NIEUWE LEIDSCHE C0UEAN1 2 ZATERDAG 23 OCTOBER 1948 „Zuiderkwartier" en „De Tuinstadwijk" hadden propaganda-avond Per tram naar het Patronaatsgebouw te Oegstgeest De Leidse speeltuinvereniging „Zuider- I mens laat zien in zijn willekeur en ge kwartier" belegde gisteravond in het Pa- zonkenheid. Het spel ademt echter ee tronaatsgebouw te Oegstgeest, in samen- „neutrale" geest en zal dan ook zeker werking met de buurtvereniging maatschappelijk en cultureel werk „De Tuinstadwijk" een grote propaganda-bij- eenkomst, die werd geopend door de voorzitter van eerstgenoemde vereniging, de heer M. I. Smit. Spr heette de vele aanwezigen de zaal was stampvol hartelijk welkom, in het bijzonder de heren D. Vylbrief, vertegenwoordiger van de afdeling Leiden van de Neder- landse Unie van Speeltuin-Organisaties, en W. Kanbier, die namens de Leidse bond van speeltuinverenigingen van belangstelling blijk gaf. De toneelclub „Zuiderkwartier", trad deze avond voor de derde maal in haar jonge bestaan voor het voetlicht met de opvoering van het stuk „Wilde Rozen' van Joh. van Eekelen. Toen we het programma onder ogen kregen, was onze eerste gedachte: „Hoe durven „Zuiderkwartier" en „Tiunstad- wjjk" op een avond als deze een stuk te doen opvoeren van leed en hartstocht?' Reeds tijdens het eerste bedrijf maakte deze reactie plaats voor de mening, dat de keuze der beide verenigingen niet slecht iS geweest. De aanwezigen hebben even kennis gemaakt met het vele leed, dat er wordt geleden tengevolge van mis standen op verschillend gebied. „Wilde Rozen" is een realiteitsstuk, dat on „GOD INGEDAALD IN ONZE NOOD" In een gisteravond gehouden samen komst in de Geref. Kerk te Oegstgeest sprak ds G. Toornvliet uit Leiden het onderwerp: „God ingedaald in 't Woord „nood", aldus spr., wordt tegenwoordig als stopwoord leeggezogen van zijn zware inhoud. Maar al voelt ieder die nood niet, hij is er, rondom ons. Als wij zijn diepste kern trachten te peilen, blijkt het te zijn: dat we gedra gen worden door Gods almacht, wij rus ten in zijn hand, maar we leven niet ir de lichtkring van Zijn liefde. We zijn weggevlucht uit Gods nabijheid der liefde. Daarom sterft het leven aan alle kanten en wij sterven mee. En God: Hij is geen toeschouwer ge bleven. Wie de wereld ziet, kan schier niet geloven dat God liefde is. Maar: liefde is het definitieve besluit om voort aan het bestaan en de nood van de ander te delen. Welnu, dit heeft God gedaan, toen Hij Zijn Zoon zond in de Kerst nacht, de begrafenisnacht, en Hij afdaalde tot de bodem van de allerlaatste nood, waar alleen nog de verbijsterende schreeuw naar God gehoord wordt. In Jezus is God ons nabij; gaan de deuren open. Door Hem wordt onze nood in een ander licht geplaatst; wij krijgen een plaats in het grote herstelwerk van Jezus Christus. Het enige dat van ons ge vraagd wordt, aldus eindigde ds Toorn vliet deze rede, is: capitulatie, onze vlucht opgeven en ons laten vinden. Zij nog vermeld, dat aan deze samen komst, die onder leiding stond van ds J. C. Brussaard, vocale medewerking"we?d verleend door mevr. A. Valk-Spelt, terwijl de heer E. van Ham zijn violoncel en de heer B. H. Tobé het orgel bespeelde. LEIDSE DOVEN-SCHAAKCLUB „REVANCHE" Zaterdag 30 Oct. om 7 uur zal een wis selbekerwedstrijd worden gehouden tus sen de Leidse en Haarlemse Doven- schaakclubs, en wel in ,,'t Raedthuys", Nieuwe Rijn 19. Ook horende belangstel lenden zijn hartelijk welkom. NIET VANDAAG! Gisteren werd een oproep geplaatst, om zidh als collectant (e) te melden voor de inzameling voor het Ned. Oorlogs- gravencomité op Zaterdag 13 November. In de eerste regel werd echter gezegd, dat de collecte vandaag wordt gehouden. Dat is onjuist, vandaag is immers de UN.A.C. aan de beurt. Een dokter nodig? De Zondagsdienst wordt waargenomen door de dokters Jasperse, Kortmann, Van Leeuwen en Stoffers. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 23 Oct. 13 uur tot Zaterdag 30 Oct. 8 uur waargenomen door: apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Gouden huwelijken In de Oltmansstraat Het echtpaar H. J. de l'EcluseJ. M. Braggaar, Oltmansstraat 4, hoopt zoals békend op 3 November een halve eeuw gehuwd te zijn. Reeds werd door kin deren en buren een erepoort ingericht en door de buurtvereniging „Haagweg- kwartier" een mooie fruitmand aangebo den ten aan de bruidegom een kistje sigaren) De heer De l'Ecluse was ruim 41 jaar werkzaam bij de N.V. Alg. Brandstoffen- handel Caron. Het'huwelijk werd geze gend met 7 kinderen, waarvan er nog 6 in leven zijn, en voorts 14 kleinkinde ren en 4 achterkleinkinderen. De leeftij den in aanmerking genomen (resp. 72 en 69 jaar) mogen de beide gouden ech telieden zich in een nog goede gezond heid verheugen. En op de Transvaalkade. Over enkele weken zal ook de Trans- vaalkade haar gouden echtpaar hebben, eveneens op nummer 4: de heer en me vrouw L. F. van Leeuwen—Plu. