UiruHre ^ethsdjr (ioarant Truman en Marshall hameren op het I zelfde Sowjet-aambeeld Wist U Interim-regering de volgende maand al een feit MAANDAG 11 OCTOBER 1948 IR en REDACTIE: Hogewoerd 103 Tel. redactie: 20408: Adm 22710. Postrekening 58936 Negen en twintigste jaargang No. 7633 DIRECTIE: F- DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stadhttsfob te afieMmti myn (jerl in te^fensptet" Voor Zaterdagmiddag- sport Zie pag. 2 en 3 Er gaat geen speciale Amerikaanse missie naar Stalin Truman en Marshall schijnen het weer geheel met elkaar eens te zijn. Het Witte Huis en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, hebben zich gedurende het weekeinde beijverd om de schade, die aan de Amerikaanse eenheid zou zijn toegebracht, weer te herstellen. De moeilijkheden waren ontstaan, doordat Truman van plan was rechter Fred Vinson naar Moskou te zenden om rechtstreeks met Stalin over de Berlijnse kwestie te onderhandelen- Het belang, dat gehecht wordt, aan de verzekering, dat alles tussen Truman en Marshall thans weer „pais en vree" is, blijkt ook uit het feit, dat beide wereldfiguren in verschillende poses werden ge fotografeerd, getuigende van hun grote vriendschap en harmonie. Volgens Reuter, zou het plan van Tru- «nan, om Vinson naar Moskou af te vaar digen ingegeven zijn door politieke ■tieven, waarbij de president omgeven was door zijn adviseurs voor de verkie zingscampagne. De bedoeling van het plan zou geweest zijn, president Truman aan het Amerikaanse volk voor te stel len in de rol van een staatsman als Roosevelt, die dan de wereldvrede zou hebben tot stand gebracht door een recht streeks beroep te doen op Stalin, nadat «ndere diplomatieke middelen hadden ge faald. Het terugroepen van Marshall uit Parijs, zou een tegenzet van Truman ge weest zijn, tegenover het terugroepen van John Foster Dulles door gouverneur Na het onderhoud tussen Truman en Marshall, heeft eerstgenoemde er van afgezien rechter Vinson met een missie naar Moskou af te vaardigen. Truman had zich vooral beziggehouden met het vraagstuk van de vrede, gezien zijn spe ciale positie ten opzichte van de kwestie der atoom-energie, waarin hij de beslis sing heeft. Marshall kantte zich tegen de speciale missie naar Moskou, omdat de Veiligheidsraad op het punt stond de Berlijnse kwestie te bespreken, terwijl tevens morgen de kwestie van de atoom energie behandeld zal worden en onder deze omstandigheden zou een éénzijdige actie van de Ver. Staten slechts verwar ring kunnen brengen. Marshall geloofde niet, dat ten aanzien van de atoom-e gie de Russen tot concessies bereid den zijn, maar hij verklaarde, dat de Communisten beheersen grote delen der republiek Nog steeds woeden felle branden te Tjepoe Een Nederlands legercommuniqué te Batavia meldt, dat de boorterreinen Nglobo en Wonosari bezuiden Solo zich nog'in-handen van de communisten be vinden. Op 8 October waf de brand in het reservoir van ruwe olie te Tjepoe nog niet geblust. In de nacht van 5 op 6 Octo ber blijken de communisten de voorraden reserve-delen en andere goederen in de fabriek en magazijnen met instrumenten vernield te hebben. Een gedeelte van •Tjepoe is uitgebrand, boscomplexen rond om de stad zijn eveneens in brand gesto ken. Zaterdag ontving Soedirman, be richt, dat de communisten nog Zuid-Solo, Zuid-Madioen en de republikeinse delen der residentie Semarang en Patih be heersen. Het centrum van de opstand is op het ogenblik in de vierhoek Tjepoe- Madioen-Ponorogo - Wonogiri-Solo - Poer- wodadi-Tjepoe. Ds P. W. Spruyt blijft in Leiden Naar wij vernemen, heeft ds P. W. Spruyt Ned. Herv. predikant te