Jlieuurc £ci&srije (üimrant Niet als domme kalveren achter eigen slager aanhuppelen TWEE Wist U Negen en twintigste jaargang No 7668 BUREAUX: Hogewoerd 103- Tel. dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) ZATERDAG 20 NOVEMBER 1948 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE A TION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfj is gljebleuen myn hert in tcgljenspoef „De Opbouw" Boeken T ydschriften BREESTRAAT 151 De soldaten in Indonesië en de Gemeente raadsverkiezingen (Van onze Parlementsredacteur) Gistermiddag heeft minister Van Maar- «eveen de veertien sprekers in de Twee de Kamer bij de behandeling van de be groting van Binnenlandse Zaken geant woord. Uiteraard kunnen wij slechts een greep doen uit de vele onderwerpen, die ter sprake zijn gekomen. Allereerst dan de Zondagswet. De heren Algera (A.R.), Krol (C.H.), Beernink (C.H.), Verkerk (A.R.), Van Dis (S.G.P.), Scheps (Arb.) en mej. Nolte (K.V.P.) hadden hier na dere inlichtingen over gevraagd. De mi nister vertelde, dat aan 14 kerkformaties advies was gevraagd en dat hij hoopte, spoedig een goede oplossing te kunnen bereiken. De heer Wagenaar (Comm.) had gevraagd, ook culturele- en sport organisaties om advies te vragen, doch de bewindsman wees dit af, omdat het eerste plaats gaat om principiële tuigingen op dit stuk van zaken, die toch wel op een iets hoger plan liggen. Dan de crematie-kwestie en de daarmee ver band houdende wijziging van de begrafe niswet. De heren Beernink (C.H.) er. Verkerk (A.R.) hadden gewezen op het in 1940 ingediende en in 1946 ingetrokken ontwerp-Van Boeijen—Gerbrandy, dat begraven als de normale, op de Christe lijke zede gegronde vorm handhaafde en crematie toestond, indien deze door de overledene bij laatste wilsbeschikking werd gewenst. De heer Scheps (Arb.) hoopte op een spoedige oplossing: de derwijs-pacificatie was een pacificatie voor levenden geweest nu bepleitti 'J een pacificatie voor de doden. Minister Var. Maarseveen ontvouwde zijn plan, om deze zaak te laten bekijken door een commissie, waarin verschillende kerk formaties en humanistische richtingen vertegenwoordigers kunnen aanwijzen. ,Vrij algemeen was er instemming met de beslissing, de gemeenteraadsverkiezingen niet uit te stellen, maar normaal in 1949 te houden. De heren Algera (A.R.), Mae- ïien (K.V.P.) en Weiter wilden een rege ling, dat de soldaten in Indonesië aan de stemming zouden kunnen deelnemen. De minister maakte gewag van een bij het kabinet gevallen besluit om zulks niet te doen, maar hij stond toch open voor be paalde wensen. Hij motiveerde het be sluit door te wijzen op het geheel andere plan, waarop de gemeenteraadsverkie zingen liggen, vergeleken met de verkie zingen voor de Tweede Kamer, die de laatste maal de Indië-politiek tot inzet hadden. De heer Algera (AR) wees er terecht op, dat dit geen motivering is: de soldaten doen in Indonesië hun bur gerplicht en het is niet meer dan bil lijk, dat zij ook hun burgerechten vol ledig kunnen uitoefenen. De heer Wa genaar (Comm.) protesteerde tegen de achteruitzetting van zijn partij bij de ver kiezingspropaganda, hetgeen de heer Scheps een vurig betoog voor de demo cratie deed houden en deze de heer Wal genaar toebeet, dat wy toch niet als domme kalveren achter onze eigen sla ger behoeven aan te huppelen." Minister Van Maarseveen wees op de preventieve taak van de overheid. De heren Algera (A.R.) en Oud (V.V.D.) hadden een betoog gehouden ov verantwoordingsplicht van B. tegenover de raad, met name o\ huisvestingsbeleid. De minister Weegt thans, in de Woonruimtewet deze