iaCJï Werf NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 8 NOVEMBER 194* j flll Stadsnieuws Internaat van stichting „Interkerkelijke Gezinszorg" geopend Geest God roept, en wat de dat zij geen scheiding Zijn liefde houd' ons allen sacLm en samen met de Heer. Wie Zaterdagmiddag in het pand Rapen burg 59 de opening heeft bijgewoond van het internaat van de stichting „In terkerkelijke Gezinszorg", heeft ook ge hoord. hoe dit schone Gezang, dat spreekt van de roeping van God tot en het wer ken in Zijn kracht van de mens, werd gezongen door een koor van gezinsver zorgsters. die straks na een gedegen op leiding ontvangen te hebben, zich bij die gezinnen zullen aanmelden, waar daad werkelijke steun nodig is. Deze instelling draagt het praedicaat „interkerkelijk". Zij kan de verschillen omtrent levensovertuiging en wereldbe schouwing, die in haar zijn, niet ontken nen. Maar het verschil hoeft hier niet te ontaarden in een geschil. Als de ge zinsverzorgsters de opdracht, die God aan haar heeft toevertrouwd, vervullen op de rechte wijze, dan is het zeker dat Zijn zegen dit internaat zal overlichten. De heer G. Crèvecoeur, voorzitter van het bestuur der stichting, sprak een ningswoord, waarin hij opmerkte dat het medeleven van mensen, buiten het inter naat, onontbeerlijk is om dit sociale werk voort te zetten. Wij moesten, aldus spr, het huis aan de Boerhaavelaan verlaten, omdat het aantal gezinsverzorgsters zich uitbreidde. Er is echter nog steeds geen evenwicht tussen vraag en aanbod. Ir verband hiermede is het een eerste ver eiste, dat de stichting over een huis be schikt, dat in staat is een eventuele uit breiding van het aantal verzorgsters op te vangen. Spr zette hierna het verschil uiteen tussen een sociale werkster zinsverzorgster. Hij wees nog op het feit dat er vogels van diverse pluimage het internaat zijn ondergebracht, en de Kerk, die hier een belangrijk stuk sociale arbeid voor haar rekening heeft genomen. Tot slot lichtte de heer Crève coeur de aanwezigen in omtrent de fi nanciële positie van de stichting. Wi; moeten de geldelijke basis sterk maken en houden. Mej. E. C. van der Meulen, directrice van het internaat, noemde de opening een bijzonder feest. In de gfond van de zaak is elke dag voor de goede gezins verzorgster een feestdag, omdat zij de helpende hand mag bieden die door omstandigheden niet zonder hulp kunnen. Ons werk kan de nood de gezinnen niet opheffen, maar wel vi minderen, mits het wordt gedragen door de liefde, die gegeven is van God. Rector H. L. J. M. Sondaal zei, dat de gezinsverzorgster niet een vervanging van idealisme en offervaardigheid scheidt, betekent van de dienstbode. De taak van de eerste gaat verder dan het geven van materiële hulp. Spr hoopte, dat in het internaat de geest van idealisme en of fervaardigheid zal blijven bestaan. Verder werd het woord gevoerd door de heer M. Nolet, rijksconsulent voor so ciale zaken, de heer D. van der Kwaak, vertegenwoordiger van het Leids ge meentebestuur. en mej. F. A. Eggink, leidster van de opleiding te Den Haag. Na de opening kregen de aanwezigen verversingen en was er gelegenheid het internaat te bezichtigen. Eerste universitaire sportdag van dit jaar Op 25 November a.s. Op 25 November a.s. zal de eerste uni versitaire sportdag van dit jaar worden gehouden. Het programma bestaat uit een handbal-, hockey- en voetbEfltour- nooi tussen teams van de verschillende faculteiten. Voor het handbal- en hockey- tournooi zullen afzonderlijke dames- er heren-teams worden gevormd. Verder is er een snelloop over 1000 meter. De wed strijden worden gehouden op de terrei nen van de Leidse Hout van 9 tot 12 er van 1.30 tot 5 uur. Ook zullen er zwem wedstrijden in „De Overdekte'1 zijn. 55 JAAR GETROUWD. Op 15 November hoopt het echtpaar Jac. W- Prins en Theodora de Bolster, Decima9traat 13, 55 jaar getrouwd te zijn. November-vergadering van het Chr. NatVakverbond Het bestuur van de Leidse Chr. Be sturenbond herinnert zijn leden hierbij aan de grote openbare vergadering het C.N.V.. morgen (Dinsdag) om 8 uur te houden in ..Den Burcht" Laat niemand wegblijven, maar kom zelf breng anderen mee! Het gaat in d zeer ernstige tijd over de vraag, hoe de moeilijke sociale en economische proble men tot een oplossing moeten worden gebracht. Dat men de ernst van deze dingen versta! Doet allen uw plicht. Het 40-jarig bestaan afd. Leiden der C.H.U. Rijk gevarieerd programma voor de feestavond Woensdagavond 17 November a.s. her denkt de afdeling Leiden van de Chr.