Gfourant eribi Suiker en brood weldra van de bon, doch resp. 17 ct per kilo en 4 ct per 8 ons duurder Wist D DONDERDAG 28 OCTOBER 1948 BUREAUX; Hoge woerd 103. Tel dir en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: 4-15 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7648 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJKE ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stontuastirb te afjeMmti myo b*ri in tegSjenspoel" K. v. K. Leiden teleurgesteld over Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie Zie pagina 2 K F bei Ter compensatie krijgt practisch iedere arbeider boven 23 jaar één gulden loonsverhoging per week Aan werknemers, die de leeftijd van 23 jaar bereikt hebben en wier weekloon het bedrag" van ƒ71.— niet overschrijdt, wordt i v.m. de opheffing en vermindering der subsidies op levensmiddelen en brandstoffen, een bijslag van één gulden per week toegekend. Aan de werknemers van 23 jaar af, wier maandloon het bedrag van ƒ308.— niet overschrijdt, wordt een bijslag van 4Vz gulden per maand toege kend. Er is uitgegaan van een loongrens op jaarbasis van 3700Aan inwonende werknemers wordt deze bijslag niet verleend. De bijslagen zullen op 1 November Ingaan, d.w-z. voor het eerst worden betaald over de loonweek, eindigende in de eerste week van November- Over de wijze waarop deze bijslag de praktijk zal worden verleend, zal nader overleg worden gepleegd door het college van rijksbemiddelaars ei Stichting van de Arbeid. De toeslag wordt ook toegekend aan het Overheids personeel, v.z.v. dit een salaris of loon heeft, dat per jaar een bedrag van f3700 niet te boven gaat. Over de vorm, i in dit zal geschieden is reeds het gebrui kelijke overleg geopend. Een wijziging van de kinderbijslagwet in het bijzonder t.b.v. de grote gezinnen krijgt een verhoogde mate van urgentie. Hiermee wil de Regering ten volle reke ning houden. Ook de wenselijkheid een regeling van kinderbijslag voor kleine zelfstandigen gaat te sterker spreken. Op .korte termijn zal een wetsontwerp worden ingediend, om van Overhei-ds- DE MAATREGELEN ÏN HET KORT Loonbijslag voor personen boven 23 jaar. Eén gulden per week voor weekloon tot 71. Per maand f 4.50 tot f 308. Wijziging kinderbijslagwet. Melk één cent per liter goedkoper. Brood, suiker, varkensvlees, boter, anthraciet duurder. Suiker en brood binnenkort van de maandloon wege gepensionneerden een kinderbij' slag te verlenen. Deze maatregelen zijn het resultaat van de besprekingen, die de Regering de afgelopen weken met de Stichting vap de Arbeid heeft gevoerd. officieel communiqué, dat Regering over de politiek inzake de lonen en prijzen heeft doen verschijnen, ontlenen wij het volgende: De prijzen van voor de consument be langrijke levensmiddelen als margarine, rundvlees en kaas zullen ongewijzigd blijven. Consumptiemelk wordt een cent per liter goedkoper. De subsidiewijzigingen zullen o. volgende prijsstijgingen ten gevolge heb ben: brood (wit èn bruin) 4 et. per 800 gram; suiker ongeveer 17 ct. per kg; varkens vlees gemiddeld 40 ct. per kg geslacht ge- "cht, hetgeen overeenkomt met 53 ct. per kg vlees zonder been; boter 20 a 25 ct. per 250 gram; anthraciet 60 ct. per Tot verhoging van de prijs van het ij normale brood, die aanvankelijk niet in oi de bedoeling heeft gelegen, is bij nadere overweging besloten, mede omdat daar door opheffing van de distributie van brood mogelijk zal zijn. De oorzaak hiervan is, dat de subsidies jj suiker, zeep en kolen zullen worden afgeschaft; die op varkensvlees en boter worden verlaagd, terwijl de bakkerstoe- lag op brood vervalt. Het zal voorts mo- ;elijk zjjn, de rantsoenering van brood m suiker op een binnenkort nader te bepalen datum op te heffen. ij de verhoging van de broodprijs is rekening gehouden met de omstandig- "ïeid dat de aardappelprijs op het