plicht vast te leggen, tenzij het verstan diger is, het algemene verantwoordings artikel in de gemeentewet aan te vullen. De heren Beernink (C.H.), Maenen (K-V.P.) en Algera (A.R.) wilden enige wijzigingen in de Woonruimtewet, die de bewindsman nader zal bezien. In een deel onzer edities meldden wij reeds, dat een regeling in voorbereding is, bij vrijwillige samenwoning dezelfde bouw kosten te vergeden als bij wningvorde- ring. Ook de politie, de reserve-politie en d( B.V.L. hadden de aandacht. Met name Wordt op het ogenblik gezocht naar de juiste verhouding tussen de burgemees ters en de rijkspolitie. Het gehele veilig heidsapparaat zal overheidsapparaat moe ten zijn en de minister begreep niet, Waarom de B.V.L. (ook een overheidsap paraat) niet meewerkt. Hij vergat blijk baar, dat" het juist verstandig zou zijn ge weest, de goodwill van de B.V.L. bij de propaganda in te schakelen. Omtrent de schadeloosstelling van Tweede Kamerle den (waarover de heer Krol (C.H.) had gesproken) verwachtte hij van de voorzit ter der Kamer mededeling van het ge- Voelen der leden. T-en onrechte sprak hij waarop de heer Oud hem bij interruptie wees. Als handig ad vocaat redde de bewindsman zich er uit. door er op te wijzen, dat fle vergoeding eigenlijk te laag is, om van een werkelijke „schadeloosstelling" te spreken! Wat de geestelijke volksgezondheid be treft, aangeroerd door de heer Maenen (K.V.P.) en de heer Van Dis (S.G.P.), deelde minister Van Maarseveen nagegaan wordt of het inderdaad nodig is, dat t.a.v. het kamperen de centra le wetgever ingrijpt, of dat dit aan de ge meenten kan worden overgelaten. Een wetsontwerp wordt voorbereid ter bestrij ding van de verspreiding van prikkellec- Wat de burgemeestersbenoemingen be treft, wilde de minister streven naar eer toestand, waarbij geen enkele groep zich achtergesteld behoeft te gevoelen. De be noeming van een nieuwe burgemeester van Utrecht zal eerstdaags plaats hebben. Bij de afdelingen, die betrekking heb ben op personeelszaken klaagde de heer Stapelkamp (A.R.) er over, dat bij Bin nenlandse Zaken deze aangelegenheden veel te traag behandeld worden, braken mevr. FortanierDe Wit (V.V.D.) mej. Tendeloo (Arb.) een lans vooi gehuwde ambtenares en voerde de heer Weiter het pleit voor een goedkope uit gave van de Handelingen der Staten-Ge- neraal, om het Nederlandse volk meei belangstelling te doen krijgen voor hel parlement. Dinsdag wordt de behande ling voortgezet. Ex-koningin FaricTa van Egypte, die, zoals reeds gemeld, gisteren van koning Faroek is gescheiden. De tijdelijke verhoging van de kinderbijslag Zal over het volle 4e kwartaal 1949 gelden. Thans is ingediend het wetsontwerp, dat een tijdelijke verhoging van de kinder bijslag zal brengen, zoals reeds was aan gekondigd bij de loonbijslag-maatregelen. De bijslag wordt nu per dag 40 cent het eerste kind, 44 cent voor het tweede en het derde kind en 54 ct voor elk der volgende kinderen. Deze regeling gaat ii op 1 October 1948 en vervalt uiterlijk 1 Januari 1950. Zodra de aangekondigde verlaging van de loon- en inkomstenbe lastingtarieven tot stand is gekomen, j moet de zaak opnieuw worden bekeken. „Modjokerto" bracht 6\ millioen kilogram rijst naar ons land De „Modjokerto" van de Kon. Rofct. Lloyd, die vanmorgen te R'dam (binnen liep, bracht -behalve een aantal -passageirs uiirt Indië nog 6% millioen kg rijst uit Siam, 2500 ton palmolie en 750 ton paknpitten, zodat de tweede rijsfcbon de oorlog - wellicht binnenkort gehono reerd kan worden, Colonne-Henneicke: weer twee doodstraffen geëist Gistermiddag werd wederom voor he. A'damse B.G. de doodstraf geëist tegen twee leden van de Colonne-Henneicke, Amsterdammers J. W. Zwager en J. C.