$Lmim geiltöctft GTourant Na-oorlogse huishouding maakt plaats voor gerichte economie Wist U DINSDAG 19 OCTOBER 1948 ABONNEMENTEN, ƒ4 15 per kwartaal; Postrekening 58936 ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter 135 per maand; 0.32 per week- (By contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7640 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StenJuastirb Is otjeMewn myn bert in tegqeiispoet* Wat de Leidse Gemeenteraad besloot Zie pag. 2 en 3 Benelux maakt programma voor de toekomst Industrie gaat vóór woningen, wegen en bruggen De regeringen van de Benelux hebben een economisch program op lange termijn opgesteld, waarbij de volkomen economische unie op 1 Januari 1950 is bepaald en de totstandkoming van een gemeenschappelijke evenwichtige betalingsbalans in het belastingjaar 1952/53 zal geschieden. Gemengde commissies van specialisten bestu deren het met elkaar in overeenstemming brengen van de fiscale en sociale poli tiek, de behandeling van de geldproblemen en de programma's voor belegging productie. met de bevolkingsaanwas. Producne, heeft de voorrang boven woningbouw, Om het richt de betalings balans te verwezenlijken is nodig. Herstel van vrije goederenuitwisseling met Duitsland, van het natuurlijk ver keer met het Roerbekken en verzekering van eigendom en opbrengsten der beleg- gingen in Duitsland aan rechthebbenden, en herstel van orde in Indonesië. Voor herstel van Nederlands export is nodig i heroriëntering der productie omdat het hoogwaardige artikelen voortbrengt, ter wijl de wereld is verarmd en de grond- I «toffenprijzen gestegen zijn. Door af- «chaffing van beperkingen moet de pro- ductiecapaciteit ten volle worden ge- I bruikt. Nederland zal de rantsoeneringen geleidelijk afschaffen en de prijsvoor- schriften beperken tot vitale producten. De buitenlandse handel kan pas worden vrijgelaten als de betalingsbalans in evenwicht is. Geen economische vrijheid maar vervanging van de naoorlogse be perkingen door gerichte economie is het doel der regeringen. Dit wordt nage streefd door globale maatregelen t.a.v. begroting, geld en crediet. Bij het zoeken' I naar begrotingsevenwicht wordt buiten- j sporige deflatie tegengegaan. Het pro- ductieprogram wordt gemeenschappelijk opgesteld, rekenend met ieders eigenaar- digheden en met redelijk herstel van de vrije handel, in de eerste plaats onder ling. Voor Nederland zal de industriële uitbreiding het hoogst zijn in verband 't Verklaarde uitzicht DE AMERIKAANSE BLOEDTRANSFUSIE Gesteld, dat door een onvoorziene, noodlottige omstandigheid, de Ameri kaanse bloedtransfusie voor het herstel van Europa ophield, wat zou er dan van de patiënt terecht komen? Het totaal ver zwakte lichaam zou een prooi worden van de parasieten van links- en rechts extremisme, de wil verzwakt worden, de geest verduisterd, en terwijl het paupe risme der massa's ging toenemen, zou tevens de democratie worden terugge drongen tot een ondergrondse beweging, Christendom, cultuur, persoonlijke vrij heid in gevaar zijn. Europa dient voor deze bloedtransfusie Amerika dus wel zeer erkentelijk te zijn. De patiënt komt weer op de been en werkt zelf op ver standige wijze mede aan zijn herstel. Deze krachtige medewerking was trou wens door Amerika, vóór de Marshall hulp verleend werd, als voorwaarde ge steld en in Amerika krijgt men nu meer en meer vertrouwen, dat de enorme dol lar-bedragen nuttig besteed worden. Zonder dit bereikte bffeet, zou meer dan één senator liever het geld in de Hudson gegooid hebben! Dat de Amerikaanse steun niet maar slechts een kwestie van sentiment is, een filantropisch gebaar, is duidelijk voor wie iets begrijpt van de noodzakelijk gewor den economische en militair-strategische alliantie, wil „West" opgewassen zijn tegen de overrompeling, die uit Oost-Europa dreigt. De ondergang van Europa zou Amerika meeslepen. Vandaar naast het „Herstel-plan", de „Westelijke Unie", de „Benelux", het streven naar een economisch- en mili tair samengaan, en óók de politieke frontvorming tegen het totalitaire be ginsel. Zonder een krachtige, parate weerbaarheid, kan er van een econo misch herstel geen sprake zijn, omdat de Sow jets en hun geestverwanten immers het plan-Marshall saboteren, i Maar omgekeerd, vloeit uit de aanhou- dende internationale spanning voort, dat de Amerikaanse dollar-steun voor het economisch herstel sterk beïnvloed kan I worden door de bedragen, die voor defensie moeten worden uitgetrokken. Truman heeft zich genoopt gezien, voor het komende belastingjaar 14.400 millioen dollar voor defensie aan te vragen. En ter geruststelling wordt er aan toege voegd, dat de deskundigen eigenlijk 23 milliard nodig vonden. Een sterke ontspanning in de internationale verhou dingen zou dus wel zeer „ten bate" zijn van het economisch herstel. Maar men kan er zeker van zijn, de „koude oorlog" der Sowjets, de tactiek van Rusland, het geestelijk en economisch élan van West- Europa te verlammen, zal slechts eindi gen als Montgomery erin slaagt, de Wes telijke verdedigingsstrijdkrachten te co- ordineren en op peil te brengen. In de „Sunday Times" werd door gene raal Martel, pantserdeskundige en leider van de Britse, militaire missie naar Mos kou in 1943, de opmerking gemaakt, dat als West-Europa had kunnen beschikken over twintig, volledig uitgeruste divisies, het probleem van de Berlijnse blokkade nooit zou zijn ontstaan. Maar deze Ame rikaanse en Europese herbewapening verslindt sommen gelds. Er kan dan ook een verscherping van de toestand Europa ontstaan, waardoor op de eco mische hulpverlening der Ver. Staten zou moeten worden besnoeid. In tal landen blijft de politieke toestand ward en dreigt het conflict. Heeft niet het, onder communistische leiding staan de, Franse vakverbond, de C.G.T. openlijk de oorlog verklaard aan het Marshall plan en het West-Europese defensie-plan? Deze oorlogsverklaring aan de door Amerika geleide „reconstruction ol Europe" vindt men ook bij de links- extremistische groeperingen in Italië er Engeland. Bij het uitbreken van een ia ternationaal conflict wil men niet tegen de Russen vechten, waardoor nog eens wordt aangetoond, hoe groot het gevaar is van het bestaan van „vijfde colonnes." (Voor vervolg zie Pag. 3) die slechts bescheiden zal verbeteren, bouw van wegen en bruggen zal zeer be scheiden zijn, doch veel zal de droogma king van het IJsselmeer kosten. Voor Nederland moet worden gerekend op grote behoefte aan scholen en ziekenhui zen. Voor West-Europa wil de Benelux: veelzijdig betalingsverkeer, minder be lemmeringen, lagere tarieven, eenheid van belegging en productieprogramma's, voorts wil het meer uitvoeren naar Amerika, hersteld driehoeksverkeer met overzeese gebiedsdelen, waar een open deurpolitiek komt. Tenslotte bestudeert de Benelux een plan tot stabilisering van de conjunctuur. Damesmantels zijn te duur Algemeen is de klacht, dat damesman tels óf niet te krijigen óf voor de gemid delde beurs niet te betalen zijm. Het Directoraat voor de Prijeen is daarom een actie begonnen om weder om de damesmantels tegen normale prijs in de winkels te doen komen. Op het ogenblik mogen door de fabri kanten 40 pot. confectiemantels in het duurdere genre gemaakt worden, de rest mag slechts f 50 tot f 90 kosten. Dit percentage is nog vrij hoog, want zeker geen 40 pet der vrouwen kan zich een mantel van f 300 f 400 permitteren, j Daar het maken van de kleine maten thans echter belangrijk verminderd is, hopen de winkeliers spoedig mei in mantels van normale maten male prijzen te hébben. Koningin bezocht blindenschool in Huis ter Heide H. M. de Koningin heeft Vrijdag, zc wordt thans gemeld, een bezoek gebracht aan de Prins Alexanderstichting te Huis ter Heide, een instituut voor onderwijs aan blinde kinderen. Aan deze school if een afzonderlijke klasse verbonden