m CriJisriir (jTmtraut Russisch-Amerikaans steekgevecht in de Franse hoofdstad Wist U DINSDAG 5 OCTOBER 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103- Tel. redactie: 20408; Adm. 22710. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: 4.15 per kwartaal: ƒ135 p.er maand: ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7628 DIRECTIE: F- DIEMER. CHRISTELl J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken a5tanhxistirtj nljeHeurt myn bert in tegfjen&p ott0 Leiden krijgt 'n extra zakcent, maar. Zie paf,. 2 op. dat die argumentatie van de Rus telij'k buiben de orde viel. Namen. Ver. Starten nam Philip Jeseup de Ag onder handen. Zullen Sowjets zich van de Veiligheids raad ontdoen? De Internationale politieke toestand verscherpt zich. Na het échec van zovele conferenties, waarbU de Westelijke geallieerden vruchteloos pogingen deden om met de Russen tot een accoord te komen, is het een vrijwel zinloos gebaar der Sowjots, alsnog de kwestie Berlijn voor te leggen aan de Raad van de Vier ministers van Buitenl. Zaken. Dit Russische verzoek werd gedaan vlak vóór dc Veiligheidsraad het probleem zou aansnijden en dus voor het forum der wereld, de Russische politiek aan de kaak stellen. Men zal overigens verstandig doen aan deze discussies in de Veiligheidsraad, vaak een „dispuut-college", niet meer dar theoretische waarde toe te kennen. De Russen buigen slechts voor macht. Gisteren hadden dan te Parijs, in dt Veiligheidsraad, de eerste schermutselin gen plaats over de Berlijnse kwestie. De plaatsen voor het publiek waren alle be zet en er waren vele hoge gasten en di plomaten met hun dames aanwezig. De debatten aan de hoefijzervormige raads tafel droegen een zeer opwindend karak ter, hoewel vóór de ziittinig begon, de Rus Wysjdnsky en de Brit Cadogan el kaar de hanid drukten en grapjes maak ten. Warren Austin deelde mede. dat hij de behandeling van de Berlijnse kwestie niet zou presideren en het voorzitter schap werd overgedragen aan de afge vaardigde van Argentinië, dr Juan Ar- tilio Bramiuglda. Er ontstond enig gehar rewar over de vertaling der redevoerin gen, maar nadat diverse voorstellen wa ren gedaan, aanvaardde men onder ge lach, met algemene stemmen het i stel van Columbia, om de vertalingen gelijktijdig te doen plaats vinden, eohter met die beperking, dat men om afzon derlijke vertalingen in het Engels Frans zou mogen verzoeken. Zodra de voorzitter de agenda in discussie gebracht, trok Wysjinsky van leer. Hij verklaarde, dat de klacht der drie Westelijke mogendheden ongegrond «n de Veiligheidsraad zelfs niet compe tent om de kwestie Berlijn te behanide- Koning van Siam zwaar gewond De 19-jarige koning Phoemibol Siam is zwaar gewond doordat hij te Morges bij het meer van Genève met zijn auto, die hij zelf bestuurde, tegen een voor hem rijdende vrachtauto op reed. Hij bloedde hevig, doch had niets gebroken en verkeert niet in levensge- PANDIT NEHROE REIST DOOR EUROPA. De premier van Hindoestan, Pandit Nehroe, wordt morgen in Londen wacht en zal een reis van drie weken door Europa maken, waarbij hij tot 18 October a.s. te Parijs zal vertoe ven. Hij zal ook Shaw ontmoeten. AMERIKA POLST FRANCO OPNIEUW De vroegere nationale voorzitter de Amerik. Democratische partij, James Farley, zal morgen met Franco spreken. Farley hoopt, dat de betrekkingen tussen Spanje en Amerika „onverwijld verbe terd zullen worden". „Wij zouden kun nen beginnen met onze gezant naar Ma drid terug te sturen", aldus deze Ameri kaan. Wanneer er in de toekomst lijkheden ontstaan, die de vrede vaar brengen, zou Spanje een belangrijke bondgenoot zijn, aldus zijn opinie. Frankrijk ligt in stakings kramp De tweede dag van de Franse mijn- Werkersstaking verloopt rustig. Onge veer 335.000 man hebben het werk gelegd Ook de spoorwegen nar mijnen worden niet bereden. In Parijs zijn allerlei symbolische en sympathie- •takingen uitgebroken. Het huisvuil wordt niet opgehaald en de watertoe voer is 12 uur lang afgesneden. In Mar seille hebben de zeelieden tegen 8 Oc tober een staking van 24 uur afgekon digd en de bootwerkers weigeren sche pen te laden en te lossen die op Algiers varen, omdat