Ilirtuw Criïtsrlif (Sournut Europese vredesduif vleugellam door veto van Wisjinski Wist U •4| DINSDAG 26 OCTOBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103. Tel- dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week- ADVERTENTlfiN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJ K-IS ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7646 „Slöiüüasürij Is Qhetteurt myo bert in teyfjenspoel" Leiden een tweede Schoonhoven Zie pagina 2 In de Veiligheidsraad vernietigde de Rus het compromis over het Berlijnse vraagstuk Andrei Wisjinski, de Rus, heeft de vredesduif een vleugel uitgetrokken. Hy sprak In de Veiligheidsraad zün veto uit over het verzoeningsgezinde bemiddelingsvoor stel der zes neutrale mogendheden, ter regeling van de kwestie-Berlijn, die het gehele Duitse vraagstuk raakt, de gehele tegenstelling tussen „Oost" en „West". Gevolgen: de blokkade blijft, de vrede komt geen schrede nader. Rusland dreigt, maar tegen deze onverzoenlijkheid der Sowjets, treft ons de vastberaden, (ettelijke, Amerikaanse houding. altijd nog hoop, want door Wis- jinski's veto behoeft de kwestie-Berlijn niet definitief van de agenda van de Raad te verdwijnen. Echter is het wel zeer alarmerend, dat deze, zo belangrijke, re solutie, die voor qlle partijen aanvaard baar was, toch weer door de Rus wordt getorpedeerd. Een flauwe mogelijkheid blijft, dat de Veiligheidsraad een nieuwe resolutie gaat opstellen, maar veel kans geven wij ook deze niet. Zoals bekend is, hield de resolutie in, dat de blokkade van Berlijn onmiddellijk zou worden op geheven, waarbij dan tegelijkertijd de Sowjetmark als enige geldsoort te Ber lijn zou worden ingevoerd. Daarnaast zou een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken worden gehou den over de gehele Duitse kwestie. Wisjinski heeft de opheffing der blok kade niet gewild, want hy maakte ge bruik van het recht van veto en verklaar de tegen de resolutie te zullen stemmen, evenals de afgevaardigde van de Oekrai- ne, Manoeilski. omdat hy het niet eens kon zijn met de voorwaarden. Het was een heen-en-weer-gedraai, dat slechts verachting verdiende. De Fransman Parodi sprak over de re solutie als „een eervolle uitweg voor al len". De Brit Cadogan noemde deze even eens een aanvaardbare regeling, terwij: de Amerikaan Jessup de resolutie „een minnelijke schikking" vond. Jessup legde er nog de nadruk op, dat een bijeenkomsi van de Raad der Vier Ministers kon ge schieden zonder bedreiging of geweld, terwijl hij tevens verklaarde, dat een vol ledige garantie kon worden verstrekt, dat de viermogendhedencontröle Berlijnse valuta geen schade zou beteke nen voor de Sowj et-valuta in Duitsland. Maar het was alles tevergeefs. Zwaaiend met beide armen, schreeuwde Wisjinski allerlei lelijke dingen over de resolutie en de Berlijnse kwestie hoorde op de agenda van de Veiligheidsraad niet thuis. Het was het 28ste veto van Rusland in de Veiligheidsraad. Wat nu? Bevin, Marshall en Schuman zouden daag bijeenkomen om na het Russische Veto te beraadslagen over de volgende Itap. Evenzo zou dr Juan Bramuglia, de huidige voorzitter van de Veiligheidsraad, confereren met de zes neutralen. Er zijn nog verschillende mogelijkheden, zoals een, nog krachtiger resolutie, die de So- wjet-blokkade veroordeelt als dreiging van de vrede. Maar hier loert reeds het veto. Voorts kan de Veiligheids raad de kwestie yan de agenda afvoeren en haar dan in de Algemene Vergadering ter sprake brengen. Hier kan het veto van de Rus niet treffen, een kwestie procedure. Bramuglia blijft optimistisch. Amerika is van mening, dat men reeds tot 't uiterste gegaan is. Engeland neemt het standpunt in, dat een rechtvaardige oplos sing door het Russisch veto te niet gedaan is. Algemeen verwacht men, dat de ver werping van de resolutie de militaire as pecten van de West-Europese Unie ster ker op de voorgrond zal brengen. Wordt geheel Noord-China ontruimd Communisten veroverden de oude