l NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 30 OCTOBER 1946 ,EEN OUDT LIEDEKEN komt opnieuw klinken IN HET VOORSCHOT ENSE POPPENSPEL VAN CIA VAN BOORT jlEN KLEINE, zwarte vrouw heeft het j aangedurfd, het sprookjesvertellen als een geheel eigen taak in deze liet Wereld te aanvaarden. Met haar poppen en haar poppenkast. De poppen van Cia: temperamentvol als zij, door haar kun dige vingers geboetseerd en eigen, warm en gespannen leven ge bracht; zij plaatsen ons tegenover dat, wat wij als kinderen waren, en waar naar wij terugverlangen in onze beste Ogenblikken. Eén van de bekoorlijkste verhalen uit de Middeleeuwen is dat van de twee kin deren „Floris ende Blancefloer", Floris, de Moorse koningszoon in Spanje, en Blancefloer, de dochter van 'n Frankische gravin, slavin van de koning. Na veel wederwaardigheden worden beiden gered door de edelmoedige opoffering van de een voor de ander en zij sluiten een Christelijk huwelijk. Zij leven nog lang' en gelukkigdoor de eeuwen heen! En Cia roept hen op in de Verkleine wereld van haar poppenkast. Het verhaal is een dertiende-eeuwse bewerking van een Oosterse roman, ver taald uit het Frans. De maker, zekere Diederic van Assenede, behoorde tot de aanzienlijke grondbezitters en was „clerc" van het ambacht Assenede bij Antwerpen tussen de jaren 1230 en 1290. Eenvoudig in stijl, maar met rijke beelding doet Diederic van Assenede zijn personen leven; bijzonder aantrekkelijk Wordt het verhaal, wanneer zachtère ge voelens ter sprake komen, terwijl de Charme van hun verschijning een inte grerend deel van deze roman pitmaakt. Is het wonder, dat Cia van Boort door deze stof werd bekoord? Immers, het kleine „toneel" van de poppenkast leent zich in zijn betrekkelijke primitiefheid niet voor grootse effecten; daarom vraagt deze kunst ook om eenvoudige gegevens, die een maximum van expressie kunnen opbrengen, ftreept door de vereenvoudigde gebaren taal van de pop. Er is over het poppenspel, het marion- nettentheater en het zuivere hand-pop penspel, ,al héél wat ten beste gegeven. En bij het lezen van al deze min of meer geleerde artikelen wordt hetde lezer niet altijd klaarder in het hoofd. Cia van Boort kent geen artistieke proble men. Zij weet alleen, dat men de mense in de poppenkast twee dingen kan latei zien: een lachspiegel, waarin de toeschou wer zichzelf en zijn wereld ziet; sprookjesboek, waarin hij opnieuw zijn innigste verlangens terugvindt. En Cia koos als een echte vrouw het laatste. Zij wil het zo zuiver mogelijk doen, want sprookjes vragen zuiverheid. En dat is nu gehéél Cia's geheim. Geïnspireerd door ihet siprookjesachtige in „Floris ende Blancefloer" heeft Cia van Boort van dit spel, dat op Zaterdag 27 November zijn première beleeft, iets geheel nieuws gemaakt. Zo is bijv. de techniek van het tweehandige poppen spel, waarbij dus niet meer dan twee „acteurs" ten tonele kunnen verschijnen, eranderd in een meer-ipersonen-tech- ïiek. Bovendien zal de begeleidende muziek deze keer niet bestaan uit geselecteerde gramofoonplaten, maar uit zang en pianospel achter de coulissen. De muziek is speciaal voor deze gelegenheid ge componeerd door mr Harm Smedes. De hoogtepunten van het spel zijn in liede- samengevat, die worden uitgevoerd door de sopraan Margie de Groot en de tenor Martin Jonkman, aan de vleugel begeleid door de componist. De tekst, bewerkt door Cia zelf onder supervisie van een deskundige, is bere kend op een motorisch instuderen door de spreekster, zodat de verschillende personen van het spel, wier uitbeelding binnen de klank-mogelijkheden van dli ene stem van haar moeten liggen, al: variaties zijn op één