dezer stede, het beroep, dat de Ned. Herv. Ge meente van Den Haag onlangs op hem heeft uitgebracht, niet aangenomen. Ds Spruyt, die zich in Leiden door rijn grote activiteit op het gebied van de jeugd veel bekendheid en ook popu lariteit heeft verworven, deed op 22 De cember 1946 in Leiden zijn intrede met een prediking n.a.v. de woorden uit Mar cus 1: „De tijd is vervuld en het Konink rijk Gods is nabij gekomen; bekeert U «n gelooft het Evangelie". Voor de Leidse jeugdverenigingen be tekent Ds Spruyt zeer veel. Mede door «ijij toedoen is de Federatie van de Leid se C.J.M.V. tot stand gekomen die zich thans in een gestadige bloei mag ver heugen. Van dit samenbindende lichaam Is ds Spruyt voorzitter, evenals vai Ned. Herv. Jeugdraad. In de loop van de bijna twee jaren, dat ds Spruyt in onze stad werkzaam is, heb ben ook tallozen veel aan zijn „woord, recht op de man af" gehad. Zoals bekend, werkt hij als wijkpredikant in wijk VIII CDe Kooi). Ds Spruyt werd in 1911 geboren en eandidaat in Zeeland. Op 26 Maart 1939 deed hij als predikant zijn intrede te Mijnsherenland en in 1943 te Arnhem. Dat ds Spruyt voor het beroep n Den Haag bedankt heeft, zal door de Ned. Herv. Gemeente van Leiden, die door het vertrek van deze predikant zeer veel zou verliezen, met oprechte vreugde worden begroet. raad van de Vier Ministers van Buiten landse Zaken bereid was, de onderhan delingen over de Berlijnse en de Duitse kwestie te beginnen, mits de blokkade tegelijkertijd zou worden opgeheven. De bezwaren van Marshall en Lovett tegen het plan van Truman, hebben ten gevolge gehad, dat van de radio-toe spraak door Truman tot het Amerikaanse volk werd afgezien. Dat de zaak een bij zonder interessante kant heeft, blijkt ook uit de door Reuter geciteerde veronder stelling, dat Truman over geheime in lichtingen zou hébben besohikt, die leiding waren voor het eventueel uitvoe ren van een spoedmissie naar Stalin, waarbij de controle op de atoombom het belangrijkste punt zou zijn geweest. Truman was ten zeerste bezorgd ovï onverzoenlijke houding der Sowjets, tijdens het atoomdebat in de Ver. Naties. Senator Arthur Vandenberg betitelde het plan van Truman als een „na escape" en becritiseerde op scherpe wijze alle eenzijdige en onafhankelijke stap pen, waarbij de goede relaties tussen Amerika en de Westerse vrienden in ge vaar zouden kunnen worden gebracht. Vandenberg heeft nog verklaard, dat de Ver. Staten het vroegere voorstel tot defensief verdrag van 50 jaar tussen de vier grote mogendheden dienden te her nieuwen, indien de Sowjet-Unie althans daartoe viel over te halen. „Wij willen Europa niet Amerikaniseren, maar het afvoeren van de bedellijst". Ook Dewey, de republikeinse eandidaat voor het pre sidentschap, sprak van een „wanhopige blunder van president Truman", waar door het vertrouwen van Europa in de Ver. Staten kon worden ondermijnd. Marshall heeft zijn vertrek naar Pa rijs tot heden uitgesteld, omdat hij mei de minister van Defensie, Forrestal, eer conferentie had, waarbij o.a. de wapen leverantie aan West-Europa ter sprake Zaterdag werd van de nieuwe Geref. kerk te Valkenburg (Z-H.) de eerste steen gelegd door ds P. Hainjé, pastor-loei- Achter ds Hainjé burgemeester De Wilde en vervolgens wethouders, raadsleden, kerkeraadsleden en verdere genodigden. (Foto N. van der Horst) CHURCHILLBlokkade van Berlijn„een man op zijn hoofd, een man in leunstoel" Veertien Kremlin-dictators terroriseren de wereld „Het maakt mij uiterst droefgeestig", aldus Winston Churchill, op het congres der Britse Conservatieve Partij, waar hij een rede hield, waarnaar de hele wereld met