Wat betekent de Europese invloed voor de gekoloniseerde volkeren? Jacht Werf NIEUWE LEJDSCHE COURANT DONDERDAG 7 OCTOBER 1948 ERE-PROMOTIE VAN LORD HA1LEY Gistermiddag: om vier uur heette de nieuwe rector magnificus, prof. dr C. C. Berg, in het groot-auditorium der Leidse universiteit de eerste promovendus honoris causa van dit academie-jaar welkom. Het was Lord William Malcolm, Baron Halley of Shapur, in the Punjab, and Newport Pagnell in Buchkinghamshire, England, lid van het Engelse hogerhuis en geboren te Newport Pagnell op 15 Februari 1872. Promotor was prof. mr Baron F. M- van deze promotie viel reeds in Juni 1947. In een zeer gedetailleerde rede zette prof. Van Asbeck de redenen uiteen, waarom de Leidse Universiteit aan Lord Hailey het eredoctoraat aanbood. In hoofdzaak heeft de Universiteit zich hier bij laten leiden door de betekenis van zijn werk in het kader van de weten schap der koloniale problemen en van de koloniale politiek in onze tijd. Nederland, dat de laatste periode van koloniale emancipatie op eigen terrein met geheel zijn nationaal bewustzijn heeft meege leefd, wil in deze figuur de wetenschap pelijke basis van zijn streven belichaamd zien. Wij in Nederland hebben volkomen begrepen, wat veertig jaren dienst in India betekenen uit een oogpunt van toe wijding, opoffering en menselijke onder vinding. Sociale en economische proble men hadden daarbij steeds de volle aan dacht van de promovendus, maar wie zich in dit land met deze problemen inlaat, beweegt zich meteen op het terrein der hoge politiek. „An African survey Spr. vroeg zich vervolgens af, wat de wetenschappelijke betekenis was van het boek van Lord Hailey: „An African sur vey", en bracht daarbij eer aan de grote voortrekker op het terrein van de Afri kaanse studies, van dat Afrika, dat thans het volle leven der volkeren intreedt. Lord Hailey's werk is meer gewenst dan een zuiver wetenschappelijke beschou wing: het werd van betekenis voor zijn latere werk in India. Telkens en telkens weer herinnert deze figuur aan die Leid se beoefenaars van de wetenschap, de grondslagen legden voor Nederlands kennis van de Indonesische samenleving. In hoofdzaak zag spr. het werk van Lord Hailey als de consequente vraag stelling: „Wat betekent de Europese in vloed uiteindelijk voor de gekoloniseerde volkeren?" Het antwoord ligt niet oyde koloniale opvattingen, maar vinden van het juiste evenwicht tussen een autochthone structuur en Europese macht. Het zij verre de inheemse samen dringen te beschouwen als museumstuk- ]Egi; de opvattingen van de eigen bevol- M$g zullen hun volledige waarde moeten hebben. Spr. ging tenslotte zo ver de ^toekom stige activiteit van de U.N.O. bevrucht te zien door de denkbeelden van deze Leid se promovendus, evenals de mandaats commissie van de Volkenbond vroeger steeds profijt trok van zijn kennis In antwoord op het na de laatste reldoorlog groeiend anti-kolonialisme zocht Lord Hailey naar wegen om tege moet te komen aan de naar zijn mening natuurlijke en onafwijsbare een groeiend nationalisme. Hij vond deze op wetenschappelijke basis in een vlug gere, maar altijd verantwoorde wijze van emancipatie en een meer dynamische ont wikkeling van sociale en economische omstandigheden. Spr. kon de strekking van Lord Hailey's werk niet beter weergeven dan met een aanhaling uit een artikel in: „Capital and Colonies": „De ko loniale politiek is de zuiverste toets steen voor de ontwikkeling van die natie, die zich met koloniale politiek bezig houdt. Hulpeloze mensen te zien en ze niet te onderdrukken: rijkdom te zien en die niet buit te Asbeek. Het senaatsbesluit betreffende maken; over absolute macht te be schikken en die niet te misbruiken; de inboorlingen op te heffen in plaats van jezelf te vernederen; dit alles vormt de beste maatstaf voor de geest van het betreffende volk." Hierna werd de promotie-bul voorge lezen en verleende prof. Van Asbeck aan Lord Hailey het Leidse ere-doctoraat met de gebruikelijke Latijnse formule. Sudavit sed non-frustra De rede, die de 76-jarige promovendus hierop uitsprak, was een lofrede op de vrijheid, zoals die in Nederland wordt hoog gehouden en onder democratische volkeren behoort te worden verstaan. In het Leidse „zweetkamertje" prijkt bij iedere op de muur gekraste naam: „Su davit sed non frustra". Ook spr had niet vergeefs, gezwoegd: hij kon dit met trots voldoening getuigen. De Leidse