jUfuuir ^Vihsdif (iourant Stalin verbiedt de kloof tussen het Oosten en het Westen mm Wist U VRIJDAG 29 OCTOBER 1948 BUREAUX; Hogewoerd 103. Tel dir. en redactie 20408: Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4-15 per kwartaal: 1.35 per maand; 0.32 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangryke korting.) DIRECTIE: F DIEMER CHRISTEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang 7649 „Stflitfuiïstirfi Is phdAeottt myn berl in tegïjemvoet0 Een ontaarde moeder voor de rechter Zie pagina 2 Maar welk een „Waarheid", dat Amerika, Engeland en Churchill de oorlogsophitsers zijn Stalin houdt de ogen der wereld op zich gevestigd. In een vraaggesprek met het Sowjetblad de „Prawda", beschuldigt hy Amerika, Engeland en Frankrijk hitsen tot oorlog- Hy beweerde, dat te Moskou en te Partf® overeenstemming bereikt over een oplossing van het Berlynse geschil, maar de Westelijke gendheden hebben zich aan de overeenkomst niet gehouden. De zes neutrale leden de Veiligheidsraad steunen de Amerikaanse politiek van aggressie en het is in Engeland Churchill, die de voornaamste oorlogsdryver maakt het de commenta- an Radio Moskou, die vaststelde, dat de teerling geworpen is, want de oorlogszuchtige mogendheden hebben de Sowjetvoorstellen betreffende beper- :ing der bewapening en controle op de Atoomenergie afgewezen. De Westerse nogendheden verwijderen zich van de n de internationale samenwerking, let spreekt van zelf, dat de verklaringen Stalin te Parijs grote beroering heb- teweeggebracht. In de wandelgan- van het Palais de Chaillot heerste opgewonden stemming en de jour- ïalisten, die in het bezit waren va 'an het interview, werden door de jedelegeerden letterlijk bestormd. .onden is men van mening, dat de an Stalin bedoeld is, om zijn volk de eerste keer de ernst te laten nzien van de breuk tussen de Sowjet- an de Westelijke mogendheden, ien verwacht, dat de communistische lartijen in de Westelijke staten tot feller etie zullen worden aangespoord. In de ingen der Westelijke mogendheden jst men erop, dat Stalin's verklaringen alrijke onwaarheden bevatten, want het (ier-mogendheden-accoord van 30 Aug. is geen oplossing van de Duitse westie. een desbetreffende vraag, ant- roordde Stalin letterlijk, dat op 30 Aug Moskou betreffende Berlijn een ac- oord tot stand kwam. „Maar de rege- gen der Ver. Staten en Groot-Brit- inië hebben -hun vertegenwoordigers Moskou gedesavoueerd en verklaard, at deze overeenkomst niet bestond, dat zij deze overeenkomst hebben eschonden door hun besluit, de kwestie ar de Veiligheidsraad te brengen. Ook Parijs was volgens hem een overeen- omst bereikt tussen Bramuglia, de roordvoerder van de zes „neutrale mo- endheden" en Wisjinski, maar ook toen erklaarden Amerika en Engeland, dat overeenkomst niet bestond. Het iooiste was, dat Stalin er ook over laagde, dat Amerika en Engeland niet et belang inzien van overeenstemming Duitse maarschalken en generaals veroordeeld evenslang voor Reinecke en Warlimont Het Amerik. gerechtshof te Neuren- erg veroordeelde gisteren, tijdens de oortzetting van een groot proces, hillende Duitse militaire leiders, oorlogsmisdaden tegen krygsgevan- en burgers. Gen. Reinecke, 60 jaar id, die als lid van het tribunaal de be- ihuldigden van de aanslag op Hitier iroordeelde, kreeg levenslang, evenals Warlimont, die Hitiers adviseur de executiebevelen over geallieerde 'vangenen, Maarschalk Von Küohler er generaals Hoth en Reinhardt, die al- bij de inval in Nederland betrokken ren, werden resp. tot 20, 15 e roordeeld De generaals Von Salmuth, ollidt, Von Rocques en Woehler, die zich de strijd in Rusland misdroegen, zul- resp. 20, 5, 20 en 8 jaar moeten uit ten. Een dag eerder waren allen vrij sproken van de beschuldiging van sa- enzwering en het voeren van een