daar hun collega's staken. Hedenochtend gelastte de door de com munisten gedirigeerde vakbond C.G.T. een spoorwegstaking in het departement van de Moesel. De aangesloten arbeiders legden hierop het werk neer, maar de Force Ouvrière en Chr. Vakbondarbei ders blijven op hun post. Het Electriciteitsbedrijf van Urk wordt binnenkort gesloten, daar met Zwolle een overeenkomst voor stroom- levering is aangegaan. Export van zuivelproducten wordt groter Door de overvloedige grasgroei is de melkproductie dit jaar boven de ver wachting, waardoor de export van melk en zuivelproducten vergroot kan worden, aldus dr ir P. N'. Boekei, directeur van bet Zu'iivel'wezen en rijkszui'velinispecteur bij het departement van Landbouw, gis teravond voor de radio. Spr. verwachtte, dat binnen afzienbare tijd de tb c.-bestrijding bij het rundvee over het hele land verplicht zal worden, zoals dat nu reeds in enkele gebieden het ^Over de afzet van consumptiemelk zei spr,, dat deze aanmerkelijk groter is dan voor de oorlog, ad staat hier tegenover, dat het gestandaardiseerde product slechts 2,5 procent vet 'bevat. De kaasbereiding op de boerderij, die voor de oorlog 30 millioen kg op een totale productie van 120 millioen kg be droeg, heeft zich niet hersteld. Daar de tekorten aam consumptiemelk deels blij vend zijn, wordt thans minder melk ver- kaasd. De soms onbevredigende kwali teit van de boter weet spr. aan de te lange tijd tussen bereiding en consump tie, een gevolg van de distributie. Een vergroting van de export is van beteke nis, niet alleen voor onze deviezenpot, maar ook voor de heropbouw van onze vooroorlogse positie op de wereldmarkt, die nu met tekorten kampt. Aan de uit voer naar Duitsland zal aandacht wor den geschonken. De Constellation „Holland" landde Zarterdag te Sjanghai, waarna «ie geschen ken, o.a. van de Haagse burgemeester, werden overhandigd. len, zich daarbij beroepende op artikel 107 van het Handvest. Hij geraakte in vuur en maakte zijn bekende redenaars- gebaren Hij verwees naar de jongste Sowjet-nota, die een conferentie van de Raad der vier ministers beoogt, en be doelde klaarblijkelijk een staaltje te ge ven van zelfkritiek, toen hij uitriep: „Is het niet vreemd, dat steeds wanneer dit lichaam actief moet worden, het met lamheid geslagen is." Volgens hem, is er zelfs geen blokkade in Berlijn, want die goede Sowjets zorgen immers voor voed sel en brandstof, en alle geruchten om trent slechte condities in Berlijn, «iienen slechts om de vrees en oorlogshysterde te vergroten. Geen sprake van, dat de we reldvrede door de situatie in Berlijn ge vaar loopt, wamt dat zeggen de drie Wes telijke mogendheden maar.De Ber lijnse kwestie dient daarom niet op de onwettige en intimida- .iemethoden, die de Russen te Berlijr De Westelijke mogendheden rie wegen kunnen volgen. Bui de Sowjet- r Westelijke dat de blotokade^van Samenwerking tussen Oost en West Te Genève is door de conferentie Europese landen vastgesteld, dat het handelsverkeer tussen Oost en West her steld moet worden. Na vijf uur debat is een Belgisch-N ederlands voorstel aangenomen tot instelling van een ciale commissie ter bevordering va economische samenwerking tussen alle landen van Europa. De Sowjet-Unie 5 Oost-Europese staten onthielden zich stemming. Een Russische motie te gen het plan-Marshall werd verworpen. Een felle brand legde gistermiddag de grote boerderij van de heer J. B. Wesse- lingh aan de Hoge Rijndijk onder de gemeente Zoeterwonde in de as. In volle eendracht werd getracht, te redden wat er te redden viel. Lunshof en de journalistieke zwijgplicht De advocaat-igeneraail bij de Hoge Raad prof. dr G. E. Langemeyer, nam va ochtend conclusie in de zaak Lunshof. Zoals bekend werd deze journalist door et Amsterdamse Hof veroordeeld tot f 10 boete, daar hij de naam niet wilde len Van degene, die hem destijds deel der geheime notulen van Lingga- djati verstrekte. Bij de behandeling voor de Hoge Raad beriep Lunshof's verdediger, mr Ger- banry Jr, ziah op het beroepsgeheim van de journalist, dat hem zwijgplicht oplegt. Mr Langemeyer was van mening dat een dergelijke zwijgplicht niet algemeen er kend is, en dat ook niet beh<x>rt te zijn. Wat het beroep op overmacht aan gaat (L. zou zich in zijn beroep onmo gelijk maken, door te getuigen) conclu deerde de adv.