ïlicuiwo geitecfft (Couraitl Politiek rumoer om Roer-conferentie te Londen houdt aan Wist U ZATERDAG 13 NOVEMBER 1943 BUREAUX: Hoge woerd 103. Tel dir eD redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN- ƒ415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJKE ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticf) is glje&lmn myn feert in tcgljenspoet" Negen en twintigste jaargang No 76G2 „Ik was geheim agent in oorlogstijd" Zie pag. 3 Poneet wordt in verband Duitse kwestie adviseur van generaal Koenig De zeslandenconferentie over het Roer-gebied te Londen heeft toegestemd in een Frans verzoek, dat het beheer van de Roer-industrieën wordt besproken op de lopende vergadering, die in de eerste plaats is bijeengeroepenom een statuut te ontwerpen voor een toekomstig internationaal orgaan van toezicht op het Roer gebied. Het voorstel van de Britse afgevaardigde Roger Stevens om de beheers kwestie te bespreken, werd door de Amerikaanse gedelegeerde, Wayne Jackson, gesteund. Echter heeft bij het begin der besprekingen mr Luns van de Nederlandse delegatie zich het standpunt van zijn regering voorbehouden. Zulks betreft het gebied, waarop het voorgestelde contröle-orgaan ovei Roer-gebied van toepassing zal zijn. De conferentie heeft toen een commissi vormd ter bestudering van de drie schillende ontwerpen voor zo'n contröle- orgaan. welke zoals bekend ter tafel zijn gebracht door Engeland, Frankrijk i Ver. Staten. De genoemde mr Luns heeft tevens de Nederlandse territoriale economische eisen tegen Duitsland be vestigd en verklaarde, dat niets i huidige besprekingen deze eisen bij de toekomstige vredesregeling kon vei deren. In verband hiermede dat Frank rijk op zijn achterste poten staat ov beschikking, die het Roer-gebied vei delijk zal krijgen, is van belang, dat de regering van de vroegere Franse ambas sadeur te Berlijn, Poncet, als speciaal adviseur van de Franse militaire gou verneur in Duitsland gen. Koenig laat optreden. Deze terugkeer van Poncet naar de actieve diplomatieke dienst kentekenend voor de grote ongerustheid in Frankrijk aangaande de koers van de BritsAmerikaanse politiek in Duits land. Zelfs een blad als de socialistische „Populaire", dat gewoonlijk zeer dicht bij het BritsAmerikaanse standpunt staat, noemt het besluit een ernstigi litieke vergissing en een uitermate treurenswaardig incident. Reuters respondent, Harold King, is van mening, dat een en ander de positie der regering, wier prestige toch reeds een slag kreeg door de overwinning van de Gaullisten, nog meer zal worden verzwakt. Ook te Washington vreest men, dat' de Fransen in hun boosheid over de Roerkwestie, de Londense overeenkomst over West- Duitsland, die zij toch al in Juni j.l. met tegenzin goedkeurden, zullen verwerpen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat Parijs niet slechts bij Londen en Washing ton protesteerde, maar ook een nota zond aan de Sowjet-ambassade te Parijs, zódat Parijs heeft weer een staking Na slechts enkele dagen van rust, Frankrijk weer in de stakings-roes rechtgekomen. In Parijs is vanmorgen een vrijwel algemene staking v: begonnen. De meeste Franse dagbladen zagen van publiceren af, daar zowel de drukkers als de bezorgers het werk had den neergelegd. De staking is uitgeroepen door communistische vakbondsleiders van de C.G.T. Zij verklaarden, dat staking bedoeld was als protest tegen het optreden van de politie bij de de monstratie op de Champs Elysées tijdens de Wapenstilstandsdag. De Metro reed normaal. S owjet-maar schalk V assilevsky uit generale staf Radio-Moskou meldde, dat de Sowjet- maarschalk, Vassilevsky, is ontheven van zijn functie, als chef van de generale staf. Hij zal echter eerste