TYPEN-STENO NIEUWE LEIDSCHE COURANT Ds H. J. van Achterberg opende de bazar „Kerkbouw 'Ned. Herv. Gemeente" Grote belangstelling en „levendige handel" werk, dat ds Touw voor deze kerkbouw in de oorlogsjaren heeft verzet. Ook bracht ds Van Achterberg hulde aan de vele werkkrachten. De „handel" was al direct na de ope ning, die door velen werd bijgewoond, zeer levendig. De algemene verwachting, dat het resultaat van de bazar het reeds aanwezige bedrag voor de kerkbouw in Leiden niet onaanzienlijk zal verhogen, o.i. niet geheel ongegrond Ds H. J. van Achterberg, die in tegen woordigheid van ds D. J. Vossers en ds J. de Wit, resp. voorzitter en scriba van de Ned. Herv. Kerkeraad te dezer stede, en de heren Jac. Wilbrink, J. van Zan ten en H. Zaalberg, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester van de kerkbouwcommissie, gistermiddag in het schoolgebouw aan de Hoge Morsweg de bazar geopend, waarvan de baten be stemd zijn voor de bouw van Ned. Herv. bedehuizen in onze stad, wees er in zijn openingswoord op, dat de Herv. Ge meente van Leiden deze dag staat aan het begin van een kerkbouwplan. dat niet alleen van belang is voor wijk II. maar voor heel de Gemeente, die zich immers geplaatst ziet voor een groot te kort aan kerk- en aan wijkgebouwen. Morswegkwartier, Leiden-Zuid en 1 Haagwegkwartier groeien steeds 'uit. Nadat ds Van Achterberg zijn grote erkentelijkheid had uitgesproken voc het onderdak, dat wijk II thans in hs schoolgebouw aan de H. Morsweg gi niet, zette hij uiteen dat toch altijd het verlangen naar een eigen kerk en eer eigen wijkgebouw blijft bestaan. Wi, moeten deze bazar niet zien als een geld- klopperij, maar als een middel ter ver wezenlijking van een groot doel: bouw van Ned. Herv. bedehuizen. Ten slotte herinnerde spr aan het veelomvattende 23 mnd. klaar KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 Afscheid bij de N.S. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft de heer A Rank, eerste commies bij de N. S. op het station alhier, na een ruim 44-jar. dienst tijd, waarvan de meeste jaren in Leiden, afscheid van het personeel genomen. Op het Stationsbureau werd hij op zeer har telijke wijze door de hoofdstationschef, de beer J- Idsinga, toegesproken, die op de aangename samenwerking met het personeel wees en die hem namens het personeel enige mooie boekwerken aan bood. Nadat de heer Rank de aanwezigen had bedankt, nam hij met een handdruk van hen afscheid. Gezellige avond Clos en Leembruggen Zaterdagavond was er voor het kan toor- en technisch personeel van de N.V. sajetf abri eken P. Clos en Leemlbruggen een gezellige avond in „Oud Hortuszioht". De voorzitter van N.I.O. (Na Inspanning Ontspanning), de heer P. J. Plamjer, heette welkom, in het bijzonder de direc teur der firma, de heer G. Overduim J.zn. Hierna werd een bont programma vlot afgewerkt. Het werd geheel door eigen krachten verzorgd. Het zou te ver voe ren om de prestaties van alle leden naar voren te brengen. Een uitzondering wil len wij echter maken voor mej. S. Hor- tensius, die op voortreffelijke wijze en kele zangnummers ten gehore bracht. Als conferencier trad op de heer Alb. Ger ritsen. LEIDSCHE SPAARBANK Bij de Leidsche spaarbank is gedurende October ingelegd f381.411,24 en terugbe taald f 442.657,56; ingeschreven zijn 217 nieuwe inleggers, terwijl 149 boekjes ge heel werden uitbetaald. Het tegoed der 26.972 inleggers, hieronder begrepen 2984 deelnemers aan de afhaaldienst. bedroeg einde Oct. f 13.941.879,04. Door de afhaal dienst werd in 10.095 stortingen, f 36.680,25 ontvangen. Er werden 182 spaanbusjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f3730,97. Op de scholen werd gespaard f196. Jubileum bij boekhandel A. M. van Zwicht Mej. A. A. Breebaart herdacht gisteren het feit, dat zij 35 jaar geleden in dienst trad bij de boekhandel A. M. van Zwicht de Breestraat. 