$Limw ri ïtsd) tGTourattt Berlijnse blokkade weg en Sowjetmark het enige betaalmiddel Wist U ZATERDAG 23 OCTOBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103. Tel- dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4-15 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week- ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijkekorting.) Negen en twintigste jaargang No. 7644 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF-RED-: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER- CHRISTELIJK-IS ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stonlwflstirb Is ohcMewti myn Ijerl in tejjfjenspoet- Kleine Zes" in hun resolutie Wisjinski„Heren, ik hoop, dat U niet kwaad op mij hent" In de, door de „Kleine Zes" ingediende, resolutie bü de Veiligheidsraad worden, betreffende het Berlijnse geschil voorstellen gedaan, die behalve van concreet- politieke, ook van psychologische betekenis zijn. Bramuglia, de Argentijnse gedele geerde, sprak dan ook van een sfeer, die de opwinding zal kalmeren en de sympto men, die tot een oorlog zouden kunnen leiden, doen verminderen. De solidariteit van de mens heeft een stap voorwaarts gemaakt, doordat een sfeer geschapen is van samenwerking en goede wil. Deze lyriek werd zelfs geapprecieerd door de Rus Wisjinski. Tegenover een re porter van Associated Press uitte hij zich, dat hij het voorstel natuurlijk eerst moest bestuderen en terwijl hij vóór de zitting onverbiddelijk was, zei hij, na de zitting: „Ik hoop, dat u niet kwaad op mij bent". Men zal intussen verstandig doen, niet te vroeg te juichen, omdat de Russische po litiek steeds een vrijwel negatieve is ge weest en de Sowjets hun voorsprong te Berlijn stellig niet prijs zullen geven er evenmin hun doeleinden uit het oog ver liezen. Volgens Reuter zou er sprake zijn van een Russisch amendement op het voorstel en is Wisjinski bereid zich var stemming te onthouden, indien zijn amen dement wordt aangenomen. In de resolu tie wordt een beroep gedaan op de grote mogendheden, de volgende maatregelen gelijktijdig ten uitvoer te brengen. Ie. On middellijke opheffing van alle vervoers- beperkingen tussen Berlijn en de Weste lijke zones, alsmede tussen de Westelijke De heer Abdoelkadir naar Nederland Regering wil zjjn diensten behouden. De heer Abdoelkadir, directeur van Algemene Zaken te Batavia, zal dezer dagen op uitnodiging der Regering naar Nederland komen, wanneer, staat nog niet vast. In de eerste plaats geschiedt dit, omdat de Regering het op prijs zal stellen de diensten van de heer Abdoelkadir te be houden. In de tweede plaats om bespre kingen te voeren over de algemene toe stand. Wat de opvolging van dr Van Mook betreft, is er nog niets besloten. Het wachten is thans op het Koninklijk Besluit tot ontslag, daar de schriftelijke ontslagaanvraag in Nederland ontvangen ds. Ass. Press bracht het bericht, dat de heer Neher tijdelijk vervanger van dr Van Mook zou worden, doch politieke kringen achten dit niet waarschijnlijk. Ofschoon de heer Abdoelkadir als plaats vervanger van dr Van Mook automatisch eou invallen, wanneer dr Van Mook het 6tuur uit handen geeft, is nog niet be kend of de heer Abdoelkadir, inderdaad tijdelijk de vervanger zou zijn. Britse Gemenebest-conferentie ten einde Bij het sluiten van de conferentie van het Britse Gemenebest te Londen, die 1-1 dagen heeft geduurd, hebben de pre miers verklaard, dat zij het er algemeen over eens zijn geworden, dat Groot- Br-ittannië's aandeel in het Westelijk bondgenootschap niet in strijd is met de belangen van het Gemenebest. De premiers steunen het verzoek van Ceylon om lidmaatschap der VN. en er kennen Ceylon's onafhankelijkheid. Het feit van de aanwezigheid van India, Pakistan en Ceylon, ziet de vergadering els een bewijs van de eenwording van IWest en Oost. TIEN DUITSE OORLOGS MISDADIGERS OPGEHANGEN Tien Duitse oorlogsmisdadigers zijn gisteren in de gevangenis van Lands berg, bij Miinchen, opgehangen, ondanks het feit dat Katholieke en Protestantse kerkelijke leiders op stopzetting der executies hadden aangedrongen. DOODSTRAF-EIS TEGEN VELSENSE POLITIEMAN GEHANDHAAFD. De adv.