Galeislaaf NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 16 NOVEMBER 1948 Stadsnieuws „Marelita" werkt aan verwezenlijking van haar ideaal Leden boutven in hun vrije tijd aan een clubhuis (Van een onzer verslaggevers) De speeltuinvereniging „Marelita" (d.i. „Aan de Mare gelegen") verkeert in een gunstige positie. Zij heeft de beschikking over een aantal zeer actieve leden, die in hun vrije tijd bezig zijn met het bouwen van een clubhuis. Grondwerkers, timmerlieden, schilders, metselaars en straks ook een stu- cadoor werken onder de bezielende leiding van de heer Th. G. Breuring aan de verwezenlijking van een ideaal: een ontspanningslokaal, waarin het hart van „Marelita" zal kloppen. Eigen krachten, die niet om arbeidsloon vragen. Kan het beter? Na de bevrijding werd de buurtver eniging „Maredijkkwartier" opgericht. Het is te begrijpen, dat deze haar activi teit niet uitsluitend kon richten op de kinderen in de wijk. Er kwam op het Schuttersveld een speelweide, maar een permanente speelgelegenheid kon geen sprake zijn. omdat het Schutters veld in zijn geheel op bepaalde tijden van het Jaar voor andere doeleinden be schikbaar moest zijn. Op een ledenvergadering van „Mare dijkkwartier" van Welke vergadering wij indertijd een uitvoerig verslag gaven werd een commissie in het leven roepen om te onderzoeken, of er blijvende speeltuin op het terrein kon worden geplaatst. Half Mei van dit j had men de zekerheid, dat de besprekin gen in deze richting zouden sl< 31 Mei werd naar aanleiding hiervan de speeltuinvereniging „Marelita" opgericht. Voorzitter is thans de heer P D. Vis- scher, secretaris de heer D. Chaudron penningmeester de heer Breuring. Aan de gemeente werd verzocht de speelweide los te maken van de buurt vereniging en in de plaats daarvan een speeltuin te geven aan de daartoe op gerichte vereniging „Marelita", die zou komen te liggen ook op het Schutters veld, doch zo, dat zijn permanent karak ter niet zou worden aangetast. Speel- werktuigen werden besteld en gemaakt. Het wachten was op de vergunning, die ook kwam. Inmiddels werd de gedachte geopperd, er moet een clubhuis komen. Pessimisten beweerden (en misschien niet zonder enige reden), dat dit tot de onmogelijk heden behoorde. Maar men zette dooi en zowaar kreeg „Marelita" op 23 Juli van de gemeente toestemming om een lokaal te bouwen. De spade werd in de week na 3 October voor 't eerst in de grond gestoken en op deze voor „Mare lita" zo gedenkwaardige dag kwam ook de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten binnen. Uit dit alles blijkt, dat het bestuur van deze speeltuinvereniging uitermate voor uitstrevend is en van aanpakken weet. Relaties schoten ambtenaren, die de plannen van het onverschrokken „Mare- 11 ia" eigenlijk hadden moeten zien, voor bij. In deze race belandden zij direct bij de „hoogste", die 't voor het zeggen had. Deze iveek de vlag in top? Toen het sein op veilig stond ook op de deur van Ged. Staten was voort durend gebonkt werd de activiteit van „Marelita" met de dag opgevoerd Krachten uit eigen kring werden op geroepen om te gaan bouwen. En men heeft gehoor gegeven. De eerste keer waren er 16 werkers. En nog steeds doen zij hun arbeid met liefde en toewijding. Hoe prachtig wordt hier het probleem van: „Hoe moet ik mijn vrije tijd be steden?" opgelost! Het clubhuis wordt 5 m. 30 breed en 10 m. 60 lang. Er komt o.m. een vertrek voor de portier, terwijl de „grote" zaal voor vergaderingen e.d. 50 60 mensen kan bevatten. De fundering van het ge bouwtje is van beton. Verder wordt licht materiaal gebruikt. Aangevoerd zijn o.m. 55 balen cement, 8 kubieke meter grint en 5k4 kub. m. scherp zand. Ter vervaar diging van het beton is er geen beton molen; „ze doen het wel met hun han den", zo merkte iemand op, toen wij een dezer dagen een onderhoud met het be stuur van „Marelita" hadden. Elke avond wordt er aan het eind van de Maredijk onder het helle licht van enkele schijnwerpers gewerkt, van half 8 tot half 11, en ook op Zaterdagmiddag Al zijn er niet altijd 16 bouwers, het werk gaat door. En 't resultaat is, dat hoogstwaarschijnlijk deze week nog de vlag op het clubhuis in top gaat, omdat dan het hoogste punt is bereikt. De al gemene verwachting is, dat het clubhuis eind Januari klaar zal zijn. Om het gebouwtje komt een tuin, die door jeugd van „Marelita" o.l.v. de heer P. Ammerlaan zaj worden aangelegd. Zonder enige overdrijving kunnen we zeggen, dat alle werk, naar welks vol tooiing „Marelita" zonder onderbreking streeft, een paedagogische strekking heeft. Wij hebben laten zien, hoe „Marelita" het doet. Haar voorbeeld verdient navol ging. Er zijn nog meer verenigingen in Leiden, die een clubhuis wensen. Het middel