Jlicuuic £eiJtsr()e tfouraiil Spaak's regering ten val gebracht door soepelheid jegens landverraders Ned. industrie komt steeds Wist IJ VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103- Tel. dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIëN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NA T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi is gfaebleoeii mgn bert ia legljeospoeT Negen en twintigste jaargang No 7667 Eén dag voor het kind Zie pag. 2 J O mppr tnt nntnlnniiner Nadat de barmhartige minister van Justitie z'n ontslag had ingediend Wie in Nederland nog gedacht mocht hebben, dat in ons land met de berechting van de politieke delinquenten op te straffe wijze wordt opgetreden en dat vele doodvonnissen voor wijziging in een vrijheidsstraf in aanmerking komen, zal uit het gebeurde in België een les trekken. Daar immers heeft zich op felle wijze de verontwaardiging van de bevolking, in het bijzonder die van de ondergrondse ver zetsorganisaties geuit tegen het beleid van de verantwoordelijke minister. En welk een consequenties: het kabinet is thans demissionnair, want vanmorgen heeft de premier en minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, bij de Prins-regent het ontslag van zijn kabinet ingediend. Na een langdurig debat in de Kamer van het vonnis tegen twee Belgen, die wegens oorlogsmisdaden ter dood warei veroordeeld, trad Paul Henri Struye, d< minister van Justitie af, terwijl Spaak direct overleg pleegde met zijn kabinet, of het al dan niet zijn ontslag zou nemen. De ontbinding van het parlement brengt, volgens Reuter, automatisch nieuwe verkiezingen met zich en de wet schrijft voor, dat deze slechts na ten minste veertig dagen zullen kunnen den gehouden, zodat België gedurende deze periode zonder regering zal zijn en dus in een situatie komt te verkeren, bij de huidige politieke toestand onge wenst is. Terwijl zich in de Kamer gisteravond het heftige debat afspeelde, trok aantal Belgen met zwart-omfloersde vlaggen langs de parlementsgebouwen bij wijze van protest-demonstratie. In de Kamer zelf. die tot de nok bezet was heerste een uiterst geladen sfeer, die eer hoogtepunt bereikte, toen het socialis tische Kamerlid, Collard, zich op scherpe wijze tot de minister van Justitie wendde, betreffende de wijziging van de. tegen de verraders Boveroulle en Surin uitge- eproken doodstraf, ir. levenslange gevan genisstraf. Collard vertolkte de veront waardiging. die bij grote delen der Bel gische bevolking, vooral bij de voorma lige ondergrondse organisaties gewekt is door het beleid bij de berechting der po litieke delinquenten. Minister Struye verdedigde zich door er op te wijzen, dat sedert de bevrijding 232 Belgische politieke misdadigers werden terechtge steld, waarvan 107 tijdens zijn bewind. Hij beriep zich op het feit, dat er in Nederland slechts 22 doodvonnissen waren voltrokken. Minister-president Spaak, die Parijs was overgekomen, brak een lans voor zijn minister en verzocht de Kamer Een echtpaar, dat geen echtpaar was In Duitsland ontmoette hij een aardig meisje, dat hij na de oorlog niet wilde achterlaten. De grens was echter geslo ten voor zijn geliefde. Een verhaal over een bombardement en wat gefingeerde papieren waren echter voldoende voor de Engelse grensbewakers en de „echtelie den" vesbigden zich eerst in Almelo en later nu drie jaar geleden in een els woning ingericht sohuurbje i-n Borne. Over het „huwelijksgeluk" viel helaas een schaduw. Hij moest 'in dienst en werd naar Indonesië gezonden. Weer imoesten er valse papieren bij te pas komen om zijn „echtgenote" de gebrui kelijke kostwinnersvergoeding te doen bezorgen. En weer gelukte de aanslag op de ambtelijke intelligentie. Dezer dagen moesten enkele administratieve formali teiten worden vervuld en de vrouw moest bewijsstukken overleggen. Zij) had ee niet en bekende. Wegens het aanne men van gelden, waarop ze geen recht had, ds de Duitse juffrouw ter besohdk- ■king gesteld van de Off. van Justitie te Almelo. De man in Indonesië is weer vrijgezel. „Queen Mary" en „Queen Eliza beth" bedreigd met boycot Joseph Ryan, de leider de stakende, Amerikaanse havenarbeiders, heeft