-fisc; bij het B.G. te Amsterdam persisteerde gisteren bij zijn doodstrafeis tegen de ex-Velsense politieman J. J. Langendijk, tegen wie verleden jaar reeds de hoogste straf was geëist doch iwiens zaak voor een ander onderzoek was terugverwezen. De raadsvrouwe kreeg de gelegenheid zich nogmaals te beraden en dan zal het hof op 29 Oct. of een interlocutoir vonnis wijzen of direct uitspraak doen. Vandaag stellen wij U voor: NICO SCHEFFER, Hoofdstraat 236, Sassenheim En hier zijn dan de moordenaars 4e 7-Dec.-divisie! Hoe bloeddorstig zitten te met de door hun grauwe klauwvingers reeds half-vermoorde Indonesiërs rond de rijsttafel Nico Scheffer weet wél beter (en wij pok). Dagelijks worden vriendenbanden en de Oostelijke zone. 2e. Onmiddellijke bijeenkomst van de vier militaire gouver neurs, teneinde de invoering van de Duit se mark, zoals die in de Sowj et-zone reeds bestaat, als enig betaalmiddel in Berlijn voor te bereiden. Voor deze maatregelen heeft men de tijd tot 20 November en aan de Raad van ministers van Buitenl. Za ken wordt verzocht, 30 November of op een andere datum alle hangende Duitse vraagstukken opnieuw te bespreken. Op de partijen wordt een beroep gedaan, om elk incident te voqrkomen, dat de toe stand zou kunnen verergeren. Ten aanzien van de invoer van de Sow jetmark als enig betaalmiddel te Berlijn dienen de richtlijnen in acht genomen, die op 30 Augustus uit Moskou aan de mili taire gouverneurs zijn gezonden, terwijl de invoering onder controle van de finan ciële commissie der vier mogendheden moet worden gesteld. De zitting van de Veiligheidsraad is tot Maandagmiddag drie uur verdaagd. Inmiddels gaan de manoeuvres in de Luchtcorridor, o.a. bij Parleberg, Elstal en Dellgow, gewoon door, tegen welke Russische actie Amerika en Engeland hebben geprotesteerd. KONINGIN JULIANA BESCHERM VROUWE VAN ROODE KRUIS H,M. Koningin Juliana heeft het be schermvrouwschap van het Nederlandse Roode Kruis aanvaard. Volgens Antara stelt de Australische waarnemer van de Oommissie van Drie, lt.-kolonel Dewar, een rapport op over de toestand in de republiek en de com munistische opstand. gelegd, hechte banden, die zich herhaal delijk manifesteren door een „uitnodi- ging-om-aan-huis-te-komen". Zoals i geval met Nico en zijn vrienden, die zich de welverzorgde rijsttafel van zijn Indo nesische gastheren best lieten smaken. De foto is genomen in Tjiawi, waar de Sassenheimer op 't ogenblik vertoef. Nieuwe regeling luchtpost- vervoer naar Indonesië l Oorlog deelt mede, dat ook de luchtpostverzendinig van nieuws-, sport-, kerkelijke- en contact bladen aan de militairen in Indonesië thans kan geschieden tegen het verlaagde luchtposttarief. De afzenders dienen daartoe een schriftelijke machtiging te hebben ontvangen van het Bureau Mili taire Postzaken van het dep. van Oorlog. Eerst op vertoon van deze machtiging kan men op het postkantoor de bladen ter verzending aannemen tegen contante be taling van het goedkope tarief van f6,50 per kg. De bladen moeten worden geboden, nadat zij zijn samengebundeld in een of meer pakketten en daarom wordt het gewicht van de verpakking niet meegeteld. Het nettogewioht is dus: de bladen met de adresbandjes of loppen. Het plakken van postzegels kom', mede te vervallen. De adresband moet van zo stevig papier zijn, dat een stuks gewijze behandeling op de veldpostkan toren kan worden doorstaan en het adres dan nog goed leesbaar blijft. Is dit niet mogelijk, dan moet van een open enve loppe worden gebruik gemaakt. Op adres band of enveloppe moet boven het mili taire adres