voor kinderen met beperkt gezichtsvermogen Eire breekt volkomen met Britse kroon De Ierse minister van Financiën, Pa trick McGillan, heeft verklaard, dat Eire nog steeds besloten is, om de laatste band, die het land met de Britse kroon bindt, te verbreken. Zulks ondanks de Productie laatste besprekingen met staatslieden het Britse gemenebest. In November de Ierse Eén doodvonnis uitgesproken en drie geëist De 41-j. metselaar A. C. J. Magielse, uit Schiedam, die als lid van de poli tieke afdeling der Sohiedamse politie, meer dan 130 arrestaties verrichtte, waar onder die van 12 agenten, die naar de Engelse zender luisterden, is door het B.G., te Rotterdam ter dood veroordeeld. 3.G. eiste voorts de doodstraf tegen de 29-j. W. Oskam, die als hoofdwachtmees ter der maréohaussée op Goeree en Over- flakkee een waar schrikbewind uitoefen de. Uitspraak volgt op 1 November. Ver volgens werd voor het B.G. te Gronin gen de doodstraf geëist tegen twee leden van de „Amsterdamse recherche", nl. de 51-j. politie-agent uit IJsselstein, Joh. v. Kooten en de 57-j. agent Harm Krikke uit Amsterdam, die evenals hun collega's Kater en Sohaap, die reeds ter dood zijn veroordeeld, op het Bureau Joodse Zaken te Amsterdam werkten en later in Gro ningen hebben geplunderd, gemoord en zich aan tal van mishandelingen schul dig gemaakt. FRANSE MIJNEN WORDEN THANS MET VERNIETIGING BEDREIGD In Sb-Etienne liepen reeds drie schachten onder water „Geen enkele Fransman zou het de regering vergeven, Indien zij de mijnen van middag. of vanavond onder water liet lopen", zei de Franse minister van Binnen landse Zaken, Jules Moch, gisteren in een radiorede, waarin hij de Franse politie opdracht gaf om de mijnwerkers, die geen gehoor geven aan de communistische stakingsbevelen, te beschermen, teneinde de mijnschachten voor ondergang te redden Minister Moch sprak deze sombere woorden, in antwoord op het ongehoorde besluit van de communistische vakbewe ging, om gedurende 24 uur de veiligheid van de mijnschachten niet te laten con troleren, waardoor de kans zeer groot wordt, dat de meest nodige diensten bui ten functie geraken, zoals het ventilatie systeem, het oppompen van water ter voorkoming, dat de mijnen onder lopen, het controleren der steunbalken in de tunnels, en meer van deze noodzakelijke werkzaamheden, die bij elke staking altijd worden voortgezet. Thans verbood de vakbeweging deze controle voor 24 uur en de opdracht hiertoe kwam kennelijk van de Kominform, aldus Moch. Gistermiddag stopten 39 vrachtwagens met „Gardes Mobiles" en een detache ment infanterie bij de mijnen van St. Etiënne, die door het terugtrekken der veiligheidsdiensten het meest bedreigd werden. De stakingsposten gingen weg zonder te protesteren en lieten de sol daten binnen. Deze namen alle mijn-in- Dr J. C. Hoekendijk naar Hongarije Dr J. C. Hoekendijk, secretaris van Nederlandse Zendingsraad, hoopt dezer dagen naar Hongarije te vertrekken om op uitnodiging van de Hervormde kerk aldaar gedurende een maand college te geven in de Zendingswetenschap aan de theologische faculteiten van Budapest, Debrecen, Sarospatak en Papa. Een 29-tal Britse zeelieden verdronken Reuter meldt, dat 29 leden der beman ning van het Britse vliegdekschip „Il lustrious" zijn verdronken. Een Liberty- boot, die de zeelieden naar de „Illus trious" terugbracht, is door de zware zee omgeslagen. Enkele leden wisten de „Illustrious' zwemmend te bereiken, anderen werden door passerende boten opgepikt. Cacao en boter op de bonnenlijst Naar wij vernemen, zal de bonnenlijst van Donderdag a.s. bonnen bevatten voor cacao en de, onlangs reeds aangekondig de, extra boter, margarine of vet Volgende week zullen de detaillisten bevoorraad worden voor de extra rant soenen versnaperingen of suiker, die met S.t Nicolaas en Kerstmis aangewezen worden. Ook komt er a.s. Donderdag een bon voor 250 gr. waspoeder (kinderen dubbel). WEER ZEEPOST