Jlieuwe geitecije (üimruiU Conferentie over het Atlantisch Pact wordt in Washington gehouden PearsonLigt Spanje aan de Atl; Oceaan Wist U VRIJDAG 5 NOVEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103. Tel dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4-15 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per milllmeleT (By contract belangrijke, korting.) DIRECTIE: F DIEMER- CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7655 0$tonhKistirl) Is Qfiebleuütf myo b*rt in leyyenapoef Sassenheim tracht de bus tegen te houden Zie pag. 2 of aan de Middellandse Zee? De diplomatieke correspondent van Reuter te Londen gendhedenconferentie, waarop de besprekingen zullen worden gevoerd o sluiting van een Atlantisch pact tussen de landen van de Westelijke Unie V-S. en Canada, waarschijnlijk begin 1949 te Washington zal worden gehouden- De Canadese minister van buitenlandse zaken heeft daar een en ander over uitgelaten. riëren tussen 5 en hoogstens 50 jaar. Aan het hierboven reeds genoemde verdrag van Rio de Janeiro wordt door 20 repu blieken van Zuid-Amerika, benevens de V.S. deelgenomen en ook Canada kaï eventueel nog toetreden. Amerika rust drie Franse divisies uit Naar zijn mening zullen het Noord-At lantische defensie-pact en de Inter-Ame rikaanse alliantie eerlang met elkaar wor den verbonden. Behalve de Scandinavi sche landen dient ook Ierland te worden ingeschakeld. De beide defensiesystemen zouden moeten worden gecoördineerd. Ook ten aanzien vai zoveel om te doen is geweest, gaf hij zijn visie te kennen, maar toen men hem tijdens de persconferentie te Parijs het vuur na aan de schenen legde, antwoord de hij, er niet geheel zeker van te zijn of Spanje aan de Atlantische Oceaan lag of aan de Middellandse Zee. Het is thans vrijwel zeker, dat Amerikaanse, Britse er Canadese regeringspersonen aan de op stelling van de Noord-Atlantische alliantie zullen beginnen. Nu de Amerikaanse kiezingen geëindigd zijn, wordt er haast mede gemaakt. De tijdsduur van het pact volgens ?de Ca- Nobelprijs letterkunde voor Thomas Eliot Ook de prezen voor natuur- ei scheikunde toegekend De Nobelprijzen voor letterkunde, tuurkunde en scheikunde zijn door de Zweedse commissie toegekend. De 60- jarige Amerikaans-Britse schrijver Tho mas S. Eliot, die sinds 1914 in Engeland woont en in 1927 Brit werd, zal op 10 December in Stockholm de prij 11.000 pond sterling ontvangen voc letterkundig werk. Eliot is één der be langrijkste Engels-schrijvende essayi en toneelschrijvers. Zijn meest^bekende werk is wel het toneelstuk: „Murdei the Cathedral". De Nobelprijs voor tuurkunde was eveneens voor een gelsman, ml. de 51-jarige prof. Patrick M. S. Blaokett, als beloning voor zyr werk op het gebied van kosmische stra ling en zij n on twikkeling van de Wilson- methode. De prijs voor scheikunde werd toegekend aan de 46-jarige Zweedse pro fessor, Ame Tiselius, voor de ontdekkini van zijn methode voor het meten van eiwi t-mol eoulen BLIJFT JOHN FOSTER DULLES BIJ DE VER. NATIES? Tal van gezaghebbende afgevaardigden bij de Ver. Naties willen John Foster Dulles voor het werk der V.N. behouden, ondanks de nederlaag van Dewey, wiens adviseur hij, zoals bekend, was buitenlandse politiek. Bij drie Amerikaanse vlieg rampen 32 doden Weer een superfort verongelukt. De Amerikaanse luchtmacht verloor gisteren niet minder dan drie machines. In Tampa (Florida) stortte een B-29 Su perfort neer. Achttien van de 20 inzitten den werden gedood. In Beieren, in de buurt van Garmisch-Partenkirchen ver ongelukte een straalvliegtuig. De piloot kwam om het