aan- lsoorlog. Admiraal Schniewing, bevel- fober der Noordzeevloot, en maarschalk lerrle, die in 1940 de „Blitz" tegen Lon- m leidde, werden vrijgesproken. Maar- halk Von Leeb, -die reeds 72 jaar is, eeg drie jaar met aftrek. rood en suiker gaan 7 Nov, van de bon Naar wij vernemen, zal de bonnenlyst volgende week geen brood- er ikerbonnen meer bevatten. Het ligt nl. in de bedoeling met in- an Zondag 7 November de ver- lop van deze artikelen vry te geven. officiële zyde werd ons dit be- stigd. Deze gang van zaken ligt voor de hand, ingezien, volgens het officiële Regerings- immuniqué, de subsidies op Maandag November worden ingetrokken. Op zelfde datum eindigt de distributie. en „samenwerking" met de Sowjet-Unie, maar toen hij deze „Waarheid" ten beste gaf, dacht hij blijkbaar niet aan het be roemde Russische veto in de Veiligheids raad. De Westelijke heren willen vol gens Stalin de Veiligheidsraad sleclats inschakelen, omdat zy daar een meer derheid bezitten en gemakkelijk een nieuwe wereldoorlog kunnen voorberei den. Stalin besloot zyn visie op de span ningen, die heel de wereld verontrusten, met te constateren, dat Churchill, die volgens hem het vertrouwen der demo cratie in de gehele wereld verloren heeft, de voornaamste oorlogsophitser is. Maar, zeide hy, „Churchill zal een sma delijke nederlaag lijden". HANDELSOVEREENKOMST TUSSEN NEDERLAND EN JAPAN Het geallieerde opperbevel voor de Pacific voorziet in de uitwisseling van goederen ter waarde van 93 millioen Amerik. dollars tussen Japan en Neder land, dncl. Indonesië, in de komende 12 maanden. Franse politie nam laatste belangrijke mijnen van het Noorden over Soldaten losten kolenschepen in La Rochelle. In de communistische versterking Pas de Calais loeiden gisteren de sirenes, toen de politie begonnen was met lichte tanks en brengun-carriers, de laatste be langrijke mijnen van Noord-Frankrijk aan de stakers te ontnemen. Dit naar geestige geluid was bedoeld, om de mijn werkers op te wekken tot de strijd, doch zonder incidenten hebben de pos ters de mijnen verlaten. Rond Ales, waar Dinsdag de hevige botsingen plaatsvonden, zijn thans 371 personen gearresteerd. In La Rochelle hebben soldaten 9600 ton Amerik. kolen uit een Grieks schip gelost, omdat de havenarbeiders nog steeds wei gerden dit werk uit te voeren, hetgeen aan de gehele Atlantische kust het geval was. Léon Blum heeft telegrafisch bij John L. Lewis geprotesteerd over diens uitlating betreffende het optreden der regering tegen de stakers. Lewis heeft geantwoord, dat hij niet kon aanzien, dat „de magen der Franse mijnwerkers met Amerikaanse kogels werden gevuld". Belgische mijnwerkers ageerden tegen het zenden van extra-kolen Frankryk. Duitse Joden verrieden hun rasgenoten. Voor het Amsterdamse B.G. werd gis teren de doodstraf geëist tegen de 25-j. Duitse Jood Bernhard Joseph, die als zyn vader, de 53-j. BerthOld Joseph, tegen wie 20 jaar werd geëist, als V-man groot aantal Amsterdamse genoten had verraden. Uitspraak 11 Nov. Zilveren jubileum Wassenaar se tramlijn herdacht Het vleesrantsoen wordt tijdelijk verhoogd edrijfschap beperkt de aankoop van slachtvee Naar de Nieuwe Leidsche irneemt, is deze week een tijdelijke rhoging van 'het vleesranrtsoen, als ge- lg van het grote aanbod van slachtvee, waobten. Per 1 November a.s. beperkt het Be- ijfschap voor Vee en Vlees de aankoop slachtvee. Het zal de afname van beesten dan binden aan een aan- lerberwijs. De situatie is n.l. deze, dat op het enlbliik genoeg vee wordt aangevoerd, i de wekelijkse bonnen te honoreren de koelhuizen te vullen. De veeleve- ig heeft een verzadigingspunt bereikt, rom gaat het bedrijfschap thans over de beperkingsmaatregel, die in de rate plaats gericht is tegen die boeren, e in de maand Augustus, toen er een eestekort was, hun taak niet hebben