keizerstad Kaifeng Kaifeng, de oude keizerstad der Ming- dynastie, is volgens de- rode radio door communisten veroverd. In de 17e eeuw betekende de val der stad noodlottige door Vondel bezongen inundaties het einde van China's vrij heid De verovering dier stad door de Japanners was enkele jaren geleden een verpletterende slag voor China. Thans, nu de stad voor de derde maal viel, is tussen Peking en Nanking een gordel van grote steden door de communisten bezet. De Chinese regering moet over wegen, niet alleen Mandsjoerije, doch geheel Noord-China te ontruimen en alle krachten te concentreren in het ar* Jangtsedal voor het behoud van Sjanghai, Nanking en Hankou. In Korea werd Sunchon op de communisten heroverd. Op de velden vond men 600 lijken van slachtoffers. De politie stelde 22 com munisten terecht. In Bassein bij Ran- goon trachten de witte communisten thans verzoening met de regering te J krijgen, hetwelk voor de andere commu nisten, die thans de olievelden aanvallen, ein is, hen te vermoorden. Drs F. Weinreb tot 6 jaar ve oordeeld In de geruchtmakende zaak tegen Weinreb, de man van de Weinreb-lysten, die Joden bescherming beloofde tegen S.D. deportaties en daarvoor belangrijke bedragen incasseerde, heeft de Raad van Cassatie gister uitspraak gedaan en verd. *ot 6 jaar m a. veroordeeld. Het Haagse Hof had hem tot 3% j. veroordeeld. De raad nam aan dat hij onder S.D. dwang handelde en zyn gezin wilde redden ten koste van zyn geloofsgenoten. In Oslo sneeuwt het reeds Zondag is te Oslo de eerste sne van dit seizoen gevallen en te Finse, het hoogste punt tussen Oslo en Bergen, Vroor het 8 graden Celsius Scholieren gebruiktén de weg als renbaan. Bij Hengelo organiseerden vijf scho- eren op weg naar huis een race, waar- ij een van hen zó zwenkte, dat een motorijder plotseling moest remmen. De 19-jarige duopassagier Pol werd van de motor geslingerd en is aan de verwon dingen overleden. De jongens werden door de politie ter verantwoording ge- foepen. DROST TER DOOD VEROORDEELD. Het B. G. te Groningen veroordeelde gisteren conform de eis de 42 j. onder luitenant der Staatspolitie C. Drost uit Zeist, ter dood (vervolging Joden etc.) Van ondoordringbare wouden en In dianen hebben we allemaal wel eens gehoord, maar dat ze tegenwoordig ook al golf spelenJa ja, waar blijft de romantiek! Communisten op Java thans volkomen in guerilla Zonder gevecht laten zij de grote plaatsen schieten Volgens de dienst legercontacten te Batavia is de georganiseerde tegenstand der communisten in de republiek thans afgelopen. In* de meeste gevallen zij zonder gevechten van enige omvang met medeneming van de wapenen de wijk naar de bergen en laten de grote plaatsen over aan de T.N.I. Alleen be zuiden Ponorogo worden nog operaties gemeld tegen de plaatsen Tegelombo, ■Bandar Nangoeng en Pioso. Hatta heeft zijn militaire gouverneurs medegedeeld, dat gevangenen niet gedood mogen wor den, voordat zij door de krijgsraad zijn (De comedie is afgelopen, het eerste bedrijf althans. De Moeso-oommunisten hebben zich met medeneming van hur wapens en zonder vechten teruggetrok- de bergen en kunnen nu rustig teren op de boer, wachtend op gende kans. Het moorden en branden kan voortgaan zonder dat de buiten wereld dit bemerkt. Men vergete niet dat de T.N.I.-troepen, die de grote plaat sen bezet houden, behoren tot de com munisten van Tan Malakka, wiens macht zich als een olievlek uitbreidt. Red.) Truman kraakt republikeinen, maar „time was up" Truman hield een rede in Chicago: de Amerikaanse democratie is in gevaar, niet alleen door de communisten, ook door de machtige reactionnaire krachten. De Amerikaanse levenswijze wordt bedreigd, omdat de inflatie toe- vooroordelen inzake ras er godsdienst worden aangewakkerd. Ach- al deze drijverijen zit Thomas Di met zijn Republikeinse Partij. Maar i dat hij kon zeggen: „Stem Tru-man, dan ook Truman alleen", was de zend tijd, die de democraten voor hem ge kocht