-generaal, dat moet wor- onderzocht, of van de verdachte wel verlangd mocht worden, dat hij zou getuigen, zolang de Hoge Raad niet uit drukkelijk beslist had, dat hij daartoe verplicht was. Daarom dient de zaak verwezen *a worden naar een naburig Hof ter afdoe ning. De uitspraak volgt op 16 Nov as Halve cent naar boven afronden Nu de halve cent uit de circulatie is genomen heeft de Regering goed gevon- voor de artikelen, waarvan de prij- >p een halve cent uitkomen, de prijs boven af te ronden, b.v. een pakje tabak van 39Vz cent mag voortaan 40 cent kosten: 2 pakjes van deze tabak zullen echter 79 cent moeten kosten. Heus geen visserslatijn J. Coenen uit Blerick kreeg in een plas in de Peel een karper aan zijn hengel, die hij er niet alleen uit kon trekken. Met behulp van omstanders werd een zoetwatermonster op de wal gesleept, dat niet minder dan 39 pond woog en 1,08 m lang was. En dit is heus geen visserslatijn. Een ondergrondse stad ontdekt. Geleerden zijn aan het graven gei i de ruines van Pomponiano, een ieinse stad nabij Hyères in Frankrijk, hebben daaronder de resten ontdekt in een nog oudere Griekse stad. Een bolwerk van 50 meter is reeds opgegra- Scheepvaart klaagt thans steen en been De scheepvaartmaatschappijen, die op New York varen, zijn volgens Aneta ongerust, daar de vraohtsituatie de slechtste is sinds 30 jaar. De heer Van Maas. adjunct-directeur van de Holland dat de handel 50 procent gedaald is en Amerika-Lijn, verklaarde te New York, de uitvoer nog meer. Vorig jaar ver trokken elke maand zeven geheel gela den schepen, doch -thans zijn zij half ge- Mede in verband met de terugkeer vele militairen uit Indonesië, zal op de volkshogeschool „Overcinge" te Ha- velte (Dr.) van 18 tot 30 Oct. a.s. een cursus worden gehouden over „Neder land en de Wereld". Zedenschandaal rond Defenter Reeds lange tijd bestonden bij de De venter politie vermoedens over zeden misdrijven, gepleegd door een aantal in woners van Deventer. Na een onderzoek is de politie over gegaan tot arrestatie van acht personen, die naar Zwolle werden overgebracht. Men verwacht nog meer arrestaties. Pindakaas zonder bon en goedkoper. Het is mogelijk gebleken, opnieuw een hoeveelheid grondnoten ter beschikking te stellen voor de productie van pinda kaas. Ze. is thans zonder bon verkrijg baar en niet meer tegen de prijs van 1 per potje van ongeveer 370 gram, maar ƒ0,90. Door verdere aanvoer van grondstoffen tracht men zoveel mogelijk un de vraag te voldoen. BERLIJNSE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN UITGESTELD Dr Friedenburg, waarnemend burge eest er van Berlijn, heeft verklaard, dat de gemeenteraadsverkiezingen niet op de vastgestelde datum van 14 November zullen worden gehouden, omdat de Rus sische autoriteiten alle voorbereidingen un sector hadden verboden. Of de verkiezingen dan alleen in de drie Wes telijke sectoren zullen plaats vinden, moet nog worden beslist. Nieuw rood front te Djokja opgericht t communistische volksfront te Djokja, de Gerakan Revolusi Rakjat, heeft thans kans gezien zich opnieuw te organiseren, onder de naam „Moerba" of proletariërspartij. Deze is samengesteld uit 12 kleinere partijen. Alles begint dus veer van voren af aan. De strijd met de communisten in China Het Franse communistische blad „l'Hu- manité" meldt, dat de communisten Zuid Kiang Soe, nabij Nanking Sjanghai, twee regeringsdivisies hebben verslagen, en dat de provincie Chi-.U, tussen Peking en Tsinan, geheel in com munistische handen is, met uitzondering van de omsingelde hoofdstad Taiyoean. Nieuwe gevechten worden gemeld 100 km ten Westen van Mandalay, tussen Birmaanse regeringstroepen en de munisten van de rode vlag, die bruggen 1 wegen vernielen en de rijstvoorraden De Britse hoge commissaris in Malakka, Malcolm MacDonald, is naar Londen te ruggeroepen voor beraadslagingen 'sche woelingen. PROF. SOEPOMO KOMT TE DJOKJA AAN. Blijkens een telegram uit Djokja is hoofd der republikeinse delegatie te Ba tavia, prof. Soepomo, thans te Djokja aangekomen. Groep Weiter doet mee aan raadsverkiezingen Het R.