theona. We krijgen bij het Voorschotens pop penspel dus nooit iets In de geest vai Koos Koen te horen, maar de woord regie, die in handen is van Martin Jonk man, heeft zich toegelegd op artistiek- verantwoorde eenvoud. De poppen zelf en de décors zijn, als altijd, door Cia zelf gemaakt en ti „FLORIS ENDE BLANCEFLOER" de finesses verzorgd: 37 poppen e: décors! Waarmee men dus ook materieel ïzien zijn publiek wel een gehele avond an bezighouden! De bedoeling, die Cia van Boort met t nieuwe stuk heeft, kunnen wij slotte niet 'beter weergeven dan met de woorden van de proloogzegger: liefde, die meest offers en vele tranen vraagt, broze harten breke van jongeling of „Spreekt het vonnis uit, mijne heren Koningin en Prinses bezochten de Residentie H.M. bezichtigde expositie „Deense Kunst" Enige honderden mensen stonden gister morgen voor 't Baleis NoordeLnde, in af wachting van de komst van H.M. Ko ningin Juliana. Men had van het bezoek van de Koningin aan de Residentie een tip gekregen, daar de Kon. standaard op het dak van 't Paleis onderaan de vlagge- •tok lag. Om ca. half twaalf kwam Prinses Wil- helmina het Noordeinde ingereden, maar na een kort bezoek aan Haar secretarie Vertrok de Prinses weer. Koningin Juliana heeft een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling „Deense Kunst", waarvan Zij Beschermvrouwe is, in 't Gem. Museum, waar Zij werd rond geleid door de directrice dra V. J. C. Hefbing. Ook wethouder Van Zwijndregt Was aanwezig. Minister Spitzen wordt pas Maandag beëdigd Naar wij vernemen is de beëdiging van de nieuwe minister van Verkeer en Wa terstaat, mr D. G. W. Spitzen verschoven naar Maandag. Zes jaar tegen ziekenverpleger van „Oranje Hotel" geëist Ten tweede male verscheen voor he Haagse B.G. de N.S.B.-er L. J. Basting oud-ziekenverpleger in het „Oranje- Hotel" te Scheveningen, beschuldigd va ergerlijk optreden en mishandelingen o.i welüke gevangenen. Tegen hem ~"4 ~"t 3 jar- INDISCHE VERZET-STER INGESTELD. Voor personen, die zich in Japanse krijgsgevangenschap en internering oi bij anti-Japans verzet verdienstelijk heb ben, gemaakt, is de „Verzet-ster 1942 1945" ingesteld. DAAR GAAT DE LICHTSTAD... Na 1 Nov. zullen in Parijs alle licht reclames of etalageverlichtingen verbo den zijn, daar de mijnstakingen de elec- triciteitsvoorziening in het gedrang bren gen. Op 15 November begint te Washing ton de vierde conferentie van de We reldvoedselorganisatie. Ook Nederland ij vertegenwoordigd Kardinaal van Roey heeft aan alle Belgische priesters richtlijnen verstrekt met betrekking tot de viering van koning Leopold's verjaardag op 15 November a.s. Overal zullen missen worden opgedragen. Simplex te A'dam keert 9 pet uit. Nederlandse journalisten zullen in November een viertal radiolezingen wij den aan het dagbladwezen. Het A'damse Gerechtshof bevestigde het rechtbankvonnis, waarbij aan de re chercheur J. A. Altevogt, die gelden van zijn illegale groep verduisterde, 1 jaar gevangenisstraf werd opgelegd. Eis lVfc jaar. TJan boeken en tijdschriften Gesprekken met Gabrlël door Arjen Miedema. Uitgave Bosch' en Keuning, Baarn. Dit boek is geboren uit een conflict, een conflict, waarin zich elke christen betrokken weet: de schijnbare tegenstel ling tussen het wereldgebeuren en Gods beloften en leiding. Ten onrechte kondigt de uitgever dit 'boek aan als een experiment en een niet te rubriceren werk. De auteur wil het zelf zo niet zien, maar bovendien is het uiteindelijk een zeer aanvaardbaar cohcept. Want wie als Christen poogt het raadsel der wereld te ontwarren, zal zich moeten laten gezeggen door het Woord en als schrijver is dan de stap naar een