsjiang doet beroep op amerika. China heeft thans bij monde ®evr. Tsjiang Kai Sjek aangedrongen op snelle en afdoende hulp van Amerika. Uit de berichten blijkt, dat de regerings troepen de laatste dagen gelegenheid kre- adem te scheppen rtrjjd tegen de communisten. Vijftig km ten Oosten van Hsoetsjou woeden echter rware gevechten. communistische opmars op java Een Nederlands legercommuniqué te Batavia meldt, dat de communisten onder aanvoering van Sjarifoeddin door de re publikeinse verdedigingslinie bij Ngarin- gan op de weg Wirosari-Blora zijn ge- hokken, waarschijnlijk willen zij naar Bati of Rembang. Zij tellen twee batal jons goedbewapende en vechtlustige sol de grote persoonlijke bezorgdheid, welke hij zijn volk toonde in de moeilijke pe riode, die het Britse Gemenebest in de afgelopen jaren heeft moeten doorstaan. Alle bladen wijden lange artikelen aan de Koning en de „Times" wijst er mede op, dat in de da-gen, toen het bestaan van zijn volk op het spel stond, hij in zijn functie van opperste vertegenwoordiger de angsten moest dragen van het gehele volk. Herhaalde malen verkeerde de Koning in lijfsgevaar, want zijn verblijf werd vaak gebombardeerd. Ook beide huizen van -het Nieuw-Zeelandse parle ment hebben een resolutie aanvaard, waarin leedwezen betuigd wordt met de toestand des Konings en het uitstellen van de reis. Koning George wordt op 14 December 53 jaar. Zwedens grootste munitie fabriek de lucht in Stockholm dreunde gistermiddag onder de verschrikkelijke ontploffing, dia de grote munitiefabriek van Bofors, de grootste van Zweden, totaal verwoestte. In een cirkel van vijf kilometer spron gen alle ruiten en vele gebouwen in de buurt stortten in. De arbeiders ontdek ten het gevaar op tijd en konden dekking zoeken, zodat geen enkel slachtoffer is gevallen. De oorzaak van de explosie is onbekend. Kon. Familie bij feest- avondje in Soestdijk Koningin Juliana. Prins Bernhard en d« Prinsesjes Beatrix en Irene hebben in Hotel Eemland te Soestdijk een feest- avondje bijgewoond, die georganiseerd was door de voetbalvereniging van Paleis-personeel t. b. v- de Bond Oorlogsinvaliden. Voor de tombola had de Prins enkele Amerikaanse siervoor werpen beschikbaar gesteld, terwijl Bea trix en Irene allebei een eigenhandig ge maakt „sohilderij" afstonden. Opgevoerd werd de revue „Dat is lachen" door Fred Fagel's radio-cabaret en Koningin Prins zongen de refreinliedjes uit volle Sinterklaas Ao 1948 St. Nicolaas werd op zijn tocht te Bergen op Zoom vergezeld door een aantal Spaanse „grandes" en edel- vrouwen te paard. De oude heilige man is verre van conservatief, hetgeen blijkt uit het feit, dat hij zijn knechten opdracht gaf het zo bekende strooien op moderne wijze te verrichten. De zwarte mannen namen daarop plaats in L.S.K.-vliegtuigen en voerden een pepernotenbombardement uit boven Plein 13. De Bergen-op-Zoomse bur gers vluchtten nu eens niet in de schuilkelders Weer bonnen voor werkkleding Dezer dagen zullen weer bonnen wor den aangewezen voor het verkrijgen van werkkleding. Ratio Koster vrijgesproken Bij vervro^de uitspraak heeft het Hoog Militair Gerechtshof heden in hoger be roep Ratio Koster vrijgesproken. Hs is heden in vrijheid gesteld. Het Hof over woog, dat het door hem verspreide ge schrift niet, zoals de ten laste legging in houdt, ageert tegen uitzending van Ne derlandse militairen naar Indonesië en verklaart derhalve niet wettig en overtui gend bewezen, hetgeen aan appélant is ten laste gelegd Hij was veroordeeld tol jaar. Na 4000 paarties verbonden te hebben, nu zelf getrouwd PLECHTIGHEID OP HET HAAGSE STADHUIS daten. Met ingang van 15 Nov. is op zijn *erzoek eervol ontslag verleend aan mr A- J. Roskam als secr. van het Centr. Stembureau. Zyn opvolger werd mr dr K. J. J. van Ommen Kloeke, tevoren adj -secr. Tot adj.