jUtutirr Criteria Ölotirant Truman en Dewey vechten Dinsdag om het verkiezingsbeen Wist U ZATERDAG 30 OCTOBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103. Tel dir en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal: 1.35 per maand; 0,32 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJR-N A TION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 76501 „Utanfuastirb is ofjebleueti myn berl in tec^ljenspoet* Want Henry Wallace loopt er toch niet mee heen Twee of drie vrouwen vermoord? Nog steeds een duistere geschiedenis Dinsdag a.s. is de grote dag voor Amerika. Dan wordt de maandenlange, pompeuze verkiezingspropaganda van Harry Truman en Thomas Dewey besloten met de nuchtere stemming. Wie zal straks op het Witte Huis te Washington de lakens uit delen? Naast de gegadigden, Truman voor de Democraten en Dewey voor de Repu blikeinen, doet ook Henry Wallace met ee,n rood hamertje in zyn hand een klop op de deur van het verkiezingshart van de Amerikaan. Deze pseudo-comm maakt geringe kans, maar hij kan de beide andere candidaten stemmen aftroggelen, vooral in de staten New York en Californië Er zijn ook nog enkele dwergpartijtjes zoals de Vegetarische Partij, die de blik jes vlees liever naar Europa stuurt,, de „Greenback-partij", die bij vorige verkie zingen streed voor het behoud van bank biljetten met groene rug, de partij voor drankverbod, die de „Coca Cola" nog meer populair wil maken, en verder so cialisten en christen-nationalisten en niet te vergeten de „Dixicraten" uit het Zui den, die zich verzetten tegen Truman's program van burgerrechten voor de De verkiezings-mechaniek werkt, vol gens het systeem der getrapte verkiezin gen, d.w.z. de kiezers wijzen een aantal Franse radio was gisteren I twee uur uit de aether f Spoorwegen moeten Maandag diensten inkrimpen- Technici van de Franse radio-omroep hebben gisteravond twee uur gestaakt, zodat de stations uit de aether ver dwenen. De aandrang onder de mijn werkers van Oost-, Zuid- en Midden- Frankrijk om het werk te hervatten neemt voortdurend toe, doch ook giste ren weigerden havenarbeiders de kolen schepen te lossen, zodat opnieuw mili tairen werden ingezet. De spoorwegen zullen door de kolenschaarste de dien- Sten gaan inkrimpen m.i-v. Maandag. Rond St- Etienne werd de laatste kolen mijn van de stakers overgenomen. De bij de (communistische) C.G.T- aangesloten matrozen hebben te Marseilletot staking besloten. Paul Hoffman, de administra teur van het Marshall-plan, heeft Frank rijk de zwarte plek van Europa ge noemd, waar Moskou zoveel mogelijk intrigeert- Labour wil 500 staalfabrie ken nationaliseren Driehonderdduizend van de 495.000 arbeiders, die in de Britse ijzer- en staal industrie werken, zullen, volgens wetsontwerp der Labourregering inzake de nationalisatie van deze 107 grote be drijven, overgaan in staatsdienst. Vol gens de „Daily Express" vèn vanmorgen, beloopt de nominale waarde van het totale aandelen-kapitaal 750 millioen pond sterling- Schattingen van de huidige koerswaarde brengen het bedrag, dat de aandeelhouders zullen ontvangen, op millioen pond. Nog 393 kleinere bedrij ven zijn bij de nationalisatie betrokken. Het, door de regering in te stellen, open bare lichaam zal de naam „The Iron- and Steel Corporation" dragen, doch de fabrieken blijven de eigen naam voeren Gezien de tegenstand der Conservatie ven, zal dit wetsontwerp, naar verwacht wordt, eerst begin 1950 wet worden, dus juist vóór de verkiezingen. De betaling der aandelen geschiedt tegen de hoogste koers, tussen 125 Oct. jl. of Februari t/m. Juli 1949- Abdoelkadir eervol ontslagen Aan de