's Morgens werd zij door de heer van Zwicht toegesproken en mocht zij een geschenk in ontvangst ne- i. In de middaguren vond er een recep plaats, waarvan zeer velen gebruik hebben gemaakt om de jubilaresse te feli citeren. Onder hen bevonden zich profes- I, tal van boekverkopers uit Leiden, hoofden van scholen en kennissen. Veel bloemstukken werden mej. Breebaart overhandigd. Na afloop van de receptie werd in „Het Gulden Vlies" een diner aangeboden. HAAGSE RECHTBANK. Heling. De metselaar H. J. F. te Leiden pleegde heling, toen hij van een kennis een tal bussen met levensmiddelen in ont vangst nam. Want verdachte wist dat diefstal was gepleegd en bij het vervi van het gestolene was hij aanwezig De Officier vorderde tegen verdachte 6 weken gevangenisstraf. De raadsvrouwe betoogde dat verd eigenlijk bij de zaak was gehaald, toen het al gebeurd was, en pleitte te volstaan met een voorwaardelijke straf, omdat verd. nog niet eerder is veroordeeld. Het kansje. De transportarbeider L. v. d. V. uit Leiden vroeg hem nog een kansje te geven, doch de Officier wilde weten wat voor een kans verd. bedoelde „Zeker een kans om nog eens in te breken," veron derstelde de Officier, doch verdachte zei. dat dit niet de bedoeling was. Het was een raad soort diefstal, waarvoor hij nu terecht stond; hij had n.l. des morgens de flessen melk en een pakje boter weg gehaald, die de melkboer bij een woning voor zijn klant had neergelegd. Overigens was dit niet het enige feit, dat verd. had gepleegd en zijn strafblad is bijzon der lang. De Officier eiste daarom tien maanden gev^traf met aftrek van pre ventief. De raadsman wees op moeilijke levens omstandigheden voor verdachte, die hem tot de daad hadden gebracht. De heer G. W. Zandvoort overleden Men schrijft ons: Te 's-Gravenhage is Zaterdag overleden onze oud-stadgenoot de heer G. W. Zand voort. De heer Zandvoort heeft gedurende een veertigtal jaren een bestuursfunctie bij het genootschap „Kennis is Macht" vervuld, waarvan het grootste gedeelte als voorzitter. Het moet de heer Zand voort wel een voldoening geweest zijn, te hebben kunnen medewerken aan een zo grbot algemeen belang, waarin de mid- derlbare handelsavondschool „Kennis is Macht" voorziet, daar er thans 400 leer lingen de lessen volgen en vele oud-leer lingen reeds een goede positie in de maat schappij veroverd hebben. Voor de Leidse kantonrechter De tram heeft voorrang! Weer moest een groot aantal chauf feurs terechtstaan, omdat zij aan de tram geen voorrang hadden verleend. Al naar gelang van de ernst van de overtreding werden zij tot f35 of f25 boete ver oordeeld. Laat alcohol staan bij het rijden! G. J. D te Leiden had op de Veurse- weg te Voorschoten onder de invloed van sterke drank achter het stuur gezeten. Een voorbijganger waarschuwde de po- deze had D. tot stoppen gebracht. D. verklaarde maar vier glazen bier te hebben gedronken, maar hier wilde het OM. niet aan. Het eiste f500 boete of 2 maanden hechtenis en ifitrefcking van het rijbewijs voor de tijid van één jaar. Nadat mr Herfst toegegeven had, dat zijn cliënt slecht had gereden, maar dait dit te wijten was aan het drukke ge sprek, dat hij met een nevenzitter voer de, dan aan de invloed van drank, ver oordeelde de kantonrechter D., die zijn rijbewijs bezwaarlijk kon missen tot f 200 boete of 1 maand hechtenis. HO had geen stopteken gezien. P. J. V. te Noordwijik aan Zee was naar Zandvoort geweest. Hij dronk daar, naar hij verklaarde, enige glazen bier, klom op zijn motor en reed terug huis. De agenten van politie D. ei zagen hem over de weg slingeren en stopteken. Daar V. hier niet voldeed, waren zij hem thuis op zoeken. H. verklaarde geen teken ge hebben, en sprak verder wartaal, f200 boete of 2 maanden hechtenis en intrek king van het rijbewijs voor de maanden en f 40 boete voor het niet stoppen eiste het O.M. De uitspraak f75 en f15 boete of 25 of 5 d. h. Een zaak, maar geen vergunning. A. B. F. te Leiden was reeds meerr len veroordeeld voor het feit, dat hij z der vestigingsvergunning een zaak dreef. „De vergunning heb ik in '39 van de heer De B. overgenomen", verklaarde verd. de heer De B. bevestigde dit voor hekje. „Dat bestaat niet", merkte het O.M. op, „in '39 bestond nog geen tiginigswet. Er moet een einde komei deze ondiuidibare toestand." De ka rechter veroordeelde F. thans tot f 50 boete of 20 d. h. KW 20 had 1099 kantjes eigen vangst! 