-K. Comité van Actie (groep- Welter) deelt mede, dat het zal deel nemen aan de eerstkomende gemeente raadsverkiezingen. de N.O.-polder, Urk tijdelijk bij Noord-Holland in te lijven. C. N.V. critiseert camouflagepolitiek der Regering inzake de prijzen Tegen verhoging van varkensvlees- en anthracietprijzen het CNV heeft zich verbruik van de gesubsidieerde artikelen. waardoor het totaal bedrag van de be oogde subsidie-vermindering niet wordt bereikt 5. De nationale voortbrenging moet zo hoog mogelijk worden opgevoerd. 6. Nauwlettend moet worden toegezien op de in enkele bedrijfstakken nog vrij hoge dividenden en tantièmes. Belasting vrije conjunctuur-reserves moeten ondernemingen worden gevormd, eventuele prijsverhoging mag niet auto matisch een verhoging van ge betekenen. Het bestuur gisteren beraden over de door de Rege ring gedane voorstellen betreffende de loon- en prijspolitiek. Men kwam tot achttal conclusies, die wij hier in het kort weergeven: 1. Terwijl het toegezegde overleg tussen Regering en vakbeweging over de loon- en prijspolitiek gaande was, werden Regeringszijde publicaties oVer de prijzen gedaan, o. m. in de Memorie van Toe-' lichting op de begroting van Landbouw. Hierdoor is twijfel gerezen bij het CNV- bestuur, of de Regering inderdaad v nemens is, reëel overleg te plegen; dien deze twijfel gerechtvaardigd zijn, rest de vakbeweging niets anders dan zich te bezinnen op eventuele sequenties t. a. v. de lonen, hetgeen het CNV zeer zou betreuren, omdat het steeds moeite heeft gedaan het loonvraagstuk te bezien in nauw verband met het prij- zenprobleem. 2. Het CNV-bestuur deelt de mening van de Regering, dat moet worden ge streefd naar een sluitende begroting. In derdaad is het gewenst, dat de subsidies worden verminderd. 3. In principe kan 't CNV-bestuur zich verenigen met een politiek, waarbij de luxe-artikelen in prijs stijgen en de prijs van normale verbruiksartikelen gehand haafd wordt. Het is echter de vraag. wat onder „luxe-artikelen" moet worden verstaan. Er mag thans tien maal meer randvlees dan varkensvlees worden geconsumeerd dat wil nog niet zeggen, dat varkens vlees luxe is, want er is een tekort aan dit vlees en daarom is het verbruik ge ring. Zo kan het CNV-bestuur zich even min verenigen met een belangrijke prijs stijging van anthraciet, want de ook in arbeidersgezinnen aanwezige haarden kan men niet met eierkolen en cokes stoken. 4. Gevreesd moet worden, dat een be langrijke prijsstijging van de luxe-artike len ook in de hogere inkomensgroepen zal leiden tot een verschuiving Militaire posten voor West-Europa tlians definitief vastgesteld Eerste reactierode demonstraties met pamfletten te Londen Moeilijkheden over het opperbevel der West-Europese Unie, die op het laatste moment begonnen uit te lekken en in Amerika dat er zich strikt buiten hield een onaangename indruk maakten, hebben gelukkig niet kunnen verhinderen, dat nu tenslotte de commando's verdeeld zijn- Het opmerkelijkste is, dat een Brit het opperbevel krijgt en een Fransman ter zee commandeert. Aan het hoofd van alles komt te staan maarschalk Montgomery. Onder hem zal de Fransman Jean de Lattre de Tasslgny de legers commanderen en eveneens een Fransman, vice-admiraal Robert Jaujard, wordt vlootvoogd. De luchtmaarschalk is Brit, sir James Robb. Ter geruststelling van de Britten wordt bij gevoegd, dat de Britse vloot op de wereldzeeën onder Brits bevel zal blij- daar het commando van Jaujard slechts van plaatselijk karakter zal zijn. Volgens de Belgische minister van Vei dediging wordt er, nu deze belangrijke stap genomen is. met voortvarendheid ge werkt aan een Marshall-plan voor mili taire zaken. De vijf landen zullen hun oorlogs industrie tot één eenheid smeden, en de rest zullen zij een beroep doen op Amerika, dat alleen helpen wil de vijf landen zich zelf helpen. Vandaag reeds komen de vijf chefs staf te Londen bijeen om zaken te doen. De ontstemming bij het rode front over eze stappen blijkt wel uit een felle anti militaristische betoging te Londen toen Doodstraf geëist tegen massa moordenaar