heer Abdoelkadir is ingaande 1 November eervol ontslag uit 's Lands dienst verleend, met dankbetuiging de zeer vele gewichtige diensten, durende lange tijd en onder moeilijke omstandigheden den Lande be wezen. Volgens de heer Abdoelkadir sluit dit geenszins een nieuwe benoeming of herbenoeming uit- De besprekingen hier over met de Regering zijn nog niet be ëindigd- Vrijdag had de heer Abdoelkadir een onderhoud met dr Beel. Nederland stelt V.N. oprichting tribunaal voor. Nederland heeft bij de Ver. Naties Voorstel ingediend tot het oprichten een tribunaal voor het berechten personen, die beschuldigd zijn van kerenmoord" (het uitroeien van sociale groepen of rassen). In Zuid-Peru is de opstand der mili tairen weer verhevigd en wel zó, dat de iregeri-ng van president José Ri-vero is afgetreden, om bloedvergieten te voor komen. Vandaag stellen wij V voor JOHANNES VAN DER ZWAN, Hoogmadeseweg 7, Leiderdorp. Morgen is het al weer twee jaar gele ien, dat de „Tegelberg" Jan naar verre kusten voerde. Hij dacht eerst, zo maar Haar Djokja te lopen! Geen wonder, dat afgevaardigden aan, die het kiescollege vormen en dit college kiest dan de presi dent. De kiesmannen zijp. dus de belang rijkste figuren. De stemming in fe 48 staten heeft niel alleen betrekking op de verkiezingen voor vier jaar van de president en vice-presi dent, doch ook op de verkiezing var bijna het gehele Huis van Afgevaardig den, drie en dertig van de 96 leden var de Senaat en 32 van de 48 gouverneurs van staten. In de Senaat behoeven de de mocraten slechts vier zetels te winnen oir met het aantal van 49 de leiding te heb ben. De momentele verhouding tussen Democraten en Republikeinen is 45 tegen 51. In het Congres hebben de Republikei nen een meerderheid van 58, zij beschik ken over 243 zetels en de democraten over 185, de Amerikaanse arbeiderspartij over 5, terwijl 5 zetels vacant zijn. Sinds 1933 vindt de ambtsoverdracht voor de president op 20 Januari plaats. Zowel Truman als Dewey zijn ove tuigd, dat zij president zuilen blijven, resp. worden. Maar wie zal zeggen wat er verborgen ligt achter het Amerikaanse IJzeren Verkiezingsgordijn Ck de toestand hem dus niet bepaald kan bekoren. Zo immers komt er geen vrede of recht. Jan maakt 't overigens best en kent zijn plicht, ook tegenover zijn mak kers. Een Christenplicht! Moge hij spoe dig naar zijn dorp terugkeren, ook ter wille van zijn meisje in het Gelderse. Na de „Symphonia cabalica e tutti pomposa" in overvolle propaganda- bijeenkomsten, verkwikt Thomas E. Dewey met zijn vrouw zich aan een stuk ware muziek, eer hij zich in de verkiezingsfinale stort voor het Ame rikaanse presidentschap- Zal hy Truman verslaan Betreffende het onderzoek naai schipper P. A. Gdie, zoals gemeld, in een drietal moorden, r een bekende, te Rotter dam werd gearresteerd, deelt de Rotter damse politie mede, dat het verhoor thans geëindigd is. Bij het in de Waalhaven ge vonden lijk van zijn eerste echtgenote werd hartverlamming geconstateerd. Vast staat nog niet, of G. hiervoor volgd wordt wegens dood door schuld of doodslag. Ook is gebleken, dat G., zowel als zijn later verdwenen tweede echtgenote contact hadden met de Duitsers. G. zegt, dat zij thans verblijft in de Russische zone van Duitsland en ontkent ook. iets te maken te hebben met de moord een derde vrouw. n.l. bi.i de Fordfabrie ken te A'dam. De politie herhaalt het verzoek om inliohtingen aan ieder, die deze kan geven. Een milliard meer hulp voor Europa Het hoofd van de Marshall-administra tie, de heer Hoffman, heeft verklaard, da' Europa tussen April en Juni 1949 eer milliard dollars Marshall-hu'lp