om dit doel te bereiken is: zelf de handen uit de mouwen steken, on geacht de „stand", die helaas een vereniging, als het op de daad aan komt, lelijke parten kan spelen. Met grote opoffering, maar ook met voldoening Opening van de bazar voor het dierenasyl Gistermiddag werd in de grote zaal van Den Burcht de tweede bazar na de bevrijding ten bate van het Leidse Die renasyl geopend. De voorzitter van de propagandacom- missie. de heer F. H. Kemner, die de ge nodigden welkom heette, sprak ook van de grote opofferingen voor deze bazar. Maar als echte dierenvrienden vindt men deze wel opwegen tegen de voldoening dat het zwervende dier in de toekomst nu ook meer en beter geholpen zal kun nen worden. Het asyl heeft grote verbe teringen ondergaan, maar verbeteringen kosten geld! Firma's en zakenmensen sprongen met hun goede gaven de zwoe gende leden van de Leidse afdeling bij; en zo is het geheel zéér aantrekkelijk geworden. De voorzitter van de Leidse afdeling, de heer H. van Poelgeest, tevens voor zitter van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, reikte twee medailles uit: aan de dames J. W. Wijtenburg en J. P. Meyers, die beiden met gevaar voor hun leven een hond uit het water haalden. Hierna verklaarde de heer Van Poel geest de bazar voor geopend. Leden der Chr. Reisver. kregen voorproefje Zwitsers jodelgezelschap komt op zilveren feest Het zilveren feest van de afdeling Lei den van de Ned. Chr. Reisvereniging dert met rasse schreden en vele en grote plannen zijn in voorbereiding, zo deelde de voorzitter, de heer Vooys, gisteravond in „Rehoboth" aan de talrijke aan' gen mede. die al vast „voorproefje" kregen van de deze winter te houden feestelijkheden. Er heeft zich een jubileumcommissie gevormd, die in overleg met het hoofd bestuur de jubileumavond vaststelde op 8 Januari 1949, wanneer een Zwitsers jodelgezelschap, bestaande uit 50 gers en zangeressen, op tournée door ons land, Leiden van zijn kunst komt la ten genieten. In de Leidse Schouwburg komen gasten en leden bijeen. Evenwel wordt er nog een avond georganiseerd, die een meer intiem karakter zal dragen en waar o.m. een toneelstuk wordt opge- De heer Vooys bracht dank aan de ju bileumcommissie voor het organiseren van deze avond met attracties en zocht om onderdak voor de Zwitserse gasten. Vervolgens sprak de voorzitter van de jubileumcommissie, de heer H. M. Pont. nog enkele woorden, waarna de heer Korenhoff een aantal films over het wondermooie Zwitserland vertoonde. Stemmige muziek omlijstte de impo sante natuurbeelden. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF Verraad gepleegd De grafisch tekenaar L. de Vries te Lei den, was er niet tevreden mee dat hij bij de vijand in dienst trad, hij betoonde zich ook in staat om verraad te plegen jegens landgenoten. Voor zijn gedragingen, eiste de proc. fiscaal thans 12 jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. Na raad kamer, deed het Hof dadelijk uitspraak. Het veroordeelde verdachte tot 8 jaar. In Duitse dienst De tuinder J. Maan te Leiden had zijn heil in de N.S.B. gezien en was van kwaad tot erger gekomen. In begin 1942 trad hij in dienst van de S.S. en was o.m. naai Duitsland gegaan, en had daar gevoch ten. De proc. fiscaal eiste 12 jaar ge vangenisstraf met aftrek. Na raadkamer veroordeeelde het Hof tot 9 jaar mc trek. 55 JAAR GETROUWD Maandag 29 November a.s. hopen de heer J. J. Molenaar en mevrouw J. Mole naarKlein, wonende Atjehstraat 13 te Leiden, de dag te herdenken, dat zij 55 jaar in het huwelijk traden SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Leiden zal n_-_ gen (Woensdag) geen spreekuur houden. Het 125-jarig bestaan van Oosthoek NX Een onvergetelijke dag De directie van de jubilerende N.V. Oosthoek heeft gisteren haar talrijk per soneel een goede herdenkingsdag aan geboden. In niet minder dan 18 grote autobussen vertrok men 's morgens 8 u. Rotterdam, met als doel de Rivièra- waar men omstreeks half 10 arri veerde. Om 10 uur begon de officiële herdenking met een overzicht door de onder-directeur, ir F. H. Kotter. Hierna was het woord aan burgemees- :r mr Schokking. die de reis naar Rot terdam maakte met een speciaal doel. Hij deelde nl. mede, dat het H. M. de Ko ningin heeft behaagdde directeur der N.V., de heer A. Oosthoek, te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Onder daverend applaus werden de ver sierselen uitgereikt. In een toespraak zei r. Schokking, dat geheel Alphen trots op dit jubileum. Nadat de heer Oosthoek voor de hoge onderscheiding dankwoorden had ge sproken, volgden toespraken door de heren C. v. d. Giessen, president-com missaris, en ir E. Vonck, die namens de nissarissen een cadeau aanbood aan de directeur. Een woord