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Anneke L. A-, d- v. J- G. van Klaveren en A. H- Sierag; Josefine L. M., d. v. J. A. E. Aalders en E. IV" van Deene; Jan H., z- v. H- van gaarden en W. Koet; Jacobus, z. v- A, Riet en J. Bekooij; Hermanus, z. v. J. Westbroek en M. Botermans; Johannes G z- v. J. Heijmans en G. J. La Lau; Eleonora W. C., d. v- H. C. Stipdonk en C- E. Raaphorst; Louise H., d. v. A. G. v- d. Hoek en L- B. Notenboom; Anke M-, d. v. M. W- Galjaard en A. Ham; Catha- rina M., d. v. J. Riethoven en W. Ravens- bergen OVERLEDEN: L- C. M- Timmerman, dr., 4 jaar. Distributievaria A.s. Maandag wordt te Leiden een aan vang gemaakt met het uitreiken van bonkaarten 901 enz. Men raadplege het datumkaartje. niet aan allen volledige bevrediging heb ben geschonken. Het slot is allerminst tragisch. De spelers, die ongetwijfeld durf moed bezitten, hebben voor hun spel i pluim verdiend. De moeilijke rollen w den behoorlijk vertolkt. Het is mede door hun spel te danken, dat het stuk bij het publiek in de smaak is gevallen. Het ap plaus was hartelijk. De voorzitter sprak aan het eind een dankwoord. Betekenis van de patho logische physiologie voor de geneeskunde Dr A. Querido aanvaardde het hoogleraarsambt Bij de aanvaarding van het ambt vai hoogleraar in de inwendige geneeskunde sprak dr A. Querido gistermiddag in het groot-auditorium een inaugurele oratie uit, die tot onderwerp had De betekenis van de pathologische physiologie voor dt geneeskunde. Prof. Querido gaf een historisch over zicht van de ontwikkeling van de weten schap der geneeskunde, een ontwikkeling die afweek van die der andere experi mentele wetenschappen, omdat ve|e ge neesmiddelen reeds werden toegepast vóór zij hun wetenschappelijke vei woording hadden gevonden. Een bijzondere bespreking viel Claude Bernard ten deel, die in 1839 assistent werd in het Hótel-Dieu te Parijs en wiens opvattingen van groot belang zijn ge weest voor de pathologisohe physiologie. Spr ging dieper in op het karakter van de pathologische physiologie van heden en mogelijk van die der toekomst, le moeilijkheden, waarvoor zij zich geplaatst ziet en op datgene, wat wy in tussen hebben geleerd over ziek-zijn en genezen. Er was voor deze rede en ter receptie zeer veel belangstelling. Bijzondere dienst Wij vestigen nog de aandacht op de bijzondere dienst, die morgenavond om 8 uur in de Geref. Zoaidenkerk aan de Lammenschansweg aal aanvangen. Ds mr C. Mulder hoopt in deze dienst te edcen over het onderwerp: „Heeft de Kerk recht van spreken?" De organist Feike Asma zal het orgel bespelen. DE WEEK in de Sleutelstad Een vliegtuig stortte neer. Gód deed het neerstorten. Dat is een grote troost. Wij hebben ons eigen leven, nóch dat van onze geliefden en naasten hand. Ook is er niet ergens een afschrik wekkend noodlot of een angstó toeval, dat bij tijd en wijle naar wille keur in ons bestaan ingrijpt. Onze gedachten gaan uit naar de na bestaanden, die zich wel bijna ontroost baar moeten voelen zonder De Grote Trooster. In de volle omvang woord werden zy in één enkel moment voor het grootste aller raadselen ge plaatst: Gods oneindige Liefde voor di en toch: dit vliegtuigongeval, zoals zovele andere droeve dingen, tel kens weer. Hèt grote raadsel, we de oplossing nochtans zonder begrij pen in het geloof aanvaarden: dat het tóch juist Gods liefde was, die dit deed. Zyn liefde-in-rechtvaardigheid. De Sleutelstad heeft met de „Nij megen", de slachtoffers, hun nabestaan- en de K.L.M. meegeleefd. De Leide- blijft niet steeds by het kleine stads- gebeuren, hij kykt ook verder dan zijn eigen straatje. Ligt onze stad ook niet het wijde polderland? En wordt zij niet omzoemd door het volle leven? Het dan ook niet juist zijn, in deze week- rubriek altijd bij het loutere Sleutelstad leven stil te staan. Overigens waren er deze week stads- belevenissen genoeg. Vooral de jubi lerende verenigingen en personen lieten niet in de steek. En de raad behandelde enkele grote plannen. In de van het spoorwegvraagstuk be gint thans schot te komen. Ook ging de