hadden, om, en zijn radiospeech kreeg daardoor een ontijdig ein De commissaris van politie te Medan, 2 heer P. Hofman, heeft op Soengei Mentjirim, zijn 74ste tijger neergescho ten. Het dier had een lengte meter. De Tweede Kamer heeft de noodwet- Indonesië aanvaard Debatten duurden tot diep in de naeht voort (Van onze Parlementsredacteur) Vannacht kwart over twee heeft de Tweede Kamer de Noodwet Indonesië vaard met 69 tegen 25 stemmen- De twee derde meerderheid (63) werd dus i schoots bereikt. Tegen stemden de AR., de heren Van der Feltz en Schmal (C. H.), de Staatkundig Gereformeerden, de communisten en de heer Weiter. Ongewijzigd bleef het voorstel want de Regering nam de suggestie-Oud (V.V.D.) over om de maatregelen achteraf bij de we*, te laten goedkeuren, doch te laten bevestigen, d.w.z., dat de materiële inhoud van de, in afwijking van de grondwet uitgevaardigde Alge mene Maatregelen van Bestuur geheel achteraf in te dienen wetsontwerp m< worden opgenomen, opdat de Kamer vol ledig gébruik kan maken van het recht amendement. Voorts moet« de heren Oud (V.V.D.) en Van der Goes van Naters (Arb.) de bevestiging wetten niet binnen drie maanden, doch binnen één maand na de uitvaardiging de Algemene Maatregel van Bestuur worden ingediend. In de derde plaats op aandrang van de heer Tilanus (C.H.), daarbij gesteund door de heer Romme (K.V.P.), buiten twijfel gesteld, dat de wijziging in de bewindvoering in Indo- beslist voor 1 Januari 1949 komen. De grote sbrijid ging om de vraag of de machtiging aan de Regering, voorlopige maatregelen ter vestiging van de nieuwe rechtsorde in Indonesië te treffen by Koninklijk Besluit, achteraf door de wet- goed te keuren, in strijd was met de grondwet of niet. De heer Schouten (A.R.), geseoundeerd door de heer Wei ter, meende van wel. Het nieuwe artikel de grondwet immers zegt dui delijk, dat de maatregelen ter bevorde ring van de nieuwe rechtsorde moeten worden getroffen bij de wet. Van de grondwet mag inderdaad worden afge weken, doch zeer uitdrukkelijk is vastge steld, dat niet mag worden afgeweken van het nieuwe hoofdstuk XIV, dat over de vestiging van de nieuwe rechtsorde han delt en waari-n art. 210 staat. De heren Oud (V.V.D.) en Romme (K.V.P.) ver dedigden echter een gans andere opvat ting. De laatste zag 'hier een geoorloofde delegatie van bevoegdheden, de eerste zag (hier geen uitvoering van art. 210, doch en hier viel Minister Sassen hem by een wezenlijke „grondwetswijzi ging", die legaal tot stand komt op de bij de jongste grondwetswijziging im de con stitutie opgenomen wijze. In deze rede nering mag de wetgever vrijelijk aan de Munt buiten vervolging gesteld Zijn medewerkers zijn vrij Het Alg. Dgbl. bracht vanmorgen het bericht, dat de S.D.'er Munt, hoofd van de Haagse Ausendienststelle, buiten ver volging is gesteld en zijn medewerkers. J. Haakman en J. W. Nuijen, vrij gela ten zyn. Hierover heeft mr Zaayer, proc- fiscaal bij het Haagse B.G., verklaard: „Men moet bij de berechting van oor logsmisdadigers er zich terdege van be wust zijn, dat de wereld nimmer aan de Nederlandse justitie mag kunnen na houden, dat zij bij dit zeer delicate recht doen in eigen zaak zich ook maar in het t heeft laten beïnvloeden door. pu blieke agitatie, „gesundes Volksempfin- den" of hoe men het anders noemen wil." Mr Zaayer bevestigde overigens het bericht In de politieke commissie van de V.N., werd het Russische voorstel om Alba- en Bulgaarse afgevaardigden toe te laten als „waarnemers" bij de discussies het Griekse vraagstuk verworpen. Regering een bepaalde competentie ver lenen, mits deze blyft binnen de grond wettelijke grenzen. Prof. Gerbrandy (A.R.) bestreed dit en redeneerde aldus: Inderdaad geeft deze wet grond wetswijziging; het nieuwe in de grondwet opgenomen recht om voor de verwezenlijking van de nieuwe rechts orde tot „grondwetswijziging" te komen, is echter uitzonderingsrecht de normale procedure kent immers kamerontbinding, gevolgd