- Hist. Unie haar 40-jarig bestaan. Deze herdenkingsfeestavond draagt een intiem karakter. Alle leden van de Leidse af deling worden verwacht, terwijl de le den van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, het hoofdbestuur, de besturen van de Kamer- en Statenkrin- ken en de afdelingsbesturen van de om liggende gemeenten zullen worden uit genodigd. Heden is het programma voor de feest avond, die zal worden gehouden in de grote Stadsgehoorzaal, verschenen. Van de medewerkenden noemen wij: het mannen-dubbelkwartet „Inter Nos" o.Lv. de heer D. Kok te Den Haag, de Chr. gymnastiekvereniging „Jahn" o.l.v. de heer F. Reynhard, de Chr. mondaccor- deonclub „Kunst en Genot" o.l.v. de heer H. F. Roman en het Chr. muziekgezel schap „Symphonia". Verscheidene sprekers zullen het woord voeren. Van hen noemen wij de heer D. van der Kwaak, voorzitter van de afde ling Leiden, de heer H. W. Tilanus, voor zitter van de Chr Hist. Unie; freule C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, lid van dé Tweede Kamer, en de heer B. Bud- dingh, voorzitter van de federatie van Chr. Hist. Jongerengroepen. Er zal ge sproken worden over de volgende on derwerpen: „40 Jaar politieke partij", „Het jubileum en de vrouw" en „Atten tie voor de volgende ronde". Verder is er samenzang, alsmede een jubileum attractie. St Nicolaasfeest voor arme Leidse kinderen Het feest van Sint Nicolaas staat weer voor de deur. Evenals andere jaren zal ook nu een dergelijk feest voor arme Leidse kinderen worden gegeven in de Stadsgehoorzaal, uitgaande van de stu denten. Hoewel de organisatie hiervan alleen door de V.V.S.L. geschiedt, is het een tra ditie, dat alle Cives er hun medewerking aan verlenen. In de week van 15 tot 21 November zal er vóór en via de colleges een collecte worden gehouden. Van 500 gezinnen kreeg men reeds aanvragen. Daar er echter aan alle kinderen speel goed en kleren worden uitgereikt, is men helaas niet in staat om alle gezinnen een uitnodiging te zenden. Distributievaria Uitreiking aan De Mors. Morgen (Dinsdag) uitreiking v3n bon kaarten 901 voor de bewoners van De Mors. Brandstoffen grote gezinnen. Gezinnen, die per 1 Oct. uit 8 of meer personen bestonden (inwonend dienst personeel inbegrepen) en nog niet de twee eenheden vaste brandstoffen voor grote gezinnen in ontvangst hebben ge nomen, kunnen deze alsnog afhalen: te Leiden dagelijks t.m Zaterdag en in de agentschappen op de bekende zittings dagen Inlevering broodbonnen door bakkers Te Leiden Dinsdag 8.3011 uur letters A t.m. R, 2—3 30 uur S t.m. Z. Zaterdagmiddag werd in het pand Rapenburg 59 het internaat van de stichting „Interkerkelijke Gezinszorg" geopend- Er was hiervoor grote belangstelling. Op de foto spreekt de voorzitter (tussen de deurposten), de heer G. Crèvecoeur, een openingsrede uit. Rechts naast hem staat dr C- R. Züerveld, dir. van de geneesk. en gezondheidsdienst, en op de voorgrond rector H- L. J. M. Sondaal. Geheel links op de voorgrond zien we mej dokter G. J- Verbrugge. (Foto N- van der Horst) Eerste jaarvergadering van de Historische Vereniging voor Zuid.-Holland DE SLEUTELSTAD ALS VOORBEELD De Historische Vereniging voor Zuid- Holland, die het vorig jaar werd opge richt, hield haar eerste jaarvergadering in de oude Sleutelstad. Daartoe kwam men Zaterdagmorgen bijeen in het seum „De Lakenhal", waar allereerst de huishoudelijke aangelegenheden vai vereniging werden afgehandeld. Wegens het aftreden van de heer C. J. Jansen moest een bestuursverkiezing worden gehouden Gekozen werd J. baron Knobelsdorff, burgemeester van Goede reede. De heer J. G. N. Renaud hield eer voordracht met lichtbeelden over Zuid- Holland en de Middeleeuwse archeologie Omstreeks 12 uur werd het gezelschap ten stadhuize ontvangen door burge meester jhr mr F. H. van Kinschot, die daarbij werd vergezeld door de wethou ders D. van der Kwaak, S. Menken J. C. van Schaifc. De burgemeester vond het eigenlijk vanzelfsprekend, dat de vereniging Leiden als plaats van samen komst had gekozen. Leiden immers is oude stad, die veel van haar oude gebouwen gaaf heeft bewaard. De burgemeester gaf een overzicht van Lei- de ns geschiedenis, die teruggaat tot vóór 1000 n. Chr. Met trots gewaagde hij van het roemruchte jaar 1572 en de daarom nog