leven. De machine kwam op een huizenblok terecht, waardoor twee woningen afbrandden, de bewoners ble ven ongedeerd. De derde machine was het Superfort, dat, zoals gemeld," sinds eer gisteren boven Engeland vermist werd. In het graafschap Derbyshire werd het uitgebrande toestel gevonden, dat tegen een berg was opgevlogen. In de buurt lagen de verkoolde lichamen van dertien Amerikaanse vliegers. Naar een Frans militair vliegtuig wordt op het grondgebied van Cochin-China, sinds Dinsdag j.l. gezocht. Men vreest, dat de machine in een bosrijke streek is neergestort. Melkprijs voor de boeren is 17i ct Volgens het dep. van Landbouw, zal de prijs, welke de boeren voor de melk ont vangen, van Nov. 1948 tot Nov. 1949 17% cent per liter bedragen. Boerenleider Roskam voor het kantongerecht Het Arnhemse tribunaal had indertijd 3% jaar internering geadviseerd tegen de ex-boerenleider E. J. Roskam. De hoge autoriteit weigerde hierop echter het fiat en dezer dagen verscheen Roskam voor het Kantongerecht te Nijmegen. Verd. verklaarde in Duitse geest te hebben ge handeld, doch dit uitsluitend in het belang van de boeren te hebben gedaan en om de voedselpositie van Nederland te ver zekeren. Over 14 dagen volgt uitspraak Groot verlof aan dienst plichtigen in Europa Min. Schokrking zal binnenkort regelen vaststellen voor het verlenen van groot verlof aan dienstplichtigen, die niet bui ten Europa dienen, ongeacht de lichting waartoe zij behoren. Zo wordt ingaande 1 Nov. j.l. reeds groot verlof verleend aan wienstpdichitige soldaten en soldaten der le klasse, die vóór 1 Mei 1947 in werkelijke dienst zijn gekomen en onaf gebroken in werkelijke dienst zijn ge bleven, of, in geval van onderbreking, tenminste 15 maanden in werkelijke dienst zijn geweest. Alles voorzover deze soldaten behoren tot de 18 geoefende tirailleurcompagnieën der territoriale ba taljons of tot het geoefende gedeelte van de 6 stafcompagnieën, evenwel met uit zondering van de dienstplichtige chauf feurs en motorordonnansen. BRITS SCHIJN-ATOOM-BOMBAR- DEMENT. In de Britse wateren voor Plymouth, zal in December een schijn-atoom-bom- bardement plaats vinden, waaraan o.a. de „home fleet" zal deelnemen. Vlieg tuigen zullen de aanvallen op de sche pen uitvoeren. Het betreft hier verdedi gingsmanoeuvres. AP.-bericht uit Frankfort zou Ameriika heimelijk drie Franse divi sies hebben uitgerust. Twdalf jaar geëist tegen dr J. Smit Van rector via berucht scribent tot geïnterneerde zieke Voor het A'damse B.G., dat gisteren in het kamp Laren zitting hield, verscheen de aldaar geïnterneerde 64-j. dr J. Smit, die wegens ziekte op een draagbaar werd binnengebracht. Hij was aanvankelijk onderwijzer, werd rector aan het Her vormd Lyceum te Amsterdam, in de be zettingstijd wethouder aldaar en schreef in alle mogelijke pro-Duitse persorganen, o.m. in „De Telegraaf". In 1941 vond 'hij „dat de Joden maar beter uit Nederland konden verdwijnen", had het over „kan selhelden*', die het met de Duitsers niet waren en noemde min, Gerbran-dy „gereformeerd pronkstuk". Tegen hem werd 12 j. geëist. Uitspraak 18 Nov. Tijdelijk minder rookartike len voor enkele categorieën Daar het technisch niet mogelijk aldus het CDK, om aan personen van jaar en ouder, die eén versnaperingen- kaart of een gecombineerde kaart be zitten, alsnog een tabakskaart c.q. ge combineerde kaart uit te reiken, zullen tot 17 .December wanneer (ie nieu kaapten in gebruik worden genomen personen met een versnaperingenkaart geen rookartikelen kunnen kopen. Man nen, die een gecombineerde kaart be zitten, zullen met een geringere hoe