Galeislaaf NIEUWE LEIDSCHE COURANT Stadsnieuws WOENSDAG 10 NOVEMBER 1948 De arbeider is niet: „maar arbeider", doch volwaardig bedrijfsgenoot Aldus de heer R. Hagoort op de C.N.V.-bijeenkomst De Leidse Ohr. Besturenbond organi seerde gisteravond in de grote zaal „Den Burcht" een propaganda-bijeen- komst, die werd geopend door de heer G. Hordijk, voorzitter. Deze zette openingswoord het doel van de lande lijke actie van het C.N.V. uiteen. Het wil de vele ongeorganiseerde Christen- arbeiders het besef bijbrengen, dat orga nisatie in deze tijd een eerste vereiste is, terwijl 'het bovendien de eigen leden wil activeren. Wij moeten allen gaan zien, aldus spr., dat Jezus Christus ook op het terrein van hét sociale mische leven als Koning moet heersen. Vooral in een dqor en door revolution- naire tijd als deze dienen wij ons dit te realiseren. De heer R. Hagoort, redactie-secreta ris van „De Gids", het blad van he' C.N.V., sprak vervolgens over het onder werp: „Gij zijt bedrijfsgenoot". Spr. be gon met er de nadruk op te leggen, dat de Ohr. vakbeweging zich altijd heeft geplaatst in de strijd om het recht, niet om de macht. De heer Hagoort belichtte de geschiedenis van de vorige eeuw en wees hierbij op het liberalisme, dat toen heerschappij voerde. „Ieder voor zich en God voor ons allen", zo was de leus. Het brute egoïsme met zijn invloed, ka pitaal en rijkdom had de overhand. De toestand van de arbeiders was hierdoor ontstellend slecht. Vooral de vrouwen en 'kinderarbeid schreethvde om een op lossing. Gelukkig is de machtspositie van het liberalisme gebroken. Er 'kwam echter een streven op, recht streeks tegen dat liberalisme. Dit was ook gefundeerd op macht. Het wilde de klassenstrijd. In die tijd leefde Guillaume Groen Prinsterer, die dit had leren zien, dat er heil te vinden kruis van Jezus Christus. In en door Hem zouden er juiste verhoudingen kunnen groeien. Hij heeft immers gezegd: „Hebt Uw naaste lief als Uzelf". Is sociaal woord dan dit? Er is vrijheid mogelijik op maatschappelijk terrein, maar alleen in Jezus Christus. Gelijkheid en broederschap zijn ook mogelijk, doch alleen op basis van het grote gebod. Groen van Prinsterer begreep, dat langs organisatorische weg te bouwen zou zijn aan het recht. In verband hier mee zei de heer Hagoort, dat kapitaal, ondernemer en arbeider een organisch geheel vormen; wat hebben we aan ka pitaal, als de arbeider er niet is. die de machines productief maakt? Spr. ging hierna in op de collectieve contracten, het werk van het C.N.V. De socialisten wilden niet meedoen, omdat zij in de werkgever hun vijand zagen. Geen overleg, maar strijd om de macht. Maar ondanks de tegenstand van libera lisme en socialisme -heeft het collectieve contract zijn zegetocht door Nederland gemaakt. Ook in de toekomst zal het om het recht gaan. Medezeggenschap hebben de arbeiders reeds bereikt. En als wij bedrijfsorganisatie krijgen, zal het ideaal van Groen van Prinsterer verwezenlijkt zijn. De aanvankelijk kleine Christelijke Vakbeweging baande de weg voor sociale ontwik keling. Ook nu staat zij op de bres voor de arbeider, die niet is: „maar arbeider", doch: volwaardig bedrqfs- De 'heer Hagoort wekte in het slot zijn toespraak de aanwezigen op. om Christelijke beginselen van de vakbewe ging trouw te blijven en die uit te dra gen in him omgeving. Evenals in he verleden moet er ook thans worden ge worsteld om de ziel van ons volk. Onze taak is het om in die worsteling partij te kiezen. Wij zullen in beweging ten zijn en blijven. Na de pauze werd door dr H. J. Wes terink. Geref. predikant, een slotwoord gesproken, waarin hij nog wees op de noodzakelijkheid van Christelijke orga- Aan deze alleszins geslaagde avond werkten mede een klein kamerorkest uit Leiden, het mannenkoor „Kunst na Ar beid" en de zanger J. van Eyk, die aan de piano werd begeleid door de heer A. 't Hart. Vermelden wij nog, dat de heer Hor dijk de aanwezigen aan het einde van de bijeenkomst vroeg om een textielpunt ten bate van de Kerstgaven-actie var ,.-D.E.L."