hemels afgezant (in dit geval Gabriël) die ons doet begrijpen, hoe God ons en de feiten ziet, niet zo heel groot. De ge dachte is niet nieuw en de literaire frontatie van het heden met het hierna maals is aan de orde van de dag (Sartre, al wordt deze gedragen door andere motieven. niet anders kan dit 'boek worden gelezen en iedere Christen zal zioh gesprekken met Gabriël henkennei hebben ook ernstige bezwaren tegen dit boek en er zijn ook heel veel vragen over gesteld, maar deze eisen een sspreking in breder verband. Gunning en zijn boodschap voor onze tijd door mr J. J. R. Schmal, Uiig.: J. N. Voorhoeve, Den Haag. In dit bescheiden boekje laat mr Schmal de boodschap van prof. dr J. H. Gunning jr, die „in het vergeetboek dreigt te geraken", voor deze tijd op nieuw weerklinken. Het is geen levens beschrijving, die hier wordt geboden, doch het is Gunnings getuigenis, dat spreekt en het is dan ook een goede ge- de schrijver, Gun ning telkens zelf aan het woord te laten. De universele betekenis van prof. Gun ning treedt in dit werkje, dat Voorhoeve wei-verzorgd uitgaf, duidelijk op voorgrond. Van week tot week in eigen tuin door G. Kromdij k. Ui tg.: Zomer en Keuning, Wageningen. De Leidenaar G. Kromdijk verzorgde deze kostelijke uitgave, die in 1048 haar tweede druk beleefde. Terecht: het hand voor de zelftuiniender. Het moet velen, die zelf niet eens een tuin bezitten, reeds een groot genoegen zijn, van tijd tot tijd in dit werk te lezen en de talrijke uitstekende foto's te bewon deren. Maar dan zij, die „van week tot week in eigen tuin" hun amateur-tui nierschap beoefenen! Zij hebben niets dan lof voor dit niet alleen aantrekkelijk verzorgde, maar vooral ook uitermate handig ingerichte 'boek. Onze kamerplanten door G. Kromdijk. Uiig.: Zomer en Keuning, Wageningen. Actueler in dit seizoen, dat naar de winter loopt, en voor méér mensen van belang nog dan „Van week tot week" is dit werk van dezelfde schrijver, dat het reeds tot een derde druk bracht. Een „handleiding voor de huisvrouw bij' de verzorging van bloelende en niet-bloei- ende planten in 'huis" bij uitstek. Boven dien rijk geïllustreerd en mede daardoor, lar ons weten, onovertroffen. Woordenboek voor scheepvaart en vis serij (Nederlands-iEngels en Engels-Ne derlands) door B. A. Slater. Uitg.: Ocea- Exchange Company, Nederlandse Succursale, Lijsterfoeslaan 35, Hilversum. Dit technisch woordenboekje verscheen in „OCEOO"-serie en 'bestaat uit 884 blz. binnenwerk met ruim 10.000 uitgezochte vaktermen in twee talen. Het is bestemd allen, die op enigerlei wijze betrok ken zijn bij of belangstellen in de scheap- iart en/of de visserijs Wie, Wat, Waar. Uitg. A. W. Sijt- hoff. Leiden. Van dut bekend® jongemsjaarboek ver scheen de jaargang 1948—1949. Als steeds bevat het tal van wetenswaardigheden en interessante en instruerende artikelen. De jongens zullen er ook dit keer weer plezier van hebben. En de jongens niet alleen. Jongenszakboek. Ui'tg. A. W. Sijt- hocCf, Leiden. Beknopter dan het 'hiervoor genoemde Lezers schrijven ons: Moet ik mij schamen, ambtenaar te zijn? Ongetwijfeld zullen er lezers zijn, die deze vraag bevestigend beantwoorden. Sommigen zien een ambtenaar al die helemaal niet in de samenleving thuis hoort. Spreekt men het woord „ambte naar". uit, dan denkt men onmiddellijk aan ambtenarij en bureaucratie, ruptie en ongevoeligheid. Is een ambte naar op een avondje, dan kunnen den naar zijn hoofd worden geslingerd, die het vermoeden bij hem wekken, als zou men de mening bezitten, dat ambte naren tot een soort misdadigersgilde be- Deze denkbeelden zijn voor mij aanlei ding geweest hierover iets te schrijven. Ik