meer no dig heeft, dan geraamd. Voor het jaar 1 Juild 1949 tot 30 Juni 1950 zijn 4 milliard dollars nodig. Nederland kreeg de lening De E.C.Aliening aan Nederland is, als reeds voorspeld werd getekend. Het 'g der lening is 80 millioen dollar Nederland en 15 millioen donesië. Een tweede lening voor Indonesië. Aneta's correspondent te Washington erneemt dat de Amerikaanse regering bereid is, Indonesië een kort lopende van 25 millioen dollar toe te staan die verstrekt zal worden door de Com modity Credit Corporation. De looptijd is 2 jaar, de rente 3 procent. Het Con- 3 had geen bezwaren tegen de lening, slechts wacht op de goedkeuring door Staten-Generaal. Doel is bevordering productie van copra en palmolie, doch de C.C.C. krijgt geen voorrang op de producten. Montgomery komt naar Nederland Maarschalk Montgomery komt binnen kort naar het Continent voor besprekin gen met ministers van defensie en mili taire chefs der West-Europese Unie. Van 911 November 'bezoekt hij Neder land, daarna België, Luxemburg en Frankrijk. POLEN LAAT DUITSE KRIJGS GEVANGENEN VRIJ. Polen heeft een begin gemaakt met de repatriëring van ongeveer 400.000 Duitse krijgsgevangenen. Een eerste trein met 'kwam reeds iin de Russische In Barneveld wordt van 17—19 Nov. behalve een pluimveecongres ook een tentoonstelling op dit gebied gehouden. Vele artikelen volgende week zonder bon Hamsteren is beslist overbodig en dus dwaas! Ons bericht, dat m.i.v. 7 November heid brood en suiker zonder bon komt, wordt thans officieel bevestigd. Uiteraard zullen ook de artikelen waarin suiker is ver werkt, vrij komen, nl. boterhamstrooisel, jam, stroop, e.d. en versnaperingen met inbegrip van chocolade, hoewel cacao op de bon blijft. Ook de bloembon zal ver vallen, zodat bloem, zelfrijzend bakmeel, kindermeel en kinderbiscuits eveneens zonder bon te koop zullen zijn. Uiteraard mag men reeds op Vrijdag 5 November vrij kopen, daar Donderdag geen bon meer wordt aangewezen. Het dep. van Landbouw cs. wijst er op, dat het van een onvoorzichtig optimisme getuigen, om hieruit op te maken, dat de voorziening thans onbeperkte mo gelijkheden biedt. Zo moet er 30 pCt. sui ker uit het buitenland komen en dit kost ons deviezen. Het publiek wordt er dan ook met kracht op gewezen, dat er niet gehamsterd moet worden. Hiervoor be staat ook geen enkele reden. Het zal voor namelijk van de houding van de bevol king afhangen, of de vrije consumptie be stendigd kan worden. Chocolade zal schaars blijven, omdat de wereldoogst van cacao geen wijzingen gedoogt. De kristalsuiker zal ten hoogste f 0.75 per kg kosten en de basterdsuiker f 0,77. Eventuele prijswijzigingen van artikelen, dan de duurdere suiker wordt verwerkt, zullen nader worden bekend gemaakt. De detaillist moet de lopende bonnen tegen de oude prijs leveren voor de duur van de geldigheid van de bon. Er zal streng hierop worden toegezien, door de controle van de voorraad administratie. Er zal echter een groep winkeliers zijn, die inderdaad geen suiker meer heeft, die tegen de nog geldende prijs is ingekocht. Hebben zij nu nieuwe suiker op een blanco-factuur gekocht, dan behoeven zij deze suiker niet te verkopen, maar kun- daarmee wachten, tot de nieuwe prijs is ingegaan. Bij bezoek van de C.C.D. zullen ze echter moeten aantonen, dat de oude voorraad op normale wijze verkocht. En het publiek moet nu eens sportief zijn, om de eerlijk bekend staande winkelier, die zegt geen suiker eer te hebben, te geloven. De bakkers zullen na de zevende No vember alle broodbonnen en ongebruik- coupures voor goedkope tarwe bloem en -meel kunnen inleveren by de distributiedienst