- Cassee. Uitspraak 3 December. Tête a tête van Schuman, McNeil en Marshall De Britse minister van staat, Hector Ms Neil, die Franse min. v. buitenlandse zaken Robert Sdhuman, en George Marshall kwamen te Pairijs bijeen, waar zij alle aspecten van het Duitse vraag stuk onider de loupe namen en getracht werd Franse Roer-'bezwaren te ontzenu- Men toonde -begrip voor die, in het geding zijnde, Franse veiligheid, maar toch zullen de Roer-industrieën weer in Duitse handen worden gesteld. Betere bezoldiging Secretarie- personeel Naar het A.NJP. van bevoegde zijde verneemt, heeft minister Van Maarse- zich in beginsel verenigd met de richtlijnen voor de bezoldiging van het gemeentelijke secretarie-personeel vol- ens het napport-Ubink. Men verwacht ;er binnenkort nadere bijzonderheden. Industrie moet kolenprijs- verhoging dragen De industrie zal de kolenprijsverhcvgimg het algemeen moeben dragen, zonder haar prijzen te verhogen. Hiermee wondt van f 40 milld-oen op de industrie welke gedeeltelijk wondt gecom penseerd door verlaging van de consent- geldheffingen, aldus de M.v.A. bij Econo mische Zaken. iGeen verdrag EngelandIerland Eire heeft alle berichten tegengespro ken over het sluiten van een militair en economisch bondgenootschap met Groot- Brittannië. Sassen en Stikker gaan naar Indonesië Regering ziet nog enige mogelijk heden in minnelijke Officieel wordt medegedeeld: De Nederlandse Regering heeft een uitvoerige en grondige studie ge maakt van het door minister Stikker gegeven verslag van de door hem in Indonesië gevoerde besprekingen. Het kabinet is daarbij tot de con clusie gekomen, dat er wellicht nog mogelijkheden zijn om op grondslag van de gedragslijn, welke door de Regering is vastgesteld, op korte termijn de geschilpunten tussen de Regering van het Koninkrijk en de regering van de republiek langs de weg der onderhandelingen op te los sen. Derhilve heeft het kabinet de minister v. Overzeese Gebiedsdelen, mr N. J. M. A. Sassen, de minister van Buitenlandse Zaken mr D. U. Stikker, en de gedelegeerde van het Opperbestuur, L. Neher, aangewezen als delegatie, teneinde in Indonesië besprekingen te voeren, zowel met de regering van de republiek als met de Federalistische Nationalisten voor de totstandbrenging van een defini tieve oplossing. De delegatie 2al worden bijgestaan door enige vooraanstaande leden der Staiten-Generaal als waarnemers, en enige deskundigen uit Nederland, terwijl in Indonesië in overleg met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon deskundigen kunnen worden toegevoegd. De delegatie zal zeer spoedig vertrekken. Nu de Federalistische Nationalisten enige maanden geleden naar Den Haag zijn gekomen voor een over leg hetwelk tot verheugende resul taten heefit geleid, meent de dele gatie, dat het ditmaal op haar weg ligt, hen nu in Indonesië te gaan ontmoeten. Nader vernemen wij, dat de volgende deskundigen met de ministers Stassen Stikker en de heer Neher meegaan: Mr N. S. Blom, raad-adviseur bij het Dep. van Buitenl. Zaken, dr H. Hoven, oud- dir. B.B., drs H. J. Manschot, dir. bijbank Java-Bank te A'dam, mr J. W. de Pont, r P. A. Ursone en drs H. Wagenaar. Het lag in de bedoeling der Regering, leidende figuren van de vijf grootste par. tijen uit de Tweed Kamer te vragen. Prof. Romme, jhr Van der Foes van Na- de heer Tilanus hebben de uitno diging reeds aanvaard. Washington wil geen politie-actie Op het Amerikaanse departement var buitenlandse zaken heerst een voorzich tig