herziening van de salarissen gemeentepersoneel onder de hamer door al moesten er eerst heel wat woorden Bij de eindeloze discussies, het in het openbaar bespreken van vers functies waarbij soms bleek, dat er achter de ruggen van B. en W. om ge ageerd is en het indienen en verdedi- amendementen, die men bij voorbaat verworpen wist, is ons één ding dan duidelijk geworden: B. hebben zich in Den Haag niet z< gegeven. Maar als goede chefs hebben zij voor „hun personeel" ge vochten tot het uiterste. Dat stemt tot erheuging en wij menen, dat alle ge meente-ambtenaren en -werklieden dit zullen waarderen. Over de po sitie van het verplegend personeel der gestichten zullen we ons thans maar niet verontwaardigen. Bij B. en W. ligt de schuld in elk geval niet! Er valt thans niets meer te doen dan te hopen, dat de landelijke overheid haar oproep tot jonge meisjes, om in de verpleging te gaan, kracht by zet, door de salarissen op een peil te brengen, dat overeenstemt met verantwoordelyke arbeid. Tweehuysen en Van Kralingen voor het Leidse forum maar critiek goede kans, die het Leidse publiek geboden wordt in de oude La kenhal: het jonge", maar veelbelovende werk te zien van een van Leidens pas- beginnende schilders en dat van zijn vriend, de even prille beeldhouwer uit Den Haag: Will Tweehuysen en Joop Kralingen. i burgemeester, jhr "mr F. H. van Kinschot, opende de expositie en ir J. Buys, een bekend Haags architect, sprak in inleidend woord. Nadat de directeur van de Lakenhal, drs E. Pelinck, deze tweede tentoonstel ling van dit jaar aan de aandacht van zijn auditorium had aanbevolen, nam zy het met enige schroom ir J. Buys het woord, om de beide kunstenaars by het publiek in te leiden. De kennisma king met Van Kralingen was eerst van recente datum en ook Tweehuysen kon niet direct een intieme relatie van de inleider genoemd worden. Maar, ge confronteerd met dit werk, had spr. het niet over zyn hart kunnen verkrygen, deze beide jonge mensen zijn inleidend woord te weigeren. „Want temidden van verwarring en chaos", aldus ir Buys, „is kennismaking iet dit werk een blyde gebeurtenis." Spr ging vervolgens na, hoe deze eeuw by haar Begin het toonbeeld werd van vernieuwingsdrang en verwarring. Nu pleegt iedere kunstperiode te worden in geleid door vrye kunstenaars, die alarm roepen, en de architectuur volgt dan later dezelfde drang, als een uitkristalli- idee. Thans echter toont niets nog aan, dat we deze periode van uitkristallisatie zyn ingegaan. En van de harde realiteit,, dat de moderne kunste- nog zoekende is, zyn deze twee, de schilder en de beeldhouwer, zich geluk kig bewust. Zy tonen begrip voor wat er bezig is te ontstaan en werken aldus verhelderend. Onze taak blyft het de kunstenaar een plaats te bereiden in de maatschappij, de plaats, die hem toekomt. Zich bepalend tot de beide tohans expo serende kunstenaars, noemde ir Buys Tweehuysen een schilder, die opvalt door de knappe bouw van zyn schilde ryen, die geladen zijn met intensiteit uitdrukking. Ook van Van Kralingen viel deze geladenheid op in zyn eerbied- afdwingende plastieken. Tenslotte richtte ir Buys nog een woord in dank tot de directeur van de Laken hal, drs E. Pelinck. Krachtige lijnen en stille vormen De eigenlijke opening werd verricht door burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, die het niet anders dan loven kon, dat jonge kunstenaars exposeren m de al-oude Lakenhal. De burgemeester toonde zich getroffen door de krachtige lyn van Tweehuysen en de fyne en stille vormen van Van Kralingens plastieken. Echter wilde de burgervader waarschu wen voor èl te veel bewondering. „Als jonge kunstenaars hebt U geen bewon dering nodig, maar critiek" aldus jhr mr Van Kinschot. Een blijde gebeurtenis Zo wy al niet by voorbaat van de juist heid van bewoording in deze officiële redevoeringen overtuigd' zouden zyn ge weest, een rondgang langs het geëxpo seerde onderstreepte de karakteristiek, die van Tweehuysen en van v. Kralingen was gegeven. Tweehuysen heeft zich, sinds zijn expositie in begin 1946, ont wikkeld in de richting van 't zuiver- abstracte componeren met kleuren. Zyn kleur-combinaties zyn gedurfd en schit terend, de plastiek verdwynt meer er meer, de voorstelling wordt twee-dimen sionaal, en waar Tweehuyzen zich vroe ger soms kon tonen al6 een veelbelovend Frans beïnvloed en valt het niet wonderen, dat zyn stukken ruimte vra gen, om tot hun recht te komen. Nu, die hebben zy in -de Lakenhal ook" gekregen. Van