130 Kantjes moesten worden overgenomen De KW 20. „Gruetje", van de maat schappij „Kennemerland", schipper P. v. d. Oever, heeft op zijn laatste reis (van 1.1. Vrijdag) een ongekende hoeveelheid /is aan de zee onttrokken. Het schip kwam met 57 last haring (d. z. 969 kant- huis. Bovendien werden op zee nog 130 kantjes, die niet meer in het schip geborgen konden worden, overgenomen iü andere loggers. De KW 20 is in J'- rri van dit jaar met 8% meter ve lengd en was voorheen een zeillogger. Lezers schrijven ons Een huismoeder klaagt haar nood Zoals wij.vernomen hebben, krijgt de werkman met ingang van 1 November j.l. per week II.— toeslag. Ik vraag me af, wat een groot gezin aan deze toéslag heeft .terwijl brood, suiker enz. in prijs flink züllen stijgen. Ik zelf heb vier kin deren beneden de leeftijd van 6 jaar. De uitgaven zijn dus niet mis. Ik heb nog nooit kans gezien om roomboter of witte brood te eten, zelfs niet één keer per week. Nu het brood duurder wordt, zul len we minder moeten gaan nemen. Gaan we weer een hongerperiode tegemoet? Het brood kan- vrijkomen, maar alleen als 't duurder wordt. Dat kunnen we toch niet betalen, dus eten we nietï meer dan nu. Mn man verdient onge veer f40 per week. U begrijpt, dat daar niet zo royaal van geleefd kan worden. Er is meer nodig dan eten en kleding. Wanneer zal de regering eens leren verstaan, wat een werkman nodig heeft voor het onderhoud van zijn gezin? Als we f 60 per week hadden, zouden ieder geval beter uitkomen dan i moeten er toch wel rekening me den, dat we er in de oorlog niets bij heb ben kunnen kopen. Ik denk aan vloerbe dekking. Heeft een werkman dat niet nodig? En de kinderen worden groter en gaan dus steeds meer kosten. Dit is de klacht van alle Nederlandse werkmans gezinnen. LEIDEN. Abonnee. Een woord van dank aan de abonnees van de N.L.C. Namens alle patiënten van het rustoord „Tjipanas" (by Garoet, Java) zeg ik U hartelijk dank voor de radio, welke wij mede door Uw toedoen mochten ontvan gen. Het is een zeer aangename afwisse- Visclub Van Wijk De Visclub Van Wijk (V.V.W.) hield Zaterdag een viswedstriid in de Nieuwe Vaart, maar de medaille door de directie de Nieuwe Leidsche Courant be schikbaar gesteld kon nog niet worden uitgereikt, omdat aan de gestelde waarde niet is voldaan. Er ls namelijk geen enkele voorn gevangen. De gehele vangst bestond uit één vis wegende 373 gram. Deze werd gevangen door de heer W. F. Laman, drie 'hiermede de eerste prijs verwierf. By de hierna gehouden verloting werden de overige prijzen als volgt gewonnen: 2. IJzerman, 3. W. van Putten, 4. v. d. Dop. 5. Teske, 6. Meijers, 7. Van Vliet; 8. Willemse, 9 Plezier, 10. Gijsman. Bij de eerstvolgende wedstrijd wordt de N.L.C.-medaille weer als eerste prijs op de prijslijst gezet. Zoutgebrek laat zich danig gelden Ook Katwijkse schepen gedwongen thuis te blijven Verscheidene Katwijkse schepen, die willen uitvaren, zijn gedwongen thuis te blijven. De oorzaak is een groot gebrek zout. Niet alleen in Katwijk, maar in Scheveningen en Vlaardingen kampt men met deze moeilijkheden Deze précaire situatie is ontstaan door de sta kingen in Frankrijk en de vervoerspro blemen in Duitsland. In rederskringen hoopt men, dat de toestand niet van lange duur zal zijn. Van de zijde van de re gering en van de redersorganisaties wordt alles in het werk gesteld om de zaak tot een oplossing te brengen. Men had gisteren gehoopt, dat een schip met 1300 ton zout uit België in ons land arriveren, maar omtrent de aankomst het schip is tot dusver niets bekend. en ik kan U verzekeren, dat er maar zeer weinig ogenblikken zijn, dat de radio niet aan staat. Steeds meer blijken van medeleven ontvangen wij uit Nederland. Sportarti kelen, spelen, lectuur enz. komen in gro ten getale naar overzee. En toch, het is nog niet genoeg. Want hoeveel onder delen zijn niet gesplitst in detachemen ten van tien twintig man, die vaak vele kilometers van elkaar verwijderd zijn. Er moet zelfs hier en daar gedropped worden, omdat er geen normale wegen zijn. En a! zijn er maar tien man, ook zij j Hagendoorn; Adriana J, d v A P Baak willen wel eens genieten van wat ont-|en j Korsuize; Laurentius S M. z t •Panning. van Rjjn en P C A Vreeburg. Daarom wek ik U op, denk aan de OVERLEDEN: W F C Vinkestein, „Hollandse" jongens op de