Mannen, op wie Nederland kan vertrouwen Liefstein volle zee, denk veel aan je, alles wel JTCEUWE LEIDSCHE COURANT S DONDERDAG 21 OCTOBER 1948 Line-crosser Jan de Landgraaf beroemt zich niet op zijn heldendaden „Eigenlijk praat ik er liever niet meer over. Het werk is allang gedaan en de onderscheiding beschouw ik als een kroon op dat werk. Al hebben een paar vj ons een decoratie gekregen, daarom betekent dat daden de nadruk moet vallen- We hebben het er geen namen worden genoemd Zo spreekt Jan de Landgraaf uit Sliedrecht, als „Line-crosser" de Militaire Willemsorde vierde klasse ontving. Over persoonlijke ervaringen wil hy niet meer praten, komt hij toch meer los en vertelt hij iets hij als ondercommandant van een groep illegale werkers in de Biesbosch optrad en zich een Vaderlander-bij-uitnemendheid Toen het voor de jonge mann Ihele land zaak werd zich te verbergen teneinde aan de greep der Duitsers te ontkomen, dood Jan de Landgraaf ook onder. Hij is een zoon van de Sliedredht- ee wethouder De Landgraaf en werkte toen, evenals nu, op de suikerfabriek te Puttershoek. Wij hebben hem daar nu ook op; zocht; de bietencampagne is begonnen Iheel de fabriek stampt en gonst door het werk, dat thans weer met man en macht wordt verzet. In het kantoor zelfs hanj. de wee-zoete bietengeur, die wij Neder landers nooit meer zullen vergeten die ons onweerhoudbaar herinnert de donikere tijden, die in dit korte ge sprek herleven. W ij praatten „Ik dook onder in de Biesbosch. waren daar eerst met ongeveer twintig jongens uit Sliedrecht, Werkendam andere plaatsen in de omgeving. Later kwamen er nog 'n stuk of vijf hij. We zaten in keten, in arken en roeiboten en de boeren in de omtrek, die er alles van wisten, zorgden wel dat we te eten kregen. We hadden niets te doen zochten we elkaar op en natuurlijk, praatten we over de ellende van de be zettingin die tijd praatte je nergens anders meer over. We zaten daar nogal rustig, maar af en toe kwamen er toch Duitsers 'kijken en op een keer, -daaT meer dan genoeg van kregen, be sloten we, die kerels eens een beetje dwars te zitten. We vormden dus een soort verzets groep, maar we deden dat helemaal alleen, we hadden geen contaot met andere groepen. Ze maakten mij ondercommandant, want ik kende de omgeving erg goed. Ja, en toen kwamen er weer eens twee Duitsers om bootjes te vorderen. Die hebben we toen overvallen en ontwapend en in een keetje gevangen gezet." Jan de Landgraaf vertelt dit zo gewoon, alsof het een kalm kar weitje betreft. Wie zich echter in denkt, hoe die jongens daar zaten zonder wapenen, hoe zij het risico namen gewapende soldaten te over vallen en te laten „verdwijnen" die weet wel beter. Dat was de echte Nederlandse moed, de Nederlandse verzetsgeest. „We hadden niet veel last met die twee", vertelt hij verder, „toen ze een maal begrepen ,dat ze krijgsgevangenen waren en dat fj-e oorlog voor hen, uit was, hielden ze zich rustig. Maar toen we die twee te pakken hadden, wilden we er nog wel een paar bij hebben. En dat deden we. Het lukte altijd, want we hadden de taken goed verdeeld. Ten slotte hadden we er vijfenzeventig bij elkaar Weer zo'n eenvoudige mededeling, waarvan de betekenis echter iedereen duidelijk zal zijn! Naar de vrijheid „Ze zaten in keten en in het ruim van een schip. We hadden ons verdeeld in bewakers, overvallers, fouragiers enz. De boeren gaven zoveel, dat we de Duitsers ook te eten konden geven. Het ging alle maal best. Nou, en op 4 November 1944 Vandaag stellen wij IJ voor: DAAN HEIJMANS, Medusastraat 7a, Leiden. Daan is op 28 Januari van dit jaar met :.s. „Grc die hij i de rug heeft. werd Drimmelen bevrijd en nog diezelfde nacht zijn we met twee motorschepen met de gevangenen gingen allemaal mee, en u kunt zich niet voorstellen, wat dat vooi toen we de volgende dag zomaar als vrije mensen konden rondlopen „Die nacht was het goed varen. Ei was geen Duitser te zien. We gaven d« gevangenen over aan Poolse strijdkrach ten in Drimmelen. Natuurlijk gingen we zelf ook aan het werk; de B.S. was