onder-minister voor de gewapende macht blijven, welke func tie hij tegelijk bekleedde. De ontheffing zou geen uitstoting betekenen, doch slechts geschied zijn, wegens de over belasting van de maarschalk. PRINSES ELIZABETH GING GISTEREN NOG UIT Prinses Elizabeth heeft gisteravond rog een bezoek gebracht aan Lord en Lady Bra bourne, waar zij met haar echt genoot dineerde. De geboorte vorstelijke baby, zal in de Zuid-Afrikaan se Unie met 41 saluutschoten worden begroet. SINTERKLAAS, BANKETBAKKER EN MINISTER Minister Joekes heeft bepaald, dat in banketbakkerijen (die niet tevens brood- batokerijien zijn) van 15 t.m. 27 Novem ber as. mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder gedurende 11 uur per dag en ten hoogste 60 uur per week arbeid mo gen verrichten, zodanig dat met uitzon dering van de Zaterdag, de arbeidstijd in zijn geheel iis gelegen tussen 7 en 20 uur en Zaterdag tussen 7 en 22 uur, onder voorwaarde, dat indien een arbeider op Zaterdag na 13 uur werkt, hij in dezelfde week hetzij op ten minste een andere werkdag na 13 uur, hetzij op Maandag voor 12.30 uur geen arbeid verricht. Op/ de dagen, waarop langer dan 8Vz uur per dag wordt gewerkt, behoeft de arbeids tijd niet na ten hoogste iVz uur te wor den afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van minstens een half uur, maar na 5 uur. OOST-INDONESIË ACHT ZICH NIET GEBONDEN Evenals Pasoendan verklaart thans Oost-Indonesië dit laatste door een in het parlement aangenomen motie dat het niet gebonden is aan het te 's-Gra- venhage met de Indonesische federalisten, afgesproken ontwerp ener staatsregeling. Een motie van. vertrouwen in de Rege ring werd aanvaard evenals een uit spraak, dat de republiek aan de Fedierale Interim Regering moet deelnemen. ROTTERDAMSE EX-POLITIE- INSPECTEUR VOOR B.G. Voor het Haagse B.G. zal Woensdag rich te verantwoorden krijgen de inspec teur van politie te Rotterdam K. F. v. d. Wilt Aan hem wordt verweten, in de bezettingstijd te Rotterdam en Amster dam in het najaar van 1942 opzettelijk ten voordele van de vijand opsporings werkzaamheden te hebben verricht of laten verrichten. Voorts, dat 'hij behulpzaam is geweest bij het arresteren van personen voor de Duitsers. In deze zaak zijn elf .getuigen charge de Russen van deze duidelijke distancie- ring op de hoogte zijn. Hoewel niets ei op wijst dat de Amerikanen water in hur Duitse-wijn zullen doen wordt gesugge reerd dat Marshall misschien gedwongen zal zijn tussenbeide te komen, teneinde de Franse regering te kalmeren. De heer Andriessen opende vergadering K.V.P. partijraad Heden is te Utrecht de vergadering van de partijraad der KVP gehouden. In zijn openingswoord bracht de heer W. J. Andriessen critiek uit op de actie „Weiter" en waarschuwde hij tegen de pas opgerichte „Onafhankelijke boeren partij", waarvoor in het bijzonder de Communisten zwaar geïnteresseerd zijn. De strijd der KVP gaat om. tegen de pornografie en voor een betere kinder- b ij slagregeling. Succes van Chin, regerings troepen bij Hsoetsjou Offensief tegen Tientsin verwacht In Nanking wordt gémeld, dat de geringstroepen in de grote slag rondom de vesting Hsoetsjou een belangrijk' voordeel zouden hebben behaald, dat hun een ogenblik geeft om op adem te komen. Een communistisch leger van 135.000 man zou bij het Grote Kanaal zijn terugge dreven en 37.000 communisten zouden zijn gesneuveld. De communistische radio spreekt van de liquidatie van Chinese strijdkrachten en van de omsingeling van een geheel legercorps. In Noord- China verwacht men nu spoedig een rood offensief tegen Tientsin, waartoe zich communistische legers zouoden len bij de Tangsjan-mijnen. Van de 63 Nederlanders te Peking zijn er thans 31 vertrokken. HONDERD MESSERSCHMIDTS VOOR PALESTINA Volgens Reuter heeft Tsjechoslowakije aan de Israëlische luchtmacht een honderdtal Dui jagers geleverd. Vier vliegvelden hemen zijn in gebruik voor het onder houden van de „luchtbrug met Israël". Volgende maand nog 243 V.N.