veelheid genoegen moeten nemen» zij na 17 December zullen ontvangen. Overigens zijn versnaperingen vrij, dat er geen wezenlijk verschil bestaat met de toestand vóór de opheffing der suikerdistributi e. KINDERBIJSLAG VOOR KINDEREN NA ECHTSCHEIDING. De Centr. Raad van Beroep heeft, ir afwijking van een eerder genomen be slissing, bepaald, dat wel kinderbijslag wordt gegeven voor een kind, dat binnen de 360 dagen na de echtscheiding i; boren en wettelijk op naam staat vó eerste man der moeder. De tweede kan dus de bijslag in ontvangst nem« een onderzoek of hij wellicht de vader van het kind is, komt niet meer te pas. Onderhoud van Stikker met Hatta Reuter seint uit Batavia, dat volgens de „Stem van Vrij Indonesië" minister Stikker gistermiddag 5 uur (10 Nederlandse tijd) te Kalioerang derhoud heeft gehad met Hatta, hetwelk werd bijgewoond door de republikeinse minister van buitenlandse zake^ hadji Salim. RADEN ABDOELKADIR IN BATAVIA AANGEKOMEN. Raden Abdoelkadir is gisterenmiddag te Batavia aangekomen. Als blyk van er&entelykheid voor de Marshall-hulp, die al heel wat Am. tarwe in ons dagelijks brood heeft bezorgd, bood gisteren namens de Haagse bakkers dhr. A- Belterman, directeur van Hus' bakkerijen, de acting-chief van de E.C.A., dhr John Humpstone, een mandje van brood mèt brood aan. De overhandiging. Truman gaat met vacantie naar het zonnige Florida Hij zint op een tweede „New Deal" laag zou Truman uit Independence (Missouri) in Washington zijn terugge- 1, waar hy opnieuw gehuldigd zou worden. Op doorreis naar Washington ver klaarde hij te Jefferson City, dat niets hem zo ver lag als enig leedvermaak la koesteren, nu Dewel verslagen is. Voorts zou 't zijn plan zijn nog slechts eenmaal op het Witte Huis de teugels in handen te nemen, maar in 1952, zal hy zich niet nog maals candidaat stellen. In ieder geval zou Dewey dan niet zijn tegenstander zyn. want deze zal geen gooi naar bet presidentschap meer doen. Reuter vestigt er de aandacht op, dat dit jaar het Congres een amendement op de Grondwet aanvaardde, volgens het welk een president niet voor de tweede maal gekozen kan worden. Dit amen dement heeft echter geen betrekking op Truman, daar deze immers president werd door de dood van Roosevelt en bo vendien is de ratificatie van het amen dement nog niet volledig geweest. Tru- is vermoeid en om op zijn verhaal te komen, gaat hij spoedig met vacantie Key West in het uiterste Zuiden van de Ver. Staten. Voor een figuur als Truman' is het begrip vacantie zeer rela- ef; deze man werkt feitelijk altyd. Be schenen door het inspirerende zonnetje Florida, waar het klimaat sub-tro pisch is, zal hij weer zinnen op een tweede New-Deal, een nieuwe vérstrek kende sociale wetgeving, die hij aan het ,ve Congres in Januari zal voorleg gen. Er is straks werk genoeg aan de winkel, zoals de herroeping van de wet Taft-Hartley, die bij de vakverenigingen gehaat is, voorstellen om de kosten het levensonderhoud te verlagen maatregelen voor de bouw van volkswo ningen en uitbreiding van de ouderdoms- verzekering. In Amerika is bij de ver kiezingen veel geld verdiend en ander zijds heeft menigeen een veer moeten laten. De bekende book-maker te St. Louis, James Caroll, heeft verklaard dat ïorme sommen op Truman gezet wa- hetgeen er op wijst, dat men toch niet rotsvast vertrouwde in het opinie onderzoek von dr Gallup. Dreigende woorden van Pan dit Nehroe voor Nederland Politicactie zal „ernstige reacties" veroorzaken. Op een persconferentie te Cairo heeft le premier van Voor-Indië, Pandit Nehroe, bij zijn terugkeer van de con ferentie van