rstaan. ïet is nl. de bedoeling, dat aarwoer- wyzen alleen zullen worden afgege- Si aan hen, die in de maand Augustus A doorgegaan zyn met veeleveranties, i, die in die maand hun vee hebben istgehouden, in de verwachting, later het jaar grotere winsten te kunnen halen, zullen, na 1 November, gediwon- zyn hun vee langer aan-te houden, a boeren waren ervan op de hoogte, de Augustusleveraajrs voorrang zou- o hebben. Nog ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de buitenlijn der H.T.M., bood gisteren een comité der Wassenaarse burgery in Huize Rijksdorp de directie en raad van beheer der H.T.M. een tegeltableau aan. Vl.n.r. M. Bolton, secr. v. h. comité, A. v. d. Lee, agent H.T.M Wassenaar; Burgemeester dr S F. A. C. M. baron van Wijnbergen; oud-directeur A. W. E. Weyerman; directeur drs ir. B. B. C. Felix; D. T. Ruys, mede-oprichter der buitenlyn; en dr B. v. d. Tempel, voorzitter Raad van Beheer H.T.M. en wethouder van 's-Gravenhage. „Nijmegen" was de derde, die tegen kabel vloog De Constellation „Nijmegen" was sedert de aanleg van het vliegveld Prestwick de oorlog, de derde machine, die de hoogspanningskabel, op 6 km van 1 veld raakte, aldus „Het Vrije Volk", c zich afvraagt, of dat niet voldoende om te zeggen: Die kabels weg of wy weg van dit vliegveld.. Prestwick zou onder de KLM-piloten een van de minst popu laire vliegvelden ter wereld zijn. Ook de weersomstandigheden zijn uitermate gunstig en de startbaan is tamelijk kort. Waarom is op Prestwick geen noodhospi taal aanwezig, vraagt het blad zich ver der af? Waarom bleef medische hulp zc lang en geestelijke bijstand geheel uit' Waarom is aan de Ned. deskundigen de toegang tot de plaats, van de ramp ge weigerd? Vragen, die een snelle beant woording eisen omdat een herhaling vooi de vierde maal niet mag voorkomen. Nog meer K.L.M.-slachtoffers begraven Gisteren werden nog verscheidene slachtoffers van de ramp met de „Nij megen" ter ^arde besteld. Overal was de deelneming groot en waren KLM-ver- tegenwoordigers aanwezig. De boord werktuigkundige J. I. Beukenkamp, werd op Zorgvlied te Amsterdam begraven; het stoffelijk overschot van zijn collega Bal- tes Timmer in Veenhuizen. Van de pas sagiers noemen wij de begrafenissen de heer H. F. Tol uit Den Haag ien eraad-majoor G. J. Sas (deze laatste met grote militaire eer) op Westerveld van de bankièr E. Fuld met vrouw dochter te Naarden. Vierhonderd bloemstukken in de Nieuwe kerk Er zyn gisteren ruim 400 kransen en bloemstukken aan de Nieuwe Kerk be zorgd, om te worden geplaatst in de tot chapelle ardente ingerichte koorruimte. Behalve de Amerik. ambassadeur, dr Baruch en dr A. Plesman (ozals gisteren deel onzer edities gemeld)bezoch ten ook de consuls-generaal van Frankrijk q Amerika de kerk. Ook overbruggingssteun zal stijgen Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, is een herziening van de rege- overbruggingsuitkering aan werklozen in voorbereiding in verband met de te verlenen loontoeslag. Het ligt de bedoeling het maximum bedrag zo danig te herzien, dat een rechtvaardige verhouding tussen de lonen en de over bruggingssteun wordt gehandhaafd. Helaas vallen de gepensionneerden bui ten deze regeling. Na een rouwdienst in de Geref. Kerk van Sassenheim vond de teraardebestelling plaats van wylen de heren A. en W. H. Philippo op de algemene begraafplaats. De stoet op weg naar het kerkhof. In Stuttgart demonstreerden 80.000 arbeiders tegen de duurte AMERIK. EN DUITSE POLITIE IMPONEERDE MET TANKS EN TRAANGAS Te Stuttgart hebben 80.000 arbeiders >n demonstratie gehouden in de open lucht, als protest tegen de,stijgende prij- i, terwijl loonsverhoging geeist werd. De Amerikaanse eh Duitse politie moest in te pas komen en zelfs werd ge bruik gemaakt van traangas, toen de demonstranten er toe overgingen, in de Koningsstrasse de winkelruiten in te gooien. Tijdens de relletjes werden twee Amerikaanse soldaten met messen ge wond. p Volgens A. P. lieten de Amerikanen lichte tanks en mitrailleurs aanrukken, waarna de menigte zich verspreidde. Voor wat de politieke situatie inzake Berlijn betreft, Jessup, de Amerikaanse gedelegeerde by de V.N., zou heden naar Berlijn vliegen, wa# hij o.a. met gene raal Clay een onderhoud za^ hebben. De zes neutrale landen komen vandaag weer te Parijs bijeen, teneinde te beraad slagen over de impasse na het Russische veto. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Engeland niet bereid onderhandelingen te voeren over terugtrekken der bezettingstroepen uit Duitsland, zolang de blokkade van Ber lijn gehandhaafd blijft. Van Amerikaanse zyde werd verklaard, dat de troepen i Duitsland zullen blijven tot West-Europa sterk genoeg is, om zich zelf te verde digen. Deze rede werd uitgezonden door de stations in Berlijn, Frankfort, Stutt gart en München. Met het oog op de win ter worden er steeds meer kinderen uit Berlijn geëvacueerd en men is zulks ook van plan mei zieken en ouden van dagen. De laatste twee weken werden in Indië 500 mensen vermoord OOK MINISTER STIKKER NOEMT DE TOESTAND ZEER ZORGELIJK Na voedselvergiftiging 32 personen naar ziekenhuis In Lottum (Limburg) slachtte L. Pe ters een z.g. „huisslaahtings"-varken. De ■gehele familie kreeg als „proef" hoeveelheid balkenbrij. Terstond deden zich vergiftigingsverschijnselen voor er 32 personen moesten naar het zieken huis; op 2 na werden zy na observatie daaruit ontslagen. Prijzen van kolen en zeep ingangsdatum voor de in de Rege ringsverklaring aangekondigde prysver- hogingen voor kolen en zeep zal nog nader worden bekend gemaakt. Nog niet berechte, politieke verdachten Ter verbetering van zijn antwoord aar het Tweede Kamerlid Burger inzake het aantal nog niet berechte politieke dachten deelt minister Wijers mede, dat dit niet 2749, maar 3207 was op 4 Oct. j.l. PRIJSVERLAGING ELECTROTECH- NISCHE WERKZAAMHEDEN Een beschikking, welke een belangryke verlaging bevat van de marges op mate riaal en de opslagpercentages op de uur lonen, die installateurs in rekening mo gen brengen, treedt 5 Nov. a.s. in wer- kihg, hetgeen vooral tot uiting komt by de kosten voor nieuwbouw. De Staats courant van gisteren bevat nadere by- zonderheden. Heden krijgen we de Marhall-lening Ondertekening te Washington verwacht. Aneta meldt, dat heden te Washington de ondertekening van de Marshall-lening Nederland wordt verwacht Het ver luidt, dat het uitstel alleen te wijten was aan technische redenen. Twee leden colonne Henneicke krijgen doodstraf Conform de eis veroordeelde het A'damse B.G. hedenochtend de twee leden van de colonne Henneicke, F. W. Koot en H. W. Hofman, beiden uit Am sterdam, tot de doodstraf. Elk der ver dachten had een 40-tal joden opgehaald. Hoofdredacteur „De Telegraaf" krijgt vijf jaar Het A'damse B.G. heeft de 41-jarige N.S.B.-er C. van der Heyden, die in 1944 tot hoofdredacteur van „De Telegraaf" werd gebombardeerd, 5 jaar (m. a.) op gelegd. Prinses Wilhelmina aanvaardde het b.g. erelidmaatschap van.de „Maastreech- ter Staar". Schilderij voor Prinses Margriet De Hilversumse kunstschilder Machiel Brandenburg heeft van het Kon. Huis op dracht ontvangen, om voor de verjaar dag van Prinses Margriet een schilderij te vervaardigen met als onderwerp „Het speelgoed van het Prftisesje." v INLANDSE TABAK MOET UITERLIJK 1 MAART BIJ FERMATEUR ZIJN. De St. Crt. van gisteren bevat een be schikking, volgens welke de inlandse tabak van oogst 1948 tot uiterlijk 1 Maart moet worden ingezonden bij een der erkende fermenteurs. Voor zijn vertrek naar Indonesië gis teravond 9 uur bevestigde minister Stikker, dat de toestand in Indië zeer zorgelijk is. De laatste 14 dagen waren >p ons gebied 500 mensen gewelddadig het leven gebracht. Garanties van de republiek, dat de toestand veranderen achtte hij niet voldoende. Zonder daadwerkelijk blijk, dat er een einde zou komen aan bestandsschendingen en infiltraties, zijn besprekingen zinloos. Be halve dit was een herstel van het goede renverkeer tussen Nederlands en repu blikeins gebied noodzakelijk. In zijn be sprekingen met buitenlandse ambtgenoten te Parijs had minister Stikker internatio naal meer begrip voor de toestand gecon stateerd. Zijn reis' werd ook als een gun stig verschijnsel opgevat Met deze reis wilde de Regering tonen, hoe ernstig zij de toestand achtte en hoezeer zij wenste bij te dragen tot een oplossing. Geheim debat over Britse defensie. Op voorstel van Winston Churchill, i debat houden over Abdoelkadir op .Schiphol aangekomen Gistermiddag 4 uur kwam de heer Ab doelkadir, plaatsvervanger van dr Van Mook en hoofd der Nederlandse delega tie bij de onderhandelingen met de repu bliek, op Schiphol aan. Hij wist nog niet hoe lang hij in Nederland zou blijven. Zijn ontslag was nog niet aanvaard, alles hing af van de in Nederland te vc besprekingen. Toestand van kardinaal von Preysing is verergerd De toestand van de Berlynse kardi naal von Preysing, die, zoals gemeld is, vorige week door een beroerte werd ge troffen, wordt elke dag slechter. De revolutie in Zuid-Peru duurde ook gisteren voort. Een militaire groep is tegen de regering opgestaan in de tweede stad van het land, Arequipa. Zij hebben een eigen regering gevormd. DAT ook te Deventer de eerste oefen- periode voor dienstplichtigen., gisteren werd afgesloten met een parade en ouder dag. DAT de pastoor te Voerendaal (L.) Zondag het monument ter herdenking van de in de illegaliteit en in Indië ge vallen dorpelingen onthult. DAT te Maastricht Maandag voor de ir Nederland en Indië gesneuvelden, de ge- fusileerde verzetsmannen, alsmede de burgeroorlogsslachtoffers een dodenhui- de gehouden wordt. DAT de Rechtbank te Haarlem de za kenman J. H. M. S., die in dronkenschap met zijn auto een wielrydster had dood gereden, 3 mnd. hechtenis bplegde. DAT te Rotterdam gisteren en vandaag het gouden jubileum van de Nationale Vrouwenraad herdacht werd en men grammen van hulde zond aan Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina. DAT als inzet van de wintercampagne het C.N.V. 3 Nov. een prop.-avond geeft Dor de N.C.R.V. DAT zuster J. Broekhuysen na 35 dienstjaren afscheid nam van „Eudokia" te R'dam. DAT volgens de pres. van de Raad van Beroep, waarvoor het verschijningsver- van „De Telegraaf" werd behandeld, niet op een spoedige beslissing behoeft te worden gerekend., DAT min. Lieftinck een enquête-com- .issie installeerde ter vereenvoudiging in ons belastingstelsel. DAT 78-j. oud is overleden de advocaat 1 proc. mr W. Francken en hij Maandag n 2 uur te Terborg begraven wordt. DAT 76-j. oud te Wagenborgen is over leden het oud-schoolhoofd P. Huisman. DAT de Intern. Noodvoedselraad heeft voorgesteld aan Nederland een tussen tijdse cacao-toewijzing toe te kennen van 27.000 ton. DAT het saldo der tentoonstelling Bloemen in Berg en Bosch te Apeldoorn ad f 106.000, bestemd is voor de bevor dering van het culturele leven en vreem delingenverkeer aldaar. DAT de Ned. Amateur Toneel Uunie om principiële redenen niet wil meewer ken aan de plannen voor passiespelen in de Stadsschouwburg te Utrecht. DAT de K.V.K. voor Nrd-Holland heeft aangedrongen op de snelle totstandko ming (zo mogelijk in 1951) van het Am sterdamRijnkanaal. DAT het op de scheepswerf P. Smit Jr te R'dam gebouwde m.s. „Mataram" voor de Kon. Rott. Lloyd morgen om 14.50 uur te water gelaten wordt. DAT de directeur :van de Wereldbi bliotheek, J. C. Winterink, op 13 Nov. in het Paviljoen Vondelpark te A'dam wordt gehuldigd t.g.v. zijn 