universiteit kreeg een extra pluim, omdat hier reeds lange tijd de Oosterse wetenschappen den gedoceerd, waar in diezelfde tijd in Engeland dit terrein aan het par ticuliere initiatief werd overgelaten. Spr ontwikkelde voor zijn auditorium de evolutie, die zich in het voormalige Brits-Indië had voltrokken gedurende sprekers loopbaan. Men trekke daaruit echter niet alleen wetenschappelijke, maar ook practische conclusies. Het getij keert, aldus Lord Hailey, het getij, dat West-Europa gunstig was. Zelfs Amerika, dat tegenover k^oniale vraagstukken zo geheel anders staat, erkent de noodzaak om dit probleem onder de ogen te zien. Zonder neiging tot compromissen zullen de volkeren van het Oosten weldra met kracht hun plaats opeisen. Maar hoe de toekomstige wereld er zal uitzien, is toch nog steeds mede van het Westen afhan kelijk. Amerika en West-Europa zullen hun verhouding móeten-vaststellen in de nieuwe samenleving, der volken en de kracht van deze nieuwe maatschappij zal gelegen zijn in het gevoel van saam horigheid en deelgenootschap, niet in de Een persoonlijk woord tot de promotor besloot deze rede. Prof. Berg feliciteerde Lord Hailey namens de universiteit waarna het gezelschap zich naar d« receptiezaal begaf. Onder de aanwezigen waren de presi dent-curator, Baron de Vos van Steen- wijk, mr Visser van IJzendoorn, curator der Leidse universiteit, en mr K. Wiersma secretaris van het college van curatoren. De Engelse gezant, Nichols, vertegen woordigde Lord Hailey's vaderland. Een mooi heerschap Op verzoek van de Leidse politie is door de gerechtelijke instanties te Bergen (België) aangehouden de 29-jarige J. V., zonder vaste woon- en verbijfplaats, die zich in Juni 1947 bij een Leidse familie had ingedrongen. Hij gaf zich toen uit voor een Zweeds student, waarbij hij van de verleende hulp misbruik maakte door een bedrag van f 600, een hoeveelheid kledingstukken en sigaretten weg te Het heerschap was in België, wegens een eveneens in Leiden gestolen paspoort tot 8 maanden gevangenisstraf veroor deeld, welke hij inmiddels had ondergaan, V., die reeds zes veroordelingen achter de rug heeft en thans in het Leidse poli tiebureau is ingesloten, zal ter beschik king van de Officier van Justitie worden gesteld. VAN DE EMMER GEVALLEN Gistermorgen om half elf hing de 74-j. mej. H. v. d. P. met behulp van een em mer een keukengordijn op. De emmer viel om en mej. v. id. P. kwam eveneens te vallen, waarbij zij het rechteronderbeen brak. De E.H.D. vervoerde haar naar het Acad. Ziekenhuis. VERENIGING „OUD-LEIDEN" De vereniging „Oud-Leiden" maakt Za terdag 16 October eer Haarlem op uitnodiging ging „Haerlem". HAAGSE RECHTBANK Rijwieldiefstal De los-werkman J. H. uit Wassenaar heeft zidh voor de rechtbank te verant woorden gehad wegens diefetaTvan een rijwiel, hetgeen overigens niet de eerste maal was. De Officier vorderde tegen verdachte eenjaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek van preven tief. Alphen aan den Rijn Auto met aardappelen te water. Twee zijstraten van de Exmmalaan ver keren in een zeer slechte toestand, n.l. de Tolstraat en de Voorstraat. De laatste particulier onderhoud, maar daar hier in de (naaste?) toekomst grote ver anderingen komen in verband met de tweedie Rijnovergang, wordt er niets meer aan gedaan. Dat hieraan gevaren verbonden zijn. bleek gister. Een met aardappelen geladen vrachtauto uit Bos koop, die de straat wilde inrijden, ge raakte, doordat de straat wegzakte, van de hoge walkant gedeeltelijk in de sloot. De aardappelen kwamen voor een groot deel in de bagger terecht en, voorzover opgevist, zuilen ze nog dienst kunnen doen als veevoer. Voor wiens rekening is deze schadepost? Het is op zijn minst gewenst, dat. voor er ernstiger ongeluk ken gebeuren, voor deze en de boven genoemde andere straat een rijverbod voor auto's wordt uitgevaardigd. Een kraanwagen van de firma Boot heeft de vrachtauto gelicht. Chr. Landarbeiders. De Ohr. Landarbeddersbond, afd. Al phen, houdt morgenavond in „Concordia" zijn jaarvergadering. Het programma be staat uiit een min of meer officieel ge deelte, waarna een feestelijke herden king volgt. /V oordwijherhout „Nieuw-Stokershorst" Noordwijkerhout zal er nog een R.