Een wandeling door het volkstuinen-complex van „Ons Genoegen" mm NIEUWE LEEDSCHE COURANT WOENSDAG 6 OCTOBER 1948 Behalve groenten en bloemen wordt thans ook fruit gekweekt Lezers schrijven ons. Het is ook voor ons een genoegen, om door 't grote complex tuinen te wan delen van de Volkstuinvereniging „Ons Genoegen". Het zonnetje doet op deze zomerse dag in het najaar de late bloemen nog feller opkleuren dan anders. Hier geen mulle zandpaadjes tussen de tuinen, maar rechte ver harde lanen, zouden we haast zeggen. Straatnaambordjes in de bekende uitvoering geven de namen aan: „Jap. Kerslaan" enz. Eén draagt de naam van een vroegere voorzitter. „DAAR KNAP JE TOCH ZO VAN OP!" Tal van volkstuinders benutten deze prachtige middag om de oogst binnen te halen. De vrouwen helpen hun mannen. Hier staan zij tussen de stoksnijbonen, terwijl verderop de winterpiepers wor den gerooid. Het moet wel grote voldoe ning geven, om 's middags aan het warme maal te zitten met de gedachte: „Pro ducten van eigen tuin goed en goed koop". Eén van de bestuursleden wandelt met ons mede, om het een en ander te ver tellen over deze nuttige en aangename liefhebberij en introduceert ons tegelijk bij verschillende tuinders. De vereniging telt momenteel 170 leden en elk lid heeft tuin van plm. 300 m2. Alle tuinen nu bezet en er staan verschillende leden op een wachtlijst. Natuurlijk is de belangstelling voor volkstuinen in Leiden niet zo groot als in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. Hier hebben de meeste mensen een behoorlijke tuin achter het huis, wat in genoemde steden niet het ge val is. Gelukkig gaan we uitbreiden. In het bouwplan-Noord is een groot stuk grond bestemd voor volkstuinen. Onze terrasje en daarvoor een grasveldje om zoomd door een fleurige bloemenrand. Op een zonnige vacantiedag werkt vader een beetje in zijn tuin en gaat zo nu en dan bij moeder een bakje koffie of een glaasje bier halen op het terrasje. In het huisje is natuurlijk de vrouw de baas en er moet gekokkereld kunnen worden. Wat moet je meer? We bezochten ook nog een volkstuin enthousiast, die een heel wit-stenen huis je aan het bouwen is. Met de rode dak pannen en dakgoten valt het erg op. Perzihen- en druiventeelt Pratend en kijkend zijn we inmiddels door een hekje met een Latijnse spreuk een tuin binnen gewandeld. Langs een pad van rode stenen komen we bij een klein warenhuisje. We moeten even bukken om er in te komen, maar dan zien we iets, dat we nooit op een volkstuintje hadden verwacht. De drui venranken zijn al leeg, maar aan de an dere kant hangen een paar perziken, die de moeite waard zijn. Verderop ligt een nog grotere kas. Hier treffen we de drui venplukker zelf. Met een snoeischaar wijst hij ons het een en ander aan. „De Zuigelingen- en kleuterzorg Het bestuur van de Vereniging Zuige lingen- en Kleuterzorg verzoekt op neming van het volgende: Nu de winter In aantocht is, wordt het tijd opnieuw de aandacht te vestigen op de gevaren, die vooral in dit z seizoen de gezondheid van de zuigeling en de kleuter bedreigen. Om het kind geregeld te zien opgroeien is het nodig, het onder geregelde contróle te stellen. Eventuele fouten in voeding en verzor ging kunnen dan tijdig worden opge merkt, rachitis (Engelse ziekte) en vele andere kinderziekten kunnen dikwijls voorkomen worden. Oj> onderstaande bureaux kan men van een kinderarts alle raad krijgen omtrent voeding verdere verzorging van zuigeling of kleuter. Bovendien helpen onze huis bezoeksters bij moeilijkheden met de borstvoeding. In de wintermaanden wor den moedercursussen gegeven. Tijd en .plaats zullen per advertentie in de plaat selijke bladen bekend gemaakt worden. De spreekuren zijn als volgt: le Bin nenvestgracht 30 Wijkgebouw)Maan dag en Donderdag van half 2 tot half 3; Prinsenstraat 5 (Wijkgebouw): Dinsdag en Vrijdag van half 2 tot half 3; Heren straat 45 (Wijkgebouw „Staalwijk") Woensdag en Zaterdag van half 11 tot half 12. De studie van het recht van Indonesië De dekaan van de verenigde facultei ten, prof. dr J. H. Boeke, heeft het nieuwe studiejaar Maandagmiddag geopend met een rede over de plannen, die bestaan ten aanzien van de studie van het recht van Indonesië. Men stelt zich o.m. voor, zulks in overleg met de Justerfaculteit in Utrecht, zowel het candidaatg- als het doctoraal