in het bevrijde gebied in actie gekomen wij deden mee aan bewakingsdiensten ochu weet het wel. Er was van alles te doen, Toen, in Januari, is het Line- crossen begonnen. Ze hadden daar sen voor nodig, die de Biesbosch goed kenden en wat durfden. Piet Hoek uit Werkendam en ik we voor gevraagd- 't Was nu niet zo rustig meer op het waterwij pen de dijk te bewaken en dus alles van. Er zaten overal vijande lijke posten en er patrouilleerden steeds Duitse boten. Maar het werk moest ge daan worden. Er moesten boodschappen overgebracht worden naar Werkendam en Sliedrecht voor de Inlichtingendienst Wij deden al leen het overvaren, aan de wal warer weer koeriersters die de papieren en df tekeningen overbrachten. Eerst ging het alleen om documenten; beschrijvingen van vijandelijke bewegingen, tekeningen van bewapening en zo, maar later werd de cross-line ook gebruikt voor het over brengen van leden van Airbornetroops; officieren die bij Arnhem hadden ge vochten o.m. Er werden van Drimmelen uit „operators" naar het bezette gebied gebracht en de bootjes werden verder zoveel mogelijk opgevuld met sera en medicijnen voor de ziekenhuizen. „We gingen meestal met een kano of met een roeibootje en zoveel mogelijk door binnenwatertjes. De vaarweg 18 km lang e bij donkere i drie tot zevei i alleen 's nachts, an. De tocht duurde van .ur, dat lag aan het weer Vlucht in de nacht Nu mbetuigd. is Daan heel r landjes pen. En het gaat hem bi staat de plaatsnaam. Djoehai (veldpost MedanHij ligt met 25 man op e post, enige kilometers van de ve ken demarcatielijn af. Ondanks die grens het er haast altijd rustig. Het is mooi om zien, hoe in dit gebied van de Batakki het leven overal zijn oude loop heeft hi -nomen. Er heerst weer welvaart in Oost- Sumatra', de kindi school, de pasar bloeit weer en de sawahs liggen te rijpen. „We zijn verdeeld over vier huizen. Van een huis, dat een eindje verder staat, heb ben we een confine gemaakt. D< dant belastte mij met de leidin cantine. Een cantine is onmisbaar. U begrijpt erder, „dat de lare patrouille jonger thuis I l trek hebbe nade of iets dergelijks. BovendU me een ontmoetingscentrum. Hi plannen beraamd, ervaringen „Mijn ouders sturen mij steeds de Nieuwe Leidsche toe. Reikhalzend zie ik uit naar het laatste nieuws uit Leiden. Helaas zal ook dit ophouden in verband met de nieuwe posttarieven. Hebben wij dat verdiend? Het moreel der troepen zal er zeker niet door stijgen. Tot slot wil ik schrijven, dat het eten op de buitenpost goed is. Maar er gaat de Hollandse pot. H< dische 'uller zchter schikken". Ook Als Jan de Landgraaf zover is ge komen, houdt hij even op. Hij wrijft eens over zijn gezicht, kijkt wat voor zich uit en zegt dan snel: Jlet waren natuurlijk verschrikke lijk gevaarlijke tochten, maar daar wil ik niet veel meer van vertellen. Twee van mijn kameraden werden gevangen genomen en gefusilleerd. Je wist, dat zoiets je elk ogenblik kon overkomen. Piet van den Hoek werd ook gepakt- Zijn bootje was helemaal kapot geschoten. Maar hij is na een maand weer ontsnaptja, hij heeft nu ook de Willemsorde ge kregen, En ikzelfik ben op het kantje af ontkomen. Natuurlijk was het dikwijls op een haar, maar die ene keertoen schoten ze ook mijn kano kapot. Maar mij kregen ze niet, ik zwom een eind en toen ging ik de wal op, door de mijnenvelden heen. Er was geen keus, ik moest wel. Het is goed gegaan.. ..ik kwam behou den terug. Ja, ik ben dertig keer heen en weer ge varen; Piet van den Hoek 37 keer. En toen ineens was het afgelopen. Ik zat in Lage Zwaluwe, toen ik het bericht van de bevrijding door de radio hoorde. Wat toen door je heen gingdat vergeet je nooit meer, maar ik kan het toch niet vertellen nu. We gingen toen ge- weer naar huis. Nee, ik ben niet bij de B.S. gebleven, ik ben weer de fabriek gegaan. Het was voorbij"- Dit is het eenvoudige verhaal van een jongeman, die ondanks zijn grote onder scheiding geen roem voor zich zelf wenst. Van een foto in de krant wil hij niet weten, „We hebben het allemaal samen ge daan", herhaalt