-K. inrichting bij krijgen, namelijk „Nieuw Stokershorst", een voortzetting van „Sto kershorst" te Nederweert (Limburg). Deze inrichting van de Broeders van Onze Lieve Vrouwe van Zeven Smarten wierf onder meer bekendheid door het verblijf van Boefje, de hoofdpersoon het veelgelezen boek van J. M. Brusse. Het is een stichting voor jongens, die voor heropvoeding in aanmerking komen en die er een vak leren. Het gebouw te Nederweert werd in de oorlog geheel verwoest. Maandag 15 November hoopt men hier, te Noordwijkerhout, de e steen te leggen. De „VanderSteng" komt naar de Sleutelstad Propaganda voor de Nederlandse scheepvaart Het contactvaartuig van het Comité „Onze Marine", dat zich de bevordering "en doel stelt van de belangstelling voor alles wat op, om en van het water leeft (dit zijn de Koninklijke Marine, Koop- \rdij, visserij, binnenvaart, watersport scheepsbouw), bezoekt van 8-14 Octo- onze stad. Het motorschip „Vander- Steng" zal ligplaats winden in de Haven. Onze stad is op maritiem gebied niet verwend; in vroeger jaren hadden we hier de Kweekschool voor Zeevaart, in welk gebouw na de bevrijding achtereen volgens de Marine Opruimingsdienst en herstellingsoord voor marinemensen zijn ondergebracht. Nederland dankt een niet gering deel van zijn welvaart aan het zeetransport en daarom verdient het stre- .Onze Marine", om de belangstel ling onder ons volk en in het bijzonder de jeugd hiervoor te stimuleren, waardering en steun. De „VanderSteng" heeft in deze pro- paganda-actie een groot werkzaam aan deel. Gebouwd in de jaren 1946 en '47 bij Ds K. de Gier deed zijn intrede te Lisse Geref. Gemeente heeft weer een eigen predikant Prof. Banning sprak voor Leidse studenten Kinderrechter houdt eerste zitting te Leiden op 14 October Zoals reeds gemeld ligt het in de be doeling van de kinderrechter in het ar rondissement 's-Gravenhage, om in den vervolge voor de plaatsen in het noorde lijk gedeelte van het arrondissement de zittingen te houden te Leiden in het Kan tongerecht, Rapenburg 19. Het betreft de plaatsen: Alphen a. d. Rijn, Alkemade, Bodegraven, Boskoop, Benthuizen, Ha- zerswoude, Koudekerk a. d. Rijn, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Katwijk, Noord- wijk, Noordwijkerhout. Oegstgeest, Rijns burg, Sasaenheim, Valkenburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Zoeterwoude, Lisse, Hillegom, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Ter Aar, Woubrugge, Zevenhoven en Zwammerdam. De zittingen worden gehouden op de 2e Donderdag van elke maand, voor het eerst op 14 October a.s. en wel: te 2 uur: strafzitting ter berechting van zaken tegen minderjarigen beneden de 18 jaar; te 3 uur: civiele zitting, ter behandeling van vorderingen of verzoeken tot onder toezichtstelling van minderjarigen; te 4 uur: gelegenheid, om de kinder rechter te spreken, voor belanghebbenden (gezinsvoogden, minderjarigen en hun ouders), ambtenaren voor de kinderwet ten en de ambtenaren van de sociale diensten in de bovenvermelde gemeenten. 10 Jaren „Sempre Avanti" Op 31 October a.s. zal het tien jaar ge leden zijn, dat het Chr. mandoline- en toneelgezelschap, dat door zyn vele uit voeringen in onze stad een gunstige re putatie geniet, werd opgericht. Velen hebben in de loop der jaren van het spel van de „Sempre-Avantisten" kunnen ge- Het is te begrijpen, dat men het tweede lustrum een feestelijk cachet wil geven. Daarom zal op 16 October a.s. in de grote Stadsgehoorzaal» een bonte jubileum-uit voering worden gegeven. Bij het man doline-gezelschap zal dan als solist optre den de radio-gitarist Ap Bronkhorst. De tonelisten zullen de dolle klucht in twee bedrijven: „Be Huistyran" opvoeren. Wij bevelen deze avond in de publieke be langstelling aan. Een halve eeuw gepensionneerd bij de N.S. Op 1 November a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat mevr. H. A. Baoker- Schievin'k, Nassaukade 3, door de toen malige Holl. IJzeren Spoorweg Maat schappij werd gepensionneerd. Haar echtgenoot, de heer A. Backer, was chef de bureau bij de HJJ.S.M. en overleed 26 Juli 1898. Het is bij de Ned. Spoor wegen nog nooit voorgekomen, dat Iemand 50 jaar gepensionneerd was, en deze gebeurtenis zal dan ook niet onop gemerkt voorbijgaan. Distributievaria Bent U morgen (Vrijdag) aan de beurt bij het uitreiken van bonkaarten 812' Raadpleeg het datumkaartje. Over: „Studie en Geloof' Prof. dr W. Banning, hoogleraar te Leiden, heeft gisteravond in de filmzaal het Academiegebouw voor een aan tal studenten van de V.C.S.B. gesproken 'er het onderwerp: „Studie en geloof" Echte studie, aldus prof. Banning, vraagt