NAAR INDONESIË. Met het m.s. „Kota Agoeng", dat 23 October vertrekt, kan zeepost naar Indo nesië worden verstuurd, mits deze uiter lijk 19 October ter post bezorgd is; EEN DR-MANSOER-GLADIOOL. Het staatshoofd van Oost-Sumatra, dr Mansoer, heeft knollen medegenomen van een door een Sassenheimse kweker geteelde nieuwe gladiolensoort, die „Dr Mansoer-gladiool" is gedoopt, uit dank baarheid voor het feit, dat dr Mansoer enkele jaren geleden zijn zoontje een ernstige ziekte heeft genezen. stallaties onder hun bescherming. Van de vijf schachten stonden er toen reeds drie volkomen onder water. Later in de mid dag hadden incidenten plaats tussen mijnwerkers en de ordedienst. De stakers trachten zich meester te maken van één der mijnen en de beveiligingscompag nieën zagen zich genoodzaakt van traan- gasbommen gebruik te maken. In de steenkoolgebieden van de Moezel in Oost-Frankrijk werkten de veilig- heidsploegen echter nog normaal, terwijl daar zelfs 8000 mijnwerkers het werk hervatten. Praagse politie arresteert Brits am bassade-secretaris Praagse politie in burger heeft een overval gedaan op de leeszaal van de Britse 'Inlichtingendienst in de Tsjecho- slowaakse hoofdstad. Zij arresteerde een Tsjechisch beambte en de secretaris van de Britse Ambassade, die later na een protest van de Britse ambassadeur werd vrijgelaten. De Tsjechische beambte wordt eefhter nog vastgehouden. GAAT Dr VAN MOOK SCHRIJVEN? De „Christian Soience Monitor" meldt, dat dr Van Mook zich in Amerika zal vestigen en boeken schrijrven. (Naar men weet heeft men in Amerika een open oog voor de grote gaven en het buiten gewone formaat van een figuur als dr Van Mook. Red.) UTRECHT-DEN HAAG AUTOMATISCH Sinds gisteren is het mogelijk uit de stad Utrecht de gehele dag automatisch met het telefoondistrict Den Haag te tele foneren. Vertelden we U op 12 October van een wanhopige uitvinder Pietro Vassena, die zijn vestzakduikbootje bijna nasprong toen het in de golf van Napels zonk, hier ziet U hem (r.) dolgelukkig zijn weer gelichte schepping aangrijpen. Wat brengt de volgende duik? Truman ivilde giftige atmosfeer verdrijven ip een bijeenkomst van het Ameri kaans legioen te Miami, heeft president Truman in een rede gezegd, dat zijn aan vankelijk voorstel om opperrechter Fred Vinson naar Moskou te zepden, geen ver band hield met de bestaande onderhan delingen in het kader der V. N. of van de Raad van ministers van Buitenlandse Zaken. „Mijn bedoeling was Stalin om medewerking te vragen bij het verdrij- iran de huidige giftige atmosfeer van wantrouwen, die thans de onderhande lingen tussen de Westelijke mogendhe- ;n de Sowjet-Unie omringt. Mijn af gezant zou getuigd hebben van de ernst oprechtheid der Amerikaanse bevol king, waar het haar verlangen naar vre de betreft". Militaire arrestant sprong 's nachts van „Groote Beer" Maar begon onmiddellijk om hulp te roepen Toen het troepentransportschip „Groote Beer", dat eengisteren in Amsterdam bin nenliep, bij nadht door de Golf van Aden kwam, waagden drie militaire ar restanten een poging om te ontsnappen. Een van hen sprong overboord, maar schrok van zijn eigen vermetele daad ken nelijk zo, dat hij direct om hulp begon te roepen. De anderen waagden de sprong meer. Na een uur zoeken met schijn werpers ontdekte men de drenkeling, die verklaarde het nooit weer te doen. Het geen men grif geloofde. AMSTERDAM ONGERUST OVER DE RIJNVERBINDING Alle fracties van de Amsterdamse Ge meenteraad hebben in een drietal vra gen hun ongerustheid uitgesproken over het feit, dat de Rijksbegroting 1949 slechte f5.000.000,uittrekt voor de voltooiing het Amsterdam-Rijnkanaal, terwijl rekende op een bedrag van f 12.000.000.