NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 20 NOVEMBER 194? Gelijk de leeuw is de veldgeoloog Prof. dr L. U. de Sitter aanvaardt het hoogleeraarsambt „Gelijk de Leeuw is de veldgeoloog Iemand, die bang is voor niemand. En toch heeft hij alle redenen om zijn on derwerp met de nodige schroom te bena deren. Hem is opgedragen om door mid del van waarneming van een letterlijk oneindige verscheidenheid van verschijn selen van zgn. dode materie aan de op pervlakte der aarde een makkelijk lees bare abstractie, kaart en profielen te ma ken, die niet alleen de tegenwoordige toestand, maar zo mogelijk ook die van de ontwikkeling in de tijd laten zien. De be loning is echter ook naar evenredigheid groot", aldus prof. dr L. U. de Sitter in de rede, waarmede hij gistermiddag in het groot-auditorium der universiteit 't ambt van bijzonder hoogleraar in de geologi sche en geophysische karteringsmetho- den aanvaardde. Prof. De Sitter belichtte in zijn rede de oneindige verscheidenheid van ver schijnselen en de verscheidenheid van methodes, die de geoloog daarbij ter be schikking staan. Teneinde deze verschei denheden te kunnen bevatten, heeft de veldgeoloog de ervaringen nodig van zeer verschillende wetenschappen. De tektoniek, de wetenschap, die alle inwendige vormveranderingen in de aard korst tracht te begrijpen, is ech ter het speciale terrein van de veldgeoloog. Professor De Sitter was zeer critisch gestemd t. o. v. deze wetenschap, maar vroeg zijn gehoor te bedenken, dat deze critiek slechts als zelfcritiek bedoeld kon zijn. De tektoniek voldoet geenszins aan de eisen, die haar gesteld mogen worden, aldus spr. Voor dat men zich echter ga verdiepen in de wegen, die ter verbetering zouden kun nen worden ingeslagen, realisere men zich, dat deze wetenschap zich me: twee voorlopig nog geheel verschillende on derwerpen bezig houdt: de planetaire of Filmavond van de Ned. Herv. Gisteravond werd in gebouw .Predi ker" een jongens-bijeenkomst gehouden, uitgaande van de Jeugdraad der Ned. Herv. Gemeente. De heer J. Bogaarts, die de avond leidde, liet bij de aanvang enkele verzen zangen van Gezang 184: „De Heer is mijn Herder". Hij hette hier na allen welkom. Allereerst werd een mooie film vertoond van de Leidde gas- en lichtfabrieken, getiteld: „Hoed af voor diit bedrijf". Inderdaad, wie ziet, hoe prachtig hier alles in elkaar past en pro ductief wordt gemaakt, neemt als van zelf zijn hoed af. Er moet heel wat ge beuren, voordat het gas dn de keuken van de huisvrouw uit het stel vlamt. De film geeft hier een globaal, doch zeer duidelijk beeld van. De heer M. I. de Jonge vertelde op boeiende wijze een grappig verhaal van twee juffrouwen en een kip. Na zijn vertelling werden nog enige filmpjes gedraaid. Er werd tot slot een kort propagandistisch woord gespro- „JONG GELUID" TE KATWIJK AAN ZEE De kerngroep „Leiden" van het Jonge Geluid hield haar tweede bijeenkomst. Ruim 20 jonge mensen onder leiding van de heer J. J. Overduin hadden zich voor enkele uren genesteld in het huis van de familie Kruit aan de Zeeweg te Kat wijk aan Zee. alwaar in een ongedwon gen sfeer werd geluisterd naar én ge discussieerd met de heer P. van Kampen uit Amsterdam. Hij leidde het onder werp: „Moderne literatuur" in. Spr. hield zich voornamelijk bezig met de poëtische zijde en in een snel tempo bracht hij Homerus. Danie. Vondel. Shakespeare, Goethe en Dostojewski voor het voetlicht. Voorts besprak hij de he dendaagse groeperingen, als Protestants, Rooms-katholiek. Socialistisch en de groep Vrije bladen. Ter illustratie droeg de heer Van Kampen enkele werken van de voornaamste vertegenwoordigers de zer groepen voor. Aan het slot van zijn onderwerp wees spr. op de grote leegheid1, het gebrek aan stijl en eruditie in de -werken van velen der moderne dichters. Hij' drong er vooral bij de Christelijke dichters op aan, in het verleden terug te grijpen en de dichter- koning David als voorbeeld te nemen, die in zijn Psalmen uit God en tot Gods eer zong. Het muzikale gedeelte van deze avond werd verzorgd door de heer A. v. Kapel. Tot besluit werd in grote lijnen het pro gramma voor die Kerstvergadering op Dinsdag 21 December samengesteld. Jon ge geestverwanten uit Leiden en omge ving, sluit U aan en "bouwtt mee aan het werk van het J.G.! macro-tektoniek en de micro-tektoniek. Geconstateerd kon echter worden, dat in vele richtingen reeds een merkbare ver nieuwing in de studie van de tektoniek te bespeuren valt. Prof. de Sitters inven tarisatie van de plichten van d» veld geoloog is een pleidooi geworden voor de zelfstandige ontwikkeling van de structurele geologie. Ten onrechte echter zou men de conclusie kunnen trekken, dat de hoofdzaak