examen in twee delen te split sen. In totaal schat men de studie, als de nieuwe plannen werkelijkheid zijn ge worden, op vijf jaar. De heer C. Lau recipiéerde Gistermiddag recipieerde' de heer C. Lau, procuratiehouder bij de N.V. voor heen L. E. Nieuwenhuizen alhier, in „Het Gulden Vlies", ter gelegenheid van het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst kwam bij genoemde firma. Tal van bloemstukken een prach tige verscheidenheid! sierden de in gang en de receptiezaal. Het was er zo druk, dat we maar ternauwernood bij de jubilaris en zijn familie konden komen, de heren P. van der Hoeven, voorzitter Gelukwensen kwamen aanbieden o. a.: van de Leidse Kunstkring „Voor Allen", ds W. H. Kelder, Ned. Herv. predikant, dr ir P. C.'Lindenbergh en L. Questroo, beiden namens de vereniging „Konin ginnedag", mr F. J. J. Trapman, namens de Leidse vereniging van industriëlen, A. A. Kriek en L. Baarda, die de vereniging „Dennenheuvel" vertegenwoordigden, voorts tal van collega's, vrienden en ken nissen. De directeuren en commissaris sen waren met hun dames eveneens tegenwoordig. Verschillende geschenken werden nog overhandigd. het leve ren en aanbrengen van zand voor het ophogen van bouwblokken en het dem pen van sloten op terreinen ten zuid westen van de Lage Morsweg luidt: N.V. Rijswijkse Betonbouw te Voor- •choten, f49.500; C. P. de Groot te Was senaar. f32.000; C. J. van Rooyen te Voorschoten, f31.453; gebr. van Gooeen te Hoogmade, f 29.575; M. A. v. d. Ham te Voorschoten, f 27.770; H. C. Heemskerk te Leiden, f26.300; fa gebr. v. d. Lans te Sassenheiim, f25.987; fa Versloot, Van RUn en Van Duijn te Katwijk aan Zee f25.787; fa Den Haan en Mens te Kat wijk a. d. Rijn, f25.480; H. Compeer te Oagstgeeet, f22.612; fa gebr. De Jong en A. Thijssen te 's-Gravenhage, f17.980. Hoe Leiden spaarde Bij de Leidsohe Spaarbank is gedu rende September ingelegd f402.222,53 en terugbetaald f 386.10,24; ingeschreven zijn 214 nieuwe inleggers, terwijl 152 boekjes geheel werden uitbetaald, tegoed der 27.083 inleggers, hieronder begrepen 2923 deelnemers aan de af- haaldienst, bedroeg eind September f 14.002.240,89. Door de afhaaldienst werd in 9588 stortingen f34.801,50 ontvangen, Er werden 237 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f5398,59. Op de saholen werd f99,59 ZILVEREN JUBILEUM. Maandag herdacht de heer Ph. de Vos, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma J. Scheltema J.zn., alhier, 's Mor gens werd de jubilaris gehuldigd. De directeur, de heer H. Wassenaar, sprak hem toe en gaf hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud. De heer v. Mant- gem voerde namens het kantoorperso neel het woord. Ook hij bood een cou vert met inhoud aan. De voorzitter van het jubileumcomité, de heer L. Miere- met, overhandigde namens het personeel nog een fraai geschenk. De vrouw de jubilaris kreeg bloemen. Distributievaria Morgen (Donderdag) weer uitreiking vwn bonkaarten 812. Let op het datum- x f - v - begeleider wijst ons, tot hoever dit com plex dan zal reiken, maar we kunnen de afstand zelfs bij benadering niet schatten. Het tuinieren zélf komt op een steeds hoger plan te staan door cursussen. Er bestaat behoorlijke belangstelling voor deze lessen. Er is nu ook een fruitteelt- club opgericht. In de komende maan den zal er ook voor deze club een cursus worden gegeven. Theoretische, maar ook practische lessen in enten en occuleren. Er staan nu ongeveer 900 fruitbomen, uitgezonderd de struikgewassen. Volgend jaar zullen het er wel meer zijn, gezien de mooie opbrengsten. Lustoorden Elke tuin heeft een eigen toegang, af gesloten door eeh hekje. Email naam plaatjes vertellen ons, hoe de eigenaar heet. De voorzitter moet zijn tuin wel heel goed onderhouden, want in plaats van zijn naam staat er „voorzitter" op het naamplaatje. Er zijn schitterend gelegde tuinen bij, die nog een weelde van bloemen dragen. Op veel tuinen staan ook huisjes. Ze iëren van gewone houten keetjes tot e buitenverblijfjes. We kunnen het indenken, wanneer onze zegsman ver telt, dat sommige leden hun vacantie op Wie er met de „Croote Beer" naar huis komen Vermoedelijke aankomst op 17 October te A'dam mooiste trossen zijn er natuurlijk al uit, maar proeft u eens!" Knip, knip, doet de schaar en tegelijk hebben we een grote tros blauwe en