—. Men vreest thans, dat de scheepvaart verbinding tussen A'dam en de Waal niet op 1 Jan. 1951 in gebruik kan worden genomen, zoals de regering toezegde. Weinreb blijft gevangen De Bijz. Raad van Cassatie wees 1 verzoek van mr dr B. C. Smit, de v dediger van Weinreb, om zijn cliënt vrijheid te stellen, van de hand- De psychische toestand W. was aanleiding tot het verzoek. EX-BURGEMEESTER VAN GOUDA VOOR DE RECHTER. De R'damse kantonrrechter heeft heden het door het Goudse tribunaal ge stelde advies van 4 jaar internering van de 52-j. E. H. H. A. Liera, N.S.B.-er en ex-burgemeester van Gouda, bevestigd. Bekl. had gehandeld tegen het belang van het Ned. volk, doch had ook enkele maatregelen getroffen in 't belang van ingezetenen van Gouda. Het beheer over zijn vermogen zal worden opgeheven. Veldmaarschalk von Brauchitsch overleden Naar Reuter uit Londen meldt, is veld maarschalk Walter von Brauchitsch gis teravond in een ziekenhuis van het mili taire kamp by Hamburg, waar hij, zoals bekend, was gedetineerd, overleden. Uitgeweken O.-Europeanen eisen maatregelen tegen Rusland Acht vooraanstaande uitgeweken poli tieke leiders uit zes Oost-Europese lan den hebben de voorzitter van de Algem. Vergadering der Ver. Naties een memo randum doen toekomen, waarin zij de V.N. verzoeken, o.a. de volgende stappen te nemen: de schendingen van i: nationale verdragen en overeenkomsten door Rusland veroordelen; Rusland dwingen zich terug te trekken uit de landen van Oost-Europa en de vrijheid te herstellen; vrije en onbelemmerde verkiezingen te doen houden; vervolgde burgers in landen achter het ijzeren gordijn te bevrijden. Het memorandum is o.m. ondertekend door Nagy (Hon gaars oud-premier), Micolajczyk (Pools oud-premier), de Tsjech Cerny, de Slo- waak Hodza en de Bulgaar Dimitrof (nóet de huidige premier). Pech gehad De A'damse politie arresteerde Za terdag de dader van een in 1943 ge pleegde diefstal. Ondanks een achter gelaten vingerafdruk heeft men hem nooit kunnen vinden. Het bleek dat zijn diefstal inmiddels verjaard is, maar toen men naging waarom de toen 17-jarige zo spoorloos kon verdwijnen bleek dat hij dienst ge nomen had by de S.S. Zodat men hem toch maar opsloot, maar nu in het kamp te Laren voor politieke delin quenten VOOR „TELEGRAAF" EN „NIEUWS V. D. DAG" 20 JAAR NAAMSVERBOD GEADVISEERD. Voor de Raad van Beroep voor de pers zuivering is gisteren geadviseerd, een naamsverbod voor „De Telegraaf' en „Het Nieuws van den Dag" voor 20 jaar uit spreken. De commissie voor de perszui vering had resp. 30 en 21 jaw uitge sproken. Regering wil loontoeslag van 1 cent per uur en verhoging kinderbijslag Beslissing kan eerstdaags worden verwacht (Van een onxer verslaggevers) De Regering heeft het voorstel van de vakbeweging, om een toeslag van fLper week op de lonen en pensioenen te geven, in eerste instanties afgeweien en het vol gende tegenvoorstel gedaan: Verhoging van het nnrloon met 1 cent voor arbeiders in het particuliere bedrijf en voor het Overheidspersoneel, dat met deze arbeiders kan worden gelijkgesteld en een verhoging van de kinderbijslag, zonder premie verhoging. In deze regeling zouden echter de gepensionneerden en de kleine zelf standigen niet delen. De verhoging van het uurloon mag niet in de prijzen worden doorberekend. Verwacht mag worden, dat de Regering ons volk mededeling doet van de moei lijke economische toestand, zoals de bo nafide vakbeweging dit reeds heeft ge daan. Een groot deel van ons volk beseft nog in het geheel niet, hoe arm wy zijn. Verhoging van het welvaartspeil is al leen te bereiken door verhoging der pro ductie. Er worden nog steeds hoge win sten gemaakt en hoge dividenden-uit ge keerd. Soms krijgt men de indruk, dat alle mogelijkheden tot prijsverlaging op dit punt nog niet zijn uitgeput. Toch moe ten wij het belang van reserveringen in het oog. houden. Op zichzelf bestaat geen bezwaar tegen z.g. „uitwijk-mogelijkheden", doch aan arbeiders moet niet geheel de mogelijk heid worden ontnomen om de tot „luxe" Een en ander werd gisteren medege deeld op de buitengewone algemene ver gadering, die het Chr. Nat. Vakverbond in Utrecht