hij. Zo zijn de mannen, op wie Nederland kan vertrouwen. Op 29 October a.s. is het 300 jaar geleden, dat de eerste steen van het stadhuis van Amsterdam, thans Koninklijk Paleis, werd gelegd. Het was een witmarmeren steen, die in de Zuidvleugel van het gebouw, tegenover de Kalverstraat, werd aangebracht, doch thans niet meer te zien is. In Jacob v. Campens schepping is echter nog een herinnering aan deze gebeurtenis: een prachtig omlijste zwart marmeren steen, waarop met gouden letters het zo belangrijke feit vermeld staat. Kerkelijk leven in Amerika, GESCHIEDENIS VAN VAN GROTE HET VOLK WAS INVLOED (Van c e Kerknienws-redacteur) I. rang naar vrijheid, die een wezenskenmerk van het Amerikaanse volk is, komt it leven van dat volk in het bijzonder ook op kerkelijk terrein tot uiting. Dc kerkelijke „staalkaart" van Nederland moge een grote verscheidenheid bieden, die de Verenigde Staten is wellicht nog kleurrijker. Het aantal Protestanten in dit land wordt geschat op ongeveer 45 millioen, die verdeeld zijn over bijna 300 ker kengroepen of gemeenten. En tegenover deze verdeeldheid van het Protestantisme staat de steeds aan invloed toenemende Rooms-katholieke Kerk met haar 25 mil lioen zielen. Een blok dus van meer dan de helft van het aantal dergenen, die de Protestantse godsdienst belijden. Deze kerkelijke verdeeldheid in Noord- Amerika is wel enigszins historisch te verklaren. Een van de voornaamste oor zaken van deze verscheidenheid is wel gelegen in de samenstelling Amerikaanse volk als geheel. Er zal ver moedelijk wel geen land in de wereld zijn, dat zoveel geïmmigreerde landgenoten Omvang. ^Zo kent^ herbergt, als juist de Verenigde Staten.' Uit alle delen van de wereld, doch in het bijzonder wel uit tal van landen van het Europese vasteland, zijn velen hun aantal is niet bij benadering te schatten de Atlantische Oceaan gestoken om in Amerika een vaderland te vinden. En deze personen brachten niet alleen hun familie- of vaderlandse tradities, doch ook hun gods dienstige zeden en gewoonten mede, die gedragen werden door hun levensbeschou- Een treffend voorbeeld hiervan geweest de emigratie van onze eigen land genoten, die in de vorige eeuw onder lei ding van ds A. van Raalte zich in Ame rika hebben gevestigd. Hun nageslacht moge dan thans geheel zijn opgegaan het grote geheel van het Amerikaanse volk, de banden met het1 vaderland var zijn voorouders zijn nog bewaard geble ven. Dit is bij de herdenking van hel honderdjarig bestaan van de stad Hol land-Michigan in het begin van dit jaar wel sterk tot uitdrukking gekomen. Trou wens het feit, dat ook nu in 1948 nog steeds kerkdiensten in de Hollandse taal in verschillende steden van Amerika worden gehouden, wijst band met het oude vaderland. Groeperingen Alle verschillende kerkelijke richtin gen, die men in Europese landen aan treft, worden dan ook in Amerika ge vonden. De Amerikaanse kerkverbanden kan men daardoor in enkele grote groe- Herleving op de markt der geuren (Van een onzer redactrices) De markt der geuren mag zich door de tijden heen in zeer veel belangstel ling verheugen. Geen beurs zo smal, of er wordt in getast als het om wat eau de cologne, een flesje parfum of een frisse lotion gaat. Geen artikel ook is zo rijk gevarieerd en zo aangepast bij de draagkracht der bevolking. Van het bazarflesje odeur af tot de kostbare flacon reukwater toe staat een ganse collectie in velerlei merken het publiek voor ogen getoverd. De Nederlandse industrie produceert volop, maar niettemin komt er ook heel wat import tevoorschijn; de Franse parfums b.v. hebben zich in ons land een eigen plaats veroverd. Al worden parfums en eau de cologne onder luxe zaken gerekend, toch zijn deze artikelen eigenlijk een behoefte geworden, want de Nederlandse bevolking spendeert jaarlijks heel iaat goede guldens op de markt der geuren. De oorlogsomstandigheden hebben da nig de klad gebracht in de kwaliteit van reukwater, brilliamtine e. d., maar daar- herstelt de industrie zich thans met schreden. Het zat 'm vooral in ge brek aan 