ogen- verhouding met het vorige jaar laag is. Indien men aanneemt, dat in het hui dige verbruik van een gezin met twee inderen, waarvan het gezinshoofd inkomen geniet van 40 a 50 gulden per week, geen veranderingen zullen komen, behalve in de consumptie van wittebrood en boter, mag worden verwacht, dat de uitgaven met f 1 per week zullen stijgen. (Brood f 0.48, andere meelproducten f 0.03, suiker f 0.20, varkensvlees f 0.13, plantaardige oliën en vetten exclusief margarine f0.06, zeep f0.10, huisbrand kolen f 0.05, gas en licht f 0.10, waarvan af gaat f 0.15 voor melk). Er is dan reke ning mee gehouden, dat het gezin één dag dag per week wittebrood eet en iets meer margarine in plaats van boter ge bruikt. Indien de consument het ver bruik van duurdere door goedkopere goederen vervangt, die echter een overeen komstige verbruikswaarde hebben, be hoeft slechts te worden gerekend op f 0.69 per week hogere lasten. (Brood f0.38, suiker f 0.20, oliën en vetten, zonder margarine, fO.Ö6, zeep f0.10, gas en licht fO.10, waarvan af f0.15 voor melk). De loonbeslagen mogen in het alge meen niet tot prijsverhogingen leiden; dan zouden de bijslagen het effect mis sen. Ook de stijging van de kolenprjjs zal in het algemeen niet tót stjjging van de verkoopprijzen mogen leiden. Tegen over de verhoging van lasten van het be drijfsleven zal echter een verlichting in treden als gevolg van de herziening der fiscale winstvaststelling. De Regering zal voortdurend haar vol ledige steun geven aan krachten, die prijsverlagende invloed uitoefenen. Wel zal in de toekomst bij de kostprijscal culatie de loonbijslag als kostprijselement worden erkend. Gezonde concurrentie zal, worden bevorderd en onverantwoorde bescherming zal worden tegengegaan. Door de Marshallsteun zullen Nëd. be drijven hun productieapparaat kunnen uitbreiden en moderniseren. De Regering zal ook de internationale handel bevor- In het communiqué wordt nog e gewezen, dat sedert de bevrijding ongeveer 2Vz milliard gulden aan sidies uit de schatkist werd gefinancierd, terwijl de kosten voor 1948 op ongeveer millioen worden geraamd. De subsi dies moeten m.i.v. 8 November in totaal 330 millioen gulden verminderen; die op de levensmiddelen met rond 240 mil lioen, op brandstoffen met 70 millioen gulden. Hiervan heeft echter 70 millioen gld. betrekking op vermindering var portsubsidies, welke zich voor de cc ment niet doen gevoelen. De veralging de brandstoffensubsidies zal niet dan voor een kwart op de cc ment drukken. Minister Joekes heeft dit communiqué gisteravond voor de radio ingeleid met korte toespraak, waarbij hij de nood zaak der maatregelen uiteenzette en wee; op het vruchtbare overleg met vertegen woordigers uit het bedrijfsleven, zowel werkgevers als werknemers. JjjOpenbaar onderzoek naar ramp met de Nijmegen99 De Britse minister van burgerludht- we fa-art heeft een openibaar onderzoek ge- "7 last naar de ramp met de „Nijmegen". a' Dndertussen duurt het voorlopige onder- ik voort. }p TWEE DOODVONNISSEN DOOR R. v. C. BEVESTIGD. De R. v. C. verwierp het beroep van de mensenjager A. Jansen, die door het B. G. ige le Arnhem ter dood veroordeeld hij toerekeningsvatbaar werd ge acht. Het doodvonnis van de beruchte K. J. Roters, uit Deventer, werd ivestigd. Doden in Limburgse danszaal Tegen vier Polen, die in Limburg w-ertk- >n, zijn voor de Maastrichtse rechtbank ïevanigenisstraff-en, variërend van 3 tot 1% jaar geëist, daar zij op 19 Juni in een te Eysden een algemene ruzie cmtketenden, waarbij een Pool door een waarschuwingsschot der politie dodelijk Werd getroffen en de wachtmeester G. H. (p de Ven met een stuk trapleuning werd itoodgeslagen. Uitspraak 9 November. Amerikaans tribunaal spreekt 13 hoge s vry. Een Amerikaans tribunaal te Neuren- >erg heeft 13 hoge Duitse legerleiders Tjjgesproken van de