namens het gezamenlijke personeel werd uitgesproken door de procuratiehouder, de heer E. v. d. Pol. Deze releveerde de band tussen directie personeel en bood drie cadeaux aan: i bronzen gedenkplaat met de beelte- van de oprichter, de heer M. Oost hoek; een fraai schilderstuk en een ge brandschilderde herinnering aan de heer „Nobele wijn behoeft geen krans" De heer A. A. Wijnnobel 50 jaar in dienst der gemeente Leiden Hartelijke huldiging in de kamer van B. en W. Zondaig herdacht de heer A. A. Wijn nobel het feit, dat hij 50 jaar geleden in dienst van de gemeente Leiden trad. Hij is, zoals wij reeds meldden, steeds werkzaam geweest op de afdeling finan ciën van de gemeente-secretarie, De heer Wijnnofoel bekleedt daar nu de functie van hoofdambtenaar. Hij begon als vo lontair en heeft dus op heel wat treden van de maatschappelijke ladder gestaan. Gistermiddag werd de zouden jubila ris onder grote belangstelling in de ka mer van B. en W. gehuldigd. Tal van ambtenaren en ambtenaressen waren hierbij tegenwoordig. Om kwart voor vijf kwam het ooilege van B. en W., waar aan toegevoegd mr J. Bool, gemeente secretaris, binnen. De burgemeester trad als eerste spre ker naar voren en noemde het een zeer bijzonder feit, dat een ambtenaar 50 ja ren zijn krachten geeft aan één gemeente en dan op één afdeling. Dit komt zelden voor. Jhr mr Van Kinschot sohetste de heer Wijnnobel als een volkomen betrouw baar en acouraat ambtenaar, die een voorbeeld mag worden genoemd voor jong en oud. Veel krachten heeft de afdeling financiën in de loop der jaren zien vertrekken, maar de heer Wijnnobel is. ondanks de moeilijkheden, waarmee men had te worstelen, gebleven Dit drukt zijn buitengewone trouw uit. De vele diensten van de jubilaris zijn van onschatbare waarde. De waardering voor zijn werk is dan ook allerwegen groot. Steeds kwam duidelijk naar voren, dat de heer Wijnnobel zijn eigen belangen minder zwaar liet wegen dan die der gemeente. De Burgemeester vroeg zich af, of hij nog meer kwaliteiten van de jubilaris In het licht moest stellen. Hij deed dit niet, omdat „nobele wijn geen krans be hoeft". Spr. overhandigde namens de Leidse gemeente een enveloppe met in houd. De aanwezigen applaudisseerden ■pon taan. De heer A "^boeven, chef van de afdeling financiën, was de tweede en laatste spreker. Hij voerde het woord namens de hele secretarie, het ontvan gerskantoor en de accountantsdienst. Spr. wees er op, dat het niet moeilijk is aller lei goede dingen van de heer Wijnnobel op de voorgrond te plaatsen. Zijn be scheidenheid en vriendelijkheid, zijn plichtsgetrouwheid en nauwgezetheid hebben het personeel steeds getroffen. De heer Verhoeven, die de jubilaris een sieraad voor de gemeente-ambtenaren noemde, bood een groot boekwerk aan. Mervr. Wijnnobel kreeg bloemen. Na een dankwoord van de heer Wijn nobel werd het „Lang zal hij leven" aan geheven. Men bleef nog enige tijd gezel- lag bijeen. De Engels Joseph Stephens 5. Ben je daar zo zeker van, Io? Ja. Ik heb vanmiddag verschillende reddingsploegen uitgezonden. Zij hebben geen levend wezen gevonden. Bovendien heb ik wachtposten uitgezet om de hon derd meter langs de havenkant van het eiland. Enige aangespoelde lijken zijn dicht achter de kust begraven. Iets an ders is niet gerapporteerd. Je hebt een knap stukje werk ge leverd met die galeiknaep van de levens gevaarlijke rotsklippen te slepen en vei lig aan land te brengen, merkte Cono op. Ik weet natuurlijk wel, dot je zwem men kunt als een vis, maar waar haalde je in de wereld de kracht vandaan, om hem op sleeptouw te nemen na een reeds zo afmattende zwemtocht? P. J. Oosthoek, onder wiens leiding het bedrijf een grote vlucht nam. Ook werd op deze morgen een elftal jubilarissen van de laatste jaren gehul digd. nl. één van 40, de heer G. C. Hoo- gendoorn, die de bronzen medaille, bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, ontving, en 10 van 25 jaar. De directeur bood hun de oorkonde, met zilveren ge denkpenning, van de Ver. van handela ren in bouwmaterialen in Nederland en, namens de N.V., een gouden horloge aan. De heer Pauw, fabrieksbaas, overhan digde allen namens het kantoor- en tech nisch personeel en de bazen een kranten., hanger en de heer Reumerman schonk een cadeau namens de de collega's. Ook sprak de heer Van Doorn, speciaal tot de jubilerende beton-arbeiders. Een aardige attentie brachten de be woners van het zg. „Oosthoekdorp", die de heer A. Oosthoek een tabaksdoos met zilveren deksel ten geschenke gaven, waarop een afbeelding van de „Nacht wacht". De heer Oosthoek sprak dank woorden, waarmee het officiële gedeelte beëindigd was. Na een welverzorgd diner heeft in de middaguren het gezelschap Chiel de Boer de