buitenposten 6g jr. j L j de Kloe, man 28 jr; M Devi- en bezorg hun de zo nodige ontspanning. ]ee huisvr van A H Steenbergen, 55 jr. Zy zullen U zeer dankbaar zyn. GEHUWD: H W van Bovene en M Korp. A. J. GROOTEGOED, Hooidonk; W J Webber en H J Wesse- Veldpost Bandoeng. lius; P van Vliet en M A Humme. Gij zijt bedrijfsgenoot „Werkelijke vernieuwing van de sa menleving is mogelijk", zegt de Christe lijke Vakbeweging in haar actie-1948 met grote nadruk, „maar alleen, als de men sen luisteren willen naar het grote ge bod: God lief te hebben boven alles de naaste als zichzelf." En de concretisering hiervan in de ge broken verhoudingen van deze logse samenleving? Onder de titel: „Gij zijt bedrijfsgenoot", gaat de Chr. vakbeweging deze vraag bespreken in openbare vergaderingen, welke, deze maand in geheel Nederland worden gehouden. Ook in Leiden wordt zulk een bijeen komst belegd, en wel op Dinsdag 9 No vember a. s., om 8 uur in de grote zaal van „Den Burcht". Als sprekers zullen optreden de heer C. van Nierop, CNV-be. stuurder en dr H. J. Westerink, Geref. predikant alhier. Het mannenkoor „Kunst na Arbeid" en een klein kamerorkest zul len medewerking verlenen. Laat de „Burcht"-zaal stampvol ?ijn! Vandaag herdenkt prof. dr H. P. G. Duyfjes te Den Haag, oud-hoogleraar de Leidse Universiteit, zijn 70ste jaardag. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johanna M, d v L J Smit en A Hoogstraten; Jansje, d v H J Loo- man en P van Loef; Bernardus J A, B J A Soudan en M Verwaal; Hendri- kus N, z v P P v d Lelij en E J de Water; Adrianus M A, z v M A H Remundt en M H P Rijkelijkhuizen; Joannes T M, z v J H M Frentrop M v d Krogt; Johanna, d v D L Voge lenzang en J Strijk; Johanna M, d v Tegelaar en J v d. Laan; Maria C A, d J Franse en A v d Holst; Rudolf, z B J J Boter en W A Diithler; Willempje, d v C W van Beerschoten en G Slap- pendel; Nelly M, d v J van Eijk Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Dankdiensten voor het gewas. In de Geref. kerken worden deze week de dankdiensten gehouden: Woensdag, Zuiderkerk, 7.30 uur, ds G. Mulder; Noorderkerk, 7.30 uur, ds W. Wijma; Donderdag, Hooftstraat 7.30 uur, ds W. Wijma. Beroepen. In de vac.-ds J. Hartkamp, die tlhans jna 2 jaar voortduurt, is thams als pre dikant van de Genef. kerk aan de Hooft straat beroepen ds W. Tom te Sappe- -Hoogezand. Ds Tom werd 30 Maart 1901 geboren en 21 Juni 1925 predikant tie Warns. Van hier ging hij naar Sappe- ar hij Aug. 1929 zijn intrede deed Met name voor het jeugdwerk, de catechisaties enz. staait hij zeer goed aan geschreven. Raadsvergadering. De eerstvolgende raadsvergadering is vastgesteld op Donderdag 11 Nov. a.s. avonds 7.30 uur. Benthuizen Geen gebrek aan suiker..—.. De landbouwer J. C. Qualm rooide een suikerbiet van ongeveer 9 pond. Hazerswoude Gemeenteraad. De gemeenteraad komt morgenavond m 7.30 uut in openbare zitting bijeen. Dankstond gewas. In de dankstond voor het gewas, die morgenavond om 7.30 uur in de Geref. Kerk wordt gehouden, zal voorgaan ds Oussoren. Katwijk aan den Rijn Ds H. Meijering 80 jaar Wij meldden gisteren reeds, dat ds H. Meijering, em. pred. bij de Geref. Kerk alhier, vandaag zijn 80ste verjaardag Op 2 Nov. 1868 werd Hendrikus Meije ring te 't Zandt (Groningen) geboren. Op 23-jarige leeftijd deed hij candidaats- examen aan de theologische school te Kampen en op 30 Oct. 1892 verbond hjj zioh aan de Geref. Kerk van Loppersum, waar hij drie jaar arbeidde. Zijn tweede gemeente was Winsum-Obergum, hij vijf jaar dienaar des Woords was. Op 13 Mei 1900 werd deze gemeente seld met die van Katwijk aan den Rijn. Hier heeft hij tot aan zijn emeritaat (op 15 December 1939) mogen werken Op velerlei manier heeft ds Meijering aan deze gemeente zijn krachten gegeven. Maar ook in de Geref. Kerk in het alge meen heeft de 80-jarige oud-predikant een vooraanstaande plaats ingenomen. De classis Leiden vaardigde him bij herha ling af naar de part. synode van Zuid- Holland (Noord). Vele malen werd hy voorts afgevaardigd naar de generale synode (1920 naar Leeuwarden, 1927 Groningen, 1930 naar Arnhem en 1939 naar Utrecht). In 1914 trad de jubilaris op als rapporteur op de gen. synode de generale kas voor