ter verkrijging van de hun nog toekomende broodtoeslag. De opheffing der brooddistributie brengt geen enkele wijziging in de verhouding, waarin wit en bruin brood verkrijgbaar zal zijn. De uitreiking van versnaperingen- en diversenkaarten gaat normaal door. De diversenkaart zal dienen voor de tabaks distributie voor vrouwen, en voor de versnaperingenkaart geldt de mogelijk-, een ander gebruik. Aanwijzin gen van de tabaksbonnen op de in ge bruik zynde gecombineerde kaarten gaat gewoon door. Zoals gemeld, wordt het jileesrantsoen m.i.v. 8 November verhoogd en wel tot 250 gram per week voor houders van A- B- en C-kaarten en 125 gram per week voor D- en E-kaarten. Om de distributie van spijsolie (waar van zoals bekend omstreeks half Decem ber 180 gram per bon beschikbaar komt) niet in gevaar te brengen, wordt er op gewezen, dat het van het allergrootste belang is, om de lege flessen zo spoedig mogelijk in te leveren. Geen 15.000 gevangenen, aldus Drees Maar ze kunnen toch de republiek niet uit. Op vragen van het Tweede Kamerlid Vermeer inzake de Gemeenschappelijke Actie van Nederlandse vrouwen ten be hoeve van de in de republiek vastgehou den Nederlanders, verklaart min' Drees, dat de voorstelling als zouden 15.000 Nederlanders in de republiek concentratiekampen gevangen worden ge houden, onjuist is. Het aantal gezinsleden van militairen in de republiek bedraagt 5000. Voorts bevinden er zich nog 8 tot 9000 Europe anen en 15.000 Oost-Indonesiërs. Er be staat echter bij een aantal Indische Ne derlanders en Oost-Indonesiërs geringe bereidheid om te evacueren. De Regering er met kracht naar blijven strev personen, die zich tegen hun wil de republiek bevinden, weg te halen. Wat betreft de brief van generaal Spoor, waarin hij verklaarde: „Ook mij hebben de mededelingen van de minister president in de Tweede Kamerver wonderd, aangezienzeker een 15.000 tal personen door de republikeinen hinderd worden naar Nederlands gecon troleerd gebied te evacueren", zou mi: ter Drees het juister hebben geacht, dien de legercommandant deze opmerking aan de Regering had medegedeeld, al blijkt het tevens, dat generaal Spoor niet de verklaring der Regering wilde contra- GESLOTEN DEUREN VOOR DE „RODE DEKEN". In St. Catherine's, in de Canadese pro- incie Ontario, kreeg dr Hewlett John- on, de „Rode Deken" van Canterbury, geen vergunning, om in een gebouw eer redevoering te houden. (Daily Express) Autorijden op St Nicolaas toegestaan Bepaald is, dat op Zondag 5 December (St. Nicolaasrtag) ontheffing wordt leend van het Zondagsrijverbod motorrijtuigen. De gevaarlijke bocht bij Ypenburg wordt verbeterd Achttien ernstige ongelukken binnen 2 jaar! De Rijkswaterstaat is begonnen, de ge vaarlijke, scherpe bocht bij Ypènibung in de drukke Rijksweg Den Haag—Rotter dam aanzienlijk: flauwer te maken, om dat hier, door het slippen binnen twee jaar reeds 18 ernstige ongelukken voor kwamen. Het uitstellen van deze correc- houdit verband met het feit, dat de plannen voor de aftakking van de nieuw te leggen verbinding Ypenburg BurgerveenAmsterdam nog niet vast stonden. Men zoekt thans de aansluiting m van een viaduct. H.M. de Koningin heeft gisterenavond nog de Noodwet-Indonesië getekend Dr BEEL ALS HOGE VERTEGENWOORDIGER VAN DE KROON BENOEMD Prof. Muller, die het D.D.T. in de ivereld bracht In een wereld, waar de gevoelens, ge wekt door politiek ei sche „speldeprikken", komst vertonen met de gewaar wordingen bij êen hardnekki ge, hinderlijke insectenplaag (die nog nood-! lottige gevolgen voor de vredes- gezondheid kan hebben) past een eresaluut voor prof. Paul Müller uit Ba- Hij