aanwezigen verrast met een hoogstaand feestprogramma. Ook Oost- hoek's Mannenkoor liet zich niet onbe tuigd Het door de heer A. J. Roos ver vaardigde feestlied is in de smaak ge vallen. De consumpties waren over vloedig. Vermelden we tenslotte, dat alle ge huwde personeelsleden een fraai zilve ren herdenkings-theelepeltje ontvingen (vervaardigd op de bekende Voorscho- tense fabriek) en de ongetrouwden een dasspeld. Het was niet te verwonderen, dat het een hoogst voldaan gezelschap was, dat omstreeks negen uur thuis arriveerde. H. Filippo W.F.zn. Vandaag 25 jaar geleden trad de heer H. Filippo W. F.zn als ontvanger in dienst van de gemeente Leiden. Zoals bekend, werd de heer Filippo op 4 Jan. 1944 door de Duitsers gevangen genomen. Hij was de enige ambtenaar van het Leidse stadhuis, die als gijzelaar naar St Michels-Gestel werd gevoerd. Op 31 De cember 1946 werd de heer Filippo, die ook in kerkelijke kringen, met name in de Ned. Herv. Gemeente, geen onbekende is, als gemeente-ontvanger gepension- Visvereniging Van Wijk Zaterdag hield de visvereniging Van Wijk in het Rijn- en Schiekanaal een vis wedstrijd. Het mag vreemd zijn. maar er is totaal niets gevangen, zodat de Nieuwe vLeidsche Courant-medaille wederom niet kon worden uitgereikt. Nu ja, nu het beter tot mij door dringt, verbaast heit mij ook. Ik kaïn mij herinneren, dait ik hein een of tweemaal heb geroepen, maar al spoedig daarna zag ik dat hij tegen een rots geworpen werd. Toen zag ik een doodsbleek gelaat en een naar adem snakkende mond. Ik ■werkte mij naar hem toe en greep hem, precies op het ogenblik, dait een nieuwe golf hem dreigde te overweldigen, 't Werd een felle worsteling tussen leven en dood. Hij kon mij niet helpen, was te zwak en uitgeput. Ik steunde hem en trachtte bij iedere golfslag zijn machte loos lijf dichter bij de kust te trekken. Toen kwam Poly de reddende hand uit steken, pikte hem op, slingerde hem als een zak meel over z'n schouder en bracht hem naar het naastbijgelegen buis. Waar is 'hij mi? vroeg Cono met iets vam broederlijke trots in zijn stem. In de oude villa Can na. Maar walt zullen de inlanders er van zeggen, Io? Je zult toch een verklaring moeten geven, niet? Geen mens ter wereld weet. wie of wat 'hij is, alleen jij en ik. Pply heeft hem eerst behoorlijk verbonden en toen hU tot bewustzijn kwam, hem verboden te praten over wat er gebeurd war Wat Dr J. H. Holwerda op 3 December 75 jaar Invoerder van het moderne bodemonderzoek Vrijdag 3 Dec. a.s. hoopt dr J. H. Holwerda te Nijmegen, oud-direc teur van het Rijksmuseum van Oud heden te Leiden en grondlegger van het moderne oudheidkundig bodem onderzoek in ons land,«de leeftijd van 75 jaar te bereiken. Dr Holwerda is te Schiedam op 3 De cember 1873 geboren, studeerde te Lei den en promoveerde er in 1899 tot doc tor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift over; Die Attischen Graber der Blüthezeit. Na een aantal jaren als leraar aan enkele gymnasia werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1904 be noemd tot conservator aan het Rijks museum van Oudheden; in 1919 volgde hij zijn vader, prof. dr A. E. J. Holwerda. op als directeur dezer instelling. Gedurende de twintig jaren van zijn directoraat heeft hij voor dit Museum zeer veel tot stand gebracht. De verhui zing uit het vroegere gebouw aan Breestraat naar het tegenwoordige aan het Rapenburg is grotendeels zijn werk geweest. Met de beperkte middelen, die hem ter beschikking stonden, heeft hij de bestaande verzamelingen geheel reorganiseerd en uitgebreid; de organi satie van de Nederlandse afdeling is vrijwel geheel aan zijn initiatief te dan ken geweest. Na zijn aftreden in 1938 vestigde hli zich in Nijmegen, waar bij als directeur van het Rijksmuseum G. M. Kam werk zaam bleef, totdat hem met ingang van 1 September j.l. wegens hoge leeftijd ook uit deze functie eervol ontslag werd verleend. Ook daar heeft hij zich verdienstelijk gemaakt, door de v meling van Romeinse oudheden uit Nij megen opnieuw te groeperen en op een teer overzichtelijke wijze op te stellen Bodemonderzoek Zijn grote betekenis ligt echter vooral hierin, dat hij het moderne, wetenschap pelijke bodemonderzoek in ons land heeft ingevoerd. In het buitenland speciaal bij het onderzoek naar ïse overblijfselen in Duitsland, sedert het laatst der 19e eeuw, allerlei nieuwe gezichtspunten geopend. Allerwege leer de men, ook op het gebied der prae- historie, de grondsporen niet alleen op te merken en goed zichtbaar te maken, maar ook te verklaren. In 1903 maakte dr Holwerda de opgraving van de Ro- legerplaats bij Haltern aan de Lippe in Westfalen mede en de daar ge volgde opgravingsmethode bracht hij aar ons land over. Zo begon hij in 1906 