Kralingen -is in velé'opzichten ver want aan Tweehuysen. Hy is in zijn plastieken bv. even a-naturalistisch. Daar staat echter tegenover, dat Van Kralin gen minder uitbundig is, dromeriger dan Tweehuysen, een stelling, die echter niet helemaal opgaat, want tussen het werk van Van Kralingen in de zijgang hangen tekeningen van Tweehuysen, die er merk. waardig goed bij passen. De beeldhouwer Van Kralingen kreeg oa. kort geleden een opdracht nieuwe Haagse stadhuis.Wij kunnen dat begrypen. Decoratief is hij in vele zyn werken en er is 'n innerlijke ges. nenheid onder uiterlijke onbewogenheid en rust, die zyn werk zonder hinderlijke accenten, tot het middelpunt van een ruimte kunnen maken. Mocht krantenlezend en kunstlievend Leiden het uit deze regelen nog niet hebben begrepen, dan zij het nogmaals uitdrukkelijk gezegd: deze tentoonstelling is voor Leiden een blijde gebeurtenis. En by een blyde gebeurtenis behoort bezoek. C. Th. R. Kunst en Letteren Het Ned. Madrigaalkoor Onder auspiciën van K! en O. we gisteren een concert in de Remonstrantse kerk gegeven, waaraan uitsluitend Leidse musici medewerkten. Het Nederlandse Madrigaalkoor, zong onder leiding van Willem Mizee een tal mooie Negro Spirituals, een prachtig Magnificat van Hendrik Andriessen en een meesterwerkje .Range Lingua", van Kodaly. Mizee weet met zyn koren altyd prachtige resultaten te bereiken: ook gis teren hebben wij voortreffelyke koorzang te horen gekregen. Het is jammer, dat de tenoren en bassen te veel domineer den; waarschynlijk heeft Mizee, die zijn koor op de orgeltribune had opgesteld, zich geen juiste voorstelling kunnen ma ken van de koorklank in de kerk. Als zangsolisten traden Jo Stallinga en Henri Welbooren op. Jo Stallinga heeft een mooie sopraanstem en een warme ongekunstelde voordracht. Zy zong zeer gevoelig en -genuanceerd liede- m van Reger en Andriessen. Henri Welbooren heeft een prachtig orgaan, maar hij slaagt er nog niet in dit geheel in dienst van de voordracht te stellen. Daarom waren zyn vertolkingen liederen van Dvorak en Brahms, vooral in vocaal opzicht, te loven. De organist A. Martijn begeleidde de solisten voortreffelyk en had een belang rijk aandeel in de koorwerken van An driessen en Kodaly. Hy opende met een gedeelte uit Franck's Grande piece sym- phonique, dat gewonnen zou hebben by spaarzamer gebruik van de zwelkast. Maar hy gaf de volle maat van zyn kun- in de uitstekend «gespeelde toccata van Reger. Hennie Schouten. KUNSTAVOND. Morgenavond zal er in „Levendaal" kunst-bijeenkomst worden gehouden, uitgaande van de Federatie van Leidse CJ.M.V. Vrachtauto overreed twee spelende kinderen op het trottoir van de Zijlsingel Een jongetje, dat vandaag 10 jaar zou worden, op slag gedood Gistermiddag om vyf minuten voor i lantaarnpaal, die in de nabyheid stond, één is op de Zylsingel ter hoogte van afknapte. de Hermanstraat een ernstig ongeluk Het behoeft geen betoog, dat de gebeurd, dat aan de 9-jarige Andree slagenheid der bewoners in de omgeving Zirkzee uit de Hermanstraat het leven van de Zylsingel door dit tragische heeft gekost. geval zeer groot Een vrachtauto, bestuurd door P. K., slipte op genoemde plaats in dc bocht en reed het trottoir op. waar Andree Zirk zee en de 4-j. L. Steenbergen, wonende aan de Zylsingel, aan het spelen v Het jongetje Andree Zirkzee, dat daag 10 jaar zou zijn geworden, werd by de aanryding gedood, terwyl het kame raadje met twee bloedende hoofdwonden a een schaafwond aan de linkerenkel erd opgenomen. De 4-jarige L. S. kon, na in het Acad. Ziekenhuis verbonden te zyn, 'savonds weer naar de ouderlyke woning terug- De politie maakte tegen de chauffeur K. proces-verbaal op wegens het zaken van dood door schuld. De aanryding was zó hevig, dat een UITGEGLEDEN EN GEVALLEN De 77-j. mevrouw S. M. uit de Sophia- straat is gistermiddag op de trap van de 4e étage in het gebouw van V. en D. uitgegleden en gevallen. Met een bes- kenfractuur is zij per E.H D naar het Acad. ziekenhuis overgebracht. VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Ged. Staten stellen aan Prov. Staten voor, over 1949 evenals over 1948 4000 subsidie toe te kennen aan de Ver. voorbereidend onderwys te Leiden, ten behoeve van haar Kweekschool kleuteronderwijzeressen. Zeer willige en gelijkmatige haringmarkt Vaak grote vangsten en hoge prijzen De volle maan en de kering van het getij hebben voor de haringvisserij on der de Engelse wal een grote verande ring gebracht. Terwyi de vorige