beschuldiging, te lebben samengespannen tot het ontkete- van de tweede wereldoorlog. Onder bevinden zich o.a. veldmaarschalk fan Keuchler, die als commandant van 'et 18de Duitse leger deelnam aan de nvasie in Nederland, voorts generaal lermann Hoth en generaal Hans Rein- lardt, die bij de inval in Nederland het «vel voerde over het 41ste corps. Tal fan beklaagden waren tevens beschul- llgd van moord, plundering ZWAARBEWAPENDE POLITIEMACHT IN SOWJETZONE VAN DUITSLAND Kwestie-Berlijn blijft op agenda van de Veiligheidsraad Bevin, Marshall en Schuman hebben te Parijs geconfereerd, waarbij het Sowjet- veto over de resolutie van de Veiligheidsraad ten aanzien van Berlijn, ter sprake kwam. De kwestie blijft staan op de agenda van de Veiligheidsraad en de Westelijke geallieerden zijn voornemens, zich door de, in de resolutie vervatte, principes te laten leiden. Men verwacht, dat op een volgende bijeenkomst ook de aangelegen heid van het Atlantisch pact besproken zal worden. Men wil zo spoedig mogelijk de onderhandelingen tussen de landen van de Westelijke Unie met de Ver. Staten Canada beginnetn Zoals men weet, gaat het ook om de vofmirig v Europese ministeriële raad, die tot taak zal hebben, de continentale, anti-< istische en politieke eenheid te smeden. Echter blijft de Duitse kwestie in de eerste plaats hoofden en harten vervul len. Uit alles blijkt, dat de Sowjets hun versterken. Volgens Robertson, de Britse militaire gouverneur, zijn de Rus plan een politiemacht op te rich- ongeveer 200.000 man met zware bewapening, welk aantal zelfs tot 400.000 zal worden opgevoerd. Deze politiemacht komt te beschikken over mortieren, trailleurs en gepantserde wagens en doel van een dergelijke bewapening laat zich licht raden, Hoewel zulks in strijd met het verdrag van Potsdam, zal door de Westelijke geallieerden hiertegen geen protest worden ingediend. Robert- heeft ook nog te kennen gegeven, dat het terugtrekken van alle bezettings strijdkrachten misschien het enige mid- zijn, om de moeilijkheden die tussen de vier bezettingsmogendiheden zijn ontstaan, op te lossen, maar welke waarborgen heeft men, dat het Duitse volk dan niet het slachtoffer wordt een ag-gresieve minderheid. Er is geen datum vastgesteld voor de tooiïn-g van een bezettingsstatuut Duitsland, maar de zaak is dringend. De Russen laten geen middel onbeproefd de bevolking in hun zone aangenamer te stemmen. Zo juist weer heeft Soko- lofski een verhoging van de levensmid delenrantsoenen in de Sowj et-sector voorgesteld, ongeveer neerkomende op een verbruik van tweeduizend calorieën per dag. Over en weer beschuldigt men elkaar van schendingen der bepalingen voor het luchtverkeer in de Corridor. Generaal Loekyantsjenko, draait de zaak om en beweert, dat de geallieerden de veiligheid van vliegtuigen boven de Cor ridor in gevaar brengen. Dr Van Mook is thans eervol ontslagen Zijn opvolger zal nog worden aangewezen Bij Kon. Besluit van 25 October jl. nr. 10 is aan dr H. J. van Mook op zijn ver zoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend' als Luit.-Gouverneur-Generaal van Indonesië met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in uitzonderlijk moeilijke omstandigheden den,lande bewezen. Het onslag gaat in bij de overgave van het bestuur door dr Van Mook aan de autoriteit, die de uitoefening zijner func tie zal overnemen. Naar wij reeds meldden, wordt dr Beel Zaterdag beëdigd als de autoriteit, die on der een nieuwe ambtstitel dr Van Mook zal opvolgen. Laatstgenoemde zou zich in Amsterdam vestigen. De „Nieuwsgier" verneemt, dat dr Van Mook voornemens is, de dag na a; komst van dr Beel, naar Nederland vertrekken. Spitzen minister van Verkeer en Waterstaat ter gelegenheid van de 6e Wegenver- keersdag van de K.N.A.C. heeft deze degedeeld, dat hij het beheer over departement van Verkeer en