groene druiven in de handen. Ze doen niet voor die juit het Westland onder! Uit dit ene kasje werden dit jaar ruim 500 trossen geplukt, vertelt de eigenaar trots. Fruitboompjes In enkele tuinen zijn de paden geflan keerd door jonge vruchtbomen. Dc meeste boompjes zijn nog zwaar beladen en moeten worden gestut om de sappige overvloed te kunnen dragen. We zien ook boompjes van een jaar, twijgjes nog maar. De tuinders zelfs zijn vol vuur voor deze kweek. Eén van hen heeft dit jaar wat bijenkorven geplaatst om goede be stuiving te krijgen. Hieruit blijkt wel de toegewijde zorg van de volkstüinders voor hun liefhebberij. Terwijl dé volkstuinderij in de oorlog door de omstandigheden sterk genomen, is de belangstelling nu weer verminderd. Enkelen echter hebben de smaak te pakken gekregen en verwoede tuinders. Volgens onze zegs man is er dan ook niets gezonder dan ns een lange dag in de fabriek te zijn op gesloten geweest, buiten in je eigen tuin te werken. „Daar knap je toch zo v op," zegt hij en wij geloven het graag. De 7 December-divisie In de NJL.C. van Donderdag 30 Sept. _I. lazen wij met diepe verontwaardi ging, dat de militairen der 7 Dec.-divisie nst in 1949 naar huis komen. Dit lazen j, terwijl we er stellig op reknden, dat zij één dezer maanden thuis kwamen. Officieel hebben we door de radio uit drukkelijk horem verklaren, dat deze mi litairen beslist geen dag langer dan twee jaren zouden weg blijven. De twee jaar zijn inmiddels verstreken en thans krij gen we te horen, dat „indien de omstan digheden zulks toelaten", wij hen in het voorjaar 1949 kunnen verwaohten Ik vraag nu met ernstige ongerustheid af-, of straks in 1949 het elastieke begrip „omstandigheden" niet verder uitgerekt wordt! Men schermt met de omstandig heden al naar het uitkomt. Twee jaar geleden waren de „omstandigheden" niet rooskleuriger dan thans en hoe zal het straks zijn?? Mij dunkt, onze jongens hebben hun plicht (een plicht waarvoor een noodwetje moest worden gemaakt) met de thans verstreken twee jaar rijke lijk vervuld! Onnodig te zeggen, dat een en ander noch de geest onder de troepen noch die onder de geprikkelde mensen n het algemeen bevordert. Een ongeruste moeder. „Calvinisme in 't gedrang". Naar aanleiding van ons hoofdartikel .Calvinisme in 't gedrang" in ons blad ran Zaterdag 25 September schrijft ons ?en lezer uit Oegstgeest: „Uw bezwaar is, lijkt me, dat de Cal vinisten wel erg intellectualistisch ge worden zijn. Dat zou nog niet erg zijn, er met datc intellectualisme wat mystiek gepaard ging. De Calvinisten van zestig jaar geleden hadden een grote hekel aan het woord .ervaring" in theologische zin, maar wat n Psalm 25 genoemd wordt „Gods ver borgen omgang" was rijk hun deel, zelfs zo, dat de mensen die het altijd over „ervaring" hadden, jaloers zouden zijn geworden indien ze de diepte van .omgang" hadden gekend. Maar ze wisten die „ervaring" of gang" goed onder woorden te brengen, zodat het scheen, alsof ook dat intellec tualisme was. Het lijkt mij, dat dit aan de hedendaagse Calvinisten ontbreekt, ze teveel wat de apostel Paulus noemt klinkend metaal en luidende schel zijn, maar dat de liefde niet vol doende is, d.wjz. liefde tot God, de enige liefde die niet verigaat." Limburg presenteert zich in „Den Burcht" „Gemoed'lik um te leve!" Wie van het land van het bronsgroen eikenhout en de malse korenvelden alleen maar het zo zelden begrepen volkslied kent, die mist wat in zijn leven! En wie, als h«j spreekt van Neêrlands onontbeerlijke kolenmünen, niet dadelijk en meteen denkt aan nachtegalen en leeuweriken, is een miezerige nuchterling, voor wie de tentoonstelling In Den Burcht wèl is bedoeld, maar aan wie zij waarschijnlijk slecht is besteed. Is Valkenburg een oord voor snobbis- tische oude dames, zegt ge, en zijn de kolenbergen groezelige puisten op de oude huid van een oud land? Kunt ge overal eikenhout zien groeien en koren bloeien en dan nog minder ver en goedkoper? Maar Limburgse velden vindt u niet in Zeeland en Limburgse planten groei is typisch Limburgs in arrange ment en sfeer, terwijl de Limburgse 3 zijn eigen kundigheden heeft en zijn eigen aandeel in het leven van Neêr lands gemenebest. En dat is het nu, wat de tentoonstelling in Den Burcht wil laten zien. De Limburgse federatie van V.V.V.'s, die haar zetel heeft