Schaap Voor het Groningse B.G. werd gister middag de doodstraf geëist tegen de 46 jarige A'damse oud-hoofdrechercheur P. Schaap, die vele Joden en Jodenbegunsti gers arresteerde en vermoordde, tien ille gale werkers te Bakkeveen doodde, tien anderen meehielp executeren, vier an dere illegalen, w.o. twee dames, uit een SD-gevangenis haalde en neerschoot en een groot aantal onmenselijke mishande lingen op zijn geweten had. willige dienstneming bij de hulptroepen. Een vloed van pamfletten werd uitge strooid en twee personen gingen achter de minister staan met bonjpn: „Geen oor log om Yankee-dollars". Anderen droegen vaandels met het opschrift: „Vrede, geen oorlog". De vijfde colonne is dus actief genoeg. HOE EEN DIENSTAUTO DIENST DEED Blijkens het verslag van de Algemene Rekenkamer gebruikte een hoofdambte naar tezamen met zijn echtgenote een dienstauto voor eigen genoegen, terwijl de 16-jarige zoon chauffeerde. Deze hoofdambtenaar had in korten tijd drie auto's versleten. Lord en Lady Jowitt ten paleize ontvangen. H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben gistermiddag de Lord Chancellor van Engeland en Lady Jowitt ten paleize Soestdijk ontvangen. Het bezoek duurde ongeveer een uur. BERNADOTTES OPVOLGER NAAR PARIJS. Dr Rolph Bunch, de opvolger van Ber- nadotte in Palestina, is in Haifa aange komen. Vandaag gaat hij naar Rhodos. Vrijdag verwacht men hem in Parijs. Peperduur België. De Belgische levensstandaard is van )9,8 in Augustus tot 402,8 in September gestegen (1938/39 100). Dat betekent dus, dat in België het leven viermaal zo duur is als vóór de oorlog. DAT voor de A'damse rechtbank gens verduistering van f 148.000 drie jaar werd geëist tegen de 42-jarige adviseur de Centr. Vermogensopsporingsdienst C. L. M. M. DAT de Wegenwacht van de A.N.W.B. met helrode wimpels, waarop vermeld „Glad", zal waarschuwen tegen plotse linge gladheidsverschijnselen. DAT nu de duisternis vroeger invalt ,k de K.N.A.C. automobilisten en karre- voerders waarschuwt tegen onachtzaam heid i.v.m. hun verlichting. DAT door de dienst van de kwartier meester-generaal indertijd op een afge keurd rekening f 11.982 te veel is uitbe taald aan een bakker. DAT Maandag te Brussel de Benelux- immissie voor het plan-Marshall zal bij eenkomen ter vaststelling van een ge meenschappelijk langdurig program. DAT de minister van Financiën en d€ Algemene Rekenkamer maatregelen heeft genomen om de verantwoording van net financiële beheer te Londen einde 1949 gereed te doen zijn. DAT de stichting „Nederlands Kunst bezit" aan 11 personeelsleden, die militaire bezoldiging genoten, anderhalf jaar lang totaal f 1138 per maand heeft uit betaald. DAT de beheerder van het rijkskeuken veroordeeld is tot terugbetaling van f 4473,63 wegens gebruik van rijksgoede- ;n voor een feestavond. DAT een onderzoek is ingesteld naar gunningen door het Evacuatie Bureau Alkmaar aan zeven aannemers tegen schreeuwend hoge prijzen. DAT de gehele boekhouding van radio .Herrijzend Nederland" na 1 Juli 1946 is ,zoek geraakt", en het nadelige saldo dier instelling is gestegen tot f 2.-476.648. DAT 14 Oct. de Fries-Groningse suiker fabriek haar bietencampagne begint er het suikergehalte aldaar bevredigend is doch niet zo hoog als verleden jaar. DAT de Garoet gisteren van haar eerste reis uit Indonesië terugkwam met boord o.m. dr H. M. de Monchy vj B.P.M. en de zendingspredikant ds J. H. Schuurmans en de grootste na-oorlogse lading palmolie. DAT de Utrechtse gemeentebegroting met een batig saldo van f 552.736 sluit. DAT de Zaanstreek onderzoekingen naar industriële mogelijkheden laat ve richten en men ter bestrijding van de oi kosten ieder bewoner met f 0.10 belast. DAT op 30 Oct. te A'dam de Lorentz- medaille wordt uitgereikt aan prof. dr H. A. Kramers te Leiden. DAT „De Schelde" te Vlissingen wordt uitgebreid met een nieuwe lasloods i.v.m. stijgende vraag naar gelaste schepen. DAT het bureau voor sociale aangele genheden van het Rijksbureau voor voed selvoorziening thans permanent is gewor- en de kosten over 1947 op f 50.000 ge raamd waren. DAT aan enige leden der Nederlandse delegatie van de F.A.O.