-fonds. Men kan de punten zorgen bij de bekende adressen van C.N.V. in onze stad. Visvereniging Van Wijk Zaterdag a. s. zal de visvereniging Van Wijk een wedstrijd houden in het Rijn- Schiekanaal. Men zal om 3 uur be ginnen en een uur vissen. Hij, die het grootste aantal vissen vangt, krijgt de medaille, 'beschikbaar gesteld door de we Leidsche Courant. De handelingen van het Egyptisch koningsritueel Over dit onderwerp hield mej. M. Werbrouck uit Brussel gisteravond een lezing met lichtbeelden in het Rijksmu seum van Oudheden. De Egyptische koning ging dagelijks de tempel binnen om gebeden op te zeg gen en te offeren. De texten van deze geboden en de handelingen der offeran den waren op een papyrus geschreven, welke de priester, die het ritueel vol trok, ontrolde naarmate de plechtigheid vorderde. Op feestdagen werd hetzelfde ceremonieel herhaald, maar dan met grotere plechtigheid en steeds dubbel, zowel voor Opper- als voor Neder- Egypte. Het eerste deel van het ritueel is het binnentreden in het heiligdom. De ko ning reinigt de toegangen door vuur, wierook en water en schrijdt voort tot aan de naos. Het openen van de naos vormt het tweede gedeelte. De koning verbreekt het zegel en het koord, schuift de grendel weg. opent de deuren en neemt de b^Jekking weg van het gelaat de god^iij knielt in aanbidding omhelst hem vervolgens om hem zijn ziel te geven; biedt hem het oog van Horus aan of het beeld van Maat, hij zegt hymnen op en biedt voedsel en bloemen aan. Het derde stadium van de nonie is het toilet-maken van de god: het beeld, uit de naos gehaald, wordt gereinigd door plengingen en bewiero king en wordt gekleed, geparfumeerd en opgemaakt en ten slotte versierd met onderscheidingstekenen en sieraden. Het vierde deel is het laatste. Het beeld van de koning verdwijnt na de reiniging op nieuw in de verzegelde naos. De koning vertrekt, eerst achterwaarts lopende, dan, met de rug naar de naos gekeerd, sleept hij het linnen of de bezem achter zich aan om de voetsporen in het zand uit te wissen. Op hun beurt worden de deuren van het heiligdom gesloten. ZO'N STOVTE BEATRIX! Dat prinsesjes ook wel eens een beetje stout zijn wisten we al lang. Dat zelfs een kroonprinses wel eens erg ondeugend kan zijn, leert ons de volgende ware geschiede nis uit „Het Vrije Volk- Het Is gewoonte in de Boeke-school, dat de kinderen zelf meehelpen aan het schoon- Kort nadat Beo lorden gedweild. bazlng i vriendelijk u Ik ben gaan liften, riep z Prins Bernhard toe, die dit te bar vond. Hij liet haar ults haar naar de school terug, t loop je naar huis en ik rijd istdijk werd opgebeld en het d was, dat Beatrix voor straf moeten lopen, in plaats van, e auto van Prins Bernhard Wie beschrijft echter de ver- ir vader, toen hem halfweg Tentoonstelling van kinderboeken geopend Weth. Van Schaik wees op het gevaar van de beeldromans In de kleine stadszaal werd gistermid dag door de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, een tentoonstel- /an kinderboeken geopend, die nu Sinterklaas weer in aantocht is kinder ouderharten wel sneller zal doen klop pen. Dat is trouwens ook de bedoeling. Want deze tentoonstelling is niet alleen ingericht om „het goede boek" te propa geren als een ideaal, maar wel degelijk ook als een commercieel object. Toch ligt daarin niet altijd een tegenstelling en zelfs zoals hier wordt het bewijs ge leverd, dat het juist ideaal zou zijn, als deze twee belangensferen zouden samen- De wethouder legde uiteraard de na druk op de ideële waarde van het kinder boek. Het goede kinderboek, dat in d« overvolle boekwinkel geheel dreigt te verzinken, krijgt hier zijn kans, aldus spreker. Het goede kinderboek als begrip gezien, een begrip, dat rus moet inwerken. Het is immers buitenge- wenselijk, dat ook aandacht wordt geschonden aan jeugdlectuur. De ouders moeten weten bijvoorbeeld dat de :.g. beeldromans zo uit den boze zijn. Uit den boze? Sterker: zij zijn funester dan ae bioscoop, waartegen in sommige krin- /oor de jeugd zo'n bezwaar wordt gemaakt. Weliswaar deelde de wethou der dit bezwaar niet geheel en al. maar spr. zag er toch een groot gevaar in. het KUNST EN LETTEREN De 'AS YOU LIKE IT The Young Vic tot op de laatste plaats bezette Schouwburg heeft gisteravond genoten van uitstekend toneel, dat alle spelers van de Young Vic te zien gaven. We wil len niet buitenlandse groepen boven de 1 Nederlandse plaatsen, omdat er een nei ging bestaat, wat uit het buitenland komt, Liederenavond Jo Vincent Jo Vincent, die gisteren een liederen- avond gaf in het concertzaaltje van En degeest, had een aantal liederen op haar programma geplaatst, die haar bij uit stek bleken te liggen. Voor de pauze verraste zij ons met enkele liederen van Brahms. „Vergebliches Standchen" b.v. werd zo geestig en met een zo guitige mimiek voorgedragen, dat we de grootste alleen reeds daarom boven het eigene te verwachtingen koesterden omtrent de stellen. Ook van onze gezelschappen heb- i liederen van Wolf, die na de pauze aan ben we uitstekende Shakespeare-opvoe- de beurt zouden komen, ringen