in Valkenburg, heeft de lente van dit jaar een tot nu toe BIJNA enig initiatief genomen: Limburg ging als provincie op reis. Deze reis, ook bedoeld als toeristische reclame het wordt eerlijk toegegeven is ech ter vooral een poging good-will te kwe- voor een mooi gewest in de lente zijn ontwikkeling, en de banden te verstevigen, die dit land binden aan het Noorden. Het idee werd geboren uit een enkele jaren geleden genomen initiatief: Lim burg voor te stellen aan het opgroeiend geslacht Zwitserland gaf daarbij met zijn expositie te Zurich het stimulerende voor beeld en uit de lezingen op de scholen werd een tentoonstelling in optima for ma, met foto's en maquettes, met kost bare inzendingen en overzichtelijke sta tistieken. „Limburg, zoals u het nog niet kent", bezocht reeds Utrecht, Haarlem en Alk maar en opent morgenochtend te Leiden haar poorten in de grote toneelzaal van Den Burcht. Men vindt er o. a. dit voor de liefhebbers ceramiek van de ateliers van „Astra" te Maastricht, van Brunssum, van de „olde kruyk" te Mils- beek, van Russel-Tiglia te Tegelen, „St. Joris" te Beesel, van de sphinx Maastricht en van de greswaren-in- dustrie te Tegelen. Van Limburgs schilders exposeren Charles Eyck, Max Weiss, Jan Hul, Tie- lens en Laudy. In verband met de lange duur van deze tournée een jaar en de vele kunstenaars, die hun medewer king verlenen waardoor de collectie te uitgebreid zou worden worden de diverse inzendingen regelmatig verwis seld. Voor het agrarisch gedeelte zijn de Limburgse Land- en Tuinbouwbond, de Coöp Eiermijn te Roermond en de Cham pignonkwekerijen verantwoordelijk. De cementindustrie, die in 125 jaar de St. Pietersberg bij Maastricht zal hebben opgeslokt, 2al after all nog een zegen blijken voor het landschapsschoón. Een maquette toont n.L, hoe men van plan is, binnen de te behouden randen een groot binnenmeer te creëren. De mijnen blijken, behalve ontsierders van de golvende akkers, ook aantrek- kingspunten voor toeristen en dat alles wordt tot een schoon geheel gemaakt door een voorbeeldig wegennet en 100 ervice voor de vreemdeling. Wie het niet gelooft, overtuige zich met eigen ogen. De tentoonstelling is slechts deze week te zien. Daarna verhuist zij weer: naar Dor drecht deze keer. Om zovelen als maar mogelijk is, te overtuigen, dat: ..Dee Limburg kint. en 't neet en vindt de blom vaan Neêrlands streke, dee heet dat land nao alle kant nog noets ins good bekeke!" LORD HAILEY - Leidens nieuwe ere-doctor Expert op koloniaal gebied Met het troepentransportschip „Grote Beer", dat op 24 September uit de haven Tandjong Priok vertrok en dat vermoe delijk 17 October a.s. te Amsterdam arriveert komen de volgende militairen uit Leiden en omgeving naar huis: LEIDEN. Kon. Landmacht: Korp. J. M. v. d. Berg, Ambonstr. 14; sergt P. Th. Brugman, Mauritsstr. 10A; sold, le M. Groenewold, Toussaintkade 13; sold. J. Th. Haan, Kooihof 11; korp. H. P. v. d. Zon, geen juist adres; sold. C. Montagne, Os en Paardenlaan 8. Mariniers: M. Smit, Rijn en Söhiekade 125. Kon. Marine: SM. C. G. J. Voorham, Lange Raam- steeg 63. ALPHEN AAN DEN RIJN. Kon, Landmacht: Sold. J. de Vlaam, Hoofdstraat 224. HAARLEMMERMEER. Kon. Landmacht: Sold. N. L. C. Arens, Aalsmeerderdijk 35A; sold. C. H. A. Jansen, Badhoeve- dorp, Zilvermeeuwstraat 38. HILLEGOM. Kon. Landmacht: Sold. C. Annard, le Amerikadwars- straat 19. K.N.LL.: Korp. G. Slingerland, Stationsweg 24. KATWIJK AAN DEN RUN. Kon. Landmacht: Sold, le A. v. d. Eshof, Rijnstraat 10. KATWIJK AAN ZEE. Kon. Landmacht: Sold. B. Ouwehand, Varkevisserstr. 213. LEIDERDORP. Kon. Landmacht: Sold, le A. J. van Es, Achthoven 45; Tit. C. N. Boot, Zyldyk 6. NIEUWE WETERING. Kon. Landmacht: Korp. P. A. S. Bocxe, Voorweg 101 NOORDWIJKERHOUT. Kon. Landmacht: Sold. W. C. v. d. Burg, Zeeweg 109b; sold. J. M. v. Berkel, Zilkerbinnenw. 