'grondstoffen, en daarbij speelde de afwezigheid van alcohol een grote rol. De geur en kwaliteit der essences worden bewaard en verduurzaamd door toevoe ging van alcohol, welke ook de verfris sende prikkeling van eau de cologne te weegbrengt. De industrie heeft in de oorlogsjaren getracht, er toch nog iets van be maken en verschenen allerlei flesjes met geurige watertjes in de winkels, surrogaten, waar niet veel aan had, omdat de geur, bij gebrek aan alcohol, niet houdbaar Met andere surrogaten is ook deze namaak verdwenen en nu is het zover, vooroorlogse samenstellin gen kan maken. Tochge zult het al opgemerkt hebben: de vooroorlogse kwa liteit is het nog niet; zelfs de dure im portparfums zijn niet meer wat zij ééns Eenvoudig geheim Het is bij leder bekend, dat wijnen en andere alcoholistItt dranken aan kwali teit winnen door ouderdom. Hoe ouder, hoe belegener de wijn, hoe fijner. Dit is ook het geheim van parfums, eau cologne en lotions. De fijnste verwerkt met goede alcohol, maar spoe dig in de handel gebracht, verliezen gauw haar geur. De beste eau de cologne heeft dikwijls jaren in cederhouten vaten ge staan, aleer zij in flessen werd verdeeld. Het spreekt wel van zelf, dat de vooroor logse voorraden in de jaren dat alcohol niet te krijgen was, zijn opgebruikt en daarom moet nu met „jonge" producten worden gewerkt. De samenstelling hoeft hieronder niet meer te lijden, want er zijn weer voldoen de grondstoffen te krijgen. De industrie 'gebruikt gedenatureerde alcohol, welke voor consumptie ongeschikt is gemaakt. 'Hierdoor vervalt de te 'betalen accijns, "welke het consumptieproduct zo duur maakt Was dit niet het geval, dan zou eau de cologne veel te duur worden. Alcohol is thans weer in voldoende mate te krijgen voor de industrie, ook al gaat het nog op toewijzing. Aan goede essences is evenmin gebrek. Grondstoffen voor brillantine zijn er in ruime mate, zodat de cosmetische fabrieken ook hier mee voort kunnen. Het aantal merken in brilliantine en andere huidcrêmes, is legio, maar op de duur zal hierin pen onderbrengen, waarvan de Presby teriaanse, Lutherse, Methodistische, Her vormde (Gereformeerde), Baptistische, Episcopaalse en Congregationalistische wel de voornaamste zijn. Deze richtin gen vallen weer uiteen in verscheidene groeperingen vah grotere of klei nen bij de Baptisten de Noordelijke en Zuidelijke Bap- tistenkerk, waarbij het rassenvraagstuk een grote rol tot deze scheiding heeft gespeeld en nog voortdurend zijn in vloed doet gelden. Ook bij de Presbyte rianen zijn richtingen en zelfstandige groeperingen gegroeid, waarvan de Pres byteriaanse Kerk wel de grootste is. Naast deze kerkengroep, waarin recht zinnige en vrijzinnige belijders samen leven, bestaat de Verenigde Presbyte riaanse Kerk, de Bijbelse Presbyteriaanse Kerk en andere groepen. De Methodisti sche kerken zijn eveneens in onderschei den richtingen verdeeld, evenals cle Lutherse kerken. Van de bijna 300 kerkengroepen be horen er ongeveer vijftig tot de grote kerkgenootschappen, waarvan verschei dene, zoals b.v. de Presbyteriaanse Kerk, de Noordelijke Baptische Kerk e Methodisten Kerk, millioenen leden tellen. De overige kerkengroepen worden rekend tot de kleinere verbanden, minder dan een millioen leden en v onder er ook kerken zijn met 10.000 of zelfs minder leden. Kerk en Staat Een tweede oorzaak voor de grote ver- deeldheid in het Amerikaanse kerke lijk leven is de drang naar religieuze vrijheid, welke met het karakter het volk overeen komt. Zo dulden de Amerikanen geen enkele band tussen kerk en staat en van staatsinmenging ir kerkelijke zaken, is dan ook in het ge heel geen sprake. Een staatskerk, die ir tal van landen in Europa in het ver leden is ontstaan, kennen zij niet er zouden zij ook niet willen kennen. Dit wil echter niet zeggen, dat de Ameri kaanse regering geen enkel contact met de kerken heeft. Integendeel, de stem van de kerken dringt ook door Washington, waar de kerken veelal welwillend oor vinden bij het bepleiten van kerkelijke belangen deze belangen