optimisme over de reis van minister Stikker. Slagen Nederland en de repu bliek er in, zonder de Commissie van Drie vreedzame oplossing te komen dan vindt men dit „des te beter". Vooral verband met'de burgeroorlog in China voelt men niets voor een politie-actie in geval van een mislukking der onderhan delingen. Een mdssde van de Rockefeller Foun dation zal van 25 tot 30 November een in de republiek brengen. Vandaag stellen wij IJ voor: TEUN HEEREN, Celebesstraat 38, Oegstgeest. Teun vertrok op 4 December 1947 per ,JSloterdijk" naar Batavia. Vandaar ging hij naar Medan, waar hij nog steeds ver toeft en waar hij niet slecht is ingedeeld. Teun rijdt met een auto door het prach tige Indische landschap en zijn vrije tijd besteedt hij grotendeels aan het schrijven van brieven en aan voetbal len. Hij maakt het best. Franse regering vraagt vertrouwen van de Nationale Vergadering ER KLOPT IETS NIET IN DE BOEKHOUDING VAN DE COMMUNISTEN „Kies tussen mij en de communisten", aldus de Franse premier, Henri Queuille, gisteravond in de Nationale Vergadering. Hij vroeg de vergadering om een motie van vertrouwen, naar aanleiding kwestie der huidige stakingen, hij de communisten de schuld geeft. Over deze motie zal Dinsdag a.s. gestemd worden. Jacques Duclos, de leider der nistische Kamerfractie, heeft met tranen in de ogen verklaard, dat de Franse munistische partij geen centime uit het buitenland heeft ontvangen de iedereen uit het tegenovergestelde te bewijzen, terwijl hij de instelling een parlementscommissie eiste, ten einde de, door minister Moch, uitgesproken beschuldigingen te doen onderzoeken. Tegen moordenaars van Bussumse antiquair 15 jaar geëist Zoals destijds gemeld hebben twe' geuners Adell en Wijs in Maart vai jaar de 71-j. antiquair Koldijk uit Bus- sum op laffe wijze met een smidshamer en stengun vermoord. Voor de A'damse rechtbank" waren gisteren 10 getuigen op geroepen, doch het kwam niet vast te staan wie de doodslag gepleegd heeft. De Off. van Justitie oordeelde het daarom nodig tegen beide verdachten dezelfde straf te eisen, n.l. 15 jaar. Uitspraak over 14 dagen. ANDERHALVE TON BOETE VOOR GERZON. De Economische Politierechter te Am sterdam veroordeelde gistermiddag de N.V. Gebr. Gerzon's Modemagazijnen tot 150.000 .boete wegens verkoop van tex tiel zonder punten in 1945, 1946 en 1947. De eis was ƒ250.000. Wordt Spaak geen premier meer? Prins-regent Karei van België heeft gistermiddag besprekingen gevoerd met de voorzitter van de Kamer van Volks vertegenwoordigers, Frans van Cauwe- laert, en de voorzitters der politieke par tijen. Gisteravond ontving hij de voor zitter van de Senaat, Rolin. Paul Henri Spaak zou het voornemen te kennen heben gegeven, dat hij geen premier meer wenst te worden, teneinde zich geheel kunnen wijden aan de taak van mi nister van Buitenl. Zaken. Bij de vorige regerings-crisis is Spaak echter gezwicht onder de aandrang van Katholieke en So cialistische zijde, om beide functies te aanvaarden, Na deze verklaringen stonden de com munistische afgevaardigden van hun stoe len op en begonnen de „Marseillaise" te zingen. Toen was het tijd voor de voor zitter van de Assemblée, Herriot, een motie van vertrouwen in de regering voor te stellen, die de steun heeft van socialisten, katholieken en radicalen. Nu er met de boekhouding van de communistische partij iets niet schijnt te kloppen, heeft Duclos van de weer omstuit gevraagd, om ook maar eens de boekhouding van het socialistische blad „Le Populaire" te laten nakijken, omdat ook die partij subsidies zou hebben ont vangen uit het buitenland. Mohammed