- vergaderingen De zwaarste last, dlie de V.N. ooit op haar schouders hebben genomen, de volgende maand gesteld. Dan zullen 243 zittingen het werk van de huidige vergadering voltooien. Een lofwaardig stuk werk verrichtte de Hagenaar Herner met de oprichting van een N.P.V.-padvindersgroep voor lichamelijk gebrekkigen, de eerste in Neder land, die geregeld bijeenkomt in een eigen, voorlopig clubhuis, 's zomers gaat kamperen en 't échte padvinderswerk beoefent. De „Van Laer"-groep aan 't werk Minister Mansholt kondigt nieuwe politiek aan VASTGESTELDE PRIJZEN MAKEN PLAATS VOOR CONTROLE IN DE KERN In zijn Memorie van Antwoord inzake de begroting van Landbouw deelt m' ter Mansholt aan de Tweede Kamer de, dat voortaan een derde van het de oorlog ingevoerdq, veevoeder eigen bodem moet komen. Op de boerde rijen, vooral de kleine, is een potentieel van arbeidskrachten, dat intensiever moet worden gebruikt, wat mogelijk is door de uitbreiding van de inlandse stikstof productie (1948/49 98.000, 1952/53 200.000 De Regering wil het kunstmatige diep in het landbouwbedrijf ingrijpende stelsel van vastgestelde prijzen verla ten. Door vaststelling van een basisprijs voor veredelde producten wil zij de voorwaarden scheppen voor een renda bele productie van voedermiddelen. Voor de melk komt een basisprijs af fabriek van 17,5 ct de kg 3,3 vet. Voor varkensvlees van f 2,05 de kg geslacht ge wicht. Door beschikbaarstelling van i port-veevoeder tegen bepaalde prijzen in bepaalde hoeveelheden en door vo lichting, wil men de teelt van de beste voedergewassen bevorderen. Over de eierprijs is niet beslist, de distributie moet zo snel mogelijk worden afgeschaft. De minister hoopt, dat het mogelijk zal zijn, eieren te exporteren. Met vermijding van richtprijzen zal de Regering streven naar een prijs van voe- dergraan tussen f 18 en f 21. Dit betekent, dat de prijzen voor geïmporteerde grond stoffen, ongeacht de wereldmarkt, op het huidige peil moeten worden gehand haafd. Voor de handhaving van de aard appelprijs bevordert de Regering met kracht de stomerij. De rundvleesprijs blijft gehandhaafd. Door prijszetting voor tarwebloem, -meel, suiker en aardappel meel wil de minister prijsregelend optre den voor tarwe, fabrieksaardappelen en suikerbieten. De verplichting om inlandse tarwe in broodbloem te mengen, blijft bestaan. De prijs der tarwe zal op onge- Frankrijk dient ontwerp voor IS.-Atlantisch pact in Vertegenwoordigers van de vijf mo gendheden, Frankrijk, Groot-Brittannië de Benelux, zijn gisteren te Londen geheime zitting 'bijeengekomen voor besprekingen over het Noord-Atlantisch defensieverdrag met de Ver. Staten en Canada. Het resultaat hiervan zou zijn, dat Frankrijk aan de conferentie het ontwerp voor een militair pact, voor een ran vijftig jaar, zal voorleggen. De inhoud hiervan is nog steeds geheim en eik bericht, dat dienaangaande wordt verspreid, kan dus slechts op gissingen berusten. Maandag ambt van b.g. der bouwkuns veer f2 boven die van voedergraan ko men te liggen, idem voor rogge, geschikt voor bakdoeleinden, deel van de haver en brouwgerst. Gepoogd moet worden om het suikerareaal te brengen op 60.000 ha. Het stelsel van bietensteun wordt ver laten en er komt een suikerprijs af fa briek, die in 1949 2 a 3 cent hoger zal zijn. Voor koolzaad wordt een prijs af boerderij overwogen. Voor peulvruchten komt geen prijsregeling. Door beheersing van de markt vooi de belangrijkste