heeft gehouden. De tweede voorzitter, W Strijbis Pzn., deelde voorts mede. dat de Regering voornemens is van de geraamde subsidieverlagingen ad f250 millioen er f65 millioen te verhalen op de consument. Hiervan zal de suiker f32 millioen moeten leveren, oliën en vetten f 8 millioen. zeep f 15 millioen. gas en electriciteit f 10 millioen. Het totaal bedrag moét dalen van f635 millioen tot f 385 millioen. Met de vertegenwoordigers van de ver schillende aangesloten bonden heeft het hoofdbestuur van het C.N.V. gisteren over deze zaken beraadslaagd. De heer Strijbis legde de nadruk op het tijdelijke karakter van de loontoeslagen. Er moet' rekening worden gehouden met het wel licht geheel afschaffen der subsidies, huurverhoging enz. De gevoelens van de vergadering werden ten slotte door de voorzitter van het C.N.V M. Ruppert. in een achttal pünten samengevat. Hiervan noemen wij: De slechte kw aliteit van de koelhuiseieren In verband met de klachten over slechte kwaliteit van de gedistribueerde koelhuiseieren wordt er door het dep. van Landbouw op gewezen, dat het be trekkelijk zachte herfstweer hierbij een niet onbelangrijke rol speelt. Uiteraard gaat de kwaliteit van het koelhuisei ach teruit in evenredigheid met het aantal dagen, dat het in circulatie blijft. Thans zijn ongeveer 20 millioen koelhuiseieren gedistribueerd. Het is niet waar, dat de laatste partijen 50 pet. bedorven is; het uitvalpercentage bij de detaillisten is ge middeld 5 a 6 Het percentage uitval in de koelhuizen is ca 2 hetgeen la ger is dan normaal (3Vt GEDRUKTE STUKKEN LEESBAAR VOOR BLINDEN Onder de 591 uitvindingen, die vorige week in Amerika werden gepatenteerd, was een electrisch apparaat, dat blinden in staat stelt gedrukte stukken te lezen. Het i.eet „Optophone" en brengt een toon voort, waarvan de hoogte variërt bij het heen en weer gaan van een lichtstreep George Marshall sprak met de Paus George Marshall heeft gisteren Athene verlaten en is direct doorgereisd naar Italië, waar hij o.a. een onderhoud had met de Paus, de president Einaudi. pre mier De Gasperi en de minister van Bui tenlandse Zaken, Sforza. Verwacht werd. dat Marshall vanavond naar de V. N.- vergadering in Parijs zou terugkeren. Transformatorengebouw bij Wilton- FijenoorcI in brand Stroomtoevoer Schiedam-Vlaardingen-Hoek van Holland afgesneden C Hedenmorgen om even na elf uur is het transformatorengebouw van het G-E.B. van Rotterdam bij de werf Wilton-FIjenoord, door de exploisie van een transformator van 25.000 volt in brand geraakt. De hulpmonteur, J. C. Chef de Hotel, uit R'dam werd hierbij gedood. De transformator was juist i.v.m. tcmiemende stroomverbruik in de winter als reserve geplaatst en werd hedenmor gen voor het eerst in bedrijf gesteld. Zij explodeerde vrijwel onmiddellijk, v door zestig ton olie, die voor de koeling van de transformators wordt gebruikt en in het grote transformatorhuis lag op geslagen, in brand geraakte. De brand, die door de brandweercorp sen uit Vlaardingen en Schiedam en de bedrijfsbrandweer van Wilton-Fyenoord werd bestreden, verspreidde een eni hitte. Door deze catastrophe is de stroomtoe voer voor Schiedam-West, geheel Vlaar- DAT de Nijmeegse Electr. Centrale i.v. m. kolenbezuiniging aandringt op 20 pet. zuiniger stroomverbruik tijdens de spits- DAT de N.V. Nat. Hypotheekbank en de Holl. Hypotheekbank N.V. te Amster dam een fusie aangingen. DAT ter gelegenheid van de oprichting van de Fins-Ned. Ver. tot Bev. der Cul turele Betr. de weduwe van de initiatief nemer, prof. Mikkola, te Helsinki be noemd werd tot off. in de Orde van O. N. DAT een jaar nadat de eerste werk zaamheden begonnen deze week de laat ste van de 105 woningwetwoningen te Bruinisse onder de kap ging. DAT de eerste trawler van de Verre Visserij-Ond. te IJmuiden, de „Claes Compaen" Zaterdag zal proefvaren en de „Assan Reis" en „Simon de Danser" van dezelfde onderneming weldra gereed