ge dreigd alle schepen van de „Cunard White Star Company", (o.a. „Queen Mary" en „Queen Elizabeth") te zullen boycotten als de staking is afgelopen, in dien de maatschappij niet ophoudt haar •chepen naar Halifax (Nova Scotia) te lenden. De staking duurt intussen voort. Baby van 3 maanden in z'n bedje verbrand Een bewoonster van de Konijnenstraat te A'dam legde haar zoontje van drie maanden in bed met een warme kruik. Na ongeveer tien minuten begon het kindje te huilen. De stop van de kruik was losgeraakt en het ventje lag in het kokende water. In ernstige toestand is het naar het Centraal Ziekenhuis ver voerd, waar het enkele ogenblikken la ter aan de gevolgen is overleden. Middenstandspartij neemt deel aan raadsverkiezingen Volgens het A.N.P. zal de Midden standspartij in verschillende plaatsen van ons land deelnemen aan de komende gemeenteraadsverkiezingen. Daartoe werd besloten op een buitengewoon par tijcongres, dat gisteren te Utrecht ge houden werd. (Dus toch weer een partij, die alleen groepsbelangen voorstaat. Red.). Akkerbouwers becritiseren regeringspolitiek Op de jaarvergadering van de vak groep Akkerbouwers van de L.T.B. zei de heer A. Giessen, voorzitter, gisteren o.m., dat de regering zich te veel laat leiden door de belangen van de consu ment, b.v. bij de aardappelprijzen. Voor het bureau oogstvoorziening is voor 1949 slechts f 2 millioen uitgetrokken tegen f 12 millioen in 1948. De heer H. H. Smeenk van de Stich ting voor de Landbouw was van me ning. dat Duitsland op den duur nog wel een gedeelte van ons aardappelover schot zal importeren. Er zijn echter con currenten, vooral Denemarken. haar vertrouwen in diens beleid uit te spreken. Nadat vanmorgen kabinetsraad gehou den was, werd meegedeeld, dat de pre mier bij prins-regent Karei, het ontslag der regering had ingediend, teneinde de taak van de volgende kabinetsformateur te vereenvoudigen. meer tot ontplooiing Cijfers wijzen het uit. Het algemeen productie-indexcijfer over de maand September bedroeg, vol gens opgave van het C.B.S., 116 vergele ken met 106 in Augustus. De gunstige ontwikkeling van de productie in Neder- lahd, die in Augustus een inzinking ver toonde, werd in September wederom voortgezet. Voor steenkolen steeg het productie indexcijfer (1938 100) in September tot 80 (v.m. 79), de bouwmaterialen van 137 tot 144 voor cement, van 97 tot 107 vooi dakpannen en van 87 tot 96 voor metsel stenen, voor deuren (alle soorten) steeg het indexcijfer van 90 tot 113. Van taalproducten steeg de index voor ijzer van 158 tot 165, voor haarden, kachels en fornuizen van 151 tot 168 en voor plaatradiatoren van 95 tot 141. Voor de textielindustrie steeg het in dexcijfer wat betreft de productie van katoenspinnerijen van 74 tot 76. katoen en linnenweverijen van 69 tot 70, trico tage-industrie van 95 tot 110 en de kou sen- en sokkenindustrie van 121 tot 129. In de wolindustrie trad in Augustus een daling in (1946 100) tot 107 tegen 153 in Juli voor de wolspinnerijen en tot 113 tegen 163 in Juli voor de wollen stof fen- en wollen deken-weverijen; voor ge- confectionneerde bovengoederen liep de index in Augustus j.l. terug tot 121 tegen 145 in Juli. Dit jaar geen Nobelprijs voor de vrede Het Noorse comité voor de Nobelprijs heeft bekend gemaakt, dat er dit jaar geen prijs voor de vrede zal worden toe gekend. IETS VOOR MINISTER LIEFTINCK Aan de technische hogeschool te Stock holm is men thans bezig, met het con strueren van een electronische reken machine, die de ingewikkeldste mathema tische problemen zal kunnen oplossen. Iets voor onze minister Lieftinck, om daar eens een kijkje te gaan nemen. Duizenden bouwpatroons protesteren in Utrecht tegen gang van zaken Groot gebrek aan arbeiders door onvoldoende loonregeling Duizenden bouwondernemers hebben gisteren gevolg gegeven aan de oproep van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf om in Utrecht een grote protestmanifes tatie te houden tegen de gang van za ken in de wederopbouw. Een reeks des kundigen heeft uiteengezet hoe hoog de nood is gestegen in de bouwwereld. Ir J. J. G. v. d. Hoek uit Leiden klaagde ver gebrek aan medewerking en over