volk en staat raken of hiermede in nauw verband staan. Er zijn kerken en ook organisaties, kerken met elkaar samenwerken, zoals de Federale Raad van Kerken de Nationale Gemeenschap van Evange lie-belijders, die speciale vertegenwoor digers bij de regering hebben om voort durend overleg te plegen. Een voorbeeld hiervan is de benoeming van legerpre- dikanten, die de regering alleen benoemt overleg met en op advies van de ker ken zelf. Deze invloed van de kerken mag zeker niet onderschat worden, evenmin als de persoonlijke invloed van tal van kerk leden, die vooraanstaande posities in regeringskringen bekleden. Russisch atoom-voorstel verworpen In de politieke commissie van de „Ver. Naties" werd het Russische voorstel be treffende gelijktijdige conventies inzake ,De controle op de atoomenergie" en ver nietiging van de atoombomvoorraden, verworpen. Hetzelfde lot onderging het Indische voorstel, de kwestie terug te verwijzen naai meer ordening komen omdat het publiek langzamerhand weer op de oude bekende merken terugvalt. Tot verleden jaar toe was het gebrek m glaswerk voor verpakking een han dicap, maar ook hierin is thans voldoende verbetering gekomen. Er zijn weer volop flessen en flacons verkrijgbaar. De voorziening op de markt der geuren staat er dus goed voor en het publiek laat zich niet onbetuigd. Het is soms wonderlijk te constateren, hoe verschillende levensmomenten een onuitwisbare indruk achterlaten en door de jaren heen zelfs niets vat hun scherpte verliezen. Zo stond ik, vele jaren geleden reeds, op een Kerst dag, juist tegen het vallen van de schemer, aan de sluizen van IJmuiden. De lucht was vaal en grote vlokken kille, natte sneeuw, gejaagd door de koude wind, vergrauwde elk uitzicht. De zee lag als een donkere, onbe stemde ruimte voor de pieren. Traag en kleurloos gleed een schip die on bestemdheid tegemoet, slechts door enkelen nagewuifd. Eerst later ont dekte ik, dat de triestheid van dit beeld zich diep in mij had genesteld want zij komt telkens weer naar voren, zo gauw de aandacht gevestigd wordt op de zee en hen, die haar bevaren wordit dit onderbroken en als de Hier Radio Scheveningen Inderdaad, afscheid is altijd een bitter ding. De ddohter Vasalis 'klaagt: .Zooveel soorten van verdriet Maar één, het afstand doen en scheiden En niet het snijden doet zo'n pijn, Maar het afgesneden zijn. Wie ooit Hollands blinkende duinen- rand achter de horizon zag zinken, oi anderzijds, het schip met de geliefde uil het gezicht verloor, verstaat iets van he' „afstand doen en scheiden". Dodh sinds de „Titanic" in 1912, zonder telegrafie aan boord, met 1513 -mensen ii de Atlantische Oceaan ten onder ging, i: men 'begonnen aan het „Contactloos" va ren een eind te maken. Elk schip dat thans de haven verlaat is verplicht, het zij groot of klein, telegrafie of telefonie aan boord te hebben. Maar dit maakte ook een centraal ontvangstation nood zakelijk, dat speciaal op de scheepvaart Ingesteld dag en nacht de technische oren open heeft om de berichten uit de wijde op te vangen. Dat station is er. In 1914 werd het onder de naam „Scheve ningen haven" gevestigd. In 1926 werd het omtvanggedeelte maar IJmuiden over gebracht, en thans 'kent ieder „Radio Scheveningen" Er ligt nu een onzichtbare band tussen de schepen en het vaderland en prachtig werk wordt verricht. Meer nogtus- het gezin en de varenden wordt de levendig gehouden. Want juist de feestdagen -in het gezin, de bijzondere ge beurtenissen, doen het gemis telkens diep gevoelen.... maar op moeders verjaar dag wordt een klein geschenk met een bloemengroet bezorgd. Met de Kerstdagen verschijnt een kerstverrassiiinig, met Pasen het paasmandjealsof „hij" er is en s zijn aanwezigheid zal bevestigen een handdruk en een kus. Hoe dat gaat? man op zee stort een bepaald be drag bij de radio telegrafist, die voor hem zijn verzoek doortelegrafeert en dan wordt door Radio Holland, gevestigd te Amsterdam, gezorgd, dat de wens prompt wordt uitgevoerd. Ook voor de jongens. ïaar Indonesië onderweg zijn, heeft het