altijd gedenkwaardige dag van 3 Oc tober, terwijl de rampdatum van Leidens stadhuisbrand in 1929 aanleiding werd, de lof van het nieuwe stadhuis te zingen. Burgemeesters wensen voor het sla- van deze dag werden beantwoord door de voorzitter van de vereniging, n 't Hoff. Deze stelde de grote liefde, d'e men in de Sleutelstad voor de erfenis van het voorgeslacht koestert, tot beeid aan vele steden en dorpen van Zuid-Hoiiand, de vereniging Oud-Leiden daarbij een geweldige plu'm óp de hoed Geref. mannenverenigingen ver gaderden in „Rehoboth" Ds J. Plomp hield een inleiding. De afdeling Zuid-Holland-Noord van de bond van Geref. mannenverenigingen Nederland, hield Zaterdag in het ge bouw „Rehoboth" haar najaarsvergade ring. Ds J. Plomp, Geref. predikant alhier, uitgenodigd om te spreken over het onderwerp: „Het probleem der heils zekerheid". Spr stelde de vraag, of er bij kinderen van de Reformatie, dat volkomen zich verlaten op de vrijspraak Jezus Christus is. Wij zeggen zo dikwijls, dat het leven zo zwak en broos En dan toch steunen op eigen, mense lijk werk? Ds Plomp belichtte het stand punt van Rome ten opzichte van het heil de zekerheid van de mens daarom trent. Hij stelde hier echter tegenover, dat de grond van de heilszekerheid niet n onze werken. Er bestaat wel rela- ussen geloof en werken, maar wie uitsluitend op z'n werk let, raakt in ver legenheid en komt tot vertwijfeling. Met nadruk betoogde ds Plomp, dat wij alleen genade zalig zullen worden. ,Een bespreking volgde. i stekend. Gelukx'g kan de Historische Vereniging déar de helpende hand rei ken, waar nog geen soortgelijke vereni ging bestaat. Nadat verversingen waren rondge diend, werd onder leiding van de burge meester het stadhuis bezichtigd. In de namiddag bezocht men na een lunch Het Gulden Vlies het Gemeenlandshuis van Rijnland, waar de dijkgraaf var hoogheemraadschap, mr J. Slagter. het gezelschap voorlichtte. „Westerkwartier" bereidde kinderen en ouders goede uren - Lustrumfeest, dat klonk als een klok. De speeltuinvereniging „Westerkwar tier" heeft Zaterdag de viering van haar 20-jarig bestaan voortgezet, 's middags met een groots feest voor enige honder den kinderen en 's avonds in een ouder bijeenkomst in de grote zaal van „Den Burcht". De feestcommissie en het bestuur ..Westerkwartier", die veel moeilijkheden en bezwaren hebben moeten overwii om een goede feestdag aan de leden te presenteren, zagen in de dank ei spontanëiteit van de feestvierenden de kroon op hun werk gezet. Uit kleine dingen kwam iets te voorschijn, v. allen, die het vierde lustrum heb ben meegemaakt, nog lang Ln aangename herinnering zullen terugdenken. En de kinderen, die een welverzorgde middag kregen, niet in het minst. De heer G. Heijnen, voorzitter van de feestcommissie, opende de avond en heette in het bijzonder verscheidene af gevaardigden welkom. Na zijn openings woord werd in de persoon van de voor zitter, de heer C. F. Lardee, het hele be stuur van „Westerkwartier" gehuldigd. Een prachtige bloemenmand werd hierbij aangeboden, alsmede een enveloppe met inhoud; bestemming: een clubhuis, dat vereniging als deze zeer zeker nodig heeft. De heer Lardee dankte voor de verrassing. Er werd voorts een cabaret-programma door amateurs afgewerkt, dat klonk als een klok. Alle mede-medewerkenden oogstten een hartelijk applaus. De schillende revueschetsen vielen zee de smaak. Voor de pauze sprak de tweede v zitter. de heer H. Kienjet. een propagan distisch woord, terwijl de heer Lardee de sluiting verzorgde. Christen Studenten-Raad Door de Christen Studenten-Raad is besloten tot het oprichten van een kring, rin vragen van medisch-ethische aard verschillend geloofspunt /Git zullen worden besproken. Het is de bedoeling, ter voorbereiding van een dergelijk interconfessioneel gesprek binnen de confessionele verenigingen disputen worden opgericht, waarin de vragen, welke in de C.S.R.