gedrukt of gestempeld wor den vermeld: de naam van het blad c.q vereniging of thuisfrontcomité, voorts: Port betaald, postkantoor(volgt kan toor van ter post bezorging) en: luchtpost. Het pakket moet worden ge adresseerd: Veldpostkantoor Amsterdam en in het adres moet bovendien het toe gestane maximumgewicht en het netto- gewicht slaan. De hoofdbesturen van Niwin, de thuis fronten en Band Nederland-Inddë zijn bereid gevonden alle aanvragen van de thuisfrontcomité's in behandeling te ne men cn door te zenden aan het bureau De uitgevers dienen hiertoe overleg te plegen met de secretarissen van hun hoofdbesturen. CONCURRENT VAN DE SOBSI IN WORDING De uit de Sobsi (een communistische mantelorganisatie) getreden republikein se vakverenigingen, 31 in getal, voeren thans besprekingen over oprichting van een tegenfront, de Persaboean Or^nisan Boeroeh. Nieuwe aanslag op sneltrein tussen Batavia en Bandoeng Twee locomotieven gekanteld, zes doden en vijf zwaar gewonden Een Nederlands soldaat, vie^- Indonesiërs en een Chinees zijn om het leven geko men door een aanslag op de sneltrein BataviaBandoeng, gistermiddag 4 uur 50, anderhalve kilometer bezuiden Poerwakarta, nabij de plaats, waar gisteren een sneltrein beschoten werd. sche boekhouder werd onmiddellijk ge dood, doch de administrateur wist zich, hoewel hij in de buik was getroffen, met zijn jungle-karabijn te verdedigen, totdat alle kogels verschoten waren. Daarna baande hij zich met zijn revolver een weg door de bende een man tegen veertig totdat hij door een politiepatrouille werd ontzet. Hij overleed in het zieken huis te Soekaboemi. Op de rubberonder neming Montjo Lima, ten Noord-Westen van Tjilatjap (Midden-Java) werd de employé Soedjono in zijn woning door een gewapende bende vermoord. Nader wordt gemeld, dat er 23 gewon den zijn, waaronder 7 militairen en l doden, onder wie een militair. Bij Hardjamoekti op Midden-Java is n bende van 11 man opgerold. Het hoofd der bende is neergelegd. In Salatiga is een dorpshoofd door terroristen vermoord. In Tasikmalaja op Wapt-Java is een bende 4 man gearresteerd. De sporen waren over een afstand van _J meter opgebroken, en de trein was op volle snelheid, toen het ongeluk gebeurde. Twee locomotieven kantelden en kwamen dwars over de sporen te liggen. Ook een bagagerijtuig kantelde om, terwijl de drie volgende rijtuigen, waaronder een splin ternieuwe slaapwagen uit Nederland, uit de rails liepen, doch bleven staan. Er was ;en groot aantal lichtgewonden, want de trein werd door een bende van 50 man twee zijden met automatische wape- onder vuur genomen. Onder de doden bevond zich de machinist. Daar een groot aantal militairen meereisde, werd onmid dellijk de tegenaanval geopend. De plaats des onheils is niet ver van het ravijn, enige maanden geleden de Ban- doeng-expres in gevallen is bij de vorige aanslag, die een tiental doden eiste. Zo wel uit Batavia als uit Bandoeng zijn hulptreinen vertrokken. Het goederen vervoer is voorlopig stilgezet, doch het passagiersverkeer gaat normaal voort, hoewel de reizigers moeten overstappen. Nieuwe aanslagen op planters. Nabij Gekbrong op West-Java is een pickup van de administrateur der kina onderneming Gedoer Hajoe door een bende van 40 man met automatische wa penen onder vuur genomen. De Indonesi- Noodwet-Indonesië gevaar voor democratie Waarom Wet op de Interim- Regering niet ingediend? De noodwet-Indonesië stuit blijkens het Voorlopig Verslag der Tweede Ka mer bijna van alle zijden op ernstige be zwaren, omdat men daarin een gevaar ziet voor de democratie. Verscheidene leden noemden haar ongemotiveerde uitschakeling in de Sta ten Generaal, die alle macht uit handen zouden geven. Als loyale oppositie de ver zekeringen der Regering gelovende, vre zen zij desniettemin het gevaar van on gewenste concessies aan de republiek. Zij vroegen of er