gezien, maar wat gisteravond op-| De liederen uit het Italienisches Lie- viel, was de grote eenheid bij de troep derbuch van Hugo Wolf zijn kleine to en de warmte, waarmee gespeeld werd. neelstukjes, waarin een bepaald men- De regisseur Glen Byam Shaw heeft heel sentype muzikaal wordt geportretteerd, wat gepresteerd met zijn spelers. De op- Alle schakeringen van de gevoelens, stelling der groepen: de lijnen van de ta-waardoor verliefde mensen worden be- bleaux waren met de lijnen van het sug- heerst, jalouzie. coquetterie, trotse re- gestieve décor steeds in volkomen har- j serve na teleurstelling, heeft Wolf op monie. Behalve door het décor werd ook onnavolgbare wijze muzikaal verklankt, door de uitstekende belichting het ro- Deze liederen stellen de hoogste eisen mantische element naar voren gehaald, aan de voordrachtskunst van de zan- zonder in romantiek op te gaan. Dat men geres. Nu, Jo Vincent heeft er zich een het romantische accentueert, spreekt van- j interprete van groot formaat in getoond. zelf, wanneer men bedenkt, dat het doel is te spelen voor een jeugdig publiek, maar bij volwassenen is gelukkig ook alle romantiek nog niet doodgedrukt of weg geredeneerd. i De groep, zoals we haar gisteravond zagen, heeft geen zwakke plekken. Iedere rol is af. De mimiek, de uitspraak, alles is verzorgd. Jammer is, dat het opvalt, wanneer men goed gearticuleerd hoort spreken, 't moest toch de natuurlijkste zaak zijn, maar helaas, we zijn wat dat betreft niet verwend. Het zeggen van de tekst was des te lastiger, omdat men zich hield aan het metrum van het gedicht. Het werd niet als proza gezegd, maar als poëzie, en dat is geen gemakkelijke taak. Uit de lange lijst van medespelenden willen we één naam lichten, die van Pe- Zij heeft deze liederen stuk voor stuk volkomen raak getypeerd en dat op de meest sobere manier, met enkele accen ten, een »enkel gebaar. Het was in één woord subliem. Het is alleen jammer, dat er geen ge lijkwaardige pianiste aan de vleugel zat. In de liederen van Wolf heeft Emmy van Eden het er vrij goed afgebracht, maar in Brahms en Caplet was haar pianospel absoluut onvoldoende. Voor dit concert was helaas heel weinig belangstelling. Hennie Schouten. Dr Ir B. M. Wepster begint ber zijn lessen als lector in de kundige Technologie te Delft. Voordrachtsavönden Duinrell In Kunstcentrum Duinrell te Wasse naar worden 4 voordirachfsavonden ge- Duguid, als Corin,V'de"óide en wel op 11 November Max herder. Wanneer we bedenken, dat aUen'^jf1- °P November Eduand Verkade jonge spelers zijn en dan aten wat een 'Sh^ejn^re^rognammal, op Nov. voortreffelijk type door Duguid op het 5enk Schaer en op 1 Dee. Nel Oosthout. toneel werd gezet, dan hebben we daar e avon<*en *>e£lirtnen steeds grote bewondering voor. De plastiek, zo wel van het lichaam als van het woord, We hopen, dat de wens van de heer Cronheim, die namens het L. A. K. bloe men en een krans aanbood, in vervulling zal gaan en we de Young Vic het vbl- gend jaar in Leiden terugzien. Bn. Dirigent en Mme de Freitas Branco naar Leiden Op het tweede abonnementsconcert van het Residentie-Orkest te Leiden op Donderdag 18 November, a.s. in de Stadsgehoorzaal, zal ihet publiek in de gelegenheid worden gesteld te beoor delen, of de goede naam, dien de Portu gese dirigent Pedro de Freitas Branco io twee achtereenvolgende seizoenen in het Kurhaus te Scheveningen verwierf, ge wettigd is. Men zal hem in een Duits- Frans programma kunnen beluisteren, dat de volgende werken omvat: de ouver ture „Euryante" van Carl Maria von Weber, de Tweede Symphonie van de grote romanticus Joh. Brahms, en in La Valse alsmede het Concert voor piano en orkest in G van Maurice Ravel. De pianopartij van het laatste oeuvre wordt vertolkt door de Franse kunstenaresse Marie Antoinette Lévêque, bij de burger lijke stand beter bekend als Mme de Freitas Branco. Ook zij heeft zich reeds eerder in het Kurhaus te Scheveningen met éclatant succes doen horen. jonge kind zo sterk visueel in te stellen. Steeds minder geestelijke inspanning wordt er op deze manier gevraagd van de opgroeiende mens en het is helaas reeds een algemeen verschijnsel, dat de nei ging tot het lezen van boeken, die enige inspanning vragen, steeds meer gaat ver minderen. Ook de krant moet zich hoeden voor dit euvel, aldus wethouder Van Schaik, en niet toegeven aan de steeds toenemen de drang naar het beeld, de hang naar sensatie en oppervlakkigheid. Wat deze tentoonstelling betreft, zou de wethouder deze graag zien als een eerste stap. In de toekomst