het Britse gemenebest te Londen, verklaard, dat indien „een kolo niale mogendheid" in Indonesië een daad aggressie zou plegen, dit ernstige reacties zou kunnen veroorzaken in Voor-Indië en de gehele wereld. Er zijn nu bijna vijfennegentig procent der stemmen geteld en volgens deze uit slagen was de standi Truman 22.642.357; Dewey: 20.786.173; Wallace: 1.065.613 en Thurmond: 921.477 stemmen. De afstand tussen Truman en Dewey wordt dus steeds groter. De telegrammen-regen houdt aan en ook president Auriol deed Truman de beste wensen van de Franse regering en het Franse volk toekomen. Montgomery zal op Britse ambassade logeren Enige besprekingen met Ministerie van Oorlog. Zoals enige tijd geleden gemeld, zal maarschalk Montgomery van 911 No vember een bezoek aan Nederland bi gen, in het kader .van zijn geprojec teerde reis naar de vijf verbonden Wes terse landen. Naar de N i e u w s c h e C r t. verneemt, zal Montgomery gedurende zijn verblijf in Den Haag loge ren op de Britse ambassade aan het West einde. De maarschalk zal verschillende besprekingen voeren met het Departe ment van Oorlog in verband met het vormen van een gezamenlijke militaire staf voor de landen van. het Verbond van Vyf. Aan het eind van de bespre kingen zal Oorlog aan de maarschalk enige genodigden èen cocktail-party a bieden. Het bezoek zal overigens een sloten karakter dragen, want Montgo mery zal geen persconferentie houden. Momenteel voert Monty besprekingen in Duitsland met Clay. WAAROM DIENSTTIJD VAN MARINE VERLENGD? Het dep. van Marine deelt n.c verlenging van de diensttijd va miliciens mee, dat deze maatregel troffen, omdat een tekort aan personeel dreigt door het binnenkort afvloeien de oorlogsvrijwilligers en omdat de -toestand in Indonesië nog geen vermii dering van de diensten daar toelaat. Export van onze winter groenten naar Canada? Naar de „Ni'euwe Leidsche Crt erneemt, zal in de eerste helft dezer maand een delegatie van het Centr. Bur. Veilingen in Nederland, met de voorzitter, de heer Prins, en de heer H. Velders, Dir. Aankoopbureau voor Tuinbouw- en Sierteeltproducten, naar Canada vertrekken, om daar een tentoon stelling van onze tuinbouwproducten in te richten. Men verwacht een flink afzetgebied jor onzp winterproducten als uien, peen kroten te kunnen maken in Canada, daar deze producten juist in een tijd in gevoerd kunnen worden als Canada er behoefte aan heeft. Bovendien zijn de marktprijzen in Canada, voor deze pro ducten hoog, vergeleken bij de Neder landse marktpryzeri, terwijl de invoer uit de Ver. Staten vorig jaar drastisch beperkt werd. NED. PADVINDERS TREDEN UIT NED. JEUGD GEMEENSCHAP Het Nat. Hoofdkwartier van de „Ne derlandse Padvinders" is uitgetreden uit de Ned. Jeugdgemeenschap, omdat deze zijn oordeel in. de drie jaar van haar bestaan geen resultaat heeft be- Snelle sloping van C. C. D. apparaat De Centrale Controle Dienst, die op 1 October nog 3110 man sterk was. ónt- sloeg zo men weet, in die maand 275 man zal naar de Nieuwe Leidsche verneemt, op 1 Januari a.s. nog 875 personen ontslaan. De vaste ambtelijke kern van de dienst zal 1200 man omvat ten. Zij, die tenminste 3 jaar overheids dienst hebben vervuld, in totaal 800 man, kunnen aanspraak maken op wachtgeld. In Juli j.l. was het personeel reeds op ;ze gang van zaken voorbereid. Over plaatsing naar andere diensten en plaat sing in het vrije bedrijf worden van over heidswege bevorderd. Stroop c.s. worden duurder Naar wij vernemen zal tot de suiker houdende producten die in prijs stijgen, ook stroop behoren. Huishoudjam eerste tweede soort stijgt met vijf