door verkiezing) en dat bete kent, dat een strikte interpretatie moet worden toegepast. Hieruit vloeit voort, dat de Staten-Generaal niet mogen wor den uitgeschakeld, doch dat de normale wetgevingsprocedure moet worden ge- Voor vervolg zie Pag. 3) NOODWET-INDONESIË VRIJDAG IN EERSTE KAMER. De vergadering van de Eerste Kamer, die Donderdag a.s. wordt gehouden, is vervroegd van twee op twaalf uur. Op dezelfde dag zal n.l. de vannacht in de Tweede Kamer aangenomen Noodwet Indonesië in de afdelingen worden on derzocht. De openbare behandeling zal plaats hebben Vrijdag a.s. om elf uur. WAAR ZIT DIE VIJFLING? Een Soedanese vrouw, uit een kraal, in de buurt van het Afrikaanse Khartoem, schonk het leven aan vijfling. Het waren allen jongetjes. In Khartoem wilde men er meer van we ten en men zond een verpleegster mei een regeringsambtenaar het bos in, on de moeder naar het ziekenhuis var Khartoem over te brengen. De expe ditie slaagde niet en men vermoedt, dat de Afrikaanse vijfling in de kraal verborgen wordt gehouden, omdat de inboorlingen bang zijn dat er, evenals indertijd met de Canadese Dionne- vijfling, reclame zal worden gemaakt voor zeep e.d. Naar medische schat ting is de kans op een vijfling 41.600 geboorten. Weer 10 pel aardappelmeel in 't bruine brood Deze winter zal j.vjn. de grote aard appeloogst en met het oog op beperking van import van broodgraan, weer aard appelmeel in het bruine brood worden verwerkt. Het bruinbrood, dat thans on geveer 75 pet van de productie omvat, 10 pet uit aardappelmeel be staan. Een en ander blijkt uit een toe zegging van het dep van Landbouw ca aan de aardappelindustrie. Weer twee doodstraffen geëist tegen Jodenjagers Voor het B.G. te Groningen is gisteren na een zitting, die ruim 9 uur duurde de doodstraf geëist tegen de 47-j. ex- politie-agent J. v. d. Berg en de 38-j. rechercheur Douwe Kapelle, beiden uit Amsterdam, die als agent van het be-1 ruchte Bureau Joodse Zaken aan Joden- deelnamen Een zeer groot aan tal Joden en Jodenbegunstigers werd door hen aan de Duitsers overgeleverd Slechts een enkele overleefde het. Wanneer worden de Bijz. Gerechtshoveri opgeheven? (Van onze Parlementsredacteur) Tijdens het gisteren te Den Haag ge houden congres van het landelijk Comité voof Rechtszekerheid heeft o.a. mr H. J. Woltjer, hoofd van de afd. Algemene en Juridische Zaken van het Directoraat- Generaal van de Bijzondere Rechtsple ging, een inleiding gehouden over de overgang van de bijzondere rechtsple ging naar de commune justitie. Hierbij bleek, dat richtdata zijn vasbgesbeld voor het dioen verdwijnen van de Bijzondere Gerechtshoven. Zo ligt het in de bedoe ling, de hoven te 's-Hertogenbosch en te Leeuwarden op te heffen in Januari 1949. Vervolgens zijn Arnhem en Den Haag de beurt: deze staan op het program April volgend jaar. T.a.v. Amsterdam ligt de zaak wat moeilijker: de opheffing van dit Bijz. Gerechtshof moet nog nader worden bepaald, doch verwacht wordt, dat deze toch wel in de eerste helft van 1949 zal kunnen plaats hebben. Weer 100 gram vlees extra Met ingang van heden geeft bon 336 Algemeen (op A-, B- en C-kaarten) recht op het kopen van 100 gram vlees. Deze bon blijft geldig tot 6 November. Het wordt steeds slechter, aldus Spoor Steeds meer gewapende republi keinen in ons gebied Luitenant-generaal Spoor heeft, vol gens Reuter, te Batavia, verklaard, dat de toestand op Java en Sumatra steeds slech ter wordt. In de week van 12 tot 19 Oc tober waren er 228 incidenten met infil tranten, waarbij 158 aanvallen waren ge daan op een niet-militair doel en 48 In donesische functionarissen zijn ver moord. Van de 20.000 republikeinse sol daten, die de zakken achter ons front in Februari hadden ontruimd, zijn er 11.000 teruggekeerd. Velen hebben automatische wapenen. De communistische invloed is niet slechts een gevaar, doch een bedrei ging. Het doel der infiltranten is het in Nederlanders en de Indone- e met de Nederlanders