-secr. werd benoemd mr J. van de Giessen te Den Haag. (Van een onzer verslaggevers). De trouwzaal in het gebouw Javastraat 26 te Den Haag, tarok vanochtend veel belangstelling, want velen wilden er mi eens getuige van zijn, dat de man, die hen indertijd „gloeiend aaneensmeedde", nu zelf de grote stap ging ondernemen. Het gezegde „van een huwelijk, komt een huwelijk", bevatte ook nu weer waarheid, want tijdens een huwelijk, on geveer IVz jaar geleden door hem geslo ten, leerde de ambtenaar van de Bur gerlijke Stand J. Buis, ma^ P. H. Vink kennen, en deze kennismaking had tot gevolg, dat hedenochtend de heer B. Andreoli het bruidspaar Buis-Vink in de echt verbond. De bruidegom is geen onbekende in Haagse kringen, want in zijn functie van ambtenaar van de Burgerlijke Stand sloot hij ruim 4000 huwelijken. Het zal voor hem ongetwijfeld een grote vol doening zijn, d-ait hij, die jarenlang zelf aan het vinkentouw zat, nu een „vinkje" heeft verschalkt, dat hij niet aan ande ren behoeft af te staan. De heer Andreoli bracht na de gebruikelijke formaliteiten, de gelukwensen van de chef der afde ling, de heer Wesseling, over. Vervolgens richtte hij zich als vriend tot het nieuwe echtpaar. De jonge echtgenoot dankte met een gevoelig speechje voor de on dervonden vriendschap en belangstelling: Als „tragische" bijzonderheid zij nog vermeld, dat de bruidegom-ambtenaar, die immer eiste, dat de paartjes op tijd in de trouwzaal waren, ditmaal zelf een kwartier te laat kwam. Een dringend verzoek Het is zo teleurstellend telkens weer te moeten ervaren, hoe weinig het Nederlandse publiek de wem Hare Majesteit de Koningin begrijpt, om zich met haar kinderen vrij e; gehinderd onder de mensen te kunnen begeven. Jongeren en ouderen dringen op, kloppen tegen de ruiten van de auto of blijven staren, ondanks herhaald vriendelijk verzoek langzaam door te Elk gezellig, door de Prinsesjes be dacht plan, zoals bijvoorbeeld het doen van boodschappen in deze Sint Nico- laastijd of het bezoek aan een dieren tuin, leidt daardoor tot een verdrietig resultaat. Nogmaals wordt oud en jong klem gevraagd de wens van Hare Ma jesteit de Koningin te helpen ve\ len. Er is toch nog een kansje op pinda's Het ziet er naar uü. dat er binnenkort toch nog pinda's in de winkels komen. Weliswaar zijn sinds 1945 enkele schepen met grondnoten aangekomen, doch die waren voor de vervaardiging van vetten, ol.iën en pindakaas. Onlang^, schreef „De Kruidenier", dat binnenkort gebrande pinda's te koop zouden zijn, doch he' dep. van Landbouw e s. noemde dit be richt voorbarig. Dezer dagen zullen ech ter weer enkele schepen met ca 3100 ton grondnoten uit Indië in ons land aanko men. Een gedeelte hiervan, 900 ton, mits de noten van voldoende kwaliteit zijn. worden gebrand en als pinda' handel gebracht Ongeveer 1800 ton wordt verwerkt tot pindakaas en de rest voor andere doeleinden bestemd. De