spanning en instemming heeft geluisterd. De enige ware vredesbasis, zei hij, steunt thans op de macht en indien de Ver. Staten op het ogenblik niet in het bezit waren van een voorraad atoombommen, dan zou er geen middel bestaan om de verove ringstocht van de communisten over West-Europa, gesteund door de Sowjetwapens, te stuiten. Het pessimisme van Churchill is volkomen gewettigd en hij verklaarde, ontjer grote bijval: „Indien de Ver Staten, vertrouwend op een stuk papier, bereid gevonden worden om hun voorraad atoombommen te vernielen, dan zijn zij schul- lan moord op de menselijke vrijheid en zouden zij bovendien zelfmoord plegen Wanneer de Sowjet-regerinig wenst, dat de atoom-energie onder internationale controle komt en haar gebruik met mili taire doeleinden buiten de wet gesteld, dan moet zij haar greep op de satelliet staten beëindigen en zich terugtrekken haar eigen land. Dan moet zij de elf oude hoofdsteden van Oost-Europa, die zijn bezet, verlaten. Het heeft geen zin illusies te maken, omtrent een veran dering in houding van de krachten, die de Sowjet-Unie besturen. De toestand ner de gehele wereld in een onver wachte mate verscherpt. De algemene vergadering der Ver. Naties is een arena geworden, waar de vertegenwoordigers de grote naties elkaar verwijten het hoofd slingeren, waardoor de passies der volken worden aangevuurd wij worden voorbereid op hetgeen onoverkomelijk ons aangrijnst: de derde wereld-oorlog. Sow jet-Rusland heeft een m sterk leger op de been en haar ef fectief in Europa is veel groter dan dat de Westerse naties samen en van- De Sibajak kwam, de Willem Ruys ging Australische gezant verliet ons land Begroet door de welkomstmuziek van 1 R.I. ontscheepte de Zondag uit Bativia aangekomen „Sibajak", terugkerende soldaten van Leger, Marine en KNIL, in totaal 730 man en 140 burgers, in hoofd zaak gezinsleden van KNTL-mensen. Er waren ook 40 Duitse burgers aan boord, afkomstig van Republikeins ge bied. Zij waren door het Nederlandse Rode Kruis naar Nederlands gebied ge- evacueerd. Onder bewaking zijn zy ont scheept, om naar Duitsland te worden doorgezonden. Zaterdagmiddag verliet de „Willem Ruijs" de Rotterdamse haven, met be stemming Batavia. Er zijn 750 passagiers aan boord, o. w. 270 kinderen. Hiervan reizen 425 passagiers in het kader der gezinshereniging. In Southampton kwa men nog 150 Engelsen aan boord. Met het schip reist de voormalige Australische gezant in ons land, de heer Z. E. F. Keith Officer, die ambassadeur in China werd, tot Southampton. De Ca nadese ambassadeur, Pierre Dupuy en zijn Chinese collega dr Tung Ling, de den de heer Officer uitgeleide. VERSTERKT POLEN ZIJN WEST GRENS? Volgens betrouwbare inlichtingen zou de Poolse regering voorrang verleend hebben aan het uitvoeren van defensie werken in West-Polen. Er zou opdracht zijn gegeven om alle vroegere Duitse militaire installaties te herstellen uw- en regendicht te maken vóór 20 December a s. daar de noodzakelijkheid, dat Amerika het Westerse verdedigingsfront zo sterk mogelijk maakt. En onder doodse stilte verklaarde hy: het zijn de veertien mannen in 't Krem lin, die 300 millioen mensen regeren met willekeur van gezag, die sinds Czaar Iwan de Verschrikkelijke niet is voorgekomen en half Europa onder com munistische terreur houdt. Laten de Russen ophouden Malakka en Indonesië verwarring te brengen en het door de communisten bezette deel van Korea vrijgeven. Laten de Russen zich op de Ourzon- linie terugtrekken (dit is de lyn, waar op de grens Polen-Rusland zou worden gevormd en volgens welke Hitier en Stalin Polen in 1939 verdeelden). De op heffing van