cent per van 450 gram. Dit geldt niet voor prui menjam, waarvan de prijs onveranderd blijft. De Kruidenier bevestigde gisteren een reeds eerder gelanceerd bericht, dat St. Nicolaas ons een half pond boter of mar garine (kinderen 125 gr.) extra zal bren gen. Ook de theevooruitzichten zijn uiter mate gunstig. De theeproducenten in In donesië dringen er n.l. op aan, dat dit ar tikel vrij zal worden gegeven. Het ziet er op, of dit op korte termijn, men noemt de datum van 1 Januari, gebeu- Spaanse kwestie weldra voor de V.N.? Dr Lange, de Poolse afgevaardigde by de V.N., heeft verklaard, dat binnen veer- dagen, waarschijnlijk de Spaanse kwestie voor de V.N. zal worden ge- Elf rode legers rukken op naar liet centrum van China Binneu twee weken wordt een grote veldslag verwacht Het begint er meer en meer op te lijken alsof de communisten China thans de laatste slag zullen toebrengen. Uit de provincie Sjantoeng rukken thans elf communistische legers in een grote tangbeweging naar het Zuiden, al dus meldt Reuter uit Nanking, met de an Pengwoe, 170 km ten Noorden van Nanking, als doel. Binnen twee weken wordt een grote veldslag verwacht. De centrale regering heeft be sloten, van-het bolwerk Soetsjou in Noord Kiangsoe af te zien, daar de roden er in geslaagd zijn, deze vesting te passeren. In Mandsjoerije hebben de communis ten de haven Jinkou veroverd en duizen den soldaten der regering zijn door ka- het kustgeschut gedood, •g. d'Ailly groot-officier in orde van Oranje-Nassau "jfÊ. Baron" de vos vaitis teen wijk,' Amsterdamse burgemeester, mr A. J. d'Ailly, mededeling, dat de Koningin hem heeft begiftigd met de onderschei ding: groot-officier in de orde van Oranje- Nassau. Den .Haag volgend jaar luchtvaartstad Door het 30-j. jubileum van de K.L.M. Het jaar 1949 zal niet alleen voor de K.L.M:, die dan 30 jaar bestaat,, maar ook voor Den Haag, als zetel van deze maatschappij, belangrijk zijn, zo ver neemt de Nieuwe Leidsche Crt. In April wondt, zo men weet, het nieuwe kantoorgebouw aan de Raam- weg, dat dan geheel gereed is, in ge- Bnuik genomen. Het hele, in Den Haag werkzame K.L.M.-personeel zal zich dan in Klein Zwitserland verzamelen en ver volgens het gebouw betreden. In Ootober wordt het 30-jarig bestaan der K.L.M. gevierd. Het hoogtepunt zal de vergadering van de Int. Airtransport Association (I.A.T.A.) zijn, die onder presidium van de heer Plesman in Den Haag wofdt gehouden. De hele lucht vaartwereld zal dan Den Haag als cen trum hebben. Aardappelmeel op 15 Nov. in het broodmeel Naar de „Nieuwe Leidsche Crt." verneemt, zullen de meelfabrieken 15 Nov. beginnen met aardappelmeel in het broodmeel te verwerken. Bij gouvernementsordonnantie is het natuurwetenschappelijk onderzoek in In donesië gecoördineerd, met als voorzitter dr ir P Honig. toen zij trachtten op schepen te ontkomen. Nu is nog slechts Hoeloetao in handen van de centrale regering. Tsjiang Kai Sjek is er tenslotte door persoonlijke in terventie in geslaagd, het aftreden van het kabinet ongedaan te maken. Piccards expeditie vindt ontijdig einde De „kogel" was nog niet geschikt om met bemanning te duiken. Prof. Piccard en zijn ass. prof. Cosijns hebben hun pogingen, om by de Kaap Verdische eilanden tot 4000 meter onder zeespiegel te duiken, opgegeven. Woens dagmorgen verrichtte de „Batyscaphe' voor Santiago een duik zonder beman ning tot een diepte van 1400 meter. De operatie begon om 10 uur en was moeilijk, in verband met drift en deining in een open, onbeschutte zone. Gister morgen werd deze proef beëindigd en toen-de.kngel.aan de-oppervlakte kwam, bleek