leg van sommige Overheidsinstanties. De heer H. J. K. Klein Schphorst, voorz. van de Ned. Kath. Bond van Bouwpatroons, noemde de toestand chaotisch. De offi ciële instanties stellen lonen vast, waar voor de ondernemers geen arbeiders kun nen krijgen, doch waarmee hij bij zijn prijsvorming uitsluitend rekening mag houden. De sterk verminderde arbeids prestatie vindt zijn oorzaak in de te lage lonen. Het voorgenomen bouwprogramma van 70.000 woningen per jaar noemde spr. een illusie. De heer A. C. Mulder uit Oosterbeek sprak over de moeilijk heden van de 'burgerpatroon en de kleine emer. Het publiek eist vaak van de burgerpatroon, om zonder vergunning werk te verrichten. De Overheid daagt hem voor de tuchtrechter. Door het te kort aan arbeiders is het dilemma: meer betalen of geen arbeiders. Waarom wor den principalen en arbeiders niet ver antwoordelijk gesteld voor hun daden? Hy illustreerde het tekort aan bouwvak arbeiders door het feit, dat sinds de be vrijding 16.676 arbeiders naar andere be drijfstakken zijn overgegaan, meest naar de industrie, „die nylonkousen, ondergoed enz. verstrekt, wat wij niet kunnen doen." Onderhoud noemde de heer Mul der even noodzakelijk als uitbreiding van het aantal woningen. Vervolgens spra ken de heren P. C. Zanen, van Heem stede (over de wegenbouw), P. A. v. d. Raad, uit Deventer (over de loon- en prijsregeling) en H. v. d. Schaar, Am sterdam, die o.m. zeide: „Intussen zit de bevolking in een ton gepakt wegens de woningnood, terwijl een normale produc tie wordt gestagneerd, doordat een amb telijk apparaat in het leven is geroepen, dat een loden last op het bedrijfsleven legt." Tenslotte sprak nog J. Blok uit Sneek, die sneller en goedkoper bouwen mogelijk achtte, door radicaal het aantal in uitvoering zijnde bouwobjecten terug te brengen tot een verantwoord peil wel op korte termijn. Bob Wallagh laat Mieke in de steek Volgens het „Haagsch Dagblad" Bob Wallagh, een der medewerkers de radio-hersengymnastiek, zich niet meer voor de A.V.R.O.-microfoon doen horen als gevolg van een conflict met de heer Vogt. Met Bob Wallagh als hoofdredacteur verschijnt binnenkort een weekblad: „Hoe is de stand Mieke?" Een blad voor hersengymnastiek en andere ontspanning, LANGER DIENEN IN ENGELAND? Het Britse kabinet heeft gisteren een plan besproken tot verlenging van de dienstplicht van een jaar tot 18 maanden. Het plan-Cochran wordt officiële basis Het plan-Cochran en de Nederlandse amendementen daarop zijn thans tot for mele stukken geworden, voor het ge bruik bij de onder de auspiciën der Com missie van Drie te hervatten onderhan delingen. ERE-PROMOTIES VAN MARSHALL EN CHURCHILL. George Marshall en Winston Churchill hebben gisteravond het ere-doctoraat van de Londense universiteit ontvangen. Marshall promoveerde in absentia, daar hij de vergadering der V.N. te Parijs niet kon verlaten. Hatta naar Sumatra vertrokken De republikeinse premier Hatta is gis teren per vliegtuig naar Sumatra ver trokken, waar hij lang hoopt te blijven. Hij was vergezeld van Sjafroeddin Pra- wiranegara, Hakim Loekman en Hadi. Amersfoortse kampcomman- beetje toe Morgei komt Kotalla onder het mes Het A'dwamse B.G- zette gisteren de behandeling voort van de zaak tegen de n Duitse beulen van het Amersfoort- conceratratiekamp met het verhoor de politiebeambte Karl Berg, de la tere kampcommandant. Een bijzonder heid vormen thans enige microfoons, aan gesloten op een Millertoe9tel, om het ge sprokene voor het Bureau voor Oorlogs documentatie vast te leggen. Evenals de eerste dag getuigde al het behandelde van weerzinwekkende wreedheden. Een gevangene was gestenigd, een ander met een ijzeren staaf bewerkt. Ook kwam de kalkput ter sprake, waarin lijken ge gooid werden. En Berg antwoordde wei- '.g meer dan: ,,..ist wohl möglich, dasz eisz ich nicht so genau mehr Vooral de jaarwisseling 19441945 zul len vele te Amersfoort geïnterneerden niet spoedig vergeten. Een gesmokkeld briefje was de oorzaak, dat 4 a 5 weken lang Roode Kruispakketten en Kerstpak ketten uitbleven en dat op Nieuwjaars dag alle gevangenen op de appèlplaats stonden aangetreden, blootgesteld aan de ellendigste mishandelingen. Een