de blokkade te Berlijn be tekent slechts het einde van een ver-, sohrikkelyke chantage, die niet beloond worden. De kweatie-Berlijn kan ieder ogenblik in een afgrijselijke oorlogscatastrophe storten. De blokkade Berlijn is een ongelijke krachtproef, die gelijkt op die, waarbij twee mannen tegenover elkaar worden gesteld, van wie de een in een leunstoel is gezeten, terwyl de ander op zijn hoofd staat Churchill had een enorme ovatie in ontvangst te nemen en tranen 'kwamen zijn ogen, toen de vierduizend aan wezigen hem „for he's a jolly good fellow" toezongen. Eén zijner tegenstanders, de Britse Labourm mister van Gezondheid, Beven, heeft deze rede echter betiteld als een nationale en internationale ramp. uitge sproken door een der meest roekeloze sprekers in de Britse politieke geschie denis. Prinses Wilhelmina tussen de kunstenaars Prinses Wilhelmina was Zaterdag tegen woordig bij de opening van het Kunste naarscongres te Arnhem, waar gesproken werd over de taak van de kunst in de sa menleving en de plaats van de kunste naars in het maatschappelijk bestel. Het congres was uitgeschreven door de Fed. van Beroepsverenigingen en werd door ruim 300 kunstenaars bezocht. Prinses Wilhelmina werd toegesproken door de voorz., jhr W. J. H. B. Sandberg, wa dr J. B. Knipping, O.F.M. een rede hield over „De artistieke positie van de kunste naar en de aanpassing van de kunstvorm in onze samenleving". Namens min. Rut ten was dr N. R A. Vroom aanwezig Prins Bernhard ging jagen in Zweden Z.K.H. Prins Bernhard is Zondagmor gen met zijn Dakota van Soesterberg naar Stockholm gevlogen. Hij landde daar op het vliegveld Bromma. Kap. luit. ter zee G. N. H. baron van Till, chef staf van de Inspecteur-Generaal van de Koninkl. Marine, vergezelt de prins. De prins gaat jagen in de Zweedse bossen en hij zal met de heer Van Till de Bofors-staal- fabrieken bezoeken, waar de marine be stellingen deed ten behoeve van Neder landse oorlogsbodems. Vader en zoon door mijn- ontploffing gedood Twee dochtertjes ernstig gewond In Driel bij Arnhem stuitten Zaterdag middag arbeiders bij het graven van een sloot bij hun woning op een mijn. De oudste arbeider, G. Hendriks, vader van zeven kinderen, werd, evenals zijn 17-j. Gradus op slag gedood. Twee doch tertjes van H. werden ernstig gewond. De huizen in de omstrek werden zwaar beschadigd. In Weesp wilde een korporaal Zater dag een z.g. „óefenbom" bij wijze van demonstratie uit het raam op de binnen plaats van de kazerne werpen. Hij gooi de echter tegen het raamkozijn. De bom ontplofte en alle ruiten van het gebouw sprongen. Niemand werd gelukkig ge wond. Straatmuzikant mishandelt twee Amsterdamse vrouwen Zaterdagmiddag heeft de 40-j. min of meer dronken straatmuzikant J. W. de 25-j. vrouw A. W., met -wie hij vijf jaar verhouding had, die onlangs was ver broken, en haar 50-j. moeder A. L. te Amsterdam ern,stig gewond. Hij schijnt na een woordenwisseling de moeder te hebben aangevallen en terwijl de toe snellende buren, die hij met een bijl be dreigde, de politie waarschuwden, ver wondde hij ook de jonge vrouw. De po litie arresteerde de man. Hij was licht ge wond. Dronken man valt twee trappen af. Een Amsterdammer, die Zaterdagavond twee dronken mannen uit het raam van de tweede verdieping zag hangen, snelde boven en trok ze naar binnen. Daar bij stootte de jongste zijn hoofd. De oudere man viel daarop de buurman aan. De ander stond op, liep naar de trap, kon zijn evenwicht niet bewaren en viel naar de eerste verdieping, stond weer op en viel prompt naar de parterre. Met inwen dige kneuzingen en een schedelbasisfrac- tuur is hij