zou b.v. ge dacht kunnen worden aan een expositie, betrekking hebbende op de historie van het kinderboek, alsook aan verschillende genres, die naar voren gebracht zouden kunnen worden. Voor speeltuinverenigin gen, buurtverenigingen etc. zag spr. voorts een rijk arbeidsveld open liggen, jeugdbibliotheken de drang naar goede lectuur zouden kunnen stimuleren. De wethouder besloot met de wens te spreken, dat deze tentoonstelling ideëel zowel als in commercieel opzicht volkomen zal slagen. De expositie is geheel georganiseerd door de Leidse Boekverkopersbond, die door een technische fout niet ter- :ijde kon worden gestaan door het per soneel van bibliotheken en scholen. Zij is echter piet minder verzorgd om. HAAGSE RECHTBANK. Het geschenk voor de jubilaris. De kantoorbediende S. H„ die zich gis teren voor de Haagse rechtbank had te •erantwoorden, vertelde aan een boek handelaar te Leiden, dat hij een ge schenk nodig had voor een jubilaris, en de feestcommissie bestelde hij 'i boekwerk. Als het niet naar ge noegen was. zou het boek terug komen, anders volgde betaling. Noch het éen, noch het ander geschiedde en de boek handelaar was z'n boek kwijt. Dergelijke stukjes had H. ook in andere plaatsen uitgehaald en de Officier vorderde er nu 1 jaar en 6 mnd. gev.straf voor. Uitspraak op 23 Nov. HAAGSE POLITIERECHTER. Het economisch delict. De koopman D. W. en veehouder B. V. uit Woubrugge hadden een clan destiene slachting gepleegd, en in beide gevallen meende de Officier met een stevige waarschuwing te kunnen vol staan. Die zou voor W. moeten zijn f200 boete of 1 mnd. hechtenis en 3 mnd. gev. straf voorw. en voor V. f300 boete of 2 mnd. hechtenis en 2 mnd. voorw. Na het pleidooi van de raadsman werd het von- resp. f 150 boete of 1 mnd. hechtenis f225 boete of 2 mnd. hechtenis met T beiden 2 mnd. gev.straf voorw.. De veehouder J. B. uit Alphen a. d. Rijn, die eveneens de distr. voorschriften overtrad, kreeg na een eis van 2 mnd. gev.straf f 1000 boete of 1 mnd. hechtenis. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Cornelia P A H, d. van J W T Stegers en G P Krebber; Elisabeth P. d. van J van Ameyden en P v d Made; Hendrikus C, z. van J Dirkse en A P Der- Ineke M, d. van J C Koster en A Lelieveld; Alphonsus A, z. van M J v d Poel en W M Pannebakker: Olga A M, d. CJJvd Meer en C Pouw; Stanis- B M, d. van A L van Dijk en A C M Versluijs; Maria, d. v H C Branse en M Overdevest; Suzanna J E, d. van R v d Heuvel en S J E Schoonlingen. OVERLEDEN: W Heijmans, wednr., 71 H H Waarts, wed. van C Koelewijn. I jr; M C van Campen, huisvr. van F H Duijveman, 68 jr; G van Raamsdonk, man, 65 jr. GEEHUWD: J. Plug en M. M. v. d. Heijden. Ongeluk op de KW 110 in IJmuidens haven Katwyker viel in het ruim van de logger Hedennacht omstreeks 1 uur was men in de IJmuidense vissershaven op de logger KW 110 bezig met het laden van lege haringtonnen. De 40-jarige Katwij- ker Jacob van Duin was belast met het zgn. „inpikken" van de tonnen en stond daarbij naast een luik op een ijzeren plaat. Bij het laten zakken van de tonnen gleed hij uit, viel in het ruim van het schip en moest met een schedelbasis- fractuur in het ziekenhuis worden opge nomen. Vanmorgen was Van Duin weer bij kennis. Hij maakt het naar omstan digheden redelyk goed. DODELIJK ^NGEVAL IN WASSENAAR Toen de expediteur J. v. d. H. uit Piers- hil op de Rijksstraatweg bij de v.d. Oudermeulenlaan wilde controleren, of zijn achterlicht brandde, werd hij door de bestuurder van 'n personenauto te laat opgemerkt, waardoor v. d. H. tussen de auto's werd doodgedrukt. De personen auto was zwaar beschadigd. De bestuur der, zekere W. uit Leiden, liep geen, er een vrouwelijke inzittende lichte verwon dingen op. Voor de kantonrechter Te laag hoven Voorschoten gevlogen J. W. F. M„ gezagvoerder (vlieger) uit Den Haag. moest terecht staan, dat hij op 25 Juli j.l. met zijn vliegtuig te laag over de gemeente Voorschoten gevlogen ^minder dan 400 meter) M. erkende dit, maar het is niet altijd gemakkelijk om op de juiste hoogte te blijven, zo voerde hij aan. Het O.M. vond, dat M„ die ook instructeur is, een slecht voorbeeld had gegeven. Het eiste f 6C boete of 20 dagen hechtenis. Dé kanton rechter, die deze overtreding, gezien de vele ongelukken, zeer ernstig vond. ver oordeelde M. tot f 25 boete of 10 dagen. In strqd met de Hinderwet? Grote belangstelling was er voor de zaak van de heer H. J. Jesse alhier. Deze moest terecht staan wegens overtreding de Hinderwet. Zijn broer verklaar de. dat H. J. Jesse op 5 October j.l.. dat de