overgave aan het object. Studeren bovenal het leren omgaan met vraag tekens, het vragen en deemoedig wachten op antwoord. Er is helaas veel studie, die door de maatschappij, door het productieproces wordt gekocht; men koopt eenvoudig het intellect van de academicus. Dat intel lect wordt ingepalmd door de politiek. Wij verkeren in een merkwaardige •isis en staan voor een merkwaardige keuze met onze wetenschap en techniek. De mensheid met haar wetenschap en techniek is in staat om de vernietiging tot stand te brengen van het menselijk geslacht. De Europese mens heeft in de weten- hap en in de techniek ongelooflijk veel bereikt, terwijl we aan de andere kant zo ongelooflijk arm zijn, omdat we e gebieden van de innerlijke wijs heid doodarm staan. Waar vinden wij norm, waarmee wordt beslist, wat wij met onze wetenschap doen? Het nihilisme van onze tijd is, dat men geen enkele innerlijke binding meer heeft en verantwoordelijkheid aanvaardt. De nihilistische mens heeft geen houvast ook al heeft hij een houding. De chaos, waarin wij leven, is er eigenlijk van geestelijke aard, omdat we niet weten wat recht en onrecht, goed De Prinsesse-kalender 1949 Enige tijd geleden berichtten wij, dat H. M. Koningin Juliana wederom aantal foto's, die niet in de handel krijgbaar zijn, beschikbaar had gesteld ten behoeve van het werk van Pro Ju- ventute. De opbrengst komt ten goede aan het verwaarloosde en bedreigde kind, De foto's geven aan de kalender een zondere waarde, die haar bij uitstek ge schikt maakt voor een geschenk, bv. de a.s. St. Nicolaas. De prijs bedraagt f2.50. Bestellingen worden gaarne geno teerd door: prof. mr J. M. van Bemme- len, Boerhaavelaan 26, voorz. Pro Juven- tute, en door de heer A. J. Hiestand, Wasstraat 50, Leiden, ambtenaar voor de Kinderwetten. Ds D. Kuilman spreekt in „Rehoboth" kwaad, waarheid en leugen is. 'ot ons komt de individuele en univer sele boodschap van God in de onhoud baarheid van onze menselijke, actuele situatie. Het mensenleven staat in het teken van de zelfhandhaving en de zelf zucht. In Christus komt echter een nieuw type leven naar voren, dat er niet één zelfhandhaving, maar van offer, zelfzucht, maar van dienen. Het centrale van het geloof is niet het zich optrekken aan een ideaal-beeld. maar het woord van Christus: „Niet mijn wil, aar Uw wil". HAAGSE POLITIERECHTER De veehouder L. P. van E. uit Rijns- burg moest erkennen, dat hij erg kort aangebonden was geweest, en als gevolg daarvan op een hond had geschoten, die zich in zijn weiland bevond. Maar daohte klaagde er over, dat hij zoveel last van honden ondervonden had, dat die voortdurend achter zijn schapen De Officier vorderde een week gevangenisstraf, waarna de raadsman uiteen zette, dat reeds twaalf schapen van verd. het slachtoffer waren gewor den van honden, en zijn verontwaardi ging dus groot Daarmee rekndng houdend, legde de rechter f25 boete of 10 dagen hechtenis op. Een duur pond suiker! De huisvrouw E. B. te Leiden had ziwarte suiker gekocht, omdat ze am rantsoen niet genoeg had. Volgens dadhte was het maar een pond gev doch de Officier vond daarvoor f150 of 2 maanden hechtenis nodig. De rechter deed er wat af, hij legde f 50 boete of 25 dagen hechtenis op, hetgeen overigens tooh' een stevige prijs een pond sud'ker is. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Marianne dr v. P. Hoeven en P. T. Slegtenhorst; Henri K. N. T. zn v. H. T. A. C. Versteeg en J. H. Zijp; Magdalena E. dr v. I. Reijden en G. van der Wijngaard; Rinus zn v. N. Bosma en A. P. M. Visser; Jo hannes W. zn v. P. Kwestro en C. E. var Leeuwen; Maria F. W. A. dr v. A. Snoek en C. Vis; Leonardus F. zn v. A. M. Veen en C. J. van der Boog; Gerardus J. zn v. G. C. Mens en A. M. C. Koning. OVERLEDEN: A. H. van der Ber- wed. van J. B. Beurze, 79 jaar. GEHUWD: J. Franken en L. van Ber kei; P. J. F. Hartman en E. J. Kok; N. C. G. Kouwenhoven en E. M. H. Bleijs; T. M. Marsé en J. Moenen; P. Mioch A. M. Mugge; J. van Rijn en A. J. Kroe- Gisteren mocht de Gereformeerde Ge meente van Lisse weer een eigen herder en leraar ontvangen. Ds K. de Gier werd bevestigd en deed zijn intrede. Middags had de bevestigingsdienst ts, waarin voorging dr C. Steenblok Zeist, tevens docent aan de theologi sche school der Geref. Gemeente. Dr Steenblok hield een predikatie naar aan leiding van Jesaja 52 7: „Hoe lieflijk zijn op de bergen de voeten dergenen, die