opgenomen. Ballonvaarder Boesman naar Indonesië vertrokken Per speciale Skymaster vertrok van morgen van Schiphol de heer J. Boes met drie andere ballonvaarders, een luchtballon en een volledige uitrusting Indonesië, om daar ten hate van het Rode Kruis en ten behoeve van het Bataviase Met. Instituut ballonvluchten te maken. Ook in China en Afrika wil men bal lonvluchten organiseren, terwijl onder weg besprekingen worden gevoerd voor opstijgingen langs de vliegroute na Indonesië tijdens de terugreis. Jodenmoordenaar Kaper ter dood veroordeeld Het Groningse B. G. varoordeelde va morgen de 48-jarige A. Kaper, voorm lig hoofdrecheroheur te Amsterdam, ter dood, oonform de eis. Kaper had zich tijdens de bezetting .onderscheiden" door vervolging, mis- handelign en moord op Joden en goede vaderlanders en hij maakte o. m. deel rit van het executiepeloton te Anlo. Amerikanen haalden te Wenen Sowjetvlag omlaag De Sowj et-commandant te Wenen heeft by zijn Amerikaanse collega gepro testeerd tegen liet beledigen van de Sowjet-vlag" door twee Amerikaanse soldaten, die in de internationale zone Wenen de Sowjet-vlag van een ge bouw hadden gehaald en op de grond Te Wenen verneemt Ass. Press betrouwbare zyüe, dat Oostenrijk devaluatie overweegt. IETS VOOR CHURCHILL? De Zwollenaren zijn op een lumineus idee gekomen. Er zal een wedstrijd worden gehou den wie het mooiste puntje as aan zijn sigaar kan zuigen. Wisselbekers en medailles zijn voor de winnaars beschikbaar gesteld. Wie mee doet krijgt gratis de sigaar. Dus zullen er wel veel liefhebbers zijn. Wat best is, want de opbrengst komt de Zwolse ouden van dagen ten goede. Om succes te hebben schijnen (door psychologen is dit verklaard) geduld en wilskracht in hoge mate aanwezig te moeten zijn. En waar die ontbre ken, zuigen vele vergeefs. Waarom vragen de Zwollenaren de grote Churchill niet als ere-roker? Dan was er tenminste een voorbeeld! Negen dakloze gezinnen ver rasten min. Van Maarseveen Tijdens een driedaagse tocht door Overijsel bezocht minister Van Maarse veen de steden Zwolle en Almelo, waai hij uitvoerige besprekingen met burge meesters uit de omtrek had over Over- ijselse problemen. Hij deelde mede, dat voor de Reserve-politie de interne orga nisatie bijna voltooid is. zodat binnenkort uitvoering der plannen mag worden wacht, wat samengaat met een nie propaganda-actie. Op verzoeken van Twentse burgemees- rs naar de uitvoering van grenscorrec ties zeide hij. dat de regering daarvoor blijft ijveren, maar men de internationale machten niet moét onderschatten. In het kamp Vossenbos bij Wierden, aar binnenkort een kamp voor a-socialen wordt gevestigd, moest de minister erva ren dat negen dakloze gezinnen er onge vraagd bezit van hadden genomen. Christiansen berust in zijn vonnis De voormalige Wehrmachtsbefehlshabcr Christiansen, die door het B.G. te Arnhem tot 12 jaar gevangenisstraf werd vei deeld, heeft volgens de correspondent van de „Volkskrant", in zijn vonnis rust. Ook de proc.-fiscaal deed afstand van cassatie, zodat het vonnis onherroepe lijk is geworden. Cassatieberoep C. Piek ver worpen: dus 8 jaar De Bijz. Raad van Cassatie te Den Haag verwierp hedenochtend het beroep de directur van de voormalige Winter hulp Nederland, C. Piek. Het B.G. te Den Haag veroordeelde hem tot 8 jaar gevan genisstraf. De Bijz. Raad van Cassatie achtte deze straf gerechtvaardigd. Advocaat-fiscaal concludeert tot verwerping beroep De advosaat-fiscaal bij de Bijz. Raad van Cassatie, mr W. P. Bakhoven, con cludeerde heden tot verwerping van het beroep van de vroegere Haagse politie mannen C. Leemhuis, J. N. Viëtor en