40-j. jubileum bij deze instelling. DAT de Ver. „Sint Lucas" van 30 Oct. t/m. 12 Dec. een groepen-tentoonstelling van schilderijen organiseert in Hotel Hamdorff te Laren. DAT de Rijkslandbouwconsulent ir R. P. Lammers op.l Nov. om 19.45 uur voor Hilversum I spreekt over de erwtenteelt in 1948. DAT de vrouw van het echtpaar Th. L. Niemans-Theunissen te Reuver (L.) de 6000ste inwoonster ter wereld bracht. DAT in Januari a.s. beslist wordt over de afkoop door rijk en provincie van de tollen te Gravenallee., Diepenheim en Hagensteeg (Heino) en Overijssel dan tol vrij kan zijn. DAT te Eindhoven 46 j. oud, is over leden de dir. van gemeentewerken ir Th. F. Funnekotter. DAT minister v. d. Brink met de dir.- generaal dr C. L. H. Truyen, gisteren Groningen en vandaag Drente bezocht en morgen terugkeert. DAT de door de Spoorweg T.B.C.- Vèreniging in September georganiseerde stationscollecte ruim f53.000 opbracht DAT tot secr. v. d. K. v. K. te Den Bosch werd benoemd drs J. M. C. Tep- pema uit Tilburg. DAT in N. Brabant al weer wilde zwijnen worden gesignaleerd, om. te Loon op Zand en in de Drunense Duinen. DAT per 16 Nov. werd benoemd tot burgemeester van Drunen (N.B.) A. D. C Snels wethouder.-te Dongen en Statenlid van, Brabant DAT Van Gelder en Zn. een onder handse lening plaatst van f5 millioen, ter financiering van de grondstoffen- aanvoer. DAT de Ned. Organisatie van Musici en Artisten nogmaals protesteert tegen de mechanische muziek in de bioscoop theaters, hetgeen de werkloosheid onder de musici bevordert. DAT de heer J. H. Krooshof te Heer len, i.v-m. zijn benoeming tot disiricts- bestuurder van het C.N.V., op 1 Nov. afscheid neemt als voorzitter van de Prot. Chr. Mijnwerkersbond. DAT de Bedrijfsgroep Grafische Indus trie 4 November in „Kras" te A'dam een grafische Benelux-dag organiseert. DAT door veerbreuk een personeels- wagen van de P.T.T. nabij Wyhe va IJseldijk afreed, waarbij 7 inzittenden werden gewond. DAT aan de heer W. Carp te Den Haag (bij zijn afscheid als Grieks consul te Rot terdam het commandeurskruis van de Griekse Phoenix-orde werd uitgereikt. DAT de „Meelfabrieken der Nederland se Bakkerij", een stichting van 6000 bak kers, tot één 'bedrijf worden samen-ge smolten, waardoor 5 grote molens onder één dak komen, die 15.000 'baaltjes bloem van 50 kg per dag kunnen verwerken. DAT Nijkerk's torenklok voortaan ver licht zal zijn, dank zij een royale geste van V.V.V. DAT voor de Haarlemse Econ. Rechter tegen 2 broers, één uit Beverwijk en één uit Heemskerk, resp. 1 jaar en 6 maan- geëist wegens bloemensmokkelarij DAT de Ned. zangeres Henriette Sala volgende maand optreedt voor Radio- Genève en Radio-Zürich. DAT gistermiddag in het station te Utrecht een gedenkplaat onthuld werd acht in de bezetting omgekomen leden van het Utrechtse tractiepersoneel. DAT uitgevers en ontwerpers, die mee dingen naar de Frans Duwaerprijs-1948 van A'dam hun inzending vóór 1 Dec. a s. vrachtvrij moeten bezorgen bij de afd. Kunstzaken, Raadhuis, Kamer 20a, Am sterdam. Toch Amerikaanse druk op Nederland Onze jongens ingelijfd by republikeinse moordbenden? David Anderson sohrijft in de „New York Times", dat te 's-Gravènhage onder grote geheimhouding besprekingen zijn gevoerd over - het plan-Coohran, welk plan vorige maand te Washington en vo rige week te Parijs door minister Mar shall gesteund werd in zijn besprekingen met minister. Stikker. Te 's-Gravenhagè zou men bevestigen, dat de inhoud van de voorstelden is: -I. Handhaving der buitenlandse be trekkingen van de republiek. 2. Alle strijdkrachten, waaronder 12.000 man Nederlanders en 50.000 republikeinse soldaten onder de Federale (Regering. 