-kring ter sprake zul len komen, eerst van uit eigen geloofs- standpunt zullen worden beschouwd. Najaars-koempoelan van district „Rijnland" Niewtue moedfrisse krachten Zaterdag kwamen wederom leidsters en leiders van het district „Rijnland" van de N.P.V. in Vogelenzang bijeen voor het 'houden van de (halfjaarlijkse koerni- poelan. De geest en de sfeer waren al direct prima. De districts-oomimandant, oübaas A. Beekes, opende om vijf uur op de gebruikelijke wyze, dus bij de vlag. Na een half uur samenzang werd het programma vervolgd met het vertonen van enkele films van verschillende pad- vindersevenementen uit de laatste tijd. De declamaties van akela Corrie van der Baan boeiden, terwijl het pianorecital van schipper L. Haasnoot zelfs de r. kaal-ontwik'kelderi nog dichter tot de grote componisten bracht. Het culturele gedeelte stond op hoog peil. Na de kof fiepauze sprak oübaas ds D. P. Sprayt over geestelijke training in troep en horde en voor leidinggevenden zelf. Gistermorgen ging ds Sprayt voor in een speciale dienst in de Ned. Herv. kerk te Bennebroek. Het onderwerp van zijn toespraak was: „Wie volhardt tot het einde, die zal behouden worden". Spr. ■es er op, dat de Boodschap van God suw blijft. Het is onze plicht, anderen het grote geluk te betrekken. De con flicten in ons leven mogen niet venmeden worden. Aan het èind zal Jezus Christus in Zijn overwinning laten delen, een vlot tempo werd het program- Kunst en Letteren De zaak A.D. Een probleem van deze tijd „De jeugd van vandaag zijn de dui zenden, die nergens belangstelling voor hebben". Dit is de sombere portret-teke ning van de na-oorlogse jeugd, opgehan gen door de inspectrice van de kinder politie in de rechtszaal, waar de kinder rechter Zaterdagavond zitting hield. „Te somber", oordeelt de rechter. „Anna Daalders is een zichzelf staand geval". Hij heeft in zoverre ge lukkig gelijk, dat wij hier de losgesla genheid in haar extremiteit zien; maar toch mogen wij er ons met deze dood doener niet van af maken. Is er een mid del? Anna Daalders heeft de weg naar de jeugdvereniging niet gevonden. Er zijn vele Anna Daaldersen. voor wie wij allen mede verantwoordelijk zijn. dat zij vinden zullen de weg tot Hem. die de Weg is tot het hart van de Vader. In het begin van dit jaar is dit stuk in Hans Tiemeyer in Leiden reeds ge speeld, bij welke gelegenheid wij er uit voeriger over hebben geschreven. We zijn Litteris, dat er nu onder regie van Han de Wilde een opvoering van gaf, dankbaar dat het door middel van het toneel de mensen met grote ernst deze sociale nood op het hart wil bin den. Het spel is concreet en direct het gaat op de man af. Aan het slot moest er eigenlijk maar niet geapplau disseerd worden. Moeten we nu bij zo'n stuk nog spre ken over spel en spelers? Litteris heeft het gebracht met overtuiging. Warmte en bewogenheid met de ontspoorde spra ken uit het spel van Rosien Hasselbach- Gaykema; doch vooral Jet Reitsma, als Anna Daalders, speelde haar rol met een volkomen overgave. Het handenspel was uitstekend. Jammer dat haar stem wat licht is. Jan Bartelsman, de recher cheur van politie, vertelt in het begin zijn verhaal wel erg eentonig. Hij moet meer modulatie in zijnjstem brengen. Wij hopen voor Litteris, dat zij dit succes moge hebben, dat de mensen niet in de eerste plaats kwamen en komen om toneel te zien, maar om de behande ling van „De zaak A. D." mee te maken; en dat ieder naar huis ging en gaat met de vraag: „Wat moet ik nu doen"? ma afgewerkt. Een groot spel in d< prachtige duinen van Vogelenzang were met veel élan en animo door de deelne mers gespeeld. Na het middagmaal wer den er besprekingen gehouden over ver schillende onderwerpen, zoals: „Begrij pen wij de hedendaagse jeugd?" en: „Wat doet de huidige voortrek kerij?" Me nieuwe moed en frisse krachten ging mer huiswaarts. Hel pand Herengracht 82 Het aan de vereniging „Hendrick de Keyser" toebehorende, zeer fraaie pak huis aan de Herengracht nr 82 te Leiden bezit een uit 1660 daterende trapgevel van bak- en bergsteen. De kruiskozijnen in deze gevel zijn oorspronkelijk. Boven de vensters zijn strekken met masker- sluitstenen aanwezig. In de middentra vee bevindt zich de deur met geeneden kalf. Dit pakhuis verkeert in slechte staat, zodat een spoedige restauratie gewenst is. De eigenaresse heeft zich tot rijk, pro vincie en gemeente gewend met 'het ver zoek daarbij steun te verlenen De kosten herstel worden geraamd op f 5.527. Het rjjk en de gemeemte Leiden hebben subsidies toegekend van 55 en 15% der kosten. Naar de mening van Ged. Staten aanleiding ook een provinciaal sub sidie te verlenen, hetwelk in overeen- rning met soortgelijke gevallen op 10% der kosten ware te bepalen. Aldus wordt aan de Prov. Staten voorgesteld. VOLKSTUINDERS-MANNENKOOR „ONS GENOEGEN" Bovengenoemd koor kon de laatste jd niet bogen op enig goed resultaat bij