S. Pegels. Het B.G. in Den Haag veroor deelde hen tot levenslange gevangenis straf. De adv. fiscaal stelde voor deze zaken te verwijzen naar het B.G. te Amster dam, ter afdoening. Weer zon tweeling Maakten wij onlangs melding van een zelfde feit, thans schonk mevrouw Ivy Fox uit Great-Yarmouth, in het Engelse graafschap Norfolk, het leven aan een tweeling, n.l. twee jongens, die meer dan week na elkaar geboren werden. Het eerste kind werd geboren op 1 Oc tober om 10 uur 's morgens en zijn twee lingbroertje op 8 October om 4 uur middags. Moeder en de jongens zijn goed gezond. Het Haagse „Zwip" werd Zaterdag kampioen 3e kL in de K-N.ZB.-water- polocompetitie- Het zegevierende team met achteraan aanvoerder C. Meyer (I.) en trainer J- Deurloo (r.). DAT het Woensdag 4 jaar geleden is, at de S.D.-er Lütkenhüs bij Zwoller kerspel 7 Zwolse burgeirs liet fusilleren ïen dan aldaar een gedenkteken ont hult. DAT drs. M. C. Verburg, soc.-econoom by de Prov. Planol. Dienst te Middel burg, waarschijnlijk directeur W. O. F. Wittebol van het Econ.-Tedhn. Instituut in Zeeland opvolgt. DAT burg. mr Ch- HustLnx van megen op het Joodse kerkhof aldaar gedenkplaat onthulde ter nagedachtenis aan 500 weggevoerde Nijmeegse Joden. DAT het carillon in de stadhuistoren ta Veere opnieuw gestemd wordt, vijf gebarsten klokken worden overgegoten en de 'grote uit 1583 daterende luiklok wegens detonatie wordt afgedankt. DAT min. Mansholt om te beginnen ƒ250.000 subsidie toezegde voor de bouw van aardappelstomers, teneinde het aard- appelsurplus weg te werken. DAT het Walcherse veLlingsestuur 19 October in een ledenvergadering te Mid delburg de bouw van een koelhuis en nieuwe veilingsgebouwen zal voorstellen. DAT in het Haagse RK. ziekenhuis overleed de 45-jarige letterkundige pater dr Butgerus Nuy. DAT de Alg. Bond van Ouden van Dagen morgenochtend in de Haagse Dierentuin een openbare vergadering houdt. DAT gisteren te Beneden-Leeuwen, bij Oss, de in October 1944 gesneuvelde stoot- troepers zijn herdacht. DAT Zaterdagmiddag te Leersum het monument ter nagedachtenis der geval len verzetsstrijders plechtig werd ont huld. DAT men in 1949 ook op de Limburgse scholen wil beginnen met een tandheel kundige verzorging. DAT de productie der Limburgse mij nen in de afgelopen week van 27 Septem ber tot 2 October terugliep van 218.103 tot 213.633 ton, en het aantal 15.2 pCt. was waaronder 7.2 zieken. DAT de directeur van de Overseas Ser vices van de B.B.C. sir Ian Jacob, Zater dag, in Amsterdam, de heer A. C. Schram uit Voorburg, een radiotoestel aanbood, als tweede prijs van de B.B.C.-wedstrijd „Wensen van luisteraars". DAT de K.N.A.C. i.v.m. de bietencam pagne ernstig waarschuwt tegen de glad heid van de wegen in de suikerbieten- streken. DAT de Brussel bezoekende A'damse Benelux-delegatie gister op het Brusselse stadhuis werd ontvangen. DAT A'dam momenteel geen werklozen telt en slechts 294 lieden overbruggings- geld ontvangen. DAT 12 Oct. te Utrecht de R.K. Jeugd raad van Nederland wordt geïnstalleerd. DAT de intern, zone van Tanger de in Nederland uitgegeven 7 pet lening van 1928, ad f 2.627.000, geheel heeft afbetaald. DAT de door zijn Victory-schepen zo bekende Amerikaan J. W. Frazer op Schiphol arriveerde i.v.m. de te R'dam te stichten Kaiser Frazer automobiel industrie. Najaar: Jachtseizoen. Dns trok de Z.