een overeenkomst be stond met Amerika om geen nieuwe regeling in te voeren zonder dat de repu bliek zou zijn geraadpleegd, hetgeen dan de oorzaak zou kunnen zijn, dat de Rege ring de reeds bij de Kamer ter inzage liggende schets betreffende de Indone sische Interim Regering uit het huidige ontwerp weg te laten. Doch zelfs in dit geval zou het niet nodig zijn geweest, de Staten Generaal uit te schakelen, daar deze immers ge toond hebben, snel te kunnen werken. Op het gezag van de Regering wilden deze leden geen sprong in het duister wagen. Sommige leden, die vroeger tot de op positie hadden behoord, achtten het voorstel in strijd met de grondwet. Van vele zijden vroeg men de Rege ring duidelijk vast te leggen, dat dit ont werp met twee derden meerderheid der stemmen moet worden aanvaard. Zeer vele leden gaven uiting aan onbehagen en achtten een dergelijke wet gevaarlijk voor de democratie. Zij vroe gen dan wat dan wel die omstandig heden waren, die aanleiding gaven tot de noodwet en wilden de volmacht dui delijk omschreven zie». Wie er voor ons land naar Parijs gaan De Ned. delegatie naar de conferentie an de vijf ministers van Buitenl. Zaken, die 25 Oct. te Parijs begint, is als volgt samengesteld: Minister mr D. U. Stikker, ar A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, ambassadeur te Parijs, prof. mr J. P. A. Frangois. raad-adviseur, dr H. N. Boon, chef Directie Politieke Zaken, O. W. P. Mohr van de Directie Voorlich ting Buitenland en mr H. Scheltema, se cretaris der delegatie. NIEUW GERUCHT OVER SJARIFOEDDIN Werd Maandag j.l. beweerd, dat oud premier Sjarifoeddin van de republiek vermoord zou zijn, thans komt het repu blikeinse blad „Soeara Rakjat" te Kedirl met het nieuws, dat hij te Patjitan is ontdekt in de tuinen en gearresteerd, te zamen met Wikama, oud-gouverneur van Solo. Het blad is daarop verboden omdat het een „niet-officieel" bericht zou heb ben verspreid. Realisme Een mechanische fout heeft de Ita liaanse filmacteur, Giulio Tossi, bijna het leven gekost. Hij speelde een rol, waarbij hij door de tegenstanders werd opgehangen. Het mechanisme van de galg werkte niet goed en Tossi werd bijna in werkelijkheid opgehangen. Hij naar het ziekenhuis gebracht BALLONVAARDERS TE BATAVIA AANGEKOMEN. De Nederlandse ballonvaarders, heer en mevrouw Boesman en de heren Dijkstra en de Vos Klootwijk, zijn te Batavia aangekomen. De Duitse mark en onze kanselarijrechten Het dep van Buitenl. Zaken deelt mede, dat met ingang van 15 Oct. de kanselarij rechten door de Ned. consulaire posten in Duitsland berekend worden naa koers van 1 D.M. 80 ets of f 1 1,25 D.M. Dit geldt zowel voor marken, uit gegeven door de Westelijke bezettings autoriteiten als door het Russische mili taire bestuur. De normale kosten voor een Nederlands visum bedragen thans 7,50 D.M. Diamanten en horloges van de „Nijmegen" in beslag genomen Toestand van overlevende nog kritiek In een deel onzer edities werd gemeld dat op het „vracht-manifest" van de „Nij megen" geen diamanten voorkwamen. Thans meldt A.P. dat de edelstenen ook de horloges, die wel vermeld wat door de douane van Prestwick in bes genomen zijn, totdat de eigenaars ervan opgespoord zijn. De K.L.M. te Londen verklaarde dat de diamanten klaarblijke lijk per aangetekende brief verzonden Post wordt niet vermeld op het vrachtmanifest. Van smokkel staat dus nog niets vast. Het toestel was er in ieder geval niet bij betrokken. Het wrak van de „Nijmegen" en de toe gangswegen worden momenteel streng bewaakt. Men wacht nog steeds af of ei een officieel onderzoek zal worden inge steld. De „Nijmegen" Was bij de Lloyds en bij Britse verzekeringsmaatschappijen verze kerd voor 900.000 dollar, dat is bijna 2% millioen gulden. Bloedverwanten, die dit verzoeken, zul len de stoffelijke resten, door toedoen var de K.L.M., naar de verschillende woon