Waterstaat, door hem tot nu toe waargenomen, zal overdragen aan mr D. G. W. Spitzen, thans secretaris-generaal van dat depar tement. De beëdiging vindt, naar wij na der vernemen, morgenmiddag om 12 uur plaats. Mr Spitzen werd geboren 18 Maart 1896 te Wageningen. Hy is een zoon van de bekende Groninger dichter Geert Teis. Na studie in de rechten te'Leiden kwam n dienst bijhet dep; Landbouw. In 1932 werd hij Wapensmokkel op de „Tjibadak De douane van de Zuid-Chinese haven Amoy heeft op het Nederlandse passa giersschip „Tjibadak" 121 handmachine geweren en 20.000 patronen in beslag ge- Doodstraf voor „sla-er-maar-op"- Heil geëist Voor het B.G. te Arnhem werd giste ren de doodstraf geëist tegen de oud marechaussee C. Heil, die het „sla-er- maar-op" in practijk bracht, vroeger on eervol was. ontslagen, maar via zijn NSB- lidmaatschap juist door de eigenschap pen, die hem zijn ontslag hadden be zorgd, weer werd aangenomen om nu snel promotie te maken. Hij arresteerde tien tallen Joden, o.m. vrouw en dochter het communistische Kamerlid Paul de Groot, schoot een politie-agent dood en mishandelde vele gevangenen op vaak beestachtige wijze. Uitspraak 10 November. Vrouw gaat haar ex-echtgenoot in rechtszaal te lijf Voor het B.G. te Middelburg werd 11 j. (m. a.) geëist tegen de 48-j. Maartje Prins, uit Middelburg, die te Zwolle ver spreiders van illegale lectuur en illegale radioluisteraars had aangebracht en zelfs haar eigen echtgenoot, die was onderge doken, aan de Duitsers verried. Dit ver raad geschiedde uit wraakzucht, omdat de man een verhouding had met andere vrouw. Toen verdachte na haar zaak werd weggeleid, rende zij plotseling de zaal weer in, om haar ex-echtgenoot lijf te gaan. Zij werd spoedig over meesterd. Deskundigen van de Britse departe menten van financiën, handel en voor raden zijn naar Spanje vertrokken. Duizenden hebben gistermiddag op de begraafplaats „Rhijnhof" nabij Leiden onder motorgeronk van overkomende vliegtuigen afscheid genomen van hen, die de Nederlandse luchtvaart een wereldfaam hebben bezorgd. Parmentier en Veenendaal vonden hier hun laatste rustplaats- afd. Binnenlands Bestuur bij het depar tement van Binnenlandse Zaken. 1 Jan. 1939 werd hij secretaris-generaal van het departement van -Waterstaat. De nieuwe minister is politiek kleur loos. Wel is van hem bekend, Tiat hij voorstander is van gewestelijke decer lisatie. Op een onlangs te Allardsoog ge houden conferentie heeft hij nog als zijn mening uitgesproken, dat voor vele be woners van de buitengewesten de ambte naren in Den Haag „achter matglas" zit ten. De heer Spitzen neemt een vooraan staande plaats in op cultureel gebied. O.a is hij voorzitter van de Haagse Kunst stichting, van de Vereniging van vrien den van het Residentie-orkest en van de Werkgroep Haags Cultureel Centrum. Mr. Spitzen is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau. Als wnd. secretaris-generaal van het de partement van Verkeer en Waterstaat fungeert mr A. J. Rosman, hoofd van de afd. Juridische Zaken. Het is te verwach ten, dat deze mr Spitzen definitief als secretaris-generaal zal opvolgen. Eerste Kamer neemt negental wetsontwerpen aan (Van onze Pariementsredacteur.) Zonder debat of stemming heegft de Eerste Kamer vanmiddag een negental wetsontwerpen aangenomen, waaronder wijziging van het Besluit Oorlogs pleegkinderen en een wijziging van art der Pensioenwet 1922. Daarna werden enige wetsontwerpen in de afdelingen be handeld. Het voornaamste was de Nood- ;-Indonesië, die morgen om 11 uur in het openbaar aan de orde komt. en strijdlustiger dain ooit hun n". John L. Lewis, de Amerikaanse vakbondsleider, heeft verklaard, dat Tru- Verlopen de Franse stakingen? Gisteren was het rustig en er is een drang tot hervatting van het werk JOHN L. LEVIS OVER HET SCHIETEN OP „HONGERIGE MIJNVERKERS" man de