-Hollandse Jachtverenlging Zaterdag middag in de omgeving van Den Haag er op uit voor een jachtrit met hin dernissen, dwars door velden en vlakten - en plassen. Enige deelnemer» onderweg- Onze troepen mogen dan nog alleen optreden na overleg met interim-regering In de kringen der Indonesische onder handelaars heeft men hoop, dat in No vember as. de Interim-regering van Indo- niës feitelijk zal worden ingesteld, zo verneemt het A.N.P. Binnenkort is een wetsontwerp „bewind Indonesië in over gangstijd" te verwachten, dat door beide Kamers van de Staten-Generaal met twee derden meerderheid moet worden goedgekeurd. Het overleg over dit ontwerp is door de volgende instanties gevoerd: De Ne derlandse Regering, de voorlopige Fede rale Regering van Indonesië, een dele gatie van het bijzonder Federaal overleg (staatshoofdenconferentie), een delegatie van de federale conferentie te Bandoeng, de minderheidsgroepen, de gedelegeerde van het opperbestuur dr Beel en leden van de Commissie van Negen. Zaterdag werd in de Trèveszaal een slotzitting gehouden. Van de Indonesische vertegenwoordigers vernam het A.NF., behalve het bovenstaande, dat het Neder- Nieuwe gevechten in W.-Java Goed bewapende republikeinse benden zijn uit Midden-Java het Westen van het eiland binnengedrongen en hebber, zich aangesloten bij de troepen, welke na de wapenstilstand achter onze linies bleven opereren. Bij pogingen om zich te ver zamelen op de Oostelijke hellingen van de Sedakling en de Goenoeng Telaga Bodas zijn zij echter tot tweemaal toe uit eengedreven. waarbij zij verliezen leden en onze troepen wapens buit maakten. 't Republikeinse vliegtuig weer boven water De vermiste republikeinse Dakota, die op 1 October j.L van Tandjong Karang was vertrokken en sindsdien vermist werd, is te Palembang geland, aldus het .Bataviaas Nieuwsblad." Aan boord werd oen lading goud aangetroffen en behalve Freeberg nog twee republikeinse officie- en de waarnemende republikeinse commissaris van Bantam, Semaoen Kabri. NIEUW REPUBLIKEINS PROTEST. Het republikeinse bureau te New York maakt aan de Amerikaanse pers bekend, dat de Nederlandse autoriteiten te Ba tavia. ondanks een verzoek van het In ternationale Rode Kruis, geweigerd zou den hebben, medicijnen naar republikeins gebied door te laten. Robert Schuman houdt bespre kingen in Duitsland De Franse minister van Buitenlandse Zaken. Robert Schuman, h^eft gisteren onverwacht een bezoek aan Duitsland gebracht. Hij bezocht Koblenz in de Franse zone en had daar een onderhoud met Latmeler. de minister-president van de staat RijnlandPfalz en kerkelijke autoriteiten. Vandaag zou hij zijn bespre kingen met Duitse leiders voortzetten. Franse staking vertraagt verkeer BazelA msterdam De stakingen in Frankrijk, die nog steeds voortduren, veroorzaken vele moeilijkheden. Doordat de ^oor-wegman nen te Mulhouse in staking zyn, onder vindt het verkeer tussen Bazel en Am sterdam, en tussen Bazel en Parijs ern stige vertraging. De treinen moeten sinds Zaterdag een omweg maken. FASCISTISCHE RELLETJES IN ROME In het centrum van Rome is gister avond een botsing voorgevallen tussen politie en jeugdige personen, die tot de neo-fascistische „Sociale Beweging" be hoorden. Een dertigtal personen werd licht gewond. Er werd met gummistokken geslagen, er werden fascistische liederen gezongen en er werd hard „Graziani, Graziand" geroepen. MAARSCHALK GRAZIANI VOOR HET GERECHT. Maarschalk Rodolfo Graziani. Musso lini's legerchef in de door de Duitsers bezette „Italiaanse fascistische repu bliek" zou vandaag, onder beschuldiging in collaboratie, te Rome terecht staan. Wordt Noorse koopvaardijvloot bewapend? Er bestaan plannen om de Noorse koopvaardijvloot te bewapenen. In dit verband zouden reeds verschillende maatregelen genomen zijn. Een Tsjechoslowaaks generaal, die een hoge functie bekleedde in de leger staf. maar wiens identiteit niet is ont huld, is