het Goede boodschappen". Bij de bevestiging werd aan de handoplegging deelgenomen door de predikanten Bel van Dirksland, Ligtenberg van Rotterdam, Rijksen van Leiden en Verhagen van Kampen. De ze genbede werd toegezongen. Om half acht begon de dienst, waarin ds De Gier zich aan zijn eerste Gemeente verbond. Het ruime kerkgebouw heel bezet. De nieuwe predikant bepaalde zijn gehoor bij Lucas 531 en 32: „Die gezond zijn hebben de medicijnmeester node, maar die ziek zijn. Ik ben niet gekomen om te roepen rechtvaardi- zondaren tot bekering". Als thema had spr gejjozen: „Christus, de de mannenvereniging. Vrind en M. C. Thoolen. Hazerswoude Machinaal aardappelen rooien. Dank zij het aanhoudend droge w men in de Hogeveense polder druk bezig aardappelen te rooien. Door gebrek arbeidskrachten zijn verscheidene landbouwers er toe over gegaan, de aard appelen door de oogstcampagne uit Gouda machinaal te laten rooien. Zilveren jubileum. Morgen (Vrijdag) herdenkt de heer Adr. de Kort C.zn, dat hij voor 25 jaar e stedelijke lichtfabrieken te Leiden ails gasfitter werd aangesteld. De jubila- s heeft enige tijd te Leiden gewerkt was vervolgens hier als gasfitter werk- am in de vacature van de heer Brinks. Morgenmiddag van 25 uur is er ge legenheid tot felicitatie ten huize van de jubilaris. Hillegom Eindelijk geknipt groote Voorbeeld voor elke prediker; 2 Christus de Bestraffer van alle eigenge rechtigheid; 3. Christus, de grote Heel meester van alle zieken en gewonden. Na de prediking hield ds De Gier toe spraken tot dr Steenblok, B. en W. Lisse de consulent en anderen. Hierna werd nog door verscheidene personen het woord gevoerd, o.w. de burgemeester. Ouderling Kool sprak een hartelijk woord welkom tot de nieuwe herder er leraar namens kerkeraad en gemeente. Voorschoten Aanbesteding kerkgebouw. De heer J. J. Schrama, architect al hier, heeft gisteren voor het R.K. Par. Kerkbestuur „Onze Lieve Vrouwe Mid delares" aan het Haagse Schouw aanbe steed het bouwen van een stenen nood kerk op de plaats, waar thans een hou ten noodkerk staat. Er werden twee bil jetten ingeleverd: A. voor een kerkge bouw van gelijike grootte en B. voor een kerkgebouw groter dan het thans be staande. Inschrijvers waren: W. J. Olst- hoorn, A. f 74.574. B. f 85.889; Gebr. Niers- A. 73.300, B 77.225; A. J. Kokshoorn, 3.774, B. f67.669; allen alhier woon achtig. De gunning wordt later bekend gemaakt GEBOREN: Sonja M., dr v. J. P. v. d. Marei en M. M. v. d. Hoven v. Genderen, Leidseweg 40. GEHUWD: Peter J. E. Jongen, 31 jr. i Johanna Bierlé, 23 jr, toek. adres: Wiijngaandenlaan 85; Joost J. v. d. Hoven, 27 jr, en Josina G. van Rooyen, 28 jr, toék. adres: voorlopig als vóór het hu- Rijnsburg De raad in spoedvergadering bijeen Gisteravond kwam de Raad. zoals be kend, in spoedeisende vergadering bij- De agenda vermeldde alleen het voorstel van B. en W., om het verschil tussen de aannemingssom vdh het bouw plan der 20 woningen en de door de directeur-generaal van de Volkshuis vesting vastgestelde maximum-bouw kosten voor rekening der gemeente te Voordat tot de bespreking van dit voorstel werd overgegaan, passeer den eerst de notulen van de vorige ver gadering de hamer. Het bouwplan is gegund aan de com binatie A. v. d. VijverM. v. Egmond van Iterson Jr., die de werken kan uitvoeren voor f 209.418. De binatie was inmiddels bereid gevonden, dit bedrag met f 1000 te verlagen. Maar door de directeur-generaal van de Volks huisvesting zijn de maximum-bouwkos- bovenbedoelde 20 woningen op f 193.440 vastgesteld. Door bezuiniging werden de bouwkosten verlaagd met f 3105, zodat de inschrijvingssom is terug gebracht op f 205.313. Hieruit volgt, dat. geen gemeentelijke subsidie van bijna f 12.000 zou worden verleend, de bouw niet zou kunnen doorgaan. wanneer men tot heraanbesteding overgaan, is de kans groot, dat de schrijvingssom door het stijgen der teriaalkosten nog aanzienlijk hoger komen te liggen. Van alle kanten werd deze zaak gewikt en gewogen. Men wilde de kwestie alleen zakelijk, maar ook psychologisch bezien. Want er zijn ook in o meente gevallen van bewoning bekend, die treurig genoemd kunnen worden. Ten slotte bracht de voorzitter het voorstel, om de f 12.000 voor rekening der ge meente te nemen, ter afdoening op tafel. Alle raadsleden bleken er mede accoord te gaan, waarna de hamer viel. A.R.J.O.S.