fabriek „verzegeld" was. toch in fabriek had gewerkt met een platen- schaar. Daar J. Maandag a.s. weer voor dergelijke overtreding moet voor komen, werd op verzoek van de ver dediger. mr Gunning, de zaak aangehou- Botsing op het water. B. J. D uit Den Haag moest terecht staan, omdat hij in het oude vaarwater te Warmond woest gevaren had. Hij kwam daardoor in botsing met een zeil boot, die kapseisde. Het zeiljacht werd beschadigd, dat het niet meer te ge bruiken was. D. had geen zin om voor plezier-vaartuigen uit te wijken. De uit spraak was: f 30 of 12 dagen hechtenis Onvoorzichtigheid. M. B. en G. J. van K.. uit Alkerrade. hadden op een kermis te Rijpweteving draaimolen zo snel laten draaien, »r groot gevaar voor de inzittenden ontstaan. Het O.M. eiste tegen elk f 50 boete of 25 d. h. Uitspraak: f 10 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding Vestigingswet. D., alhier, had zonder vergunning de Kamer van Koophandel het kappersberoep uitgeoefend. D. deelde dat hij nu een vergunning had aan gevraagd. Eis en uitspraak: f 10 boete of 4 d. h. G. J. van R. stond voor dezelfde over treding terecht. Hij had echter geen zaak. maar ging aan huis scheren en knippen. De uitspraak was: f 15 boete of 5 d. h. Voorrangkwestie. Een groot aantal personen verscheen voor de rechter wegens het geen voor rang verlenen of het te laat uitsteken van richtingwijzer. De boeten varieerden van 20 tot f 30. Het wemelde van coloradokevers! Voor een zeer ernstig feit stond A. v. R„ uit Noordwijkerhout. terecht. Deze had zijn aardappelland niet bespoten, zo dat het er op 't laatst wemelde van de coloradokevers. Het O.M. vond deze overtreding vooral met het oog op de oedselvoorziening uitermate ernstig. Het eiste f 250 boete of 100 dagen hech tenis. De uitspraak luidde: f 200 boete of 30 dagen. Wat samenwerking langs de Rijn vermag Textiel zonder punten in geweldige hoeveelheden op Koudekerks bazar De „stenen" voor het Chr. Verenigingsgebouw worden aangedragen (Van onze correspondent) Sedert lang wordt in Koudekerk aan den Rijn de behoefte gevoeld aan een ge- houw, waar grote vergaderingen en feestavonden der talrijke verenigingen en in stanties, die Koudekerk rijk is, gehouden kunnen worden. De Kerkeraden der Ned. Hcrv- Gemeente en Geref. Kerk besloten de handen ineen te slaan en een commissie in het leven te roepen, om de plannen tot verwerkelijking te brengen. Systematische rondgang langs den Rijn leverde een bedrag op, dat de fundering genoemd kan worden. Grond was geschonken, maar om bouwstenen bijeen te krijgen, bleek be halve de verkoop van bouwbonnetjes ook een bazar nodig. Wat de bazarcommissie deed, grenst I dat elke dag nieuwe voorraad textiel en aan het ongelooflijke; bergen werk zijn andere goederen in de verkoop worden verzet om de bazar, zoals die er gister- gebracht. middag uitzag, voor elkaar te krijgen. I Aan het schoolbestuur, dat de school aan de Rijndijk afstond, werd als blijk van waardering een herinneringsplaat overhandigd, die in het schoolgebouw zal worden aangebracht. En "s nachts wordt de bazar bewaakt... Maandenlang is een dameskrans bezig geweest met het vervaardigen van hand werken. De benodigde punten werden gaarne door de gemeenschap afgestaan. En thans draait de bazar! In het schoolgebouw het personeel stond een week zomervacantie af, opdat de school thans beschikbaar zou zi. vond gistermiddag in tegenwoordigheid van tal van genodigden de officiële ope ning plaats. De heer P. Boer, voorzitter van de ba zarcommissie, verrichtte deze plechtig heid. In een kort woord zette hij het ge stelde doel uiteen en het verheugde hem, dat op zo'n grote schaal medewerking was verkregen. Tal van firma's stonden producten af. De heer Boer sprak e: zijn vreugde over uit. dat zovelen de uitnodiging gehoor hadden gegeven het locaal bleek te klein en heette allen déÊ ook hartelijk welkom. Aanwezig waren: de kerkeraden der beide gemeenten, de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente, burgemeester Verheul, wethouder Molema, de bestu ren der diverse scholen, de midden standsvereniging, notaris H. Bakker, ar chitect J. Dekker en vele anderen. Nadat burgemeester J. Verheul ver zocht was de eerste worp op de sjoelbak te doen, verklaarde de heer Boer de ba zar voor geopend. De verkopers en verkoopsters betrok ken hun posten en de verkoop begon. De handel was willig, om in de vakter men te blijven. De textielafdeling werd compleet bestormd en de helpende da mes kwamen handen te kort. Ook de dere stands mochten zich in een drukke klandizie