de H.M. Koningin Juliana heeft gister zond onmiddellijk nadat de Eerste Ka- er de Noodwet-Indonesië had aangeno men, te 's-Gravenhage deze noodwet dertekend, waarna deze terstond in staatsblad 1461 werd opgenomen. Vervolgens heeft de Koningin het be sluit getekend, houdende voorlopige re geling van het bestuur over Indonesië. Hierin wordt o.m. bepaald: Dat er ii donesië een hoge vertegenwoordiger der Kroon zal zijn, door de Koning te benoe men en te ontslaan, die zijn ambt uit oefent met inachtneming van door de Koning te geven bevelen en verantwoor delijk is aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen. Hij zal by de ambtsaan vaarding trouw zweren aan de Koning en voorts zweren, dat hij op grondslag van hoofdstuk XIV der Grondwet zal mede- erken aan de totstandkoming ener nieu- •e rechtsorde in Indonesië en van de Nederlands-Indonesische Unie. Alle be voegdheden en plichten van de Land voogd komen op de hoge vertegenwoor diger die met inachtneming van de ko- millioenen die het D.D.T. samen stelde, het be kende verdel gingspoeder, dai oorlog en vrede dood heeft gered en die daarvoor, zoals gisteren gemeld, de No belprijs heeft ontvangen. VER. NATIES IN FEBRUARI WEER NAAR LAKE SUCCESS? Volgens Reuter worden in Parijs plan- en gemaakt om de alg. vergadering der V.N. op 10 Decemlber a.s. te verdagen en daarna eind Februari in Lake Success I Zdr'Bomeo "wordt uitgebreid voort te zetten. Elke maand een schip Surinaams hout Volgende maand zal de Bruynzeel- Suriinaamse Hout Mij. haar fabrieken aan de Surinamerivier, even buiten Parama- bedrijf stellen, aldus het „Hbld." Elke maand zal een schip met bewerkt hout naar Nederland worden gestuurd. Het eerste schip arriveert in Dec. met enn lading van 1000 5 1200 m3 hoogwaar dig triplex en 2500 a 3000 m3 gezaagd loofhout. Ook het bedrijf bij Sampit op Zd. Borneo wordt uitgebreid en beslaat een oppervlakte zo groot als Nederland. DAT de K.L.M. 26 Nov. een bijzondere vlucht naar Wenen maakt en 27 Nov. de retourvlucht, indien de betrokken rege ringen toestemming verlenen. DAT voor het B.G. te Zwolle 12 j. (z.a.) werd geëist tegen de spionnen en pro vocateurs G. J. van de Berg en D. J. Wij- mer uit Kampen. DAT van 13-20 Nov. in A'dam fashion-week wordt gehouden, een portweek van de Ned. confectie-industrie. DAT de kantoren der Belgische ambas sade van de consulaten-generaal van Bel gië te R'dam en A'dam Maandag de ge hele dag en Dinsdagmiddag a.s. gesloten DAT het bedrijf van de Stichting „Meel fabrieken der Nederlandse Bakkerij", waarvan wy gisteren melding maakten, te R'dam gevestigd wordt en het grootste ter wereld zal zijn. DAT op uitnodiging van de Kon. Ned. Jaarbeurs gisteren te Utrecht een verga dering gehouden werd van directeuren m Nederlandse reisbureaux. DAT gisteravond de 54-j. mevr. S. de H. uit de Eerste Helmersstraat te A'dam DAT het weggedeelte Driebergen— Maarsbergen nog voor het eind van dit jaar gereed komt, maar daarmede, we gens gebrek aan gelden, voorlopig het werk aan de grote autosnelweg Den Haag -Arnhem geëindigd is. DAT de Raad van Beroep de uitspraak an de Perszuiveringscommissie, die een naamsverbod tot 1 April 1953 tegen de „Graafschap-Bode" uitvaardigde, vernie tigde. DAT de „Van Kinsbergen" en „Willem an der Zaan" gisteren op weg naar de West de haven van Ponta Delgada (Azo- ren) binnenliepen. DAT 67 j. oud is overleden het oud-lid an de Raad van Justitie te Batavia mr A. W. de Haan. DAT de 3^ pet obligatielening 1948 ad 2 millioen gulden van Brocapharm tien tallen malen overtekend werd en voo zeer klein percentage kan worden toege- DAT de Staatsbladen I 437 en I 438 be palingen bevatten betreffende de reserve grensbewaking en dé nationale reserve. DAT het B.G. te R'dam de 32-j. advo caat J. L. Bleeker wegens wangedrag je gens Joden tot 9 j. (m.a.) veroordeelde. DAT de St.