-vergadering. In „Concordia' werd gisteravond eer vergadering gehouden door de plaatse lijke A.R.J.O.S. De voorzitter, de heer T. Kralt. opende de bijeenkomst met ge- rna het tweede couplet Wilhelmus werd gezongen. Hierna heette de heer Kralt allen hartelijk welkom op de eerste vergadering in;dit seizoep- lp het bijzonder werd een welkom toe geroepen aan de heer Boven, die een referaat hield over de taak van de A.R.J.O.S. Duidelijk en klaar bracht spr. in zijn betoog het karakter en het doel van deze vereniging naar voren. Van de zijde van de Gereformeerde jongeren (Artikel 31 D.K.O.) werd mede gedeeld, dat zij zich niet met de A.R.J.O.S. kunnen verenigen. Zij waren dan ook niet ter vergadering aanwezig. Wilton-Fijenoord, ten dele van materiaal dat aan de Duitsers werd onttrokken, heeft het schip in de afgelopen maanden een groot aantal instructieve één-daagse vaartochten ondernomen, waarbij telkenmale een honderdtal passa giers wegwijs werd gemaakt in de mari-i tiem-nautische beginselen en vertrouwd werd gemaakt met de dagindeling en le venswijze aan boord. Nu het vacantie-seizoen achter de rug zal de „VanderSteng" een propagan- da-tournée door ons land maken, waarbij telkens gedurende een week in de voor naamste steden zal worden gemeerd. Er bestaat dan niet alleen gelegenheid kleine vergoeding het fraaie schip te bezichtigen, maar eveneens voor gezelschappen om een echte marine-snert- maaltijd te gebruiken of om in de aan 100 personen plaats biedende salon een vergadering, lezing of filmavond te be leggen. Ook wordt gestreefd naar collec tief bezoek door middelbare scholen en industriële bedrijven. Vrijdagochtend vindt de officiële open stelling plaats. In Haarlem, waar het schip momenteel ligt, bleek de belangstelling zéér bevredi gend; moge zulks in Leiden in niet min dere mate het geval zijn! Leiderdorp Ds Troost jubileert Ds K. K. Troost, Ned. Herv. em.-pred. te Utrecht, hoopt op 22 October te her denken, dat hij 55"jaar geleden zijn ambt te Ambt-Vollenhove aanvaardde. De jubi laris werd op 29 Jui 1868 te Leiderdorp geboren. Van 1896 tot 1933 stond hij te Naaldwijk. Leimuiden Eervol ontslag H. W. v. d. Hoorn. De heer H. W. v. d. Hoorn krijgt op 15 November as. zijn eervol ontslag als kassier van de boerenleenbank. In zijn plaats werd benoemd de heer H. C. de Rijk alhier. Herkozen. fie heer H. Schellingerhout werd her kozen tot voorzitter van de Kalslager polder. Benoeming aangenomen. De heren P. Meijer, A. Hijldra, Ph. Muys, W. Vonk en H. V. de Rijk hebben him benoeming tot lid van de woon- ruimtecommissie aanvaard. Sport en Wedstrijdei „W.W." huldigde haar populaire directeur Ook de heren J. Brouwer en P. J. H. v. d. Pluym kregen een serenade „Werkmans Wilskracht" heeft gister avond de Sleutelstad weer vervuld met feestklanken. Haar eerste doel was het brengen van een serenade aan haar po pulaire „zilveren" directeur, de heer G. Dik, die zijn domicilie heeft aan het Ge- Precies kwart over acht weerklonk vóór de woning van de jubilaris, wa wonende studenten voor een illuminatie van gloeiende sigarettenpeukjes helder schijnende, reusachtige lamp had den zorg gedragen, het „Lang zal hij le ven!" Prompt daarop ging de deur open en verscheen de heer Dik, met hoed en onafscheidelijke pijp. in de opening. Hem ter ere bracht de kapel, o.l.v. de onder kapelmeester J. van Dijk, de marsen „Met moed voorwaarts" en „Zadé", beide door de jubilaris gecomponeerd. De heer J. Bij, voorzitter van „W.W.", hing de heer Dik een knaap van een krans om de schou ders. Een deputatie werd binnen ontvan- jaar lang door de Hillegomse politie gezocht te zijn. is te Utrecht gehouden J. R., die zich destijds schuldig heeft gemaakt aan oplichting Peka-fabriek tot een bedrag van f250. IJkwet overtreden. Verscheidene personen in meente zijn bekeurd, omdat zij zich niet hadden gehouden aan de bepalingen de ijkwet. Uit huisweggelopen. Op verzoek van de rijkspolitie te Lisse is door de politie alhier aangehouden het minderjarige meisjë T., dat Zondag uit de ouderlijke woning was weggelopen. Spreekuur schoolarts. Het eerstkomende spreekuur schoolarts is vastgesteld op Woensdag 20 October van half 2 tot 2 uur in het St Josephgesbicht. Voetbalprogramma voor Zaterdag. Sizo I—PVWA, 4 uur; Kennemerland Tenslotte kwam de heer P. J. H. 2Sizo 2; Sizo 3—Kennemerland 4, 4 uur; Pluym, over wiens jubileum wij elders Sizo 4—WSV 1, half 3; Spaarndam—Sizo in dit nummer schrijven, aan de beurt, jun.; Kennemerland adsp.Sizo adsp. A; Lang tevoren zag het voor zijn woning OSB adsp.