zijn onderzoek in grafheuvels bij Hoog-Soeren. Daarop volgden talloze onderzoekingen alom in ons land op het gebied van de oudste ge schiedenis van ons vaderland. Algemeen bekend zijn geworden de door hem ver richte onderzoekingen van de hunne bedden in Drente en van onze grafvel den (o.a. de Hamert). Maar ook zijn op gravingen van Arentsburg bij Voorburg, Ockenburgh bij Den Haag, in Zuid- Limburg, van de Holdeurn bij Nijmegen. zyn vroeg-middeleeuwse onderzoekin gen in Dorestad, in Montferland en te Egmond zijn van bijzondere betekenis e kennis van onze vroegste en vroege geschiedenis Baanbrekend Met dr Holwerda is zo een tijd grote werkzaamheid op het gebied der vaderlandse oudheidkunde aangebroken. Zijn baanbrekend werk heert zijn stem pel gedrukt op de eerste helft van onze Dit blijkt niet alleen uit zijn voort gezet eigen werk, maar ook uit dat van zijn leerlingen, die zijn opgravingstech niek verder ontwikkeld en geperfection- neerd hebben. Zijn latere levensjaren heeft hij gevuld met de uitwerking van de door hem verkregen resultaten. Hij heeft zeer veel over zijn eigen opgravin gen gepubliceerd. Zijn standaardwerk kan wel geacht worden te zyn: Neder lands vroegste geschiedenis (2e druk 1925). Maar naast dit grote handboek verschenen van zijn hand talrijke publi caties en vooral de Oudheidkundige Mededelingen van het Rijksmuseum Oudheden leggen getuigenis af var grote werkkracht en ondernemingslust van dr Holwerda. waardoor hij aan vaderlandse oudheidkunde onschatbare diensten heeft bewezen en met recht als de grondlegger van deze tak van weten schap mag gelden. De Regering erkende zijn verdiensten door de toekenning van de gouden Mu seummedaille en door zijn benoeming tot ridder in de Orde van de Nederlandse' Leeuw. Paarden sloegen op hol te Katwijk aan Zee Vrouw zeer ernstig gewond Te Katwijk aan Zeè had gisteren een ernstig ongeval plaats. De twee paarden, gespannen voor de wagen van G. uit de Hoogstraat, sloegen op het Wantveld op hol, doordat het gespan in een kuil te recht kwam. Op de Sluisweg fietste mej. M. v. d. Marei uit de Tramstraat. Zij ge raakte onder het hollende span paarden. Eén er van kwam op het stachtoffer te liggen. Omstanders wisten slechts met moeite de vrouw onder het dier vandaan te krijgen. Mej. v. d. Marei was bewus teloos en moest in zeer ernstige toestand naar het acad. ziekenhuis te Leiden wor den vervoerd. Haar toestand was vanmor gen naar omstandigheden redelijk wel, maar nog ernstig. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. Schandelijk verraad jegens Joden Het was een stukje Jodenleed, dat weer eens te horen kwam als gevolg van het schandelijk en lafhartig verraad, dat de rattenverdelger W. v. d. Oever uit Kat wijk had gepleegd. Bij de heer J. Gans te Leiden was in 1942 de Jood Sally Cohen ondergedoken. Via een relatie, kwam de heer G. in kennis met verdachte v. d. Oever, die zich voor deed als goed Nederlander. Toen bij een vertrouwelijk gesprek v. d. Oever liet doorschemeren, dat hij wel een weg wist om Joden naar Engeland te laten ont snappen, was men daarop in gegaan. Het gevolg was, dat zeven Joden zich aan v. d. Oever toevertrouwde, die hy naar IJmuiden zou brengen, waar een visse' hen naar Engeland zou varen. Er moest f 1000 per persoon voor betaald worden. Toen de arme slachtoffers aan de ha ven opgesteld stonden, verschenen Duitsers, aan wie het gelukte vier per sonen te arresteren, drie wisten er te ont komen, o.w. de student F. J. Koole, die thans voor het Hof een relaas gaf ove angstige tocht en de belevenissen IJmuiden. Verd. had aan de haven hen enkele malen alleen gelaten omdat hij, volgens zijn zeggen, het terrein ging verkennen. Achteraf begreep get. wat v. d. O. was gaan doen. Het schandaligste was nog wel, dat v. d. Oever de volgende dag naar de vader van één der slachtoffers was ge gaan, en evenals bij de heer Gans verhaal had opgehangen over het - trek der vluchtelingen, die hij zelf de haven had zien uitvaren. Omdat hy bij zondere onkosten had gekregen, had men v.d. O. nog f 100 gegeven. Verd. ontkende verraad te hebben gepleegd, hy was zon der het te weten in het complot geraakt Na een breedvoerig getuigenverhoor, eiste de proc. fiscaal tegen verd. 18 jaar gevangenisstraf met aftrek. De raadsman, mr Nannlng vond het bewys niet geleverd voor het verraad vroeg clementie. Uitspraak op 29 November. Gouden jubileum bij Sociëteit „Minerva" De heer I. Hannaart op hartelijke wijze gehuldigd Het was gisteren voor de heer I. Han* naart, kellner aan de studentensociëteit „Minerva", een byzondere dag, Waar hy zyn gouden jubileum als zodanig mocht vieren. Eigeniyk moest dit jubileum een afscheid betekenen, maar de jubilaris voelt zich zó verbonden