getuige, die van 17 Dec. 1942 tot 1 Maart 1943 in de bunker was opgesloten, vertelt van zijn ervaringen aldaar. Ook hiervan wist Berg niet veel meer Eenmaal moesten de gevangenen op be. el van Berg liggend door sneeuw en modder rollen. Een Joodse gevangene ontvlucht en weer ingerekend. Ko talla mishandelde hem en zwaar gewond werd hij geboeid in een bunker opge sloten. Vijf dagen verbleef hij daar zon der eten, en de kampleiding was zo over tuigd, dat hij deze behandeling niet zou overleven, dat men zijn echtgenote maar vast een overlijdensbericht zond. Won derlijk genoeg kwam de man er levend af en stond hij nu in de getuigenbank Twee gevangenen waren Bergs „per soonlijk eigendom". Eén van hen sloeg hij zelf met een schopsteel dood. De andere werd niet opgenomen op da voe- dingslijst en moest leven van de goeder tierenheid van zijn lotgenoten. Iedere ochtend kreeg hij van Berg een pak ran- n tenslotte smeekte hij Berg, met kogel een eind aan zijn lijden te maken. Berg vond dit „zonde van de kogel", de man bleef leven en stond nu als getuige tegenover Berg. Berg gaf toe, deze getuige veel te heb ben geslagen. „Aber gewisz nicht jeden Tag!" Maar getuiges verhaal werd door drie anderen bevestigd. Scherpe bewoordingen gebruikte de president, toen Berg opnieuw 'beweerde, niet te weten, dat de bij hem onderge brachte Russen krijgsgevangenen waren. Russen, die tijdens het werk ineenzak ten, werden op een sneeuwhoop gegooid, zij de bevriezingsdood stierven. De lijken gingen in een grote kist, als deze vol was, werd zij in een grafkuil ge leegdOok verspreidden de Duitsers te Amersfoort het verhaaltje, dat de Russen aan een zeer gevaarlijke besmet telijke ziekte leden. Vele getuigen, waar onder doktoren, spraken dit beslist tegen. Om 5 uur schorste de voorzitter de zitting. Morgen wordt Kotalla verhoord. Nov. volgt het requisitoir tegen Berg de anderen. Min. Lieftinck gaf gister anderhalve Het fiscaal gevaar ton cadeau „Hier ligt Louw, hij stierf aan eigen-bouw" (Van onze Parlementsredacteur.) De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming (met de communisten tegen) het wetsontwerp tot verhoging van de tabaksaccijns er brengen van een groot aantal artikelen onder de weeldeomzetbelasting goedge- Gelijk bekend moet de meeropbrengst van deze belastingen dienen om de com pensatietoeslagen. aan bedrijven op lichte gronden en aan kleine boeren te kunnen uitbetalen. Oorspronkelijk was voor dt dekking van deze uitgaven ook nog voor gesteld, 40 opcenten te heffen op de on- dernemingsbelasting, doch minister Lief tinck had het desbetreffende artikel na ampel beraad teruggenomen. Omdat het ging om dekking van uitgaven in was voorgesteld, deze opcentenheffing slechts twee jaar te doen duren. Onbe grijpelijk vonden de heren Lucas (KVP) v. d. Wetering (C-H) en v. d. Heuvel (AR) het, dat de verhoging van de tabaksaccijns blijvend werd voorgesteld: waarom hier nu geen termijn van 2 of 3 jaar? Het motief van de minister, dat tegelijk gebruik gemaakt werd va gelegenheid, deze accijns voor Nederland, België en Luxemburg gelijk te breien, vond met name geen genade in de ogen van de heer Lucas. Deze wilde liever het gehele accijns- en belastingvraagstuk Beneluxverband tegelijk behandeld z en niet bij stukjes en beetjes, waardoor moeilijk is te overzien, welke offers beide zijden moeten worden gebracht. De heer v. d. Heuvel wilde eigenlijk het gehele wetsontwerp maar liever ingetrok- zien. Er zijn nog zoveel belasting plannen, zowel voor verhoging als voor verlaging, dat het hem beter toeleek, alles tegelijk onder de loupe te ne Bovendien trokken de heren Lucas, Wetering, v. d. Heuvel en Ritmeester (VVD) het in twijfel, of de verhoging Koning Faroek van Egypte gescheiden Te Cairo is officieel medegedeeld, dat koning Faroek van Egypte en koningin Farida gescheiden zijn. Ook de zuster van de koning, prinses Fawzia is thans gescheiden. Haar ge maal was de Sjah van Perzië. Het huwelijk tussen koning Faroek e koningin Farida werd op 20 Januari 193 gesloten. Bruid en bruidegom waren toen 17 jaar oud. De bruid was niet van ninklyke bloede maar de dochter een rechter te Alexandrië, terwijl