—Sizo adsp. B. I aan de Hogewoerd reeds zwart van de be- langstellenden. En de serenade, die „W.W." aan haar weldoener bracht, dan ook naar. Aan het slot er van werd het gehele gezelschap onder de klanken „Dat we toffe jongens zijn" binnen gehaald en tot laat in de avond op vorste lijke wijze onthaald. Vervolgens toog de kapel naar Leven daal 160, waar het lid en B-bas speler, de heer J. Brouwer, woont, die 35 jaar ge trouwd is. Ook hier weerklonken de op de door JAS VAN HOFWEGEN 16 Harry Verharen hield haar staande. „Ik wou je nog bedanken voor dat eten van toen", zei hij. „Nu nog?" vroeg Esther. „Ik heb het toen niet gedaan, geloof ik" „Dat is niet zo heel erg". Ze wilde verder lopen. Hij pakte haar bij de arm. „Waarom loop je door?" „Waarom zou ik niet doorlopen?" „Ik dacht, dat het misschien goed zou zijn, om eens met iemand te praten Er zijn weinig mensen met wie ik praten kan". „Wat valt er óe bepraten?" vroeg zij. Er was nog geen nieuwe plaat aan de kajuit van haar jacht gelast, toen Harry Verharen's boot langs het riet vai haven de rivier opvoer. Esther Duurzeel zat op de bodem van de boot en liet haar hand door het water gaan. Het was koel. En er werd gezwegen. Tot de boot het riet inschoof, aan de waterkant van het woeste terrein, dat ook griend was, voordat grote zandzui gers het misschien tien jaar tevoren op spoten. Het riet ruiste in de wind. Aan de overzijde van de rivier was de griend. „Je wilde praten en je zegt niets", Esther. „Sommige mensen weerhouden je te spreken. Ik wil niet zeggen, dat jij daar ook bijhoort. Maar ik kan niet tegen iedereen praten". Er zat een aalscholver op de paal, die aan 't eind van de krib stond. Esther zag de vogel. Harry Verhagen kon de roerloze, zwarte vogel niet zien, want de boot lag half in het riet Esther dacht over haar meegaan. Had zij dit kunnen doen? Ze had het gedaan. Harry sprak. Langzaam en zonder klank. „Je denkt natuurlijk dat ik gek ben. En je hebt geen ongelijk, als je dat doet. Ik ben het. Geloof ik. Jij kunt je natuur lijk niet voorstellen, dat er dingen zijn, die iemand gek kunnen maken. Vroeger zou ik er ook om hebben gelachen. Nu lach ik niet meer". Ze ontdekte, dat zïï hem nooit had zien lachen. „En het is mijn éigen schuld. Kun jij je indenken, dat ik bang ben van die 975? Doodsbang bén ik er van. En ik weet, dat het waanzin is. Maar ik kan het niet helpen. In 1941 ging 'ik naar Engeland". Hij zei het, alsof hij gezegd had „naar de griend". „Met een troepenschip brachten ze me naar Amerika. En daar gaven ze me een opleiding. Stoottroepen Het was een goede tijd daar in Amerika. Toen in 1944 brachten ze ons- terug. Een kleine dui zend jongens op eep klein vrachtschip. Convooivaren. Het was eigenlijk de eer ste kennismaking met de oorlog. Ben je ooit op zee geweest? Nee, natuurlijk. Water, ontzettend veel water. De ene dag groen, dan vuil blauw in hoge zuilen. En veel schuim. Je hangt over de railing van zo'n boot. En je verbijt je angst. Altijd angst. Ik geloof, dat ik een lafaard ben- Maar de anderen hadden het ook. Elke dag, waarop je dichterbij kwam, was je blij. dat je nog leefde. Soms vloekte ik. Soms heb ik gebeden. In zwak ogenblik. Ik was bang voor al dat water, waarin je kon zinken, zonder ooit terug te komen. En er gebeurde niets. Er gebeurde helemaal niets. Je stond daar maar bij de railing en je praatte wat. Die Amerikanen over hun thuis. De ene over Arkansas, waar z'n vader boer was. „Aorkenzao is the most beautiful place in the world" zei hij. „Yessir, the dandiest state in them States". Hij was een fijne jongen. Daar in Normandië hebben hem later begraven. Een granaatscherf. Hij was een fijne jongen, maar ze n; hem te pakken. Ze hebben hem nooit te ruggezien in ArkansasNooit sprak hij z'n dialect meer- Op dat schip leerde ik, dat de Amerikaanse spreektaal nogal wat afwijkt van wat wy hier op school leren. Ze lachten vaak om me. als ik praatte, zoals ik dacht, dat het moest. En elke dag opnieuw wachtte je op wat kon gebeuren. Je keek over de en je wist, dat één torpedo genoeg om je naar de kelder te jagen. Allemaal, want er zouden niet genoeg reddingboten geweest zijn. Wil jij dit eigenlijk allemaal horen?" „Misschien is het nodig, dat ik hier naar luister", zei Esther. „Misschien kan ik je helpen". Terwijl ze het zei, zag ze, dat de aal scholver