Zaterdagavond per vliegtuig te Londen aangekomen, na uit Tsjechoslo- wakye te zijn gevlucht i de toekom- landse voorontwerp in hoofdlijnen alge meen werd aanvaard en dat voor de ge schilpunten de volgende oplossing werd gevonden: De hoge vertegenwoordiger van de Kroon oefent het oppergezag uit over alle strijdkrachten in Indonesië, doch deze worden in Indonesië niet gebruikt dan na overleg met de Fed. Interim-regering. Bij gebruTk voor binnenlandse doeleinden is overleg dus verplicht Voorts krijgt de F.I.R., een eigen strijdmacht De minder heden zullen in incidentele gevallen in de federale raad worden opgenomen. Nieuw Guinea reeds thans onderdeel van Indonesië. Zolang de bevolking van Nieuw-Guinea niet in staat is. zich uit te spreken, zal het bewind over Nieuw-Guinea worden gevoerd door de F.I.R in samenwerking met de hoge vertegenwoordiger. Hierin wordt ..dus niet geprejudicieerd c plaats van Nieuw-Guinea ii stige Staten van Indonesië. De FJJt. krijgt het budgetrecht. Over het algemeen is men in kringen der federaliscten niet ontevreden. Er is echter een lichte teleurstelling over het feit. dat er met de vertegenwoordigers der deelstaten niet overlegd is bij de opstel ling der tegenvoorstellen, welke kort ge leden door bemiddeling van de Commis sie van Drie aan de republiek zijn gedaan. Men hoopt van de zijde der Federalisten nog steeds, bij de onderhandelingen met de republiek te worden betrokken. De Federalisten en de republiek De heer A. Almassawa van het Neder lands voorlichtingsbureau te New York, deelde aan de „New York Herald Tri bune" mede, dat de federalisten na de overeenstemming in Den Haag opnieuw zouden trachten, de republiek te doen deelnemen in de Interim-regering. Waar schijnlijk zou een der drie leden van die Regering de republiek vertegenwoordi- Conferentie Brits Gemene' best begonnen De conferentie te Londen van de negen premiers van de landen van het Britse gemenebest, welke twee weken zal du ren, is vandaag begonnen. Sir Stafford Cripps. de Britse minister van Handel, opende de conferentie. De eerste zittings dag werd voorafgegaan door een tuin- partij op Downinigstreet 10. de ambtswo ning van de Britse premier. De BBC zond dit per televisie uit- Woensdag zal koning George de deelnemers der confe rentie ontvangen op Buckingham Palace. Mackenzie King moet rust houden Mackenzie King, de aftredende eerste- minister van Canada, die momenteel in Londen vertoeft, moet op medisch ad vies volkomen rust houden. Hy zal daar om niet kunnen deelnemen aan de be sprekingen der premiers van het Brits* gemenebest, die vandaag te Londen be gonnen. BRITS SPOORWEGPERSONEEL HOUDT WAARSCHUWINGSSTAKING. Volgens AJP. heeft het Britse spoor wegpersoneel, dat een algemene loons verhoging eist, besloten op 18 October een waarschuwingsstaking van twee uur te houden. Tsjechische gesant in Egypte gaat niet terng. De Tsjechoelowaakse gezant in Egypte, Frantisek Krucky, heeft geweigerd naar Praag terug te keren, zoals hem dooc de regering-Go ttwald was opgedragen- Piet Rienks, alias Keuvel, kreeg 8 jaar (m.a.) Het A'damse B.G. heeft de 41-jarige Piet Rienks uit Laren (alias Keuvel) uit het cabaret van Paulus de Ruiter 8 jaar met aftrek opgelegd (eis 12 jaar). Als W.A-man was hij betrokken bij diverse razzia's in t Gooi. WEERBERICHT Vrij veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige, later wat toenemende Zuidelijke wind. Minder koude nacht. Overigens weinig verande ring van temperatuur. ZON EN MAAN. Dinsdag 12 Oct.: zon op 6.59, onder 17.53; maan op 16.41, onder 0.40. 17 Oct- V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1