kuststation te IJmuiden een speciale dienst in het leven geroepen. Eenmaal i-n volle zee ds het begrijpelijk, dat iedere iongen zijn familieleden wil doen weten hop hii -het maakt, waar hij zioh op zee bevindt en of hii al dan niet zeeziek is. Een telegram!.Maar wat? Een paar ori ginele woorden, waarin alles wat belang rijk is wordt gezegd, te verzinnen is niet zo eenvoudig Maar er is raad. Elk troe- oenschi'D beschikt over èen Tijst met honderden van die meest gebruikte zdn- die alle een nummer hebben. Jan soldaat wijst een nummer aan en daar gaat ziin groet over zee: Niet zee- iefc. alles wel, hoe thuis, omhelsd, je Piet", of „Liefste, in volle zee, denk veel je, alles wel, sein terug, je Jan". Zo ontvangt de familie thuis de eerste groet van 'hun jongen op zee. Een dienende taak Natuurlijk heeft Radio Scheveningen >k een andere taak, we zouden zeggen m hoofdtaak en deze is, te waken voor de veiligheid van de mensenlevens op ie. Verkeert een schip in nood, dan ■orden op de internationale noodgolf, de )0 meter, noodseinen gegeven. Dag en nacht luistert een telegrafist in IJmuiden op deze 600 meter golf naar eventuele noodseinen. Gedurende geen minuut ANGST voor de „komst der Russen' Menigeen vreest „de komst der Rus sen", Angst is er in veler harten. In het „Eindhovens Dagblad" schreef kolonel G. L. M. H. Higly onlangs ovei die angst. Maar zo schreef hij aai Russische zyde doet zich hetzelfde ver schijnsel voor. En geen wonder. Het be schikt niet, althans op het ogenblik zeker niet in voldoende mate, ovei atoomwapen. Het ziet tegenover zich de uitvoering van het geweldige Marshall plan iets waartoe het tegenover zijn satelliet-staten in de verste verte niet ii staat is. Zijn grootste gebied van olie winning (Kaukasus-Kaspische Zee) ligt in het onmiddellijke bereik van atoombommenwerpers der V.S. (Perzië) een sterke troef in Amerika's handen, want benzine is het bloed voor de oor logsvoering. wordt afgelost, zit het volgende ogenblik een ander op zijn stoel en luistert spannen naar fatale morse-tekens, slechts voor de insiders begrijpelijk. Wordt noodsein waargenomen van een schip op of nabij- de Nederlandse kust, dan den direot alle maatregelen voo snelle hulpverlening genomen, sleepboten en reddingsboten, de kustwacht en de marine, de in de buurt varende schepen worden op de hoogte gebracht en het ir nood verkerende schip ontvangt het ge ruststellende antwoord dat „alle hens aar dek zijn geroepen" om bijstand te komen verlenen. De dokter Gelukkig beperken deze gevallen maar tot de uitzonderingen. Het in ont vangst nemen van telegrammen, het ver strekken van raddopeilingen aan schepen, die geen richtingzoeker hebben, en het geven van medisch advies aan schepen, die geen doktec_aan -boord hebben. groot deel van het werk slag. Vooral de kleinere schepen zonder ddk-ter profiteren van deze geheel koste loze adviezen. Wel heeft iedere kapitein een logger bijv. een cursus gehad in eerste hulp of iets van die aard en be schikt hij over een uitgebreide medicijn- alle zalfjes en flesjes ge nummerd zijn, maar toch komt 'het dik wijls voor dat hij de tel van die potjes flesjes kwijt is en radio Sohevenin- om hulp verzoekt voor zijn zieke ■matroos. Dan wordt er direot contact op genomen met het Roode-Kruis-zieken- hul-s te Den Haag, waai* een speciaal daarvoor aangewezen dokter met medi ae raad te hulp komt. Zo werkt Scheveningen Radio dag en nacht, en speciaal nu, nu vanwege het mijnengevaar meer dan ooit voor de veiligheid op zee gewaakt moet worden. Een dienende taak, .waarvan alle zee- ■arenden, van welke nationaliteit zij ook zijn, iedere dag opnieuw de vruchten plukken. In de 'beperkte ruimte, waarin 'het sta an nu is ondergebracht, daar het eigen lijke gebouw in een ruïne werd her schapen, wordt voortdurend gewaakt x>r de mensenlevens op zee en het con- ic', met „thuis" onderhouden. Plannen voor een geheel nieuw kust station zijn echter reeds in een verge vorderd stadium. Als deze eenmaal ver- 'ezenlijkt zijn, dan zal het Nederlandse kuststation in staat zijn een maximum „service" te bieden aan de schepen, die daaraan behoefte hebben. Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad meldt De broodmaaltijden De warme maaltijd wordt in de meeste gezinnen als het voornaamste onderdeel van de voeding beschouwd. Maar toch is het zeker van belang, dat ook aan een goede samenstelling en daarmee aan de voedingswaarde van de broodmaaltijden aandacht wordt besteed. Om te 'beginnen is daar de vraag, welk brood wij moeten kiezen. Bruin brood is zeer voedzaam en geeft spoediger een verzadigd gevoel dan spierwit witte brood. Het is goed om, zo niet al het brood, in ieder geval een gedeelte in de vorm van bruin brood te nemen. Dit is n.l. rijker aan vitaminen en toedings- zouten en 'het is nog goedkoper boven dien! Ook roggebrood bevat meer vita minen en voedingszouten dan het echte wittebrood. Een ander vraagstuk is, wat we op de boterham zullen geven. Jams en andere zoete broodbeleggingen zijn artikelen, waar we wegens de smaak misschien zeer op gesteld zijn, maar die uit voe dingsoogpunt weinig waarde hebben, daar zij vrijwel geen beschermende stof fen bevatten. Huishoudstroop is daar onder nog één van de beste, wegens haar rijkdom aan voedingszouten; ook is zij voordeliger dan jam. De eiwitrijke 'belegsels, zoals kaas en vleeswaren, kunnen we niet vaak bij de broodmaaltijden geven, uitgezonderd bloedworst en leverworst, die bonvrij zijn. Een vleessmaak geeft ook gistex- tract, dat dun op de boterham gesmeerd wordit Een potje van dit smeersel lijkt duur, maar komt niet onvoordelig uit, omdat men er wegens de zeer pittige smaak maar weinig van nodig heeft. Bovendien is het rijk aan vitamine1 B. Vooral op bruin brood wordt het door velen gewaardeerd. Maar een prachtige eiwitrijke beleg ging vormt vis in allerlei variaties. Haring kennen we in de vorm van zoute haring en gestoomde en gerook te bokking. Ook is er gerookte en ge stoomde makreel, sprot, zeehaan en schar de handel. Verschillende soorten vis men voorts gebakken kopen of tot viskoekjes verwerkt. Ook garnalen en mosselen komen als eitwitrijk belegsel aanmerking. Tenslotte is melk, bij de boterham gedronken of in de vorm van pap of yoghurt gegeten een eiwitrijke aanvulling. Nog te weinig gebruikt worden over het algemeen de vitaminenrijke brood beleggingen, groente en fruit, die zoveel tgelijk -bij iedere broodmaaltijd gege ten behoren te worden. Voor deze tijd zijn dat: komkommer en tomaat met peper en zout of slasaus, groenten- slaatjes, appel-, peer- en rozebottelmoes. Ook -kan men heel smakelijke ragoüt maken van zelfgezochte hanekammen. Maar al is de 'broodmaaltijd ook voor beeldig samengesteld, hij 'komt niet tot zijn recht, als we er niet een ogenblik rustig de tijd voor nemen. Vooral het ontbijt komt er in dat opzicht bij velen te karig af. Wie goed en rustig heeft ontbeten, kan de hele dag beter werken, in zenuwachtige haast zijn maaltijden naar binnen speelt! PIETER DUPONT, vernieuwer van de graveerkunst De graveerkunst die voor 1895 in het lesrooster vnn de Rijksacademie zelfs niet werd genoemd, is door wijlen Pieter Dupont tot nieuw leven gebracht. Zijn prachtig werk, zijn consciëntieuze opvattingen en werk methoden hebben hernieuwde belangstelling gewekt voor de schone gra veerkunst én het wanbegrip, dat onder invloed van het impressionisme was ontstaan, weggevaagd. Artistiek handwerk De verdienste van Pieter Dupont is iet zozeer geweest, dat hij de wereld verrijkte met prachtige proeven van gra veerkunst, maar wel dat hij de ver ver was van deze zo lang verwaar loosde kunst. Zoals de tachtigers, harde werkers als zij waren, de litteratuur de den herleven, zo bracht Dupont de wens, ook het schilder- en tekenwerk uit zijn vroege tijd duiden op een dich terlijke geaardheid, zij het die van een realist. Zijn voorstellingen van trekken de paarden en ploegende ossen verraden zijn zin voor het epische. Hoewel van Franse afstamming en uiterlijk een zui delijk type, was Dupont innerlijk uit gesproken Nederlands en gespeend van enig zuidelijk