gevoel mij geenszins beledigd. We wel dit bedenken, dat we niet alle ambtenaren over één kam mogen sche- Er is inderdaad hier en daar onder het ambtenarencorps corruptie, willen de niet-ambtenaren niet vergeten, er in de particuliere bedrijven ook uptie bestaat, wellicht nog meer. Wat denkt U van het feit, dat er r steeds door werkgevers en arbeiders de textielindustrie b.v. goederen aan distributie worden onttrokken? Van de bonnenzwendel bij enkele der grootste maatschappijen? Van het ontduiken der belastingen? Van de fabrieksdiefstallen? Enzovoort! „De Wandelaar", uitg. A. G. Schoon- derbeek, Laren, Octobernummer. Hoe is mogelijk, dat zó'm kostbaar maand schrift in deze tijd van weinig idealisme nog zó en tegen zó'n lage prijs kan ver schijnen! 's-Gravenhage, mededelingen van het Bureau voor statistiek en voorlichting der gemeente "s-Gravenhage; 1948 nr 4, gro tendeels gewijd aan de geschiedenis der Haagse gemeenteziekenhuizen 18231948. „Onze lichte muziek", De Lairessestraat 19, Amsterdam-Zuid, periodiek voor amusementsmuziek, eerste jaargang nr 1; verschijnt voorlopig éénmaal in de twee maanden!; redactie-raad ojI.v. Leo Ott. Grenswijziging Nederland—^Duitsland, brochure van 24 bladzijden met kaartje, uitgave van het Ned. comité voor ge biedsuitbreiding; aanvragen te richten aan Rijkswaterstaat, directie Gelderland Velperweg 128 te Arnhem. „De open poort", maandblad tot steun van de Evangelisatie-arbeid In België, administratie voor Nederland: Hooigracht 35' Leiden, abonnementsprijs f 2 per jaar. Bij alle Protestanten, evenals de genoem de arbeid, hartelijk in de belangstelling aanbevolen! „Melkhandel moet econo mischer gaan werken" Met belangstelling heb ik kennis geno- nen van het verweer van de heer H. v. S. in de N.L.Ct. van Zaterdag 23 Oct. onder de rubriek „Lezers schrijven ons". Ik kan zijn mening hieromtrent delen, ben het met de noot van de redac tie niet eens. Als Ik het goed begrijp, is het de be doeling de stad in wijken te verdelen nelkbezorger een bepaalde wijk toe te wijzen, terwijl de omzet voor hem niet boven een vastgesteld maximum uit komt. Wordt in de toekomst een derge lijke regeling werkelijkheid, dan is wel iswaar hierdoor het inkomen van een melkbezorger vastgesteld en verzekerd, doch van een opvoeren van zijn omzet in het z.g, „klantenwinnen" absoluut geen sprake meer. Van dit systeem zullen alleen zij profiteren, die tevoren, om welke redenen dan ook, geen voldoende omzet hadden der slag of stoot in een „opgemaakt bed" stappen, doch degenen, die een zekere rtiviteit aan dé dag leggen, komen op :n „dood punt". Naar mijn mening zal door dit systeem alle initiatief worden gesmoord en boven dien de handelsgeest worden gedoofd. Of schoon de melk onder controle staat, mij dunkt, toch nog altijd een verschil kwaliteit op te merken. Het gevaar i: niet denkbeeldig, dat de zorg, welke tot op heden hieraan besteed wordt, wel eens zou kunnen verslappen, want kwa liteit speelt dan geen overwegende rol meer. En gaat deze invoering van wijken dan helemaal maar buiten de wil van het pu bliek om? Zal ons dan melk en een melk bezorger worden „opgedrongen", die wij vroeger niet wensten? Consequent doorgeredeneerd zullen in de toekomst ook de bakkers, de groente handelaren en anderen aan de beurt komen. Zo zou het nog meer economi scher kunnen als bijv. auto's met levens middelen van gemeentewege door de straten kwamen. In de bezettingsjaren kon men op een illegaal blaadje lezen „Vrij heid is om geen geld te koop'". Hoe ziet het er in de toekomst uit met de vrijheid van melkboereg, bakkers, groentehande laren en het publiek? Leiden. (Met die vrijheid