haar moeder de dochter was van een Egyp tische premier. Sasi Naz, dit betekent: „pure roos", was aanvankelijk de naarr van de bruid, die na haar huwelijk Fa rida heette, d. i. „de enige". DAT de Amerikaan dr Allan Valentin voor het C.N.V. te Utrecht een uiteen zetting heeft gegeven over het Marshall- DAT de K. v. K. te Almelo bij min. Spitzen de doortrekking van de zijtak van het Twente-Rijnkanaal naar Almelo met aansluiting op het Overijselse kana- lennet zal bepleiten. DAT Arnhem is geadopteerd door Wil- kesbarre in Pennsylvania en de secr. van de „Operation Democracy Incor porated", Charles L. Todd, op weg is naar Nederland om over verdere adoptie plannen te praten. DAT tot röntgenoloog bij het zieken huis Bergweg te R'dam benoemd werd dr J. H. van Eldik uit Noordgouw (Z.). DAT de H.A.L. Bremen weer opneemt in haar vaarplan. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. een wijziging keuringsregulatief bevat, een beschikking slachten volgens Israëlieti- sche ritus en een derde wijziging rege ling bouwbedrijf Noordoostpolder. DAT Dordt f 9500 bijeenbracht voor het Kankerfonds. DAT de Brusselse Krijgsraad de Ne derlander P. Langeveld wegens leverin gen aan de vijand tot levenslange dwangarbeid en 10 millioen francs scha devergoeding aan de Belgische staat ver oordeelde. DAT CCD bij Almelo een expedi teur uit Zenderen (O.) arresteerde en enkele duizenden eieren in beslag nam. DAT ir J. S. van Nijmegen Schonege- ;1 werd aangewezen om op de Utrechtse Jaarbeurs onze exportbelan gen te behartigen. DAT 84 Terschellingse landeigenaren, onder wie de kerken, protesteerden te- de voorgenomen verkaveling van hun landerijen en om een onpartijdig onderzoek verzochten. DAT de wichelroedeloper Hulsegge nu weer te Eefde een niet-ontplofte bom van 500 kg ontdekte. DAT Prinses Wilhelmina het bescherm vrouweschap van de Mannenzangver. „Apollo" te A'dam heeft neergelegd en benoemd is tot buitengewoon erelid. DAT van 18 Dec. tot 24 Jan. in het Sted. Museum te A'dam een tentoonstel ling van kinderboeken over Kunst voornamelijk uit het buitenland en van kunstonderwijsmateriaal wordt ge houden, waarvoor inzendingen kunnen geschieden tot 8 Dec. DAT morgenochtend in de Sijpesteyn- kazerne te Utrecht voor het eerst Rode Kruiskorps-wedstrijden worden gehouden. DAT gisteren, 53 jaar oud te Coevorden is overleden G. v. Seuninga, hoofdbestuur der van. de Ned. Chr. Landarbeidersbond en hij daar Dinsdag begraven wordt. DAT de tentoonstelling „50 jaar Rot terdamse Zeescheepvaart" in het Mari tiem Museum aldaar van de H.A.L. een model van de Nieuw-Amsterdam ontving. DAT in Jan. aan de vloot van de H.A.L. wordt toegevoegd de 12000 tons „Daler- dijk", met 'n accommodatie van 45 passa giers, welk schip voor de oorlog dienst deed als „Damsterdijk" en door de Duit sers zwaar werd beschadigd. DAT ruilverkaveling van de Castricum- mer- en Limmerpolder door de ingelan den met grote meerderheid van stemmen werd verworpen. DAT het door „De Kruidenier" ver spreide bericht, volgens hetwelk men de bedoeling zou hebben, binnenkort ge brande pinda's tegen 25 ets per ons in de handel te brengen, als zeer voorbarig dient te worden beschouwd. DAT Prins Bernhard Dinsdag en Woensdag a.s. de oefeningen met het in de Schotse wateren verblijvende vlieg kampschip „Karei Doorman" zal bij- DAT Koningin Juliana haar moeder is opgevolgd als beschermvrouwe der Jaarbeurs. DAT is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting-1948 van het Gemeentefonds, nodig i.v.m. de nood voorziening gemeentefinanciën. DAT men in het midden van Noord- Holland zonder licht kwam te zitten door het onbezadigd optreden van een.... muis in het hoogspanningsgebouwtje te Oosthuizen. DAT hier te lande in October voor f5 millioen door brand werd verwoest. DAT Alkmaar het 40-j. bestaan van z'n openb. leeszaal herdacht. DAT militairen en burgers in Indië in December per K.L.M. feestpakketten naar Nederland kunnen sturen tegen sterk verlaagd tarief. DAT het B.G. te Nijmegen de uit spraak in de zaak-Roskam uitstelde tot a.s. Woensdag. DAT de A'damse klaprooscollecte voor het Oorlogsgravencomité f 18.000 op bracht (v.j. f 8000). DAT