hét onmogelijk de benzine uit de drijver tanks te pompen, zonder gevaar voor verlies' aan mensenlevens. In de nacht heeft men de benzine laten weg drijven. Aangezien een nieuwe reserve- voorraad benzine niet aanwezig was moest men de proeven opgeven, temeer, daar de kogel en vooral de drijvers niet aan alle eisen, die gesteld moeten worden, om met de bemanning te dui ken, bleek te voldoen. Het moederschip „Scaldis" wordt reeds morgen in Dakai verwacht, en vandaar gaat het naar Ant werpen terug. Hier zullen Piccard er Cosyns vermoedelijk verder experimen teren tot hun apparaat aan alle eisen vol- Trein op luchtbanden reed 90 km per uur De Franse trein op luchtbanden, waai van we onlangs melding maakten, heeft gisteren met een snelheid van 90 km per uur, de afstand ParijsChèlons- Marne afgelegd. Auto stortte van brug in de Maas: drie doden In Maastricht is een luxe-auto, na een botsing met een tegenligger op de Wil- helminabrug dwars over het brugdek en het trottoir door de zware houten nood- brugleuning heengeschoten en in de Maas gestort. Het water is daar zeven meter diep en het duurde enkele uren, voor de auto gevonden was. De drie in zittenden zyn verdronken. Het waren de 38-jarige garagehouder M. H. H. Nysten uit Bunde, de 33-jarige mevr d. Heuvel uit Maastricht, moeder van zier kinderen en mevr. Mermans uit Maastricht, moeder van één kind. DAT H.M. Koningin Juliana vanoch tend ten paleize Soestdijk de min. van Buitl. Zaken van Iran, Moussa Noury- Esfandiary. die op doorreis hier te lande vertoeft, in audiëntie ontving. DAT in de R'damse raad stemmen op gingen voor een elfbanige vlag i.p.v. een driebanige, zoals B. en W. voorstellen, daar zeesteden vroeger een meerbanige vlag voerden en daarom nog werd aangehouden. DAT het B.G. te Assen de 37-j. slager K. G. Vos en zyn 43-j. compagnon F. Been tot resp. 10 en 9 j. (m.a.) veroor deelde wegens wandaden, als landwach- ters verricht. (Eis: 11 en 10 j.). DAT mr J. W. v. Hoogstraten en mr A. B. H. Niemeyer van de Dienst voor Alg. Personele Zaken in Indonesië, naar Nederland komen voor besprekingen over rechtspositie van het Overheidsper soneel overzee. DAT Arnhem de acteur Albert van Dalsum t.g.v. zyn toneeljubileum een herinneringsplaquette heeft aangeboden, vervaardigd door de beeldhouwer G. J v. 't Hoff. DAT de Ned. beeldhouwster Rachel van Dantzig, die reeds meer dan 30 jaar in Aydrichem by Brussel woont, op 12 Nov. 70 jaar hoopt te worden. DAT de Verenigingen van Ouden van Dagen te Gouda, Vlaardingen en Dor drecht aan de Regering verzochten ook de ouden van dagen in de inkomstenver hoging te betrekken. DAi te Vlissingen, 88 j. oud, is over leden het oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland G. v. d. Putte, DAT Ir G. J. Goemans, hoofd der Agra rische afd. van de Kon. Ned. Jaarbeurs gisteren naar de van 46 Nov. te Kopen hagen te houden intern. Zuiveltentoon- stelling vertrok. DAT in Den Haag een afdeling is op gericht der Vereniging tot bevordering van openbaar en bijzonder neutraal on derwijs in Indonesië, met dr J. Hommes als voorzitter en de heer D. Jansens als secretaris. DAT Zwolle ondanks protest van de Bond van Autohandelaren na een proef van vier weken, waarbij 1107 wagens verhandeld werden, officieel een weke lijkse automarkt instelde. DAT de uft Duits bezit aan Nederland toegewezen romp van de 10.000 tons „Stad Breda" der Holcyonlijn te R'dam voor afbouw te Vlissingen arriveerde en medio 1949 gereed zal zyn. DAT het B.G. te Assen een aanvang heeft gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de vice ex-opperwacht meesters bij de Staatspolitie, A. Slupter, S. v. Droffelaar, J. Lamberts en H. Lam- merse, vier bekende S.D.