wegwiekte. Zwart tegen de witte wolken. (Wordt vervolgd) ATHLETIEK De estafette „Dwars door Alphen* Aan de estafette „Dwars door Alphen", dae Zaterdagmiddag om 5 uur zal wor den gehouden, zal worden deelgenomen door „V. en L." en „Shot", beide uit Den Haag, „De Bataven" (2 ploegen) en „Do- nar" beide uit Leaden „Acnilles" uit Gouda, „Schoonhoven", „Nurmi" uit Bo degraven en de organiserende vereniging, „A.A.V. '36-C." met 2 ploegen. Als.enige niet-athletiekvereniging schreef de zwem- dub „A.Z.C." in. Nationale Singelloop op 16 Oct. Zaterdag 16 Oct. a.s. organiseert de R.K. atletiekvereniging „De Bataven" de tionale singelloop over een parcours n plm. 5,5 km. De start vindt plaats op de Morssingel om half 4 precies.' Nadere bijzonderheden over - deze_ gebeurtenis volgen nog. SCHAKEN PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN DE L.SH. Zoals wij reeds op 10 Sept. j.l. meld den, beginnen de voorronden om het per soonlijk kampioenschap le, 2e en 3e klasse van de L.S.B. op Woensdag 10 Nov. ,De Doelen". Verdere speeldagen zijn: 17 en 24 Nov. en 1 en 15 Dec. Op 8 Dec. worden de afgebroken partijen uitgespeeld. Er zal van 19.3023.30 uur worden gespeeld. Vóór 1 Nov. moeten de deelnemers zich bij de wedstrijdleider, de heer Jac. Gaijaard, hebben gemeld. DAMMEN K.W.Z.-nieuws De Katwijikse damclub K.W.Z. II speel de haar tweede competitiewedstrijd tegen RD.C. II en won deze met 13—7. Voor de gedetailleerde uitslagen verwijzen wij het R-D.C.-nieuws in ons blad van gisteren. Voor de bordenwedstrijd werd nog ispeeliö: P. MeijvogelW. Zuyderduytn 2; A. van DuijvenvoordeJac. Pluijm- graaff 1—1; G. Pluijmgraaff—T. v. Bee- len 20; A. v. d. PlasJ. Dubbelaar 11; D Barn'hoorn—C. van Duijn 20; W. v. PlasN. Haasnoot 11; C. Schaap— v. d. Holst uitgest.; M. VerloopC. a Duyn 2—0; G. D. Buis—B. Vooijs 20; C. van DuynBuis 02; H. Haas noot—L. Dubbelaar 11. Intern, zwemwedstrijden van „D.Z.V." te Delft Op Zaterdag 9 October a.s. organiseer» „D.Z.V." internationale zwemwedstrijden ln het Sportfondsenbad te Delft, aanvang 'sav. half acht. se wedstrijden wordt door een keur i deelger schoolslag dames: Nel van Vliet, dl* iede afscheid neemt van het wedstrijd- men in Nederland, in verband me» vertrek naar Amerika in November, Tonny Hom (Robben). Nel Garretsen (RDZ), (ADZ). wl dar i Schur strijd z •ertje Het was één en al hartelijkheid, waarmede de heer G. Dik werd ge huldigd. De heer J. Bij kranste hem. Foto N. van der Horst. Veertig jaar „Pluym" Een overweldigende bloemenschat, zeer veel zakenrelaties, dankbare cliënten, vrienden en kennissen, o.w. de heer W. v. d. Laan, voorzitter van de 3 Octoberver- eniging en vele brieven, waarin vooral de diepe menselijkheid van de jubilaris werd beschreven, hebben gisteren bijge dragen het veertig-jarig jubileum van de heer P J W v d Pruym, Hogewoerd 41, tot een onvergetelijke mijlpaal in diens leven te maken. Maar niet alleen was de heer Van der Pruyn veertig jaar zakenman, ook bestond zijn zaak aan de Hogewoerd 12% jaar. We hebben reeds het een en ander over het door de jubilaris ge presteerde geschreven. En dat dit niet te veel was werd ons duidelijk op de re ceptie. toen we o.m. de 92-jarige mevr. Kolman, die nog vitaal genoeg, maar helaas slecht ter been is, haar gelukwen sen zagen overbrengen, 's Avonds werd de feestvreugde nog verhoogd door de sere nade, waarover elders in dit nummer wordt geschreven. Zijlstra illen aanbinden r 3, kampio« inkrijk op dit nummer, welke akt van i 1.07.3 min. 00 m ld. heren: Robbie Bollen. Hans Wit- mans (beiden ZlAN), Nijs Korevaar (M de) en L. v. d. Berg (HZPC). 00 m rugslag dames: G. Gaillard. Ria d. Horst. Dicky van Ekris er 00 m rugslag heren: C. -, J. Hoekstra en C. Rol. 1 x i00 m wisselsl. dames: „Robben", RDZ, ADZ. ODZ, ZIAN, „Rotterdam". DZV ne op tegen de „Olympic Swimming C Antwerpen, in welke laatste ploeg i •mt Maria Oeyen (kampioene rugslag da- i België Schef- VGB, DJK, Merwede, n: HZPC. ZIAN, iben en DZV. I. iTermeulen. V A1 Vulrthimpn Idem heren: DZV—DJK. TOUR VAN ONZE ZWEMSTERS DOOR Z.-AFRIKA GAAT NIET DOOR De tour die een Ned. dames-zwemploeg en en waterpolo-zevental in November door Z -Afrika zou maken, zal, naar de Z.-Afri- nse Zwembond gisteren besloot, geen irgang kunaen vinden. Als reden wordt legeven, aat de provinciale afdelingen t in staat zijn de nodige g«ranU*-fondsen bijeen te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2