-Crt. van gisteren prijzen- beschikkingen gezaagd naaldhout 1948 en emballage-naaldhout 1948 bevat. DAT minister Mansholt vandaag te Brussel (normale)-besprekingen zou voe- met de Belgische ministers Orban en Moens de Fernig. DAT te Aerdenhout is overleden mr F. Braakman. DAT het hoofd der P.R.A.C. te Utrecht, B. A. M. v. G., die in Maart op vermoe- ;n van knoeierijen werd gearresteerd, op vrije voeten werd gesteld. DAT de A'damse beeldhouwer Hildo Krop is benoemd tot buitenlands lid van de Kon. Vlaamse Academie voor Schone Kunsten te Brussel. DAT in Overijsel een actie wordt ge voerd door de autobusondernemingen om alle trajecten vergunningen te krij gen. DAT de St. Mij „Zeeland" 4Vè pet (onv.) uitkeert op de pref.-winstdelende en 5 pet (v.j. 4^ pet) op de gewone aandelen. DAT Rika Hopper, die voor een heup behandeling in een der A'damse zieken huizen vertoefde, heden weer huiswaarts mocht keren. DAT 62 j. oud te Hoogezand is overle den de dir. van E. J. Smit en Zoon's Scheepswerven te Westerbroek (Gr.). DAT de Rijkswerkinr. „Bergveen" te Veenhuizen omgezet wordt in een „open gesticht", prikkeldraad en bewaking wor den weggehaald en de daar onderge brachte politieke delinquenten hun fa milieleden mogen bezoeken. DAT in de textielfabriek Rigtersbleek van Van Heek te Enschede een zware ex plosie plaats had tengevolge van kortslui ting, doch de arbeiders met de schrik vrij kwamen en slechts enkele schakelkasten en kabels werden verwoest. DAT tot dusver bijna f 2 millioen is bij eengebracht voor het Nat. Kankerbestrij- ninklijke aanwijzingen de nieuwe rech orde voorbereidt. Tenslotte tekentje H.M. de Koningin e_ besluit! waarbij "Sr L. J. M".' Bëel 'tot "hoge vertegénwóordiger werd benoemd. „De Maasbode" verwacht, dat ds Van Mook Donderdag zijn ambt zal neer leggen. „Deze week heb ik er weer een doodgeslagen!" Tegen wreedste bewaker van Ommen de doodstraf geëist Tegen de 33-j. Hubertus Bikker, een van de wreedste bewakers van het kamp „Erica" in Ommen, waar vele gevan genen onder zijn beulshanden stierven, werd gisteren voor het B.G. in Zwolle de doodstraf geëist. In zijn woonplaats Al- blasserdam vertelde Bikker vaak trots: „Deze week heb ik er weer één doodge slagen!" In November '44 schoot hij op een boerderij in Dalfsen een vluchtende onderduiker aan. Daarna stapte hij op de ernstig gewonde toe, loste nog enkele schoten en zei: „En nu goed dood." „Voor hem is geen beroep op cassatie mogelijk" zei de pi. Uitspraak ov« Romme toornt tegen Joekes over zijn prijs- en loon politiek Volgens een scherp gesteld artikel prof. Romme in „De Volkskrant" laat minister Joekes met zyn jonste maat regelen t.a.v. prijs- en salarisverhoging lak voor hen van wie hij erkent, dal het ergst aan toe zyn, in het on zekere. Hij bedrijft dan politiek, die, ten koste van het gezin, meet met drieërlei maat voor de zelfstandigen, die een werk- t in dienst hebben en die ten eerste geen bijslag ontvangen, ten tweede wel bijslag hebben te betalen en ten derde voorshands maar moeten zien hoe ze die betaling ontvangen. DAT vandaag vóór 25 jaar Annie Ees voor het eerst als „Boefje" op de planken kwam en wel in de Grote Schouwburg te R'dam en zij het stuk na dien nog 1149 maal speelde. DAT de jagers uit Maastricht e.o. Woensdag St. Hubertusjacht zullen vieren et o.a. een grote drijfjacht te Bemelen. DAT minister Van den Brink gisteren m. het AKU-bedrijf te Emmercompas- lum bezichtigde. DAT voor het B.G. te Zwolle 6 j. (m.a.) geëist werd tegen ex-burgemeester H. Dijksma van Kuinre wegens z'n houding jegens de Joden. DAT morgen te Oirsbeek (L.) een door pater Rats O.F.M. ontworpen monument 3or oorlogsslachtoffers onthuld wordt. DAT gisteren kol. H. A. M. Latour offi cieel het commando over het Amers- foortse garnizoen overdroeg aan luit.