-satellieten uit Drente. DAT het programma van het Verbond van Ver. voor Veilig Verkeer een veilig- verkeer-onderscheiding bevat voor be roepschauffeurs, die in een bepaalde tyd- geen ongevallen hebben veroorzaakt. DAT de oud-hoofdoff. v. d. administra tie der Kon. Marine J. K. van Leyen te Den Haag, benoemd werd tot bezoldigd directeur van het Verbond van Ver. voor Veilig Verkeer. DAT na liquidatie van de Bond voor Prov. Assurantiebezorgers en de vereni ging M.A.A. (afd. bezorgers) te Utrecht werd opgericht de Ned. Ver. van Assu rantiebezorgers. DAT in Noord-Brabant DAT de 77-j. actrice Julia Cuypers deze maand afscheid neemt van het to neel met „Lentewolken" van Herman Roelvink. DAT, 78 j. oud, te Groningen is over leden de bekende scheepvaartautoriteit T. L. Mellema en hij Maandag op Schier monnikoog begraven wordt. DAT het echtpaar Van Helvoirtvan Daelen te Waalwijk 9 Nov. 50 jaar is getrouwd. DAT de Amerik. torpedojagers „Purdy" en „Bristol" 16 Nov. A'dam zullen be zoeken. DAT de tentoonstelling „Waalwijk 1948" f 10.000 opbracht. DAT de heren Thomas Vien, kol. M. Virks en E. C. Solamis van het Canadian All. Relief Fund en het Griekse hulp fonds van Rome naar Nederland vlogen en vandaag de ministeré Drees en Joekes zouden bezoeken. DAT de raad van BerkelEnschot (N. Br.) besloot tot aanleg van een lang be geerde waterleiding. DAT stallinghouders de prijs voorstal len van auto's niet meer in één bedrag met de service-kosten mogen factureren en de servicekosten behoorlijk dienen te worden gespecificeerd. DAT het Dordtse B.G. de politie-onder- luitenant D. A. van de Wedde wegens deelname aan razzia's op Delftse studen ten tot 8 j. (m.a.) veroordeelde (Eis: 15 j.) DAT voor het Dordtse B.G. 16 j. geëist werd tegen de belastingambtenaar en Jo denvervolger A. M. Vos uit Zwijndrecht en 18 Nov. schriftelijk vonnis gewezen DAT de vliegdiensten New YorkAm sterdamFrankfurt van de A.O.A. on veranderd blijven. DAT een 50-j. A'damse kellner met een hersenschudding .vermoedelijk door een nekslag, in het portiek van zijn wo ning is gevonden en hij zich slechts weet te herinneren van een automatiek per auto naar huis te zyn vervoerd, doch van zyn vele geld niets mist. DAT de Haarlemse raad het voorstel van B. en W. aannam, om aan de Alg. Ver. v. Bloemencultuur een terrein voor een proef- en monstertuin aan te bie den, om deze vereniging te bewegen zich niet in Hillegom te vestigen. DAT als gedeeltelijk gemeld, een Ned. handelsmissie naar Baden-Baden (Franse zone) is vertrokken voor een trizonale handelsovereenkomst met ons land. DAT door het vervallen van de alg. vergunning t.g.v. de geldzuivering Ne derlanders zich voor het verlenen van financiële steun aan bloedverwanten in de Bizone moeten wenden tot de Ned. Bank, afd. Deviezenvergunningen, Dam straat 13-25, Amsterdam-C. DAT G. J. Malouin niet, zoals het A. N. P. meldde, benoemd is tot algemeen chef-vlieger, maar tot alg. chef vlieg- dienst van de K.L.M. DAT de Muziekprijs Amsterdam-1947 is toegekend aan Lex van Delden voor zyn „Rubaiyat" voor kamerkoor, so praan, tenor, 2 piano's en slagwerk. DAT het Centr. Bur. van de Tuinbouw veilingen 9 Dec. een „druiveDdag" orga niseert in Delft en op 13 Jan. een „aard beiendag" in Lelden, met diverse spre- Een twintigtal verzetslieden en i ogsslachtoffers werd gisteren te V enaar gedecoreerd door de Belgische nil. attaché, kol. A. Servais, voor hun houding in de bezettingstijd. V.l.jfr.: kol. A. Servais, D. v. d. Heuvel (voorz. d. Bond