-conferentie te Quebec in 1945 400 dollar voor privé- doeleinden was verstrekt en sommigen hunner de tegenwaarde in guldens nog 'et eens hebben afgelost. DAT aan 870 ambtenaren van de Cen trale dienst voor economische controle lesgelden waren uitbetaald van soms f 5' per lesuur en f 25 per examendag, tot een totaal van f 200.000. DAT zich behalve andere buitenlanders ook Nederlanders schuldig maken aan het plunderen van sigaretten- en choco lade-automaten in Zwitserland. DAT de winterzitting van de Prov. Sta- n van Zuid-Holland Dinsdag 23 Novem- »r om 11 uur wordt geopend en voort gezet op 14 Dec. DAT de St.-Crt. van gisteren o.m. een deviezenbekendmaking 13/48 bevat betr. het betalingsverkeer met Argentinië en deviezenbekendmaking 14/48 betr. de verplichting tot indienen van aanvra gen tot certificering van in Argentinië berustende waarden. DAT men te Vlissingen nog dit jaar wil beginnen met de bouw van een nieuwe Loodsensociëteit DAT Bruynzeel naast vestigingen in Borneo en Sumatra ook in Z.-Afrika fabriek gaat oprichten. DAT de partijraad van de K.V.P. 12 Nov. bijeenkomt en 11 en 12 Dec. t< Utrecht een K.V.P.-eongres wordt gehou- DAT mr W. A. L. Zwamborn te Apel doorn belast wordt met de leiding van hel bureau Havenbeheer te Rotterdam. DAT men binnenkort begint met restau ratie van het vernielde raadhuis te Gen nep (L.) en zulks f 136.000 zal vorderen. DAT de 1750 ton metende rijnaak „Kos- os" nabij Tegelen op de Maas is lekge- stoten en gezonken. DAT aan een ambtenaar van de land bouwvoorlichting gedurende militaire zeedienst f 14.000 te veel is betaald. DAT het R'damse B.G. de 26-jarige 5-er en politieman J. Bijkerk, die ong. 300 Joden arresteerde. 12 j. (m.a.) op legde. (Eis: 20 jaar). DAT het# Tweede Kamerlid Stokman minister Jonkman in een aantal vragen gewezen heeft op het onbevredigende van het inkrimpen der rijkswerkplaatsen in het Noorden des lands. DAT bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht, ter wering van misbruik van het Zwitserse wapen. DAT de heer J. L. F. M. Bianchi giste ren zyn zilveren jubileum als burgemees ter ven Geertruideobeeg vierde. 7. Indien de Regering van oordeel is, dat een politiek van aanpassing moet worden gevolgd, behoort zy dit open duidelijk te zeggen. Aanpassing kan op tweeërlei wijze geschieden: door loons verlaging of door prijsverhoging. Als de Regering dit laatste beoogt, moet zij dit ons volk openlijk zeggen en dit doel niet camoufleren door nu dit, dan dat arti kel met enkele centen in prijs te doen 8. Zolang de Regering de Chr. vak beweging niet van het tegendeel over tuigt, blijft het CNV van oordeel, dat het huidige werkelijke loon, met name in d€ lage inkomensgroepen moet worden ge handhaafd DE REKENKAMER IS NOG LANG NIET TEVREDEN. Hoewel de Algemene Rekenkamer iz haar verslag vorderingen constateert op de weg naar een geordend financieél be heer en tevens grote ambtelijke mede werking, acht zij de gang van zaken niet bevredigend, daar het schijnt, alsof het tempo van de verbetering minder snel wordt Niet steeds wordt met voort varendheid gereageerd op wenken of voorstellen van de Kamer. Nog deze maand ladingen naar Rotterdam Nog deze maand zal een aantal ladin gen voor Bizonië over Rotterdam en Amsterdam worden vervoerd. Duitse Rijnschepen zullen op ons grondgebied worden toegelaten. UIT DE KEUKEN DER NATIONALE VEILIGHEID. Bij onderdelen van het Bureau Natio nale Veiligheid is voor ƒ30.000 te veel voeding gebruikt, voor 250 zoek geraakt, voor 600 gestolen en bij de ne 4500 te weinig verantwoord, terwijl bonnen voor 7000 dagrantsoenen niet zijn verantwoord. Voorts ging bij „Sociale Zorg" ƒ8000 verloren door be leidsfouten, aldus de Algemene Reken- DRONKEN AAN HET PASSAGIEREN IN DIENSTAUTO. De Algemene Rekenkamer heeft e gewezen, dat een dienstplichtige met vervalst workticket een dienstauto had verkregen, daarmee was gaan passagie- en na drankmisbruik door roekeloos rijden een schade van ƒ3000 had aange richt. Van de man was 10 ingehouden. Voorts was een dienstauto beschadigd door een 20-jarig soldaat, die zonder rij bewijs een dienstauto bestuurde en zelfs als instructeur optrad. Blijkens het verslag der