week de vangsten daar nog gering waren, kre- ve sedert Maandag een geheel ander beeld. De vangsten zijn zo groot, dat sommige schepen door de grote massa's haring, die er in de netten komen, ge deelten van de vleet verspelen. In de nacht van Donderdag bp Vrijdag bijv -ing de KW 68 in de eerste 40 netten niets, in de volgende 30 netten 80 kantjes, de daarop volgende 30 netten 85 kant jes, terwijl de laatste 30 netten, zó vol waren, dat ze afscheurdep. Er werden vangsten genoteerd van 400 tot 450 kant jes per schot. Dit bracht mee, dat ver schillende schepen in twee schotten zó varen, dat ze naar h^is konden stomen. t was echter hard nodig, dat de vangsten beter werden, om de orders te kunnen uitvoeren. Voor een order naar Rusland is de maatregel afgekondigd, dat ieder varend schip 500 kantjes (375 volle, 125 steur) haring moet leveren. Voor Bizonia ligt een order gereed van 125 000 voor de Russische zone van 12.400 k. Deze moeten beide nog uitgevoerd worden. De eerste orders gerookte bok king naar Griekenland werden uitge- De prijzen waren dan ook hoog, n.1. 2 door de regering vastgestelde maxi mumprijzen: voor volle haring f36 en steurharing f30. De yle haring, die maximumprijs is gebonden, fantastisch hoge prys, n.l. f 28 tot f 28,60, dat is f 10 hoger dan vorig jaar. De oorzaak van deze hoge notering i-s de grote vraag va-n de h-a- rtngverwerkende bedrijven naar yle ha ring (verwerking tot zure haring en De markt was dus de gehele week willig en gelijkmatig. Vlaardingen Scheveningen vertoonden hetzelfde beeld. De totale vangst sedert 18 Mei is voor Katwyk 138.000 kantjes. De gehele Ne derlandse haringvloot bracht sedert deze datum' 500.000 kantjes aan de wal. HAAGSE POLITIERECHTER. Qlie voor de radio. De handelaar J. G. v.f Z., te .Alphen ;n den Ryn, kocht eerst olie, doch ging later toe over om die te ruilen voor ;n radiotoestel. Maar toen bleek dat de ie van diefstal afkomstig was, pakte ït voor de handelaar raar uit, omdat hij zich aan heling had schuldig gemaakt. Dat had hij niet gedacht, doch de Officier by de Haagse Politierechter meende dat erd. wel voorzichtiger had mogen zijn, n eiste f200 boete of 20 dagen hech tenis, en voonvaardelyk drie maanden ge. vangenisstraf met drie jaar proeftyd. De rechter veroordeelde tot f 150 boete of 15 dagen hechtenis, efl twee maanden voorwaardelijk. Kaashandel. De chef J. H. F., te Oude-Ade, over trad de distributievoorschriften, door kaashandeltje te dryven, zonder bon- Het had geen grote omvang gekre- en daaorm vroeg de Officier f15 boete of 5 dagen hechtenis, doch met verbeurd verklaring van hetgeen inbeslag genomen. De rechter veroordeelde daartoe. DE MAN OP STRAAT IN ZIJN DAGELIJKS WERK Niemand zal de belang rijkheid van het werk van de wegwachter bij de spoorbomen in twijfel trekken. Wat zouden er veel ongelukken gebeu ren, als er alleen onbe waakte overwegen waren. En niet overal kunnen tunnels worden gebouwd, ofschoon wij moeten toe geven, dat Leiden om tunnels zit te springen. Nog „even" geduld; de spoorwegplannen zijn er. Over een decennium hoe ven we wellicht niet meer voor de „grote" bomen bij het station te wachten. Maar de wegwachters blijven en hun werk zul ondanks tunnels en andere moderne oplossin gen van het verkeerspro bleem zijn noodzakelijk heid niet verliezen. Er gaat een bel. „Over enkele minuten is de trein naar Alphen by je", zegt een stem. Jn orde", ia het antwoord. De wegwachter gaat uit zijn huisje en draait de bomen langzaam „dicht". Een paar haastige voet gangers en fietsers kon den er nog net onderdoor schieten. De trein raast voorhij, voor zover het Alphense boemeltje kan „razen". De overweg- wachter De bomen, beschermers van het publiek op de weg, worden weer in hun vorige stand terugge bracht. Pas over een uur gaan ze weer dicht. Zo gaat het de hele dag, van 's morgens 6 uur 42 tot 'savonds 11 uur 20. Als er in een beroep regel maat is, dan is het wel in dat van de overweg wachter. In 't knusse wachters huisje bij de overweg aan de Herenstraat zaten we nog even met hem te pra ten. 