v. Ned. Oorlogsslachtoffers) )ice-adm. G. W. Stoeve, kap. A. Rocus rnn Yperen, dirigent v. d. Kon. Mil. Kapel, en W. A. Schrijvershof. Aantal Nederlanders ontving Belgische onderscheidingen Plechtigheid te Wassenaar. In zijn ambtswoning aan de Schouw- weg 106 te Wassenaar heeft gistermiddag de Belgische militaire attaché, kolonel A. Servais, aan een aantal Nederlanders Belgische onderscheidingen uitgereikt voor verrichte diensten in de Meidagen van 1940 en gedurende de bezetting. De plechtigheid werd by gewoond door een delegatie van het Nationale Verbond van Belgische Oorlogsinvaliden en door een aantal Nederlandse militaire autoriteiten, o.w. generaal Kruis, chef van de Gene rale Staf en generaal Giebel, bevelheb ber van de Luchtmacht. De vice-admiraal H. Stoeve werd be noemd tot Commandeur in de Orde van Leopold en kapitein Rocus van Yperen, directeur der K.M.K., ontving het Bel gische Militaire Kruis der 2e klasse. Ook een 5-tal leden van de bond van NederL Oorlogsslachtoffers werd gedecoreerd en wel: D. v. d. Heuvel, Schiedam, Officier Orde van Leopold II; F. P. J. J. van Pa reren, Eindhoven, Ridder der Kroonorde; S. L. Groenewoud, Utrecht, id.; G. Roehr- man, Utrecht, id.; J. A. A. Paans, Soest, Ridder der Orde van Leopold II, en C. A. A. Emmen, Amsterdam, id. Uit de verzetsbeweging afkomstig: I. .J. Oskam, Vroomshoop, Ridder der Kroonorde; P. J. M. Baudoin, Assen. Of ficier Orde Leopold II. met-palm en Oor- logskruis 1940 met palm; W. A. Schrij vershof, Oostvoorne aan Zee, Officier Kroonorde met palm en Oorlogskrui» 1940 met palm; J. van Stolck, Rotterdam, Militair Kruis der 1ste kl.; mevr. J. van Stolck-Basilewitch, Rotterdam, Militair Kruis der 2de kL; mevr. B. van Valken- burg-Labouchère, Oudenrijn; luitenant R. A. van Valkenburg, Oudenryn; kapt. F. W. Hazelhoff, Vroomshoop; majoor E. Hogewegen, Maarn; onderluit. M. da Bruijn, Ommen; comm. H. Burgerhout, Rotterdam; mevr. Jacoba Koolhaas, Alk maar; mej. Dien Bolks, Daarlerveen, al len Oorlogskruis 1940 met 'palm. De heer v. d Heuvel dankte namens de gedecoreerden, welke grotendeels aanwezig waren. Zakkenrollerij op grote schaal in Naaldwijk Gauwdieven hebben hun slag geslagen tijdens een vergadering in de Chr. Be waarschool in Naaldwijk: 16 personen, die de vergadering bezochten, deden bij de politie aangifte van diefstal van por- temonnaies, shawls, kammetjes e.d., uit mantels en fietstassen. De zaak is in onderzoek. Vergiftiging door verkeerde medicijnen Het verkeerd bereiden van medicijnen leidden er toe, dat twee jaren geleden de heer Postma te Harlingen overleed en dat de Leeuwardense rechtbank de apothekeres, mevr. C. V., te Harlingen, veroordeelde tot 1 mnd. hechtenis voorw. »n f750 boete, terwijl de leerling-apothe keres mej. H., 1 mnd. heehtenis voorw. en f100 boete kreeg. In hoger beroep werd gisteren voor het Leeuwardense Gerechtshof bevestiging van dit vonnis geëist. Uitspraak 18 Nov. TOJO IS SCHULDIG VERKLAARD. De Japanse oud-premier Tojo, die in 1941 de aanval op Pearl Harbor gelastte, is door de internationale rechtbank te Tokio schuldig bevonden aan aggressie tegen China. WEERBERICHT Koudere nacht Tot Morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met voornamelijk in het Noord-Westen van het land enkele buien. Matige, langs de Waddenkust aan- 'ankely'k nog krachtige wind, later over al afnemend en draaiend naar richtingen tussen West en Zuid. Iets kouder, vooral de nacht In het Zuid-Oosten van het land op enkele plaatsen vorming van nevel of mist t op 13.54, onder 20.42 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1