z A. Hollebeek. villige naar gebonden „ordening". Nogmaa voorbeelden bewijzen, dat èlle mei ren er wel bij varen, dat de kwalitei der beter dan slechter wordt en dj publiek content is. Dus zich toch liever laten „dooddrukken"? Rei N. L. C.). Ik ben het direct met U eens: ai naren, die van hun positie misbruik ken, moeten uit de gelederen worden wijderd. Maar het is voor de goede amb tenaren niet aangenaam om met de slech te op één lijn gesteld te worden. Als ik zie, wat er de laatste halve eeuw op het gebied van onderwijs, sociale verzekering enz. is bereikt, dan weet ik heel goed, dat Ik mij niet behoef te schamen als ambtenaar. Sterker nog: ik kan mij ge lukkig prijzen om als ambtenaar in dienst van de gemeenschap werkzaam te mogen Een ambtenaar werkzaam te Leiden Heeft de tram altijd voorrang? Dit lees ik de laatste tijd vaak in de NJL.C.-rubriek, inhoudende zaken, die voor het Leidse kantongerecht worden behandeld. Toch kan ik niet nalaten op de woorden: „Tram heeft altijd v< rang" een woord van protest te laten horen, ongeacht of deze uitdrukking van U of van de heer kantonrechter afikom- Ik kan natuurlijk de strafzaken, welke dn dit verband behandeld zijn, niet zonder meer beoordelen, maar boven genoemde woorden zijn niet op hun De motor- en rijwialwet in haar wijzi ng van 1941, welke 'tot op heden ïheel van kracht is, zegt immers artikel 13 het volgende: ..Motorrijtuigen 'rams worden, wat voorrang betreft, elkaar gelijk gesteld, waanbij. reke ning moet worden gehouden met de om standigheden, dat de trams niet kunnen uitwijken en moeilijker kunnen stoppen." Hieruit moet dus de conclusie worden •getrokken, dat de trambestuurder zich de rekenschap moet geven, dat In verschil lende omstandigheden het gemotoriseer de verkeer van rechts wel degelijk rang heeft. Ik weet, dat er onder het trampe neel andere instructies in zwang zijm, misschien tengevolge van het bestaande spoor- en txamwegreglement, maar ik weet ook, dat dit spoor- en tramweg- reglement niet boven de wet geplaatst js en dat de bestuurder van de tram zich zeker aan de bestaande wet te houden heeft. Als voorbeeld noem ik de Hogewoerd, nabij de Breestraat de bekende k ds geplaatst, welke gebiedt, dat verke er Korevaarstraa t - Br eestra a t omgekeerd daar voorrang heeft. Men t daar echter de tram gewoon door rijden zonder zich iets van verkeer en aanwijzing door middel van borden aan te trekken. Het gemotoriseerde verkeer moet zioh dan maar zien te 'bergen. Wan neer er nu nog veroordelingen "vallen in het nadeel van de automobilist, terwijl deze geheel in de lijn van de wet handelt, vraag ik mezelf af: „Waar blijft de actie van veilig verkeer, die al een poosje gaande is?" Ik besprak deze voorrangskwestie met sn jurist; hij was het met mijn ziens wijze eens. Jammer is het, dat de ver oordeelden in deze niet een principiële uitspraak hebben uitgelokt. Als voorzitter van de kring Zuid-'Hol- land van de sectie autorijscholen meende ik op een en ander te moeten wijzen, te meer daar een van de examenvragen van het Centraal bureau van afgifte rijvaar digheidsbewijzen te Den Haag op deze gelijkstelling is ingesteld en onder punt 19 is vastgelegd. Bij mij. staat vast: De tram heeft niet altijd voorrang. Th. J. Werter. Leiden, „Grenshoek". Verraders van Jehova's gejuigen veroordeeld Het Haagse B.G veroordeelde gisteren Cornells van der Zwan, kellner te Noord- wijk aan Zee tot 51è jaar (Waffen S.S.); Christina Paling, huisvr. G. J. Rietveld, vroeger te Alphen aan den Rijn tot 5Vz jaar, wegen verraad; Johannes Noord- lander te Alphen aan den Rijn, wegens verraad van Jehova's getuigen tot 8 jaar 12 jaar) en haar