van de wetenschappe lijke veldgeologie in de tektonische ana- zou liggen. Op ander gebied staat de geoloog even belangrijk werk te wach ten. Zijn arbeidsveld immers is gelegen binnen een bepaalde menselijke samen leving. Een speciaal woord van erkentelijk heid richtte prof. de Sitter tot prof. Escher. De studenten konden zich na deze rede oriënteren op een onderwijs in de geologie, dat naast de technische hand grepen van het practische werk ook de theoretische achtergrond naar voren zal brengen. Feestavond A. A. T. „Hollands Glorie Om de band -tussen militairen en bur gers nog meer te versterken, belegde de le Comp. Aan- en Afvoertroepen, ge legerd te Leiden, gisteravond1 haar tweede avond in de keurig met groen, bloemen en vlaggen versierde Stadsgehoorzaal Het hoofddoel echter was een avond te geven, waarvan de baten ten goede ko men aan het sanatoriumfonds der onder officiersvereniging „Ons Belang". Kapi tein T. J. van Zwol was dan ook verblijd zoveel belangstellenden welkom te kun nen heten; in het bijzonder mr F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden, af gevaardigden van militaire autoriteiten en overste Seheffer. Nadat het eerste couplet van het Wil helmus was gezongen, ging het doek open en Jan Brouwer, die met zijin revuege- zelsohap geheel belangeloos meewerkte, begon met zijn revue „Hollands Glorie". Met vlotte liedjes en goed gespeelde schetsen wist men de stemming er in te brengen. Denkt aan Hollands glorie Houdt maar goede moed Want alles komt weer goed. was het optimistisch refrein van deze gezellige avond. In de pauze werd een collecte gehouden voor het onderhoud van militaire graven. DE WEEK in de Sleutelstad Een week van jubilea. Met jeugdig enthousiasme toonde de veertig-jarige Leidse afdeling, dat de Chr.-Hist. Unie nog steeds niet de voorspelde dood is ge storven. Het blijmoedig bij-elkander-offe- van f 600 bewees bovendien, dat men spoedig overlijden ook niet behoeft te verwachten noch er op te hopen. En aren vrienden, politieke vrienden, die eveneens „Anti-Revolutionnair of Christelijk-Historisch" noemen, die zich daarover verheugden en de le£en der zus terpartij daarmede van harte geluk wensten De week bracht andere, per soonlijke jubilea en zorgde voor klinken de huldigingen. Voorts hield het Chr. jongenswerk „Phebe" een bazar ter gele genheid van het zilveren feest, vierde de oud-ledenver. „Dient den Heer" hapr tweede lustrum en blikte het Genootschap tot Reclassering 125 jaar terug. Een week van gedenken eveneens. Niet alleen bij bovenbedoelde mijlpalen, ook op jaarlijks terugkerende data. De internationale studentendag werd ook Nederland gevierd en Leiden was daarvoor de uitverkoren stad. „Gevierd" dit kader een wat te luchtig woord, misschien niet voor sommige buitenlandse universiteitssteden, waar de leut voor de ernst ging, maar in elk geval voor onze civitas academica, waar de nadruk viel op het herdenken van de door oorlog of ver zet gevallen studenten en het zich solidair erklaren met hen, die voor de democra tische idealen hun leven hebben ingezet. In stilte en slechts met klaprozen werden de gevallen geallieerde militairen her dacht. Voor hun graven werd gecollec teerd, maar de opbrengst te Leiden was niet groot. Meer en meer wordt ook de Sleutelstad collecte-moe en het gilde van inzamelaars collecteren-moe. We hopen, dat „Sole Mio", waarvoor vandaag „gelo- Financiële positie van Zoeterwoude gunstiger Overeenkomst met Leiden t. <£ul«n- „DE EQUIPE" W. Jos de Gruyter geeft zijn oordeel Wethouder Van Schaik vergeleek de ten-toonstelling, die op het ogenblik on*- der auspiciën van K. en O. in De Laken hal wondit gehouden, bij gelegenheid van de opening, met een paukenslag, dóe het Leidse kunstleven moet wakkerschud- den. Zó drastisch wilde de bekende Haag kunstcriticus, de heer W. Jos de Gruyter, die gisteravond een inleiding hield over de tentoonstellende groep, het maken. Hij vond, dat ,.De Equipe" liefelijke geluiden liet horen, al zijn deze geluiden wèl modern. De heer De Gruyter gaf een glashel dere uiteenzetting over het zien van mo derne en van schilderkunst in 'het alge meen, uitgaande van de veelgemaakte opmerking, dat men wel de oude schil derkunst (bedoeld wordt dóe van de 17e ;n met de 19e eeuw) begrijpen en waarderen kan, maar de modernen on begrijpelijk en daarom niet mooi vindt. Oude kunst echter bevindt zich in musea, is gecatalogiseerd, min of meer heilig verklaard en grijpt niet meer in het dagelijks leven in. Ook het nieuwe kunst werk heeft tijd nodig om verkend, ge kend, bekend en erkend te worden. Spr. vroeg zich af, waaruit nu precies dat „begrijpen" van kunst vooral van schilderkunst bestaat. Op de eerste plaats speelt