sentiment. Zijn werk heeft Rustig redeneren angst staren we ons blind op: de komst der Russen. Sommigen zien ze als het ware al hier! Maar laten we eens koel redeneren. Wat zouden de Russen met een opmars het Westen bereiken? Vast en zeker en dat weten ze heel goed het ontketenen van een oorlog, met Amerika als hoofdtegenstander. Een oor log, waarin het aanvankelijk wel licht succes zal hebben, maar die het op de duur en dat weten ze eveneens heel goed zal verliezen. Daarom al leen reeds zal het zich intomen, hoe graag het ook zou willen het hele oud- Europa in zijn machtsfeer te betrekken. Maar zijn expansie-drang beperkt zich niet uitsluitend tot het Westen. Deze richt zioh evenzeer en nog in sterkere het Oosten. Immers, daar lig gen schier onbegrensde gebieden, waar alles te halen valt wat het nodig heeft, véél meer dan in het verarmde West- Europa en.waar het, althans voor lopig, geen vernietigende oorlog te voe- m heeft als hem in het Westen te wach- in staat. Geen reden voor angst Wanneer we dit alles rustig overwegen er m.i. geen reden voor de zenuwslo pende angst, waaraan zovelen in dezt dagen lijden. Ook niet wanneer de Russen de komende dagen in de^UJf.O. de hoogste toon aanslaan. Of boosweg lopen! zegt een lezer of lezeres, als de Russen beginnen, zyn zij in drie k dagen hier. Maar om dat beginnen gaat het juist Dat zullen ze niet Zie voren. schone graveerkunst weder tot de hoog te waarop zij stond in de dagen van Lu cas van Leyden en Rembrandt. Een handwerk, waarin de artisticiteit steun- op verantwoorde vakkundigheid. Dupont's vakmanschap was zijn kunst zinnigheid. Zijn grootste kracht lag in zyn scheppend graveren. De gevoelige vastheid, waarmede hij met de burijn de lijnen door het metaal ploegde, was als beitelsnede van de beeldhouwer. Hoewel vaardig etser, vond hij op de duur groter bevrediging in het hanteren van de bu- en het schraapstaal. Zijn knappe krijtstudies, vooral zijn met pastel ver hoogde krijttekeningen, brengen hem in de periode, dat hij naar zijn eigen stijl zoekt, vreemd genoeg niet terug naar de kleur, die hij verliet in zijn vroegste tijd schilderde Dupont ook, hoewel dit iet zijn sterkste zijde was maar tot gravure. Na lange en moeizame oefentijd brengt y in de gravure datgene terug wat sinds eeuwen verdwenen was, nl. het plastisch uitdrukkingsvermogen. Hij brengt kleur en harmonie in het lijnen spel. Zijn honderden studies van een zelfde onderwerp, veelal paarden en ossen, leiden hem ten slotte naar de vol maakte beheersing van de graveerkunst. Hoewel in zijn grafisch werk een nei ging tot stylering blijkt, valt naast het symbolieke toch het romantische element zijn werk, vooral in zijn Parijse om- nïbuspaarden, niet te ontkennen. Trou- de beheerste en rhythmische HJnstruc- tuur, welke men ook vindt bij Dürer en Lucas van Leyden. Het was aan de bemoeiingen van prof. AUebé te danken, dat Pieter Dupont op 20 November 1902 tot hoogleraar aan de Rijksacademie werd benoemd. Door deze benoeming werd de graveerkunst in Ne derland nieuw leven ingeblazen. Zijn werk heeft onze ets- én graveerkunst ge red van de verstarring ener al te ver doorgevoerde reproductie-techniek. De monumentaliteit dezer oude kunst, over schaduwd door de invloed van het im pressionisme, heeft haar oude glans weer herkregen en menig jong kunstenaar kan in zijn loopbaan Dupont als lichtend voorbeeld nemen. Het is een loffelijk streven geweest van de zoon van wijlen Pieter Dupont in een boeiende biografie*), de betekenis, welke deze kunstenaar voor ons kunst zinnig leven heeft gehad, in boekvorm vast te leggen en voor het nageslacht te bewaren. Als de schrijver in zijn inlei ding zegt, dat dit geschrift een poging is om deze uitzonderlijke figuur de plaats te doen innemen in de ry van grote kunstenaars, welke hem krachtens zijn prestaties toekomt, dan is hy in dit pogen volkomen geslaagd. G. L. Pieter Dupont, zijn leven en werken, door W. F. Dupont uitgave van de uit geverij „Oisterwyk", Oisterwijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 3