man Gijsbert Noordlander* voorm. rechercheur va meente té Alphen, tot 12 jaar, vooi zelfde feit, (eis 15 jaar), allen met aftrek. Essentiële taak van de boer ten aanzien van de gemeenschap eist gedegen vakopleiding In 25 jaar verrezen 150 lagere landbouwscholen Wot de heer R. Duursma rondom Leiden constateerde (Van onzer verslaggevers). Het is een algemene wetenschap, dat •r, waar de gecompliceerdheid en de .zuivering" van het maatschappelijk leven steeds toenemen, vakkennis ve op welk terrein ook werkzaam, wordt gevraagd. Zelfs in vakken, inder direct het algemeen belang raken, dit zo.'Nu mag onder deze categorie zeker niet het boerenvak worden gere kend, dat immers voor een zeer belang rijk deel in dienst van de gemeenschap Wij hebben in tijden van grote schaar- e de laatste stadia van de tweede, wereldoorlog b.v. al te zeer ondei den, dat het gebrek haast niet te als het boerenbedrijf niet behoren functionneert (of als de kostelijke producten „verkeerd terecht" komen). Is het, met het oog op de essentiële taak de boer, te begrijpen, dat me bepaalde kringen nog meer dan 1 heen de aandacht heeft gevestigd op het niet te onderschatten nut van een gede gen vakopleiding? Eerste stappen Enkele decennia geleden heeft mer winteravondcursussen in het leven ge roepen, die echter een nadeel met zich meebrachten. De jonge boeren hadden hard werken achter de rug, zodat men op volledige aan dacht van hen kon verlangen. voordeel was natuurlijk, dat de lessen leerlingen aan het be drijf, waarin zij reeds werkten, onttrokken. Maar het be- mede niet op- R. DUURSMA. Zeldzame gravure van de Pieterskerk met toren geheven. Totdat 25 jaar geleden de ste lagere landbouwschool verrees. Thans kunnen de Chr. Boeren- en Tuinders-Bond, de (R.K.) Land- en Tuinbouw-Bond de Maatschappijen van Landbouw (n traal) zich verheugen in niet minder dan ongeveer 150 lagere landbouwscho- ir aankomende landbouwers er landarbeiders algemene ontwikkeling er vakkennis ontvangen. Wat de ontwikkeling laat zien Wij hadden dezer dagen een onder houd met de heer R. Duursma, hoofd van de lagere landbouwscKool te Leiden. De heer Duursma komt uit Friesland en leerde daar het omvangrijke boerenbe drijf door en door kennen. Ook hij on derstreepte de noodzakelijkheid van een opleiding. Daarnaast hopen wij in een volgend artikel het Christelijk land- en tuinbouwonderwijs wat nader te belich- Het zal wellicht in de toekomst zo worden, aldus de heer Duursma, dat het vakdiploma van de boer zijn ves tiging inhoudt. Uit de ontwikkeling kunnen we de conclusie trekken, dat jongelui, die boer willen worden zich eerst zullen moeten voorzien van een diploma. Dit wordt reeds in de nieuwe polders de Wieringer- meer- en de N.O.-polder in toepas sing gebracht. De boer moet theoretisch zodanig ont wikkeld zijn, dat hij in staat is zijn be drijf te leiden. Onze zegsman belichtte In dit verband slechts enkele aspecten van het bedrijf: 1. Veevoeding, welke bestanddelen moeten er in het voedsel aanwezig zijn en hoeveel moet het hebben?- 2. Bemesting; het is van allergrootste belang, dat de boer weet, wat hij op zijn land gooit, jj0e ^ij grasland in stand kan houden en met ge- middelen een lonende opbrengt kan verkrijgen. Hij moet kennis hebben omtrent de middelen ter bestrijding het onkruid. Goede en slechte grassoor ten moet hij van elkaar kunnen onder scheiden. De heer Nic. van Beelen te Katwijk aan Zee verstrekte nomen foto van bovenstaande fraaie en zeldzame gravin van de Pieterskerk te Leiden, toen deze nog een toren had Aan velen zal de oorzaak van het feit, dat de Pieterskerk van van thans torenloos is, onbekend zijn. Daarom het