bij de waardering de asso ciatie een grote rol. De tweede, meer ontwikkelde categorie acht niet het on- De heer H. Beij gaat binnenkort met pensioen Sinds 1941 chef van de huishoude lijke dienst ten stadhuize De heer H. Beij. chef van de huishou delijke dienst ten Stadhuize, gaat binnen kort met pensioen. Officieel per 1 Jan. a.s., maar het afscheid valt eerder, omdat de vertrekkende functionaris nog wat verlofdagen te goed heeft. In elk geval woont de heer Beij a.s. Maandag voor het laatst in functie een raadsvergadering bij. Tenzij natuurlijk binnenkort een bui tengewone raadszitting zou worden be- legd. Die raadsvergaderingen kosten de heer Beij heel wat werk, wat de interne voor bereiding be- treft en wat het verloop der zit tingen zelf aan gaat. Vooral bij de behandeling der begrotingen en bij stemmin gen. Eh zijn ar beid wordt het meestgewaar deerd, als het op verversingen tijdens èl te lange vergade ringen aankomt. Maar in veel meer andere ge vallen is de heer Beij ,,'s burge meesters rech- H. BEIJ terhand". Met name bij officiële ontvangsten en bij rondleidingen door het stadhuis. Om van de dagelijkse expeditie van de post en van de grote rompslomp bij de verkiezin gen maar niet te spreken! Hendrik Beij werd op 7 Februari 1883 te Leiden geboren. Na concierge van de Chr. school aan het Noordeinde en koster van de Marekerk te zijn geweest, kwam hij op 1 Juli 1926 in gemeentedienst als concierge C. In 1941 werd hij chef van de huishoudelijke dienst. Hij „diende" dus achtereenvolgens onder de burgemeesters De Gijselaar, Van de Sande Bakhuyzen, Maandag z9n laatste raad De Ruyter van Steveninck e de Sande Bakhuyzen, rTadat aan deze in intieme kring een ra diotoestel was aangeboden, hem vroeg hem door de deur onder de trap aan de Breestraat stillekens uit te latende mooiste dag toen in Mei 1945 revanche kon worden genomen en de sleutels weer aan genoemde burgemeester konden wor den overhandigd Toen in 1929 het stadhuis afbrandde, ging ook de er naast gelegen woning van de heer en mevrouw Beij in vlammen op. Een andere woning was toen nog spoedig gevonden, de herbouw van het stadhuis vergde jaren. De heer Beij legde alle ge gevens omtrent die herbouw in een boekje vast. Tal van dankbetuigingen kwamen binnen van hen, die een exem plaar van „De bouw van het stadhuis te Leiden" mochten ontvangen, o.m. van Kon. Wilhelmina, Prinses Juliana, minis ter-president Beel en van dr C. Beeken kamp, nog van uit St. Michielsgestel. Het boekje zal binnenkort, geheel uitgebreid, opnieuw worden uitgegeven onder auspi ciën van het gemeentebestuur, aan het welk de auteursrechten zijn overgegaan. Na dit alles spreekt het van zelf. dat de heer Beij het stadhuis en al de bijzonder heden er van door en door kent. Menig gezelschap heeft dan ook reeds van zijn kennis geprofiteerd bij rondleidingen en excursies. Een lange periode van verdiende rust zij hem, met zijn echtgenote, toegewenst! Distributievaria Maandag begint te LEIDEN de uitrei king van bonkaarten 901, alsmede tabaks- versnaperingenkaarten. Medegebracht die. nen te worden de stamkaarten van alle gezinsleden en de inwisselingsbon de thans lopende bonkaart. Voor de datum van afhalen raadplege men verstrekte datumkaartje. Dit datum kaartje dient by het afhalen der bonkaar ten te worden medegebracht. derwerp op de eerste plaats van belang, de natuurgetrouwe weergave van realiteit. Beide mogelijkheden kenit ook de fotografie. Een derde categorie verlegt het accent op het gevoelsleven die kunstenaar. Het gevaar eohter „bineindniterpretieren" is zeer groot. Terwijl tenslotte de echte kunstkenner vraagt: „HOE is dat geschilderd)?" Naar aanleiding daarvan besprak de heer De Gruyter de beeldende middelen de schilder: lijn, kleur, compositie, Mcht en schaduw, stofweergave, perspec- Ook de factuur, d.w.z. de penseelvoering, is van groot belang om een kunstenaar te leren kennen. Spr. demonstreerde dit alles aan „Mannend Ohristiaan de Moor, '.Zwarte kan" van Ferry Slebe. Hieruit bleek, dat de heer De Gruyter De Moor dóchter 'bij het verleden dacht te staan Zijn wenk is daardoor ook meeromvat- tehd dan dat van bijv. Slewe, die eer historische last over boord heeft gegooid radicaal weer begonnen is bij het be gin: de lijn en de kleur, tout court. Zijn werk is folkloristisch en kinderlijk de beeldende middelen zijn bij Slewe meer autonoom dan bij De Moor. Na de pauze behandelde de hqpr De Gruyter het ontstaan van een schilderij, daarbij de verhouding van de kunstenaar tot de werkelijkheid als het voornaamste element in ieder kunstwerk aanwijzend Dat is het zowel bij de schilder, die spon taan zijn indrukken weergeeft, als bij hem, die als expressionist te boek staat. laatste