producten wil de minis ter, met behoud van zo groot mogelijke bedrjjfsvrjjheid, een redelijk bestaan waarborgen. Wat betreft de bedrijfsvergurmingen overweegt de Regering in hoever deze de toegang tot bepaalde bedrijven niet te Door wettelijke maatregelen moet ver snippering van de grond zoveel mogelijk worden voorkomen en vergroting van kleine bedrijven worden gestimuleerd, aldus de minister. Continuïteit in het prijsbelëid denkt de minister op den duur te bereiken door middel van heffingen, c.q. toeslagen aan de grens, waaraan uit de aard der zaak verbonden dient te worden een systeem restituties c.q., heffingen bij uitvoer. Het voorstel van Hatta aan Stikker Eerst Interim-regering, dan onderhandelen over Unie Reuter verneemt uit een doorgaans be trouwbare bron te Batavia, dat Hatta' brief, die mr Stikker meebrengt naar Nederland, het volgende compromis be- Als het Nederlands kabinet bereid de onderhandelingen via de Commissie van Drie te hervatten op formele basis van het voorstel-Cochran: 1. Voor Nieuwjaar benoeming^ nisters der Federale Interim door de Nederlanders (republikeinen?); 2. Deze bereidt algemene verkiezin gen ener constituerende vergadering voor binnen ongeveer 6 maanden; 3. De Interim-Regering wordt hieraan verantwoordelijk; 4. De vergadering zal de grondwet opstellen en onderhandelen Unie; 5. De souvereindteit blijft gedurende de interim-periode berusten bij de hoge vertegenwoordiger der Kroon; 6. De Interim Regering heeft de facto het bestuur in handen; 7. De Commissie van Drie wordt totstandkoming der Interim-Regering ruggetrokken. (Onduidelij-k is, of de Federalisten stem in het kapittel hébben. Het voorstel is onaanvaardbaar A. omdat niet wordt gesproken over een einde der incidenten en een hervatting van het verkeer; B. omdat goede verkiezingen niet den verzekerd; C. omdat de Unie volkomen op losse schroeven wordt gezet; D. omdat de hoge vertegenwoordiger der Kroon dan even reëel zou worden als St. Nicolaas word*:. Red.) Komt Bedell Smith met Prins Bernhard jagen? De Amerikaanse ambassadeur in Mos- kou, W. Bedell Smith, is naar Berlijn ver trokken, vanwaar hij naar Parijs zal door reizen. Indien de tijd het toelaat hoopt de ambassadeur in Nederland met Prins Bernhard een dag uit jagen te gaan. TIJDELIJK EXTRA TOESLAG VOOR AMBTENAREN Er is overeenstemming bereikt over de toekenning van een tijdelijke extra kin dertoeslag aan Overheidspersoneel i.v.m. de afschaffing van subsidies. De toeslag it bij het tweede kind en kan onge- overeenkomen met het bedrag, voor het particuliere bedrijfsleven bepaald. Utrechtse distributiezaak voor de rechter Officier laakt publiek en overheid. Gisteren ving de Utrechtse rechtbank an met de behandeling van dë distoi- butieaffaire, vaarin tot dusverre 40 arrestaties verricht» werden. Hiervan wer den de eerste 14 verdachten veroordeeld tot straffen, variërend van één tot acht maanden. Een caféhouder uit Harmeien kreeg 6 mnd (m.a.). Hij had met mede werking van een distributie-ambtenaar, kaarten verhandeld. Een kuiper uit Utrecht, die ongeveer f 1000 aan de fraude had verdiend en zijn vrouw in de affaire had betrokken, kreeg 8 mnd. De vrouw kreeg 1 mnd voorwaardelijk. Tijdens de zitting kondigde de officier nog meer arrestaties aan. Scherp laakte hij de mentaliteit van het publiek, dat veel te gemakkelijk heenstapt over de conse quenties van overtreding van de distri butiebepalingen en daardoor fraude var distributie-ambtenaren in de hand werkt. dien laakte de officier het bezui nigingsbeleid van de overheid, waardoor het aantal ambtenaren te klein werd en de controle te gering. WEST-DUITSE WAARSCHUWINGS STAKING VERLIEP RUSTIG De waarschuwingsstaking van 24 uur door de West-Duitse