't Kleine kacheltje snorde lustig. „Hebt U hier altijd Uw werk gehad?" „Nee, voorheen werkte ik bij de Vink als los weg werker. Sinds 1940 ben ik in vaste dienst. Nu hebben ze me hier neer gezet. En 'k moet U zeg gen, dat ik ook dit werk graag doe. Er rust ver antwoordelijkheid op je; dat geeft zin aan je ar beid". Inderdaad. Goed beke ken, overwegwachter. Al leen krachten, die al een behoorlijk tijdje meelo pen, worden als wegwach ter aangesteld. Dit de monstreert wel de ver antwoordelijkheid, die elke wachter nodig heeft voor de accurate uitoefe ning van zijn beroep. Wat deze man „aan" de straat nog meer doet op een dag? Daar zijn de te lefoondienst, de admini stratie en de verzorging van de hem ter beschik king staande apparaten, terwijl de post Heren straat nog de specifieke taak heeft de veilingtrei- nen door te laten, waarbij het rangeerwerk dikwijls veel tijd in beslag neemt. Byzondere arbeid. Maandag moeten de naamlijsten voor byzondere arbeid worden ingeleverd. Voorschoten Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter C. Kuypers, Leidseweg 51, tel. 520. Uitreiking aan „De Vink". Maandag worden aan „De Vink" bon kaarten 901 enz. uitgereikt (van half 10 tot half 3). Uitreiking in het dorp. De uitreiking van bonkaarten 901 enz. in het dorp vindt a.s. Dinsdag, Donder dag en Vrydag plaats (van half 10 tot 3 uur). Gevallen en vrij ernstig gewond. Donderdag werd de hulp van de Ryks- politie ingeroepen bij een ongeval. Het bleek, dat de 24-jarige P.C.M.B., die per rijwiel op de Wijngaardenlaan reed, op onverklaarbare wyze was gevallen vry ernstig gewond was. Dokter Kuipers verleende de eerste hulp. Hij liet de patiënt in een woonhuis binnendragen en later per ziekenauto naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden Warmond Voor detaillisten en bandelaren. Met ingang van a.s. Maandag wordt t Warmond geen zitting meer gehouden voor het inleveren van consumentenbon nen. Detaillisten en handelaren moeten voortaan te Oegstgeest inleveren (Gevers- straat 5). De data van inlevering worden per circulaire bekend gemaakt. Zoeterwoude Uitreiking van bonkaarten. Maandag worden te Zoeterwoude-Ryn- dyk bonkaarten 901 enz. aan zelfverzor- gers en niet-zelfverzorgers uitgereikt. Bespreking nieuwe Kerkorde- Gisteravond werd in de Ned. Herv. pastorie een samenkomst gehouden voor leden der Gemeente. Er werd gesproken de nieuwe Kerkorde. De vergade ring werd geleid door candidaat Heidema. Door de heer A. van Kampen uit Stomp- wyk wetd het ontstaan en het doel van ieuwe orde der Ned. Kerk uiteen gezet. Een leerzaam en langdurig debat volgde- De bespreking zal op Vrydag 12 November as. worden voortgezet. Mevr. Postma stelde wederom de pastorie ter beschikking. Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Ned. Herv. kerkkoor Het kerkkoor, dirigent de heer A. Tol lenaar, ofltvlng een uitnódiging om op 17 Nov. in het acad. ziekenhuis te Leiden te zingen. Geslaagd De heer J. H. Helderman behaalde het ploma vakbekwaamheid detailhande laar in uurwerken. Lnther-h erdenking Dinsdagavond, 7.45 uur, vergadert de „Jonge Kerk" in Bethel. Spreker is de heer J. Zonneveld over Dr Maarten Luther. Chr. kleuterschool Oosthoekdorp In Bethel werd gisteravond de opricn- ting van een Chr. kleuterschool bespro ken. De school komt er wel, maarde financiën! We komen hierop nader terug. Na-uitreiking van bonkaarten. Maandag vindt na-uitreiking van bon kaarten plaats voor Alphen en de agent schappen. Hoe de woningbouw werd vertraagd De raad vergaderde gistermiddag oLv. burg. jhr Van Nispen tot Pannerden. Dis cussie ontstond slechts over een voorstel van de heer VandeBoer (Prot.-Chr. om de kerkgenootschappen vrij te stel len van leges. Twee zyner fractiegenoten en de heer Loerakker (R.K.) stemden voor, de rest van de raad steunde B. en W., van oordeel, dat de condities voor deze groep toch al uiterst gunstig waren. De burgemeester deed mededeling van de „meevaller": de extra-uitkering uit het Gemeentefonds, welke over 1948 ca. f20.000 en over 1949 ca. f40 000 zal be dragen. Meer beweging ontketende een vraag van de heer Van der Kolk (R.K.) over het „drama van de woningbouw aan de Vpsselaan". Het gereedkomen van deze woningen wordt opgehouden door het rioleringswerk en omtrent de om vang, de duur en de duurte daarvan deden allerlei geruchten de ronde. Spr. vond daarin aanleiding om de deskun digheid van de directeur van O.W. in twijfel te trekken. De burgemeester was van mening, dat het beter zou zyn geweest wanneer men op het kompas van die deskundige had ren en meteen was beginnen te heien. Het gaat hier nl. niet om de riole ring voor deze woningen, maar om het stamriool, dat hier uitmondt en dus zeer diep moet worden gelegd. Delftse des kundigen hadden het heien beslist on nodig geacht en omdat dit de gemeente f20.000 zou hebben gescheeld, waagde men het er op. Maar de grond bleek veel slechter dan de