uitvoeringen en concoursen. Bestuur leden hebben met ernst zioh op de repetities geworpen, wat resulteerde in groot succes. Zaterdag hebben zij op concours te Oversohie. uitgeschreven door het mannenkoor „Ons Genoegen" en het gemengd koor „Oaeoilia", aldaar, met de werken „Goeden Nacht" van Roeske Salve Regina" van Ovenhoffer, met 339 punten, een eerste prijs behaald. He*, woord „bravo" voor koor en directeur komt veelvuldig voor in de juryver- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Reinier z v R Ladan en J M Roözendaal; Johannes z v R Ladan en J M Roozendaal; Yvonne d v H J Broek- ma en A J Keieman; Hermanus A C z J Maas en G den Hollander; Cornelia M d v J A Prins en M le Febre; Jurianus' CSMzvJCS Vreeburg en C T Mol- Wielrenner Depoorter in tunnel door volgauto overreden? Steeds meer veld wint de overtuiging van de Franse wielerjournalist, Jean Leuillot, dat Richard Depoorter tijdens de Sustenpasétappe in de Ronde van Zwitserland in een tunnel door een Bel gische volgauto zou zijn overreden. Men acht het de taak van de justitie de zaak te onderzoeken. NED. OLYMPISCHE PLOEG KOMT 11 DECEMBER BIJEEN. De Nederlandse Olympische ploeg komt nog éénmaal, 11 December, in „Kras" te Amsterdam bijeen. De Ameri kaanse film van de Spelen 1936 wordt vertoond. „DWARS DOOR DORDT". Voor de traditionele „Dwars doe» E( Dordt stratenloop", die Zaterdag ov*t 4% km werd gehouden, startten 6lechti 26 athleten. De uitslag: 1. Bekkes (A.\ D.F.C.) 14 min. 26 sec. 2. De MunniJ (Hercules, Dordt) 14 min. 57,5 s Bravenlboer (A A. Al'blasserdam) 15 imiQ 9,8 sec. 4. Molenbroek (Hercules, Dordt) 15 min. 24,2 sec. Olympische winteravonden. Het Nederlands Olympisch Comité zal aan het eind van het winterseizoen en- kele Olympische winteravonden organi. seren, waarop demonstraties rullen wor. den gegeven van takken van sport, di» binnenshuis worden beoefend. Vriendenschaar kampioen van de C. K. B. KVS verliest van VEO In Rotterdam werd de kampioenswed strijd DVSVriendenschaar gespeeld. Na dat DVS tweemaal de leiding veroverd had en zelfs met 42 voorkwam, wisten de groenhemden uit Hardinxveld met 64 te winnen, waardoor Vriendenschaar voor de eerste keer kampioen van c Chr. Korfbal Bond in Nederland werd. In Noord waren enkele belangrijke wed strijden. In klasse I bonden om de laatste plaats KVS en VEO de strijd die gelijkopging. Achtereenvolgens werd het 01. 11 tot 33 toe. Ongeveer drie minuten voor het einde wist Voorburg het winnende doelpunt te scoren, waar door KVS gedoemd wordt degradatiewed strijden te spelen. Toch zien we de toe komst voor KVS niet zo somber in. Fiks ontving Tonego, dat zal trachten hel eerste klassersschap te veroveren. De roodzwarten wisten met 20 voor te ko men, maar Fiks haalde in tot 22. Met een 33 gelijke stand eindigde deze spor tieve ontmoeting. VES en De Ijsvogels speelden de laatste competitiewedstrijd, waarin niets op het spel stond. Toch trachtten beide ploegen de competitie mei een overwinning te beëindigen, maar ook hier werd'het een gelijk spel, dat vooral voor De Ijsvogels niet onverdienstelijk was. De Ijsvogels 2 zette de degradatie goed in door de kampioen van Ill-a, Fiks 2, met 41 te slaan. De blauwzwarten waren steeds in de meerderheid. Ook deze wedstryd werd in uitstekende har monie gespeeld. In III-B moest beslis worden, wie kampioen zou worden ei hiervoor waren Excelsior 3 en Tonego 2 de gegadigden. Na 10 minuten spelen wist Tonego 2 te scoren en daarna werd door geen der partijen de roos gevonden, zodat Tonego kampioen werd. Voor de De jubileum-viering van de L.S.B. zit er op A. Barkema (Philidor) won Ooms-beker; Euwe sprak De L.S.B. heeft zijn 20-jarig bestaan op waardige wijze gevierd. De jubileum- afvalwedstrijd en de zes- en vierkam pen werden Zaterdag beëindigd, waarna een feestavond voor alle leden met hur dames volgde. Euwe, nog kort terug uil Italië, waar hij aan een internationale wedstrijd deelnam en als vierde eindigde, vertelde van zijn reis naar en verblijf in Moskou tijdens de strijd om het we reldkampioenschap, terwijl daarna een feestelijke prijsuitdeling volgde. Dr Euwe was in zijn causerie zeer te spreken over Botwinnik, die de Neder landers, tijdens de reis van dienst is ge weest. Zo loste de wereldkampioen, die Den Haag bij velen waarschijnlijk een :t al te sympathieke indruk maakte, visum-moeilijkheden aan de Poolse grens op, terwijl hij ook de