Algemene Re kenkamer maakte de ambtenaar (hoe heet hij? Red.), belast met een ver slag van het werk der gezamenlijke rijkstextielbureaux, daarbij recordkosten f 10.000 en vatte het geheel samen en proefschrift, waarop hij promo veerde. Bovendien werden van dit werk 119 geschenkexemplaren uitgereikt, kos tende f 1250, terwijl voor f 1250 ter aan beveling van het werk 40.000 circulaires werden verspreid, terwijl de kosten de geschiedschrijving van alle rijksbu- k tot f 44.000 zijn gestegen. Amsterdams nieuwste De nieuwe radio-autodienst van de Amsterdamse politie bleek een enorm succes. In de 10 uren dat deze wagens door de straten surveilleerden, waren reeds 8 ruitjes van politiemelders on der baldadige handen gesneuveld. Via de normale telefoon viel men de cen trale meer dan 60 maal voor niets las tig. Enkele Amsterdammers probeer den via dit nummer taxis te bestellen en een inwoner van Apeldoorn, die een dagje over was, wilde even horen of het al werkte Hoeveel er in Rotterdam werd verwoest. Het eerste deel is verschenen van rapport over de d<x>r het Rotterdamse bedrijfsleven geleden verliezen t.g.v. oorlogshandelingen tussen 1940 en 1945. Hieraan ontlenen wij, dat 6406 bedrijfs panden verloren gingen en 564 panden nog werden onteigend. Hiervan waren: 2967 winkels, 246 hotels. 415 kantoren, 922 fabrieken, 6 ziekenhuizen. 7 scholen, In totaal werden 454 straten geheel of gedeeltelijk verwoest Officieren krijgen 10 procent salarisverhoging Op de jaarvergadering van de Nationale Christen Officieren Vereniging werd gis teren in Utrecht meegedeeld, dat overeen stemming is bereikt over een salarisver hoging van ongeveer tien procent, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1943. De voorzitter, generaal-majoor b.d. L. A. Duymaer van Twist, besprak in zijn ope ningswoord de wervingsactie in verband met het gouden jubileum van de vei ging in 1950. De heren Th. Ziedzes des Plantes en kolonel ds A. T. W. de Kluis werden als bestuurslid herkozen. In tot activering van het werk der afdelingen werden benoemd de heren d. Mast. Nieuwenboer, Mautz en Wol- ting. Generaal-majoor mr W. J. van Dijk refereerde over het Amerikaanse bevor deringssysteem voor officieren, dat ook Nederland leerzame elementen zit. Aan het slot van de vergadering, die werd bijgewoond door vertegenwoordi gers van het departement van Oorlog en Marine e.a. sprak majoor ds A. T. W. Nyenhuis een opwekkend woord. Aanpassers Men kan de bestuurders van het Chr. Nationaal Vakverbond niet de eer ont zeggen, dat zij een grote activiteit ont plooien. We hebben soms het gevoel, dat, wat betreft het optreden naar buiten, het sociale leven aan het politieke leven een behoorlijk stuk vooruit is. Dit komt ook doordat het bestuur van het C.N.V. zijn besluiten en conclusies steeds in goed leesbare en duidelijk gestelde formule ring publiceert. Naar besluiten op politiek gebied moet men nog wel eens raden. Een goed voorbeeld van de scherp ge stelde conclusies, waartoe het bestuur van het Chr. Nationaal Vakverbond weet te komen, vormt het achttal uitspraken, dat wij in dit nummer publiceren. Ons dunkt, met de conclusies kan de Regering het voorlopig doen. De betekenis van dit stuk ligt naar ons oordeel voor een niet gering deel hierin, dat dit het camouflagebeleid van de Regering op het gebied van lonen en prijzen behoorlijk aan de kaak stelt en zonneklaar laat zien dat er niet zo bar veel verschil is tussen de gehate „aanpas singspolitiek" van vroeger en de „aan passingspolitiek". die dit kabinet van so cialisten en R.K. voert. Maar toen waren er geen woorden hard en fel genoeg om het regeringsbeleid te laken. Het is begrijpelijk en menselijk, dat vooral de socialisten de omzwaai niet al te publiekelijk kunnen maken. Daarom doen zij telkens kleine stapjes en camou fleren zij hun volkomen ouderwetse aanpassingspolitiek met een scherm van woorden en argumenten. Maar het is niet meer dan camouflage en de critiek, welke zij thans van de communisten hebben te verduren in de regel onbillijke critiek gelijkt als twee druppels water op de scherpe critiek. die zij eens zelf uit oefenden. Het is alleen maar lastig, dat er nog