Franse regering, door middel var het plan-Marshall, kan dwingen, op t( houden op de hongerige. Franse mij-nwer- Polen heeft uit sympathie alle steen- koollev-eranties aan Frankrijk stopgezet Hoe nijpend de -positie voor de fabrieken is -het gisteren een ta melijk rustige dag geworden. Er wer- de verschillende sbeenkoolgebie- een dag eerder de v-ondan, drie mijn- sohadbten door het wegblijven der vei- zijn. In het Lotharingise bekken ginger echter steeds meer arbeiders weer aai de slag en irn -het Noorden, rond Valen- kers is gebroken. In de havens bleven arbeiders weigeren, om de ingevoerde kolen uit de schepen te lossen, doch van dat de kolen, koste wat het -kost, de rui men zullen verlaten. In Bordeaux zijn de k-laard, dat Minister Stikker vertrekt vanavond naar Indië Om de onderhandelingen op gang te helpen Minister Stikker vertrekt hedenavond 5 uur van Schiphol naar Indië, verge zeld van mr N. S. Blom, raad-adviseur Buitenlandse Zaken. Gisteren heeft Van Kleffens te Washington een derhoud gehad met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Lovett. Hij weigerde elke mededeling. De heer Abdoelkadir wordt hedenmiddag uit Indië op Schiphol verwacht, wa hij in Den Haag besprekingen zal voi Omtrent de reis van minister Stikker blijkt uit een officieel communiqué, dat het doel is om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de zorgwekkende toestand en om door zjjn aanwezigheid te beproeven de mogelijkheid van hervatten der onderhandelingen te bevorderen. De reis zal waarschijnlijk niet langer dan tien dagen duren. REVOLUTIE IN ZUID-PERU. In de Zuid-Amerikaanse staten volgen de revoluties elkaar op met de regelmaat van een klok. Thans is Zuid-Peru de beurt. PRINS BERNHARD BEZOCHT WOENSDRECHT EN GILSE RIJEN. Prins Bernhard bezocht gisteren, a inspecteur-generaal van de Kon. zee- i luchtmacht, de vliegbases Woensdrecht Gilse Rijen. Tegen het eind middag vertrok de Prins van Gilse Rijen naar Soesterberg. Daling aardappelprijzen: een catastrophe De Hollandse Mij. van Landbouw wees i een telegram aan de minister var Landbouw er op, dat de daling van de aardappelprijzen naar een catastrophe dreigt te leiden. Zij vraagt, de aardap pelprijzen op te trekken tot de kostprijs plus een redelijk ondernemersloon en wijst op de ongerustheid over de prijsre gelingen voor de oogst 1949. De minister is verzocht, de richtprijzen voor de ak kerbouwproducten oogst 1949 alsmede de nieuwe melkprijs zo spoedig mogelijk be kend te maken. PASSAGIERSLIJST „SIBAJAK" Bij ons ligt ter inzage de passagiers lijst van de „Sibajak", welke 26 Oct. jl. naar Indonesië vertrok. PICCARDS' EERSTE DUIK HEEFT SUCCES Prof. Piccard heeft zijn eerste proef - duik in 25 meter diep water met succes verricht. DAT gisteren te Utrecht de tweede E.V.O.-studiedag voor eigen vervoerders gehouden werd en de derde in April wordt georganiseerd. DAT gisteren te Eist (G.) de 45-jarige Veilingver. Overbetuwe haar nieuwe ge bouwen opende met een fruitteeltdag tevens de eerste Betuwse rassen-lijst v- fruit officieel werd ingesteld. DAT te Eindhoven vandaag en morgen een warenbeurs wordt gehouden, waar zakenlieden St. Nicolaasinkopen kunnen doen. DAT de St.Crt. van gisteren een pry- zenbeschikking ricineënolie 1948 bevat. DAT per 1 Nov. een Dienst Straat klinkercontrole wordt ingesteld teneinde voorraden te controleren en administra tief werk te verrichten. DAT tot commandeur in de orde van O.N. werd bevorderd prof. E. Ch. D. Guilhou, Frans ambassaderaad te Den Haag. DAT gisteren te Den Bosch 1400 ouders s. deelnamen aan een militaire ouder dag. DAT ter nagedachtenis van de in Indië ngekomen, jonge, 'begaafde pianiste Elisabeth Everts-fonds voor jone mi opgericht met Nelly Steuer-Wagenaar te Amsterdam als secretaresse. DAT 4 Nov. het echtpaar H. Jeurink- Durans te Emmen 55 jaar is getrouwd 