volgende: De Pieterskerk had voorheen een zeer hoge toren, die tot tot niet geringe verbazijig van de Leidenaars en velen bui ten de stad in Maart 1512 instortte. Korte tijd voor dit gebeuren viel tijdens een godsdienst oefening een groot stuk steen van de torenmuur op het dak der kerk. Dit veroorzaakte hevig lawaai, tengevolge waar van alle kerkgangers verschrikt de kerk verlieten, roepend en schreeuwend, dat de toren naar beneden kwam. Op 5 Maart stortte de toren, die ongeveer 110 meter hoog was en diende als een baken voor de vissers en schippers ter zee, met donderend geweld in. an Utrecht, Frederik van Baden, aangespoord om de toren te herbouwen. Hij nep voor dit doel de welwil lendheid en de goedgeefsheid van alle bewoners in. In een schrijven wees de bisschop er op, dat het tijdelijk huis des Heren door een oprechte liefde van de mensen in blijft. De goederen van de Sint Pieterskerk zijn ech- m om een nieuwe toren te bouwen, aldus daarom nodig, dat uit godvruchtigheid bieden, genoegzac de bisschop. Het i wordt bijgedragen. Wie de helpende hand zou de vastentijd tot Palm-Zondag (1513) zuivelproducten gen nuttigen. Alle bisschoppelijke opwekkingen ten spijt, kwam het be nodigde geld er niet. En tot op de huidige dag moet de Pie terskerk haar toren missen en zich tevreden stellen met een eenvoudig dakruitertje. Lezers schrijven ons Bussen op Zondag Tot mijn grote verbazing en met geringe ergernis vernam ik, dat op het eiland Tholen onze regering op Zondag autobusdiensten heeft ingevoerd. I scherpe protest van gemeentebesturen Kerkeraden heeft niet mogen baten. Ook de verontwaardiging van een zeer groot deel van het dienstdoend personeel over deze ontheiliging van de dag des Heeren had geen andere uitwerking dan dat de bus ging ryden. Is het niet meer dan erg, dat de re gering eenvoudig de zweep er op legt. m haar God-onterende maatregelen door - voeren? En dan in een zo sterk Calvi- istisch gebied als Zeeland! We vragen ons, als we al die vertrap pingen van Gods wetten zien. af, waar dat heen moet. Zou God zulk een volk straffen? Is het niet de hoogste tijd, dat Calvinistisch Nederland de handen ineenslaat om de zaak van zijn Koning hand en tand te verdedigen? Laat de strijd aanbinden tegen alle ont bindende machten dezer eeuw. Leiden, Kooihof 20. I Ook in de omgeving van Leiden, waar veel vee wordt aangetroffen, moet I hieraan meer aandacht worden ge schonken. Laat men het gras te lang groeien de heer Duursma heeft op fietstochten in de omgeving van Lei den geconstateerd, dat dit bij tal van boeren het geval is dan woren da even kostelijke als kostbare eiwitstof fen er aan onttrokken. Het vee en de boer zelf ondervinden hiervan nadeeL Het onderwij?'op de lagere landbouw scholen in ons land omvat de algemeen vormende vakken van de lagere school, alsmede de beginselen van de natuur we tenschap, voor zover die met de land bouw in verband staan, de beginselen van akkerbouw, veeteelt en zuivelbereiding, daarbij rekening houdend met de aard van het landbouwbedrijf in de omgeving van de sohool, en de beginselen der staats inrichting en landhuishouding. Jongelui, die tot de eerste klasse der school wor den toegelaten, hebben zeven klassen van de lagere school doorlopen. Omvangrijk leerprogramma Het onderwijs kenmerkt zich door veelzijdigheid. De heer Duursma kon dit allerminst als een bezwaar aanmerken, omdat de boer, vooral in deze tijd, tel kens weer voor problemen komt te staan, die hem, zonder kennis van zaken, vol komen afhankelijk zouden maken. Van de leervakken noemen wij: Neder landse taal (vermeerdering van taalken nis, verklaringen van vreemde woorden en