proefboringen hadden doen vermoeden en op advies van prac tici besloot men toch maar te gaan heien, hetgeen uiteraard vertraging, maar geen oversohryding der begroting betekende. Voorts onthulde de burgemeester de vele moeilijkheden, welke het college van ambtenaarszijde op zijn weg zag ge schoven, waar het ging om nieuwbouw van woningen. De toestemming tot het doen aanbesteden van 22 nieuwe wonin gen, 's Zaterdags gegeven, werd 'sMaan- naar aanleiding van een oekase van de Minister weer ingetrokken. Sindsdien hebben B. en W. alles gedaan, om die reeds gegeven toezegging alsnog van kracht te doen blyven, en zyn terzake nog steeds diligent. De O. L. School zal voorts op 18 November wonden aanbe- Bij de rondvraag kwamen bestratings- en verkeersbordenkwesties ter sprake, werd aanmerking gemaakt op het „lucht alarm", veroorzaakt door de sirene van één der fabrieken, en op de overlast van gedurende de nacht vaak onverlicht ge parkeerde kolossale vrachtauto's. Koudekerk aan den Ryn Oproep van de Rykspolitie Geruime tijd geleden zyn in deze ge meente door een onbekend persoon, wer kende voor „Studio 43" langs de huizen foto's gemaakt. Hij liet zich bij zijn ar beid vooruit betalen en deed de belofte, dat de foto's binnen twee weken zouden geleverd worden. Deze werden echter nooit ontvangen. In verband met het on derzoek verzoekt de rykspolitie allen, die foto's vooruit hebben betaald en niet ont vangen, daarvan mededeling te doen. 'n Mooie promotie De heer J. A. Goedbloed, adjunct-com mies ter secretarie, is benoemd tot ge meentesecretaris-ontvanger van Zonne- maire (eiland Schouwen). Zondagsdienst- De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter A. J. Duymaer van Twist. Vergadering „Lisse Vooruit". „Lisse Vooruit" vergaderde. Onder meer werd ter sprake gebracht het men van een kern van actieve winke liers. die in hechte samenwerking pogin gen zal aanwenden de zaken op een steeds hoger peil te brengen. Men wil dit doel bereiken door elkaar in de practische reclame te steunen en in het zakenleven eikaars belangen te dienen. Besloten werd tot vorming over te gaan. Het ligt in de bedoeling iedere maand te vergaderen- De eerste vergadering vindt plaats op 2 November a.s- Voorts werd een bespreking gehouden mét het oog op het a.s- Sint Nicolaasfeest. Raadsvergadering De raad vergadert Vrydag 29 October Noordwijk Spreekuur schoolarts. De schoolarts deelt mede, dat hij Woensdag 27 Oct. a.s. van 2—3 uur zal houden. Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter De Ruyter Voorstraat. Noordwijker hout Overdracht van weggedeelte. Ged. Staten stellen aan Prov. Staten voor, van het gedeelte van de provinciale weg Ringvaart—H'gom-De Zilk, plaat selijk bekend als Regenvlietweg en Was- senaarseweg, het beheer over te dragen aan de gemeente N'hout. „De Vonk." Ged. Staten stellen voor, afwyzend te beschikken op een verzoek om subsidie aan het vormingscentrum „De Vonk" voor vrouwen en meisjes, uitgaande van de Ver. van Woodbrokers in Holland (voorzitter prof. dr W. Banning), in samenwerking o.m. met V.C.J.C. en Herv. Jeugdraad. Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Wösten. Rijnsburg Ds W. F. Laman sprak. Donderdagavond trad in de Ohr. Geref. kerk op ds W. F. Laman van Rotterdam- West met een onderwerp in verband met de Zending. De titel luidde: „Twee zen delingen gevangen en een heiden be keerd" (Hand. 16: 25, 26. 30 en 31). De rede werd met veel aandacht en genoe gen beluisterd. Hoewel de opkomst ma tig was, bracht de collecte na aftrek van gemaakte onkosten, ruim f94 op voor de Zending onder de Tomadja's. De heer S. de Vries te Krommeni» hoofd der Ger. Lusthoflaan- school In de vacature de heer G. H. Pothuiw. In de vacature, ontstaan door de pen sionnering van de heer G. H. Pothuis, is naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, benoemd tot hoofd van de Geref. school aan de Lusthoflaan, de heer S. de Vries, hoofd van een Chr. school te Krommenie. 1 Piekerpenarie LETTERGREEPRAADSEL io. Van onderstaande lettergrepen 10 woor den samenstellen van de volgende bete kenis. Bij juiste oplossing vormen de eerste letters, gevolgd door de vierde let ter van elk woord, een oud Vaderlands gezegde. 1 mallen, 2 revolutionnair, 8 begerig naar eer, 4 het uiterlijk welgevoeglyke, 5 allerhande, 6 vierwielige koets neerslaande kap, 7 zeer nuttige 8 bloempje. 