Reza Pahlevi, Sjah Iran met keizerin Fawzi, een zuster van koning Faroek. Ook dit Iraanse vorstenhuweiyk Is ontbonden. Op de arm van haar moeder: de kleine prinses Shannaz. STIKKER: De bestandsschendingen nemen af SPOOR: De bestandsschendingen nemen toe (Uit Pe Tijd"). Let op Uw Saeck, jong gehuwden Hamsteren van woonruimte Zij waren gehuwd en hadden een bab; Iet inwonen bij haar ouders ging ni( xg en dus zochten zij naar een eigen huisje. Het jonge vrouwtje had al 7 huis leeg zien staan op het Ja- vaplein te A'dam. De eigenaar vertelde, dat het huis toegewezen was aan een we duwe uit de Hasebroekstraat. Kordaat stapte zij naar de weduwe, die bereid vas het huis af te staan, mits zij ee .sleutelgeld" van f 1000 ontving. De wt duwe had ook nog wel kamers in d Van Woustraat en een huis in Den Haa;_ dat op haar naam stond. Hiervoor moest :ij behalve f 1000 „sleutelgeld" ook nog f 1500 geven voor de meubelen. Het jonge vrouwtje bedacht zich niet lang, ging „schijnhuwelijk" aan met een chercheur van de Econ. Recherche ei gingen zij naar de weduwe. Weze wilde slechts met één tegelijk spreken en dus deed de „echtgenoot-rechercheur" het woord. Hij probeerde af te dingen. Het lukte niet. „Als ik naar een makelaar ga krijg ik zeker wel f 2000 of meer", was /eer van de weduwe. Uiterlijk teleurgesteld ging de „echtgenoot" weer weg om even later als rechercheur terug te komen. De weduwe moest mee en kon niet anders dan bekennen. Proces-ver baal was het gevolg. Gehidelijke verbetering textiel- voorziening De binnenlandse textielvoorziening laat ïog te wensen over, omdat, in verband meit de slechte deviezens'iJtua.tie, een ver sterkte export moet plaats vinden. Mede heit kader van de voorbereiding van de Economische Unie met België en Luxemburg streeft de minister echter verruiming van de binnenlandse itextielpositie. Van het tempo hiervan zal afhangen, of al dan niet spoedig tot op- DAT gister weer een UNAC-Rode Kruistrein met 500 kinderen uit Oosten rijk te Venlo aankwam. DAT met de benoeming van mej H. M. J. Majoie, die al een jaar werkzaam was bij de zeden- en kinderpolitie al daar, Maastricht nu ook een vrouwelijke politie-inspecteur krijgt. DAT te Geulle (L.) overleed de Lim burgse bijenteeltpionier W. J. Tilmans. DAT tot ridder in de Orde van O. N. werd benoemd mej H. W. Crommelin te Zeist, pres. v.h. Prot. Chr. Drankbe- strijdingswerk in Utrecht. DAT de 29-j. schilder S. de Vries gis teren te A'dam tegen het paard van een politieruiter opbotste, van zijn fiets viel en door een vrachtauto werd gedood. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. een vijfde wijziging prijzenbeschikking klom pen 1946 bevat, een beschikking risico- berekening 1948 en een wijziging be schikking inzake het sera- en vaccin- besluit. DAT minister In 't Veld gisteren en vandaag de D.U.W.-werken bij Steen- wijk bezocht. DAT de Kerstpakketten, die Neder landers in Indië tegen gereduceerde vrachtprijzen naar ons land kunnen zen den, hoogstens 4 kg mogen wegen en de inhoud maximaal f 25 mag kosten. DAT de Ver. van Gerechtsdeurwaarders vjn. het 75-j. bestaan op 11 Dec. reci- pieert in het Parkhotel te A'dam. DAT het Haagse B.G. de R'damse po- litie-brigadier L. de Klerk 6 j. oplegde wegens verraad. DAT de componist van de „Penny Se renade", Melle Weersma, uit Z.