aan „Minerva" en is nog zó jong met de jongen, dat hy er voorlopig niet aan denkt om van „zyn soos" te scheiden. Isaëc bleef en vierde zijn 50-jarig jubileum, waarbij hem vele goede woor den werden toegesproken en mooie ge schenken overhandigd. Gistermiddag is hy in de commissie kamer ontvangen en gecomplimenteerd door de praeses van behêer, de heer Aukema, de president. Scherpenberg en de directeur, de heer De Gunst. Alle sprekers prezen de ijver en trouw van de jubilaris en legden vooral de nadruk op zijn wyze van omgang in de sociëteit. De heer Hannaart werd een bedrag on der couvert overhandigd, terwyi hem eveneens het diploma voor 50 Jaren trouwe dienst werd uitgereikt. Hartelyke woorden werden vervolgens tijdens de receptie in de leeszaal gespro ken, waar de praeses collegü, de heer De Mol van Otterloo, de zaalchef van „Minerva", de heer J. H. Knaap en de heer Barendse van de vereniging P.S.M. het woord voerden. De heer Knaap bood de gouden jubi laris namens het personeel een haard aan, terwyl de collega's Isaac in de bloemetjes zetten. Tydens de receptie kwamen vele leden en oud-leden en relaties van „Minerva" complimenteren. Eerste tulpen gearriveerd: half November! P. Nijssen uit Santpoort had ook nu weer de primeur Het was gisteren druk in de keuring zaal van het Krelagehuis te Haarlem. Dj eerste tulpen waren gearriveerd; „White Sail", Mdt. „Imperator" Triump-tulp „Nivea". Op de kop af hal! November, 't Is een prestatie! P. Nijssa te Santpoort, al matchwinnaar met i narcissen, had ook nu weer de primeur. De beide mendels waren „op de bui zen" gekweekt, daarna normaal gekoeli en in bloei getrokken. Nivea had voorlopig nog geheim en voor de prak tyk niet bruikbare behandeling moetet ondergaan. Trouwens uit het feit, dat dez« tulp in tegenstelling met de beide andere in afgesneden toestand werd geëxposeerd blijkt wel, dat deze proef niet vo pet. is geslaagd. Maar wat niet komen! Dezelfde firma breidde haar narcissen- sortiment ook uit, want behalve de vorige week getoonde „Golden Harvest en „Flower Record", was er nu ook di bekende dubbele „Texas" in topkwaliteit BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEI GEBOREN: Birgitta J M d v T A Laken en E J J Vreeburg: Cornelis z C Griffioen en M J Brandenburg; Josui M z v J M v d Berg en E v 't Zelfdt; Jacob z v G C Matheysen en J M A i Dam; Alida A M d v W C J Stouten e; R H v Zandwijk: Cornelis J d v W Bini en C Blansjaar; Maria J d v J T Wirttt en H M B Sty nman; Gerda d v P Sjardu en C W Guldemond; Henik z v H J Jai sen en D W v Acquoy; Hendricus z H W Hermsen en F Llgtvoet; Margje v A Kamping en J v Eeuwijk; Jacoi z v J Booi en M Harkes. OVERLEDEN: J N de l'Ecluse, mi 49 j: T A F Soholten. z. 8 mnd. GEHUWD: D B Kruijsdijk en A J Hemerik; A J Brandt en M C v Egmond Gemeenteraad gaat weer f 100.000 verdelen Aan de Ambachtsschool komt een kleermakerscursus De gemeenteraad van Leiden verga dert a. s. Maandag om 2 uur ter behan deling van de volgende agenda: 'beëdiging van het nieuw (opnieuw) benoemde raadslid J. Th. Balkestein (Prot C.hr., vac. Robbers); benoeming lid commissie G.G. en G.D.; lid commissie van toezicht gem. werk plaats; plaatsverv. lid commissie var vies betreffende arbeids- en dienstvoor- waarden gemeentepersoneel (alle vac. Robbers); benoeming tyd. leraar wiskunde stel. gymnasium (vac. G. H. Frederik per 1 Jan. 1949, voordracht: 1. ir G. A. Ooster- holt, 2. drs A. H. Boers); overplaatsen van de onderwyzeres mej. C. M. de Vries van de opl.-school voor ULO Langebrug A naar de meisjes school voor ULO (vac. mevr. W. B. We- senhagen-Hoekstra) beschikbaar stellen van gelden voor leerboeken voor aardrykskunde in 't 2e en 3e leerjaar van de gem. scholen voor ULO (i. v. m. gewyzigde examen-eisen, kosten f 636); verlenen van medewerking R.K. school Potgieterlaan leermiddelen wegens uit breiding aantal leerlingen (kosten f 1013) verlenen van medewerking aan „D« Voorzienigheid" tot stichting van een school voor gewoon lager onderwyg de omgeving van de Zoeterw. Singel; voorstel tot het uitspreken van noodzakelijkheid van de oprichting instandhouding van een opleiding vi kleermakers aan de vakavondschool, v bonden aan de ambachtsschool; idem van het toevoegen van vakken aan het l^rplan van de vakschool voor meisjes en van de R.K. vakschool (vak- Netelige hinderwetskwestie voor de kantonrechter Nog geen uitspraak in de zaak> Jesse Groot was gisteren de belangstelling voor de zaak van de heer H. J. Jesse, Rijnsburgêrweg 35, die voor de Leidse kantonrechter, mr F Ligtentoerg, moest terecht staan wegens overtreding van do hinderwet. Niet minder dan negen getui gen werden gehoord in deze zaak, die ruim twee uur in beslag nam en waarin het hoofdzakelyk