korporaals en beroepsofficieren van de Luchtmacht onder zekere voor waarden kunnen worden opgeleid tot beroppsofficier-middelbaar technicus. DAT de Nieuwe Crt. te Soerabaja weer verschijnt o.l.v. het Soerab. Han delsblad, terwijl mevr. A. H. Fuhri- Mierop en ir J. C. Kolling respect, met de hoofdredactie en directie zijn 'belast. DAT de timmerbedrijven van Hal- bertsma te Grouw (Fr.) met een nieuwe fabriek worden uitgebreid. DAT in Leeuwarden de winkeletala ges voortaan iedere werkdag van 410 u. n.m. mogen worden verlicht. DAT de persattaché M. Bretys bij af wezigheid van de Tsjechische zaakgelas tigde in Den Haag, dr P. Wellner, diens plaats inneemt. DAT voor het Utrechtse B.G. 20 jaar (m.a.) werd geëist tegen de NSB-burge- meester van Amersfoort, J. G. J. Harloff, wegens vervolging van illegale wer- DAT de rijksrecherche een onderzoek instelt naar de H. A. F. Bouwmij te Gro ningen, de hoofdinspecteur L. B. te Hoogkerk wegens knoeierijen werd ge arresteerd en reeds ter beschikking van de Justitie gesteld. DAT de politie te A'dam een groot scheepse veilig-verkeer-actie begon, daar dit jaar in de hoofdstad bij 8000 ver keersongevallen 48 mensen gedood wer den, 300 zwaar gewond en 1200 licht ge wond. DAT de afgetreden voorz. van het hoofdbedrijfschap voor Zuivel c.s. A. v. Wijnen te Den Haag benoemd werd tot Off. O.N. DAT gisteren een maand geëist werd tegen de Nijmeegse ex-wethouder ir H. Hondius, die, toen hij destijds voor de tribunaal aldaar terecht stond, de voor zitter beledigde en later nog een minder nette brief schreef. DAT de A'damse Levensverzekering Mij „Amstleven" over 1947 op verplichte stortingen 5 pet en op niet-verplichte 3,59 pet uitkeert. DAT bij de aanleg van de nieuwe Nij- meegste Maas-Waalkanaalhaven een Amerik. splinterbom van 250 kg werd opgegraven en onschadelijk gemaakt. DAT aan wijlen luit. t. z. A. C. van Versendaal, die met circa 100 anderen in Jan. 1942 met Hr. Ms. mijnenlegger „Prins van Oranje" bij Tarakan strij dend ten onder ging, posthuum de Bron zen Leeuw werd verleend. DAT de zo gehavende Westkapelse vuurtoren volgend jaar weer in dienst kan worden gesteld. DAT de oudste Friese vlasfabriek te Molenend (Tietjerksteradeel) 24 Nov. 50 j. bestaat. DAT na een onderbreking van 9 jaar te A'dam weer de eerste vrije theevei ling is gehouden, doch alles nog voor het binnenland werd gekocht van de accijns wel meer in de schatkist zal doen vloeien. Zij vreesden een ver mindering van het gebruik van tabaks producten, zodat de totale opbrengst toch niet hoger zou worden. De heer v. d. Wetering zag als gevolg van de accijns verhoging al bewaarheid worden het grafschrift „Hier ligt Louw. hij stierf aan eigen-bouw". Deze opvatting werd niet gedeeld door de heer Hofstra (Arb.), die meende, dat de rokerij toch wel zal worden gekocht, zij het dat de hogere kosten op andere delen van het huishoud budget zullen gaan drukken. Hij was wel voor de verhoging, al was het alleen maar, om het tabaksverbruik wat te druk ken. Per jaar wordt ml. voor drank en tabak driekwart milliard gulden uitge geven, veel te veel in verhouding tot het nationaal inkomen. Het Benelux-motief voor een blijvende accijns-verhoging achtte hij, in tegenstelling tot dr Lucas, (Voor vervolg zie Pag. 3) Een chef-kok maakt hout doorzichtig Belangrijke uitvinding voor de meubelindustrie De Utrechtse redacteur van de Msb. bracht een bezoek aan de heer Gerritsen te De Bilt, oud-caféhouder, later chef kok in een grote zaak en in zijn vrije tijd natuurkundige, chemicus en knutse- Financiële moeilijkheden dreven hem tot verhoogde activiteit en na twee proefnemingen en 'hard werken ge lukte het hem een vloeistof samen te stellen, waarmede hout na impregnering doorzichtig kan worden gemaakt. Tot nu toe kunnen lichtere houtsoorten in platen die niet dikker zijn dan 3 cm met succes bewerkt worden, maar de heer Gerritsen verwacht met machines, die onder druk werken, ook dikkere platen en zware noutsoorten te kunnen prepareren. Op deze uitvinding, waarvan men in de meubelindustrie veel verwacht, is oc trooi aangevraagd. Strijd om 5 millioen liter melk Tussen de Coöp. Melkfabriek te Holten O.) en de Veluwse