arbeiders is vrij rus tig verlopen. Vakbond'leiders verklaarden. voor nieuwe acties zal worden teruggeschrokken, indien de Duitse aiuto- in de Brits-Amerikaanse zone n niet in overweging nemen Binnenkort goedkopere mantels De industrie zal binnenkort goed kopere damesmantels in de handel bren- en. Dat de mantels dit jaar duurder aren dan vorige seizoenen, schrijft men >e aan de mode, die meer stof eiste i een abnormaal grote vraag schiep. TE HOGE PRIJZEN IN „GALERIES MODERNES" Een onderzoek naar de prijzen, bere kend in de bekende warenhuizen „Gale- Modernes" te A'dam, R'dam en Utrecht is vrijwel gereed. Reeds thans kon worden medegedeeld, dat op grote schaal prysovertredingen zijn geconsta- Marianne: „Is de neus nu lang genoeg om in mijn zaken te steken?" Ontwapenings-toreadoren temmen rode Stier in politieke V.N.-arena Waar heeft Sowjet-Unie haar enorme legers voor nodig? Indien de gewone Sowjet-burger evengoed zou leren ken- ïen, als wij nu de heer Wisjinski, zouden vij een geweldig eind vorderen in de ichting van goede internationale betrek kingen. Laten wij er in toestemmen, dat vrij gereisd wordt en het goedvinden, dat wij voorlopig van mening verschil len over die problemen, die wij op het «jigenblik niet kunnen oplossen.. Aldus de Britse gedelegeerde McNeill in de po- Engeland de ring der strijdkrachten tot één derde, het gevaar niet weggenomen. De reeds ge noemde, Britse gedelgeerde, McNeill, verklaarde er geen bezwaar tegen te heb ben, dat hij door Wisjinski op onaange name wijze behandeld werd, „ook al slaat en schopt hij me figuurlijk." Ook de Brit haalde cijfers aan, waaruit bleek dat de Russen thans vier millioen man onder apenen. hebben,, dus de helft litieke commissie der Ver. Naties, het ontwapeningsvraagstuk behandeld van afgevaardigden hebben elkaar bekogeld met beschuldigingen. Na- Amerika zei Osborn, dat Rusland hele gebieden heeft geanneerd, democra tische regeringen vernietigd, de vredes verdragen met Duitsland en Japan getor pedeerd, alsmede het plan voor atoom- controle etc., terwijl de Sowjet-Unie viei millioen onder de wapenen heeft en de bij de S.U. aangesloten landen twee mil lioen. Daardoor wordt door verminde- De heer Neher kan nog alle kanten uit De twee voorwaarden voor hervatting der politieke onderhandelingen, staking der bestandsschendingen en herstel van goederenverkeer, „bestaan" nog steeds, doch het is de bedoeling niet, de repu bliek tegen de muur te drukken. Aldus verklaarde gisteren de gedele geerde van het Opperbestuur, de heer Neher, bij zijn aankomst op Schiphol. Van de besprekingen in Nederland zou het afhangen of de heer Neher al dan niet naar Indonesië zou terugkeren, zeide Hij had ook ditmaal niet al zijn bagage bij zich. Een vertegenwoordiger /an het Opperbestuur, zij het dan mis- ;chien onder andere naam, was nog steeds mogelijk. Bovendien was de heer Neher directeur-generaal der PTT met verlof, zodat hij nog alle kanten uit kon. oest nog een voorzitter der Neder landse delegatie worden benoemd of er een andere vorm van onderhandelen ïten worden gekozen. Dr Beel daartoe te nodigen, achtte de heer Neher on verstandig. DAT Prins Bernhard als insp.-gen. der Kon. Marine 18 Nov. een officieel be zoek brengt aan de verbindingsschool en de technische opleiding te A'dam. DAT volgens een A.P.-bericht de Franse admiraal Jqujart, vlagofficier van de Westelijke marinestrijdkrachten, in de tweede helft van November Ne derland zal bezoeken. DAT onze mil. attaché te Washing ton, kol. Roos, acht Amerikaanse kolo nels het commandeurskruis van de Orde O.N. overhandigde wegens hun ver diensten bij de bevrjjding van ons land. DAT het houten „K.L.M.