ging om de vraag of het bedrijf van de heer Jesse onder de bepalingen van de hinderwet valt of niet en W. waren indertyd op grond van deze wet overgegaan tot verzegeling van het bedryf, omdat de gezamenlyke mo toren, die in het bedryf gebruikt wer den, een groter vermogen hadden dan 2 pk. Een en ander naar aanleiding van klachten van de in hetzelfde pand wo nende broer van de heer Jesse dart betreft, heb ik geen zorg. Wait my wel zorg -geeft Cono, is, wat de Publieke Dienst je zal zeggen of doen. Breek daarover Je liieve hoofdje maar niet, Io. De Dienst zal vam my een rapport verwachten en dart is alles. Er is geen sterveling die een storm kan be heersen. Die rtiitamemkamp van wind en waiter overteefit geen mens. Maar genoeg daarover. Jouw plan om die slaaf tort je secretaris te maken, is onmogelyk. Jy... Vind je 't niet wat laat, om dat uit te maken? vroeg Io sarcastisch. Deze opmerking negerend, vervolgde Cono: Je moet, nu je er vlak vóór staat, toch inzien, dat het dwaasheid is. Het is eenvoudig ondenkbaar, dat je het lamd kunt doortrekken met zo'n opzien barend, exotisch exemplaar im je gevolg. Waarom zou je object van bespotting zijn vam Amitiochië tot Rome? Wy mogen niet vergeten, dat jy een vrouw bent, en een jonge vrouw. Daar zyn nu eenmaal dingen, die een jonge vrouw niet kan doen en dit geval is er zo een. Daar zijn ook dingen, die een jonge vrouw moet en daarby behoort trouwen. Io, je moest gaan trouwen. Io duwde een weerbarstige lok onder haar coquet mutsje, maakte een buiging voor haar broer en zei schalks: Misschien heb ik wel plannen. Nee, neem daar nu geen loopje mee, ik meen het ernstig. De mensen zullen 'hum ogen uitkijken en zioh afvragen, wat die reus in jouw gezelschap betekent Waarom ben je bang te trouwen? Daar bén ik niet bang voor. Wie daar bamg voor is, is een dwaas en ik ben geen dwaas. Maar niets em niemand zal myn voornemen veranderen, zelf mijn eigen leven te regelen. Hert kan trouwen worden, het kar. he'. ook niet worden. Maar laiten we hiervan afstap- sprekers cliënt alles heeft verwyderd en pen. Ofschoon wierp zij er uitdagend B- *n w zeggen, dat de werkplaaU toch in de laatste uren de gedachte onder de bepalingen van de hinderwet trouwen mij erg te pakken heeft, i v,alj- is het ni<t te verwonderen, dat zyn «ri« t/- ,i. Ti v.., I.-,1 cliënt het. met de onvattinsen van R en De heer Jesse had tegen de sluiting protest aangetekend, maar de Kroon stelde B. en W. in het gelyk. Daarna bracht J, veranderingen aan, waardoor het motorvermogen daalde en hij. vol gens zijn opvatting, dus buiten de hin derwet viel. Deze zaak is des te belangryker de gemeente Leiden, omdat de heer Jesse uiteraard een eos tot schadevergoe ding zal instellen, als de verzegeling on rechtmatig biykt te zyn geschied. Vooral kwam ter sprake of het bedryf was aan te merken als een metaalklop- pery. Als bewysstuk werd een metalen kastje getoond, zoals die door de heer Jesse worden vervaardigd. De eerste getuige, mr ir J. We9tra (voor de gemeente), was van mening, dat in het bedryf plaatklopperij werd toe gepast. Spr. had geconstateerd, dat het bedryf in Juni 1947 electro-motoren tot een gezamenlijke capaciteit van meer dan 2 pk in werking had. De tweede getuige, de heer G. P. E. Weyer, chef van de af deling algemene zaken ter gemeente secretarie verklaarde, dat B. en W. van mening waren, dat er niets in de inrich ting ds veranderd. De getuigen ir N. C. Winkel, die rap port heeft uitgebracht aan de directeur- generaal van de arbeid, ir W. F. K. Har deman, ir J. van Scheepen en de getui gen décharge Ir A. F. Schüsler, ir Hoo- gendoorn en de heren H. J. Graus en Chr. van der Reijden verklaarden, dat het motorvermogen beneden 2 pk ligt en dat er geen metaalkloppery was geweest Vanzelfsprekend werd „er wel eens ge hamerd". Hierna kreeg het O.M het woord. De ambtenaar van het O.M. wees er op. dat de werkplaats op het moment van de verzegeling niet aan d-i hinderwet was onderworpen en achtte dan ook de ten lastelegging niet bewezen. Hier is sprake van eer. grensgeval. Wel achtte het O M. de handeling van de heer Jesse in strijd met de eerhied voor het gezag, door zich V8n de zegels niets aar. te trekken. Het O.M. eiste tweemaal f20 boete of twee maal 6 da-gen 'hechtenis. De aradsman, mr F. D. L. Gunning, wees er op. dat de gemeente niet bang hoeft te zyn, dat eenmaal verwyderde motorer. weer aangebracht zouden wor den Ook valt de werkplaats door ver- wydering der motoren niet meer onder de bepalingen der hinderwet. Wannee: Wie is t? Ken ik hem? Hoe heet ie? Io lachte harteiyk. Ik zal al Je vra gen tegelijk beantwoorden. Nummer 16. Een andere naam heeft hy miet. De slaaf, die je van een natte dood hebt gered? Toe, Io, maak