samen werken. Indien daardoor de ondernemin gen zouden moeten worden gesloten, wordt de economische toestand slechter het communisme aan kracht. In de gewyde stilte van de Nieuwe Kerk te Amsterdam staan de stoffelijke resten van hen, die omkwamen by de ramp van de „Nijmegen", opgebaard. Een blik in het als chapelle ardente ingerichte koor. Skymaster vervoerde 29 stoffelijke resten van Prestwick naar Schiphol Begrafenis van 31 slachtoffers reeds geregeld Een droeve last was het, die een Skymaster gisteren van Prestwick naar Schiphol droeg: de resten van 29 slachtoffers der verongelukte „Nijmegen", van acht leden der bemanning, elf Nederlanders en tien buitenlandse passagiers. Regen en wind waren tekenen van rouw en weemoed, toen het toestel om half acht landde en naar de loods „Le Bourget" taxiede. grote vliegtuigen waren even tevoren op dezelfde wijze „geleid" door de radar- uitrusting. Indien alsnog tot een open baar onderzoek wordt besloten, zal men geruime tijd op het uiteindelijk rapport moeten wachten. In de Nieuwe Kerk. Daar werden de 29 kisten uitgeladen in aanwezigheid van een kleine commissie van K.LM.-officials. In de loop van de nacht zijn de baren overgebracht naar de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar zij vanochtend werden opgebaard. Allé kis ten waren bedekt met een krans van de K.L.M. De volgende regeling is t.a.v. de be grafenis van 31 der slachtoffers getroffen: de teraardebestelling van de heren H. Veenendaal K. D. Parmentier en A. Mac- Inerny geschiedt, zoals gemeld, morgen "2 uur op Rhijnhof te Oegstgeest. Die de heer en mevr. E. PintoHertz berger morgen om 11.30 uur op de Israë- lietische begraafplaats te Muiderberg. Voorts Donderdag: die van generaal-ma- joor G. J. Sas, met militaire eer, om 3 uur op Westerveld; van de heer en mevr. en mej. Fuld, om 3 uur op de Nieuwe Alg. Begraafplaats te Naarden; van A. en W. H. Philippo, om 2 uur op de Herv. be graafplaats te Sassenheim; van H. F. Tol, op Westerveld na aankomst van trein 12.39; van J. I. Beukenkamp om 2 uur op Zorgvlied te Amsterdam; van B. Timmar ont 1 uur op de Ned. Herv. begraafplaats te Veenhuizen; van W. Bleuzé om 2 uur op Crooswijk te Rotterdam; van J. C. Mink om 2.30 uur op Nieuw Eykenduy- te Den Haag; van J. v. Overbeek om ur op de R.K. begraafplaats „Zuilen" bij Breda; van mej. E. A. Fey om half tien op Korvel te Tilburg. De stoffelijke overschotten van prins A. von Hohenlohe K. J. O 'Brien zijn gisteren te Troon Schotland ter aarde besteld, die van heer en mevr. Radzaniwicz zullen morgen in Glasgow worden begraven;van H. W. W. Parks in Sussex, Engeland; van de heer en mevr. L. F. Rohrs, mevr. M. Gamanova en de heren H. Finnie, J. Ram en W. F. Gale zouden heden per vliegtuig van Prestwick naar New-York worden overgebracht; van F. Schlumff ordt in Bellinzona, Z,witserland ter aar de besteld en van P. C. Catselides zal naar Athene worden overgebracht. „Nymegen" niet in radar-loop verongelukt? Volgens een voorlopig onderzoek v het Britse dep. van Burgerluchtvaart de veronderstelling, als zou het vliegtuig de loop van een „radar approach", de G.C.A. zijn verongelukt, onjuist. De „Nij megen was niet meer in de G.C.A. inge schakeld toen het ongeluk plaats vond. Deze radaruitrusting heeft dus niet ge faald. De door Parmentier verzochte G.C.A. heeft hem tot op een hoogte ge- van waar de piloot verder op eigen waarneming (op eigen zicht dus) de lan ding kon verrichten op de daartoe uit gekozen landingsbaan, waarvan er zich twee in Prestwick bevinden, die als het een kruis vormen. Twee andere In het koor van de Nieuwe Kerk, waar eeuwenoude graven staan, zijn de bruine kisten der omgekomenen opgebaard op zwarte catafalken. Op de meeste kisten staan de namen vermeld; op enkele kon dit helaas niet geschieden. Een zeldzame bloemenschat in deze chapelle d'ardente, waar anders bruid en bruidegom knielen, omringt nu de eikenhouten tafel met het zwarte kleed, waarop twee zilveren luch ters met kaarsen, er tussen witte anjers en aan weerszijden de kisten. Talloze bloemstukken in de koorbanken, getuigen van liefde en vriendschap, linten spreken van verbroken relaties en deelneming. In de gewyde rust van deze kathedraal namen velen vandaag afscheid van hen, die in Schotland vielen. Verlaging melkprijs aanstaande? Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, zal, op een nader te bepalen datum, tot 1 Mei 1949 de melk met 1 cent per liter worden verlaagd. Een der bladen wist gisteren te melden, dat deze verlaging reeds deze week zal ingaan. Naar wy vernemen is dit nog geenszins zeker, daar, zoals bekend, nog steeds overleg wordt gepleegd met de Stichting van de Arbeid over het geheel van lonen en prijzen. Wel zal begin November de melkprijs door de boeren worden ge wijzigd, maar dat gebeurt ieder jaar. De prijs voor de consument ondergaat daar door geen verandering. De stakingen in Finland lopen ten einde. Vrijwel overal hebben de haven arbeiders het werk hervat. Russen willen Duits land sowietiseren Het zyn de Sowjets, die de oplossing van het geschil om Berlijn afhankelijk hebben gesteld van het Duitse vraagstuk in zijn geheel. De ervaring leert, dat het scepticisme ten aanzien van een even tuele viermogendheden-conferentie nog verstandigste is. Uit niets immers is ge bleken, dat de Russen bereid zyn. hun ideologisch standpunt te wijzigen en hun machtspenetratie stop te zetten. Indien dus in de toekomst een compromis tussen „West" en „Oost" moet worden verwe zenlijkt, zou toch de scheidingslijn blij ven, derhalve toch weer de twee kam pen. Gesteld, dat de scheidingslijn kan worden uitgewist, blijft het gevaar, dat „Oost" het „Westen" zal trachten te sowjetiseren. De stand van zaken in Duitsland is nu zó, dat de Amerikaanse, Engelse en Franse Tl zones voor wat de 't Verklaarde uitzicht de bui- tenzonale handel be treft, steeds hechter worden aaneenge smeed. Het Westelijk ideaal van een Trizonia komt men steeds meer nabij en de economische samensmelting vormt de basis voor een West-Duitse politieke een heid. Maar dan blijft de Russische daarbui ten, ondanks de altijd geldende invitatie, zich aan te sluiten. In het geval, dat er geen politiek „quatre mains" in Duitsland wordt gespeeld, zal de bezetting nog lan ge tijd voortduren en blijft de idee van een vrij, zelfstandig Duitsland als poli tieke eenheid een utopie. Maar dit laatste is juist de wensdroom van het Duitse volk. Deze unificering van Duitsland, waartoe men zou komen, als de scheidingslijn verdween, blijft een nachtmerrie voor iedere Franse regering, ja, zelfs node heeft men Franse bezwa ren voor de economische samensmelting met de Amerikaanse en Britse zones op gegeven. De belangentegenstelling blyft. want Amerika wenst Duitsland zo spoedig mogelijk weer op de been te zien, waar toe het Westelijk deel dan ook de voor delen van het Marshall-plan geniet. Maar niet ten onrechte, vreest men te gelege ner tijd nog steeds het spook van een Duitse revanche. Amerika echter wenst zijn dollars meer productief te maken en krijgt er genoeg van, ten eeuwigen dage opgescheept te zyn met hoge bezettings- kosten. (Voor vervolg zie Pag. 3) Puzzelaar lichtte juwelier voor f 11.000.- op Maar de politie puzzelde het wel uit Dezer dagen vervoegde zich bij een juwelier aan het Noordeinde te Den Haag een man, die kans zag door een mooi verhel in het bezit te komen van een armband, ter waarde van f 11.000. Te laat ontdekte de juwelier dat hy was opgelicht. Hij toog naar de politie en aan de hand van foto's, welke aan de ju welier werden getoond, kon worden vastgesteld, dat de oplichter was de 35- jarige F. M. G., die in de Residentie een bureau voor puzzles exploiteerde, doch waarover ook reeds klachten waren in gekomen. Gisteravond zagen de rechercheurs G. in de Boekhorststraat lopen, en arres teerden hem- Hy bleek nog in het bezit te zyn van de waardevolle armband. DAT i.v.m. de voorgenomen