13 Nov. het echtpaar J. van Lier-Kol- steren te Udenhout (N.Br.) 60 jaar. DAT de Ver. voor den Effectenhandel maatregelen overweegt, welke een con trole van de zijdeder vereniging op de bedrijfsvoering harer leden mogelijk maken. DAT het Tweede Kamerlid Van Sleen minister Rutten gevraagd heeft waarom op 22 October jl. aan beursstudenten nog steeds niet bekend was of zij dit jaar een rijksbijdrage zullën krijgen. DAT de KNAC de Franse instanties verzocht om meer faciliteiten ter verkrij ging van benzine voor zakenmensen, die per auto Frankrijk bereizen. DAT H. M. de Koningin het bescherm- vrouwschap aanvaardde van de federatie De Nederl. Bond tot .Kinderbescherming en het ere-voorzitterschap van het Nat. Fonds voor Bijzondere Noden blijft be- DAT het BG te Leeuwarden de ex-op perwachtmeester 'der staatspolitie A. Ruighaver uit Warmond, die illegale wer kers en onderduikers vervolgde, tot 14 j. RWI veroordeelde. (Eis: 15 j.) DAT voor het B.G. te Leeuwarden 14 j. geëist werd tegen de 27-j. Waffen SS-er J. Kamps uit Zuid-Sleen (Fr.), die o.m. te Vught deel had uitgemaakt van een vuur peloton. DAT de metaalindustrie Rouppe van der Voort te Den Bosch 7 pet uitkeert. DAT ter gelegenheid van de militaire contactdag te Bergen op Zoom 29 Oct. een extra trein rijdt van Amsterdam naar Bergen op Zoom en terug. DAT ter herdenking van de Grondwet in 1848 mr M. J. Bos 3 Nov. voor de V.V.D. te Amsterdam een krans £al leg gen bij het standbeeld van Thorbecke op het Thorbeckeplein aldaar. DAT een 19-j. arbeider bij de Wester Suikerfabriek te A'dam gisteren bij poging om op de tram te springen beide benen werden afgereden. DAT het 3e Inf. Depot de graven var 50 onbekende strijders voor onze vrij heid op de Engelse en Canadese begraaf plaats te Bergen op Zoom adopteerde. DAT ons leger bij Stokvis te R'dam 900 350 cc kopklep Matchless motorrijwielen bestelde ter waarde van 2 millioen gul den, de grootste order op dit gebied ir Nederland ooit geplaatst. DAT de „Tjipanas" gisteren uit R'dam naar Houston vertrok voor de eerste af vaart op de door Mij „Nederland' Rott. Lloyd ingestelde Ned. Lloydlijn, die in November, n.l. 500.000 ton uit de Ver. Staten, 150.000 ton uit Engeland en Bel gië en 20.000 ton uit Nederland. De rest moet uit -het Ruhrgebied komen. Het gebied rond de N.-Franse steden, Buray, Auchel en Bethune werd vanmor gen door troepen omsingeld. Ook zijn grote troepenconvooien op weg van Rijs- sel naar Lens. Te Bordeaux staakten de havenarbeiders opnieuw. Eerst het Gemenebest, dan West-Europa Noel I de betrekkingen met het Gemenebest, ver klaarde, dat de landen van het Gemene best een geweldige steun betekenen voor de stabiliteit van de wereld, waardoor oorlog kan worden voorkomend Hoe lang zijn we nu al niet bang geweest voor een •log tussen Azië en het Westen, maar t de nieuwe structuur der dominions kunnen wij deze vrees gedeeltelijk op zij zetten, aldus spr.. De parlementaire con ferentie van het Gemenebest heeft be slist, dat de verdediging van de Common wealth zelf op de voorgrond moet staan enigerlei regionale orga- De tien plagen over Egypte De Joodse chef-staf beweert, dat de ruggegraat van het Egyptische leger en de luchtmacht gebroken is in de woestijn Negeb in Zuid-Palestina. De uitwerking der operaties vergeleek hij met de tien plagen van Egypte. Zelfs het vlaggeschip „Koning Faroek" werd tot zinken ge bracht en de Egyptische troepen zijn omsingeld. HET WASSENDE WATER IN ITALIË In Toscane en Ligurië veroorzaakte het wassende water een schade van milliar- den lire. In tal van plaatsen werd het weg- en telefoonverkeer onderbroken, terwijl huizen zijn ingestort. *t Verklaarde uitzicht Gemenebest begunstigt Wereldstabiliteit De conferentie van het Britse Gemene best is niet doodgelopen, maar aan de alliantie van Engeland met de dominions werd nieuw