9 scheepsschade, 10 tor. Men make gebruik van de volgende lettergrepen: a, aas, al, co, dau, de, de, dig, eer, er, gek, gie, ke, ken, kf myn, op, rig, ry. Oplossing puzzle van vorige week. Titel van het bo'ek: TROEBEL WATER. Naam van de schryver: ANS NESNA. Regels: Altyd gaan de mensen hun eigen, smalle weg, naar het eigen kleine doeL Zij hebben hun noden en begeerten, hun strijd, hun nederlaag of overwin ning. (bladz. 213) Lijst van gebruikte woorden in de tabel: A tenger, B rym/H.H., C oorvyg, D een/ N.H., E bundel, F eed/H.G., G leiden, H wyd/ha, I angina, J ton/eb, K enigma, L ruw/in, M horzel N aan/N.B., O nestel, P suf/en. Q neigen. R Ede/Ee, S stekel, T nul/N-N., U agenda. Inzendingen per briefkaart tot en met Donderdagmorgen a.s. aan ons bureau. In linkerbovenhoek adreszyde te ver melden: Puzzleoplosslng. De prijswinnaars zyn: le prijs: A. J. Martyn, Seringenstraat 45a, Leiden; 2e. A. Bouman, Hofstraat 13d, Rynsburg; 3e: A. de Boök-Wessel, Korevaarstraat 55, Ledden. Nogmaals: de dameskousen. De heer M. K., Vliet N.Z. 53, verzoekt ons nog eens op het bericht over zyn zaak voor de Leidse tuchtrechter terug te 'komen, zonder ook maar iets van de feiten te willen afdoen. Hij deelde ons mede, dat de bedoelde dameskousen, van beste kwaliteit, door hem te duur waren ingekocht en dat, hoewel de winst niet hoog was. daardoor de kousen boven de geoorloofde pryzen vielen. Chr. Geref. J.V. „Timotheiis". De Chr. Geref. J.V. heeft besloten haar jaarvergadering te houdenZondagmor gen na kerktijd. Laten allen aanwezig zyn! De Inhuldigingsfilm. De Alproch filmstichting te Zeist zal op Woensdag 27 Oct. a.s. de Inhuldigings film vertonen in de zaal aan de Brou werstraat. en wel om 9, 11 en 1.30 uur voor de schoolkinderen; om 3.30 uur voor de ouderen (voor deze voorstelling zijn plaatsen gereserveerd voor ouden van dagen); 'savonds óm 7.30 uur eveneens voor de ouderen. Collecte. De collecte voor het studiefonds conf. vereniging heeft f282.87 opgebracht. Wlntercollecte. A.s. Maandag 25 Oct. houden de diakenen van de Ned. Herv. Gemeente de jaarlykse wintercollecte langs de huizen. Bibliotheek. Het bestuur deelt ons mee, dat de bibliotheek van de Herv. Jong. Vereni ging hedenavond van 7.458.30 uur weer geopend is. Alle boeken zijn opgeknapt. Buurtvereniging ,,'t Centrum". De buurtvereniging ,,'t Centrum", die met de jubileumfeesten de eerste prys met lof behaalde, hield haar jaarverga dering o.l.v. de heer W. Timmers. De buurtvereniging telt momenteel 103 leden. In de kas bexindt zich f 232. De aftre dende bestuursleden, t.w. de heren Tim mers, Berkemeijer en G. Zwam, werden herkozen. De heer H. de Haan bracht uii naam van de leden dank aan het bestuur voor zyn onvermoeide yver. Sassenheim A.R. Kiesvereniging. Gisteravond vergaderde de A.R. kies vereniging onder voorzitterschap van da heer J. Wiepkema. In zyn openingswoord belichtte de voorzitter kort het wereld gebeuren en het gevaar van het com munisme. Tot bestuurslid werden geko zen de heren P. G. Benschop, E. van Ef- ferink en H. G. van Teylingen. Ds P. D. Kuiper hield een toespraak en zei in het begin er van. dat Kerk en politiek van elkaar moeten worden on derscheiden. Met nadruk betoogde spr., dat er een beginsel moet zyn. Mannen, die zich laten leiden door een beginsel en op grond van het Woord Gods een be slissing nemen, kunnen zich vergissen, maar zij zyn te waarderen. Hierna ves tigde ds Kuiper nog de aandacht op de stroming in ons volk, die de antithese tracht te verdoezelen. Men wil geen Christelyke organisatie op maatschap- peiyk erf. Met grote ernst wees hy er voorts op, dat er wel een antithese is. Er zyn grenzen tussen geloof en onge loof. Het A.R. beginsel komt hier in ver zet. In het slot van zyn toespraak had ds Kuiper het even over de communisti sche dreiging. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter J. M. v. Nes. MARKT- EN VIS SERI JBERICHTEN KATWIJK AAN ZEE. 23 October Af slag: KW 39—33 k, KW 29—261 k. KW 19— k. KW 45—272 k, IJM 35—36 k. KW 89— 50 k, KW 147—140 k, KW 2—105 k, KW 130— k. Pryzen: volle haring t 34.80—36, sth 1.80—30. Ijle h f 27.90-28.40. Vangstberich- i: KW 40. 73, 25, 23, 14, 17, 54, 167, 170, 122 'eten nog halen. KW 86—15 k uit 20 net- KW 19—5 k uit 10 netten. KW 49—40 k, 32—20 k. 43—30 k uit h vl. 22—4 k uit 10 n. KW 50—90 k, 123—40 k. 129—17 k. 56—50 k vl. 66—90 k uit 23 netten. IJMUIDEN. 23 October IJM 106 „Reiger" f 6090. I f22.500. KW 134 (KW 2) f 7240, IJM 73 k" f 4330, motorloggere KW M f1500, KW 227 f 4930, KW 4 f 7670. mtrellera lamingo*

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2