hulpbehoevende Kerken (art. 11 K.O.). In 1937 werd ds Meijering benoemd tot curator theol. hogeschool te Kampen. Na de dag van zijn afscheid vestigde hij zich eerst te Katwijk aan Zee, later te Leiden. H. M. Koningin Wilhelmina beloonde ds Meijering door hem noemen tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Aanrijding. Een bakfiets, beladen met v stuurd door P. v. O., werd op de brug over de Rijn aangereden door een vracht auto van de Kalkzandsteenfabriek, vis kwam op de straat terecht. De bestuurder J. J. C. P„ verklaarde zich bereid de schade te vergoeden. Bollenkisten ontvreemd De heer C. Z. deed bij de politie alhier aangifte, dat van zijn land aan de Was- senaarseweg een aantal bollenkisti ontvreemd. Dankstond voor het gewas. Morgenavond, 7.30 uur, zal in de Ned. Herv. kerk een dankstond voor het ge was worden gehouden. Ds Burgy, van Rijnsburg, zal in deze dienst voorgaan. Foto van Rijn Badstraat 2 Tel. 2396 Katwijk aan Zee ALLES OP FOTO CEBIED r dan f 500 zal Leimuiden Onderlinge gymnastiekwedstrijden. Zaterdagmiddag hadden de onderlinge wedstrijden plaats van de gymnastiekver eniging „Kwiek". De uitslagen luiden als volgit: SohoolMasse jongens Amton Ooms, 2 Bram Kinkel; tweede ■groep: 1 Peter Verhoeve, 2 Joh. Ver- Schoolklasse meisjes eerste groep: 1 Kok Koolhaas, 2 Leida de Rijk; tweede groep: 1 Bep Heemrood, 2 G van Wie- ringen; diende groep: 1 Adri Rademaker, 2 Fien Smit. Avonds hadden onderlinge wedstrij den plaats voor de oudere leden. Het diploma werd behaald door de adspirant- meisjes Nannie Vogelaar, Dineke Knibbe, Koba Koogman, Ank de Ren, Aagje Malipaard, Blly van Woerkom, E. Wier in gen, C. van Muijden, M. Voge laar J. Wallet, N. Vogelaar, W. van Sta veren, Ali Horree, G. van 't Wout, A Soherpenzeel, L. Malipaard, R. van Dam D. Rademaker, N. Koolhaas, D. Knibbe; adspirant-jongens: L. Dompeling, Henny Horree, G. Bnusse. P. Wesselius, A. Wieringen, R. Wallet, H. Horree, Dompeldng. Dames (eerste graad): Tind Tokker; (tweede graad): K. Kolyn, T. Heenk en Erk; (derde graad): J. van Oim- mering en L. van Muijden. Heren (tweede graad): N. Kok en C Scherpen zeel; (derde graad): J. de Kui per en P van Tol. Aanleg trottoir. Het gemeentebestuur heeft een aanvang gemaakt met het doen aanbrengen trottoir langs de Dorpsstraat, va chr. school tot aan de Oosterweg. Werkzaamheden aan de Ned. Herv. kerk. Door de vele werkzaamheden, welke in de Ned. Herv. kerk moesten plaats vinden, is de kerkvoogdij in financiële moeilijkheden gekomen. Ds van Veenen heeft na de dienst van Zondag j.l. de oogstcollecte, die op 7 Nov. den gehouden warm aanbevolen, hoopt, dat de collecte opbrengen. Koperen vrouwenvereniging. De Ned. Herv. vrouwenvereniging her dacht deze week in een feestelijke bijeen komst, die onder leiding stond van mevr Veenen, dat zij 12>A jaar geleden werd opgericht. Afgevaardigden van ker keraad, kerkvoogdij en jeugdverenigin gen woonden de feestvergadering bij. Lisse Morgen dankdag voor het gewas. Met uitzondering van de Ned. Herv. gemeente, komt Protestants Lisse morgen bijeen, om God te danken voor het ge- Geref. Kerk 7 u. dr Rpys Jr.; Geref. Kerk, Art. 31, 7.30 u. ds Verleur; Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 u. ds Eerland; Ge ref. Gem., 10 en 4 u. ds De Gier; Oud- Geref. Gem„ 9.30 en 3 u. leesdienst. Noord wijk Geref. Bond Morgen- (Woensdag-) avond om half spreekt voor de Geref. Bond de eerw. heer E. L. de Witt te Noordwijk. Oegstgeest Kunstavonden Oranjevereniging. Het bestuur der Oranjevereniging be sloot om deze winter wederom enkele kunstavonden te organiseren. De concert- Endegeest is hiervoor beschik baar gesteld. Begonnen wordt met een liederenavond door Jo Vincent op 9 Nov. Rijnsaterwoude Benoeming aangenomen De heren W. Timmers, Chr. Overde- vest, E. B. Blaazer, R. J. Broekhuyzen en P. van Rijn hebben hun benoeming tot lid van de commissie woonruimte- wet aangenomen. Raadsbesluit goedgekeurd Geod. Staten hebben het besluit van de raad tot onderbande aanbesteding van de verbouwing van dé pastorie tot drie arbeiderswoningen goedgekeurd. Rijnsburg Uitreiking van bonkaarten. Morgen (Woensdag), Donderdag, Vrij dag en as. Maandag vindt te Rijnsburg uitreiking