28. RIJNSBURG. Kon. Landmacht: Korp. P. Kort, Vliet 28; sold. H. W. Blaze, Brouwerstraat 43. SASSENHEIM. Kon. Landmacht: Korp. A. de Vreugd, Zuiderstraat 25. VOORHOUT. Kon. Landmacht: Korp. L. H. Hagelstein, Eikenhorst laan 1. VOORSCHOTEN. Kon. Marine: Matr. W. Bekkers, P. J. C. de Queljoe. J. Salampessy, allen M.O.C. WASSENAAR. Kon. Landmacht: Sergt H. Ossenwald, Laan v. Koot 4; kan. J. van Rijn, Ohr. de Wetstraat 4. Mariniers: J. A. Jansen, Schulpstraat 1. ZOETERWOUDE. Kon. Landmacht: Korp. W. A. H. Mulder, Watertje 1 korp. C. N. Berg, Noordbuurseweg 12. Paard op hol Gistermorgen sloeg er een paard o hol op de Morsweg. Het rende in de richting van de Lage Morsweg, waaj de spoorbomen gesloten vond. In oogwenk stond het paard echter midden op de spoorbaan. Gelukkig kon de baan wachter het sein nog op onveilig zetten. Het paard mankeerde niets. Zoals bekend, zal Leidens universiteit hedenmiddag het ere-doctoraat uitreiken aan lord Hailey, de eerste in het nieuwe academiejaar. Zijn promotor, prof. mr baron F. M. van Asbeck, gaf in het Leids Universiteitsblad de volgende bijzonder heden over de levensloop van Lord Als mr Malcolm Hailey begon de thans 76-jarige lord Hailey zijn loopbaan in 1395 als bestuursambtenaar van de Pundsjaab in N.W. India. Hij onderscheidde zich daar door de totstandbrenging van de droog legging van enige duizenden vierkante km moeras, waardoor enige tienduizenden Indiërs land en begin van welvaart ver wierven. Van 1919 tot 1924 was hij lid van de Uitvoerende Raad van de Onderkoning en leider van de Legislative Assembly (de Wetgevende Vergadering) van India. Ver- volgens bekleedde hij het ambt van gou- eur van de Pundsjaab en van de Uni ted Provinces, het land van herkomst vat Pandit Nehru, met wie hij bevriend was Zijn belangstelling als bestuurder ging steeds uit naar de sociale en economische behoeften van de aan zijn zorg toever trouwde bevolkingen. Doch hun politieke aspiraties verwaarloosde hij geenszins. In 1934, na bijna 40 jaren dienst, verliet hij India. Het jaar daarna scheepte hij zich in lar Afrika, om in een autotocht van tien maanden, vap de Kaap zwervend naar Algiers, materiaal te verzamelen voor het door generaal Smuts in 1929 bepleite overzicht over de verschillende staatkun- Ln Afrika. Dit materiaal, aangevuld :n tweede reis, verwerkte hij tot een meesterlijk boek, An African Survey, (Een studie over Afrika). Sindsdien heeft lord Hailey zijn gaven ten dienste gesteld van opeenvolgende Britse regeringen, als die een beroep op hem deden bij de oplossing van moeilijk heden op het koloniale terrein. In 1936 werd hij tot peer verheven. In datzelfde jaar benoemde hem de Raad van de Vol kenbond tot lid der Permanente Manda- tencommissie van de Bond. Hij was daar met zijn ontzagwekkende kennis ei doorzicht de gevreesde en geëerde vriend alle regeringsvertegenwoordigers. Lord Hailey is in zijn werk en ook ii verschijning een zeer Britse figuur. Maar tegelijkertijd is hij een internationale fi guur, wiens invloed reikt ver buiten zijn eigen land. Lord Hailey zal Donderdag, zoals ge meld, een voordracht houden voor i" studenten over The present position India (de huidige toestand in India). 25 Jaar bevolkingsagent De heer J. Barlo, werkzaam op de af deling bevolking van het Leidse stad huis, herdacht gisteren, dat hij 25 jaar geleden zijn maatschappelijke loopbaan als bevolkingsagent begon. GEMEENTE LEIDEN INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat op Woensdag 13 October te 14 uur 30 aan het Bureau van de J Geneeskundige Dienst, Mare 13a, ge- legenheid is tot kosteloze inenting tegen pokken. Trouwboekje meebrengen. Leiden, 5 October 1948. Vrouwenver. „Wees een Zegen'* j Morgenmiddag büeenkomst in „Rehoboth" Morgenmiddag (Donderdag) om 2 uur vergadert de Vrouwenver. „Wees een Zegen" in „Rehoboth" op het Rapen burg. Spreekster is mevr. maj. Wels van het Leger des Heils. L. P. S- V. PRESTATIES IN DE COMPETITIE L. P. S. V. doet het in de competitia van de N. P. S. B. niet kwaad. De eerste wedstrijd tegen Dordt werd, zoals bekend; door sterke onvolledigheid, met 4—3 ver loren, maar daarna ging het excelsior. Schiedam II en Voorburg moesten er me» resp. 5—1 en 8—2 aan geloven en giste ren werd Katwyk met 31 geklopt. Da doelpunten in laatstgenoemde wedstrijd werden gescoord door Blankenstein, Windhorst en Vogels. De rust ging in met 10 voorsprong voor de Leidenaren. ,Wij willen uit onze beginselen leven A.R.J.O.S. hield eerste seizoenvergaderin; „We zijn lid van de A.R.J.O.S., omdat ons willen bekwamen en voorbereiden op dat, wat straks van ons gevraagd wordt. Als de ouderen uitvallen, moeten klaar zijn om hun plaatsen in te ne- n. Als anti-revolutionnairen staan we Nederland alleen. Bij de verkiezingen hebben we ons vastgehouden aan onze