Melkproductenfa- briek woedt een felle 9brijd om de leve ring van 5 millioen liter melk door de Holtense boeren. Deze leverden tot voor ■kort aan de particuliere zuivelfabriek van Gebr. Wans ink. Toen deze door de Ooöp. Melkfabriek werd overgenomen, begon de Veluwse Melkproductenfabriek een actie om de boeren 'te bewegen, haar voortaan de leveranties te gunnen. Algemeen wordt de klacht gehoord dat eisen welke de fiscus tegenwoordig stelt, alle perken te buiten gaan. Nu il - de meeste mensen i de figuur van de r populair onder het belasting betalen t geen prettig werk fiscus zal wel nimm< publiek zijn. Bij een objectieve beoordeling van de tegenwoordig zoveel gehoorde klacht zal men dus in rekening moeten brengen, dat de mensen geneigd zijn, over de aanspra ken van de fiscus snel te klagen. Voorts is het goed eraan te herinneren, dat in andere landen de belastingdruk ook zwaar is, zodat we niet moeten menen, hier ts lande in verhouding tot andere staten uitzonderlijk zwaar getroffen te worden. Dit wil echter helemaal niet zeggen, dat wij het tegenwoordig belastingstelsel bewonderen. Integendeel, naar ons oor deel is de belastingschroef hier te lande veel te sterk aangedraaid. Wij achten het in de omstandigheden, waarin ons land verkeert, dringend nodig, dat de fiscale eisen gematigd worden. In de herstelpe riode, welke wij thans doormaken, moet alles in het werk worden gesteld, om de voorwaarden te scheppen, welke het her stel zoveel mogelijk bevorderen. Het is dringend nodig, dat de werklust, de ondernemingszin aangemoedigd wor* den, dat er op ruime schaal besparingen worden gemaakt, welke het kapitaal leveren voor de noodzakelijke investe ringen. Hoge fiscale tarieven vormen een ernstige belemmering daartoe, ja, we mo gen wel constateren, dat door de tegen woordige belasting-politiek de Neder landse volkshuishouding in haar weder opbouw gestuit wordt. Er dreigen ern stige gevaren voor de toekomst, als niet snel de fiscale politiek veranderd wordt. Tengevolge van de zware belasting druk is in onderscheiden kringen de nei ging ontstaan, het sparen er maar aan t« geven. Waarom, zo redeneert men, zal men zich hierover druk maken, als de fiscus de besparingen grotendeels weg haalt? Hier wreekt zich de belastingpoli- tiek der laatste jaren, o.m. het belasten van de besparingen uit het verleden via de bijzondere kapitaalsheffingen. Deze mentaliteit komt tot uitdrukking in het gemakkelijk uitgeven van geld voor con sumptieve doeleinden. Voorts wordt de in spanning tot grotere prestaties bij de ar beiders uit de hogere inkomensgroepen teruggehouden en we hebben voor de op bouw juist een grotere arbeidsproducti viteit nodig. De ondernemer wordt door de tegenwoordige belastingtarieven in zijn initiatief geremd, omdat de progres sie hem een geweldige aderlating kan kosten als hij in zeker boekjaar eens grote winsten behaalt. Gelegenheid om voldoende te reserveren tegen mogelijke tegenslagen in het zaken doen. krijgt hij echter niet en het is dus niet te verwon deren, dat men zaken met risico's welke naast flinke winst- ook verlieskansen op leveren, maar liever laat lopen. (Voor vervolg zie Pag. 3) Engeland achter het vroegere plan van Bernadotte Joden worden voor voldongen feit in de Negev geplaatst In de politieke commissie der Ver. Na ties heeft Engeland voorgesteld, dat de V. N. een speciale verzoeningscommissie van drie staten gaan oprichten, welke het vroegere plan van Bernadotte voor Pa lestina in werking moet doen treden. In een resolutie, hier verkort weergegeven, wordt o.a. voorgesteld, het plan van Ber nadotte te aanvaarden, waarbij het be staan van de Joodse staat wordt erkend. De Negev in Zuid-Palestina moet aan de Arabieren gegeven worden; West-Galilea aan de Joden. Voorts wordt een techni sche commissie voor de grenzen samen gesteld. Jeruzalem zal worden geplaatst onder controle van de V. N. met plaatse lijke autonomie voor de Arabische en Interim-Regering komt vóór Nieuwjaar Het Paard van Troje (Djokja) met vreugde begroet Heden is te Bandoeng de Federale Conferentie heropend onder voorzitter schap van Pasoendans premier Poera- diredja. De regeringsvertegenwoordiger