ten worden gepeld aangevoerd en hier te lande En ze hadden het toch best in 't kamp' De Middenstanders te Amersfoort „Van der Laar kwam maar liefst 20 pond aan", aldus Oberle. Gisteren was de beurt aan de 52-j. Ed mund Brahm, de man die een knuppel altijd bij zich had. Dit voorwerp had in het kamp de bijnaam „Brahm's zesde zin tuig". Iedere gevangene maakte hiermee op zijn beurt kennis. Eén van hen over leed 48 uur nadat hij bont en blauw ge ranseld was. In het kamp was Brahm hoofdverpleger. Eens reikte hij tien stellen kleding te weinig uit, zodat tien dysen- teriepatiënten zonder enige kleding bleven liggen, slechts toegedekt met twee runne. katoenen lakens. Ook lakens en pyama's, verstrekt door het Roode Kruis, hield Brahm achter. Als Brahm dronken was, was hij hele maal niet voor rede vatbaar. Zelfs heeft hy in een dronken bui op zijn eigen com- Verlies Staatsmijnen 24.4 mil- lioen: dus kolen duurder De Staatsmijnen zullen in 1948 waar schijnlijk een verlies van 24,4 millioer gulden lijden op de kolenwinning, de bri- kettenproductie en de centrales. Er is vooi 1949 een nieuwe regeling van de kolen- prijs in voorbereiding. Het ligt in de be doeling de bedrijven voor de kolenwin ning dan een redelijke opbrengst te ver schaffen, aldus een officiële mededeling. besprekingen over bestand in jeruzalem Kolonel Mosje Dayan, commandant de Joodse troepen in Jeruzalem, zou nenkort een bespreking hebben met ko lonel Abdoellah El Tel, de Arabische commandant, over de wijze, waarop het bestand in de Heilige Stad het best be waard kan worden. Amerikaanse handels- vliegtuigen zullen in de komende ze: weken 50 vluchten naar Israël uitvoeren, neer dan 2000 Joodse verplaatste per- Kon. Shell besteedt in 1949 f 50 millioen aan research. Londen en Den Haag gehouden vergaderingen -van de directies search-leiders van de voornaamste maat schappijen en laboratoria van de Kon. Shell GToep uit Amerika en Europa, werd voor 1949 het totaalbedrag, dat op het gebied van research zal worden be steed, 'geraamd op meer dan f 50 mil-; lioen. Het is de bedoeling van de Kon. Shell in de toekomst aan de fundamen- exploratieve research steeds meer aandacht te besteden, daar dit nieuwe banen opent voor de ontwikkeling der industrie. krijgen de v.n. er nog nieuwe leden bij? De tweede politieke commissie der V.N. begon gisteren met de behandeling van de lidmaatschapsaanvragen van Ita lië, Finland, Eire, Portugal en Trans- jordanië. Zoals bekend is, sprak Rus land destijds zyn veto over deze aanvxa- Benjamin Cohen, de Amerik. ge delegeerde zei, dat de meerderheid toch machteloos staat tegenover het Sowjet- Wisjinski verklaarde in een rede van 1% uur, dat ook Albanië, Bulgarije. Hongarije en de Mongoolse volksrepu bliek recht op lidmaatschap hebben, kwartier te laat... Zeven doden bij vliegramp in Engeland In Zuid-Engelland is een vliegtuig een particuliere Britse maatschappij neergestort en uitgebrand. Het was eer door de „British European Airways" ge charterde machine voor de Berlijnse luchtbrug. Zeven van de acht inzitten den kwamen om het leven. Ongezond optimisme in de millioenennota De Stichting tot daadwerkelijke be strijding van het inflatiegevaar (Parkweg Voorburg), heeft een uitvoerige analyse van de millioenennota het licht doen zien, getiteld „Spiegel der millioe- Volgens deze analyse is er van een