-gebouwtje" op het Leidse Plein te A'dam, waar thans de Am. Overseas Airlines huizen, het oudste luchtvaartgebouw ter wereld, ge sloopt wordt. DAT, 91 j. oud, te Winterswijk over leed de heer N. Willink, oud-directeur in de textielfabriek H. Willink Co. DAT gistermiddag de eerste paal ge heid werd voor een nieuwe, aan zestig bedden plaats biedende vleugel van het ziekenhuis Bergweg te R'dam. DAT de St. Crt. van gisteren een tweede wijziging bevat van de arbeids voorwaardenregeling in het steen-, hout graniet- en kunststeenbedrijf. DAT ook Tiel in een adres aan de Re gering zijn bezorgdheid uitspreekt over de credietvermindering voor de uitvoe ring van het A'dam-RijnkanaaL DAT op de spoorbaan tussen Utrecht en Blauwcapel gistermiddag een contra gewicht van de bovenleiding losschoot, waardoor tot half vier des middags geen electrische tractie aldaar mogelijk was. DAT Honig's Fabrieken te Koog a.d. Zaan een Engelse puddingfabriek te Kaapstad kochten. DAT voor het A'damse B.G. voor de eerste maal geen doodstraf geëist werd tegen leden van de colonne-Henneicke, toen 20 j. geëist werd tegen L. H. Schif- fer en 7 j. tegen P. van Amstel, beiden uit A'dam. DAT Gerzon besloot over de boekja ren 1940/41—1947/48 op de 6 pets cum. pref. aandelen 6 pet uit te keren. DAT voor het A'damse B.G. levenslang geëist werd tegen de 60-j. A'damse po litieman C. J. Nibbelink, die meer dan 100 Joden arresteerde en 26 Nov. uit spraak volgt. DAT voor het B.G. te R'dam 20 j. ge- eist werd tegen de 49-j. SD-handlanger K. Roos uit R'dam en 26 Nov. uitspraak volgt. DAT voor het B.G. te Arnhem vrij spraak gevraagd werd voor de Duitse soldaat K. Strehlau, die te Gorssel deel uitmaakte van een vuurpeloton en 24 Nov. uitspraak volgt. DAT één van de nieuwe „Convairs" van de K.L.M. van 3-12 Nov. een de monstratievlucht door Z.-Europa maakte en deze vliegtuigen van 15 Nov. af op de route A'damStockholm ingezet wor- DAT i.v.m. de fusillering van 10 Ne derlanders bij Deventer op de vooravond van de bevrijding het B.G. te Zwolle de Duitse SD-er W. W. H. Haase tot 12 jaar veroordeelde, de Duitsers F. H. Voss en H. Reinders vrijsprak en tegen de SD-er B. Stiller een nader onderzoek gelastte. DAT de voor 16 Nov. vastgestelde uit spraak van de Hoge Raad in de zaak- Lunshof, die, zoals men weet i.v.m. de publicatie van geheime notulen van Linggadjati tot f 10 boete veroordeeld was, is uitgesteld. DAT minister In 't Veld gistermiddag Eindhoven bezocht, belangstelling toon de voor verschillende typen montage woningen, de Philips-zelfbouw en ver goedingsproblemen i.v.m. bombarde- mentsschade. DAT voor het B.G. te Arnhem 8 jaar geëist werd wegens verraad tegen de 63-j. winkelier C. A. Maas en 24 Nov. uitspraak volgt. DAT de zaak tegen de ex-marechaus see C. Heil. die 28 Oct. jl. voor het B.G. te Arnhem de doodstraf tegen zich hoorde eisen, i.v.m. verder getuigenver hoor tot 17 Nov. wordt aangehouden. DAT gisteravond op het station Bloe- mendaal een vingervlugge bezoeker met f 300 uit de kas er van door ging, na ver moedelijk via het perron achter het lo ket gekomen te zijn. DAT na onderzoek bleek, dat de wa terverarming in Kennemerland aan de prov. waterleiding te wijten is en men een minnelijke schikking poogt te be- hun strijdkrachten gehandhaafd wordt, maar dat daartegenover Engeland zijn troepensterkte tot een zesde verminderd heeft. En hij stelde de vraag, waar de Sowjet-Unie haar geweldige legers voor nodig heeft Niets veranderd Deze week is er een ogenblik geweest, waarop wij ons hebben teruggewaand in de vorige eeuw en in het byzonder in de hoogtijdagen van het liberalisme. Toen waren er, die het onjuist en hinderlijk achtten, wanneer sommigen van hun ge loofsovertuiging gewaagden, ook voor het politiek en staatkundig