-kol. B. A. Veer, toegesproken werd door ge neraal Kruis en de troepen aldaar defi leerden. DAT de off.-vlieger 1ste kl. P. Nichting vandaag het commando over de vliegbasis Gilze-Rijen zou overdragen aan de off.- vlieger 1ste kl. A. J. de Bruijn. DAT een gemaskerde met een vuurwa pen het kantoor van de Ned. Heide Mij te Amersfoort binnendrong, een employé in een kast opsloot en met f 6300 spoorloos verdween. DAT Vredestein 8 pet uitkeert. DAT voor de Haarl. Rechtbank 1 jaar erd geëist (waarvan Vz j. voorwaarde lijk) tegen een 19-j. ambtenaar ter Prov. Griffie, die passen vervalste en 1 j. tegen smokkelaar uit Zutphen, die ze ver handelde. Gesneuveld voor liet Vaderland De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn geleden: Koninklijke Landmacht: Sold. J. M. v. d. BOM uit Someren, sold. J. VAN RIJSWIJK uit Alphen a. d. Rijn, sold. H. SOKEPERS uit Rotterdam, sold. H. W. VERHOOG uit Den Haag. De Koninklijke Marine en het K. N. I. L. hebben in de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Sinds de wapenstilstand van 31 Jan. j.l. bedraagt het aantal in de verlies- lijsten gerapporteerde doden 104, sinds 18 Juli 1947 660. Jubilerende C.H.U. De Ohristelijk-Historische Unie viert haar jubileum. Dit feit zal alle meelevende Protestantse christenen, ook diegenen die van de Unie geen deel uit maken, verheugen. Het moet ook voor diegenen een reden tot verheuging zyn, die teleurgesteld zijn over het feit, dat de Christelijke partijformaties nog ge scheiden optrekken. Er is reden tot verheuging, omdat het veertigjarig jubileum van de C.H-U. be tekent veertig jaren reformatorisch par tijleven. Het partijwezen, in de negen tiende eeuw opgekomen, is in de twin tigste eeuw voor het politieke beeld van de grootste betekenis. De C.H.U. mag in dankbaarheid op deze veertig jaren terugzien. Enkele jaren geleden' waren er velen, die haar dood waanden. Zij is echter krachtiger dan ooit. Het was op haar, dat de sterkste doorbraakpogingen werden gedaan. Het resultaat is op deze jubileumdag nauwelijks de vermelding Daarnaast echter is dit jubileum van de C.H.U. een berinnering aan de schei ding tussen de Protestantse politie se groeperingen. Er zijn in deze veertig jaren perioden geweest, waarin deze partijen heel dicht bij elkaar stonden, er waren perioden waarin de kloof breder dreigde te worden. We wetgn niet wat de toekomst zal zijn- Het kon wel eens zo zijn, dat een bange toekomst de partijen naar elkaar toedrijft. Zeker is dat dit jubileum, hoe zeer het tot dankbaarheid stemmen mag, op zichzelf geen grond biedt om met de scheiding genoegen te nemen. Wij hopen, dat het jubileum naast gevoelens van op rechte blijdschap onder alle Protestanten ook gevoelens oproept en versterkt van een heilzaam heimwee. OP DE VINGERS GETIKT De ..Haagsche Courant", die de schip breuk van de „neutrale" pers a la „Tele graaf" overleefde, maakt zich vrolijk over de president van de Coihmissie voor de Perszuivering, mr Vonkenberg. Zo schrijft „De Maasbode" Deze heeft in ge noemde kwaliteit geadviseerd -tot naamsverbod van „De Telegraaf" en tot onteigening van de technische outillage dezer dagbladonderneming. En wat is nu bij de behandeling dezer zaak in hoger beroep gebleken? Daar werd door