verheugen, 't Koudekerks ge bak vond grote aftrek, schutters poogden de roos te raken, „bommen" vielen radio Hertog strooide vrolijke klanken over de wriemelende menigte. De bazar blijft tot Donderdagavond 11 uur geopend. Dan zal tevens de trekking plaats vinden van de loterij met schit terende prijzen. De commissie hoopt op een goede uit slag en stelt er prijs op mede te delen, Ned. Spoorwegen-filmavond De tijd, dat heel de stad uitliep om n eerste spoortrein te kijken, is reeds lang voorbij. Ook is 'tallanggeleden.dat mannen met rode seinvlaggen de lijnen beveiligden. En tooh heeft het spoorweg bedrijf nog niets van zijn aantrekkings kracht verloren. Jong en oud interesseert zich nog steeds voor onze Spoorwegen. De Chr. school voor voortgezet gewoon lager onderwijs. Noordeinde 40 alhier, heeft daarom met blijdschap de gelegen heid aangegrepen om iets meer van dt N. S te horen en te zien. Niet alleen vooi de jongens en meisjes van de school, maai voor hun ouders en andere belang stellenden. De propaganda-afdeling var de Spoorwegen heeft zich bereid ver klaard, om hedenavond in het schoolge bouw met lichtbeelden te komen vertel- iver het omvangrijke bedrijf. In hét hveede deel zullen enkele spoorwegfilms worden vertoond. De bijeenkomst begint >m half 8. VOOR DE LEIDSE TUCHTRECHTER Bijna alle zaken werden gistermiddag door de Leidse tuchtrechter voor nader onderzoek aangehouden. Iemand te Leiden had een gebruikte piano voor f 295 verkocht; het ding bleek later f 25 waard te zijn. Een deskundige zal opnieuw worden opgedragen, de piano te onderzoeken en te taxeren. De zaak tegen een inwoner te Hille- gomL die dranken te duur had verkocht, aangehouden, omdat hij beweerde, dat de ambtenaar, die proces-verbaal had opgemaakt, onder invloed van alcohol Een andere Hillegommer had dure borrels verkocht; boete f 250. Een kleermaker had voor het maken an een herencostuum in plaats van f 124 f 160 gerekend. De tuchtrechter ve: deelde hem tot f 500 boete. Wederom moest voorts een aantal keliers terechtstaan uit Leiden en geving wegens het niet prijzen van 'artikelen. De boeten varieerden van f 7.50 tot f 24. „DE REGENBOOG BOVEN DE VUURVONKEN" Voor de contact-commissie van de-Chr. Geref. jeugdvereniging spreekt morgen avond 8 uur in het Chr, Geref. kerkge bouw, Steenschuur 9, ds L. S. den Boer van Den Haag-W, over: „De regenboog boven de vuurvonken." VOETBAL Politie LeidenVoorburg 32. Het Leidse politie-elftal speelde gister middag op het N. B. L. O.-terrein tegen collega's uit Voorburg. De onzen woi met 32. Joseph Stephens HOOFDSTUK I. Op een prachtige Junimorgen van het jaar 45 na Chr. vermaakte zich op de in zonnebrand liggende kade van een Grieks havenstadje een troepje school vrije knapen, naakt op een lendendoekje na, met gymnastische toeren. Plotseling Kijk lui, daar gaat Hymen op een Uit de haven van Melos voer statig over de blankblauwe zee een galei, lang, smal. hoog op het water. Als een grote vogel scheerde het schip over het in zonnegoud fonkelende water, koersende naar de Zee van Kreta. De krullende golven sproeiden het zilte schuim over de roeiers, die met vreugde zagen hoe de Westenwind het vierkante zeil deed bollen. De morgennevels waren wegge schoven door een met schapenwolkjes beplekte helderblauwe lucht. Een boei end schouwspel van volle zomerweelde. Op het hoge dek van het achterschip, vlak boven de tijdopnemer, die met mo notone slag op een kolossale trom de maat aangaf voor de roeiers, zat een jonge vrouw. Zij had het zich gemakke lijk gemaakt in een rieten stoel, eigenlijk de officiële zetel van de kapitein, de bruine ogen gericht op de roeiers bene den haar. Eensklaps stond zij op en liep naar de balustrade, waar zij, met de ellebogen op de reling leunende, ver langend uitkeek over de wijde zee. Als ik een jongen was, dacht zij. zou ik een zeeman willen zijn. Maar de scheepscampanje was niet ge schikt voor stille overpeinzingen. Met onnodig lawaai schreeuwden de officie ren hun bevelen en het duurde maar heel kort of de jonge vrouw zat weer in haar gemakkelijke zetel en staarde naar het ruim van de roeiers. Op één van hen bleef haar blik als geboeid rus ten. Tijd en plaats vergetend, volgde zij gespannen zijn moeizame bewegingen, totdat zij onverwacht gestoord werd door de stem van een man, die blijkbaar niet gesticht was over haar houding: Io, wat zit je daar te starogen naar die troep lompe kerels? Je zei, dat je deze trip naar Ionos wilde maken om de gewaarwordingen van een zeereis te ondergaan, maar nu ben je al vijf minu ten