regeling an het kamperen de Regering de meentebesturen naar hun financiële be langen in deze heeft gevraagd. DAT ir E. L. Ritman 1 Nov. aftreedt als directeur van het Ned. Proefstation Stroverwerking, dr F. M. Muller hem voorlopig opvolgt. DAT het B.G. te Den Haag de Landw. Wesselius, een stucadoor uit Tilburg, vanmorgen tot 6 j. veroordeelde met ter beschikking stelling Regering en een proeitijd van 3 j; DAT de Regering een voorstel der Stichting v. d. Landbouw in overweging heeft om per 1 Aug. een garantieprijs oor gestoomde aardappelen in te stellen.' DAT te Oosterbeek, 82 j. oud, de arts W. Blok overleed. DAT de R.K. Middenstandsbond zyn leden verzocht, 1 Nov. t.g.v. Allerheiligen hun winkels en bedrijven te sluiten. DAT op het terrein van de Diergeneesk. Faculteit te Utrecht een monument w.erd onthuld ter nagedachtenis aan ii log omgekomen dierenartsen en studen- DAT te Amersfoort, 63 j. oud, de beken- e Utrechtse zangpaedagoge Karin Kwant 'örngen overleed. DAT er plannen bestaan om de Chr. Stichting 's Heerenloo ter Verpl. v. Zwak- zinnige Kinderen geheel of gedeeltelijk Ermelo naar Apeldoorn over te bren gen. DAT 16 Nov. in het Scheveningse Kur- haus een verkeers-economisch congrec gehouden wordt. DAT de begroting 1947 van Den Bosch sluitend is gemaakt. DAT gisteren aan het Burg. 'sJacobs- plem te R'dam het nieuwe, door ir A. v. d. Steur ontworpen. Maritiem Museum, werd in dienst gesteld met een tentoon stelling „Vijftig jaar Rotterdamse scheep vaart". DAT wegens overschrijding van de toe. gestane hoeveelheid deviezen de uitvoer van bloemenorders naar het buitenland gestaakt moest worden. DAT bij de 154 ziekenfondsen op 1 Jan. aangesloten waren 4.4 verplicht- millioen vrijwillig verzekerden, zodat per 1000 inwoners er 685 bij een ziekenfonds zijn aangesloten. DAT de rijkspolitie te Houten 4 perso nen arresteerde, alsmede ruim 20 helen en zwarte handelaars verbaliseerde er hiermede een eind maakte aan een reens treindiefstallen, waarmee soms bedragen an f 5000 waren gemoeid. DAT de Arnhemse raad besloot tót de bouw van twee zesklassige semi-perma- nente scholen voor f 180.000. DAT Beverwijk binnenkort eregravan beschikbaar stelt voor naar Duitsland ge deporteerde en daar overleden Bever- wijkers. DAT in IJmuiden geopend. DAT houthakkers te Kessel (L.) rn vonden en zich hier vermoedelijk heel urnenveld bevindt. DAT het kantongerecht te Assen de 51-j. NSB-burgemeester van Assen, Boelens uit Zuidwolde, tot 4 j. en 3 mnd. internering adviseerde. DAT twee Amerikaanse torpedoboot- jagers van 16 tot 22 Nov. Amsterdam zul len bezoeken. DAT het B.G. te R'dam de 44-j. A. Schaefer en de 52-j. J. A. N. Donker, die illegaal werkende R'damse distributie- ambtenaren verrieden, tot 10 j. (m.a.) ver oordeelde (eis: 8 j.) en de 24-j. Maria G. Omens by gebrek aan bewijs vrijsprak. DAT te Voorburg overleed de directeur in het Bankierskantoor Andrée Wiltens Co, ir H. M. Andrée Wiltens en hij Donderdag om ca half 1 aan de Roode- laan aldaar begraven wordt. DAT de componist A. D. Loman Jr., mede-oprichter van het Ned. Bureau voor Muziekauteursrechten „Buma", vandaag 80 jaar wordt. DAT voor het B.G. te R'dam 20 j. (m. geëist werd tegen de 26-j. hulpland- wachter G. J. Wagemans uit Gouda we gens wangedrag en de uitspraak werd be paald op 8 Nov. DAT de restauratie van de St. Martini kerk goede vorderingen maakt, men oud heidkundige vondsten verwacht en ge brandschilderde ramen met symbolen var het Friese verzet aldaar worden geplaatst. DAT het Nat. Bureau voor Reclassering (Nassauplein 28, Den Haag) een prijs vraag uitschrijft voor een affiche t.b.v. de reclasseringsdag 1949, waarvoor de ont werpen vóór 15 Jan. moeten zyn inge zonden. DAT te Zeist, 81 j. oud, overleed de ze nuwarts dr H. Postma. DAT de St.