-Amerika Nederland is teruggekeerd voor een familiebezoek. DAT, zoals in een deel onzer edities reeds gemeld werd, gisteren een auto het Damsterdiep reed, waarbij de 42-j. verzekeringsagent H. Smidt uit Appinge- dam en zijn 33-j. collega J. Sikkema uit Uithuizermeden gedood werden. DAT Maandag het Antwerpse gemeen tebestuur een bezoek aan R'dam brengt. DAT de Rechtbank te Assen de dir. S. L. van de Handelmij M. Lobstein te Meppel van knoeierijen met koekkrui- den vrijsprak. DAT voor het Arnhemse B.G. 7 j. geëist werd tegen de verrader-kantoorbediende W. Liet uit Spankeren (Gld.). DAT in het voorm. distributiekantoor te Schoonhoven de onderofficiersclub „De Vier Windstreken" werd geopend. DAT de K.M.A. te Breda 24 Nov. 120 j. bestaat en dit jubileum i.v.m. de herstel werkzaamheden aan dit gebouw slechts >n intiem karakter zal dragen. DAT H.M. de Koningin gisteren de in richting „Meer en Bosch" te Heemstede bezocht, waar 450 epileptici verpleegd worden. DAT gezagvoerder W. van Leeuwen in de Kon. Rott. Lloyd met de vanmor gen te R'dam gearriveerde „Modjokerto" aatste reis maakte en na 36 j. dienst met pensioen gaat. DAT het voormalige illegale Delftse dagblad „Veritas" heeft opgehouden te bestaan. DAT een adviescommissie werd inge steld inzake een bodemegalisatiefonds het verschil in bedrijfsuitkomsten landbouwbedrijven op goede en slechte gronden. DAT adm. R. Jaujard gisteren na een bezoek aan de R'damse en A'damse ha ms naar Parijs terugvloog. DAT Ged. Staten over 1949 en 1950 aan het Res. Orkest en het Rott. Philh. Orkest tezamen t 20.000 subsidie willen geven. DAT nu de zuurkoolfabrieken al vol zitten er geen richtprijzen voor witte kool zullen worden vastgesteld. DAT nu weer het comm. raadslid van Jutphaas, C. Bovenkamp, voor z'n partij heeft bedankt. DAT 4 ton hooi is verloren gegaan bij een brand in de veestal van J. D. te Schiedam. DAT de min. van Binnenl. Zaken de vertoning van Duitse en Oostenrijkse films in ons land heeft goedgekeurd en de bioscoopondernemers thans benieuwd ijn naar de reacties van het publiek. DAT maximaal 150 dienstplichtigen, die thans voor eerste oefening in wer kelijke dienst zijn, voor beroepsmilitair der Kon. Maréchaussée ih aanmerking komen. DAT mr E. L. M. H. baron Speyer van Woerden opvolger werd van mr M. Ch. de Jong als voorz. der Ver. van Reclas- seringsinstellingen. DAT landbouwers in Z.-Holland vanaf Maandag a.s. bij de pL bureauhouders aanvraagformulieren voor kuikens kun- sn bekomen. DAT de Z.H.B. in de naaste toekomst ;t Haagse hotel „Central" in de Poten wil samenvoegen met het aangrenzende café „Piccadilly" en dit een uitbreiding met 100 kamers zal betekenen. DAT de Amerik. mevr. Cornelius-Van- derblit ere-voorzitster werd van de Amerik. hulpcommissie voor de weder opbouw der R.K. Universiteit te Nij megen. DAT de Ned. glazenier Jan Willemsen uit Dongen opdracht kreeg voor een groot venster t.b.v. de gemeente Antwerpen. DAT de Landelijke Stichting voor Prot. Ziekenverpleging en de Landelijke Stich ting tot Activering der Prot Ziekenver zorging 26 Nov. te A'dam vergaderen. Wereldburger99 Garry Davis begon een rede.,. Juist nadat de president der alg. ver gadering der V.N., Herbert Evatt, de zit ting voor een half uur geschorst had, sprong de „wereldburger" van het Palais de Chailllot, Garry Davis, op de publieke tribune overeind en begon een rede: „Wij, de volken van de wereld, hebben een redht van spreken......" Het resultaat was zondexüing, wamt de politie sleurde 'hem de zaal uit. Vijf van zijn vrienden werden eveneens gearresteerd. Davis kreeg hier reeds een voorproefje va atoombom, waarvan hij afschaffing had willen bepleiten. Vanmorgen is hij 1 vrijgelaten. Paul v. Kempen komt weer in Nederland dirigeren Eduard Fllpse gaat naar Spanje Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt zal Paul van Kempen, die ge durende enige jaren de