leven ingeblazen. Heel de Engelse pers is dan ook in vreugdevolle stemming over de bereikte resultaten. De grote vraag was immers, in hoeverre de dominions bereid zouden zijn, de lei dende taak, die Engeland heeft ten aan zien van de West-Europese Unie te on derschrijven en dus ook een deel der ver plichtingen op de toch reeds, zwaar be laden schouders te nemen. De conserva tieven, met Churchill aan de kop, die anders hun critiek op de Labour-lieden niet onder stoelen of banken steken, zijn mede in hun nopjes, dat de familieban den van „het Imperium versterkt zijn. Ja, er is zelfs sprake van een jiieuwe machtsdroom in het Britse Gemenebest, een politiek en economisch bolwerk van staten te vormen, dat aan de ene zijde de machtige dollar-invloed van het alles overheersende „Amerikanisme" wat zou kunnen temperen, maar aan de andere zijde, de krachten wil samenbundelen tegen de kanker van het Russische com munisme waar ook de Aziatische ge bieden zo onder lijden. De grote belangen, die het Verenigd Koninkrijk heeft bij de goede gang van zaken op het Europese continent, komen geenszins in strijd met de strevingen van het Gemenebest en de „Ver. Naties." De dominions komen mede op voor de we reldvrede en daartoe is een voorwaarde, dat de democratie gehandhaafd blijft en het aggressieve opdringen van het com munisme tegengegaan, zowel in Europa als in Azië. Het blijft niet by politiek vuurwerk alleen, neen, de dominions zullen hun militaire machtsposities op steviger basis stellen, waardoor Engeland wat wordt ontlast en meer aandacht kan besteden aan de problemen van West- Europa. Maar al is het een feit, dat India, Pakistan en Ceylon als respectabele",' nieuwe familieleden een rol gaan spelen in het Gemenebest, men verlieze niet uit het oog, dat in India en Pakistan zich nieuwe moeilijkheden kunnen voordoen, waarbij wij denken aan Kashmir. Maar goed, het huis wordt gereconstrueerd en ook Canada wil daarvoor materialen leveren. Voor de Britten, die op het ge bied der naoorlogse binnenlandse poli tiek en economie reden genoeg hadden te jeremiëren betekent, het een onver wacht succes, dat de dominions, hand in met Engeland meegaan, óók op de weg, die tot regionale pacten leidt en dus de angst voor afsplitsing voor een goed deel is weggenomen. Het Britse Gemenebest vormt voortaan de politiek chemische kern, de dominions zijn daar mede verbonden met een onverbrekelijke structuur, maar tevens is er de affiniteit tot democratisch Europa. Churchill krijgt dus nu eens geen gelijk, want hoevele malen voorspelde hij de ondergang- van het Imperium, doordat hij in het buitenlands beleid der huidige regeerders en de, aan de domi- toegeworpen, zelfstandigheid een geleidelijke afbrokkeling zag. Het is althans opmerkelijk, dat men ook in het conservatieve kamp enthousiast is over de te Londen bereikte resultaten. Aan de ene kant dus, een krachtig, gereorganiseerd Brits Gemenebest, dat kans ziet zich iets meer los te maken van het „Amerikanisme", maar de grote tegenstander van Amerika in de inter nationale politiek, Rusland feller zal be strijden. Aan de andere kant de Britse verbondenheid met de West-Europese Unie, die als macht van geringe beteke- is zou zijn als Amerika er met dollars wapening niet volkomen achter stond. Een bezadigd orgaan als de Times heeft er in een beschouwing over de conferentie op gewezen, dat de aange brachte versteviging van de banden tussen Engeland en de dominions, mede groot belang is voor de stabiliteit der wereld. Inderdaad zal Rusland met lede ogen aanzien, dat het Gemenebest zich niet heeft gedistancieerd van Bevins politiek ten aanzien van West-Europa. Men heeft te Londen meer bereikt dan op de conferenties van veel talrijker na ties, die te Parijs „verzamelen" bliezen. Amsterdammer pleegt dubbele moordaanslag en slaat de hand aan zichzelf