beginselen, ook ten aanzien van de Indië-politiek. We worden als conservatie ven beschouwd. Daarom moeten we ons volk er temeer op wijzen, dat wij uit onze beginselen willen leven. Er moet een te rugkeer komen naar de Wet en de Ge rechtigheid. De taak, die Ezechiël had om de goddelozlen te waarschuwen, is ook onze opdracht. Met deze opdracht willen we het nieuwe jaar beginnen en we pen, dat God ons werk zal zegenen". Met dit kernachtig woord opende de voorzitter van de ARJOS te Leiden, de heer C. Kromhout, de eerste vergadering in het nieuwe seizoen, die gisteravond werd gehouden. Hij heette voorts de nieuwe leden in het bijzonder welkom sprak er zijn blijdschap over uit, dat het ledental zo is toegenomen. Aan „pa ren" leden hebben we echter niets, merkte hij nog op. Er moet trouw gewerkt worden. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. G. Lamers. memoreren we er momenteel 42 leden zijn, maar dat dit getal slechts een fractie is van het tal, dat lid kon zijn. In samenwerking met de andere politieke jongerengroepen is het Leids jeugdparlement gevormd en tol nu toe is het overleg, dat de leden vol gens de secretaris hoedt voor verkeerd isolement, bevredigend geweest. Met „De nieuwe koers", de socialistische politieke jeugdorganisatie, was apart contact. De penningmeester, de heer K. van „Arti et Religioni" te Alphen veertig jaar De heer W. J. Smolders jubileerde mee den i ziekvereniging „Arti et Religioni", Alphen aan den Rijn. Twee October was het 40 jaar geleden, dat de vereniging als fanfarecorps werd opgericht Dit feit is gisteren herdacht en tevens, dat de bejaarde/ maar nog krasse dirigent, de heer W. J. Smolders, uit Leiden, 40 jaar aan „Arti" was verbonden. De herdenking begon met een recep tie in „Concordia". Gedurende twee uren was er een stroom van bezoekers; depu taties van verenigingen uit Alphen en omliggende plaatsen en tal van oud leden, kwamen hun gelukwensen aanbie- De Chr- muziekvereniging „Arti et Religioni" te Alphen aan den Rijn vierde gisteren het 40-jarig bestaan. Tevens was de heer W. J. Smolders uit Leiden (derde van links) 40 jaar dirigent van het corps. Dirigent met echtgenote en kinderen, voorts het bestuur, de ere-voorzitter en het ere-lid recipieerden in gebouw „Concordia". (Foto Lux, Alphen.) 15. Vosschem deed, alsof hij nadacht over die vraag. Hij had echter z'n vrouw reeds lang met die vraag verveeld. „Ja", zei hij, „soms weet je niet, met wat voor vrouwen mannen zich ophou den." Esther had dit antwoord verwacht. Harry Verharen was er dus zo één. Het was een teleurstelling voor haar en ze wist niet waarom. Vosschem zei, dat het werktijd werd. Hij liep weg, om de deuren open te schui- u De andere mannen kwamen de werf op en begonnen hun werk. Waarom interesseerde ze zich voor die jongen van Verharen? Nooit eerder had ze belangstelling gehad voor het leven van een ander. Ze was haar eigen weg gegaan en had zich niet gestoord aan wat de mensen van haar zeiden of dachten. Ze had geprobeerd, om vriendelijk te zijn voor iedereen. En ze had zich voorgeno men zich niet te Bemoeien met de moei lijkheden van een ander. Daar was die Verharen gekomen met z'n verwarde woorden in de griend en na die dag was hij eigenlijk niet meer uit haar gedachten geweest. Moest zo'n jongen eigenlijk niet gehol pen worden? Hij was toch één van die mannen, die in de oorlog weg waren gegaan, om voor hun land te vechten. Wat was het, dat hem soms Engels deed spreken? De 975 had hij „nine- seventy-five" genoemd. Toen hy het lichaam van die Lies had gezien, had hy gezegd: „Lies committed suicide". En hy had zich betrapt gevoeld door haar antwoord. Hy had heel bleek gezien by die dode vrouw, Hy moest wel in Amerika geweest zyn. Natuurlyk was hy daar geweest, Velen hadden immers daar hun opleiding ge had. En dan die landingsboot. Wat maak te hem zo woedend als hy over die boot sprak? Hij was krankzinnig. Die. waan zinnige beweringen van „overal zyn ze die schepen aan' het herbouwen. In het geheim doen ze het- en dan zullen weer vechten." Sommige mannen hadden uit die o> log wat overgehouden. Hy ook. Maar moest toch een middel zyn, om zo iemand te helpen. Hy moest begrijpen, dat het waanzin was om zulke- gedachten te heb ben. Kon zij hem helpen? Wilde zy hem helpen? Esther Duurzeel twyfelde. Ze roeide terug