dr Van Diffelen, verklaarde, dat de in schakeling van de republiek in de Inte- -Regering de Nederlandse Regering harte zou verheugen. Zou dit wijzi ging van het ontworpen Interim-Bewind nodig maken, dan vertrouwt de Neder landse Regering, dat de deelstaten tot het daarvoor noodzakelijke overleg bereid zullen zijn. De Nederlandse Regering meent, dat nu de invoering van de inte rimregelingen voor Januari mogelijk is gemaakt, zij zich daaraan behoort te houden. Paard geëlectrocuteerd Een onder een brug nabij Markelo gelegen electrische kabel maakte con tact, waardoor de brug onder stroom kwam te staan. Toen de landbouwer K. uit Markelo met paard en wagen over de brug reed, viel plotseling zijn paard dood neer. OOK MOESBERGEN VAN COLONNE HENNEICKE KREEG DOODSTRAF De 46-j. Eduard G. Moesbergen uit A'dam, die als lid van de beruchte colon- Henneicke minstens 145 Joden voor zijn rekening heeft genomen, is gisteren conform de eis ter dood veroordeeld. Volgens zijn superieuren was hij een van este „werkers" van de Ddenststelle. HET VERLIES DER ENGELSE LUCHT VAART-MAATSCHAPPIJEN. Vorig jaar hebben er drie Engelse luchtvaartmaatschappijen, British Over- British European en de British South American Airways, die het eigen dom van de staat zijn, een verlies 11 millioen pond geleden, d.i. ongeveer millioen meer dan in 1946. DE GELE SPIONNEN KOMEN WEER. De uit 11 landen bestaande commissie Dor het Verre Oosten heeft generaal Mac Arthur gemachtigd Japanse zakenlie den weer reizen naar het buitenland toe te staan. Joodse gemeenschappen. Voor de vol gende algemene vergadering venvacht men gedetailleerde voorstellen voor een permanent internationaal bestuur over Jeruzalem. De Arabische refugié's moet worden toegestaan zo spoedig mogelijk naar huis terug te keren. Hoewel Enge land dit ontwerp officieel steunt, is het opgesteld in nauw overleg met de Ame rikaanse en Franse delegaties. Ben Goerion zal afwijzend beschikken op het verzoek van de bemiddelaar, de troepen terug te trekken en ook de Syri- P® minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de Arabische landen met wensen te onderhandelen met Israël, hetzij direct of via de Ver. Naties. De Joodse troepen, die voor 14 Octo ber in de Negev waren, zullen dit gebied blijven bewaken tegen aggressie van Lgypte en ook Jeruzalem tegen een Ara bische aanval blijven beschermen. Zes- tig waarnemers der V. N. vertrokken naar de Negev-woestyn om de troepen bewegingen te controleeren. Uit Sjanghai iornt nog iet bericht dat woo Joden in China verlof kregen Israël binnen te komen. Voorbeeldig gezinshoofd In Spanje worden Zondag gemeente raadsverkiezingen gehouden. De aanplak biljetten der candidaten bevatten geen politieke leuzen, doch wel kan men al# propaganda onder de namen der candi daten lezen: „Enthousiast Madrileen" of „Voorbeeldig gezinshoofd." Doodstraf geëist tegen drie SS-ers uit Assen Voor het B.G. te Assen werd gisteren tegen drie S.S.-ers uit Assen. Sandqr van Droffelaar, J. Lamberts en H. C. J. Lammerse de doodstraf geëist en tegen A. Sluiter 20 jaar zonder aftrek. Zij ver richtten arrestaties, pleegden moorden en mishandelingen. Uitspraak 2 December. Luister Maandag naar Viruly Als stimulans voor de verkoop van de Kinderzegels wordt Maandagavond a.s. om half acht over Hilversum II en ora half negen over Hilversum I voor jong en oud weer de grote St. Nicolaasluister- wedstrijd gehouden, waaraan o.m. de be kende KLM-gezagvoerder Viruly mee werkt Van de derde klasse der lager# school af kan de schooljeugd ook in klas- sicaal verband meedingen. Er zijn fraai# prijzen, o.a. een reis naar en een verblijf van 14 dagen in Zwitserland <ook voor klassen). Op Maandag 6 December maakt de Sint om 8.05 uur n.m. de winnaars van de hoofdprijzen bekend. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met nu en dan licht# regen of motregen en in het Z.-Oosten van het Jand vannacht plaatselijk nevel of mist Matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid- West. Aanhoudend zacht weer. ZON EN MAAN. Zaterdag 20 Nov. Zon op 8.08; onder 16.43; Maan op 19.19; onder 12.32. 24 Now LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1