werkelijke beperking van de Staatsuitga- de begroting 1949 geen sprake. De Stichting komt tot de conclusie, dat het Staatsbudget ondragelijk is in verhou. ding tot de natonale productie en daar door een belangrijke druk op de wei van liet volk Tegt. De miilioenen- s niet vrij te pleiten van ongezond optimisme. Prinses Wïlhelmina bij Zeelands herbeplanting Prinses Wilhelmina neemt morgen deel in het begin der herbeplanting Weel te West Kapelle. Zoals bekend heeft zij een groot deel van het daartoe benodigde plantsoen verleden jaar de Stichting „Nieuw Walcheren" aange boden. Om aan de boomplantdag luis ter by te zetten, meerde gisteren te Vlis- singen Hr Ms. radarinstructievaartuig „Soemba" te Vlissingen. Opnieuw levenslang geëist tegen Roosendaalse moordenaar In hoger beroep behandelde het Bossche gerechtshof gisteren de zaak tegen de 43- jarige P. de J. uit Roosendaal, die op 24 Juli 1947 Pauline v. d. Broek, aldaar met steen heeft doodgeslagen e; f 192 van door ging. Hij was door de Bre dase rechtbank veroordeeld tot levens lang en gisteren werd dezelfde straf tegen hem geëist. Uitspraak over 14 dagen. Zo is televisie zelfmoord Het gebruik van televisie-ontvangtoe stellen in auto's is te Chicago een „zelf moordpoging" genoemd. En niet ten on rechte! Tsjechische spionnen in West- Duitsland gegrepen Ass. Press verneemt uit Amerik. bron, dat 20 leden van een Tsjechische spion - nagebeweging in de Amerikaanse en Britse zones van Duitsland zijn gearres- Iteerd: de meeste agenten in München. Zij zullen voor het gerecht worden ge daagd. Mevrouw Kosenkina, die. zoals be kend. om zich te redden uit het Sowjet-consulaat te New York sprong, is aan de beterhand- Hier ziet men haar, terwyl ze in het zie kenhuis weer leert lopen De dwaze dingen dezer dagen In aansluiting aan óns bericht van gisteren meldt Reuter uit Berlijn, dat van nu af twee brandweerbrigades naast elkaar zullen bestaan. Geen van beide zal mogen opereren in het gebied van de ander, zelfs niet om een zeer grote brand te helpen bestrijden. ITALIË EN HET ATLANTISCH PACT. De Italiaanse premier, Alcide de Gas- peri, heeft tijdens zijn verblijf in Brus sel verklaard, dat hij hoopte Italië zijner tijd in voorgestelde ten. „Het gaat er slechts om, hoe dit moet gebeuren", aldus de Gasperi. Gis teravond vertrok hij naar Parijs. mandant Berg geschoten. By het uit ken van klompen had hij er plezier te kleine klompen te geven. En dan liefst nog twee rechtse of twee linkse Wederom komen nu de reeds bij het verhoor van Berg beschreven executies ter sprake. Ook voor Brahm volgt 29 Nov. het requisitoir. De 56-j. fors gebouwde Joseph Oberle was voor de oorlog schaapherder ergens in Duitsland. Nu draagt hij een martiale snor en gisteren kwam hij als volgende in-de-rij op het beklaagdenbankje vooi het A'damse B.G. in de zaak tegen de Amersfoortse beulen. Hij had zich te antwoorden voor zijn wandaden in „rozentuin", waar hij, belast met toezicht over 150 man buitencommando, met veel vaardigheid de knuppel hanteerde. Hij dwong voorts gevangenen in October November in hun blote bovenlijf of alleen met een dun hemdje aan buiten te wer ken en vond, dat zij zich dan maar warm moesten werken. Oberle ontkende: ..Wenn ich es getan hatte, so würde ich das be kennen. Aber ich hab' das nicht getan. Ich steh' hier nicht als Lügner. Ich lüge nicht!" Een