steden vervoerd krijgen. Er zal niets on dernomen worden, totdat men bericht var hen heeft ontvangen. De lijken liggen al len opgebaard in de morque van een zie kenhuis te Ballochmyle, waar ook de heer W. H. Philippo, de enige overlevende, verpleegd wordt. Zijn toestand is nog zeer kritiek. Hij heeft bezoek van zi;' genad, die echter niet met hem mocht spreken. Naa>- nader van de-zijde van de P.T.T. vernomen wordt, vormden de gevonden diamanten inderdaad een aangetekende zending, die met machtiging douane werd uitgevoerd. Geen nieuwe gezichtspunten. Het voorlopig onderzoek naai zaak van de ramp met de „Nijmegen", zo meldt de K.L.M., heeft nog geen we gezichtspunten geopend. De Neder landse autoriteiten en de Britse deskun digen zetten echter nauwgezet hun na sporingen voort. LEVENSLANG GEëlST TEGEN BEWAKER VAN OMMEN Tegen de schilder B. Kerkdijk uit Enschede, die 176 -personen liet arreste ren en als bewaker van het kamp „Erica" te Ommen gevangenen mishandelde, is voor het B.G. te Arnhem levenslang geëist. Honderdduizend eieren zwart verkocht De Barneveldse Eierhandel N.V. is we gens de clandestiene verkoop van ruim 126.000 eieren c veroordeeld tot f 10.000 boete met een jaar voorwaardelijke slui ting van het bedrijf. De zaak tegen een Puttense eierhandelaar, die o.m. 40.000 eieren clandestien zou hebben vervoerd, a een eis van f20.000 boete aange houden, doch voorlopig mag hij zich niet met de eierhandel bezig houden. De spaarzin neemt toe Een steeds groter deel van de bevol king leert de spaarbank waarderen als steun in de dure tijd. Tot deze con clusie komt de Ned. Spaarbankbond aan de hand van enkele cijfers. Eind 1946 hadden de bij deze bond aangesloten banken 1.846.279 spaarders, een jaar later 1.972.439, zodat ei* in één jaar 125.000 spaarders zijn bijgekomen. Niettemin daalden de tegoeden van f 1.046.563.000 tot f986.022.000. Het gemiddelde tegoed daalde van f567 tot f500. In 1948 zette deze tendenz zich tot nog toe voort. Bouwnoocl de Aanpassen. Onlusten in Frankrijk lijken steeds meer op een burgeroorlog Regering gaf politie het recht om op de stakers te schieten In de Franse persberichten over de stakingen komen de woorden „revolutie" en „opstand" steeds veelvuldiger voor- De respectabele „Le Monde" sprak van „de oproerlingen"- En deze woorden schetsen de toestand, waarin de Franse communis ten „la patrie" hebben gebracht, volkomen. Bijna zou er het woord „burgeroorlog' aan toegevoegd kunnen worden. Want overal in het land duurden de onlusten voort. Zij breidden zich zelfs weer uit. besef minder SNOEK-DUIK Een Amsterdamse hengelaar had gis teren in een poldersloot bij Wilnis een snoek van ruim een meter lengte aan de haak, met een gewicht van 20 pond. Maar het reusachtige beest gaf zich zo maar niet gewonnen! Het vocht ver woed voor zijn leven en maakte zoveel kabaal, dat het snoer brak. De visser, die zich zijn prooi zag ontgaan, nam een „snoekduik" vanuit zijn bootje, vatte de snoek achter de kieuwen en wist de vis „binnen boord" te slepen. De snoek is nu tentoongesteld by de Amsterdamse vishandel Vogel, waar zulke bijzondere exemplaren door gaans voor kenners te bewonderen Rijnverbinding met Amsterdam in het nauw Donderdag 28 Oct. zal de plaatselijke Raad van Bijstand van de K. v. K. te Amsterdam een openbare vergadering houden waar o.m. de vragen van de heer M. C. van Hall behandeld worden het uittrekken van f 5 millioen op de rijks begroting 1949 voor de aanleg van het A'dam-Rijnkanaal i.p.v. de 12 millioen, len had verwacht, hetgeen aanleiding is tot grote bezorgdheid i.v.m. de moge lijkheid, dat de nieuwe Rijnverbinding gereedkomt bij de aanvang van 1951, zoals beloofd is. 1500 stakers trachtten daar met ge weld de Cambefortmijn op de politie te heroveren. Zij schoten grote katapulten af en de politie beantwoordde dit met traangas- en rookbommen. De strijd liep zo hevig, dat de verdedigers zich genoodzaakt zagen, kleine handgra- te gebruiken, die, hoewel zij voor namelijk lawaail maken, bij een voltref fer dodelijk kunnen zijn. De mijnwerkers trokken op, ondanks de granaten hagelbui van stenen werd hoe langer hoe groter. Daarna begon de politie in de lucht te schieten en hier en daar vuur- een gendarme zelfs op de aanstor mende menigte De stakers dropen daar af, hun gewonden met zich voerend. Een botsing te Firminy, eveneens gebied van St.