3. De na 1942 gemaakte schuld van Indonesië aan Nederland, zal worden eff-end. Een regeling van dé verhouding 'tussen de hoge vertegenwoordiger de Kroon en het hoofd der Indonesische federatie. Snelle verkiezingen om zekerheid te geven over de grenzen van schillende gebieden. NOBELPRIJS VOOR UITVINDER DDT. De Nobelprijs voor geneeskunde is gekend aan dr Paul Moeller uit Bazel, wegens z'n groot aandeel in de uitvinding het insectendodend poeder, DDT. Op 10 December wordt de prijs, een bedrag van 11.000 pond sterling, te Stockholm uitgereikt. Noord-Atlantisch pact in Januari een feit? Canada is bereid met de Ver. Staten de vijf landen van het Brussel-pact te onderhandelen over een defensief Noord-Atlantisoh verdrag. Mackenzie King sprak gisteren anderhalf uur n Bevin. Men hoopt, dat het verdrag Januari 1949 door alle deelnemers gete kend kan worden. De Franse communis- hebben tegen het sluiten er van ge protesteerd. Boeren mogen geen melk ver kopen aan particulieren Aan de veehouders in Nrd.-Holland is door de Keuringsdienst Alkmaar mondelinge waarschuwing gegeven, dat de verkoop van melk aan particulieren voortaan verboden is. Overtreding wordt zwaar gestraft. (Deze bepaling geldt overigens voor alle provincies, behalve Zeeland. Red.) Mr van Schaik voorzitter der conferentie met de West Minister Van Schaak is benoemd tot voorzitter met raadgevende stem van £e conferentie tussen Nederland, Suriname en de Antillen. De heren Joekes en Stik ker worden als vertegenwoordigers vat Nederland opgevolgd door mr J. A, Jonk- man en prof. mr A. N. Molenaar, aldus 'bepaalt een Koninklijk Besluit van 19 October j.l. Bende op de Smeroe vernietigd. Op de hellingen van de Smeroe heeft een Nederlandse patrouille een bende van 20 man geheel vernietigd en veel wape nen buit gemaakt. NED.-ZWEEDS HANDELSVERDRAG AANGEVULD Door een aanvulling van het Ned.- Zweeds handelsverdrag zijn de Ned. ex- portcontingenten met circa 13 millioen 'kronen vergroot en de invoercontingen- 20 millioen kronen. Zweden le- om. ijzererts, hout, cellulose, ijzer- en staalproducten en machines. Eerste afscheid van de subsidies De mededeling van de zijde der Rege ring, dat de subsidies voor een aantal levensmiddelen en voor brandstoffen met ingang van 8 November worden verlaagd men zie ons blad van gisteren is niet als een verrassing gekomen. De jongste troonrede heeft zulk een maat regel al aangekondigd en terzake zijn sinds geruime tijd besprekingen gevoerd tussen de Regering en de Stichting van de Arbeid. De troonrede noemde reeds als motieven zowel de Economische Unie, die straks tot stand moet komen tussen de landen van de Benelux, als de nood zakelijkheid de lasten voor de schatkist te verlichten. Zelf hebben wij bij her haling geschreven, dat de gevoerde sub sidie-politiek, hoezeer wellicht door de omstandigheden geboden, niet gezond mocht worden genoemd. Maar nu gaat het dan gebeuren. Een aantal subsidies wordt verlaagd, doch daardoor gaan de prijzen omhoog. Dit is natuurlijk niet te ontgaan. De subsi dies vormden juist een kunstmatig mid del om de prijzen op een bepaald laag peil te houden.- Het was vooral aan de subsidies te danken, dat Nederland „een eiland van (tamelijke) goedkoopte" kon Wordt Nederland nu een duurte-eiland? Er zullen er zijn, die deze opvattong zijn toegedaan. De reactie van de communis ten op deze Regeringsmaatregel laat zich denken. Maar ook de eerste reactie van een R.K. blad als „De Maasbode" is, dat de faam van Nederland als „eiland van goedkoopte" door deze Regerings maatregel is vervlogen. Minister Joekes heeft terstond getracht, de maatregel in de juiste proporties te Een ingijpende wijziging van de loon- en prijspolitiek ligt, zo verklaarde hij, niet in de bedoeling: er is geen algemene prijsverhoging te verwachten. Wij heb ben hiervan nota genomen en hopen; dat de Regering de zaken in de hand kan houden. Verlaging of afschaffing van subsidies zeiden wij onder meer, een teruggang