aantal getuigenverklaringen klopte inderdaad niet geheel. Ook vertelde Ober le evenals zijn voorgangers, tijdens het verhoor te zijn mishandeld. Dit werd ont kend. en volgens verklaringen van de aanwezige beambten schijnt een ontsla gen PRA-rechercheur de groep Kotalln te hebben opgezet, om dergelijke verkla ringen af te leggen. Oberle maakte ook deel uit van vuur pelotons. Dit ontkent hij niet. maar het was hem bevolen. „Befehl is Befehl." Ten slotte verklaart hij tot ieders ver bazing, dat het eten in Amersfoort prima was. Zelfs is een gevangene daar 20 pond aangekomen! Op een vraag van de presi dent, wie dat dan was, antwoordde hij, tot vermaak van de mensen op de publieke tribune: „Frans van der Laar". (Zoals men weet was Van der Laar „Lager- führer" te Amersfoort. Het B. G. veroor deelde hem om de wijze, waarop hij deze functie vervulde, tot 31è j.). 27 Nov. komt Oberle v Win ter zitting Provinciale Staten geopend (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen om elf uur is in de gaderzaal van de Eerste Kamer de terzitting-1948 van de Provinciale Sta- Zuid-Holland geopend. Afdelin gen werden gevormd en de lange agenda werd öf voor kennisgeving aangenomen, of naar de afdelingen gezonden öf in handen van een bijzondere commissie gesteld. De eigenlijke werkvergadering begint Dinsdag, 14 December, 's morgens om elf uur. De voorzitter, mr Kesper. Commissaris der Koningin, wijdde enige vriendelijke woorden aan prof. Van Muiswinkel (A.R.). die geen statenlid verband met zijn benoeming tot hogleraar aan de V.U. te Amsterdam. Zijn opvolger, de heer J. Ruissaard. werd als lid toegelaten en beëdigd. De Com missaris bracht voorts de dank over var H.K.H. Prinses Wilhelmina voor de be tuiging van aanhankelijkheid door de Staten, ter gelegenheid van haar 50-jarig regeringsjubileum, gezonden. Een auten- tiek afschrift van de akte van afstand gt voor de leden ter inzage. RUSSISCHE ROEBELS VOOR FRANSE MIJNWERKERS. Volgens Radio-Moskou is voor onge- roebels door 55 millioen francs z Moch had dan toch niet helemaal gelijk Amerikaanse militaire missie naar China? In diplomatieke kringen te Washing- n meent men, dat Amerika een mili taire missie naar China zal zenden, de regeringstroepen van advies te dienen bij de pogingen om de opmars der i munisten te stuiten. De communisten zouden thans Paoting, de hoofdstad van de provincie Hopei, op 150 km ten Z.W. jn Peking hebben genomen. De Amerikaanse autoriteiten hebben de Japanse mijnwerkersstaking verboden. De Japanse politie telt thans 125.000 Zij mag geen machinegeweren be zitten. - De Spaanse republikeinse regering ballingschap heeft aan de Alg. Ver gadering der V.N. verzocht sancties te gen generaal Franco te doen toepassen. Dodenmasker van Mozart gevonden Het dodenmasker van Mozart, dat sinds meer dan 150 jaar vermist werd, is te Wenen in een tweedehandswinkel door de beeldhouwer Willy Kauer ontdekt. Een onderzoek door deskundige hoog leraren heeft dit bevestigd. Het zeer expressieve masker is in brons uitge voerd. AARDAPPELMEEL PAS OVER ENKELE WEKEN IN HET BROOD. Het mengen van tien pet aardappelmeel in het broodbloem is gisteren in de maal derijen en hoogmolens begonnen. Met het oog op de voorraden bloem van oude samenstelling zullen echter nog enkele weken verlopen, voor het brood in de nieuwe samenstelling wordt gebakken, zo deelt 