-Euênne, Dracht de stakers drie gewonden. Ook hier werd geschoten. Te Monceau les Mines, in het departe ment Saóne en Loire, zijn een kolonel zeventig manschappen van de veilig heidspolitie door de onruststokers singeld en gevangen genomen. Tijdens gevechten bij St.-Etienne, wer den twee stakers gedood en tien ernstig gewond. Prov. Staten vergaderen in Eerste Kamer-gebouw Op 23 November as. Dinsdag 23 November a.s. om llu vun. komt de vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland bijeen ir vergaderzaal van de Eerste Kamer. Voorgesteld zal worden, een verzoek van de stichting „Vreemdelingenverkeer Zuid-Holland" om het subsidie tot f 12000 te verhogen, naar de afdelingen zenden. Ged. Staten delen verder mee, dat de uitvoering van de tertiaire weg Leiden (Nagelbrug) tot Noordwijkerhout in 1949 begint. Zij stellen de Staten o.m. de bijdragen voor het stenografisch slag te verhogen en het Voorbereidend Onderwijs te Leiden met f 4000 sidieren, ten behoeve van zijn kweek school. POOLS KARDINAAL HLOND OVERLEDEN. Kardinaal August Hlond, primaat van Polen, is gisteren te Warschau, zieikte van tien dagen, overleden. Hij DAT ook Haarlem de bouw „industrieflat" voorstelt, waarin 14 van de 31 onderdak zoekende kleine bedrijven kunnen worden ondergebracht. DAT thans ook de Friese K. v. K. aan de Tweede Kamer bezwaren kenbaar maakte tegen het wetsontwerp publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. DAT door het breken van een draad in de bovenleiding gistermiddag het trein verkeer tussen A'dam en Zaandam ver traging ondervond. DAT bij werkzaamheden aan de Oude Kerk te Vlijmen men onbekende munten a merkwaardig aardewerk vond. DAT it Boun fan Fryske selskippen bü- ten Fryslan gistermiddag in de Utrecht- sche raadszaal het 25-j. jubileum vierde. DAT het N.V.V. min. v. d. Brink tele- graphisch heeft verzocht maatregelen te tegen overtreding der utility-voor- schriften in de textiel- en confectie- industrie en tegen het niet afleveren van kleding in de goedkope prijsklassen door industrie an handel. DAT grondarbeiders bij Doorwerth scherpgestelde 500 kg bom vonden, die zonder ongelukken onschadelijk kon wor den gemaakt. DAT de in 1945 ingestelde rivisiecom- missie voor het mijnbedrijf haar taak be ëindigde, zij 333 beroepen had behandeld zij 410 Duitsers op bonafiditeit onder zocht. DAT als gevolg van de oproep aan de Nederlandse bloedgevers na de brand m het A'damse Veem. de A'damse bloed transfusiedienst wekelijks 600 1. bloed ontvangt en men dag en nacht bezig is deze zendingen te verwerken. DAT 27 Oct te Emmen het bij een bombardement vernielde gezondheids centrum" van de Prov. Drentse Ver. „Het Groene Kruis" heropend wordt. DAT de Handelsver. „Amsterdam" be sloot tot herkapitalisatie in dier voege dat twee aandelen van ƒ500 nom. recht zullen geven op een nieuw aandeel van ƒ500 nom. DAT de fa Joh. de Kuyper Zn te Schiedam gistermiddag aan de NIWIN filmjeep overdroeg, bestemd voor de buitenposten in Indonesië. verlenen, om vuurwapens te gebruiken, na het geven van de gebruikelijke waar schuwing. De onmiddellijke hulp van de reserves der gendarmerie is ingeroepen. Alle bui' tenlanders, die aan de demonstraties deel nemen, zullen Frankrijk worden uitgezet. Vannacht zijn grote versterkingen ge dirigeerd naar Monceau les Mines, met het doel de, door de stakers