aar gezondere toestanden. Het was de Regering, die de subsidies betaalde. Zij deed dit ten bate van de consumenten. Maar uiteindelijk waren het natuurlijk de consumenten zelf, die in de vorm van belastingen deze subsidies betaalden. Maar daarom moet verlaging of afschaf fing van subsidies als het goed is haar resultaat vinden in vermindering de Overheidsuitgaven. Is dat in feite niet het geval, dan is de jongste Rege ringsmaatregel, hoezeer zij de schijn zou hebben het maatschappelijk leven op ge zonder basis te plaatsen, in werkelijk heid helemaal geen verbetering. Voor de inkomens tot een bepaalde grens heeft de Regering nu de compen satie gezocht in een loonsverhoging Van een gulden per week. Daarmede zijn velen, doch niet allen gebaat. Daarmede zijn onder meer niet de kleine zelfstandigen gebaat, die im mers niet in loonsverhouding staan. Daarmede zijn al evenmin gebaat de kleine rentetrekkers en al die anderen,' die met dezen op één lijn zijn te stellen. Daarmede zijn ook de moeilijkheden, waarmede zovele huiseigenaren zitten, niet weggenomen. Zo leidt verlaging en afschaffing van de subsidies enerzijds tot enige sanering van het terrein der publieke financiën, anderzijds plaatst de daaruit voort vloeiende prijsverhoging zeer velen voor nieuwe moeilijkheden. We denken ook aan de grotere gezinnen. De Regering wil hier en trouwens ook voor de kleine zelfstandigen een correctie zoeken in verhoging of invoering van kinderbijslagen. Maar daaruit blijkt al, dat op het doornige terrein van lonen en prijzen de ene maatregel spoedig de andere uitlokt. Het pijnlijke is juist, dat dit lang niet altijd te voorkomen zal zijn. Uiteindelijk kan bevrediging alleen ge vonden worden in een behoorlijke daling van de publieke uitgaven. Ontstellende cijfers over de samenwoning In ons land gemiddeld 261 kinderen per 100 huishoudingen. Uit de thans gepubliceerde definitieve uitkomsten van de woning- en gezinstel- van 31 Mei 1947 blijkt, dat er op die datum in totaal plm. 2.087.000 bewoonde ruimten waren, bewoond door 1.717.000 alleenwonende huishoudingen en 725.000 samenwonende. Er waren 157.000 nood- verblijven ener stonden 6558 huizen leeg! Van de alleenwonende huishoudingen aren er 75.000 met onvoldoende huis houdingen, van de samenwonende 26.000. Van de samenwonenden waren er 285.000, die vertrekken met andere huishoudingen deelden. Er waren 1.468.000 huishoudens met echtpaar en met kinderen, zonder kinderen 465.000. Er waren 559.000 huls houdingen met één kind. 470.000 met twee, 281.000 met drie, 160.000 met vier. 93.000 met vijf, 55.000 met zes. 34.000 met i, 21.000 met acht en f26.000 me* negen en meer. Het totaal aantal kinde ren was 4.438.000, of gemiddeld 2.61 per huishouding. (Alle cijfers afgerond op duizend) Autorijden op Zondag niet geoorloofd Het Hof te Leeuwarden veroordeelde heden de Groninger adv. en procureur, mr N. J. Polak tot f 1.- boete, wegens autorijden op Zondag. Verd. had zich op 15 Juni laten verbaliseren om een uit spraak over het Zondag-rijden te krijgen. De kantonrechter sprak mr P. vry, maar de Off. y. Justitie constateerde hier een overtreding. De straf werd laag gehouden, daar het een proefproces betrof. Fanny gaat niet naar Australië Ondanks herhaalde pogingen van Australische zijde om Fanny Blankers— Koen te bewegen toch over te komen, heeft de wereldkampioene beslist niet te gaan. Al kan zy haar kinderen meene- i, het programma is, volgens Fanny, veel te overladen en de afstanden te groot. Truman heeft de besteding van 154.817.000 dollar voor de aankoop van nieuwe vliegtuigen voor de Amerik. luchtmacht goedgekeurd. WEERBERICHT Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht zwakke en morgen overdag matige tot krachtige wind uit Oostelijke

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1