't dep. van Landbouw c.s mede Het is over achterstand, dat de mid- denstander in deze dagen klaagt Onmiskenbaar wordt hij in het sociaal- economisch beleid van de Overheid niet gelijk als anderen geholpen. We moeten het nog scherper zeggen: van tal van Overheidsmaatregelen wordt juist de middenstander het kind van de rekening. Bepaalde gevolgen van de gevoerde loon- en prijspolitiek worden op hem verhaald. Vaak wordt gezegd, dat de middenstan ders het aan zich zelf te wijten hebben, dat zij in het hoekje zitten waar de sla gen vallen. Het ontbreekt hun. zegt men dan, aan het nodige organisatiebesef. Middenstanders komen slechts met moeite op gang. Er zit in deze redenering een element van waarheid. Maar gisteren hebben de middenstanders willen laten zien. dat ze toch wel degelijk kunnen organiseren, dat ze wel degelijk de kracht zien van het gemeenschappelijk optreden, van het gemeenschappelijk protest. Zo zijn dan gisteren in verscheidene steden duizenden middenstanders bijeen gekomen en hebben daar uiting gegeven aan hun klachten en aan hun bezorgd heid over de gang van zaken. i menen wij, dat de middenstander het niet in de eerste plaats wil zoeken allerhande beschermende maatregelen, t wezen van de middenstander is juist zijn zelfstandigheid. Hij wist, dat hij be paalde risico's op zich nam. toen hij een .eigen bedrijfje" begon. Dit zijn dingen, lie in hem te prijzen vallen. De midden stand maakt heel dikwijls een gezond deel van ons volk uit. De middenstand vraagt dan ook minder om ingrijpen van verheid dan om wegneming van ver keerde Overheidsmaatregelen. Het is :ulk een verkeerd Overheidsbeleid, wan- ï'eer de gevolgen van de loon- en prijs politiek in het bijzonder op de midden stand komen te drukken. Bij socialisten :n juiste middenstandspolitiek nim- een sterke zijde geweest. Hun Roomse mederegeerders hebben tot nu toe ook al geen kwade gevolgen kunnen voorkomen. De middenstand vraagt belangstelling, ook doordat hij vandaag te weinig ver dient in geld. Middenstand en achterstand mogen niet identiek worden. Verheugend Ons dunkt, dat velen, zeer velen, zich zullen verheugen over de nieuw ste benoeming, in de kring der Vrije Universiteit. Mejuffrouw dr Van der Molen, tot dusver privaat-docente, werd benoemd tot buitengewoon hoogleraar. Er komt, dunkt ons. in onze wijde kring heel langzaam iets meer inzicht in de be tekenis van de vrouw, ook voor het openbare leven. Op dit gebied is soms oppervlakkig geredeneerd, heeft men lichtvaardig tot beginsel verheven wat even later weer als beginsel moest wor den ingeslikt. Het gevolg was alleen maar een onnodige verarming van het leven, des te pijnlijker waar op dit ge bied anderen reeds lang bezig waren achterstand in te halen. Langzaamaan, zo zeiden we. breekt een scherper inzicht door. Vlug gaat het niet. Wil men een voorbeeld? Op 10 Sep tember j.l. besloot het Centraal Comité der AR. Partij tot de instelling van een commissie, die de plaats der vrouw in het politieke leven en in het bijzonder haar verkiesbaarheid voor vertegenwoordi gende lichamen zou bestuderen. Dat was op 10 September. Het is vandaag 23 No vember. maar de commissie is, menen wij nog altijd niet benoemd. Neen, men behoeft niet bevreesd te zijn, dat in onze kring in dit opzicht over ijs van één nacht wordt gegaan. Soms lijkt het wel weer op stilstand. Maar wy