wordt de natuur een symbool van het innerlijk gebeuren en kan als zodanig worden vervormd. De modernen gaan hierin zéér ver. En ten slotte is daar dan nog de richting, die zich slechts wil uitdrukken in lijn, kleur compositie: „De Abstraoten". Dit kan slechts gezien worden als een logische consequentie van het ,,1'art pour l'art" principe. „De Equipe" echter gaat bij lange na niet zo ver. Tenslotte besprak de heer De Gruyter de exposanten en gaf typerende omsohrijvimg. Prof. dr N. A. Donkersloot Causerie voor de „Katwijkse Kunstkring" Het onderwerp van Anthonie Donker' causerie: „Letterkunde onder de regering van Kon. Wilhelmina" gaf zeker aanlei ding tot enige bedenkingen. Spr. voelde de bezwaren ook zélf. Men moet, zei hij, deel van de Ned. letterkunde pas klaar afmeten en op maat snijden naa: historische periode. Beter kan mei zich voorstellen een tijdperk, dat met 1880 begint. Spr. gaf echter de reden op. waarom hij toch de tijd vanaf 1898 wilde overzien. Deze regeringsperiode heeft op gehele volk een zó diepe Indruk ge maakt. dat ook een litterair overzicht hiervan zeker te verdedigen is. Deze vijf tig jaren litteratuurgeschiedenis vormen een symbool van wat er in ons volk om gaat, ook wat betreft zijn eenheid. Dal groot woord. Het is oneindig ge makkelijker, één te zijn in negatieve dan in positieve zin. Deze laatste eenheid misschien slechts een illusie. Onze saam horigheid hebben we daarom vooral be seft in de jaren 19401945. Het is in ieder geval een eenheid, die beleefd kan woi den. Albert Verwey schreef in 1937 i „Het kind van het land": „Het merk va hulde volgt eerst na 't gedane werk. Niet altijd is deze hulde zo sterk geweest; eerst in de laatste jaren werd de verbon denheid met het Koninklijk Huis in alle klassen beseft. Een sterk teken groeide saamhorigheid is wel, dat het Gedenkboek bij het gouden regeringsjubi leum opent met een gedicht van de revo- lutionnaire dichteres Henriëtte Roland Holst. Prof. Donkersloot memoreerde daarna De haringvisserij in de afgelopen week Het beeld, dat de haringvisserij over de afgelopen week te zien geeft, is een geheel ander dan van de vorige week. De vangsten bij de Engelse wal worden hard minder. Er valt wel te concluderen, dat de haring daar weggevangen is. Grote aantallen per schot zijn nog maar uitzondering. Er komen nu steeds nachten voor, waarin verschillende schepen geen vangst meer melden. We zagen ook reeds de eerste Katwijkse logger naar het Kanaal gaan om daar te n. De vangst is de eerste nacht n.l. 100 kantjes. Dit was echter de volgende nachten anders. Het werden vangsten van 7 tot 25 kantjes. Dit is dus ook niet verwachtingsvol. Er moet ech ter bij gezegd worden, dat het nog wel wat vroeg in de tijd is voor het Kanaal. Daartegenover staat, dat de haring over al vroeg was dit jaar. Wellicht zal dit deze streek het geval zijn. Een gelukkig feit is, dat de zoutpositie snel vooruitgaande is. De prijzen waren minder hoog, wat wel zal komen door 't langer wegblijven de Russische order. Men gaat nu ge regeld meer haring vrij geven voor de vrije verkoop. De prijs van de steur- haring daalde dan ook tot ƒ24,50. De vorige weken was de prijs doorlopend (ƒ30). Volle haring wordt er op 't ogenblik weing aangevoerd. Oor zaak hiervan zijn de tot voor kort nog hoge prijs van de steurharing en het slechte weer op zee. De prijsnoteringen waren als volgt: volle haring 35,2036, steurharing ƒ24,50—30, verse haring ƒ30. Het afnemen van haringproducten ir het binnenland is erg flauw. Het vrij komen van suiker zal hier wel eer •oordje meespreken. Vele EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst wordt waargenomen WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za- tg 20 Nov. 13 uur tot Zaterdag 27 Nov. 8 uur waargenomen door: apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. en apotheek „Tot Hulp d'er Mensheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegst- geester Apotheek, Wilhelmioiapark 8, tel. 26274. inzake brandbeveiliging De eerste ambtenaar der gemeente, de heer H. A. Friebel. slaakte tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering te Zoeterwoude een denkbeeldige zucht verlichting, toen na het lezen van eer uitgebreide notulen van de vo rige raadszittingen hem de notulen van de bijzondere raadszitting en de afkon diging der Grondwetswijziging werden geschonken. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van wethouder G. P. van Leeu- i, waarin hij zijn benoeming tot voor zitter van het burgerlijk armbestuur am. De voorzitter sprak hem toe en de wethouder antwoordde, dat hij zou arbeiden tot heil van de gemeente. Als toelichting op de aanbieding van de gemeentebegroting 1949 merkte de voorzitter op, dat Zoeterwoude er finan cieel veel beter voor staat dan de voor afgaande jaren. Dit is te danken aan hogere inkomsten van f 22.700 door le ges. ondernemingsbelasting (f 8500) en rijksbijdrage in gemeentefonds f (12.000). Bij de voorlopige vaststelling van de rekening waterleidingbedrijf 1947 moest de voorzitter constateren, dat dit jaar een verlies van f 2580,48 opleverde door het tot verontrustende hoogte stijgen van waterverlies (23 liter per minuut) tengevolge van lekkages in het buizen net. Eigenlijk was een nieuw net de beste oplossing, maar de kosten hiervoor zijn practisch onoverkomelijk. Het was volgens de voorzitter beter enig verlies te lijden. De heer M. Kraan vroeg naar het wa terverlies in 1948, waarop de voorz. ant woordde dat ook dit jaar weer veel was uitgegeven voor reparaties, maar het waterverlies loopt terug. De begroting waterleidingbedrijf 1949 de wijziging gemeentebegroting 1947 gingen en vlot door. Toonde de gemeen tebegroting 1948 eerst een tekort van f 15.700 thans werd door wijziging be reikt dat er f 187,08 werd overgehouden. Dit vond zijn oorzaak in afschrijving van verschillende posten, w.o. een bedrag f 200 overgehouden van de volks feesten. s De beloningen van het brandweerper soneel, die sinds 1933 geen wijziging on dergingen, werden te rekenen vanaf 1 Augustus verhoogd. Direct hierop aansluitend kwam het voorstel van B. en W„ om voor 1949 met Leiden tot overeenkomst te komen over de brandbeveiliging, wat tevens inhield, dat de Zoeterwoudse brandweer moest verdwijnen. In een uitvoerige toelich ting wees de voorz. op het feit, dat hoe wel de gemeente iets van haar zelfstan digheid zou gaan prijsgeven het brandweerwezen komt geheel in Leidse handen dit niet alleen economisch ge zien voordeliger is, want de aanschaf- fings- en onderhoudskosten voor een eigen brandweer liggen aanmerkelijk hoger dan het door Leiden gevraagde bedrag (f 3000 per jaar), maar ook de zekerheid wordt verkregen voor een ef fectieve brandbeveiliging. Op een vraag van de heer Kraan over de spuithuisjes werd geantwoord, dat de meeste zullen verdwijnen, terwijl enkele, bijv. in Geiderswoude, waar de telefo nische verbinding niet zo best is, voor lopig in tact blijven. De raadsleden be sloten. na bijna allen hun mening hier over ten beste te hebben gegeven, in 1949 alleen de Leidse brandweer te alar- Tijdens de afrekening vergoeding 1943/7 van de bijzondere scholen kwam uit de bus, dat het bestuur van de R.K. school Hoge Rijndijk f 1571,92 moet te rugstorten in gemeentekas, daar dit bedrag niet werd gebruikt. Van de R.K. sportvereniging was aan de „weledelgestrenge" heren een „smeekbede" om subsidie gericht de sport leed verlies maar de raad besloot tot aanhouding tot de aankoop grond aan de Loethe door Ged. Staten goedgekeurd. De vereniging had melijk ook met terreinmoeilijkheden te kampen. Bij de wijziging der legesverordening wenste de heer Van der Ploeg voor de uitdrukking „de vita" een goed Neder lands woord, hetgeen de voorzitter tij dens de wijziging van de vermakelijk heidsbelasting de schalkse vraag ontlokte of de heer Van der Ploeg voor „hyppo- drome" ook geen Nederlandse vertaling wilde. De rondvraag leverde, behalve de ver lichting Westeinde en Vlietweg en het uitdiepen van de „haven" in het dorp, niet veel op. AVOND VOOR LEDEN VAN LEIDSE BUURT- EN SPEELTUINVERENI GINGEN In de grote zaal van „Endegest" Maandagavond, 7.30 uur, zal in die zaal im Endegeest een bijeenkomst plaats vinden, die bestemd is voor de leden van de Leddse buurt- en speeltuinverenigin gen. De kinderen van „Voorgeest" zullen 'hier een rijk gevarieerd programma uit- Het belooft een mooie avond te worden. Introducties zijn te verkrijgen bij de verschillende secretariaten. NIET LAFHARTIG Woensdag werd een bericht geplaatst, betreffende A. Z., fitter te Leiden, dóe de Haagse politierechter had te rechtgestaan wegens een lafhartige daad. A. Z. is niet dé heer A. Zaalberg, fitter 'bij de lichtfabrieken. WORDEN DE SCHOENEN DUURDER? „De schoenen worden veel duurder", zo werd er enige t?jd geleden gefuisterd ieder, die er het geld voor had, spoedde zich naar de schoenwinkelier om nog gauw paar stappers voor de oude prijs ln te 'slaan. Toen publiceerden de kranten regeringsverklaring, waarin deze geruchten pertinent werden tegengesproken ei o voor schoenen luwde aanzienlijk. Maar nu van alle kanten weer berichten opduiken over verhoging, ja verdubbeling van de lederprijs, die natuurlijk aanzienlijke stijging van de schoenenprijs mee zou brengen, hebben wij ons licht :ens opgestoken bij enkele mensen van het vak. Hun oordeel laten we hieronder eerst twee gedichten van Nic. Beets, ge schreven in 1898 en