nu geen grap pen. Een slaaf zonder naam trouwen? Ik zal hem een naam geven. De jouwe zeker? grynsde Cono. Nee, nuei de my-ne, beste broer. J ij hebt hem een naam gegeven en d 1 e wil ik gebruiken. (Wordt vervolgd) cliënt het met de opvattingen van B. W. niet eens is. Ook is het bedrijf van sprekers cliënt van zeer groot belang voor Nederland, omdat Philips, die boven dien alleen aan de lopende band werkt, overstelpt is met orders en Jesse tal van incidentele orders uitvoert. Ook deelde mr Gunning mede. dat hij juist gister morgen van officiële zijde was gemach tigd, te zeggen, da', de Kroon zich hoogst- waarsohynlyk op het standpunt van de heer Jesse zal stellen Over 8 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wyzen. ken, nodig voor de algemene vormin; van meisjes, die reeds jong in loondiens zijn); prae-advies op het voorstel-Lombert op het adres van de woningbouwver „Eensgezindheid" inzake het bebouwei van het terrein van de voormalige Leids Katoenmij aan de Herengracht (zal di behandeling ditmaal werkelijk gaan?); verhogen van de bijdrage in het tekor van het volksbadhuis van de woning bouwver. „De Eendracht" over 1946/'( (f8246.30; het grote tekort is voornamt lyk veroorzaakt door de hogere uitgaj aan salarissen en sociale lasten tengt volge van een gewijzigde personeelsbt zetting; de maximum bydrage w; tyds gesteld op f7450; er zal worde: onderhandeld over hogere badhuistarie verkoop van een perceel bouwterreli aan de Houtlaan aan A. C. M. Witkamj namens cliënt (groot plm. 666 m2 ad f 13.25); aankoop van het perceel Houtstraat van A. Teljeur voor f 4200 (met het op „Gravensteen" is dit voor de gemeenti van belang); verhogen van verschillende posten dei begroting 1946; verlenen van een renteloos voorschot aan „De Professorenwljk" ad. t 230» voor het bouwen van een kleed- en berg ruimte (f 2000 van de totale kosten ad f 4500 f 5000 zyn reeds door de wyfc bewoners bUeengebracht) wijziging van de verordening precario rechten; vaststellen van een nieuwe verorde ning, regelende de heffing en van leges- en expeditiegelden ter secretarie, by he! oud-archief en aan het bureau j burgerlijke stand; wyziging van de overeenkomst met dt N.V. „Gekro" te Rotterdam inzake de destructie van afgekeurd vlees en vee verlenen van een jaarlijkse bydrag. f 0.0015 per verpleegdag aan de stichting „Het Ned. Ziekenhuiswezen" (een traal orgaan, kosten f 400 per jaar) beschikbaar stellen van gelden voorzieningen aan de woning op het ter rein van „Rhijngeest" (kosten f5550); beschikbaar stellen van gelden voor 1417 badhanddoeken ten behoeve v gem. volks- en schoolbadhuis Van der Werffstraat, dat daarvoor pun ten ontving (kosten f 2800); voorstel tot het instemmen met he! ontwerp-besluit van Ged. Staten inzake incorporatie van alle toelagen in de wed den van de secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlyke stand, zulks met terugwerkende kracht tol 1 Juli 1947; wijziging van de verordening op de wateren in de gemeente Leiden (uitbrei ding van het deel van de Maresingel- gracht, waarin niet met mechanische kracht mag worden gevaren, nl ter hoogte van de koolgasfabriek).. De subsidies ken f Ver. tot bestrydlng der tuberculose: f 21.000 in plaats van f 8000; Leidse buitenschool: f 13.500 i. p. f 8.500; Verenigingen tot uitzending van k deren naar vacantiekolonies: f5000 i. f 2.500; Ver. zuigelingen- en kleuterzorg: f 6.400 p. v. f 3 500; Sint Gerardus Majellasticht^ng (kin derbewaarplaats) f 1.500 i. p. v. f 500; Inrichtingen tot verpleging van onge huwde moeders en haar zuigelingen: 1. de Zita-vereniging f 1500 i.pv. f 1000, 2. de Ver. Chr. Jeugdhulp f 750 i. p v. f 500; Stichting KleuterdagverbUjf „Mar griet": f 24.000; Ver. maatsch. werk in de ziekenhuizen: f 4.000; Gezinscolonnes van de Bisschoppelyk# hulpactie en de Interkerkelijke Gezins zorg samen f 9000, te verdelen volgen» richtlynen van de minister; Stichting tot het verlenen van hulp in kraamvrouwen; f 2700; Stichting medisch opvoedkundig bu- itu: f 1700 i.p.v. f 850: Leids drankweer-comlté f 300; Vereniging tot wijkverpleging (Ned. Prot. Bond. Chr. wijkverpleging Leven daal. „Bethesda", „Phebe" en R.K Ver. ykverpleging) totaal f 12.000 i.p.' f 8000; Genootschap Ars Aemula Naturae! f 650; K. en O.: f 12.000 (f 2000 Sept.-Dec, '48 en f 10.000 Jan.-Aug. 1949); Maatsch, voor Toonkunst: max. f 500 oor jeugdconcerten; Jeugdbeweging en Jeugdzorg: f 10.000, te verdelen door B. en W., de jeugdcom missie gehoord; Speeltuinvereniging f 4250, te verdelen door B. en W., de Bond van Speeltuin verenigingen gehoord; Leids Studiefonds f 2600 De totale subsidies f 100.000, daark op de begroting 1948 uitgetrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2