naar de werf. Ze werd door haar vader geroepen. Hy vertelde over het jacht, dat vandaag verder ge bouwd werd. Hy was geestdriftig. Hy wees haar op de tekening voor de bouw van de kajuit. De iyn was goed en in overeenstemming met de romp. Esther deed alsof ze luisterde. Ze vroeg zelfs het een en ander. Het zou nu niet lang meer duren, voordat het jacht afge bouwd was. Hij zou eens naar een goede motor gaan uitkyken. Het werd het beste bootje, dat hij ooit gebouwd had. „En dan is het afgelopen met die roei boot en dan kan myn dochter in haar eigen motorboot varen," zei hy. De arbeiders bevestigden stalen platen op de staanders, die uit de romp omhoog Het werd een goed jacht. En misschien was het nu spoedig klaar. Van Adriaan Verharen had hy pas een party hout gekocht voor de betimmering van de kajuit. Prima hout. Het lag al Gepoiyst en precies op maat. Het goed hout voor de wanden van „Het wordt een salonboot, Esther," zei Duurzeel, „een luxe salonboot voor myn dochter." Esther was blij over zijn enthousiasme, maar ze wist, dat vandaag niet meer met de betimmering zou worden begonnen. En morgen of overmorgen evenmin. Morgen zou er weer verder gesloopt worden aan de Normandiër. Ze keek in de felle vonkenregen het lasapparaat, dat de platen van kajuit aan elkaar schroeide. En ze dat zelfs de kajuit vandaag niet klaar zou komen. Ze had reeds lang de hoop opgegeven, dat ze nog deze zomer met dit jacht zou Esther Duurzeel verliet de loods en op het pad langs de zinken platen ontmoette zy Harry Verharen. (Wordt vervolgd). den. Toen het einde daar was, siepden bijna twintig prachtige bloemstukken de voorts werden nog geschenken onder couvert en ook muziek ontvangen. jubileum-uitvoering vond in de kerkzaal van de Martha-Stichting plaats, geheel gevuld was. Onder de aanwe zigen bevonden zich ook burgemeester mevr. Schokking. Nadat ds W. Wyma geopend had, sprak de voorzitter, de heer Th. A. van Leeu- herdenkingswoord. Van de zes oprichters woonden de heren J. van Dig- gele, R. Deumer, uit Leiderdorp en P. Snel, de uitvoering bij. De heer H. J. J. d. Burgh was door ziekte verhin derd, de heren S. Dompeling en J. Snel zijn reeds overleden. Met zeer veel waar dering werd over hun werk en dat van an deren gesproken. Onder applaus deelde spr dat burgemeester Schokking zich bereid verklaard had, het beschermheer schap van „Arti" te aanvaarden. Mevr. Smolders kreeg een fraaie bloemenmand aangeboden, waarna spr zich met een hartelijk dankwoord en gelukwens richt- dirigent' Smolders. Hem werd een fraaie boekenkast aangeboden en op ver zoek van spr werd de grijze dirigent de e uit Psalm 1214 toegezongen. Getroffen dankte de heer Smolders. Een dank. die bovenal gebracht werd aan God, daar de jubilaris gedurende de 44 jaar, dat hy dirigeert (zyn oudste ver eniging is Sassenheim) nooit wegens ziekte verhinderd was, zyn taak te Hierna werd begonnen met de afwer king van het uit negen nummers bestaan de programma. Het zal voor de heer Smolders een grote voldoening geweest zyn, dat „Arti" het deze avond u' mend deed. Zowel in de verschillende marsen als in de ouvertures etc., v in ook individuele capaciteiten hun kans kregen, werd zeer goed gespeeld, moet ook wel, want knoeiers duldt de heer Smolders niet. Hy dirigeerde zicht baar met genoegen en de aanwezigen genoten veel, blykens de rust in de zaal tijdens en het spontane applaus n Anken, zei, dat er per 1 October f 15.60 in kas was. Hij deelde de begroting voor het nieuwe vergaderjaar mede. Deze werd goedgekeurd. De heer J. J. Overduin werd als be stuurslid herkozen, terwijl in de vac. mej. A. G. Pieneman, die bedankt werd voor haar vele werk, werd gekozen mej. D. de Wit. Het werkprogramma werd ontvouwd en aangenomen. De jongere leden nemen de j politieke overzichten voor hun rekening, j In de vac. J. Padding werd als lid van het Leids Jeugdparlement gekozen de heer J. H. v. d. Velden. Er zal op de derde Dinsdag van iedere maand worden vergaderd. Aan de bestu- j ren van de ARJOS uit de omliggende plaatsen werd om nader en blyvend con tact, een soort streekverband, gevraagd. Er werd tenslotte nog gediscussieerd over het onderwerp: „De verhouding Neder- land-Indonesië", dat in het Leids Jeugd- I parlement onlangs is behandeld. Voor de Leidse kantonrechter j Bajonet als broodmesje. H. D., student