hopen, dat hier de schijn bedriegt. Soms althans is er een wolkje als ener vrouwe hand. Zulk een wolkje is de benoeming, welke nu aan de Vrije Universiteit is ge schied, een benoeming die tot verheuging DAT uit het Noordhollands Kanaal bij de Willemsluis het lijk werd opgehaald in een onbekende 40-j. vrouw. DAT de Krijgsraad te Assen de 20-j. Th. de B„ die weigerde een mil. uniform te trekken, tot 1 j. en 8 mnd. veroor deelde, en de dienstweigeraar D. V., die „Jehova-getuige" was, tot 3 jaar. DAT de 23-j. H. W. Klein Haneveld uit Hengelo, die zich in het Polizei Freiwil- liger Bataljon als slavenjager gedroeg, de R. v. C. 10 j. (m.a.) hoorde con cluderen na een BG-uitspraak van 13 j. DAT voor de R.v.C. tot 9 j. (m.a.) werd geconcludeerd tegen de invalide ex-land- wachter R. Boer uit Rolde, bijgenaamd .De Schrik van Bodegraven", die door het B.G. van Leeuwarden tot 13 j. was veroordeeld. DAT na een maand zwijgend-verkeers- actie in Den Haag 12 a 15 pet minder ge luidssignalen worden gegeven en men dus niet ontevreden is over de resultaten. DAT tot het eind dezer week in het A'damse Waaggebouw een tentoonstelling gehouden wordt over de geschiedenis der i 1814 opgerichte Ned. Bank. DAT in een tuin te Grevenbicht (Ld fragmenten van Romeins beeldhouwwerk opgegraven werden. DAT tot hoofd der Pharmacologische afd. bij het Rijksinstituut v. Volksgezond heid te Utrecht benoemd werd de bioloog H. van Genderen aldaar. DAT de Bijz. R.v.C. het beroep va SD-er en kampbewaker E. van Doorn uit Amersfoort, die gevangenen mishandelde en 15 j. R.W.I. kreeg, verwierp. DAT voor het R'damse B.G. 8 j. (m.a.) geëist werd tegen de 27-j. autotechnicus en Feldgendarm G. Uitenbroek, die te Amerongen een Ned. gevangene dood schoot. DAT voor de Bijz. R.v.C. tot verwer ping van het beroep geconcludeerd werd tegen de tot 15 j. veroordeelde NSB-bur- gemeester van Krommenie, A. G. Jongsma. DAT voor het Dordtse B.G. 20 j. geëist werd tegen de 66-j. Alblfesserdamse scheepsbouwkundige C. v. d. Haspel, we gens verraad van de echtgenoot van z'n vriendin. DAT het Dordtse B.G. H. J. Quaak uit -Gravendeel, die landgenoten aan de Duitsers verried, 5 j. (m.a.) oplegde. DAT aan ir A. van Doornick te Zwolle op zijn verzoek eervol ontslag werd ver leend bij de Rijkswaterstaat. DAT zowel Koningin Juliana als Prinses Wilhelmina zich bereid verklaar den, ook na de troonswisseling het be schermvrouwschap van de Ned. Heide Mij. te blijven bekleden. DAT de ref. der P.T.T. te Groningen, N. Smid, m.i.v. 1 Jan. op verzoek eervol ontslagen. DAT onze gezant te Rome. mr W. F. L. graaf van Bijlandt, een onderhoud had met de Italiaanse min. van Buitenl. Za ken, graaf Sforza. DAT 80-j. oud is overleden het gepens. Zwijndrecht DAT de drie samenwerkende bonden van gepensionneerden de ministerraad verzochten om spoedige pensioenverbe tering. DAT binnenkort in Amsterdam eventueel in andere plaatsen een cursus begint voor praktijkassistenten artsen, en op Fr. v. Mierisstraat 82 aldaar inlichtingen worden gegeven. DAT de 500 j. oude toren te Hilvaren- beek (N.B.) in Juli a.s. een nieuw caril lon van 43 klokken krygt. DAT herstel en uitbreiding van Nymeegse gemeentehuis werd aanbesteed en de N.V. Nederland te Nijmegen met f 175.000 de laagste inschrijfster was. DAT, 71 j. oud, te Nijmegen overleed de oud-voorz. der Nijmeegse Handelsver., G. J. van Brummen. DAT de tot dir.