vastgehou den politie, te bevrijden. Het blad der Socialistische Partij, „Le Populaire" heeft vandaag zijn instemming uitgesproken met het besluit der rege ring, om, na voorafgaande waarschuwing, van vuurwapens gebruik te maken. De communisten hebben er op aangedron gen, om nu meer dan ooit voet bij stuk te houden, maar het Franse kabinet heeft reeds vergevorderde plannen om dras tische maatregelen tegen de nationale leiders van de staking te nemen. Hiertoe kwamen de ministers gisteravond spoedzitting bijeen. Ook stakingsonlusten in Finland In een aantal Finse steden zijn bot singen voorgekomen tussen de Finse politie en stakers, die onder leiding de (communistische) volksdemocratische partij, optreden tegen de regering. In Helsinki kwam het tot ernstige gevech ten tussen politie en stakers van porceleinfabriek. PAUL HOFFMAN NAAR ROME. Paul Hoffman, de administrateur het Marshallplan, is gisteren uit Parijs naar Rome vertrokken. Hij zal ook Frankfort, Berlijn en Londen bezoeken. Deze week vijf doden in Indië Honderd doden sinds laatste wapenstilstand. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Korp. W. Achterhof uit Zuidbroek; sold. J. Beumer uit Amersfoort; korp. W. Binnema uit Barradeel (Fr.). Kon. Ned.-Ind. Leger: Res. 2de luit J. G. de Nijs, uit Ber gen op Zoom; serg.-maj. A. L. Zim- uit Indië. De Koninklijke Marine heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Sinds de wapenstilstand van 31 Jan. jJ. bedraagt het aantal in de verlies- lijsten gerapporteerde doden 100. sinds 18 Juli 1947 656. Jongste Palestijnse bestand wederom geschonden Een waarnemer van de V.N. heeft ver klaard, dat de gevechten in verscheidene sectoren van de Negeb voortduurden, na het bevel „staakt het vuren". De alge- indruk was, dat het „staakt het n" onbevredigend werkte. Onmid dellijk na afkondiging van de wapenstil- stand, vertrokken 50 waarnemers van de naar de Negeb, terwijl later nog een grotere groep zal volgen. Zweeds schip op mijn gelopen. Het Zweedse schip „Brasil" is ten Noorden van Hanstolm (Denemarken) op een mijn gelopen. He', verzocht on middellijke hulp. Onder de vele dingen, die afgelopen week hébben getroffen, zijn twee, die met ëlkander in enig verband zijn te brengen. Het eerste is een open hartige mededeling, dezer dagen door In 't Veld te Rotterdam gedaan, dat het nog wel vijftien of twintig jaar kan duren, voordat we het woning vraagstuk althans enigermate behoorlijk onder de knie hebben. En het tweede is de verschijning van een brochure, ge schreven door een bekwaam ingenieur, waarin al even openhartig de vraag wordt gesteld, of we met name bij de wederopbouw van Rotterdam wel op de goede weg zijn. De wederopbouw blijft in heel ons land een zorgenkind. Wij herinneren ons een uitspraak van de heer M. Ruppert, de actieve voorzitter van het C.N.V. Deze kwam in Juni van dit jaar tot de stelling, dat het vraagstuk van de volks woningbouw voor het ganse volksleven zo mogelijk nog ingrijpender van beteke nis is dan de werkloosheid in d^dertiger jaren, maar dat er minder aan gedaan is. Hoe het in de dertiger jaren met de werkloosheid in ons land gesteld was, weten wij. Veel van de critiek, die toen op het regeringsbeleid werd uitgeoefend, was onbillijk. Degenen, die zich vandaag zo gemak kelijk neerleggen bij de al dan niet ver meende buitenlandse beïnvloeding van het Indonesische vraagstuk, zijn al te spoedig geneigd, te vergeten, hoezeer in de dertiger jaren de werkloosheid samenhing met internationale factoren. Dit betekent niet, dat er geen critiek te oefenen op de wijze, waarop ook met inachtneming van het boven staande in de dertiger jaren de werk loosheid is bestreden. Hebben wij die werkloosheid toen wel voldoende gezien als nationale nood? Waren wij wel voldoende solidair met elkander. In de beet rij ding van deze plaag? En mochten wij ons dan bij