papieren met analyses van Euwe en Prins uit de han- TUSSEN GOUD EN DIAMANT ind. Op 13 November zal er t nr. 74 op waardige wijze ■d. En daarbij zullen de door JAS VAN HOFWEGEN 41. was een tijding, die Vosschem te te brengen. Hij trof Esther achter het huis en hij deed geheimzinnig, toen hij haar vroeg mee te gaan naar de werf. .Waarom?" vroeg Esther, „is er iets gebeurd?" De oude werkman kon het niet voor zich houden. „Ik mocht niets zeggen, juffrouw Esther, maar het jacht is juist te water gelaten, laat U maar niets merken, als U op de werf komt." En on der het lopen vertelde hij, alsof het idee voor het bouwen het zijne was ge- Op de werf hadden ze het jacht langs de wal gebracht. Duurzeel liet de motor sputteren, de motor, die hem minstens halve maand dichter bij zijn faillisse- it had gebracht. Na enkele horten en stoten werd het gezoem van de motor gelijkmatig. Esther sprong aan boord. En de mannen op de kant zagen vader en dochter de haven uitvaren in de boot. Een kwartier daarna waren ze terug De eerste proeftocht was volkomen ge slaagd. zei Duurzeel tot zijn mannen. Hij vond het een gewichtige zin, die hij ge zegd had. Om beurten maakten alle man nen een tocht met de nieuwe boot, maar Duurzeel bleef aan het kleine stuurwiel en als laatste strompelde Hembrug op zyn krukken naar het jacht. Hij legde z'n been-in-het-gips op de wit-geschil- derde rand en hees zioh aan boord. Bij de terugkeer, riep ook hy, dat de kar prachtig liep. Zo werd de boot voor Es ther een vreugde voor allen, gedurende de ogenblikken van haar tewaterlating en daarna. Voor Duurzeel werd na de roes van trots, de ontgoocheling dat dit eigenlijk het einde was, steeds sterker. Hy keek naar de mannen, die bezig waren, dl lorrie binnen te rijden en die de schragen wegzetten, waarop het jacht zo lang had gestaan. Hij zag de resten van de sta len platen, waarvan het jacht was ge vormd. Het waren nu onbruikbare stuk ken metaal, die verspreid tussen hout krullen en blokken lagen. Het werk was afgelopen er was geen nieuw. Hembrug stumperde op zijn krukken in de buurt van de anderen. Hy was niet tot werken in staat en wanneer hij weer zover zou zijn, was wellicht de arbeid Nog een maand of drie en het zou voor bij zijn. Maar buiten lag het jacht in de zon. In het grauwe water van de haven werd het wit van de romp in een grillige glans weerspiegeld. Op de plaats, waar de Normandiër had gelegen, stroomde water. Die avond sprak Vosschem zijn vrouw over hetzelfde, dat Duurzeel bezig hield. „Er zal een oplossing gevonden worden, vrouw". Hij vertelde z'n vrouw van het jacht, dat gereed was en hij zei, dat 't een bijzondere, mooie boot was gewor den. „Een bijzonder mooie boot ook, vrouw." Harry Verharen liep met Esther naar de werf en ze bekeken samen het jacht en ze vonden, dat de kussens in de kajuit gemakkelijk zaten en ze besloten mor gen, als het Zaterdag was, een tocht met de boot te maken en ze waren als twee kinderen, die gelukkig waren met een nieuw stuk speelgoed en als twee men sen. die gelukkig waren in eikaars sa menzijn. Over de rivier kwam geruis loos de avond. Duurzeel zat aan zijn .schrijfbureau en hij dacht na, over wat nij kon doen. En opnieuw wist hij. dat het niet veel was. vrouw en z'n dochter, die hij zoveel mogelijk buiten het zakelijke had willen houden, maar die thans beiden op de hoogte waren van de toestand. In de huizen van het dorp werd ge sproken over Esther Duurzeel en Harry Verharen. Bij het lamplicht gaven de vrouwen eigen commentaren en de vrouw aan het eind van het dorp schudde haar man bij de arm. De man had een dag van zware landarbeid achter de rug en hy was blij, met z'n armen breed over de tafel, te kunnen slapen. Z'n grote mond hing open, terwijl hij snurkte. „Hannes", zei de vrouw, „Hannes, luis ter je. Ik zei juist, dat die Harry Ver haren en die Esther Duurzeel twee „goeien" bij elkaar zijn. Twee „vreem den", ja, dat wordt een mooi stel, als ze gaan trouwen. Hannes, hoor je me niet?" Ze trok hem aan z'n haren. De man werd wakker en slaperig kijkend, moest hij het verhaal aanhoren van Esther en Harry, die als twee „vreemden" goed bij elkaar zouden komen. „Ja, ja", zei hij en liet z'n hoofd weer op z'n armen vallen. (Slot volgt.) den der Russische douane redde. Het gezelschap, bestaande uit 25 per sonen, kwam 's avonds laat in Moskou aan en werd daar verwelkomd door een grote menigte