voornaamste gast. dirigent in Italië en Spanje is, volgende maand weer in zijn eigen land dirigeren vel in Rotterdam, Delft en Leiden. Met het Rott. Philh. Orkest zal hij naast volksconcert, o.m. op 13 Dec. in R'dam concerteren, op 15„J>ec. in Leiden en op Dec. in Delft. Eduard Flipse vertrekt 28 Nov. naar Spanje voor een aantal concerten dn Madrid en Valencia. Spanje heeft Paul van Kempen uitge nodigd volgend jaar dn Madrid Bach's Mattih. Passion, Beethoven's Missa Solem- nis (die hij in 1949 ook in Parijs moe', brengen) en Beethoven's Negende Sym phonic uit te voeren, terwijl hij in Aug. volgend jaar in Italië een dirigentencur sus moet geven. Gesneuveld voor het Vaderland De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week het navolgende verlies is geleden: Koninklijke Landmacht: Korp. S Koopmans, nr 270826008, uit Hennaarderadeel (Fr.). De Koninklijke Marine en het KNIL hebben deze week geen verliezen ge- Sinds de wapenstilstand van 31 Jar.. j.l. bedraagt het aantal in de verlies- lijsten gerapporteerde doden 115, sinds 18 Juli 1947 671 man. Nieuw overleg Het besluit is nu dus gevallen: De heren Sassen, Stikker en Neher gaan ar Indonesië en bovendien zullen en kele Kamerleden hen als waarnemers vergezellen. In het kader van de regeringspolitiek dit besluit geen dag te vroeg gekomen. Door de jongste ontwikkeling, met door de sterk eenzijdige belangstel- an Nederlandse kant voor de repu bliek, was er een stijgende ongerustheid onder de Federalisten, dus onder de goed- illende Indonesiërs. De aanwijzingen, dat, hetgeen tot nu toe met de Federalis- bereikt, weer en alleen ten gunste van de republiek op de helling zou komen, kon die onzekerheid alleen maar aanwakkeren. De Indonesische kwestie is nu eenmaal een kwestie van moeilijk te handhaven evenwichten. Men kan van de Federalisten, vooral na de regeringspolitiek der laatste jaren, niet vergen, dat zij al te sterke benen hebben, en hun neiging om zich naar de republiek te oriënteren is des te krachtiger, naar mate de Nederlandse Regering zelf meer zich door de republiek de weg laat voor schrijven. Dat intussen de hele kwestia weer op de helling kpmt, zou men voor lopig zeker uit het communiqué van van daag kunnen afleiden Er komen nieuwe besprekingen met de republiek en met de Federalisten. Het heeft er dus alles van, dat de zaak nog eens opnieuw wordt opgezet. Hoe staat het daarbij met het verschil in zienswijze, dat er volgens krachtige geruchten. bestond tus sen de ministers Sassen en «Stik ker? Wij weten het niet. Hebben de heren elkaar gevonden? Zo ja. op welke basis? Want, dat zij het onderling eens zijn, is toch wel een allereerste vereiste. Dat er waarnemers uit de Staten-Gene- raal meegaan, is een nieuwigheid. We hebben al eens een parlementaire gehad, die de zaken in Indo ogenschouw ging nemen, rilaar stond zelf buiten het over leg. Nu wordt van „waarnemers" gespro ken. De parlementsleden blijven dus bui ten de besprekingen, maar zullen het ge sprokene wel van nabij kunnen volgen. Meer licht over dit geval ware niet on dienstig, ook in verband met de typisch eigen verantwoordelijkheid j iheid der Kamer- Vijftien jaar geëist wegens roofmoord Voor de A'damse Rechtbank werd gis teren 15 j. geëist tegen de beide zigeuners A. en W., die dit voorjaar de 71-j. anti quair Koldijk te Bussum met een smids hamer en een stengun doodden en in diens woning diefstal pleegden. Uitspraak 3 December. NSB-ivethouder van 77 jaar berecht De Haarlemse kantonrechter veroor deelde de 77-jarige oud-N.S.B.