te Leiden, had in de i gemmente Alkemade met een bajonet op de openbare weg gelopen. Hy wist niet. dat het de openbare weg was. Op de vraag van de kantonrechter, waarvoor hy diie bajonet nodig had gehad, ant- j woordde de student: „Ik moest er m'n j brood mee snyden". Het O.M. eiste f 18 boete of 5 d.h. met verbeurdverklaring van het „mes". Uitspraak: *5 boete of 2 djh.. ook met verbeurdverklaring. Overtreders van de vestigingswet, ten groot aantal personen uit Leiden est voor de kantonrechter verschynen. omdait zy zonder vergunning van de Ka- Koophain-d'el en zonder de ver eiste diploma's zich alhier hadden ge vestigd. Het merendeel der verdachten versoheen niet; zy werden by verstek veroordeeld. Sommige zaken werden aangehouden Het O.M legde om. de volgende boeten op: f30 of 10 djh. en f 15 of 5 dagen hechtenis. Dronken achter het stuur. Th. A M. uit Zoeterwoude zat op een kwade dag dronken achter -het stuur. Hij was niet in staat zijn wagen naar be- besturen. De gevolgen waren niet uitgebleven. Eerst had hij een grens paal. daarna een richtingwijzer omver gereden. Door een heg kwam hij einde lijk in een tuin tot stilstand. Een getuige verklaarde, dat M., toen hy dronken was, nauwelijks kon staan. Het O.M. vond deze zaak „meer dan schandalig" en eiste lalf dagen preventieve hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor de tyd van één jaar. Uitspraak: f75 boete of 25 djh. zonder intrekking van het rijlbewys. Burgemeèster Schokking sprak na d< pauze een vaak geestig woord, bood sym bolisch een bedrag aan van f865, door Alphens burgery bijeengebracht wekte op tot blijvende steun. Spr tigde er de aandacht op, dat slechts de Christen in deze donkere dagen v lijk recht heeft tot het maken van mu ziek, daar hy bezit de blydschap var De heer Joh. Verduyn uit Leiden, voorzitter, bood namens de oud-leden, na een hartelyk woord, geld aan, door het totaalbedrag boven de f1000 kwam. De dank voor al het goede culmineerde tenslotte in het bekende gezang: ,,'k Wil U, o God, myn dank betalen!" REMONSTRANTSE BROEDERSCHAPS DAG TE LEIDEN Op Zondag 24 October zal in de Re monstrantse kerk de jaarlijkse Broeder schapsdag worden gehouden voor het ge west Holland van de Remonstrantse Broe derschap. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johannes, z. v. H. J. v. Es N. Arnoldus; Gertruida, d. v. H. Kok J. Duffels; Adriana G., d. v. J. Lucas i C. v. d. Hilst; Jan C., z. v. W. van j Duijvenbode en A. v. d. Mey; Trientje, I W. Brouwer en A. Reijerse; Jan, z. v. d. Plas ën P. de Mol; Robert I, J. T. J. Tibboel en H. M. Rapp; Hillegonda A. F., d. v. H. A. Wetting en C. H v. Wel; Jan H„ z. v. K. v. Wyk en j P. Noordam; Marion I., d. v. G. R. Man tel en J. Scheffer; Hans F., z. van" G. R. Mantel en J. Scheffer. OVERLEDEN: A. P. Schram de Jong, 62 jr; J. C. Vallentgoed, wed. van A. Singerling, 80 jr; J. Nieuwenhuizen, huisvr. van C. v. Nieuwenhoven, 63 jr. Sfeer in t gezin? De Nieuwe Leidsche" er in! HAAGSE POLITIERECHTER. Het lastige geval. Het was een lastig geval met de mon teur H. W. uit Alphen aan den Rijn, aan verduistering ten laste was gelegd, doch het meeste ontkende. In elk geval had hij zich de gelden, die genoemd wer den, niet toegeëigend. Als filiaalhouder bezat hy blykbaar geen al te beste boek houding, en zo zou het gekomen zyn dat de zaken niet klopten, toen controle plaats vond. Er was verduistering van 150 ten laste gelegd, doch er werd ge-_ sproken over nog allerlei artikelen die" verdwenen zouden zyn. De Officier ver telde dat verd. aanvankelijk beetje by beetje heeft bekend, maar er nu blyk baar weer op terug komt. Hy eiste twee maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr Meyer meende dat verd. het ene gat met het ander heeft I willen dekken. De rechter besloot een nieuw onderzoek te doen instellen. Een beetje lood nodig. De monteur A. L. V. te Noordwyker- hout had een beetje lood nodig voor een vistuig, maar had een beetje veel weg genomen by zyn patroon. Hij gaf toa dat het wel wat erg gemakkelyk van hem was geweest. De Officier vroeg ƒ30 boete of 15 dagen hechtenis, en voor- waardelyk een maand gevangenisstraf, hetgeen verdachte tegen viel. De rechter legde ƒ15 boete of 10 dagen hechtenis, benevens de maand voorwaardeiyk op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2