-Crt. van gisteren at een Beschikking Arbeid in Grafische Bedrijven en een Loonregeling vooi hoepelindustrie. DAT de grote nieuwe binnenhaven Maastricht Prinses Beatrix-haven zal DAT de Ned. pianist George vj ïsse naar Bangkok is vertrokken de Philippynen concerten zal geven met Jehudi Menuhin. DAT de politie te Kerkrade douanerecherche te Maastricht een uitge breid smokkelcomplot oprolden, waarbij tienduizenden guldens over de grens gebracht en vaak kinderen werden gebruikt. DAT volgens de „Tijd" de benoeming tot ambassaderaad te Nanking is te ver- vachten van mr D. de Roo van Aldewe- relt, handelsraad by de Ned. Mil. Missie te Berlijn. DAT voor het B.G. te A'dam gisteren j. werd geëist tegen de oorlogsverslag gever en hoorspelenschryver H- R N. van Hoof uit Hilversum en 8 Nov. de uit spraak volgt. DAT tot lid der Commissie voor het Po- litievraagstuk alsnog werden benoemd G. J. de Lint. subst.-off. van Justitie te Den Haag en burg. J. C. Haspels van Enkhuizen. ZWARE WAPENS BIJ DE OPERATIES TEGEN DE FRANSE STAKERS Het overnemen der Noordelijke mijnen ging eehter zonder tegenstand Gevechtswagens en zware machinege-| weer aan de slag wil, doch hierin door de weren waren de voornaamste wapens, die communistische terroristen worden ge- gisteren door dertigduizend soldaten en hinderd. Moch heeft opnieuw tegen het gendarmes in Noord-Frankrijk werden ontketenen van relletjes gewaarschuwd, meegevoerd om twaalf bezette mijnen van!daar de politie onherroepelijk zal vuren, dit kolenbekken, waar normaal 335.000 De C.G.T. heeft aangedrongen op het door- mijnwerkers, of 2/3 van het totaal, zwarte goud delven, op de stakers De operaties gingen voorr melijk tegen die schachten, welke door het wegblijven der controleploegen met overstroming werden bedreigd. Het der mynen door de troepen ging Nog een beeld van de troebelen in Frankrijk: een staker werd in het treffen met politie en gendarmes gewond en door iyn collega's wegge dragen De weg naar herstel? vrijwel zonder incidenten; de stakers trokken zich van alle posten terug, Raisnes by Valenciennes, legden grote groepen arbeiders, uit protest tegen de politie-acties, op aandringen van de com munistische C.G.T., de arbeid voor 24 uur Bij de operaties vonden 15 arresta ties plaats. Vanmorgen hebben de veiligheidsdien sten him werk in de mynen van het Noor den hervat. Jules Moch, de minister van BlnncnL Zaken, verklaarde in een radiotoespraak -tot de mijnwerkers, dat het zetten van de strijd, tot politie en solda ten weer uit de mijnen verdreven zyn. In het Loire-departement, rond St.- Etienne, werd voor 24 uur gestaakt, in verband met de begrafenis van één der mynwerkers, die Vrijdag j.l. by de onge regeldheden werd gedood. Twintigduizend textiel- en metaalar beiders in het departement Aube, (Noord- Oosten) kregen 10 pet. loonsverhoging en hervatten gisteren het werk. De C.G.T. heeft een beroep gericht tot alle buitenlandse mynwerkers, zeelieden, havenarbeiders om solidair met hun Franse collega's te zyn. Een week gevangenisstraf tegen 9 comm. leiders geëist Wegens artikel over uitzending van troepen in „De Waarheid" Voor het Amsterdams gerechtshof werd gisteren een week gevangenisstraf geëist tegen 9 CP.N.-bestuuniers. wegens een artikel in „De Waarheid" van 23 Decem ber 1946, waarin gezegd werd, dat „de Regering-Beel haar handen bevlekt heeft met het bloed •"■an vrijheidsstrijders". De schrijver was Paul de Groot, maar ook de acht anderen werden verantwoorde 1 ij k geacht. Door de rechtbank waren zij op 29 Juni jl. vrijgesproken. De verdediger, mr Stokvis, begreep niet. waarom prof. Gerretson, die zo vaak de Regering heeft aangevallen, niet wordt vervolgd en de communisten weL Uitspraak 8 November. WEERBERICHT Plaatselijk enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt» Koude nacht met hier en daar nachtvorst. Wisselende bewolking met plaatselijk en kele buien, zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen West n Noord. Ook overdag vry koud. ZON EN MAAN Woensdag 27 Oct.: Zon op T.25, oadr 17.22. Maan op 0.40, onder 15.59. 1 No

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1