-gen. vJi. Loodswezen benoemde kapt. t. z. J. Callenfels afscheid nam van zyn Vlissingse personeel en de hem hierby aangeboden f 770 bestemde de wederoprichting van het ver nielde Frans Naereboutmonument. DAT een zekere M. uit Zevenbergen, die pas uit Indië terugkeerde, is gear resteerd als verdacht van brandstichting in de landbouwschuur van de eeuwen oude „Blauwe Hoeve" te Oudenbosch. DAT de productie van het wekelijkse Indische filmjournaal „Wordende We reld" die onlangs zou worden stopgezet daar er particuliere belangen mee zou den worden gediend, toch doorgaat. DAT blijkens antwoord van min. Sas- :n op vragen van 't Tweede Kamerlid, Goedhart, de RVD te Batavia nimmer communistische redevoeringen van radio Madioen heeft gerelayeerd. DAT op 50-j. leeftijd te Arnhem overleden mr E. de Visser. DAT 68-j. oud te A'dam is overleden het oud-hoofdbestuurslid der Ned. Ver. v. Fabrieksarbeiders F. J. Jurgens. DAT in Friesland een prov. verband van „Pro Re'ge" zal worden opgericht. DAT de Indië-reis van A. v. Velzen. dr Beel's medewerker in culturele aangele genheden, voorlopig is uitgesteld. DAT blijkens het tot 30 Sept. '49 lengde handelsverdrag met Zwitserland in de a.s. zomer een gelijk bedrag voor tourisme wordt beschikbaar gesteld als dit jaar. DAT dezer dagen bij de P.T.T. de vyf- honderdduizendste abonné op de radio- distributie werd ingeschreven, doch wy de vorming ener vrije mening veiliger achten by eigen ontvangtoestellen, hoe bescheiden ook van omvang. DAT er momenteel niet meer gespro ken kan worden van een onderwijzers tekort, daar er hier te lande slechts 200 plaatsen vacant zijn en zulks als normaal moet worden beschouwd. DAT 65-j. oud te Utrecht is overleden de „kunstnijveraar" Chris Agterberg. DAT de tuchtrechter te Tholen een groot aantal landbouwers beboette, daar zij de onderverhuur van land niet ter kennis hadden gebracht van de Grond kamer. DAT volgens het antwoord van de mi nisters Schokking en Wyers ook het schriftelijk verkeer tussen een militair beschuldigde en-zyn raadsman kan plaats vinden, behoudens het vereiste toezicht, hetwelk niet in censuur mag ontaarden. Na 21 Jaar het ambt van eerste minister van Canada te hebben be kleed. werd W- L. Mackenzie King (r.) onlangs opgevolgd door Louis St. Laurent (1.. DE DEBARKATIE VAN DE „WILLEM RUYS." De debarkatie van de „Willam Ruys", die zoals gemeld Donderdag uit Batavia in Rotterdam wordt verwacht, zal om 8 uur beginnen. Aan boord bevinden zich o.m. de predikanten ds W. Melis en ds P. Kamstra, de directeur van de A.M.V.J. in Indonesië, de heer A. Peters er\f>rof. dr L. G. M. Baas Becking, direc teur van 's Lands Plantentuin. Er zullen ruim 750 passagiers debarkeren, waar onder 255 evacué's. Het schip maakt» t.a.v. de lading een record van 2900 ton, waaronder veel thee en tin erts. een verklaring aan Belgische jou*- na listen van Paul Henri Spaak, i6 geble ken, dat hy vanmorgen om half twaalf nieuwe kabinet bekend zou maken. WEERBERICHT Rustig ueer De Bilt verwacht tot morgenavond! Droog weer met overdrijvende wolken velden, weinig wind en vannacht plaatse lijk nachtvorst en vorming van nevel of mist. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. Woensdag 24 Nov. Zon op 8.UL onder 16.38; Maan op 00.40, onder 14.21. l.k.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1