van bonkaarten 901 plaats. Men raadplege het datumkaartje. De „Jonge Kerk". Gisteravond vergaderde de „Jonge Kerk" in de zaal in de Brouwerstraat. Ds Burgy, die de liturgie leidde, opende. Verder werd een aantal zaken afgehan deld. Ds Bonting sprak over het onder werp: „Reformatie in verleden den". Spr legde 'er de nadruk op, dat het Woord de zich telkens weer deforme rende Kerk moet reformeren. De avond werd besloten met samenzang. Dat verdient navolging. Gisteren ontving de vereniging „Pro Rege" van de familie K. Zandbergen eer bedrag van f 16.50. Men had op een brui loft gecollecteerd! Sassenlieim De heer F. v. d. Wetering J gehuldigd Onder grote belangstelling heeft de heer F. v. d. Wetering gisteren het feit herdacht, dat hij 25 jaar bij de Twent- sdhe Bank in dienst was. De heren Lede- boer, directeur van de Twentse he Bank. rayon Haarlem, en Haye, sub-directeur Lisse. kwamen de jubilaris in zijn woning gelukwensen en prezen zijn werk ccumatesse. Ook vele cliënten kwa- op bezoek. Er werden fraaie bloem stukken aangedragen. Des avonds werd het feest in intieme kring voortgezet. Het dochtertje van de heer De G had het ongeluk tijdens het spelen te vallen Het kiind werd met een gebroken 'arm opgenomen. Film Ned. Bijbelgenootschap. Men verzocht ons mee te delen, dat de film van het Ned. Bijbelgenootschap niet 10 November, maar op Maandag 8 November zal worden vertoond in de Geref. kerk. Raadsvergadering. Donderdag 4 Nov. as., om 7.30 uur. vergadert de raad. De agenda vermeldt o.a. de volgende punten: nadere voorlo pige vaststelling gemeente-rekening 1942; voorlopige vaststelling gemeente-reke ning 1946; wijziging bezoldigingsbesluit 1947; benoeming van de adjunct-commies J. P. Belt tot ambtenaar vam de burger lijke sitand; geldlening ad f547.461 het algemeen burgerlijk pensioenfonds; verhuur gemeentegrond; benoeming A Nieuwkoop tot opzichter-tekenaar bij de dienst van gemeentewerken; om- leidingsweg met bouw brug over Oost haven. en begrotingswijzigingen. Veertien personen namen deel aan soortenkennis-wedstrijd Reeds zyn er plannen voor 't volgend jaar Door de firma's Baartman en Koning en de gebr. Zonneveld en Philippo was eer wedstrijd in soortenkennis van tulpenbol len georganiseerd. Van 18 t/m 29 Oct. telkens van 7 tot 8 uur, stonden ter be zichtiging 102 soorten tulpenbollen op} steld in de schuur van Baartman en I ning. Bij de verschillende partijen bol len had men de namen der bollen ge plaatst, opdat ieder de bollen eerst gron dig kon bestuderen. Zaterdag j.l. ston den deze bollen weer opgesteld, maar nu alleen voorzien van een nummer. Er wer. den lijsten uitgedeeld, waarop ieder, die er belangstelling voor koesterde, de men van de soorten achter de kon invullen. Gisteravond werd in een der gebouwen van de firma Baartman en Koning de uitslag meegedeeld. De heer A. Arents- horst sprak een woord van welkom. In het bijzonder werd de heer J. Philippo welkom geheten. Spr maakte bekend, dat het in de bedoeling ligt, volgend jaar weer een dergelyke wedstrijd te organi seren. Aan deze eerste wedstrijd heb ben veertien personen deelgenomen. De winnaars zijn: T. van Leeuwen, K. de Mooi, J. Rozenbroek, F. Homan, N. v. d. Meij, J. Knets, W. de Ruytér, T. Beijk. A. Helmus, J. Helmus, J. van Dienst en T. Noordemeer. Er waren geldprijzen en prijzen in de vorm van een pakje siga retten. De heer Philippo sprak nog een dank woord en uitte de wens, dat er in de toekomst meer firma's in Sassenheim zijn, die zo'n nuttige wedstrijd organiseren. Na het officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. ZOETWATERVIS :oetwatervis, die zoals de naam aan geeft in onze binnenwateren waaron der thans ook het grote IJsselmeer valt wordt gevangen, is, behalve de snoek baars. vrij graterig. doch er zijn zeer smakelijke soorten bij, welke door .velen met graagte gegeten worden. Wij noemen slechts de baars, de zeelt, de karper en de snoek. Paling behoort eveneens tot de voetwatervis, doch staat door zijn smaak, manier, waarop hij wordt gevangen het hoge vetgehalte, enigszins apart is over het algemeen zeer duur. Op het ogenblik komen voor de huisvrouw vooral de kleine brasem, voorn en snoek- lars in aanmerking. Soms