leven. Dat behoorden zij niet te doen, zo werd er gezegd en wanneer men dan zelfs de euvele moed had, enkele Bijbelteksten aan te halen, dan konden die Bijbelteksten naar deze liberale opvatting ons mooie staatsrecht alleen maar bederven. Op deze wijze, aldus werd gevreesd, zou er alleen maar onenigheid onder het volk worden aangericht Neen, het ware veel beter, voor het staatsleven te zoeken naar redelijke oplossingen, in de zin van: Uit de rede. Zo werd wel „geredeneerd" in de vo rige eeuw, in heel lang \4ervlogen dagen. Maar deze week is deze zelfde rede nering nog eens neergeschreven. Daarbij werd niet genoemd het staatsrecht dat al dan niet door Bijbelteksten zou wor den bedorven, maar wel werd opgemerkt, dat een discussie over levensbeschou wingen niet thuis hoort in de Staten- Generaal. Wy vermogen hier geen verschil op te merken met de liberale opvatting uit de vorige eeuw, die blijkbaar de neiging heeft, periodiek te herleven. Voor allen van Christelijke levensovertuiging blyft dit laatste een reden tot voortdurende waakzaamheid. Hoe zat het geval in elkaar? By de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer had deze week uiteraard ook de heer Schouten het woord gevoerd. Aan het einde van zijn betoog had hij ge sproken van de buitengewoon zware taak, waarvoor Regering en volk staan in een wereld vol onrust, vol beroerig en vol revolutie, in een wereld van toe nemende ontgeestelijking en verwereld lijking, die geestelijke en morele levens constellatie, zo zeide hij, moet ons met grote zorg vervullen. Toen besloot hij zijn rede op deze wijze. „Dat alles moet ons zonder uitzondering aandrijven tot 't inzetten van geheel onze energie en van al onze krachten. Daar voor is nodig een vaste en onwankel bare grondslag en deze vaste en onwan kelbare grondslag vinden wij niet in het humanisme, welke qualiteiten dit ove rigens ook moge vertonen. Die vinden wij enig» en alleen in het Christelijk ge loof, in het geloof in God, in de waar heid van Zijn Woord, in het Evangelie van Jezus Christus, in het Koningschap van Hem, die ons gegeven is om mens en wereld te redden van de zonde. Zie, mijnheer de voorzitter, dat is ten slotte de zaak. Zij is van de allergrootste waarde en betekenis. In dat geloof al leen kunnen wij vinden het fundament om op te bouwen. Daaraan alleen kunnen wij de kracht ontlenen om moedig, niet tegenstaande alle tegenslagen en tegen spoeden, voorwaarts te gaan, voorwaarts in het besef, dat wy onze roeping hebben te vervullen, al zullen wy er ook zelf bij ten onder moeien gaan, voorwaarts in het geloof, dat God het van ons vraagt en^ in gehoorzaamheid aan Zijn Heilige (Voor vervolg zie Pag. 4) Ergerlijke laksheid en partijdigheid van de Commissie van Drie Generaal Spoor verbreekt eindelijk het stilzwijgen De ergerlijke partijdigheid Commissie van Drie en de laksheid in zake de duizenden republikeinse be standsschendingen blijkt thans eindelijk generaal Spoor te machtig te zijn gewor den. Immers een legercommuniqué wyst er op, dat de laatste maanden talloze malen schriftelijk en mondeling bij de Commissie is geprotesteerd tegen het toenemend aantal schendingen bestand door de republiek, in het bijzon der tegen de georganiseerde reïnfiltratie. Op 12 October beeft de legercomman dant aangeboden om aan de hand i feitenmateriaal een uiteenzetting te ven, doch de Commissie wees dit af zond een brief van de republikeinse de legatie door, waarin alle republikeinse bescheiden, welke van Nederlandse zijde waren overgelegd, vervalsingen werden Gesneuveld voor het Vaderland Soldaat door T.N.I. geëxecuteerd. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn geleden: Koninklijke Landmacht: Lt.