komen. DAT, nu de automatenbezitters geen toewijzing van de distributiedienst ont vangen en 1200 automatenexploitanten zich gedupeerd voelen, te Utrecht werd opgericht de Bond v. Automatiekhouders in Nederland. DAT te Amsterdam 15 en 16 Nov. de bij de textielhandel betrokken vakgroe pen een congres houden. DAT oud-minister Ringers in het Mu seum voor Vlaamse Letterkunde te Ant- wewrpen een lezing hield over de ont wikkeling der waterbouwkunde in de laatste 25 jaar. DAT de E.C.A. Nederland en Indonesië 7 millioen dollar heeft toegewezen voor aankoop van steenkool, teerproducten, delfstoffen, katoenen weefsels en nikkel. DAT het aantal door de gewestelijke ar- beidsbureaux geregistreerde werkloze mannen in September daalde van 25.163 tot 24.152, terwijl dit cijfer voor vrouwen steeg van 4229 tot 4908. DAT padvindersleiders en -leidsters uit Rijnland en de bollenstreek 6 en 7 Nov. op Huize Teilingerbos bij Vogelenzang een herfstbijeenkomst houden. DAT B. en W. van Waalwijk de Raad voorstelden het gemeente-gasproductie- bedrijf om te zetten in een mijngasdistri- butiebedrijf. DAT sinds gisteren de afzetvoorschrif- ten voor duivebonen zijn opgeheven. DAT te Barneveld op 17, 18 en 19 Nov. een pluimveetentoonstelling gehouden DAT de 15 Oct. gehouden inschrijving van de metaalwarenfabriek „Drenthina" te Hoogeveen op f 400.000 in stukken van f 1000 tegen 144 pet. ten volle werd toe gewezen. Dat mr A. Rombach, raadsheer van de Hoge Raad benoemd werd tot voorzitter van het Scheidsgerecht voor de Vermo- gensaanwasbelasting. DAT aan de verzamelaarsloketten van de postkantoren de 3, 4 en 7% ct uit de Danser-serie, de 15, 20. 25. 40. 50 en 80 ct van de Kon. Wilhelmmazegels (type Hartz) van Indonesië en de 6 en 12V4 ct. Curacao-zegels van Koningin Juliana te krijgen zijn. DAT op de Schiedamse Singel te R'dam een stadsbus in botsing kwam met tram, waarbij de chauffeur en zeven bus passagiers gelukkig niet ernstig gewond werden. DAT voor het B.G. te A'dam 7 j. met aftrek geëist werd tegen de 63-j. NSB- burgemeester G. N. Nieuwenhuys van Bussum en 1 Oct. uitspraak volgt. DAT 58 j. oud te Den Haag overleed de referendaris aan het Dep. van Buit. Zaken M. Blaauw. DAT de voorzitter van de Ver. v. d. Effectenhandel en lid van de Raad van Bijstand dier vereniging. C. F. Overhoff, deze functie om gezondheidsredenen neerlegt. DAT volgens „De Tijd" de Ned. delega tie te Rome ter bespreking van werving van Italiaanse mijnwerkers gisteren door de Paus in audiëntie werd ontvangen. DAT een trein met kolen uit de Ruhr Enschedé binnenreed, waarmede voor het eerst sinds 1940 de spoorlijn AhausEn schedé weer in gebruik kwam. DAT de Engelse bacterioloog dr R. Cruickshank gisteren te R'dam een lezing hield voor artsen en med. studenten en vandaag en 21 Oct. te A'dam. 20 Oct. te Utrecht en 22 Oct. te Leiden spreekt DAT tot. officier in de orde van O.N. werden benoemd L. P. L. M. G. Boel te Brussel en ir C. F. A. de Groot te Kerk- rade, president-commissaris en directeur van de „Willem-Sophia" mijn. DAT prof. Oscar Jespers uit Brussel is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de Beeldhouwkunst aan de Jan van Eyck-stichting te Maastricht dingen, Hoek van Holland en de spoor lijn tot Hoek van Holland afgesneden. Het electrische treinverkeer gaat'echter normaal door. „Atoomgrad" en cocktail'van zon en zeewier Een vroegere hoge Russische ambte naar, Alexejew, zou tijdens een interview voor de New Yorkse radio hébben ver klaard, dat Rusland er een geheimzin- nnige stad, Atoomgrad, op na houdt, waar niet minder dan 400.000 mensen, voor het merendeel politieke gevangenen, in huizen en fabrieken onder de grond leven en werken. Atoomgrad zou gele gen zijn in Turkestan, niet ver van de Mongoolse grens en reeds in 1945 ge sticht. Volgens deze Rus, die tijdens de oorlog, ingenieur by het Russische mi nisterie voor vliegtuigproductie was. zou den de Sowjets