heeft zoetwatervis een wat gron dige smaak, doch die kan men zeer goed verbeteren door de vis te stoven met kruiden (peterselie, selderij, wortel, ui, prei, kervel, tym, laurier, peper, dragon, iz.). Wil men dit gekruide kooknat be- itten, dan kan men er een geurige, pit- ge saus van maken door ze te binden er wat boter aan toe te voegen. Voordat men de vis stooft, moet men ze enige tijd met wat zout wegzetten (op een bord of vergiet) en ze zéér dich naast j elkaar (tfe cm) insnijden tot op de graat. Dit heeft als voordeel, dat de kleine bij- graatjes bij het koken zacht worden, I zodat men daar niet veel last van heeft. Vóór kinderen er van mee gaan eten, J verdient het wel aanbeveling, de vis eerst I te koken en ze dan zoveel mogelijlc te ontgraten. Men kan de stukjes daarna desgewenst nog even nastoven in wat boter of margarine of in een sausje. Voorn kan men het beste bakken in j boter, margarine of olie. De volgende bereidingswijze schikt om v te maken, w enige last va de huisvrow maal op het naar heeft. zoetwatervis een gerecht aarvan men smult ponder graten en waar bovendien staat de visschotel een- 'uur geen omkijken meer Brasem sudderen. De vis schubben van staart naar kop, ze wassen, zouten en tot op de graat in- kerven. Ze vervolgens in moten snijden en de moten rechtop in een vuurvaste schaal of geëmailleerde pan zetten. Hier bij zoveel water met een flinke scheut azijn gieten, dat de vis ruim voor de helft onderstaat en er een stuk boter of margarine aan toevoegen. De vis dicht- gedekt op een zeer zacht pitje gedurende drie uur laten stoven; door de azijn en het lange koken lossen de graten op. De vis vervolgens opdoen en b.v. geven met ele zoetwa- IV armond Uitreiking van bonkaarten. Morgen (Woensdag) en Donderdag Woubrugge Arbeidsbemiddeling. Evenals vorig jaar zal het Gew. Ar beidsbureau te Alphen aan den Rijn ge durende de winter hier ter plaatse zit ting houden, t.w. iedere Dinsdagmorgen 9 uur tot 9.30 uur, ten gemeente huize.. Deze zitting geldt voor de gehele gemeente (dorpen Hoogmade en Wou- brugge, alsmede de Zuidhoek van Roe lof arendsveen) en geeft een ieder gele genheid om zich omtrent werkgelegen heid met genoemd bureau te verstaan. Ds W. v. d. Meulen blijft Ds W. v. d. Meulen heeft bedankt v< het beroep van de Geref. Kerk van T JAC. DE MOOY ONDER RIJKSTOEZICHT GEDIPL. PEDICURE SPECIALIST Zitting te RIJNSBURG Heerenweg 10 dagelijks elke morgen 911.30 dagelyks elke avond 7— 8.30 TELEFOON 2754 Voorschoten Dankstond Geref. kerk. Morgen (Woensdag) om half 8 wordt in de Geref. kerk een dankstond voor het gewas gehouden. Voorganger is ds H. van Andel van Den Haag-West. Ds Houtzagers vertrekt! Ds J. C. Houtzagers, Geref. predikant alhier, heeft het beroep naar Driebergen aangenomen en zal dus binnenkort af scheid nemerf van zijn Voorschotense ge meente, die hij 19 jaar heeft gediend. Sfeer in *t gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! Gemeente Haarlem wil centrum van bloembollencultuur blijven De plannen van het hoofdbestuur der Alg. Ver. Bloembollencultuur om zijn hoofdzetel, die sinds jaar en dag in Haar lem gevestigd is. te verplaatsen naar Hil- legom, heeft het Haarlemse gemeentebe stuur gealarmeerd en aangespoord voor zieningen te treffen, die op de intrek king van deze verhuizingsplannen invloed zouden kunnen uitoefenen. De voornaam ste redenen voor het verplaatsen van het hoofdkwartier van Bloembollencultuur i, dat de vereniging in Haarlem niet een behoorlijke proef- en monster- tuin kon beschikken en dat haar Beurs gebouw, het Krelagehuis aan de Leidse- vaart, in een staat was komen te ver keren, dat het niet langer dienst kon doen. Het aanbod van de gemeente Hil- legom tot financiering van de nieuwbouw Beurs aldaar en het beschikbaar- stellen van grond voor proeftuinen, wal aanleiding de verhuizing naar deze ge meente voor te stellen, een voorstel nochtans niet definitief is be- Thans heeft de Haarlemse gemeente raad van B. en W. eeft vierdelig voorstel voorgelegd gekregen, dat moet dienen om de bloembollenvereniging uit de moeilijkheden te helpen. B. en W. van# Haarlem jyillen aan Bloembollencultuur voorstellen in Haarlem te blijven en dan een van