schaak-enthousiasten. De belangstelling voor de wedstrijden was in Moskou groter en gelijkmatiger dan in Den Haag. Het Russische publiek is echter rumoeriger dan het Nederlandse, maar geeft blijk veel verstand van het spel te hebben. Keres is, aldus dr Euwe, een zeer spor tief speler, Smyslov bescheiden en zeer sympathiek ep Reshevsky zeer hardnek kig in zijn spel. Nadat spr no^ het eind spel van de partij: ReshevskyKeres had laten zien, stelde hij zijn talrijk ge hoor in de gelegenheid vragen te stellen. Hierbij bleek, dat er Leidse schakers zijn, die van Euwe topprestaties verlan gen en anderen, die menen, dat de oud wereldkampioen zijn tyd heeft gehad. Dr Euwe wees er toen op hoe moeilijk het voor hem is, steeds bij zichzelf zoveel spanning op te wekken om topprestaties te leveren. Hij was van mening, dat de eisen te hoog werden gesteld en ook, dat hij wellicht de laatste tijd te veel heeft gespeeld. Eerstdaags vertrekt hij voor tournooien naar IJsland, New York. Ar gentinië enz., en daarna hervat hij zijn leraarstaak bij het onderwijs in Amster dam. Hy achtte de mogelijkheid aanwe zig, dat hij dan weer in staat zou zijn een tournooi te gaan winnen. Een dave rend applaus was de beloning op de inte ressante en zeer originele lezing van Neerlands sterkste schaker. De prijsuitreiking nam vrij veel tijd in beslag en geschiedde door de voorzitters der verschillende aangesloten verenigin gen, ingeleid door de heer Deelstra, con ferencier te Alphen. De Ooms-wisselbeker, de 1ste prijs voor de afvahvedstrijd, werd gewonnen door A. Barkema (Philidor) Van de 3 Belgen, boekte Janssens, die in de wedstrijden om het kampioenschap van België derde was geworden, een fraai resultaat, door met 4 uit 5 eerste in groep A van de zeskampen te worden. Schüss (Philidor) verloor in de laatste ronde en werd tweede met 3^4 punt. De Wolf, de tweede Belg. moest met Idema (LSG) om de derde prijs loten en was niet ge lukkig. En tenslotte Herrygens uit Gent. Deze speler was er niet best in. In ge wonnen stellingen blunderde hij en ver loor dan. Maar hij komt terug en zal dan wat anders laten zien. Hij was het ook, die mede namens De Wolf en Janssens dankte voor de aangeboden herdenkings lepeltjes en de Leidse gastvrijheid roemde. De heer P. Herfkens, de voorzitter van de L.S.B., riep in zijn openingswoord in 't bijzonder ook de heer G. W. J. Zitter- steyn, de oud-praeses van het hoofdbe stuur van de KNSB, welkom en roemde voorts het vele werk van de wedstrijd leider, de heer Jac. Galjaard, die van de aanwezigen een hartelijk applaus kreeg. De twintigjarige kan met veel genoe gen op deze mijlpaal terugzien. De prijswinnaars zijn: Finale Jubileum-afvalwedstrijd: 1. A. Barkema (Philidor) 2Vi pt; 2. J. Kanbier (Vriendenschaar) 2 pt.; 3. ir A. H. J. Paardekooper (Philidor); 4. mr ir J. Westra (LSG) Vi punt. Zeskampen. Groep A: 1. A. Janssens (Gent) 4 pt; 2. W. F. Schüss (Philidor), pt; 3. A. A. Idema (LSG) 3 pt; 4. G. de Wolf (Gent). Groep B: 1. L. Kuilman (LSG), 3 pt; 2. F. Teleng (Vriendenschaar) 3 pt; 3. M. M. Segaar (LSG) 3 pt.; 4. J. Koet (Phi lidor). Groep C.: 1. D. v. Gelder (Philidor) 5 pt.; 2. J. v. Steenis (LSG) 3Vz pt; 3. P. C. v. d. Leek (Leiderdorp) 3 pnt. Groep D: 1. J. B. de Geus (LSG), 3Vi pt.; 2. M. Optendrees (Philidor) 3 pt.; 3. J. Galjaard (Leithen) 3 punten. Groep E: 1. H. Laman (Ons Genoe gen) SVz pt.; 2. H. Slegtenhorst (Phili dor) 3 pt.; 3. P. J. Galjaard ('t Leyts Ancker) 3 punten. Vierkampen. Groep A: 1. J. F. Kriek (Vriendenschaar) 1>6 pt.; 2. P. Vlugt (Caïssa) lfe pt. B: 1. P. J. Preenen (VTL) IVz pt; 2. J. Zwaan (Schaakgenoegen) IVi pt. C: 1 J. J. Braggaar (Voorscho ten) 3 pt.; 2. F. v. Beek (Alphen) pt: D: 1. F. v. d. Bosch (Caïssa) 3 pt.; 2. J. Kluver (Philidor) 2 pt.; E: 1. Th. Olyerhoek (Roelofarendsveen) 2V4 pt.; prom.-degr. IllIV speelde DAW Rijnsburg tegen Pernix 5. Tegen de snelle en jonge Leidenaars kon het niet op e# verloor met flinke cijfers. DKV 2 overwon Zeemeeuwen 2 uit Monsteer, terwijl MEVO 3 de jonge Ijsvogels er ondet hield. VEO 3 zegevierde over VES 4. 2 Pernix 3. VES 4. ODI 5. DES 6. De IJsv. 7. VEO 8. KVS 9. Fiks KVS 1 pt. 16 4 3 9 1 83—31 29 4 49—28 22 45—38 13 8 39—73 11 i 3 3 10 39—52 5 4 2 10 35—47 5 2 5 9 30—57 i Fiks 2 pt. in mindering) De uitslagen: Kamp-wedstrijd: DVSVriendenschaaj 46. Vriendenschaar kampioen. Z. H. Noord: Qlasse I: VES—de Ijs vogels 2—2, KVSVEO (beslissing) 3—1 KVS moet degr.