ging vervolgens in op en hekelde tevens de talrijke gelegen heidsgedichten. Ongetwijfeld is er in de laatste vijftig jaar veel schoons gemaakt. Na het verdwijnen van het oorspronkelijk enthousiasme van de tachtigers kwam er een andere toon; het sociaal gevoel werd verdiept, de woordkunstenaars keerden terug tot het leven zélf in plaats van zich af te sluiten. De tijdgeest ademde wachting. Later, na de „windstilte" omstreeks 1930, begon de komende drei ging, de verwachting van een wereld ondergang zich aan te kondigen. Tenslotte ging spr. in op de verzets poëzie, die een gaping betekende, want ieder liet in de bezettingstijd eigen werk staan. Niet alles had waarde. Na deze periode kwam weer het aantrekkelijk eenvoudige, als „Voetreis naar Rome" Bertus Aafjes en diens Egyptische impres sies. Spr. illustreerde zijn interessant be toog met het reciteren van een groot aan bal gedichten. Joh. van W. Sfeer in *t gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! riker - de boterham. Wel worden grote hoeveel heden steurharing afgenomen voor de rokerijen. Er wordt n.l. nog al veel bok king geëxporteerd naar Egypte. V1SSER1JGOLF ln zijn memorie van antwoord op hoofdstuk XI van de rijksbegroting 1948 heeft minister Mansholt vrijwat optimisme laten horen over de visserij. De vloot van Nederland zou volgens hem best tegen het buitenland kunnen concurreren; de export stond er niet zo heel slecht voor en de prijzenkwes- tie kwam ook wel in orde, zodra er maar wat meer verse vis kwam, zodat het gevaar voor grote prijsstijgingen van de baan was. Die laatste enigszins boude verkla ring is deze week alweer achterhaald door een mededeling van het departe ment, dat de verse visprijzen voorlo pig nog niet vrij komen, maar omdat we met deze kwestie op spiegelglad ijs komen, waarop zelfs Hunne Excel- lentiën dreigen uit te glijden, steken wij de vingers in de armsgaten wachten af. Niet dan? Maar die ministeriële opmerkingen over de vlootHet is moeilijk o allemaal staande te houden tegenover een bedrijf, dat al drie jaar snakt n een meer positieve visserijpolitiek daarbij, nog allerlei bezwaren ontwik kelt tegen de overheidshouding ten opzichte van de door afwezigheid schitterende centen voor het gebruik van de vissersschepen tijdens het blijf in Engeland. Toch mag de loggervloot nog niet eens mopperen, wanneer men de situ atie bij de trawlvisserij bekijkt. Vele loggers werden na de bevrijding ver lengd, andere kregen betere en sterke re motoren en er zijn zelfs een paar nieuwe aan de vloot toegevoegd. Maar toch, minister Mansholt, toch houdt de Nederlandse visserij de concurrentie op deze manier in de toekomst niet lan ger vol. Al kwam er nu maar eens een nieuwbouwprogramma op basis van dt oorlogsverliezen. (Weet de minister tussen haakjes, dat er van alle Neder landse vissersvaartuigen nog steeds een kleine 350 niet vervangen zijn?), al werd de Visserij slechts één jaar met de zelfde égards behandeld als de koopvaardij: er zou iets groots ver richt kunnen worden. Want ondanks alle optimisme ten departemente loopt de zaak zwaar fout. Een verlies drie jaar is meer dan genoeg! F. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Alexander F. zn v. W. A. Riswdck en M. L. Baayens; Franoisca J. M. dir v. J. de Best en A. H. M. Franse; Johannes zn v. J. Onderwater en J. W. Tegelaar; Neeltje dr v. A. C. van Dijk van der Bent; Son ja P. C. dr v. A. A Zijlstra en C. J. Tulen; Wilhelmina B. dr v. G. T. de Jong en A. J. W. Ruiter; Caóharina dr v. K. Offermam en C. van Weeren; Johannes R. F. zn v. P. van Kins en C. H. Kienjet; Gerïit zn v. G: van Heidien en A. Varkevisser; Wilhelmina M. dr v. J. Hoogerfboom én E; M. Brons- geest. OVERLEDEN; M. van Polanen, wedinr, I jr; A. A. Janssen, zn, 1 jr. GESLAAGD De heer H. B. Kips slaagde aan de Econ. Hogeschool voor het doctoraal exa men economie. Om te beginnen staat wel vast, dat de prijzen van inlandse huiden aanzienlijk verhoogd zullen worden. We hebben dat al kunnen lezen in het bericht over de grote huidenzwendel. Grote massa's hui- varen verborgen om na het in wer king treden van de nieuwe prijzen te worden verkocht. Deze stijging zal voor kalfsvellen die voor het bovenleer ge bruikt worden niet minder dan 150 en voor koeienhuiden die het zooileder leveren 115 pet. bedragen. Door deze prijsverhoging van de runder huiden is het rundvlees ondanks de sub- dievermindering, niet duurder gewor den. Tot dusver lag de prijs van de ge- importeerde Amerikaanse huiden ver bo- die van de inlandse Een van de re denen voor deze prijsverhoging is dan ook de noodzakelijkheid van aanpassing bij de prijzen op de wereldmarkt, dit vooral met het oog op de Benelux. Verder hoopt hierdoor een