ge legenheid tot een vraag weten op te werken, was het dan judst niet de vraag, of wij wel .mijns broeders hoeder" moesten zijn? Het werd een waag, die de practijk helaas spoedig tot een ont kennend antwoord leidde. Voor het werkloosheidswaagstuk is het vraagstuk van de woningnood in de plaats getreden. Wij zullen met dit vraagstuk nog vijftien of twintig jaar blijven zitten, vreest minister In 't Veld. Hoe hij aan deze cijfers komt, i bekend. Zij zijn dan schattingen. Ze worden zomaar in de lucht ge gooid. Hij had, menen wij, ook kunnen spreken van dertig of van veertig jaar. Is het immers niet het benauwende van het woningvraagstuk, dat er, globaal genomen, zo weinig voortgang in zit? Dit is bet trouwens, wat ons in boven bedoelde brochure (,3eschouwingen over de mogelijkheid van wederopbouw van de Rotterdamse binnenstad", door iT W. Valderpoort, uitgave W. J. van Hengel, Rotterdam) getroffen heeft, deze openlijke erkenning, dat de wederop bouw zo weinig voortgang vertoont. En dan gaat onwillekeurig de waag rijzen, of de plannen, die reeds gemaakt zijn, wel ju/ist zijn, en of het niet de_ voorkeur verdient, andere, wellicht bescheidener projecten te maken. Daarbij werkt stel lig ook de vrees door, dat bepaalde oor zaken, die de wederopbouw belemmeren, zoals de internationale situatie, ook tot bescheidenheid opwekken, juist bij de uitvoering van de wederopbouw. In de jongste Troonrede heeft de Re gering medegedeeld, dat gestreefd wordt naar verbetering van de materiaal positie in de bouwnijverheid en mede daardoor naar opvoering van de arbeids productiviteit, om zodoende het bouw programma, speciaal voor wat betreft woning- en becirijfsbouw, te kunnen vergToten. Van deze mededeling hebben wij nota genomen, Ze zegt ons niet zo bar veeL Maar het zou al veel gewonnen zijn, indien de bouwnood werd gezien als nationale nood, van dezelfde orde als de werkloosheid in de dertiger jaren. Dan wordt de kwestie niet alleen, of de bouwproductie wel naar vermogen wordt opgevoerd, maar of van het bestaande huizenbezit wel het juiste gebruik wordt gemaakt. Wij hebben zo het gevoel, dat het Evangelie juist over deze laatste kwestie tot velen onzer wel iets te zeg- t hebben. De republiek stelt onmoge lijke voorwaarden Over de Nederlandse voorstellen wordl niet gediscussieerd. Na de overhandiging van het republi keinse antwoord op het voorstel van het Amerikaanse lid der Commissie van Drie, de heer Coehran, deelde een republikeins woordvoerder mede, dat dit voorstel als „een working paper" wordt aanvaard. Voordat er echter besprekingen zouden komen, zou er eerst door de Nederlan ders moeten zijn voldaan aan de voor waarde, dat de republikeinse onderhan delaars over onschendbaarheid beschik- dat het huis Pegangsaan 56 t* Batavia zou zijn teruggegeven, aldus de republikeinse minister minister Natsir, n toevoegde, dat de Nederlandse amendementen niet zouden worden bedis cussieerd. Van Nederlandse zijde wijst men er op, at er eerst een einde moet zijn gekomen m de infiltraties en andere bestands- schendingen, willen besprekingen moge lijk zijn. Spoedige onderhandelingen- De heer Coehran noemde te Batavi® de vooruitzichten op spoedige hervatting der onderhandelingen goed. EERSTE KAMER DONDERDAG BIJEEN Donderdag, 28 October as., komt d« Eerste Kamer 's middags om twee uur byeen om enige kleine wetsontwerpen af te handelen. WEERBERICHT Iets zachter overdag Tot morgenavond verwacht De Bilti Half tot zwaar bewolkt met nu en dan enige lichte regen of motregen. Matige en langs de Waddenkust tijdelijk krach tige wind. hoofdzakelijk tussen West en Zuid-West. Iets zachter overdag. ZON EN MAAN. Zondag 24 Oct.: Zon op 7.20, onder 17.28; Maan op 21.28; onder 14 34. Maan dag 25 Oct.: Zon op 7.22, onder 17.26} Maan op 22.52; onder 15.12. 25 Oct L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1