misschien één of twee primitieve atoombommetjes bezitten. Curiosnteitshalve geven wij ddt bericht eer, maar nog interessanter is hetgeen Bernard Baruch, de Amerikaanse atoom- exipert, heeft verklaard. Het atoomonder zoek zou de mogelijkheid openen „de te bebouwen en voedsel te verkrij gen door het mengen van zonlicht, mate- SOCIALE VERZEKERING DER RES. POLITIE WORDT NIET ROYALER. Minister Lieftinck heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat een royalere re geling van de ongevallen- en ziektever zekering der reserve-politle een onge rechtvaardigde bevoorrechting zou schep pen. In het Ned.-Eng. handelsaccoord is een export van uien tot 60.000 ton opgeno- Getracht wordt dit kwantum te vergroten of de uien-export naar Enge land geheel vrij te laten. Nederland heeft 14.000 ton peren naar Engeland geëxpor teerd. Met ingang van gisteren is de ex port van tomaten naar Duitsland stop gezet. Tenslotte is bepaald slechts een beperkt kwantum stro te exporteren. verklaarde goederen te gebruiken. Al« een loonsverhoging een verhoging van prijzen tengevolge heeft, is deze waar deloos. In verband met het regerings voorstel moet daarom wel worden over wogen. dat een kleine looncorrectie zon der prijsverhoging de voorkeur verdient boven een grote looncorrectie met prijs verhoging. Looncorrectie en kinderbij slag, waartussen de overheid hier con tact legt, behoren formeel gescheiden te worden gehouden. Het CN V. zou liefst het gehele loon- probleem behandelen, doch dit is wel licht ondoenlijk. De besprekingen over de loonsverho ging zijn in het laatste stadium getreden. Vanmorgen vergaderde de Raad van Vakcentralen om het tegenvoorstel van de Regering te bespreken. Vervolgens werd in de Stichting van de Arbeid op nieuw met de werkgevers beraadslaagd en hedenmiddag zou in de interdeparte mentale commissie de conclusie van deze besprekingen aan de regering worden voorgelegd. Boterprijs zal sterk stijgen Kinderbijslag stijgt met 30 cent per week Over de gevolgen van de deze week nog door de Regering aan te kondigen subsidieverlagingen schreef „Trouw" hedenochtend, dat suiker 15 cent, var kensvlees 40 cent, zeep f0.80 en boter f 1.24 alles per kg duurder zou worden. Het laatste product zou dan in totaal f5.per kg gaan kosten. Hoewel alle berekeningen nog niet ten einde zijn, zullen tóch naar wij verne men, de genoemde prijsverhogingen wel doorgaan. Voor boter maakte men even wel nog een voorbehoud. Het is n.l. niet onmogelijk, dat de prijsverhoging iets minder zal zijn. Maar het blijft een schrale troost, want duurder wordt de boter in ieder geval. De prijsverhoging op kolen zal hoofd- zakelijk afgewenteld worden op een ho gere anthracietprijs. Het huishoudbudget wordt door deze verhogingen met 30 cent per week extra belast. Men wil dit opvangen door, be halve de lonen met 1 cent per uur, de kinderbijslag met 30 cent per kind per week te verhogen. Verhoging van uurloon en opheffing van de kolensubsidie mag niet worden doorberekend in de prijzen. Daartegen over staat een gunstiger belastingpoli- tiek. De kleine meld In baar wagen zal over de „luchtbrug" Berlijn verlaten, want zelfs voor de kinderen zijn allo andere wegen naar het Westen ge blokkeerd. Laat het Westen dan stand houden, want Juist voor hen moet de vrijheid bewaard. WEERBERICHT Afnemend buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de kuststreken wisselende bewolking met vooral gedurende de nacht nog en kele buien. Meest matige wind tussen Noord-West en West Weinig verande ring in temperatuur. In het binnenland: afnemend buiig met tijdelijke opklaringen. Koude nacht met hier en daar vorming van nevel of mist. Morgen in de namiddag iets hogere temperatuur dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. ZON EN MAAN Woensdag, 20 Oct.: zon op 7.13. onder 17.36 uur; maan op 18.22, onder 9.58 uu*. 25 Oct V. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1