de volgende vier regelingen te aanvaarden: Haarlem zal gratis grond aan de Zijlweg ter beschikking stellen voor het bouwen van een Beursgebouw en het aanleggen van tuinen, of: Haarlem geeft f 90.000 cadeau voor het stichten van een gebouw met tuinen binnen de gemeente, of: Haar lem geeft f 70.000 voor herstel van het bestaande gebouw en stelt grond be schikbaar, of: Haarlem geeft f 70.000 voor herstel van het bestaande gebouw en f 20.000 voor grond. Raad van Benthuizen beschikte afwijzend op verzoek van ex-burgemeester Verlening van grond- en bouwvoorschotten Onijer voorzitterschap van burg. J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen vergader de de raad van Benthuizen gisteravond. Afwezig was de heer D. v. d. Maas. Bij de ingekomen stukken was de goedkeu ring van het raadsbesluit tot verlaging van twee annuïteiten, verschuldigd door de bouwver. „Algemeen Belang". De kosten van politie over 1944 zijn gesteld op f646,90, hetgeen een „voordeeltje" op levert van ruim M500. Bij de firma A. H. en H. F. van Bergen, te Heiligerlee, is een nieuwe torenklok besteld, maar de aflevering laat nog enige tijd op zich wachten. De woorden, die op de klok zullen worden aangebracht, werden vast gesteld. Per 1 Jan. 1949 werden tot lid van de Commissie wering schoolverzuim (her)- benoemd de heren Jos. v. d. Eijk, M" Idema, A. H. Joustra, B. van Leeuwen en D. van Soest. Tot leden Commissie van advies Woonruimtewet herbenoemd de heren L. Groen, M. Havenaar, C. v. d. Meer, A. van Os en C. B. v. d. Velde. De woning Dorpsstraat 73 werd voor twee jaar verhuurd aan de heer A. H. Joustra, hoofd der openbare lagere school, de woning Dorpsstraat 3, voor één jaar aan mevr. F. Timmerman Hoogland. De overeenkomst met het destructiebedrijf N.V. Gekro, te Over- schie, werd ferlengd, een nieuwe ver ordening heffing besmettelijke ziekten- gelden vastgesteld. De gemeenterekening 1944, werd thans nader voorlopig vastgesteld. De cijfers bedragen thans: gewone dienst, inkomsten f81.298.86, uitgaven f83 623.67, nadelig saldo f2324,81; kapitaaldienst, inkomsten f 8076,77, uitgaven f 11.231,15, nadelig slot 13154,38. Enkele begrotingswijzigingen passeer den de hamer. Aan de aankoopvereniging „De Noodkreet" G.A. werd over het 2e halfjaar 1948 ontheffing verleend van de recognitie voor 't hebben van een weeg brug, terwijl aan de nieuwe eigenaar, de heer C. v. d. Knijff, tot vvederopzeggens vergunning werd verleend tot het hebben van een weegbrug op gemeente grond. Enkele onderwijsbesluiten werden genomen. Aan de bouwver. „Alg. Belang" werd voor de bouw van vier volkswoningen een grondvoorschpt van f2622.62 en een bouwvoorschot van f47.189,94 verleend. Met de N V. Bank voor Ned. Gemeenten zal een geldlening worden aangegaan. Met betrekkng tot de nota van B. en W„ naar aanleiding van het verzoek van de voormalige burgemeester, mr J. A. S. Holland, om hem, in verband met het besluit van de Prinses-Regentes van 23 Juni 1948, het volle bedrag van zijn be zoldiging over het tijdvak van 6 Mei tot 14 Dec. 1945 als burgemeester-secretaris te willen uitbetalen, werd na eenige dis cussie unaniem besloten afwijzend op het verzoek te beschikken, omdat, volgens de mening van de raad andere oorzaken aan het ontslag ten grondslag hebben gele gen, dan in het desbetreffende Kon. Be sluit staat vermeld. Nadat verschillende raadsleden hun me ning te kennen hadden gegeven, werd aan B. en W. een verhoogd crediet voor da beplanting van een deel van de Hoge- veenseweg en de aanvulling van de be planting van de Dorpsstraat verleend. Bij de rondvraag merkte de heer Van Leeuwen (SGP) op, dat in een vorige vergadering werd besloten tot het plaat sen van twee waarschuwingsborden bij de lagere scholen, terwijl deze nog niet zijn aangebracht. De voorz. antwoordde, dat de borden reeds wéken geleden zijn besteld, de rekening is zelfs al ontvan gen, maar de borden zijn nog niet aange komen. De heren van der Eijk (VVD) en Van Leeuwen (SGP) werden nog inge licht op hun vragen betreffende het ver» ven van de openbare lagere school. Hier» na sloot de voorz. met dankzegging dez« in prettige sfeer gehouden vergadering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2