mensen zijn, wie het niet ontbreekt aan een enigermate redelijk geheugen. Aan camouflage hebben we geen be hoefte. Dat is ook het gevoelen van het bestuur van het C.N.V. Is aanpassing no dig, goed. maar dan kome men daarvoor ook eerlijk uit Tot die openlijke erken ning nodigt dit stuk van het C.N.V. uit en als het dat doet blijkt het voldoende oog te hebben voor de werkelijkheid. Die werkelijkheid is, dat gestreefd moet worden naar een sluitende staatsbegro ting. Die werkelijkheid is ook. dat ge streefd moet worden naar vermindering van de subsidies op de levensmiddelen. Die werkelijkheid kan het ook best heb ben. dat de prijzen van luxe-artikelen op hetzelfde peil kunnen blijven. De vraag kan gesteld worden, of dit in tussen nog socialistische politiek kan he ten. Dit invoeren van een dubbel prijs peil. een hoger prijspeil voor de gegoeden en een lager prijspeil voor de minder ge goeden. Witbrood voor de gegoeden en bruinbrood voor de minder gegoeden. Maar dat is nu juist de aanpassing. En als de socialisten nu met klem beweren dat het bruinbrood toch zo intens gezond is, dan is dat nu juist een van die pogingen om de moderne aanpassingspolitiek te camoufleren. Dit wordt nog ietwat pijnlijker, als men de vraag onder ogen ziet, of die produc ten, die de Regering als luxe-producten bestempelt, eigenlijk wel luxe-producten zyn. Men kan denken aan het brood, maar men kan ook denken aan het varkens vlees. Men kan ook denken aan de anthraciet. Als men deze twee dingen als luxe-goederen wil beschouwen, die rustig wat duurder kunnen worden, dan gaat men wel wat erg ver. We zijn het ook hierin met het C.N.V. eens. Er valt over dit alles nog aanzienlijk meer te zeggen. De discussie zal wel spoedig worden voortgezet. Maar wat daarbij eerste eis is. is openheid, geen ca mouflage. Het is de bekentenis van het communiqué van het C.N.V., dat het op die openheid aandringt. Camouflage heeft vooral dan geen zin meer, wanneer het de omstanders toch al duidelijk is. dat zij met camouflage te doen hebben. SECRETARIS-GENERAAL WERD OP VOORDELIGE WIJZE GESTAAKT. Het verslag van de Algemene Reken kamer deelt mede. dat aan een secre taris-generaal, die na de bevrijding ge staakt werd, tot 1 Augustus 1946 niet alleen overeenkomstig de voorschriften zijn salaris was doorbetaald, doch even- het hem door de Duitsers toege kende verschil tussen zijn eigen salaris en een ministersinkomen, zodat de sta king hem een behoorlijk financieel voor deel heeft opgeleverd. TEGEN DE SCHIEDAMSE AGENT MAGIELSEN LEVENSLANG GEËIST. Gistermiddag werd voor het R'damse B.G. levenslang geëist tegen de 41-jarige Schiedamse politieman A. C. J. Magiel- sen, die o.m. twaalf van zijn collega's aan de S.Dj»had verraden, die allen in Duitse gevangenschap omkwamen. De zaak tegen de 40-jarige opperwacht meester J. J. Schoenmakers, <lie Magiel- hiertoe had aangezet, werd in af wachting van een psychiatrisch rapport aangehouden. SIGARETTEN IN ZES PRIJSKLASSEN. De noodzakelijke verwerking van duur dere tabakken door de sigarettenin dustrie heeft doen besluiten om aan de industrie voor een deel der productie wat meer armslag te geven en de lagere prijsklassen op het huidige niveau te handhaven. De sigaretten van 42. 48 en 60 cent, blijven in de tot dusver bestaan de kwaliteiten en hoeveelheden in de handel. De overige (40 pet) mogen thans in drie prijsklassen afgeleverd worden, t.w. 72, 84, en 96 cent HIRO HITO WERD BIJNA ONDERSTEBOVEN GELOPEN. De Keizer en de Keizerin van Japan werden heden bijna ondersteboven ge lopen toen zij hun eerste persconferentie Tokio hielden. Tweeduizend fotogra fen leverden een veldslag. Tenslotta heeft een forse Amerikaan het keizer lijk paar in veiligheid gebracht. WEERBERICHT Weinig wind Tot morgenavond verwacht De Bitt Veranderlijke bewolking en daarmede samenhangend van plaats tot plaats uit eenlopende nachttemperaturen. Plaatse lijke ochtendmist met overigens droog weer. Weinig wind. Morgen overdag over he algemeen iets hogere temperatuur. ZON EN MAAN. Woensdag 6 Oct.: ion op 6.48, onda* 18.07; ma$n op 11.48, onder MOL 10 October EJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1