-wethou- der van Bloemendaal, J. Keuter, tot 5 j. internering, met slechts de voor- arresttijd onvoorwaardelijk, alsmede f 2000 boete. Er komt een staat Oost-Java De Oost-Javaconferentie heeft zonder hoofdelijke stemming besloten tot op richting van een negara Oost-Java. Zes adspiranten voor Ver. Naties. Amerika is van plan aan te dringen op onmiddellijke toelating van Italië, Oos tenrijk. Finsland, Ierland, Portugal en Transjordanië tot de Ver. Naties. In Engeland wordt een wetsontwerp aanhangig gemaakt, met het doel dat aan niemand, wegens geldgebrek, juridische bijstand ontzegd kan warden. Hatta te Fort de Koek aan gekomen De republikeinse premier Hatta Het Vrije Volk over Hatta 't Slot van een hoofdartikel in „Het Vrije Volk" over de radio-rede van Hatta luidt aldus: „Voorlopig kunnen- we niet meer zeg gen, dan dat we dè verklaringen van Hatta met grote belangstelling hebben gelezen, maar dat we verlangend zijn te vernemen wat daarop zal volgen." Ook in die kringen begint het dus meer en meer te dagen. Beter laat dan nooit. DEMONSTRATIE MET SEINMIDDELEN Op 29 Nov. zal van des avonds 66.30 uur op Ypenburg een demonstratie ge geven worden met pyrotechnische sein- middelen. Spoorbrug tussen Leiden en Alphen defect Passagiers zonder vertraging per bus vervoerd Gisteravond omstreeks half zeven kon de spoorbrug over het Rijn-Schiekanaai tussen Leiden en Alphen aan den Rijn, nadat een boot was doorgelaten, wel dioht worden gedraaid, maar niet meer gegrendeld, zodat alle spoorwegverkeer hier onmogelijk werd. Het verkeer tus sen Alphen a.d. Rijn en Leiden werd daarna onderhouden met autobussen en dat tussen Alphen a.d. Rijn en Utrecht met diesel-electrische treinen. Het pas- saigiersverkeer ondervond geen noemens waardige vertraging. Vanmorgen was de brug weer zover hersteld, dat het treinverkeer normaal voortgang kon vinden. Waar de kolen blijven Over 1948 produceren de Limburgs© mijnen (naar schatting) 11 millioen ton kolen. Geïmporteerd wordt 3.800.000 ton, uitgevoerd wordt 900.000 ton. Voor bin nenl. gébruik dus beschikbaar 13.900.000 ton. Deze worden als volgt verdeeld: 3.350.000 ton voor gas- en elecèriciteits- bedrijven, 1.400.000 ton voor verkeer en bunkering, 4.050.000 ton voor de indus trie, 1.400.000 ton voor eigen gebruik in de mijnen en 3.700.000 ton voor huis brand. Aardappelen nog geen 3 cent per kilo Naar gemeld wordt is de aardappel- markt zo overvoerd, dat tal van wagons te Goes zijn geladen, die de boeren slechts f2.75 per 100 kg, dus nog geen 3 cent per kg, opbrengen. PSEUDONIEM ONTHULD. In ..Vrij Nederland" van deze week onthult Jacques Gans, die zelf gedurende de oorlogsjaren in Londen vertoefde, dat het onlangs verschenen boek „Carnaval der desperados", hetwelk o.m. veel over het „Englandspiel" vertelt, is geschreven door de voormalige kapitein van het Londense bureau. Bijzondere Opdrachten Kas de Graaff. Na het einde van de vijandelijkheden is de heer De Graaff tot majoor bevorderd. By het departement van Economi sche Zaken is een regeling in voorberei ding, die het mogelijk zal maken, bijzon dere prestaties van lager personeel inci denteel te honoreren. WEERBERICHT Iets minder zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht op vele plaatsen vorming van nevel of mist. Morgen overdag overwe gend droog weer met veranderlijke be wolking. Langs de Waddenkust aanvan kelijk aiog matige Zuid-Westelijke wind. Overigens weinig wind. Iets minder zacht. ZON EN MAAN. Zondag 21 Nov. Zon op 8.10, onder 16.42; Maan op 20.39, onder 13.15. 22 Nov. Zon op 8.11, onder 16.40; Maan op 22.03, onder 13.44. 24 Nov. Lit

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1