vlotte aanvoer te be vorderen. Die aanvoer laat op het ogenblik nog veel te wensen over. In de eerste plaats, doordat vele handelaars hun huiden vast houden, zoals we reeds eerder zagen. Er dan ook een nijpend gebrek aan over- leder (bovenleer, zegt de leek) en ei zijn reeds fabrieken, die hun „snijders" huis gestuurd hebben, omdat e: niets voor hen te doen is. Nog een factor Behalve de genoemde prijsverhoging x>r de huiden is er nog een factor, die p de toekomstige schoenenprijzen in vloed heeft. De toestand is voor de schoenwinkeliers onhoudbaar geworden. Hun onkostenpercentage ligt hoger, dan de hun toegestane winstmarge, vermin derd met de omzetbelasting. Hun organi saties hebben dan ook aan de regering verzocht, de prijzen vry te laten of, als dit onmogelijk blijkt, de winstmarge te verhogen en te differentiëren voor de verschillende soorten schoeisel. Op het eerste gezicht zou men zeggen, dat zowel de prijsverhoging van de hui den als deze actie van de winkeliers de schoenenprijs omhoog zouden jagen. Bij beide punten kunnen echter „verzach tende omstandigheden" worden aange voerd. Want de prijsstijging geldt alleen de inlandse en niet voor de Ameri kaanse huiden en kan wellicht gedeelte lijk door een prijsverlaging in het buiten, land worden opgevangen. Ze zal waar schijnlijk een lederprijsverhoging tenge volge hebben van hoogstens 25 pet. En de winkeliers verklaren, dat, als de prfjs vrijgelaten zou worden, de gewone „volksschoen" van ste vige maar eenvoudige makelij, wel licht door de toenemende concurren tie juist goedkoper zou worden. Werd hen een gemiddeld hogere, doch ge differentieerde winstmarge toege staan, dan zou het resultaat gelijk blyven, daar de volksschoen ten koste van het meer luxe schoeisel ook in dat geval eer goedkoper dan duurder zou worden. Dat is alvast een belangrijke factor. Laten we hopen, dat de winkeliers wat dit betreft gelijk krijgen. Prijsverhoging de schoen voor iedereen zou op dit ogenblik een slechte indruk maken. Het meer luxe schoeisel moet dan maar duur der worden. Zij die in staat zijn wat meei betalen, moeten voor Benelux en luxe benen maar wat over hebben! Geeft één dag loon voor de V.N.A.C. Verschillende bedrijven in Leiden gaven reeds het voorbeeld. De U.N.A.C. vraagt aan de gehele wereld „Geeft één dag loon hongerend kind!" Ook in ons land heeft zich een hoofdcomité gevormd, onder verdeeld in plaatselijke afdelingen, die deze oproep hebben overgenomen, reeds velen deden wat gevraagd werd. Om de manier waarop dit kan geschie den duidelijk te maken, heeft de Leidse afdeling gisteravond de vertegenwoor digers van de werknemers uit verschil lende bedrijven bij elkaar geroepen de kleine sfadszaal, om te luisteren n de heer Spengen, lid van het hoofd comité, die hierover een en ander mede deelde. De heer Spengen besprak de oprichting, het doel en de geldbestedini n 1. uitkeringen in natura, niet in geld. Werknemers kunnen dit plan op ver schillende manieren verwezenlijken. Zij kunnen overwerken en het daarmede verdiende geld afstaan, kortweg een dag loon geven, of gedurende enkele weken, b.v. 12, een bepaald percentage van het loon laten inhouden. Het in Nederland verkregen geld wordt als volgt besteed: 15 pet. voor Ne derlandse kinderen, 30 pet. voor Indo nesië en 55 pet. voor het Internationale Kindernoodfonds. Dit laatste kan echter wegens deviezenschaarste niet wor den uitgekeerd, zodat het gebruikt wordt om hongerende buitenlandse kinderen naar Holland te laten komen, waar zij in gezinnen tijdelijk worden opgenomen. Twintig millioen kinderen vragen om brood. Wie zal kunnen verantwoorden, Mosselentijd De mosselentijd is weer aangebroken Liefhebbers kunnen hun hart ophalen behoeft niet speciaal een Zeeuw te zijn om een hart te hebben, mosselen sneller klopt! Ook degenen, die de mosselen nog niet ken. wat huiverig voor zijn, kunnen liefhebbers worden. Hun raden wij aant begin eens, met ze „verstopt" te eten, zoals dat in de laatste twee recepten staat aangegeven; misschien wordt het aangename verrassing voor U! Vindt e lekker, bak ze dan ook eens. En bent U er helemaal aan gewend, richt gekookte mosselen-festijn aan, zoals de echte mosselen-eters dat doen. Wij raden U het gebruik van mosselen niet alleen aan, omdat ze zo lekker sma. ook, omdat ze zo voedzaam zijn. In 1% ons mosselenvlees (dat i» lVz kg mosselen in de schelp) komt even- veel eiwit voor als in 1 ons vlees. Boven- dien bevatten zij vitaminen, vooral vita- A, hetgeen van belang is, omdat juist in de winter melk en boter arm deze onmisbare voedingsstof en weinig groenten ons deze vitamine dan kunnen leveren. Tenslotte zijn mosselen nog rijk aan kalk-, fosfor- en ijzerzouten, die