-wedstrijden spelen. Prom./degr. III FiksTonego 33. Prom./degr. IIIII. de Ijsvogels 2— Fiks 2 4—1. Prom./degr. IllIV DAWPernix 8 18. Klasse III: Excelsior 3Tnego 2 01 (beslissing). Tonego 2 kamuioen. Klasse IV: MEVO 3de Ijsvogels t 4—2. VES 4—VEO 3 0—2 VriendenschaarD S V 64) In verband met het onbevredigend» verloop van deze commisstris der C. V. ons mede, dat volgend jaar getracht zal worden, o.a. door de competitie i bruari te laten beginnen, de vier afde- liingskampioenen een volledige competi tie te laten spelen. Dit laatste zal onge twijfeld het spelpeil ten goede komen. Tenslotte richten ook wy onze gelukwen» sen tot Vriendenschaaar, dat op kranige wyze het kampioenschap 19481949 ver overde. Districtsvergadering Zuid-Holl. Noord Belangrijke punten werden besproken District Zuid-Holl. Noord van de C.K.B. heeft zich Vrijdagavond in zijn verga dering V3n een goede zijde laten Onder leiding van de heer J. Beekman (Pernix), die de afwezige voorzitter uitstekende wijze verving, werd een i gebreide agenda zeer vlot afgehandeld Van het Bondsbestuur waren aanwezig de heren- Hogeveen en Pleysier. Van de 20 clnibs waren er 15 aanwezig. Het begon al goed. toen de voorzitter mevr. LommensRietveld er toe kon be wegen om haar functie als secretaresse te blijiven waarnemen. Hiermede kan het district zich gelukkig prijzen. Van de vele punten van de agenda zullen we de belangrijkste even naar voren halen. Bij het Bondobestuur zal worden geprotesteerd tegen het verloop van de kampioenswedstrijden van de le en 2e klasse, die door alle aanwezigen werd afgekeurd. Hier gaat gelijk een voorstel bij om de competitie in een an der tijdivak te laten verspelen, n.l. in de maanden Sept t/m Nov. en Febr. t/m Juni. Tevens wordt gevraagd om een verhoogde financiële bijdrage van de Bond voor het district, die momenteel niet toereikend is. Van de techn comm. wordt gevraagd om volgens het reglement een comipeti- tieleider voor het district aan te stellen. Voorgesteld werden de heren J Snoep (IJsvolgels) en Vroom (oud-C.K.B.-er), beiden uit Den Haag. De aanwijzing van scheidsrechters ge schiedt weer door de heer J. Snoep. Voor de wintercompetitie gaven zioh ongeveer 30 twaalftallen op. Een adspirantencom- missie bestaande uit de heren v. d. Pompe (Ons Eiland), t Mannetje (D_E S.) en Visser (Tonego) werd benoemd om de belangen van de junioren en adspi- ranten in deze en de komende competitie te behartigen. De heer Pleysier deelde mede, dat het Algemeen Orgaan voor de 4 Ohr. Sport bonden voorlopig van de baan is. Het N.C.G.V. kan met de 3 andere Bonden niet tot overeenstemming komen, zodat L.O. blyft bestaan. Op een vraag van de Pernix-afgevaardigde deelde hy mede, dat het Bondsbestuur plannen heeft om de Medische Sportkeuring voor alle leden verplicht te stellen. In de komende winter zal weer een contactmiddag worden belegd, terwijl in het voorjaar enkele seriemiddagen voor junioren worden gehouden. De voorzitter sloot om elf uur op de gebruikelijke wijze de vergadering. VRIENDSCHAPPELIJKE KORFBAL WEDSTRIJD. Zaterdag speelde „Katwijk" te Leiden een vriendschappelijke wedstryd tegen een „Ons Eiland"-combinatie, waarbij de Katwijkse korfballers met 62 wisten te winnen. De ruststand was 13 en hoe wel de Leidenaren zich daarna fel ver weerden, wist Katwijk de geboden kan sen beter te benutten en deze snelle, sportieve stryd met ruim verschil te winnen. De doelpunten werden eerlijk onder de dames en heren verdeeld. 2. A. Blonk (Vriendenschaar) lMi pt.; F: 1. C. Camfferman (Roelofarendsveen) 2Vz pt; 2. J. v. Zanten (SPW) 2 pt.G: 1. B. Maat (Voorschoten) 2 pt; 2. W. Zit man (Caïssa) 2 pt. H: 1. P. Verstraaten (LSG) 2Vz pt.; 2. C. Sterk (Philidor). 2 pt. I: 1. Th. A. Aussems (Alphen) 3 pt.; 2. A. de Roo (Vriendenschaar); J: 1. B. P. M. Lammens -(SPW) 2«& pt; 2. F. H. Roman (Ons Genoegen) pt. K: 1. A. J. Plaizier (Schaakgen.); L: 1. G. Turk J. Plaizier (Schaakgen.) 2 pt.; 2. J. Crama (Ons Genoegen); L: 1. G. Turk (Noordwijk) 3 pt.; 2. W. Duyverman lVfr pt.; M: 1. W. v. d. Wijngaarden (Caïssa) 3 pt.; 2. L. J. Goddijn (Philidor) 2 punten. Om het Russische kampioenschap schaken Voor de zestiende maal begint binnen kort het tournooi om het schaakkam pioenschap van Rusland. Botwinnifc Boleslavsky en Smyslov moeten wegenJ tijdgebrek verstek laten gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2