de verdediger van „De Telegraaf" het er gerniswekkende feit onthuld, dat.... deze zelfde mr Vonkenberg van Sept. '42 af geabonneerd is geweest op die ver maledijde krant! „Twee jaar lang" (dn Sept. '44 werd de uitgave gestaakt), zo verkneukelt zich de Haagse redactie, heeft dus deze pers- zuiveraar „vrijwillig een krant gelezen, waaraan hij zich ergerde. Een ergernis waarvoor hij bovendien nog betaalde!" Afgezien van de. klein -burgerlijke overweging dat je toch geen geld uit geeft voor dingen die je ergeren, schijnt er reden voor het vermoeden dat onze Haagse collega wet kort van memorie is. Wij kennen ze n.l. in de Residentie bij bosjes die omstreeks diezelfde jaren geabonneerd waren op de „Haagsche Courant" en zich niettemin schier dage lijks aan hun lijfblad ergerden. Wij voelen ons absoluut niet geroepen, een gat in de lucht te slaan over de gang van zaken bij de Perszuivering; maar wij dachten zo, dat onze Haagse collega, gezien het feit, dat hij in een glazen huisje woont en zelf niet onwelwillend door de „zuiveraars" is bejegend, eerder reden zou kunnen vinden tot enige zelf- critiek. Aldus besluit „De Maasbode". Ds Is. Voorsteegh vraagt emeritaat aan De bekende Haagse Ned.aamH^^nMM Herv. predikant -1 ,v<r» "'H Staat van beleg in geheel Griekenland In Griekenland is met ingang van lag, de staat van 'beleg uitgebreid tot het gehele land. Het leger neemt de handhaving der openbare orde over van de burgerlijke autoriteiten. Weinig hans voor een nationale omroep Er bestaat, volgens de „Msb.", weinig kans meer op een nationale omroep, daar de opvattingen in de betrokken kringen dienaangaande sterk gewijzigd zouden zijn. Ook het voorstel van de Radioraad inzake twee zenders (één voor nationale en één voor particuliere uitzendingen) >m practdsche redenen niet-uitvoer baar zyn. steegh, die oan ij veel bekend- j| heid heeft ver-?; voorzitter van f' de Bond ,van^ Chr. Oranjever-f'i '.l enigingen, heeft i eervol emeri- 'J taat aange- ||p vraagd. Hij isS»! thans de nest der Haagse pre-| dikanten e heeft op 31 Jan. a.s. 40 dienstja ren. Ds Voorsteegh aanvaardde het ambt in Acquoy en diende daarna de gemeen ten van Waardenburg, IJsselmonde, Kat wijk aan Zee, Gouda en sedert 1929 Den Haag. Daar is hij thans predikant van wijkgemeente X Hatta uitgenodigd tot bespreking met Stikker Beslissend voor oorlog en vrede Reuter verneemt van betrouwbare zijde te Batavia, dat de Nederlandse Regering Hatta heeft uitgenodigd tot besprekin gen met minister Stikker te Batavia. Men deze besprekingen beslissend zullen zijn vooi oorlog en vrede. Mr. Stikker zal aan Hatta verzoeken, de economische en militaire bepalingen het accoord der „Renville" na te komen. Voor zijn terugkeer naar Neder land zal mr Stikker besluiten of de on derhandelingen hervat kunnen worden of niet. Handhaving van de wapenstilstands overeenkomst is voor Nederland een es sentiële voorwaarde Cochran is naar Djokja gevlogen om met Hatta en da andere republikeinen daarover te spreken. De organisatie van het Amerikaanse opperbevel zal per 15 Nov. gewijzigd worden, om zoveel mogelijk te gelijken op die in oorlogstijd. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bil*: Overwegend bewolkt maar droog weer met ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. In het Noorden van het land: zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen In het Zuiden van het land: meest zwakke wind. ZON EN MAAN. Zondag 31 October; zon op 7.32. onder 17.14; maan op 6.17, onder 16.54. 1 Nov.: zon op 7.34, onder 17.12; maan op 7.47, onder 17.11. NAL

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1