vooral voor het nog groeiende kinderlichaam waarde zijn. Leer daarom Uw kin. deren al jong mosselen eten het zal hun ten gpede komen! Ook omdat da mosselen een der goedkoopste eiwitbron. waarover wij beschikken kunnen. Wat mosselenvergiftiging betreft: mit« U zorgt, dat er zich in de uitgezocht# schelpen geen dode dieren bevinden, ii de kans hierop vrijwel uitgesloten. Hoa kunnen wij weten, of een mossel dood is? Een gezonde, levende mossel houdt zijn schelp met zyn spieren, krampachtig gesloten, als men probeert, die van elkan- schuiven. Ook die, welke openge- zijn, maar zich bij aanraking snej sluiten, zijn goed. Maar de exemplaren, die open blijven of zich zeer traag slui- moeten verwijderd worden. Ook men nog letten op de zogenaamde slijkmosselen, waarvan de schelp gevuld met slijk, inplaats van met een mosseL Deze zijn te herkennen aan hun gewicht. Heeft men de mosselen zo uitgezocht, dan verwijdere men de „spinsels" (door trekken of met een mesje) en borstelt d« schelpen schoon. Vervolgens zet men ze weg in ruim water met zout (30 g per liter), waarin ze zich kunnen schoon* spoelen. Het koken. De mosselen opzetten met zo weinig water, dat het net genoeg is om de pan bodem tegen droogkoken te beschermen. De mosselen laten zelf water los, zodra zij boven het vuur komen en in dat wa ter moeten zij gekookt worden. Wanneer driemaal „overgekookt" zijn, dat n 10 k 15 minuten, zijn ze gaar. Men rekent 1 a IVz kg mosselen per persoon. Aan tafel haalt men één voor één da mosselen uit de schelp en doopt ze naar verkiezing nog in een sausje van peper, mosterd en azijn. Het bakken van mosselen. gekookte mosselen uit de schelp halen, ze laten uitlekken, even door bloem wentelen en dan snel in de koekenpan weinig boter, olie of margarine bakken. Men kan enige gesnipperde uien meebakken. Dit gerecht smaakt zeer goed bij hutspot, rode kool, bietjes en andere wintergerechten. Verstopte mosselen. gekookte uit de schelp gehaalde mosselen, wat water en bloem, olie of margarine, prikkers of witte lucifers. De mosselen bij drie tegelijk op een prikker of afgeslepen lucifer steken. Een papje maken van water en bloem, zo dik, dat het op de bovenkant van een lepel blijft liggen. De mosselen door het papje halen en ze vervolgens door pa neermeel wentelen. Een klein pannetje olie of margarine heet maken en hierin de mosselen bruin bakken. Dit gerecht kan ook dienst doen all hartig hapje op een gezellige avond. Mosselen-haché. •300 g. gekookte mosselen, wat boter of margarine, 1 ui, 50 g. (bijna 6 eetlepels) bloem, Vz liter water, Vt bouillonblokje, 2 kruidnagels, 2 laurierbladeren, 2 eetle pels azijn, wat zout. De ui snipperen en in de boter of mar garine fruiten. De bloem toevoegen en onder roeren de massa lichtbruin laten worden. Onder voortdurend roeren da bouillon, de azijn en de kruiden toevoe gen. De saus laten doorkoken en de mos selen hier enige tijd in stoven. Voor het opdienen de kruiden verwijderen. deze vraag niet te'hebben verstaanbracht. Pradhtig! Nieuwe precario-verordening op komst Zoals reeds onder de raadsagenda werd gemeld, stellen B. en W. voor de tarie ven van de Precario-verordening te hogen. Afzonderlijke tarieven zijn thani opgenomen voor een laadtrechter, café terras, buis, plankier, aanleg-, los- en laadsteiger boven gemeentegrond en voor het vervoer van een motor- of stoomwals. Tot nu toe bevatte de ve ordening hiervoor geen afzonderlijke t rieven. maar werd de belasting geheven volgens het algemeen tarief. Voor een hijsbalk'aan een woonhuis is een afzon derlijk tarief opgenomen, lager dan de voor andere hijsbalken verschuldigde belasting, omdat de eerstbedoelde meer tot verfraaiing dan tot gebruik dienen. De vrijstelling voor reclamevoorwer- pen, die niet meer dan 30 cm buiten de gevel uitsteken, is in de ontwerpt dening vervallen, omdat er naar mening van B. en W. niet voldoende aanleiding is, dergelijke voorwerpen onbelast te la ten. Daarentegen wordt een nieuwe vrij stelling voorgesteld voor pilasters en an dere gevelversieringen, die uitsluitend daarin ter verhoging van het stadsschoon Voor het hebben van een zonnescherm, waarop reclame of een naam is aange bracht, willen B. en W. f 5 per jaar v gen, in afwijking van de mening van commissie van fabricage, dat de belas ting moet berekend worden naar c grootte van de reclame. Het gaat in deze verordening niet i de eerste plaats om het belasten van ol jecten, waarmede reclame wordt ge maakt, maar van objecten, die o.m. bo ven openbare gemeentegrond of -water uitsteken. Derhalve dient de grootte van het object niet die van de reclame grond slag van het tarief te zijn. werk „Phebe" heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2