bezig, die apenkooi te bewonderen. Waarom hebben de go^en mij uitgekozen, om met jou te gaan .varen! Dat wil dus zeggen, dat ik meer aandacht moet schenken aan je broer, de bevelhebber van het schip, gaf zij glimlachend terug. Bovendien, m'n beste Cono. ik gaap ze niet aan. Maar ik snap niet, waarom je zo kribbig kunt zijn op een morgen als deze. Heb je ooit zo'n schitterende wolkenstoet gezien? Ik houd niet van wat-jij een wol kenstoet noemt Maar ik wel, plaagde zij. De gouden Helena is als gewoonlijk weer in de contramine, zei hij, leunende tegen de balustrade. Ik houd er niet van, de gouden Helena te worden genoemd, protesteer de zij, kennelijk ontstemd. Dat tekent mij als een rijk, arrogant, wreed wijf geen vrouw, maar wyf. Bovendien herinnert het mij aan weelde en ik wil de weelde vergeten. Ja, dat is nu eenmaal de straf op rijkdom. En daar mag je oom Cono wel dankbaar voor zijn. Zij zuchtte zwaar en zei: Dat zal wel zo zijn. Weet jij wel Cono, dat dit de eerste keer in mijn leven is, dat ik op zo'n schip ben? Je hebt mij beloofd, dat je mij alles zoudt laten zien voor wq te Ionos landen, maar je hebt het niet gedaan. Dacht je, dat ik geen belang stel in die slaven en hun leven op de roeibanken? Verveeld hernam hij: Is het onbeleefd te vragen, of het een zeetocht dan wel een studie in anato mie is, die je bezig houdt? Wees niet zo sarcastisch, Cono. Maar heus, m'n beste, ik zou graag van die roeiers meer willen weten. Myn belang stelling is gewekt door de vele verhalen, die ik gehoord heb over hun moeilijk heden en ellende. Even keek Cono haar peinzend aan. Griekse huwelijksgod. (Wordt vervolgd) Richtprijzen voor de oogst 1949 Zal een lonend bedrijf verzekerd zqn? Op de vragen van het Tweede Kamer- liid Den Hartog over het uitblijven van richtprijzen voor de oogst van 1949, waardoor de landbouwers zouden worden bemoeilijkt in de tijdige bestelling van pootgoed en zaad. naar de waarde van eventuele richtprijzen, en naar de moge lijkheid om grotere zekerheid van lonend bedrijf te geven, heeft minister Mansholt geantwoord, dat hem van stemming der akkerbouwers niets ge bleken is. In December wordt het rap port van het landbouw-economiseh imsti- tuut inzake de richtprijzen verwacht waarna tot vaststelling kan worden overgegaan. De minister is voornemen» een bewegelijker prijsregeling te ontwer pen dan het tot nog 'toe gevolgde systeem van (garantie- of richtprijzen. Evenals t.a.v. koolzaad, zal ook de deling van het bouwplan door speciale prijszettingen worden beïnvloed. De minister meent, dat de waarde van richtprijzen niet minder wordt bij eeu dalende wereldprijs, omdat ook dan de richtprijs kan worden behaald. In de memorie van antwoord inzake zijn begroting hoopt de minister uitvoe rig in te gaan op het vraagstuk ene* groter zekerheid van een lonend bedrijf. Op de bazar te Koudekerk deed burgemeester Verheul gisteren de eerste worp op de sjoelbak. Naast de dames v.l.n.r. de heer De Braver, wethouder Molena, burgemeester Verheul, ds Van Binsbergen en de heer Boer. Foto N. v. d. Horst Reeds vijfmaal stonden zij bloed af Ned. Roode Kruis, afd. Leiden, reikle 24 Landsteinermedailles uit :t is niet meer zoals vroeger, toen v bloed afstond voor een bepaalde patiënt, sprak gisteravond de voorzitter de "afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis, prof. dr P. J. Gaillard, in de kerkzaal van het academisch zieken huis tot de aanwezigen, die reeds vijf maal bloed hadden afgestaan en hier voor de Landsteinermedaille in brons in ontvangst mochten nemen. Nu is het vooral zo. dat de hoeveel heid bloed, die nodig is voor een patiënt, niet door één donor kan worden gegeven en dat eveneens de bloedgroep veel ster ker meespreekt dan vroeger. Zoals bekend, is de wetenschap tot de ontdekking gekomen, dat er naast de vier hoofdgroepen ook nog een zes achttal andere bloedgroepen bestaat Bovendien is hier te Leiden na de oorlog een bloedbank gekomen, die bloed direct gebruik in voorraad heeft, hetgeen bij bloedtransfusie, waar minuten tellen, van het hoogste belang gebleken. Niettegenstaande de niet meer%zo persoonlijke hulp, is deze toch veel groter en intensiever geworden Prof. Gaillard deed een beroep op de donores, juist nu er meer dan ooit bloed nodig is. Ghestem definitief naar Holland Roozenburg zelf bemiddelde Achter de schermen van de Internatio nale Dambond hebben zich heel wat wederwaardigheden afgespeeld. Ghestem, in moeilijkheden met zijn eigen dambond geraakt, had het plan opgevat, zich niet aan de voor hem bezwarende bepalingen te