-kol. H. Schild, 030921001, uit Maartensdijk, sold. J. W. Schopberteld, 250709102, uit Oldenzaal, sold. A, H. Spann, 250827032 uit Balgooy (Over- asselt). Kon. Ned.-Ind. Leger: Mil. sold. W. M. Lapré, 64021, op 3 Oct. 1946 door T.N.I. gevangen geno men en na ontvluchtingspoging op on bekende datum door de T.N.I. ge- executeerd. De Koninklijke Marine heeft geen verliezen gerapporteerd. Sinds de wapenstilstand van 31 Jan. j.l., bedraagt het aantal in de verlies- lijsten gerapporteerde doden 114, sinds 18 Juli 1947 670. Nog grotere Amerikaanse hulp aan het buitenland? Volgens de „Wallstreet Journal" zal president Truman het nieuwe Congres om aanvaarding verzoeken van het meest omvangrijke program tot hulpverlening aan het buitenland, tot nog toe in vre destijd in de V. S. aan de orde gekomen. In het program is rekening gehouden met een Noord-Atlantisch Pact, militaire leen- en pachtregelingen, herzieningen van het Marshall-plan, hulp aan Griekenland en Turky'e, etc. „GROOTE BEER" NAAR INDONESIË Gisternacht tegen 12 uur vertrok, na vertraging door een defect aan een der dynamo's het troepentransportschip „Groote Beer" met 805 man Luchtvaart troepen, Kon. Landmacht, K.N.I.L., ma rineschepeling en en mariniers aan boord. Het schip wordt over 3 weken te Batavia verwacht. genoemd. Ondanks het overstelpend be wijsmateriaal, bevestigd door de eigen waarnemers der Commissie, heeft deze laatste gemee*i beide partijen te moeten waarschuwen tegen bestandsschendingen. Overschrijding van de status quo-lyn is nodig als de benden zich achter die lijn terugtrekken en vandaar onze troepen beschieten en verliezen toebrengen. Men kan van geen commandant verwachten, dat hij zijn troepen laat neerschieten. Verkenningen door onze luchtmacht zijn nodig in geval van de republikeinse luchtpiraterij en zware branden op repu blikeins gebied. Nu het leger zakelijke overzichten uitgeeft, komt de Commissie plotseling met het verzoek, dit te staken, terwijl de anti-Nederlandse propaganda van de republiek in binnen- en buiten land ondanks Linggadjati en de Ren- ville-overeenkomst nimmer is gestaakt, aldus het legercommuniqué. BELGISCHE REGERING NOG STEEDS OP RAND VAN CRISIS Na een week onderhandelen over het „schoolprobleem" is de positie van Spaak's coalitie-regering nog steeds wankel. Zo wel Katholieken, als Socialisten voelen echter weinig voor een onnodige rege ringscrisis, in verband met de huidige in ternationale situatie. ZINNENPRIKKELENDE LECTUUR TE SITTARD TEN DELE TERUGGEGEVEN Het parket te Maastricht heeft naar aanlewüng van het in beslag nemen van zinnenprikkelende lectuur te Sittard on geveer 800 van de bedoelde boeken terug gegeven. aangezien men op grond van deze exemplaren geen strafvervolging met succes kon toepassen. Zy vallen n.l. niet onder de desbetreffende wetsom- sdhrijving. Voor nader onderzoek zyn 200 exemplaren vastgehouden. GAAT HIROHITO HEEN? De Australische voorzitter van het ge rechtshof te Tokio, dat Tojo veroordeel de. heeft keizer Hirohito een oorlogs misdadiger genoemd. Men meent, dat de keizer thans zal aftreden. WEERBERICHT Geleidelijk zachter Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor het Noord-Westen van het land: matige tot krachtige wind tussen Zuid Zuid-West. Meest zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Zachter vooral des nachts. Voor het Zuid-Oosten van het land: gedeeltelijk bewolkt, overwe gend droog weer. Des nachts nog tamelijk koud, morgen overdag iets zachter dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. ZON EN MAAN Zondag 14 Nov. Zon op 7.58, onder 16.51; maan op 15.57, onder 05.07. 15 Nov. Zon op 7.59, onder 16.40; maan op 16.10^ onder 06.22. VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1