handelstermen, het schrijven van sol licitatie-, informatie- en reclamebrieven enz.), rekenen (oplossen van vraagstuk ken, ontleend aan het dagelijks leven en de practijk van het bedrijf, eenvou dige administratie, prijsnoteringen, markt, beriohten enz.), aardrijkskunde lland- bouwkaart van Nederland, het ontstaan de bodem en de onderscheidene grondsoorten van ons land), geschiedenis staatsinrichting (ook een en ander uit de geschiedenis van de landbouw), schei kunde (kennismaking met de belangrijk ste elementen van het lichaam van plant en dier, aanbrengen van de begrippen scheikundige verbinding en ontleding), natuur- en plantkunde, plantenteelt en plantenziekten, dierkunde, veeteelt en zuivelbereiding, grondbewerking en grondverbetering, bemestingsleer, land- bouwboekhouden en bedrijfsleer. Naast de theoretische ontwikkeling zijn de practische oefeningen, w. o. het aan. leggen van verzamelingen, het opmeten en in kaart brengen van enkele stuk ken land, bezoeken en beoordelen van goede en minder goede wei- en hooilan den, bijwonen van het aanbrengen van age, bepaling van het vetgehalte der melk, bijwonen van veekeuringen en keuringen van gewassen te velde, alsme de het wegen en controleren van voeder- rantsoenen. De practische kennis wordt opgedaan op excursies. Daar de school een beperkt aantal uren per week in beslag neemt, kunnen de leerlingen zich verder ontwikkelen in het bedrijf zelf. Zo wordt er met ernst gewerkt aan een gedegen ontwikkeling van de aankomende boer. Alle tekenen wijzen er op, dat deze niet sceptisch tegenover de opleiding staat; integendeel, hij erkent haar onmis baarheid. HET SPROOKJE VAN RVSLANDS „ALMACHT" Onder de titel: „Dreigt een derde we reldoorlog?" heeft het „Limburgs Dag blad" een tweetal artikelen gepubliceerd van een redacteur in Midden-Europa, die tot deze conclusie komt: ..Hoe ernstig de internationale toestand ook is en hoever de mensheid ook nog verwijderd is van een werkelijke vrede, toch bestaat er geen reden voor een ze nuwslopende oorlogsangst. De .Almacht" van Sow jet-Rusland is een (gevaarlijk) sprookje en er zijn tekenen, dat de lei ders van het Kremlin ontzag beginnen te krijgen voor de kracht, die het Westen begint te ontwikkelen en waarmee Mos kou niet had gerekend. De veertien heersers van het polit bureau in het Kremlin mogen al geweten loze machtswellustelingen zijn (naar de Russische wereldheerschappij streven) de meerderheid heeft toch tekenen gege ven nog genoeg realist te zijn, om de mis dadige dwaasheid van een „va banaue spel a la Hitler in te zien. Een rustige, ernstige wil tot opbouw en samenwerking, de vernietiging van de materialistische corruptie en een ver trouwde geest van „Heer, Uw Wil ge schiede", kan en zal Europa redden en de vrede tot stand brengen". Indonesië mócht niet deel nemen aan Stadionspel Wat had de minister er op tegen? Na de opvoering van het Stadionspel A dam op 31 Aug. j.l. hebben we er op gewezen, dat Indonesië daarin niet vertegenwoordigd was. Hierover hebben onze teleurstelling uitgesproken. De Persdienst van het N.J.V. deelt ons than* mede, dat het organiserende comité des tijds alles in orde had gemaakt voor de overkomst van Balinese danseressen en een gamelan-orkest Min. Sassen verbood echter elk optreden van vertegenwoor digers der gewesten overzee en eerst na een protest van Suriname en de Ned. Antillen kwam de minister op zijn be slissing terug voorzover het de West be trof. Zijn mening ten aanzien van Indo nesië werd niet gewijzigd. Terecht vraagt het N.J.V zich af, .wat de reden van ministers besluit kan zijn geweest

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 5