onderwerpen. Toen hij vorige week op aandringen van Keiler, deze bezwa- tenslotte op zij zette en inschreef het wereldkampioenschap 1948, bleek, dat de Franse dambond deze niet meer wilde accepteren, terwijl de Ned. Dambond liet blijken, er nu ook genoeg te hebben. Het zag er naar uit, dat i.s. wereldkampioen een wereldkam pioen nóést een wereldkampioen zoi worden. Op dat moment nam Roozenburg, dit titel waarschijnlijk zou hebben be machtigd, het grootmoedig besluit, om U trachten te bemiddelen. Na een conferen tie op Zaterdag j.l., die de gehele dag duurde en op welke hy de volmachten n de N.D.B. verkreeg, vertrok hij avonds nog naar Parijs, van waaruit s het bericht bereikte, dat het conflict de weg is geruimd en dat Ghestem Zaterdag a.s., by de opening van het ereldkampioenschapstournooi, te Am sterdam als deelnemer aanwezig hoopt te zijn. Deze wedstrijd heeft nu op enotme wjjze aan spanning gewonnen! LaterveerLeeuwenburg De Leidse hoofdklasser uit D.C1., J. Laterveer, heeft verzocht een match van tien partijen te mogen spelen tegen W. Leeuwenburg. Deze uitnodiging werd aangenomen. Reeds morgen zal te Lei den de eerste partij worden gespeeld. A.s. Zaterdag zal Leeuwenburg vermoe delijk zijn eerste party spelen tegen J. Slingerland (match van vijf partyen). K.D.C. -nieuws De Katwijkse damclub K.D.C. speelde de 6e en 8e -ronde om de beker en andere prijzen. Gedetailleerde uitslagen: Groep I. 6e ronode: J. van Elk—J. Houwer uitgesteld; O. Varkevisser—A. Bamboo™ 11; F. SierenburgJ. Scho- u eve ld 2—0; Jac. Freke—H. Koelewijn 02; J. LavenA. A. Vooys 02. Groep n, 6e ronde: J. Heemskerk m. van Beelen 1l; C. Zandbergen J. Koelewijn 2—0;. Ab. van Beelen—G. Koelewijn 0—2; W. Böttoher— A. 'v. Delft 11; P- v- d- EijkelH. Koelewijn 20. Groep III, 8e monde: J. Brussee—N. Vreeburg 2—0; H. Kknkenbe - -G. de Riuyter 2—0; C. v. Do oren—J Delft 20 regl.; G. Freke- 1 fining 20; C. P. Schoneveld lurieux 02 regl.; P. van Duijvenb, ac. v. Delft 20; C. v. KlaverenR. Havenhoek uit gesteld. Vervolgens reikte prof. Gaillard met een toepasselijk woord de medailles bijbehorende diploma's uit aan dames en heren: H. Vogelzang, mevr. Tros-Boersema, I. van Weerlee, M. van Zijl, E. Maarseveen, mevr. C. Min- nema, mevr. B. N. Noordman, H. Nijssen, H. M. van Schaik, J. Verlind, R Schütte, C. Schimmel, P. J. de Raad, P. Pijnnaken. P van Oort, J. A. M. Maat, J. W. Jansen, mej. H. M. M. v d. Geer, D. de l'Ecluse. H. S. Bos, J. Bolle. J. M. de Bok, H. Binnendijk en J. Bruné Nederlandse zwemsters boekten succes in Denemarken De kleine Nederlandse dameszwemploeg. 3root won de 400 m. schoolsli sec, voor Jytte Hansen (6 ml 100 m. rugslag was voor Kan min 16.7 sec. Greetje Galltai de Nederlandse :erde 3 min. 53 4 Derde Kringzwemcompetitie van KNZB werd een succes in de „Ref petitie pla. afdeling va rsoonliik wisselslag dar 2. R Bolles. Zian, 5.13.6, 3. J W Zian, 5.20.2. m schoolslag dames: 1. H Caspers, 2 E Veer—Charité, Zian. 1.31, LZC, 1.31.2. m borstcrawl jongens: 1 J Blonk. HZ PC. 13.6, 2 A de Haan. DZV, 13.7. 3. E Ran, 14 4. H Meyer, Zian. 14.2, 5. R Scia- Ziai soonlijk dames: 1 E •ité, Zian, 2 221, 2. C Poot, DZV, 2 22 7, 3 M Steyger, DZV, 2.27.2. 4 D v Ar- kel, DVZ. 2.29 4. 5. J Jonas. Swift, 2 31.4. imcs: 1. DZV I 1 53.9, 2 Zian I 1.57.5, 3. LZC, 1.59.7. 4. DEV II 9 Dece vierde istrijd vai 1948/1949 afsluit. WATERPOLO Leidse zwemclub L. Z. C. Aan de wintercompetitie zal L.Z.C. deelnemen met een A-, B- en C-team mor de heren, terwijl de dames uitko- nen met één zevental. Vanavond om 9 mr speelt LZC in de overdekte tegen I.Z. en P.C. II. Hazerswoudse Boys IS.C.H.L. I 31 Onder leiding van de heer A. v. d. Velden werd door SCHL I afgetrapt. Het veld was door plassen moeilijk te be spelen. Enige valpartijtjes waren hiervan het gevolg. Aanvankelijk trachtten do H.B.-spelers het spel te forceren, doch de scheidsrechter greep onmiddellijk in. Na ongeveer 40 minuten spelen kreeg de rechtsbuiten der H. B. een corner te ne- i. De bal werd goed voor het doel der SCHL-ers geplaètst en met een hard schot wist de midvoor te scoren (10). Met deze stand ging de rust in. Na de hervatting ging het spel gelijk op. Het schieten was aan de zijde van de Leidenaars echter te zwak. Bij een veel betekenende aanval op het doel SCHL liet de keeper de bal uit zijn handen glijden en wisten de H. Boys do de lijn te werken (2—0). Later maakte de linksbuiten er 3—0 van. Dit werd de Leidenaars te bar. Niet ver van het einde wisten zij de eer te reddea (3-1).

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2