Drama omstreeks middernacht in de hoofdstad verbindingen gaat onderhouden tussen de Golf van Mexico. Amerikaanse Oostkust- havens, Port Said, Perzische Golf, Pakis tan en India. DAT Uitgeest protesteerde tegen de in richting tot vuilnisbelt van de plas De Kuil te Beverwijk en men Ged. Staten om een beslissing verzocht. DAT ofschoon ook in het wittebrood eventueel 10 pet aardappelmeel zal wor den verwerkt, zowel ter vermindering van het aardappelsurplus als ter bespa ring van dollars voor graan, „De Waar heid" schimpt „hoe beter oogst, hoe slech ter eten" en dit inderdaad de waarheid is. DAT per 1 Nov. de pryzen van ge bruikte binnenvaartschepen, behoudens gebruikte woonschepen, worden losgelaten. DAT de A'damse beeldhouwer Raede- ker momenteel bezig is aan een 2% m. hoog monument voor de Waalwijkse oor logsslachtoffers. DAT de Centrale Suiker Mij te A'flam 4 pet (onv.) wil uitkeren. DAT gisteren te Zwolle een parade werd gehouden i.v.m. het beëindigen van de eerste oefening. DAT te Emmen gisteren het gezond heidscentrum van de Prov. Drentse Ver. „Het Groene Kruis" geopend werd. DAT het Tweede Kamerlid Stapel-1 Bond van Chr. Fabrieksarbeiders. In kamp minister Joekes gevraagd heeft, werd hij voorzitter, tot hy in 1946 In de afgelopen nacht omstreeks 12 uur speelde zich in de Hunzestraat 121 te Am sterdam een verschrikkelijk huwelijks drama af, toen de 26-j. H. J. Bleeker een dubbele moordaanslag pleegde op de 37- jarige J. van Wesel en de 36-j. F. A. Blee kerWillemse. Van Wesel overleed korte tijd daarna in het ziekenhuis, de dader pleegde later in zijn woning zelfmoord, terwijl de; toestand van de vrouw zorg wekkend is. De buren werden omstreeks midder- Strijbis gaal heen als 2e voorzitter C.N.V. De heer W. Strijbis Pzn., tweede voor zitter van het Chr. Nat. Vakverbond, heeft het bestuur verzocht, hem zyn gezondheids toestand ver vroegd pensioen te verlenen. In de twee jaar, dat hy thans hoofdbestuurder van het C.N.V. is, is hij van de grootste beteke nis voor de vak beweging ge weest, niet het minst, omdat hij bij uitstek deskundig is op het gebied van lonen en prij zen. De heer Strijbis, die 56 jaar oud is, heeft al een lange staat van dienst in de Chr. vakbeweging. In 1914 werd hij secrejaris van de toenmalige W. STRIJBIS Pzn. nacht gewekt door het tikken op de ruit van de buitendeur.. Achter deze deur vonden zij Van Wesel, die hevig bloedde. Verder in de hall lag de vrouw. Van We sel was nog in staat de politie mee te delen, dat Bleeker, uit de Valckenierstr., de aanslag had gepleegd. In de woning werd een brief gevonden van Bleeker, waarin hij de vrouw onder bedreiging trachtte te bewegen naar zijn huis terug te keren. Zij had haar man verlaten en was bij Van Wesel gaan inwonen. Toen de politie in de Valckenierstraat arriveer de. had Bleeker reeds de hand aan zich zelf geslagen. Alle slachtoffers werden overgebracht naar het O. L. Vr. Zieken huis. Vermoedelijk maakte Bleeker bij zijn aanslag gebruik van een bijl. Deze is nog niet gevonden. Vijftig liter hloed van Brussel naar Amsterdam Krachtens een overeenkomst tussen het Nederlandse en het Belgische Rode Kruis zal 50 liter bloed per vliegtuig van Brus sel naar Amsterdam worden overgebracht om daar te worden omgevormd tot droog plasma en andere bloedpreparaten. Daan- na gaat het weer naar België terug. WEERBERICHT Oostelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vrij koud met een matige, later af en toa vrij krachtige wind uit Oostelijke rich» tingen. In het Noorden van het landt droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. In het Zuiden van het land: half tot zwaar gewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. ZON EN MAAN Vrijdag 30 Oct.: jon op 7.29, onder 17.W; maan op 3.20, onder 16.27» 1 Nov. NJtt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1